STAD EN OMGEVING Nieuwe centen in circulatie AFLEIDINGS MANOEUVRE AGENDA De Italiaanse koloniën TEXTIELDISTRIBUTIE Nieuwe dollarbedragen Bouber's premières in Amsterdam Europees parlement Nog met beeltenis van KonWilhelmina Voor Nederland en Indonesië DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 WEER EEN BRUG OVER SPAARNE AFGESLOTEN Van heden af een veerdienst P.T.T. steunt de U.N.A.C. Loterij Haarlems Bloei Wie mist étui met geld en bonnen? Voetbal in en om Haarlem Pierre Palla op H.O.V.- concert De Hoofdstad-Operette Nieuw adresboek I Burgerlijke Stand Zes maanden geëist tegen opruier Openlucht-ballet Tilly Sylon H.B.C. won v. d. Aart-beker HEEMSTEDE Pauselijke onderscheiding R.K. Middenstand BENNEBROEK KORTEBAANDRAVERIJ ZANDVOORT Commissie voorbereiding Butlin-camp Raadsvergadering BEVERWIJK V.G.L.O. geniet grote waardering Ex-burgemeester van Leiden weer voor Tribunaal Speelgelegenheid gevonden PRINSES WILHELMINA OP „DE NED. VROUW" Minister Stikker in Brussel Derde loodsboot in IJmuiden Het Westen thans bereid tot besprekingen Westerse Unie zal oprichting in studie nemen Engelse nota inzake Roemeense wet tot nationalisatie Geleidelijke afschaffing bepleit door George F. Worts Vertaling: Herman Antonsen PROBLEEM PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN OPGELOST Comm. wethouders in hoofd stad worden ontslagen Scheepvaartberichten Beurs van New York Beurs van Amsterdam TAMELIJK PRIJS HOUDEND Dezer dagen is wederom een brug over het Spaarne voor het rijverkeer buiten gebruik gesteld. De Melkbrug is n.L in reparatie genomen en slechts voetgangers hebben op een gedeelte nog toegang. Thans staan dus de beide brug gen, die de binnenstad met het oostelijk deel van Haarlem verbinden. Graven- stenenbrug en Melkbrug, renteloos over het water. Zeer velen zullen dit betreuren, want nu zullen omslachtige omwegen gemaakt moeten worden, alleen b.v. al om van de oostkant van het Spaarne op de Grote Markt te komen. De Langebrug en de Cathrijnebrug zijn de enige toe gangswegen. Om enigszins in de behoefte te voor zien, is met ingang van heden een veer dienst geopend tussen het Donkere Spaarne tegenover de „Eendracht" en het Korte Spaarne nabij de Kortebrug in de Spaarnwouderstraat. Ook in vroe ger tijd was op deze plaats een veerman in actie. De ondernemer, schipper E. J. Moo- nen, zal met zijn motorboot „Veerdienst I" welke maximum 60 personen kan vervoeren, dagelijks varen van 6.30 tot 18.30 uur, met uitzondering van Zondag. De Haarlemse P.T.T.-toneel-, zang- en muziekverenigingen hebben besloten ge zamenlijk op Zaterdag 11 September m het Concertgebouw een uitvoermg te ge- ven waarvan het batig saldo wordt af- gedragen aan het Ned. Comité van de UNAC. Deze avond geeft naast kunstgevot te vens hulp aan 20 millioen onschuldige kinderen over de gehele wereld die ge brek lijden en verhongeren. Onder leiding van notaris (D. M. Klij- zing werd de trekking gehouden van de loterij ten bate van de Stichting ..Haar lems Bloei". Vele belangstellenden wa ren aanwezig in ,.De Leeuwerik', waar de trekking plaats vond. Men werkte met een nieuw systeem, dat de tijdsduur van de trekking aanmerkelijk bekortte. De twaalf voornaamste prijzen vielen op de nummers: 1250 (slaapkamer-ameu blement met toebeh.), 25471 (eetkamer!, 1692 (slaapkamerameubl.), 2998 (groot radiotoestel), 401 (eetservies), 10641 (haard), 19856 (eetservies). 14159 (Bruynzeel-keuken)21148 (klein radio toestel), 2478 (stofzuiger), 9412 (heren rijwiel), 25514 (damesrijwiel). Aan het hoofdbureau van politie aan het Nassauplein, zijn op alle werkda gen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtin gen te bekomen omtrent de volgende in de afgelopén week als gevonden aan gegeven voorwerpen: autoped, armban den, brillen, broche's, paarlen collier, duimstok, postduif, textielkaarten, ver- snaperingenkaarten, etui met geld en bonnen, geit, munt- en bankbiljetten, hanger aan bandje, herenhoed, hand schoenen, honden, armbandhorloge, jongens- en nerenjassen, kano, halsket ting, kist aardappelen, dameskousen, medaille, kindermanteltje, matras, al pinomuts, nummerplaten, portemon- naies met inhoud, drijfriem, trouw- en damesring, rozenkrans, driewielertje, kindersokjes en muts, schepje, slinger van autocrick, hangslot, kinderschoen tjes. sleutels, gouden dasspeld, tang, tuigje, truitje, actentas, boodschappen tas, voile, vulpotlood, vulpenhouder, knotten en strengetjes wol, zakje met herenmodeartikelen, zadeldekje. Schoten won het tournooi om de Waller Beker. De uitslagen luiden: ZandvoortmeeuwenSchoten 02; Bloe- mendaal—V.V.A. 2—1; V.V.A.—Zandvoort meeuwen 50: SchotenBloemendaal 4 1. Uitslagen ElswoudtournooiWBHaar lem 2 1—0' V.V.D.—D.I.O. 1—2: Verliezers: VVD.—Haarlem 2 0-0 (V.V.D. wint na strafschoppen); Winnaars finaleD.I.O.— V.V.B. 4—2. Op het Zomerconcert van Vrijdag 10 Sept. komt Pierre Palla wederom met de H.O.V. concerteren. Hij geeft op deze avond, behalve het pianoconcert in F-dur K. V. 459 van Mozart, tevens een uit voering van het z.g. „Warschau Con cert" van de Engelsman Richard Ad- dinssel, welk werk hiermede een eerste uitvoering in Nederland beleeft. Deze componist Addinssel werd in 1904 in Londen geboren. Hoewel hij aanvankelijk rechten studeerde, voelde hij zich toch meer aangetrokken tot de muziek. In 1932 ging hij naar Amerika, waar hij filmmuziek ging schrijven, ter wijl hij ook in „plays with music" in New York succes wist te behalen. Sinds 1935 is hij in Engeland de meest promi nente figuur voor het componeren van filmmuziek. Hij schreef o.a. muziek bij de ook in ons land bekende films „Good bye Mr. Chips" en „Blithe Spirit". Het Vrijdagavond uit te voeren „War' schau Concert" ontstond na 6 maanden ingespannen arbeid. Het werk werd weldra door alle grote symphonie-or- kesten ten gehore gebracht, met beroem de pianisten, als o.a. Eileen Joyce en Louis Kentner. Als omlijsting van de twee door Palla gespeelde pianowerken, zal het orkest o.l.v. Kees Hartvelt uitvoeren de On voltooide Symphonie van Schubert en de Suite „De Vuurvogel" van Stra- winsky. De Hoofdstad-Operette met leden van de voormalige Fritz Hirsch Operette, zal, te beginnen Zaterdag 11 Septem ber in de Stadsschouwburg te Haar lem een viertal voorstellingen geven van „De Graaf van Luxemburg", ope rette in drie bedrijyen met muziek van Franz Léhar. in een Nederlandse ver taling van Meijer Hamel en onder re gie van Otto Aurich. Er zal een solis- tenballet medewerken, waarvoor de ^este in Nederland vertoevende ballet solisten zijn geëngageerd. De balletten zijn ontworpen en inge studeerd door Erwin Pokorny (choreo graaf bij de Weense Staatsopera), ter wijl Peter Leoneff als balletmeester is geëngageerd. Als kapelmeester treedt wederom Ju lius Susan op. Bij de uitgeverij G. Eikelenboom Zn. te Aerdenhout verscheen: „Help U zelf", adresboek der gemeente Bloemendaal, bijgewerkt volgens de officiële gegevens uit het bevolkingsregister tot 1 Juli '48. 't Omvat de buurtschappen Bloemendaal, Óverveen, Aerdenhout, Bentveld, Voge lenzang, Bloemendaal-Noord, Duinlust park en een gedeelte van Santpoort- Station. De inhoud bestaat uit: a. officiële ge gevens van de gemeente, kerkgenoot schappen, onderwijs, medici, instellin gen enz.; b. alphabetische namenlijst van inwoners; c. alphabetische lijst van be roepen en bedrijven; d. alphab. lijst van straten, waarin aangegeven de namen der inwoners op nummer. De vorige uitgave van dit werk is ge dateerd 1 Dec. '43, derhalve volkomen verouderd. Uit dit adresboek kan men opmaken hoe groot de samenwoning in Bloemendaal is. BIOSCOPEN: Rembrandt: Een onvergetelijke melodie (a. 1.), 2, .415, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Óp stap naar Rio (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor; De kampioen melkboer (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals Handige jongens (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Miranda (18 j.), 2, 7 en 9.15 u. en De kleine prinses (a. 1.), 10.30 en 4.15 u. Spaarne-theater: De ontembare hengst (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u. DONDERDAG 9 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Waar is mijn dochter", 8 u. Grote Kerk: Kroningsconcert 8 u VRIJDAG 10 SEPTEMBER Concertgebouw: Zomerconcert H.O.V., 8 u. Een aantal jongens hielden Dinsdag op het Planetenplein een „wielerwed strijd". Hierbij werd een 15-jarige jon gen aangereden. Met een gebroken been werd hij naar de Johannes de Deo over gebracht. In de nacht van Dinsdag op .Woens dag is ingebroken in een pand aan de Zuider Houtlaan. Door het indrukken van een ruit verschafte men zich toe gang. Ontvreemd werden verschillende zilveren gebruiksvoorwerpen. De politie arresteerde een zekere H. v. A., die onlangs verscheidene costuum- naaisters en strijksters in Santpoort heeft opgelicht. De 43-jarige J. Th. P. deed -bij de Haarlemse politie aangifte, dat hij m Hengelo een rijwiel had gestolen. In Den Haag had hij de fiets verkocht. GEBOREN: M. C. H. Ruijgrok—van der Putten z.; J. Kroezen—Blok z.; A. van DuinMooij z.; J. de VosLamsma t a. F. van Deursenvan Kesteren z.; H J Jansenvan Dijk z.; W. M. JurgenS —Meijer z.: J. G. Driessen—Beetz z.: G. K. I. HomOstendorf z.: J. M. Rijs— Oudendijk d.; A. E. de Rooij—Struick du Moulin d.; J. BosschieterHooglugt d J. A. Zoutman—Taling d.; C. H. Zeg- waart-Piek d.; G. A Cohen-van der Pijl d.; A. de Jong—Kruidhof d.; A. F. KuijpersHerben d.; P Roos—Keur d.; G A. Boelhouwer—Westenberg d.; C. J. van den Eijkhof—de Raadt d.; W J. Huis in 't Veld—Stam d.; A. S. Duller—van den Broeck d.; J. Derr—de Klerk d.P. J H van Egmondde Koning d., M. M. J. Kolfschoten—Pezy d. GEBOREN: M. D. E. van Kipshagen— Ronde, z; J. J. Roest—Vendrik, z; W. M de Wijs—Geluk, z; S. Terol—de Lang. z, A. J.' J. Ramakers—Huzemeier, z; E. J M. van der See—Kalkhoven, z; A. W. M BloemzaadEichhorn, d; J. Poep) es Verkerk, d; C. M. Moonen—Uitendaal. d; G. M. Beek—Quéré, d; G. G. Visser— Humme. d; E. J. M. van der SeeKalk- h°Geboren: A. van Lieshout-van Schoo- ten z.: M. W. Rodermond-van Andel, z.: F Walraven-Steputat. z.; R. M. E. van der Spree-Ottho, z.; J. G. Pienk-Beve- lander, z.; A. M. Langereis-Scholten, z.; C V Emmer-Bart. z.; H. Medenblik- Kutschera. d.; P. C. Joosten-Reekers. d.; A van den Bos-Vleghert, d.; J. Gorter- Prins. d.: M. C. Smits-Vogel, d.; J. Blok- Steenbergen. d. Geboren: C. Karpes—van Velzen, z„ H. Haak—van der Hoogt z. B. J. Schoonheim— Vecnink, d. E. S. Beishuizen—Potjer d. ONDERTROUWD: A. Speelman en S. E. M. Baumann; J. van der Borgh en J. Scheerhoom. ONDERTROUWD: T. G. Reijmers en H. Wiltenburg; H. L. Kleijntjens en G M F van der Kroft; G. R. Vermeulen en A A. Kassels; J. Uittenbogaard en F. M. Hop: N. Miedema en A. C. Gouwentak; H. J. Fiege en H. A. Böckling; J. C. Ver ton en A. de Loaze; J. J. Paap en J. Wierda; H. Kops en H. G. Oldenhof; J. van de Kleut en M. C. van Norden; P. Kion en L. L. Rieden: E. Bouman en D M. Ketting: J. M. C. Hansen en W. M. C van Boecktl: W. Brasser en J. M. van Vuuren; A. de Kroon en H. M. Karstens; L. Sieval en M. A. Dekker; T. L. Meu- wissen en W. Oversteegen; L. Stolk en M. W. van Emmerik; H. de Nijs en G Strijker. H. Zonneveld en N. G. de Kwaadsteniet; A. Verloop en C. J. War merdam; H. J. Jansen en M. de Graaff; A C. de Boer en W. de Nieuwe. Ondertrouwd: L. H. C. Jansen en N. Groenevelt: R. M. Eebes en J. Pijl. GETROUWD: H. van der Veldt en C A M. Meijnckens; B. Rosalski en W. van Lubèek; C. J. van der Niet én J. P. Leunk; A. Nieuwenhuizen en C. C. Bak; T. G M. Boeré en E. J. Verzeilberg; C. J. Broers en A. van der MeijJ. J. den Boei en A. M. van Lieshout; C. J. G. J. Jansen en C.J. Hessing; F. Smits en M. T. P. A. Broersen; P. J. "van Koten en J. P. van Blokland; T. H. J. Kuijpers en J. M. W Simons; F. E. Lagerwerff en J. F. D Klijzing: W. P. Kortekaas en S. Wij- naiids; E. M. P. C. van Oudheusden en E. A. ter Horst; I. B. Bouwman en A. H de Graaff; G. van der Wiele en T Schoerman; H. van Dronkelaar en A. G Bosman. GEHUWD; D. J. Verpoorte en M. Ni- quet: A. Balm en M. H. E. A. van Schie; J. W. H. Jordan en W. J. Burger. Getrouwd: H. J. Scholten én H. J. Düits. H. Langeweg en W. J. Martens. Gehuwd: D. Roggeveen en J. van San- te; J. Verdel en P. C. van Elk; C. B. Pel- likaan en G. van' den Domhof; J. W. G. Sersansie en A. Visser. OVERLEDEN: N. Kuipers, 54 j„ Wou- wermanstraat; J. E. Thuisvan der Goes, 31 j.. N. Kerksplein; E. F. van Munster Meeues, 77 j.. Ged. Schalkburgergracht; A. J. Kruse. 59 j„ Vosmaerstraat; E. C. M. Heeremans. 10 d.; 1ste Hoogerwoerd- dwarsstraat: M. Stolte—van Westerho ven. 86 j., B. Huetstraat; F. Boer, 63 j., Kamperlaan. OVERLEDEN: A. Ferwerda, 48 j„ Spionkopstraat; S. Kroon, 67 j„ M. van Heemskerkstraat; J. L. van der Veldt, 66 j., Van 't Hoffstraat; J. Koper, 72 j., Raamvest; A. M. Prins—de Groot, 51 j„ Kamperlaan; T. A. van der Wiel, 32 j., Hyacintenlaan. Overleden: A. Bosman, 63 j., Nagtzaam- plein. Overleden: A. C. Steinraht, 3 j. Haze- paterslaan; C. van der Mije-Landesber- gen, 49 j. Hazeparterslaan. Terzake belemmering, mishandeling en opruiing stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 55-jarige fabrieks arbeider C. D. V. uit Zaandam. Toen verdachte om kwart over twaalf in de nacht van 19 op 20 Juni langs een eet huis wandelde, zag hij juist, dat zijn zoon wegens openbare dronkenschap werd opgebracht. De aangehoudene verweerde zich heftig. V. mengde zich in de zaak en gaf de agent zo n harde klap in de nek, dat deze een hersen schudding kreeg. Daarna riep hij: „Trap ze dood, die SS-ploerten, wacht maar, als de communisten de baas zijn, slaan we ze allemaal dood achter het prik keldraad." De Officier eiste 6 maanden met af trek. Uitspraak over veertien dagen. De koele, bladstille Zaterdagavond was wel ideaal voor het balletgezelschap van Tilly Sylon om op het drijvende toneel in de Schotersingel een reeks van fleurige dansen te brengen. De stoere hoge bomen op de achtergrond en het witte licht van de schijnwerpers: ziedaar de romantiek van een avond in de late zomer, waarin vele toeschou wers, onder wie burgemeester Cremers en zijn echtgenote, getuige waren van het charmante dansfestijn. georganiseerd door de Oranjevereniging ,,'t Klever park". Met veel zorg had Tilly Sylon haar programma samengesteld. Wij noemen daaruit de Polka van Smetana, gracieus en soepel ten tonele gebracht. Wat grof en lomp was de Kopak van Mies Weste- veldLucas. Burleske van Max Rëger daarentegen en Rosenkavalier van R. Strauss lieten zien hoe dit gezelschap vrijwel feilloos de verschillende figuren weet op te bouwen. Na de kostelijke boerendans bracht men als vergoeding voor het uitvallen van de West-Indische dansgroep een Oosterse dans, eenvoudig van bouw, maar indrukwekkend door een zekere mysterieuze voornaamheid. Speciaal voor deze gelegenheid had Tilly Sylon een jubileumspel ontwor pen waarvoor Marinus Adam de mu ziek geschreven had. Hierin werden de verschillende facetten van de figuur van Koningin Wilhelmina in beeld ge bracht, gevolgd door de overdracht van de kroon aan Haar dochter. Al kan men ook dit werk-in-opdracht moeilijk meesterlijk noemen, imponerend was toch de uitbeelding van de kroonsover- dracht en de vreugdedans, die daarop aansloot. Bets Nederkoorn begeleidde uitste kend aan de vleugel. Dat de muziek in de open lucht wat ijl klonk en niet ge heel tot haar recht kwam, was per slot van zaken niet haar schuld. Het tournooi om de v. d. Aart-Beker voor H.V.B.-junioren werd gewonnen door H.B.C., welk elftal in de finales 9 punten behaalde uit 5 wedstrijden. Stormvogels bezette de tweede plaats met 6 punten, V.S.V. en Zandvoort meeuwen werd 3 en 4 met ieder 5 pun ten, nummer 5 was VVB met 3 punten en O.G. sloot de rij met 2 punten. Het heeft Z. H. de Paus behaagd, de heer P. H. M. Peeperkorn te begiftigen met de onderlcheiding Pro Ecclesia et Pontifice, in verband met zijn 25-jarig jubileum als kerkmeester aan de H. Bavo. Op een feestelijke bijeenkomst van het kerkbestuur reikte pastoor C. van Mierlo de onderscheiding uit. Het was wel zeer jammer, dat van de honderd uitnodigingen, die het bestuur voor de feestavond van de R.K. Mid denstand had verzonden, slechts een klein deel daaraan gevolg had gegeven. Intussen heeft dit kleine deel zich uit stekend geamuseerd en daartoe droeg niet alleen de heer Lode van Gent met. een zeer boeiende voordracht over de ontwikkeling van de Belgische Con go bij, doch ook de Guimamba's en de pianist de heer Kroese. De heer Van Gent deelde tal van bijzonderheden mede over de zeer snelle ontwikkeling van deze Belgische kolonie en ver loochende natuurlijk zijn aard als voor drachtskunstenaar niet, want zijn toe lichting was met talrijke geestige op merkingen gekruid. Opmerkelijk wa ren de nogal uiteenlopende opvattingen over het begrip schoonheid bij de di verse negerstammen en de gekleurde lichtbeelden gaven daarvan een merk waardig beeld. De Guimamba's zorgden met een aantal vrolijke wijsjes en liedjes voor een prettige en opgewekte stemming en de pianist, de heer Kroese, zorgde er voor, dat bij tijd en wijle de benen van de vloer gingen. Al met al toch een uitstekend geslaagde avond, die o.a. werd bijgewoond door de heer J. Bak ker, directeur van het Centraal Hanze- bureau te Den Haag. De traditionele kortebaandraverij, welke gisteren te Bennebroek in de Bennebroekerlaan werd gehouden, droeg in alle opzichten de tekenen van de strijd, die Maandag 1.1. te Rijswijk is uitgebroken tussen rijders en orga niserende vereniging. De oorzaak daar van is gelegen in de uitkering van het z.g. rijgeld, dat door verschillende ver enigingen op het gebied van de hard draverij als gevolg van de omstandig heden en niet het minst' door de zeer hoge belastingen niet onbeduidend is verlaagd. Voorheen werd een bepaald bedrag per gereden kilometer uitbe taald, doch verschillende verenigingen en ook die te Bennebroek hebben dit vervangen door een vast bedrag, dat startgeld wordt genoemd. Een aantal rijders „neemt" dat niet en zo beleef den we ook gisteren het feit, dat er wel verschillende rijders aanwezig wa ren, doch „op zijn Frans" weigerden te starten. Er waren voor deze draverij 34 paarden ingeschreven, 16 waren met hun berijders gekomen, doch slechts 9 paarden hebben gelopen. Dat als gevolg daarvan de belangstelling minder groot was, spreekt vanzelf en even vanzelf sprekend is het, dat dit muisje voor de stakende rijders nog Wel een staartje zal hebben, want de Bennebroekse ver eniging laat het er niet bij zitten, doch zal zich met een klacht tot de Bond van Harddraverijverenigingen wenden, zodat het niet is uitgesloten, dat de stakende rijders een boete zullen moe ten betalen. De uitslag van de rennen luidt: 1. J. de Vlieger met Ju ju, 2. stal Parkzicht met Johannes, 3. J. de Vlieger met Goon Y.D. De vierde prijs werd na overleg gedeeld onder de rijders J. de Vlieger, P. Koster en G. Hart. Door de harddraverijvereniging was ter gelegenheid van dit festijn een lo terij georganiseerd en de trekking werd na afloop van de wedstrijden gehou den. De eerste prijs, een rijwiel, viel op no. 330, eigenaar J. de Greef, twe®£? prijs, een schemerlamp, op no. 1845, derde prijs, een sierpul, op no. 1339 en vierde prijs, een liter jenever, op no. 503, eigenaar J. Westmaas. Sedert geruime tijd worden voorbe reidingen getroffen voor de stichting van Butlin's luxe-vacantie-oord te Zandvoort. Teneinde een coördinatie van de verschillende werkzaamheden te bereiken en mede met het oog op de belangen van de gemeente Zand voort en haar ingezetenen is op initia tief van de burgemeester en in over leg met de leidende functionarissen van Butlin's Ltd. te Londen een com missie ingesteld, genaamd: Commissie tot voorbereiding van de stichting van Butlin's luxe vacantieoord Zandvoort. Voorzitter is de burgemeester, mr. H. M. van Fenema, leden de heren N. W. Bouwes (voorbereiding technische op zet), jhr. P. Quarles van Ufford (voor bereiding financiering). Mr. dr. A. W. Romkes zal de commissie adviseren in zaken de wederopbouw betreffende. Secretaris is de gemeente-secretaris, de heer W. M. B. Bosman. Woensdagavond kwam de Zandvoor- ter raad in buitengewone zitting bij een. De raadzaal was weer smaakvol met bloemen versierd. De burgemees ter, mr. H. M. van Fenema, deelde mede, dat deze vergadering was be legd om de proclamatie voor te lezen van H. M. Koningin Juliana. Spreker wees op de eenvoudige en duidelijke bewoordingen, waarin de proclamatie is vervat, een kenmerk van de eenvoud van Koningin Juliana en van bijzon dere betekenis voor haar verhouding tot ons volk. Ook spoorde spreker aan tot grotere eendracht, voor het herstel en de vooruitgang van ons volk zo noodzakelijk. De raad besloot tenslotte aan Ko ningin Juliana namens de bevolking van Zandvoort een adres van geluk wens en trouw te zenden. Dat het katholieke V.G.L.O.-onder- wijs in Beverwijk grote waardering ondervindt, is reeds meerdere malen bewezen bij tentoonstellingen e.d. De R.K. jongensschool voor V.G.L.O. heeft tengevolge van de grote toeloop zozeer met ruimtegebrek te kampen, dat naar andere leslokalen moest worden uitge zien. Deze zijn nu gevonden in het dis tributiekantoor, dat steeds meer ruimte over heeft, het voormalige gebouw van de R.K. Tuinbouwwiriterschool, waar nu na lange jaren de katholieke leer lingen, zij het in heel andere kwaliteit, terugkeren. Met de voorbereidende werkzaamheden heeft men reeds een aanvang gemaakt. Vanmorgen moest mr. R. N. de Ruy- ter van Steveninek, in de bezettingstijd burgemeester van Leiden, voor het Haags Tribunaal verschijnen. Reeds eerder had deze terecht gestaan voor het Leids Tribunaal. Dit adviseerde toen een internering voor de tijd van tien jaar. De Ruyter van Steveninek tekende hiertegen appèl aan, zodat zijn zaak op nieuw in behandeling moest worden genomen. Mr. M. J. van der Flier heeft de verdediging op .zich genomen. Bij Herman Bouber's toneeljubileum werd er ernstig gewerkt aan plannen tot stichting van een theater in Amsterdam, waar Bouber en de zijnen regelmatig zou den kunnen optreden. Het is er de tijd niet naar, om dit soort plannen snel te ver wezenlijken, maar er is in ieder geval toch al dit bereikt, dat men dit seizoen Bouber's troep regelmatig in de hoofdstad, waar hij zo geheel thuis hoort, zal kunnen zien optreden. Dat zal dan in het gebouw „Ons Huis" in de Rozenstraat gebeuren, waarover Bouber voor enkele weekeinden de be schikking krijgt om er zijn premières uit te brengen. Het is dus maar een beschei den stap, die eigenlijk slechts een beperkt aantal speelavonden waarborgt, maar het is er een in de goede richting. De eerste première gaat er a.s. Zaterdagavond. Dan wordt „Geef mij maar een schip" opge voerd van Hans Tiemeyer, wiens „Zaal AD" het vorig seizoen in besloten voor stellingen grote successen beleefde. H. K. H. Prinses Wilhelmina bracht hedenochtend een bezoek aan de ten toonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948". Hoewel het bezoek eerst ruim een uur te voren was aangekon digd, stonden er buiten en binnen de Houtrusthallen al zeer Veel belangstel lenden, die de Prinses met een luid hoera en „Oranje boven" begroetten. Twee Urker dames boden de Prinses twee poppen in Urker klederdracht aan. Hierna maakte Prinses Wilhel mina een rondgang over de tentoon stelling. Tenslotte bood mevr. Dank- meyerMaduro uit West-Indië, de Prinses een aantal geschenken aan. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer D. U. Stikker, is hedenmorgen te Brussel gearriveerd, waar hij voor de eerste maal in zijn nieuwe functie zijn Belgische collega, Spaak, zal ontmoeten. De nieuwe motorloodsboot voor IJmui den, de in Den Helder gebouwde „Aldeba- ran", is hedenmorgen in IJmuiden gearri veerd, zodat IJmuiden de beschikking heeft gekregen over drie loodsboten. Amerika en Frankrijk hebben zich nu ook bereid verklaard deel te nemen aan een bijeenkomst van de raad van minis ters van Buitenlandse Zaken, zoals door de Sovjet-Unie werd voorgesteld, ter bespreking van de kwestie van de voor malige Italiaanse koloniën. De definitie ve datum moet nog worden vastgesteld en de Westerse mogendheden laten dit aan Rusland over, maar Amerika en Engeland hebben wel Parijs voorgesteld als de plaats, waar de besprekingen ge houden zullen worden. Engeland heeft Rusland al eerder op de hoogte gebracht met het Russische plan accoord te gaan. De permanente commissie van de vijf Westerse landen te Londen heeft be sloten de kwestie van de oprichting van ëen Europese assemblee in studie te nemen, aldus deelde de secretaris generaal gisteren mede. In de bekendmaking van de perma nente commissie werd gezegd: „Op voorstel van de Franse en Belgische afgevaardigden heeft de permanente commissie van het verdrag van Brussel besloten het memorandum van 18 Augustus met betrekking tot de op richting van een Europese assemblee, dat voorbereid werd door het interna tionale comité van de beweging voor Europese eenheid, te bestuderen. Premier Attlee heeft betoogd, dat de tijd voor een Europese assemblee nog niet rijp is. Er wordt echter verwacht, dat hij eventuele Britse steun aan het voorstel zal bespreken op de parle- mentszittïng, welke a.s. Maandag zal beginnen. Een woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Engeland een nota aan Roemenië ge zonden heeft, waarin geprotesteerd wordt tegen de nieuwe Roemeense wet op de nationalisatie, welke ongeveer acht weken geleden werd goedgekeurd. De „scherp ge stelde" nota was door de Britse gezant te Boekarest, Holman, overhandigd. Naar verluidt waren gelijkluidende nota's door de V. S., Frankrijk en Nederland inge diend. Zweden en Zwitserland hebben reeds eerder geprotesteerd. Volgens de nieuwe wet worden buiten landse firma's in Roemenië genationali seerd en wordt vergoeding gegeven in de vorm van staatsobligaties, die in Roemeen se valuta luiden. De Britse nota, die later gepubliceerd is, verlangt „of teruggaaf of wel onmiddel lijke, passende en doelmatige compensatie voor de genationaliseerde eigendommen". In de nota wordt voorts delging van schulden verlangd, die Roemenië, volgens het Britse standpunt, ten opzichte van Groot-Brittannië heeft. De nota behoudt de rechten van Britse burgers voor, noemt de compensatie-bepalingen in de Roemeen se nationalisatie-wet onvoldoende en meent, dat die bepalingen discriminerend zijn ten aanzien van Groot-Brittannië Groot-Brittannië maakt o.a. aanspraak op ongeveer twintig millioen pond sterling. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen, hebben Zater dag de eerste nieuwe bronzen centen, die nu volgens de Muntwet moeten worden aangemaakt, de Rijksmunt te Utrecht veriaten. Zij werden in een totaal van 400.000 stuks verzonden naar het postkantoor te Amsterdam, vanwaar ze ogenblikkelijk min of meer als speciale attentie tijdens de feestweek in circulatie werden ge bracht. Deze nieuwe centen dragen nog de beeltenis van H. M. Koningin Wilhel mina, naar een ontwerp van prof. Wen ckebach. Pas na 1 Januari 1949 zullen eenten met de beeltenis van Koningin Juliana worden aangemaakt. Naar wij nader vernemen, beperkt de productie van de Rijksmunt zich voor lopig nog tot centen. Eerst over enige weken zullen ook de andere munten worden aangemaakt. Ook is deze aan maak die over een periode van 3 jaar zal lopen door allerlei technische moeilijkheden nog zo gering, dat voor lopig alleen uitgifte via Amsterdam zal plaats vinden. Op de keerzijde van de munt, die gro ter is dan haar zinken en kleiner dan haar koperen zusjes, is een grote één aangebracht. De rand is niet gekarteld en draagt geen inschrift. De Nederlandse Katholieke Vakbond van de Textiel Detailhandel „St. Willi- brordus" hield Woensdag in Krasnapolsky te Amsterdam zijn feestelijke dertigste jaarvergadering. Het was in de loop van de ochtendzitting, dat de geestelijke adviseur van de bond, rector C. Kla ver, kon mededelen, dat Z. H. de Paus twee leden van het hoofdbestuur, de heren W. van Mansem en M. F. Kemp- kes, had onderscheiden met het erekruis Pro Ecclesia et Pojitifice. Het waren overigens niet alleen fees telijke klanken, die men op deze ver gadering vernam. De heer G. Maatman, voorzitter van de bond, constateerde in zijn openingsrede een groeiende onte vredenheid onder de handelaren, met name ten aanzien van de textieldistri butie. „Wij geven," aldus de heer Maat man, „de overheid de raad: schaf geleidelijk aan de textieldistributie af, verruim van nu af de punten- positie en zeg op 1 Januari, dat de textiel vrij is." Spreker zeide ervan overtuigd te zijn, dat zulks kan. Scherp verzette de heer Maatman zich ook tegen eventuele verdere ver laging Van de winstmarges en stelde vast: „Wij zijn tot het uiterste gegaan, verder gaan wij niet." Tenslotte oefen de spreker critiek uit op de z.i. onhoud bare situatie, dat twee organen zich voor een groot deel bewegen op het zelfde terrein: de vrije organisaties en de vakgroep en hij meende, dat de vak groep afstand zal moeten doen van al de taken, die haar als publiekrechtelijk orgaan niet toekomen. Naar Aneta uit Washington meldt, zou er een zeer grote kans bestaan, dat spoedig nieuwe dollarbedragen voor ge bruik in Nederland en Indonesië be schikbaar komen. Er worden op het ogenblik besprekingen over leningen gevoerd zowel met de Export- en de Importbank als met de E.C.A. Vooral laatstgenoemde besprekingen verkeren in een vergevorderd stadium en volgens betrouwbare inlichtingen zijn leningen van de E.C.A. zowel aan Nederland als aan Indonesië: binnenkort te verwachten. De lening aan Nederland zal vermoe delijk ongeveer S 80 mill, groot zijn en de rentevoet 2% pet; de rentebetalingen zouden in 1952 moeten beginnen. Indo nesië zal waarschijnlijk 15 mill, krij gen. Een belangrijke afwijking zou bestaan voor wat betreft de terugbeta lingsperiode, die voor Nederland geschat kan worden op 35 jag,r en voor Indone sië op 25. De aflossing voor de hoofdsom van beide leningen zou vermoedelijk niet voor 1956 beginnen. Intussen zijn de onderhandelingen met de Ex- en Importbank, die in 1946 geopend werden, geheel opgegeven voor wat betreft het oorspronkelijke plan van een crediet van 100 mill, aan Indonesië, aangezien het bij de bestaan de politiek van de Ex- en Importbank niet mogelijk is leningen voor alge mene doeleinden te verstrekken, doch wel credieten voor bepaalde projecten. Over deze laatste credietsoorten wor den momenteel nog voorlopige bespre kingen gevoerd. Verwacht wordt, dat binnen enkele dagen door de Ned.-Indi- sche regering concïete voorstellen zul len worden ingediend. 2) Maar ik heb al zo verdraaid veel gerust, Laura! Opeens gedroeg hij zich tegenover haar als een kleine jongen en dat ontwapende haar. Je bent nog pas met rusten begon nen, zei ze. Dokter Bruno heeft gespro ken van volstrekte rust. Je hebt beloofd, je daaraan te houden. Maar ik kon dit toch niet voorzien. Ik veronderstel dat Barlow gelijk had. Maar nu moet ik er toch wat tegen doen? Dat denk je altijd, zei Laura bot weg, maar als je het aan anderen over laat, dan zullen die het heus wel voor je in orde brengen. Dat kunnen ze niet, anders hadden ze me geen telegram gestuurd. Geef mij die papieren hier! beval ze nogmaals. Opeens begon hij te grinniken. Laura ik zou je een pak slaag kunnen geven. Maar toch gaf hij de papieren. Dat ook! Ze nam hem het glas uit handen en zette het op tafel. Je maakt, dat ik me ga voelen als een verpleeg ster of een oppasster in een krankzin nigengesticht. Ga zitten en houd je rus tig! Ze nam hem bij zijn arm en bracht hem naar een stoel, niet bij de haard, doch bij de radio, die naast de deur stond. Dit is beter voor je gemoedsrust! Ze deed de deur open. De sterren waren met. een waas omgeven. De maan, die boven de lage heuvels aan de overkant der vallei onderging, leek wel een zil veren schijf tussen rollende wolken. In haar licht leek de lichtmast een moder ne spookgestalte en het landingsveld een grote, grijze deken. Ze zag spookachtige wielen in gedachten neerkomen en weer terugveren van dat grijze veld. Er was een gevaarlijke greppel in. Tweemaal had Bert, toen hij met Barney thuis kwam, die greppel nauwelijks gemist. En hoe zou het de volgende keer gaan? Ze zei zo luchtigjes mogelijk: Haal nu eens flink diep adem! Hij maakte een beweging van onge duld, maar haalde toch adem. Is het geen schitterende avond? Ja, Laura. Zijn stem klonk diep en schor, alsof hij ontroerd was. Het is vreemd, Laura, maar het doet me toch niets. Die heerlijke lucht ook niet? Och met een dag of wat ben ik wel weer helemaal op streek. Maar juist dit plotselinge nietsdoen, die rust.... Het is hier zo verschrikkelijk stil. Dat is nu juist, wat je nodig hebt. volkomen ontspaning. Hij liep om het radiotoestel heen naar de telefoon. Het was een ouderwets wandtoestel, dat alleen met de naastbij - zijnde stad verbinding verschafte. Dat was Kinley, negentig mijl ver verwij derd. Laura zei: Wacht even, Gerry! Hij zei kortaf: Intercommunaal! Gerry, wie bel je op? Bodenheim. Voor zaken? Toen ze om de tafel heenliep wierp hij haar een blik toe, die haar eigenlijk had moeten doen verstijven. Met zulk een blik had ze hem mannen zien ver nietigen. Het bracht haar terug naar New-York, op kantoor in ogenblikken van orisis.of naar San Francisco. Havana, New Orleans waar allerlei mannen zich tegen zijn wil hadden moeten buigen. Hoewel ze zich ontstemd en zwak voelde, liep ze toch door, met de hand naar de hoorn gestrekt om hem die af te nemen. Gerry, ik heb er alleen in toege stemd, hier te komen, op voorwaarde, dat je de voorschriften van dokter Bru no zou opvolgen. Als je niet wat bedaart, ga ik er vandoor. Een ogenblikjeHoe wil je ver trekken? Pedro is weg met de vracht auto, de sedan heeft een lekke band en onze reserve-banden zijn aan flarden. Dan neem ik een paard en rijd naar de Prince Ranch. Neen, juffrouw, laat u maar.Hij legde vlug de hoorn op de haak. Laura was naar de keukendeur gelopen. Daar bleef ze staan. I Nou goed dan, geen zaken, zei hij. Maar dan moet je me helpen, om rustig te blijven. Hij balde zijn vuisten, hief ze op ter hoogte van zijn oren en liet ze langzaam weer zakken. Zijn gelaat was vertrokken. Zeg me dan toch, wat ik moet doen, Laura. Je weet toch ook wel, dat het mijn aard niet is, rustig te zijn. Die ver schrikkelijke stilte! Hij liep haar de tafel, opende een blauw émaille doosje en nam er een sigaret uit. Hij bekeek die met gefronste wenkbrauwen, stak Jiaar aan met een gebaar van walging, deed een trekje, gooide de sigaret op de grond en ver trapte haar onder zijn voet. Dokter Bru no had tegen hem gezegd, dat hij hele maal niet meer mocht roken. Ik moet eens met je praten, Laura. Ze gaf niet dadelijk antwoord. Blijk baar was hij de scène in New-York op kantoor vergeten, of misschien kwam de herinnering op dat ogenblik niet van pas. Laura zag echter het toneeltje nog voor zich als had het zich gisteren af gespeeld. Dokter Bruno had juist zijn vonnis uitgesproken, volstrekte rust. Barney, haar man, had haar opgebeld,, dat ze terstond op kantoor moest ko men. Bert Pogany zou met hem naar de ranch vliegen om daar alles in gereed heid te brengen voor de komst van G. A. Want G. A. vloog zelden in zijn eigen vliegtuig. Hij ging liever met de trein dan met een vliegmachine. Toen Laura aankwam, stond het kan toor van Axton Company op stelten. Ze liepen er allen als dollen door el kaar, schreeuwden bevelen, telefoneer den met veel drukte over alle beschik bare toestellen tegelijk. Iedereen zag er opgewonden en verschrikt uit. G. A. had op haar zitten wachten. Een opgewonden secretaresse vertelde ge jaagd en fluisterend het slechte nieuws en liet Laura in het grote kantoor, waar G. A. achter zijn notenhouten bureau zat, alsof hij er helemaal niet erg aan toe was. Laura, dokter Bruno heeft daar net gezegd, dat ik er aan ga. als ik niet op slag ertussen uit trek en rust neem. Nu dadelijk! Hij zegt, dat ik volstrekte rust moet hebben. Hij vindt het 't beste, dat ik een paar weken naar de hoeve ga. Ik kan verpleegsters niet uitstaan, Lau ra. Die zijn zo effen en uitgestreken. Maar ik moet iemand hebben, die eén kalmerende invloed op me uitoefent. Dat ben jij. De enige. Het is veel ge vraagd, maar het is voor mij een kwes tie van leven en dood. Wil je meegaan naar de hoeve en daar voor me zorgen? Natuurlijk! Nu meteen? vroeg hij verheugd. Ik kan over een uur klaar zijn. Je kunt een auto tot je beschik king krijgen, Laura, tot het tijd is voor de trein. Verbazend lief van je, kind.. (Wordt vervolgd) Politie en journalisten hebben het meeste werk, wanneer de grote menigte vrij heeft en feest viert. Met de tweede categorie van staatsbur gers behoeft u geen medelijden te heb ben, want ze hebben het niet eens met zich zelf, maar voor de eerste vraag ik speciaal uw waardering. Een moderne politieman is geen Flipsen meer uit Dik Trom, geen zwarte piet en geen bon nen jager. Hij is een beleefd straatver schijnsel in uniform, een paedagoog, een streng heerschap wanneer de wetten willens en wetens overtreden worden. Veel paedagogen hebben ons tijdens de verschillende feestelijkheden toegela chen. Nu zijn wij, Jan Publiek, ook pae- dagogisch, want we weten precies hoe ver we met een ageait en zijn boekje kunnen gaan. Blaf hem niet af, want hij slingert u onvoorwaardelijk op de bon; wees onderdanig, berouwvol, klein en er is kans op behoud van drie tot tien gulden. En wie zal een politieman kwa lijk nemen, dat het hem grote moeite kost een alleraardigste vrouw te weer staan, waar zij zeker voor de kanton rechter gedaagd moet worden? Er zijn journalisten, die graag namen van politiemannen in hun krant zetten; je kunt nooit weten en je vangt meel vliegen met stroop dan met azijn. Ik ben er tegen, omdat ik de politie als een corps zie, een corps waarop wij trots zijn en dat gezamenlijk voor onze vei ligheid, voor onze rechten waakt en ons vertegenwoordigt bij openbare plechtig heden. De hoofdcommissaris zowel als de surveillant in een verlaten buiten wijk werken voor de gemeenschap, zo als de hoofdredacteur en Spaarnebabbe- laar dat via de krant doen. Heus, ik zou graag bij de politie willen zijn, maar dan te paard. Tijdens de feesten heb ik enkele mannen op gehuurde rossen ge zien en ik heb nog meer hekel aan mo torgeronk gekregen. En gaat men niet eerbiedig opzij voor een knol, die zijn biefstuk tussen opdringende mensen wringt? De motor heeft zeer tijdelijk succes, knalt en stinkt, het paard en zijn hoge berijder beheersen de straat. Misschien dat alleen de gemeente-reini ging liever geen paarden ziet. Ik zie me al naast inspecteur Gemeenschap op een schimmel door de stad rijden. Wie Is die man naast die hoge? zal het publiek vragen: leve Spaarnebabbelaar, ja waar lijk hij is het, de grote stuwer voor de terugkeer van het politie-paard. Graaf Bernadotte, de bemiddelaar der V N. voor Palestina, en Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische Liga, hebben na een vergadering in Cairo algehele overeenstemming bereikt aangaande het probleem van de Pales tijnse vluchtelingen. Woensdagavond heeft de gemeenteraad van Amsterdam met 27 tegen 9 stemmen, (die der communisten) twee moties aan genomen, waarin, zoals de wet van 15 Juli 1948 dat eist, het vertrouwen in de com munistische wethouders wordt opgezegd. AARDIJK, 7 v. V. Cruz te Tampico. AALSDJJK, 8 v. Antw. te R'dam. ABBEDIJK 5 v. Havanna te Mobile. AVERD., v. 8- v. R'dam n. N. York. ARNEDIJK, 6 v. Gulfp. te N. Orleans. BARALT, 4 v. Trinid. n. St. Vincent. CERAM, 8 te P. Said. CRONENB., 7 v. R'dam te A'dam. GANYMEDES, 5 v. P. Montt n. Montev. DELFT, 7 v. S. Antonio n. Antofag. EEMDIJK, 9 v. R'dam n. Antw. HELISON, 7 v. Trinidad n. Curag. HERA, 8 te Leixoes. INO, 4 v. Tampico te V. Cruz. LEKKERK., 8 v. Durban te L. Marques. MURENA, 7 v. Sydney n. B. Pappan. PERICLES, 7 v. Cristob. te Santiago. SCHIE, 6 v. P. de Paix n. Aux Cayes. SOENDA. 6 v. Belawan te Sydney. STAD HAARLEM, 10 v. Saffi te Vlaardingen STAD LEIDEN, 13 v. Philad. te A'd. v. TJIPOND., 4 v. Penang n. Slngap. VALERIUS, 9 v. Slngap. te Hongk. V. v. 't HOFF, 8 v. Ceuta te Huelva. VEENDAM, 7 v. Hamilton te N. York. WICKENB., 9 te Rouen verw. CORDOBA (K.H.L.) A'dam—B. Aires p 8 Ouessant. 8/9 7/9 Anaconda Copper 37 3774 Bethlehem Steel 36% 37% Chrysler Corp. 60 61% General Electric 40% 41% General Motors 63% 64% Hudson Motors 17% 18% Kennecott Copper 58% 59 Montgomery Ward 5i% 58 North American Co 15% 16% Radio Corp. 1JV4 13 Republic. Steel Shell Union Oil 39 4 40 Southern Pacific 60% 62% Southern Railway 47% 4874 Tidewater 26% 27 U.S. Steel 80% 82% ex dividend (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 9/9 9711-98 183 a 209 293)4 255 354% 175 185 265 162 K 3% Nederl. 1948 100 3-3% Nederland 1947 9711 3 Ned. 62-64 98% 3 Ned. 62-64 bel. fac. 98 A Ned. Handel Mij. eert. 165gb A.K.U. 164 Van Berkel's Patent 129% el Calvé-Delft eert 183% Van Gelder 153 Kon. Hoogovens eert. 214)4 Unilever cert 294 Ned. Kabel 28ogb Philips 259% Kon. Petroleum 359 „Amsterdam" Rubber 175 4 HolL Amerika Lijn 19o% Kon. N. Stoomb. Mij. 163 Scheepvaart Unie 184% H.V.AI 267% Deli Mil. cert. 163 ex dividend Amsterdam, 8 Sept. 1948. Ondanks de drie grote stakingen in de Ver. Staten, waarbij ook de petroleum industrie betrokken is, was de handel m oliewaarden vandaag vrij levendig trokken aand. Kon. Olie wel de meeste belangstelling. Aanvankelijk reageerae het fonds op winstnemingen met enkel® procenten, doch later ontwikkelde iJ<m weer goede vraag, waardoor de notering aantrok en zelfs iets boven het vorig slotniveau kon uitkomen. Van de overige actieve aandelen w» ren Cert. Unilever en aand. Philips tv zwakker bij tamelijk kalme handel, vo Cert. Hoogovens bestond begin beu opnieuw enige belangstelling, wa.aljf+0t bij opening een 6% hogere notering, stand kwam, waarop later een Kie» reactie Cultuurondernemingeb konden zich evenmin handhaven en meeste soorten moesten enkele pro® ten prijsgeven. Een gunstige mtzonae vormden aand. Michiels Arnold, w voor een notering tot stand kwam 115% bij een vorige afdoening °P parikoers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2