Z.H. de Paus tot de jeugd van de wereld „Haat kan niets anders brengen Opnieuw naar het Kremlin KABINET QUEUILLE SAMENGESTELD m Doodstraf geëist Koelhuis Amerika" geheel verwoest Ontploffing hielp heldhaftige brandweer bij het blussen Regering zal aan het werk gaan dan verwarringen verwoesting Het weer. tegen Duitse Kriminal- Sekretar Tot hoofd en hart HETMINIMUMPROGRAM Grote brand in Batavia Generaal Crerar in Groesbeek Aalmoezenier Goossens verlaat Thuisfront Nieuwe kolenbonnen Bloem en kindermeel in prijs verhoogd ZWARE BRAND te Stadskanaal Uitbreiding van de Staatsmijnen MAANDAG 13 SEPTEMBER 1948 72sfe JAARGANG No. 24254 Zondagavond hield Zijne Heiligheid de Paus een rede ioi de jeugd van de hele wereld. Vanaf de frappen van de Sf. Pieier slaande voor een gouden iroon richife Hij zich meer in hei bijzonder ioi een half millioen jonge mannen van de Katholieke Aciie, die op hei Si. Pietersplein verzameld waren. Eerste overwinning Strijd om UNAC's bestaan Seminarie Missionarissen van de Hu Familie Dr. Beel vertrokken R.K. Missie in Indonesië Over de fundamentele rechten en vrijheden Bestuursregeling in Indonesië „Ik ben geen nieuwe Napoleon" Jinnah overleden Masseur van Himmler voor enquete-commissie 1 H.M. Koningin Juliana Woensdag zes eenheden Baronesse bleek oplichtster Emigratie naar Z.-Afrika Nog sieeds smeulen de resten van hei koelhuis „Amerika" van de N.V, Blaauwhoedenveem-Vriezenveem aan de Ooste lijke Handelskade ie Amsterdam, dat Zaterdag door brand geheel verwoest is. Daarbij gingen o.a. 1.700.000 kg boter, in hoofdzaak bestemd voor de export, verloren. Verder ver dwenen in de vlammen 150 a 200 ion bevroren zacht fruii, bijna de gehele productie van hei in de nabijheid gelegen snelvriesbedrijf Vita en eveneens bestemd voor de export. Ook zijn er vijf millioen eieren opgeslagen geweest, een zesde deel van de gehele voorraad koelhuiseieren in Neder land, maar een gedeelte was in verband mei de eieren- distributie afgevoerd, zodat niet precies vaststaat, hoeveel eieren verloren zijn gegaan. De directie van de vemen meent echter, dai nog niet nauwkeurig kan worden opge geven hoeveel verloren is gegaan, omdat elke zending af zonderlijk geadministreerd werd en derhalve eerst de administratie moet worden nagegaan. In ieder geval staat vast dai de distributie in Nederland niet door de brand in grote moeilijkheden zal geraken. Geen invloed op de distributie Bovenmenselijke taak z Bloedplasma gered BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, t 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mimmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel •Brief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentien eventueel zonder opgave vae redenen te weigeren. In zijn indrukwekkende toespraak her innerde de H. Vader aan de bijeenkomst van de vrouwelijke jeugd der Katholieke Actie, die een week geleden op dezelfde plaats werd gehouden. Ook thans is de jeugd en wel de mannelijke jeugd op nieuw op het St. Pietersplein bijeen. De Paus richt dan een welkomstgroet tot deze jeugd, de jeugd der Katholieke Actie, die hier bijeen is om te getuigen van haar trouw en haar vastbesloten wil om onwankelbaar stand te houden in het geloof. Wij willen in ons leven het katholieke geloof ook laten spreken in onze daden. Wij willen dat ons vader land behouden blijft voor de christelijke beschaving. De Paus dankt de jeugd voor haar trouw en wijst erop met de Apostel: „Dit is de overwinning, die de wereld overwint, ons geloof". De overwinning is drievoudig. Ten eerste een overwinning op alle loochening en ontkenning van God en van Diens bestaan. De strijd in deze tijd gaat niet tegen een of ander geloofs punt maar tegen de beginselen, de grondslagen zelf van het geloof, van de Kerk van Christus, de Godmens, van God zelf. Deze godloochening is wel bij zonder opvallend in een tijd, nu Gods aanwezigheid zich zo duidelijk open baart. Want juist de verrassende bloei en vooruitgang van de natuurweten schappen doen de mens uitroepen: Hier is de hand van de Schepper. De sociale toestanden hébben diepe veranderingen ondergaan, maar wat er ook veranderd moge zijn, één instel'ing is dezelfde gebleven en zij blijft altijd nieuw en past zich aan aan de tijd en de eisen van de tijd: de Kerk van Christus met Haar kracht, Haar waarheid en ge nade, de Kerk die krachtig staat in het geloof en in de onwrikbaa heid van Haar gelovigen. Katholieke jongelingen, zo vraagt ver volgens de H. Vader: Wilt ook gij op gelijke wijze krachtig zijn? Wilt ook gij ervoor zorg dragen dat gij uw geloof be waart sterk, levendig en werkzaam" Luide klinkt op deze vragen van de Paus van de honderdduizenden het Si! Ja! Hij vraagt de jongelingen hulpvaardig te zijn, vrouwen en jonge meisjes te respecteren, aPe onzuiverheid te ver mijden, die verbreid wordt in boeken, afbeeldingen en films. Dat zult gij kun nen, zo zegt de H. Vader, dat zal iedere jonge man kunnen indien zijn geloof werkelijk een levend geloof is. Ten tweede moet dit geloof ook een De drie Westelijke afgezanten hebben om een nieuw onderhoud op het Krem lin verzocht om de kwestie-DuitsIand te hespreken op instructie van hun rege ringen, zo wordt in gewoonlijk welin gelichte Westelijke kringen te Moskou meegedeeld. Men gelooft, dat het vol gende onderhoud vandaag zal plaats vinden. Volgens persberichten te Washington zou Stalin worden verzocht bevel te geven tot opheffing van de blokkade. Zo niet, dan zouden de Westelijke ge allieerden de onderhandelingen geheel afbreken. Men is te Washington algemeen van mening, dat, wanneer de Moskouse be sprekingen mislukken, de Westelijke geallieerden op de vergadering van de Assemblée der UNO te Parijs gelegen heid zullen zoeken hun mening ken baar te maken. Aake Ordlne (Noorwegen), directeur van de U.N.A.C (organisatie der U.N.O. voor hulp aan kinderen) heeft als zodanig zijn ontslag genomen „om gelegenheid te heb ben in het openbaar aan te dringen op voortzetting van deze wereldbeweging on der bescherming van de U.N.O.". Tijdens een persconferentie verklaarde Ording, dat in geval de U.N.O. het voorstel van de Economische en Sociale Raad, 31 December het werk van de U.N.A.C. te doen beëindigen, zou aanvaarden, dit neer zou ko men op „het doden van een kind, voordat 't groot is geworden". Volgens Ording moet de Algemene Vergadering deze resolutie om twee redenen verwerpen: de noden der kinderen zijn dezelfde gebleven en het werk van de U.N.A.C. is „een waarlijk vereni gende kracht onder al de volkeren van de gehele wereld". Tot nog toe is 17 millioen dollar door de U.N.A.C. ingezameld. overwinning zijn op de stof. De techniek maakt grote vorderingen en snelle ver overingen en deze slaan de jeugd vaak met verbazing en overbluffen haar. Techniek en wetenschap beide zijn ga ven van God, maar wanneer zij mis bruikt worden leiden zij tot geweldple ging, onderdrukking en slavernij. Gij jonge mannen moet er voor zorgen, dat de techniek onderworpen blijft aan de waardigheid van de menselijke persoon, aan de vrijheid en aan het bovennatuur lijk geluk. Ten derde moet dit geloof ook een overwinning zijn op de sociale ellende. Deze moet overwonnen worden door de kracht der rechtvaardigheid en der lief de. De sociale problemen zijn voorname lijk problemen van economische aard, maar bovendien zijn het ook problemen die raken aan de grenzen welke voor de menselijke samenleving zijn gesteld en in hun diepste grond dus ook zedelijke en godsdienstige aangelegenheden zijn. De H. Vader wijst dan op het gevaar van een eéonomie, die gebaseerd is op het egoïsme. Een dergelijke economie houdt een gevaar in voor het algemeen welzijn en voor de waardigheid van de menselijke persoon. Met klem waar schuwt de H. Vader de jonge mannen zich door deze gevaren niet te laten meeslepen, maar er zorg voor te dragen dat de bovennatuurlijke geest zal over heersen, die alleen een zeker tegenwicht vormt voor al deze gevaren. Tenslotte wijst de H. Vader op de vier ruiters die in het Boek der Openbaring worden beschreven. De tweede, de derde en de vier de zijn de oorlog, de honger en de dood. Maar wie is de eerste ruiter op het witte paard, die de overwinning be haalt en de kroon ontvangt? Dat is Jezus Christus. De overwinning op oorlog, honger en dood kan alleen behaald worden door Christus en door het ver trouwen op Hem gesteld en door het ge loof. De weg van de Kerk door de eeuwen heen is altijd een kruisweg ge weest, maar tegelijkertijd /vas het een triomftocht. Het christelijk geloof heeft altijd aan de mensheid, die alle hoop verloren heeft, licht, verlossing en vrede gebracht. Jezus Christus is dezelfde, gisteren, vandaag en in alle eeuwigheid en in Hem ligt onze kracht. Na het beëindigen van de. toespraak, die minutenlang werd toegejuicht en herhaaldelijk door gejuich werd onder broken, verleende de H. Vader Zijn Apostolische Zegen. Rond 20 September zullen de missio narissen van de H. Familie een college voor opleiding tot priester in hun con gregatie openen te Wijk aan Zee. De school wordt gevestigd in het gebouw Maris Stella en is uitsluitend bestemd voor late roepingen, d.w.z. voor jongens, die eerst na hun 16e jaar de studie voor het priesterschap beginnen. Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking met tijde lijk regen, maar morgen overdag op klaringen. In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk zwakke, ove rigens meest matige en vooral in de kustgebieden tijdelijke krachtige wind tussen Zuid en West. Koel weer. Zon 6.12—18.58. Maan 18.15—1.13. Zondagmorgen' om zes uur is dr. L. J. M. Beel met het K.L.M.-lijn- toestel, de PH-POH, naar Batavia vertrokken om daar als gedelegeer de van het opperbestuur zijn nieu we taak te aanvaarden. Er was zeer veel belangstelling op het vliegveld. Behalve talrijke familieleden en de ministers mr. J. R. H. van Schaik, mr. J. H. van Maarsseveen en L. Götzen, waren vele hoge ambtena ren van het ministerie van over zeese gebiedsdelen bij het afscheid van de oud-minister-president aan wezig. De R. K. Missie heeft een officieel docu ment gepubliceerd, waarin zij haar ziens wijze ontvouwt inzake een ..Minimum-Rro- gram terzake Godsdienst, Onderwijs, So ciale Zaken en Volksgezondheid". Dit pro gramma, dat zowel in het Indonesisch als in het Nederlands werd uitgegeven door het Centrale Missie Bureau te Batavia, draagt hoewel zulks niet vermeld wordt duidelijk het stempel van Mgr. P. Wil- lekens S. J. en pater Van Deyl S. J. en verschijnt op een ogenblik, dat het vraag stuk van de fundamentele rechten en vrij heden in Indonesië bij herhaling ter sprake komen. Het Minimum-Program, dat onge veer 17 bladzijden telt, eist vrijheid van godsdienst, vrijheid van godsdienstoefe ning (binnen, en met inachtneming van politionele bepalingen, buiten de herken), vrijheid van prediking van de godsdienst en vrijheid van overgang tot een gods dienst. Voorts moeten belijders en bedie naren van alle godsdiensten gelijke bur gerlijke en staatkundige rechten hebben, ook wat het bekleden van ambten e. d. betreft. Erkende godsdiensten dienen rechtspersoonlijkheid te hebben en de ver lening van overheidssteun in welke vorm ook moet geschieden op de grondslag van onderlinge gelijkgerechtigdheid. Naar het Republikeinse persbureau Antara meedeelt, heeft de P. N. I. (na tionalistische partij) evenals de Masjoe- mi het voorstel van de P. K. I. (com munisten) tot het houden van een geza menlijke conferentie tot vorming van §en nationale eenheid tegen de Neder landers verworpen. Aneta verneemt, dat de studiecommissie uit het Bijzonder Federaal Overleg thans gereed is met de amenderingsvoorstellen op het voorontwerp tot bestuursregeling in Indonesië in overgangstijd. Van gezagheb bende federale zijde werd Ancta te ver staan gegeven, dai. deze amendementen op het voorontwerp, dat, zoals het te Ban doeng ter tafel kwam, algemeen niet aan vaardbaar geacht werd, niet geheel aan sluiten bij de principes van de zogenaamde Bandoeng-resoiutie. In Nederland zullen de/ amenderingsvoorstellen eerst besproken worden in het Bijzonder Federaal Overleg. Daarna wil men de voorstellen met de Nederlandse regering bespreken. Tenslotte verklaarde men van gezaghebbende zijoe aan Aneta, dat tot voor enkele dagen in federale kringen niet bekend was, dat ook een aantal secretarissen van Staat, leden der voorlopige regering, naar Nederland zouden reizen. Ongeveer 3000 inlanders werden van daag dakloos tengevolge van een grote brand, waarbij 205 huizen vernield werden. De politie heeft verklaard, dat de oorzaak waarschijnlijk gelegen was fn het zorgeloos omgaan met benzine. Henri Queuille is Zaterdagavond met de vorming van een Franse regering gereed gekomen. Hij zelf wordt minis ter van Financiën en Robert Schuman minister van Buitenlandse Zaken. Queuille zeide na het presenteren van zijn kabinet: „Het aantal staatssecreta rissen is vergroot, om tegen de zware verantwoordelijkheden te zijn opgewas senDe regering zal onmiddellijk aan het werk gaan". Generaal De Gaulle heeft Zaterdag te Toulon tegenover een menigte van on geveer 8000 personen critiek uitgebracht op de .opeenvolgende ministeriële cli ques, die de verkiezing van een nieuwe Nationale Vergadering wensen uit te stellen. Deze cliques zullen Frankrijk nergens heen leiden," zo zeide de gene raal. Tegelijk met zijn rede werd te Toulon een communistische tegendemonstratie gehouden, waaraan ongeveer 1000 per sonen deelnamen. Te Nice verklaarde De Gaulle in een Zaterdag is te Venraay het stoffelijk Overschot begraven van mgr. dr. H. A. Poels, de grote strijder voor sociale vrede en rechtvaardigheid. De bevrijder van Walcheren, de Cana dese generaal Crerar, heeft in de afgelopen dagen een bezoek gebracht aan die Neder landse steden, waar tijdens de oorlogs dagen Canadese hoofdkwartieren waren gevestigd of waar zich thans Canadese mi litaire kerkhoven bevinden. In Nijmegen heeft hij een bezoek gebracht aan Groes beek en het Canadese kerkhof aldaar. Hij werd vergezeld door enkele Canadese offi cieren en door de afgevaardigde van het internationale oorlogsgravencomité. de heer Maclead. In Groesbeek werd hij welkom geheten door de burgemeester, jhr. R. van Grotenhuis, en namens de gemeente Nijme gen door wethouder Tilman. Het was een korte plechtigheid, waarbij niet veel werd gesproken en de generaal zich uitliet over zijn grote bewondering voor de wijze, waarop de bevolking van Nijmegen en Groesbeek de graven van het kerkhof ver zorgde. Tevens verklaarde hij, dat in Ca nada grote waardering heerst voor de fijngevoeligheid van de Nederlanders in hun briefwisseling met de nabestaanden van de gesneuvelde militairen, wier gra ven zij hebben geadopteerd. Bij het grote kruis in het centrum van het kerkhof werd een .ans gelegd van rode en witte bloe men. rede o.m. dat hij en de zijnen op de macht afmarcheerden. Zij wilden „voor alle Frarisen een nieuwe sociale atmos feer scheppen". „De werker," aldus De Gaulle, „zou dan niet meer eenvoudig loontrekker zijn, maar „compagnon" in de onderneming, waarin hij deel had." In de overzeese gebieden zou de macht van Frankrijk gehandhaafd blijven. „Frankrijk," zei De Gaulle, „gaat op het bankroet af. De export is minder dan de helft van de import. Ook dreigde de slavernij, doordat het imperium in het Oosten gevaar liep. Met de huidige coalities vervallen wij tot anarchie, bankroet en slavernij," aldus De Gaulle. „Ik ben geen nieuwe Napoleon," voegde hij er aan toe. Degenen, die hem er van verdachten, naar een dictatuur te streven, verlaagden zich door zulke beledigingen en moesten zich schamen. Aan majoor-aalmoezenier L. A. M. Goos sens O.F.M. is eervol ontslag verleend als geestelijk adviseur van Katholiek Thuis front. Tot zijn opvolger is benoemd kapi tein-aalmoezenier J. B. van Croonenburg C.S.SP. Naar wij verder vernemen, zou de be noeming te verwachten zijn van aalmoe zenier L. A. M. Goossens tot directeur Dij de Nederlandse Caritasmissie te Sittard. Mohammed Ali Jinnah, de gouver neur-generaal van Pakistan, is Zater dagavond om half elf aan hartverlam ming overleden. Eerst Zondag in de vroege ochtend werd zijn dood officieel te Karachi aangekondigd. Op Woensdag 15 September te 11 uur zal dr. F. Kersten, die mas seur van Himmler is geweest, moe ten verschijnen voor de enquête commissie regeringsbeleid 1940 1945. Het verhoor zal geschieden in het gebouw der Tweede Kamer, «1 (Foto Meyboom) Met ingang van 15 September as. worden de bonnen 03 en 04 van de brandstojjenkaart TA S06 geldig ver klaard. Elk dezer bonnen geeft -echt op het kopen van drie eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen bevoor raden is het noodzakelijk, dat de aange wezen bonnen zo spoedig mogelijk, in ieder geval vóór 1 October, bij een leverancier worden ingeleverd. Er wordt op gewezen, dat het tekort aan anthraciet nog steeds zeer groot is. zodat de verbruikers er ge noegen mede zullen moeten nemen, dat op de bonnen ook ditmaal ten dele andere soorten moeten worden geleverd. Hieruit blijkt, dat de in omloop zijnde geruchten over het binnenkort vrijkomen van eier kolen en gascokes ongegrond zijn. Het ligt niet in het voornemen, voor het stook- seizoen 19481949 een verdere bonaanwij zing te doen geschieden. De brandstoffen- kaart TA 806 moet evenwel zorgvuldig worden bewaard. Met betrekking tot de brandstoffenkaar- ten voor kamerbewoners volgt een nadere publicatie. De verhoogde prijzen voor import- bloem en daarmee gelijk te stellen in landse witte bloem hebben tot gevolg, dat een aantal artikelen voor de consu menten duurder is geworden, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij' en Voedselvoorziening mede. Met in gang van heden is kindermeel, geheel of grotendeels vervaardigd uit tarwe bloem. per pakje van 150 tot 300 gram netto 3 cent gluurder geworden. Kindermeel van rijst of tarwegries blijft in prijs gelijk. Gemengd meel, zo wel los als verpakt, wordt 2 cent per 500 gram duurder. Verpakte tarwe bloem, zelfrijzend bakmeel en banket bakkerspoeder stijgen 2 cent in prijs per zakje van 200 gram. Zondagmorgen heeft te Stadskanaal een felle brand gewoed, tengevolge waarvan het grote kledingmagazijn an nex woning-inrichting van de firma gebrs. Zwartsenberg, totaal werd ver woest en een aangrenzend woonhuis, bewoond door een der firmanten, ern stige schade opliep. In de vroege ochtenduren ontdekte een voorbijganger de brand. Hij sloeg onmiddellijk alarm. De gemeentelijke brandweren van Wildervank en Onst- wedde verschenen met drie motorspui ten op het terrein van de brand. Het vuur, dat in de grote voorraden textiel- goederen, meubelen en tapijten een gretig voedsel vond, had zich toen echter reeds over het gehele perceel verspreid, zodat men er niet in slaagde de brand meester te worden. De aan gerichte schade is door het verloren gaan van o.m. kostbare bontwerken en Perzische tapijten zeer aanzienlijk en wordt voorlopig geraamd op ten minste 500.000 gulden. Gebouwen en inventarissen waren tegen brand ver zekerd. Ook ten aanzien van het per soneel, ongeveer 70 personen, dat door deze brand voorlopig werkloos zal zijn, was een verzekering afgesloten. Om trent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. C. van Rij, heeft Zaterdagmiddag de doodstraf geëist tegen de 45-jarige Duitse Krimi- nal Sekretar Paul Fröhlich, die na de Dolle Dinsdag, toen hij bij de S.D. in Utrecht gedetacheerd was, een lange reeks van moorden en wandaden heeft begaan. Een hotelhouder in Tegelen dacht de gast van zijn leven te krijgen: Baro nesse Ivonne OttenVerbuntLieander. Volgens haar zeggen Deense, geboren in 1911, arts, lange tijd in Ned.-O.- Indië werkzaam geweest en nauwe re laties onderhoudende met de Neder landse koninklijke familie. De hotelhouder kwam echter na vijf dagen tot de ontdekking, dat zijn hoge gast een alledaagse oplichtster was ge weest en vertrokken was zonder de rekening te betalen. Aangifte bij de po litie volgde. Uit het onderzoek bleek, dat de hotelhouder de enige gedupeerde in Tegelen van deze pseudo-baronesse is. Het ontzagwekkende bedrijf onzer Staatsmijnen ondergaat voortdurend uitbreiding. Onlangs zijn nu weer de fundamenten gelegd voor de bouw ener nieuwe electrische centrale voor de Stm. Emma. Een omvang rijk werk, met de bouw waarvan enkele jaren gemoeid zijn; het wordt nog wel 1951 eer deze centrale in gebruik kan genomen worden. Omtrent oude en nieuwe centrale lezen we in het bedrijfstijdschrift onzer mijnen „Steenkool" enkele wetenswaardige bij zonderheden. De bestaande centrale, om vattende een ketelhuis met niet minder dan 27 stoomketels, beschikt niet over voldoende stroom om de producten van electriciteit te kunnen opvoeren. Het is dan ook de bedoeling om met twee moderne ketels anderhalf tot tweemaal zoveel stroom te produceren als met de 27 bestaande ketels mogelijk is. Dat dit reusachtige stoomketels moeten worden, spreekt vanzelf. Deze worden 30 meter hoog. Het hoogste dak van het ketelhuis steekt straks boven de koeltorens uit. De twee nieuwe ketels worden gebouwd door „De Schelde" te Vlissingen. De belang rijkste en moeilijk te maken onderde len worden hiervoor uit Amerika aan gevoerd. Gedurende de maanden October en November zullen vijftienhonderd im migranten uit Nederland naar Zuid- Afrika worden overgebracht. De reis geschiedt met twee passagiersschepen, die door de Nederlandse regering ge charterd zijn. Er zijn onderhandelingen gaande voor het overbrengen van een groep van vijfhonderd Nederlanders met een derde schip in de maand De cember. De C. A. O. voor de Lederindustrie is thans officieel door het college van Rijksbemiddelaars goedgekeurd en onmiddellijk in werking getre den. Het koelhuis „Australië", dat naast „Amerika" ligt, kon door hard werken van de brandweer worden behouden, mede dank zij het feit, dat de brand muur en de gang tussen beide koelhui zen het uitgehouden hebben. Desniette min is de schade toch groot, omdat de koelinstallatie volkomen onklaar is ge raakt. De grote hitte heeft de tempe ratuur, die normaal 15 graden onder nul is, ver boven nul doen stij gen, waardoor uiteraard de opgeslagen levensmiddelen bederven konden. Dag en nacht heeft men, volgens een vast, haastig in elkaar gezet schema, doorgewerkt om de levensmiddelen uit het koelhuis „Australië" te halen en in andere koelhuizen onder te brengen. In het begin leek de taak van de brandweer vrijwel hopeloos. Als men de laaiende vlammen had ge zien en de ontzaglijke rookwol ken, die allerlei kleuren toonden al naargelang van de opgeslagen pro ducten, welke in brand stonden, dan zou men al direct met ons tot de conclusie gekomen 'zijn: hier valt niets meer te redden. Elke straal, ook van de waterkanonnen, leek in de letterlijke zin des woords een druppel op een gloeiende plaat. Maar de brandweer zette vrijwel al haar materiaal in. Slechts twee brandspuiten bleven in de stad ach ter voor hulp in Amsterdam zelf. Honderd brandweermannen bleven de gehele dag in touw om eerst des avonds afgelost te worden. 35.000 li ter water werd per minuut in het brandende gebouw gepompt dpor drijvende spuiten, waterkanonnen op brandweerwagens gemonteerd, en tientallen stralen via verdeel- stukken. Op het middaguur sprong Zaterdag de ammonjakleiding onder in het ge bouw, hetwelk een geweldige ontplof fing teweeg bracht. Het dak en de mu ren stortten in en dit was in zoverre een voordeel, omdat de vlammenzee nu gemakkelijker voor de brandweer be reikbaar was. Zaterdagavond werden de brand weermannen afgelost. Er waren toen nog tachtig in touw! Helaas zijn enke len ernstig gewond. Eén viel van een ladder en liep een ribfractuur op, een andere schrok, terwijl hij over een raamkozijn hing om naar binnen te spuiten, zo erg van de ontploffing van de ammoniakleiding, dat hij bewuste loos geraakte. Een tijdlang heeft hij zo over het raamkozijn gehangen tot een collega hem opmerkte en in veiligheid bracht. De Gem. Geneesk. Dienst heeft verder nog verschillende kleinere on gevallen moeten behandelen en enkele brandweermannen bijgebracht, die door de ontzaglijke hoeveelheden rook, welke zelfs Nieuwendam, aan de overzijde van het IJ, aan het gezicht onttrokken, bevangen waren. Naast de machinekamer waren 4000 flessen bloedplasma en 1000 flessen moedermelk opgeslagen, welke alle verloren dreigden te gaan. Tien mannen van de bloed transfusiedienst en enkele werklie den van de vemen boden zich vrij willig aan deze kostbare voorraad De kunst van bevelen is het begrijpen van henmet wie men te maken heeft.j in veiligheid te brengen en zij wis ten eerst enige kisten en later de gehele voorraad te redden, daarbij op de meest krachtige wijze gehol pen door de brandweer. Men vreesde eerst dat de voorraad wel bedorven zou zijn, maar aan het feit, dat de brandweer de machineka mer heeft weten te behouden en da hitte er geen al te grote invloed heeft gehad, is het te danken, dat het groot ste deel wellicht wel tachtig pro cent nog' gebruikt zal kunnen wor den. Alles moet echter opnieuw ge keurd en beproefd worden, waarmede wel zes tot acht weken gemoeid kunnen zijn. Uit het koelhuis „Australië" zijn 70 ton vlees, 700 ton groente en een grote partij boter in recordtijd in veiligheid gebracht, doordat men ook Zondag met een grote ploeg heeft doorgewerkt Het vlees is gekeurd op het abattoir en vol komen goed bevonden. Een gedeelte er van was lichtelijk ontdooid en is reed» vandaag onder de slagers verdeeld om. onder het publiek verkocht te worden. Dit geschiedt uitsluitend uit voorzorg, de kwaliteit is volkomen in orde. Het brengt in de vleesdistributie geen ver andering, want het komt in plaats van langer houdbaar vlees. Men moet de grootste bewondering hebben voor de brandweer, aan wie het te danken is dat er nog zoveel voedsel is gered kunnen worden, alsmede de kostbare machinekamer van het be drijf. Het vuur had zich reeds over de zolder doorgevreten naar het koelhuis „Australië", maar de brandweer weer de zich gedcuht en hield de brand daar tegen. De schade aan „Australië" voor wat betreft het gebouw zelf valt dan ook mee. Eerst gisteravond zijn de drijvende spuit „Jan van der Hevden" en een motorwagen ingerukt. Er bleven nog veertig brandweermannen ter bewaking achter met de drijvende spuit „Jason en twee motorspuiten alsmede een ge reedschapwagen, welke tevens dient voor de opwekking van electriciteit. Een merkwaardige omstandigheid Is dat werklieden dagenlang bezig zijn ge weest om het (houten!) interieur van het Koelhuis „Amerika" brandvrij te maken door middel van cementen vloe ren en derg. Een machinist van de bin- nenwacht ontdekte de brand toen hij naar buiten ging om in het kantoorge bouw een glas water te halen. Hij zag rook komen uit de tweede verdieping en drong met zijn collega van de bui tenwacht het gebouw binnen, maar het trapportaal was toen al versperd door de rook. Over de oorzaak van de brand, die naar men aanneemt niet voor Woensdag geheel bedwongen zal zijn, vernamen wij, dat men Vrijdag bezig is geweest met het aanbrengen van nieuwe isola tie aan de koelcellen, waarbij gebruik werd gemaakt van mastiek, dat op de een of andere wijze vlam moet hebben gevat. Het vuur is in de kurkisolaties blijven smeulen, tot het Zaterdagochtend naar buiten uitsloeg. Enkele personen hebben getracht via de spoordijk het terrein van de brand te bereiken en hun slag te slaan bij de verspreid liggende stukken vlees en spek. Een hunner werd op heterdaad betrapt en is aangehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1