Routen van zeven buslijnen op 1 November Overkapping voor reizigers op het Stationsplein EXIC DE HOOPMAN- DE 6EHEIM1INNI6E BPON m Dansacademie J. G. Martin Zonen r Wij luisteren naar AFLEIDINGS MANOEUVRE Benoemingen Veel spannmg, geen doelpunten bij UVS-Velsen AGENDA „DE GRAAF VAN LUXEMBURG" Aanvang Seizoen 1948/49 IJ October V. J WEBER MAANDAG 13 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Lijn 1 Lijn 2 Lijn 3 Lijn 4 Lijn 5 DE NIEUWE KOLENBON UIT! Kajotters Haarlem V Veertig Tsjechische auto's Burgerlijke Stand Lijn 6 Lijn 7 Overkapping op Stationsplein Ontvangst congressisten Ned. Reisvereniging I Hoofdstad-Operette in Haarlem St. Christoffel 80 Liter melk verongelukt Inschrijving en besprekingen dagelijks van 11-12, 14-17 en 19-21 nnr: Schagchelstraat 29 -> BETER. DAN OOIT Duizend bloedgevers gevraagd Zomerwedstrijden schaakclub „Haarlem" Haarlemse Luchtvaartclub Geslaagde P.T.T.-U.N.A.C.- avond Haarl. R.K. Damgenootschap Benevelde hersens Ï.ANDVOORT „De Tweesprong" weer ontruimd Beurs van Amsterdam door George F. Worts Vertaling: Herman Antonsen U LEEST PRETTIGER MET EEN BRIL H.V.B.-UITSLAGEN Stads-Editie-beker Het Witte Paard Het einde van onze Haarlemse tram komt steeds meer naderbij en op 1 No vember zal het dan zover zijn, dat het tramgetingel niet meer in onze straten gehoord zal worden en de autobus, als de triomfator in een lange strijd, het stadsbeeld zal gaan beheersen. Maar hoe gaat het dan worden? Hoe lopen die bussen? Komen er nog veel veranderingen? Enkele plannen hebben wij reeds gemeld, maar thans volgen hieronder in grote lijnen de verschil lende officiële routes waaruit blijkt, dat er nog wel een en ander staat te veranderen. De stadstram zal door twee buslijnen vervangen worden. De route van lijn 1 loopt van de Rijksstraatweg (by de Jan Gijzenvaart) naar het Javaplein in Heemstede. Om het half uur rijdt er een bus door van het Javaplein naar de Glipperweg. De rit gaat dan: RijksstraatwegFr. Hals straat, Kennemerplein. Stationsplein,- Kruisweg, Kruisstraat, Bartel joris- straat. Koningstraat, Gierstraat, Hout plein, Dreef, door de Hout, Kleine Houtweg, Oosterhoutlaan, Vijverlaan, Middenlaan, Pr. Mauritslaan, Bosboom laan, J. Israëlsplein, Rembrandtlaan, P. Potterlaan. M. Molenaersplein. P. Aartslaan, Bronsteeweg, Binnenweg, Raadhuisstraat, Raadhuisplein, Kamp plein, Heemsteedse Dreef, Wipperplein. Cruquiusweg, Javaplein. Hierbij dient aangetekend te wor den, dat zolang de Dreef in Haarlem nog niet verbeterd is, de bus over de Wagenweg zal rijden. Terug volgt de bus vrijwel de tram baan. zoals die nu gelegen is. Deze rijdt vanaf het Stationsplein de zelfde route als lijn 1 tot aan "de Mid denlaan. Maar dan gaat het via W. de Zwijgerlaan en an Ostadeplein naar het Molenaersplein, waarvan af samen met lijn 1 de route gaat naar het Raad huisplein. Hier gaan zij weer uiteen en rijdt lijn 2 via Valkenburgerlaan naar het tegenwoordig eindpunt bij de Glip- perbrug. Voorlopig echter zal dat eind punt bij de Herftslaan zijn. Dit is de bus van HeemstedeBloe- mendaalVelserend. Nu rijdt deze tot de Laan van Bloemenhoven. Dit eind punt wordt teruggelegd tot de Clivia laan. Om de andere bus wordt er via de Zandvoorter Allée doorgereden naar de Lanckhorstlaan. Door deze drie buslijnen hebben ook de bewoners van Heemstede-Zuid en Oost directe verbinding met het station- Aerdenhout, want de halte in de Lanck horstlaan is in de nabijheid gelegen van de haltes van 1 en 2. Deze rijdt op het ogenblik van het Planetenplein naar het Chr. Huygens- plein. Het stuk Ramplaankwartier Chr. Huygensplein zal komen te ver vallen. Het eindpunt zal dan komen te liggen bij de Rollandslaan. Hier is een kleine wijziging gebracht in de route VondelwegAmsterdamse Buurt. In plaats van station, stad, Wil- helminastraat, Van Edenstraat zal het worden: Station, binnenstad, Houtplein, de Baan op, zo naar de Amsterdamse Buurt Vanzelfsprekend hiermee direct naar: BRANDSTOrXTNHANDEL „DE SP AARNEST AD" Friese Varkenmarkt 6-10 Telefoon 14164 - 13904 (Adv.) In de Leonarduszaai aan de Wester gracht heerste Zondagavond een zeer prettige sfeer tijdens de opening van het nieuwe seizoen. De algemeen leider richtte zich in een kort inleidingswoord tot de genodigden, ouders en jotters, waarna door de leden en enkele gasten een cabaretprogramma werd verzorgd. Kap. Ruhe, die aalm. de Wijs verving, omdat deze door ziekte verhinderd was, alsmede de heer Boilerman spraken nog waarderende woorden, terwijl een dansje de avond tot een prettig geheel maakte. Zaterdagmiddag zyn een veertigtal nieuwe Tsjechische auto's Haar', m bin nengereden. Zij waren bestemd voor een Haarlemse garagehouder, die ze had be steld ter vervanging van de Duitse D.K.W. «Het was geen onverdeeld glo rieuze intocht, die de wagens in Haar lem maakten, want de regen viel bij stromen neer en geen mens ging de straat op om de lange file te bekijken. Op de Grote Markt aangekomen, gingen de chauffeurs, die een reis vanaf Rotter dam achter de rug hadden, eerst een lunch gebruiken. De auto's kregen een plaatsje nabij de Vleeshal. GEBOREN: M. J. van der Werf—Breu- nung, z.; P. T. HendriksTurkenburg, z.; A. G. H. KaanVriesekoop, z.; E. A. CancrinusLindeman, z.; E. E. Bood Horst, z.; M. Versleijenvan den Dun- gen, d.; J. A. Wolffvan Bockhooven, d.; A. M. M. HesselmanHandgraaf, d.; E. M. Rooseboom de Vriesvan der Eem, d.; J. W. van der Veenvan Hooff, d.; M. G. van HalstVerzijlenberg, d.; M. J. van Bergen en Henegouwen Schouten, d.; M. de Rooij—de Ruijter, d.; J. van Dillenvan den Berg, d.; A. DikBrugman, d.; C. C. M. Jansen van Egmond, d. GEBOREN: G. Smit—Vledder, 2 z; C. G. van der Schuitvan Meurs, z; A. M. PoppeZedel, z; A. M. van der Drift Venings, z; P. TrsoostMets, z; M. C. Ruigrok—Baars, d; M J. van den Berg Kroon, d GEHUWD: A, H. Berghout en M. C. Spiering. GEHUWD: J. Brink en W. de Man, C. F. Meihuizen en E. A. Russ, J. B. de Neeling en S. Boeke. OVERLEDEN: A. Hofmansv. Leijen, 56 j-, Pladellastraat; J. H. Christmann, 34 j.. Zuiderhoutlaan. OVERLEDEN: N. P. Boomgaard, 59 L, Molynstraat; A. S. A. Kapiteijnvan den Hooff, 52 j„ Kamperlaan; W. Diet rich, 81 j., M. v. Heemskerkstraat; R. Smit, 1 d, Altenastraat Deze rijdt van het Chr. Huygensplein via Lorentzkade naar het -De Ruyter- plein. De route wordt dan: Houtvaart, Kopperstockstraat, Houtmankade, Brou wersvaart, Raaks, Ged. Oude Gracht, Verwulft, Gr. Houtstraat, Jansstraat zo naar het Stationsplein. Vandaar gaat het naar het Soendaplein of de Spaam- hovenstraat. (Dit eindpunt is nog niet bekend). Terug dezelfde weg, maar dan van het Stationsplein door Kruisstraat. Parklaan, Kenaupark, Nassaulaan, Ged. Oude Gracht, Raaks, Brouwerskade via Houtmankade enz. naar Chr. Huy gensplein. Hierin worden geen wijzigingen aan gebracht. Deze blijft dus langs de be kende route rijden van het station naar Spaamdam. De ritten naar Heemstede zullen met grote bussen gereden worden. Onge veer 42 tot 46 personen kunnen daarin plaats nemen. Het Stationsplein zal uiteraard ook een grote verandering ondergaan. Wan neer de rails zijn weggenomen, zullen de bussen niet meer onder de stations- kap komen te staan. Voor de voetgan gers wordt het dan ook veel gunstiger, want voor hen wordt een baan vrij gemaakt onder de kap. Van wachthuisjes bij verschillende haltes zal voorlopig niets komen. Be halve dat ze practisch onbetaalbaar zijn, is daar ook nog de jeugd, die er haar handen blijkbaar niet vanaf kan hou den. Alleen ov het Stationsplein zal men proberen een of andere overkap ping aan te brengen voor de reizigers. Deze service zal wel zeer gewaardeerd worden, want in het koude en regen achtige jaargetijde is enige beschutting bij het wachten op het midden van het Stationsplein beslist noodzakelijk. Tenslotte nog iets over de bus Haar lemLeiden, die 2 Januari gaat rijden. Deze gaat vanaf het station, via Rozen straat, Kenaupark, Kinderhuisvest, Zijl vest, Wilhelminastraat, Van Edenstraat, Tempeliersstraat naar de 'JVagenweg, en zo door naar Leiden. In het tijd vak van 1 November2 Januari zul len de reizigers vanuit Leiden uit moe ten stappen bij de Dreef en daar over stappen op een der stadsbussen. De heer D. J. A. Geluk, waarnemend burgemeester, ontving Zaterdagmorgen op het stadhuis de afgevaardigden van het congres van de Nederlandse Reisvereni ging, dat dezer dagen in Haarlem wordt gehouden. De heer Geluk zei in zijn toe spraak.' dat de Ned. Reisvereniging gedu rende de 42 jaar van haar bestaan nuttig en belangrijk werk heeft verricht. Sym pathiek sprak hij zich uit over het doel van de vereniging, n.l. het voor de leden gereed maken van een betrekkelijk voor delig en aantrekkelijk reisprogramma voor binnen- en buitenland. Er is een grote groep van mensen, die om verschillende oorzaken niet zelf een reis kunnen arran geren, b.v. door de te hoge kosten, de weinige ervaring of onvoldoende talen kennis. Daarna wees de heer Geluk cp de opvoedende taak van de vereniging. Er zijn nog vele mensen, die zich in hun va- cantie veel laten ontgaan door gebrek aan ervaring. Zij laten zich van de une be zienswaardigheid naar de andere brengen en steken er nog weinig van op. De Reis vereniging leert deze mensen hoe ze te werk moeten gaan. Vervolgens besprak de wethouder de betekenis van de binnen landse en buitenlandse reis ieder apart. De Ned. Reisvereniging telt, aldus spieker 60.000 leden. Dr. R. van Waard, voorzitter, sprak ten slotte een dankwoord, waarin hij er op wees, dat de Ned. Reisvereniging ook werkt voor de buitenlanders, die ons land bezoeken, n.l. door het uitstippelen van programma's e. d. Het congres hield zich vooral met huis houdelijke aangelegenheden bezig. Donderdagavond om 7.45 uur begint de nieuwe E.H.B.O.-cursus. Alle candi- daten van de vorige cursus zijn geslaagd. Nieuwe opgaven tot deelname bij Jac. J. van Doorn, Reigerstraat 22 en Cr. Ch. Malherbe, Zuid Polderstraat 93. BIOSCOPEN: Rembrandt: De onvergetelijke melodie (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Doodde zij zichzelf of de andere (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Saludos Ami- gos (a. 1.), 2, 4tl5, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Stierenvechters (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.: City: Lief maar lastig (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarnetheater: De spook stad (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 13 September: Stadsschouwburg: Hoofdstad Operette met „De Graaf van Luxemburg", 8 u. Dinsdag 14 September: Stadsschouwburg: Vrije Toneel voor G. en W. met „Fluffy neemt de leiding", 8 u. Grote Kerk: Orgelbespeling 19.30-20.30 u. Over de inhoud van de nog steeds gangbare operettes zullen we het maar niet meer hebben. Want dan zou een verhandeling over huwelijkstrouw nood zakelijk zijn. „De Graaf van Luxem burg" met muziek van Frans Léhar wijkt niet van het gebruikelijke type af, zodat we het van de muziek en de al of niet ingelaste humor moeten heb ben. De Hoofdstad-Operefte heeft er dit weekend in de Stadsschouwburg een vlotte vertoning van gegeven, soms zelfs al te vlot, waardoor men, vooral van het orkest onder de overigens uit stekende leiding van Julius Susan, de indruk kreeg, dat het er zich met de Franse slag afmaakte. Het talrijke pu bliek heeft zich uitstekend vermaakt om de altijd gezellige Paul Harden als een oude verliefde vorst, om Otto Aurich (die Fritz Steiner verving en dit als regisseur natuurlijk ruimschoots aan kon) als een excentrieke kunst schilder, om Claire Clairy, een en al ac tie en dwaasheid. Het heeft geluisterd naar de voortrefelijke zang van Ruth Roden en zich afgevraagd of Joh. v. d. Zalm nu wel de man was, die de Graaf moest voorstellen. De balletten mochten er zijn. Het groepje van acht wist vaart en rhythme in de verschillende dansen te demonstreren, en vooral het droom- ballet oogstte, mede door het sprookjes achtig décor, luid applaus. Er waren aardige regie-vondsten, die de origina liteit van Otto Aurich bewezen. Een vraag: waarom doen sommige pur sang Hollandse artisten alsof ze ook oor spronkelijk uit Duitsland komen? v. W. De R.K. Vereniging van Handelsver tegenwoordigers „St. Christoffel", open de gisteravond haar Winterprogram 1948'49, met als spreker de heer L. Mertens, uit Amsterdam. Spreker behandelde de eisen, welke aan een hedendaagse vertegenwoordi ger gesteld worden voor de moderne verkoopsorganisatie en vatte deze sa men in vier punten, n.l.: De vertegenwoordiger t.a.v. de ver houding tegenover de klant en zijn be reidheid op billijkheidsgronden óók zijn belang te dienen. Het vermogen van het toegewezen rayon en de capaciteit van de vertegen woordiger. Het gebrauk van standaardgesprek- ken en standaardargumenten. Het begrijpen van de sfeer, waarin de klant verkeert. Spreker behandelde deze punten op uitvoerige wijze, verduidelijkt in for. mules en schematische voorstellingen Van de gelegenheid tot vragen stel len werd ruim gebruik gemaak. Mede door de grote opkomst, w. o. afgevaar digden van de Christelijke Bond en Mercurius, werd deze avond rijk aan inhoud en doet veel verwachten. Vrijdag 1 October a.s. zal de heer J. F. Bonfrère, accountant te Haanlem, spreken. In de Kennemerstraat ter hoogte van de Vroomstraat had Zaterdagmorgen een aanrijding plaats tussen een militaire vrachtauto, komende van de Schoter- weg en een aldaar geparkeerde melk- bakfiets. De auto slipte door de gladheid van de weg draaide een slag in het rond en reed met de rechterachterzijde tegen de bakfiets aan. De bakfiets vloog tegen een lichtmast en draaide een halve slag naar rechts. Het linkervoorwiel en het achterwiel werden daarby vernield en het frame ontzet. 80 Liter melk en 25 flessen melk gingen verloren. CÖPTM ARTÊ NTOONDE* 9. In de grootste stilte werd het gevecht geleverd. Eric was in het voordeel doordat hij zijn tegenstander had verrast. Het enige gevaar dat hem dreigde was, dat men de vechtenden hoorde. De man verslapte in Eric's ijzeren greep, en even later kon Eric de bewusteloze bewaker in de schaduw van de hut trekken. Vlug griste hij wat voedsel mede en rustte zich uit met de speer van zijn tegenstander Toen glipte hij stil als een schim weg in de beschermende duisternis van het oerwoud. Hoewel Eric nu vrij was, was zijn positie verre van aanlokkelijk. Hij bevond zich temidden van allerlei gevaren in een vreemd gebied. Zo snel mogelijk verwijderde hij zich van het slapende dorp der wilde mannen Bij zonsopgang was hij reeds enkele mijlen van zijn belagers verwijderd. Doelloos trok hij door de jungle. Vreemde geluiden vergezelden hem op zijn tocht en met de dageraad ontwaakte tevens het dierlijk leven van dit voorwereldlijk landschap. Een geritsel in de struiken voor hem deed Kern opkijken en daar schuifelde een monster-hagedis sissend onder de varens vandaanStevig omklemde Eric zijn primitieve speer en wachtte met opeengeklemde kaken de aanval van deze nieuwe belager af. Ook al is bij de brand te Amsterdam gelukkig maar een gedeelte bloedplasma verloren gegaan, toch is daardoor het te kort alweer vergroot. In verband hier mede worden inwoners van de gemeen ten Haarlem, Bloemendaal. Heemstede en Bennebroek van 21 tot 60 jaar opge roepen zich met spoed bij een der on derstaande adressen schriftelijk of per soonlijk aan te melden als bloedgever voor de bereiding van geconserveerd bloedplasma. Wie zich aanmeldt ont vangt tijdig bericht van de datum waar op in de avonduren in een ziekenhuis het bloed zal worden afgenomen. Geen keuring. Extra bonnen voor vlees en eieren. Reeds ingeschreven bloedgevers ko men voor plasma-donor niet in aan merking. Het geconserveerde plasma is bestemd voor alle ziekenhuizen in Nederland er. Overzeese gebiedsdelen. De behoefte is zeer dringend. Wie slechts één maal bloed afstaat, helpt de doktoren weer één patiënt meer te helpen. Elke gezon de volwassene is hiertoe in staat. Geef dus terstond schriftelijk uw naam, adres en geboortedatum op aan het Secretariaat van het Nederlandsche Roode Kruis, Paviljoenslaan 3, Haarlem, tel. 21485 of teken op de lijsten bij de volgende adressen: U.V.V., Stadhuis, Haarlem en de artsen: S. de Jongh, Rijksstraatweg 41, Haarlem; S. B. Drij- ber, Bloemendaalseweg 84, Bloemen daal; P. M. van der Gugten, Heem- steedse Dreef 43, Heemstede; G. Man schot, Rijksstraatweg 18, Bennebroek; A. van Straaten, Sixlaan 1, Hillegom. De laatste partijen van het eerste door de S.C. „Haarlem" georganiseerde tournooi, dat uitstekend geslaagd ge noemd mag worden, zijn nu op één uit zondering na gespeeld. De deelnemers hebben op zeer sportieve wijze gestre den voor het behalen van de hoogste plaats in de diverse groepen. Vooral in de hoofdklasse A, B en C was de span ning zeer groot. In de groepen A en B moesten zelfs beslissingswedstrijden wor den gespeeld, voor groep B moet dit trouwens nog geschieden. Voor de drie hoofdgroepen waren fraaie wisselbekers beschikbaar gesteld en het was voor de voorzitter, de heer J. Haan, een aangename taak deze aan de winnaars van groep A en C resp. de heren J. Bonkenburg en J. de Vries, uit te reiken. Voor de tweede prijswinnaars, alsmede voor de eerste en tweede prijswinnaars in de overige groepen waren fraaie prij zen beschikbaar gesteld, welke eveneens door de voorzitter met enige toepasse lijke woorden aan de winnaars werden uitgereikt. Hieronder volgt een overzicht van de winnaars in de verschillende groepen: Hoofdklasse A: 1. J. Bonkenburg 5 p. uit 7: 2. H. Bouwmeester, 454 p. uit 7; B; Hier moet nog een beslissingswed strijd gespeeld worden tussen S. Bon kenburg en J. J. v. Kampen. C: 1. J- de Vries, 4 p. uit 5; 2. F. Minnema, 3 p. uit 5. Ie Klasse A: 1. A. Haitsma, 4 uit 5; 2. L. Kensen 354 uit 5; B: 1. J. v. d. Moot, 3 y, uit 5; 2. Th. D. Hetem 3 uit 6; C: 1. J. T. v. d. Geer, 4% uit 5; 2. H. I. van Es, 3 Yi uit 5. ile Klasse A: 1. A. v. Geylswijk 4 uit 5; 2. R. den Boeft 3 uit 5; B: 1. N. de Ronden 5% uit 6; 2. E. F. v. Beem 4 uit 6; C; 1. C. Blom 4 uit 5; 2. L. P. Hirs 4 uit 5; D: 1. P. Stam 5 uit 5; 2. J. P. Ja- cobszoon 4 uit 5. Ille Klasse A: 1. G. v. d. Stoop 4% uit 5; 2. P. J. Holtkamp 3% uit 5; B: 1. M. Koeleraan 4% uit 5; 2. P. v. Deyzen 4 uit 5. Brigadier F. A. Visser vierde dezer da gen de dag, waarop hij voor 25 jaar bij de Haarlemse politie in dienst trad. De heer J. Fontijne, hoofdcommissaris, be zocht de jubilaris aan huis en ook an dere politiemensen kwamen even de hand drukken. Op de werf Holland-N autic aan de Spaarndammerweg werd Zaterdagmid dag een schip te water gelaten. Het schip, dat een inhoudsmaat had van ongeveer 100 ton, was met een staal draad aan een lier bevestigd, waarom heen een trommelrem was gemonteerd. Door tot nu toe onbekende oorzaak schoot de rem door, waarna het schip niet meer te houden was. Door de snel heid, waarmede de lier ronddraaide, vloog een kamwiel uit elkaar. Rondvlie gende stukken sloegen door het dak van een keet. Er kwamen zelfs stukken in de Gen. Joubertstraat terecht. De Ar- Op de Kinderhuisvest-hoek Zijlbrug had Zaterdagmiddag een aanrijding plaats tussen een jeep en een taxi. Oor zaak was dat de bestuurder van de jeep, die op de Kinderhuisvest in de richting Heemstede reed, geen voorrang verleen de aan de taxi, welke op de Zijlbrug in de richting van de stad reed. Van de taxi werden het linkerspatbord en lin- kerachterwieldop ingedeukt. In de Spaarnwouderstraat slipte Za terdagavond tengevolge van de gladheid van het wegdek een. personenauto. Hij reed tegen een pakhuisdeur van perceel 42 aan. De auto draaide een slag om en kwam op de rechterzijde van de weg tot stilstand. De deur werd ontzet en het motorrijtuig aan de rechtervoorzijde licht beschadigd. Een surveillerende politie-agent con stateerde Zaterdagmorgen op de Boter markt, dat bakbokkingen, welke aldaar verkocht werden, niet bepaald lekker roken. Personeel van de keuringsdienst van waren constateerde, dat de bokking grotendeels bedorven was. Ongeveer 600 stuks zijn met petroleum overgoten en naar de Gemeentereiniging overge bracht. De 10-jarige W. K. uit de Gen. Cron- jéstraat was Zaterdagmiddag bij het viaduct aan de Jansweg aan het spelen. Hij klom op de schuine muur en liet zich daarna naar beneden glijden. Hij kwam daarbij met zijn rechterbeen in een punt van een ijzeren hek terecht en kreeg een grote vleeswonde en enige gescheurde beenspieren. Na door de O.D. behandeld te zijn is hij per auto Mathot naar de Deo overgebracht. Donderdag 16 eSptember, 's avonds om 8.30 uur, is er in hotel „Royal" aan het Stationsplein een lezing met licht beelden over bloeiende cactussen en vetplanten. Voor iedereen vry toegan kelijk. Vrijdagavond geeft A.S.V.A. een openlucht-accordeonconcert voor de ouden van dagen in het complex ge meentewoningen aan de Zomerkade. Bil slecht weer in het Wijkgebouw. Tijdens de wedstrijd met modelvlieg tuigen op de Rozendaalse Heide bij Arnhem om het kampioenschap van Nederland, bezette de Haarlemse Lucht vaartclub de derde plaats met 1300,3 pnt. Bij de gehouden wedstrijd te Bus- sum met de z.g. bijzondere typen mo delvliegtuigen (staartlozen, eenden en tandems) behaalde de Haarlemmer Ha- gedoorn de eerste en derde prijs. De drie volgende prijzen waren eveneens voor de Haarlemmers. Zaterdagavond gaven de Haarlemse P.T.T.-toneel-, -zang- en -muziekvereni gingen, in de grote concertzaal, gehoor aan de wereldoproep van de U.N.A.C. voor steun aan millioenen hongerende kinderen in de gehele wereld. De Postfanfare opende de avond met het Wilhelmus, waarna directeur F. Smit met roerende woorden het leed van vele kinderen schetste. Spreker bracht voorts dank aan de verenigingen in het bedrijf voor de onderlinge samen- en belangeloze medewerking. Postaal Mannenkoor gaf zeer verdien stelijke zang ten gehore, terwijl Postaal Genoegen met gevoelvolle declamatie en liedjes aan de vleugel naar voren kwam. Het quatremains van de heer VanBae- kel en mej. Warners oogstte een dank baar applaus. De strijkmuziek van het P.T.T.-Sym- phonie-orkest werd op zuivere wijze uit gevoerd, terwijl de heer Terpoorten met zijn xylophoon-begeleiding veler ha1"1®1} veroverde. Een bedrag van ruim 600 gulden wordt afgedragen aan het Ned. Comité van de U.N.A.C., waarmede de ambtenaren zeer tevreden kunnen zijn. MAANDAG HILVERSUM I, 301 M. 18.00 Zapa- cara's, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 boekbespr., 19.30 actueel ge- ,uid, 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 progr. prol., 20.15 cyclus, 20.45 le sing, 21.05 orgel, 21.35 muziekserie, 12.15 gram., 22.45 Avondoverd., 23.00 lieuws, 23.15 gram., 23.40 blaas- msemble. HILVERSUM n, 415 M. 18.00 lieuws, 18.15 gram., 18.20 Skymas- IQ in iqqq acho der dag, zu.lö gram., zi.uu rnis- erspel, 21.45 Tom Erich, 22.15 lezing, 12.30 piano, 23.00 nieuws, 23.15 gram 22.30 piano, 23.00 nieuws DINSDAG HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.45 Morgengebed, 8.00 aieuws, 8.15 gram., 9.00 Lichtbaken, 9.30 klassiek, 10.00 kleuters, 10.15 Mozart; 10.40 lezing, 10.50 gram., 11.30 als de ziele luistert, 11.40 gram., 12.00 Augelus 12.03 piano, 12.30 iveerpr., 12.33 lunchc., 12.55 Zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunchc., J.3.45 cyclus, 14.30 vrouw, 15.00 ope- -a's, 16.00 Zonnebloem, 16.30 zieken- of, 17.00 jeugd, 17.15 kwartet, 17.30 Wigwam, 17.45 Indië. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.50 Dagopening, 8.00 lieuws, 8.15 gram., 8.45 Mozart, 9.15 Morgenwijding, 9.30 waterst., 9.35 gram., 10.30 vrouw, 10.35 gram., 10.50 kleuters, 11.00 jonge zieken, 11.30 piano, 12 00 gram., 12.30 weer- ir., 12.33 Papavers, 13.00 nieuws, L3.15 gram., 13.20 John Renova, 13.50 gram., 14.00 vrouw, 14.30 Beethoven, 16.30 gram., 16.40 jeugd, 17.00 kinderkoor, 17.30 Martin Erich Door in zijn vier beslissingspartijen ongeslagen te blijven, wist J. Lucas op de eerste plaats beslag te leggen en kampioen te worden. Eindstand J. Lucas 5 pt. uit 4, M. Herben 4 pt. uit 4 en P. Mul 3 pt. uit 4. Beslissingspartijen 6de en 7de bord; A. MastelingG. Hesselman 11; G. Hes selmanA. Masteling 11. Bij loting won de heer Hesselman. Groep A: G. KraakM. Herben 20. Groep B: C. HeesakkersC. Mul 02. Het tiental voor de a.s. clubcompeti tie in de 1ste klas luidt als volgt: 1. J. Lucas, 2. M. Herben, 3. P. Mul, 4. C. Heesakkers, 5. Th van Wort, 6. G. Hesselman, 7. A, Masteling, 8. C. Mul, 9. G. Kraak, 10. J. Koopman. De uitslagen in de nieuwe onderlinge competitie luiden als volgt; G. Hessel manC. Heesakkers 11, G. Kraak J Lucas 11, A. MastelingTh. van Wort 1—1. Groep A: G. KraakJ. Lucas 11. De politie hield een 43-jarige kellner beidsinspectie stelt een onderzoek in. aan, die in de Berkenrodesteeg een damesrijwiel had weggenomen. De man was onder invloed van sterke drank Na zijn ontnuchtering verklaarde hij in de mening verkeerd te hebben dat het zijn eigen rijwiel was. Bij onderzoek bleek, dat de man zijn eigen rijwiel, dat zo goed als nieuw was, in een stalling in de Smedeslraat had geplaatst. Het rijwiel dat hij weggenomen had, was betrekkelijk oud. Het vroegere gebouw der Amsterdam se vacantiekolonie aan de Kostverloren- straat, thans huize „De Tweesprong", wordt wederom ontruimd. Thans ver laten de jongens van de bijzondere jeugd zorg het gebouw. Het gebouw is achtereenvolgens ge bruikt door de Duitsers, Brits-Indiërs, Russen en Canadezen. Na de bevrijding werd het gevorderd voor N.S.B.-meisjes. (Niet-officiële koersen) 3'A NederL 1948 3-314 Nederland 194? 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mil. cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbt Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mii Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mil. cert ex dividend Vorig Slot Slot 13/9 99% 9748 9718-98Ar 98 A 98A 165 161 Vi 16254 12954 gl 182 155 208% 20854 294 294 285 254 Vi 25714 350% 353% 175 Vh 17554 196 162 183% o 267% 270 16154 16254 5) G. A. keek Laura met welwillende toe geeflijkheid aan. Hij scheen zich over Zelma Tadema niet ongerust te maken. Hij leek haar veel kalmer geworden. Als ik maar eenmaal aan deze do delijke stilte gewend ben, Laura, zal ik het hier wel fijn gaan vinden. Alleen moet ik nu en dan wat afleiding heb ben. Je kunt je niet voorstellen, hoe 'n karwei het is, hersens, die jaren lang op topsnelheid hebben gewerkt stil te doen staan. Over een dag of twee zal ik de stilte hier wel prettig vinden. Wees nu eens lief en knor niet op me, als ik nu en dan nog eens wat stoom laat vliegen Ik zal niet boos worden. Gerry. Een stem door de radio zei: Alle stations opletten! Alle. Ze zette het station af, maar G. A duwde haar hand weg en zette het weer aan. Hij regelde de geluidsterkte wat be ter. Politie te Kernville roept politie te Casper op. Kernville roept op. Ver weg zei een stem; Hier is Casper. Ga door Kernville. De man in Kernville zei: Blijf luisteren Casper. Kernville voor politie te Lime. Kernville roept op. Een andere ver verwijderde stem ant woordde: Ga door Kernville. Dit is Lime. Blijf luisteren, Lime. Politie in Kernville voor politie in Kinley. Gerard Axton zei: Dat heeft wel wat weg van een speurtocht Laura knikte. Ik heb nog nooit van Kernville gehoord. Het is in het Zuidwesten van deze staat. Een stem zei: In orde Ga door Kernville. Hier is Kinley Wat er er? Blijven luisteren. Alle stations op letten. Algemeene omroep nummer tien. Volgens rapporten trekken Jack en Jill van hier naar het Noorden. Ze rijden in een blauwe Chevrolet Sedan 1935, nummer een, drie. vier, nul, acht. Een, drie, vier, nul, acht. Ze zijn zwaar ge wapend. Men wordt gewaarschuwd, dat ze op het eerste gezicht schieten. Ze hebben automatische revolvers en een klein machinegeweer Hier volgt signale ment, afkomstig van een beambte, die ze in Stanley hebben neergeschoten: De vrouw is Amerikaanse, negentien twintig jaar, een meter zestig lang, hon derd vijf en dertig veertig pond; haar, wenkbrauwen blond; blozend gezicht. Schonkig gebouwd. Draagt geen hoed, een bruin leren jas met patroongordel, bruinzijden japon en met rode bloemen en zwarte schoenen met hoge hakken. Man is Amerikaans type, vier of vijf en twintig, een meter zeventig lang, honderd en vijf en veertig pond ten hoogste, donker krullend haar, bruine ogen, gladgeschoren met scherpe lijnen om de mond. Draagt grijze vilthoed, donkerrode trui met gele bretels er over been. donkergrijze lange broek. Telefoneer naar alle sheriffs en veld wachters in de omliggende districten, die geen radio hebben en verzoek plaatselijke omroepverenigingen bekend te maken, dat deze bandieten vrij rond lopen en uiterst gevaarlijk zijn. Het publiek moet worden gewaarschuwd, dat ze geen pogingen moeten doen, die lui aan te houden, maar de naastbij- gelegen politiepost moeten waarschu wen, die zich terstond tot u moet wen dx om speciale orders Axton zette de korte golf af en zet: Schakel nu Kinley nog eens in, Laura. Dan horen we verdere bijzonder heden. Ze zette de lange golf aan en zocht het station Kinley op. Er werd dans muziek gegeven. Ze bemerkte, dat hij gejaagd op tafel stond te trommelen en zei: Ik geloof, dat al dit opwindende nieuws je geen goed doet Laten we vliegberichten en bandieten vergeten en een wandeling gaan maken. Hij schudde het hoofd. Ik heb juist wat afleiding nodig. Ik moet langzaam aan weer een gewoon mens worden, Laura. Wat Bruno zegt kan me geen snars schelen. Ik kan niet op slag tegen volstrekte rust. Weet je wie Jack en Jill zijn? Ja. Ze zei het heel beslist. Feitelijk wist ze heel weinig van Jack en Jill af, doch ze wilde niet, dat hij erover zou beginnen. Zijn opgeblazen gezicht en zijn toenemende gejaagdheid stonden haar niet aan. En als hij het over mis daden en misdadigers kreeg, werd hij altijd opgewonden. Hij had een soort bijgelovige angst voor misdadigers. Ze herinnerde zich nog, hoe hij zich na de dood van Dillinger gedragen had. Alsof Dillinger zijn ergste persoonlijke vijand was geweest. Hij had aan president Hoover een lang telegram gestuurd om hem geluk te wensen en een diner ge geven, omdat die bandiet eindelijk uit de weg was geruimd. Laura wist heel goed, dat Jill eigenlijk Phoebe Muihall of Branche Holden of iets dergelijks heette. De kranten hadden die bandie tenleidster spottend dat Kinderkamer- naampje gegeven en Blanche Hólden of Phoebe Muihall, als een moderne mis dadigster, belust op publiciteit, had die naam terstond aangenomen. Jack en Jill waren een plaag voor het gehele Westen geweest, voordat ze we gens talloze bankovervallen, ontsnap pingen uit de gevangenis en meedogen loze moordpartijen gevonnist waren. Ze waren gepakt en ter dood veroordeeld. Jill was de derde vrouw, die ooit in die staat ter dood veroordeeld was. Ze was de eigenlijke leidster van het stel en het eigenaardige van het geval was, dat ze te voren met Jack 'in variété-thea ters was opgetreden. Ze hadden gedanst en liedjes gezongen. Binnen een week zouden ze terechtgesteld worden, want gouverneur Pruden had gratie gewei gerd. Dan moeten ze dus uit de dodencel ontsnapt zijn, merkte Laura op. G. A. staarde haar even aan en zei heftig: Ze moeten dat stel net zo aan pakken als ze Dillinger en Floyd hebben gedaan. De muziek hield op. Een omroeper zei op prettige toon: Het spijt me, dames en heren, dat ik de uitzending moet onderbreken, maar de politie heeft ons dringend ge vraagd onze luisteraars mee te delen, dat Jack en Jill, de beruchte bandieten, kans hebben gezien de Zuidelijke gren zen van onze staat ongemerkt te over schrijden. Ze moeten op weg zijn naar het Noorden. Zij, die onze eerste uit zending van nieuwsberichten hebben gemist, delen we nog eens mede, dat ze vanmorgen uit de dodencel uitgebroken zijn, in de namiddag vlak voor sluitings tijd, de bank tn Stanley hebben beroofd, dertigduizend dollars in contanten heb ben buitgemaakt en de politieagent Dan Packer hebben neergeschoten tijdens hun vlucht Packer is levensgevaarlijk gewond. Wordt vervolgd) van GROTE HOUTSTRAAT 166 bij de Houtbrug (Adv.) Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Diemen, de weleerw. heer C. M. Mol; te Rot terdam (H. Liduina), de weleerw. heer J. R. F. Versteeg; te Lambertschaag-de Weere, de weleerw. heer J. F. M. Ze- gers, die voorheen pastoor was te Hans- weert. De strijd in Leiden tussen XJVS en Velsen is er een geweest, welke men niet licht zal vergeten. Van het begin tot het eind heerste er een enorme spanning en men was niet zeker omtrent het eind resultaat van deze op hoog peil staande ontmoeting, voordat de scheidsrechter het eindsignaal had gefloten. Met een heftig Leids offensief werd deze wedstrijd geopend, en het zag er toen feitelijk naar uit dat de gasten er niet zonder kleerscheuren af zouden ko men. Steeds weer waren het de USV-ers die voor de Velser doelmond zwerm den, maar de uitstekende verdediging hield het hoofd koel en slaagde er in doelpunten af te wenden. Het was hier vooral stopperspil C. Tromp die bergen werk verzette en toen de Velsenaren na een minuut of twintig zich eindelijk aan de Leidse greep wisten te ontworstelen en zelf ten aanval gingen trekken, werd het aspect van de strijd steeds boeiender. Velsen's nieuwe rechtsbuiten Vendel voelde zich te midden van zijn „oudere broers" volkomen thuis en menige uit stekende voorzet liet deze jeugdige knaap los. Harde schoten van Ninaber en Bakkum vonden bij de Leidse doel man geen genade en aan de overzijde was doelman Dammers eveneens volko men voor zijn taak berekend. Ook in de tweede helft waren de spanning en de sensatie niet van de lucht en door zijn steeds wisselend karakter kon men met de beste wil van de wereld niet voor spellen wie uit deze wedstrijd als 0V®J'" winnaar te voorschijn zou treden. Op ':,n huid poy.pten dooi* de Leidse verde digers trachtte Jan Bakkum zich een weg naar het vijandelijk doel te banen, maar tot doelpunten kwam het met, want de Leidse doelman ranselde adea wat in zijn richting kwam terug in het veld. In de laatste minuut kreeg Bakkum zijn grote kans toen hij in vrije positie de bal voor zijn voeten kreeg en een striemende kogel op het UVS-doel af vuurde. Maar het leer vloog rakelings naast de goal en zo was ook deze kans verkeken. VVD 2Velsen 3 23, HFC 3Scho ten 2 2—0, RCH 4DCO 2 6—0, Spaar- nevogels 2—Spaarnestad 3—5, Kenne- mers 4ADO 2 1—5, Hillegom 2—BSM 2 6—1, Bloemendaal 3—Ripperda 2 1—2, v. NispenHillinen 2 12, SVY Ter- rasvogels 2 38, NAS 2Halfweg 2 1—4 EHS 2—DIO 2 1—3, Waterloo— Stormvogels 3 0—3, Zandvoortmeeuwen 4—VI. Vogels 2 2—3, TYBB 2-Ct el- Wit 9—1, DSK—Haarlem 3A 1—4, Nw. VennepHoofddorp Boys 31, Be- verwijk 2VSV 4 34, DSS 2EDO 3 2—4, VVO—DSB 1—8, Heemstede— Concordia 3—4, Spaarndam 2—OG 2—7, THB 2—Kinheim 2 3—2. Voor de onderlinge competitie van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep I: A. HablousH. Vers<#?g«? 0—1, E. J. de Ree—J. Hompes 1— L. C. StevensP. Stam 01, N. Hoog land—J. P. de Lange 1—0. Groep II: H. v. d. Velde—J. J- Stol- voort 01, J. Reeuwijk—J. W. Haver kort 0—1. Groep III: J. MeyerG. H. Beele 10, A KomenG. Ensink 1—6> Burgman—A. Filmer 1—0, B. F. Over dijkB. H. Goedemans 10, Schoorl—H. Luypen 01.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2