Moskou ligt op de loer Republikeinse communisten willen regering omverwerpen Minister Maramis naar de Wat Van Alsem eigenlijk misdeed Suiker van de bon per 1 November Hevige botsingen in Parijs tussen stakers en politie Zonder Marshall-hulp waren we nu even arm als zes jaar geleden Historisch document, niet geheel geslaagd, doch aanvaardbaar Nederland kan waarschijnlijk in 19S2 zijn eigen boontjes doppen lot hoofd en hart .Het weer. K.V.P. en de communisten in gemeenteraden V. Zes nieuwe typen gevechtsvliegtuigen Nederland overlegt met prefederale regering TEXTIELPUNTENKAART VA 705 ONGELDIG Uitkering kleine boereq Bij de aankomst van schip met Marshall-kolen Moskouse conferentie deze week hervat? DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24257 FELLE REDE VAN MOHAMMED HATTA Söedirman acht toestand in critiek stadium Evacuatie uk Republikeins gebied Besprekingen heden in Den Haag begonnen Wü willen brood" Sinds April reeds 108 millioen dollar f 1 BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE! SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544» Advertentie* 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, t 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Ssverie. Directeur: 3. 3. Tf. Boerrioter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mflfhneter* hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte.1 De administratie behoudt ztcti het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De belangstelling voor de situatie in Indonesië moge in ons land tijdens de jubileum- en kro ningsfeesten een ogenblik verflauwd zijn, de jongste gebeurtenissen in en buiten de Republiek wijzen er op, dat er thans spanningen heersen, die ieder moment tot een hevige uitbarsting kunnen leiden. In de Republiek zelf kan het com munistisch gezwel, dat men meer dan twee jaar, ondanks veler waarschu wing, heeft laten voortwoekeren, iedere dag in de vorm van een bur geroorlog openbreken. Blijkbaar, om dat ze toch niets meer te verliezen hebben, heeft een aantal kopstukken het masker afgeworpen en zich open lijk bij het communistisch front aan gesloten. Sjarifoeddin, met wie onze regering destijds in goed vertrouwen onderhandelingen voerde en met wie nog in Januari van dit jaar het Ren- ville-accoord werd afgesloten, be kende onlangs, dat hij reeds jaren in het geheim communist was en dezer dagen sprak hij, zoals gebruikelijk, een openlijke schuldbekentenis uit, dat hij in het verleden niet altijd in zijn politiek consequent communist was geweest. Een Setyadjit deed het zelfde. Inderdaad, Moskou heeft de touwtjes thans aardig in handen. Naar het heet stelt het communis tisch volksfront thans alles in het werk om de regering-Hatta ten val te brengen. Men zij echter voorzichtig met zijn mening, dat Hatta volkomen aan de andere zijde staat. Wij bekij ken deze Oosterse politici veel te veel met Westerse ogen en geloven, dat zij in een bepaalde situatie zullen han delen, zoals een Westers politicus zou doen. Telkens zal blijken, dat we ons wéér vergist hebben. Nog dezer dagen schreef de Indi sche redacteur van Het Handelsblad: „Hatta is een merkwaardige figuur. In zijn levensloop vindt men een pro ces wegens opruiing, contacten met de Liga en de communist Spmaoen, voortzetting van Soekarno's verboden P.N.I., verbanning naar Digoel. En dan, na de oorlog is hij met Soekarno bij de Japanner Terauehi, die op 9 Augustus 1945 de heren de onafhan kelijkheid van Indonesië ten ge schenke geeft.. Na de ervaring met Setyadjit en Sjarifoeddin is Nederlandse argwaan tegenover Hatta begrijpelijk. Noch tans, zijn optreden blijft constructief, en het schijnt, dat hij, diq zo lange tijd ver van het politiek gewoel in Djokja bleef, de consequente natio nalist is, die geen middel afkeurens waardig acht, mits hij daarmede zijn doel nader komt. Ook is in zijn figuur de republiek Djokja gesymboliseerd. Wellicht ook haar ondergang." In ons blad hebben wij van het be gin der onderhandelingen met de Republiek af gewaarschuwd vertrou wen te stellen in de leiders te Djokja. Éindelijk na twee jaar spreken zij openlijk uit, wat zij, die enig politiek inzicht hadden, reeds lang wisten: de Republiek, althans deze, wil geen Linggadjati, de Republiek wil geen Renville-accoord, de Repu bliek wil alléén volledige onaf- ha n k e 1 ij k h e i d. Dat zij deze overeenkomsten tóch tekende, ge schiedde alleen als diplomatieke ma noeuvre of onder buitenlandse druk. Op de woorden van de communist Moeso: Wij erkennen geen enkele overeen komst, status-quolijnen bestaan voor ons niet meer. Onze strategie is er in de eerste plaats op gericht zoveel mogelijk Nederlanders te doden en hun wapenen buit te maken, is dan ook maar één afdoend antwoord mogelijk Wij verheugen ons, dat de Ned. Ind.» regering gisteren een com muniqué heeft gepubliceerd, waarin zij verklaart, dat thans met alle ten dienste staande wettige mid delen tegen communistische agitatie zal worden opgetreden. Het werd hoog tijd! Het behoeft geen betoog, dat de Ned.- Ind. regering de uiterste voorzichtig heid heeft te betrachten met een event, opneming van de Republiek als negara in de Federatie. Een com munistische infiltratie onder de an dere deelstaten zou Moskou immers niet onwelkom zijn. Hoe belangrijk intussen het pro bleem der Republiek ook is, het zou Verkeerd zijn zich blind te staren op de gebeurtenissen in Djokja alleen. Buiten de Republiek is door de op bouw van gen federatie van deelsta ten reeds veel bereikt. Het wachten is thans op de instelling van een in terim-regering, waarover dezer da gen in Nederland met tal van Indo nesische vertegenwoordigers bespre kingen zullen worden gevoerd. Het is duidelijk, dat onze politiek tegen over Indonesië in een uiterst span nende phase is getreden, een phase, Waarin van het kabinet een straf, maar tevens omzichtig beleid wordt gevraagd. Het doet dan ook vreemd aan, dat juist op dit moment er allerlei ge ruchten gaan, welke er op wijzen, dat er in politieke kringen een hevige strijd wordt gevoerd rondom de fi guur van de luit. gouverneur-gene raal dr. Van Mook, die thans in ons land vertoeft. Volgens deze geruch ten zou de regering dr. Van Mook ter zijde willen stellen, maar zou de luit. gouv.-gen. hier zelf weinig voor Voelen. Zoals men weet is dr. Beel, be oud-minister-president, kort na ®ankomst van de heer Van Mook lu ons land, naar Batavia ver trokken. Het lijkt ons intussen thans bog te vroeg op deze geruchten die her in te gaan en reeds vérgaande Consequenties hieraan te verbinden. Wat thans in de eerste plaats te genover Indonesië nodig is, is een J a s t e hand, die een duidelijke koers zal varen. Iedere weifeling en halfslachtigheid versterkt Moskou, bat met zijn trawanten overal in Azië £r' bijzonder m Indonesië, op de loer kgt, om op een geschikt moment dit *trategisch zo belangrijke gebied in 'Uur en vlam te zetten. Volgens U.P. heeft de republikeinse premier Mohammed Hatta vandaag in scherpe bewoordingen de Indonesische communistische partij aangevallen en haar ervan beschuldigd te pogen de re gering omver te werpen. In een rede voor het werkcomité van het voorlopige republikeinse parlement onthulde Hatta, dat de regering de Trotskistische leider Tan Malakka, die in 1946 in de gevangenis was geworpen wegens een samenzwering tegen de re gering, had vrijgelaten, in een poging om het anti-communistische blok in de regering te versterken. Hatta zei, dat er geen voldoende gronden aanwezig waren om Tan Malakka t^ achtervolgen. Hatta's anti-communistische redevoe ring was de krachtigste, die hij ooit had uitgesproken. Hij beschreef de commu nistische poging om de republiek in het „Sovjet-Amerikaanse wereldconflict" te betrekken als „zelfmoord". Hij zei, dat hij het anti-imperialistische standpunt van de Russen steunde, doch dat dit niet betekende, dat Indonesië verplicht was om „eenvoudigweg in de voetstappen van de Sovjet-Unie te treden." Hatta zei, dat Rusland zijn politieke lijn sedert de revolutie zeven maal veranderd had, „nu eens naar links kerend, dan weer naar rechts," Hü zei, dat de toekomst van de republiek niet berustte bij de Sovjet ideologie. Betreffende de republikeinse economi sche betrekkingen merkte hij op, dat handelsovereenkomsten, zoals onlangs gesloten met de Amerikaanse Fox, zou den worden uitgebreid tot andere lan den. „Het buitenlands kapitaal is goed bruikbaar voor de economische weder opbouw." Antara meldt uit Djocja, dat het uit betrouwbare bron heeft vernomen, dat de Republikeinse minister van Finan ciën, Maramis, naar de Verenigde Sta- Himmler's masseur dr. Kersten is ge hoord door de Parlementaire Enquête commissie. Hier gaat de man, die zegt Nederland van vele verschrikkingen te hebben gered. ten is gereisd, voornamelijk om de bui tenlandse financiële positie van de Re publiek te inspecteren en te regelen. De zegslieden leverden geen commen taar op het bericht, dat Maramis in de Verenigde Staten zal trachten een le ning te sluiten, doch zij achtten het zeer waarschijnlijk, dat de reis mede ge maakt werd om uitvoering te geven aan de handelsovereenkomst, die de Repu bliek sloot met de Amerikaan Matthew Fox. Dr. J. J. van de Velde, politiek advi seur voor Sumatra, die sedert Juni in de Verenigde Staten verbleef, zal Za terdag met de Noordam naar Neder land vertrekken en zal vermoedelijk tegen het einde van het jaar naar In donesië terugkeren. Dr. Van de Velde heeft in de V. S. universiteiten bezocht, om contact op te nemen met professoren en studenten, die belang stelden in het Verre Oosten. Naar <ir. Van de Velde aan Aneta meedeelde ontmoette hij mensen, die zeiden, dat zij tegen de Nederlandse politiek in Indonesië waren geweest, omdat zij voorstanders van het Republi keins standpunt hadden gehoord, zonder dat zij tegenargumenten vernamen. Zij hadden hierna evenwel hun standpunt veranderd. Hij bemerkte in Amerika weinig partijdigheid, doch veel onwe tendheid t.a.v. de werkelijke aspecten van de situatie in Indonesië. Gisteravond is voor radio-Djocja een dagorder voorgelezen van generaal Soe- dirman, de republikeinse legercomman dant. Deze verklaart hierin, dat op het ogenblik de binnenlandse onenigheden een critiek stadium hebben bereikt en dat er gevaar bestaat voor de staats- souvereiniteit. De gebeurtenissen te Solo acht Soedirman deels gericht tegen het gezag van het leger. Hij roept op tot het betrachten van de uiterste discipline in het leger en waarschuwt tegen pro vocatieve geruchten. Hij deelt verder mede, dat de regering en de opperste militaire leiding hebben besloten, in het gebied van Soerakarta strenge militaire maatregelen te treffen. Glen Abbey, het Amerikaanse lid van de U. N. O -subcommissie voor het sta ken van het vuren, is vandaag aan boord van een Amerikaans marine-vliegtuig naar Djokjakarta vertrokken om een ontmoeting tussen de Republikeinse en Nederlandse hoge commando's te arran geren. Een Nederlands woordvoerder te Batavia zeide, volgens U.P., dat de Nederlanders bereid zijn om de Indonesiërs te ontmoeten, doch „wij zijn niet hoopvol over het resultaat van zulk een bijeenkomst", zo voegde hij hier aan toe. In een onderhoud Thet het hoofd van het Centraal Informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis in Indonesië, de heer S. van Schie, werd een verslag gever van Aneta medegedeeld, dat se dert de hervatting van de georganiseerde evacuatie hier te lande de Rode- Kruistransporten en de uitwisseling van de gezinnen van K.N.I.L.-soldaten tegen de gezinnen van T.N.I. tussen 28 April en 20 Augustus van dit jaar zeven K.N.I.L.-transporten en twee Rode- Kruistransporten hebben plaats gehad. In totaal werden hierbij geëvacueerd 2.581 personen. Naar schatting bevinden zich momen teel nog 8.0009.000 Europeanen en In do-Europeanen op republikeins gebied. Vlak voor de politionele actie bedroeg dit aantal volgens een officiële lijst van het C'.I.B. ongeveer 15.000. Deze lijst was opgesteld volgens gegevens uit republi keinse bron en inlichtingen van bloed- (Van onze Haagse redactie) Naar aanleiding van de schorsing van de kapitein bij de Legerfilmdienst, H. Alsem, en de in beslag neming van zijn kleurenfilm van de jubileumfeesten, wordt ons van bevoegde zijde medege deeld, dat een drietal redenen hiervoor aangegeven kunnen worden. Allereerst zou Alsem van zijn positie bij de Leger filmdienst gebruik gemaakt hebben door het bij de autoriteiten te doen voorkomen alsof hij in zijn functie van kapitein de opnamen verrichtte. Vervolgens heeft hij, naar hij tegenover ons verklaarde, ondanks het uitdrukkelijk verbod, en kele filmopnamen doen vervaardigen in de Nieuwe Kerk tijdens de inhuldigings plechtigheid, welke opnamen hij, hoe wel dit aanvankelijk niet de bedoeling schijnt geweest te zijn, ter vertoning heeft gebracht. En tenslotte wil men nagaan hoe hij aan de deviezen voor de ontwikkeling van zijn film in Engeland is gekomen. De filmdienst van Polygoon had na nauwkeurig onderzoek het filmen in kleuren in de Nieuwe Kerk voor niet mogelijk verklaard. Alsem was de te genovergestelde mening toegedaan en hoewel hij wist in strijd met de voor schriften te handelen, heeft hij niette min een der fotografen van de Leger filmdienst enkele opnamen laten ver vaardigen. Tijdens de persvoorstelling van zijn film verklaarde Alsem dat deze opnamen goed geslaagd zijn, waarmede hij de uitspraak van Polygoon wilde loochenen. Hij laakte ook de slechte medewerking van de R. V. D., die het alleenrecht had gegeven aan Polygoon. De wereld had er recht op de inhuldi gingsfilm in kleuren te zien, aldus de kapitein. Intussen was de film, die één dag in Métropole te Den Haag heeft gedraaid, Het eigen ik is het grootste struikel- I blok op de weg van de zedelijke vooruitgang. van het programma genomen, omdat de montage, in zeer snel tempo geschied, nog niet geheel geslaagd was, en omdat enkele passages waarvoor een langduri ge belichting nodig was geweest, bij het afdraaien enigszins lachwekkend en sto rend aandeden. Overigens komt het, ook al is het onderzoek in deze zaak nog gaande, ons wel gewenst voor, dat de film, zij het dan met een betere montage, spoedig wordt vrijgegeven, want zij is toch wel van zoveel waarde, dat ons land en ook de vele andere landen die er belang in stellen er niet van verstoken dienen te blij ven. Het is een historisch document, dat zoal niet geheel geslaagd, toch zeer aanvaardbaar mag heten en waarvan zeer velen zullen willen kennis nemen. De luchtmacht van de Verenigde Sta ten heeft bevestigd, dat zes tot nog toe geheim gehouden typen gevechtsvlieg tuigen worden gebouwd, voor het me rendeel voorzien van straal- en raket motoren, voor snelheden groter dan het geluid. De nieuwe typen, met sommige waar van reeds in het geheim is gevlogen te Muroc in Californië, zijn: De Mc Donnell XF-88, een tweemoto- rige straaljager. De Northrop XF 89, idem (voor alle soorten weer). De Lockheed XF-90. idem, voorzien van twee raketmotoren voor grote snel heden in noodgevallen. De snelheid is groter dan die van het geluid (ong. 760 mijl per uur, op zeer geringe hoogte). De Republic XF-9I, een éénmotorige jager (supersonisch). De Consolidated Vultee XF-92, een jager met V-vleugels en raketten voor hoge snelheden (800 mijl per uur). De Boeing XB-T2, een enorme bom menwerper van de B-36-klasse, voor zien van een combinatie van turbines en propellers. Hedenmorgen is het overleg van de Nederlandse regering met de Pre federale regering, waarvan dr. Van Mook het hoofd is, begonnen. De besprekingen hebben plaats ten de- partemente van Algemene Zaken. verwanten en is sindsdien regelmatig bijgehouden voor zover officiële cijfers over evacuatie of bevrijding werden op gegeven. In enkele gevallen hebben evenwel ook ongeorganiseerde evacu aties plaatsgehad. Van deze 8.000—9.000 is 90—95 In do-Europeaan, en het resterende ge deelte zou voornamelijk uit ouden van dagen bestaan. Volgens de republiek verblijven deze mensen niet in kam pen, maar in bepaalde stadswijken of kampongs. Overdag zouden zij vrij zijn in hun doen en laten, maai' tussen 9 uur n.m. en 6 uur v.m. zou er voor hen een avondklok zijn ingesteld voor hun eigen veiligheid. Naar schatting bevinden zich op Re publikeins gebied nog ca. 10.000 Oost- Indonesiërs. Voorts is er nog een vermistenlijst van ca. 2.500 personen, practisch allen Europeanen. Deze gevallen worden zo goed mogelijk uitgezocht. De republiek ontkent echter dat er sprake is van ver misten, daar alle personen zouden zijn geregistreerd. De kindertransporten van het Rode Kruis zijn helaas niet geworden wat men er zich van heeft voorgesteld, aldus de heer Van Schie. De adressen waren hier bijna alle onjuist, bovendien betrof het soms gëen alleenstaande kinderen het geen als voorwaarde was gesteld en werd er met de leeftijd geknoeid. Som mige pleegouders wilden verder de kin deren eenvoudig niet afstaan. Er wordt naar gestreefd in de toe komst weer normale transporten te doen plaats vinden dus niet alleen K.N.I.L.-gezinnen en in dit verband is het niet onmogelijk dat de heer Van Schie zich te zijner tijd naar Djokja zal begeven. Het C.I.B. heeft sinds begin 1946 rond 190.000 verzoeken om inlichtingen ver werkt, hetgeen mogelijk wordt ge maakt door een accuraat kaartsysteem en een uitgebreid archief. (Van onze Haagse redactie) Naar wij van bevoegde zijde ver nemen kan na het einde van de grote suikerbietencampagne tegen half Oc tober een beslissing verwacht worden over de verstrekking van suiker zon der bon. Men kan wel als vaststaand aannemen dat de suiker per 1 Novem ber vrij zal komen. Het Centraal Distributiekantoor ves tigt er de aandacht op, dat de punten der oude textielkaarten VA 705 na 23 October a.s. niet meer geldig zijn. De punten der in omloor zijnde kaarten VA 804 blijven voorlopig geldig. Met het doel de Nederlandse boeren te helpen in hun moeilijkheden, die kort na de oorlog ontstonden als gevolg van de eigenaardige economische toestand, waar door o.a. de prijzen van verschillende pro ducten door de regering te laag waren vastgesteld, is indertijd de motieGroen, hiertoe strekkende, dat 86 millioen gulden beschikbaar werd gesteld, aangenomen. Een gedeelte hiervan, elf millioen gulden, zal Worden aangewend als compensatie voor de te geringe uitkomsten voor de kleine bedrijven op zandgronden. Naar wij vernemen is thans een plan uit gewerkt voor de wijze waarop dit bedrag van elf millioen gulden zal worden uitge keerd. Deze uitkering wordt gebaseerd op de grootte van hat bedrijf, maar onder voorwaarde dat de aanwending geschiedt tot verbetering van het bedrijf, bijvoor beeld door het aanschaffen van materiaal, het verbeteren der huisvesting enz. Wan neer genoegzaam is aangetoond, dat de be dragen worden geïnvesteerd in het bedrijf, zal na de definitieve goedkeuring door het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw het plan aan de overheid wor den voorgelegd. Met een en ander zal, daar verschillende instanties over het be steden der bedragen moeten oordelen, nog wel enige tijd gemoeid gaan. Weersverwachting tot Vrijdag avond: Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. In het binnenland iets kouder des nachts, overigens weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.15—18.53; Maan: 18.47—3.39. Talrijke stakingen brengen Frankrijk op het ogenblik steeds dichter bij de ondergang. Alleen wanneer de franc zal zijn gestabiliseerd is er hoop dat de economische toestand zal verbeteren. Herhaaldelijk breken er relletjes uit en komen de arbeiders in botsing met de overheid. Hier ziet men hoe gisteren op de Boulevard Haussman, in het centrum van Parijs, schermutselingen tussen stakers en politie-agenten ontstonden. 99 Alle metaalarbeiders in het gebied van Parijs zouden vanmiddag om drie uur het werk neerleggen voor een 24-uurs- staking tot steun aan hun 33 proccnts looneisen en om te protesteren tegen de maatregelen die de politie heeft geno men tegen de stakers van de genationa liseerde vliegtuigfabrieken. De stakers bij deze fabrieken kwamen gisteren in de Parijse straten in botsing met de po litie en de mobiele garde. Ongeveer 60 demonstranten en politie-mannen wer den ernstig gewond en 28 .stakers ge arresteerd, waarvan vanochtend weer 18 werden vrijgelaten. De politie heeft opdracht op" nieuwe moeilijkheden voorbereid te zijn, daar het aantal stakers in Frankrijk de 200.000 begint te naderen. Het grootste deel der stakingen werd uitgeroepen door de communistische CGT, met gedeeltelijke steun van de socialistische „arbeiders macht" en de Christelijke vakbond CFTC. Verwacht wordt dat vandaag bijzon derheden over Queuille's economisch programma bekend gemaakt zullen wor- (Van een onzer speciale verslaggevers) Morgenmiddag om half vier stoomt het s.s. „Stad Vlaardingen" met 9000 ton Marshall-kolen aan boord op naar de Coenhaven in Amsterdam. Daar wordt officieel door de directeur van het Rjjkskolenbureau, de heer H. M. Wemmers Jr., de lading overgedragen aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen en daar zal met vele andere autoriteiten ook Paul Hoffman's vertegenwoor diger voor Nederland, de heer Valentine, aanwezig zijn. Dit is dan weer eens een gelegenheid, waarbij de ontvangst van een Marshall schip met enige plechtigheid gepaard gaat. Meestal gebeurt dat niet en terecht, want deed men dat wel, dan zou en wellicht dat dit u enig idee van de enorme proporties van dit gigantische project kan geven elke boot, die, ko mend uit Amerika, in een Nederlandse haven binnenloopt, met schallende kla roenen en geheven glazen ontvangen moeten worden. Want er is er practisch niet een, die niet vaart in het kader van dit plan; niet een, die geen goederen aanvoert, die Nederland worden ge schonken en die het ons mogelijk maken voort te gaan op de weg naar het alge heel herstel, die wij na de bevrijding zo naïef-optimistisch zijn ingeslagen. Naïef daarom, omdat wij uit onszelf bij lange na niet de middelen kunnen op brengen, nodig om dit herstel te finan cieren. Die middelen worden ons nu, zij het misschien nog niet overvloedig, ge schonken. En wellicht kan men zo voor ons land het beste de allesbeheersende betekenis van dit plan naar waarde schatten, als men in het licht stelt wat u en ik zouden zijn op dit ogenblik, hadde Marshall niet op 5 Juni 1947 die wereldberoemde rede gehouden voor die studenten van. de Harvard-universiteit. Dan zouden wij, zo heeft men ons op het Departement van Economische Za ken verzekerd, zijn teruggevallen op het welvaartspeil van 1942. Dat betekent, dat dan de levens middelendistributie met de dag schraler zou worden, dat wij geen banden en geen benzine zouden heb ben, dat de textielverstrekking nog minder en de kwaliteit nog slechter zou worden, dat wat nu vrij dan schaars en wat nu schaars dan on- koopbaar zou zijn. Dat betekent, dat onze gehele industriële capaciteit en dit zijn officiële cijfers alleen al doör gebrek aan kolen met min stens 20% zou moeten worden in gekort. Dat de spoorwegen geen ko per zouden hebben voor verdere electrificatie, geen bouwplaten voor nieuwe treinstellen en alweer niet voldoende kolen voor de loco motieven. Dat betekent, dat wij op nieuw en met ons heel Europa in volle vrede de materiële ellende van de oorlog zouden moeten doorma ken en dat wij in de maand April, waarin wij nu een hoopvoller her stelperiode begonnen, onze laatste kostelijke dollars zouden hebben op gesoupeerd. Een triest beeld voorwaar, maar een beeld, dat de verdienste heeft, dat het ons klaar en duidelijk doet inzien, dat wij ook nu met de Marshall-hulp ons geen tijd mogen gunnen voor dag dromen. De schenkingen immers, die hieruit voortvloeien, zijn niet te be schouwen als iets extra's. Zij zijn bit ter noodzakelijk om het peil, dat wij bereikten, te kunnen handhaven. Maar dat men dan toch spreekt over ophef fing van distributie, zal men misschien opwerpen. Hoe dat te verklaren? Hoe te verklaren het feit, dat op die bu reaux van de ministers Van den Brink en Mansholt op het Ogenblik uitge werkte plannen klaar liggen om be paalde producten vrij te geven, hoe te rijmen, dat zelfs in de kringen van de detailhandel wordt gesproken over vrije steenkool, als ieder straks zijn twaalf mud binnen heeft? Dat moet men zó zien, geloven wij. Dat is mogelijk door het vertrouwen en door de moed, dat de zestien landen, die samen het herstelplan voor Europa, dat plan, dat onverbrekelijk met het Marshall-plan is verbonden, hebben ondertekend, .putten uit deze nieuwe situatie. Een situatie, die overigens voor de betrokkenen uit handel en industrie heus niet alleen maar rooskleurig is. Voor hen brengt het Marshall-plan een schier wanhopige hoeveelheid admi nistratieve beslommering mee. Zij moe ten wij nemen nu een importeur uit hun midden hun eigen regering voor de Amerikaanse goederen in guldens betalen en alleen als zij met de stuk ken in de hand ook inderdaad kan be wijzen, dat alle materialen op de meest doeltreffende wijze voor het herstel zijn gebruikt, ontvangt de Nederlandse regering van de Amerikaanse regering de dollars terug, die zij de Ameri kaanse exporteur voor deze importgoe deren moest betalen. Wie deze redene ring kan volgen, begrijpt, dat de ko len, die morgen met de „Stad Vlaar dingen" arriveren, wel Marshall-kolen zijn, maar dat er toch nog dient te worden afgewacht, of straks Marshall ze inderdaad zal betalen. Zo ook moet men die schenkingen zien, die wij tot dusver ontvingen en die wij hiernaast samenvatten: 108 millioen dollar. Het Sinds April van dit jaar, het tijd stip waarop men met de verwezen lijking van het Marshall-plan een aanvang maakte, werd ons land tot dusver voor 10S millioen dollar aan goederen toegewezen. En ofschoon theoretisch de mogelijkheid bestaat dat een deel van deze giften achteraf geen schenkingen zullen blijken, mag men, practisch gesproken, toch aan nemen, dat dank zij dit plan ons tot dusver de volgende serie Marshall goederen bereikte: Broodgraan voor 36.4 millioen dol lar; industriekolen voor 8.8; vetten en oliën 7.7; tarwebloem 7.ijzer en staal 5.vliegtuigen 5.bevroren vlees 4.koper 3.3; veekoeken 2.9; petroleum 3.meststoffen 2.9; che micaliën 2.6; motor-onderdelen 2.5; machine-onderdelen 2.2; lood 1.7; vrachtauto's 1.5; landbouwmachines i.4; huiden en leder 1.2; textielpro ducten 1.1; aluminium 1.hout 0.6; electrische materialen 0.6; mijnuitrus- ting 0.5; zink 0.5; tabak 0.4; autoban den 0.4: electrisch verbindingsmate riaal 0.04; vrachten 3.8. V eerste deel van een totaal van rond 496 millioen, dat men verwacht, dat Neder land dit jaar zal ontvangen. Desniettemin, ondanks de technische moeilijkheden, die dit plan voor de practijk van handel en industrie met zich meebrengt, ondanks de controle, die de Amerikanen wensen uit te oefe nen op de besteding van de „guldens pot" die zie boven bij de Neder- landsche Bank aan het groeien is, is dit plan met zijn mogelijkheden ook voor de verruiming van het inter-Europese handelsverkeer eenvoudig een verlos sing. Het opent de mogelijkheid, dat in 1952 Nederland zonder exorbitante hulp van buiten zijn eigen boontjes kan dop pen. Het is goed, dat naar aanleiding van de simpele binnenkomst van een kolen boot vast te stellen, zoals het ook goed is" zo'n boot weer eens feestelijk in te halen. Met schallende klaroenen en ge heven glazen. De havens in Nederland zien dagelijks vele schepen komen met Marshall goederen. De silo's raken vol, de kranen hijsen; de buit, die zo nodig is voor het herstel der normale verhoudingen, wordt binnengehaald. Een kijkje op een der havencomplexen. den. Maandag komen de nieuwe belasting wetten in de algemene vergadering. Het zal dan de eerste werkelijke parlementai re krachtproef der regering zijn. Intus sen bestaat het gevaar dat Queuille zal bezwijken onder druk van generaal de Gaulle enerzijds en de arbeids-onrust anderzijds. In het hartje van Parijs, Boulevard Haussmann. is het gistermiddag tot een heftige botsing gekomen tussen 2.500 sta kers van de nationale luchtvaartindus trie, die het hoofdbureau van deze maat schappij wilden binnendringen, en de po» litie, die de toegang er van verdedigde. Als wapens dienden de hekken rond de bomen en straatstenen. Men telt on geveer 15 gewonden, onder wie ver scheidene ernstige, aan de kant van de politie en het dubbele aantal aan de kant van de stakers. Het gedeelte van de boulevard, waar de veldslag geleverd werd, ligt bezaaid met stukken van de hekken en stenen. De betogers protesteerden tegen het ontslag van 1.700 arbeiders bij deze in dustrie, die het slachtoffer zijn gewor den van de bezuinigingsmaatregelen van de regering. De directie van de maat schappij had zich bereid verklaard een delegatie van de arbeiders te ontvangen onder bescherming van de politie, het geen door de stakers geweigerd werd. De arbeiders uit de vliegtuigindustrie kregen spoedig steun van hun stakende collega's in de Renault-fabrieken. Met vijftien vrachtwagens werden po litie en leden van de republikeinse gar de naar de plaats van de schermutse lingen gebracht. Het duurde ongeveer een uur, voordat de rust weer enigszins teruggekeerd was, hoewel de stemming zeer gespan nen bleef. Herhaaldelijk werd er nog geroepen „Wij willen brooc en eg met de politie!" Ongeveer 2.000 politieagenten en leden van de mobiele garde zijn samengetrok ken in de omgeving van de boulevard. De Franse eerste minister, Queuille, verklaarde Woensdag op een persconfe rentie, dat „eenvoud en rechtzinnigheid de ondergrond zouden vormen van het wetsontwerp voor het herstel van de Franse economie, dat hij A rijdag aan de Nationale Vergadering zal voorleggen. Op zijn eerste persconferentie als leider van een grote coalitie-regering zeide hu, dat, toen hij minister van wederopbouw was in het kabinet van Raymond Poin- caré, hij onder de indruk was van de doodeenvoudige wijze waarop die mees ter er in slaagde het vertrouwen in het Franse geld te herstellen." Hij ontkende de berichten, dat hij de vrije goudmarkt zou verbieden, bank rekeningen zoh blokkeren of met wis selkoersen zou manipuleren. Het wetsontwerp, dat in het begin van de volgende week besproken zal wor den, zal de belasting verhogen, om tegen het eind van het jaar nog 80.000 millioen francs in de schatkist te brengen, en de regeringsuitgave verminderen met 35.000 millioen francs. Dit laatste zou moeten geschieden door reorganisatie van de na tionale ondernemingen en het ontslag van ambtenaren. Queuille zeide, dat hij geen hogere lo nen kon beloven, die alleen maar „de arbeider voor de gek zouden houden". Doelende op de ongeregeldheden in Pa rijs, zeide hij: „Ik heb vertrouuwen in de werkende klasse van mijn land. Zodra zij zeker is van de franc zal alle onrust verdwijnen. Men verwacht, dat de Viermogend- hedenbesprekingen in Moskou tegen het eind van de week hervat zullen worden, zo verneemt A P. Er waren geen aanwijzingen hoe lang de besprekingen zouden worden voort gezet, maar dit was het eerste nieuws dat de besprekingen niet ten einde wa ren. Volgens betrouwbare kringen, aldus A.P., werd de Westerse afgevaardigden in Moskou, die Dinsdag poogden om met Stalin een onderhoud over de Berlijnse situatie te arrangeren, medegedeeld dat Stalin niet in Moskou is. Men gelooft, dat Stalin de hoofdstad heeft verlaten om rust te nemen. Waarnemers zijn niet van gevoelen dat Stalin's afwezigheid een definitieve breuk in de besprekin gen zal veroorzaken. Gewoonlijk verlaat Stalin de hoofd stad om deze tijd van 't jaar om wat rust te nemen en men gelooft dat hij tussenbeide zal treden wanneer het hem goeddunkt, terwijl de afgezanten regel recht met Molotov praten. Het partijbestuur der Katholieke Volks partij heeft in zijn jongste vergadering zijn houding bepaald ten opzichte van de ver kiezing van communisten in de vaste com missies van de gemeenteraden. Het partij bestuur sprak als zijn oordeel uit, aat door op de lijsten der K.V.P. gekozen ge meenteraadsleden geen medewerking dient te worden verleend aan het verkiezen van communisten in de genoemde commissies. Naar het oordeel van het partijbestuur dienen de katholieke leden van andere ver tegenwoordigende lichamen ten opzicht* van de communisten hun houding te be palen naar analogie van de genoemde ge dragslijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1