Het spel is weer begonnen In en om Haarlem: Gén punt voor twee kampioenen; alleen V.S.V. kon winnen In Amsterdam: Mooie overwinningen van D.W.S. en De Volewijckers K.F.C. gelijk tegen D.F.C. Zeeburgia capituleert na moedig verzet TYBB en RKVVA winnen klassieke derby's Slotoffensief van KFC niet toereikend Gelijk spel tegen DFC: 11 Ajax-defensie nog geen hecht ensemble Xerxes lost een belofte in: 3-1 PORTSMOUTH op de plaats van ARSENAL Versterkte degradatie gaat door Gemakkelijke zege voor VSV Hermes verliest met 3-1 r Haarlem gelijk tegen ADO Atletiekwedstrijd EUROPA AMERIKA? na matige wedstrijd Ook korfbalcompetitie weer begonnen EDO BEGINT MET NEDERLAAG Chelsea kraakt Everton v MAANDAG 13 SEPTEMBER 1948 PAGINA 3 Ajax tegen De Rest npgsn -"-v.-: - i VK, Vitesse—ADO gelijk DRAVERIJEN ALKMAAR TYBB—HBC 2—1 DISTRICT I ADOHaarlem AjaxXerxes SVVStormvogels GooiDOS VolewijckersBlauw Wit DISTRICT H EDO—DWS KFCDFC VSVHermes DVS Feijenoord—Zeeburgia DHC—HBS 1—1 1—3 2—0 0—2 1—0 1—2 1—1 3—1 2—1 2—1 DISTRICT Hl Go AheadHeracles 4—1 Be QuickHengelo 05 NEC—AGOVV 3—2 EnschedeQuick 31 Zwolse Boys—Wageningen 30 DISTRICT IV NAC—Helmond 3—2 LimburgiaWillem II 21 VVVBrabantia 5—0 TSCJuliana 31 SpechtenMW 22 DISTRICT V Heerenveen—Emmen 5—1 LeeuwardenHSC 1—0 Friesland—GVAV 2-3 VelocitasFrisia Be 2-1 QuickAchilles 01 DISTRICT VI LongaEindhoven 32 PSVDe Baronie 40 HelmondiaSC Emma10 BleyerheideSitt. Boys 1—3 MauritsKerkrade 30 T_T ei spel is weer begonnen, hei aliijd boeiende spel van -L de compeiiiie mei zijn spanning en verrassingen. Verrassingen als bijvoorbeeld op deze eersie dag in Haar lem, waar niemand minder dan de kampioen EDO op eigen veld mei 21 de eer moesi laien aan DWS. Dai was niei de enige nederlaag in hei Haarlemse. De Stormvogels kregen mei 2O een vrij duidelijk lesje inclusief een dom per op de goede verwachtingen bij de benjamin SVV en Haarlem kwam bij ADO mei 11 óók al niei verder dan één puni. Zo werd VSV, door zijn goede 31 iegen Hermes, de besie vertegenwoordiger van Spaarnesiad en omgeving. In Amsterdam kwam er, behalve de mooie zege van DWS in Haarlem, nog één overwinning binnen en wel die van De Volewijckers, behaald op de stadgenoot Blauw Wii. Zeeburgia verloor weliswaar op hei kanije, maar hei ver loor iensloiie ioch bij Feijenoord, waar hei mei 10 had voorgestaan. Ajax ondervond dai Xerxes de laaisie weken niei voor nieis de aandacht had getrokken en sneuvelde op eigen veld mei 31. KFC debuteerde niei onverdienste lijk mei zijn 11 gelijk spel iegen DFC, maar 'i Gooi heefi hei ihuis iegen DOS mei 02 wel een beeije laien liggen. In de overige disiricien wonnen alle afdelingskampioenen mei flinke cijfers en was hei ook geen kwade dag voor de nieuwelingen, van wie TSC keurig mei 31 Juliana ver sloeg en Hengelo wel bijzonder aan de verwachtingen vol deed, door mei 50 en niei minder bij Be Quick ie winnen. Alleen Kerkrade verloor en wel mei 30 bij Mau- riis. Min of meer verrassend waren verder de gelijke spelen van NAC en MVV, respectievelijk iegen Helmond en bij De Spechien. (Van onze Rotterdamse sportcorrespo.ndent) Zeeburgia had het, dat stond bij voor baat vast, tegen Feijenoord lang niet ge makkelijk, maar de Rotterdammers heb ben zich tot het uiterste geweerd om een zo gunstig mogelijk resultaat te behalen. Daarin zijn zij volkomen geslaagd, al moet daaraan onmiddellijk worden toegevoegd, dat Feijenoords voorhoede deze middag weer een duidelijk gebrek aan schotvaar digheid demonstreerde. De Rotterdammers kregen vele kansen, die door kort spel en soms ook door onbesuisdheid verloren gingen. Verhagen nam na ruim tien mi nuten voor Zeeburgia de leiding en de Amsterdamse defensie stelde zich daarna zo krachtig te weer, dat Feijenoord in de eerste helft niet tot tegenpunten kon komen. In de tweede helft had Feijenoords of fensief echter meer resultaat en v. d. Kor- put kon eerst na een kwartier de gelijk maker scoren, om tien minuten voor het eindsignaal de Rotterdammers de verdien de overwinning te bezorgen. In het Ajax-stadion wordt Zaterdag 18 September de hankbalwedstrijd Ajax tegen De Rest gespeeld. Het negental van De Rest is als volgt samengesteld: De Mon (Schoten), Geurts (Schoten), Hoogenbos (HHC), Pronk (VVGA), Ch. Urbanus (OVVO), Keulemans (Scho ten), De Bruyn (BI. Wit), Gaatmans (HHC), Tr. Holewijn (VVGA). T.Y.B.B. zwaar in de verdediging by een aanval van dat er alles op zette om zijn achterstand in te lopen. <-< V, SS-" Bergman attaqueert doelman Hagenaar, maar Cte Volewijcker is juist iets eerder bij de bal en schoot deze vlak vóór de Blauw-Witter hoog de lucht in. (Van onze speciale verslaggever) Het eerste optreden van de Kogers in de eerste klasse had zeer zeker het praedicaat „goed", zo zelfs, dat een vol komen verdiénde Zege met enige doel punten verschil voor het grijpen lag. Dat de bezoekers uiteindelijk nog een gelijk spel wisten te behalen was meer te wijten aan een fout van de Kobgse defensie dan aan de capaciteiten van de Dordtenaren. Voor het Zaanse publiek, dat zolang van eerste-klas voetbal verstoken is ge weest, was deze eerste com pc tit ie-ont moeting geen openbaring, want het spel van DFC viel buitengewoon tegen. Wel hadden de gasten drie invallers, doch hun speltaktiek was lang niet tegen die van de thuisclub opgewassen. Brachten de gastheren in hun speeltrant veel af wisseling door switch en verrassing, ge- Paard gaande met de nodige stootkracht, de Dordtenaren daarentegen gingen te doorzichtig te werk, waarbij het spel Wel technisch doch te regelmatig van opzet was. Met de wind in de rug wist de thuis club zich de eerste kansen te scheppen, doch het was toch vrij onverwachts, dat KFC de leiding nam, toen de DFC- achterhoede even weifelde en Lamie de situatie uitbuitte door doelman Groene- veld onhoudbaar te passeren (10). Deze tegenslag hield de bezoekers echter in hun balans, maar dit veranderde toch wel doordat de Zaankanters door listig opgezette en vooral verrassende aanval len het Dordtse doel soms gevaarlijk dicht benaderden. Niet minder dan Zeven corners belandden voor DFC's doelmond; waarbij vooral het uitsteken de werk van doelman Groeneveld erger voorkwam, terwijl het sommige mo menten de Zaankanters niet meezat. In de tweede helft was het spel van de thuisclub aanmerkelijk minder en hierdoor kreeg doelman Klokkemeyer vclop gelegenheid zijn talenten te to nen. Inmiddels was bij DFC Zwaan wegens een opgelopen blessure door Miner vervangen. Plotseling werd de geest over KFC weer vaardig en het scheelde soms niet veel of de voorsprong zou vergroot worden. Het fraaie werk Van Lamie bleef onbeloond, waaraan Leenmaal de deklat schuld had, terwijl ook Baljet geen veine bleek te hebben. Met volle overgave werkten de KFC-ers om de bezoekers de genadeslag te geven, maar daar hierbij de Koogse defensie teveel opdrong kreeg In 't Veld Jr. na een half uur gelegenheid er plotseling tussenuit te trekken. Na een snelle rush bracht de uitgelopen Klokkemeyer nog wel eerst redding maar het terugsprin gende leder kwam opnieuw bij In 't Veld Jr. terecht, die hierna geen moeite had de stand gelijk te maken (11). Eerst toen werd de strijd aantrekkelijk door de factor spaning". Het regende corners op de Dordse veste, het ene critieke moment volgde na het andere, rpaar de Kogers kregen toch geen kans r.ieer voor het beslissende schot. Zelfs scheelde het maar heel weinig of DFC had op de beide punten beslag gelegd doch Klokkemeyer had bij het uitlopen Vrouwe Fortuna aan zijn zijde. En dit was maar goed ook, want anders zou de uitslag helemaal de juiste verhouding niet hebben weergegeven. Indien A.D.O. de beschikking gehad had over één goede schutter dan waren de beide winstpunten in de Residentie gebleven. De Haagse aanval, die in net veld meermalen aardig combineerde, had een overdreven angst voor de ste vig doch fair spelende Haarlem-defen sie, waarin Van der Linden (ex-Ajax) geen al te safe indruk achterliet even als doelman Kluit die meermalen voor de sensationeelste momenten zorgdroeg. Zo duurde het dus ondanks een behoor lijk Haags overwicht ruim 33 minuten «er Clavan door een haag van spelers Kluit passeerde en hoewel hierna de foodbroeken geleidelijk in het offen sief kwamen bleken ook zij niet over daverende schutters te beschikken. Met «en magere doch overigens verdiende 1-0 voorsprong voor A.D.O. kwam de *ust. Toen Roozen reeds na vijf minuten «Pelen in de tweede helft Niezen het Nakijken had gegeven, veranderde het aspect van de wedstrijd en werd het sPelbeeld iets interessanter dan voor de hauze. Over en weer kregen beide par ijen scoringskansen, doch de schotvaar- d'gheid liet dermate te wensen over. dat de eenvoudigste opgave hopeloos Pfti zeep werd gebracht. Eerst in da {aatste minuten beleefde het uitver kochte V.U.C.-stadion de sensatie van ?«h maximum aan spanning, toen ach tereenvolgens Roozen en Groeneveld p hardheid der V.U.C.-doelpalen tax ieden, Bauman op de lijn redding racht en De Jong het geluk had, dat «heidsrechter Kahrels een handsbal ap deze A.D.O.er over het hoofd zag JjMus eindigde men met 1-1, wat ge- -«h het matige spel een juiste waar de: Tlng genoemd kan worden. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 12 September Walter Crook, Ajax' nieuwe trainer en op volger van Reynolds, is er in de voorbereidingsperiode nog niet in geslaagd, het aanschijn van zijn ploeg te vernieuwen op een wijze, die tevens een ver betering betekent. De oude gedegen lijn, de klassieke, die Ajax heeft groot gemaakt, was nog verre te zoeken in dit team, waarvan de ene partij (defen sie) zich hardnekkig aan een nieuwe plaats probeerde aan te passen, de tweede (aanvalslinie) te weinig inzicht aan haar felheid paarde en alleen de derde (middenlinie) de toets der critiek volledig kon doorstaan. Xerxes profiteerde daarvan, omdat het zijn kansen tegenover een weifelend achter trio benutte, maar ook de Rotterdammers mogen, wat hun defensie betreft, nog wel even wat restaureren, wanneer ze de plannen, die ze klaarblijkelijk en niet zonder reden hebben, tot een goed eind willen brengen. Het vorig jaar haalden de Rotterdammers hun reis niet, Ajax evenmin. Nu heeft Xerxes het voordeel van een goede start, Ajax dat van een stevige les! De eerste minuten boden een over de grasmat snijdend Xerxes en een onzeker Ajax. Fons Wilkes speelde voor wat hij waard is en een in het middenveld opgepikte bal ging vast aan de voet mee naar voren. De lin kervleugelspeler der Rotterdammers Seton nam goed over, zette ogenblik kelijk scherp voor en toen reeds moest Ajax zich in de kaart laten zien: v. d. Hart. Hij miste de voorzet radicaal en Wilkes, die doorgelopen was, strafte hem loodzwaar (01) Arme v. d. Hart, Intelligent half-speler In de oude bezetting, nu een links-back die zijn vak niet kent. Ontelbare malen zou bij dezelfde fout nog maken en zijn toch al niet rustige doelverdediger Kelderman in moeilijkheden brengen. Moeilijkheden, die bovendien rechtsback v. d. Veen nog ver meerderde, want ook hij liep nog erg on wennig op zijn nieuwe standplaats rond te drentelen. Intussen was Xerxes op temperatuur ge komen en zijn voorhoede gaf een kleine de monstratie van knap verdelingsspel. Goede buitenspelers Seton en Barzilay: steeds op hun plaatsen en tijdens de beslissende schoten geen afstormen op de doelmond, doch beheerst voorzetten. Juist dit laatste was weer de fout van Ajax' aanvalslinie. Na een kwartier kreeg ook zij haar kansen, geschapen door een ruim voldoende spelende middenlinie, doch Fischer onrustig als immer, zocht het weer te veel in het revolutie maken en paniek zaaien. Zelf schoot hij in zijn nervositeit hoog naast en v. Dijk had ook al geen voordeel van de voorzet van zijn vleu gelman. Een vrije trap, genomen door v. Stof- felen, gaf de Ajax-rechtsbinnen weer een Kans, doch nu bewees L. Wilkes onder de lat zijn kennis van zaken. Kalm spel van de Rotterdammers, hevig worstelen van de thuisclub sloot de eerste phase af. Dertien minuten was de strijd oud toen de nut tige maar weinig opvallende halflinie der Zebras, een zeer serieuze attaque vooroe- reiuae. Het ieer Kwant terecht op Barznay op de rechtervleugel, een schot volgde. Kel derman in het Ajax-doel, had moeten van gen, maar hij stompte recht op Beun toe.... een vinnige tik en Xerxes had, toen de rust inging, een veilige 20 voorsprong. Alleszins normaal gooiden de Amsterdam mers het direct na de hervatting over een gans andere boeg. „Door-sjouwen" was het uitgegeven parool. De achterhoede van Xerxes liet nu duidelijk zien waar de zwak- Ke steê in net elftal zit en het was dik wijls een gevaarlijke toestand in hun ope ratie-gebied. Toch verliep er nog zeker een zestal minuten alvorens Aj ax van zijn har dere speelwijze kon profiteren. Mlchels, als midvoor opgesteld, kreeg ergens in het mid denterrein de bal toegespeeld. Regelmatig kwam hij naar voren en lokte, omgeven door zijn makkers, de Rotterdamse doel man uit zijn hok. Zijn eerste schot maak te de onzekerheid voor de defensie nog he viger, tot overmaat van ramp viel de Xerxes-keeper en Michels' tweede schot vond slechts Louwe op zijn weg, doch ook hij kon de eer van Ajax niet meer te niet doen (12) Er kwam nu een minder prettige sfeer in het spel, dat naar zijn apotheose zocht. Onverwacht kwam deze op dezelfde zekere wijze, als alles wat Xerxes deze middag liet zien en waardoor zijn spel boven dat van Ajax uitstak. Het leer zwierf ergens tussen Seton en Beun op links. Middenvoor Rijshou- wer wandelde rustig tussen de fanatiek vechtende Ajax-verdedigers door en zijn schot was zeker voor de weinig vaste Kelderman geen partuur (1—3). AMSTERDAM, 12 September. De katholieke derby tussen RKVVA en De Meer is in een kleine en verdiende 2l-overwinning voor de gastheren geëindigd. Niet dat De Meer zoveel zwakker was dan zijn tegenstander, maar de schutters van de club uit Noord waren beter in vorm dan hun collega's aan de overkant. In het veld was het krachtsverschil niet groot. Bei de partijen waren vrijwel tegen elkaar opgewassen, maar voor het doel zagen de RKVAA-ers vlugger hun schietkans. RK.VVA begon met de wind in de rug en drong als gevolg daarvan iets meer in de aanval. Eerst nog zonder succes, maar na twintig minuten kwam dan toch de beloning. (1—0). Als antwoord hierop zette De Meer enkele felle te genaanvallen op, maar de verdediging van de Over-IJers zette de voet sohrap en bezwoer ieder gevaar. Met deze stand zou de rust zijn ingegaan als de achterstand van De Meer niet door een heel ongelukkige samenloop van om standigheden was vergroot, toen de bal door een effect na een heel kalm schot via de paal over de lijn stuiterde. (20). Na de rust kreeg De Meer de wind mee en kwam hierdoor in het of fensief. Vele malen moest de doelman van RKVVA ingrijpen en hij deed dit ook- iedere keer met succes. Vijftien mi nuten voor tijd kreeg De Meer een strafschop toegewezen, omdat een der gastheren in het doelgebied een hands bal had veroorzaakt. Hiertegen was geen kruid gewassen en zodoende scoorde De Meer het enige punt. (2—1) Het offensief van De M?er, dat men, nu er weer een redelijke kans was, ver wachtte, bleef geheel uit, waardoor RK WA als overwinnaar uit de strijd kor treden. VitesseA.D.O. 11 CASTRICUM, 12 September. Sfeer en spanning waren volop aanwezig bM de traditionele ontmoeting tussen Vitesse en ADO, welke ontmoeting in Kenne- merlandweer volop in de belangstel ling stond, Enige duizenden toeschou wers zjjn getuige geweest van een uiterst spannende en goede strijd, zeer goed geleid door scheidsrechter Forma- Black Tarquin won de 1% mijl te St. Leger (Engeland) en daarmee de lieve duit van ruim 150.000 gulden. Spooney zegevierde in de Franse St. Leger. Ook de korfbalcompetitie is weer be gonnen. Westerkwartier, de kampioen van het vorige seizoen, liet nu in zijn eerste wedstrijd al evenmin twijfel be staan over zijn bedoelingen en won met 4—2 bij Rohda. De grootste overwin ningen waren ditmaal voor Blauw Wit, dat met 51 van Swift won en voor SVK, dat negen maal de korf vond te gen ED vier maal. Koog Zaandijk vocht een spannend duel uit met het bezoe kende Archipel, maar verloor dit ten slotte toch met 65. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 11 SEPTEM BER. Al een paar weken draait in de league het rad der competitie en Joe E. Smith, Pat Raerson, Eric O'Lannel en honderddui zenden andere Joes, Patten en Erics zijn er weer hele maal „in". Olympische Spe len? Niks voor hen. To much money en eerlijk ge zegd: Is Het Dat Nou Wel Waard? Maar nu de voet balcompetitie weer zoveel om-van-te-smullen-moge- lijkheden tot geanimeerde discussies oplevert, komen de shillingen voor een ticket vlotter los. Dikke Joe wor stelt zich elke Zaterdag middag achter zijn tapkast vandaan en wringt zich amechtig door de nauwe toumiquetten van de dichtstbijzijnde ground waar Iets te beleven valt. Pat is een brave, plichtsge trouwe kruier, maar tijdens de middaguren van de Zes de Dag moet je op hem niet rekenen. En O'Lannel.. nou ja, op hém reken i eigenlijk nooit iemand. Bil Arsenal evenwel ontbreekt hij in blijde noch in droeve dagen. Vorig seizoen was het op Highbury een en al vreug de wat de klok sloeg en voor O'Lannel waren het gouden dagen van roemrij ke overwinningen en blij - gestemde discussies. Maar dit jaar is de cadans er even uit bij de reds dus ook bij O'Lannel en met lede ogen ziet hij naar Portsmouth, dat zonder blik ken of blozen Arsenals po sitie van het volstrekte leiderschap drie punten voorsprong heeft overge nomen. Vandaag ging rivaal Charlton Athletic er door de hattrick van midden voor Reid met 31 aan en al was het recordaantal toe schouwers voor Manchester, waar City en United elkaar, in een aan gemiste kansen zeer rijke en doelpunten uiterst arme wedstrijd, voor 70.000 toeschouwers be- kampten, ze zijn best tevre den in Portsmouth. Beter tenminste dan in Londen, waar Arsenal tot op heden ergens in de roemloze regi onen van de Ernstig Be dreigden bivakkeerde. Sa men uiteraard met Chelsea, dat voor middelmatigheid een historisch zwak heeft, maar juist vanmiddag zijn heiligste principes radicaal overboord kieperde, toen het met niet minder dan 60 Everton onder de dure voet liep. Pat Raerson was erbij en hij voerde de me nigte op Stampford Bridge ook nog altijd 50.000 in vreugdekoren aan, waarbij het Olympische „Heja, he- ja!" van de Skandinaviërs kinderspel was. Maar het schrale biertje, dat hij. na afloop en eten, van vriend Eric bij vriend Joe kreeg aangeboden, ver plichtte hem aandachtig en eerbiedig te luisteren naar het al even opgewonden re laas van de edele gever, die dit gui gebaar ontleende aan de 31-victorie van Dierbaar Arsenal op Roem rucht Oud Aston Villa, dat nu met Everton de rijen sluit. Een situatie met een paar vage aanwijzingen, maar met een oceaan van zóveel mogelijkheden, dat de bierkan bij Joe en in nog heel wat meer van die donkere Londense bars met veel overbodig houtwerk nog uren liep, aleer men het althans over de voor naamste waarschijnlijkhe den eens was geworden. En elders in deze rubriek staat dit alles in namen en cij fers uitgedrukt Kok, de doelman van RKVVA, brengt redding bij een aanval van C»e Meer op het doel van de Noord-Amster dammers. Op initiatief van onze landgenoot ir. A. Pauien, voorzitter van de K.N.A.U., worden er op dit ogenblik plannen be studeerd, om in de toekomst elke twee jaar een grote athletiekwedstryd Euro pa-Amerika te organiseren, waaraan in totaal 100 a 120 athieten zouden deel- Op het programma van deze wedstrij den zouden alle Olympische nummers voorkomen, behalve snelwandelen en Marathon: aan elk nummer zouden per continent waarschijnlijk drie athieten deelnemen. Voor de eerste wedstrijd, die in 1949 zou worden gehouden, heb ben Amerika en Tsjecho-Slowakije zich reeds candidaat gesteld. Zou het plan doorgaan, dan hebben de Europese ath ieten jaarlijks hun belangrijk internatio naal evenement. In de even jaren Olym pische Spelen of Europese kampioen schappen, in de oneven jaren de wed strijd Europa-Amerika. Evert Rus-prijsê 1. Leidster, tijd: 3.09, km. tijd: 1.33.6. 2. Marathonloper 1.33. 3. Miss A 1.33.6. Evert Rus-prijs (2de afd.): 1. Lucky Ax- vile, tijd: 3.11.2, km. ijtd 1.33.7. 2. Lady Gre- gor 1.35.7. 3. Kapitein Axkit 1.33.6. Groet-prijs1. Noordlooper, tijd: 2.13. km.- tijd: 1.36.4. 2. Nita K 1.40.7. 3. Narciso G 1.50.7. Bergen-prijs: 1. King Spencer tijd: 3.04, km.-tijd: 127.6. 2. Little Axkit 1.31.2. 3. Ko- bi 1.30.7. Schoorl-prijs, afstand 2340 m. 1. Irene Frances tijd: 3.27.6, km.-tijd: 1.26.5. 2. Jacob Diamant 1.28.9. 3. Lady Zora 1.30.6. Egmonden-prijs: 1. Johanna N tijd: 2.20.6, km.-tijd: 1.25.7. 2. Janneke 1.24.8. 3. Ju weeltje 1.28.9. noy en het resultaat, een 11 gelijk spel, was wel het beste dat onder de gegeven omstandigheden denkbaar was. Beide partijen hebben perioden van overwicht gehad maar steeds waren het de stug verdedigende Heemsker kers of de stevig ruimende Vitesse backs die doelpunten tot een minimum beperkten. Het begin was voor Vitesse veel be lovend want reeds in de eerste minuten ving de rechtshalf Tromp van Vitesse na een afgeslagen aanval de bal op en joeg deze hard langs doelman Kloes, 1o. Geruime tijd bleef Vitesse de toon aangeven maar na een kwartier kon ADO zich wat los werken en begon wat beter van zich af te bijten. Even onverwachts als Vitesse scoorde ADO z'n doelpunt toen na 35 minuten middenvoor Dam naar links was afge zwenkt en uit een ingooi de bal kei hard in de rechterbovenhoek schoot, 1—1. In de tweede helft waren de partijen volkomen aan elkaar gewaagd en ver woed werd om de zege gestreden. Bei der doelen ontsnapten enkele malen aan een doorboring maar de resp. ver dedigers hielden stand en met onver anderde score kwam het einde HAARLEM, 12 September. In aanwe zigheid van een talrijk publiek, onder wie wij o.a. opmerkten de Hoog- Eerw. heer Kuilman, Deken van Haar lem, speelden onze twee prominente R.K. clubs T.Y.B.B. en H.B.C. de ope ningswedstrijd van het seizoen, en als van ouds hebben deze sterke derde klassers elkaar weer in een felle maar sportieve strijd de zegepalm betwist. Het is zeker niet een van de beste wedstrijden geweest van de vele die tussen beide matadoren gespeeld zijn; daarover zal wel geen verschil van mening bestaan. Maar toch heerste er ook nu weer die welbekende spanning, die de uitslag tot aan het einde in het onzekere liet. Vóór de rust was T.Y.B B. ongetwijfeld de beter spelende ploeg en het schitterende doelpunt van Snoeks, gescoord uit een goed genomen corner van J. v. d. Vlugt, was slechts een matige beloning van het doorgaans goede aanvalsspel der thuisclub, waar bij het Heemsteedse doel dikwijls op het nippertje aan doorboring ontkwam. In de tweede helft speelden de be zoekers heel wat beter, maar de thuis club bewees in deze periode dat zij over een knappe verdediging beschik te en gaf heel weinig schietkansen weg. Toch was het eerst weer van BerkeL die uit een snelle ren via Willemse de stand op 20 wist te brengen, doch 16 minuten voor het einde wist v. d Water nadat de bal eerst tegen de lat geschoten was de achterstand te ver kleinen, en daarmede keerde de span ning weer geheel terug. De geel-zwarte verdediging wist zich in de resterende tijd echter -volkomen te handhaven, waarbij de H.B.C.-ers nog zo onfortuinlijk waren de laatste minuten met 10 man te moeten spelen, toen hun speler Juffermans wegens een ongerechtigheid van het speelveld werd gezonden Zo eindigde deze eerste derby dus in 'n 21 overwinning voor T.Y.B.B.; een zege die voor velen misschien onver wachts kwam. (Vervolg R. K. sportclubs pag. 4) Tevergeefs is op de Zaterdagmiddag te Amsterdam gehouden jaarvergade ring van de K.N.V.B., een motie van District I ingediend, om de versterkte degradatieregeling voor de le, 2e en 3e klasse voorlopig uit te stellen. Dat het bondsbestuur na zijn nederlaag inzake de kwestie hoofdklasse en automatische promotie-degradatie ditmaal voet b\) stuk wenste te houden was bekend, maar het hoge college heeft het niet erg moei lijk gehad, omdat na een wederwoord van president J,otsy de motie door de vergadering werd afgestemd (62-26). Dit feit heeft het bestuur blijkbaar zoveel moed gegeven, dat het er hardop over dacht, om de volgende jaarverga dering nog eens de discussies over de al dan niet automatische promotie-de gradatie te openen. Maar dat is een kwestie van later zorg. Van belang op déze vergadering waren verder speciaal het vaste voornemen om in te grijpen bij het verfoeide „puinvoetbal" en het bedrijfsvoetbal in goede banen te leiden; alsook de mededeling, dat de K.N.V.B. aardig naar de 300.000 leden toegaat (291.300), dat hij dit jaar ƒ101.776 af stond aan liefdadige doeleinden en nog eens ƒ22.000 aan de Niwin. En natuur lijk verhief Karei Lotsy als een andere Cato nog eens zijn Ceterum Censeo te gen de verhoging der vermakelijkheids belasting. De vlag halfstok, de bal lek, twee goals achter, dat was de opmerking van de EDO-supporter naast ons en htj voegde daar nog aan toe dat hij EDO in het vorige seizoen nog niet zo slecht had zien spelen als op dit ogenblik. Het was dan ook wel wat troosteloos, hetgeen ons geboden werd. Dat de vlag halfstok gehesen werd, daar kon de EDO-ploeg niets aan doen. Dit gebeurde voor de wedstrijd, toen die werd aangeboden door de supportersvereniging en Henk Schü- venaar de inderdaad fraaie kampioens- vlag mocht hijsen. Hij bracht haar ech ter niet verder dan „halfstok" en velen meenden daarin een somber vooruit zicht te zien. En inderdaad, somber was hetgeen EDO presteerde. De ploeg kon ons in derdaad geen ogenblik herinneren aan de glansperiode van het vorige jaar en het verwonderde niemand dat het pit tige DWS reeds na een kwartier een voorsprong van twee doelpunten had. De eerste goal was een prachtig schot geweest van de uiterst actieve en ge vaarlijke middenvoor Kil. die in alle standen schoot en het doelman Wille tamelijk lastig maakte. En omdat Wille een niet al te betrouwbare indruk maakte kort na het eerste doelpunt, ontstond het tweede toen hij, ver uit z'n doel, het leder niet in z'n bezit kon krijgen, waardoor Klein de bal voor een lege doelmond kon plaatsen. Dankbaar accepteerde Rijnerman deze kans en met 02 zag het er inderdaad somber uit voor EDO. Vooral ook, omdat de EDO-voorhoede als droog zand aan el kaar hing en geen moment de stoere DWS-achterboede, waarin Wierts en Spel 'n goede partij voetbal vertolkten, in verlegenheid kon brengen. Het bleef dan ook een matige vertoning met DWS als de minst slecht spelende ploeg en dit werd tot ver in de tweede helft voortgezet. Toen kregen we plotseling een opleving nadat Backx na fraai werk van Spek en Verdam de achterstand kon verkleinen, want nu kwam er wat meer vaart in de EDO-ploeg. Maar 't spel bleef te primitief om verder succes te mogen verwachten, ook al omdat de EDO-voor- waartsen onmachtig bleken enkele prachtige kansen te benutten. Zelfs toen Schijvenaar naar voren ging. baatte het niet. want Roodselaar zag kans in de laatste minuut een voorzet van de internationaal huizenhoog over te schie ten. toen de EDO-aanhang reeds als een man voor de gelijkmaker juichte. DWS hield stand en won zeer verdiend. Nielsen heeft een driedaagse wegwed strijd in Denemarken gewonnen. De Ne derlanders Faanhof en Voorting werden resp. 15e en 16e met bijna een half uur achterstand. De uitslagen van de Omloop van ie Kempen, een koers voor amateurs over 192 K.M., luiden: 1 Geluk. R'dam, 5 uur 4 min.; 2 Geerts, Teteringen; 3 Van de Stappen, Tilburg; 4 Alblas, Overschie. IJmuiden 12 September. Onbevre digend spel, weinig sfeer en een volko men gemis aan spanning, ziedaar in en kele woorden het verloop van de strijd tussen VSV en Hermes DVS. De Vel- senaren, voor de eerste maal sinds lan ge tijd weer in een eigen home, behaal den een gemakkelijke en volkomen ver diende overwinning op een tegenstan der die kennelijk nog in vacantiestem- ming was en slechts bij vlagen liet zien, dat men naar de vissersplaats was geto gen om een partij voetbal te spelen. Maar ook het spel van VSV was niet bepaald om over te loemen. De rood- witten met hun nieuwe „aanwinsten" Stijger en Van Gelder, die beiden de Volewijckerskleuren vaarwel hebben gezegd, alsmede de ex-GVAV-er Haze- veld, beschikken weliswaar over een ploeg van robuste en stevige knapen, maar zo langzamerhand is de gemiddel de leeftijd van de VSV-ers gevaarlijk aan de „veteranen stand" gekomen waardoor men thans dikwijls tevergeefs wacht op het flitsende en temperament volle spel, van weleer, dat immer een geducht wapen van de Velser-ploeg is geweest. Maar met Hermes kon VSV het in alle opzichten klaren. Dat kwam al heel gauw tot uitdrukking toen na enkele minuten spelen Adri van Onse- len een pracht van een pass wist te be nutten van Sterk, een schot waar doel man Pil geen hand naar uit kon steken (1-0). De gastheren bleven op het Schie damse doel hierna onafgebroken bela gen, maar toen Lex Jansen na een kwar tier een aarzelende en te laat uitlopen de Bloemink met een tamme roller kon verschalken (1-1) leek 't er even op, dat de strijd een andere wending zou ne men. Maar de Velsenaren kwamen on middellijk terug en Balvers was het die zich door 't gehele Schiedamse verde- digersblok wist te werken om dan Pil met een strakke schuiver te slaan (2-1). En hierna kwam Hermes er voorlopig niet meer aan te pas. Want de thuisclub die er alles op zette om de voorsprong te behouden, verhoogde de druk op de Schiedamse veste en toen na een half uur Pü gewikkeld raakte in een felle attaqué van Van Onselen en de bal slechts weinige meters het t%ld in wist te stompen, stond rechtsbuiten Stek pre cies op de juiste plaats om het leer met een elegante hoofdbeweging achter de verbouwereerde Schiedamse goalie te tikken (3-1). De meerderheid van de thuisclub bleef ook na de rust aanhou den, ondanks de wijzigingen, welke Her mes in zijn formatie had aangebracht. Eerste divisie: ArsenalAston Villa 31, Birmingham—Preston 10, Black pool—Wolves 1—3, Chelsea—Everton 60, Derby C.Supderland 22, Hud- dersfieldSheff. Un. 00, Liverpool— Bolton W. 0—1, Manch. C.Manch. Un. 0—0, Middlesbrough—Burnley 4—1, New Castle—Stoke 2—2, Portsmouth—Charl ton 3—1. Portsmouth 7 13 Derby C. 7 10 Sunderland 7 9 Newcastle 7 9 Birmingham 7 9 Wolves 7 9 Charlton 7 9 Manch. C. 7 8 Liverpool 7 7 Manch. Un. 7 7 Chelsea 7 7 Tweede divisie: BlackburnNotting ham 21, BuryWest Ham 20, Cardiff Grimsby Town 30, Chesterfield Brentford 01, Coventry—Bradford 20, Lincoln C.Leicester C. 20, Luton TownSouthampton 11, Plymouth Ar- gyleFulham 31, Queenspark Rangers Barnsley 22, Sheff. Wedn.Leeds 31, West BromwichTottenham 22. Arsenal 7 7 Bolton 7 7 Blackpool 7 6 Middlesb. 7 6 Preston 7 5 Burnley 7 5 Sheff. Un. 7 5 Stoke 7 5 Huddersf. 7 5 Aston V. 7 3 Everton 7 3 Bury Southampt. Tottenham Bradford Leeds Fulham Queens P. Brentford W. Bromw. Barnsley Luton 7 12 Sheff. Wedn. 7 7 9 Coventry 7 7 9 Leicester 7 7 8 Blackburn 7 7 8 Cardiff 7 7 8 West Ham 7 7 8 Grimsby 7 7 8 Nottingham 7 7 7 Plymouth 7 7 7 Lincoln 7 7 Chesterfield 7 7 7 6 6 6 5 5 5 5 5 4 Gisteren is de wegwedstrijd Milaan— Modena. 176 K.M.. verreden, de laatste koers die meetelt voor het Italiaanse kam pioenschap. Coppi en Bartali konden .tl verband met hun schorsing niet starten. Het eindklassement luidt: 1 Magginl 24 pnt.: 2 Ortelli 22 pnt; 3 Bartali 19 pnt.; 4 Coppi 16 pnt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3