bureaux van redactie en administrate SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Koningin Juliana KONINGIN WILHELMINA draagt regering over De acte van troonsafstand hedenmorgen getekend Proclamatie van Koningin Juliana Wij kannen Wilhelmina nooit genoeg danken" DAGORDERS VAN KONINGIN WILHELMINA EN JULIANA Benesj overleden Dr. Beel naar Indonesië Verliezen in Indië Maandag luiden de klokken TEKST VAN DE ABDICATIE Tot alle strijdkrachten Tot hoofd en hart .Het weer. NIEUWE KERK OPEN VOOR PUBLIEK tsl - - Koningin tekent de Grondwetsherziening Zijn laatste wens: naast Masaryk begraven te worden jATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24248 Bij Kon. Beslui! van 28 Augustus j.l. is mei ingang van 7 September daaropvol gend benoemd tot gedele geerde van hei Opperbestuur in Indonesië dr. L. J. M. Beel, oud-minisier-presideni. Op verzoek der regering zal dr. Beel zich reeds op 9 Septem ber naar Indonesië begeven. Ofschoon hei Kon. Besluit daaromtrent geen nadere Aanduiding bevat ligt hei, haar wij vernemen, in de be doeling, dat deze benoeming slechts van beperkte tijds duur zal zijn. baandag 6 September, de ^CtS der Inhuldiging van Af. Koningin Juliana, zal blad niet verschijnen. DE DIRECTIE. (Van onze speciale verslaggever) Dp de Dam is Kei doodstil. Zo juist heeft Hare Majesteit in de Mozes- en Aaronzaal het koninklijk gezag aan Haar dochter overgejdragen en nu, terwijl reeds hei Paleiscarillon begint ie spelen, wachten duizenden en duizenden op het moment, dat Zij bij de laatste slag van twaalf hel balcon zal befreden en spreken tof Haar volk. Daar gaan de deuren open en in een blauw mantelpak staat Prinses Wilhelmina. Met nauwelijks bedwongen ontroering begint Zij ie spreken. En als Zij Haar korte rede, die wij hier onder laten voligen, heeft beëindigd, is Zij hei, die hei „Leve de Koningin" inzet en in een ogenblik van spontane be wogenheid omhelst Ze Haar dochter en kust Haar voor hef forum van duizenden. „Zo waarlijk helpe mij Cod Almachtig Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, 147 per maand, f 4.42 per kwartaal Wnd. hoofd redacteur; W. Severtn. Directeur: 3. 3. W. Boerrkiter. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mliltmetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Midden tussen de uitbundige vie ring van het gouden Regerings jubileum van Koningin Wil- helmina en de Inhuldiging van de hieuwe Koningin Juliana Maandag a.s. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, zowel een afscheid, waarin vreug devolle dankbaarheid en weemoed met elkander wedijveren, als een begin dat vol vertrouwen door Vorstin en volk wordt tegemoet ge zien, geschiedde hedenmorgen in een indrukwekkende plechtigheid op het Paleis in de hoofdstad de wisse ling van de troon. Met de onderteke ning van de acte van abdicatie deed Koningin Wilhelmina afstand van de regering en volgde Juliana, zonder de continuïteit van het regerend Huis van Oranje een ogenblik te onder breken, haar als Koningin op. Er wordt in deze dagen, waarin het volk, hoe begrijpelijk ook, slechts oog heeft voor uiterlijke pracht en praal, maar weinig gedacht aan de diepe zin der ingrijpende gebeurtenis sen, die wij thans allen meemaken. Er Wordt waarschijnlijk ook weinig ge dacht aan hetgeen in deze dagen in de harten der twee hoge Vrouwen, Moeder en Dochter, zelf omgaat. Duidelijk bleek dit uit de ontroerende afscheidsrede, welke H. M. Koningin Wilhelmina Dinsdag j.l. voor de aan vang van het stadionspel tot het Ne derlandse volk richtte. „Thans loopt dit tijdperk voor mij ten einde. De strijdende taak, die wij allen tezamen gehad hebben, die wij zovele jaren tezamen' hebben ver vuld, ga ik neerleggen. Veel is er in de oorlogsjaren ge droomd en verwacht van de toekomst. Voor velen is de werkelijkheid na de bevrijding een teleurstelling gewor den. Ik vertrouw dat gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat toen als toekomstdromen in ons alien leefde en thans nog leeft. Aan de vooravond van mijn troonsafstand bind ik u difr op het hart." De strijdende taak legt zij neer en draagt zij over op haar Dochter. „Het is voor mij als moeder een aangrijpend ogenblik, nu mijn kind een stap zet als deze," zo gaat zij verder. „Zij aanvaardt haar taak in een moeilijke en ingewikkelde tijd, een tijd, die vraagt om sterke mensen. Als vanzelf rijst nu voor mij op het beeld van onze stammoeder, wier naam zij draagt. Groot was het geloof, groot waren de taaie volharding en offervaardig heid, groot was het verstand, de be zieling en het moederlijk hart van Juliana, de moeder van de Vader des Vaderlands. Ik kan mijn dochter geen betere Wens medegeven, dan dat zij, geheel als kind van haar eigen tijd, bezieling moge putten uit deze lichtende ge stalte." Beter dan wie ook, weet Koningin Wilhelmina hoe bijna niet te torsen de last kan worden die op koninklijke schouders komt te rusten. Het i s een moeilijke en ingewikkelde tijd, waar in Juliana de regering gaat aanvaar den. De wereld leeft immers midden in de beslissende periode van een wordende vrede of een zich opnieuw ontwikkelende oorlog. Zowel het Moederland als de overzeese gebieden Van ons Rijk liggen in de branding. Daarom bidt de scheidende Koningin haar Dochter kracht toe, want deze tijd vraagt om sterke mensen. Sterke mensen. Dat waren velen van de Oranjes. En ongetwijfeld zal de geschiedenis uitwijzen, dat Koningin Wilhelmina tot de grootste en. krachtigste figuren uit het Huis van Oranje behoorde. Wederom is het thans een Vrouw, Koningin Ju liana, van wie sterkte gevraagd Wordt. En onwillekeurig denken wij aan de woorden van de Nederlandse historicus D. Japikse, die eens schreef: „De parlementaire monarchie past meer de vrouw dan de man; dé zo dikwijls vereiste resignatie en op offeringsgezindheid liggen in het al gemeen de vrouw beter dan de man. Overheersende eisen, om een goed koning in de moderne tijd te zijn, blij ven inzicht, bekwaamheid, karakter, bewustzijn vooral van de hoge taak, die op het boven de partijen staande koningschap rust, dat koningschap, De regering maakt bekend, dat tot jUar leedwezen in de afgelopen week et navolgende verlies is gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. J. W. Arnol- <Jbssen uit Nijmegen; gesneuveld 24 Augustus 1948. Kon. Ned. Ind. leger en Kon. Marine ®bben in de periode van de afgelopen eek geen verliezen gerapporteerd. dat de hoogste drager der natuurlijke traditie moet zijn. Aan die eisen kan een vrouw evengoed als een man vol doen, al zijn zulke begenadigden in beide seksen dun gezaaid." Als niet alle tekenen bedriegen, zal ook Koningin Juliana tot deze bege nadigden behoren. Haar verleden, Koningin Wilhelmina herinnerde in haar afscheidsrede nog eens aan de wijze, waarop haar beide kinderen hun uiterste krachten hebben gegeven in de grote strijd voor de bevrijding van het vaderland, doet het Nederlandse volk het volste vertrouwen daarom trent koesteren. Juliana is een kind van haar eigen tijd. Reeds als studen te in Leiden, waar zij in 1930 in de Rechtsgeleerdheid promoveerde, be woog zij zich vrij en ongedwongen in het studentenmilieu. En thans met haar huisgezin staat zij veel dichter bij het volk en leeft zij ook onder het volk dan in vroeger tijd ooit mo gelijk was. Als kind van haar eigen tijd, een tjid, welke moeilijk en hard en dik wijls wreed is, aanvaardt zij als Ko ningin de regering. Nog jong, midden in de bloei van haar jaren, neemt zij de zware taak op zich, vol van idea len, vol vertrouwen in de toekomst, en symboliseert zij als boven de par tijen staande de eenheid en continuï teit der natie. Maandag sluit zij bij de inhuldiging een plechtig verdrag met haar volk op basis van een Grondwet, die de rechten en plichten van beide partijen vastlegt. Dan be gint voor haar de strijd, die haar Koninklijke Moeder vijftig jaar zo succesvol en glorieus heeft gestreden. Bidden wij haar in deze dagen de v/oorden van de Psalm toe: „Exspecta Dominum, viriliter age; et confortetur cor tuum, et sustine Dominum". Daarom: wees sterk, leg in Zijn hand uw lot; Uw hart zij onversaagd en vast beraden. Ja, hoop op Hem, Hij is uw heil, uw God! Naar wij vernemen heeft het minis terie van Binnenlandse Zaken aan de gemeentebesturen het verzoek gericht op Maandag 6 September in alle ge meenten tussen 12.30 en 13 uur de klok ken te doen luiden om de bevolking kond te doen van de beëdiging en inhul diging van H. M. Koningin Juliana. De Nieuwe Kerk in de volle pracht der versiering van de inhul diging, zal Maandag 6 September des namiddags om vier uur voor het publiek ter bezichtiging opengesteld worden. Ook de Regalia, de Rijks kroon, de Rijksappel, het Rijks zwaard en de Scepter zullen te zien zijn. De kerk is open Maandag van 1620 uur, Dinsdag van 10—20 uur en Woens dag van 10—20 uur. De entréeprijs is 15 cent voor kinderen en 30 cent voor volwassenen. De helft van de opbrengst zal worden geschonken aan de Stichting Herstellingsoorden voor oud-illegale werkers. Dan breekt de jubel los. Dit grijpt de duizenden, die op de Dam, op de daken en in alle straten rondom zijn samengestroomd, zo aan, dat massaal en indruk wekkend het Wilhelmus losbarst. Na dat Wilhelmus schier eindeloze toejuichingen, zo lang en zo hevig, dat net Koningin Juliana moeite kost Haar eerste rede uit te spreken tot Haar volk. En Haar stem is bewogen en als zij, als opnieuw na Haar woorden het Wilhelmus door duizenden wordt ingezet, hand in hand met Haar moeder deze ovatie in ontvangst neemt, dan heerst daar iets op de Dam. dat men in de ware zin van het woord nationale bewogenheid mag noemen. En nog is het 'hiermede niet ten einde. Plotseling op een wenk van Prins Bernnard verschijnen de vier prinsesjes op het balcon. Alle vier in het rood, alle vier stralend en juichend. Opnieuw davert het nu over de Dam. Men zingt, men ;uicht en telkens opnieuw wordt de nationale hymne ingezet. Het is een machtig schouwspel, deze zingende, ontroerde massa. Minister-president Drees, de Indonesische delegatie en de gedelegeerden uit de West komen nu bet balcon op en opnieuw zwellen de toejuichingen aan. Amsterdam heeft afscheid genomen van zijn scheidende Vorstin en zijn nieuwe Koningin een ovationele ontvangst bereid. De redevoeringen, door Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana op dit historisch ogenblik uitgesproken, volgen hieronder. Wq Juliana, Wg de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, enz. enz. enz. Aan land- en rijksgenoten, Nu ik heden het koningschap heb aanvaard wil ik enige woorden tot u richten. Allereerst een woord van grote dankbaarheid. Van mijn vroegste jeugd af hebt gij mij omgeven met uw genegenheid. Uit alle delen van het rijk, uit alle kringen der maatschappij, van oud en jong, ontving ik steeds ontroerende blijken van ge hechtheid. Nu ik gereed sta mijn nieuwe taak te aanvaarden, gevoel ik sterk ho® grote steun die genegenheid voor mij is. Na een regering van vijftig jaren, legt mijn Moedei; haar taak neer. Haar re geringsperiode, eerst staande in het teken van vreedzame vooruitgang op bijna ieder gebied, omvatte twee wereldoorlogen met een zware, economische crisis daartussen. Op een leeftijd, dat de meeste mensen aan rust gaan denken, is Ko ningin Wilhelmina de bezielende leidster geweest in de strijd tegen meedogenloze vijanden, die met grote overmacht ons land en Indonesië hadden overweldigd. Overeenkomstig haar eigen wens gaat zij thans als Prinses Wilhelmina der Ne derlanden in ons midden haar welverdiende rust genieten. Wij kunnen haar nooit genoeg danken voor wat zij deed. Landgenoten, hoewel de tijd. waarin ik de regering aanvaard, vol is van moeilijkheden en dreigende verwikke lingen, is er toch reden tot vreugde, omdat ons land, ondanks verwoesting en verarming, innerlijk sterk genoeg bleek om zich met behulp van onze bondgenoten spoedig te herstellen. Deze vreugde is echter vermengd met diepe weemoed om allen, die zijn heen gegaan, en warm medegevoel met hen, die achterbleven, of wier have en goed vernietigd werd. Het leed, aan ons volk in oorlog en bezetting aangedaan, zullen wij niet licht vergeten. Begrijpelijk en gerecht vaardigd zijn de daaruit ook tegen be paalde Nederlanders voortspruitende gevoelens. Wij moeten er ons echter rekenschap van geven dat ook zij te eniger tijd weer in onze gemeenschap moeten worden opgenomen. Tot u heeft mijn Moeder in donkere dagen lichtende woorden gesproken, die voor n en Nederland een groots werk plan ontvouwden, opdat gij en Neder land in vrijwillig samengaan een gelijk waardige en eervolle plaats zouden in nemen in de rij der volkeren. Ik vertrouw dat onder mijn regering de nieuwe verhouding een harmonische vorm zal vinden, welke aansluit bij wat leeft en groeit in uw midden. Volken van Suriname en van de Ne derlandse Antillen, vrijheid, gelijkwaar digheid en zelfstandigheid zullen in het nieuwe Koninkrijk uw onvervreemd baar erfdeel zijn. In het vertrouwen, dat Ik zal mogen rekenen op uw aller steun, op welke trap der ambtelijke ladder en in welke maatschappelijke werkkring gij ook ar beidt, en met de bede, dat God Mij moge sterken, aanvaard Ik de regering. Lasten en bevelen, dat deze procla matie in de Staatscourant en het Staatsblad opgenomen en ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is, aangeplakt zal worden. Amsterdam, 4 September 1948. Juliana De minister-president, minister van Al gemene Zaken, W. Drees. De minister zonder portefeuille, J. R. H. van Schaik.. De minister van Buitenlandse Zaken, Stikker. De minister van Justitie, Wijers. De minister van Binnenlandse Zaken, J. H. van Maarseveen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Th. Rutten. De minister van Financiën, P. Lief- tinck. De minister van Oorlog, Schokking. De minister van Marine a.i., Schok king. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, J. in 't Veld. De minister van Verkeer en Water staat a. i., J. R- H. van Schaik. De minister van Economische Zaken, Van den Brink. De minister van Landbouw, Visserij' en Voedselvoorziening, Mansholt. De minister van Sociale Zaken, A. M. Joekes. De minister van Overzeese Gebieds delen, E. Sassen. De minister zonder portefeuille, Götzen. Heden, den vierden September 1948 des voormiddags te elf en een half Holland, den burgemeester van Am sterdam heb ilc, Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, enz. enz., in tegenwoordig heid van Mijn geliefde dochter en schoonzoon, bijeengeroepen: de voor zitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de ministers, de vice- president van den Raad van Stafe, de leiders en leden van deputaties uit Indonesië, Suriname en de Neder- landsche Antillen, den Comm. der Koningin in de provincie Noord- Holland, de burgemeester van Am sterdam, de directeur van het kabinet der Koningin, om in hun tegenwoor digheid in een plechtige verklaring uitvoering te geven aan het door Mij op den twaalfden Mei j.l. aan land en rijksgenooten medegedeelde voor nemen Mfjn langdurige regeering te beëindigen en afstand van de Kroon te doen ten behoeve van Mijn dochter. Ik verklaar dat Ik na langdurig en rijp beraad, buiten iemands in vloed, geheel vrijwillig van dit oogenblik af, onherroepelijk afstand doe van Mijn Koninklijk gezag en waardigheid in het Koninkrijk en van al de rechten daaraan verbonden, deze overdragende aan Mijn geliefde dochter en troonopvolgster Juliana, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz. enz., om door Haar en Haar wettige opvolgers be zeten te worden, overeenkomstig de bepalingen der Grondwet van het Koninkrijk. Ik beveel dat deze Mijn verklaring met Mijn handtekening bekrachtigd en van het grootzegel van het Ko ninkrijk voorzien, nadat dezelve door Mijn dochter en schoonzoon, alsmede door alle autoriteiten, thans bij Mij vergaderd, ondertekend zal zijn, in het kabinet der Koningin zal worden bewaard en dat authentieke afschrif ten zullen verzonden worden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan den Hoo'gen Raad der Nederlan den en aan de Staten der provincies. H. M. Koningin Wilhelmina heeft Vrijdagavond de vier wetsontwerpen tot Grondwetsherziening getekend. Verwachting tot Zondagavond: In de nacht weinig wind en hier en daar vorming van nevel of mist. Overdag wisselend bewolkt met en kele plaatselijke buien, maar in het binnenland op vele plaatsen, voorna melijk in de voormiddag, flinke pe rioden van zonneschijn. Zwakke lot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuut Zondag: 8.27—20.18. Maandag: 9.56—20.32. Dinsdag: 11.23—20.48. zon 5.5719.19, maan: zon 5.5919.17, maan: zon 6.0119.14, maan: Ik stel er prijs op tt zelf mede te de len, dat ik zo juist mijn troonsafstand heb getekend, ten behoeve van mijn dochter, koningin JuHana, aldus/ ving Prinses Wilhelmina haar rede aan. Ik dank u allen voor het vertrouwen, dat gij mij vijftig jaren lang gegeven hebt. Ik dank u voor de toegenegenheid en de warmte, waarmede gq mij steeds hebt omringd. Met vertspuwen zie ik uw toekomst tegemoet onder de zorgende leiding van mijn innig geliefd kind. God zij met n en de koningin. Ik acht mij gelukkig met u allen te kunnen uitroepen: Leve onze Koningin. Daarna sprak Koningin Juliana haar eerste redevoering als regerend Vorstin tot haar volk. Zij zeidec Ik dank n, lieve moeder, dat gq mij op deze wqze hebt ingeleid. De voel het als een groot leed, dat we uw wjjsheid en uw ervaring en bovenal uzelf voortaan zullen moeten missen als onze koningin. Hoe moeilijk het ook zal zijn hier aan te moeten wennen, ik weet dat allen u van harte hun beste wensen meegeven voor deze levensperiode, waarin ge als Prinses Wilhelmina on der ons zult verkeren. Maar wij kunnen één ding voor u doen: de ideeën, waarvoor gij pal hebt gestaan, blijven nastreven en verwer kelijken. Ik doe in het bijzonder een beroep op de jeugd, om te trachten zulk een toekomst voor ons allen te vormen, dat daarin de hoogste waarden in ere worden gehouden, waarvoor zovele van de besten hun leven hebben ge geven. Voorts doe ik voor mezelf een be roep op uw aller vertrouwen, datzelfde vertrouwen, waarmee gij mij in de vqf maanden, waarin ik als Regentes voor mijn Moeder waarnam, tegemoet gekomen zijt. Tezamen gaan wij moedig voor waarts. Leve het Vaderland! Tevoren was in de Mozes en Aaron zaal dit geschied: Te kwart over elf waren daar alle Zes en twintig genodig den, die het plechtig ogenblik van de Abdicatie zonden meemaken, verzameld. Het waren veertien leden van het Ka binet, de vice-president van de Raad van State Mr. F. Beelaerts van Blokland, de beide voorzitters der Kamers der Staten-Generaal, prof. mr. R. Kranen- HM. Koningin Wilhelmina heeft de volgende dagorder gericht tot de strijd krachten ter zee, te land en in de lucht: Bij het neerleggen van mijn regee- ring wensch ik een persoonlijk woord van afscheid te richten tot u, strijd krachten ter zee, te land en in de lucht. Gedurende de lange jaren mijner regeering heb ik steeds staat op u kunnen maken. In den strijd, dien gij schouder aan schouder met onze bondgenooten en ik denk bovendien aan onze vis- schers en koopvaarders hebt ge streden voor de bevrijding van ons vaderland en van Indonesië, hebben plichtsbetrachting en opofferingsge zindheid u gekenmerkt. Thans, terwijl de opbouw van vloot, leger en luchtmacht nog lang niet is voltooid, wordt een zware taak ver richt door onze strijdkrachten in Indonesië voor het herstellen en be houden van orde en rust. Ook deze taak is vol ontberingen en eischt voortdurend offers, doch ook hier geeft gij alles wat van u gevraagd wordt. Ik heb mij steeds één met u gewe ten. Uw verrichtingen hebben mij trotsch op u doen zijn. Weest verze kerd, dat uw lotgevallen mijn belang stelling zullen blijven behouden. Ik vertrouw, dat gij onder de re geering van Koningin Juliana het vaderland even trouw zult dienen, als tijdens mijn bewind. Moge Gods zegen steeds met u zijn. WILHELMINA. H. M. Koningin Juliana heeft de vol gende dagorder gericht tot de strijd krachten van het Koninkrijk: „Strijdkrachten van hert Koninkrijk, waar ter wereld gij a ook moogt be vinden. Gedurende de regering Mijner Moeder hebt gij het vaderland steeds gediend op een wijze harer waardig. Vredelievend van aard hebt gij ge toond, dat gij verbeten kunt strijden voor vrijheid en gerechtigheid; indien dit nodig is, zelfs tegen een over machtige vijand. Wat ik van mijn echtgenoot, die als bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten u aanvoerde bij de bevrijding van ons land, en nu als inspecteur-generaal in nauwe aan raking met u is. steeds over u hoorde, heeft mij met trots vervuld. Nog altijd worden van u, strijd krachten in Indonesië, grote offers gevraagd. Na de moeilijke jaren van oorlog en bezetting zijt gij thans voor geruime tijd ver van huis eö gezin. Te meer waardering heb ik daarom voor uw toewijding, zelfbeheersing en plichtsbetrachting bij het vervullen van uw taak. Bij het aanvaarden van het Konink lijk gezag spreek ik de verwachting uit, dat alle strijdkrachten in de toe komst, evenals in het verleden, eens gezind en toegewijd hun beste krach ten zullen geven voor de belangen van het Rijk. Ik reken op uw trouw. JULIANA." De dagorder van H. M. Koningin Wil helmina is even voor twaalf uur he denmorgen voor het front der troepen voorgelezen. Vervolgens is in aanslui ting daarop na twaalf uur voorlezing gegeven van de dagorder van H. M. Ko ningin Juliana. burg en mr. L. G. Kortenhorst. drie ge delegeerden van de Indonesische dele gatie, een namens Suriname, dr. Da Costa Gomez namens de Antillen, de commissaris van de Koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de burgemees ter van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly en mej. mr. M. A. Teilegen van het ka binet van de Koningin. Om half twaalf precies betraden Hare Majesteit de Koningin, toen nog Prinses Juliana, en Prins Bem- hard de zaal. Persoonlijk begroetten zij elk der genodigden. Dan sprak Hare Majesteit Koningin Wilhelmina een kort woord en gaf mej. mr. M. A. Teilegen de opdracht de acte van abdicatie, die men elders in dit nummer aantreft, voor te lezen. Op dat ogenblik waren de drie vor stelijke personen gezeten in. het midden aan een lange tafeL De acte was vast gelegd op een goot perkament, dat was ontworpen door Van Trigt, terwijl er een omhulsel bij behoort, dat gebonden is door de Friese kunstenares mej. Me- nalda. Ook een groot zegel behoort bij dit stuk, dat aan de voorzijde het wapen draagt van- Koningin Wilhelmina en fean de achterzijde het rijkswapen. Na het stuk langzaam en duidelijk te hebben voorgelezen, stond mej. mr. Tei legen op en legde het ter ondertekening neer voor Hare Majesteit Koningin Wil helmina. Toen brak het historisch ogenblik aan, dat buiten de duizenden op de Dam in doodse stilte meemaakten. H. M. Konin gin Wilhelmina nam de pen op, zette Haar handtekening en op het moment, dat Zq Haar hand van het papier afnam een moment, dat officieel met een chronometer tot op de seconde af be paald werd had Zij haar vijftigjarige regeringsloopbaan vrijwillig beëindigd en was Haar dochter, prinses Juliana, op hetzelfde ogenblik Koningin der Neder landen geworden. En men mag zich met eerbied afvra gen, wat toen moet zijn omgegaan in Haar, die wij zo gaarne onze Lands- moeder noemden en die wij in den ver volge Prinses Wilhelmina moeten heten. Langzaam stond Prinses Wilhelmina nu op. Met sober gebaar nam Zij af scheid van de genodigden en alleen zoals Zij altijd eenzaam was geweest ge durende de vijftig jaar van Haar rege ringsperiode verliet Zij door de Gele zaal het vertrek, waar Zij van Koningin Prinses werd. Zoals Zij eens was, meer dan vijftig jaar geleden. Rechtstreeks begaf Zij zich naar het balcon, doch niet voor dat de paleis-v klok de laatste van de twaalf slagen had doen horen, trad Zij naar buiten, trad Zij toe op de zwijgende menigte, die een halve eeuw lang haaf volk was. De ex-president van de Tsjechorio- waakse republiek, dr. Eduard Benesj, is gistermiddag in zijn landhuis te Sezt- movo Usti overleden. De dood trad in, terwijl hij zich reeds geruime tijd in bewusteloze toestand bevond, zodat Be nesj, zonder doodsstrijd, rustig is gestor ven. Zijn familie was in zijn laatste ogenblikken bq hem. Een uur na het overlijden van Benesj bevond zich reeds een grote mensen menigte voor de ingang van zijn land goed. Weinigen waren hun ontroering meester. Benesj, die katholiek was en in Mei vier-en-zestig jaar geworden is, heeft voor zijn dood de wens te .ennen gege ven niet in Praag, doch naast zijn leraar en voorganger Thomas Masaryk, in het dorpje Lany, begraven te worden. Zodra het doodsbericht de president van de republiek, Klement Gottwald. bereikte, heeft deze het Tsjechoslowaak- se kabinet in speciale zitting bijeen ge roepen, teneinde de begrafenis te rege len. De familie Benesj ontving condo- leantie-telegrammen van de regering. Vele mensen blijven slechts zolang I tot onze kennissen behoren, als wij ze niet kennen. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1