Optocht en Oranje-Rhapsodie- hoogtepunten RAADSZITTING IN HEI OPENL UCHT- THEA TER PRINSES WILHELMINA HAARLEM IN uli Q'&nsê&s VOORWALT-FOTO financiering. Défilé, volksdansen en brandweer demonstraties Kon.-Moeder van België reed door de stad 2 Gothische kaarsen 2 waskaarsen KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98 Kroningsjubileum herdacht Inlichtingen over Chevrolet? GRATIS VSiEES ZONDER BON ^UJeefct „VOETEN VREUGD uxe\ rwatm FLINKE MEISJES en VROUWEN Avondvaktekenschool te Haarlem LOOPT NIET PRETTIG? HOOGENBOSCH MOORS Komt er een kinder boerderij? Waar is mijn dochter? HenkTh. Fibbe DINSDAG 7 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 DE FEESTEN IN HAARLEM Het défilé Symbolische optocht in Oost Dansen uit Orange Brandweer 18981948 Or an je-rhapsodie Vuurwerk Hoog bezoek Frans Hals museum Diamanten klooster.jubileum Prins Aschwin op Kennemergaarde Official dealer VAN LENT BLOEMENDAAL „DE BETOVERDE PRINSES" Oranje en de katholieken Kinderboerderij Première van „Comedia" te Haarlem HEMDJES en BROEKJES interlockvoor baby en kleuter zijn weer uil voor raad leverbaar. VOOR DE BABY Anegang 46, Haarlem^ cDioaoioaoaoioMCDioioiCDacD ^DEJONG'sLEVENSMIDDELENBEDRIJF jj Van ouds ,,'T KAARSENHUIS 0 0 en 0 Warmoesstr. 24, tel. 13391, Haarlem 0 lóioioioioioiogoioioioia Uitsluitend voor Rooms-Katholieken Inschrijving DAGELIJKS Dansschool Tel. 13525 Vraagt prospectus GIERSTRAAT 60 rr Leder- en Fournituren- handel brengt U steeds een uitgebreide collectie Leder - Rubber Lederwaren Schoen- foumiluren enkele bekwame en aankomende MACHINESTIKSTERS; OVERVEEN - TELEFOON 16012 Alles op Foto- en Kinogebied Fotoreportages ,van Uw kinderen Fotoreportages bij huwelijke?i Projectie in alle formaten en geluidsfilm Werkt UW FEESTOPNAMEN het beste af GELESTE MAATCORSETTEN Speciale modellen voor zware figuren Makelaar en Taxateur Assurantiën BEHEER van HUIZEN Wij hebben geld beschikbaar voor auto-, motor- Assurantiekantoor „HOFGEE5T" machines LEERLING-VERPLEGERS EN HUISBEDIENDEN FLINKE ADMINISTRATIEVE KRACHT FLINKE MEISJES INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN Alléén GEN. CRONJéSTRAAT 11 TELEFOON 14865 MIDDENSTANDS BOEKHOUDEN MOD. BEDR. ADM. te BEDIENDE, Ondanks regendruppels en enkele sombere wolken heeft ook Haarlem de Inhuldigingsdag van H. M. Koningin Juliana gevierd. De vlaggen hingen Uit, muziekcorpsen trokken door de straten, er waren optochten, demonstra ties. kindervoorstellingen, muziek- en dansuitvoeringen en last not least een schitterend vuurwerk. Voor zover zij niet naar Amsterdam gegaan waren, trokken vele Haarlemmers de stad in naar de verschillende attracties en avonds om nog eens de verlichting te bekijken. "s Morgens waren er in de stad geen bijzondere feestelijkheden. In de vroege ochtend gingen in diverse wijken mu ziekverenigingen langs de huizen waar de bewoners nog rustig in Morpheus armen lagen, om voor een feestelijke re veille te zorgen. Om kwart voor acht werd op het Soendaplein op plechtige wijze de feestvlag gehesen en toen was het de binnenstad, die gevuld werd met pittige marsmuziek. - Daarna schaarden de Haarlemmers zich rondom hun radiotoestel voor zover zij hiervan in 't bezit waren, an ders was het toestel van de buren 'n wel kome gelegenheid om de indrukwek kend o reportage te beluisteren van de Inhuldigingsplechtigheden in Amster dam. Op het moment van de beëdiging van H. M. Koningin Juliana stonden muzikanten op de transen van de Am sterdamse Poort klaar om hun bazui nen te laten schallen. Plechtig klonk dit geluid even later over het oostelijk stadsdeel. De politie-muziekvereniging opende omstreeks elf uur op de Grote Markl een. concert met het spelen van hel Wilhelmus. Gedurende het gehele pro gramma was er bij de muziektent flinke belangstelling. Om twaalf uur begon het carillon van de Grote Kerk een jubelprogramma uit te voeren er, het werd hierbij begeleid door andere klokken in de diverse to rens van de stad. Via een electrische gramofoon en een luidspreker kwam tussen een en twee uur carillon- en koraalmuziek uit de kerktoren in a> Amsterdamstraat. Op het tijdstip, dat 's middags de be sturen van alle verenigingen uit Haar lem als een huldebetoon aan Koningin Juliana langs het stadhuis voor de bur gemeester zouden defileren, stortte de regen een flinke bui op Haarlem neer en decimeerde in enkele minuten de talrijke mensen, die zich op de Grote Markt hadden opgesteld om de stoet voorbij te zien trekken. Mèar gelukkig was deze „rampspoed" van korte duur, want omstreeks half drie brak een klein zonnetje door en onder tromgeroffel en bazuingeschal nam het défilé een aan vang. Op het bordes van het stadhuis stonden, behalve burgemeester Cremers en zijn echtgenote, enkele andere auto riteiten, onder wie de wethouders Geluk, Angenent, v. d. Wall en oud-hoofdcom missaris E. H. Tenckinck. Als w(j in het Haarlems jaarboek zien hoeveel verenigingen, organisa ties enz. onze stad telt, dan was het wel tlenrstellend dat er zo weinige vertegenwoordigd waren. Men kon dan ook moeilijk van een groot en indrukwekkend défilé spreken. Alle lof dps voor hen die wel aanwezig waren. Zij gaven ons tenminste met hun pittige muziek, wapperende vlag gen en 'nol staan de vaandels, waar van wij de meeste vrijwel alleen in de beslotenheid van onze kerken zagen, gedurende de vijf minuten, dat dit schouwspel duurde, een kleine inBruk hoe feestelijk het had kunnen zijn.... Vele, ja zeer vele Haarlemmers stroomden in de middag naar Haarlem- Oost, waar als hoogtepunt van het feest programma een symbolische optocht zou worden gehouden. Openbare en bij zondere scholen vormden elk een sym bolische groep, betrekking hebbend op ens Koningshuis, het vaderland of wat daarmee in verband staat. - Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en echtgenote gaven bij het voorbijtrek ken van de stoet van hun bijzondere belangstelling blijk. Eveneens waten aanwezig de wethouders D. Geluk en S. v. d. Wall en de heer E. H. Tenckinck, oud-hoofdcommissaris van politie. Voor het vertrek van de optocht bood het Teylerplein een kleurige aanblik met de feestelijk opgesierde wagens en de in oranje geklede of met oranje ge tooide kindéren. Daar ging de stoet. Na herauten te paard kwam vooraan eerst de fraaie groep van de Oranjevereni ging, „De Kroon, 50 jaren gedragen door Koningin Wilhelmina". Achter de fleu rige oranje-jurkjes marcheerde en mu siceerde een kranig muziekcorps. Dan volgde de St. Jozefschool met „Neder land onder Oranje". Wij zagen da meis jes o.a. d® K.L.M., een walvisvaarder én een voorstelling van Nederlands droogmakerijen torsen. Een aardige aanblik bood de St. Ve- ronicaschool met „De Elf Provinciën" en origineel was de „Stamboom van Oranje" van de Juliana van Stolberg- school. Waarschijnlijk was men bang, dat da boom gevaar kon lopen, want er was een heel kasteel om gebouwd! Ook de vier prinsesjes reden keurig in de op tocht mee. De Broederscholen kwamen bij deze optocht bijzonder goed voor de dag. Een lange file versierde fietsen en autopeds ging een bonte groep van „Ja vanen" en een vijftigtal keurig in de maat marcherende „matrozen" vooraf. Daarna kwam het „Schip van Staat" eveneens van deze school. „De Vier Jaargetijden" en de „Nederlandse vlag voorgesteld door meisjes in rode, witte en blauwe jurken, vroegen vervolgehs onze aandacht. Daar kwam een slager aan met twee heerlijke worsten om zijn nek. Toen bakkers met witte mutsen, brievenbestellers met postzakken, tim merlieden en vele andere ambachten. Tot slot van deze groep een molen met lustig draaiende wieken en een wa gentje' met kippen: „Hollands Wel vaart" van de St. Lambertus&hool! Nog veel meer was er te zien. We noemen nog slechts de KI. H. Theresiaschool met een leuke „Oranjehulde". Er wa ren veel versierde fietsen, waar men veel werk van heeft gemaakt. Het eind van de stoet vormde een wagen van een klaverjasolub. Honderden mensen trokken na het voorbijtrekken van de optocht nog door de straten van Oost. Het was éen vraag, die hup in de mond lag: „Waar blijft het vliegtuig" Elk hoekje van de hemel werd afgezocht en eindelijk zag een van de wachtenden het was vijf uur het sportvliegtui# naderen. Dui zenden vlaggetjes werden uitgeworpen. Iedere zending uit het vliegmachien werd opgewaoht door een grote menig te, want op elke vlag stond een num mer, dat recht op een prijs zou kunnen geven. Het enthousiasme werd tenslot te zo groot, dat men gewaagde pogin gen deed om neergekomen vlaggetjes uit het water op te vissen. Het is een sympathiek idee geweest voor deze feestdagen een dansgroep uit Orange uit te nodigen, om in Haar lem een programma van volksdansen te brengen. Orange, een kleine stad in Zuid-Frankrijk, waar de bevolking met ere nog de stamvader van ons vorsten huis gedenkt. In hun fleurige costuums brachten zij een twaalftal dansen op het draai toneel in de Schotersingel. Wij volstaan met de vermelding van de charmante „Les Treilles", de stemmige „La Voto" en de vrolijke en geestige „Sur le pont d'Avig- non". Vooral van de kant van de da mes kreeg men een bekoorlijk schouw spel te zien, dat, begeleid door rustige en eenvoudige muziek, de toeschouwers herhaaldelijk in bewondering bracht. Evenzo was dit het geval voor de prestaties van de heren. Wij schrijven: prestaties, want het was hier het vir tuoos benen-wérk, dat bij hen domi neerde. Kortom, het was een feest van dans, zang en muziek, waarvan men vooral in de avonduren door de wonderlijke verlichting Ifcaar hartelust kon genieten. Het hartelijk applaus bewees dit trou wens ook wel. Er is veel veranderd in de laatste vijf tig jaar. Wat in 1898 heel normaal scheen, daar lachen wij nu om. Zo is dat ook het geval met de brandweer. En degenen, die gistermiddag in Haarlem-Noord zijn gaan kijken naar de demonstratie van de Haar lemse Vrijwillige Brandweer, afd. Haar lem-Noord, zullen dit beamen. Zij hebben zich vermaakt om de vele rompslomp, die er nodig was eer de brandweer in 1893 tot het blussen van een brand kon over gaan, maar zij hebben tevens met bewon dering kunnen zien, hoe men thans de za ken aanpakt. Op het demonstratieterrein waren twee kleine huisjes gebouwd. Een ervan geraak te in brand en met alle ijver gingen de brandweermannen aan het werk om de bussen van de brandspuit met emmertjes water te vullen. Later ging het beter. Toen kwam de brandladder in gebruik en wist men effectiever op te treden. Dat het dan ook steeds hoger op is gegaan bewees wel de demonstratie met het moderne mate riaal. Met zes tot twaalf slangen tegelijk grijpt men nu het vuur aan en zo men niet kan voorkomen, dat het brandende object behouden blijft, dit weet men toch te bereiken, dat de omliggende woningen geen vuurschade hebber!De miststraal kwam er natuurlijk ook aan te pas en met succes demonstreerde men hoe een felle vuurhaard in enkele ogenblikken kan worden bedwongen. Wij hebben maar een greep gedaan uit het gevarieerde middagprogram, en wij we ten lang niet volledig te zijn geweest. Daar waren b.v. nog een gecostumeerde bloemen- optocht, een internationale variété-voorstel ling in de Hout, volksdansen, een ballon wedstrijd, een concert door de accordeonver eniging A.S.V.A. Het liep tegen de avond toen alles rustig werd in de stad, maar dit was maar voor even, want de late avond beloofde nog een vurige apotheose. De belangstelling voor de Oranje- rhapsodie in de Haarlemmerhout heeft alle verwachtingen overtroffen. Het leek of geheel Haarlem naar Den Hout gestroomd was. Mr. C. ten Bokkel opende de avond met een dankwoord aan de burgemeester, die alle hoogte punten van het Haarlems programma bijwoonde. Aan de directeur van Hout en Plantsoenen, de heer Dorresteyn, en zijn helpers en vooral ook aan de poli tie, die met zoveel tact gedurende de feestdagen optrad. Ook de directeur van «het electriciteitsbedrijf, ir. Doets, mag wel eens geroemd worden, aldus spreker, want hij heeft achter de scher men buitengewoon veel medewerking verleend. Ge zult vanavond, op de al lermooiste plaats met de beste artisten het beste programma zien, besloot mr. Ten Bokkel. En het werd inderdaad een feest van klank, kleur en licht, ons opgediend door het Centrum-Comité Koninginnedag, die Martinus Adam op dracht tot de compositie gaf en Tilly Sylon voor de choreografie. Oude en nieuwe Nederlandse volksliederen voor mannen- of jongenskoor klonken in de stilte van de prachtige zomeravond. Het mannenkoor Zang en Vriendschap en het jongenskoor de Liduinaboys bewe zen nog eens hun prachtig stemmate- riaal en het was alleen maar jammer, dat de H.O.V. soms iets te hard bege leidde. Toen de Zilvervloot gespeeld en gezongen werd, barstte een vuur werk los en wat was het niet een 'prachtig gezicht, die verschillende kleuren Bengaals vuur aan de rand van de Spanjaardslaan. Hoe fier wap perde ook de vlag bij het Vlaggelied en hoe gelukkig voelden allen, zich, die deze manifestatie mochten meemaken. Maar er was nog meer. Want na de Oranje-rhapsodie in Den Hout voerden twee muziekverenigingen vandaar een menigte mensen naar Haar lem-Oost. Op de speeltuin Oosterkwartier aan de Zomervaart zou als apotheose van het feest een schitterend vuurwerk wor den afgestoken. Lang voordat de beide muziekcorpsen daar waren gearriveerd, had den zeer vele Haarlemmers zich reeds een plaatsje veroverd op Zomervaart, Zomer- kade en Gouweteringkade, waar het vuur werk het best te zien zou zijn. Eindelijk omstreeks half twaalf ging de eerste licht- kogel de lucht in. Meerdere volgden en prachtige licht- en kleureffecten waren te zien. Rondom de speeltuin was blijkbaar geen plaats meer over, want ook de daken van sommige huizen waren bezet met be langstellenden. Bij de grotere afdelingen van het vuurwerk waren er zeer bijzondere, die dan ook buitengewoon in de smaak vie len. Enthousiast handgeklap en lang uit gehaalde „oooh's" begeleidden dé daveren de knallen van de vuurapparaten. D$ slot- show van dit fraaie vuurwerk had als hoofd motief een grote kroon met daar onder de J van Juliana. Daar omheen ontwikkelde zich een zee van sterren, draaiende zonnen en vurige regen. Dan de laatste knal en de duisternis viel weer over de duizendkop pige massa. Na een dag feesten ging ieder voldaan naar bed. Zaterdagmiddag heeft de Groot-Her tog van Luxemburg een bezoek ge bracht aan het Frans Halsmuseum en de tentoonstelling bezocht. Hij werd rondgeleid door de directeur, de heer P. Baard, en had vooral belangstelling voor de uit Duitsland teruggekeerde werken. De Eerw. Broêder Juventius van de Con gregatie der Broeders Onb. Ontv. te St. Louis in Amersfoort zal 8 September zijn zestigjarig kloosterjubileum herdenken. Woensdag 15 September zal in de De kenale kerk aan de Jansstraat om 9 uur een gezongen H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen. Des middags van 34.30 uur gelegenheid tot feliciteren in de Zomer- luststraat 2, Haarlem. Het speelveld van het openluchtthea ter bood Zaterdagmiddag een wel zeer ongewoon beeld: aan een lange tafel waren gezeten de burgemeester, wet houders en raadsleden van de gemeen te Bloemendaal! Zij waren niet geko men om voor de talrijke belangstellen den, die zich een goed plaatsje hadden gezocht op de grote tribune, een spel S „Als ik dat geweten hadheb ben duizenden Haarlemmers in de avond gezegd, toen zij grotendeels via de radio vernamen, welke hoge gas ten korte tijd in Qaarlem vertoefden. Ja, als u dat geweten had, zou de politie een zware taak gehad heb ben, zou iedereen Zondagmiddag omstreeks vijf nur naar het Kenne- merplein gelopen zijn om Haar, waarvan Amsterdam nog maar één dag tevoren afscheid had genomen, te zien, toe te juichen en hartelijk heid te bewijzen. Inderdaad, Prinses Wilhelmina is door onze versierde stad gereden en bijna niemand wist het. Onze krantenlopers konden Zaterdag middag raden, dat er iets bijzonders op til was. Toen zij in de hall van het sta tion, aan de zijde van het Kennemer- plein, waar vroeger de automarkt ge houden werd, hun kranten kwamen ha len en sorteerden, was een leger schoonmakers en schoonmaaksters met man en macht bezig om die hall kraak helder te maken; gebroken ruiten wer den vernieuwd, verf werd opgehaald, tegels werden opgewreven. En wie de wachtkamer eerste klas wilde betreden werd teruggewezen, want daar werd een salon van gemaakt: een mooie ont vangkamer. versierd met planten en wat bloemen. De Haarlemmer met speurzin combineerde en concludeerde en toen stond voor hem vast, dat dit alles de ontvangst van de Koningin- Moeder van België betrof, die. zoals be kend was geworden, in hotel Duin en Kruidberg .te Santpoort zou logeren. Die avond gebeurde er niets en het duurde tot de volgende middag vijf uur vooraleer de politie afzettingsmaatrege len trof. Hoe gaat het in zo'n geval? Tien Haarlemmers bleven staan, toen kwamen er honderd, toen groeide dit getal aan tot- duizend. Tien minuten over half zes zwenkte plotseling een hofauto het plein op en tot grote verbazing van de wachtende menigte bleek Prinses Wilhelmina daar in te zitten. Men was er zo door ver baasd, dat van een spontaan gejuich eerst geen sprake was, maar toen men dan in een enkele seconde doorgaf „Zij is het", met nog de begrijpelijke toe voeging „de Koningin", toen barstte de vreugde los. Toen de Prinses uitgestapt was werd zij begroet door de burge meester van Haarlem, mr. P. Cremers, en de president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir. Den Hollander. Enkele hoge officieren maakten het gevolg uit van H.K.H. Nauwelijks bekomen van de verbazing 1 BETER DAN OOIT Zondag brachten Prins Aschwin, broe der van Prins Bernhard, en Gravin Kot- zebue een bezoek aan de Kennemer gaarde, de bloemententoonstelling in het Krelagehuis. Ondanks de vele feestelijk heden mag het bezoek aan de tentoon stelling bevredigend genoemd worden. Gisteren telde men 2500 bezoekers. In totaal bezochten 13.400 personen, onder wie vele Engelsen, onze Haarlemse bloe- menshow. rekte de menigte opnieuw de halzen voor- Prins Bernhard, die in generaals uniform uit zijn auto stapte. Het hoge gezelschap begaf zich naar het eerste perron om te wachten op de trein uit Den Haag. Precies op tijd kwam deze binnen; de Belgische Koninklijke wa gen, die aan de gewone trein gehaakt was, stopte voor de plaats waar een loper was uitgelegd en daar stapte Koningin-Moeder Elisabeth van België uit. In haar lichtgrijze mantel en met haar kwieke tred maakte zij een jeug dige indruk. De twee Majesteiten om helsden elkander bijzonder hartelijk en ook Prins Bernhard begroette onze hoge gast op gelijke wijze. Na de wederzijdse voorstel-ceremonies stapten de Konin gin-Moeder en Prins Bernhard op het Kennemerplein in de auto, die via Bol werk, Verspronckweg, Julianalaan en Bloemendaalseweg naar Duin s-n Kruid berg reed. Prinses Wilhelmina vertrok onmiddellijk weer naar de hoofdstad. Groot wai het gejuich van de intussen steeds meer aangegroeide menigte, die door de politie gelukkig niet op te verre afstand gehouden was. Wjj hadden nog een kort onderhoud met de directie van „Duin en Kruid berg", waarin deze haar bewondering uitsprak voor de élégance en de buiten gewone vriendelijkheid van haar ko ninklijke gaste. Koningin Elisabeth was opgetogen over de prachtige versiering in Amsterdam en de grootse feestelyk- heden. Heemstede - Telefoon 28810 Onder geleide van hun onderwijzers had den Maandagmiddag bijna tweeduizend leer lingen van de lagere scholen van Bloe- mendaal-dorp en Overveen de grote tri bune van het openluchttheater ingenomen, om in deze sprookjesachtige omgeving een 'opvoering bij te wonen door het Aerden- houts Kindertoneel, onder de bezielende leiding van mevrouw Van KampenVan den Brink, van de operette „De Betoverde Prinses". Déze feestmiddag was alsnog geor ganiseerd ter gelegenheid van liet Rege ringsjubileum van H.M. Koningin Wilhel mina. Kort vóór de aanvang dreigde een re genbui de stemming te bederven, doch toen de heer D. Kuiper zijn openingswoord hield, klaarde de hemel gelukkig op. Het openluchttheater leende zich uitste kend voor de opvoering van dit alleraardigst sprookje in operettevorm. Tegen het na tuurlijke décor kwam het spel goed tot zijn recht. Er werd vlot en op ongedwon gen wijze geacteerd. Jammer was. liet ech ter, dat door de krachtige wind véél van het gesproken wcord verloren ging, doch zang en dans vergoedden veel. Zo werd het meer een kijkspel, een kijkspel echter, dat door de kleurige costumes van kabouters, vlinders en andere medewerkenden prachtig tot zijn recht kwam. Het jeugdige publiek toonde zich zeer opgetogen. INu de gehele Bloemendaalse jeugd bij elkaar was. greep de heer G. Dallms aan het slot der voorstelling de gelegenheid aan, om haar op het hart te drukken goed voor de natuur te zijn. Onder de genodigden bevonden zich o.a. dt wethouders A. van Geluk en C. Schulz. In de proclamatie van Koningin Ju liana. Zaterdag in ons blad opgenomen, zijn voor de vetgedrukte alinea „Tot u heeft mijn moeder in donkere dagen", weggevallen de woorden: Volken van Indonesië. op te voeren, doch men wilde slechts in dit onvolprezen stukje natuur warme hulde brengen aan de Koningin en het Huis van Oranje. Deze zitting van een gemeenteraad in de openlucht mdg ze ker een unicum genoemd worden. Omstreeks drie uur kondigde een bel het begin van de zitting aan. Het weer was prachtig, zodat by voorbaat het welslagen van deze vergadering verze kerd was. Met genoegen heeft men in deze schone omgeving zitten luisteren naar de herdenkingsrede, die de burge meester jhr. mr. C. J. A. den Tex heeft gehouden. We zijn verheugd, aldus spr., dat H. M. de Koningin vijftig jaar de Troon van ons land kon bezetten. Het had anders kunnen zijn. Revolutie en oorlog hebben in de eerste helft van de twintigste eeuw vele tronen ineen doen storten en vele vorstenhuizen verjaagd. Als wij ons goed realiseren,- aldus de burgemeester, welke gevaren het hoge ambt van staatshoofd bedreigen, dan hebben wij reden tot vreugde en-tot dankbaarheid over het behoud van onze Koningin. Toch zijn ons Vorstenhuis ook niet de moeilijkheden gespaard gebleven, want reeds 64 jaar geleden, zo merkte jhr. mr. Den Tex op, zag men de voor tekenen van de storm, die over ons land en over ons Koningshuis zou woeden. De storm is gekomen, doch deze heeft onze Koningin tot een zodanige hoogte gevoerd, dat slechts de grootsten onder Haar voorvaderen dit konden bena deren. Zy is de kampioene geworden van een gemarteld volk, van het ver zet en daarmede heeft zij Haar Konink lijke taak ten volle vervuld. Sprekende over de toekomst, zeide de burgemeester, dat de regering van Koningin Juliana nog omgeven is door de heldere glans der verwachting. De verwachting van duizenden, dat Zij zal beantwoorden aan de duizend maal ver schillende idealen, die de onderdanen zich van hun vorst maken. Spr. schetste nog de gunstige voortekenen voor een gelukkige regering. De Kroon en de hermelijnen mantel wegen zwaar. Jhr. mr. Den Tex besloot daarom zijn in drukwekkende rede met de bede, dat God Haar in Haar moeilijke taak zou mogen bijstaan en Zijn zegen zou laten rusten op onze jonge Koningin en het volk, dat Zij regeert. Namens de K.V.P. sprak de heer J. Pinater over oranje en de katholieken, waarbij .hij de volgende interessante ge schiedkundige feiten memoreerde: Op 5 Juni 1288 werd Adolf van Nas sau krijgsgevangene van de machtige Brabantse Hertog Jan I. De grootmoe digheid van deze glansrijke Ridder ten opzichte van de Nassauer, aan wie hij zonder losgeld de vrijheid schonk, heeft banden van vriendschap gelegd tussen Nassau en Brabant, die door huwelijken bezegeld werden. Zo ontmoeten we in 1405 Engelbert van Nassau, die in het huwelijk trad met Johanna van Breda, de Leek, Geer- tiuidenberg en Polanen. De verbinding van Nederland met 't Vorstenhuis Oranje-Nassau is in het Katholiek Brabant geboren. De vertrouwste vriend en raadsman van Koning Willem II was mgr. Zwijsen, aldus spr. Hoe onverdacht en hoe diep ons de Oranje-liefde in 't hart zit, lezen we niet alleen in de geschriften van prof. Struycken, Kamphuyzen en Rom- me maar hebben we ook door onze da den uitgebeeld De onpartijdige ge schiedschrijver heeft moeten erkennen, dat de mislukking van de November- revolutie in 1918 zeker in eerste aanleg te danken was aan de trouw, de liefde en de gehechtheid der Katholieken aan hun Vorstin en Haar Huis. Ons aandeel in de verzetsbeweging tijdens de tweede wereldoorlog, waar werd het anders door gedragen dan door onze liefde voor ons volk en zijn geëer biedigde. Koningin. De krachtige perora tie, waarin spr. hulde en dank bracht aan Wilhelmina en Gods zegen afriep over de regering van Koningin Juliana, werd besloten met een strophe uit het Wilhelmus. Nadat ook de andere fractie-voorzit ters (vanzelfsprekend niet de commu- nist) het woord hadden gevoerd besloot men een telegram van hulde aan H.M. Koningin Wilhelmina te zenden, waarna de burgemeester de eerste proclamatie van Koningin Juliana voorlas. ontvangt U ook wanneer U Uw meu bilair, lopers, tapijten, kleden, enz., enz., argeloos op zolder of in de kast stopt. Geef daarom de houtwormen en motten geen kans om het waardeloos te maken. Wij betalen voor bovenge noemde artikelen veel geld. Taxatie van inboedels, nalatenschap pen geheel vrijblijvend. Spreek met de firma en het komt in orde. Beleefd aanbevelend, FIRMA M. C. HOOBE A. v GOOL, RIJKSSTRAATWEG 250, HAARLEM. U belt telef. 22787 of zendt briefkaart en wy komen. (Adv.) Mevr. Fahrenfort merkte nog op, dat wanneer de jeugd dit openluchttheater zou betreden, men gebonden zou zijn aan allerlei gebódsbepalingen. Dit is volko men gerechtvaardigd, want dit stukje natuurschoon moet ongeschonden blij ven. Daar het in Bloemendaal zeer nood zakelijk is dat de jeugd zich op een t;oede wijze kan ontspannen, bracht spr. het voorstel van wethouder Rohling in herinnering. Dit voorstel houdt in, dat in navolging van Artis de herten kamp in het Bloemendaalse Bos tot kin derboerderij ingericht zal worden. Wan- De toneelgroep „Comedia", vaste be- speelster van onze Stadsschouwburg, heeft dit weekend het seizoen geopend met een première, waarin tevens twee nieuwe leden van het gezelschap optra den. Enige jaren geleden gingen in Den Haag de eerste voorstellingen van het blijspel „Waar is mijn dochter?", ge schreven door de ook in Haarlem zeer gevierde actrice Ank van der Moer. Het gegeven is min of meer précair, maar voor volwassenen toch wel in teressant. De met haar zeventien jaren dromende Wiesje heeft na jaren haar vader van haar moeder gescheiden ontmoet en ze is, mede door corres pondentie, deze sympathieke, grijzende dichter gaan idealiseren, kortom ze denkt verliefd op hem te zijn. We ma ken kennis met haar moeder, een altoos kletsende, egocentrische vrouw en haar „oom" Jaap, moeders tweede man; van de andere kant werpen we ook een blik in het nieuwe gezin van de dichter, die met een gymnastieklerares gelukkiger schijnt te zijn. Nu heeft de schrijfster ook een frisse jongeman, een binnen huis-architect, door het verhaal laten wandelen, zodat de psychisch radeloze dochter tenslotte het wespennest verlaat, om aan een beter nest te gaan bouwen. Ank van der Moer weet uit ervaring hoe ze de scène in elkaar moet zetten en daarom krij gt men telkens alleraar digste taferelen, goede, hoewel niet diep gaande dialogen (de sublieme kleuterher inneringen in het derde bedrijf b.v.) en humor, die de schrijnende achtergrond verdoezelt. De schrijfster-actrice speelde inder tijd zelf de rol van het meisje, de re-, gisseur van vandaag. Johan de Meester,' stelde de dichter voor en Fie Carelsen zijn vrouw. De „Comedia"-uitvoering is een enorm succes voor Ellen Vogel gewor den. Deze jonge actrice, die het vorige seizoen reeds zulke bijzondere presta ties leverde, heeft als vertolkster van de dochter aller harten gewonnen. Ze was een 17-jarige, in haar houding, haar spraak, mimiek, uitbarstingen, verdriet en aanstellerigheid. „Zo zijn onze meis jes op die leeftijd", riep een bezoeker achter me spontaan uit. Ton Lutz en Jan Teulings, voor het eerst bij „Comedia", gaven van de vader en de „oom" con trastrijke types, de zoetige, weinig ver antwoordelijkheid kennende dichter en de gedweeë, kruiswoord-puzzlende za kenman. Peronne Hosang chargeerde de lawaaiige moeder wat te veel, waardoor ze vermoeiend werd. Maar sommige moeders van die leeftijd kunnen inder daad vermoeiend zijn. Fijn, als altü'd speelde Guus Oster ook ditmaal de jon- gemannenrol. Enkele aanvullende figu ren waren in handen van Otto Sterman. Edy de Boer, Jack DtKÖh <m Riek Schagen. Eenvoudige décors, waarvan de bar de beste, ontwierp Johan de Meester. Het talrijke publiek klapte na afloop lang durig en suppoosten droegen vele bloem stukken aan. „Waar is mijn dochter?" zal voorlopig wel op het repertoire staan. v. W. (Adv neer dit plan inderdaad verwezenlijkt zou kunnen worden, heeft Bloemendaal een van de mooiste kinderspeelplaatsen van het land. Zij gaf B. en W. in over weging over dit voorstel prae-advies uit te brengen. De plechtige zitting werd besloten met het gezamenlijk zingen van het Wil helmus, waarbij de harmonievereniging „Sursum" begeleidde. onbeperkt vertrouwen en met onwankelbare trouw begroeten wij onze nieuwe Vorstin, H. M. Koningin Juliana. Ook onder Haar Regeringsbeleid zullen onze Kabouters strijden voor de was- belangen van onze cliënten, zoals zij dit deden onder het Hoge Bestuur van H. M. Koningin Wilhelmina. Brouwersvaart 58-60 Haarlem Tel- 16504 Gevestigd sinds 1938 WÜ hebben nog plaats voor tevens vragen wü een BEKWAME perster. Zijlweg 158. V Maatnemen elke Dinsdag en Donder dag van 25 uur Kleine Houtstraat 56, Haarlem Groeneweg 15, IJmuiden-O. Nassau'straat 14 Tèlefoon 13781 Haarlem Meervlietstraat 36a Velsen Tel. K 25504210 gevraagd voor Reisgeld vrij. ALLE AFDELINGEN wasserij HOEK EN VAART, Bloemendaalsestraatweg 17, Santpoort-Station. ZIEKENHUIS ST. JOANNES DE DEO. Haarlem vraagt voor direct vooropl. diploma A Op atelierkantoor is plaats voor voor de boekhouding en schrijfmachine, 17—23 Jaar. Solbe. 2—6 uur: „THE INDIANA," Zijlweg 111. gevraagd voor alle afdelingen. N.V. EERSTE HAARLEM- SCHE STOOMWASSCHERIJ, Kampersingel 50-56, Haarlem. (cursus voor schoenmaken inbegrepen), in het gebouw der Ambachtsschool aan de Kleverparkweg 183. op Donderdag 2, Vrijdag 3, Dinsdag 7 en Woensdag 8 Sep tember, des avonds v. 7—8.30 u. in het gebouw der school. Zü, die voor het eerst tot de lessen wensen te worden toegelaten, moeten de leeftijd van 13 jaar bereikt hebben en by enig ambacht geplaatst zijn. De ouders of voogden zijn verplicht hun kinderen of 2.„„gt 20 grafen, lithografen enz. ƒ10.—) en ihoet bij het begin "van het leerjaar worden voldaan. Zij, die een wettelijk leer- contract bezitten, zijn vrijgesteld van schoolgeld. Aanvang van school en cursussen October a.s. Laat ons U dan eens geheel vrij blijvend van advies dienen om de juiste schoen voor UW voet te nemen. Onze rijke collectie en vakkennis staan tot Uw dienst. Aanmelden tot 15 September Opleiding officiële examens FRANS HALSSTRAAT Telefoon 14624 BANKETBAKKERIJ. Gevraagd: Goed vakman en leiding kunnende geven, Maison Wagenweg 82. poll6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2