Machtsuitoefening door de vakbonden zonder enige verantwoordelijkheid „Hoe meer verandert, koe meer hetzelfde blijft" Reynaud's fout DE WERELD ROND ERIC DE NOORMAN- DE 6EHEIMZINN/6E BROM Communistisch plan om Z.-O.-Azië te veroveren Bevin spreekt en zwijgt tijdens debatten in het Lagerhuis In tien dagen geen periode van opluchting gekend Een kwade post AFLEIDINGS MANOEUVRE NIEUWE BONNEN Met politieke gebeuren in Frankrijk Amerikaanse hulp aan Griekenland Wenen krijgt nog f650.- van Adolf Hitler Haiderabads delegatie naar Parijs OM EEN RUSSISCH VLAGGETJE Post voor militairen Van kwaad tot erger Om het Britannic: Shield DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 A'ieutü offensief van Markos Vertrek van de „Waterman" Minister Van den Brink vóór vrije handel „De Groene" blijft Achterverlichting van auto's MINISTER M Sluiting Staten-Generaal Vlagvertoon bij koninklijk bezoek aan Residentie Herdenking te Groningen van de Snijderslanddag Goede dag voor Nederland in motorzesdaagse Du Buy wint tafeltennis- tournooi Amsterdam Engelse League (Telefonisch van onze Parijse correspondent) In afwachting, dat het middels ver kiezingen er zelf grondig aan mag deel nemen, heeft het Franse volk zeker met minder verbouwereerdheid toegekeken dan het buitenland bij het politieke ke gelspel, waarmede zijn Nationale Ver gadering zich' in enkele weken heeft ge amuseerd. Het vindt dienaangaande ten slotte een lange, door de oorlog onder broken nationale traditie terug en het ware dwaasheid te ontkennen, dat deze traditie niets te maken heeft met het nationale temperament. Het stelt zich bovendien de beroemde nationale spreuk voor ogen, die zegt, dat „plus ca change plus ca reste le même". En hetzelfde, dat zijn in casu op de eerste plaats de slordige 80 a 100 milliard, die onver schillig welke regering ook heeft te vinden ter stopping van het gat, dat. laten wjj maar zeggen onder de druk van de ongunst der tijden, in de begro ting van dit jaar is ontstaan. En het kan geen twijfel lijden, dat onverschillig welke regering dit geld zal zoeken daar waar zij er zeker van is dit te vinden, d.w.z. bij die belastingbetalers, die de fiscus het gemakkelijkst tussen zijn vingers kan krijgen, en bij de klan ten van de nationale ondernemingen zoals spoorwegen, posterijen en de ta baksregie. Voornamelijk uit een soort menselijk opzicht, onder de afkeurende blikken van landen met meer staatkundige dis cipline, wil men wel enige schaamte over zoveel politieke onstabiliteit aan de dag leggen. En aan het euvel zijn dan ook fraaie, goed verzorgde jammer klachten gewijd. Nochtans leest men in verschillende van deze klachten, o.a. in die, welke een betrekkelijk zo serieus blad als Le Monde dezer dagen afdrukte, tevens het- verwijt, dat in de diverse mi nisteries, die elkaar zo schielijk zijn op gevolgd, op een aantal belangrijke pos ten steeds dezelfde mannen terug wor den gevonden, althans vertegenwoordi gers van steeds dezelfde partijen. Le Monde is beducht voor het inslapen de zer permanente excellenties. Indien het geen gebrek aan logica in het denken is, is het een gebrek aan oprechtheid in het schaamtevertoon. Hoe het zij: het gewraakte verschijnsel garandeert al- thans voor een aantal portefeuilles zo als Buitenlandse Zaken, Overzeese Ge biedsdelen, Binnenlandse Zaken en Ar beid een zekere continuïteit in de be- windvoering. En overigens hervatten bij deze gang van zaken onvermijdelijk de opperste kaders der departementale ambtenaren hun rol van continuerend element, zoals ook voor de oorlog het geval was, toen Frankrijk eveneens veel eer geadministreerd dan geregeerd werd. Volgens vele waarnemers ligt een ware socialistische samenzwering ten grondslag aan de crisis, waaruit Frankrijk mei de regering-Queuille eindelijk, maar waar schijnlijk voorlopig, is geraakt. Een sterke schijn althans daarvan werd ge vestigd, toen Robert Schuman voor de Truman heeft Woensdag officieel het ontslag aanvaard van Dwight Griswold, die gedurende dertien maanden direc teur was van het Amerikaanse program v00r hulpverlening aan Griekenland. Tijdens zijn onderhoud met president Truman heeft Griswold medegedeeld, dat de V.S. ruim 340 millioen hebben uitgegeven in Griekenland, de,helft voor militaire hulp en de andere helft voor het economisch herstel van het land. Griswold verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat de Amerikaanse hulp Grie kenland van het communisme had gered. De radio van de troepen van generaal Markos heeft bekend gemaakt, dat de rebellen een belangrijke overwinning hebben behaald op de Griekse regerings troepen, en dat het „vrije Griekenland" aan de U.N.O. een voorstel zou hebben gedaan met het doel de vrede en de de mocratie in Griekenland te herstellen. Volgens de radio-uitzending, die in Londen beluisterd werd, hebben de gue- rillatroepen van 9 tot 14 September een zware tegenaanval gedaan in de berg achtige streek vijftig kilometer ten Noor den van de Grammosbergen. Tijdens deze operatie heeft de vijftien de regeringsdï visie 3233 man verloren, van wie 565 doden. De troepen van ge neraal Markos hebben bovendien stel lingen betrokken in een heuvelrug dicht bij de berg Gavros, op verschillende ki lometers afstand van de Albaanse grens. De Griekse generale staf gaf de be wering der opstandelingen toe, dat het offensief aanzienlijk vertraagd is door het vijandelijk verzet, gepaard aan de hevige regen. He vroegere chef van de staf van de Amerikaanse Luchtmacht, generaal Carl Spaatz, schrijft in „Newsweek", dat als de 90 B-29 superforten, die nu in En geland zijn gestationneerd, zouden zijn geladen met atoombommen, hun des tructieve kracht even groot zou zijn als die van een vloot van 79.200 vliegende forten uit de laatste oorlog, geladen met normale ontplofbare projectielen. De Amerikaanse luchtmacht is bezig nog ongeveer 40 C-54 viermotorige transportvliegtuigen naar Duitsland te sturen om in de „luchtbrug" dienst te doen. De Italiaanse Minister van Financiën, Giuseppe Pella, heeft in het begrotings debat in de Kamer van Afgevaardigden verklaard, dat de regering vastbesloten Was de koopkracht van de Lire te ver dedigen. Het deficit voor 19471948 was 721 milliard Lire, terwijl een tekort van 726 milliard voorzien was. Dat de kosten voor het levensonder houd met vier procent gestegen zijn, Schreef Pella toe aan de afschaffing van Vastgestelde prijzen voor brood en spaghetti. Nationale Vergadering trad met een re gering, waarin de socialist Pineau op Financiën en Economie over de regle menterende bevoegdheden beschikte, welke de liberale Reynaud van de Na tionale Vergadering had losgekregen. Men herinnert zich in dit verband het verzet, dat tijdens de debatten over deze bevoegdheden de socialisten Boden tegen een amendement van de rechter zijde, dat deze bevoegdheden slechts voor de duur van de regering-Marie wilde zien toegekend. Zo zulk een subtiel spei inderdaad door de socialisten is ge speeld, zijn zij zeer snel van de vruchten daarvan beroofd geworden; de aanwezig heid van de socialist op de post van Financiën en Economie is zeker wel de voornaamste reden geweest, «waarom een aantal radicale en rechtse afgevaardigden, die voor de investituur van Robert Schu man hadden gestemd, bij het debat over de interpellaties aangaande de samenstel ling zijner regering tegen de regering stemden en haar mee ten val hielpen brengen. Niet ten onrechte beschouwden zij zich als bedrogen. Henri Queuille, een doorgewinterde parlementariër, maar overigens een fi guur van het tweede of derde plan, die onder de Derde Republiek wel twee-en- twintig maal minister is geweest, doch steeds op politiek onbelangrijke posten als Landbouw of Openbare Werken, heeft deze fout hersteld en bovendien, teneinde zich bij de start een benoor- lij ke meerderheid te verzekeren, terug gegrepen op het beproefde recept der portefeuillevermenigvuldiging, waaraan slechts de communisten en de uitgespro ken zuivere Gaullisten geen aandeel hebben. Hierdoor verkreeg hij Dinsdag middag van de Nationale Vergadering gemakkelijk het uitstel tot Sint Juttemis van een debat over een communistische interpellatie nopens de samenstelling zijner regering en de politiek, die zij van plan is te volgen. De moeilijkheden zal Queuille vooralsnog binnen de boe zem der regering zelf aantreffen, waar hij, nu er zoveel opinies meer in zijn vertegenwoordigd, overeenstemming over de financiële en economische sanerings maatregelen zeker niet voor het grijpen zal hebben. Wat men voor een althans bij benade ring juiste beoordeling van het politieke gebeuren in Frankrijk vooral niet uit het oog mag verliezen, is de invloed van de diverse vakverbonden, een in vloed, die neerkomt op een ware machts uitoefening zonder verantwoordelijkheid en die evenzeer oorzaak als gevolg is van de zwakte van wat in Frankrijk de regering heet. Wij hebben er ten tijde van de formatie der regering-Marie reeds duidelijk op gezinspeeld, dat, zo Paul Reynaud de man was, die a priori het vertrouwen van de Beurs genoot, hij dit evenzeer a priori niet genoot van de arbeidersklasse, die zijn benoeming als een uitdaging beschouwde, en dat welke maatregelen ook ten behoeve van de gezondmaking van Frankrijks eco nomie en financiën onvermijdelijk zou den moeten worden getroffen of onver mijdelijk achterwege zouden moeten worden gelaten, de arbeidersklasse in haar geheel een plen, bestempeld „Rey naud". moeilijk zou slikken. Het geldt evenzeer voor Force Ouvrière en de C.F.T.C. als voor de C.G.T. In de afgelopen maand Augustus zijn de kosten van levensonderhoud, dat zijn voornamelijk de detailprijzen voor le vensmiddelen om moeilijk op te hel deren oorzaken met liefst 10 opge lopen. Het is waarschijnlijk de oeslis- sende tactische fout van Reynaud ge weest om juist op dit tijdstip nochtans op de eerste plaats de Franse boeren terwille te zijn en toe te stemmen in een aanzienlijke prijsverhoging van het door hen te leveren graan en de door hen te leveren melk. Sinds Reynaud's heengaan is ook alle arbeiders in de particuliere bedrijven per 1 September een buitengewone en uniforme duurte- toeslag toegekend van 2500 francs, welke ongetwijfeld de voorloper is van een algemene blijvende salarisverhoging, die op zijn beurt slechts de voorloper kan zijn van hernieuwde inflatie. Maar de S.F.I.O. en de Republikeinse Volksbe weging zijn gezwicht voor gelijklui dende en klem zeker niet ontberende vertogen van de respectievelijk met hen gelieerde vakverbonden: dat een nieu we algemene stakingsbeweging naar het voorbeeld van November vorig jaar het land nog heel wat groter en reëler schade zou toebrengen; ea dat m zulk een stakingsbeweging de arbeidersklasse automatisch een zekere eenheid zou terugvinden, welke onmiddellijk door C.G.T. en communistische partij zou worden geëxploiteerd. Adolf Hitler is de stad Wenen nog altijd een bedrag van 650 gulden schuldig, maar de stad staat op het punt deze schuld maar af te schrijven als een kwade post. Hitier zou het genoemde bedrag moeten betalen voor een graf, dat hij indertijd heeft besteld voor een nichtje, de zeven tienjarige Angelika Raubal. Angelika's moeder, Paula, was vóór Hit- Ier haar tot huishoudster op zijn arends nest te Obersalzberg verhief, keukenmeid geweest in een Joods restaurant. Angelika kwam met haar moeder naar Obersalzberg. In 1934 pleegde zij zelfmoord en de motieven, die haar daartoe hebben gebracht, 2ijn nooit bekend gemaakt. Hoe het ook zij, Hitier verlangde dat zij zou worden begraven op het centrale kerk hof te Wenen en betaalde de begrafenis ondernemer vijf gulden. Meer heeft hij nooit afgeschoven. Daar ten tijde van de begrafenis de Anschluss nog niet had plaats gevonden, had Hitier de toestemming van de Oos tenrijkse regering nodig om haar te kun nen bijwonen. De stad heeft de Führer later nooit de rekening durven presenteren. 12. Als Uit een diepe droom ontwaakte Eric en met bonzend hoofd probeerde hij zich op te richten. Alles was wazig voor zijn ogen en flauwtjes meende hij de vormen te onderscheiden van een tweetal mannen, die aarzelend naderden. Dit vracht hem tot zichzelf. Fluks greep hij zijn speer en wachtte af. Toen geen van de twee mannen aanstalten maakte hem aan te vallen, zei Eric: „Zon" en wees vervolgens op zijn hoofd. Hij probeerde dé mannen duidelijk te maken dat hij bijna verdoofd werd door de zon op zijn onbeschermd hoofd. Maar de twee mannen begrepen hem verkeerd. Zij dachten dat hij zeggen wilde van de zon te komen en eerbiedig knielden zij op de grond. Het kostte onze held moeite de twee mannen duidelijk te maken wat hij eigenlijk bedoelde. Geholpen door de twee mannen Strompelde Eric in de schaduw en toen men hem een stuk wildbraad en water bracht, kwam onze held weer wat bij. Nadat hij zich tegoed had gedaan beduidden de twee mannen hem, mee te gaan. Daar Eric te zwak was om zich te verzetten e,. de mannen bovendien zeer vriendelijk waren, gaf Eric aan dit verzoek toe. Op zijn vraag waarheen men hem leidde antwoordde de grootste „Dzilah, de goede. Dzilah de wijze. Wij zijn soldaten van Dzilah." Er ging Eric nu een licht op en hij vertelde de mannen van zijn wedervaren met de twee geheimzinnige ontvoerders. Op zijn vraag, wat dit alles kon betekenen, zei een van hen lachend: .jDzilah, zal uitleg geven." Na een dagenlange tocht kwamen zij aan 'n brede vallei en daar op een heuveltop stond een groot onheilspellend gebouw. Een der mannen wees met zijn speer en zei: Hier woont Dzilah". Gisteren is te Parijs een regeringsde legatie uit Haiderabad aangekomen, die de Veiligheidsraad zal verzoeken een bevel tot het staken van het vuren in Haiderabad te geven. De Veiligheidsraad komt vandaag om 14.00 uur in het Palais de Chaillot bij een voor de eerste zitting op het Euro pese continent. De stad Soeriapat, waarvan het garni zoen nog steeds sterke tegenstand bood, is thans door de Indische troepen inge sloten en gepasseerd. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin heeft vandaag in het Lagerhuis verklaard, dat de com munisten te werk gaan volgens een plan dat de verovering van Zuid-Oost-Azië ten doel heeft. Hun doel is te trachten iedere Weste lijke groep in de handel en op ieder ander terrein uit dit gebied te verdrij ven, zei Bevin. In een uiteenzetting van de achter grond der door de communisten geleide opstanden in Birma en Malakka zei Bevin: Dit probleem bestaat sedert de marxistisch-lenmistische theorie werd aangenomen, en liiët slechts in Malakka maar ook elders. Het is onderdeel on kenmerk van de botsing tussen twee filosofieën die zich overal zal voordoen waar de kans hiertoe bestaat. Uren voordat Bevin zijn rede hield had het Foreign Office bekend gemaakt dat Bevin niets zou zeggen over de si tuatie in Berlijn of de Moskouse be sprekingen. Bevin's verklaring had plaats in het kader van het hervatte debat over de troonrede waarmee een speciale tien daagse zitting van het Britse parlement gisteren werd geopend. Bevin wijdde slechts enkele woorden aan de invasie van Haiderabad door In dische troepen. Hij zeide het te betreuren dat zich in deze nieuwe dominions deze oorlogs geest heeft ontwikkeld. Zeehond De onderzeeboten O 24 en gisteren vertrokken voor een tocht zeven maanden naar de West. Zij werden hartelijk uitgeleide gedaan. In een overzicht van de ontwikkeling in de communistische opstand in Ma lakka, zei Bevin dat Engeland voor een moeilijke taak staat bij de pogingen een eind te maken aan deze terroristische benden. Wij ontveinzen ons niet wat dit met zich meebrengt. In Malakka is het probleem dat tien tallen, voornamelijk Chinese communis ten, speciale opdrachten hebben gekre gen om deze troebelen te organiseren. Bevin gaf blijk van enige bezorgd heid over de gevolgtrekkingen die in de Ver. Staten en elders gemaakt zijn als zouden wij wat betreft een West- Europese Unie lauwheid vertonen. (In een briefwisseling met Winston Chur chill, de leider van de beweging voor een federatief Europa, heeft Attlee het voorstel voorbarig genoemd. Attlee wil de eerst andere ledenstaten van het Britse gemenebest raadplegen alvorens stappen te nemen. De volgende maand heeft in Londen een bijeenkomst van Eerste Ministers der dominions plaats.) Onze politiek is niet spectaculair, zei Bevin. Onze taak is lange en lastige ar beid op vaste grond op te bouwen. Men kan de Ver. Staten eraan her inneren dat zij 11 Jaar over hun eigen constitutie hebben gedaan. Het is slechts korte tijd gëleden dat wij het Brusselse verdrag getekend hebben. De vroegere minister van Buitenland se Zaken Anthony Eden, die namens de conservatieve oppositie in het Lagerhuis het woord voerde, zeide zonder meer dat het Britse Dominion India een „daad van agressie" heeft begaan door Haiderabad aan te vallen. Eden kwam over de strijd in het nieuwe dominion te spreken nadat hij een korte algemene verklaring had af gelegd waarin hij zeide dat de inter nationale zaken van kwaad tot erger worden, met steeds grotere spanning tussen Rusland en het Westen. Betreffende de strijd in India drong Eden er op aan dat de Veiligheidsraad zou interveniëren om een eind aan de strijd te maken en in Haiderabad een plebisciet over aansluiting bij India te houden. Eden kwam slechts kort over de al gemene positie te spreken daar Bevin gevraagd had om de Berlijnse situatie te vermijden in dit stadium der onder handelingen. Eden voldeed aan dit ver zoek en plaatste alleen de opmerking dat sommige incidenten daar met op zet geprovoceerd schijnen te zijn. De ernst van de internationale situatie werd volgens Eden geaccentueerd door het plan der regering Om de demobili satie te vertragen en de verdediging uit te breiden. Omtrent Malakka zeide hij dat men daar niet tegenover terroristische ben den staat, doch tegenover een vastbe sloten communistische poging om de macht te grijpen. De Haarlemse kantonrechter heeft gisteren een zaak behandeld tegen de negentienjarige los werkman C. W. uit Amsterdam, die door een Bloemendaal- se agent op 20 Juni 1948 bekeurd was, omdat hij aan zijn rijwiel een rode vlag met het hamer- en sikkelembleem erop had bevestigd. De agent had het vlag getje in beslag genomen. De ambtenaar van het O. M. was van mening, dat de jongeman het uniform verbod had overtreden doordat hij „een opzichtig onderscheidingsteken had ge voerd, dat de uitdrukking was van een bepaald staatkundig streven", in dit geval het communistisch streven. De jongeman had tegenover de verbalisant toegegeven, dat hij het vlaggetje had gekocht om anderen te tonen, dat hij instemde met de communistische ideeën. De ambtenaar van het O.M. eiste een geldboete van 25subs, vijf dagen hechtenis. Mr. M. D. Proper, de verdediger, ging uitvoerig de bedoeling van het uniform verbod na. Verdachte had een vlaggetje van de U.S.S.R. op zijn fiets, zoals an deren een Frans of een Engels of een Amerikaans vlaggetje voeren. Op deze worden geen aanmerkingen gemaakt. Het in beslag genomen vlaggetje is de nationale vlag van Rusland. De partij- vlag is anders, want die bevat een tekst. Volgens arresten van de Hoge Raad van 1934 en 1935 is het verboden met rode halsdoeken en rode tulpen te lopen, doch deze worden volop gedra gen en er wordt geen enkele wanklank door gehoord. De geverbaliseerde heeft met zijn vlaggetje gefietst in Amster dam, Haarlem en Bloemendaal, doch alleen in de laatste gemeente werd hij aangehouden. Heeft het vlaggetje spe ciaal daar provocerend gewerkt? Zo vroeg pleiter vrijspraak, omdat van op zichtigheid geen sprake was, of ontslag van rechtsvervolging, aangezien geen bepaald politiek streven tot uiting is gebracht. De kantonrechter zal 22 September uitspraak doen. De heer E. jaar aftreden N.V.V. Kupers zal het volgend als voorzitter van het De opvarenden van het m.s. Sibajak kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk 22 September a.s. in de brievenbussen wordt gedaan. Wil men, dat opvarenden van het s.s. Waterman in Port Said post ontvangen, dan moet deze uiterlijk op 19 September in de brievenbussen zijn gedaan. Voor uitreiking bij aankomst in Batavia dient zij uiterlijk 3 October gepost te zijn. Het troepenschip „Waterman" zal morgen, Vrijdag 17 September, met af lossingsdetachementen behorende tot het Kon. Ned. Indische leger, de Kon. Ma rine en de Kon. Landmacht uit Rotter dam naar Indonesië vertrekken. Op verzoek van de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, is het bestuur van de vak groep detailhandel in kruidenierswaren door hem in audiëntie ontvangen. De minister sprak de wens uit, dat het open lijk protest van de kruideniers tegen de prijsbeheersing gestaakt zou worden. Hij gaf te kennen natfër kennis te willen maken met de moeilijkheden en de toe komst van het kruideniersbedrijf. Hij toonde zich een uitgesproken voorstan der van een zo spoedig mogelijk herstel van een vrije handel. Verder vernemen wij, dat de vakgroep het plan haeft. een stichting van het vakonderwijs in het leven te roepen, waarvan het Niva-Instituut het centrum zal vormen en waarin misschien ook de kruideniersvakschool te Utrecht zal wor den ondergebracht De aangekondigde fusie tussen De Groene Amsterdammer, De Stem van Nederland en Vrij Nederland gaat ten gevolge van gerezen moeilijkheden niet door. De Groene zal gewoon blijven ver schijnen. Omtrent de beide andere bla den is nog geen beslissing genomen. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan de K.N.A.C. medegedeeld, dat verbetering van de achterverlichting van auto's wenselijk is. Verwacht wordt dat het nieuwe wegenverkeersreglement verbeterde voorschriften hiervoor zal bevatten. Minister George Marshall heeft Woensdag op zijn persconferentie ver klaard dat hij het eens is met de ver klaring van Anthony Eden dat de stand der internationale aangelegen heden van „kwaad tot erger" schijnt te worden. Hij verklaarde dit in antwoord op een vraag van journalisten. Hij weigerde echter iets te zeggen toen hem gevraagd werd of hij bedoel de dat alle onderhandelingen van de laatste tien dagen geen verbetering in de wereldsituatie hadden kunnen bren gen. Marshall zei, dat hij in de afgelopen week of tien dagen geen periode van opluchting had gekend en een gunstig teken zou toejuichen. Deze opmerking had kennelijk be trekking op de laatste conferentie in Moskou over de blokkade van Berlijn tussen Molotof en de Westelijke afge zanten. Marshall vertrekt Zondag naar Parijs. Hij zei dat hij i.v.m. de internationale situatie niet wist hoe lang hij op de U.N.O.-conferentie in Parijs zou blijven. Op de vraag of hij verwachtte Molo tof in Parijs te zien, zei Marshall aan te nemen dat Molotof op de openingszitting aanwezig zal zijn. De U.N.O.-assemblee duurt waar schijnlijk tot eind November. Volgens Marshall's medewerkers bestaat echter de kans dat Marshall niet langer dan drie of vier weken in de Franse hoofd stad blijft, tenzij er zich omstandigheden voordoen die zijn voortdurende aan wezigheid eisen. Op de vraag of hij van plan was ook naar Berlijn te gaan, antwoordde Mar shall dat zijn eerstvolgende bestemming Parijs is. Marshall heeft er bij het Amerikaanse volk op aangedrongen door de hartstoch ten van het ogenblik het vertrouwen en geloof in de UNO niet te laten uitdoven. Hij zei voorts, dat het zich niet moet laten ontmoedigen door de lange on derhandelingen, waardoor tot dusverre de zittingen van de U.N.O. zich geken merkt hebben. Tijdens een vergadering van de „Fe deral Bar Association" zei hij, „dat lan ge onderhandelingen gewenst zouden kunnen zijn als middel om iets van de koorts van het vraagstuk weg te ne men, ten einde het herstel langs vrede lievende weg mogelijk te maken." „In de gespannen politieke toestand zou een snelle beslissing kunngn nopen tot dwang en misschien kunnen leiden tot oorlog". Hij legde er voorts de nadruk op, dat de U.N.O. opgericht werd om de vrede te handhaven en niet om hem te ma ken. door George F. Worts Vertaling: Herman Antonsen 8) Neen, zei Axton. Heb' je soms een stelletje bougies voor een Chevrolet? Neen, zei G. A. Wel nog an toe! Bek dicht! snauwde Jill. Wat man keert er aan die Lincoln? Lekke band én de reservebanden zijn in flarden. Passen die bougies niet in de Chev- vy? Neen! schreeuwde hij terug. Bedaar wat, zei het meisje; kijk hier maar eens rond. Misschien moeten wij hier tot morgenochtend blijven. De jonge man ging naar de trap alsof hij stalen veren in zijn hielen had zit ten. Nog altijd hield hij het pistool hoog tegen zijn schouder. Hij wierp nijdige blikken door het vertrek. Niemand anders hier? Ze zeggen van niet. Er is een knecht in een andere auto naar de stad gereden en die komt morgen vroeg pas terug. Jack de bandiet bleef onder aan de trap staan. Zijn woeste ogen dwaalden tussen Laura en Axton heen en weer. Weten jullie wie we zijn? Ja, antwoordde Laura. Jullie zijn Jack en Jill, Weten jullie, wat er gebeurt met lui, die brutaal tegen Jack en Jill zijn? Ja, zei Laura. Ja, zei G.A. -» Hou ze in de smiezen, Jill! Schiet jij maar op, snauwde Jill te rug. Hij hinkte de trap op. Jill richtte haar ogen op G. A. Is dat zaakje hier van jou? Ja. En als ik een wagen had die kon rijden, dan konden jullie hem van me krijgen. Laura voelde een koude rilling langs haar rug. Er was iets in zijn stem, dat haar beangstigde. Hij beheerste zich, omdat hij dit het voorzichtigste vond. Ze vroeg zich af, of hij daartoe in staat zou blijven, In zijn zenuwachtigheid kon hij immers elk ogenblik zijn zelfbeheersing verliezen. En als hij tegen dit meisje uitviel, zou ze hem ongetwijfeld neerschieten. Want ook haar zenuwen waren tot het uiterste gespannen:. Jack hinkte intussen boven overal rond, draaide de lichten aan en uit, deed de deuren met lawaai open en dicht. De radio, die tot dan toe slechts signa len had uitgezonden, begon nu weer te spreken. De stem van dé jonge man klonk het nu luid: Negen en negentig voor Kinley. De stem van de jongeman klonk nu luid. Maar niet zo luid als die van de man in Kinley, die hem antwoord gaf. Kinley voor negen en negentig. Hoe gaat het, Tom? Speel je het klaar? Laat wat weten. Laura keek Gerald Axton aan. Zijn zwarte, uitdrukkingsloze ogen ontmoet ten de hare. Hij trok zijn zwarte wenk brauwen een weinig op. Jack kwam de trap af. Oké, zei hij. De piloot van de Blau we Pijl zei: Bij benadering zestig' mijl ten zui den van Kinley. Tienduizend voet. Bo ven wolken. Begin met daling. Tempe ratuur een en dertig. In orde. In orde. Hoe staat het met je benzine? Ik denk, dat ik er mee kom. Zet die rottige vliegberichten af. snauwde Jill. Nee, zei Jack. We krijgen dadelijk misschien wat muziek. Vliegtuigen zenden geen dansmu ziek uit, stommeling, gromde Jill. Ik vind het in elk geval moppig, zei Jack en hinkte de gang naar de keu ken in. Hij kwam terug. Oké! zei hij nogmaals met een fles whisky in zijn hand. Nog altijd droeg hij het automatische pistool tegen zijn schojider gedrukt, met de loop naar de zoldering gericht. Hij ging naar het geweerrek, zette zich op een stoel en bekeek de geweren nauwkeurig. Een eenloopsgeweer met een telescoop wierp hij verachtelijk in een hoek. De rest zette hij in het rek terug. Dan hinkte hij naar de andere toe. Hoe ver is het naastbijzijnde huis hier vandaan? vroeg Jill. Dertig mijl, antwoordde Axton. En wanneer komt die kerel terug, vroeg Jack. Niet voor morgenochtend, ant woordde Jill. Dat wil zeggen, dat we tot morgen ochtend hier zitten opgesloten. Je wordt met de dag bevattelijker, smaalde het meisje. Ze keek met haar omwalde ogen naar Laura en maakte een mokkende beweging met haar vorme loze, rauwe mond. Ze was grappig op haar manier. Laura glimlachte flauwtjes, omdat ze begreep, dat het van haar verwacht werd. Ze zou niet verwonderd gestaan hebben, als Jill haar een knipoogje ge geven had. Ze stond over die ontdekking verbaasd. In plaats van overspannen te zijn of doodsbenauwd, omdat de politie haar overal op de hielen zat en haar zonder enig medelijden meteen neer zou schieten, was dat bandietenmeisje dood rustig en genoot van haar beruchtheid en het gevaar, waarin ze verkeerde! Ook Jack scheen nu beter gehumeurd en Laura veronderstelde, dat zijn stemmine wisselde met die van het meisje. Hii nam een grote slok uit de fles en keek Laura aan, tót ze er onrustig onder werd. Heel dien uit zijn keel kwam een langgerekt geluid, dat laag begon en hoog eindigde. Hmmmm! Zeg snoesv hoe denk je er over, als je ons eens wat te bikken gaf? Jill had met haar sombere ogen Laura aandachtig bekeken. Nu wendde ze haar bl'k naar Jack. Hij zei haastig: Ik zal met dat juffie mee naar de keuken gaan, Jill. Hou jij dan die kerel in de smiezen. Neen. geen denken aan, snauwde Jill. Jij hoeft niet 'nog meer met meis- sies rond te scharrelen. Maar haar stem klonk niet bitter en ze wierp een ruw grappige blik op Laura. Haai metgezel trok een lelijk gezicht. Met veel branie nam hij weer een grote slok uit de fles. En opeens drong het tot Laura door, dat die twee aan het „optreden" waren. Ze waren weer Jack en Jill, het malle en toch zo dramatische artistenpaar, die banken beroofden, politie-agenten neerschoten en ter wille van het grote publiek sen sationele ontsnappingen volbrachten. Twee mensen, die pret hadden in de vrees, welke hun verschijnen overal wekte en in de krantenberichten over hun daden, welke de dagbladkolommen vulden. We gaan allemaal samen naar de keuken, besliste Jill en wenkte Laura mëe te gaan. Laura glimlachte. Ze voel de, dat ze ieder ogenblik tegen de grond kon slaan. (Wordt vervolgd) Voor het tijdvak van 19 September tot en met 9 October zijn de volgende bonnen voor vlees aangewezen: 204, 206 Vlees 100 gram vlees 205 Vlees 300 gram vlees Voor het tijdvak van 19 September tot en met 2 October zijn van de tabaks- en versanperingenkaarten enz. QA, QC 808 aangewezen de bonnen: 103, 107 Tabak 2 rants, sigaretten ol kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reed? op Vrijdag 17 September worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen var strook 1 kunnen worden vernietigd. De beide Kamers der ètaten-Genera- zullen Zaterdag 18 September des na middags te kwart voor drie bijeenkome: ter sluiting van de zitting. Ter gelegenheid van de intocht va: H. M. Koningin Juliana in de Resident: zal van overheidswege groot vlagver toon gehouden worden van 18 t.e.m. 2: September. In de nazomer van het jaar 1748 wer te Zuidhorn (Gr.) een snijderslandda; gehouden, waar het Desluit werd geno men het loon van zes stuivers op zeven stuivers per dag te brengen. Mede ter herdenking van deze snij derslanddag van 1748 zal de Bond van kleermakerspatroons in Nederland een tweedaags congres houden te Groningen Dinsdag 21 September wordt dit con gres geopend met een officiële ontvang? tén stadhuize. In het bokstournooi, als onderdeel v. de wedstrijden om het Britannia Shielc die te Londen worden gehouden, ver loor de Nederlander Van der Hoek in het middengewicht op punten van de Fransman Vallet Linneman won in de halve finale half zwaargewicht van de Fransman Calloc. In de voorronden verloor Remie (Ne derland) op punten van Delabassee (België) De Nederlandse weiter mannier Schoenmaker verloor op punten van de Brit korp. Conelly. In het vedergewicht verloor marinier Hessels (Ned.) door interventie van de scheidsrechter van de Belg soldaat Van Hoeck. Cross Country: 1. Frankrijk 17 pnt.: 2. België 33 pnt.; 3. Noorwegen 42 pnt.; 4. Gr. Brittannië 45 pnt.; 5. Nederland 99 pnt. Bij de scherm wedstrijden werd Neder land derde achter Frankrijk en België. De tweede dag van de internationale motorzesdaagse te San Remo was we derom zeer zwaar, doch de weersom standigheden waren thans in het voor deel van de rijders, hetgeen vooral onze landgenoten in de bergen goed van pas kwam. Het Nederlandse Trophy-team zag echter zijn kansen verloren gaan. doordat Jansema met een gebroken voorketting de strijd moest staken. De overige rijders van dit team vervolgen de wedstrijd nu individueel Van hen is overigens alleen Jaap de Wit uit Zenderen nog strafpuntloos. Meer succes hadden onze beide Vaas teams. Het drietal Knijnenburg— BoveeRoest (allen B.SA.) reed in goede stijl en toonde zich ernstig can- didaat voor de gouden plaquette en als team voor de Zilveren Vaas. Ook het andere K.N.M.V.-team, bestaande uit Cees van Rijssel en de gebr. Veer (Jawa-rijders), was uitstekend op dreef en reed een regelmatige etappe. De individuele rijder Zuur en zijn passagier Goos (BM W-zij span-ombina- tie) handhaafden zich (0 str.p.). Tho massen (Jawa) daarentegen was on fortuinlijk en moest 4 str.p. incasseren. Het tafeltennistournooi, dat ter gele genheid van de opening van het sei zoen in het AMVJ-gebouw te Amster dam georganiseerd werd, is gewonnen door Cor du Buy. De voornaamste uitslagen luiden: Fi nales: om de 3e en 4e plaats; Van Zoe- len wint van Holswilder 21-17, 21-11; om de le en 2e plaats: Cor du Buy wint van Pelser 21-16. 21-19, 21-19. De uitslagen van de gisteren voor de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Birmingh.Manch. C- 41, DerbyBlackp. 31, Huddersf. BoKon 0—2, Liverp.Arsenal 01, Manchester Un.Wolves 20, Mid- dlesbr.Portsmouth 11, Preston Burnley 03. Sunderl.Sheffield Un. 2—0. Tweede divisie: BradfordPlymouth 22, BrentfordLeicester 12, Lincoln West Bromwich 03, Notts.Barnsley 01; SouthamptonFulham 30. De Europese Boks Unie heeft het ge vecht tussen de Britse middengewichl kampioen Dick Turpin en de Nederlan der Luc van Dam, dat 27 September te Birmingham zal worden gehouden, er kend als voorwedstrijd voor het Europe se kampioenschap

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3