R.K. school voor practische kinderopvoeding Zware slag voor woningbouw te Bloemendaal Smokkel-complot opgerold Voor ruim twee ton aan dames mode-artikelen verhandeld Hoe het initiatief van een Franciscaan vracht droeg PICTURAAL VENSTER J. G. Martin Zonen Scherpe aanval van B. en W. Kerkberichten VAN HET WITTE DOEK Dansacademie JAC. W. BIJVOET OVERLEDEN Grote consternatie in Velserbad TIEN PERSONEN IN ARREST GESTELD Bekende figuur in bloembollenwereld AGENDA" C. DE WEERS ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Anton Heyboer ZOMERCONCERT KATH. ARBEIDERS BEWEGING De 4000 leden gepasseerd Kr oningstocht „J948" Sint Raphael twintig jaar Wie mist een gouden damespolshorloge? Aanvang Seizoen 1948/49 15 October Inschrijving en besprekingen dagelijks ranjl>12, 14-17 en 19-21 nnr: Schagchelstraat 29 Chin. Ind. Rest. Hongkong Directeur koor Triniteits- kerk HEEMSTEDE Agenda R.K. Verenigings gebouw Ledenvergadering K.V.P. Naar „Negen heit de klok" Zondagsdiensten ZANDVOORT Oefening reddingsboot Acht bewustelozen CASTRICUM Collecte PRIJSHOUDENDE MARKT Tarieven Algemene Begraafplaats &E9 Opstelling „Bloemendaal" Tentoonstelling Welke dokter? Hadio Moors Bridgen Kampervest 45 - Telef. 17825 VELSEN GEMEENTERAAD Adres van hulde aan Koningin VELSEN-NOORD St. Caecilia naar Heliomare "coft Een kind opvoeden Is niet alleen een kwestie van aanvoelen. De praetijk wijst nit, dat het bovenal een kwestie is van inzicht, kennis en Wijsheid. Specialisten met kostbare ervaring' zullen nu ieder, die ware liefde heeft voor het kind, deze drie fundamentele begrippen bijbrengen door middel van de R. K. School voor practische kinderopvoeding, die in Haarlem gesticht is. In 1946 begon in onze stad de Derde Orde in de parochie van het H. Hart aan het Kleverpark met een cursus, die ten doel had inzicht, vaardigheid en wijsheid bij te brengen in de opvoeding van het kind om zo het hopeloos tekort van vandaag in deze hoogst belangrijke taak min of meer aan te vullen. Er wer den dertig lessen gegeven door bij uit stek deskundigen. De leerstof werd na afloop ^an het program gecompendieerd en in boekvorm uitgegeven, zodat de cursisten geen notities behoefden te maken. Een diploma bezegelde de in spanning van vele deelnemers. In 1947 bleek de belangstelling opnieuw zéér groot te zijn, zodat men nu de stap heeft durven wagen om een speciale school op te richten. Aan het verslag van het afgelopen studiejaar ontlenen wij het volgende: 95 „De onvergetelijke melodie" in Rem brandt is deze week geprolongeerd. Het is de levensgeschiedenis van Chopin, gemengd met een overvloed van gelief de muziek. De kleuren zijn rijk en ook voor de humor is in de film een plaatsje gevonden. Toegang alle leeftijden. Het is een zeer spannende lugubere geschiedenis, die deze week in het Spaametheater de aandacht vraagt. Men wordt gevoerd binnen de muren van een „Spookstad", waar alles bestaan baar is wat daarbuiten onbestaanbaar wordt geacht. Werkelijk men komt er van onder de indruk. De hoofdrol ver tolkt Buster Crabbe. In het voorpro gramma draait natuurlijk een wild-west, die deze keer „Bela Lugosi" heet. (14 jaarl. Dat de Mexicaanse regisseur Roberto Cavaldon de kunst verstaat een film te maken, bewijst hij met „De Andere", welke film thans in Cinema Palace draait. En zijn knappe staaltjes fotogra fie te zien en Dolores del Rio wordt als de grootste troefkaart uitgespeeld. De in houd, waarin men zwakheden en te grote sentimentaliteit moet misprijzen, had met iets minder pathos voorgedragen moeten worden. Het gegeven is zeer vreemd: het begint bij een begrafenis en eindigt in de gevangenis. De film is voorbehouden voor volwassenen. Wie in Frans Hals naar de volledige reportage van de feesten en daarna naar Stan Laurel en Oliver Hardy gaat kij ken, krijgt een fotoafdruk van de In huldigingsplechtigheid cadeau, een waar devolle plaat, die met graagte ontvan gen wordt, een goed idee van de heer Prager. Wat Oliver en Stan betreft, ze zijn weer op dreef in de film i „Stierenvech ters". Er wordt knap met water gegooid, daarna met eieren en wanneer Stan een gevecht met een stier zal aanbinden, breekt het publiek de zaal bijna af. Deze twee Amerikanen weten op hon derden manieren oude grappen op het witte doek te brengen en bij alle blijft het succes nog steeds verzekerd. (14 jaar). „Hoe moet dat in hemelsnaam aflo pen", vraagt u zich af bij de film „Lief maar lastig", wélke deze week in City draait. Het is een wonderlijk en tegelijk dwaas verhaal waarin de hysterische Olive meermalen tot lijk wordt ge bombardeerd en toch iedere keer weer springlevend blijkt te zijn. Ouwe vrij sters, politie en een knap meisje komen er bij te pas en op het moment, dat u zich met deze baarlijke nonsens bekocht gaat voelen, komt er vaart in de film en tegen alle verwachting in een koste lijk eind. Dat die rare Olive bepaald lastig is. wordt wel degelijk bewezen. Of zij ook lief is, moet u zelf maar uit maken. In het voorprogramma een reportage van de inhuldiging van Koningin Ju liana. „Adios Hollywood", zeiden Walt Dis ney en zijn medewerkers en zij kozen het luchtruim en trokken het wijde Ame rika in. Wat zij zoal zagen, brachten zn ln beeld op papier. In „Saludos Amigos," welke film deze week in Lnxor draait kunt u gaan zien. wat zij ervan terecht hebben gebracht. Overigens is de naam Disney al een zekere waarborg, dat de meester van de tekenstift waar voor uw geld geeft (als we dat tenminste zo pro faan mogen zeggen). Bovendien is de film in technicolor uitgevoerd en in dit geval is zij inderdaad een lust voor het oog. In het voorprogramma 'n interessante, maar ietwat gerekte, film over het leven van de eskimo's en een uitgebrei de reportage van het feestelijk gebeuren in Amsterdam. lllllllllllllllllllflIlllllllllllllllllflIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Na een onderbreking voor de festivi teiten wordt thans via het Venster aan U voorgesteld: Anton Heyboer als laat ste van 'n eerste drietal geavanceerden Deze jonge kunstenaar werd in 1924 in Sabang geboren, woonde vervolgens in W.-Indië en later in Haarlem. Afkomstig uit de technische beroepen dateert zijn werkzaamheid in de beeldende kunst van eerst drie jaren terug. Achtereen volgens werkte hij in Drente, Spanje en Provence, momenteel in Haarlem. Zijn werk, dat hoewel in feite voorstellings loos toch herinneringen opwekt aan voor een ieder herkenbare landschapscon structie stamt uit een fel-beleefde droom wereld. Het is mooi van structuur en knap van materiaalbehandeling, het is niet organisch gegroeid en eigenlijk te ver voor de leeftijd. Om in kort bestek iets over deze figuur te zeggen is moei lijk. Heyboer's tekeningen ontstaan in een cyclus, zij worden zonder onderbreking in een zekere drift onmiddellijk na el kaar neergesmeten en de serie eindigt als het thema tot een verlossende climax is opgevoerd. Zulk een serie tekeningen vormt een geheel, is eigenlijk één teke ning. Het drietal dat in het Venster te zien is werd genomen uit twee series. Mededelingen van de Kennemer Kunstraad zullen in het vervolg in het Picturaal Venster a/d Grote Markt wor den gepubliceerd. deelnemers, voor een groot deel afkom stig uit Haarlem, maar ook uit Rotter dam, Leiden, de bollenstreek, Pur- merend enz. volgden de cursus van het begin tot het eind en ontvingen bijna alle een diploma. Dat resultaat was be ter dan een jaar tevoren, waarvan de voornaamste oorzaak is, dat de gegeven leerstof door de drie docenten nog meer aan inhoud had gewonnen. In af wijking van de vorige cursus hebben zowel pater van Corstanje als dr. Schlichting de cursisten in de gelegen heid gesteld vragen naar voren te bren gen. Men ontving dan het antwoord in de eerstvolgende les. Alle cursisten zijn bijzonder enthousiast geweest over de lessen van dr. Sis Heyster. Jammer dat deze docente om gezondheidsreden moest verhuizen naar De Steeg (Gld.). Doch ondanks de grote afstand en de financiële offers, die daaruit voortsprui ten, zal zij ook dit jaar weer haar me dewerking aan de school geven. Of schoon zij de praetijk in Noord- en Zuid- Holland aan een ander deskundige heeft overgedaan, heeft zij voor het werk te Haarlem een uitzondering willen ma ken, omdat deze school haar, zoals zij zelf getuigde, lief was geworden. Twee prominente figuren op het ge bied van de opvoedkunde gaven te za- men vier voordrachten, n.l. dr. Jos de Boer en mevr. Boudens-Van Heel. Dit jaar heeft ook ir. Edm. Nicolas uit De Bilt zijn hulp toegezegd. Naast vele ouders, verloofden, ver pleegsters, onderwijzers en onderwijze ressen, lieten zich acht religieuzen in schrijven. Het nieuwe cursusjaar begint Don derdag 16 September om 8.15 uur in de Velserstraat 17. Wanneer het aantal cur sisten honderd bedraagt, kunnen nieu we aanmeldingen geen ressort meer hebben. Het secretariaat is gevestigd: Marnixstraat 51. De cursus omvat der tig lessen en buiten de vacanties vinden die elke Donderdagavond plaats van 8.15 tot 9.30 uur. Aangelokt door het feit, een zichtbare Pierre Palla te horen, zorgde het publiek er voor, dat de zaal tokvol was. We veronderstellen tenminste nog niet dat het publiek op een noviteit in het programma een dusdanige acte de présence geeft. Over de genoemde noviteit, het „War- schauconcert" van de Engelse componist R. Addinssel, kunnen we niet erg opge togen zijn. Het bleek een exuberant ge val en weinig oorspronkelijk, met veel uiterlijk effect. Intussen benutte Pierre Palla de gelegenheid om zijn technische kwaliteiten te demonstreren. Een heel wat eerlijker brok muziek gaf Wagenaar ons in zijn humoristische satyre „Cyrano de Bergerac," welk stuk de plaats innam van „l'Oisau de feu" van Strawinsky, dat om technische redenen geen door gang vond. Het orkest onder Kees Hart- velt mocht veel succes in Wagenaar's ouverture oogsten, en terecht. Voor de pauze kregen we de steeds boeiend blijvende lyriek in Schubert's onvolprezen „Unvollendete", gevolgd door het pianoconcert in F dur, K.V. 359, van Mozart. Enkele minder gelukkige passages inzake zuiverheid en stemming in het orkest bleken een gevolg van plotselinge ziekten van leden, vervangen door evenzo plotselinge invallers. Overigens een goede weergave, waar in Pierre Palla met 'n sprankelende luci diteit in zijn spel de blijmoedige groot meester der toonkunst, die Mozart is, recht deed wedervaren. JAN LAARVELD. Het bestuur van de K.A.B. en de kring- besturen hebben reeds de eerste plannen gemaakt voor het komende seizoen. Vooreerst werd aandacht geschonken aan het 60-jarig bestaan van de Dioce sane Bond, dat Zondag 26 September a.s. in Den Haag plechtig gevierd wordt. Een verheugende mededeling was dat het aantal leden op 31 Augustus j.l. was gestegen tot 4320. De zalen 7 en 8 van het gebouw „St. Bavo" zijn thans ook vrijgekomen en zullen de nodige restau ratie ondergaan, waarom het bestuur machtiging werd gegeven gelden daar voor beschikbaar te stellen. Woensdag 29 September a.s. zal de afd. Haarlem van de K.A.B. het 60-jarig be staan vieren van de Dioc. Bond met een aparte avond in het Concertgebouw, waar de heer Paul Julien zal spreken ovre zijn ervaringen in Afrika. Aandacht werd geschonken aan èen verzoek van de commissie „De vrije tijd" van de St. Vincentiusvereniging om sa menwerking met het culturele werk van de K.A.B. Men stond er niet onsympa thiek tegenover, maar enige bezwaren werden er toch wel gemaakt. De geestelijk adviseur had een schrij ven ingezonden dat een verzoek behelsde van de Deken om acht conferenties te houden, iedere Donderdag vóór de eer ste Vrijdag der maand, om een actie voor de Mariacongregatie of H. Familie te bevorderen. Ten slotte werd in grote trekken het winterprogram voor de kringen besproken. In aansluiting op de kroningsfeesten organiseert de Noord-Holl. Wandelsport bond een „nationale kroningstocht 1948" op 9 en 10 October. Deze wandeltocht is opengesteld voor leden der N.H.W.B. N.W.B., alsmede voor scholen, militai ren en semi-militairen, politiegroepen en verder voor allen, die de Wandel sport beoefenen of willen beoefenen. Gestart wordt vanaf de H.K.B., Tempe liersstraat, op Zaterdag 9 October van 2 tot 3 uur en op Zondag 10 October van 11 tot 12 uur. De afstanden zijn op Zaterdag 15 k.m. en op Zondag 15 en 25 k.m. Een mooie herinnering en vele extra prijzen zijn beschikbaar. Inlich tingen en inschrijvingen voor Haarlem aan de Kiosk, Verwulft. De afdeling Haarlem van de Neder landse R.K. Bond van Spoor- en Tram personeel „Sint Raphael" bestaat 16 Sep tember twintig jaar. De viering op Zon dag 12 September wordt ingezet met een plechtige gezongen H. Mis in de kapel van de zusters aan de Koningstraat. Daarna wordt aan de leden en hun dames een feestelijk ontbijt aangeboden. Op Woensdag 15 September zullen de kinderen van de leden op een kinder- matinée worden uitgenodigd in Restau rant Brinkmann. I Aan het hoofdbureau van politie aan het Nassauplein zijn op alle werkda gen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de volgende in de afgelopen week als gevonden aangege ven voorwerpen: gouden dames arm bandhorloge, autoped, armbanden, bum per, baret, brillen, broches, capuchon, duif, zadeldekje, étui met distributie bescheiden, brandstofbonnen, étui met geld, gewicht, bank- en muntbiljetten, hoofddoeken, heren- en dameshoed, handschoenen, honden, horloges, heren regenjas, kinderjasje, kano, zilveren ketting met kruisje, lakentje, gouden medaillon, medaille, kindermutsje, car bonpapier, hondenpenningen, dames- parapluie, portemonnaies met inhoud, padvindersriem, zilveren kinderringe tje, rozenkransen, hangslot met kabel, shawl, schroevendraaier, herenschoen, kinderschoentjes, sleutels, truitje, schoudertas met inhoud, handtas, acte- tas met inhoud, voile, herenvest, vulpot loden, vulpennen, knotten wol, reserve wiel met band, levensmiddelenkaart. Gisteren meldden wij, dat de laagste inschrijver voor het bouwen van zestien arbeiderswoningen te Vogelenzang bij nader inzien niet kon bouwen voor het geld, dat hij daarvoor meende te moeten ontvangen. B. en W. van Bloemendaal stelden dan ook voor het werk te gunnen aan de op een na laagste inschrijver. Thans deelt hetcollege aan de raad mede, dat de maximumprijs van de bouw van nieuwe woningen per 1 Sep tember 1948 verlaagd is met ƒ2.50 per m3. Voor Vogelenzang betekent dit, dat de bepaalde prijs van ƒ35.moet wor den teruggebracht tot 32.50 per m3. Hoewel het Bureau Wederopbouw te Haarlem stappen heeft ondernomen om goedkeuring op de ingediende plannen voor de bouw van woningen in Vogelen zang te verkrijgen, stelde de minister zich op het standpunt, dat alle aanvra gen, waarop nog geen goedkeuring is verleend, niet tegen de bepaalde prijs van 35.per m3 mogen doorgaan. De verlaging met 2.50 per m3 betekent echter, zoals men zich in Den Haag ter dege bewust is, dat een feitelijke bouw- stop wordt voorgeschreven. Deze voor Bloemendaal zeer teleurstellende gang van zaken wordt nog schrijnender, in dien men bedenkt, dat deze gemeente (met gemeenten als Bussum en Hilver sum) nog niet het maximum van het haar toegewezen bouwvolume had ver bruikt. Anderzijds werden door verschillen de gemeenten reeds plannen ingezonden, waarop alsnog goedkeuring werd ver kregen voor 1 September 1948, ofschoon het totale bouwvolume reeds was over schreden. De hierboven genoemde fei telijke bouwstop treft de gemeente Bloe mendaal zeer hard. Bij een bevolkings- HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21315 (Adv.) Met ingang van 15 September is tot directeur-organist van de kerk der Al lerheiligste Drieënheid benoemd de heer K. Bornewasser. De nieuwe directeur behaalde na het einddiploma gymna sium met lof het diploma Kerkmuziek- school Utrecht. De scheidende direc teur-organist, de heer Jos Möllmann, had reeds een half jaar geleden ontslag gevraagd. Meer dan 25 jaar heeft hij het zangkoor geleid. Op 75-jarige leeftijd is dezer dagen overleden de heer Jac. W. Bijvoet, een bekend figuur in de bloembollenwereld. In het „Weekblad voor Bloembollencul tuur" schrijft men over hem: „Tot het laatste toe was hij actief en zijn ziekte slaagde er slechts met moeite in om zijn sterk lichaam en dappere geest te overwinnen. Het einde kwam Dinsdagmorgen nog vrij plotseling; hoewel hij al een paar maanden ziek was en onder doktersbe handeling, ging hij nog telkens de streek in, waar zijn firma, tegenwoordig in Hillegom gevestigd, haar ruime werkter rein had. Vroeger was O verveen de zetel van Gebroeders Bijvoet, een der alleroudste firma's, waarvan de naam reeds meer dan 10Ü jaar Dekend is. Jacob Bijvoet is een bollen-exporteur geweest, die het af zetgebied in Engeland en Ierland intens bewerkt heeft, in zijn goede jaren was nij gestadig reizend tot in de uithoeken van Groot-Brittannië. Als er een gou den juDileummedaille voor bollenreizi- gers had bestaan, dan had Jacob Bijvoet die behaald! Hij heeft de weg gebaand, waarlangs velen later gemakkelijk kon den volgen. Hij deed zijn zware taak met een op gewektheid en een volharding die me nigeen niet bezat en behield. Zijn be kendheid met de Engelse afnemers was die van een persoonlijke vriendschap en het organisatiewezen van de exporthan- d^» heeft van de relaties van deze bol- ienhandelaar dikwijls geprofiteerd. Zijn veelvuldig voorzitterschap van Groep 2 van de Bond heeft daarvan ge tuigenis afgelegd en ook tijdens zijn lid maatschap van het hoofdbestuur van de Alg. Vereniging, van 1928 tot en met 1932, was het daar vooral Jacob Bijvoet, die met grote kennis van zaken de ziens wijze der exporteurs in de organisatie 'vertolkte. Van groot gemak waren zijn grote talenkennis eu zijn groot gevoel voor humor. In de Exporteurscentrale, die aanvan kelijk ter uitvoering van de sanerings maatregelen in 1933 werd ingesteld, was Bijvoet een der actiefste bestuurders. Succesvol was zijn voorzitterschap van de Afd. Overveen-Bloemendaal. Van 1922 tot 1938 bekleedde hij de voorzit- tersstoel in het „Overveense Hotel het Raadhuis", ais de afdeling vergaderde. In de Commissie van Toezicht van de Tuinbouwschool in Lisse had hij vele jaren zitting. Voor de grote tentoonstel lingen van onze vereniging werkte hij hard in de voorbereidingscommissie. Met Jacob Bijvoet verliest het gezin te Heemstede een toegewijd vader, de zaak een door grote ondervinding wijs ge worden leider en het bloembollenvak een algemeen geacht beoefenaar". VANGUARD Het grote succes de R.A.I. De meest moderne auto 2.1 D. Thans leverbaar op korte termijn A. OUDEJANS Lange Herenvest 14-18 Telefoon 21912 18921 r Zondag 12 uur: Cultuurraad K.A.B.; Maandag 8 uur: Melodia, 8 uur Club avond H.B.C.; Dinsdag 8 uur: Kath. Vrouwenbeweging, 8 uur Laudate Do- minum, 8 uur Missie Naaikrans; Woens dag 3 uur: Kath. Kinderkoor, 7.30 Dam club St. Bavo; Donderdag 8 uur: Harmo nie St. Michaël, 8 uur Heemsteedse Mid denstandscentrale; Vrijdag 8 uur: Toneel repetitie „Door Eendracht Sterk". De K.V.P., afdeling Heemstede, hield Vrijdagavond onder voorzitterschap van de heer J. Kamerbeek een vergadering in het R.K. Verenigingsgebouw. Met grote meerderheid werd de heer Kamer, beek herkozen. Het resultaat van de rest der bestuursverkiezing was, dat drie bestuursleden namelijk de heren P. G. Tel, dr. W. Snitker en L. Roest niet meer in het béstuur zullen terugkeren. In hun plaats komen de heren J. Hen driks, L. Ludwig en J. Smit Jr. Nadat de voorzitter de niet her kozen bestuursleden dank had ge bracht voor hun grote medewer king in hun korte bestuursperiode, ver welkomde hij de nieuw gekozenen en sprak de verwachting uit, dat zij op even actieve als democratische wijze zouden medewerken tot groei en bloei van de K.V.P. Thans is het de beurt aan Heemstede om als toeschouwer aanwezig te zijn bij het uitzenden van het K.R.O.-cabaret- programma „Negen heit de klok." Woensdagavond 22 September worden de Heemstedenaren in de K.R.O.-studio verwacht. Het feest zal dan op gramo- foonplaten worden opgenomen. Zater dag daaropvolgend komt 't in de aether. Opgave tot deelname bij G. Wouters, Nic. Beetslaan 5. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 29903 en dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 16850. Wijkverpleging: Zuster Mantz, v. Merlenlaan 25, tel. 28305. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206-208, tel. 28320. De motorstrand-reddingsboot Dudok de Wit zal hedenmiddag een oefening maken vanaf de Sstrandweg. Vertrek boothuis Zeestraat om 2 uur. Vrijdagavond omstreeks 8 uur ont stond in het Velser Bad grote consterna tie, omdat aanvankelijk drie mensen flauw gevallen waren. Onmiddellijk werd de heer Bakker van de E.H.B.O. gealarmeerd, die de gehele colonne op riep. Toen de mannen van de eerste hulp in het bad aankwamen, vonden zij op verschillende plaatsen acht personen bewusteloos op de grond liggen ten ge volge van koolmonoxydevergiftiging. Ook de machinist van het bad, de heer P. Diesse, behoorde tot de slachtoffers. De vergiftiging is vermoedelijk ontstaan door een lek in de gasleiding in de buurt van de douche- en kuipcellen, want in het zwembad daarboven had men ner gens last van. De slachtoffers wérden naar het St. Antoniusziekenhuis te IJmüiden-Oost overgebracht, waar zij later allen bijkwamen. Hedenmorgen zijn twee der slacht offers naar huis gegaan en de andere hebben een rustige nacht gehad, zodat van verdere gevolgen geen sprake zal zijn. De op de Jeugddag gehouden collecte voor de jongens overzee heeft opge bracht de som van f 150. AMSTERDAM, 10 Sept. 1948. Ofschoon de situatie te Berlijn steeds hachelijker wordt volgde de Amster damse beurs vandaag toch niet het voor beeld van Wallstreet en viel de stem' ming algemeen zeer mee. Aand. Kon. Olie zetten iets luier in op 394 M, konden daarna verbeteren tot 352, om prijshoudend de markt te ver' laten op 350 y,. De handel in dit fonds bleef vrij kalm. Aand. Philips herstel den tijdens het beursuur tot 356 en slo ten circa 2 pet. boven het vorig slot- niveau op 354, Unilever schommelde om en nabij de 294 en gaf geen noemens waardige fluctuaties te zien. Aand. Aku bleven verwaarloosd. Op de scheepvaartmarkt was de stem ming eveneens gekeerd en kwamen koersverbeteringen tot stand van 1 a 2 pet. Bij cultuurondernemingen sloot H.V.A. op nagenoeg het hoogste peil van de dag met een koerswinst van 2 pet. De staatsfondsenmarkt bleef vrijwel prijshoudend. aanwas van 18000 in 1939 tot 20500 in woners thans, heeft alleen bijbouw plaats gevonden van 8 woningen door de gemeente aan de Tetterodeweg" en van enkele particuliere woningen. Hoe wel het aantal repatriërenden, dat zo als bekend, hier zeer hoog was, aan het afnemen is, gaat dit tempo nog niet snel genoeg om een enigszins belangrijke ver lichting van de druk, die het woning vraagstuk medebrengt, te betekenen. Voorts zijn de évacué's uit de gemeente Velsen, die in zo groten getale in Bloe' mendaal huisvesting vonden, nog lang niet allen naar hun oorspronkelijke woonplaats teruggevoerd, terwijl de te rugkeer van een belangrijk aantal poli tieke delinquenten nieuwe huisvestings moeilijkheden met zich brengt. Deze moeilijkheden voor B. en W. worden nog vergroot tengevolge van de door het provinciaal bestuur gevolgde methode om de oudgedienden van de employé's van het Provinciaal Zieken' huis tengevolge van de beëindiging van het dienstverband zonder meer op straat te zetten. Ook heeft het eigenmachtig in gebruik nemen van woonruimte door departementen nog geen einde genomen. Onder de geschetste omstandigheden betekent deze maatregel van de minis ter voor de gemeente Bloemendaal een zware slag. B. en W. schrijven aan de raad: Een nieuwe berekening van dé kosten voor de uitbreiding en het onderhoud van de Algemene Begraafplaats toont aan, dat de inkomsten terzake van de uitbreiding van de begraafplaats, ook na de laatste tariefsverhoging, niet tegen de uitgaven opwegen. De totale jaarlijkse lasten zijn gestegen tot een bedrag van rond f 41.000. Er van uitgaande, dat de ge middelde jaarlijkse opbrengst volgens de tegenwoordige tarieven ongeveer f 27.000 zal bedragen, blijft derhalve te voorzien in een ongedekt bedrag van f 14.000 per jaar. Om deze reden moeten de daar voor in aanmerking komende rechten voor wat betreft het gebruik van het nieuwe gedeelte van de begraafplaats, verhoogd worden met gemiddeld onge veer 90 pet. De rechten voor het be staande gedeelte, pmvattende de vakken A tot en met K, zouden B. en W. op de tegenwoordige bedragen willen hand haven, waardoor er in het bijzonder voor de minder draagkrachtigen in voor komende gevallen gelegenheid zal blij ven bestaan om zich een graf aan te schaffen tegen de bestaande tarieven. Met het oog op de belangen der minst draagkrachtigen is het tarief voor een algemeen graf op het nieuwe gedeelte op f 15 gesteld. BIOSCOPEN: Rembrandt: Een onvergetelijke melodie (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Doodde zij zichzelf of de andere (volw.), 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Saludos Ami gos (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Stierenvechters (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Zondags: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Lief maar lastig (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De Spookstad (14 j.), .30, 7 en 9.15 u. en 's Zondags: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Zomertentoonstel- ling 1948, geopend: in de week van 1017 u: en 's Zondags 13—17 Teylers Mu seum: Portret-gravures en -tekeningen van leden van het Stamhuis Oranje-Nassau, geopend: DinsdagZaterdag 1116 uur. Leffelaar (Grote Markt): „Bemin dan Am sterdam", geopend: in de week 1017 uur. Biss. Museum: Middeleeuwse Kerkelijke kunst, geopend: DinsdagZaterdag 1017 u. en 's Zondags 13—16 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 12 tot 18 September waargenomen door: Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ tel. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co Raadhuisplein 7, tel. 28523. ZATERDAG 11 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Hoofstad Operette met „De Graaf van Luxemburg", 8 uur. Concertgebouw: P. T. T.-orkest concerteert voor U.N.A.C., 8 uur. ZONDAG 12 SEPTEMBER StadsschouwburgHoofdstad Operette met „De Graaf van Luxemburg", 8 uur. MAANDAG 13 SEPTEMBER StadsschouwburgHoofdstad Operette met „De Graaf van Luxemburg", 8 uur. Bloemendaal speelt Zondag op het terrein aan de Brederodeweg zijn eer ste competitiewedstrijd tegen Z.S.G.O. uit Amsterdam. Het elftal is als volgt samengesteld: W. Berkemeijer, J. de Graaf, Chr. Steffers, A. van Esveld, K H. v. d- Reyden, J. A. W. v. Leuven, J Hulsen, P. Zalm, A. Diederiks, G. J, Tetenburg, F. J. v. d. Aardweg. In het kleedgebouw van het open luchttheater is een tentoonstelling ge opend van tekeningen, welke leden van het Bloemendaalse Muzen Forum in de afgelopen winter hebben vervaardigd. De expositie omvat ongeveer een 40- tal tekeningen; er zijn aardige resultaten' te bewonderen. Zondag 12 September neemt dr. S. B. Drijber te Bloemendaal de artsendienst waar. Niemand zal durven ontkennen, dat het Haarlemse stadhuis deftig is. Ik kwam opnieuw tot deze conclu sie, toen ik dezer dagen een wethouder wilde bezoeken en in een der gangen moest wachten. Eerst keek ik met aan dacht naar het witte borstbeeld van Willem II, loodrecht tegenover de deur van de wethouder, toen naar de prach tige, dikke loper. Vervolgens zocht ik een gemakkelijk zitje in de kanunniken-- bank in deze gang en maakte een praat je met de hoofdbode. Buiten speelde het carillon, in het stadhuis gingen meisjes met koffie rond, niet voor de bezoekers. Het wachten duurde lang. Ik stond op, maakte een pasje heen en een pasje weer en keek toen door de glas-in-lood ramen de Zijlstraat in. Zon op Het as phalt, zonnige mensen in zonnige kle ding. Tot nu toe heeft U over mijn beschrij ving niet te klagen, maar wat hierachter volgt is minder fraai. Het is een beken tenis, die ik wil doen om mijn knagend geweten te sussen. De Zijlstraat is lang en het wachten duurde lang. Mijn blik ging omhoog en ik ben zo onbescheiden geweest om het interieur van de bewo ners aan de overkant critisch te bekij ken. Ik zag een dame, die dikker boter op haar boterham smeerde dan het rant soen toelaat; ik zag een moeder strijken onder het schilderij van een voorvader met een snor, ik greep bijna naar een fles Bols op een dressoir, ik telde met een onbekende de kas mee.... Een bo de achter me kuchte. Ik schrok als een misdadiger. Maar de wethouder is me deplichtig, want als hij niet veel te laat gekomen was, zou deze openbare be kentenis achterwege gebleven zijn. Er was nog meer in die deftige gang. Iets wat geen fatsoenlijk mens verwacht zou hebben. Daarover een volgende keer.... RADIO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem In het komende winterseizoen zal de B.V.C. „Bloemendaal" weer regelmatig bridge-avonden organiseren. Donderdag zal de eerste avond in hotel „Vreeburg" worden gehouden. Blijft nog steeds voor HERENCOSTUTJMS 25 TOT 100 GLD. betalen. Tropenkleding, leren en winterjassen, goede prijzen. (Adv.) Na een uitgebreid onderzoek, dat meer dan een maand in beslag heeft genomen, en zich over Amsterdam, het Gooi en het Zuiden van ons land heeft uitgestrekt, zijn de rijkspolitie en de plaatselijke recherchedienst van de douane te Amsterdam er in geslaagd een van de grootste zwartehandel- en smokkelaffaires van de laatste jaren op te rollen. Het betreft hier een ongeoorloofde handel in damesmodeartikelen, voorna melijk shawls, hoofddoeken en voiles, waarbij bedragen zijn gemoeid, die de twee ton ruim overschrijden. De politie slaagde erin goederen te achterhalen voor een invoerwaarde van f 55.000. De zwarte waarde hiervan was zeker vijfmaal zo hoog. Geruime tijd vermoedde men reeds, dat bij een tweetal grote zaken in da mesmodeartikelen te Amsterdam gefrau deerd werd. Besloten werd deze zaken te observeren en na verloop van tijd werd het vermoeden zekerheid. Een van de zeer goede relaties van deze firma's was een inwoner van Huizen. Op een gegeVen dag besloot de douanerecher che, in samenwerking met de rijkspo litie, zowel te Amsterdam als te Huizen gelijktijdig een inval te doen. Men bleek raak geschoten te hebben en wel dra volgden meer huiszoekingen. In Hilversum bleken de heren een zeer geraffineerde schuilplaats te hebben ingericht, namelijk door het aanbrengen van een dubbele kap in een huis, die slechts te bereiken was door een ge heim paneel. In Amsterdam beschikten zij over een kluis, waar ook het nodige in verborgen was. Op het ogenblik zijn tien van de bendeleden gearresteerd. Onder hen be vinden zich een Amsterdamse bioscoop exploitant en de boekhouder van een van de beide Amsterdamse firma's. De goederen waren uitsluitend af komstig uit België en werden door een Nederlandse man en vrouw, die in Bel gië woonden, ingekocht. Beroepssmok kelaars in het Zuiden van het land zorgden er voor, dat de goederen de grens passeerden. De inkopers zijn ook gearresteerd, toen zij onbewust van wat zich hier afspeelde, naar ons land kwa men om hun laatste transacties „af te rekenen". Het complot heeft ruim een jaar ge werkt en het is bij benadering niet te bepalen hoe groot het bedrag is, dat met hun frauduleuze handelingen is ge moeid. Alleen al aan shawls hebben zij vermoedelijk een omzet gehad van 50 k 60.000 stuks. Wanneer het enigszins mogelijk was trachtten zij bij de ver koop textielpunten te verkrijgen. Hier mede werd een nevenhandel opgezet. Hierin alleen al hadden zij een omzet van 20.000. Zij zijn dezer dagen voor.de Officier van -Justitie te Amsterdam geleid en zullen worden vervolgd wegens smok kelen, het overtreden van de deviezen- voorschriften, valsheid in geschrifte en het opkopen en verhandelen van ge smokkelde waren en textielpunten. Tijdens het onderzoek hebben de re chercheurs bovendien een grossier in aardappelen uit Oosterbeek aangehou den, die zich schuldig maakte aan het verhandelen van uit Duitsland gesmok kelde metaalwaren, steeksleutels, micro meters e.d. In een plechtige bijeenkomst gister middag ten raadnuize, waartoe behalve de raadsleden, die ambtshalve aanwezig waren, vele vooraanstaanden uit de kringen van de geestelijkheid, handel en industrie, geneesheren en de oudste arbeiders in gemeentedienst waren uit genodigd, heeft de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, plechtig de proclamatie van Hare Majesteit Konin gin Juliana afgekondigd. Wij zijn, aldus de burgemeester, ver vuld van dankbaarheid jegens Koningin Wilhelmina, die vijftig jaar regeerde, we zijn vervuld van hoop nu Koningin Juliana Haar intrede deed. We leven in de zekerheid, dat we onder Oranje-vor sten, die ons regeerden en zullen blij ven regeren, veilig zijn. Hechte banden zijn gesmeed tussen Nederland en Oran je, hetgeen sterk tot uiting kwam in moeilijke tijden: verzet tegen Spanje, tegen de Duitse overheerser. Wilhelmina werd daardoor de Moeder des Vader lands. Onder Koningin Juliana zullen we moedig de handen ineenslaan en voort bouwen. De heer J. P. Nijssen (K.V.P.) als nes tor van de raad, nprak woorden van hulde en dankbaarheid jegens Koningin Wilhelmina; de raad is dankbaar in deze vergadering zich te mogen uiten, waar deert de rede van de voorzitter en ver klaart gaarne alle medewerking te zul len geven, werkend onder de nieuwe Vorstin, Koningin Juliana. Op voorstel van B. en W. zond de raad een telegram van hulde aan H. M. Koningin Juliana. De raadsleden stelden het presentie geld van deze vergadering ter beschik king van het Nat. fonds voor de kanker bestrijding. Door bijzondere omstandigheden is het concert van de R.K. Harmoniekapel St, Caecilia voor de patiënten van Helio mare op Zondag 5 September niet door gegaan en zal nu a.s. Zondag 12 Sept. gehouden worden. (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart) ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. MAAN DAG: Fam. heren 8 uur. DINSDAG: Congr. meisjes 7 u. en jongedames 8.15 uur. WOENSDAG: Congr. jongens 7 u. en 7.30; jongemannen 8 u. VRIJDAG: Lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 4.30 8.30 u.; Lof 7 u. H. JOZEF (Jansstraat). ZONDAG: H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 7 u. MAANDAG: Congr. he ren 8 u. DINSDAG: congr. meisjes jun. 7 u. en sen. 8 u. WOENSDAG: congr. jongens jun. 7 u.; Lof 7.30 u. en congr- jongemannen 8 u. ZATERDAG: biech ten 5—6.30 en 7—9 u.; Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt). ZONDAG: H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8,30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u.; completen 7 u. MAANDAG: congr. dames 8 u. DINSDAG: Lof 7.30 uur. WOENSDAG: Lof 7.30 u. Congr. jongens 6.45 u. en jongemannen 7.30 u. VRIJ DAG: Lof en Kruisweg 7.30 u. ZATER DAG: biechten 49 u. O. L. VROUW ROZENKRANS (Spaar- ne). ZONDAG: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis), jongenscongr. 5.30 u. Lof 7.30 uur. MAANDAG: Congr. dames 8 u. DINSDAG: Congr. meisjes sen. 7.30. ZATERDAG: Lof 7.30 U.; biechten 58.30 u. H. JOANNES DE DOPER (Amster damstraat) ZONDAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; Lof 7 u. MAANDAG: Fam. heren 8 u- DINSDAG: congr. meisjes sen. 7 uur. WOENSDAG: Lof 7.30 u. Congr. jon gens 6.45 u. en jongemannen 8 u. DON DERDAG: Lof 7.30 u. Fam. dames 8 u- ZATERDAG: biechten 4.30—8.30 uur; Lof 7 u. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). ZON DAG; H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 u.; Lof 7 u. DINS DAG: Mariagarde 7 u. WOENSDAG: Congr. jongens 1314 j. 7.30 u. en 15— 16 j. 8.15 u. DONDERDAG: Lof 7.30 U- ZATERDAG: biechten 58 u. ALLERH. HART (Kleverpark). ZON DAG: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; Lof 7.30 u. DINS DAG en VRIJDAG: Lof 7.30 u. WOENS DAG: Congr. jongens 7 u. ZATERDAG: biechten 57 en 7.309.30 u. H.H. ELISABETH EN BARBAR-4 (Paul Krugerstraat). ZONDAG: H.H- Missen 6.30,- 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u-i Lof 7 u. MAANDAG: Fam. heren 8.15 U; DINSDAG: Lof 7.30 u. Fam. dames 8.1' u. ZATERDAG: biechten 58.30 u. O. L. VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). ZON DAG: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 u.; Lof 6.30 u. MAANDAG: Fam. dames 8 u. WOENSDAG: Lot 7.30 u. DONDERDAG en VRIJDAG: Lof 7.30 u, ZATERDAG: biechten 5—9U' ALLERH. DRIEëENHEID (Bloemen daal). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.3" (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u.; Lof 7.30 Donderdag: Lof 7.30 u. ZATERDAG' biechten 5—6.30 en 79 u. H. SACRAMENT (Bloemendaal; ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10.15 ül Lof 6.30 u. ZATERDAG biechten na bel Rozenhoedje tot 9 u. O. L. VR. ONBEVLEKT ONTVAN' GEN (Overveen). ZONDAG H.H. sen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 u.; L®. 7.30 u. ZATERDAG: biechten 4—0 Lof 7.30 u. H. ANTONIUS VAN PADUA (AC denhout). ZONDAG: H.H. Missen 9 (Hoogmis) en 11 u.; Lof 4 u. MAA*j DAG: congr. heren 8 u. DINSDAG: L 7.30 u. WOENSDAG: Lof 7.30 u. TERDAG: biechten 48 u. en Lof?-3 H. BAVO (Heemstede). ZOND^ 11.30 u.; Lof 7.30 u. MAANDAG^*3 H:H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis}. 11.30 u.; Lof 7.30 u. MAAND ta - dames 7.30 u.; Lid.-congr. WOENSDAG: Mariagarde 7 u. DERDAG: Lof 7.30 u. ZATERD^U, biechten 56 en 79 u. en Lof ?-3 O. L. VR. HEMELVAART (Heenj^o de). ZONDAG: H.H. Missen 7, 8.30,Jufo en 11.30 u.; Lof 7.30 u. MAAND^^. congr. meisjes jun. 7.30 u. DlNbJ-' lof 7.30 u. ZATERDAG: biechten 8.30 u.; Lof 7 u. H. AGATHA (Zandvoort). e\' H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. 7.30. Lof 7 u. DONDERDAG: Lof U- ZATERDAG: biechten 5—6.30 en H. ADALBERTUS (Spaarnd3 ZONDAG: H.H. Missen 7.30L ®"spAG: (Hoogmis); Lof 2.30 u. WOEN nen congr. jongens 7.30 u.; Jongr,^-7.3° 8.15 u. ZATERDAG: biechten 0 en Lof 7.30 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2