Soedirman achter Hatta? Staat van beleg in Soerakarta Hij wuifde naar golvende en stormende mensen-zee Communisme moet ais wereld probleem beschouwd worden Onderhoud met minister Marshall Week van hoog genot voor de toneelliefhebber Arnhem herdenkt zijn helden Onrust neemt toe Nieuwe geest onder de Jongeren Terugblik op grootste samenkomst der geschiedenis Plechtigheid bij Airborne-monument lot hoofd en hart Incidenten in Berlijn Batavia over heengaan van dr. Van Mook KARDINAAL ROSSI OVERLEDEN Weer naar het Kremlin Staakt het vuren in Haiderabad Grace Moore's armband gestolen Z.H. de Paus bij de samenkomst der K.A. in Rome Verklaring minister Stikker in New York weer. Unieke tentoonstelling in Frans Halsmuseum VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24258 Onrust neemt toe Schipbreuk in Atl. Oceaan DE SCHOUWBURG VIERT FEEST Voordrachten m Renaissancezaal Na K.L.M.-ramp op Castrup de i rr( «UREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, I 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 3. W. Boerrioter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mflTtmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voer advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. Een woordvoerder van het mi nisterie van Overzeese Gebiedsdelen heeft gistermiddag t.a.v. het com muniqué van de Nederlands-Indi sche regering over de communisti sche activiteit verklaard, dat de in dit communiqué bedoelde maatrege len betrekking hebben op de onder Nederlands gezag staande gebieden Bij de vanuit republikeins gebied geleide subversieve communistische acties, welke steeds toenemen, is het streven altijd gericht op omverwer ping of tenminste aanranding van het gevestigde wettige gezag en ont wrichting van het maatschappelijk en economisch leven. In dit ver band merkte de woordvoerder op, dat de rede van Moeso hieromtrent niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. De woordvoerder wees erop, dat het Communiqué juist is uitgegeven om te voorkomen, dat eventuele maatregelen tegen communistische activiteiten zou den kunnen worden gekenschetst als te zijn gericht tegen het gezonde nationalis me. „Het nationalisme wordt door het communisme vaak als dekmantel voor Zijn acties gebruikt", zeide hij, „doch wij willen juist het communisme van Zijn dekmantel ontdoen om het natio nalisme gelegenheid te geven tot ge- Zonde ontplooiing te komen". Daarnaar gevraagd, wees de woord voerder erop, dat het onjuist zou zijn, de in dit communiqué' bedoelde maat regelen te zien als gericht tegen de re publikeinse regering. „Slechts de com munistische infiltraties en de door het communisme gesteunde en op touw ge zette illegale activiteit willen wij met wettige middelen bestrijden". Mocht het zover komen, dat de pro-Stalinistische communisten op Java een staatsgreep proberen, dan zal het leger van de Indonesische Republiek geweld waarschijnlijk met geweld beantwoorden. Dit is de interpretatie, die in ver antwoordelijke Indonesische krin gen in Singapore gegeven wordt van het standpunt, dat gisteren door de Republikeinse opperbevelhebber generaal Soedirman werd ingeno men, aldus A, P. De generaal is jarenlang een der in tieme medewerkers geweest van de communistische leider Amir Sjarifoed- din, de vroegere minister van Defensie en ex-premier. Tot nog toe verkeerde men in de over tuiging, dat hij waarschijnlijk Sjari- foeddin's man was.' Algemeen wérd gevreesd, dat hij do communistische groepen met zijn leger zou versterken en daardoor een moge lijke staatsgreep zou steunen. De Indo nesiërs in Singapore zeggen, dat zijn critiek op de onlusten vooral ou die welke inSo<y;akarta door de Stalinistische roden zijn verwekt uitwijst, dat hij geheel en al achter de gematigde premier, Mohammed Hatta en diens coalitieregering staat. Hatta helt over tot het socialisme, doch is anti-communistiséh. Afgezien van de be- Het is. een algemeen verschijnsel, dat het opgroeiend geslacht een afkeer heeft van vele dingen, die ouderen na aan het hart liggen. Verwonderlijk is dat niet. Wat iemand dierbaar is, omdat hij er zelf de grond slag voor heeft gelegd, of minstens de ontwikkeling ervan van het begin af heeft meegemaakt, heeft op iemand, dip later geboren is, lang met die aan- trekkingskracht. Het is een vanzelf- snrpkend iets geworden, dat hij niet anders gekend heeft. Alleen van horen zeggen weet hij hoe het vroeger ge weest is Dat het moeite gekost heeft het zover te krijgen, heeft hij even min ondervonden. De wereld was zo toen hij geboren werd en terwijl een oudere meent, dat dit ook al heel wa is. wil een jongere haar wel eensrak ken als zij nog nooit te voren geweest is. j Het is m«gelijk, dat oud en jong op- Zelfde blijvende waarden huldigen in de meeste gevallen zal dit zelfs zo £jjn en toch in de practijk op heel andere dingen de nadruk leggen. Rechtvaardigheid, liefde en zelfs gods dienst zijn eeuwige dingen, maar zij doen zich telkens anders aan de mens Voor en hij benadert ze van steedr nieuwe zijden. Om die reden is het jongere geslacht Voor degenen, die op een bepaald ogen blik nog de toon aangeven, dikwijls eer» raadsel. Het legt volgens hen de nadruh Verkeerd trekt alle verhoudingen scheef èn voert een nieuwe waarde schaal in. Voor een gedeelte zal het Waar zijn voor een gedeelte ook niet. Want ook de oudere heeft de were-d slechts van één zijde bezien en in zijn ijver om die zo goed mogelijk te ma ken al het andere vergeten. Ook thans maakt het gezeten ge slacht zich zorgen voor da Jeuga, fiie Zijn opvolger zal zijn. Want ook daar liggen heel andere waarderingen dan die op het ogenblik opgeld doen. En het is beter deze, misschien nog zwak ke, symptomen te kennen en, voorzo- Vqr mogelijk, te waarderen, dan ze Ongezien te veroordelen. De grote dingen, die mome e.tl op stapel staan: bedrijfsorganisatii Indo nesische kwestie, wereldorde, redera- tief Europa, kortom de organisatie tot ®n met, zijn dingen met zoveel haken en ogen, met zoveel concessies aan alle dijden, dat niemand er aan denkt er de trompet voor te steken. Maar wie er dagelijks midden inzit en in de mening verkeert, dat ook hij zijn zweet er; aan gegeven heeft om de zaak weer een stap dichter bij haar oplossing te bren gen, krijgt tenslotte het idee dat er. toch heel wat bereikt is en hij koestert hoop, dat, waar hij eenmaal blijfft steken, anderen het werk zullen voort zetten. En dat wordt wellicht een ont goocheling. Bij vele jeugdigen immers breekt on miskenbaar de mening door, dat al die wukte om een nieuwe ordê. al be palingen betreffende de verhouding tus- standen en volken, van geen enkele gaarde zijn, dat ze enkel het initiatief f1) de goede geest kunnen doden en !®lden tot een ongekend slavendom. Alle ?l0eite om een perfecte, in wetsartike- :eh vastgelegde, orde te krijgen, is !cnadelijk of minstens overbodig, wa.n- ?eer zich een nieuwe geest van (ie Mensen meester maakt. 'Vervola op pag. 3) tekenis van Soedirman's optreden, ver klaart men in Singapore, hebben de incidenten in Soerakarta nog een ander belangrijk aspect, gezien in het licht van de communistische bedreiging van Zuid Oost-Azië. In gezaghebbende kringen zegt men n.l„ dat de republikeinse Trotz- kisten de laatste drie maanden sterk in aantal zjjn toegenomen. Een woordvoerder verklaarde, dat de Republiek thans alle vooraan staande Trotzkisten op vrije voeten heeft gesteld. De Trotzkisten haten de Stalinis ten en in Indonesische kringen in Singapore wordt gezegd, dat de Trotzkisten liever Hatta zouden steunen, dan de Stalinisten aan de macht te zien komen. Het gevaar, voor een Stalinistische staatsgreep in de Indonesische repu bliek zou dus wel eens niet zo groot kunnen zijn als dit enkele dagen geleden scheen, aldus A. P. Het persbureau Antara meldt, dat voor Soerakarta (Solo) de staat van beleg is afgekondigd. A.F.P. meldt nog, dat de incidenten zijn begonnen met geweerschoten voor het hoofdkwartier van de pro-commu nistische jeugdbeweging der „Pesindo" en dat de gevechten zich later tot de gehele stad hebben uitgebreid. Bij een zuiveringsactie op Midden Java op 7 September sneuvelden 100 tot 150 Indonesische bendeleden. Aan Nederlandse zijde sneuvelde een man, terwijl en man wordt vermist. Onze correspondent te Batavia seint nog: Ook buiten republikeins gebied groei en de moeilijkheden door verhoogde infiltraties, die nu zelfs per trein uit republikeins gebied in Midden-Java komen, mensen ontvoeren en buit roven en daarna weer per trein vertrekken. Een correspondent uit Den Haag van „De Nieuwsgier" te Batavia meldt van daag: „Het staat thans vast, dat dr. Van Mook als luitenant-gouverneur-generaal heengaat. De besprekingen tussen de re gering en de landvoogd over het tijd stip van aftreden duren voort. Wel is het zeker, dat dr. Van Mook in dit sta dium geen diplomatieke post zal aan vaarden. Tijdens de besprekingen blijkt de Nederlandse regering te hebben er kend, dat het hoofdmotief voor ha;-. handelwijze gelegen is in de verzekeri van tweederde meerderheid voor .4e grondwetsherziening". Naar aanleiding van dit be;,, nt van De Nieuwsgier deelde men ons van zeer gezaghebbende zijóe mede, dat de regering in dit stadium geen vrijheid heeft enige mededeling ter zake te doen. Zo werd de Heilige Vader rondgedragen over het S.i. Pietersplein, toegejuicht door de honderdduizenden jongemannen, die tijdens hun massale bijeenkomst van de Italiaanse K A. in een onvergetelijk Credo een plechtige gelofte van trouw hadden afgelegd. I'rofessor Piccard moest bij zijn vertrek tir.ar de Golf van Guinea ook afscheid' i an zijn kleindochter nemen. Hij deed het met een glimlach. ROME, September 1948 De dagen van het afgelopen weekend hebben Rome volkomen van aanschijn veranderd. Wat hier gebeurd is, is zó uniek en zó indrukwekkend, dat het niet mogelijk lijkt, dat dit zonder meer voorbij zal gaan in de geschiedenis. De Eeuwige Stad heeft nieuwe wijding en nieuwe glans gekregen, zoals Italië nieuwe genaden verwierf.... Een stroom van genade moet zijnneerge daald over dit land en dit volk! De samenkomst van de jonge man nen vah de Kath. Actie ligt thans ach ter ons. Het is de grootste samenkomst geweest, die de geschiedenis kent. Maar cijfers zeggen niets meer, even min als beschrijvingen van de prima organisatie, van de soms aangrijpende manifestaties op religieus, sportief of folkloristisch gebied; of hoé ze naar Rome kwamen, die 280.000 'mannen en hoeveel millioen lires ze hebben uitge geven tijdens hun verblijf hier. Dat al les wordt onbelangrijk, als men zich bezint op de wanhopige ernst van het ogenblik, waarop zij in een onvergete lijk Credo een plechtige gelofte afleg den. Dit gebeurde op het middernachte lijk uur van Zaterdag 11'September op het enorme Plein voor de Sint Pieter bij een feërieke verlichting van vet potten, fakkels en kaarsen. En de Nachtmis, die volgde en waarvan de gebeden langzaam en duidelijk werden meegezegd door de onafzienbare massa, is geworden tot een diep-ontroerende, verheven gebeurtenis. Het Britse stoomschip „Leicester" heeft in de Atlantische Oceaan schip breuk geleden. Van de 45' opvarenden zijn 38 personen gered. Men neemt aan, dat de zeven anderen zijn omgekomen. Vermoedelijk is het schip, dat aan de golven is prijsgegeven, in de baan van een cycloon geraakt, die zich naar het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan verplaatst. Naar Reuter meldt, heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, bij zijn aankomst te New York verklaard, dat „de com munistische woelingen in Oost-Indië alle deel uitmaken van een wereld plan." „Ik hoop, dat de Verenigde Staten een standpunt 'zullen innemen ten aanzien van de communistische be dreiging in Oost-Indië, juist als in de Berlijnse crisis." „Het communisme moet als een wereldprobleem be schouwd worden." Aneta New York meldt nader, dat mi nister Stikker op het vliegveld Idlewild verwelkomd werd door de Nederlandse consul-generaal Cnoop Koopmans en andere Nederlandse autoriteiten. Mi nister Stikker zei, dat hij Vrijdag een onderhoud met minister Marshall hoop te te hebben. Het ministerie van Buitenlandse Zaken der V.S. heeft bekend gemaakt, dat de diplomatieke vertegenwoordigers der V.S. in Zuid-Oost-Azië dit jaar bijeen zijn geweest „om een studie te maken van en inlichtingen te verzamelen over het probleem der communistische acti viteit aldaar." Het ministerie heeft geen verdere bij zonderheden aangaande zijn inzicht in deze materie willen geven. Reuter's correspondent verneemt uit ter zake geïnformeerde diplomatieke kringen te Washington, dat men het eens zou moeten zijn met de opvatting van de Britse minister van Buitenlandse Za ken Bevin, die gesproken heeft van een „weloverwogen communistisch plan." Niet-officiële maar welingelichte kringen menen, dat de nieuwe Sovjet legatie te Bangkok het hoofdkwartier zou kunnen zijn van een „algemene communistische operatie." Uit gezaghebbende kringen verneemt de correspondent, dat er verband zou kunnen bestaan tussen de gebeurtenis sen in Zuid-Oost-Azië en de oppositie tegen het plan-Marshall van de zijde van het communistische informatie-bureau, daar „vele der in het plan-Marshall op genomen landen een groot deel van hun economische ondersteuning ontvangen uit hun bezittingen in Zuid-Oost-Azië." De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, zal de kwestie behandelen met de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. Het ministerie van Buitenlandse Zaken der V.S. legde er de nadruk op, dat minister Stikker op eigen initiatief naar de Verenigde Staten is gereisd, maar dat hij minister Marshall zou bezoeken, voordat deze naar Parijs vertrekt. Ook zou minis ter Stikker overleg plegen met an dere hoge autoriteiten van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Europese autoriteiten in Washington, zo besluit Reutels correspondent, zien in de aankomst van minister Stikker en de belangstelling van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een aanleiding om te hopen, dat „een over wogen politiek der betrokken Europese landen en de Verenigde Staten op korte termijn uitgewerkt zou kunnen worden, ten einde dat, wat als een ernstige be dreiging beschouwd wordt, te kunnen aangrijpen." Toen de Mis begon, doofden ze de fakkels en de lantaarns rond de obelisk werden ontstoken en het Plein werd tot een onbegrensd Gods-huis met de ster ren als kroonluchters en de gevel van de Basiliek als altaarstuk. Later heb ben duizend priesters de H. Communie rondgebracht. Duizend fakkels bewogen zich langzaam tussen de menigte én overal knielden ze in een stille kring: ruim 200.000 Communie's! Zondagmiddag heeft de Heilige Va der Zijn grote rede gehouden en toen H« na afloop in de Leggia verscheen om nogmaals Zjjn Zegen te geven, kon H(j een gebaar van verbazing niet on derdrukken. Vanaf de troon, die op de trappen stond, had Hij niet kunnen zien, wat zich nu aan Zijn ogen voor deed: een menigte, zó onafzienbaar, en een geestdrift, zó uitzonderlijk, dat Pius XII de handen ineensloeg. En Hij deed iets, wat nog niemand Hem ooit heeft zien doen: Hij zegende niet alleen meer, doch groette met een blij en op getogen gebaar van Zijn armen. Wijd en hoog wuifde Hij naar beneden, waar een golvende, stormende mensen-zee begon, die zich scheen uit te strekken tot het einde van de wereld. Zijn rede is een» les en een wacht woord, waarvan men moet hopen, dat de Katholieke jeugd van de gehele we reld, voor wie zij bedoeld was, haar kenne en overwege. „Wij kunnen slechts opnieuw U in Uw heilige voornemens bevestigen, door U de gulden woorden van Sint Jan in herinnering te roepen: „Dit is de overwinning, die de wereld overwint: Ons Geloof!" En deze overwin ning van ons Geloof op de wereld dient een drievoudige te zijn: de overwinning op de Gods-ontkenning; de overwinning op de materie door deze met de geest te verzoenen; en de overwinning op de sociale ellende, door deze te boven te komen met de volle kracht van de ge rechtigheid en de liefde. „Maakt front tegen de haat! Haat vernielt; liefde bouwt op. Tegen de macht van het geduld en de liefde, die voortkomen uit het Geloof in Christus, zullen het ongeloof, het brute egoïsme en de klassenhaat uiteindelijk moeten buigen Bij een vorige gelegenheid had Pius XII gezegd: „Gij wilt de jeugd van de Paus zijn, welnu, Wij willen de Paus van- de jeugd zijn." Met grote ontroe ring bekrachtigde Hij dit thans met de woorden: „Gij zijt Onze vreugde en Onze trots!" En nog eens hield Hij ze voor: „De weg van de Kerk door de eeuwen moge een via crucis zijn, zij is tevens een triomf-mars. De Kerk van Christus en de mannen van het Geloof zijn steeds degenen geweest, die aan de mensheid zonder hoop het licht bren gen, de verlossing en de vrede...." Voor het Noorden van het land: zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Nu en dan krachtige, langs de Waddeneilanden tijdelijk harde Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Voor het Zuiden van het land: zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen. Overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon 6.1918.49; maan 19.096.02. Uit Vaticaanstad wordt het overlijden gemeld van Z. E. Kardinaal Raffaele Carlo Rossi te Bassano. el Grappa in de provincie Treviso. Kardinaal Rossi bereikte de leeftijd van 72 jaar en was secretaris van het H. Consistorie. Houdt ge van klassiek of modern toneel, van de opera, ballet of cabaret? In onze Stadsschouwburg zult ge er in en rondom de feestweek van kunnen genieten. Wilt ge het costuum zien, dat „Boefje" duizendmaal droeg? Schil derijen van onze grote acteurs en actrices, handschriften van Pieter Langen- dijk, Herman Heyermans en Willem Royaards? Op een tentoonstelling in het Frans Halsmuseum zal dit alles en veel meer verzameld zijn. Toen de Haarlemse Schouwburg vijf en twintig jaar bestond, leefden we in de dagen der N.S.B. en dus was van feestvieren geen sprake. Maar nu wordt dan ook het dertigjarig bestaan op grandioze Wijze gevierd met een feestweek, die elk wat wils zal bieden tussen 30 September en 6 October. De feestelijkheden beginnen eigenlijk al Maandag 27 September, wanneer directie, commissie van toezicht en per soneel des middags in de foyer bijeen zullen komen om zo het een en ander in intieme' kring te zeggen en de vier zilverlingen te huldigen, n.L de heren H. P. Ransijn Sr., H. P. Ransijn Jr. en de dames J. JanseKlaaren en C. Ver- meijBreek, wier gezichten, misschien niet wier namen, bij alle schouwburg bezoekers bekend zijn. Het gezelschap gaat dan gezellig uit naar Amsterdam om daar te dineren en van een revue te genieten. Donderdag 30 September zal in de Schouwburg een exquis gezelschap de gala-avond bijwonen. Er worden welis waar velen uitgenodigd, maar het pu bliek zal ook tegenwoordig kunnen zijn met voorrang voor de trouwe klanten. Om half acht zal de wethouder van Kunstzaken, de heer D, J. A. Geluk, deze herdenkingsavond openen, waarna „Comedia", eerste bespeler van de Schouwburg, de Haarlemse première zal geven van Shaw's toneelspel „De held en de soldaat". Dit niet al te lange stuk wordt achter elkaar gespeeld, en daarna is er een pauze. Als het doek weer vaneen gaat. zal men het prach tige nieuws gordijnen-décor kunnen be wonderen en enkele officiële redevoe ringen kunnen beluisteren, waarbij de heer H. Deinum, de directeur, het mid delpunt zal zijn. In de foyer kunnen anderen misschien nog wat zeggen, waarbij we denken aan de vele dilettan ten-verenigingen, die het jubileum zo maar niet voorbij zullen laten gaan. Het Amsterdams Toneelgezelschap geeft Vrijdag 1 October een opvoering van Shakespeare's Driekoningenavond, Zaterdag 2 October zal de Nederlandse Opera Butterfly uitvoeren mogelijk geworden door verbetering van de or kestbak), Zondag 3 October speelt „Co- media" Vorstelijke Emigranten tegen zeer lage prijzen om iedereen in de ge- legenheid te stellen deze week van toneel te genieten; Maandag 4 October is de beurt aan de Haagse Comedie, De moderne verkeersmiddelen tot in de perfectief Hier laden de Amerikanen op het vliegveld Tempelhof een auto in. Zo komen zelfs auto's over de luchtbrug Airbornedag werd ook dit jaar weer te Oosterbeek gevierd met een herden king van de gesneuvelden. Een moment uit de plechtigheden bij het Airborne- monument tijdens het spelen van het Wilhelmus. Vandaag vier jaar geleden daalden parachutisten neer over Arnhem en Nijmegen en in het Westen, ten teken van de oplaaiende hoop, legden de spoormannen .het werk neer. Nijme gen kon, na dagen van strijd, de vreugde van de vrijheid smaken, maar voor Arnhem en het Westen brak de tijd aan, welke de grootste droefenis over het volk heeft gebracht. Op soberder wijze dan de voorafgaan de jaren zijn in Arnhem deze gebeur tenissen herdacht, 250 oud-strijders, en kelen van de overlevenden vart de eer ste Britse luchtlandingsdivisie, die met achterlating van ruim 7500 doden uit de hel van Arnhem wisten te ontsnappen, en verschillende nabestaanden der ge sneuvelden vertoeven op pelgrimstocht in Arnhem, waar zij gisteren zijn ge gaan langs al die plaatsen, waar de ver woede strijd is gestreden. In de Tafel berg en Hartenstein, waar het hospitaal en het hoofdkwartier der Airbornes tijdens de strijd gevestigd waren, zijn herinneringsplaquettes aangeboden en bij het machtige Airborne-monument in Oosterbeek is een sobere plechtigheid gehouden. Verschillende sprekers her dachten hier de dagen van 1725 Sep tember 1944 en wezen op de sterke band, welke tussen deze Nederlandse steden en de Engelse strijders is ontstaan. Er werden kransen gelegd en de Engelse en Poolse volksliederen wer den gespeeld. Gisteravond had een gala uitvoering plaats van het Ballet der Lage Landen en ging de wereldpremière van de Olympiadefilm 1948. Verschil lende afgevaardigden van de Engelse regering en militaire autoriteiten waren Velen noemen het leven zonloos om dat zij door hun blindheid de 'kleuren niet zien. hierbij tegenwoordig, alsmede het bur gerlijk bestuur van Arnhem. De dag van vandaag is begonnen met Heilige Mis sen in alle R. K. kerken van de stad en op het Airborne-kerkhof in Oosterbeek en om half vijf is een stille tocht ge houden naar het kerkhof, waar kransen werden gelegd en de Arnhemse jeugd een bloemenhulde bracht. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag medegedeeld, dat de Weste lijke afgezanten in Moskou waarschijn lijk vandaag of morgen een uitnodiging van Molotov zullen ontvangen voor een nieuwe conferentie over de Berlijnse crisis. Men is in Whitehall echter pessimis tisch gestemd ten aanzien van de uit komst der besprekingen in Moskou. Reeds thans staat echter vast, welke stappen kunnen worden ondernomen, indien Molotov uiteindelijk zijn „neen" zal laten horen. Naar verluidt bestaan er twee plannen, een op lange en een op korte termijn. Het plan op korte termijn is reeds met Frankrijk en de V.S. besproken en behelst het voorleggen van de Berlijnse blokkade-kwestie aan de U.N.O. De premier van Haiderabad, Mir Laik All, heeft vla de radio een beroep ge daan op de premier van India, Pandit Nehroe, „de vijandelijkheden onmiddel lijk te staken teneinde tot grootmoedige overeenstemming te komen". Indien Nehroe hiertoe bereid was, zou hij niet slechts „het hart en de dank baarheid van het volk van Haiderabad en de gehele wereld gewonnen hebben, doch ook de welgezindheid van alle Mo hammedanen", zei Mir Laik Ali. die voor het voetlicht brengt „Duet voor twee handen" met Cees Laseur en Paul Steenbergen. De week wordt besloten met het optreden van het „Ballet der Lage Landen" op Dinsdag 5 October. Voor al deze voorstellingen kan men een passe-partout kopen met een vast be sproken plaats en voorrang voor de af zonderlijk te berekenen gala-avond. Na de feestweek komt het cabaret nog aan de beurt door het optreden van Wim Sonneveld in ,,'t Is historisch". Natuurlijk zal de Schouwburg er feestelijk uitzien, opdat er een gezel lige en' intieme sfeer zal heersen. Met een kort bericht stelden wl] n reeds op de hoogte van de plannen voor een tentoonstelling over de gebeurtenis sen in het dertigjarig bestaan van de Schouwburg. Het initiatief is van een Haarlemmer uitgegaan. n.L de heer Pollack. Maar de heer J. B. Schuil heeft de uitvoering in handen, met het resultaat, dat zowel in de grote expo sitiezaal van het Frans Halsmuseum als in enkele andere lokalen een unieke tentoonstelling te zien zal zijn. Van de Stadsschouwburg te Amsterdam werden veertien geschilderde portretten ge leend, o.a. van Else Mauhs als L'Aiglon, Esther de BoerVan Rijk als Kniertje, Annie vén Ees als Boefje, Oscar Tour- nière als Bibberwang, Verkade als Hamlet, Rika Hopper als Katuschka, en last but not least Louis Bouwmeester als Shylock. De Koninklijke Schouwburg in Den Haag stond o.a. portretten af van Cor van der Lugt Melsert, Charlotte Kohier en twee nog nieuwe portretten van Dirk Verbeek en Bets Ranucci, in speelrollen. Tenslotte zorgde het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag voor portretten van Willem Royaards. Fie Carelsen, Cees Laseur en Eduard Verkade. Maar er is meer. Schilders en beeld houwers stonden hun werken af. die voorstelden Paul Huf, Jan Musch, Louis van Gasteren, Louis Grimsberg, Char lotte Kohier als Elektra, vervaardigd door Hilde Krop, een klein beeldje van Shylock, het borstbeeld van Herman Heijermans, gemaakt door Gerrit van der Veen, Kniertje en het beeld van Willem Royaards, gehouwen door Mari Andriessen. Louk van der Broek stond een aantal Marionetten af. En verder zal het publiek kunnen kennis maken met verschillende requisieten: hoe don der en bliksem gemaakt worden, waar uit het geluid van paardenhoeven ge toverd wordt etc. Uit de prachtige verzameling van de heer Coffin te Amsterdam werden hon derd foto's uitgezocht. Het Stedelijk Ar chief in Den Haag leende onder zware garantie, het manuscript van Heijer- man's Ghetto. Te zien zijn de authen tieke brieven, die Royaards en Heijer mans wisselden, de twee oudste Haar lemse blazoenen uit de Rederijkerska mers der zestiende eeuw, een jaarvers van Pieter Langendijk in eigen hand schrift; het costuum, waarin Annie van Ees duizend maal Boefje gespeeld heeft en dat, waarin mevrouw Mann-Bouw- meester enige honderden malen Ma dame Sans Gêne speelde. Van het vele dat verder te zien is. noemen wij: een maquette van Drieko ningenavond. een zeer interessant foto album van m^r. Van Eijsden. talrijke foto's van twee gezelschappen, die de Haarlemse Schouwburg els eigen huis beschouwden, „Het Schouwtoneel" en „Comedia"; tekeningen van de voor malige houten kast op het Houtplein, foto's van de schouwburg aan de Jans- weg enz. Wij hoeven waarlijk niemand aan te sporen deze tentoonstelling te gaan zien. D# heer J. B. Schuil zal op de ope ningsdag, de 29ste September, in de Renaissancezaal van het Frans-Hals museum spreken over „Grote gebeurte nissen in de Stadsschouwburg". Zon dagmiddag 3 October zal Jan Musch daar enkele voordracht geven, op 9 Oc tober is het opnieuw de heer Schuil, die aan het woord zal zijn over de ge schiedenis van het Haarlemse toneel en de Rederijkerskamer, met een herha ling op 10 October. Mies Deinum heeft een geslaagde tekening voor 'het jubileum-programma ontworpen. In Berlyn deden zien gisteren weer incidenten voor. Een aantal Russiscne soldaten waren de Amerikaanse sector van de stad binnengedrongen. Toen Amerikaanse militaire politie nen tracht te te verdrijven, hebben de Russische soldaten volgens U.P. met hun wapens gedreigd. De Amerikaanse autoriteiten Konden geen juiste uitleg voor het op treden van de Russen geven. Men ver moedt, dat het een poging van de Rus sen was Berlijnse agenten uit de urne- riKaanse sector te arresteren. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, heelt Donder dag voor de tweede keer deze week met president Truman geconfereerd over de Berlijnse crisis. Men verwacht, dat dit het laatste onderhoud zal zijn met de president voor het vertrek van iviar- snail naar Parijs. Op het Witte Huis en net ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde men iets over het ondernoud meae te delen. Jens Persson, een 58-jarige Deen, die deelgenomen heeft aan de bergingswerk zaamheden van het K.L.M.-toestel. dat in Januari 1947 op het vliegveld Castrup verongelukte, zal zich moeten verant woorden wegens diefstal van een arm band van Grace Moore, die bij het onge luk om het leven kwam. Onlangs bracht de vrouw van Persson de armband bij een goudsmid om deze ta laten repareren. De goudsmid waar schuwde echter de politie, die Persson arresteerde en hem ondanks zijn betoog de armband gekocht te hebben zal laten vervolgen wegens diefstal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1