Kletspraatjes over steekpenningen Krasse oude dame reisde alleen naar Canada Van invalide mariniers bruikbare mensen maken D Zwaar beladen Wat de pelgrims van het Heilig Jaar wacht D Vertrouwen in het D.E.M.-kamp KUNT GERUST ZIJN Katholieke Vrouwenbeweging en gezinszorg Internationale Missietentoonstelling Een belangrijke avond interlandprogramma Het koelhuis „Amerika" brandt nog steeds Haarlemse makelaar liet het er niet bij zitten „De Spaarnestad" Feest in de Kijkduinstraat Sociaal medische Dienst der Marine op de bres Uit het land van Groenendaal VAN LENT GEKEND.... SERVICE GEWEND! DINSDAG 14 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING PAARDENSPORT D.W.T. IN BREDA Wandeltocht voor de jeugd Dierenbescherming OVERVEEN Demonstratie Friese Fakir ZANDVOORT Contactavond Hotel De Schelp Besommingen BRANDSTOFFENHANDEL R.K. ONDERWIJZERSDAG DOOR GAS VERSTIKKING OMGEKOMEN Leden Bijz. Federaal Overleg naar Nederland Handelsavondonderwijs protesteert Pakjcetpost naar Italië VELSEN-NOORD Concert in Heliomare Zilveren jubileum VELSEN Fonds Kankerbestrijding Vier maal tegen de Belgen Slagers-orgeldraaiers CASTRICUM Castricummerpolder Bijeenkomst Propaganda-avond KLM Van Lent's Autobedrijven Heemstede, Raadhuisstr. 63, Tel. 28810 Heemsteedse Dreef 201 ASSENDELFT Zilveren jubileum Beurs van Amsterdam LICHT VERDEELD BEVERWIJK Naai-, knip- en kookcursus „De Reisduif" vloog Gouden huwelijk Wordt er in Haarlem geknoeid by het geren van vergunningen voor huisves ting? Zijn er makelaars, die zich laten beïnvloeden door steekpenningen of ge schenken? Het publiek is vlug geneigd om te vertellen, dat het wel eens gehoord heeft „dat die en die vergunning met die middelen gekregen was". De prac- tyk wijst uit, dat in Haarlem al degenen, die het verschrikkelijke woonprobleem moeten oplossen, betrouwbaar zijn en zeer veel waarde hechten aan hun goe de naam. Maar juist daarom heeft zich v&or de politierechter een Haarlems ingezetene moeten verantwoorden, die een make laar, werkend in opdracht van de ge meente, van het aannemen van steek penningen beschuldigd had. Verdachte deed op een avond de heftigste verwij ten zowel aan*het adres van het,huis vestingsbureau met zijn ambtenaren aJs aan de betrokken makelaar. En 't kwam zover, dat hij de laatste bij herhaling beschuldigde, dat hem minstens drie ge vallen bekend waren, waarbij bedragen van f 100 en f 150 als steekpenningen aanvaard waren. De makelaar, een der tien, die voor het gemeentelijk bureau voor huisves ting diensten verrichten en de proble men met de woningruimte zeer bijzonder kent, was er van overtuigd, dat geen Ook de paardensport houdt rekening met het wisselen der seizoenen, dus bij het naderend najaar moeten de bakens worden verzet. Nazomer betekent ge woonlijk grotere tochten te paard, die anders bij het warme zomerweer teveel krachten van de paarden zouden ver gen. Zo een tocht werd dezer dagen ge houden. Toen de 25 ruiters, na vijf uren te paard te hebben gezeten, afstegen, zal wel niemand spijt hebben gehad van deze door zon overgoten tocht in een der mooiste stukken natuur van Noord- Holland. Het landschap by „Duin en Kruidberg," nu, na een regendag nog mooier dan anders, heeft de natuur liefhebbers méér dan voldaan. In het kader van de sportverbroede- ring tussen Nederland en België orga niseerde Surae een zwem- en polovier kamp in het Bredase Sportfondsenbad met als deelnemende clubs: de Vrije Zwemmers. Mechelen, Olma, Turnhout, De Watertrappers-Haarlem en Surae. De voornaamste uitslagen luidden: Dames: 100 M. borstcrawl 1. C. Bij voet S 1.16.1, 2. P. v. Bruggen 1.21.5. 100 M. schoolslag 1. W. Jetten S 1.31.6, 2. D. Turkenburg DWT 1.32.1. 100 M. rugslag: 1. E. Bijvoet S 1.23.3, 2. B. Ne- lissen DWT 1.27.1. 3 x 50 M. wisselslag 1 Surea 1.54.6, 2. Watertrappers 1.55.4. Heren: 100 M. borstcrawl 1. H. Fannes VZ 1.11.3, 2. F. van Dam DWT 1.11.8. 10C M. schoolslag 1. B. Ie Roy S 1.18.-, 2. J. Lablans DWT 1.20.2. 50 M. rugslag 1. A. Hens Olma 36.4, 2. J. v. d. Heijde DWT 37.8. 3 x 50 M. wisselslag 1. DWT 1.45.6, 2. Surae 1.46.9. De R.K. Wandelsportvereniging „St. Bonifacius" te Haarlem organiseert Za terdag 18 en Zondag 19 September haar derde jeugdwandeltocht onder auspi ciën van de Ned. Kath. Sportbond. De tocht is opengesteld voor de jeugd tot 18 jaar. Er kan gewandeld worden zowel individueel als in groepsverband. De start is Zaterdag van 2 tot 3 u. en Zon dag van 12 tot 1 u. vanaf de St. Lucia- school aan het Pretoriaplein. De lengte van de tocht is 15 km. Inschrijvingen kunnen gedaan worden via het secreta riaat, mej. H. H. Koehorst, Temate- straat 39 en ook op Zaterdag 18 en Zon dag 19 September aan de St. Lucia- school. Het dierenasyl in de Ridderstraat is gerestaureerd en is nu een goed ge outilleerd tehuis en polikliniek gewor den. Gewonde honden en katten genie ten een goede verzorging en logé's vin den 'n uitstekende bewaarplaats. Op 4 October zal in Haarlem een dierendag worden gehouden, waarop gecollecteerd zal worden ten bate van de dierenbe scherming. Collectanten en collectrices kunnen zich opgeven in het asyl, Rid derstraat 11, Haarlem. Het succes, dat de Friese Fakir te Heemstede mocht boeken, heeft het Ka tholiek Thuisfront „Overveen" doen be sluiten hem Woensdag 22 September uit te nodigen voor het geven van een de monstratie. Het muzikale gedeelte zal verzorgd worden door de mandoline- en hawaiianband de „Guimamba's" uit Heemstede. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de volgende adressen: de dames Vader, Oostertuindorplaan 12, Overveen en J. Voskuijl, Jan van Galenstraat 5, Haar lem. Hedenavond om 8 uur belegt kapelaan Nijman in het patronaatsgebouw een contactavond voor de meisjes van 18 tot 30 jaar. Naar wij vernemen, zal hotel „De Schelp" deze winter geopend blijven. Mo menteel verblijven er ruim tweehonderd gasten, voornamelijk buitenlanders IJMUTDEN, 13 September. 1 stoom trawler met een besomming van 14200, IJm. 99 Batavia 14600, IJm. 22 Ita 1060 (afgebroken reis wegens schade), IJm. 97 Bruinvis ƒ4720, Um. 70 Zeehond 8380; motorloggers KW 89 3560, KW 169 2780. KW 125 ƒ3920, KW 159 ƒ9180, KW 108 2660, KW 91 ƒ2190, KW 166 ƒ2570, KW 84 ƒ3290. KW 28 2650, KW 210 ƒ1400, KW 72 ƒ1200, KW 21 ƒ1660, UM 52 ƒ1740, IJM 316 ƒ1140, IJM 229 1840, IJM 11 ƒ2100. IJM 248 1390, IJM 5 2380, UM 79 3360. UMUIDEN, 14 Sept. 1 stoomtraw ler met een besomming van f 20740, R.O. 15 Antje f 12080, Um 16 Bergen f 14090, IJm 6 Norma Maria f 19430. 1 motor- logger KW 78 f 7090. kustvissers IJm 213 f 380. IJm 214 f 3780, VOL 9 f 530, HA 53 f 230, Urk 69 f 210, Urk 125 f 270, Urk 60 f 1240, Urk 4 f 160, Urk 99 f 400, Urk 62 f 310. Urk 90 f 210, Urk 161 f 370, Urk 16 f 160. De aanvoer bestond heden uit 10 kis ten tarbot en tong, 100 kisten schol, 50 kisten schar. 40 kisten bot, 50 kisten ka beljauw, 20 kisten koolvis, 75 kisten wij ting, 6450 kisten haring en 50 kisten di versen. der makelaars noch ambtenaren ooit enig geld of goed voor het geven van voorkeur ooit ontvangen zou hebben. Hij diende daarom een klacht in bij de Justitie in overleg met het bestuur der Vereniging van makelaars in Haarlem en omstreken. Dit bestuur achtte het noodzakelijk, dat tegen het steeds toe nemend euvel van verdachtmaking en openlijke beschuldiging doeltreffend zou worden opgetreden, mede in het open baar belang. Tijdens de zitting erkende verdachte het ten laste gelegde. „Men" had gezegd, dat er bij het bureau voor huisvesting met geld wel wat te doen was. Hij kon echter geen enkel feit naar voren bren gen om zijn bewering waar te maken, betuigde zijn spijt en vroeg clementie. Op een vraag van de politierechter deelde hij mede slechts de beschikking te hebben over twee kamers zonder stookgelegenheid. De officier van justitie eiste tien gul den boete. De politierechter, die de rui terlijke bekentenis van verdachte waar deerde. alsook zijn spijt over het gebeur de, verlaagde met de opmerking, dat dit feitelijk geen strafmaat vormde voor de ernstige overtreding de straf tot vijf gulden of drie dagen hechtenis. Opgelucht verklaarde verdachte, dat hij niet in hoger beroep wilde gaan. In verband met deze rechtszaak wijst men er ons op, dat kletspraatjes over gevallen, waarbij steekpenningen ter ta fel zouden zijn gekomen, zeer ernstig worden opgenomen. Indien ze waar zijn, dient de betrokken makelaar of ambte naar streng gestraft te worden. Maar ais het om laster gaat, zal de lasteraar de volle last moeten dragen. Een marktkoopman betrapte een 54- jarige dame op heterdaad, toen zij op de weekmarkt enige lapjes stof uit een kraampje wegnam. Bij de recherche be kende de dame dat zij 5 lapjes stof en 2 theedoeken had ontvreemd. Alles is in beslag genomen. Hedenmorgen vroeg brak een kleine brand uit in een slaapkamer op de tweede verdieping van een woning aan de Duvenvoordestraat. Het vuur ont stond toen een zesjarig zoontje met lu cifers aan het spelen was. Door tijdig ingrijpen van een benedenbewoonster, die de brand met enkele emmers water bluste, bleef de schade beperkt tot een stuk verbrand behang. als U de nieuwe kolen- bonnen spoedigst bij ons inlevert. De winter zal U niet deren, wij zorgen voor U 1 Nog vandaag een telefoon, tje of een envelop met kolenbon no. drie en vier naar: Friese Varkenmarkt 610 (Spaame bi) Viaduct) Telefoon 14164 13904 (Adv.) De afd. Amsterdam, Haarlem, Zaan dam en Aar- en Amstelstreek der St. Augustinusvereniging houden Woens dag 22 September hun vijftiende R. K. Onderwijzersdag in de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam. Om 9 uur des ochtends draagt de deken van Am sterdam, Mgr. G. P. J. v. d. Burg, een H. Mis op in „De Papegaai". In de och tendbijeenkomst spreekt rector B. J. de Bot, geest, adviseur van het Kath. On derwijzers-Verbond, over: „De onderwij zer en de Maatschappij". Des middags houdt mr. drs. Th. Regout een voor dracht met kleurenfilm: „Zwerftochten tussen Afrika's keerkringen". In de za len van Krasnapolsky wordt een ten toonstelling van leermiddelen gehouden. Zondagavond ontdekten bewoners van een huis in de Albertus Perk- straat te Hilversum, dat hun buren reeds de gehele dag geen teken van leven hadden gegeven. Bij onderzoek bleek, dat de 69-jarige verpleegster A. G. van de 84-jarige weduwe A. S. B., de gaskraan open had laten staan, tengevolge waarvan beiden de verstik kingsdood zijn gestorven. Een tweeling, die zich eveneens in de kamer bevond, heeft het leven te danken aan het feit, dat de wieg voor het geopende raam stond. Onder leiding van de premier van Oost-Indonesië, Anak Agoeng Gde Agoeng. zijn hedenmorgen enige leden van het Bijzonder Federaal Overleg naar Nederland vertrokken. De eerste minister van PasoendSh. R. A. Poe- radiredja, is nog niet vertrokken in verband met de opening van de zit ting der voorlopige volksvertegen woordiging van Pasoendan. Een vlaggende Haarlemse straat ontving dezer dagen een stralende oude dame, mevrouw M. RoodeOp- gelder, die op haar 75-jarige leeftijd een reis naar haar dochter in Canada heeft gemaakt. Denk echter niet, dat haar de sporen van een eerbiedwaar dige ouderdom zijn aan te zien. Neen, het is nog een levenslustige vrouw, die na een heerlijke tijd bij haar dochter en schoonzoon overzee, in de Kijkduinstraat uit de auto stapte. I^ater vertelde zij ons. dat zij zich op dit ogenblik als een „koningin" voelde. V/at een belangstelling, versiering en vlaggen waren er te harer eer in de Kijkduinstraat saamgebracht! Dit alles was echter niet alleen een uiting van bewondering en hulde voor de kranige onderneming van mevrouw Roode. maar tevens een blijk van buren- medeleven voor het gouden huwe lijksfeest van de thuisgekomene en haar echtgenoot, die zich nóg „jonger" dan zijn vrouw noemt, omdat hij 72 jaar is. Zij vertelde ons. dat zij de 20e April op een mooi zeeschip stapte en voor het eerst van haar leven een buiten landse reis ging maken. Veel bewonde ring heeft zij overal gehad, omdat zij de tocht op haar 75-jarige leeftijd ge heel alleen heeft gemaakt. Na een week stapte de kranige dame in New York aan land, waar een auto haar opwacht te En toen ging het per auto over prachtige wegen naar de plaats van bestemming, Aldershot bij Toronto in Canada. Vijf maanden zij noemde dit de mooiste tijd van haar leven heeft mevrouw Roode daar bij haar dochter doorgebracht. Zij ging op bezoek bij ge- emigreerde landgenoten en amicale Ca nadezen én.genoot. Veel verhaalde zij ons over haar belevenissen in Ca nada, bij de Niagara-waterval en de Meren. Begin September was de dag aange broken, waarop de „Nieuw Amsterdam" haar naar het vaderland terugvoerde. De Inhuldigingsfeesten heeft zij midden op de Oceaan gevierd, en eenmaal weer in Haarlem aangekomen, begon het ver late gouden huwelijksfeest. De eigen lijke feestdag viel n.l. tijdens haar ver blijf in Canada. Reeds zeer veel bezoek heeft mevrouw Roode gehad, ook wer den vele cadcaux aangeboden. Is er iets mistroostiger en terneer drukkend voor een invalide marine-man dan thuis te zitten, geen werk om handen te hebben, wel een goede ver zorging te genieten, maar toch steeds gekweld te worden met de gedachte, dat hij zijn huisgenoten, hoe voorko mend en vriendelijk ze ook zijn, hin der en overlast bezorgt? Moet de ma rinier, die zijn benen verloren heeft en maandenlang in een herstellings oord of ziekenhuis ligt,' niet neerslach tig worden? Er is toch Immers altijd wel werk voor hem te vinden, als te lefonist, typist of in een administra tieve functie. Zeker, velen van deze mensen, die in valide geworden zijn, kunnen weer bruik bare mensen in de maatschappij worden. Men ga maar eens zien in de Donderdag officieel in gebruik genomen gebouwen van de Sociaal Medische Dienst van de Ko ninklijke Marine te Leiden, het complex dat enkele maanden geleden verlaten is door de Mijnopruimingsdienst, hoe een marinier, die zijn beide benen mist, opge ruimd achter de lastafel zit, hoe een man wiens beide handen zijn afgeschoten zich met de Phili-shave scheert en op wat voor enthousiaste manier er door invaliden ge werkt, wordt achter draaibank, instrumen tentafel, of in de smidse. Dit is heel wat anders dan in het her stellingsoord dagen van verveling te slij ten of thuis achter de witte gordijnen en het bloempotje naar buiten te staren in slopende ledigheid. Hier in Leiden wordt met veei animo gewerkt, eerst rustig aan, maar later allengs met meer vaart en ener gie, zodat de arbeidsprestatie die van de gezonde werkman meermalen overtreft. En is men slechts langzaam herstellend, dan is er het werk aan de gebruiks- en siervoorwerpen, tassen en andere nuttige dingen, niet zo maar om de verveling te ontlopen, maar wel degelijk met het doel iets goeds te leveren, want het werk van de mannen wordt grif opgekocht door de grote zaken. En zegt het de lezer verder niets, dat, terwijl bij de komst van de Sociaal Medische Dienst de gebouwen in een deplorabele staat verkeerden, de zalen nu blinken van de frisse verf, er aller lei voorzieningen zijn getroffen van het inrichten van de dokterskamer tot het fabriceren van kasten, tafels en het aanleggen van een ganse telefooninrich ting toe. alles door deze invaliden, die gedoemd schenen hun leven verder met stilzitten en nietsdoen te slijten Hier in Leiden wordt prachtig werk ge daan en het is een genoegen te luisteren naar de officier van gezondheid 1ste klasse dokter D. H. F. Wolters, die met enthou siasme vertelt van de grote werklust die hier heerst, van de arbeidsvreugde en de resultaten. Enkele voorbeelden: een officier van de mariniers verspeelde zijn been; na een week of zes kan hij met zijn kustbeen gaan oefenen, vier dagen later liep hij zondêr stok, twee weken nadien In een gecombineerde vergadering van de Bond van directeuren en leraren bij het Handelsavondonderwijs en de R.K. Vereniging tot Bevordering van het Handelsonderwijs, is bij acclamatie een motie aangenomen, welke is toege zonden aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Fi nanciën en waarin de leden hun ver ontwaardiging uitspreken over „het tegenhouden van de invoering der door de commissie voorgestelde wijziging van de Leidraad 1928 door het ministerie en de verslechteringen, die door dit mi nisterie in de voorgestelde regeling wor den gewenst." Zij eisen ongewijzigde invoering van de voorgestelde regeling per 1 September 1947 en onmiddellijke uitbetaling van een voorschot op basis van deze regeling van genoemde datum af. Naar Italië zullen voortaan ook an dere postpakketten dan geschenkzen dingen kunnen worden verzonden. De postkantoren verstrekken alle andere inlichtingen over beperkende bepa lingen. Het is de grootste voldoening voor de leden der R. K. Harmoniekapel „St. Caecilia", dat, wanneer zij een concert geven voor de patiënten van Heliomare, het „publiek" overdankbaar is. Zo ook Zondagmiddag weer. Om vijf uur arriveerde de kapel te Wijk aan Zee, waar een Hartelijke ontvangst wachtte. Voor het paviljoen der afdeling oude ren werd opgesteld en spoedig klonken de vrolijke tonen van een mars. Vervol gens voerde de kapel „Rosamunde" uit en na de ouverture „Stiffelio" werd even gepauzeerd. Tijdens deze pauze zei rector Van Ginkel de directeur en leden van het corps hartelijk dank voor hun jaarlijks concert. Namens alle patiënten werd de wens uitgesproken, dat „Caecilia" deze goede traditie ook het volgend jaar zal handhaven. Dan volgden nog de wals „Les Roses du Midi" van Joh. Strauss en enkele pittige marsen. Een daverend applaus was de dank van de toehoorders. Daarna ging „Caecilia" naar het kin derpaviljoen, waar eveneens een vrolijk concert werd gegeven. De heer W. 't Hart heeft onder grote belangstelling zijn zilveren dienstjubi- leum aan de papierfabriek gevierd. Zowel ten directiekantore als in zijn eigen afdeling zijn veel hartelijke woor den gesproken. Als cadeau's werden overhandigd een couvert met inhoud en een drietal huishoudelijke artikelen. Mevrouw 't Hart ontving een fraaie kamerplant. Het comité „Nationaal Huldeblijk" Velsen kwam op het raadhuis bijeen om 'de resultaten te vernemen van de in deze geréeente gehouden inzameling voor het Fonds Kankerbestrijding. De penningmeester deelde mede, dat de inzameling in deze gemeente tot he den heeft opgebracht een bedrag van f 10.120,88. Dit betekent een record-op brengst voor een collecte in deze ge meente. Bovendien moet er rekening mede worden gehouden, dat in dit be drag niet zijn begrepen de bijdragen door een aantal bedrijven en particu lieren rechtstreeks gestort op rekening van het Landelijk Comité. De voorzitter, dr. Rutten, bracht dank aan de secretaris, de heer H. Hogetoom, de penningmeester, de heer M. Roos, en verder allen, die tot het welslagen van deze inzameling hebben medege werkt. e Katholieke Vrouwenbeweging, die haar programma en haar be staansrecht ontleent aan de uit spraak van Z.H. de Paus en die op uit drukkelijke wens van onze Bisschop weer tot nieuw leven is gebracht, gaat ook in het land van Groenendaal, als de voortekenen niet bedriegen, een goede toekomst tegemoet. Dat wil niet zeggen, dat men zover is dat alle Ka tholieke vrouwen lid zijn geworden het bestuur zou zich gelukkig prijzen, wanneer dit wel het geval was maar de afdeling voelt zich thans al zo sterk, dat zij zich bezig houdt met de grote problemen van deze tijd- Dat is inder daad een zeer verheugend teken, want het is niet alleen een duidelijk bewijs dat men de moeilijkheden van de her oprichting te boven is, maar dat men zich in staat'acht, de vleugels wijder uit te slaan en een positieve bijdrage te leveren tot een vollediger ontplooiing van het rijke Katholieke leven. Eén van de problemen, waarvoor de Katholieke Vrouwenbeweging in onze gemeente zich thans daadwerkelijk gaat interesseren, is die van de gezins zorg. Het zal wel niet nodig zijn, met feiten aan te tonen, dat juist bij het Katholieke volksdeel op grond van de Katholieke levenshouding het probleem van de gezinszorg wel het meest nij pende en het meest zorgwekkende is. De vele aspecten die met elke poging tot een goede oplossing van dit vraag stuk samenhangen, eisen, dat niet al leen met kracht en met voortvarend heid, maar ook met de nodige tact en souplesse wordt gehandeld, om elk ge val waarin aan een gezin hulp moet worden verleend, zo snel en bevredigend op te lossen als maar mogelijk is. En het ligt voor de hand dat dit uitsluitend kan geschieden als men uitgaat van het feit, dat alleen de daadwerkelijke christe lijke naastenliefde de enige en absolute drijfveer kan zijn diein staat is dit probleem afdoende op te lossen. En wie de moeilijkheden kent, waarmede in naburige gemeenten met het probleem van de gezinszorg wordt geworsteld en gevochten om het in goede banen te leiden, kan begrijpen dat het initiatief van de afdeling Heemstede van de Ka tholieke Vrouwenbeweging alle lof ver dient. Daarnaast mag ook de verwachting worden uitgesproken, dat. hoe ook de vorm van de gezinszorg moge wezen, deze in elk geval moet leiden tot een oplossing van het probleem. Het actieve bestuur van deze afdeling begrijpt, dat dit geen taak is uitsluitend voor de leiding en roept daarom alle Katholieke vrouwen uit beide pa rochies uit het land van Groeiw*"®* op tot het bijwonen van de grote ver gadering die op Dinsdag 14 September in het R.K. Verenigingsgebouw wordt gehouden en precies te 8 uur begint. Het geeft daarmede duideiyk te kennen, dat de oplossing van het vraagstuk der gezinszorg een aangelegenheid is die alle Katholieke vrouwen raakt en dat dus slechts met de volledige medewer king van alle Katholieke vrouwen uit de wereld kan worden geholpen. Dit houdt mede in het kan niet scherp genoeg worden gesteld dat alle Ka tholieke vrouwen verantwoordelijkheid dragen voor het al of niet slagen van dit plan. Daarom is het goed, de woor den van rector Broers uit zijn predikatie welke hij 1-1. Zondag onder alle H.H. Missen in de kerk van O. L. Vrouw He melvaart hield over dit onderwerp, nog eens te herhalen: „Christelijke naasten liefde", aldus rector Broers, „wil niet betekenen dat wij die koesteren voor iemand in Transvaal, maar wel voor onze allernaaste omgeving. Wanneer men in zijn onmiddellijke nabijheid, dus vlak bij zich, hulp vêrleent, is dat de beleving van het voornaamste ge bod." Het is de verwachting van velen, dat deze, met bijna mannelijke forsheid opgezette poging om dit probleem grondig aan te pakken, volledig moge slagen en het zou voorts niet alleen de Katholieke vrouwen tot eer strekken, wanneer hun organisatie tot grootse da den in staat bleek té zijn. In het kader van deze beschouwing mag aan het slot een krachtige aan sporing aan alle Heemsteedse Katholieke vrouwen, ongeacht tot welke stand en rang zij behoren, de reeds aangekondig de vergadering bij te wonen, niet ont breken. Zij mogen daarbij bedenken, dat de ogen van vele moeders, die om hulp dringend verlegen zijn, vol span ning op het resultaat van deze verga dering zijn gericht. Zij zijn het die ho pen dat de echt christelijke gevoelens van naastenliefde, verwezenlijkt in een practische en voor ieder aanvaardbare uitnemende vorm van gezinszorg tot een schone beleving zullen komen. Niet alleen het katholieke deel maar de ge hele gemeenschap zal van een derge lijke hulpverlening de rijpe vruchten dragen. Het voornaamste is echter dat de poging slaagt en om dit te bereiken, heeft het bestuur niet alleen door mid del van rector Broers maar ook door circulaires, die aan de uitgangen van de kerken zijn uitgereikt, aan alle vrouwen en meisjes de aandacht gevraagd voor dit plan. Moge het gestelde doel zo vol ledig mogelijk bereikt worden. GROENENDALER. haalde hij zijn rijbewijs en nu staat hij les te geven. Een marinier verrichtte tij dens behandeling en herstel zulke belang rijke diensten, dat hij daarvoor zelfs on misbaar werd verklaard. Hij studeerde in tussen ook en gaat thans als technisch te kenaar een goede toek'omst tegemoet. Dokter Wolters ziet naast zijn werk voor de Marine nog andere grote mogelijkheden voor de invaliden in ons land. Met inbe grip van de blinden zijn er 280.000 en velen van hen, die nu de Staat niet alleen geld kosten, maar die zelf bovendien in een weinig benijdenswaardige toestand verke ren, zou, door hen een herstelproces te doen ondergaan, weer arbeidsvreugde ge schonken kunnen .worden. Maar daarvoor is veel nodig. De Marine geeft het goede voorbeeld hoe de invaliden weer geschikt gemaakt kunnen worden voor de maat schappij, waarbij allereerst wel op de voor grond mag worden geschoven de belang rijke waarde voor de patiënt zelf, het her winnen van zijn zelfbewustzijn en het over winnen van zijn geleidelijk aan groeiend en steeds groter wordend minderwaardig heidscomplex. Het interlandprogramma voor het voet balseizoen 19481949 luidt als volgt. 31 October: NederlandBelgië. 21 November: BelgiëNederland. 13 Maart: NederlandBelgië. 31 Maart: BelgiëNederland. 23 April: NederlandFrankrijk. Begin Juni: ZwedenNederland en Fin landNederland. Verder 24 October LuxemburgZuid- Nederland: 30 October Denemarken B Noord-Nederland: 24 April Frankrijk B Nederland B; Begin Juni Oost-Nederland— Oost-Frankrijk. Hedenmorgen verscheen een groep slagers uit Groenlo op de kennismarkt te Lichtenvoorde met een „pierement", om „op deze wijze nog iets te verdie nen". Indachtig de rattenvanger van Hameln, bevestigden de boeren inder haast de koeien met een extra touw aan de marktopstand. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, September 1948. Nu de hiertoe aangewezen instanties begonnen zijn met de voorbereidingen van het a.s. Heilig Jaar, is het uiteraard nog te vroeg om iets te kunnen verta len omtrent de plannen. Maar er zijn thans reeds zovele suggesties, ideeën en denkbeelden, dat men veilig kan aan nemen, dat het Jubileum van 1950 een hoogst indrukwekkende en onvergete lijke gebeurtenis gaat worden. De leiding bij de voorbereidingen be rust geheel in handen van een door de Paus geïnstalleerd Centraal Comité, waarin de voornaamste figuren uit het Bestuur der Kerk zitting hebben. Dit Comité, dat bestaat uit persoonlijkheden van diverse nationaliteiten, is zowel wat de organisatie als de eigenlijke viering van het H. Jaar betreft, de hoogste in stantie. Uit zijn leden zijn weer enige om- missies gevormd voor de meer techni sche onderdelen van het grote geheel.. Zo zijn er commissies voor de onder scheiden landen en nationaliteiten. Er is een commissie, die congressen en confe renties zal organiseren. Voorts een com missie voor gewijde muziek, die een uit gave voorbereidt, (in vele talen), waarin de voornaamste Gregoriaanse gezangen zullen worden opgenomen. Zij draagt tevens de verantwoordelijkheid voor de muzikale verzorging van de plechtig heden en zal internationale concerten organiseren. De „commissione tecnica" houdt zich bezig met de organisatie van het vervoer, het toezicht op de huisves ting. het verzorgen van zieken en ge- brekkigen en de bescherming van jeug dige pelgrims. Voorts is er een commis sie voor de „assistenza spirituale", die controle uitoefent op ieder initiatief be treffende geestelijke oefeningen en die tevens zorg draagt voor de uitvoering der Pauselijke richtlijnen, teneinde bo ven alles het godsdienstige karakter van de H. Jaar-viering hoog te houden. Het Centrale Comité zal tenslotte zélf, (en dit is maar él te nodig) een streng toezicht uitoefenen om te voorkomen, dat er door Rome's tienduizenden kleine winkeliers en straat-verkopers mis bruik zal worden gemaakt en onbehoor- In het café Broksma kwam het Col lege van Hoofdingelanden van de Cas tricummerpolder in vergadering bijeen. Een serie ingekomen stukken, waar onder brieven over de aansluiting op het gemeente-riool, stukken van het Centraal Beheer, Pensioenraad en Ged. Staten werden besproken. Ged. Staten hadden goedgekeurd de Keur, welke reeds na de vereiste publicaties rechts kracht heeft verkregen. Voorts waren er verschillende prijsaanbiedingen met betrekking tot diverse leveranties. O.m. werd een schuifladder besteld ten be hoeve van de Dogmolen ter waarde van f 91.20. Voorts een schrijvön van de Ned. Spoorwegen met betrekking tot de overhame van diverse percelen grond, welke reeds door verjaring wa ren verkregen. Besloten werd de na jaarsschouw te houden op Donderdag 14 October. Daarna kwam aan de orde het onder zoek van de geloofsbrieven van de he ren C. P. Spaansen en J. Dam, die op 7 Augustus bij enkele candidaatstelling werden benoemd Nadat een hiervoor ingestelde commissie die brieven had onderzocht, werd besloten tot toelating van deze personen. Op verzoek van de polder de Uit- gÉester en Heemskerkerbroek om een imaatduiker in de Maer- of Koorndijk aan te brengen, werd na ampele dis cussies afwijzend beschikt, omdat ge vreesd wordt, dat opstuwing moeilijk heden zal bezorgen voor de bezitters van de lage landerijen. Overeenkomstig het verzoek van Ged. Staten van Noord-Holland werd beslo ten aan het personeel een uitkering te verstrekken van 2% pet. van de pen sioengrondslag over 1947. Hiermee is slechts gemoeid een bedrag van f 15.83. Tenslotte werd een voorstel aangeno men om een adres te zenden aan de Vereniging van Noord-Hollandse Wa terschappen, teneinde bij de Provinciale Staten te bevorderen, dat een besluit wordt genomen om de minimum-aan slag te verhogen van f 0.25 tot f 1. De voorzitter stelde bij de rondvraag voor prijsopgave te vragen voor het puinbreken ten behoeve van de polder wegen. Tevens zal een onderzoek wor den ingesteld naar de eigenaren van diverse puinhopen, terwijl bij de Hoog ovens informaties zullen worden inge wonnen over de leverantie van hoog ovenslakken. Dinsdag 21 September zal in „Dé Rus tende Jager" een ledenvergadering wor den gehouden van de „Coöperatieve Boerenleenbank". De agenda vermeldt o.a. bestuursverkiezing. Aftredend zi.in de heren C. de Groot, C. Kuijs en C. Glorie. Woensdag organiseert de plaatselijke afdeling der K.J.B. bij de opening van het winterseizoen eèn propaganda- avond in de zaal van café „Roozendaal". Voor muzikale omlijsting zorgt de K.J.B.-band. lijke winsten zullen worden verdiend ten nadele van goedgelovige pelgrims... Iedere pelgrim, die in de Eeuwige Stad aankomt, zal een insigne ontvangen, ter wijl tevens een door het Co1 ité uit te geven gebeden-boek verkrijgbaar zal worden gesteld, waarin (ook al weer in vele talen) de voornaamste gewone en speciale gebeden te vinden zijn. En ten slotte zal aan ieder, die hetzij privé het zij in gezelschap door de H. Vader zal worden ontvangen, een medaille worden geschonken, die speciaal voor de pel grims van het H. Jaar wordt vervaardigd Hét meest grandioze belooft intussen de internationale Missietentoonstelling te worden. Het Vaticaan heeft reeds enige tijd geleden een oproep gericht tot alle Episcopaten, Nuntiaturen, etc. over de gehele wereld, teneinde de grootst mogelijke medewerking bij het organiseren van deze tentoonstelling te verkrijgen. En reeds thans komen de eerste inzendingen binnen. Deze expo sitie zal de belangrijkste en meest in drukwekkende zijn, die ooit op het ge bied van de Katholieke Missie werd gehouden en past beter dan wat ook in het raam van het H. Jaar, dat immers de eenheid en de gemeenschap van We katholieken ter wereld»zal bevestigen en hernieuwen. Doch al deze plannen en voorberei dingen, hoe belangrijk en interessant ook, zouden nog geenszins een welslagen van de machtige Jubileumviering ga randeren, als niet tevens een intense geestelijke voorbereiding onder de ka tholieken over de gehele wereld harten en geesten rijp maakt voor het komende Jaar van Genade. Daarom zullen reeds in deze herfst tot in de verst verwij derde parochies de geestelijke oefenin gen beginnen, op nadrukkelijk verlan gen van de H. Vader zelf. Overal, in alle landen, zullen in de tijd, die aar, het H. Jaar voorafgaat Missies worden gepreekt en retraites worden gehouden. In alle talen en onder alle volkeren zul len de kinderen van de H. Kerk zich bezinnen op de betekenis van het Jubi leum, dat komen gaat. Op het keerpunt van deze twintigste eeuw, nu van alle zijden de grootste gevaren dreigen voor de vrede, voor het geloof en voor de Kerk, zal de ganse gemeenschap van de Una Sancta zich voorbereiden om straks, als de Opper herder het Jubileum zal afkondigen, op te gaan hetzij werkelijk hetzij in de geest naar de Eeuwige Stad. Nog steeds is de brand in het koel huis „Amerika", die Zaterdagochtend vroeg uitbrak, niet gedoofd. Na zestig uur is de Amsterdamse brandweer nog niet kunnen inrukken en wordt 't vuur nog met zes stralen bestreden. e vorige week hebben wij afscheid elkander genomen in de gang van het stadhuis, die uit- van kijkt op de kamers van de overburen in de Zijlstraat. Ik zou u vertellen over iets wat geen fatsoenlijk mens in die deftige gang verwacht zou hebben... Aan de muur hangt een groot schil derij, waarop Vlaamse spreekwoorden zijn uitgebeeld. Naast dit schilderij is in keurig, maar wat verbleekt hand schrift de verklaring aangebracht. En nu gaat het mij om de verklaring, die notabene in een kostbaar lijstje gevat is. „Die een boer bedriegen wil, moet een boer meenemen", aardig en on schuldig. „Hij vlooit de kat in de zon' kan er mee door, misschien wat realis tisch. „Waar God een kerk sticht, bouwt de duivel een kapel", echt iéts van die Vlamingen en stof om over na te den ken. „Zij bakert de duivel", doen we allemaal als we ons geweten willen sus sen. Maar nu komt dan het ongepaste. Het spijt me, dat ik in deze tjeftige, con servatieve rubriek woorden moet ge bruiken, die er nog nooit in gestaan hebben, maar ze zijn voor rekening van de Vlamingen, Pieter Breughel, die ze uitbeeldde en het stadhuis, dat ze zwart op wit ophing. „Tegen de maan wateren". Weet U niet wat dit betekent? Heel eenvoudig: vergeefs lasteren. „Twee zitters op één beste kamer" staat geen uitleg bij, kan ieder dus naar ejgen goeddunken ana lyseren. „Als men in de drek roert, stinkt het", een spreuk, die ik zeker niet in de buurt van twee wethouders zou verwachten. Als u voor nog veel meer Vlaamse spreekwoorden belangstelling hebt, rep u dan naar het stadhuis, laat de bode u de weg wijzen en draai het witte borstbeeld van Willem II eventueel om. (Adv.) De heer J. Veenis, alhier, hoopt op 1 October a.s. de dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als op zichter van de polder. V.B. Stad Noord (Niet-officiële koersen) Voris Opening 14/9 98ft-H 161 206 290 254 349 174 182 267 161*4 slot 3Y* Nederl. 1948 99% 3-3*4 Nederland 1947 93-e 3 Ned. 62-64 98 A 3 Ned. 62-64 bel. fac. 98ft Ned. Handel Mii. cert 165% A.K.U. 162% Van Berkel's Patent 130 Calvé-Delft eert 182% Van Gelder 155*4 Kon. Hoogovens eert 207*4 Unilever cert. 2911-y Ned. Kabel 285% Philips 255*4 Kon. Petroleum 351 „Amsterdam" Rubber 175 Holl. Amerika Lijn 103 Kon. N. Stoomb. Mii. 18114 Scheepvaart Unie 183% H.V.A. 268 Deli Mii. eert. 162% ex dividend AMSTERDAM, 13 Sept. 1948. De aandelenmarkt heeft heden een kalm verloop gehad met wederom een iets vastere grondtoon voor de Indische fondsen. De belangstelling richtte zich voornamelijk op enkele specialiteiten zo als aand Aniem, Ned. Ind. Gas, Ned. Ind. Spoor en Ned. Ind. Handelsbank, die in open hoek tegc-i wat hogere koer sen uit de markt werden genomen. Bij cultuurondernemingen monteerde H.V.A. tijdelijk met 3% tot 271, doch het fonds verliet de markt weer op het vo rig slotniveau van 268. Een kleine vraag deed de koers van aand. Kon., Olie tijdelijk 4% oplopen, doch het slot kwam. toen aan de vraag was voldaan, weer op het vorig peil van 350%. Industriële aandelen lagen enigszins verdeeld in de markt met kleine koers afwijkingen naar beide zijden. De staatsfondsenmarkt gaf geen noe menswaardige verandering te zien. Als enige Beverwijkse club heeft D.E.M. Zondag een overwinning in de wacht gesleept en geen kleine ook. Be verwijk was opgetogen, want het had zo'n overwinning niet durven verwach ten. Voorspellingen zijn niet mogelijk, maar uit de goede en prettige geest op de jaarvergadering van D.E.M. voetbal gisteravond in de K.I.A. gehouden, viel op te maken, dat de met succes begon nen competitie stevig zal worden voort gezet, want ze kunnen prestaties leveren deze elf Wijkers, wanneer ze alles geven. Gisteravond zijn ze aan het praten ge weest. Onder voorzitter W. A. Gelder mans, die een inleidend woord sprak, werd de agenda voor deze jaarvergade ring vlot afgewerkt. Secretaris J. Schel vis moest constateren, dat het seizoen 1947—1948 allesbehalve rooskleurig was. Het eerste elftal geraakte zelfs in de gradatiegevaar. Tenslotte eindigde D.E.M. I op de vierde plaats van onder aan de ranglijst. De verrichtingen van de junio ren en adspiranten gaven reden tot te vredenheid. D.E.M. B werd zelfs kam pioen. D.E.M. A adspiranten eveneens. Enkele keren werd geprotesteerd te gen 't competitieprogram, dat zo was op gesteld dat meermalen alle Beverwijkse clubs buiten de stad speelden, om daar na allen thuis te moeten optreden. Deze protesten hadden geen resultaat. De secretaris van de jeugdafdelingen, de heer N. Smit, lichtte uitvoerig de suc cessen van deze groepen toe en consta teerde een uitstekende geest. Tevens sprak hij een woord van afscheid, om dat hij niet langer bestuurslid kan blij ven. Voorzitter Geldermans dankte hem hartelijk voor al het werk in het belang van D.E.M. verricht. Penningmeester Th. v. d. Meulen kon geen vreugdevol geluid laten horen. Bedroegen de inkomsten ƒ3572.89, de uitgaven ƒ3570, lieten een zeer miniem saldo over. De heer Geldermans kon zich wegens zijn zeer drukke werkzaamheden niet langer beschikbaar stellen als voorzitter, doch als vice-voorzitter blijft hij alles volgen en zijn belangstelling aan alles geven. D.E.M. heeft en houdt zijn hart. Tot voorzitter werd gekozen de heer Th. v. Diepen. Tot jeugdleider werd de heer J. de Wit aangewezen, de heer A. v. Voort tot wedstrijdsecretaris. Tot leden van de elftal-commissie koos men de heren H. J. de Goede, J. v. Netten, A. Jansen, Th. Wilms Floet, C. Wittebrood. Een tweetal leden zal nog benoemd worden. Tenslotte werden interne aan gelegenheden en het nieuwe speelsei zoen besproken. De grootste en voor naamste afdeling van D.E.M. had een vruchtbare vergadering. Begin October hoopt de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting de huismoeders van Beverwijk wederom in de gelegenheid te stellen naai- en knip cursussen te volgen en wel op Donder dag van 10 tot 12 uur en 1.30 tot 3.30 uur in de Gemeentelijke Huishoud school. Vermoedelijk zal er ook nog een avondcursus worden gegeven. De kosten voor deelname worden bepaald na per soonlijk overleg. Bij voldoende deelna me kan er nog een kookcursus worden georganiseerd. Schriftelijke opgave voor alle cursussen aan mej. E. Roes, Ake- rendamlaan 11. Met 378 duiven heeft „De Reisduif deelgenomen aan een wedvlucht ove 174 K.M vanaf Vilvoorde. De voge*® werden om 7.30 uur losgelaten. De e® een duif van de heer G. v. d. ste, den, was te om 9.46 uur. 9.36 uur thuis. De laatste Op 21 September zullen de mevrouw H. NoltenSchellevisch» w en Dekenstraat 10, 55 jaar getrou JDe heer en mevrouw G. Velserboei Koopman, Hoflanderweg 202, zun September vijftig jaar gehuwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2