STAD EN OMGEVING VOOR UW BRIL NAARWEBER Van alles wat bij de politierechter Het middenstands congres Wederopbouw van Zandvoort vordert Aflevering van biscuits Minister Drees en de lndo-Eur.opeanen Wij luisteren naar CALVEsi HULPBESTELLER STAL GELD UIT BRIEVEN WERK ZELF MEE „De Spaarnestad" OOK MIDDENSTANDSWONINGEN EN VILLA'S ZULLEN VERRIJZEN ff lH Schapenbelasting en AAN DE LOPENDE BAND een rooklustig heer Mr. Stikker op weg naar New York J DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 Dronkeman-brandstichter Jubilea bij N.V. Kerko Zinneveldbrug Burgerlijke Stand „St. Raphaël" bespreekt trambus Kindermatinée „St. Raphaël" Afkondiging wijziging Grondwet Scheidsrechters tekort in Haarlem Haarlemse Vredesraad Avond jonge kunstenaars- Geen voorrang verleend Politie hield aan ,Kijk uit" BRANDSTOFFENHANDEL ZANDVOORT Afkondiging wijziging Grondwet Loop der bevolking Overheid en bedrijfsleven HEEMSTEDE Vergadering Onderlinge Tuinliedenvereniging SANTPOORT Geslaagd Hoog bezoek aan Papierfabriek Velsen Oud en vertrouwd adres Grote Houtstraat 166 t/o Houtbrug Onderzeeërs naar de West Gemeentelijke beplantingen Gen.-majoor Opsomer naar Indië Spaargelden slinken Amsterdamse kunstijsbaan Zaterdag open Er gaat niets boven V PUP DING Verhoging pensioenen voor de militairen? Beurs van New York Beurs van Amsterdam ONGEANIMEERD Voor de winst van slechts enkele guldens was de hulpbesteller bij de P.T.T., de 44-jarige Haarlemmer J. W„ er toe gekomen om verschillende brieven open te maken, waarin hij vermoedde of 'vist dat zich geld be vond. Het geld stak hij in zijn zak, terwijl hij de rest in het toilet weg spoelde. Reeds tien jaar was de man in dienst van de P.T.T. in Haarlem en de laat ste tijd was hij onder meer belast met het voorsorteren van de brieven, die in Haarlem bezorgd moesten worden. Daarbij had hij de speciale opdracht de brieven, die voor pater De Greeve bestemd waren, apart te houden, en het was uit deze grote collectie, dat hij zijn keuze maakte. Maar op een goeie keer in de nacht van 18 op 19 Juni liep hij tegen de lamp, toen hij op heter daad werd betrapt. Vanmorgen had W. zich voor de Haarlemse Rechtbank te verantwoor den, waar hij verklaarde niet te weten, waarom hij tot deze gelddiefstallen was gekomen. De officier vornd het van de contribuanten van pater De Greeve wel onvoorzichtig om zo maar geld in een brief over te sturen, maar per slot van zake moest men op de P.T.T.-men- sen kunnen vertrouwen. Dat de goede naam van dit bedrijf op die manier in gevaar gebracht werd, rekende hij ver dachte zeer ernstig aan. Hij wilde ech ter rekening houden met diens blanco strafregister en eiste een gevangenis straf van tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. De verdediger verzocht de Rechtbank de onvoorwaardelijke straf te beperken tot de tijd in detentie doorgebracht, waarna de uitspraak bepaald werd op Donderdag 30 September. De 57-jarige monteur J. S. uit Haar lem was in de kost in een perceel op het Klein Heiligland. De man dronk nog al zwaar en haalde in zijn dronken buien verschillende rare capriolen uit. Dat beviel de pensionhoudster niet en zij zegde de man op. Een korte woor denwisseling volgde, waarbij S. haar toevoegde: „Ik zal je wel krijgen, ik neem wel wraak". Hij was naar een van zijn mede-kost- garfgers gelopen en had deze gevraagd, of zijn spullen wel verzekerd waren. Toen deze daarop ontkennen antwoord de, zeide hij: „Nou berg ze dan maar goed op, want ik steek er de rooie haan in". Men beschouwde dit echter als dronkemanspraat, maar Zondagmiddag 18 April stond de kamer van de ont slagen kostganger inderdaad in brand, doch de brandweer, die spoedig aan wezig was, wist de brand snel te blus sen. Enige schade aan kledingstukken, behang enz. was aangericht. Voor de rechtbank kon S. zich van morgen van dat alles niet veel meer herinneren, maar de verschillende ge tuigenverklaringen lieten geen twijfel over. Gebleken was dat S. de dag na de brand naar Amsterdam was gegaan, waar hij zich op de politiepost van het Centraal-Station meldde. In het rapport, dat over verdachte» was uitgebracht, had men geconstateerd, dat S. minder toe rekeningsvatbaar was. De officier eiste een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, waarna beschikbaarstelling van de regering. Ook hier uitspraak op 30 September. Bij de Haarlemse Overhemdenindustrie N.V. Kerko waren Woensdag vijf jubilares- sen, nl. mej. R. Berkhout, die 30 jaar aan het bedrijf is verbonden en nu assistent bedrijfsleidster is, en de dames E. Jonkes, S. Mierlo, M. Meuringen en T. Bijrij, die elk 12 '-/2 jaar bij de N.V. of een filiaal werkzaam zijn. Overdag werden zij op het bedrijf gehuldigd en des avonds was er ter harer ere een „reunie-avond" in de Stadsschouwburg. De directeur, de heer C. J. Nolte, sprak de feestelingen en de goed bezette Schouw burg eerst toe en daarna begon een uit twaalf punten bestaand jubileumprogram ma. Ér kwamen verschillende schetsjes voor het voetlicht, er wérd muziek ge speeld, gedanst en gezongen. De heren Anema en Voogd verzorgden de conferen ce en deden dit ieder op een eigen ma nier. De eerste deed zijn best puntig te zijn en de tweede bracht zijn auditorium in feeststemming bij een imitatie van ene voetbalwedstrijd. Het programma bood zeer aardige mo menten er. ook de beide dansgroepen, die onder leiding van Maud Kool en die van Anny Apetz, vonden bijval. Het muziek- ensemble wist stemming te brengen. Na afloop gingen in de H. K. B. bij de muziek van „The Rhythm Collegians" de benen van de vloer. Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben besloten, in verband met de aanvang van de bouw van een brug over de Jan Gijzenvaart in de Delftlaan, aan deze brug de naam te geven van Zinneveldbrug. Ondertrouwd: P. J. Hagebout en E. J. de Bruin, M. J. Vehmeijer en E. van Schen- del, J. B. van Opzeeland en H. M. de Vos, W. J. Goes en E. G. Rutte, P. M. Draeck en A. J. van der Geest, J. G. van Dijk en J. Kloos, H. van Leeuwen en M. A. Bockma. J. J. Groenendaal en J. Meu- leman. C. P. A. Lokker en F. Hund, W. J. Bulens en C. J. van Tongeren, W. van der Meij en J. C. T. Keesen, G. van Eg- mond en V. Moeskops, T. S. van Bezu en J. C. van Zutphen, P. Stokman en G. C. J. Prins, B. Buis en J. P. van Bremen, J. Jonker en G. Haverkamp, N. P. Reijnders- en M. Remmers, C. Jonkman en J. H. Jonker. H. Weber en M. C. W. Bouma, G. J. de Zeeuw en C. J. Nijssen, L. van Meel en C. Jansen, M. Kraaijer en M. van der Pol, T. W. van Hoorik en P. Kok, P. den Braber en M. Clement, J. Jorritsma en G. Dijt, M. Ruijsink en R. J. van der Heijden. Getrouwd: P. M. Joosten en A. C. A. v. Dijk, J. Gaartman en M. A. Handgraaf, L. H. Hentze en B. M. Veenhuis, H. T. van Liere en A. M. van Maris. J. N. van Ditmarsch en A. Timmer, S. Blankert en C. M. C. van de Laarschot, S. van den Oever en A. van Rijk, P. S. J. Schuitema ker en M. Duits, A. C. Schutter en A. M. Westra, W. ter Braake en V. Staritsky, G. A. van der Veldt en I. J. J. van Em merik. W. B. Verkroost en A. C. Kotten, J. F. ter Smitten en C. H. Tierie, F. J. Lourenburg en X. A. Pliester, J. L. Florie en C. van Dijk, L. H. C. Jansen en N. Groenevelt, R. Bottenheft en M. Verloop, D. Klip en C. van dar Veen. Geboren: G. BosmanBroekhof, z; Y. de Rooi)Huisman, z.: J. M. PakkooSchra- ma. z.; M. van Striende Vink, z.; J. van der WalWesseling, z.; A. M. HartogLu- kas, z.\ M. Groot—Koek, z.: V. M. J. Diel- wartBraam, z.: J. M. de BeerHeintz, z.: C. J. E. SchuilingKres, z.: A. Muis Timmerman, z.; C. M. T. StokeLuijben, z.: M. M. BredemeijerKlaassen, z.; A. GroenRozelaar, z.; M. J. G. Rosen hart Pennarts. z.; A. G. SteffensLeils, z.; T. Schrijverde Vries, d.; A. J. van der SpekBertholee. d.; A. ZwartWolvers, d.; C. H. Breemouervan Oei, d.; M. Otte Draijer. d.; A. van AndelWisker, d.; C. C. Schavemakervan Noord, d.; P. de Groot—de Vries, d.; G. van der Steeg Oostermeijer. d.: J. van den BergBak ker. d.: A. D. DuineveldZoomers. d.; G. A. van KeulenDuijn, d.; C. van Kope renvan Kouteren, d.; W. C. Bogaart Nieuwpoort, d. Overleden: M. C. M. Sparreboom Smoeks. 32 j.. Schotersingel; C. van der LindeRuis, 48 J., Nobletstraat; J. A. van der Linde, 48 Archipelstraat: M. Borst, 3 m.. Brouwerstraat; J. DilKnijtijzer. 63 j.. Dieoenbrockstraat: A. KerstiensBethle hem 71 j„ Mamixstraat; A. Goossens Broodbakker, 70 j., Kamperlaan. „St. Raphael", de afdeling Haarlem van de R. K. Bond voor Trampersoneel, houdt op Donderdag 23 September des avonds om 8 uur en 12.30 uur vergade ringen in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat. Besproken zullen worden de reorganisatieplannen van de N.Z.H. V.M. Ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan bood de afdeling Haarlem van de R. K. Bond voor Spoor- en Tramperso neel „St. Raphaël" de kinderen van haar leden Woensdag een feestmiddag aan in restaurant Brinkmann. Medewerking verleenden het gezelschap Joop Kruiver en „professor" Kiki, die goochelaar, acrobaat en clown tegelijk was. Dan waren er nog oen paar jeugdige muzi kanten en een poppenkastvoorstelling, die de kinderen uitstekend vermaakte. Na nog limonade gedronken en versna peringen gegeten te hebben vonden de kinderen dat het een fijne middag was geweest. De plechtige afkondiging van de vastge stelde veranderingen in de Grondwet zal geschieden op Maandag 20 September des namiddags om half drie, van het bordes van het Stadhuis. De gemeenteraad is uitgenodigd aan de ze plechtigheid deel te nemen. In verband met het grote tekort aan scheidsrechters richtte de H. V. B. een dringend verzoek tot die voetballief hebbers die de lust en de capaciteit .be zitten, om zich als scheidsrechter op te geven. Zoals uit de programma's van de afd. Haarlem blijkt, zijn we niet meer in staat om bij de Juniorenwedstrijden van afdelingszijde scheidsrechters aan te stellen. Dit is zeer te betreuren daar juist de jeugdige personen het aller meest goede en onpartijdige leiding •nodig hebben. Inlichtingen kunnen worden gegeven door de heer G. W. H, de Korte, secre taris Scheidsrechtersoommissie, afd. Haarlem K. N. V. B.. Marnixstraat 152 Haarlem, telefoon 22066. In de vergadering van de Haarlemse Vredesraad. welke 23 September zal worden gehouden, zal, na de causerie van de heer Beelaerts v. Blokland van het Rode Kruis, het reglement van sa menwerking der pacifistische verenigin gen hier ter stede worden vastgesteld. Daarna zal een uit vijf personen be staand bestuur gekozen worden, dat een werkprogram zal samenstellen en voor bereidingen zal treffen voor een her denkingsavond op 24 October, de dag, ivaarop drie jaren geleden de organi satie der Verenigde Naties tot stand kwam. De vergadering zal worden ge houden in het Wijkgebouw der Neder duits Hervormde Gemeente in de Mole- naerstraat 18, bij de Kleverlaan. Enkele maanden geleden werd in Haarlem opgericht een comité voor Jonge Toonkunstenaars, dat zich ten doei stelt pas afgestudeerde musici, dan sers (essen) en voordrachtskunstenaars (essen) de gelegenheid te geven te de buteren. De eerste avond in dit kader zal worden gehouden op Zaterdag 18 September in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum. Tijdens deze uitvoering zullen optreden Deik Koster, cello, en Tineke de Smidt, piano. Op het programma staan werken van Co- relli, Brahms, Ortel en Saint-Saëns. Woensdagmorgen had op de hoek Haaks- Jacobstraat een aanrijding plaats tussen een vrachtauto, die vanuit de Jacobstraat' in de richting van de Korte Zijlstraat de Raaks op reed, en een personenauto, die op de Raaks in de richting van de Ged. Oude Gracht reed. De bestuurder van de personenauto verleende geen voorrang aan het voor hem van rechts komende ver keer en botste met het rechterportier tegen het linkerspatbord en de bumper van de vrachtauto. Beide wagens kregen ernstige schade. De politie hield de 35-jarige letterzetter L. S. aan terzake oplichting van een gou den armband en 40, alles ten nadele van een 62-jarige weduwe. De man heeft be kend. Voorts heeft de politie de 43-jarige A. B.. die zonder middelen van bestaan rondzwierf, en de 16-jarige E. v. N., die uit een gesticht te Apeldoorn was ont vlucht, aangehouden. De praalwagen waarmede de Haarl. Damclub „Kijk Uit" in de optocht op 31 Augustus jJ. propaganda heeft gemaakt voor de damsport, heeft succes gehad. Om aan de vele aanvragen te voldoen, orga niseert bovengenoemde damclub een wed strijd voor thuisdammers op Donderdag 30 September a s. des avonds 8 uur in haar lokaal bij „du Nord", Rijksstraatweg 56. Enkele fraaie prijzen worden beschikbaar gesteld. Elke belangstellende hiervoor is welkom. - aan een regelmatig gevulde kolenkist. Dat kan als U beslist niet langer wacht, maar nu direct belt of Uw kolenbonnen 3 en 4 stuurt naar: Friese Varkenmarkt 610 Telefoon 14164 13904 (Spaarne bij Viaduct) (Adv.) Het echtpaar P. WubbenGreveraars, wonende Terburgstraat 31, Santpoort, hoopt 28 September zijn gouden huwe lijksfeest te vieren. De oudjes, die nog goed gezond zijn, zijn trouwe lezers van de Nieuwe Haarlemsche Courant. Woensdagmorgen was er een kleine brand in de huiskamer van een woning aan de Vrouwehekstraat. Het vuur ont stond, toen een asbak, waarin zich ver moedelijk een brandende sigaret bevond, boven een papiermand werd geleegd. De bewoonster bluste het brandje met een emmer water, zodat de brandweer, die met klein materiaal arriveerde, niet behoefde op te treden. De schade beperkte zich tot een verschroeide radiokast. Tussen een motor en een personenauto geschiedde Woensdagmorgen een aanrij ding op de hoek Kleine HoutwegPavil joenslaan. De oorzaak was, dat de be stuurder van de auto, die van de Pavil joenslaan de Kleine Houtweg inreed, zijn wagen plotseling midden op de rijweg tot stilstand bracht. De motor, die van de Hertenkamplaan kwam, reed daarop de auto aan de achterzijde aan. Beide voer tuigen werden beschadigd. De plechtige afkondiging van de veran deringen in de grondwet zal te Zandvoort plaats vinden op Maandag 20 September 's middags half drie in de raadzaal van het gemeentehuis. De gemeente-secretaris zal de wetten voorlezen. De bevolking van Zandvoort nam in Augustus toe door geboorte met 24 en door vestiging met 34 personen. Zij verminder de door vertrek met 27 en door overlijden met 3 personen. Het bevolkingscijfer nam toe van 9366 tot 9394. In de middagvergadering van de Kon. Ned. Middenstandsbond, die te Haarlem gehouden werd, heette de voorzitter spe ciaal welkom Z. K. H. Prins Bernhard, minister prof. v. d. Brink en de verte genwoordigers van de minister-president en de minister van Sociale Zaken. Besproken werd het prae-advies van mr. W. F. Lichtenauer over „Overheid en Bedrijfsleven". Na enige discussie werd de volgende resolutie aangenomen: Het congres, in aanmerking nemende, dat de huidige maatschappelijke toe stand medebrengt, dat de juiste verhou ding tussen Overheid en bedrijfsleven ee* probleem oplevert, waarvan de op lossing een acute noodzakelijkheid is te achten; Overwegende dat deze oplossing nim mer kan worden bereikt door steriele oppositie tegen omstandigheden en daar uit voortvloeiende verschijnselen, welke in de geest des tijds liggen en waarvan de wijziging slechts kan worden ver wacht van een principiële reactie tegen sterke geestelijke stromingen, waarmede waarschijnlijk meer tijd zal zijn gemoeid dan thans beschikbaar is om voor de huidige moeilijkheden een bevredigende regeling te vinden; Spreekt als zijn oordeel uit, dat het bedrijfsleven en in het bijzonder de middenstand onder deze omstandig heden door versterking van zijn organi satie en verdere verhoging van zijn gees telijk peil zijn morele kracht zozeer moet verhogen, dat het in zelfvertrou wen en met gepast gevoel van eigen waarde zijn positie in de samenleving voldoende kan versterken om zijn ver houding tot de Overheid op een voor alsnog bevredigende grondslag te re gelen; Wijst in dit verband met name op de noodzakelijkheid om te geraken tot een zodanige regeling van het belastingstel sel, dat de ontplooiing van het vrije initiatief in zaken niet door fiscale be lemmeringen op voor het algemeen be lang schadelijke wijze wordt geremd; Geeft tenslotte mede uiting aan de verwachting, dat de middenstandswet- geving zo spoedig mogelijk weder zal worden geleid in de beproefde banen, welke in de laatste jaren voor de oor log te dier zake zijn gevolgd. Onder voorzitterschap van de heer W. A. v. Zadel hield Woensdagavond de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aer- denhout en Omgeving" een druk be zochte vergadering in het Volkskoffie huis aan de Heemsteedse Dreef. In zijn openingswoord memoreerde de voor- zitter een geslaagde excursie op 29 Aug. en het feit, dat de vereniging op de ten toonstelling „Kennemergaarde" te Haar lem een gouden medaille won. Nadat enige nieuwe leden waren geïnstalleerd en diverse candidaten waren voorge steld, werd de ruimte voor de tentoon stelling verdeeld. Aan de deelnerfiers voor de komende huisbroeitentoonstelling werden de pak ketten bloembollen uitgereikt. Verschil lende leden hielden een inleiding over de cultuur van diverse bloemen. De heer Bakker, die <*P „Kennemergaarde" een gouden medaille veroverde, sprak over dahlia-cultuur, de heer Wigman over een ingezonden collectie heester- takken en de heer Warmerdam tenslotte over de tuinkeuring. Bij het dezer dagen gehouden exa men behaalde onze plaatsgenoot, de heer J. C. Bonarius, het brevet van gasfitter. De wederopbouw van Zandvoort vindt gestadig voortgang. Regelmatig melden zich bij het plaatselijk bouw bureau gegadigden, die aan de weder opbouw van Zandvoort willen deel nemen. De badplaats verkeert in de gelukkige omstandigheid dat ze be schikt over een basisplan (het weder- opbouwplan van ir. Friedhoff) dat de grondslag is waarop met gegadigden kan worden onderhandeld. Dit in te genstelling met vele andere gemeen ten waar de wederopbouw wordt ge stagneerd door het ontbreken van een dergelijk plan. Sedert de bevrijding zijn 59 arbeiders woningen voltooid en in gebruik geno men, 61 woningen aan de Potgieterstraat komen over enkele maanden gereed, ter wijl binnenkort met de bouw van nog 49 woningen zal worden aangevangen. Een behoorlijk resultaat weliswaar, doch nog lang niet voldoende om de door de sloping verloren woonruimte aan te vullen. Ook na voltooiing van deze wo ningen zal het huisvestingsbureau nog te kampen hebben met een respectabele lijst van „noodgevallen". De verdere sti mulering van de woningbouw zal der halve de voortdurende aandacht van het gemeentebestuur moeten behouden. Met het oog op een harmonische ont wikkeling der gemeente is het verblij dend, dat er toenemende belangstelling bestaat voor de bouw van midden standswoningen en kleinere villa's; 12 middenstandswoningen zijn reeds in aanbouw aan de Van Haemstedeweg. Van de 42 middenstandswoningen, welke door de gemeente voor rekening van de gezamenlij ke gegadigden-claimbezitters aan de Burgemeester Engelbertsstraat en omgeving worden gebouwd, naderen 32 hun voltooiing, terwijl 10 reeds zijn opgeleverd en bewoond. In Bentveld is een bouwterrein gere serveerd speciaal ter vervanging van de woningen, die aan de Zandvoortselaan gesloopt werden en daar ter plaatse (om dat geen lintbebouwing meer wordt toe gelaten) niet kunnen worden herbouwd. Drie woningen zijn in aanbouw, terwijl de voorbereiding voor de bouw van tien woningen nagenoeg is voltooid. Langs de Julianaweg te Zandvoort zijn 3 wo ningen in aanbouw en plannen voor nog 3 woningen in bewerking. In verband met de grote interesse voor het bouwen van kleinere villa's aan de Zuid-boule vard en Brederodestraat is hier de voor bereiding van de stratenaanleg ter hand genomen waardoor het tempo der be bouwing aanmerkelijk zal worden opge voerd. Het is de bedoeling dat de Zuid boulevard met aansluitende wegen in Mei 1949 gereed is. In dit deel van de gemeente zijn reeds aan architecten op drachten gegeven voor de bouw van 6 villa's. In voorbereiding zijn plannen voor de bouw van 10 villa's. Hoezeer Zandvoort belang heeft bij de herbouw van middenstandswoningen en villa'» blijkt wel hieruit, dat gesloopt werden 178 middenstandswoningen en 162 vil la's. Het „Zuiderbad" zal niet op de ou de plaats worden herbouwd, maar noordelijker, ter hoogte waar nu het 'provisorische „Bad-Zuid" wordt ge ëxploiteerd.'De herbouw zal nog niet direct ter hand worden genomen; voorrang zal moeten worden gegeven aan meer urgente bouwwerken, zoals b.v. de watertoren. Door het verlies van de watertoren is de regelmatige watervoorziening van Zandvoort voor al in de zomer allerminst verzekerd. Dit kan bij branden van enige om vang funeste gevolgen hebben, omdat hier vrijwel niet over open bluswater wordt beschikt. Burgemeester en Wethouders hebben daarom aan de heer J. Zietsma, archi tect te Amsterdam, opdracht gegeven plannen voor deze toren te ontwerpen. De heer Zietsma heeft zijn ontwerp na genoeg gereed. Had de oude toren een reservoir-inhoud van 275 M3, de nieuwe toren 2al rekening houdende met de te verwachten uitbreiding der gemeente 950 M3 water kujyien bevatten. Over wogen wordt de toren tevens voor uit zichttoren dienstbaar te maken en er een restaurant aan te verbinden; dit hangt uiteraard van de rentabiliteits vraag af. Over'dit plan zal de raad dus binnenkort een beslissing hebben te ne men. Voor de herbouw van de „kop" van de Kerkstraat met bedrijfsgebouwen (ca- fé's en winkels) bestaat goede belang stelling. Aan de noordzijde is een café restaurant gereed gekomen en zijn twee winkels in aanbouw. De daar nog open liggende percelen grond zullen binnen kort bebouwd worden, zodat een aan eengesloten bebouwing, aansluitende aan de 32 woningen aan de Burgemees ter Engelbertsstraat, verkregen zal wor den. Ook voor de zuidzijde van de Kerkstraat en het Badhuisplein hebben zich gegadigden aangemeld. Hotelbouw moest in verband met de urgentie van het scheppen van woongelegenheid tij delijk worden achtergesteld bij de ge wone woningbouw, doch deze heeft de voortdurende aandacht van het gemeen tebestuur, omdat terdege wordt inge zien, dat juist hotelbouw voor Zand voort van bijzonder belang is. Over flat- bouw wordt met twee serieuze gega digden onderhandeld. Wt De bondsvoorzitter, de heer L. de Groot, opent te Haarlem, het eerste na-oorlogse congres van de Kon. Nederlandse Middenstandsbond. De vlag op de papierfabriek in Vel sen wees er gisteren op dat er hoge bezoekers op komst waren. En zo arriveerden om ongeveer tien uur dr. Mansoer, Negara van Sumatra's Oost-Kust, zijn minister-president en minister van EconomischeZaken mr. Bahrion, de adjudant van de Negara, overste Supheert met echtgenote. Mr. de Graaf begroette het hoge ge zelschap, waarna begeleid door hoofd en plaatselijke directie de papierfabriek werd bezichtigd. Te ongeveer één uur zijn de hoge gasten weder vertrokken. Wanneer zijn lichaamsgewicht on rustbarend afneemt, dan is het begrij pelijk, dat een mens alle midde len aanwendt om het geleden verlies in te halen. Maar ja, dan moeten die middelen oirbaar zijn, en dat was nu juist niet het geval bij die 49-jarige logementhouder M. v. d. V. Deze man was maar liefst twintig pond afgevallen en was ten einde raad, zoals hij zeide, naar de markt in Pur- merend gegaan om een lam te kopen. Maar toen hij aan het slachten was ge gaan, was het mis. Gisteren had hij zich dan ook voor de economische politie rechter in Haarlem te verantwoorden, waar hij met nadruk verklaarde, dat het vlees niet voor zijn twintig kostgan gers was bedoeld, maar om zelf een beetje bij te komen. Maar zo onschuldig, als het er aan vankelijk uitzag, was het toch niet, want de man had vorig jaar nog voor clan destien slachten vier maanden gezeten. De officier had dan ook geen clementie en eiste een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden. De verdediger zeide nog, dat lamme tjes toch vrij te koop waren en dat ver dachte geen slachter was in de zwartste zin van het woord, en dat deed de po litierechter misschien besluiten er bij de uitspraak twee maanden af te trek ken. „Het was maar een kwestie van 240 pond vlees," zei de 57-jarige werkman J. V., die vervolgens terecht moest staan. „Een paar lammetjes, kalveren en een paard. Zo'n beetje kleingoed, edelachtbare!" Maar het was eigenlijk niet eens daarom, dat de politierechter zich zo kwaad maakte. Want bij controle was gebleken, dat het in het „slachthuis" van V. een vieze bende was, waar al lerlei dieren rondwandelden. En met afgrijzen bekeek hij de exclusieve foto, die voor deze gelegenheid van de keet gemaakt was. „Het vlees, dat daar van daan komt, eten de mensen nu!" was zijn commentaar. De officier eiste tegen verdachte, die eveneens een recidivist op dit gebied was, een onvoorwaardelijke gevangenis straf van tien maanden. De afnemer, een 53-jarige krantenloper, hoorde drie maanden tegen zich eisen. De uitspraak luidde tenslotte resp. zes en twee maan- den onvoorwaardelijk. De belasting denkt ook aan alles. Dat bleek weer eens bij de zaak tegen de 25-jarige tuindersknecht C. L. uit Haarlem. Deze jongeman had in Juni van dit jaar zijn levensmiddelen-, textiel- en tabakskaart verkocht. Behalve dat de opbrengst een druppel was op zijn fi nanciële vuurplaat, zat hij bovendien zonder bonnen. „Toen ben ik maar gaan stelen," verklaarde hij. Daarvoor was hij reeds veroordeeld tot een gevange nisstraf van 1 jaar, welke hij nu uitzat. De officier eiste 1 maand voorwaar delijk tnet een proeftijd van drie jaar. De verdediger had niet veel te zeggen, maar verzocht de politierechter ver dachte geen geldboete op te leggen. Want de inkomstenbelasting vorderde toch al geld op de gépleegde inbraken!!! De uitspraak was conform de eis. Dan was daar nog dat geval met die dienstbode, die niet rookte en snoep te. Zij had haar tabaks/versnaperings- kaart maar aan mevrouw gegeven, maar meneer vond, dat de dienstbode best wat geld kon gebruiken. Hij gaf haar dan ook f 17.50. Meneer voerde voor de rechtbank het woord, maar de politierechter bleef er van overtuigd, dat hier sprake was van een ongeoorloofde verkoop. Hij wilde echter niet spreken van zwarte handel. De uitslag luidde hier: meneer f 10. mevrouw f 5.en de dienstbode 1 week oorwaardelijke hechtenis met een proef tijd van drie jaar. Maar de laatste verdachte bracht het er nog het beste af. Een vrolijke en tegelijk eerbiedwaardige oude heer, een sigarenwinkelier, verscheen in het beklaagdenbankje. Bij controle was gebleken, dat hij een tekort had van ongeveer 700 tabaksbonnen. „Om u de waarheid te zeggen, edel achtbare, ik rook zelf ook te veel." Maar toen hij bovendien nog vertelde, dat hij lange tijd Indische mensen bij zich had gehad, die ook nogal wat aan konden, werd het de politierechter pas goed duidelijk. De officier vroeg f35.boete. „Hebt u daar nog iets op te zeggen?" „Nee, het valt niet tegen. Ik wil het meteen betalen ook!" De politierechter veroordeelde ten slotte conform de eis. „700 bonnen voor f35.dat is een kopie," mompelde men op de tri bune.... Het bestuur van dê ondervakgroep Biscuitfabrieken deelt mede, dat de fa brikanten de aflevering van biscuits op normale wijze zullen voortzetten ten gerieve van kruideniers en consumen ten. De aflevering zal verhoogd worden naarmate de verhoogde grondstoffen- toewijzingen binnenkomen „en in het productieprogram kunnen worden op genomen. De consument dient er even wel rekening mee te houden, dat deze verhoogde productie in de eerste twee weken niet direct merkbaar zal zijn. Twee onderzeeërs, de „O 24" en de „Zeehond", zijn gistermiddag van de on derzeebootbasis in de Waalhaven ver trokken naar de West, waar zij met Hr. Ms. „Van Kinsbergen" zullen oefenen. De heren G. J. Bruins, civiel-landme- ter bij de rijksdriehoeksmeting, en drs. H. J. A. Vesseur, wetenschappelijk me dewerker van het K.N.M.I. in De Bilt, zullen de reis, die een half jaar zal duren, meemaken. Admiraal C. E. L. Helfrich is 's mor gens om elf uur afscheid komen nemen van de vertrekkende bemanningen. Na de officieren en manschappen te hebben geïnspecteerd, hield hij een toespraak, waarin hij persoonlijk afscheid nam, daar hij bij terugkeer van de schepen niet meer in dienst zal zijn. Tegen drie uur varzamelden de be manningen zich wederom op een der kaden, waar de Commandant Zeemacht, schout bij nacht J. J. L. Willinge, de inspectie afnam. De Vereniging van Deskundige Hoofden van Gemeentelijke beplantingen in Neder land heeft Dinsdag en Woensdag haar 1948-congres te Helmond gehouden. Na een bezichtiging van het fraaie park rond het kasteel-raadhuis volgde een ontvangst door het gemeentebestuur. De voorzitter der vereniging, de heer J. Eveleens uit Enschede, vroeg dringend om in deze tijd van bezuiniging zoveel moge lijk de beplanting en haar onderhoud te sparen, omdat zij van zo grote paedagogi- sche waarde zijn voor het publiek. Het bestuur zal een uitspraak van het Ministerie van Onderwijs trachten te ver krijgen over hetgeen onder middelbare tuinbouw-opleiding moet worden verstaan. Na een bespreking van de invloed van aard- stralen op beplantingen, kwam de aanleg van zgn. open voortuintjes in volkswijken ter sprake. Uit de discussies bleek, dat in verscheidene steden de gezamenlijke aan leg van open voortuinen (door gemeente, bouwverenigingen en bewoners) sterk be vorderd wordt en de wijken er door aan schoonheid winnen. Het congres in 1949 zal te Zwolle worden gdhouden. De congres sisten maakten excursies naar „Warande", bossen en vennen onder Stiphout en het landgoed „De Beemd" onder Aarle-Rixtel. De minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker, is gisteravond, verge zeld van mr. N. S. Blom, Nederlands ge delegeerde van de Palestina-Commissie der Verenigde Naties, met een K.L.M.- Constellation naar New York vertrok ken. Mr. Stikker vertelde vóór zijn vertrek dat zijn reis ten doel heeft verscheidene problemen te bespreken, waarvan hij noemde de situatie in Indonesië, de Mar shall-hulp en de Benelux. „Door de rede van Moeso zijn de kaar ten duidelijk op tafel gelegd", aldus de minister. Op de vraag of de weerslag van zijn besprekingen in Washington spoedig bespeurbaar zal zijn, zeide de minister: „U dient voorlopig geen ver dere actie dan de verklaring van de Nederlands-Indische regering te ver wachten. Wij willen deze zaak in alle rust bezien. Mijns inziens is het altijd een grote fout geweest het communistische ele ment in de Republiek te verkleinen en het te laten doorgaan voor nationalis me". Mr. Stikker deelde mede, dat hij Mar shall hoopt te ontmoeten. Zijn verblijf zal vermoedelijk tot midden volgende week duren. Dan beginnen in Den Haag de besprekingen tussen de Nederlandse regering en niet-republikeinsë Indone sische leiders over het instellen van een interimregering in Indonesië. Het blijkt, dat 'de tekst van de ver klaring van minister-president Drees betreffende de Indische Nederlanders enige verontrusting heeft gewekt. Enige organisaties in Indonesië hebben over deze aangelegenheid gisteren een tele gram tot minister Drees gericht, waar op deze onmiddellijk heeft geantwoord. In dit antwoord ontkent de minister ten stelligste, dat de gedachte om de Indo-Europeanen te beschouwen als een soort tweede-rangs Nederlanders nooit bij hem heeft bestaan. Met de woorden „ook Nederlanders, maar niet in de en gere zin, waarvan ik zoeven sprak." werd dan ook slechts bedoeld, zoals uit het zinsverband blijkt: zij, die niet uit Nederland zijn gekomen, hetgeen dus moeilijk als een disqualificatie kan wor den beschouwd. Met deze verklaring hoopt minister Drees de ongerustheid te hebben weggenomen. Generaal-majoor M. T. C. Opsomer bevelhebber in het vierde militaire ge west, is hedenochtend per Skymaster van Schiphol naar Ned.-Indië vertrok ken om een bezoek te brengen aan de in Indië verblijvende Nederlandse mi litairen. Bij de Rijkspostspaarbank en de spaar banken, aangesloten bij de Nederl. Spaar- bankbond, werd in de maand Augustus 1948 in totaal ingelegd f 50.25 millioen en opgevraagd f 52.69 millioen, waar mede de gezamenlijke inleg en de ge zamenlijke terugbetaling over de eerste acht maanden van dit jaar een hoogte bereikten van f 426.15 resp. f 509.85 mil lioen. Over deze periode van 2/3 jaar werd dus f 83.70 millioen meer terugbe taald dan ingelegd, welk bedrag reeds ruim tweemaal zo hoog is als het na delige spaarsaldo over geheel 1947 ad f 39.20 millioen. Volledigheidshalve vermelden wij, dat de Augustuscijfers van de Ned. Spaar- bankbond op zichzelf voor het eerst se-" dert Februari 1948 weer een hogere in leg dan opvraging vertonen, zij het van slechts f 1.5 a f2 millioen. De directie van de kunst-ijsbaan in de ApollcAial te Amsterdam deelt mede, dat de baan a.s. Zaterdag 18 September heropend wordt. Gistermiddag hebben we dan Prins Bernhard in ons midden gehad. In civiel, gebruind en met die be kende, ondeugende tinteling in zijn ogen stapte Z.K.H. zo veerkrachtig en zo snel de Concertzaal binnen, dat de commissie van ontvangst uit de mid denstanders hem ternauwernood kon- bijhouden. „Wij hebben een sportie ve Prins", merkte een van het gevolg hijgend op. Tevoren vond in de hall een kleine plechtigheid plaats. De congressisten waren ter gelegenheid van het hoge be zoek met een anjer vereerd. Prins Bern hard kwam binnen en had, tot grote schrik van het allercharmantste Haar lemse meisje dat hem opwachtte en hem een witte anjer moest aanbieden, reeds zo'n bloem in zijn knoopsgat. Wat nu te doen? De Prins, getroffen door zoveel bloemenstedelijke schoonheid, rukte de anjer van z'n colbert, gaf haar aan het meisje en liet zich een nieuwe opsteken. Maar de aangeboden export-sigaar uit een duur kistje stak hij niet op. Zijne Koninkl. Hoogheid gaf tijdens het luisteren naar de inlei ding over „Overheid en Bedrijfsleven" de voorkeur aan een geurige pijp. In Soestdijk is pappie gisteravond ze ker met vreugde ontvangen. Willem III werd indertijd met Haarlemmer Halle tjes verblijd, maar Koningin Juliana ontving een doos met tulpenkoekjes, de nieuwe glorie van de bloemenstad. En de prinsesjes zullen zeker meegesmuld hebben. Laten we hopen, dat de koek jes zó in de smaak gevallen zijn. dat het Koninklijk gezin spoedig naar Haar lem komt om er méér van te halen. DONDERDAG HILVERSUM I - 301 M. 18.00 piano, 18.15 lezing, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 18.15 gram., 19.30 actueel ge luid, 19.45 R.V.D. antwoordt, 20.00 nieuws, 20.05 progr. prol., 20.15 gram., 21.00 lezing, 21.20 Brahms, 21.45 gram., 22.15 lezing, 22.35 gram., 22.45 avond- overd., 23.00 nieuws, 23.15 Vrij en Blij. 23.40 strijkork. HILVERSUM II - 415 M. 18.00 nieuws, 18.15 gram., 18.20 sport, 18.35 gram., 19.00 jeugd, 19.10 gram., 19.30 ^erenaders, 20.00 nieuws, 20.05 echo van te dag, 20.15 Residentie-ork„ 22.00 luis- 'erspel, 22.35 Gars de Paris, 23.00 nieuws. 13.15 gram. VRIJDAG HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 Strauss, 7,45 morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 conc., 9.00 gram., 9.35 symphonie, 10.23 gram., 11.00 Zonnebloem, 11.35 als de ziele luistert, 11.45 orgel, 12.00 Angelus, 12.03 zang en orgel, 12.30 weerpr., 12.33 sex tet, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 13.50 van man tot man, 14.00 cyclus, 14.35 gram., 14.45 Rigo- letto, 15.40 gram., 16.10 Liszt, 16.30 gram., 17.00 jeugd, 17.15 orgel, 17.45 noekbespr. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 trijdlied, 8.18 opera's, 8.50 vrouw, 9.00 gram., 9.30 waterst., 9.35 gram., 10.00 morgenwijding, 10.20 orkest, 10.30 vrouw, 10.45 zang en piano, 11.15 voor dracht, 11.35 conc., 12.00 gram., 12.30 iveerpr., 12.33 sport, 12.45 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Avroléans, 13.50 gram., 14.00 vrouw, 14.20 Schu bert, 15.00 voordracht, 15.20 cabaret, 16.00 kamerorkest, 16.30 jeugd, 17.00 viool en piano, 1J.25 lezing. CUSTARD.MAÏZENA CP «7 -977 Op de algemene vergadering van de Algemene Militaire Pensioenbond heeft de heer Küntze van de afdeling Pen sioenen van het ministerie van Oorlog, ook namens het ministerie van Marine, medegedeeld, dat de verhoging van de pensioenen een voorwerp van ernstige studie uitmaakt; hij stelde deze verho ging 'spoedig-Tri lTCir vwrwtteiojj*. De vergadering toonde zich hierover enthousiast, maar daar Verhoging al zo lang is uitgebleven besloot men toch maar een memorandum aan de regering en de Kamerleden te zenden, waarin een opsomming wordt gegeven van de nog steeds geheel onbevredigende re geling. Voorts werd overgegaan tot de vorming van een noodfonds, tot het verlenen van financiële bijstand aan weduwen van gepensionneerde militai ren, leden van de A.M.P-, die doordat zij zijn gehuwd na het verlaten van de dienst van hun echtgenoot noch we- duwenpensioen noch gratificatie genie ten en in behoeftige omstandigheden verkeren. Dit noodfonds is bij wijze van proef voor de tijd van één jaar in het leven geroepen. De leden beschouwen het als een ereplicht deze weduwen te steunen. Staande de vergadering werd ondanks de benarde financiële omstan digheden f650.bijeengebracht. De beroepsverenigingen van België en buitenlandse verzekeringsondernemingen hebben prof. Piccard voor diens vertrek naar de Golf van Guinea, waar hij diep zee-onderzoekingen zal verrichten, een gratis levensverzekering van 1.600.000 Belgische francs aangeboden. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrvsler Corp. Genval Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American C- Radio Corp. Republic. Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 15/9 149 36% 36% 36% 36% 58 5374 40% 40% 62% 62% 17% 17 55% 56% 55% 56 15% 15% 4% 12 29% 29% 37% 37% 59% 59% 45% 46 27% 27% 80 80 H.V.A. Deli Mii. (Niet-officiële koersen) Voris slot 100 98 A 98, 98% 160 V, sb 180 127 181*4 153 204% 238 94 gb 285 253% 346% 174% 100% 159% 181% 265% 160% 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bel. fac. Ned. Handel Mij. cert A.K.U. Van Berkei's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber HolL Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mii. Scheepvaart Unie Opening 16/9 97%-98 159 cert. 289 252 344 175% 181% 265% Claims Thomsen's Havenbedr. f 130.- Amsterdam, 15 Sept. 1948. Op de aandelenmarkt was de stem ming vandaag tengevolge van de voort durende terughoudendheid van het pu bliek niet geanimeerd. De meeste lei dende fondsen liepen dan ook na een prijshoudende opening later op de mid dag enigszins in koers terug, waarbij de handel kalm bleef. Aand. Kon. Olie, goed prijshoudend geopend op 349 liepen terug tot 345 n om op 346% te eindigen. Unilever rea geerde met circa 2 Aku was even eens wat zwakker van toon. Aand. Pi11* lips konden daarentegen licht in koer* verbeteren. Claims Thomsen's Haven bedrijf kwamen op f 130.in de no tering bij een theoretische waarde van f 175.—. In de aandelen werd heden Kie gehandeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2