Honderdduizenden kilo's vet, boter en vlees prooi der vlammen Russen willen luchtbrug Verzoek terstond afgewezen Mgr. Dr. POELS TEN GRAVE GEDRAGEN controleren "J Enorme koelhuisbrand in Amsterdam QUEUILLE VERWERFT VERTROUWEN VAN NATIONALE VERGADERING Programma tegen dreigende inflatie „Berlijn appelleert aan het geweten van de wereld" Wij marcheren Stille laatste tocht door de glooiende Limburgse heuvels Verliezen in Indië Dr. Van Mook zwijgt Fabrieksmeisjes Tot hoofd en hart SCHADE LOOPT IN DE MILLIOENEN Nieuw verkiezings systeem INFILTRATIE OP MIDDEN-JAVA .Het weer. AMERIKAANS KERKHOF IN HET GEDRANG Aan Nederl. zijde één dode ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24253 Een enorme brand, heefi hedenmorgen hei koelhuis „Amerika" van de N.V. Blaauwhoedenveem-Vriesseveem aan de Oostelijke Handelskade ie Amsterdam volkomen verwoesi. Om vijf uur onidekien iwee machinisten, die om vier uur nog hun ronde hadden gedaan zonder iets ie be merken, rook, komend uit de tweede verdieping. Zij waar schuwden de brandweer, die onmiddellijk mei veel mate riaal ter plaatse was. Verslechtering van (té toestand in Haiderabad WjgPI! Aanvullende delegatie Eigenaars eisen grond terug PRINS BERNHARD VOOR DE RADIO BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21545 'Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cent» per week, I 1.47 per maand, 1 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. Directeur: 3. 3. W. Boerrloter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per mfWlmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeper» 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De rookontwikkeling was buitenge woon groot, zodat de brandweer eerst het vuur niet kon bereiken. Zowel aan de voor- als aan de achterzijde werd de brand flink aangepakt. Met zeven mo torspuiten en de twee drijvende spuiten ,Jan v. d. Heyden" en de „Jason" wer den grote hoeveelheden water in het gebouw gespoten. Om half acht kwam de „Ijsbeer" van de Vereniging tot IJs- bestrijding, een ijsbreker, die tegelijker tijd tot drijvende motorspuit is inge richt, een handje helpen en spoot vele kubieke meters water per minuut in het koelhuis, dat hoe langer hoe meer in rook gewikkeld werd. De kleine Walm.van het begin was overgegaan in een dikke zwarte nevel, die alles in de omgeving bedekte. Uit voorzorg sleepte men enige grote schepen, die tegenover het brandende gebouw lagèn, weg. Het koelhuis was gevuld met honderdduizen den kilo's boter, vet, vlees en eieren en nog juist had Vrijdag een schip een grote lading gelost. Naast „Amerika" ligt het koelhuis „Australië", dat ge scheiden is door een brandmuur. Men hoopte „Australië" nog te kunnen be houden, evenals de machines van de koelinstallaties, die aan de geheel an dere kant gelegen zijn. Het hele ge bouw is 116 meter lang en 21 meter breed en dateert uit 1924. De brandweer moest gasmaskers gebruiken om haar Werk te kunnen doen. Om kwart voor acht werd het sein „Zeer grote brand" gegeven, een zeldzaamheid in de annalen van de historie der Amsterdamse brand weer, die nog meer materiaal liet aanrukken. Met waterkanons op de motorspuiten en tientallen stralen werd het vuur bestreden, maar er viel niet veel meer te redden. De inhoud van het koelhuis is in ieder geval geheel verloren. Deschade, door verzekering gedekt, wordt op millioenen guldens geraamd. De opgeslagen levens middelen waren gedeeltelijk voor export en gedeeltelijk voor binennlandsë con sumptie bestemd. In hoeverre deze laat ste door de reusachtige brand in moei lijkheden zal komen, valt nog niet te zeggen. De oorzaak is nog onbekend. Er waren in de laatste maanden herstellin gen verricht door timmerlieden en an dere werklieden. De ontzettende rookwolken, die alles in een ondoordringbare duisternis hul den, werden vooral veroorzaakt door het brandende isolatiemateriaal van het koelhuis: kurk, houtwol en teer. Een der brandweerlieden werd door de rook bevangen en geraakte bewusteloos. .Hij werd door de Geneesk. Dienst bijge bracht. Aan de voorzijde werkte de grote transporteur, die van het gebouw naar de schepen in het water loopt, als een tochtkoker en geen wonder, dat hier de vlammen hoog uitsloegen. Om tien uur duurde de blussing nog steeds voort. De Franse kabinets formateur Queuille is er, nadat zowel Schuman als Herriot het niet by machte waren, in geslaagd een regering samen te stellen, die de meer derheid der stemmen in de Assemblée kon verwerven. Slechts de communisten en en kele Gaullisten ont hielden hem zijn steun. Natuurlijk werd Queuille, zodra hij zich maar vertoonde, door de journalisten met vragen bestormd. Hier ziet men hem zulk een kruisver hoor ondergaan. Het werd inmiddels hoog tijd, dat Frankrijk zijn regering kreeg, want de onrust nam hand over hand toe. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond met 351 tegen 196 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in de nieuwe Franse premier Henri Queuille. Negen-en-veertig afgevaardig den onthielden zich van stemming. De vereiste meerderheid was 311 stemmen. De socialisten, de leden van de katho lieke M.R.P., de meeste radicalen, enige gematigden en conservatieven en enkele Gaullistisch-gezinden stemden voor, ter wijl de communisten en enkele Gaullis tisch-gezinden tegen stemden. De mees te aanhangers van de partij van de Gaulle hebben zich van stemming ont houden. In een rede, die Queuille voor de stemming irs de Nationale Vergadering gehouden heeft, sprak hij van een „ern stige crisis" in Frankrijk en verzocht om „discipline en opofferingen". De essentiële oorzaak van de huidige Fran- De laatste weken zijn in de omgeving Van Boemiajoe, aan de spoorlijn Poer- Jvokerto—Tegal op Midden-Java, sterke benden, van republikeins gebied ko llende, geïnfiltreerd. Zij telden onge veer 1000 man en beschikten over auto matische wapenen en mortieren. In de hacht van 6 op 7 September heeft een Nederlandse patrouille contact verkre gen, en de volgende dag is een Neder landse actie ingezet met steun van ar tillerie en Auster-verkenningsvliegtui- Ren. De verliezen der benden worden ge- Jchat op 100 tot 150 man. Aan Neder landse zijde viel één dode, één man tvordt vermist. De achtervolging wordt voortgezet. 1 "W In verband met een eis van India aan 8e Nizam van Haiderabad, dat voortaan V'eer Indische troepen zouden worden toegelaten tot Secunderabad, heeft de 'hdische premier Pandith Nehroe een hersconferentie gehouden, waarop hij Mi een vraag van een journalist, wat Thdia zou doen als de eis niet ingewil ligd wordt, met Oosterse raadselachtig heid geantwoord heeft „wij marcheren", hater verklaarde hij, dan tot zijn grote sbÜt Secunderabad nog te moeten be *etten. Ondertussen zijn gecharterde vlieg- jhigen bezig zeshonderd Britten, Cana- *[eaen, Australiërs en Amerikanen te Vacueren. v Minister-president Liaquat Ali Khan ah Pakistan heeft de regering van India jSndaag gewaarschuwd, dat een inval Haiderabad een algemeen Hindoe- j^oslim-conflict tot gevolg zal hebben, jh. Kasjmir, waar de troepen van de ®lde Dominions nog steeds strijd leve- zijn de gevechten in hevigheid toe- f ®Hr (c"omen. Pakistan geeft thans openlijk ^1®. dat zijn troepen de guerilla's en de wilde ïüj Noordwesten steunen. jijiioorawesxen steunen. Aan weers- heirfn van de Pensiaab-8rens hebben de Dominions thans zoveel troepen |tlï/®rigetrokken, dat een onbelangrijk W nt voldoende kan zijn voor 't ont- mnen van een complete oorlog. Een zeer grote brand in een koelhuis van de N.V. BlaauwhoedenveemVries- seveem aan de Handelskade te Amster dam ging met een geweldige rookont wikkeling gepaard. Enorme hoeveelhe den boter, vet, vlees en eieren gaven Het vuur gretig voedsel. Een Sovjet-officier in het hoofdbureau der vier bezettende mogendheden voor de luchtveiligheid heeft zijn Ameri kaanse collega verzocht in het vervolg alle bijzonderheden over vluchten van alle Amerikaanse vliegtuigen naar en van Berlijn een uur voor de aanvang van de vluchten aan de Sovjet-autori teiten te zenden, „opdat de veiligheid van Amerikaanse en Sovjet-vliegtuigen in de luchtcorridors wordt verzekerd." In de brief, die dit verzoek behelst, wordt gevraagd om de volgende bijzon derheden over iedere vlucht: type toe stel, naam van de piloot, route en vlieg hoogte, tijd van vertrek, roepletters en reden van de vlucht. Een controle-officier der V. S. bij het centrum voor de luchtveiligheid te Ber lijn heeft binnen enkele uren na ont vangst het Sovjet-verzoek van de hand gewezen. Een hooggeplaatste Amerikaanse func tionaris verklaarde, dat het Sovjet-ver zoek „hoogst ongewoon" was, daar er klaarblijkelijk van uitgegaan werd, dat Amerikaanse toestellen met toestem ming der Sovjet-autoriteiten naar Ber lijn vliegen. De plaatsvervangende burgemeester van Berlijn, dr. Ferdinand Friedensburg, heeft een beroep gedaan op de burgers, geen personeel of eigendommen der be zettende mogendheden nadeel of schade toe te brengen. Ook zei hij, dat zij de politie van de Oostelijke sector niet mochten aanvallen, daar deze politie door een der bezettende mogendheden was ingesteld. De vooruitzichten voor het herstel van de stad, zo zei hij, han gen voor een groot deel van deze mo gendheden af. Een communiqué van het Britse mili taire bestuur in Duitsland beschuldigt Sovjet-soldaten van „provocerend optre den" gedurende de demonstraties, die Donderdag op de grens van de Britse en de Oostelijke sector hebben plaats gehad. Thans zijn bijzonderheden gepubli ceerd over een memorandum, dat ver tegenwoordigers „van de drie Weste lijke politieke partijen" hebben gezon den aan de vier militaire gouverneurs na de demonstraties van gisteren te Berlijn. Het memorandum draagt het hoofd „Berlijn appelleert aan het geweten van de wereld". Er wordt o.m. in be toogd, dat communistische leden van de „socialistische eenheidspartij" en de „vrije Duitse vakbeweging" met hulp en goedkeuring van de Sovjet autoriteiten „georganiseerde terreur" uitoefenen om het werk van het stads bestuur te verhinderen en dat de po litie in de Oostelijke sector geoefend is in de methoden van de geheime Sovjet-politie en niét langer kan wor den beschouwd als beschermster van de Berlijnse bevolking. Scholen in de Oostelijke sector staan, volgens het memorandum, onder toezicht van spe ciaal uitgekozen personen, die zijn ge ïnstalleerd in het gebouw van het Sovjet-bestuursbureau, en onderwijzers worden om zuiver politieke redenen ontslagen. Naar gemeld wordt, bereiden de Sov jet-autoriteiten te Berlijn een protest voor, dat aan Engeland zal worden over handigd naar aanleiding van de inciden ten van Donderdag op de grens van de Britse en de Sovjet-sector, waarbij een Sovjet-vlag naar beneden werd gehaald en Sovjet-Russen met stenen bekogeld werden. „Represaille-maatregelen tegen de democratische krachten worden in de westelijke sectoren van Berlijn ver scherpt, in het bijzonder in de Ameri kaanse sector," aldus het Russische persbureau Tass uit Berlijn. „Een bijeenkomst van de socialisti sche eenheidspartij, die 10 September te Neukoeln zou worden gehouden, werd zonder enige verklaring door het Amerikaans militair bestuur afgelast. Courantenstalletjes, die in de Sovjet sector uitgegeven bladen verkopen, worden omvergeworpen. Democrati sche dagbladen worden als tijdens de nazi's op straat verbrand. In verband met deze terreur heeft de leiding van de Kultuurbund 'n protestresolutie ge publiceerd, die door vooraanstaande Duitse culturelen en kunstenaars is ondertekend." Volgens Tass zullen delegaties uit Po len, Oostenrijk en Denemarken Zondag (Van een onzer speciale verslaggevers) Na een pontificale H. Requiemmis opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roer mond, is om 12 uur hedenmorgen het stoffelijk overschot^ van Mgr. dr. Poels, de grote sociale strijder van Limburg, ter aarde besteld op de R.K. Begraafplaats te Venrgy. Het is, overeenkomstig de laatste wil van de overledene, een korte sobere plechtigheid geworden. Niettemin hebben duizenden en duizenden hem op die weg naar zijn laatste rust plaats uitgeleide gedaan. Onder hen waren Mgr. P. Giobbe, de Pause lijke Internuntius, in gezelschap van Mgr. Mutsaerts, Bisschop van 's-Her- togenbosch. Mgr. Hanssen, coadjutor bisschop van Roermond, Mgr. D. Huurdeman, namens Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong, Mgr. Th. Ver hoeven en mr. Joekes, minister van Sociale Zaken. Gisteren in de late middag was het stoffelijk overschot plechtig naar Venray overgebracht. Tot dat ogenblik had het in Franciscaner habijt opgebaard gestaan in de kleine chapelle ardente van het St. Joseph-ziekenhuis in Heerlen, waar honderden en honderden Limburgers tel kens even waren binnengelopen om te bidden voor de zielerust van de grote „doctor'. Tegen 4 uur, juist toen over heel Heerlen de klokken begonnen te luiden, kwam hieraan een einde. De/ bruine hou ten kist met koperen handvaten werd ge sloten en door Credo-Pugno-mannen uit gedragen. Langzaam zette de stoet zich daarop in beweging. Voorop deputaties van schier alle Heerlense organisaties met omfloerste vanen en daarachter, vlak voor de met bloemen omhangen lijkauto, een lange rij Heerlense geestelijken in super plie, paters zowel als wereldheren. Zo trok het stapvoets van Akerstraat naar Gelegnstraat; zo trok het tussen dichte hagen zwijgende Limburgers naar de Pa rallelweg, waar met een laatste vaandel- groet Heerlen voorgoed afscheid moest nemen van deze onvermoeibare strijder, waarbij wij mr. F. Houben zagen, de „gou verneur" zoals men hem hier zo graag noemt. J. Maenen, 'de voorzitter van de Limburgse Katholieke Arbeidersbeweging, de directie van de Staatsmijnen, aalmoeze- Mgr. Poels in Franciscanerpij opge baard in de Chapelle Ardente. nier Roncken, zijn opvolger pater Jacobs, burgemeester Van Grunsven en talloze anderen. Na Heerlen kwam Hoensbroek, een Hoensbroek waar op alle schachten van de Emma en de Oranje-Nassau-mijnen zijn mijnen zei een Limburger naast ons de vlaggen halfstok woeien. Na Hoensbroek Sittard, dan Susteren, Echt, Roermond, Reuver, Venlo, Horst. Een schier einde loze rij van grotere en kleinere plaatsen. Overal hoorden wij de klokken beieren, overal zagen wij deputaties met genegen vaandels langs de weg en overal bemerk ten wij de ontroering van het volk, dat vaak knielde bij het voorbijrijden van de kleine gesloten auto, waaraan vier kran sen trilden In de wind. Een wonderlijke tocht, mag men dit noemen. Kleine zwartglanzende wagens zich voortbewegend tussen de glooiende Limburgse heuvels, de arbeiders te velde, die plotseling de handen vouw den midden onder het werk en waar bij van dorp tot dorp die galmende klokkenslag, op de klank waarvan overal de vaandels negen en mannen, vrouwen en kinderen het hoofd bogen. In de grote plaatsen, in Sittard en Roermond, ging het telkens weer stap voets, dan gingen, evenals in Heerlen, veel priesters, burgerlijke autoriteiten en een lange rij vaandels voorop en dan stonden de wachtenden rijendik langs de trottoirs. Zo naderde men, toen de avond reeds was gevallen, Venray, waar dr. Poels lange tijd in het huis van zijn zuster aan de Hofstraat had gewoond en van waaruit hij ook deze morgen voor zijn laatste tocht is uitgedragen. Het was er zeer stil, uit alle huizen stak de vlag halfstok en het gehele dorp was tezamen gestroomd om zijn „doc tor" de laatste eer te bewijzen. Het werd een lange ontroerende stoet. Stapvoets bewoog zij zich voort door de in de oorlog erbarmelijk gewonde straten. En ondertussen klepten ook hier hoog in de Paterskerk en in de vernielde toren van de kerk van St. Petrus' Banden de klok ken. Voorop gingen de misdienaars met het Kruis. Dan de verenigingen, het gemeentebestuur, de Harmonie en ten slotte in lange rijen de paters francis canen met witte superplie en brandende kaarsen. Heel langzaam trok het voort. De maan klom in de avondhemel en hier en daar boven de straten brandde een enkele lantaarn. Het was practisch donker en door dat duister trok de processie voort op het trage rhythme der omfloerste trommen. Trok het langs de Landelijke Rjjvereni- ging en de aangetreden Schutterij, trok het naar de Hofstraat, waar het zang koor stond opgesteld en in een woning langzaam de kist werd binnengedragen. Binnengedragen in dat huis, waar nog lang daarna de bewoners van Venray neerknielden om te bidden voor de zielerust van Mgr. dr. Poels, de sociale strijder uit de Mijnstreek. deelnemen aan de massabijeenkomst, die in de Lustgarten, ongeveer twee kilome ter van de grens van de Britse sector van Berlijn, als tegen-demonstratie tegen de anti-communistische demonstratie van Donderdag gehouden zal worden. Ook „de pro-westerse sociaal-democraten" van Bejrlijn zijn tot bijwoning uitgeno digd om aan de wereld hun vredes- en democratiseringswil te tonen. Een officiële Britse woordvoerder heeft verklaard dat acht wagonladingen Duitse burgerpost uit de Sovjet-sector van Berlijn gisteren bij Hannover zijn aangekomen. Het was de grootste zen ding die door de Sovjet-zone naar de Britse zone is gekomen sedert het begin van de blokkade op 23 Juni, aldus de woord\ oerder. Vorige zendingen, die re gelmatig plaats vonden, waren beperkt tot twee of drie wagonladingen. De woordvoerder verklaarde dat geen betekenis dient te worden gehecht aan het feit, dat de zending van gisteren gro ter was dan gewoonlijk. De Britse premier, Attlee, die de hele week in een ziekenhuis heeft gelegen, woonde gisteren een bijeenkomst bij van het Britse kabinet, tijdens welke de toestand in Berlijn werd besproken. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Kon. Landmacht: Sergeant-majoor instructeur B Bruyn, uit Rotterdam, gesneuveld 4 September 1948; Sold. B. Renzenbrink, uit Hilversum, overleden t.g.v. oorlogsverwonding 4 September 1948; Sold. P. Verboom, uit Haastrecht gesneuveld 3 September 1948. Kon. Ned.-Indische Leger: geen ver liezen ontvangen. Kon. Marine: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen ge rapporteerd. (Van onze verslaggever) De lt.-Gouvemeur-Generaa! dr. H. van Mook Is gisteravond per K.L.M.- toestel op Schiphol gearriveerd. Tal rijke journalisten wachtten hem daar op, maar de Landvoogd wei gerde enige verklaring af te leggen, behalve dan die, dat hij niet wist hoe lang hij in Nederland zou blijven Overigens was een uitgelezen gezel schap politici op het vliegveld aanwezig om dr. Van Mook te verwelkomen. Daar waren de ministers mr. J. R. H. van Schaik, mr. E. M. Sassen en L. Götzen, oud-premier dr. L. J. Beel, en het Eer ste Kamerlid/ de heer P. A. Kerstens. Van de in ons land vertoevende Indo nesische delegatie waren o.m. prof. Hoes sein Djajadiningrat, dr. Bahrioen, dr. Mansoer en Sultan Hamid II op Schip hol. Begeleid door een stevige escorte van M.P.'s vertrok dr. Van Mook naar Den Haag. Behalve de autoriteiten, die dit weekeinde uit Indonesië naar Néder- land reizen om tezamen met de reeds in Nederland aanwezige secretarissen van staat deel te nemen aan het over leg inzake de bestuursregeling in In donesië in overgangstijd, vertrekt 14 September een aanvullende delegatie van het z.g.' bijzonder federaal overleg naar Nederland. Deze delegatie omvat de premiers van Oost-Indonesië en Pa- soendan, vertegenwoordigers van Bor neo, Midden-Java en Oost-Java, bene vens de secretaris der conferentie, mr, A. J. Vleer. se crisis noemde de nieuwe premier de politieke wanorde, „die niet kan voort duren zonder het republikeinse regime in gevaar te brengen". Quéuille béloofde de staatsuitgaven te beknotten en hervormingen aan te brengen in het bestuur van genationa liseerde industrieën. Hij zei ook dat hij fiscale maatregelen zou invoeren voor het verkrijgen van 80 millioen franc, tegen het einde van het jaar. Queuille legde de nadruk op het ge vaar voor een inflatie en de noodzaak om het probleem van lonen, prijzen en valuta op te lossen. Hij zeide, dat hij ruim gebruik zou maken van de volmachten door de vergadering aan de regering Marie toegestaan. Queuille deelde mede, dat de duurtetoeslag van 2.500 francs, die voor deze week is toegestaan door Robert Schuman, de demissionnaire premier, door zijn regering zou worden gehonoreerd, maar dat ze niet verder kon gaan." „Onze economie bestaat alleen, dank zij de Amerikaanse hulp," zo verklaarde hij, „maar deze toestand zal niet eeuwig voortduren. Een verbetering van onze uitvoer is essentieel voor de beveiliging van onze onafhankelijkheid. Queuille zeide, dat hij in zijn te vormen kabinet de post van minister van Financiën zou vervullen. Hij nam geen onmiddellijke beslissing over de algemene verkiezin gen, die van vele zijden, o.a. door de Gaullisten, worden verlangd, maar hij deed de belofte een nieuw verkiezings systeem in te voeren. Hij vervolgde: „Dit kan echter niet worden gedaan, voordat de eerste tekenen te zien zijn van economisch herstel". Queuille zeide, dat er geen verandering zou komen in de Franse buitenlandse of imperiale politiek. Generaal Charles de Gaulle heeft gisteren in een korte rede, gehouden te Avignon, aangedrongen op het spoedig houden van algemene verkiezingen. Hij zal in acht dagen meer dan honderd redevoeringen houden en daarbij een afstand van 2.000 K.M. afleggen. Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijke buien, hier en daar ver gezeld van onweer en later opkla ringen. Meest matige Zuid-Oostelijke wind, later draaiend naar richtingen tussen Zuid en West. Morgen over dag lagere temperatuur dan vandaag. Zondag: Zon 6.09-19.03, Maan op 17.16; Maandag: Zon 6.10-19.Maan 17.51-0.40. Twee bouwmaatschappijen, de geza menlijke eigenaressen van een stuk grond, waarop een Amerikaans kerkhof is gevestigd, hebben het Amerikaanse detachement te Luik gerechtelijk doen aanzeggen, dat de grond, die zich bij het dorpje La Neuville in de provincie Luik bevindt, binnen acht dagen moet zijn ontruimd. Deze periode loopt a.s. Woensdag af. Op het kerkhof liggen ongeveer 10.000 Amerikaanse militairen begraven. De Belgische minister van Binnen landse Zaken, Pierre Vermeylen, heeft na een vergadering van het Belgische kabinet aan de pers het volgende me degedeeld: „Ongelukkig genoeg is de regering aan handen en voeten gebon den. Wij zijn niet in staat iets te doen tegen de gerechtelijke actie, die de maatschappijen hebben ingesteld om haar bezit terug te krijgen. De regering heeft de Amerikaanse autoriteiten haar spijt betuigd." Een delegatie uit het Beligische ka binet zal met een detachement Belgi sche troepen naar het kerkhof gaan om de Amerikaanse doden volledige mili taire eer te bewijzen. De grond in kwestie is kort na de bevrijding door de Amerikaanse mi litaire autoriteiten opgevorderd. In het exploit staat, dat de grond „we derrechtelijk wordt gebruikt en dat de Amerikaanse autoriteiten, zonder toestemming van de eigenaars en zon der hen op de hoogte te hebben ge steld, verschillende opstallen hebben aangebracht." Het eist van de Ame rikanen, dat zij de grond binnen acht dagen verlaten en alles verwijderen wat zij hebben aangebracht. Voorts wordt geëist, dat de eigendom in zijn oorspronkelijke staat wordt terugge bracht. Wanneer dit niet wordt ge daan," zullen de eisers de Amerikanen vervolgen wegens de kosten van een dergelijk herstel." Men is voornemens de stoffelijke overschotten naar andere militaire be graafplaatsen in Europa over te bren gen. Dr. Van Mook is gisteravond voor besprekingen met de regering op Schiphol gearriveerd. Hij werd door vele autoriteiten, onHsr wie men ook dr. Beel opmerkt, verwelkomd. (Van een bijzondere medewerker) Wie regelmatig rond het uitgaans- uur van de fabrieken van de trein gebruik maakt in de om geving van onze hoofdstad, komt even regelmatig in aanraking met een vaste passagiersbezetting van deze treinen, waarvoor als regel het grote publiek zoal niet de neus ophaalt, dan toch vaak minder waarderende uitdrukkingen heeft. Dat het publiek niet begrijpt hier te spreken over meisjes, die een uiterst waardevol aandeel leveren in onze na tionale productie, wordt daarbij geheel over het hoofd «gezien. Er kan daarnaast echter niet worden ontkend, dat het pu bliek een enkele keer wel eens gelijk heeft bij het gebruiken van minder waarderende uitdrukkingen ten opzichte van deze groep van nijveren, maar voor al in dit opzicht geldt „veel begrijpen, doet veel vergeven". Wij hebben hier te maken met een grote groep van meisjes, vaak juist in de moeilijkste periode van haar opgroeiend leven, die de gehele dag in fabriek en atelier onder een zekere mate van hoogspanning leeft en werkt en die, na het beëindigen van de werk tijd, in overmoedig optreden vaak de spanning afreageert van een gehele dag. Hoewel er de laatste tien, twintig jaar in dit opzicht heel wat ten goede is ge wijzigd, is toch altijd nog de vraag ge rechtvaardigd of er voldoende aandacht wordt geschonken aan de materiële, maar vooral aan de geestelijke verzor ging van onze fabrieksmeisjes. De organisatie van de vrouwelijke jeugd is in Nederland sterk ontwikkeld. In alle diocesen bestaat het Gidsenwerk, omvattende de Kabouters, Gidsen en Pioniersters. Daarnaast de J.V.G. (De Jonge Vrouwen Gemeenschap) in het bisdom Haarlem, de K.A.V.J. in het Aartsbisdom en de andere bisdommen. De juiste ledentallen zijn over het alge meen niet zo nauwkeurig te bepalen, maar wanneer men poogt na te gaan hoeveel fabrieksmeisjes deel uitmaken van deze jeugdbeweging, komt men tot de min of meer ontstellende ontdekking, dat dit percentage uitermate gering is. Nu zijn we er diep van overtuigd, dat het inwerken van de K.A.-gedachte in onze vrouwelijke jeugd, die haar voor bereiding op het leven vindt, hetzij als hulp van moeder thuis, als typiste of winkeljuffrouw, van onschatbare bete kenis zal blijken voor de toekomst. Zoals het dit reeds is voor het heden. Maar een van de bedreigde punten in het cul tuurleven van ons volk wordt nog altijd gevormd door de fabriek, waar het zo uitermate moeilijk is te ontkomen aan de massageest. Het fabrieksmeisje, voor al in het Westen van ons land, neemt reeds een geheel andere plaats in dan haar collega in de textielindustrie in Twente Wordt het in Twente zeer normaal geacht, dat een meisje naar de fabriek gaat en is ze in de ogen van haar vriendinnen daar niets minder om, het fabrieksmeisje in ons Westen laadt steeds min of meer het odium op zich van minderwaardigheid en voor heel wat ouders is de 'oestemming om haar dochter op de fabriek te laten gaan wer ken een uitermate zwaar offer en vaak zelfs een materiële noodsprong. Het fabrieksmeisje, belast met deze sociale onderwaardering, komt er bijna onwillekeurig toe de draagster van een geestelijk minderwaardigheidscomplex te worden. Dit diene gevoegd bij het onmiskenbare feit, dat de massageest, het dreigend fantoom voor elke werker in een fabriek, erger is dan alleen maar een „Vermassung". In tal van rappor ten heeft indertijd de K. J. V. onder leiding van Mgr. Frencken z.g. aange toond, hoe groot en hoevele de direct morele gevaren zijn die het fabrieks meisje dag in dag uit bedreigen. Me dedelingen van fabrieksmeisjes uit tal van grotere en kleinere ondernemingen hebben aangetoond, dat in wezen deze gevaren niet geringer zijn geworden Integendeel. Vooreerst is er het feit, dat na de oorlog de gehuwde vrouw in toe nemend aantal deel van de fabrieksbe- zetting is gaan uitmaken; en het is een bekend verschijnsel, dat juist de ge huwde fabrieksarbeidster door haar veel te grote vrijmoedigheid een gevaar is voor het jonge fabrieksmeisje. Daar naast is de geldelijke beloning voor de fabrieksarbeid van het meisje zodanig gestegen, dat zij over het algemeen in haar vrije tijd nogal ruim in de con tanten kan zitten, wat, wanneer dit niet gepaard gaat aan zeer goede leiding, demoraliserend kan werken. Op de .derde plaats staan de handen van het fabrieksmeisje als regel verkeerd voor het verrichten van huishoudelijk werk en zijn het haar handen niet, dan is het haar geest, die daarvan afkerig is. Met het gevolg, dat de nogal ruime vrije tijd maar al te vaak wordt doorgebracht op de straat, in de bioscoop en in de dan cing. Men kan zich afvragen of tegenover dit alles de huidige vorm van organi satie der vrouwelijke jeugd afdoende bescherming biedt, waarbij we, het feit constaterende, dat slechts een gering deel van de fabrieksmeisjes onder de beschermende, sterkende en vormende invloed van de jeugdbeweging staat, onmiddellijk onze twijfel willen uit spreken. We hebben nu nog helemaal niet ge noemd het bijzondere gevaar wat in- haerent is aan de fabrieksarbeid van meisjes, n.l, de onvoldoende voorberei ding op haar leven gewoonlijk als vrouw en moeder in een arbeidersge zin. Alleen aan dit punt ware het mo gelijk enige beschouwingen te wijden Wat we tenslotte willen bepleiten, al thans in overweging geven, is de vraag of de Kath. Arbeidersbeweging, gezien haar verantwoordelijkheid die zij draagt tegenover de gehele arbeiders stand, ingevolge het bisschoppelijk com muniqué van 1916 er niet toe zal moe ten stimuleren dat een speciale vorm van organisatie, met de nodige hulp diensten worde gevonden teneinde aan dit uitermate belangrijke vraagstuk de nodige aandacht te kunnen schenken. Wij stellen ons voor hier nog nader op terug te komen. Ter gelegenheid van het feit, dat de Natio nale Inspanning Welzijnsverzorging Indië (NIWIN) twee jaar geleden in het leven werd geroepen, zal Prins Bemhard in zijn functie van voorzitter der NIWIN 14 Sep- temer a.s. een radiotoespraak tot het Ne derlandse volk houden. Deze toespraak wordt uitgezonden om 20.05 uur over de zenders Hilversum I en Hilversum H. Besluiteloosheid en angst zijn de pijnbank voor de geest en de ziel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1