Vraagstukken van de middenstand DE LENS OP POLYGOON GERICHT B Congres van de Koninklijke Bond te Haarlem FRANCISCANESSEN VAN AERDENHOUT VIEREN DUBBEL JUBILEUM Kath. Vrouwenbeweging Gepensionneerden zijn ontevreden R.K. Kinderuitzending Gezellige toneelavond opent het seizoen Zomerconcert H.O.V. Hoe snel de feestreportage vervaardigd werd „Geloofen Wetenschap Haarlem is grote dankbaarheid verschuldigd Zekerheid en Service WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Wie helpt een handje mee? Examen Kraamverzorging 40 jaar „De Matador" Nationale avond Mode-show Maison Van Kuyk Aanrijding Rijwieldief gearresteerd Nieuwe administrateur H.O.V. Beroving BRANDSTOFFENHANDEL DE SPAARNESTAD Faillissementen Burgerlijke Stand HEEMSTEDE Een Hqarlems bedrijf met wereldreputatie T uinliedenvereniging Naar „De Nederlandse V^ouw" Naar Delft ZANDVOORT Taakverdeling college B. en W. Spreekuur burgemeester Aanbesteding straatwerk Terug uit Indië Jongeren-avond Vruchtenbrood vrij in prijs Beurs van Amsterdam £JSJr Herijk van maten en gewichten Pensioen voor verzetslieden en hun nabestaanden De radioreportage van de inhuldiging VERDEELDE MARKT Met een door alle aanwezigen ge zongen Wilhelmus, onder begelei ding van het ■prachtige orgel in de Concertzaal, werd het le na-oor- logse congres van de Kon. Ned. Middenstandsbond vanmorgen te Haarlem geopend. Een weelde van najaarsbloemen en vele vlaggen sierden de zaal. De voorzitter der Haarlemse Handelsvereniging, de heer B. Wr Lasschuit, sprak een welkomstwoord tot de autoriteiten (de commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de burgemees ters van Haarlem en Bloemendaal, voorzitter en secretaris der Kamer van Koophandel, etc.) en de afge vaardigden. Dertig jaar geleden congresseerde de bond ook in de bloemenstad, in de oorlog vierde de H.H.V. haar gouden jubileum, dat niet herdacht werd. Deze bijeen komst, aldus spr., is er niet alleen rm belangrijke referaten te aanho ren, maar ook om de eenheid in de middenstand te demonstreren is deze uiteengeslagen wereld. Een krachti ge, welvarende middenstand is een zegen voor ons dierbaar vaderland, besloot de heer Lasschuit. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer L. de Groot uit Rotterdam, wees er op, dat het 100 jaar geleden is, dat Karl Marx zijn communistisch mani fest uitvaardigde. Daarin voorspelde hij, dat de middenstand spoedig zou onder gaan. Maar hij is er nóg en hij zal er blijven. Het middenstandsvraagstuk is een so ciaal probleem van de eerste orde. Van daag zijn de aanslagen op zijn bestaan bijzonder groot: ongekende lasten en een prijsbeheersing, die hem aan de rand van de ondergang brengen en grote on tevredenheid veroorzaken. De schaarste- economie is gaan ontaarden in een ver stikking van het particulier initiatief van de zelfstandigen. Er is geen bezwaar tegen als de ambtenaar mee-regeert, mits de overheid en de ambtenaar er zich van bewust zijn dat regeren dienen is. Helaas zijn er ambtenaren, die ter roriseren en verzet oproepen, wat tot niets kan leiden. Prof. v. d. Brink, de minister van Economische Zaken, heeft zo duidelijk gezegd, dat wij een doelma tige economie moeten hebben, een uit mededinging geboren prijzenstelsel. De inleidingen van vandaag zijn daarop ge baseerd. Vervolgens kwalh het prae-advies van drs. H. L. Tausen over „Prijzen- en rantsoeneringsbeleid in heden en toe- komst aan de orde. De conclusies lui- den: Het overheidsingrijpen op het ge bied van de prijzen was noodzakelijk om voortgezette inflatie te voorkomen, €de exportpositie van ons land gunstig te houden en schade aan 's lands eco nomie door sociale onrust te voorko men. Het prjjzenbeleid moest door het uniforme karakter van-zijn maatrege len en controle sterk in botsing ko men met het aan individuele behoef ten aangepaste en daardoor sterk ge differentieerde bedrijfsleven van am bacht en detailhandel. Nog steeds vertoont het prjjzenbe leid de zucht naar volledigheid, welke echter niet meer kan worden gemoti veerd met gevaren van productiever schuivingen, nu de aanwezige koop kracht in verband met de afgenomen schaarste volledig en gespreid wordt opgevangen. Tot opheffing van prijsvoorschriften voor alle niet-onontbeerljjke goederen en diensten, daaronder begrepen de meer luxe uitvoering van onontbeer lijke goederen, dient zo snel mogelijk te worden overgegaan. Een algemene prijsstijging is hiervan niet meer te verwachten en voorover zij inciden teel optreedt voor de kosten van le vensonderhoud niet van belang. Daar entegen zal de opheffing de tendenz tot handhaving van de maximumprij zen als geldende prijzen ten gunste van prijsdaling doorbreken (herstel concurrentie) De rantsoenering van goederen door kruist en vervormt de normale vraag- opbouw, gebaseerd op de actuele ver deling deg inkomens. Terugkeer naar normale verhoudin gen vraagt daarom een voortdurend optreden bij de opheffing van rant soeneringsvoorschriften. De noodzaak van rantsoenering is afgenomen met het breder worden van de goederenstroom en het toene men van de keuze-mogelijkheid voor de consument. De beperktheid van het Inkomen bepaalt daarom weder in overwegende mate de grens van de koopmogelijkheden. Slechts voor enkele onontbeerlijke goederen, waarvan de voorziening nog niet normaal is gewaarborgd, is hand having van de rantsoenering nodig, voor alle overige goederen kan zjj worden opgeheven. In verschillende gevallen zal de opheffing van de rant soenering teruggang in het verbruik van het gerantsoeneerde artikel bete kenen. Voor duurzame goederen is bij vrij- .lating geen inhaalvraag overeenkom stig het absolute tekort te wachten, omdat de breedte van de reeds aan wezige goederenstroom en de beperkte koopkracht spreiding in plaats van concurrentie van de vraag teweeg brengt. Opheffing van prijs- en rantsoene ringsmaatregelen zal herstel van een zekere vrijheid en dus van concurren tie medebrengen. De middenstand zal zich terdege op het herstel van deze concurrentie hebben voor te bereiden. Na enige discussie over het prae-ad vies zei drs. Jansen, dat er in hoge mate een gevaar aanwezig is, dat het bestaan van de middenstand kapot gemaakt wordt wanneer onderlinge prijsver- knoeiing het gevolg van meer vrijheid zal zijn. De middenstand moet meer streven naar bewust ondernemerschap. De voorzitter had de vraag gesteld of de overheid, die zolang de consument beschermd heeft, nu niet een taak moet vinden om de zelfstandige ondernemer te steunen. Daar wilde de inleider niets van weten. Hij meende echter wel, dat de wet op de oneerlijke concurrentie enige aanvulling behoeft. Indien de con currentie zover gaat dat onder de kost prijs verkocht wordt, dan moet ingrij pen van de rechter het gevolg zijn. Ten slotte wees inleider erop dat commer ciële verbanden meer dan ooit nood zakelijk zijn. De voorzitter stelde voor zich ook tot de andere middenstandsorganisaties te wenaen om een resolutie aan te nemen, die als volgt luidt: Het congres van de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond, gehoord het uitgebrachte prae-advies over het prijzen- en rantsoeneringsbeleid en de ter vergadering gehouden discussie, van oordeel, dat de voorwaarden voor het herstel van een redelijke vrije concur rentie, zowel door verbreding van de goederenstroom als door terugkeer van het publiek tot normaler bestedingsge woonten, voldoende zijn vervuld, geeft als haar mening te kennen, dat door de overheid met de grootst mogelijke voortvarendheid dient te worden voort gegaan op de weg van afschaffing van rantsoeneringsmaatregelen, in het bij zonder ook op het gebied van de voed selvoorziening, dringt er voorts op aan, dat op korte termijn wordt overgegaan tot intrekking van al die prijsvoor schriften, welke niet strikt noodzake lijk zijn voor het in de hand houden van de kosten van levensonderhoud en tot zover gaand mogelijke beperking van het het bedrijfsleven belastende conróle-apparaat, besluit deze resolutie ter kennis te brengen van de overheid en de pers en roept tevens de aange sloten ambachtslieden en detailhandela ren en dienstverlenende bedrijven op door initiatief, doelmatig bedrijfsbeheer en herstel van wedijver in dienstbetoon hun bijdragen te leveren aan de terug keer tot een gezond economisph leven. Om 12 uur werden de afgevaardigden officieel op het stadhuis ontvangen. De middagvergadering zal worden bijge woond door Prins Bemhard en de mi nister van Economische Zaken. Burgemeester Cremers toonde tijdens de ontvanjst van de gedelegeerden aan, dat het voor het gemeentebestuur geen onverschillige zaak is, dat het eerste na-oorlogse congres van de Nederlandse Middenstandsbond in Haarlem wordt gehouden. De Haarlemse middenstand geeft steeds iplijk van veel initiatief en grote activiteit, niet alleen op eigen in dividueel gebied, maar ook op gemeen schappelijk terrein. Spr. wees voorts op het belang van de middenstand als tus sengroep tussen de producent en con sument en zeide, dat de onderwerpen, die op het congres worden behandeld, het gemeentebestuur zeer na aan het hart liggen, daar deze gaan over het contact tussen middenstand en overheid. Daarna voerde het woord de voorzit ter van de Nederlandse Middenstands bond, de heer L. de Groot, die zijn dank uitte voor de hartelijke ontvangst van gemeentezijde. Wij behoeven waarlijk het zegenrijke werk der Kinderuitzending niet meer te propageren. Als er één werk 'sympa thiek is bij de mensen dan is het dit. De Katholieke Kinderuitzending in on ze stad brengt dit jaar weer tweehon derd jongens en meisjes naar buiten om daar kracht te verzamelen, gezondheid op te doen en vreugde te beleven. Zij gaan voornamelijk naar het prachtige katholieke koloniehuis te Bakkum. een modern gebouw, een juweel aan de voet van de Hollandse duinen. De fi nanciën moeten daartoe voor 8000 ver- pleegdagen bijeengebracht worden. Als de Overheid niet de helpende hand zou toereiken, kon er van de uitzending niet veel terechtkomen, maar als particulie ren hun steun niet blijven geven, zou het er nog slechter uitzien. Er zijn in onze stad vier verenigingen, die zich met de kinderuitzending bezighouden. Naast de katholieke, het Centraal Ge nootschap, „Naar Buiten" en „Kinabu". Evenals verleden jaar hebben zij de handen ineen geslagen om een grote collecte in deze maand te doen slagen. Van 20 tot 25 Sept. zal menanet lijsten de huizen bezoeken en op Zaterdag 25 September zal men op straat om een bijdrage verzocht worden. Nu zal het met de gelden wel weer los lo pen, maar de moeilijkheid zit in het leger medewerkers of medewerksters, dat zowel voor het een als voor het ander noodzakelijk is. De overheid heeft goedgevonden, dat ook 14- en 15-jarigen als collectant of als collectrice optreden. Zij kunnen zich opgeven bij de heer A. Aukes, Bosch en Hovenstraat 30 en mevr. Kerkhof-Bijmolt, Wouwerman- straat 59. Voor het examen kraamverzprging slaag den alle candidaten opgeleid dbor het Wit- Gele Kruis te Haarlem, t.w de dames J. J. Bluys te Zandvoort, G. C. Goes te Vijf huizen, A. M. Klaver te Katwoude, H. M. Koop te Haarlem en M. J. Lonis te Apel doorn. De bekende herenconfectiezaak „De Ma tador" aan de Anegang 21 te Haarlem be staat 18 September 40 jaar. Het feest is voor de eigenaar des te groter, daar hij de bezettingsjaren ternauwernood kon over leven. Het winterseizoen van „Geloof en Wetenschap" werd gisteravond ge opend met een éclatante voorstelling in de Stadsschouwburg door „Het Vrije Toneel", dat het genoegelijke en geestige stuk „Fluffy neemt de lei ding" op de planken bracht. De leden van G. en W. hebben enkele uren genoten van dit aangename spel en zich naar hartelust vermaakt om de nu eens kinderlijk-onnozele dan weer rake en guitige opmerkingen van Nell Koppen, die in haar rol van Fluffy de spil is waarom de gehele uitvoering draait. Hat toneelstuk dat reeds eerder in Haarlem werd gespeeld, zij het in een andere samenstelling, hebben wij des tijds uitvoerig besproken. Ook dit keer oogstte het toneelensemble, waarin Myra Ward, Wim van den Brink en Anton Ruys zich onderscheidden, groot succes. Nell Koppen werden bloemen aange boden.» De voorzitter van G. en W.. mr. F. Vorstman, die in het begin van de avond de aanwezigen, en speciaal de nieuwe leden, welkom heette, deelde mede dat er tot grote voldoening van het bestuur veel belangstelling bestaat voor de vier cursussen van G. en W„ zodat deze in ieder geval doorgang zullen vinden Voor de cursus Wiisbegeerte meldden zich reeds 52 leden. 25 September wordt de gelegenheid tot inschrijving gesloten. Voorts kondigde de voorzitter aan, dat Woensdag 22 September in het Ge meente-Concertgebouw een Nationale avond gehouden zal worden georgani seerd door de Volksuniversiteit en ver schillende culturele verenigingen in onze stad. Burgemeester Cremers zal deze bijeenkomst, waaraan de H.O.V. en de zangeres Nea Naberman medewerking zullen verlenen, openen. De sprekers van de avond zijn gekozen uit de drie grote volksgroepen. Anton van Duin kerken zal spreken over de regerings periode van H.M. Koningin Wilhelmina, ds. Gravemeyer over de Vrede van Munster en mr. Van Heuven Goed hart over de Grondwet van 1840. Kaar ten met gereserveerde plaatsen kunnen tot 18 September worden aangevraagd bij de secretaresse van Q. en W., Emma- laan 9. Het was een aparte mode-show, die Maison Van Kuyk in de Van Merlezaal aan de Schouwtjeslaan gehouden heeft. De mannequins demonstreerden name lijk een serie japonnen en mantels van papier. Het waren hoofdzakelijk modellen voor herfst en winter en voor uitgaansavondjes, die de leerlingen van mevr. Van Kuyk zelf hadden vervaar digd. De aanwezige dames toonden grote belangstelling voor de nieuwe, zo spe cifiek vrouwelijke mode, die in het kleurige crêpe-papier zeer goed tot haar recht* kwam. Bovendien werd een handig appa raatje gedemonstreerd, dat het passen en meten voor naaiende dames tot een genoegen maakt nu zij niet meer behoe ven te rekenen en te puzzlen bij het nemen van de maat. Dinsdagmorgen om half tien had op de hoek Gen. CronjéstraatSpaanse- vaartstraat een aanrijding plaats tussen een personenauto, welke in de Spaanse- vaartstraat met een snelheid van 15 a 20 km. per uur in de richting West reed en een vrachtauto, die in de Gen. Cronjé straat met een snelheid van ongeveer 30 km. per uur in de richting Noord reed. De aanrijding ontstond, toen de bestuui*- der van de vrachtauto aan de personen auto geen voorrang verleende. Wel trachtte deze door krachtig te remmen een aanrijding te voorkomen, doch door het natte wegdek slipte de vrachtauto en reed met de rechtervoorzijde tegen de linkerzijkant van de personenauto aan. Een groot gedeelte van de linkerzijkant van de personenauto werd ingedrukt. Door de kracht van de botsing werd de personenauto het trottoir opgedrukt te gen een gaslantaarnpaal. De paal brak middendoor. De personenauto moest worden weggesleept. De recherche heeft in een winkel in de Ridderstraat de 19-jarige hulpvak arbeider H. T. uit Amsterdam aange houden. De man had aan de bewoner een zo goed als nieuw damesrijwiel voor f 50 te koop aangeboden. Bij zijn verhoor bekende hij dit rijwiel daags te voren uit de kelder van een jeugd herberg aan de Kloveniersburgwal "te Amsterdam te hebben ontvreemd. De benadeelde is een Zwitsers meisje, dat op een vacantietocht in Nederland is en tijdelijk in deze jeugdherberg ver blijft. Op 4 October a.s. zal de Congregatie der Franciscanessen van Aerdenhout de dag herdenken, dat zij vóór 75 jaren naar Nederland kwam. De. verschrik king van de Kulturkampf bracht van Duitsland nair ons land de zegen wei- ke God door deze Congregatie aan ons katholieke volk schenken wilde. In het jaar 1923 werd de nederzetting in ons land tot zelfstandige provincie ver heven. Het .dubbele jubilé: 75 jaar in Neder land en 25 jaar zelfstandige provincie, zal op 4 October plechtig worden ge vierd. wanneer Z. H. Exc. Mgr. Huibers in 't Moederhuis Alverna te Aerdenhout het nieuwe altaar komt consacreren, dat als offer van grote dank aan God daar geplaatst is en door dankbare vriendenhanden wordt aangekleed en opgesierd. Het provinciale bestuur recipieert die dag van 4 tot 5 uur. t De congregatie werd in 1863 gesticht door Moeder Clara Rfander te Salzkot- ten in Westfalen (Did.). Mede-stichter was de toenmalige bisschop van Pader- born, Conrad Martin, die de Congrega tie de naam gaf van: Congregatie der Zusters Franciscanèssen, Dochteren van de H.H. Harten van Jesus en Maria. Het doel der stichting was de eeuwigduren de aanbidding van het Allerheiligste Sa crament en gebed voor de behoeften van de H. Kerk. Verder belastten de zusters zich met de opvoeding en onderrichting van weeskinderen en eerst later wijdden zij zich aan de verpleging van zieken. In 1870 kreeg de congregatie verlof om in Nederland te gi0i werken. Al lereerst in de Bisdommen Utrecht en Haarlem. Van die tijd af groeide er een contact van de congregatie met ons land, dat in de loop der jaren zeer hecht en vruchtbaar is geworden. Die eerste ne derzettingen waren de kloosters in Bo degraven, Bovenkerk, Vlissingen en Breukelen. Steeds meer kloosters kon den later worden gesticht en steeds groter werden de kansen. De Pauselij ke goedkeuring bezat de congregatie nog niet. Volgens Kerkelijk recht kan deze eerst gegeven worden, als de congregatie geruime tijd heeft laten zien wat zij wil en wat zij waard is. Op 6 Juni 1927 kwam deze Pauselijke goedkeuring af. De grote uitgroei der congregatie maakte het noodzakelijk haar in vier provincies te verdelen; de Duitse te Salzkotten, de Amerikaanse te St. Louis, de Lotharingse bij Metz en de Neder landse in het klooster Alverna te Aer denhout. Op 8 September 1920 werd de eer waarde Moeder-Overste Ida de eerste Provinciaal-Overste van Nederland. Zij vestigde zich in Huize Duinrust te Overveen. Op 23 Juni 1921 wijdde Mgr. Callier, toen Bisschop van Haarlem, het provinciale Moederhuis in en wel te Heem'stede in Huize ,,'t Clooster." Toen dit te klein werd kocht de congregatie het landgoed Boekenrode, te Aerdenhout, dat thans, onder de naam Alverna, het Moederhuis en het Noviciaat omvat, en het Tehuis voor oude en zieke zusters „Sint Clara" genaamd. In Alverna slaat het hart der Neder landse provincie sedert 1 Mei 1923. Van daaruit gaan alle zorgen naar de zus ters op de huizen; daar komen" zij jaar lijks voor haar aetraite, terwijl zij daar ook de grote dagen beleefden van in kleding en professie. Behalve in het Moederhuis te Aerden hout werken de leden der congregatie in verschillende huizen elders in "zie kenhuizen: de Maria-Stichting te Haar lem, het St. Antonius-ziekenhuis te IJmuiden-Oost, de St. Ursula-kliniek en de St. Jacob-stichting te Wassenaar, (de laatste bestaat dezer dagen ook 25 jaar), de Cornelia-stichting te Zierikzee en het St. Joseph-ziekenhuis te Vlissingen. In scholen: o.a. te Haarlem-Noord, Zand voort en Warmond. In Bodegraven en Wognum hebben de zusters een pen sionaat voor meisjes. In Heémstede hebben zij de zorg voor het Klein seminarie Hageveld en in Warmond een rusthuis voor ouden van dagen. Verder belasten zij zich op verschillende plaat- /sen met de wijkverpleging en in de zomermaanden wordt Sterre der Zee te Zandvoort tijdelijk herschapen in pen sion en tehuis voor zwakke kinderen. Voegt men daarbij het missiewerk dat zij in Indië verrichten, dan mag met recht worden gesproken van een con gregatie, waaraan Nederland grote ver plichtingen heeft. Haarlem en omstre ken zullen het feest met temeer dank baarheid vieren, omdat men hier meer uog dan elders de zegeningen van het werk der zusters dagelijks ondervindt. Het klooster „Alverna" te Aerdenhout, het moederhuis van de zusters Francis canessen, die thans 75 jaar in Nederland werkzaam zijn, waarvan 25 jaar als zelfstandige Nederlandse provincie. Op het Zomer-concert, dat de H. O. V. Vrijdag 17 September zal geven, zal men Louis Zimmermann nog eens als solist kun nen horen. Deze thans 75-jarige violist zal een uitvoe ring geven van Beethoven's onvolprezen vioolconcert, voorafgegaan door de Ouver ture Coriolan van dezelfde componist. Na de pauze dirigeert Kees Hartvelt, on der wiens leiding dit concert staat, de Tweedé Symphonie van Brahms. Het Bestuur der Haarlemsche Orkest- Vereniging (H.O.V.) deelt ons mede, dat van heden af de heer H. H. Luijken niet meer als administrateur bij de vereni ging werkzaam is. In zijn plaats is benoemd de heer M. J. J. Larsen, wonende te Haarlem, Mer- curiusstraat 17, telefoon no. 25062. Het administratie-adres blijft: Kenau straat 7, Haarlem, telefoon 11277. De recherche arresteerde de 32-jarige juffrouw A H. S„ die een bewoner van Velsen f 225.had lichter gemaakt. In verband met deze beroving zijn als verdacht van heling aangehouden de 50-jarige loswerkman J. J. v. R. en diens vrouw, de 43-jarige Th. Ph. Gisteren vierde mej. L. Kramer de dag dat zij 12 y, jaar geleden als win keljuffrouw in dienst trad bij de firma P .A. Tammer,- Kleverlaan. zijn de pijlers, waarop onze zaak gebouwd is. Geef ons Uw vertrouwen en U zult het ervaren. Wat er ook gebeure, kolenbon 3 en 4 naar: FRIESCHE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) TELEF. 14164 - 13904 (Adv.) De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 14 September 1948 we gens gebrek aan actief opgeheven het fail lissement van: A. Th. M. Maas, koopman, wonende te Bloemendaal, Borskilaan 2. Cu rator: mr. H. E. Prinsen Geerligs, advo caat en procureur te Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem d.d. 10 September '48 werd aan Gerrit Stada, aannemer, wonen de te IJmuiden, gemeente Velsen, Jan Kos- telijklaan 7, eri handelende te 's-Graven- hage onder de naam firma D. Stada en Zn., voorlopig surséance van betaling ver leend, met benoeming van mr. A. W. Helle- ma Sr., advocaat en procureur te IJmui den, tot bewindvoerder, téneinde met de schuldenaar het beheer over diens zaken te voeren. Op het Kennemerplein reed Dinsdag avond omstreeks half zeven de 18-ja- rige houtbewerker Th. B. nogal tame lijk snel met zijn rijwiel. Ter hoogte van het café „Bolwerk" liep de voor band van het wiel. De jongen viel en kreeg een hersenschudding. Hij is per auto Mathot naar zijn woning ver voerd. Geboren: C. van EekMarees, z.; C. F. BultmanZweeris, z.; G. Grpenvan Wou denberg, z.; E. OosterdijkAppelman, z.; G. C. Alles—van Meurs, z.; H. J. Labohm Ridder, z.; A. M. SchoutenCornet, z.; A. M. F. de BruijnClous, z.; W. PostMel- chior, z.; A. BroertjesSchut, z.; C. ten BokumTuinman, z.; A. HeesemansRaven horst, z.; J. MissetBenz, z.; M. L. Tie- lemanWinter, d.; J. M. BertelsBroeken, d.; A. G. LeeuwenbergVisser, d.; J. W. VaderBonfrer, d.; H. A. Pater—Draaijer, d.; C. S. van der Westen—Blei, d.; E. Hoff manWesterkamp, d.; W. M. van Mancius, d.;M. J. Sijpkensvan Weel, d. Overleden: E. C. van GeelenDroogen- dijk, 75 j., Bakenessergracht; G. Kramer— Duijves, 72 j„ Verspronckweg; T. Dirks— Blokker, 63 j., J. Nieuwenhuizenstr.; J. G. Smolenaars, 1 m„ Javastraat. ij tienduizenden zijn de mensen in het gehele land de laatste dagen naar de bioscoop, getrokken om hetgeen z(j van de feestelijke gebeurte nissen in Amsterdam gehoord of gelezen hebben in beeld te zien. En nog even zovelen wachten op een gelegenheid om dat rijke feest min of meer van nabij te beleven. De rijen voor de filmthea ters, ook in Haarlem, bewezen dit trou wens weL En het was in een van deze files, waarachter zelfs de grootste prin cipiële tegenstanders van bioscoop en film zich schuchter hadden aangesloten, dat wij de opmerking hoorden: „Hoe krijgen ze dat allemaal zou gauw voor elkaar? Wat moet daar allemaal niet aan te pas komen?" Waarom zSuden wij deze opmerkin gen onbeantwoord laten, als we zo dicht bij huis het antwoord kunnen halen? Want op de Koudenhom in Haarlem werkt achter een pretentieloze gevel, maar in een uitstekend technisch toe gerust bedrijf een stel mensen, door wier vakmanschap en teamgeest het mogelijk is geworden, dat iedereen het Nederlandse feest bij uitstek als het ware persoonlijk kon meemaken. Het is al de gewoonste zaak geworden, wanneer de draaiende schijf van „Neer- lands Nieuws" op het witte doek ver schijnt en ons een reportage wordt ge geven van de dingen van de dag. En daarom zijn wij enkele uren de gast ge weest van dit ingewikkelde, maar bij zonder interessante Haarlemse bedrijf. Men vraagt zich inderdaad verbaasd af, hoe men zo snel de feest-reportage in de bioscopen kon brengen. Vooral als men weet, dat ongeveer 150 bioscopen direct in Nederland alleen al moesten worden voorzien, m.a.w. dat de film 150 maal moest worden afgedrukt en dat zij gelijktijdig in al deze theaters moest worden vertoond. En die verbazing neemt nog toe, als men een uiteenzet ting te horen krijgt, wat er al niet voor nodig is, voordat het negatief, dat de cameraman binnen brengt, als afge werkte film het bedrijf weer verlaat. Maanden tevoren was men reeds in de weer om de film schematisch op te bouwen, en toen in de feestdagen de 14 cameramensen, geassisteerd door twee geluidsinstallatie, hun „aanval" op de hoofdstad deden, waren met zorg al de punten uitgekozen, van waaruit zij hun opnamen konden maken. Ieder had zijn deel, en het resultaat was, dat er 10.000 meter negatief op de Koudenhorn werd binnen gebracht, waaruit men de film kon samenstellen. Maar dat samenstellen is nog niet zo heel eenvoudig. Een uiterst zorgvuldige selectie is een eerste vereiste. Het oog van de camera ziet alles, en zo kan het gebeuren, dat op een zeer plechtig*ogen- blik een hooggeplaatste autoriteit een vlieg weg slaat, welke overigens nor male beweging in het gehele beeld van de film een belachelijke scène kan worden. Met deze en andere onverwach te effecten moet men degelijk rekening houden. Dit is maar een klein voorbeeld en het kan maar een kleine indruk geven van al het werk, dat verzet moet wor den om een reportage behalve overzich telijk ook interessant te maken. Zoals men weet, heeft men na de selectie een film van 1300 M. in de theaters ge bracht. Bij elkaar verspreidde Polygoon in Nederland en Indonesië 210.000 M. co- pie, maar ook het buitenland werd niet vergeten. Daar is de belangstelling voor het Nederlandse journaal in 't al gemeen zeer groot, en voor dat van het inhuldigingsfeest wel heel bijzonder. En hier was het weer Nederland op zijn best, want binnen 24 uur na de opnamen was men in het buitenland in het bezit van een negatief, in totaal niet minder flsn 30.000 M-! En zo kan men deze da gen in alle landen, waar een journaal draait of het nu Mexico, Spanje of Frankrijk is deze Oranje-film zien. Vergezeld van de man, wiens stem wij reeds lang kenden van het wekelijks journaal, trokken wij door het bedrijf, dat voor een leek niet meer is dan een labyrinth van ingenieuze installaties. „Even zwijgen", zegt onze leidsman, daarbij wijzend op een rode lamp, die aanflitst. En door de gangen resonneert de stem van een dame: Kom je nu haast, kom je nu haastMen legt de laatste hand aan een demobilisatie film, wordt ons verklaard. Als er ge sproken wordt, moet iedereen zwijgen, om de voorkomen, dat de microfoon bijgeluiden opvangt. Als een eindeloos lint wordt de reeks opnamen door middel van een vernuf tige installatie door een speciaal bad gehaald en ontwikkeld. Wij schrijven dit zo simpel weg, maar wie enigszins op de hoogte is van foto-ontwikkelen, zal wel begrijpen, dat er heel wat zorg nodig is om het negatief te ontwikke len. Ditzelfde is het geval met de andere „bewerkingen". Wij schreven reeds over het selecteren en een uit voerige verhandeling zou er te schrij ven zijn over de nasynchronisatie. Men houde ons echter de veelheid van tech nische termen en uiteenzettingen ten goede. „Maar hoe doen ze dat dan met het geluid?" Veelal worden beeld en geluid gelijktijdig opgenomen. In de andere ge vallen wordt het geluid er bij gemon teerd. Eveneens is dit het geval met het gesproken commentaar. Maar na veel berekenen en uitmeten is het resultaat dit, dat de beeld- en geluidsopnamen samen op één band ontwikkeld worden en na een kleine afwerking voor het witte doek gereed zijn. Van de vele installaties, die daarvoor nodig zijn,' is het vooral de nieuwste Western Electric-apparatuur, waarvan er in Nederland maar twee zijn, dat een wonder is van techniek. Dit is maar een vluchtige indruk van het vele werk, dat een 100 man tellend bedrijf moet verzetten om de bioscoopbezoeker iedere week een re portage te geven van de voornaamste actualiteiten. En het rijke archief, dat Polygoon zichzelf in de loop der jaren geschapen heeft, is van dat werk wel een bijzondere weerspiegeling. Alleen zal de kwaliteit van 25 jaar terug wel enigszins verschillen met die van thans. Onder leiding van de presidente, mevr. KubatzBrugman, hield de afdeling Heem stede van de Katholieke Vrouwenbeweging Dinsdagavond in het R.K. Verenigingsge bouw een zeer druk bezochte vergadering. Na een kort welkomstwoord van de pre sidente sprak mevrouw M. A "Kuijpers Wegbrands, secretaresse van de Diocesane Katholieke Vrouwenbeweging, over het doel en streven van de beweging. Zij gaf haar ingenomenheid te kennen over het voorne men van het bestuur om een actie voor gezinszorg te beginnen. De tweede spreker, rector C. Broers, ver klaarde, duidelijk te willen maken, wat de Katholieke Kerk in deze tijden van de katholieke vrouw verwacht. Allereerst sprak hij over het onderwerp gezinshulp of ge zinszorg. Rector Broers vestigde er de aan dacht op, dat deze actie niets te maken heeft met het gelijknamige instituut dat te Den Haag is gevestigd en een eigen internaat heeft, waar jonge meisjes worden opgeleid tot gezinsverzorgster. De actie van het bestuur is echter zuiver plaatselijk en heeft alleen tot doel, in die gezinnen, waar door een kortstondige ziek te van de moeder de huishoudelijke machi ne vast dreigt te lopen, tijdig hulp te verlenen, uitsluitend terwille van de Chris telijke naastenliefde. Mevrouw KubatzBrugman deelde daar na enige bijzonderheden mede over de vorm, waarin deze gezinshulp zal gegoten worden. Daarbij kwam tot uiting dat het niet de bedoeling is, uitgaande van deze actie een langdurige hulp te verlenen, daar daarvoor andere Instanties zullen worden ingeschakeld. Nadat de Guimamba's in de pauze van hun muzikaal kunnen hadden blijk gege ven, sprak rector Broers het tweede ge deelte van zijn rede uit. Hij zette uiteen, dat niet alleen de hulp van de vrouw no dig is, maar dat de katholieke vrouw zich zelf weer dient te bezinnen op haar waar de. Duidelijk liet spreker uitkomen, dat de strijd gaat om de vrouw zelf en dat zij, als zij toegeeft aan de moderne wanbe grippen, zelf het slachtoffer wordt. Slechts dbor haar waarcjjgheid hoog te houden, kan de strijd op leven en dood worden gewon nen. Pastoor A. F. V. Noort sprak als gees telijk adviseur een slotwoord en spoorde de aanwezigen aan, voorzover zij "nog geen lid waren van de Katholieke Vrouwenbewe ging, dit dan zo spoedig mogelijk te wor den. Tenslotte beval hij de actie voor ge zinszorg in de belangstelling van allen aan. De resultaten van deze avond waren uit stekend, verschillende dames gaven zich als lid op en 20 dames stelden zich be schikbaar voor de gezinszorgsactie. Met deze dames zal zeer spoedig een vergade ring worden belegd, teneinde de werkzaam heden vast te stellen. Wie aan deze actie wil medewerken, kan zich opgeven bij mevrouw KubatzBrug man, Luc. v. Leydenlaan 6, Heemstede. De Onderlinge Tuinliedenvereniging houdt hedenavond een buitengewone ledenvergadering, waarbij o.m. de ten toonstelling zal worden besproken, die op 17 September wordt geopend. Zij, die aan deze tentoonstelling deelnemen, worden in de eerste plaats verwacht- De Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting maakt Donderdag een uit stapje naar Den Haag. Voornaamste doel is een bezoek aan de tentoonstel ling „De Nederlandse Vrouw". De vereniging „Oud Heemstede-Ben- nebroek" maakt Zaterdag 18 September per autobus een excursie naar Delft voor een bezoek aan de tentoonstelling „De Vrede van Munster". Ten gerieve van de verschillende deelnemers zal de bus Zaterdagmiddag vijf minuten voor half twee stoppen op de hoek Bronstee- weg—Koediefslaan, precies half twee op het Raadhuisplein en tien minuten over half twee bij het Raadhuis Bennebroek. Het optreden van de heer Kerkman als tijdelijk wethouder heeft geen wij ziging gebracht in de taakverdeling van de leden van het college van burge meester en wethouders. Deze blijft dus als volgt: Burgemeester: algemene za- kqp, publieke werken, wederopbouw en strandexploitatie. Wethouder Groos: sociale zaken en bedrijven. Wethouder Kerkman: onderwijs en financiën. Ge durende de ziekte van wethouder Van der Moolen treedt wethouder Groos zo nodig op als waarnemend burge meester. De burgemeester zal van 20 Septem ber tot 1 October met verlof afwezig zijn. In dringende gevallen zal wethou der Groos als waarnemend burgemees ter spreekuur houden. Aanvragen voor een onderhoud met de waarnemend burgemeester kunnen schriftelijk tot de gemeente-secretaris worden gericht. B. en W. hebben het aanbrengen van bestratingen in de Burgemeester Engel- bertsstraat met bijkomende werken op gedragen aan de laagste inschrijver A. J. Sterk te Heemstede voor een bedrag van 12-950. Met het troepentransportsehip „Zuider kruis" zal vermoedelijk op 24 Sept. a.s. te Rotterdam uit Ned. Indië terugkeren de sergeant G. W. Keur, van Lennepweg 35. Hedenavond om half acht houdt kape laan Nijman de tweede contact-avond voor de jongeren van de parochie, thans voor de meisjes van 14 tot 18 jaar. In het kader van de competitiewedstrij den tussen politie-voetbal-elftallen speelde de Zandv. politie Dinsdagmiddag tegen een elftal uit Beverwijk. De wedstrijd die door de burgemeester van Zandvoort werd bijgewoond eindigde met gelijk spel (1-1). De collecte voor de gezamenlijke mili taire fondsen heeft rond f 190.opge bracht. Behalve voor het zuiver wittebrood is met ingang van heden ook de prijs van vruchtenbrood vrijgelaten. Onder vruch tenbrood wordt brood verstaan, waarin andere vruchten zijn verwerkt dan rozij nen en krenten. De prijs van krenten- en rozijnenbrood is dus niet vrij. (Niet-officiële koersen) Voris Opening Slot 3% Nederl. 1948 100 3-3% Nederland 1947 9814 3 Ned. 62-64 9814 3 Ned. 62-64 bel. fac 98% Ned. Handel Mij. ce. 164 A.K.U. 161 >4 Van Berkel's Patent 127 Calvé-Delft eert 181% Van Gelder 153% Kon. Hoogovens eert 205 Unilever eert 290 Ned. Kabel 285 Philips 252% Kon. Petroleum 348% „Amsterdam" Rubbe 173% Holl. Amerika Lijn 192 Kon. N. Stoomb. Mii 161% Scheepvaart Unie 182 H.V.A. 265% Deli Mij. eert. 161% 15/9 98%-ft 161 290 254% 349 175% 181% 267 160% Claims Thomsen's Havenbedr. *fc f 125.— a f 135.— Meer sport op Maandag. Het grote nieuws in onze krant van Zater dag, met de verwezenlijking der belofte twee dagen daarna. Onder deze aankondiging schreef de sportredactie: „En wat opmerkingen, wensen of wen ken betreft.... Gaarne". De technische hulp hebben de sport mensen intussen al dankbaar aanvaard, de niet-technische is aan mij overgela ten, teneinde een bloemlezing samen te stellen. Daar gaat ie dan. Brief 1: „Mijn enige wens is, dat ik een krant met nieuws krijg. Voor de goede orde voeg ik er bij, dat ik sportartikelen daaron der niet reken, die dienen alleen maar om de krant vol te krijgen." Brief 2: „Wij, huismoeders vinden thuis zoveel sport, dat ons daverende verslagen in de krant niets interesseren. Zet er een mooi verhaal voor in de plaats." Brief 3: „Mag ik mij even van Multatuli be dienen en u toevoegen: stik in de sport en verdwijn." Brief 4: „Wij vinden het zeer prettig, dat u meer aandacht gaat besteden aan de katholieke clubs in de derde en vierde klas van de voetbal competitie. Laat u de effecten-koersen liever weg en geef ook de vijfde klas (daar speelt m'n broer in) een kans." Brief 5: „Publiceer liever uitvoerige beursberichten, want we hebben meer behoefte aan financiën dan aan meer sportBrief 6: „Al die sportuitsla gen zijn stom vervelend. Maar ik neem de krant niets kwalijk, die moet wel en per slot van rekening hielden de Ro meinen het volk al zoet met spelen." Brief 7 (slot): „Onze hartelijke geluk wensen met de uitbreiding van de sportrubriek. De Maandagkrant vind ik altijd de beste, want dan verschijnt er gelukkig geen Spaarnebabbel Wij herinneren belangstellenden er aan, dat voor 1 October a.s. alle maten en ge wichten, die gebruikt worden of voor handen zijn op plaatsen van verkoop e. d., moeten voorzien zijn van de letter r. Voor degenen, die tot nu toe verzuimd hebben hun maten en gewichten te laten herijken, bestaat daartoe alsnog gelegen heid aan één der ijkkantoren (voor Ncord- Holland te Amsterdam, Brouwersgracht 276a, geopend elke werkdag, uitgezonderd Zaterdag, van 9.30 tot 15.30 uur). Verder is elke gebruiker van weegtoe stellen verantwoordelijk voor de juiste werking daarvan. Hierop wordt door ambtenaren van het IJkwezen ter plaatse van gebruik toezicht uitgeoefend. Ieder is bevoegd zijn weegtoestel vrij willig ter keuring aan te bieden; van de resultaten van dit onderzoek wordt een bewijs afgegeven. Op de eerste dag van de 20ste alge mene vergadering te Den Haag van de Algemene Militaire Pensioenbond, heeft de voorzitter, de heer W. Klooster, zijn verontwaardiging en diepe teleurstel ling erover uitgesproken dat geen en kele maatregel tot een enigszins redelij ke tegemoetkoming in de stijgende nood van deze groep is genomen. Hij pro testeerde tegen dit naar hij zeide so ciale onrecht, dat de gepensionneerden, die in zorgelijke levensomstandigheden verkeren het water tot over de lippen doet komen. Hij sprak de hoop uit, dat de regering deze hartekreet zal ver staan. Enig optimisme moest hij ten slotte wel laten horen: de "Vijf in .voor bereiding zijnde wetsontwerpen tot le niging van de nood der gepensionneer den zullen waarschijnlijk spoedig in be handeling komen. De vergadering zond een telegram aan H. M. Koningin Juliana, waarin gespro ken werd van trouw en aanhankelijk heid. De Buitengewone Pensioenraad brengt ter kennis van hen, die als deelnemer aan het verzet of als hun weduwe, we zen, ouders, grootouders, schoonouders, kleinkinderen of pleegkinderen aan de wet buitengewoon pensioen 19401945 aanspraak op pensioen menen te kun nen ontlenen, dat zij vóór 29 September 1948 bij die raad, Benoordenhoutseweg 46 te 's-Gravenhage, een op ongezegeld papier gestelde aanvrage om buitenge woon pensioen moeten indienen. Zij die bedoelde aanvrage reeds in zonden, hetzij rechtstreeks aan de Bui tengewone Pensioenraad, hetzij via de Stichting 19401945 en aan wie per briefkaart bericht van ontvangst is ge zonden, behoeven momenteel ter zake niets meer te doen. Zij, die menen in aanmerking te ko men voor buitengewoon pensioen en deze briefkaart niet hebben ontvangen, behoren ten spoedigste, doch in ieder ge val vóór 29 September a.s. een aanvraag om pensioen in te dienen bij de Buiten gewone Pensioenraad. Naar aanleiding van de critiek, die van verschillende zijden geleverd is op de radio-reportage over de inhuldi gingsplechtigheid in de Nieuwe Kerkte Amsterdam, deelt de 'Regeringsvoor lichtingsdienst het volgende mede: Bij de vaststelling van de vermoede lijke duur der plechtigheid was men er van uitgegaan, dat de eedsaflegging, resp. de plechtige verklaring van da leden der Staten-Generaal meer tijd in beslag zou nemen dan in werkelijkheid het geval bleek te zijn. Dienovereen komstig was ook het gehele uitzen dingsplan opgesteld en waren maatre gelen getroffen om te voorkomen, dat de aandacht van de luisteraars zou ver slappen ten gevolge van de te verwach ten lange duUr van de aflegging van eed of belofte, waardoor mogelijk af breuk zou zijn gedaan aan het plech tige karakter van de inhuldiging, voor zover deze door de radio-luisteraars kon worden gevolgd. Toen tijdens de plechtigheid bleek, dat de genomen maatregelen niet in practijk behoefden te worden gebracht, was het in het samenspel tussen radio verslaggever en radio-staf in de Nieuwe Kerk welhaast ondoenlijk wijziging te brengen in het tevoren opgestelde plan. Het zou dan ook onbillijk zijn de Ne derlandse Radio Unie in dit opzicht een foutieve opvatting van haar taak te verwijten. Amsterdam, 14 Sept. 1948. De stemming op de aandelenmarkt was vandaag min of meer onregelmatig* In afwachting van de verdere ontwik keling van de e politieke toestand zowel in Europa als'in Ned.-Indië werd een gereserveerde houding aangenomen etl opende de markt algemeen wat luier. Aand. Kon. Olie bewogen zich op ee 1 a 2% lager niveau. Bij industriële aandelen varieerden Cert. Unilever tussen 288 en 292 met een slot op 290, Philips kwam op een 3 lager peil, aand. Aku en de meeste ove rige industriële aandelen lagen eveneen zwakker in de markt. Aand. Blaauw vries Reageerden van 113% tot 109 (Vru dag j.L 119).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2