YPENBURG: een costuum, waar alleen nog knopen aan moeten Kippen, duiven en vissen De roman van Johannes Post VAUXHALL1849 S.E.D. wordt gezuiverd Koninklijke Marine bezoekt België r Wij luisteren naar Het leven van een verzetsman Nederland en Engeland zonder strafpunten Automobiel Bedrijf HEEREMANS VAN LEUVEN Uitbreiding is dringend*noodzakelijk Engelands nieuwe defensie-maatregelen f Lopen Fanny! Aangevoerde tabak minder in kwaliteit „St.flntonius" vergadert te Utrecht MINDER AMBTENAREN Slagers hebben plan voor vleestlistributie Tournooi om weYeldtitel dammen in Nederland v__ J Zegetocht van Fanny in Finland VROOM DREGSMANH AUTOMOBILISTEN I HIER IS DE TOTAAL NIEUWE Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 21498 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 PAGINA 5 FRITS DIEPEN ZEGT ZIJN MENING Ontwapeningscommissie der Verenigde Naties Eet beukenootjes met mate Tabaksveiling in A'dam Anak Agoeng weer in ons land VERGADERING EERSTE KAMER Nederlandse delegatie bij Verenigde Naties Generaal-majoor Dürst Britt uit functie ontheven Onthulling gedenksteen Bakkers houden jaar vergadering te Leeuwarden Gasbronnen in Drente Zware bezuiniging voor een sluitende begroting Wereldburger nummer één gaat tentje opslaan Redevoeringen voor wereldregering bij motorwedstrijden om Zilveren Vaas te San Remo Beurs van New York DOOSJES ENVELOPPEN SCHRIJFBLOC Alvorens Uw keus te doen, maak een proefrit met de nieuwe VAUXHALL VAUXHALL DEALERS EN SERVICE OVERAL IN NEDERLAND PRODUCT VAN GENERAL MOTORS „Het vliegveld Ypenburg is te vergelijken met een costuum, waar aan alleen nog de knopen moeten worden gezet." Op deze wijze ka rakteriseerde de heer Frits Diepen, directeur van het vliegveld Ypen burg N.V., gistermiddag op een persconferentie de uitbreidingsplan nen van Ypenburg. Zoals bekend, heerst er verschil van mening over de vraag of het vliegveld Ypenburg zal gaan uitbreiden of dat in de na bijheid van Rotterdam het vlieg veld Schieveen zal worden aange legd. Een vliegveld tussen de havenstad Rotterdam en het regeringscentrum 's-Gravenhage is noodzakelijk gebleken, gezien de wenselijkheid deze steden continentale verbindingen te geven. De heer Diepen verklaarde, dat hij zich niet zou verzetten tegen de aanleg ^van het vliegveld Schieveen al was hij per soonlijk van mening, dat dit dwaasheid was. Hij had echter de indruk gekregen, dat de aanleg van Schieveen ten koste van de uitbreidingsplannen van Ypen burg zou geschieden en daartegen te kende hij op de meest krachtige wijze protest aan. Want, zo zei hij, Ypenburg moet uitbreiden. De bestaande accomo- datie is onvoldoende en vele vliegtuigen moeten in de openlucht blijven staan. Dit vormde het vorig jaar een schade post van ruim f 30.000, De vliegtuigmaatschappij Aero-Hol- land en de N.V. Avio-Diepen moeten uitbreiden of naar elders vertrekken. Bovendien gaat ook de Rijksluchtvaart school Ypenburg verlaten i n verband met de aanstaande coördinatie van de burger- en militaire vliegopleiding. Zonder deze noodzakelijke uitbreiding zóuden dus alleen nog de Nationale Luchtvaartschool en sportvliegers van het vliegveld gebruik maken. Deze bei den kunnen, aldus de heer Diepen, nooit de jaarlijkse exploitatie-kosten van f 250.000 opbrengen en het vliegveld zou ophouden te bestaan. De heer Diepen verklaarde ver der, dat de nodige uitbreiding in één jaar verwezenlijkt zou kunnen wor den. Daarmee zou gemoeid zijn een bedrag van f2.900.000, terwijl Schie veen op z'n vroegst na vijf jaar ge reed zou zijn en f 26.000.000 zou kos ten. Bovendien zouden voor de aan leg van dit nieuwe vliegveld cul tuurgronden gebruikt moeten wor den 38 bedrijven moeten worden onteigend en schaarse materialen. De Duitsers hebben tijdens de bezetting millioenen uitgegeven voor de verbetering van Ypenburg. Daardoor is het technisch mogelijk het vliegveld te veranderen in een z.g. E-veld dat aan de internationale eisen voldoet. Zonder deze Duitse verbeterin gen was, aldus de heer Dfepen, de grond van Ypenburg vóór de oorlog minstens even goed als du grond vair Schieveen. Al deze investeringen zouden waarde loos worden wahneer Ypenburg niet kon uitbreiden. De heer Diepen verklaarde verder, dat de mogelijkheid van uitbreiding wel ilnri Het ging er echter om, zo zei hh van df minister van Verkeer en Waterstaat de opheffing te verkrijgen van bepaalde belemmerende voorschrif ten waardoor verkeersvliegtuigen met od YDenburg mochten lanaen. Wanneer deze bepaiingen opgeheveia waren, meende de heer Diepen het vliegveld Ypenburg rendabel te kunnen Te Londen is bekend gemaakt, dat veldmaarschalk Montgomery, chef van de Engelse generale staf, Londen niet kan verlaten, daar de nieuwe voorzorgs maatregelen voor de defensie dringend uitwerking behoeven. Naar verluidt heeft de regering haar eoedkeuring gehecht aan verschillende onderdelen der plannen, onder andere aan een voorstel tot een nieuwe orga nisatie van burgervrijwilligers. Een com missie bestudeert de mogelijkheid van de bouw van schuilkelders tegen born.- bardementen met atoombommen. De Engelse minister van Luchtvaart, Arthur Henderson, heeft verklaard, dat de R.A.F. tijdens de recruterings-cam- pagne die op 1 October in Groot-Brit- tannie zal worden geopend, 64.000 nieu we reserves wil trachten aan te werven. Het bestuur van de (communistische) Socialistische Eenheids-Partij in Duits land heeft besloten een controle-com missie in te stellen „die zal helpen de partij in een partij-type te veranderen dat de omstandigheden eisen". De vice-voorzitter van de S.E.D., Wal ter Ulbrich, voegde hieraan toe, dat de speciale commissie ,,de Z®1 zui" veren van nationalistische tendenties en andere afdwalingen". De controle-commissie zal volgens het besluit in alle provincies van de Sovjet zone werkzaam zijn. Op de laatste dag, die daartoe de gele genheid bood, heeft Jacob Malik, perma nent vertegenwoordiger der Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad, in een brief aan Fans ®ey el Choeri van Syrië, voorzitter van 4e ontwapeningscommissie der V.N., be swaar ingebracht tegen het rapport van de Sommissie, dat aan de algemene vergade ring der V.N. zou worden voorgelegd. De «ommissie moet nu opnieuw te Parijs bij eenkomen. De Sovjet-Unie maakt bezwaar tegen het rapport, „omdat het niet de «mendementen bevat, die de Sovjet-afge vaardigde 17 Augustus over de kwestie van het groter worden der strijdmacht en mi litaire begrotingen van bepaalde staten op de bijeenkomst van de commissie naar vo ren had gebracht." Nu dit jaar ons weer een rijke oogst aan beukenootjes geeft, moet tegen een overmatig gebruik ervan gewaarschuwd Worden. Er kunnen zich n.l. bij het eten van grote hoeveelheden beukeno- ten vergiftigingsverschijnselen voor doen, meestal bestaande uit hoofdpijn, Misselijkheid, braken, darmstoornissen en in ernstige gevallen zelfs uit kram pen en bewusteloosheid. Al is niet ieder even gevoelig voor het vergif, toch is het raadzaam, niet *heer dan een handjevol (ca. 50 stuks) "eukenootjes na elkaar te gebruiken. Fanny BlankersKoen, die in de Finse hoofdstad deelneemt aan ath- letiekwedstrijden, wordt nog dage lijks door bewonderaars aan haar triomfente Londen herinnerd. In Helsinki heeft zij een uitnodiging ontvangen om op te treden als jury lid bij een schoonheidsconcours voor babies onder het jaar. Nooit zou Fanny het beter op een lopen kun nen zetten dan bij deze aangelegen heden. exploiteren en was hij bereid met het vliegveld Schieveen te concurreren. Van de plannen tot aanleg van het vliegveld Schieveen had de heer Die pen, naar hij mededeelde, eerst gehoord in het begin van dit jaar door de ver klaring van de minister van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer. Ypen burg was handelend gaan optreden toen het zijn eigen uitbreidingsplan in gevaar zag komen. De heer Diepen verklaarde nog, dat het gemeentebestuur van 's-Graven hage hem had medegedeeld, dat hij, toen het zich accoord verklaarde met de plannen van Schieveen, niet op de hoogte was van de mogelijkheden van Ypenburg. Deze worden nu ernstig door het gemeentebestuur bestudeerd. Ook is gebleken, dat de uitbreiding van Ypenburg het plan-Dudok en de uit breidingsplannen van de gemeente Rijs wijk niet in de weg; staat. Heden vond in het verkoopgebouw „Frascati" wederom de eerste Sumatra- inschrijving plaats, gecombineerd met een Java-inschrijving. Het betrof hier kleinere partyen van vooroorlogse aan plant tot een totaal van 848 pakken. De kwaliteit was zeer goed te noemen, de tabak heeft zich uitstekend gehouden, met als enige fout hier en daar een wormgaatje. Voor deze inschryving was grote belangstelling, zoWel van binnen- als buitenland. Aanwezig wa ren kopers uit Engeland, Zweden, De nemarken, België en Zwitserland, ver der de HÓll. industrie en- de handel. Tevens kwamen bij inschrijving 824 pakken Sumatra-Virginia tabak, welke van slechte kwaliteit waren. Dit is niet te verwonderen als men weet, dat deze aanplant was verricht onder leiding van de toenmalige ondeskundige bezet ters- Wat de Java's betreft werden aange boden 1188 pakken Vorstenlanden en 2409 pakken Besoeki, eveneens van vooroorlogse aanplant. Deze tabak heeft zich niet zo goed gehouden als de Sumatra's, met uitzondering van enige zeer bruikbare partijen. Er kwam in vele partijen broei voor, waardoor de tabak te teer was geworden om als dekblad te worden verwerkt. Resteren de omblad-, kerf- en binnengoed par tyen: Rembang, Kedirie, Madoera L,oe- madjang van oude oogsten met veel wormschade en partyen van 1945, 1846 en 1947 waar vele partijen een goed beeld gaven en zeer bruikbaar waren voor de industrie. Dezer dagen is het reparatieschip H.M. „Vulkaan" onder commando van kapt.-luit. ter zee G. P. Küller in de buitenhaven van Vlissingen voor anker gegaan, in. verband met de operaties, die een aantal Zeeuwse mijnenvegers binnenkort in de Zeeuwse zeegaten zal uitvoeren. Van 2428 September a.s. gaat de „Vulkaan" vergezeld van de vierde flottielje mijnenvegers, bestaande uit HM.'s Goeree, Schouwen, Urk en Roompot en onder commando staande van luit. ter zee tweede klasse J. D. de Boer, commandant van de „Roompot", voor vlagvertoon naar Gent, ter gele genheid van het feit, dat deze Vlaamse stad haar zeshonderdjarig bestaan als havenstad viert. Na een verblijf te Terneuzen van 28 tot 30 September, zal de „Vulkaan" naar Antwerpen varen, vergezeld van de zesde/ flottielje mijnenvegers, die bestaat uit H.M.'s Borndiep. Zuider- diep, Westerschelde, Oosterschelde, Vol- kera'k, Deurlo en Texel en onder com mando staat van luit. ter zee 2e klasse J. Moot, commandant van de Borndiep. 4 October keert men naar Vlissingen terug om de Zeeuwse zeegaten ten be hoeve van de visserij van mijnen te zuiveren. Begin November hoopt men hiermede gereed te komen. Woensdag was het hoofdbestuur van de katholieke bond van hotel-, café- en restaurantgeëmployeerden „St. Anto- nius" te Utrecht in vergadering bijeen Het halfjaarlijks verslag van de bonds- penningmeester, met een omzet van f38.066, werd goedgekeurd. Als derde gesalarieerde werd de heer A. M. Hurk- mans in vaste dienst aangesteld, met standplaats Eindhoven. Het ledental is per 1 Augustus geste gen tot 2049. Geklaagd werd over het feit dat som mige werkgevers hun personeel niet in het genot van de twee vrije dagen, door de regering aan de werknemers toege staan bij gelegenheid van het regerings jubileum van Koningin Wilhelmma en de inhuldiging van Koningin Juliana willen stellen. Sterke verwachting werd uitgespro ken, dat de maatregel van invoering Arbeidswet 1919, zeer spoedig ingevoerd zal worden. Het dagelijks bestuur had een heftige aanval te verduren omdat het college van rijksbemiddelaars nog geen goedkeuring had willen verstrek- ken voor eon garantie-inkomen-regeling voor de op fooien aangewezenen. Lang werd stilgestaan bij de „scno- ling". Er zijn thans drie tweejarige dag- vakscholen, te Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. Voor het gehele land zul len er stellig niet meer dan zes zulke nijverheidsonderwijsscholen moeten^ ko- men. De drie thans bestaande opleidin gen staan onder de directie der R. K. ambachtsscholen. Daarnaast bestaat dan nog de Horecafschool te Den Haag, die een opleiding geeft van 10 maanden. At tentie moet worden betoond, opdat niet meer kellners worden opgeleid dan strikt nodig is, ter voorkoming van werkloos heid Ook de „herscholing" had volop aandacht. Alle afdelingen worden uit genodigd nog voor deze ^winter her scholingscursussen te organiseren. Via de „christelijke vak-internationale van ho tel-, café- en restaurantpersoneel" zal getracht worden bij het internationaal arbeidsbureau een „technische^ commis sie" voor dit bedrijf te verkrijgen. Gisteravond is de minister-president van Oost-Indonesië", Anak Agoeng, met een zevental andere vertegenwoordigers van de deelstaten en hun adviseurs op Schiphol aangekomen. Het gezelschap is meteen doorgereisd naar Scheveningen, waar in het Palace-hotel kamers waren gereserveerd. Op de dag der opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal komt de Eerste Kamer te drie uur in openbare vergadering bijeen voor het trekken der afdelingen, het samenstellen van enige commissies en ter behandeling van een naturalisatie-ontwerp. Jhr. J. W. M. Snouck Hurgronje heeft de leiding der permanente delegatie -^Ij de Verenigde Naties te New York wederom op zich genomen. Gisteravond arriveerde de voormalige bevelhebber der 7 December—divisie en gewezen territoriaal bevelhebber op West-Java, generaal-majoor H. J. J. W. Dürst Britt op Schiphol. Generaal-ma joor Dürst Britt is op 2 September door de legercommandant generaal Spoor ontheven van zijn commando over de 7 December-divisie en van zijn functie als territoriaal bevelhebber. Hij werd ver vangen door de generaal-majoor van het K.N.I.L. E. Engles. Generaal-majoor Dürst Britt noemde de mannen van de 7 December-divisie uitstekende soldaten, die prachtig werk verrichten. Hun goede naam zou hü in Nederland met kracht verdedigen. De generaal-majoor, die zeer geliefd was bij de troep, is bij zijn afscheid hartstochtelijk toegejuicht. Vanaf de op richting. van de 7 December-divisie was Generaal Dürst Britt haar bevelhebber. Op het vliegveld werd hij namens de chef van de generale staf ontvangen door de adjunct chef van de generale staf, generaal-majoor Droste. Verder waren o.m. aanwezig generaal-majoor Van Kesteren, bevelhebber van het 3e militaire gewest en generaal-majoor ir. Tans, commandant van het corps mare chaussee. Op 22 September zal in het gebouw van de rijksuniversiteit te Groningen een gedenksteen onthuld worden ter nagedachtenis van de hoogleraren, amb tenaren, oud-studenten en studenten der universiteit, die tengevolge van de oor log hun leven verloren. Tegelijk met de bakkery-tentoonstel ling de „Fribato" werd te Leeuwarden de jaarvergadering gehouden van de Nederlandse Bakkersbond, die stond on der leiding van de heer C. Koppert te Utrecht. Daar een gezonde ontwikke ling van ljet bedrijf het nodig maakt, dat de grondstoffen zo spoedig mogelijk worden vrijgegeven, verheugde hij zich er over,' dat ook de regering streeft naar het op korte termijn opheffen van de distributie. In dit verband waarschuw de spreker voor enige gevaren, die een opheffing met zich zal brengen. Hij wekte de leden daarom op tot eensge zindheid, een levensbelang voor de vak genoten. Onder de voorstellen was er een van de afdeling Friesland, waarin gevraagd werd afschaffing van de distributie van brood, welk voorstel met applaus begroet werd. De voorzitter merkte op, dat er bü de regering ernstige voornemens be staan; zij zou het Belgisch voorbeeld willen volgen en de prijs van het meel verhogen, om te voorkomen, dat het als veevoeder wordt gebruikt. Het stijgen van het levensonderhoud zou men wil len tegengaan door het uitgeven van waardecoupons aan de laagst gesitu eerden. In de bodem van Zuid-Oost Drente be vindt zich, behalve aardolie, ook gas, voor namelijk methaan, dat tegelijkertijd met de olielagen is ontstaan. Op het ogenblik wordt onderzocht in hoeverre dit gas in exploitatie kan worden gebracht. Deskundigen van de N.V. Nederlandse Aardoliemaatschappij zijn van mening, dat de tot dusver aangeboorde hoeveelheden aardgas niet rendabel geëxploiteerd kunnen worden. Indien aanzienlijk meer gas zou worden gevonden, dan zou dit aardgas van betekenis voor industrieel gebruik kunnen worden. (Bijzondere correspondentie) Wat kip is in Venetië leidt een hachelijk bestaan. Voor de kip geldt het ada gium: Venetië zien en dan sterven. Verraden door de boer die haar maandenlang heeft vertroeteld, sterft zij een gruwelijke dood aan de kade van een miniatuur- Leidsegrachtje. Het is der kippen roeping te sterven, opdat de mens zal leven. En wat lééft een mens na kip en wijn. Maar ik heb de stakkers zien sneuvelen op een wiebelend schuitje en ik heb het vol deernis aanschouwd. De bruine boer, die geen handen genoeg heeft om zijn waar aan te prijzen, zet het dier klem tussen zijn knieën. Het hangt daar met lamme vleugels en klaagt. Dan gaat de kip van hand tot hand bij de vrouwen die op een rijtje boven de boer op de wal staan. Ze wordt geknepen en opgevouwen, tuimelt enkele malen op de hardstenen grond, in de schuit, in het water en is klaar -'oor de verkoop. De slotacte is deze: de boef grijpt de poten met de lin ker-, de kop met de rech terhand en rekt met een gebaar alsof hij de plooi in zijn broek glad strijkt, het pluimvee uit tot z'n dub bele lengte. Een sierlijke, bruine arm neemt het voorwerp in ontvangst en aan de new look gevlijd, neemt het beestje kop- schuddend lang en smarte lijk afscheid van de bruine moordenaar en de stralende zon. Zo sterven kippen in Venetië en niemand die het proeft. Het is 'n kwaad ding, kip te zijn in Venetië.... De duiven hebben het beter getroffen. Zij zijn de lievelingen van het pu bliek, waarmee zij op in tieme voet verkeren. Zij zijn even talrijk als het publiek, dat in drommen het San Marco-plein be zoekt. En zij mengen zich onder het publiek op en boven de grond en groeten de vreemdeling. Zo ten minste dat vriendelijk diertje dat Zondag door mijn haren vloog, toen een daverend kanonschot, het middaguur inleidde. Juist op het ogenblik dat ik onder de gouden mozaïek gewelven van de San Mar co ter kerke ging, waar de priester in letterlijke zin temidden van de gelovigen celebreert. Arme San Mar co, die Op krukken loopt. De muren verzakken, de gewelven scheuren, de mozaïek-vloer golft en de Venetianen voorspellen, dat binnen enkele tientallen jaren de kathedraal nog slechts een ruïne zal zijn. Tenzij de simpele duif de Hemel geweld aandoet, op dat de bouwmeesters ge zonden worden die San Marco redden. Van de duif naar de vis, il n'y a qu'un pas. Geen vijftig meter verder zitten de vissers, de bruinste ka meraden van de Laguna Veneta, in hun lichte bootjes te hengelen. Henge len inderdaad en zonder hengel. Zij houden een snoer in iedere hand en vis sen op het gevoel. En zij vangen. Zij vissen „op de grond": zwaar lood, enige haken met pieren. Nu en dan halen zij even op, en kele centimeters maar, om wat leven in de brouwerij te brengen. Dan is er een kleine trilling en de vis hèngt. Dit hengelen is avontuurlijker dan onze methode, die met de accu rate dobber meer zekerheid schijnt te bieden. Maar de Italiaan komt aan zijn trek ken en zijn hengeldag kan zich prolongeren tot in de nacht, want hij verlaat zich op zijn vingertoppen. Dat is een on-Hollands begrip. Weliswaar kennen wij het paling-peuren, maar dit is een grof karwei, vergeleken bij het spitse manuaal van de Venetiaan. Ik heb een nachtelijk uurtje in zo'n bootje geze ten en het snoer gehouden naast een expert. Hij ving, ik niet. Maar misschien heb ik te veel aandacht gehad voor de viool die over het water zong. Voor de vis ser is die, overigens schaar se, nachtelijke muziek een gewoon verschijnsel, zoals voor de hengelaar thuis het duizendvoudig gepiep der watervogels in onze onvolprezen polders. Wel licht zal het me daar een maal lukken, want ik koes ter het voornemen in alle stilte in de buurt van Vin- keveen en dit seizoen nog met vinger en duim de diepe plassen te peilen. Eventueel succes zal ik de hengelaars melden. Uiteraard vraagt men zich in brede kring af wat de eerstdaags te verwachten Mil- lioenennota zal inhouden; In dit verband kan worden vermeld, dat ditmaal de nota zal zijn opgesteld in bet teken van diep ingrijpende bezuiniging op vrijwel alle hoofdstukken. Een der hoofdschotels bestaat uit de af schaffing van distributie-, prijzen- cn eco nomische contróle-dienstenwelke een be knotting van ambtenaren en rijksdiensten op zeer grote schaal zal inhouden. De sub sidies zullen vooreerst slechts gedeeltelijk worden opgeheven, doch het Rijk zal des niettemin met deze gedeeltelijke opheffing enige honderden millioenen jaarlijks be sparen. Het ontslag van duizenden amb tenaren zal eveneens de besparing van een belangrijk aantal beambten in particuliere dienst, speciaal belast met het nakomen van de overheidsbepalingen, teweegbren gen, zodat de onkostenrekening van het bedrijfsleven aanmerkelijk zal dalen. In tegenstelling met de algemeen heer sende opinie, dat het vrijgeven van prijzen en de opheffing van contrólediensten de prijzen zullep. doen stijgen, is men in wel ingelichte kringen van mening, dat veeleer een prijsdaling zal ontstaan op menig ge bied. Reeds thans wordt in bepaalde krin gen, die van de vastgestelde maximum prijzen maar al te vaak minimumprijzen hebben gemaakt, enige ongerustheid ge voeld. Begrijpelijkerwijze eveneens bij de betrokkenen bij distributie- en controle diensten. De terugkeer tot meer vrijheid en de ontwikkeling tot een meer normaal prijzen verloop zijn uitvloeisels van Marshall en Benelux en zullen door consumenten zowel als producenten als een welkome oplossing worden gezien, die zal kunnen bijdragen tot bespoediging van de weder opbouw in ons land, mede in de hand te werken door de terugkeer tot enige con currentie. Gezondere staatsfinanciën zul len bovendien bij dragentot .het. oehoud en de ontwikkeling van onze credietwaar- digheid in den vreemde. De contact-commissie, gevormd uit de protesterende slagersbonden, heeft thans een plan opgesteld, dat iri ver gaderingen aan leden van de slagers organisaties ter goedkeuring zal wor den voorgelegd, om het daarna aan de minister toe te zenden. Het plan luidt als volgt: le. De minister geeft aan de slagers de volledige vrijheid van in- hoop van het slachtvee. 2e De minister wijst een vleesbon aan van 400 gram per 14 dagen, terwijl de slagers zich verplichten deze bon te honoreren te gen door de minister vast te stellen verkoopprijzen. 3e. Naast het vastge stelde rantsoen van vierhonerd gram ontvangen' de slagers de gelegenheid tot vrije verkoop van vlees, dat be schikbaar komt door vrije inkoop te gen lonende prijs. Door deze maatrege len wordt de omvangrijke zwartslach- ting de wind uit de zeilen genomen e(l de even grote huisslachting geredu ceerd tot normale verhoudingen. Gisteren werd voor de Engelse league slechts één wedstrijd gespeeld. De uit slag luidt: Eerste divisie: Chelsea-Charl- ton Athletic 2-2. In de omgeving van het Palais de Chaillot, een bekend gebouw in Parüs, waar sinds gisteren de vergaderingen van de U.N.O. gehouden worden, ope reert sinds enkele dagen een jonge Amerikaan, Garry Davis, die zich uit geeft als wereldburger no. 1 Begin Sep tember kwam hij naar Parijs, stuurde zijn paspoort terug naar de V.S. en vroeg een „wereldpaspoort" bij Trygve Lie aan. Hij is een enthousiast voorstan der van de idee van een wereldregering en hoopt op zijn manier de verwezenlij king van dit idee te. bespoedigen. Sinds Zondag heeft Garry naast het U.N.O.-restaurant gekampeerd en wan delde wat rond in het nu ex-territoriale gebied rond het Palais de Chaillot. De eerste dagen hield hij zich in het leven met de inhoud van blikjes vlees, soep en melk, die hij uit zijn „vroegere va derland" heeft meegenomen en nu zijn voorraad op is, leeft hij van de gulle gaven, die medelijdende Parijzenaars hem verstrekken. Hij is niet in staat zelf in Parijs zijn inkopen te gaan doen, want de Parijse politie zou hem onmid dellijk als hij het ex-territoriale gebied van de U.N.Ó. verliet arresteren. Zater dag j.l. liep zijn visum af en hebben de Franse autoriteiten hem aangezegd het land te verlaten. Davis, die ex-piloot is, zag er van morgen vermoeid uit; reeds vijf nachten heeft hij nu in een slaapzak op de trap van het U.N.O.-restaurant gekampeerd. Gistermiddag heeft hij zijn campagne voor een wereldrege ring op de stoep van het U.N.O.-ge- bouw voortgezet. Hij hield een speech, waarin hij zijn toehoorders er op wees, dat de wereld uiteen valt en waarin hij hen verzocht mede te werken aan dé totstandkoming van een interna tionale regering. Hij is van plan een tentje op te slaan op het kleine grasveldje achter de Eiffeltoren, dat de U.N.O.-gedelegeerden op hun weg naar de assemblée passeren. Garry Davis vertelde, dat hij een poging zal doen, om internationale identiteits kaarten te laten drukken om deze aan de voornaamste gedelegeerden te over handigen. De Internationale Dambond heeft, naar wij vernemen, het tournooi om de wereldtitel aan Nederland toege wezen. De Nederlandse Dambond on derzoekt de mogelijkheid om het tournooi op 23 October a.s. té openen. Met enige rustdagen zou de finale dan op 13 November kunnen worden ge houden. Alex Jany verbeterde te Casablanca het Europees record 500 m borstcrawl door deze afstand af te leggen in 6 min. 0.9 sec. Het oude record stond op naam van de Fransman Jean Taris met 6 min. 1.2 sec. VRIJDAG HILVERSUM 1-301 M. 18.00 gram., 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 cyclus. 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 cyclus, 21.40 luisterspel, 22.20 gram., 22.37 'actualitei ten, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II - 415 M. 18.00 nieuws, 18.15 Jan Vogel, 18.40 orgel, 19.00 denk om de bocht, 19.15 lezing. 19.30 Bijbelse lezing, 19.60 tien voor acht, 20.00 nieuws, 20.05 zangrecital. 20.30 lezing, 21.00 gram., 21.35 voor dracht, 21.50 guitaar, 22.00 buiten] weekoverz., 22.15 Swing and Sweet. 22.40 „Vandaag", 22.45 Avondwijding. 23.0Q nieuws, 23.15 conc. ZATERDAG HILVERSUM I - 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 morgengebed, 3.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.05 piano. 9.30 conc., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 Zonnebloem, 11.45 kinderkoren. 12.00 Angelus. 12.03 zangrecital. 12.30 weerpr., 12.33 lunch- conc., 12.55 Zonnewijzer. 13.00 strijdkr.. 13.30 lunchconc., 13.50 film en toneel, 14.10 kamerork., 15.15 Jonge kunste naars-intermezzo Brahms. 15.45 Bing Crosby, 16.00 gram., 16.20 lezing, 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wigwam. HILVERSUM H - 415 M. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws. 8.15 strijdlied, 8.18 gram., 9.30- waterst., 9.35 zang, 10.00 Morgenwijding, 10.20 voor dracht, 10.35 piano, 11.00 cabaret, 12.00 lunchconc., 12.30 weerpr., 12.33 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 kalender. 13.20 Frans Wouters, 14.00 zang, 14.15 politiemu- ziekcorps, 14.50 Drents progr., 15.15 Philh. ork., 16.00 lezing, 16.15 cabaret, 16.45 sport. 17.00 gram., 17.30 rijpere jeugd. Wij hebben nooit kunnen geloven, dat van een concrete en onher haalbare, aan de werkelijkheid van een bepaalde tijd en van een be paald milieu gebonden, niet bij de gra tie van iemands verbeelding, maar bij de gratie van de Lieve Heer geleefd hebbende mens de roman zou kunnen geschreven worden. De werkeiykheid van een concrete mens is nu eenmaal tot in details volkomen bepaald, en de auteur, die van deze werkelijkheid de geschiedenis gaat schrijven, krijgt al zijn gegevens van buiten af opgelegd. Hij kan er wel door geïnspireerd raken, maar hij kan er geen levend mens uit creëren, want alle gegevens die hem ten dienste staan, beperken zich tot het uiterlijk waarneembare, tot de expressie van het leven. Ze geven nooit het leven zelf. Op de derde dag van de internationale motorzesdaagse te San Remo ging de belangstelling in de eerste plaats uit naar de prestaties van de teams, welke mededingen naar de Zilveren Vaas. Des morgens startten drie strafpuntenvrije teams, t.w. twee van Nederland en één van Engeland. De combinatie van de gebr. Veer met Cees v. Rijssel (JAWA) leverde wel een zeer bijzondere presta tie Niettegenstaande er verschillende banden moesten worden gerepareerd en Van Rijssel een groot gedeelte van deze étappe met een krom stuur en met slechts een voetrüst moest rijden, slaag de dit KNMV-team er in zonder straf punten in San Remo aan te komen. Maar ook het Engelse Vaas-team maakte Don derdag geen fout. Het tweede Nederlandse Vaas-team kon de strijd om de leiding in deze com petitie niet bijhouden: Jaap Roest liep 16 strafpunten op, doordat een lekke benzinetank hem verhinderde de con troles op tijd aan te doen. Jo Bovee werden zes strafpunten toe gewezen. doch daartegen is inmiddels bij de-jury-PTDtest aangetekend., pmdst.onze landgenoot van mening-is, dat deze straf ten onrechte is opgelegd. Van de BSA- plceg bleef Knijnenburg, die zich als een uitstekend zesdaagse-rijder ontpopt, nog met een blanco register. De rangorde der Vaas-teams is nu als volgt: Engeland a: 0 str.p.; Nederland a: 0 str.p.; Tsjechoslowakiie a: 2 str.p. Engeland b: 5 str.p.; Hongarije a: 14 str.p. en Nederland b: 16 str.p. De prestaties op de derde dag van onze trophy-teamriiders luiden: Dick Renooy 0 (totaal 48), Wim Zijlaard 0 (8), Jaap de Wit 2 (2), Jan van 'Rijn 5 (13) en Piet van Dinter 0 (1). De individuele rijders Zuur en Tho massen waren weer goed op dreef en kwamen overal precies op tijd binnen. Gisteren liep mevrouw Blankers-Koen haar eerste wedstrijd in Finland. Te Valkeakoski, waar zij op de 80 m horden en de 100 m startte, evenaarde zij het wereld-record 80 m horden door dit nummer in 11.2 sec. te winnen. Het wereldrecord stond op naam van Fanny Blankers-Koen en Maureen Gard ner (Gr. Brittannië), die tydens de Olympische Spelen in dezelfde tijd over de eindstreep gingen. Ook de 100 m werd een zege voor on ze landgenote. Zij won in 11.8 sec. De werkelijkheid van Iedere mens ligt nu eenmaal in het mysterie van zijn ziel on herroepelijk besloten. Geen sterveling is in staat, hoe openhartig hij ook is en wil zijn, zijn mysterie prijs te geven of het zelfs maar te kennen. Wie van een con crete mens de roman wil schrijven, moet naar het mysterie raden, en m^t zijn fanta sie de lacunes aanvullen.en doet dit ze ker verkeerd, want zo groot is de mens wel, dat zijn gekende woorden en daden van velerlei werkelijkheid de expressie kunnen zijn. En toch moet hij, die van een levend mens de roman schrijft, zijn vondsten op dienen als historie, want een roman geeft het menselijke zoals het in één bepaalde mens bestaat. *Wij zijn van dit alles nooit zo zeker ge weest als na het lezen van de levensro man van Johannes Post, deze uitermate boeiende geschiedenis van een der nobel ste figuren uit het verzet. Alleen wat hij wist van Johannes' openbaarheid heeft de auteur geïnspireerd. Hij heeft daar over een uitstekend verslag geschreven, en zag zich maar zelden genoodzaakt tot uitstapjes naar ontoegankelijke domeinen. Wat de K.P.-man Johannes doet, is zo adembenemend reëel en ongecompliceerd, dat het niet moeilijk is, er al het an dere, het onbekende, bij te vergeten. Maar in het kind en de jongen zijn de loutere feiten niet belangrijk genoeg om zonder geestelijke achtergrond in een roman gepresenteerd te kunnen worden, en dat maakte het conflict actueel tus sen de eisen van de litteraire verbeel ding en die van het historisch geweten. Het historisch geweten stond niet toe de gegevens boeiender te maken dan ze waren, en noodzaakte de auteur een tamme kroniek des dagelijksen levens te schrijven. Maar een auteur als Arme de Vries kan geen tamme kronieken schrij ven, en dus moest het geweten conces sies doen aan de verbeelding, en accoord gaan met bijzonderheden, die geen mens aan de auteur gegeven kan hebben om dat niemand ze wist. Wij bedoelen de détails die het mysterie van Johannes raken, die betrekking hebben op zijn Vroomheid, zijn Godsvertrouwen en zijn kinderlijke strijd om gaaf te blijven. Die geschiedenis met dat veranderde rapport, bij voorbeeld, kan best geweest zijn zoals de auteur ze beschrijft. Maar ze is naar alle waarschijnlijkheid anders geweest, niet in de overgeleverde feiten, maar wel in het waarom van de feiten. Wij ach ten het een tekort aan eerbied tegenover de mens, te willen doordringen in zijn ontoegankelijkheid, en zeker daar over onthullingen te doen, die zich op geen enkele zekerheid beroepen kunnen. De enige manier waarop een biographie geschreven kan worden, lijkt ons die welke ook Maisie Ward heeft toegepast in haar onlangs verschenen Young mr. Newman: het intelligent kiezen van het essentiële en belangrijke uit de beschikbare gegevens, het eerlijk weergeven en het onroman tisch commentariëren er van, waarbij de auteur gerust zijn eigen veronderstellin gen formuleren mag, maar nooit moet op houden ze als veronderstellingen aan de man te brengen. Waarmee wij overigens niet willen zeg gen, dat het boek van Anne de Vries niet ten volle het lezen waard is, wij willen er alleen mee zeggen, dat Johan nes Post een andere biographie waard ia dan die van een roman. Het boek is verschenen bij de ui tg. J. H. Kok N.V. te Kampen. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Warö North American F Radio Corp. Republic. Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex dividend 16/9 15,9 3674 S6l4 36% 36% 58% 58 H 40% 40% 62 62% 17% 17% 55% 5574 55%* 55% 15% 15% 12 474 30 29% 37% 37% 59% 59'4 45% 45% 27 27% 80% 80 Goede enveloppen en een prima ichrijfbloc zijn niet duur, mits voorzien van het „VENDEX" MERK inhoud 50 stuks Zwaar houtvrij bankpost met fraaie binnendruk inhoud 50 vel prima houtvrij schrijfpapier AFD. KANTOORBOEKHANDEL VELOX 6-cyl. EN WYVERN 4-cyi. Deze geheel nieuw ontworpen modellen verenigen de schitterende prestaties van een Amerikaans product met de traditionele kwaliteiten van de Europese wagen. De voornaamst* dor talrijke voordelen van de nieuwe Vauxhall zijn s V Versnellingshandte onder het, stuur - Syncro-Mesh transmis sim - Allm verinmllingmn gmruis 'loos door schroefvertandlng. V Onafhankelijke voorvering Achtmrvmren door homxmn be schermd V Kopkleppenmotor Car bur a leur mmt 6-voudige regeling Vol-auiomatisch geregelde voorontsteking V Geheet stelen zelfdragende carrosserie V Krachtige remmen met 650 cremvoeringoppervlek. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5