Communistische agitatie strafbaar Weer vleesbonnen voor drie weken Russen delen in Berlijn zware straffen uit Duitse pers protesteert heftig Demobilisatie in Engeland driemaanden uitgesteld Negentig minuten op het Kremlin Keerpunt in Berlijnse kwestie? Onvergeeflijke nalatigheid Veiligheidsraad behandelt morgen het conflict India-Haiderabad Maatregelen tegen verstoring van orde en rast De spanning in de wereld maakt voorzorgsmaatregelen noodzakelijk Tegenstrijdige legerberichten Weer besprekingen met republiek? Pr. Beel in Batavia Kleurenfilm der feesten in beslag genomen NIEUWE GOLFLENGTEN VOOR DE RADIO-OMROEP 9M millioen voor de Niwin in twee jaar Nationale Vergadering steunt Queuille .Het weer. M lot hoofd en hart Troonrede van vier minuten Rustige sfeer op Westerse ambassades Tito zoekt contact r WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24256 COMMUNIQUÉ NED.-INDISCHE REGERING Nieuwe botsingen op Oost-Java Dr. Evatt bij min.-president en minister Stikker Minister Stikker naar Washington - Koningin en Prins in Londen Nederland krijgt in 1950 drie storingsvrije zenders Strafgevangenis Bankenbosch voor Indië-deserteurs Loons- en prijsverhoging Geheimzinnige reis BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE; SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM (Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 (Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 Abonnementsprijs 54 cents per week, xf 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. W. Boerrloter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mimmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentfën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De Nederlands-Indische -regering heeft hedenmorgen het volgende communiqué gepubliceerd: „De ont wikkeling van de communistische actie gedurende de laatste maanden in Zuid-Oost-Azië en elders heeft duidelijk de methoden en doeleinden van deze actie in het licht gesteld. Mag zij aanvankelijk de schijn aan nemen van legale wegc'i te volgen, zo dra de omstandigheden daarvoor rijp worden geacht onthult zij zich als een beweging, welke gericht is op omver werping of tenminste aanranding van het gevestigde wettige gezag en ont wrichting van het maatschappelijk en economisch leven. Daarom moet commu nistische activiteit gekenmerkt worden als strafbare daad, ook in het stadium van bedekte en ondergrondse werkzaam heid. Het bewijs van misdadig oogmerk wordt dagelijks geleverd door de ont wikkeling, welke deze beweging in dui delijk opeenvolgende stadia vertoont en die steeds op gewelddadige aantasting van de openbare veiligheid uitloopt. Zij schroomt ook niet om vanuit republi keins gebied onrust te wekken en ge weld te plegen in niet-republikeinse streken, geheel in strijd met de bestands overeenkomst. Mitsdien acht de regering het nood zakelijk uitdrukkelijk te verklaren, dat iedere communistische actie in strijd is met de openbare orde en valt onder de strafartikelen, welke de openbare orde beschermen. Dit geldt evenzeer voor in dividuele activiteit als voor het deelne men aan verenigingen op communisti sche grondslag. Terwijl reeds geruime tijd van overheidswege maatregelen te gen deze misdadige werkzaamheid zijn getroffen, zal nu verder deze werkzaam heid met alle ten dienste staande wetti ge middelen worden bestreden. Het spreekt van zelf dat deze bestrij ding zich alleen richt tegen hen, die de misdadige oogmerken der communisti sche agitatie uitvoeren, nastreven of propageren en niet tekort doet aan vrij heid van woord en geschrift of van po litieke organisatie, zolang deze geen communistische ondergrond heeft en daarmede grenzen van wettige en vreed zame actie niet worden overschreden." Radio Djokjakarta meldt, volgens TJ. P.. dat orde en rust in Soerakar- ta zijn teruggekeerd, nadat hier Maandag by botsingen tussen groe pen van uiterst rechts en uiterst De vleesbonnen, die deze week wor den aangewezen zullen opnieuw een geldigheidsduur van drie weken hebben. Het publiek zal er rekening mede moeten houden, dat in vele gevallen op deze bonnen gedurende de eerste dagen niet kan worden gekocht, omdat de bevoorrading van de slagers slechts in langzaam tempo kan plaats hebben. Dr. L. J. -M. Beel is vanmiddag per K.L.M. in Batavia aangekomen. Hij wei gerde de journalisten iets te vertellen over zijn missie. Dr Beel werd verwelkomd door Ra den Abdoelkadir, de heer Neher, luite nant-generaal Spoor en vele militaire en burgerlijke autoriteiten. Dr. Herbert Evatt, de plaatvervangen- de minister-president en minister van Buitenlandse Zaken van Australië, die gistermiddag voor een bezoek van enige dagen aan ons land op Schiphol arri veerde, had hedenmorgen een onderhoud met minister-president W. Drees. Hier na heeft hij een bezoek gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, zou heden voor een kort bezoek naar Washington vertrek ken, teneinde besprekingen te voeren over de algemene politieke verhoudin gen en over <Te ontwikkeling van het communisme in het Verrq Oosten. Als algemene maatregel van bestuur »p grond van de wet Overgang Bijzon- lere Rechtspleging is een Kon. Besluit herschenen, waarbij bepaald is, dat met ingang van 15 September de bijzondere maatregel van internering kan worden ten uitvoer gelegd als gevangenisstraf en ondergaan in een Rijkswerkinrichting. links veertien personen werden ge dood en verscheidene anderen ont voerd. Volgens het Republikeinse persbureau Antara bevinden zich onder de ontvoer den zeven legerofficieren en verscheide ne leden van de communistische partij en leden van de communistische jeugd organisatie. De partijen zouden Dins dagmorgen overeenstemming over een wapenstilstand hebben bereikt. Intussen maakt radio Djokjakarta eveneens melding van nieuwe botsingen tussen Nederlanders en Indonesiërs op Oost-Java. Het radiostation omschrijft de botsingen in de omgeving van vier grote Oost-Javaanse steden als „gevech ten op kleine schaal" en deelt mede, dat de plaatselijke Nederlandse commandan ten op Oost-Java krachtige waarschu wingen hebben gericht tot de bevolking en te kennen hebben gegeven, dat de Nederlandse autoriteiten krachtig zullen optreden, om orde en rust te herstel len, wanneer geen einde komt aan de vij andelij kheden. Een Republikeinse woordvoerder te Batavia verklaarde, dat de Republiek bereid is de kwestie met de Nederlan ders te bespreken in aanwezigheid van militaire waarnemers der TJ. N. O. en dat de Republikeinse legercommandant van Oost-Java reéds formeel verzocht heeft om een bespreking met de Neder landers. Radio Djokjakarta meldt verder, dat na de twee dagen van onrust in Soe- rakarta, de treindienst tussen Soerakarta en Djokjakarta vandaag opnieuw in ge bruik genomen kon worden. Zondagnacht is op de rubberondeme- ming „Kawoeng" bij Wanaradja ten Oos ten van Band jar de dertigjarige em ployé G. J. A. N., die gehuwd was met de dochter van admiraal Helfrich, ver moord. In een zitting, die niet veel meer dan vier minuten in beslag nam, is het Engelse parlement geopend. Hier gaat Koning George op weg om de plechtigheid te verrichten. De niet-communistische pers van Ber lijn verhief gisteren haar stem tegen de veroordeling van vijf jonge Duitsers tot vyf-en-twintig jaar dwangarbeid. Zy werden gearresteerd bij de relletjes bij de Brandenburger Tor van Donder dag j.l. Het Sovjet-informatiebureau heeft bekend gemaakt, dat de schuld van de beklaagden is komen vast te staan op grond van hun eigen verklaringen en die van getuigen. De beklaagden hadden het tribunaal om verzachting van de straf verzocht op grond van het feit, dat zij hun daden hebben gepleegd „als ge volg van de provocatieve redevoerin gen" van leiders van het Berlijnse stadsbestuur, aldus het Sovjet-informa tiebureau. De landelijke besturen van de S.P.D., C.D.U. en L.D.P. en van de „onafhankelijke vakvereniging" heb ben gisteren in het Schoneberg- Rathaus en vergadering gehouden, waarin werd geprotesteerd tegen de veroordeling van de vijf Duitsers. De vergadering nam een resolutie aan, waarin er tegen werd geprotesteerd, dat het proces achter gesloten deuren plaats vond, dat de beschuldigden „geen gelegenheid werd geboden zich door een Duitse verdediging te laten bijstaan" en in het bijzonder tegen het feit, dat tegen de beklaagden een zo hoge straf werd uitgesproken. De resolutie eindigt met de volgende woorden: „Dit vonnis staat in z'n wille keur naast vonnissen zoals het natio- naal-socialisme tegen politieke anders denkenden placht te vellen. Wij eisen een herziening in het openbaar onder De Australische minister van Buiten landse Zaken, Herbert Evattbrengt op het ogenblik een bezoek aan ons lapd. De minister bij zijn aankomst op Schiphol. Frank Roberts, Yves Chatigneau en Bedéll Smith, de vertegenwoordigers van Engeland, Frankryk en Amerika te Moskou, hebben gisteravond gedu rende negentig minuten een onderhoud op het Kreml gehad met de Russische minister van buitenlandse zaken, Mo- lotof. Na afloop begaven zjj zich naar de Engelse ambassade om tezamen een rapport samen te stellen voor hun re geringen. By het verlaten van het Kreml gaven zö geen enkel commentaar aan de vertegenwoordigers van de pers en de journalisten zagen zich genoodzaakt uit de gemoedsuitdrukking van de drie afgezanten te trachten op te maken, of de bespreking al dan niet naar wens was verlopen. Zy zagen er opgeruimder uit dan na de vorige vergaderingen op het Kreml, aldus meldt Reuter. Waarnemers te Moskou menen uit het gedrag van de Westelijke afgezanten te kunnen concluderen, dat men tot over eenstemming is gekomen. In diploma tieke kringen te Londen is men van me ning, dat de bespreking van gisteravond het keerpunt zou kunnen blijken in het De Engelse regering heeft besloten, dat de militairen, die in de komende paar maanden gedemobiliseerd zouden worden, nog drie maanden in dienst moeten biyven, indien zy op heden hun eenheden nog niet verlaten hebben, al dus heeft Herbert Morrison, plaatsver vangend minister-president, bekend ge maakt in het parlement, dat in speciale zitting byeengeroepen was om de be voegdheden van het Hogerhuis te be spreken. Volgens Morrison zal de sterkte van de Engelse strijdkrachten aan het eind van het jaar 80.000 man meer zijn dan indien het oorspronkelijk programma was gevolgd. Weldra zal voor de drie categorieën der strijdkrachten (leger, vloot en luchtmacht) een speciale lich tingsactie worden ingezet. „Ook moeten wij de verbetering van de uitrusting, in het bijzonder op het gebied van luchtverdediging en infanteriewapens, bespoedigen". Morrison zeide, dat deze verklaring niet „in de geest van een paniek" moet worden opgevat. „Wij betreuren het, dat een dergelyke verklaring moet wor den afgelegd", aldus Morrison. V j# VHSOIIN bioscopen zijn weer bij^Hnder in trek! De gebeurtenissen, die ons de Vtielopen weken zo bezig hielden, kunnen wij thans zien op het witte doek Morrison begon zyn verklaring met de mededeling, dat er in vele delen van de wereld spanning heerst. ..On danks alle pogingen, die aangewend zyn om een oplossing te verkrygen voor de vele vraagstukken, die tengevolge van de vorige oorlog gerezen zyn, geeft de toestand reden tot ongerustheid en in deze omstandigheden heeft de minister president mij verzocht deze verklaring in verband met de defensie af te leg gen. De regering heeft geen andere keuze dan deze voorzorgsmaatregelen te nemen", aldus Morrison. De productie van bepaalde gevechts vliegtuigen wordt thans bijna verdub beld. „Inzake de luchtmacht moeten wij niet alleen in onze eigen behoeften voorzien, doch ook in die van andere landen, onder welke die van de Wes telijke Unie, die van Britse types ge bruik maken". Morrison voegde er nog aan toe, dat de regering hoopt, dat deze maatregelen, al zullen zij enige invloed hebben op Engeland's economie, het herstel van het land op geen enkele wijze in gevaar zullen brengen. De Britse koning heeft gisteren de nieuwe zitting van het Engelse par lement geopend met een rede Van 74 woorden, naar men aanneemt de kort ste rede die een Britse vorst ooit bij een dergelijke gelegenheid heeft ge houden. De regering heeft het parlement in zitting bijeengeroepen alleen met het doel het wetsontwerp tér beknotting van de bevoegdheden van het Hoger huis in tweede lezing te behandelen. De regering hoopt hiermeete te berei ken, dat de wet' op de nationalisatie van de staalindustrie beide huizen kan passeren voor de nieuwe alge mene verkiezingen, die uiterlijk in 1950 moeten worden gehouden. De koning zei in zijn rede, dat het niet in de bedoeling lag andere aan gelegenheden aan het parlement voor te leggen in deze zitting. De zitting zal twee weken duren. Langs de route van Buckingham Palace naar het parlementsgebouw stond veel publiek en de publieke tribune van het parlement was uit verkocht. Er werden 41 saluutschoten afgevuurd toen de koning, vergezeld van zijn gemalin, voorreed. De conservatieve oppositie staat zeer critisch tegenover de speciale zitting en zal een motie indienen tegen de dank van de regering voor de koninkrijke rede. huidige stadium van de pogingen van de Westelijke mogendheden, de Berlijnse impasse te verbreken. In alle drie de ambassades heerste een rustige sfeer, in tegenstelling tot de koortsachtige be drijvigheid, die na afloop van de vroe gere bijeenkomsten op het Kreml in de Westerse ambassades heerste. De conferentie van de afgezanten in de En gelse ambassade duurde ongeveer een uur. Alles schijnt er op te wijzen, dat er op het Kreml niet veel besproken is. De vergadering was de kortste die de afgezanten ooit op het Kreml heb ben meegemaakt. Het was de tiende maal dat het Westen op het Kreml de Berlijnse cn de Duitse kwestie met de Russische leiders besprak. Sinds 30 Augustus waren de afgezanten niet meer op het Kreml geweest. Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur heeft verklaard, dat het staken van de besprekingen van de militaire gouverneurs niet behoeft in te houden, dat deze naar Moskou zijn overgeheveld. „Wel zijn zij op zijn minst gedeeltelijk teruggeheveld naar Moskou", aldus generaal Clay. „Zij zijn geschorst met algemene instemming en kunnen worden hervat op verzoek van een van de vier mogendheden." Clay zeide, dat hij zich niet bezorgd maakte of de oorlog op het punt stond uit te breken. Op een vraag of hij dacht, dat de troepen in Berlijn tegen de situatie zijn opgewassen, antwoordde hij: „Als wij een onmiddellijke oorlog met de Sovjet-Unie van plan waren, dan zouden onze troepen onvoldoende zijn, maar zij zijn zeker voldoende voor hun taak op het ogenblik." (Telefonisch van onze Londense correspondent) Volkomen onverwacht arriveerden gisteren op het Londense vliegveld Northolt Koningin Juliana en Prins Bernhard in een Dakota bestuurd door de laatste. De Koninklijke bezoekers begaven zich naar Camberwell in Zuid- Oost Londen waar zij een langdurig be zoek brachten aan de John Ruskin- School, een Londense gemeenteschool uitsluitend bestemd voor de opvoeding van kinderen met onvolledig gezichts vermogen. De Koningin en de Prins woonden lessen bij, onderhielden zich met de staf van onderwijzers en namen kennis van de gevolgde onderwijsmetho den. In de loop van de middag keerden de Koninklijke bezoekers naar Holland terug. Hier in Londen legt men verband tussen dit bezoek en de oogoperatie wel ke Prinses Marijke heeft ondergaan. Een Engelse woordvoerder verklaarde, dat Koningin Juliana plannen koestert om in Nederland een soortgelyke school te doen oprichten. De verwyzingsofficier van de com manderend generaal heeft de kleuren film, die de cineast H. Alsem gemaakt heeft van de inhuldigings- en jubileum feesten, in beslag genomen. Tevens is de heer Alsem geschorst in zijn functie van kapitein by de Iegerfilmdienst. De tijdelijk reserve-kapitein voor al gemene dienst H. M. A. Alsem is tot nader order in de uitoefening van zijn dienstbetrekkingen geschorst, in ver band met het feit, dat sterke vermoe dens zyn gerezen, dat de films, welke door of namens de reserve-kapitein Alsem te Amsterdam zijn opgenomen, vervaardigd zijn in strijd met terzake bestaande bepalingen en gegeven voor schriften, en dat de reserve-kapitein Alsem zyn functie als officier van de legerfilm- en fotodienst heeft misbruikt om zyn particuliere belangen op film gebied te behartigen. In verband met de aangerande belangen en ten behoeve van het onderzoek heeft de reserve kapitein Alsem vrijwillig de door of namens hem opgenomen kleurenfilms en de daarvan gemaakte copieën in handen gesteld van de verwijzings-of- ficier bij de generale staf. Na acht weken vergaderen is de Europese Radioconferentie te Eise- neur (Denemarken) gereed geko men met het vaststellen van nieuwe golflengten voor de radio-omroep. Aan byna alle behoeften der 32 landen kon worden voldaan en wat Nederland betreft zullen de luis teraars met genoegen vernemen, dat voor Hilversum 1 de golflengte 746 kes (ongeveer 402 meter) kon worden verkregen en voor Hilver sum II de golflengte 1007 kes (on geveer 298 meter) en dat dus een eind zal komen aan de hinderlyke storing door andere zenders. Voorts is toegewezen een derde golflengte van 1594 kes (ongeveer 182 meter). Deze golflengte, die ook aan een aantal andere landen is toegewezen, is bestemd voor zwakke zenders. Nederland kreeg het maximale aan tal golflengten, dat onder de huidige omstandigheden kon worden verwacht. Met het oog op het feit, dat bijna alle Europese stations hun golflengten moeten wijzigen, hun antennes moeten veranderen of bijbouwen, is bepaald, dat eerst op 15 Maart 1950 alle Euro pese stations hun nieuwe golflengten in gebruik zullen nemen. „Vandaag is het twee jaar geleden, dat de Niwin haar werk begon", aldus Prins Bernhard gisteren in een radiorede over beide zenders tot het Nederlandse volk. „In de afgelopen twee jaar, waarin ve ilen naar Indië zijn gegaan en anderen na het vervullen van hun plicht zyn terug gekeerd, heeft de Niwin getracht re kening houdend met de wensen en ver langens van hen, die onder de tropenzon hun beste krachten inspannen haar taak zo goed mogelijk uit te voeren en dank zij de steun van u allen, particulieren en overheid, is het de Niwin mogelijk ge weest 9 y2 millioen gulden aan de verzor ging van de troepen in Indie te besteden. Een bedrag van 9*4 millioen gulden werd door de Niwin in twee jaar tijd om gezet in boeken, uitzending artisten, film apparatuur en films, muziek, sportmate- riaal. toneel, Kerstpakketten, ubileum- pakketten, verjaardagspakketten, steun aan de geestelijke verzorgers, radiotoe stellen en nog veel meer. 9>/2 miUioen is ongetwijfeld een groot h^drag, doch Jl*. betekent in twee jaar voor 200.000 per sonen slechts 6(4 cent per man per dag. Thans is de derde Kerstpakkettenactie in volle gang. Voor de derde maal zal de Niwin zorgen, dat ieder van de 200000 mannen en vrouwen overzee m die dagen een pakket ontvangt. En zy zullen dit pak ket ontvangen van u, van het gehele Ne- rierlandse volk, als een bewijs, dat men hen in Nederland niet t dagen, waarop de afstand het sterkst wordt geGaarne wil ik een beroep doen op uw offervaardigheid om ook deze actie door uw spontane medewerking tot een suc ces te maken. Onze mannen daarginds rekenen op dit traditioneel geworden Kerstpakket en de Niwin rekent daarom °PNadrukkelijk wil ik wijzen op het natio nale belang van deze gezamenlijke in spanning Gedurende de juist achtej; ons üggende feestdagen hebben wij onze na tionale saamhorigheid f^fk gevoeld enop grootse wijze tot uitdrukking 6eb"cht. La ten wij allen ook van harte samenwerken^ Laat het Niwin-werk een manifestatie zijn van het gehele Nederlandse volk voor allen overzee". Bij beschikking van de minister van Justitie is een op het terrein der rijks werkinrichtingen Veenhuizen gebouwd kamp aangewezen als strafinrichting voor de tenuitvoerlegging van gevange nisstraffen, opgelegd aan de z.g. „lndie- deserteurs" onder de naam van „Straf gevangenis Bankenbosch" te Veenhui zen. medewerking van een Duitse verdedi ger. Recht moet recht blijven ook voor een overwonnen volk". De (communistische) socialistische eenheidspartij heeft bekend gemaakt, dat zy niet zal deelnemen aan de ver kiezingen voor de gemeenteraad op 14 November. Als motief geeft de S.E.D. op, dat het besluit tot deze verkiezin gen is genomen in een gemeenteraads bijeenkomst in de Britse sector, welke bijeenkomst door de S.E.D. als onwet tig is beschouwd. De S.E.D.-fractie beeft deze bijeenkomst niet bezocht. Daar de raadsbyeenkomst onwettig was, aldus het S.E.D.-standpunt, is ook bet besluit tot de verkiezingen onwettig. De Franse Nationale Vergadering beeft met 335 tegen 225 semmen haar instemming betuigd met de nieuwe re gering van Henri Queuille. De stemming volgde gisteren na een onbelangrijk debat over de algemene politiek der regering, dat door de com munisten werd geopend.. Het onderwerp van de stemming was een motie van dé regering, het debat voor onbepaalde tijd te verdagen. Tijdens een bijeenkomst van de Fran se socialistische partij heeft de Minister van Arbeid, Daniel Mayer, verklaard, dat de regering maatregelen voorbe reidt om de lonen met 1250 francs per maand te verhogen, in afwachting van een algehele herziening. Met ingang van vandaag is het brood in Frankrijk 45 pet. duurder geworden, tengevolge van een nieuwe verhoging van de tarweprijzen in Frankrijk, die jaarlijks door de regering tegen de oogsttijd worden vastgesteld. Verwachting tot morgenavond: Gedurende de avond en nacht zwaar bewolkt met enkele buien en vooral langs de kust tijdelijk krach tige, naar Noordelijke richtingen draaiende wind. Morgen overdag enkele overdrijvende wolkenvelden. Droog weer en afnemende wind. Iets kouder dan vandaag. Zon: 6.15—18.53; Maan: 18.47—3.39. (Van een bijzondere medewerker) De zedenverwildering komt wel het sterkst tot uiting in het steeds toenemende aantal echtscheidingen. Dit is een kanker, die de morele weer stand van ons volk ondermijnt. Het is al zó ver gekomen, dat de echtschei ding als een gewoon verschijnsel wordt beschouwd en alleen in de naaste om geving van de betrokkenen bijzondere aandacht trekt. Opmerkelijk is het ook, dat bij de beoordeling van echtschei- dingsgevallen geargumenteerd wordt met het „geluk" van de schuldige par tij, maar nauwelijks aandacht wordt ge schonken aan de ramp, die de kinde ren door de scheiding hunner ouders heeft getroffen. In katholieke kringen komt de echt scheiding nog niet zo frequent voor, maar ook daar is de omvang van dit kwaad verbijsterend, als men in aan merking neemt, dat voor hen het hu welijk is een tot Sacrament verheven Goddelijke Instelling. Ook hier is ont stellend de apathische beoordeling van het verschijnsel der echtscheiding. Ook hier schijnt men de echtscheiding als een maatschappelyk verschijnsel, als een risico van het huwelijk te aanvaarden. Veelal beseft men niet, dat elke echt scheiding een maatschappelijke mis daad is die de publieke moraliteit ver der omlaag haalt en de grondslag van ons volksbestaan aantast: het gezonde gezinsleven. Vooral voor de opgroeien de jeugd is deze mentaliteit verderfe lijk. Het ontbreken van een juiste opvat ting blijkt ook hieruit, dat katholieken veelal de echtbrekers blijven raadple gen in delicate zaken, bijvoorbeeld als advocaat, arts, notaris, enz. Daarbij uit gaande van de onjuiste redenering, dat men met het particuliere leven mets te maken heeft als de man maar MO goed jurist, dokter, notaris enz. is. Hier geldt in het algemeen belang de plicht tot het in acht nemen van een afstand, maar ook het persoonlijk belang is hier in het geding. Welke katholiek kan by- voorbeeld in zaken, die de beleving van het huwelyk raken, vertrouwen stellen in een arts, die op het stuk van de hu welijkstrouw heeft gefaald? (In dit ver band zij gewezen op het grote belang de noodzakelijkheid, d<^ katholieke ge zinnen, vooral de groeiende gezinnen, zich zo mogelijk voorzien van de hulp van een practiserend-katholieke huis arts). Een meer karaktervolle houding van de katholieken in dezen zal haar uitwer king op de andere volksgroepen met missen en zo kunnen bijdragen tot be teugeling van het kwaad der echtschei dingen. Het moest toch zó zijn, dat eei> man die tegen de huwelijkstrouw heeft gezondigd, in het openbare leven geen rol van betekenis meer kon spelen. De overheid is hier ook in verzuim; echt brekers behoren niet in verantwoorde lijke posten te worden benoemd. Doch zelfs voor benoemingen, welke van de Kroon uitgaan, schijnt dit geen punt van serieus onderzoek te zijn. Een on vergeeflijke nalatigheid! Het seizoen is voorbij! Zo ziet Scheveningen er thans uit. En de ijscoman, die het zich „gemakkelijk" heeft gemaakt, denkt wellicht aan een zomer met wat meer warmte en wat meer zon. Denkt hij aan 1949? Afwachten ijscoman en gij allen, lezers: afwachten! Eerst maar weer de winter door.' Het bestuur van de Nederlandse Film club verleende aan de door Alessendro Blasetti vervaardigde Italiaanse film „Vier stappen in de wolken" het prae- dicaat Film van de maand. De film wordt uitgebracht door Meteor-film en de première zal worden gegeven op 1 October in het City-theater te Am sterdam. Sir Alexander Cadogan, de voorzitter van de Veiligheidsraad voor de maand September, heeft de raad morgen te Parijs byeen geroepen, teneinde de ge- 'beurtenissen in Haiderabad te bespre ken. De minister van Buitenlandse Za ken van Haiderabad, Nawab Noin Na waz Jung, die zijn land tydens de be sprekingen zal vertegenwoordigen, is gisteren te Londen aangekomen. Hij zal waarschijnlijk Bevin ontmoeten voor zijn vertrek naar Parijs. Siyud Houssein, ambassadeur van In dia in Egypte, ontkende gisteren de be richten uit Alexandrië, volgens welke de Arabische Liga bemiddeling heeft aangeboden in het geschil om Haidera bad. Wel gaf Hous^in toe, dat hij in Alexandrië, waaruit hij zojuist is terug gekeerd, besprekingen had gevoerd met leiders van de Ajhbische Liga om „op eigen initiatief' opheldering te verkrij gen over de situatie in Haiderabad". Volgens een communiqué van het mi nisterie van Defensie van India hebben vliegtuigen der Indische luchtmacht vij andelijke stellingen in Kasjmir gebom bardeerd. Aurangabad, op één na de grootste stad van Haiderabad, heeft zich aan de Indische troepen overgegeven. Dit werd vanmorgen medegedeeld door een woordvoerder van het Indische ministe rie van Landsverdediging. De bezetting I Om te gehoorzamen en te bevelen is I l zelftucht nodig. J geschiedde zonder dat er een enkel schot gelost werd. Het hoofd van het gemeentebestuur van Aurangabad was de bevelhebber van het Indische leger tegemoet geko men om hem de capitulatie van de stad mede te delen. Door de bezetting van Aurangabad, Doulatabad en Jalna beheersen de In dische troepen vrijwel geheel de Noord- oostelyke sector van Haiderabad. De woordvoerder zei, dat de Indiërs nergens tegenstand van de bevolking of van de burgerlijke overheid ontmoe ten. Tijdens een geheimzinnige reis in de Adriatische Zee heeft Tito besprekin gen gevoerd met Amerikaanse afgezan ten, aldus meldt het Italiaanse nieuws agentschap „Astra" uit Triest. Het doel van de ontmoeting werd niet bekend gemaakt, maar beweerd werd, dat zij plaats vond op het eiland je Brioni, ongeveer 80 kilometer ten Zuiden van Triest. Tito heeft later Spalato en Sibenik, kuststeden aan de Adriatische Zee be zocht en zich vervolgens naar het eiland Lissa begeven. Hij werd vergezeld door hoge marineofficieren. Tito heeft ook deelgenomen aan de plechtigheden van de Joegoslavische marinedag in Spala to. Hij inspecteerde de versterkingen in Lissa en Veglia, naby Fiume, die gedu rende de laatste oorlog gebouwd wer den. Hij heeft Maandagavond zijn reis beëindigd en zyn bewegingen worden sedertdien strikt geheim gehouden*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1