De feesten op 6 September Amerikaanse bommenwerper in de Schelde neergestort Ook de Eerste Kamer aanvaardt de grondwetsherziening Een zelfde salto mortale der Christelijk-Historischen Uit Zandvoorts gemeenteraad Tien inzittenden redden zich per parachute. Eén overleden Onthoudt U dit, beter brood bakt Smit! J Kerkberichten AUENDA' VAN HET WITTE DOEK Vlaggen- en prijzenregen Wtfbcen£i s€*&ftae/ z/Zcrêe^t IN DE DROOMWERELD VAN ANTON PIECK Expositie bij Leffelaar Boven het feestterrein van Borssele Prijzen voor deelnemers aan „Kennemergaarde" Min. Sassen houdt bevredigende rede Autoraces brachten 33.000.- vermakelijkheidsbelasting op ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Te Spaarndam Te Bloemendaal Geen markt KERKCONCERT AAN DE BURGERIJ VAN HAARLEM ROLSCHAATSEN OP DE DELFTLAAN HEtétriSl LDE Feest op 6 September Gistermiddag om vijf minuien over drie is een Amerikaans Superfort (B-29) in de Schelde, tussen Vlissingen en Rit- tem, neergestort. De elf inzittenden, die per parachute uit hel vliegtuig sprongen, werden gered één van hen is later aan zijn verwondingen overleden. Van het vliegtuig is nog niets gevonden. Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45 - Telefoon 13714-10876 De feesten in de Hoofdstad fVervolg op pap. S) Nationale feestdag Chin. Ind. Rest. Hongkong Het nieuwe Haarlem-terre»11 7.30 uur. Muzikale reveilles in Oost en Noord. T.45 uur Vlaghijüng op het Soenda- plein, waarna muzikale wandeling in "dit kwartier. 8.uur Reveille in centrum (Meisjes- bond N.P.G.) en Kleverparkweg. 9.uur Muzikale ommegangen van de muziekverenigingen „Caecüia", „Harmonie Crescendo" en .Bur- sum", door centrum. 11.0012. Concert op de Grote Markt door de Politie Muziekvereniging. 12.0013. Carillonbespeling van de Grote of St. Bavokerk. Op het moment, dat H. M. Koningin Juliana wordt beëdigd, bazuinge schal van de Amsterdamse Poort. 13.Carillon- en Koraalmuziek van de toren van de Sint Jan in de Am sterdamstraat. M.Défilé van alle besturen der Ver enigingen lit Haailem met vaan- de is en vlaggen langs het stadhuis voor burgemeester en autoriteiten als huldebetuiging aan Konmgin Juliana. Opstelling Ged. Oude Graciht tussen Grote en Kleine Houtstraat. Mede werking van de Band N.P.V. Dis trict Haarlem, Muziekverenigingen „Apollo", „Sursum" en „Euphonia". Route: Kleine Houtstraat, Anegang, Grote Houtstraat, Grote Markt (langs stadhuis), Koningstraat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Zijlvest, Einde. 14.0016. Gecostumeerde Bloemenop- tocht door Haarlem Zuid-West. Mu zikale medewerking van „Arti et Religioni". 15.Internationale Variété-voorstel ling in den Hout (voorbij de Ph. Lootsbank aan de Paulinalaan i Gratis toegankelijk voor het pu bliek. Toegang van de Spanjaards laan af, tegenover het H.F.C.-ter- rein. 15.Symbolische optocht in Haarlem- O. Ontwerpen en uitvoering door het onderwijzend personeel, ouder commissies en leerlingen van alle lagere scholen in Haarlem-Oost. Medewerking verlenen: Muziekver eniging „Crescendo", Spaamdam; Muziekvereniging „De Vooruit gang"; Tamboercorps „Het Ooster kwartier". Opstelling Teylerplein. Route: Jacob Geelstraat, Bellamy - straat, Van Zeggelenstraat, Van Zeggelenplein, Ted. van Berkhout straat, Nagtzaamstraat, 2e Vooruit gangstraat, Vooruitgangstraat. Ro- molenstraat, Zomerkade, Kruis tochtstraat, Van Keulenstraat, Pa triarchstraat, Byzantiumstraat, Me- rovingenstraat, Arnulfstraat, Pla- dellasrraat, Kruistochtstraat, Am sterdamstraat, Amsterdamsevaart, Nagtzaamstraat, Teylerplein. B5.Brandweer-demonstratie door de Haarlemse Vrijwillige Brandweer, afdeling Haarlem-Noord: Marnix- plein en Zaanenlaan. 16.30 Volksdansen op het Theemsplein. 17.Ballonwedstrijd op 't Theemsplein. 17.Grote Jubileumshow in Haarlem- O. Hollandse vlaggenregen. Tien duizenden vlaggen en honderden prijzen vallen uit de lucht. 17.— Dansgroep uit Orange (Zuid- Frankrijk), drijwend toneel in de Schotersingel, in. originele kleder dracht. 18.Concert Accordeon Vereniging „A.S.V.A." op de Grote Markt. 20.Concert door de „Postfanfare" in de muziektent aan de Zomervaart bij de versierde brug. 20.Groot slotfeest op de Pijlslaan. 20.15 Ommegangen met muziek vanaf de Botermarkt door de Muziekver enigingen „Arti et Religioni" en „Harmonie Crescendo". 20.Herhaling optreden van de Dans groep uit Orange met feërieke ver lichting op het .drijvend toneel aan de Schotersingel. 21.Rhapsodie in oranje, rood, wit en blauw. Spel van klank, kleur en licht. Ontworpen en gecomponeerd door Marinus Adam. Choreografie v. Tilly Sylon. De uitvoering heeft plaats in de Haarlemmerhout. In gang Spanjaardslaan tegenover HFC- terr. Na afloop van de Rhapsodie in oranje, rood, wit en blauw met Muziekverenigingen naar Haarlem- Oost, alwaar een groot vuurwerk wordt ontstoken. 21.Frijsdansen op Soendaplein. 22.45 Muzikale wandelingen door „Har monie Crescendo" (vanaf de Lange- brug) en „Arti et Religidni" (van de Buitenrustbrug) naar de speeltuin aan de Zomervaart. 23.Vuurwerk. Het vuurwerk Wordt ontstoken op de speeltuin aan de Zomervaart. 11.30 Optocht door het gehele dorp van diverse organisaties met muzi kale medewerking van het Fan farecorps „Crescendo". daarna een défilé op het Westkolkter- rein. 14 Ringsteken op paarden (gecostu- meerd). echter alleen bij voldoen de deelname. 4-30 Wedstrijd qp toerrijwielen voor dames en heren. 8.Vrolijk programma, onder leiding van Frans Ejjkhof. Opvoering in het Openluchttheater Bloemendaal voor de leerlingen van de lagere scholen te Bloe mendaal (dorp) en Overveen van: „De Betoverde Prinses" door het Aerdenhouts Kindertoneel onder leiding van mevr. van Kampen van den Brink. 9.30 Optocht voor kinderen en volwas senen met versierde voertuigen en originele uitbeeldingen. Deze ver- BIOSCOPEN Rembrandt: Een onvergetelijke melodie (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Op stap naar Rio (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.' Luxor: De kampioen melkboer (strikt volw.), 2. 4.15. 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Handige jongens (a. 1.), 2.30. 7 en 9 15 u. en 's Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Mi randa (18 j.), 2. 7 en 9.15 u. en: De kleine prinsse (a 1.). 10.30 en 4.15 u. en 's Zondags: alleen 10.30 u.; Spaarne-theater: De ontem bare hengst en De vrouw die terugkwam (18 j.), 2.30. 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Krelagehuis: „De Kennemer Gaarde", ju bileum bloemententoonstelling (t.m. 6 Sept.), geopend: 1122 u. Frans Hals museum: Zomertentoonstellnig 1948, ge opend: in de week 1017 u. en 's Zondags 1317 u. Teylers Museum: Portretgravures en tekeningen, geopend: DinsdagZater dag 1116 u. Leftelaar (Grote Markti: „Be min dan Amsterdam", geopend: in de week 1017 uur. APOTHEKEN; De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 5 tot 11 September waargenomen door: C. G. Loo- meyer en Zn., Barteljorisstraat 11, telef. 10175; Park-apotheek. Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, telef. 17946. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot. Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman, en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 4 September: Grote Markt: Jeugdspel 1948, 16 u. Drij vend Toneel Schotersingel: Openluchtspel „Vader des Vaderlands", 20 u. Schotersingel (bij v. Ostadestraat)Allegorisch ballet, 20 u. Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Waar is mijn dochter?", 20 u. Grote Markt: Militaire taptoe, 21 u. Open luchttheater Bloemendaal: Buitengewone openbare vergadering Bloemendaalse raad, 15 u. Zondag 5 September: Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Waar is mijn dochter?" 20 u. Voor de agenda van Maandag 6 Septem ber verwijzen wij naar het feestprogram ma elders in dit nummer. trekt van de Bekslaan en neemt de volgende route: Bekslaan, Leidsevaart, Witte Hond, Vogelen- zangseweg, Graaf Florislaan, Vo- gelenzangseweg, Bekslaan. De optocht wordt begeleid door de muziekvereniging „Kunst na Ar beid" uit Bennebroek. 2.Sportmiddag. 1. Dames: Korfbal demonstratie (2 x 15 minuten). 2. Heren: Vijfkamp, bestaande uit 100 M. hardlopen, doelschieten, boegsprietlopen, bal in korf wer pen, 800 M. hardlopen. 3. Voet balwedstrijd (2 x 20 minuten). Oranje-comité (met versterking) tegen Vogelenzang-veteranen. 8Dansen in de verlichte Bekslaan. Tijdens het dansen (ca. 9.30 uur) zullen de prijzen worden uitge reikt, die 31 Augustus en 6 Sept. zijn gewonnen. Gezellige kolder heeft men bij elkaar geharkt in de dwaze film „Op stap naar Rio", die deze week in Palace draait, Bing Crosby en Bob Hope zingen, dansen, doen gek en zijn nu en dan zelfs origineel. Dotty Lamour trekt lelijke gezichten en de Andrew Sisters huppelen al zingende over het witte doek. Met geen mogelijkheid is de in houd na te vertellen. Wie in feeststem ming is zal zich best amuseren en wie zo maar met een nurks gezicht de bio scoop binnenstapt zal zich afvragen: hoe krijgen ze 't bij elkaar, zo'n onzin.' (Veertien jaar). Nadat men in 't voorprogramma in drukwekkende reportages heeft gezien van de jubileumfeesten en de koninklijke rijtoer in Amsterdam, verschijnen in Frans Hals „Drie handige Jongens" op het filmdoek. Waarlijk de toeschouwer ziet een komische film zonder preten tie- De geschiedenis slaagt er in U in uw bioscoopstoel te amuseren, doch als U weer thuis bent, bent U haar ver geten. Alleen de herinnering aan en kele genoeglijke ogenblikken zonder zorgen is overgebleven. Het verhaal speelt zich af in Parijs, rondom de Eifeltoren, in een luchtballon, op een dak en in een schoonheidssalon. Ieder kan het gaan zien. Personen met een hippische hobby zullen deze week kunnen genieten in het Spaarne-theater. In de „Ontembare Hengst" vinden ze alles bij elkaar, wat hun hart begeert. Een wild paard, moeizame pogingen om het te temmen en een serie Wild-Westavonturen. Daar in het voorprogramma „De vrouw die terugkwam" draait, is de toegang bo ven achttien jaar. Het zal je toch gebeuren, dat je rus tig zit te vissen en dat je dan plot seling een zeemeermin aan de haak slaat, u weet wel, zo'n wezen, dat half vrouw, half vis is. En toch kan men dit vreemde geval zien in City, waar in de film „Miranda" een zekere Paul deze sensatie beleeft. En daar blijft het niet bij, want Miranda, de meermin, trekt hem naar haar woonplaats onder water en laat hem niet los. of hij moet haar meenemen naar Londen. Het komt dan ook zover, maar dat geeft nog al enige consternatie. Verlovingen worden ver broken om de wonderschone Miranda en andere conflicten zijn onvermijdelijk. Tenslotte komt alles weer terecht en filmliefhebers van 18 jaar en ouder zul len een paar genoegelijke uurtjes heb ben bij deze dwaze avonturen van een zeemeermin in Londen. Meneer Danny Kaye heeft ongetwij feld wat in zijn mars, maar wil hij wat bereiken, dan moet hij zeker niet het pad van de humor betreden. Die indruk gaf hij ons tenminste in ziin creatie als de Kampioen Melkboer, welke film deze week in Luxor draait. Maar misschien ligt het wel niet aan Danny alleen. Want hij heeft de ondankbare taak van een nietszeggend en fantasieloos verhaal nog een behoorlijk geheel te maken. En dat is een onmogelijk werk. Zelfs de fraaie technicolor mag hier niets aan veran deren. Enfin, Danny Kaye zal nog wel eens een kans krijgen om het goed te ma kent Volwassenen. In „Een onvergetelijke melodie", de film. die in het Rembrandt-theater draait, wordt de levensgeschiedenis ver teld van Chopin en wel op de manier, welke men van de film kan verwach ten: naïef, ietwat sentimenteel, niet ge heel en al historisch en met 'n tamelijk grillig gebruik van Chopins muziek. Het publiek wordt hier getracteerd op een makkelijk verteerbare liefdesge schiedenis, gemengd met een overvloed van muziek, grotendeels bekend en dus geschikt om de harten te vertederen. Paul Muni zorgt voor de geestigheden in deze film, die in rijke kleuren is op genomen. Er valt dus deze week te ge nieten voor oog en oor. (Elke leeftijd). In verband met de inhuldiging van prinses Juliana zal er Maandag 6 Sep tember a s. geen algemene weekmarkt op de Botermarkt en de Ged. Oude Gracht worden gehouden. ■J~\ at zal Maandag een gezellige be- J weging worden in Haarlem-Oost. „Tienduizenden vlaggen en hon derden prijzen vallen uit de lucht", zo staat er in het feestprogramma te lezen. In de geest zien we al piano's auto's en ameublementen neerdalen, terwijl de bewoners van het Oosterkwartier (en natuurlijk velen uit de andere stadswij ken) zich verdringen, om de zo kost bare geschenken op te vangen. En we zien de mensen al heen gaan met een handvol ivoren toetsen, een paar wie len en autoradio's. Maar het zal zo'n vaart wel niet lo pen. Toch is het een goed idee geweest van de afdeling Oost van het Comité voor Nationale Feesten om een derge lijke attract ie met een heus vliegtuig te organiseren. Maandagmiddag om 5 uur is deze ju- bïleum-show. Het tweede „Bavo"-concert in de feestweek werd door het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" gegeven. Diri gent Hoogerwerf had doorgaans toepas selijke nummers gekozen, waarvan uit blonken: „Vesperhymne" van Hugo Kaun en „Ei, Hry" van Jaroslav Kricha door fijn-genuanceerde koorklank en doorvoelde voordracht, „Onze Konin gin." van Hoogerwerl en „Domine, salvam fac Reginam nostram" van Gie- sen door imposante samenzang. In deze nummers kon men wederom de prach tige getimbreerde baspartijen van Cae cilia bewonderen, terwijl de tenoren, die in de andere nummers zo fraai ly risch zongen, hier nogal o.i. in de Bavo onnodig forceerden. Mede viel nog op een „Regina coeli" van Schna- bel, waarin de bekende Gregoriaanse Alleluja-melodie van Paaszaterdag mooi ik verwerkt. De altzangeres Willy Koops-van Rich- teren droeg o.a. lofzangen v. d. Sigten- horst-Meyer voor, die haar stem niet zo gunstig lagen als een Aria uit Han dei's Messiah. Deze zangeres heeft na melijk een mooi getimbreerd geluid, dat in lage ligging het beste tot zijn recht komt. In hogere liggingen is de stem minder egaal van klank. Organist Egbert Vos speelde een vijf tal werken, waarvan de „Prelude en Fuga" van Max Reger en „Vancties en Fuga" van Jac. Bonset door welgeko zen, kleurrijke registratie bijzonder .de aandacht trokken. Het programma, voor de helft wer ken van Nederlandse componisten be vattende, werd aandachtig aangehoord door de talrijke bezoekers, die de ge hele, oude Kathedraal vulden. OL. KOOP De gezamenlijke Militaire Fondsen in den lande houden van 1 tot 14 Septem ber een collecte. Voor Haarlem is deze vastgesteld op Woensdag, 8 September. Als lid der Districts-Commissie van het Fopds 1815 voor Oud-Militairen en hun nagelaten betrekkingen wil ik deze collecte gaarne met een enkel woord aanbevelen. Wat toch is het geval! De Staat geeft aan de Oud-Militairen, in dien ze verminkt, of aan hun weduwen cm wezen, indien de kostwinner ge sneuveld is, een pensioen. Doch hier mede is lang niet in alle behoeften voorzien. Vijf particuliere Fondsen tracliten door aanvullende hulp deze mensen te steunen, bijvoorbeeld: Indien ae oud-militair met ziekte te kampen heeft, indien hij steun nodig heeft bij herscholing, indien hij bedrijfskapitaal nodig heeft om een zaak te beginnen, indien zijn kinderen aanleg voor studie hebben, doch de geldmiddelen niet toe reikend zijn, indien er overbruggings- steun nodig is, als de officiële steun te lang op zich laat wachten. Voor hen, die „alles" gaven voor het Vaderland, wordt door deze Fondsen „iets" gedaan, er wordt een ereschuld betaald. De medewerkende Fondsen zijn: Fonds 1815 voor Oud-Militairen en nagelaten betrekkingen, Kon. Nat. Ver. tot steun aan miliciens „STAMIL". Ereschuld en Dankbaarheid, Karei Doormanfonds en de Prins Bernhard Stichting. P. O. F. M. CREMERS Door verschillende oorzaken gehandi capt, begonnen de rolschaatswedstrij- den op de Delftlaan Vrijdagavond later dan was aangekondigd. Ook de regen heeft het programma vertraagd. Toch was er een bevredigende belangstel ling rondom de door extra-lantaarns verlichte baan. Het was al ver over half negen, toen de rolschaatsen offi cieel werden aangedaan en. het „rol lend materieel" op de baan werd ge probeerd. Eerst werd er hardgereden. In snelle vaart vlogen de deelnemers over het gladde asfalt. Het tweede pro grammapunt was rolhockey, dat prac- tisch evenveel balanceerkunst vereist als hockey op de gewone schaats. Ver der zagen we dansende rolschaatsers en aardige nummertjes fantasierijden. On der de deelneemsters, heren en dames, bevonden zich prominenten op dit ge bied. IN DC. GROTE KERK OOhfO.gSEPT. V*" KaWTEN au SU ALPHEMAAR zie. oe. AreicHoa fCtSTVEK,3Aft U.GQySHSnWMUHat* Ook op 6 September zullen in verband met de inhuldiging van Koningin Juliana enige feestelijkheden plaats vinden. Voor het raadhuis zal te 9.30 uur een zanghulde worden gebracht door de schooljeugd en des avonds zal een ge combineerd concert worden gegeven, eveneens op het Raadhuisplein. De buurt- en speeltuinvereniging „De Glip" heeft voör deze dag een buitenge woon aantrekkelijk programma samen gesteld, bestaande uit spelen voor kin deren en groteren, een openluchtspel en een gecostumeerde voetbalwedstrijd, al les te houden op het speeltuinterrein. Dit alles is mogelijk gemaakt door de offervaardigheid van alle Glippenaren, die zich daardoor weer eens van hun beste zijde hebben laten zien. Het défilé, dat Maandagmiddag zal worden gehouden, moet vanwege politio nele maatregelen om twee uur precies beginnen. De deelnemende verenigingen worden dus verwacht op tijd aanwezig te zijn. Een zeer gewaardeerd illustrator is wel Anton Pieck en de in brede kring gelezen, besproken en herle zen vertalingen van Selma Lagerlöf en Gulbranssen hebben niet weinig tot zijn populariteit bijgedragen. Het is daarom een goede gedachte ge weest deze populariteit als een magneet te monteren aan het zo sympathieke Ju bileum-kankerfonds. De expositie bij Lef felaar, Grote Markt, een punt dat alle Haarlemmers dezer dagen zeker één maal passeren, is samengesteld uit de originele tekeningen ter illustratie van het boek „Bemin dan Amsterdam" van Fred Thomas en van de „Vertellingen uit 1001 nacht." Schrijver en tekenaar vonden over vloedig gelegenheid het portret van ónze hoofdstad te schetsen aan de hand van de bouwsels van de gouden eeuw in haar grootheid en stijl en haar pracht van détails, maar ook in de schilderach tigheid die „de tijd" daaraan verleende. Ook het typische leven, dat Amsterdam tot Mokum maakt, ontrolt zich hier als een film. Naast de statigheid van de interieurs in de Herengrachtse koop manshuizen en 'n cosmopolietische Hoge- sluis, de bloemenverkopers op het Leid- seplein, het pierement, de zuurkraam en de meeuwen, die voorbij zweven kan men het oog laten rusten op de gevelversieringen en uithangbor den, Onze Lieve Heer op Solder en het Vondelpark, Frankendael en het Tolhuis, de antiquiteiten-win keltjes van de Spiegelstraat en de éta lages van scheepsattributen aan de Prins Hendrikkade. Alle geuren die aan Am sterdam verbonden zijn ruikt en proeft men in zijn herinnering. Het tweede deel van de Pieck-illustra- ties, met een minder documentair ka rakter en van een ander geaarde poëzie, Is welbewust onttrokken aan het dag licht, opgehangen in de kelder: de ver tellingen uit duizend en één nacht. Het sprookje speelt zich af in die andere we reld van onze fantasie, waar alles be staanbaar is en de 'vreemdste dingen kunnen gebeuren. Anton Pieck weet vooral in zijn ge kleurde illustraties die wonderlijke sfeer op te roepen als een hulp voor onze fan tasie. In juweeltjes van sprookjesachtige verbeelding zet hij ons de aparte wereld, waarin deze vertellingen zich afspelen, voor als een realiteit. Dit nu is de ver dienste van Pieck: hij laat ons geloven in het sprookje. Degenen, die Anton Pieck kennen uit hun boekenkast, hebben geen verdere aansporing nodig, maar zullen gaarne van deze gelegenheid gebruik maken om ook zijn originele tekeningen te beleven en de evenementen van de feestweek te vermengen met de droomwereld van het sprookje. De tentoonstelling is tot 19 September geopend, L. T. JE. h 9 Aan de redding der Amerikaanse vlietuigbemanning werd door tal van schepen en de Vlissingse brandweer deelgenomen. Boten van de Rijkswater staat redden de eerste piloot luitenant Thornton en de „staffsergeant" Graham. De veerboot Dordrecht pikte de „mas- tersergeant" Brofft en de „staffsergeant" Budge op. De brandweer uit Vlissingen viste een vijfde lid van de bemanning uit het water buiten de Roeiershoofd op. Te Kwadendamme, gemeente Hoe- Ere-prijzen: medaille Gemeente Haar lem, coll. inz. Tuinaanleg, Bloemisten Patroonsver. Haarlem; gouden medaille Heringa Wuthrich, coll. inz. Bind werk, inz. Bloemist-Winkeliersvereni ging Haarlem; plaquette van Haarlems Dagblad, coll. inz. afgesneden dahlia's, inz. Nederlandse Dahlia-Vereniging, Amsterdam; kunstvoorwerp van Van Empelen Van Dijk, decoratieve groep bloeiende en niet-bloeiende planten, inz. J. Pool Zonen, Haarlem. Gouden medaille: Tuinaanleg, Bloe misten Patroonsver.; Bindwerk, Bloe mist-Winkeliersvereniging, Haarlem; af gesneden Dahlia's, Nederlandse Dahlia- Ver., Amsterdam; Bloeiende en niet- bloeiende planten, S. Pool Zonen, Haarlem, en Coöp. Tuinb. Ver. „Eigen Tuin", Haarlem; Afgesneden Dahlia's en Waterpartij, Fa. J. P. Bakker C. Geer- lings, Heemstede. Afgesneden bloemen van bol- en knolgewassen alsmede van eenjarige en vaste planten, inz. C. G. van Tubergen N.V., Haarlem. Cactussen en andere Succulenten, inz. Ned. Ver. van Lief hebbers van Catussen en Vetplanten. afdeling Haarlem. Bloeiende en niet- bloeiende kasplanten, inz. Gemeente Plantsoenen te Haarlem. Afgesn. Ame- rik. anjelieren ,inz. U.V. Anjer Kweke rij 't Clooster, v.li. Erend, Heemstede. Decor, groep Bindwerk, inz. Tuinlieden Ver. „Aerdenhout en Omstr." te Aer- denhout. Kleine gouden medaille: Groep bloe men en groenten, inz. Volkstuinen „Ons Buiten", Haarlem. Afgesneden Dahlia's, Gladiolen en Zinnia's, inz. Volkstuinver. „Zonder Werken Niets", te Haarlem. Afgesneden Chrysanten, inz. Firma C. M. v. d. Zaal Mzn., De Kwakel (N.-H.). Groep Orchideeën, inz. E. H. Tenhaeff; „Orchidophilia", te Aerdenhout. Groep afgesneden Rozen, Anjers en Gerbera's, inz. Kwekerij Bentveld, me juffrouw Posthuma, Aerdenhout. Groep bloeiende- en niet-bloeiende kasplanten, inz. Firma Van Empelen Van Dijk. Aëfdenhout. Verguld zilveren medaille: Tuinaanleg, inz. Tuinbouw Studieclub, Haarlem. Zilveren medaille Vaas afgesneden Gladiolen, inz. K. Velthuys Wilbrink, Hillegom. dekenskèrke, was ook een der para' chutisten neergekomen. Een vissersboot uit Breskens had eveneens een drenkeling aan boord. Met inbegrip van de twee te Borsselen gelande leden der bemanning waren spoedig negen van de elf leden in vei ligheid. Zij verkeerden allen in goede welstand. De tiende Amerikaan werd door de Vlissingse brandweer nabij de Voor haven uit het water gehaald. Hij bleek zc ernstig gewond, dat hij vanmor gen is overleden. Het was ser geant Roquet, die veel zeewater had binnengekregen. De Breskens 8 pikte tenslotte captain du Rocher op. Voor de leden van het Genootschap NederlandEngeland, af doling Haar lem, zal mr. Alaistar Mc.Leod een le zing met lichtbeelden houden over: „Het Schotse Hoogland in de laatste twee eeuwen", en wel op 9 September in Restaurant Brinkmann, Grote Markt. Maandag 13 September hoopt het echtpaar VeenSchrijnders, Nachte gaalstraat 11, zijn 55-jarig huwelijks feest te vieren. Het feestprogramma voor Maandag 6 September te Amsterdam luidt: 11.00 uur: Plechtige inhuldiging en beëdiging in de Nieuwe Kerk. 15.00 uur: Rit van H. M. Koningin Juliana in de gouden koets: Dam, Rokin, Muntplein, Vijzel straat, Vijzelgracht, Nw. Vijzel straat, Weteringschans, Kleine Gartmanplantsoen, langs Hirsch, Leidseplein, Leidsebosje, Stad- houderskade', Overtoom, le Const. Huygensstraat, Bilder- dijkstraat, De Clercqstraat, Ro zengracht, Raadhuisstraat, N.Z. Voorburgwal, Paleisstraat, Dam. 18.00 uur: Ned. jeugd draagt Kroon terug van de Dam naar 't Stadion langs Westermarkt, Marnixstraat Bilderdijkstraat, Const. Huy gensstraat, Vondelpark, Van Baerlestraat, Willemsparkweg, Koningslaan, Valeriusplein, Corn. Krusemanstraat. 21.15 uur: Rit van H. M. Koningin Juliana naar het Olympisch Stadion: Dam, Rokin, Munt plein, Reguliersbreestraat, Rem- brandtplein, Utrechtsestfaat, Frederiksplein, Van Woustraat, Ceintuurbaan, fyoelof Hartplein, J. M. Coenenstraat, A-pollolaan, Olympiaplein, Olympiaweg, Stadionweg, Stadion. 21.30 uur: Kroningsspel in het Olympisch Stadion. 22.30 uur: Terugtocht van H. M. Ko ningin Juliana van Olympisch Stadion naar het Koninklijk Paleis: Stadionplein, Stadion- weg, Olympiaweg, Apollolaan, J. M. Coenenstraat, Van Baer lestraat, Museumplein, Hobbe- mastraat, Leidsebosje, Leidse plein, Lei dsestraat, Konings plein, N.Z. Voorburgwal, Pa leisstraat, Dam. (Van onze parlementaire redacteur) Ook de Eerste Kamer heeft Vrij dagmiddag dus de voorstellen tot Grondwetswijziging aanvaard, en wel de Indische artikelen met 37 tegen 11 stemmen, (tegen de A. R., de heer Reyers (C.H.) en de C.P.N.), het ar tikel, dat het mogelijk moet maken aan Prinses Wilhelmina een jaarwed de toe te kennen z. h. st. en de beide andere wijzigingen betreffende de instelling van het instituut van staatssecretarissen en de burgerlijke staat van beleg met 46 tegen 3 stem men. In de beide laatste gevallen stemden alléén de communisten te gen. Dit was het totaal onverrassende resultaat van een behandeling, die prac- tisch onmogelijk enige verrassingen kon opleveren. Of moest men het een ver rassing achten, dat de vervaarlijke mr. Pollema zich tevreden verklaarde na dat minister Sassen hem op zijn drei gende en klemmende vragen naar de verantwoordelijke Unie-ministers totaal geen antwoord had gegeven? Na dezelf de salto mortale, die de Christelijk- Historischen reeds in de Tweede Kamer vertoond hebben, n.l. eerst pijnlijke vragen te stellen en na het uitblijven van een antwoord te verklaren, dat zij toch zo tevreden zijn, wist men van te voren, dat het in de Éérste Kamer slechts andere artisten zouden zijn, die hetzelfde kunststuk zouden herhalen. De Senatoren, zelfs die van de echte oppositie, waren overigens op weinige uitzonderingen na zeer tevreden over de rede, die minister Sassen heeft gehouden. Hij heeft de sympathie van de volksver tegenwoordiging, hetgeen voor een mi nister een groot voordeel is. Wat haar wezenlijke politieke inhoud betreft bleef deze rede echter nogal in het vage, doch dit kan men met prof. Anema geredelijk als onvermijdelijk inzien. Op zichzelf was het natuurlijk heel goed begrijpelijk, dat de minister mr. Pollema niet de ver zekeringen wenste te geven, waarom deze had gevraagd, des te begrijpelijker omdat hij wist, dat de heer Pollema toch niet zou volharden bij zijn verlangen naar een antwoord. Hij bepaalde er zich dus toe te verklaren, dat de, Koning wel een constitutionele monarch zal zijn en dat de Unie niet louter personeel maar reëel en organisch zal geconstrueerd worden. Maar hij zeide aan de heer Pol lema, dat deze hem geen dingen in de mond moet leggen, die hij nergens ge zegd heeft en dat het hem onmogelijk is precieze details te geven qver de orga nen, waarmee de Unie bewerktuigd zal zijn. Na nog eens zijn opmerking uit de Tweede Kamer herhaald te hebben, dat er n.l. een Nederlands-Indonesisch staatsrecht zal bestaan en dat men dit wel moet onderscheiden van het Neder landse en het Indonesische staatsrecht maakte hij de Kamer erop opmerkzaam, dat de Unie en staatkundige figuur sui generis zal wezen, waarin Nederland en Indonesië in eendrachtige en gelijkwaar dige samenwerking zullen leven. Dat ging allemaal wel een tikje de kant op van wat de heer Kerstens de avond tevoren aan denkbeelden had geopperd en met enige goede wil kon men ook in die geest verstaan de ver zekering, dat de overdracht van be voegdheden aan de Indonesische staat slechts dén kan geschieden als de waarborging van de ordehandhaving in het Unie-statuut redelijk zal zijn ver zekerd. Maar deze verklaring klonk evenmin als soortgelijke laatst in de Tweede Kamer in die toon en termi nologie, die op Indonesië de indruk van vertrouwenwekkendheid kunnen ma ken. Het werd zelfs nogal bedenkelijk toen de minister instemming betuigde met 's heren Kerstens' betoog, dat hij echter weergaf als zou er 'n zodanige sa menwerking komen, dat de gemeen schappelijke zaken van Nederland en Indonesië aan de volkenrechtelijke sfeer onttrokken zullen zijn. Al had de heer Kerstens nu ook niets ten nadele van de staatsrechtelijke sfeer gezegd, het dient erkend, dat hij dit nu juist niet had betoogd. Hij had gezegd, dat volkenrecht en staatsrecht in de nieu we verhouding ineen moeten vloeien. De Zandvoortse raad kwam Vrijdag avond in buitengewone vergadering bij een. Burgemeester Van.Fenema hield een rede waarin hij een terugblik wierp op de regeringsperiode van H.M. Ko ningin Wilhelmina.. Spr. roemde de grote doortastendheid in het nemen van beslissingen vooral op critieke ogenblik ken. De geschiedenis zal zeker Haar regeringsbeleid naar waarde kun nen schatten. Spr. las een adres voor, waarin de gevoelens van de Zandvoortse bevolking tot uitdrukking worden ge bracht. De raad verenigde zich met dit adres. Tot tijdelijk wethouder in plaats van wethouder v. d. Moolen werd benoemd de heer A. Kerkman (P.v.d.A.). Het voorstel om het crediet voor het politie bureau te verhogen, bracht vele tongen in beweging. De heer Siegers (K.V.P.) zeide, dat tie raad, hoewel niet met opzet, is mis leid. Bij de oorspronkelijke credietaan- vrage had spr. reeds gewezen op de te verwachten hoge kosten. Spr. is nu in het gelijk gesteld. Om niet met de brokken te blijven zitten zal spr. zijn stem aan dit voorstel niet onthouden. Na een verdediging van de voorzitter werd het voorstel met 9 tegen 3 stem men aangenomen. Bij de rondvraag bracht de heer Siegers (K.V.P.) de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer ter sprake die volgens spr. niet bevredigend werkt. De voorzitter beaamde dit en deelde mede dat binnenkort de raad voorstel len zullen bereiken, welke ten doel heb ben de organisatie van het toerisme in zo breed mogelijk verband tot een1 op lossing te brengen. Uit de mededelingen van de voor zitter stippen we nog aan dat de auto races 33000 aan vermakelijkheidsbelas ting hebben opgebracht. De Noord- en Zuid-Boulevard zullen zo snel mogelijk, vóór het volgend seizoen worden aange legd. De Noord-Boulevard krijgt een breedte van 16 meter. A.s. Maandag onthaalt de vereniging tot viering van nationale feestdagen alle schoolkinderen op gratis kindervoor stellingen in schoolverband. Om 9.30, 1 uur en 3.30 uur vinden deze voorstellin gen plaats in „Monopole". Des avonds om half negen geeft het Amsterdams Symphonie-orkest een populair concert op het Trompplein. Ze wilden dan ook „Vader des Va derlands" zien op de Schotersingel, die twee oude dames, gewapend met een plaid en een dikke jas, want de avonden zijn kil. Het eerste uur ging alles naar wens, het gesprokene op het drijvend toneel kwam goed over, het lawaai in de buurt was niet al te uit bundig en het bleef droog. Maar toen begon de bank wat hard te worden en het gemis aan een leuning irriteerde de ruggen van onze dames, die de beste ja ren van hun leven achter de rug had den, maar er niet voor uit wilden ko men. Na twee uur probeerden ze door „verzitten", en beetje naar rechts en een beetje naar links, de moed er in te hou den. Maar het werd te erg en daarom stelde de ene dame voor weg te gaan. „Ik denk er niet aan", zei de andere, „ik ben gekomen om te zien hoe Baltha- sar Gerards nu eigenlijk Willem van Oranje vermoord heeft en dat komt da delijk." Na tien minuten was Balthasar ten tonele verschenen, maar als een zoetige meneer, die de grote Willem om een pas vroeg. Hij schoot niet en het gordijn ging dicht. „Laten we nou gaan", zeurde de ene dame, die werkelijk niet meer wist hoe ze zitten moest, „ze schieten natuurlijk niet, omdat dat te erg is." „Nog even dan," repliceerde de an dere. Eindelijk was het moment aangebro ken. Als versteend bleven ze na het schot zitten. Eerst bij de eerste tonen van het Wilhelmus stonden ze moei zaam op. „Ik heb 't toch wel voor 'm over ge had," kreunde de ene, terwijl ze op het grasveld strompelde, „als Willem van Oranje zich voor ons liet doodschieten, mogen wij toch wel verstijfd naar huis gaan HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon Z1375 ZANDVOORT. Zeestraat 38. telefoon 2925 (Adv.) (Ontleend aan Sursiim Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse vaart) ZONDAG: H.H. Missen 6.30. 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. WOENS DAG: Lof 7.30 u. VRIJDAG: Lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 4.30—8.30 u.i Lof 7 u. H. JOZEF (Jansstraat). ZONDAG: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. DINSDAG congr. meis jes jun. 7 u. en dames 8 u. WOENSDAG: congr. jongens jun. 7 u.; Lof 7.30 u. en congr. jongemannen 8 u. ZATERDAG: biechten 5—6.30 en 79 u.; Lof 7.30 u. H ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt). ZONDAG: H.H. Mis sen 6.30, 7.30. 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.; completen 7 u. DINSDAG: Lof 7.30 u. WOENSDAG: Lof 7.30 u. VRIJ DAG: Lof en Kruisweg 7.30 u. ZATER DAG: biechten 49 u. O. L. VROUW ROZENKRANS (Spaar- ne). ZONDAG: H.H. Missen 6.15, 7.30. 9 en 10.30 u. (Hoogmis); Lof 7.30 uur. WOENSDAG, DONDERDAG en VRIJ DAG: herentriduum 7.30 u. ZATER- DAG: Lof 7.30 u.; plechten 5—3SO H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat) ZONDAG; H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 U.J Lof 7 u. DINSDAG: congr. meisjes sen. 7.15 u. en jongedames 8 u. WOENS DAG: Lof 7.30 u DONDERDAG: Lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 4.30—8.30 u.; Lof 7 u. H. L1DUINA (Rijksstraatweg). ZON DAG: H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7 u. DINS DAG: Mariacongr. 7 u. en congr. jonge- vrouwen 8 u. DONDERDAG: Lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 58 u. ALLERH. HART (Kleverpark). ZON DAG: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; vespers 4 u en Lof 7.30 u. DINSDAG, WOENSDAG en VRIJDAG: Lof 7.30 u ZATERDAG: biechten 57 en 7.309.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)ZONDAG: H.H- Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.l Lof 7 u DINSDAG: Lof 7.30 u. DON DERDAG: Lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 58.30 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). ZON DAG: H.H. Missen '6.30, 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 6.30 u. WOENSDAG: Lof 7.30 u. VRIJDAG: Lof 7.30 u. ZATER DAG: biechten 59 u. ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7 u- DONDERDAG: Lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 56.30 en 79 u.; Lof 7.30 U- H. SACRAMENT (Bloemendaal) ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10.15 U.i Lof 6.30 u. ZATERDAG biechten na het Rozenhoedje tot 9 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen). ZONDAG H.H. Mis; ser. 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; Lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 4—8 U- Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer denhout). ZONDAG: H.H. Missen 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. DINS DAG: Lof 7.30 u. WOENSDAG: Lof 7 3" u. ZATERDAG: biechten 4—9 u. en Lol 7.30 u. H. BAVO (Heemstede) ZONDAG H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) e° 11.30 u.; Lof 7.30 u. WOENSDAG: Ma; riagarde sen. 8 u. en congr. jongeman; nen 8 u. en Lof 7.30 u. DONDERDAG; Lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 5—" en 79 u en Lof 7.30 u. O. L. VR. HEMELVAART (Heemste de). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30, lO# en 11.30 u.; Lof 7.30 u. MAANDAG; congr. meisjes sen. 8 u. WOENSDAG; Lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 5-" 8.30 u.; Lof 7 u. H. AGATHA (Zandvoort). ZONDAG; H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis'; Lof 7 u. WOENSDAG: Lof 7.30 u. DON DERDAG: Lof 7.30 u. ZATERDAG' biechten 56.30 en 79 u. H. ADALBERTUS (Spaarndam'; ZONDAG: H.H. Missen 7.30 en 1° (Hoogmis). ZATERDAG: biechten 3 7.30 u. en Lof 7.30 u. Zondag 5 September wordt bet we Haarlemterrein in gebruik gcn°" jat De officiële opening volgt later, nog niet alles gereed is. Het H.aJ"jjien- bestuur rekent echter op de 0rfl de medewerking van het Pu5'heóen begrip te tonen voor de omstandig" 0 onder welke het Spaernebekertoi zal moeten worden gespeeld. Het programma luidt: 11 uur: V.S.V.—De VolewijckerS 12.15 uur: HaarlemN.A.C. I.30 uur: Tussenwedstrijd. 2.45 uur: Verliezersronde. 4 uur Eindstrijd. rer r\e Als scheidsrechters fungeren Kotte, Slingenberg en Twisteri

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2