Gerechtigheid Publiekrechtelijke bedrijfs organisatie onder de loupe ERIC DE NOORMAN- DE GEHEIMZINNIGE BRON m m m Oudewater viert nog steeds feest Heksen-tveegschaal maakte er een gezond stadje van afleidings manoeuvre Wm'jAÉf. 'dE 1 I IP F1 m m INHULDIGINGSFILM IN KLEUREN BMi f vf\ Vijf lichtpunten per inwoner ft v w KNIP- EN NAAICURSUS Met speren tegen wilde zwijnen ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1948 PAGINA 3 Spen- DE TWEEDE DER TILBURGSE STUDIEDAGEN „Pimpernel" gevonden Kinderkerstpakketten naar Indië Nieuw vrachtschip Rijwielen met hulpmotor X -■»>-» - - - 'ri>1 if M<m He± paleis Soesidijk bij de aankomsi der Koningin. door George F. Worts Natuurlijk" aspect hoogstens benaderd Airborne-pilgrimage Met dit ene woord is de hele chris- telijkè zedenleer weer te geven. Feitelijk komt deze immers hier op neer, dat wij ons best doen ons vrij te houden van zonden en onze verkeer de neigingen beteugelen en daarnaast Gods geboden onderhouden, waarbij de, liefde de aRereerste plaats inneemt. Herhaaldelijk hebben wij er hier reeds op gewezen dat de Misliturgie van de Zondagen na Pinksteren ons telkens aan een of ander voornaam punt uit de leer van Christus herinnert. Als wij ons nu afvragen wat de zeventiende Zondag ons voorhoudt dan dringt zich bij een beschouwing Van de verschillen de gebeden en lezingen onmiddellijk de gedachte aan een algemene samenvat ting van Jezus' prediking aan ons op. De H. Kerk wil ons daarmede nog eens duidelijk op het hart drukken, dat Chris tus heiligheid van ons eist. En de voorwaarde daartoe is eenvoudig het vermijden van het Kwaad en het na leven van Gods wet. Omdat v/ij deze opdracht onmoge lijk naar behoren kunnen, vervullen zon der de steun van Gods genade, wordt deze telkens weer van God afgesmeekt. De collecte vraagt om de kracht de duivel te weerstaan en God alleen te volgen; offertorium en secreta smeken opnieuw om hulp van boven, waarbij dan de postcommunio de toespeling op het H. Sacrament uit de secreta weer opneemt en de daarvan verwachte steun nog sterker accentueert. Dit alles om vat het negatieve deel van het werk onzer heiliging: het nalaten van het kwaad. Daartegenover wijzen epistel, evangelie en communio het positieve deel aan: het onderhouden van Gods ge boden: de liefde voorop. Een dergelijke levenswijze, geheel afgestemd op het doel van ons leven overeenkomstig Gods wil, waarborgt het ware geluk (introï tus en graduale) en ieder, die eerlijk en edelmoedig zijn best doet, zal steeds ondervinden, dat God zich nooit in edel moedigheid laat overtreffen. Met Zijn hulp en steun, die wij met zekerheid mogen verwachten als wij Hem trouw zijn, zullen wij sterk staan tegenover al wat ons eeuwig heil in ge- Vaar kan brengen. Dit is in algemene trekkende leer van de Misliturgie van morgen, die goed beschouwd ons hele leven om vat. Maar er is nog meer, al past dit ook volkomen in het aangegeven schema. n het Evangelie staat een vraag van I Jezus aan de Farizeërs opgetekend van de allergrootste betekenis, een vraag, die voor ieder mens beslissend is voor zijn eeuwig leven en tegenover welke iedereen, zonder uitzondering, in geweten verplicht is kleur te bekennen, zodra hij ook maar even daarmee in aanraking komt. „Wat dunkt U van de Christus?" Het gewicht van deze vraag kan onmogelijk overschat worden. De bevestiging van Christus' godheid sluit het geloof in de tweede Schepping in, het geloof in de verlossing van eeuwige verwerping als gevolg van de erfzonde, het geloof in het bovennatuurlijke leven der genade en in een eeuwig-gelukkig leven in de hemel, wanneer ons bestaan hier op aarde in overeenstemming is geweest met dat geloof en de daaruit voort vloeiende plichten. Door het verlossen de leven en lijden van Christus immers is in de volle zin van het woord een nieuwe wereld geschapen, de wereld van het bovènnatuurlijke leven. #Door de ontkenning echter van Zijn godheid wijzen wij Hem af als Verlosser en Za ligmaker van het mensdom en de we reld, weigeren wij deel te hebben aan de vruchten van Zijn lijden, sluiten wij ons zelf welbewust buiten Zijn eeuwig rijk en maken wij ons het bereiken van onze eindbestemming die naar Gods bedoeling voor iéder mens dezelfde is geheel en al onmogelijk. Aan de vraag omtrent de godheid van Christus kan geen mens vrijwillig zon der de grootste schuld voorbijgaan. We tens en willens hiertegenover een neu trale of onverschillige houding aanne men is absoluut onmogelijk. Christus heeft dit bovendien nadrukkelijk Zelf vastgesteld: Als wij ons niet voor Hem Verklaren, zijn wij noodzakelijk tegen Hem. Een derde mogelijkheid bestaat hiet! Dat is trouwens ook goed begrij pelijk. Als God in Zijn oneindige goed heid, zonder enige verplichting daartoe, besloot ons te verlossen van onze zelf- Veroorzaakte verwerping en tot welk een prijs dan kan Hij niet toelaten, dat wij ons daarvan niets aantrekken. Dan' moeten wij ons uitspreken of wij Zijn onschatbare weldaad willen aan vaarden of niet. Wijzen wij hem even- Wel af, dan zijn alle gevolgen voor eigen tekening. Zo is deze vraag van Christus aan de Darizeërs de allergewichtigste, die een •hens in zijn leven ooit te, beantwoorden krijgt. Voor ons, die het nooit genoeg te Waarderen geluk geschonken is het ware Beloof te bezitten, en die dus feitelijk het juiste antwoord op deze vraag al hebben gegeven, is de praktische kant *rvan van het allereerste belang. Als wij Christus als God erkennen, dan moeten wij ons afvragen, of ons leven ook met deze erkenning overeen stemt. Het ligt toch voor de hand, dat God onder géén enkele voorwaarde er- "We tevreden kan zijn alléén „met de lip pen te worden geëerd." God, Schepper van hemel en aarde, van alles wat leeft bestaat, heeft het volste recht ieder "•*chepsel Zijn wet op te leggen. Hij heeft dat gedaan en eist dan ook, dat ieder J^ezen r ar zijn eigen aard zijn eigen bestemming bereikt. De bestemming van ds mens is 't, in trouw aan Christus voor- ?chriften de heiligheid te bereiken door 5®t benaderen van gelijkvormigheid aan )f0d. Deze heiligheid is synoniem met 2e gerechtigheid, die het doel is van christelijke zedenleer. Wij kunnen i? mogen ons daaraan niet onttrekken. is onze voornaamste taak hier op c^rde. Deze waarheid wil de S. Mis van Jl^rgen ons nog eens diep in het hart genten. Deze les is een grote genade 3h God! Ze ligt voor ons voor het - Dn niemand kan de omvang van de S^stelijke schade beseffen, die wij lij- ï;.d als wij onverschillig daaraan voor- tJSaan. Het kan immers de laatste ahs op redding voor ons betekenen. Op de tweede dag van de economi sche en sociale studiedagen aan de Ka tholieke Economische Hogeschool te Tilburg opende gistermorgen reeds vroeg drs. A. H. M. Albregts de rij van inleiders. Hij behandelde de be voegdheden der bedrijfs- en product schappen in het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Voor een zeer aandachtig gehoor het Groot-auditorium der Hogeschool was andermaal volledig bezet begon inleider met vast te stellen, dat de be' drijfschappen, willen ze hun taak kun nen vervullen, bevoegdheden gegeven moeten worden. Deze bevoegdheden zijn verordenend, uitvoerend en adviserend en voor wat de eerste soort betreft zijn ze wezenlijk verbonden aan het karakter der openbare lichamen. Vervolgens beantwoordde drs. Albregts de vraag ten aanzien van welke onder werpen deze bevoegdheden gehanteerd moeten worden en zette hij de stand punten uiteen, die vóór- en tegenstan ders hebben met betrekking tot de op somming der onderwerpen in de instel lingswetten. Hij achtte het wenselijk in de memorie van toelichting een ruimere aandacht te besteden aan deze kwestie, om het be drijfsleven wat nader te oriënteren. De instelling van de productschappen wenste hij niet op de voorgrond ge schoven te zien. Ten aanzien van de deugdelijkheid der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie heerst, aldus spr. veel wantrouwen en het moet onze taak zijn dit wantrouwen weg te nemen. Daarvoor is nodig, dat practijk en wetenschap hand in hand gaan. t Zijn conclusie was, dat de behoefte aan een publiekrechtelijke bedrijfs organisatie een rechtstreeks gevolg was van de innerlijke redelijkheid van het subsidiariteitsbeginsel. Prof, dr. J. A. Veraart hield daarop zijn voordracht over het onderwerp: „De mogelijke en de gewenste ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie binnen het raam van de wet". Allereerst stelde inleider vast dat met de komst van de wettelijke publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie een ge heel nieuw tijdperk op sociaal, econo misch en juridisch gebied wordt inge luid en hij noemde dit een revolutionnair moment. De vierde stand komt hierdoor in Nederland tot emancipatie. Vervolgens kantte hij zich sterk tegen de memorie van toelichting der regering, die daarin geheel voorbij gaat aan de evolutie in Nederland. „Mijn eerste grief", aldus inleider, gaat tegen de langzaamheid, waarmede men deze emancipatie denkt te vieren! Mijn grief dus met betrekking tot de juridi sche gang van zaken". Volgens prof. Veraart zouden de instellingswetten in de toekomst voor het parlement een ver stikkende arbeid opleveren met alle gevolgen van dien. Zijn tweede grief ging tegen het uit eenrukken van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in haar eerste wette lijk begrip. Hij achtte het volkomen on gelukkig, dat de wettelijke regeling der ondernemingsraden is losgerukt van de wettelijke regeling der bedrijfsorganisa ties. Competentie- en prestige-conflicten zullen daarvan noodzakelijk het gevolg zijn. Verder was Prof. Veraart van oordeel, dat er stevig gekapt zal moeten worden in de bevoegdheid van de Sociaal Eco nomische Raad en hij verbond hieraan de waarschuwing de mogelijkheden van die Raad niet te overschatten. Deze S.E.R. noemde spreker een topzwaar orgaan, waar straks de papieren zullen door- heendaveren onder het druk gestamp van stempels! Zijn nadrukkelijke wens was het, dat de zaak der publiekrechtelijke be drijfsorganisatie slechts éénmaal in het parlement zal komen en in dit ver band achtte hij het noodzakelijk, dat er een staatssecretaris zou komen, die de gehèle zaak der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie te behandelen krijgt, zich volkomen in de materie kan in werken en snel kan komen tot zaken doen. Prof. Veraart besloot zijn voordracht als volgt: „De evolutie, die zich in Nederland heeft voltrokken, moet in een vreedzame revolutie tot uiting komen." De laatste inleider van deze studie dagen was mr. B. J. M. van Spaendonck, man van de practijk, die hetzelfde on derwerp te behandelen kreeg als Prof. Veraart. Spreker achtte het niet meer dan lo gisch, dat de lijn, die in 1940 werd af gebroken na de totstandkoming dus van de wetten op de verbindendver klaring van collectieve contracten en op de ondernemersovereenkomsten weer werd opgenomen. Overigens vond hij de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie nuttig om de tuchteloosheid van het be drijfsleven, zowel van de zijde der on dernemers als van de zijde der werkne mers, tegen te gaan. Als enige voorbeelden van de tuchte loosheid op sociaal gebied bij de arbei ders noemde hij het ongemotiveerd ver zuim; de fabrieksdiefstal; de zwarte handel, waardoor men zich aan 't nor male arbeidsleven onttrekt en het weg lopen naar andere bedrijven, om z.g. zijn positie te verbeteren. Bij de onder nemers uit zich deze tuchteloosheid o.a. in het wegkopen van arbeiders en het stellen van de meest dwaze arbeidsvoor waarden. Aan dit alles kan de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie een einde maken. Een belangrijke taak tenslotte was naar sprekers oordeel weggelegd voor de publiekrechtelijke organen in het op vangen van de huidige overmatige over heidsbemoeiingen. In de middag verdeelde zich het audi torium in een drietal sceties om van ge dachten te wisselen over de in de och tendvergadering behandelde onderwer pen, terwijl de avond gereserveerd werd voor een ongedwongen samenzijn van de deelnemers. De recherche der Rijkspolitie te Apel doorn heeft, in samenwerking met de centrale recherche uit Amsterdam, de dievenbende te pakken gekregen, die reeds een jaar lang de Veluwe onveilig maakte. De drie hoofddaders hebben ruim honderd inbraken op hun kerf stok. Door hun eigenaardige manier van opereren zij stalen alléén bonkaar ten en geld hebben zij de politie heel wat werk te doen gegeven. .Zij liepen tenslotte in de val, toen zij een gestolen motor in het Amersfoortse bos wilden ophalen. Het gevolg is, dat de hoofddaders met vier helers uit Amsterdam thans in de cel zitten. Onder hen bevindt zich ook „de onvindbare Pimpernel", die nog enige vonnissen te goed heeft. In samenwerking met het Nederlandse Jeugd-Rode Kruis zal de NIWIN, evenals verleden jaar, ook dit jaar lO.Oqp kinder kerstpakketten naar Indië zenden, bestemd voor de Nederlandse en inheemse jeugd in hospitalen, kindertehuizen, enz. De Mij. „Nederland" heeft bij de Ca- ledon Shipbuilding and Engineers Com pany te Dundee een nieuw vrachtschip besteld, dat een lengte zal hebben van 150 meter en een breedte van ongeveer 22 meter.. Het zal waarschijnlijk in Maart van het volgend ja^r worden af geleverd. De A.N.W.B. heeft er in een adres aan de minister van Financiën op gewezen, dat het rijwiel met hulpmotor, wat de verkeerswetgeving betreft, binnenkort ge lijkgesteld zal zijn met een rijWiel, d. w. z. er mag mee worden gereden op rijwiel paden en de bestuurder zal geen rijbewijs nodig hebben. Opdat een zo breed moge lijke laag der bevolking zal kunnen genie ten van de voordelen, die deze tijd en energiesparende rijwielen bieden, dringt de A.N.W.B. er bij de minister op aan, te willen bevorderen, dat de gebruikers wor den vrijgesteld van de betaling van motor- rij tuigenbelasting. COP MAPTJN fOONOlP iTUOtOS 8. Eric's voormalige bewakers werden van hem afgezonderd en niet zeer zacht zinnig in een stevige hut gedreven. Hij zelf werd onder eerbetoon voor een grote torse man gebracht en een van zijn begeleiders deed een opgewonden verhaal. Het scheen dat hij het had over „een zoon van de zon", voor zover Eric het kon begrijpenNu begon de grote man, die het opperhoofd scheen te zijn, langzaam en bedachtzaam te spreken. „Wees welkom, machtige zon. Breng ons geluk! Het is goed, dat gij gekomen zijt. Gij kwaamt voor ons, ongelukkigen, om ons moed in te spreken en onze vele vijanden te verslaan. Wij zullen een hut voor u bouwen". De man had op een zangerige toon gesproken en onder het zingen van een eentonig lied V werd Eric nu vriendelijk maar zeer beslist een hut binnen gebracht. Men voorzag hem van eten en drinken. Tot zover had men hem geen kwaad gedaan. Toen onze held echter zag dat er een grote schildwacht voor zijn deur werd geplaatst, voelde Ml zich iets minder op zijn gemak. Het was duidelijk, dat men hem beschouwde als een bovennatuurlijk wezen. Maar ondanks dat was zijn toekomst onzeker en Eric wist nog niet, wat deze vreemde mannen met hem van plan waren. Misschien wilden zij hem wel offeren. Hij besloot dit alles niet af te wachten en-nog diezelfde nacht sloop hij voorzichtig tot achter zijn bewaker en trok de man met een ruk naar achteren Een van de Amsterdamse grachten? Neen, een grachtje in Oudewater.' Men zou zich kunnen wanen in de hoofdstad te zijn, maar daar is het feest vit. In Oudewater begint het pas. En hoe! (Van een onzer speciale verslaggevers- Het begon al in de bus. Een krakende bus, waaraan het triplex niet gespaard was, rammelde volge- stampt met feestgangers naar Oudewa ter. Ergens achter in het voertuig had een man nog voldoende armslag weten te vinden om een accordeon op overtui gende wijze te doen spelen, terwijl een bolhoed, op eigen gelegenheid naar het scheen, zich door de bus heen wrong om te worden gevuld met zinken munten. Geen mens, behalve enige oude amb tenaren van het kadaster, weet of Oude water in de provincie Utrecht of in Zuid-Holland ligt en het interesseert dan ook niemand. „Een oud vergeten stadje uit de 11e eeuw", aldus karakte riseert de Gids het plaatsje. En het zal viel waar zijn dat Oudewater oud is, het is zelfs aannemelijk dat het zeer oud is. Maar wij troffen in ons leven nog nim mer een plaats aan die minder vergeten was dan wel juist Oudewater. Een week lang zijn de oude hui zen en bruggen, straten en singels elke avond tot nieuw leven gebracht door ontelbare lichten. „Vijf lichtpunten per inwoner, mijnheer," zegt me de voorzitter van de oranjevereniging, „vrouwen en kinderen meegerekend!" En we worden weer opgenomen in de stroom mensen die door de nauwe stra ten gaat en over de hoge bruggen. De bomen langs het water zijn verbonden door slingers van licht, oude gevels, zo als men ze elders slechts vindt als ge conserveerde eenlingen tussen moderner huizen, rijen zich hier aaneen, de con touren geïllumineerd. Bomen zijn be laden met oranjeappelen, gastoortsen verspreiden een flakkerend licht. En het is allemaal zo feestelijk, zo genoeglijk en wanneer men is opgeno men in de menigte die van ver hier is samengestroomd, dan voelt men, dat de geest der middeleeuwen ons nog niet vieemd is geworden. Oude mannen met lange baarden en stokjes hebben zich niet te goed geacht zich te tooien met helle feestmutsen. Goede bourgogne-rode feestneuzen, f eeststokjes, f eesttoeters en f eestrokken deinen heen en weer. Op het kleine marktplein verdringt men zich om de muziektent en overal in de straten eet men: Vette palingen, wafels, oliebollen, zuurstokken, zoals men alleen in Oude water eten kan en zelfs eten moet Want de inwoners van Oudewater de len Caesar's afkeer voor magere men sen en in het oude Waaggebouw staat nog steeds de enorme heksen-weeg- schaal opgesteld. Hier werden sinds onheuglijke tijden vrouwen die ervan verdacht werden heks te zijn, gewogen. En alles wat de 90 pond niet haalde, werd zonder meer verbrand. Zo heeft men door een verstandige selectie, die helaas langzamerhand in onbruik raakte. Oudewater een gezond stadje gehouden. Op deze waag laat nu iedereen zich wegen en ontvangt daar voor een weegcertificaat, zonder dat daaraan nog juridische gevolgen zijn verbonden. Op een pleintje achteraf, om onver klaarbare reden het gasplein genoemd, wordt een wagenspel gegeven. We zit ten op kratten en eten nougat. Een bonte stoet van spelers en speelsters wemelt voor de ogen der toeschouwers. Klorissen en Roosjes, ridders en poor ters en zelfs een Sinterklaas schrijdt voorbij aan het begin van de Oranje bruiloft. De café's puilen uit, de straten laten weinig gekke sprongen toe, maar steeds, stromen de bezoekers aan. Auto bussen en touringcars spuwen hun la ding uit. En langs het water perst zich moeizaam een file auto's uit drie pro vinciën. Oudewater vindt het allemaal prachtig en bedrinkt zich aan eigen luister. Een kwartier kunt ge met een grote knuppel op een volslagen on eetbare koek slaan, ge kunt rond dansen met de brandweer uit Schoonhoven, die als „leger des Heils" wordt aangeroepen. En voor ik het vergeet, Oudewater heeft z'n eigen kroon, die op het gruis voor de oude kerk ligt, een prachtig verlichte kroon, compleet met mantel, als om aan te duiden dat Oudewater, wat feestviering be treft, deze week de tweede stad des lands is. En nog is 't niet afgelopen met de vreugde. De nieuwe burgemeester zal de 15de September worden ingehaald en tot zolang gaat het door: de wallen en de pleinen van dit oranje-stadje zullen blijven verlicht Aan de ene kant van het water ha len de harmonica's telkens weer op nieuw uit en overstemmen de mach tige toeters van de feestgangers. Van de andere kant komt het zachtgroene licht van een petroleumlamp uit een kamer met oude zware kasten en 16de- eeuwse schilderijen. In de bus terug naar Utrecht treffen wij een ontevre den goochelaar en de domste man, die wij ooit in ons leven mochten ont moeten. Volkomen uitgeput door het gesprek dat wij met beiden voerden, sukkelden wij in slaap met een zakje patates frites in de hand. Gistermiddag zijn in het hoofdgebouw van het Ned. Roode Kruis te 's-Graven- hage onderscheidingen uitgereikt aan enige leden van het Roode Kruis, die zich gedurende de bezettingsjaren bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt, vaak met eigen levensgevaar. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Herbert Evatt, die aan de vergadering van de Verenigde Naties in Parijs zal deelnemen, wordt tevoren voor een kort bezoek in ons land ver wacht. Hij zal hier 14 September a.s. arriveren. Vooral nu het geld erg schaars ls kunnen we veel besparen door kleding zelf te maken. Voor de abonné's van dit blad wordt daartoe de inschrijving geopend voor een schriftelijke KNIBCURSUS. De lessen worden thuisbezorgd. Zij zijn rijk geïl lustreerd met voorbeelden en vormen een practische handleiding bij alle knip- en naaiwerk. In de eërste les maakt men reeds een rokje, in de 7e een japon. Het lesgeld bedraagt 75 ct. per les. Deelneem sters ontvangen GRATIS een fraaie mode plaat. Geef schriftelijk Uw naam en adres op aan het bureau van dit blad. Op de enveloppe of briefkaart vermelden: KNIP CURSUS TT .MO. (Adv.) Vertaling: Herman Antonsen 4) G. A. schakelde de korte golf in. Met de vlakke hand op tafel steunend wacht te hij ongeduldig. De luidspreker begon zachtjes te sputteren. Een zwakke stem zei: Wichita voor Kansas City. Rapport. Winslow. Vijf over. Zeven één. Een andere stem zei: In orde, In orde. G. A. draaide aan de knop. Weer een andere stem begon: Vlucht één voor Hij draaide verder, maar zorgde dat de wijzer binnen de sector van de vlieg- berichten bleef. Laura vroeg zich af of het goed voor hem was. Ze wist, wat hij zocht. Eindelijk vond hij het. Tussen de sputteringen van het toestel door zei een rustige, even gedempte stem: Negentig voor Cramer. Negen en negentig voor Cramer. G. A. keek op de kaart. Het stadje Cramer was ongeveer zevenhonderd kilometer rechts van Kinley. Daartussen lagen de vliegvelden van Danty en Ca non Bend. Hij zei opgewekt: Negen en negentig, dat is de Blau we Pijl, Laura. Die vliegt regelrecht van New-York naar Kinley. Een paar maan den geleden zijn we ermee van New- York naar Los Angeles gevlogen. Weet je nog? Laura lette op zijn jukbeenderen. Daar waren zijn wangen rood. Ze wist het nog heel duidelijk: Voor l\et grootste gedeel te hadden ze op een hoogte van vijftien duizend voet gevlogen. Onder veel ruk winden: een afschuwelijk woeste tocht, waarop ze bijna aldoor luchtziek was geweest, zodat ze twee dagen daarna nog een barstende hoofdpijn had. Ze stelde zich Zelma Tadema voor aan een der langwerpige raampjes ge zeten, nu en dan uitkijkend naar een groen of rood lichtje op de vleugel, of omlaag naar de lichten van een dorp. Ze zou wel plaats 14 hebbende pret tigste plaats in het vliegtuig. Daar zou de een of ander wel voor gezorgd heb ben. Maar misschien ook niet. Laura be dacht, dat Gouverneur Pruden vannacht met de Blauwe Pijl naar huis vloog Pruden, die zichzelf als een ernstige candidaat voor het presidentschap be schouwde. Laura vond het een dwaas idee. Maar Pruden scheen het ernstig op te vatten. Hij moest natuurlijk reeds vier jaar geleden een oogje op die mo gelijkheid hebben gehad; maar nu liet hij zich zelfs als candidaat noemen.... Hoe dan ook, een en ander had Pruden meer bekendheid en invloed bezorgd. Ze vroeg: Heb je niet verteld, dat Gouverneur Pruden ook met de Blauwe Pijl reisde? Ja. Hij is aan boord, antwoordde G. A. kortaf. En opeens sloeg hij met zijn vuist op tafel. Laura dacht, dat een onaangename herinnering aan miss Ta dema de oorzaak daarvan was, doch ze had het mis. Hij sloeg op tafel, 2oals hij dat meer deed, nadruk op elk woord leggend. Als die communist gekozen wordt, is het land verloren! Laura had niet gedacht aan zijn bit tere haat tegen gouverneur Pruden. G. A. had een afschuw van de New Deal in al zijn vertakkingen, aan zijn bureau cratie, zijn buitensporigheden en proef nemingen. Maar hij had nog groter he kel aan senator Pruden met zijn alge mene verdelingspolitiek. Toen Pruden zich plotseling tot een nationale figuur had weten op te werken, had G. A. een honderdtal telegrammen aan zijn overal verspreide grote zakenvrienden verzon den met het verzoek die ratelslang de kop te verpletteren, voordat hij bijten kon. Dat was een der geliefde manieren van G.A. om stoom af te blazen.... telegrammen bij de vleet. Bij wijze van vergelding had gouver neur Pruden toen in zijn eigen staat belastingen doorgedreven, die beslist scherp gericht waren tegen de financiële belangen van de Axton-groep en de Axton ranch. Éi Springdale bewolkt, klonk het uit de radio. Veel regen. Zwakke mist. On weer in noorden. Tien minuten geleden onweerswolken over station naar Oosten. Temperatuur acht en zestig. Dauwpunt acht en zestig. G. A. sloeg weer met de vuist op tafel. Dat betekende, dat hem die dauwpunten niet aanstonden. Laura bestudeerde de kaart. Deze vroeger voor haar zinloze woorden waren nu een begrijpelijke taal geworden, die ze snel kon omzetten in gevoelens. Temperaturen en dauwpun ten en barometers spookten door baar slapeloze nachten. Als de Blauwe Pijl geen tijdverlies had, zou Zelma Tadema in minder dan twee uur in Kinley aankomen. Laura keek naar de zwarte punt op de kaart rechts van de zwarte ster. Er stond Dan ty naast. Ze zullen wel in Kinley landen, zei Laura. Dat zou het beste zijn ook. Die dauwpunten zijn zo slecht. Het kan op slag dicht worden. Als ik die omroeper was, dan zou ik hem in Cramer laten dalen. Pruden zal hem wel zitten knij pen. Hij heeft een hekel aan vliegen. G. A. begon te lachen, liep naar de deur, trok die open en keek naar de lucht. Draai het baken eens aan, Laura. Ze draaide de schakelaar om. Toen ze bij de deur kwam, schoot de lange witte lichtbundel ver over de vallei. Om hoogkijkend zei ze: Tweeduizend voet hoog wolkendek en zowat vier mijl zicht. Ja, zo ongeveer. G.A. sloot de deur. Laura draaide het bakenlicht uit. Zij was ervan overtuigd, dat Bert het vannacht niet zou wagen naar de hoeve te vliegen. En ze was er zeker van, dat Negen en negentig niet verder dan Kin ley zou doorvliegen. En als Negen en ne gentig daar oponthoud had, zou Zelda Tadema zich dan laten overtuigen door Pedro? Als de Blauwe Pijl voor onbe paalde tijd in Kinley moest wachten, bestond er kans, dat miss Tadema naar de hoeve zou komen. Ze was er meer geweest eri kende de weg. Het zou span nend worden, als ze kwam. G. A. stond met de armen over elkaar geslagen naar Laura te kijken en glim lachte een beetje geheimzinnig. Ze zal hier niet komen, zei ik. Ik heb tegen Pedro gezegd, dat hij haar de boodschap moest geven, dat ik haar het huis zou uitgooien, als ze het waagde, hier te verschijnen. Ze zal dat wel niet helemaal geloven, maar ze zal toch ook niet zeker van haar zaak zijn en als Zei weifelt, kan ze niets doen. Daarvoor ken ik haar genoeg. Laura lachte onderdanig, maar in haar hart wist ze, dat Zelma zich door haar weifeling niet zou laten weerhouden, naar de hoeve te komen. Al had G. A. haar dan ook met honderd duizend dol lar van zich afgeschoven, waarom zou zo'n vrouw niet méér geld kunnen ver langen? (Wordt vervolgd) Vrijdagavond heeft de cineast Henk Alsem verschillende gedeelten getoond van de kleurenfilm die hij heeft ver vaardigd van de plechtigheden rond de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana. Alsem heeft duizenden meters opgeno men op een 16 mm-lilmband en hij moest voor de ontwikkeling ervan naar Lon den reizen. Na dagen en nachten van ingespannen arbeid kon hij de voorlo pige resultaten laten zien, voorlopig, om dat de film nog gemonteerd en ook om dat het geluid nog bijgevoegd moest worden. Van het ruwe materiaal, dat dus een opeenvolging is van tal van beelden, zonder dat de montage, dit is de zinvolle ordening, is toegepast, kan in ieder geval gezegd worden, dat de op namen met vakmanschap zijn gemaakt. Het meest dringt zich vanzelfsprekend naar voren de kleur die men slechts no de mist in het Polygoon-Profilti-jour- naal. Een spectaculair schouwspel, als de inhuldiging en de rit met de Gouden Koets was, komt het best tot zijn recht in kleuren en gezegd moet worden dat de maker deze zeer goed heeft aange wend. De bonte en prachtige opeenvol ging van de schitterende uniformen in fel-rood of blauw met gouden stiksels, van de fraaie toiletten der dames en ook van de Gouden Koets is van een grote bekoring, al kan getwijfeld worden of het „natuurlijk" aspect verkregen is. Hoogstens is dit benaderd; een verge lijking met de kleuren der Amsterdam se huizen en bijv. het asfalt doet zien dat de kenschetsing: geheel geslaagd, misplaatst is. Toch zal deze film als zij gereed is vandaag zou zij al in het Haagse Metropole-Palace gaan draaien zeker zeer velen kunnen boeien. Jam mer is 't, dat het Alsem niet toegestaan was in de Nieuwe Kerk opnamen te ma ken. zodat men niet in de gelegenheid is de plechtige gebeurtenissen van de eigenlijke inhuldiging te zien. G. (Van onze correspondent) Na Brabant en Limburg, die het vorige jaar een wilde-zwijnenplaag beleefden, worden thans grote drijfjachten gehou den in de West-Duitse bossen. Veelal op voor-historische wijzen worden in het Zwarte Woud jachten op de ever zwijnen gehouden met speren en vossen- klemmen, omdat men daar niet de be schikking heeft over geweren. Meestal verlopen deze drijfjachten niet vlot. Het is maar zelden, dat een vossenklem een wild zwijn vangt' en gewoonlijk weet de ever zich wel los te worstelen. Speciale vallen voor wilde zwijnen vindt men zeer sporadisch. Het is echter drin gend nodig, dat in West-Duitsland tegen de wilde zwijnen wordt opgetreden. Uit alle delen van het Nederrijnse land ko men de klachten over grote vernielin gen, die de beesten aanrichten. Sommi ge boeren durven zelfs geen aardappel* meer te poten, omdat de ongenode gas ten het juist daarop voorzien hebben. Volgens de West-Duitse houtvester* zijn de thans overal in de Nederrijnse streken voorkomende zwijnen tijden* de oorlog door het gedreun van de ka nonnen en de troepenverplaatsingen uit het Eifelgebied en het Westerwoud ver jaagd. Thans zoeken zij nieuwe verblijf plaatsen. Men schat het aantal wilde zwijnen, dat op het ogenblik in Noord- Rijnland en Westfalen rondzwerft, op ruim 40.000 en het is vrijwel onmogelijk paal en perk te stellen aan de verwoes tingen, die de beesten veroorzaken door het totaal ontbreken van vuurwapenen. In het Sauerland heeft men in ieder jachtgebied al de beschikking gekregen over zegge en schrijve één geweer, maar in het grote jachtdistrict van Westfalen heeft men er in het geheel zeven. Geen wonder, dat de zwijnen zich hier thuis voelen. De belangstelling voor de Airborn-pilgri- mage 1948 op 17 September is zéér groot. Zo zal b.v. de Engelse pers op grote schaal vertegenwoordigd zijn. De nieuwe electri- sche -trein, die de 25 buitenlandse deel nemers aan de pilgrimage van Hoek van Holland naar Arnhem brengt, zal de naam Airborn-special krijgen en behouden. Mgr. Valerio Valerie, die Z. H. de Paus vertegenwoordigde bij de inhuldi gingsplechtigheid, is naar Rome ver- -trokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3