Nijmeegse Universiteit een kwart eeuw oud ERIC DE NOORMAN- DE 6EHEIMZINN/6E BRON Volksdemocratieën voeren koude oorlog tegen godsdienst en kerken Alle christenen voelen zich één in de strijd Zal het Westen Stalin eisen Maarschalk stellen? ERELD ROND Prachtige groei en bloei Gouden koets in kleuren Weinig hoop op overeenstemming ONGEBREIDELDE TEELT VAN HYACINTEN ROEKELOZE GOK IT Beslissende besprekingen verwacht AFLEIDINGS MANOEUVRE Raad voor de luchtvaart doet uitspraak Koning George prijst Verenigde Staten Uitspraak van minister onverklaarbare zaak DINSDAG 14 SEPTEMBER 1948 PAGINA 3 Medische faculteit Financiële situatie Weinig ge slaag de* film van Willy Mullens Vruchten van 25 jaar De Italiaanse koloniën „Baronesse" gearresteerd Pater H. Broerse M.S.C. overleden Over ongeval met vliegtuig der Mij. voor Walvisvaart door George F- Worts Sluiting Engels parlement Bezwaar tegen prijsverhoging wittebrood t Op 17 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Katholieke Universiteit te Nijmegen door het Nederlandse Episcopaat werd geopend. Het behoeft wel geen nadere verklaring, dat dit 5e lustrum van de Nijmeegse Alma Mater, een monument van Katholieke „offervaardigheid en volharding", met grote dank baarheid en gerechtvaardigde trots in een klinkend feest zal worden gevierd. Om practische redenen heeft de Senaat evenwel besloten de eigenlijke festivi teiten uit te stellen tot Mei of Juni van het volgende jaar om de studenten zodoende de nodige tijd van voorbereiding te geven. Op 17 October a.s. zal daarom alleen een plechtige Hoogmis worden gecelebreerd om God te danken voor het inderdaad zeer zegenrijke en bevredigende resultaat van de afgelopen 25 jaar 1948 is voor de geschiedenis der Universiteit een bijzonder gedenkwaardig jaar. Niet alleen wegens het gouden regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmlna, aan Wier huldiging de Universiteit deelnam, maar ook wegens haar eigen zilveren jubileum. Daarenboven is in dit jaar aan het Bijzonder Hoger Onderwijs subsidie verleend uit 's Rijks kas. Deze opeenhoping van redenen geeft wel een zeer gerede aanleiding tot een kort overzicht over de groei en de tegenwoordige toestand van onze Katholieke Hogeschool. Toen in 1923 de Universiteit haar werk begon, omvatte het docentencorps 34 leden en waren er 200 studenten. Na 25 jaar zijn deze getallen opgelopen tot resp. 54 en meer dan 900: een opmerke lijke en verblijdende vooruitgang. Na dat de toename aanvankelijk geleidelijk plaats vond met ongeveer 50 studenten per jaar, en het in 1931 bereikte maxi mum van 500 lange tijd niet verander de, steeg hun aantal na de oorlog ech ter plotseling met sprongen: een ver schijnsel, dat aan alle universiteiten te constateren viel. Aan de Rijks-hoge scholen betrof de onverwachte toeloop voornamelijk de technische en medische vakken, die in Nijmegen niet gedo ceerd' worden. In de faculteiten der rechten en letteren en wijsbegeerte echter, die de Katholieke Universiteit met de andere gemeen heeft, was de toename in Nijmegen relatief het grootst. Naast een bloeiende theologische fa culteit is het terrein der wijsbegeerte uitgegroeid tot een omvang, die alle andere universiteiten met uitzonde ring van Leuven op dit gebied over treft. Aan psychologie en economie wordt evenzeer de volle maat toegeme ten, waardoor de Nijmeegse wetenschap wijde waardering heeft gevonden. Het aantal docenten nam toe met het voller en beter bezetten der verschil lende vakken en het toevoegen van nieuwe afdelingen aan het onderwijs: de school voor politieke en sociale we tenschappen, de opleiding voor journa listiek, en hét missiologisch instituut. Uitgaande van het feit, dat Nederland de meeste missionarissen levert en ve-' len van dezen later tot hoge en verant woordelijke posten worden geroepen, is wètenschappelijke ontwikkeling op het gebied van volkenkunde, algemene taal wetenschap en de wereldbeschou wing van de Islam voor hen onmisbaar. Hiermede samenhangend is er verder een nieuwe leerstoel voor Oosters recht, Oosterse liturgie en geschiedenis, gesticht door het Apostolaat tot Her eniging der Kerken. Tenslotte wordt zeer spoedig een hoogleraar aangesteld met als leeropdracht de phenomenolo- gie van het Protestantisme. Nog steeds mist de Katholieke Uni versiteit haar vierde en vijfde faculteit. De behoefte aan meer medici en de overbelasting der medische faculteit aan de Rijks-hogescholen, die er daarom op aandringen, dat Nijmegen hun taak in dit opzicht zal gaan verlichten, heb ben het bestuur der St. Radboud-Stich- ting doen besluiten de faculteit der me dicijnen op te richten vóór die van wis- en natuurkunde. De plannen hierom trent staan echter nog maar in het al lereerste stadium van ontwikke ling. De moeilijkheden, die zich daarbij voordoen, zijn bijna onoverzienbaar, niet op de laatste plaats wegens de hachelijke tijdsomstandigheden. Ge schikte terreinen voor de noodzakelijke nieuwe gebouwen, bijv. laboratoria en ziekenhuizen, liggen niet ter keuze ge-, reed, bouwmaterialen zijn schaars en van bouwverlof kan geen sprake zijn voordat alle plannen een concrete vorm hebben. Zonder nog te spreken van het vinden van geschikte professoren en assistenten en het aanschaffen van vele kostbare instrumenten. Maar de medi sche faculteit moet en zal er ook komen. Reeds in normale tijden is er zeer veel geld nodig om de lopende onkosten van een hogeschool te bestrijden. Het is daarom wel totaal overbodig een ge detailleerde opsomming te geven van de moeilijkheden waarin onze Univer siteit zich bevindt, daar de oorlogshan delingen aan gebouwen en bibliotheek zo n enorme schade hebben toegebracht, het geld in waarde verminderd is en een noodzakelijke wederopbouw en uit breiding de problemen .nog aanmerke lijk vergroten. De herstelkosten worden slechts voor een deel door het Rijk ge dragen en van de werkelijke uitgaven der Universiteit betaalt de regering niet meer dan 65 pet., nadat zij eerst alle inkomsten uit college- en examen gelden heeft afgetrokken. Minstens 35 pet. moet door bijdragen uit particu liere middelen worden verkregen, bene vens alle kosten voor de theo logische faculteit. De inzameling Willy Mullens heeft met gebruikma king van het Gevaert-procédé, waar voor hij naar België moest reizen, ook al een kleurenfilm gemaakt van de feestelijke gebeurtenissen van verleden week, n.l. van de plechtigheid rond de Nieuwe Kerk, de rit met de Gouden Koets en van het op 7 September te Amsterdam gehouden bloemencorso. Hij begint zijn inleiding reeds met een ex cuus: het ontbreken van de zon, waar door de opnamen minder geslaagd zijn. Nu is dit excuus heel goed op zijn Plaats, want wat men al voor kleuren in dit een kwartier durende filmpje ziet, natuurlijk zijn deze zeer zeker niet; zij zijn zelfs bepaald minder dan die in de film van Henk Alsem, waar over, afgezien van het feit dat zij nog niet geheel gereed was, wij ook al niet enthousiast konden, zijn. Natuurlijk Zullen velen zich willen vergapen aan net „kleurrijk sprookj", maar dit neemt niet weg dat een waarschuwend woord tegenover het overdreven optimisme t'an de makers niet achterwege mag olijven. Een gouden koets in mat goud «an ons nu eenmaal niet boeien. Mullens heeft overigens het filmpje weinig ori gineels meegegeven; hij stond op ver schillende plaatsen met zijn camera, Jhaar veel werk van een eigen montage n®eft hij niet gemaakt. G. van het laatste jaar bracht netto ƒ339.000.op. Een deel daarvan is op aanwijzing van Z.Em. Kardinaal de Jong bestemd voor de Economische Hogeschool van Tilburg. In de tegen woordige omstandigheden moest dit eigenlijk een half millioen zijn. Vijf-en- twintig jaar geleden is de leuze ver spreid: 10 cent per Katholiek, dit zou nu een kwartje moeten zijn. En wan neer alle parochies hieraan volledig zouden meedoen en het goede voor beeld volgen van Friesland. Groningen, Drente, Overijsel en het Bisdom Breda, dan vormt dit zeker in het algemeen geen te grote belasting voor ieders budget. Moge Katholiek Nederland zijn eretaak in deze diep beseffen door de eigen Universiteit tot grote bloei te brengen. Er is inderdaad alle reden om met voldoening en dankbaarheid terug te zien op de resultaten van deze 25 jaar Katholiek universitair onderwijs. Zon der overdrijving mag worden geconsta teerd, dat een groot deel van de achter stand der Katholieken op wetenschap pelijk gebied is ingehaald. En zo men al niet kan beweren, dat dit tekort ge stabiliseerd zou zijn zonder de Ka tholieke Universiteit, dan is het toch een onloochenbaar feit, dat door haar werk de vooruitgang vlugger en principiëler tot stand is gekomen. De wetenschap pelijke publicaties van haar professoren, die zitting hebben gekregen in dé re dacties en de besturen van wetenschap pelijke tijdschriften en verenigingen en de verkiezing van professoren en afge studeerden tot hoge ambten in 's Rijks dienst, bewijzen duidelijk de algemene erkenning der Katholieke wetenschap. Waar wij vroeger buiten stonden, worden wij n u gewaardeerd. Het „cato- lica non leguntur" heeft afgedaan voor wie bevooroordeeld w i 1 zijn. De Katho lieke wetenschap heeft in ons vaderland een goede klank gekregen'en het lijdt geen twijfel of dit is voor een zeer groot deel te danken aan het principieel wer ken van onze Katholieke Universiteit. Naar de Parijse correspondent van U.P. verneemt, zijn de vertegenwoordi gers van de ministers van Buitenlandse Zaken na vier uur beraadslagen er gis teren niet in geslaagd vast te stellen, of hun bijeenkomst al dan niet beschouwd moet worden als een zitting van. de raad van de Ministers van Buitenlandse Zakep. De bijeenkomst, die in de Quai d'Orsay wordt gehouden, werd om acht uur verdaagd. De Russische gedelegeer de, de waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken Andrei A. Vishinsky, verliet het gebouw na de verdaging, de overige gedelegeerden, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman, de Amerikaanse ambassa deur te Londen Lewis Douglas en de Britse ex-minister van Staat tiector McNeill bleven in de vergaderzaal, de Salie Beauvais, achter in afwachting van de cocktails. Vishinsky was tijdens de zitting van vandaag het meest aan het woord. Hij argumenteerde, dat de Westelijke mogendheden inbreuk hadden gepleegd op het Italiaanse vredesverdrag, door dat zij, met uitzondering van Frankrijk, verzuimd hadden hun ministers van Buitenlandse Zaken te zenden. De Ame rikaanse en Britse gedelegeerden ant woordden. dat zij de bevoegdheid had den voor hun regering bindende beslis singen te nemen. Vishinsky gaf van zijn kant te verstaan, dat hij slechts bevoegd was aan de zitting deel te nemen, waar bij hij in het midden liet of hij be sluiten kon nemen. Vanochtend om elf uur werden de besprekingen hervat. De Verenigde Staten hebben alle hoop op een overeenstemming met Rusland over het lot van de vroegere Italiaanse koloniën laten varen en zullen erop aandringen, dat deze kwestie geplaatst wordt op de agenda van de Verenigde Naties. Dit is het standpunt van de Amerikaanse ambassadeur in Londen, Lewis Douglas, die minister Marshall vertegenwoordigt op de conferentie van de grote mogendheden die hedenmiddag op de Quai d'Orsay begint, aldus meldt A.P. uit Parijs. De pseudo-baronesse, die dezer dagen met de Noorderzon uit Tegelen was ver trokken zonder de rekening te betalen van haar vijfdaags verblijf in een hotel aldaar, is gisteravond te Alkmaar ge arresteerd. Bij een winkelier aldaar had zij een paar kousen gekocht en daarbij eenzelfde verhaal opgedist als zij in Te- gelen tegenover de gedupeerde hotel houder gedaan had. De winkelier waar schuwde de polfce, die er enkele uren later in slaagde de vrouw, die inmid dels gepoogd had in een tehuis tot be scherming van meisjes onderdak te krij. gen, te arresetren. Het bleek de dertig jarige dienstbode T. H. uit Winterswijk te zijn, wier aanhouding en voorgelei ding door de burgemeester van Tegelen was verzocht. Zij is vandaag op transport gesteld naar Tegelen. Met de wet op de bedrijfschappen in zicht, is de uitspraak van onze minister over de hyacintenteelt een onverklaar bare zaak, aldus de heer J. W. A. Le- feber in het weekblad ,.Boer en Tuin der." Dat er met het hyacinten- teeltrecht iets gebeuren moest is ver klaarbaar. Een verruiming van teelt- recht tot ev. 450 H.A. met een gelegen heid om nieuwe bedrijven te vestigen kan als een algemeen belang worden aanvaard, al zal het onverzettelijke egoïsme wel sputteren als aan nieuwe bedrijven teeltrecht wordt verschaft tegen lage prijs. Maar een practische vrijheid voor on gebreidelde teelt van een artikel als hyacinten is met de thans geldende wereldmarkt bijna een roekeloze gok. Het principe van een beheerste teelt met een omrekening van het nuttig areaal, en alleen belasting van de bo venste procenten van het teeltrecht voor zover dit voor onnutte teelt is gebruikt, geeft ruimte voor het toewijzen van een vergroot teeltrecht, maar omdat de hyacintenteelt er één is van 3 of meer jaren en door hollen en snijden de ver meerdering van 20 tot 50 maal opent, is de thans gegeven vrijheid een gevaar voor ernstige excessen. Voor de tulpen en de narcissen wordt het principe van de beheerste teelt met meer persoonlijke verantwoordelijkheid voor het te veel geteelde toegepast, waardoor elkeen zich kan beraden of hij al dan niet met succes zijn teeltrecht geheel vol zal planten. Degene, die meent dat alle teeltrecht maar moet worden volgeplant, kan dat doen in zijn eigen bedrijf, maar draagt dan ook zelf de lasten als er te veel aan de markt komt en via de markt in het Surplus. Elkeen moet een gelijke korting toe staan op zijn leverbaar, maar degene die niet al zijn teeltrecht volplant heeft kans op een flinke terugbetaling van dat sur- plusgeld. Vanzelfsprekend zijn ook hieraan be zwaren verbonden, zoals aan elke andere regeling, maar de persoonlijke verant woordelijkheid komt hierbij meer tot uiting en iemand, die niet roekeloos alles opzet maar een behoorlijk percentage van zijn teeltrecht ongebruikt laat, be hoeft niet bang te zijn voor een korting van 30 a 40 pet. zoals de laatste jaren zo vaak is gebeurd. Nu de hyacintenteelt geheel is losgemaakt van het teeltrecht, zal er een dubbele vraag ontstaan en daardoor de prijs van het leverbaar de eerste paar jaren nog hoog zijn, maar na twee of drie jaren komt de aanwas aan de markt en kan de nieuwe chaos weer beginnen tot schade van de gehele ge meenschap. Er is hier voor de organi saties een taak te vervullen door de mir nister ervan te overtuigen, dat een vrij heid. zoals hier geboden wordt, funeste gevolgen zal hebben. Een vergroot aan bod van hyacinten tegen redelijke prijs is nodig, maar' deze regeling werkt in dat opzicht averechts en draagt een marktbederf in zich dat zeer slecht te herstellen is, als te grote sprongen in deze teelt worden toegestaan. Ook in het raam van de Benelux is deze sprong onnodig. In'het ziekenhuis te, Arnhem overleed Zondag j.l. pater H. Broerse M.S.C. in de ouderdom van slechts 42 jaar. Pater Broerse heeft geheel zijn korte priester leven doorgebracht aan de Apostolische School van het H. Hart te Driehuis— Velsen, als leraar der priesterstudenten aldaar, en telt in de verre omtrek om zijn priesterwerk vele vrienden. Daarom zullen velen hem dankbaar in hun ge beden gedenken. De plechtige uitvaart wordt gehouden Woensdag 15 September, 's morgens om 10 uur, in de kapel van het Missiehuis te Arnhem, waarna begrafenis op het kerkhof van het Missiehuis te Berg en Dal (Nijmegen). Toen mevr: B. wonende aan de Twee- boomlaan te Hoorn Maandagmorgen, na een van haar kinderen naar school ge bracht te hebben, weer thuis kwam, vond zij haar baby van drie maanden bewusteloos in" de wieg liggen. Onmid dellijk werd medische hulp ingeroepen, waarna de kleine naar het St. Jans gasthuis werd vervoerd. Daar moest men helaas constateren, dat het kind in het kussen gestikt was. rWg»*1! i, C^^JA*TCNTOONDÏ^TUDI05 10. De aanval liet niet lang op zich wachten. Luid sissend en met een snelheid, die men niet van hem zou verwachten, sprong het gedierte op Eric af. Deze wist juist op tijd de giftige tong te ontwijken en stootte gelijktijdig krachtig toe. Het wapen trof het monster en het zakte op de grond. Eric zette zijn tocht zonder beslemming weer voortTegen de middag nuttigde hij zijn uit de hut mee genomen voedsel. De zon scheen onbarmhartig en de Noorman zocht bescherming in de schaduw van de struiken. Hier wemelde het echter van ongedierte en een grote spin deed hem weer even snel van onder de bladeren vandaan komen. Doelloos wandelde Eric verder. Dagen verstreken en Eric's krachten makten uitgeput door gebrek aan voedsel en drinken. Dreigend rees de jungle rond hem op.... Eindelijk begaven zijn krachten het. In een klein bamboebosje zonk onze held uitgeput neer op de weke, stinkende grond. Hij probeerde nog tn de schaduw te kruipen, maar dit gelukte hem niet meer. Bewusteloos, onbeschermd lag hij daar, niet in staat zich te verdedigen, een gemakkelijke prooi vormend voor roofdieren, waarvan het in deze wouden wemelt. Men kan niet duidelijk genoeg de aandacht vestigen op de tactiek waarmee in de volks democratieën de koude oorlog tegen de kerken wordt gevoerd. In alle landen achter het ijzeren gordijn wordt precies dezelfde methode toe gepast, zoals we kunnen lezen in de rijke litteratuur, die er al over de gang van zaken in de Volksdemocra tieën is gepubliceerd. De instructies voor de aan de scholen te verstrek ken leermiddelen komen steeds uit één centrum, d.w.z. uit Moskou zelf, en de satellieten trachten ze zo gewe tensvol mogelijk uit te voeren. Op 31 Augustus werd aan de Evange lische kerk in het kleine Hongaarse plaatsje Bèr „als geschenk der rege ring" een nieuwe klok aangeboden. Als tastbaar bewijs hoe de communistische regering zich voor het godsdienstig le ven interesseert en om aan te tonen, hoe de bewering, dat het Bolsjewisme de kerk vijandig is, een reactionnaire leugen is. Bij deze gelegenheid hield, in aanwezigheid van de Evangelische bisschop Szabó, minister Mihalyfi een rede, waarin hij zijn leedwezen uitsprak over het feit, dat de Evangelische kerk slechts naar de vorm zich met de staal verzoend heeft, in tegenstelling met de Calvinistische kerk, die daarin verder ging. Enkele van de voornaamste lei ders van de Evangelische kerk wenden zich daarentegen steeds verder af, zc ging de minister verder. „Wie staan er dan wel aan het hoofd van de Evange lische kerk?" zo riep hij uit. En hij gaf daarop zelf het antwoord: „De een is de bezitter van een groot landgoed, de ander is president van de Eerste Ka mer, de derde was de eigenaar van een kasteel, die met valse papieren zijn slot wilde terugwinnen, weer een an der minister onder Horthy enz., enz. Wij eisen, dat deze mens?n onmiddel lijk aftreden." En op 2 September meld den de kranten al, dat deze leiders zich hadden teruggetrokken; maar ook een bisschop, Ludwig Ordass, zou zijn ambt neerleggen, zo voegden de bladen er aan toe. Verder verliep de zaak als het ware volgens schema. „Democratische De Raad voor de Luchtvaart heeft thans uitspraak gedaan naar aanleiding van een onderzoek, ingesteld naar de oorzaak van het ongeval, overkomen aan het amphibievliegtuig P.H. N.A.W., eigendom van de Ned. Mij. voor de Walvisvaart te Amsterdam. Het vliegtuig startte op 7 December 1946 in de Tafel baai bij. Kaapstad. Op het moment van het loskomen dook het vliegtuig plot seling in het water. Van de bemanning werd de waarnemer gedood, terwijl de bestuurder en de radiotelegrafist ernstig en de radardeskundige licht werden ge wond. Naar de Raad met redelijke zeker heid aanneemt, is het ongeval veroor zaakt doordat een der inzittenden tijdens de start zich naar voren in de stuurhut heeft begeven, daarbij is gestruikeld en met de rechterarm van de bestuurder in aanraking is gekomen, waardoor het hoogtestuur naar voren is gegaan en het vliegtuig onder water is gedoken. Het is een gebiedende eis van veiligheid, waartegen in dezen is gezondigd, dat tijdens de start en de landing niemand zijn plaats verlate, voor zover zulks voor de bediening van het vliegtuig niet noodzakelijk is. arbeiders en boeren van de communis tische partij" werden op de leeggeko men plaatsen gezet. Tegenover de katholieke kerk hadden de bolsjewisten met deze tactiek geen succes. De koude oorlog wordt echter ook op dit front verbeten voortgezet. In de voorste linie staat het blad Ma gyar Nemzet, vroeger een van de aan zienlijkste kranten van Hongarije, dat later in de handen van „pater" Balogh overging. Volgens enkele recente ge ruchten zou pater Balogh zich uit de redactie van het blad hebben terugge trokken, wat door de veranderde toon van het blad schijnt te worden beves tigd. Sedert enige tijd wordt Magyar Nemzet namelijk steeds agressiever te genover de Primaat van Hongarije, maar laat zich er desalniettemin op voorstaan het orgaan te zijn van de grote gods dienstige massa. Een nieuwe aanleiding daartoe vond het blad in de afgelasting van de St. Stephans-processie op de Na tionale Herdenkingsdag op 20 Augustus. De processie zou. zoals dat in het ver leden gebruikelijk was, de brede An- drassystraat volgen. Maar door de po litie werd een route voorgeschreven, die noch aan het doel noch. aan de waardig heid van de plechtigheid beantwoordde. De kardinaal maakte dus bekend dat de processie niet zou doorgaan. De „Heilige Rechter Hand", d.i. de rechterhand van de heilige Stephanus, zou in de basiliek worden uitgesteld en voortaan iedere week in een andere kerk van de hoofd stad worden getoond. Maar ook het be sluit van de kardinaal werd gesabo teerd. want het democratische regime proclameerde Stephansdag tot de ..Dag van het nieuwe brood" en organiseerde grote volksfeesten. De avond te voren, op 19 September, begonnen die „volks feesten" al. Tot de vroege ochtend toe zou op straat worden gedanst en gedron ken. zodat de mensen niet aan het ker kelijk feest zouden kunnen deelnemen. De organisatoren vergisten zich echter, want toen de plechtige Hoogmis in de basiliek begon was de kerk stampvol en duizenden stonden nog buiten de kerk te wachten. Maar er gebeurde nog meer, waarop de regering niet had gerekend. In de basiliek verscheen vrijwel het hele diplomatieke corps, de gezanten van Amerika, Engeland, Frankrijk, Ita lië, Nederland, België enz. Het corps diplomatique vierde met het Hongaarse volk St. Stephansdag, en niet het volks feest met de volksdemocraten, die in de straten van de hoofdstad een circus ga ven. Door deze overwinning van de kardinaal zag de regering zich genood zaakt een nieuwe veldtocht tegen hem te beginnen. De kardinaal kreeg in Magyar Nemzet een „reprimande" alsof hij zijn plicht c- er de kerk had verzaakt door de processie af te gelasten. Men trachtte de kardinaal in enkele artikelen als een eigenwijze despoot af te schilderen. Kar dinaal Mindszenty, die weet uit welke bron deze aantijgingen komen, laat echter niet met zich spotten. Noch de ■dreigementen noch de verdachtmakingen raken hem. Als Magyar Nemzet schrijft dat niet alleen katholiek, maar ook protestants Hongarije met ongerustheid kennis nam van het bericht, dat de St. Stephans- processie niet door ging, dan kunnen we integendeel juist veilig aannemen, dat niet alleen de katholieken maar ook de protestanten in kardinaal Mindszenty het symbool zien van de Hongaarse vrij heidsdrang en de nationale eer en dat allen volkomen achter hem staan. Betrouwbare kringen te Londen, aldus U, P., achten het zeer wel mogelijk, dat de Westerse afgevaardigden zullen trach ten vandaag een bijeenkomst met Sta lin te arrangeren teneinde enige vor dering te maken in de brandende kwes tie-Herlijn. De drie Westelijke gedelegeerden kwa men gisteren tweemaal te Moskou te zamen, vermoedelijk om de instructies te vergelijken, die zij uit hun hoofdste den hebben ontvangen. Slechts het Kreml kan uitmake maarschalk Stalin al dan niet r streeks ingeschakeld zal worden laatste faze der politieke bespreki: Men is te Londen van mening, d: Westelijke vertegenwoordigers van| lin zullen verlangen, dat hij duid instructies zendt aan de Russische taire gouverneur in Duitsland, schalk Sokolovsky en hem zalopd| de blokkade van Berlijn te beëim Tevens zouden deze instructies voorzien in een ongestoord dooj van de besprekingen over de detai, met de opheffing van de blokkadi band houden. De voor vandaag verwachte komst zal belangrijker zijn d; de voorafgaande en de Westelijk gendheden hebben zich vermoei voorgenomen de zaak regelrecht m U.N.O. te verwijzen, wanneer Stali Molotov geen spoedige opheffing v: blokkade in het vooruitzicht stelli Volgens een woordvoerder van Engelse ministerie van Buiten! Zaken hebben Engeland, Frankrij de V. S. overeenstemming bereikt de volgende stap, die gedaan zal wi bij de besprekingen met de Sovjet-| over de Berlijnse crisis. Truman heeft gisteren van mi Marshall een volledig rapport ontvangen over de instructies, die aan de drie Westelijke afgevaardigden zijn gezon den. Van de week wordt te Moskou een climax verwacht in de vier mogend- hedenbesprekingen over Berlijn, aldus verneemt A. P. Een in hoge mate betrouwbare weste lijke woordvoerder voorspelde, dat van de week een overeenkomst tot stand zal moeten komen en mocht dit mislukken, dan zal dit het einde betekenen van de besprekingen welke 30 Juli in Mos- :oruien. Vertaling: Herman Antonsen 6) Een landbouwer in de buurt van Kernville is komen vertellen, dat een auto, die aan de beschrijving van de bandietenauto beantwoordt, hem voorbijgereden is in Noordelijke rich- iting op de hoofdweg van Kernville naar Delton, om even over half zeven, met een vaart van tussen de zestig en zeventig mijl per uur. U w"brdt ver zocht naar deze bandieten uit te kijken en de politie zal uw medewerking ten zeerste op prijs stellen. Hun ayto De omroeper herhaalde het politiebe richt. G. A. sloeg weer met zijn vuist op tafel en draaide de radio vlug af. In deze open streek zullen ze niet ver komen. De sheriffs hier zijn streng. Ze zullen dat stel wel hun verdiende loon geven. Waarom schieten ze zulke lui toch niet altijd ogenblikkelijk neer? Dat is de enige manier om met derge lijke bandieten om te springen. Hij draaide de korte golf weer aan. Laura zei angstig: Toe, Gerry, laten we er nu verder niet meer naar luisteren. Maar dat geeft me afleiding, Laura. Ik moet afleiding hebben! Je bent weer ongehoorzaam aan de dokter. Precies, Laura. Laat me nu even een berichtje over de Negen en negen tig opvangen, dan zal ik voor vanavond de radio afzetten. Gelaten zei ze: Nou goed dan, maar je maakt je ont zettend zenuwachtig. Je moet heus wat tot bedaren komen, 'Gerry. Hij draaide ongedurig aan de knop en schakelde het ene station van de vlieg- berichtendienst na het andere in. Stem men door signalen afgewisseld kwamen bij brokstukken door. De Blauwe Pijl berichtte boven Canon Bend te zijn en dat de mist dichter werd. G. A. schudde het hoofd. Ze moesten hem er niet doorlaten. Zeker niet nu de mist zo dicht wordt. De telefoon rinkelde. G. A. stond meteen op, maar Laura was hem voor, zeggend: Ik zal het wel doen. Ik zal voortaan als voogdes optreden. Ze nam de hoorn op. Het kantoor van de Western Union in Kinley belde op. Een telegram voor mijnheer Axton. - Ik zal het wel opnemen. Dallas, Texas. Alles komt in orde. Vertrek half negen naar Los Angeles. Bel morgen wel op. Ondertekend: uBarney. Laura hing de hoorn op. Haar hart klopte heel traag. G. A. keek haar aan, maar de uitdrukking van zijn ogen zei haar niets. Barney, zei ze bedaard. Hij zegt, dat alles in orde is. Dat hij om half negen naar Los Angeles gaat. Het is nu kwart voor negenen. Dus moet hij al onderweg zijn. G. A. zei geen woord- en keek haar strak en ondoorgrondelijk aan. Waarom zegt hij, dat alles in orde komt, Gerry? Dan moet je hem een telegram hebben gestuurd, toen ik uit rijden was. En je wist, hoe het weer in het Westen was. Heb je hem gezegd, dat het dringend was? Ik geloof van wel, Laura. Ze voelde een vreemde spanning. Heel dringend? Ja, Laura het was heel dringend. Het was beslist noodzakelijk, dat Bar ney in contact kwam met. Maar vermoedelijk is Pogany dronken. Kom nou, Laura, zei hij scherp. Pogany vliegt dronken misschien nog beter dan nuchter. En van de ene vlieg- haven op de andere kunnen ze immers bericht krijgen over opklaring van het ■weer? Maar daar stoort Pogany zich niet aan. Hij let bij het vliegen niet eens op bakens of lichtseinen. En hij zal wel boven z'n thee zijn. En Maar Laura, het is heus dringend! Ja, Gerry, het is altijd dringend, niet waar? zei ze vriendelijk. Laura ging zitten. Ze hoorde de geluiden der sig; in de radio als ver verwijderde ten of het plotseling klirren staal tegen glas. Stemmen he weg. G. A. had de Blauwe Pijl f opgevangen. Ze hoorde nu duidelijk de stem. Negen en negentig voor Kinley. Zevenduizend voet. Ga dalen. Tempera tuur veertig. Hoe is conditie van vlieg veld Encantado? De man in'Kinley antwoordde: Heel goed, Tom. Maar de mist wordt dichter. G. A. zei: „Laura, heb je dat gehoord? Hij is bang voor de mist. Ja, Gerry! Hij zal niet in Kinley kunnen landen. En hij zal niet al tn veel benzine meer hebben. Laura voelde zich duidelig worden. Haar gedachteD dwaalden af naar de vrouw van Gerard Axton, die zich in Rome bevond. Nu en dan zag ze haar portret in de tijdschriften. Altijd met die starre glimlach en cynische, don ker omwalde ogen. Het toestel sputterde geweldig. Een zware stem van de man in Kinley zei: Kinley voor Negen en negentig. Speciaal weerbericht. Onder het ge sputter van het toestel ontdekte Laura een gespannen trilling in die stem. Dat is kwaad, mompelde G. A. De kalme jongeman in de Blauwe iaura. Hij kan met naar Canon Bend of Dantyallebei nul nul. En ten Westen van Kinley zit alles potdicht. En hij heeft niet genoeg benzine om naar Cramer terug te keren. Als Kinley dicht raakt, voordat hij ge daald isG. A. voltooide zijn zin niet. Laura keek op haar horloge. Nog zes minuten. Ze dacht aan Zelma Tadema naast het raampje, luisterend naar het eigenaardige gedempte suizen hinnen in een vliegmachine, die door een dichte nevel heenglijdt, zonder te weten, dat die plotseling opgekomen mist een. be dreiging voor haar leven vormde. En ze dacht aan gouverneur Pruden, bij zijn raampje gezeten, die zo'n hekel aan vliegen had. Ze lieD naar de deur, maakte die open en keek naar buiten. De lucht was niet meer vrieshelder. Ze voelde lauw aan. Uit het Noorden was een vochtige wind opgestoken. Ze kwam terug en sloot de deur achter zich. De stem van de man in Kinley deed haar door zijn schorheid schrikken. Kinley voor Negen en negentig! De piloot antwoordde kalm: In orde, Kinley. Boven het veld. Wordt vervolgd) Kening George de zesde van Enge land heeft gistereiij de vooruitziende blik en het edelmoedig optreden van de Verenigde Staten, door West-Europa hulp te verlenen, geprezen. De rede van de koning, welke was opgesteld door de regering, werd door een officiële woordvoerder in het Lager- en Hoger huis voorgelezen ter gelegenheid van de sluiting van de huidige parlementszit- ting. De koning verwees naar bet begin van het Europese herstelplan en de rol van Groot-Brittannië in het vfjfmogend- hedenpact met België, Frankrijk, Lux emburg en Nederland. „Het is mijn bede, dat uit dit hoop volle begin zich een toenemende mate van eensgezindheid tussen de West- Europese landen zal ontwikkelen. Het is de politiek van mijn regering met de Amerikaanse regering en de andere Europese regeringen samen te werken om het Europese herstel zo volledig mogelijk te maken door een verstandig gebruik van eigen bronnen en van de hulp, die ons wordt verleend". De rede, die een verklaring van de regeringspolitiek inhoudt,1 handhaafde de voorzichtige.houding ten aanzien van concrete stappen tot een „Westehjke Unie", die onlangs door minister-presi dent Attlee zijn aangekondigd. De Britse regering doet nog steeds haar uiterste best om met de Sovjet-Unie tot overeenstemming te geraken, be treffende de fundamentele problemen, welke Duitsland als geheel raken. Verwijzende naar de vorming van de nieuwe federatie van Malakka en een nieuwe wetgevende raad voor Singa pore, zei de koning: „Mijn ministers zijn vast besloten de orde en rust in deze gebieden te her stellen en de gewelddadige uitbarstin gen, welke op zo ongelukkige wijze de vrede van de federatie hebben ver stoord, te onderdrukken. Tot dit doel zijn de politie-troepen zeer versterkt, terwijl voorts militaire versterkingen naar "Malakka zijn gezonden." De verklaring drukte „tevredenheid" uit over de recente stappen tot een zelfbestuur van de Soedan. „Ik betreur, dat de Egyptische rege ring zich tot dusverre niet in staat ge voeld heeft om in dit opzicht steun te geven. Ik betreur ten zeerste de levens, die verloren zijn gegaan door de vijan delijkheden tussen Joden en Arabie ren in Palestina", aldus de verklaring van de koning. „Aan deze vijandelijkheden is een einde gemaakt door het energieke op treden van de bemiddelaar en de wa penstilstandsresoluties, welke door de Veiligheidsraad zijn aangenomen". Vandaag zal de koning, vergezeld van de koningin, in de staatsie-karos naar Westminster rijden om een nieuwe spéciale zitting te openen. van Land- en Zuivelarbeiders in brie%-en gericht tot de nunis- andbouw. Visserij en Vosdsei- en tot de landarbeidersbontlea it. Deus Dcdit en A.N.L.B. prieven worden bezwaren gevit erhoging van de prijs van het waardoor de arbeidersklasse zou worden getroffen, stelt de genoemde landa/br;- voor om gezamenlijk tegen erhoging te protesteren. Paus heeft gisteren Antonio aggiano, aartsbisschop van noemd tot pauselijk afgezant Intern. Amerikaanse congres eke opvoeding, dat op 26 in La Paz, Bolivia, zal ge en. Britse autoriteiten hebben de .veerd, dat Zondagnacht om 12 t Russische oorlogsgedenk- ,Berlijn een schot werd afge- ls bekend ligt het monument ;e sector van Berlijn. heeft de Ver. Staten 17 Har betaald ter vereffening n wegens het nationaliseren nse bezittingen, aldus werd erikaanse departement van je Zaken medegedeeld. jet-nieuwsagentschap Tass dag melding gemaakt van een Roemeens krantenbericht, dat En geland, Frankrijk en de Ver. Staten een „gentlemen's agreement" hebben bereikt, dat de Palestijnse haven Haifa wordt geïnternationaliseerd. President Truman heeft Maandagavond in een rede voor het Amerikaanse Ge nootschap ter Bevordering van de We tenschap verklaard, dat „sommige poli tici-" -een „totalitaire" sfeer scheppen in de Ver. Staten door geleerden, wier werk van groot belang is voor het land, verdacht te maken. De laatste gegevens verstrekt door de United States Air Force tonen aan. dat het Amerikaanse deel van de Berlijnse luchtbrug gemiddeld 260.000 per dag kost; dit komt neer op ongeveer 100 per vervoerde ton. Uit Britse bron wordt vernomen, dat de kosten voor het brengen van steenkool naar Berlijn neerkomen op ongeveer 56 (dit is on geveer 225) per ton. Officieel Is bekend gemaakt, dat de eerste minister van Oost-Bengalen, Chwaja Nazimoeddin, tot gouverneur- generaal van Pakistan is benoemd als opvolger van de overleden Mohammed Ali Djinnah.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3