Militaire situatie op Java steeds slechter Conflict tussen Hatta en communisten Indische troepen stuiten op grote tegenstand Massa-herdenking tachtig-jarig bestaan van de K.A. in Italië Handige smokkelaar na twee jaar eindelijk gegrepen Geen ernstige gevolgen voor onze voedselvoorziening Wel grote slag voor de export De nieuwe Katechismas De waakhond naar de zolder Nizam van Haiderabad .Het weer. Tot hoofd en hart Overval te Solo STANDBEELD voor Mgr. Poels TN Arabische Liga wil bemiddelen Sint Pieter badend in het licht Geestdrift en ontroering Vele bezwarende verklaringen De Amsterdamse koelhuisbrand Bijeenkomst leiders Britse gemenebest DINSDAG 14 SEPTEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24255 Een paleis vol zakken geld en juwelen Kard. De Jong op Ameland Duitse socialisten zullen beroep doen op het Westen Nederlanders gearresteerd in België „Zuiderkruis" komt terug m Finse hoofdredacteuren voor het gerecht gedaagd BUREAUX van REDACTIE EN ADMINISTRATIE; SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 54 cents per week, v| 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. HAARLEMSEHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mUBmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 15 cents per m.m.-boogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De militaire situatie op Java wordt met de dag slechter, daar het aantal in breuken op de wapenstilstand van de tijde van de republiek toeneemt, aldus heeft luit.-generaal Spoor vandaag in een exclusief interview aan U.P. ver klaard. Generaal Spoor zei, dat de toestand op Oost-Java, waar de lAiderlandse terri toriale bevelhebber generaal Willem Baays verleden week de republikeinen opdracht gaf een einde te maken aan de infiltratie in Nederlands gebied, zeer slecht is. Hij verklaarde met nadruk, dat gene raal Baays geen ultimatum had uitge geven. „Het is geen kwestie van ultima tums," aldus de Nederlandse opperbevel hebber, „het was een waarschuwing. Wij wachten nog steeds op het republikeinse antwoord en wellicht is het niet nood zakelijk in dit gebied stappen te onder nemen." Generaal Spoor verklaarde voorts, dat er gedurende de maand April 90 repu blikeinse inbreuken op de bestandsvoor- waarden hadden plaatsgevonden, 120 ge durende Mei, 160 in de maand Juni, 180 in Juli en 250 in Augustus." Hij zei, dat het gemiddelde aantal grensincidenten van 28 Juli tot 17 Augustus 125 bedroeg, terwijl van 18 Augustus tot 8 September het gemiddelde tot 147 per week steeg. Een overzicht van de gerapporteerde Incidenten wees uit, dat de toestand, voornamelijk op midden-Java ernstig was, waar volgens de generaal, de repu blikeinen goed bewapende roversbenden van ongeveer 100 man sterk naar het door de Nederlanders gecontroleerde ge bied stuurden, hetgeen vanzelfsprekend tot botsingen leidde. Onze correspondent te Batavia seint ons: Gewapende lieden hebben het Cen traal Kantoor van de communistisch georiënteerde Pesindo overvallen. Zij hebben een aantal documenten mee genomen en enige personen ontvoerd. De Pesindo heeft tegen deze overval fel geprotesteerd bij de Republikeinse regering. Deze verklaarde evenwel, dat geen regéringsinstantie aan de overval heeft deelgenomen en dat zij dit eigenmachtig optreden afkeurt. Men verwacht algemeen, dat spoedig belangrijke gebeurtenissen zullen vol gen. Mogelijk zal het antwoord van Hatta morgen op de beschouwingen vmi de E.Ni.P. iets onthullen. Volgens Antara zouden in Soerakarta (Solo) gevechten zijn uitgebroken tus sen communisten en hun politieke te genstanders. Men meent, dat de verant woordelijkheid hiervoor voornamelijk rust bij de Pesindo, die zich onlangs bii de Republikeinse communistische partij heeft aangesloten. Deze gevech ten zijn gisteren begonnen. De treinen tussen Soerakarta en de Republikeinse hoofdstad Djocjakarta rijden niet meer. Volgens berichten stelt de Republikein se regering een onderzoek in. Waarnemers zijn van mening, dat de gevechten een voorspel kunnen zijn van een conflict op grote schaal tussen de republikeinse communis ten en de aanhangers van de rege- ring-Hatta. Waarnemers te Batavia menen, dat de gevoelens van strijd onder de Republi keinen toenemen en dat de communis ten pogingen voorbereiden om de re- gering-Hatta omver te werpen. Zij zei den echter, dat Hatta strenge maatre gelen tegen het gebruiken van geweld zou nemen en deelden nog mede, dat betrouwbare troepen in de omgeving van de Republikeinse hoofdstad waren gestationneerd. Op een massa-bijeenkomst van de re publikeinse communistische partij (Par- tai Komunis Indonesia), gehouden op 8 September te Madioen, heeft Moeso in een rede betoogd, dat de leiding der re- j publiek in handen moet komen van de progressieve krachten, zoals de P.K.I. die o.a. oplevert. Hij zeide: „In deze revolutie zijn de Nederlanders onze vijanden en als er onder ons volk personen zijn, die tegen werken, zullen zij op één lijn worden gesteld met de Nederlanders. De ar beiders moeten na afloop van hun werk zich oefenen in de guerillastrijd. Wij erkennen geen enkele overeen komst. Status-quo lijnen bestaan voor ons niet meer. Onze strategie is er in de eerste plaats op gericht, zoveel mo gelijk Nederlanders te doden en hun wapenen buit te maken." Moeso betoogde verder, dat voor de Mohammedanen thans het ogenblik is gekomen voor de „heilige oorlog". Tijdens de Bondsdag van „Credo Pug- no" Zondag j.l. te Heerlen werd Mgr. dr. Poels, de stichter van „Credo Pug- no" voor het eerst in het openbaar herdacht. Het voorstel van pater Jacobs om een standbeeld voor de grote sociale voor strijder van de mijnstreek op te rich ten midden in het Zuid-Limburgse land, werd door alle aanwezigen met grote instemming ontvangen. De „Credo Pug- no"-mannen zijn vastbesloten te zorgèn, dat Poels zijn standbeeld krijgt, maar ook dat zijn levenswerk in stand wordt gehouden en voortgezet. De 62-jarige Nizam van Haiderabad heet de rijkste man ter wereld ie zijn. Ondanks zijn rijkdommen, die op 37 mïllioen pond sterling worden geschat, leeft de wat verlegen Nizam zeer in getogen. Hij geeft gemiddeld één pond sterling per week uit, woont in een eenvoudig vertrek, gaat eenvoudig ge kleed en loopt gewoonlijk met te lange haren rond. De Nizam heeft geen schatkamer. Zijn rijkdommen liggen overal in zijn paleis opgeslagen, tot in de garage toe. In halfvergeten hoeken liggen zakken geld en juwelen letter lijk opgestapeld. Hoewel de vorst 600 auto's bezit, geeft hij er de voorkeur aan een „prehistorische rammelkast" te gebruiken. Het bezoeken van races vindt hij geldverspilling en het naar de bioscoop gaan „een onvermengd kwaad". Wars van alle pracht en praal houdt hij bock van elke cent die hij voor zichzelf uitgeeft. Hij is zeer pre cies en de hardste werker vpn de staats dienaren. Zijn dagtaak begint des mor gens om zes uur. Als hij niet met staatszaken bezig is, besteedt hij zijn tijd aan studie van Perzische en Oer- doese klassieken en het schrijven van gedichten. Hij is dol op bloemen en vogels en geeft, wat amusement be treft, de voorkeur aan een eenzame wandeling in de paleistuin. De Nizam is onderscheiden wegens zijn particuliere steun aan Engeland in de eerste en tweede wereldoorlog. Tijdens de laatste viereldoorlog schonk ook zijn regering ruim 4.5 millioen pond sterling aan Engeland. Ter ge legenheid van de geallieerde overwin ning op Japan stichtte de Nizam een fonds, waarvan de rente wordt ge bruikt voor studiebeurzen en voor de nagelaten betrekkingen van gesneu- velden Volgens berichten van radio-Haidera- bad stuiten de troepen van India, die gisteren Haiderabad zijn binnengerukt» vandaag op tegenstand en is de toestand aan alle sectoren „bevredigend". In het Zuiden zijn de Indische troepen tot staan gebracht en in het Westen, waar zij uit Sjolapoer oprukten, hebben zij 250 man verloren. De troepen van Haiderabad hebben in het Noord-Wes ten de opmars naar Aurangabad van Indische pantsereenheden tot stilstand gebracht. De Indische luchtmacht heeft drie vliegvelden gebombardeerd. De Indische troepen zijn het land na melijk van drie zijden binnengedrongen. Een kolonne kwam van Chanda in de centrale provincies van het Noorden. De groep uit Sjolapoer moest vijftig mijl afleggen alvorens Naldrug te be reiken. Een derde kolonne die zich be weegt door de enclaves van het Auran- gabad-district heeft ongeveer 30 mijl af gelegd en bevindt zich op het ogenblik in zicht van Jalna, een belangrijk spoor wegknooppunt, ongeveer 240 mijlen ten Noord-Westen van Haiderabad. De be zetting van Aurangabad zou Jalna nrac- tisch afsnijden van de rest van Haide rabad. De politie en de strijdkrachten in Bombay staan momenteel onder groot alarm om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Belangrijke openbare gebouwen, zo- INDIA'S NIEUWSTE BRANDPUNT N/Groen. entr Prov 3 x^Haiderabaa^f-^"^ Z. Em. Kardinaal de Jong is gister avond naar Ameland gereisd, om tegen woordig te zijn bij de grote feestelijk heden die Nes (de geboorteplaats van Z. Em.) en Buren .vandaag en morgen ter gelegenheid van zijn veertigjarig priesterjubileum houden. Vele hoge geestelijken en bijna alle priesters, die een deel van hun arbeid op Ameland verrichtten, zijn naar het eiland gekomen. Hedenmiddag om half drie recipieert de Kardinaal in het patronaatsgebouw van Nes. V i als de postkantoren, telegraafkantoren, electrische centrales en transport-sta tions zijn onder militaire bewaking ge plaatst. Sirenes zijn opgesteld om de home guard op te kunnen roepen indien dit nodig mocht zijn. De regering van Haiderabad heeft een tweede telegram aan de V.N. gezonden, vermeldende, dat de invasie in Haide rabad heeft plaats gehad. „Ieder verder uitstel moet de uiterst gevaarlijke toe stand ernstiger maken", aldus het tele gram. Naar door „India House" te Londen wordt medegedeeld, is in geheel India de noodtoestand afgekondigd als gevolg van het conflict met Haiderabad. De Arabische Liga heeft het verzoek van Pakistan ingewilligd om te trach ten te bemiddelen in het conflict tussen India en Haiderabad, aldus wordt te Alexandria vernomen. Met een zelfs voor Rome uitzonder lijke luister heeft de eeuwige stad het tachtigjarig bestaan van de Katholieke Actie voor de Mannelijke jeugd gevierd, zo meldt een correspondent van het Ka tholiek Nederlands Persbureau. Zater dagavond om 21 uur trokken uit ver schillende punten van Rome honderd duizenden jongemannen der Katholieke Actie met brandende fakkels naar het Sint Pietersplein voor de viering van „la notte santa", de heilige nacht, een nachtwake der jongemannen, gevolgd door een pontificale H. Mis te midder nacht. Om 22 uur ontstaken 320 arbei ders met fakkels de feestverlichting van de Sint Pieter. Geheel de voorgevel van de Sint Pieter en de geweldige kolon- nade van het Sint Pietersplein waren met brandende lampen verlicht, terwijl de machtige koepel der Basiliek door sterke schijnwerpers werd beschenen. Daarbij gevoegd de honderdduizenden fakkels, die de deelnemers meedroegen, werd niet alleen het Sint Pietersplein, maar ook de aangrenzende Via Delia Conciliazione tot ver over de Tiber her schapen in een golvende zee van licht en geluid, waar met de lichtgloed het enthousiasme hoog oplaaide, gevolgd door ogenblikken van indrukwekkende President Truman heeft aan Prinses Wilhelmina bij gele genheid van haar troonsafstand 'n gla zen bokaal geschon ken, bekend als de „Stephen Foster Bowl". De bokaal is ontworpen door Dys- ney Waugh, die ook het huwelijksge schenk van president Truman aan prinses Elizabeth van Enge land heeft ontwor pen. Volgens Waugh is de bokaal een po ging om „de bevallige maar tevens krachti ge geest van Ameri- ka's meest geliefde componist" tot uit drukking te brengen. stilte, zoals op het verheven moment der Consecratie. Men schat het aantal aan wezigen op ver óver het half millioen. Onder hen bévonden zich behalve de talrijke kerkelijke hoogwaardigheids bekleders ook vele leden der regering, onder wie minister-president De Gasperi en minister Gonella en talrijke sena toren en afgevaardigden. Uit het buiten land (o.a. ook uit Nederland) namen 52 delegaties aan de nachtwake deel. Deze begon met het gezamenlijk zingen der Paushymne, waarna prof. Luigi Gedda, president der Katholieke Actie voor Mannen en vroeger president van de Katholieke Actie voor de mannelijke Jeugd, de deelnemers toesprak. Indien de vele standbeelden om ons heen zou den kunnen spreken, aldus prof. Gedda, dan zouden zij ons toeroepen: deze jon gemannen zijn ons het dierbaarste en kostbaarste bezit. In de jaren, dat de Katholieke Actie voor de jeugd bestaat, heeft Italië thans weer het karakter ge kregen van een christelijk land. Prof, Carlo Caretto, voorzitter der Katho lieke Actie voor de Mannelijke Jeugd, bracht dqnk aan God, die dit wonder bare uur liet beleven. Aan alle jonge mannen gaf hij dit als dagorder mee: optimisme. Een verschrikkelijk erfdeel is ons nagelaten, maar dank zij dit op timisme zal ook een leven van rust en van vrede en van constante arbeid ons Verwachting tot Woensdagavond: Tamelijk veel bewolking met later plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige, later weer toenemende Zuid- Westelijke wind. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan van daag. Zon op: 6.14. Onder: 18.56. Maan op: 18.53. Onder: 2.26. De Duitse sociaaldemocratische partij heeft op haar congres te Düsseldorf met algemene stemmen een resolutie aange nomen, waarin op de Westelijke mo gendheden een beroep wordt gedaan, hun goedkeuring niet te hechten aan enige oplossing van het Berlijnse con flict, die de vrijheid en het zelfbestuur van de Duitse hoofdstad niet garandeert. In de resolutie wordt ook gepleit voor de vorming van een Verenigde Staten van Europa en verzocht om het onmid dellijk staken van alle ontmantelingen voor herstelbetalingen. Verder nam het congres een voorstel aan, het contact tussen Duitse en bui tenlandse socialisten, in het bijzonder die van Frankrijk, te versterken door uitwisseling van bezoeken en delegaties. worden geschonken. Aan de regering vroeg prof. Caretto zorg te dragen voor arbeid, brood en huisvesting. Hij eiste de doorvoering van een waarlijk voor uitstrevende sociale politiek. Van de priesters eiste hij een uitzonderlijk voorbeeld van heiligheid. Zich opnieuw richtend tot de jongemannen zeide hij: gezamenlijk zullen wij arbeiden voor de vrede. Onze jeugdige internationale omvat alle volkeren en verenigt hen in liefde gepaard met een onwankel bare trouw aan Hem, die wij tot de dood liefhebben, Pius XII. Te middernacht werd de pontificale H. Mis opgedragen. De fakkels, die in middels gedoofd waren, werden bij het gezamenlijk gezongen Credo opnieuw ontstoken. Tijdens de H. Mis naderden honderdduizenden jongemannen ter Heilige TafeL Zondagmiddag om 16 uur begon de grandioze tocht der honderdduizenden met vaandels en vlaggen van het Altaar des Vaderlands op de Piazza Venezia door de straten van Rome naar het Sint Pietersplein voor de grote paus- hulde. Komende van de bronzen deur werd de Heilige Vader rondgedragen over het Sint Pietersplein, naar alle zijden Zijn zegen schenkende te midden van een orkaan van toejuichingen en een enthousiasme, waaraan geen einde scheen te komen en dat zich voort plantte door de menigte, die opeenge pakt stond tot aan de Tiber en de En gelenburcht toe. De geestdrift en de ontroering, die het verschijnen van de witte, bijna doorschijnende ascetische figuur van de. Paus op de mensenmassa maakte, was niet te beschrijven. (Van onze correspondent) De veesmokkel op België, die reeds lange tijd langs de Neder lands-Belgische. grens welig tiert, bezorgt de opsporingsambtenaren handen vol werk. De smokkelaars, die de grensstreek met al haar mo gelijkheden op hun duimpje kennen, zijn gladde jongens en laten zich niet licht grijpen. Zo opereerde ruim twee jaren een complot tussen Weert en Budel. Een groot aantal runderen en paarden zijn bij nacht en ontij de Belgisch-Nederlandse grens overgesmokkeld. De ambtenaren van de Centrale Controledienst en Rijkspolitie grepen elke gelegenheid aan om dit myste- reuze geval tot klaarheid te brengen. Bij plaatselijk onderzoek werden di verse malen sporen van een transport vee gevonden, de daders en organisator bleven echter buiten schot. Na intensief speurwerk verkreeg men eindelijk en kele aanknopingspunten en gegevens, die tot resultaten moesten leiden. £e fakkel van de vrijheid zal van Portsmouth over Bayeux naar Eindhoven Komen. De herdenking der bevrijding is voor het Zuiden aangebroken. Veld maarschalk Montgomery was tegenwoordig bij het ontsteken van de fakkel te Portsmouth. Links burgemeester Kolfschoten van Eindhoven. (Van onze Haagse redactie) Ter directe geruststelling van de lezer: de enorme koelhuisbrand aan de Oostelijke Handelskade te Am sterdam zal voor wat de distributie van levensmiddelen betreft geen ernstige gevolgen hebben. Zeer grote hoeveelheden boter, vis, vlees, eieren en fruit zijn verloren gegaan: naast de 1.800 ton boter en 150 a. 200 ton bevroren zacht fruit ook nog 75 ton bevroren vlees, 4'A millioen stuks eieren en 800 ton vis maar, mede als gevolg van het feit dat een groot gedeelte hiervan voor de erport bestemd was, zal de voorziening van Nederland er niet noemenswaard door gehinderd worden. Als men weet, dat bij de huidige rant soenering wekelijks 2800 ton vlees ver bruikt wordt dan legt de verloren ge- gane hoeveelheid van 75 ton, d.i. één veertigste deel, weinig gewicht in de schaal. Hoogstens zou een enkele keer een onregelmatigheid in de voorziening optreden, maar rantsoenverlaging is practisch uitgesloten. De verloren ge- gane hoeveelheid eieren is ongeveer een zesde deel van de totale wintervoorraad, die was aangelegd om de lacune als ge volg van de geringe leg in de herfst en de winter te overbruggen. Van de totale wintervoorraad van 30 millioen stuks zou iedere Nederlander dus ongeveer 3 eieren krijgen, naast de gebruikelijke productie, en het gevolg van de grote brand is nu dat men in het ongunstigste geval één ei minder zal krijgen. De bevroren vis is een luxe-artikel, dat in het algemeen weinig begeerd wordt en directe schaarste hiervan is niet te vrezen. De verloren gegane hoeveelheid bpter was voornamelijk voor de ex port bestemd. De schatting van het verlies is nog weinig nauwkeurig omdat een aantal vaten boter onder water in de kelder staat en het mo gelijk is, dat een deel hiervan nog voor de consumptie geschikt blijkt. De schade die de export lijdt is dus moeilijk aan te geven. Zeker is even wel, dat de boter, die aan deviezen ƒ4.35 per k.g. opbrengt, dit jaar aanzienlijk minder in onze deviezen- lade zal brengen. Het bedrag is mo menteel nog niet te bepalen. Wel is dit het geval met het bevroren zachte fruit, dat in de winter regelmatig naar Engeland, waar men het graag af neemt, wordt verscheept. Het verlies aan deviezen kan hier geschat worden op ongeveer 400 a 500 duizend gulden. Een grote moeilijkheid vormt thans de opslag. Men kan het verlies van het koelhuis wel het meest ernstige noe men. Wel heeft ons land naast drie grote koelhuizen ii. Rotterdam, IJmui- den en Hoek van Holland de beschik king over enkele kleinere, maar door het uitvallen van het koelhuis „Ameri ka" en het gedeeltelijk uitvallen van „Australië", twee der grootste vemen, komt men voor grote moeilijkheden te staan. De andere koelhuizen zijn nage noeg in beslag genomen en nu zit men met het grote Drobleem, waar onze verschillende producten op te slaan. Vooralsnog kan men ons geen enigszins bevredigende oplossing van dit vraag stuk aangeven. Het is bekend, dat er in België een groot gebrek aan koel huisruimte heerst en dat men daar ge bruik maakt van koelhuisruimte in Ge nua en Milaan, maar de ervaringen met de Zuiderlingen, die niet de nodige zorgvuldigheid betrachten, zijn dusdanig slecht, dat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat de Nederlanders van deze of der gelijke ruimten gebruik zullen maken. De wederopbouw van de beide geheel of gedeeltelijk vernielde koelhuizen is dus wel zeer gewenst. Ten departemente deelde men ons mede dat zodra een ver zoek om vergunning voor de wederop bouw is gedaan, de prioriteitscommissie deze zaak zal bezien. Het is wel aan te nemen, dat de aanvrage met welwil lendheid behandeld zal worden, maar er zijn heden ten dage meer belang rijke en dringende projecten. Van de zijde der directie van de N.V. Blaauwhoedenveen-Vriesseveem deelde men ons mede, dat men zich, zolang nog geen volledig overzicht van de schade is verkregen, niet kan wagen aan ver wachtingen omtrent het herstel. Hier zal zeer zeker geruime tijd mee ge moeid gaan, mogelijk enkele jaren. De Districtsrecherche der Rijkspolitie te Roermond werd ingeschakeld en in samenwerking met de Centrale Con trole Dienst werd het onderzoek met kracht en voortvarendheid voortgezet. De hele grensstrook in het betrokken gebied werd opnieuw onder de loupe genomen en betrokkenen aan een ver hoor onderworpen. Uiteindelijk kwam men zelfs in Brussel terecht, waar zeer waardevolle getuigen werden opge diept. Tenslotte wees het onderzoek de ver moedelijke leider van dit complot aan en wel de veehandelaar A. S. uit Weert Het stond vast dat S. rundvee en paarden in Nederland opkocht voor België; welke hij kocht op de Bossche markt, omdat deze markt ook in België zeer goed staat aangeschreven. Het vee werd dan op de boerderijen aan de grens gestald, van waaruit het trans port, dat gewoonlijk telkens uit vier a vijf stuks vee of paarden bestond, over de grens werd gebracht en wel langs een door S. aangewezen route. Een dezer uitgangspunten was de boerderij van de gebroeders H. te Weert. Wanneer een transport voor België op de boerderij van H. werd gelost, ver zocht S. aan H. de waakhond van hem zolang op de zolder te brengen, daar hij anders te veel kabaal maakte en dit de aandacht van eventueel surveillerende ambtenaren kon trekken. Op gezette tijden ging S. naar België om met zijn „opdrachtgevers", van wie hij een zeer hoog commissieloon ont ving, af te rekenen. Zeer hoge prijzen werden door de Belgen gegeven voor vee en paarden. Ook in Budel had S. zijn trouwe medewerkers en van daaruit werd voor de nodige transporten ge zorgd. Ondanks de vele bezwarende ge tuigenverklaringen van S.' medehelpers bleef hij lang bij zijn onschuld volhar den. Tenslotte gaf hij toe drie 'a vier maal een hoeveelheid van vijf stuks vee te hebben gekocht, die, na bij de boer derij van H. te zijn gebracht, 's nachts naar België werden getransporteerd. Hij verklaarde eveneens, dat het hem be kend was, dat deze uitvoer verboden was. S. heeft thans in de Pollartstraat de tijd om deze clandestiene transporten langzaam te overdenken. Te zijner tijd zullen de Bijzondere Politierechter en Officier van Justitie over deze smokkelaffaire beslissen. De Belgische politie heeft gisteren de 28-jarige M. V. en de 32-jarige A. V. ge arresteerd. Beide gebroeders hadden het plan beraamd vier ton gietijzeren staven ten nadele van een firma uit Charleroi te ontvreemden. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van het troe pentransportschip „Zuiderkruis", dat 24 September a.s. te Rotterdam wordt verwacht. Laat de grondtoon van bezadigde goedheid en wijsheid in geheel uw leven doorklinken. Godsdienstleer is nu niet bepaald een materie die zich leent om zo in een verloren kwartiertje eens eventjes met de kinderen te bespreken. Vooral niet voor die ouders, wier gods dienstkennis niet al te groot is. Het overhoren van de vragen, 't boekje met antwoorden in de hand, nu ja, dat is nog wel te doen. De moeilijkheid ontstaat, als de kinderen gaan. vragen, of als de tekst der antwoorden tot enige verkla ring dwingt. Het is daarom zo verheu gend, dat voor het Bisdom Haarlem, in het boekje dat voor de 3e klas bestemd is, voor iedere les met de te leren vra gen een inleiding gegeven wordt, die op zeer bevattelijke wijze uitleg en verdui delijking geeft. De bijzondere uitgave van dit deeltje is dan ook oorzaak, dat we in dit derde artikeltje nogmaals de aandacht op de Nieuwe Katechismus willen vestigen. Juist dit deeltje voor klas 3 vraagt en verdient onze bijzondere belangstelling. En vooral de jonge gezinnen, anders ge zegd die gezinnen waar kinderen van 2e of 3e klas aanwezig zijn, zullen er goed aan doen, dit kleine boekje aan te schaffen en goed te gebruiken. Laten de ouders van deze jonge gezinnen toch goed beseffen, dat zij de toekomst van hun gezin nog in handen hebben Zij bezitten nog de kans hun gezin tegen de vele storende invloeden van buiten te beschermen en hun kinderen die opvoe ding te geven, die voor een goed christe lijk gezin noodzakelijk is. Maar dan zul len zij ook het machtig hulpmiddel, dat hun geboden wordt in dit eenvoudige katechismusboekje, moeten aangrijpen. Dan zal daarmee aan de godsdienstige opvoeding der kinderen een voorname plaats gegeven moeten worden. En dat is het, wat met dit boekje bedoeld en met weinig moeite ook bereikt kan worden. Het kleinste deeltje van de Nieuwe Katechismus telt 104 zeer een voudige vragen. De tekst daarvan is door 8 a 9-jarigen heel gemakkelijk uit het hoofd te leren. Maar aan iedere les gaat een eenvoudige uiteenzetting vooraf, die aan vader of moeder de mogelijkheid biedt, de leer stof duidelijk te maken. Natuurlijk zal ook de school met dit boekje haar voor deel doen en zullen die boekjes daar zeer zeker met vrucht gebruikt worden. Maar de ouders moeten met de school samenwerken. Dat kleine boekje biedt hun een unieke kans. dit goed te doen. Daar is geen geleerdheid voor nodig: de eenvoudigste vader of moeder kan aan de hand van dit boekje aan 3e-klassers (en zelfs ouderen!) de nodige uitleg ge ven. Bij doorbladering van dit met en kele illustraties verluchte boekje blijkt dadelijk op wat voor werkelijk kinder lijke wijze de vragen ingeleid worden. Neem b.v. de inleiding op de les over God. Hoe abstract is het begrip God, vooral voor jongere kinderen. Maar hoe moet hun idee omtrent God veranderen als ze horen: „God is je Vader, die in de hemel woont! 't Is geweldig fijn, als je een vader op aarde hebt, die van je houdt, maar veel fijner is het, dat we allemaal een Vader in de hemel hebben, Die oneindig veel meer van ons houdt". En lees dan de uiteenzetting over: Waar God is. „Ben ik op straat, God is bij mij. Ben ik thuis of op school.' God is bij mij. Wanneer ik speel met heel veel kinderen, is God bij mij, maar Hij is ook bij mij. als ik alleen ben. Ik ben dus eigenlijk nooit alleen, want overal is God, mijn Vader, bij mij." Sla als typisch voorbeeld van een eenvoudige verklaring van een zeer moeilijke zaak de les over de onkuis heid op. Hoe begrijpelijk wordt daar het: „Gij zult geen onkuisheid doen" en ..Gij zult geen onkuisheid begeren" verklaard. „God heeft ons lichaam gemaakt als één van de allermooiste dingen van heel de scheppingOok ons lichaam zal eens stralend en mooi in de hemel mogen komen. Twee geboden heeft God ons gegeven, die gebieden ons lichaam als ee^ geschenk van God vol eerbied te behandelen en er vol eerbied over te denken." Wij weerstaan aan de verleiding, meer van deze en andere uiteenzettin gen over te nemen. Iedere nieuwe les is bijna een verrassing van eenvoud! Ja... dit boekje moet inderdaad in de handen van iedere opvoeder komen. Dit boekje moet de handleiding worden van het godsdienstig onderwijs, dat ook de ouders aan de kinderen gaan geven. Niet de kinderen zelf de inleiding tot de lessen maar even laten lezen. Daarvoor is de tekst in 't algemeen voor derde-klassers iets te moeilijk. Maar de ouders moeten voorlezen of met eigen woorden na- vertellen! Dat hoeft heus niet veel tijd te kosten. De één a twee bladzijdjes tekst zijn zo gelezen. Maak van de les in 's hemelsnaam geen preek. Houd alles kort en eenvoudig, zoals ook dui delijk de bedoeling van het boekje bhjkt te zijn. R' De hoofdredacteuren van twee Finse bladen, Keski Swomaninen en Karjalan Maa, zijn op last van president Paasi- kivi voor het gerecht gedaagd omdat zij een artikel hebben gepubliceerd, waarin gesuggereerd werd, dat Stalin de hand gehad zou hebben in de dood van Zhdanof. Beide bladen zijn organen van de boerenpartij. Het bericht was afkomstig van een correspondent in Stockholm. Officieel is gisteravond bekend ge maakt, dat op 11 October in Londen tussen de Britse regeringsleiders en vijf van de zeven Minister-Presidenten uit het Britse Gemenebest vertrouwelijke besprekingen over gemeenschappelijke belangen zullen beginnen. Joseph Chifley, Minister-President van Australië, en dr. Daniel Malan, Mi nister-President van Zuid-Afrika, zijn beiden niet in staat persoonlijk aan deze besprekingen deel te nemen, maar zul len worden vertegenwoordigd, aldus de bekendmaking. De zeven landen van het gemenebest, die op de besprekingen zijn vertegen woordigd, zijn Australië, Canada, Cey lon, India, Pakistan, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. De bekendmaking duidde niet aan, wat het specifieke karakter van deze besprekingen was. Het is echter algemeen bekend, dat het voornaamste onderwerp van bespre king de kwestie zal zijn in hoeverre de landen van het gemenebest bereid zijn hun economische en defensiepolitiek aan die der Brusselse vijfmogendheden-al- liantie in het bijzonder en die van West-Europa in het algemeen aan te passen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1