STANDARD 14 Het schone Limburg op pad Kerkberichten BELANGRIJKE VERKEERSWIJZIGINGEN HAGEVELD" 25 JAAR IN HEEMSTEDE Meer dan één collecte Onthoudt U dit, beter broodbakt Smit! Smokkelhandel in wapens ontdekt Reizende tentoonstelling in Haarlems Concertgebouw VAN HET WITTE DOEK AGENDA V. VLOTTE BEDIENING Thans en per 1 November in de binnenstad ^UUe^vt „De Spaarnestad" Kath. Vrouwenbeweging - herdacht nat. gebeurtenissen Chin. Ind. Rest. Hongkong De rijke geschiedenis van een seminarie Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45 - Telefoon 13T14-108T6 ZANDVOORTSE HUISMOEDERS KLAGEN ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING ZOMERCONCERT H.O.V. Enige cijfers over school- bezoek i KINDERWAGENS en WIEGEN Nieuwe modellen VOOR DE BABY Anegang 46, Haarlem Aerdenhouts Kindertoneel bestaat tien jaar Thuisfront-avond in Haarlem-W,est BLOEMENDAAL Uitslag etalagewedstrijd 55-jarig huwelijksfeest Welke dokter? HEEMSTEDE BISDOM HAARLEM Uit de annalen Nieuwe tijden De feestviering Bloemententoonstelling Onderlinge Tuinliedenver. R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten ARRESTATIES TE DJOMBANG ZANDVOORT Binnenbrandje PADDENSTOELVERGIFTIGING Familie Van Alphen slachtoffer JR&S Wanneer 1 November de tramlijnen door autobussen vervangen zullen wor den, treedt een nogal drastische ver keersregeling te Haarlem in werking. Reeds nu heeft het gemeentebestuur deze regeling bekend gemaakt. Allereerst is een groot aantal parkeer verboden in de binnenstad opgeheven om een nieuw algemeen besluit mogelijk te maken. Een. stopverbod voor alle vierwielig verkeer geldt voor de oostelijke weg helft van de Barteljorisstraat, de Ko ningstraat en de Gierstraat; de westelij ke weghelft van het gedeelte Grote Houtstraat tussen de Gierstraat en de Grote Markt. Een parkeerverbod (behalve voor het in- en uitladen van passagiers en goede ren) geldt voor de westelijke weghelf ten van de Kruisweg tussen Lange Mo lenstraat en Kruisstraat en tussen de Nassaustraat en de Krocht; het gedeelte van de Kruisstraat tussen de Nieuwe Gracht en de Nassaustraat. de westelijke weghelften van de Barteljorisstraat, de Koningstraat en de Gierstraat; het ge deelte van de Grote Houtstraat tussen de Grote Houtbrug en de Gierstraat; de oostelijke weghelft van het gedeelte van de Grote Houtstraat tussen de Gier straat en de Grote Markt. Een parkeer verbod met dezelfde restrictie geldt ook voor de Jansstraat en de oostelijke weg helft van de Jansweg. Met ingang van 1 November mag men een voertuig niet langer dan een half uur in stilstand hebben op de oostelijke weghelft van de Kruisweg tussen de Lange Molenstraat en de Kruisstraat en op de westelijke weghelft van de Jans weg. Tevens wordt met ingang van die da tum het Stationsplein in de richting van west naar oost gesloten verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren én vee. Met ingang van heden geldt een alge- Deze mooie 4-5-persoons automobiel is uit voorraad leverbaar op de kleine bon. Diverse kleuren, met lederen binnenbekleding. A. Oudejans, Lange Herenvest 14-18, Haarlem Telefoon 21912 - 15921. (Adv.) Een gewaagd experiment van de Franse filmers, om een film te laten eindigen met het uit elkander gaan van twee mensen, die eigenlijk het geluk voor het grijpen hadden. Of diende het slot van „Adieu Chérie" alleen om de Fransen en misschien ook Haarlemmers zo te ontroeren, dat er tranen moesten vloeien? Hoe het zij, Danielle Darrieux is eerst een brutaal en ondeugend Montmartre- meisje, daarna een bedfeesd onschuldig vrouwtje in een* kasteel waarin de mensen alles voor het uiterlijk doen. U begrijpt, dat de jonge kasteelzoon zo maar nietenfin, er komt, na heel veel woorden kabaal van,, eerst vóór het huwelijk en dan daarna, want die trouwerij is uiterlijk vertoon en daar mag niets aan mankeren. De film ademt iets ongezonds en roept ver keerde sentimenten en sympathieën op. zodat ze alleen voor volwassenen, die deze week Rembrandt willen be zoeken, geschikt is. In het Spaarne-theater ziet u hoe be woners van een stad veel geld steken in een niet bestaande filmmaatschappij, nadat hun op de mouw is gespeld dat over hun woonplaats een film zou worden gemaakt, die aan deze veel bekendheid zou geven. Natuurlijk is het Gene Autry, die de zaak ontdekt en tegen de oplichters ten strijde trekt. Nu blijkt, dat in een andere stad een zelfde spelletje wordt gespeeld en daar gaan de bandieten zelfs zover, dat ze inderdaad een film gaan vervaar digen om zodoende nog meer geld te kunnen kloppen uit de portemonnaies van de ingezetenen. Tenslotte is Gene c.s. hen toch te vlug af en allen moe ten het onderspit delven. In „Down Mexico Way" hoort u nieuwe songs. Toegang veertien jaar. City brengt u deze week naar Sici lië. zoals het er in de 18e eeuw zou hebben uitgezien. Spanjaarden en Oos tenrijkers hebben de macht in handen en de bevolking, die de vrijheid ver langt, draagt een groep patriotten, die onder leiding van de roemruchte Casa nova opereert, op de handen. Een va zal van de vreemde gouverneur zet deze slappe staatsvoogd achter de tra lies en gaat een ware dictatuur voe ren. Cassanova weet het klaar te spe len, dat de gevulde pakhuizen voor de hongerende bevolking opengaan en ziet tenslotte kans. na veel amoureuze strikken te hebben gelegd en ontward, de overwinning te behalen. „Casanova's Avonturen" zijn soms opwindend, soms vervelend. Toegang 18 jaar. In Luxor draait vrijwel hetzelfde program als de vorige week, met dit verschil, dat een deel van Polygoon's feestreportage over Amsterdam ver vangen is door da kleurenfilm van Willy Mullens. Wij kunnen het pro duct van Mullens moeilijk bewonde ren. Het meest voldoet nog de repor tage van het bloemencorso voor de Koningin. In „Saludos Amigos" kan men weer het tekentalent bewonderen van Walt Disney, dat al een zekere waarborg biedt voor een paar genoegelijke uren. (A.L). In „Zonsondergang", de film, die deze week in Cinema Palace wordt vertoond, vertelt Henry Hathaway, die verschil lende goede films op zijn naam heeft staan, een mysterieus verhaal, dat zich afspeelt in de binnenlanden van Afrika. We krijgen te doen met Engelse bezetters, die Abessinië hebben bevrijd en ten Zuiden van deze staat, in Kenya, de orde moeten handhaven tegen negers en Arabieren, die onrust stoken en schiet partijen organiseren, welke doorgaans bij zonsondergang losbarsten. Er komt een mooie vrouw bij te pas en geheimzinnige muziek. Een zo nu en dan spannende film met een slap slot. (14 jaar). In het Frans Halstheater draait deze w»f ^We8\.e<TS _,een Mexicaanse film. ni L ®n b0elecnde geschiedenis, die in De weg naar Sacramento" wordt ver- deze fllm valt de VOOT- treffehjke filmtechniek van de Mexica w °P- Tevens kan men genieten v=B g°ede spel van Jorge Negrete 1 vii, Granad°s. die beiden blijk et van groot acteurstalent. (Boven 14 Jaar) meen parkeerverbod voor de noordelijke weghelft van de zuidelijke rijbaan van het gedeelte van de Parklaan tussen Kruisweg en Jansweg. Tevens zijn de volgende wegen voor alle verkeer gesloten: de noordelijke rij baan van het gedeelte van de Parklaan tussen de Kruisweg en de Jansweg in de richting van de Kruisweg naar de Jansweg en de zuidelijke rijbaan van het gedeelte van de Parklaan tussen dé Jansweg en de Kruisweg in de richting var Jansweg naar Kruisweg. Wie dit alles niet mocht begrijpen, zal de wijzigingen ontdekken door de ver keersborden ter plaatse. Met het symphonisch karakterbeeld, de ouverture „Coriolan" van v. Beetho ven, opende de H. O. V. o. L v. Kees Hartvelt dit zomerconcert. Ondanks de programmatische inslag is dit stuk zuiver formeel gehouden: een korte doorwerking, maar wel na de reprise een uitgebreide coda, waarin zijn inspiritatieve geest de vrije teugel aan het gegeven laat. De 75-jarige oud-concertmeester van het Concertge bouworkest, Louis Zimmermann, speel de vervolgens het vioolconcert in D van dezelfde componist. Hier geen ten top gestegen virtuositeit meer of jeug dige hartstochtelijkheid, doch een rijp, door de jaren gedragen musiceren, met een diep innerlijk gevoel. Zou het niet het meest in Beethoven's geest zijn zó de hogere muzikale verlangens bo ven de technische vaardigheid te doen uitkomen? Na de pauze, Brahms' tweede sym phonie, door sommigen als zijn „Pasto rale" betiteld. In het licht bezien van het bijna synchronisch ontstaan met zijn eerste symphonie, die 'n melancho lische tendenz vertoont, verwondert het niet, dat dit oeuvre momenten van ele gische en opgewekte aard heeft. Hart velt en zijn orkest bereikten mooie dy namische spanningen en melodische vervoeringen in deze zeer suggestieve Brahms-vertolking, zodat men dan en kele kleine rhythmische onregelmatig heden graag op de koop toeneemt. JAN LAARVELD. Er zijn bijna dubbel zoveel leerlingen op de bijzonder als op de openbare lagere scholen in Haarlem. De getallen, zijn resp. 12154 en 6454. Het opmerkelijke is echter, dat sinds verleden jaar Juni het bijzonder onderwijs is teruggelopen met 230 leerlingen, terwijl het openbare met 21 vooruitging. Bij latere vergelij kingen blijkt echter, dat er incidentele factoren in het spel waren. Ruim 400 kinderen bezochten de bui tengewone openbare, 170 de bijzondere school op dit gebied. Beschouwt men de aantallen leerlin gen van de middelbare scholen, die in Haarlem gelegen zijn, dan blijkt het Christelijk Lyceum het hoogste aantal leerlingen te tellen, n.l. 375 uit Haarlem en 544 van buiten de stad. Daarop volgt het Triniteitslyceum met resp. 374 en 338, dan de openbare H.B.S. B met 271 en 275 enz. Het Stedelijk Gymnasium telde 369 leerlingen, van wie meer dan de helft van buiten. De R.K. Handelsavondschool staat ge boekt met 131 ep de Gem. Avondschool met 132 leerlingen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Adieu chérie (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Zons ondergang (14 j.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Saludos Amigos (a.l.), 2.15, 4.15 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De weg naar Sacramento, 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Ca sanova's avonturen (18 j.), 2, 4.30, 7 en 9.15 u. en Spaarne-theater: Down Mexico way (14 j.)2.30, 7 en 9.15 u APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 19 tot 25 September waargenomen door: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Florijn, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; H. Remmers en Zn., Kruisstraat 6, tel. 10354; Noor- der-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Zaterdag 18 September: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Vorstelijke Emigranten", 8 U. Zondag 19 September: Stadsschouwburg: Toneelgroep Come- dia met „Vorstelijke Emigranten", 8 u. Het is deze maand al weer tien jaar geleden, dat mevrouw Van Kampen- Van den Brink tot oprichting van het Aerdenhouts Kindertoneel overging. Werd oorspronkelijk met een beschei den aantal leden begonnen, thans telt de vereniging, waaraan meisjes en jon gens van 4 tot 14 jaar medewerken, meer dan 100 krachten. Mevr. Van Kampen-Van den Brink en haar assis tenten hebben in belangrijke mate bijgedragen tot de culturele opvoeding van Bloemendaals jeugd. Vele uitvoe ringen werden er gegeven en men heeft vooral genoten van de sprookjesvoor- stellingen. Zij, die in deze tien jaren dit kindertoneel ontgroeiden, hebben onder de naam Aerdenhouts Jongeren- toneel een nieuwe groep gevormd. Het 10-jarig bestaan zal men Zondag 26 September op feestelijke wijze in de Stadsschouwburg te Haarlem her denken met een opvoering van de ope rette „De Betoverde Prinses". Het parochieel actie-centrum Katho liek Thuisfront van de parochie St. Ba- vo-Kathedraal organiseert Zondag 26 September een avond, die in aller be langstelling wordt aanbevolen. Na een succesvol optreden in Heemstede komt ditmaal de Friese Fakir in Haarlem West een staaltje van zijn kunnen geven in de vorm van hypnose, telepathie en blindschieten, de Grinanba's komen met hun Hawaiian-klanken deze avond op-1 luisteren. Ongetwijfeld zullen vele stad. genoten van de gelegenheid gebruik maken deze interessante avond bij te wonen, waarvan de opbrengst ten goe de komt aan de verzorging van de jon gens in Indië. Kaarten zijn verkrijgbaar bij: P. Rolders, v. Kinsbergenolem 51; J. Oelp, Oost-Indiëstraat 106; W. Mens- sink, B. Callierstraat 36. Op onze administratie ligt de lijst ter,inzage van de prijswinnaars van de puzzle in de „Rode Kruis Heraut". en kolen die naar Uw ge noegen zijn! Ja, daar kun nen we voor zorgen, maar dan ook direct Uw kolen bonen 3 en 4 naar: BR3NDSTOFFENHANDEL Friese Varkenmarkt 610 (Spaame bij Viaduct) Telefoon 14164 13904 (Adv.) De afdeling Haarlem van de Katho lieke Vrouwenbeweging hield Vrijdag avond in restaurant Brinkmann een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en de in huldiging van H.M. Koningin Juliana. Velen hadden aan de uitnodiging ge volg gegeven en de zaal was dan ook tot in de uiterste hoeken bezet, toen de voorzitster, mevr. C. Schotel, het openingswoord sprak. Op zeer origi nele wijze werden de aanwezigen daarna in het bezit gesteld van een programma en een tractatie. Aan de geestel. adviseur, rector J. Rutten, was deze avond de taak een herdenkingsrede uit te spreken bij ge legenheid van de afgelopen nationale gebeurtenissen. In een gloedvolle toe spraak besprak deze de beide vorste lijke vrouwen, Wilhelmina en Juliana, ea hij slaagde er in zijn verhandeling zo in te kleden, dat hij steeds een aan dachtig gehoor had, niettegenstaande het feit, dat de toehoorders in de af gelopen dagen zoveel over dit onder werp hebben gehoord en gelezen. Hij citeerde uit verschillende gedichten en artikelen, waarbij een artikel van prof. Aalberse, dat deze kort voor zijn dood over het regeringsjubileum had ge schreven. Mej. Lidw. Diepenbrock droeg ver volgens een achttal werken voor, waarvan er drie van haarzelf waren. De aanwezigen hoorden de première van de gedichten „De Gouden Kroon" en „Koningin Juliana", welke de spreekster met bezieling declameerde, bezieling die vooral tot uiting kwam bij het „Wilhelmus van Nassouwe", waarvan zij alle coupletten voordroeg. Na de pauze begon er een filmtoe stel te zoemen en daar verscheen prin ses Juliana op het witte doek. Het was 1937 en zij was met prins Bernhard op weg naar de kerk, waar zij in het huwelijk zou treden. Zo kwamen er nog meer vooroorlogse episoden uit de geschiedenis van het koninklijk gezin op het doek, dan opnamen over het verblijf in Canada en tot slot een kor te reportage van de laatste feestelijk heden. De jury heeft lang geen gemakkelijke taak gehad bij het beoordelen van de rij étalages van de deelnemende Bloemen- daalse en Overveense winkeliers aan de grote étalagewedstrijd. Er waren vaak zeer mooie en verrassend originele éta lages te bewonderen. De eerste prijs werd te Bloemendaal toegekend aan de firma A. v. d. Ham en te Overveen aan de firma George van Wijk. De firma A. J. Rotteveel behaalde de eerste prijs voor de origineelste étalage De heer en mevrouw G. van der Veldt en E. van der Veldt-Huet te Overveen hopen 25 September de dag te herdenken, waarop zij vóór vijf en vijftig jaar in het huwelijk traden. Dr. H. D. G. A. Immink neemt Zon dag 19 September de artsendienst te Bloemendaal waar. HAARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21375 (Adv.) f j Morgen zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de studenten van Hageveld hun nieuwe seminarie in Heemstede betrokken. Met een zekere weemoed had men twee maanden tevoren afscheid genomen van het vertrouwde gebouw in Voorhout, waarin zovele priesters van ons bisdom hun eerste opleiding hadden genoten en waar voor hen zulke koste lijke en rijke herinneringen lagen geborgen. Maar werd het oude gebouw achter gelaten en voor andere doeleinden in gericht, de studenten namen de sfeer en de traditie, die daar in de loop der jaren gegroeid waren, met zich mee en plantten deze over in hun nieuwe ver blijf. Velen zullen zich die gedenkwaar dige dag in September 1923 nog herin neren: een lange oprijlaan met diepe karreeporen, waar aan het eind bijna plotseling oprees dat grote nieuwe ge bouw, symmetrisch opgetrokken, waar in zij hun komende studentenjaren zou den moeten doorbrengen. Daarvóór een vrolijk spuitende fontein achter een zwaar-stenen brug. Twee jaren was men met de bouw be zig geweest en gedurende die tijd was de Voorhoutse communiteit twee maal naar Heemstede getrokken om te zien, hoe langzaam maar zeker het nieuwe Hageveld vaste vormen kreeg. Nog vreemd en onwennig trokken zij door de lange gangen, de grote zalen en de bijna vorstelijke hal, waarin overal nog die vreemde geur hing van verf, kalk en zand. Maar hoe volmaakt hun alles ook toescheen, het voornaamste misten zij toch: de kapel. Tussen de twee grote vieugels van het gebouw lag daar nog die open ruimte, waar de kapel, det voornaamste en centrale punt, waac rondomheen zich het Hageveldse leven zich zo intens beweegt, opgetrokken zou worden. Twee dagen later echter 21 Sep tember 1923 geschiedde de grote plechtigheid, waarbij Haarlems bis schop, Mgr. A. J. Callier, de eerste steen legde van de kapel, die in 1925 in gebruik genomen kon worden. In de jaren, dat men met de bouw bezig was, behielp men zich met de aula. Zo werd er temidden van steigers, kruiwagens en lorries een nieuw hoofdstuk begonnen in Hagevelds historie. De geschiedenis van Hageveld is oud en laat zich niet in een paar regels be schrijven. Maar behalve oud. is zij ook vol van bewogen ogenblikken. De anna len vertellen ons nog van de strubbe lingen met de regering enkele jaren na de oprichting op 2 Mei 1817. Het was in die dagen, dat het Collegium Philo- sophicum in Leuven werd opgericht, waar onder leiding van professoren van staatwege de klein-seminaristen konden worden opgeleid. Hageveld werd dan overbodig, was de mening van de re gering, en bovendien; „om Frans, La tijn en ander lagere-vakken te leren, is in onze steden voldoende gelegenheid". En ondanks de vele protesten k\vam in 1825 de fatale dag, dat het Seminarie gesloten moest worden. Deze sluiting duurde vijf jaren, maar na de herope ning groeide het aantal studenten ge stadig, zodat men in een vijftien jaren naar een ander gebouw moest uitzien. In 1847 werd Velsen, waar het tot dan toe gevestigd was en waar tot in de oorlog een oud hek met de naam Hage veld de enige herinnering was aan de eerste jaren, verlaten en trok men naar Voorhout. En het zijn deze jaren wij schreven er reeds kort geleden over waaraan vele priesters en leken in ons bisdom met dankbaarheid terug denken. Omdat daar toch de grondslag gelegd werd voor hun toekomst, hoe verschillend die ook in sommige gevallen mocht zijn. Nieuwe tijden brengen nieuwe eisen en zo viel na bijna 75 jaar Voorhout het besluit, dat er een nieuw seminarie in Heemstede zou worden opgetrokken. In vroeger jaren lag er in Heemstede een Bernardijnerklooster, dat bij de Hervorming echter verdween. Latere regentenfamilies vestigden zich op het landgoed, dat langzamerhand meer in verval raakte. En het was dit landgoed, dat werd opgekocht voor het nieuwe seminarie. Een villa werd gebouwd 't Clooster dat bestemd was als moe derhuis voor de zusters Franciscanessen in Nederland, die o.m. de verzorging van Hageveld op zich zouden nemen. (Twee jaar later werd dit moederhuis verplaatst naar Alverna). Onder leiding van de architect^ Jan Stuyt en de aannemer Jonckbloedt be gon men met de bouw, die in 1925 haar bekroning vond, toen ook de kapel ge reed was gekomen met die majestueuze en imponerende koepel. De 19e September 1923 zal als een glorieuze dag vermeld blijven, toen re gent Th. Ebbinkhuizen met zijn 21 lera ren en 318 studenten het nieuwe semi narie betrokken. Momenteel telt Hageveld 24 leraren en 419 studenten. Wij zouden hier nog verschillende zakelijke gegevens aan kunnen toevoegen, maar wat doet dat er toe? Laat iedere student of oud student maar vertellen en hij houdt u uren zoet met kostelijke verhalen over mossen, privileges, uientafels en toneel repetities; zijn eerste sukkelen met de aoristus, de sensatie van het philoso- phenbos en zijn vaardigheid met volley en voetbal. Maar bovenal zal hij u ver tellen over de geestelijke rijkdom, die hij heeft verworven in het beleven van de kerkelijke liturgie, die met alle luis ter wordt gevierd: de stemmingsvolle kerstviering en de indrukwekkende plechtigheden van de Goede Week. Maar de vijf-en-twintig jaren in Heemstede zijn toch ook weer niet ge weest als een rimpelloos water. Ook in deze kwart eeuw heeft men de „bal lingschap" gekend, toen na een korte sluiting in 1940 Hageveld op last van de Duitsers werd ontruimd en de stu denten er niet eerder terug keerden dan na de bevrijding. Het was toen verworden tot een onttakeld huis en wie nu nog de voorgevel bekijkt, be smeurd door de camouflageverf van de oorlogsbewoners, zou vermoeden, dat het gehele huis in de grondverf staat. Doch ook deze ontsiering zal spoedig tot het verleden behoren. De herdenking van dit feestelijk ge beuren zal niet morgen geschieden, maar op Donderdag 7 October. Dan zal Haarlems bisschop, Mgr. J. P. Huibers, om 9 uur een pontificale Hoogmis op dragen, waarbij ook het kapittel zal te genwoordig zijn. De dag zal overigens alleen in en door de communiteit gevierd worden. Een bijzondere bijeenkomst wordt er in de aula belegd, waarbij ook de oud-le raren zullen gevraagd worden, die in het Heemsteedse Hageveld gedoceerd hebben. Enige tafreeltjes over de eer ste jaren in Velsen, samengesteld door Herman Divendal, zullen worden opge voerd. Tevens zal deze gelegenheid worden aangegrepen om de drie mede-jubilaris sen te huldigen, n.l. de communiteit van de zusters Franciscanessen, de muziek leraar, de heer L. J. Schouten uit Haarlem, en dokter J. L. Tombrock uit Heemstede, die 25 jaar aan Hageveld verbonden zijn. Vrijdagavond was men druk bezig met het in orde maken van het Volks koffiehuis voor de jaarlijkse bloemen tentoonstelling van de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving". Hier en daar kreeg men reeds een in druk van wat het zal worden en gezien de resultaten op „Kennemergaarde" te Haarlem, zal het geheel zeker niet te genvallen. Reeds staat vast dat weer enkele fraaie spcimina van bloembind- kunst op de tentoonstelling aanwezig zullen zijn en enkele nieuwe soorten, o.a. de nieuwe Dahlia's Jhr. J. P. van Doom en Glorie van Heemstede, zullen eveneens op deze tentoonstelling prij ken. De tentoonstelling, die hedenmiddag werd geopend, zal vanavond en morgen de gehele dag voor het publiek toegan kelijk zijn en wie zich nog eens wil verlustigen in schone kleuren en fraaie vormen en tevens kennis wil maken met een vak waarin men nooit uitge studeerd is, verzuime niet, een bezoek daaraan te brengen, Maandag 8 uur: Melodia; 8 uur club avond H.B.C. Dinsdag 8 uur: Laudate Dominum; 8 uur - Missie Naaikrans. Woensdag 3 uur: Kath. Kinderkoor; 7.30 Damwedstrijd St. Bavo; 8 uur leden K.J.M.V.; 8 uur bestuur K.V.P. Donder dag 8 uur: Harmonie St. Michaël; 8 uur St. Vincentiusvereniging. Vrijdag 8 uur: Toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". De Zondagsdiensten worden waarge nomen door: dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377; dr. J. Reu rink, Aerdenhouts Duinweg 8, tel. 26035. Wijkverpleging, zuster Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, te!. 17662. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apo theek, Zandv. laan 164, tel. 26772. Morgen wordt in alle kerken van het Dekenaat Haarlem een extra schaalcol- lecte gehouden, welke de bijzondere naam draagt van de „Meer-dan-één-col- lecte". Deze collecte wordt aldus ge noemd, omdat zij dient tot leniging van meerdere noden. Uit de opbrengst van deze collecte zal o.a. ook een belangrijk bedrag worden uitgetrokken voor het in Oct. van dit jaar te openen R.K. Militair Tehuis, dat thans wordt ingericht in het Parochie huis op het Donker Begijnhof. Verder zal dit jaar heel bijzonder, maar ook gedurende de komende jaren, een zeer groot bedrag van deze collecte worden besteed voor het werk van „De Open Deur". U kent toch wel dit werk? Het heeft tot doel, om inlichtingen te ver schaffen aan allen, die iets meer willen weten over de katholieke godsdienst. Tot nog toe werd het werk van „De Open Deur" verricht in het gebouw Gezinszorg, Jansstraat 49. Aan ongeveer 60 volwas sen doopleerlingen, wordt daar op het ogenblik les gegeven door pater Bartho- lomeus Sluys. Er werd reeds lang gezocht naar een pand met winkelruimte. En dit is thans gevonden in het pand Kruisstraat 25. Het zal evenwel heel veel kosten dit ge bouw geschikt te maken voor „De Open Deur". Moge de „Meer-dan-één-collecte" van Zondag 19 September hier uitkomst brengen. J. J. A. Kuilman, Deken van Haarlem Volgens Reuter meldt Antara uit Djom- bang, dat de Nederlandse autoriteiten een groot aantal arrestaties hebben verricht na het „ultimatum", volgens hetwelk de Republikeinen binnen 48 uur het vuren moesten staken. De Zandvoortse huismoeders beklagen zich over de Zandvoortse middenstand. Terecht. Immers verschillende catego rieën van zaken hebben een vacantie- regeling getroffen die veel lijkt op een sit-down-staking. De bakkers, melkhan delaren en groenteboeren sluiten hun za ken in twee giflepen gedurende een week. In deze twee „vaeantie-weken" moeten 't brood, de melk, groenten en aardappelen bij de „open" gebleven za ken worden gehaald. Voor de huismoe ders, vooral die met kleine kinderen, is dat een groot bezwaar. Zij hopen, dat de levensmiddelenbedrijven voortaan ook met de klanten rekening zullen gaan houden. Nu laat dat veel te wensen over. Door het uitvallen van de helft der bak kerijen was de broodvoorziening van Zandvoort in de laatste dagen niet vol doende verzekerd; het brood was in de namiddag uitverkocht. Gisteravond om 11 uur is brand ont staan in een woning aan de Crayenes- terlaan te Haarlem. Even later werd de bewoner, die vroeg naar bed was ge gaan wakker, waarbij hij een sterke rookontwikkeling in de slaapkamer ontdekte. Bij de open haard in de huis kamer bleek brand ontstaan te zijn. De brandweer wist het vuur met een slang op de waterleiding te blussen. De ach terkamer brandde geheel uit. Verschil lende andere kamers hadden gedeelte lijke brandschade. De oud-burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, zijn echtgenote en de dienstbode zijn gisteren het slachtoffer geworden van' een gevaar lijke paddenstoelenvergiftiging. In zeer ernstigfe toestand werden de slacht offers naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Bij informatie aan het ziekenhuis deelde men ons mede, dat de toestand vrijwel ongewij zigd is gebleven, ofschoon niet levens gevaarlijk. Men vreest echter voor complicaties, die de toestand ongunstig kunnen beïnvloeden. Reuter meldt dat de politie te Sin gapore bekend heeft gemaakt, dat een Catalinavliegboot, die gebruikt zou wor den voor het smokkelen van wapens, in de omgeving van een tot Nederlands gebied behorend eiland nabij Singapore is aangehouden. De bemanning bestond uit drie Amerikanen en een Philippino. Voorts werden drie Britten uit Singa pore gearresteerd. Een politieautoriteit te Singapore deelde op een persconfe rentie mede. dat men meent hiermee de meest belangrijke arrestatie op het gebied van de smokkelhandel tot op heden te hebben verricht. We mogen ons gelukkig prijzen, dat de gemeente Haarlem weer tij dig statistische gegevens ver strekt. Persoonlijk heb ik steeds zeer veel belangstelling voor de loop der be volking en zeer weinig voor de gedra gingen van de Gemeentelijke Bank van Lening. Oorlog, bezetting en herwonnen vrijheid hebben niet kunnen verhinde ren, dat de veste nog maar steeds ruim 6000 meer vrouwen dan mannen her bergt. Laten we ons daarover verheu gen, want de bloemenstad ontleent haar naam voor een niet gering deel aan de bloemen, die er in alle seizoenen op de straten en wegen te bewonderen zijn. Nu zou dat getal van 6000 niet veel zeg gen, als we hier enorme gebouwen voor weduwen hadden staan. Neen, het is een natuurlijke gang van zaken op histo rische grondslag. Intussen is er helaas een kentering te bespeuren. In het af gelopen half jaar zijn er negentig meer jongens dan meisjes geboren; met het verschil tussen vestiging en vertrek heb ben de mannen de achterstand met 103 verkleind. Verontrustend? Als we onze statistische knobbel verder exploiteren, dan komen we tot de zeer geruststellen de ontdekking, dat het 30 jaar zal du ren vooraleer de stand gelijk is. Maar de vrouwen zullen ongetwijfeld te wa pen trekken! Limburg, de elfde parel in Neer- iands kroon, heeft op de vacantiegan- gers uit het Noorden altijd een grote aantrekkingskracht uitgeoefend. Toch zullen, er weinig „Hollanders" zijn, die de mooie Zuidelijke provincie goed kennen. Veelal komt men om Valkenburg en de mijnen, maar er zijn ook andere fraaie plekjes en ver scheidene andere interessante in dustrieën in Limburg, waar natuur en leven zo verschillend zijn van het ietwat koude, nuchtere Noorden. Om meer bekendheid te geven aan Limburg en het contact met alle delen van het land te verstevigen, heeft de provinciale V.V.V. een tentoonstelling georganiseerd, die zeldzaam is in haar soort, een expositie, die een beeld wil geven van het leven en werken in het Zuiden en van zijn cultuur en zijn landschapsschoon. Gemeentes, bedrijven en kunstenaars hebben materiaal ter beschikking ge steld, dat, smaakvol gerangschikt, een uitstekende indruk verschaft van het zonnige Limburg. Op deze wijze gaat een hele provincie op stap en Haarlem geniet van Noord-Holland de primeur. Vanaf heden tot en met Donderdag is de buitengewoon aantrekkelijke exposi tie in het Gem. Concertgebouw te be zichtigen en wel dagelijks van 2 tot 6 uur en 's avonds van 8 tot 10 uur. Des morgens zullen de Haarlemse scholen een kijkje komen nemen. Het is de moeite waard een rondgang langs de stands te maken. U ziet maquettes van de St. Pietersberg, zoals hij er nu uitziet en zoals hij over 125 jaar zijn, dan kunt u een blik werpen in de kunstig geïmiteerde catacomben, verder vindt u bijzonderhe den over de Limburgse mijnen. De prach tige kastelen, die in de provincie staan, ontwaart u op grote foto's. Er zijn ook stands met bijzonder mooi aardewerk, het zogenaamd Limburgs bont. Menige huis vrouw zal met bewondering voor de stijl volle serviezen stilstaan. Men treft ooi. enkele hoekjes aan waar prachtige voor beelden van moderne religieuze kunst lig gen. Een speciale stand is ingericht voor het werk van Limburgs grote schrijfstet Marie Koenen. Interessant fotomateriaal is er te zien van de zovele folkloristische feesten. Tenslotte zal de bezoeker de pro ducten van verschillende fabrieken uitge stald vinden. dr?gen tot*groter"'"vaarLrlng" voor'um- Een kruis aan de weg zoals er zovele burg en zijn bewoners' staan in het LiiTnourQse land (Ontleend aan Sursum Corda) KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidse- vaart). ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. MAANDAG H. Fam. heren 8 uur. DINSDAG congr. meisjes 7 uur en jongedames 8.15 uur. WOENSDAG congr. jongens 7 uur en 7.30 uur. VRIJ DAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biech ten van 4.30 tot 8.30 uur: Lof 7 uur. H. JOZEF (Jansstraat). ZONDAG H.H. Missen 6.45. 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur: Lof 7 uur. DINSDAG congr. meisjes jun. 7 uur en 8 uur. WOENS DAG congr. jongens jun. 7 uur; Lof 7.30 uur. DONDERDAG congr. ongeh. dames 8 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Nieu we Groenmarkt). ZONDAG H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur; completen 7 uur. MAANDAG congr. meisjes 7.30 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 4 7.30 uur. VRIJDAG Lof en Kruisweg tot 9 uur. O. L. VR. ROZENKRANS (Spaarne) ZONDAG H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10.30 uur (Hoogmis), jongenscongr. 5.30 uur. Lof 7.30 uur. MAANDAG congr. heren 7.30 uur. DINSDAG congr. meisjes jun. 4 en 7 uur, congr. jonge vrouwen 7.30 uur. ZATERDAG Lof 7.30 uur; biechten van 5 tot 8.30 uur. H. JOANNES BE DOPER (Amster damstraat). ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 uur: Lof 7 uur. DINSDAG congr. meisjes en jongedames 8 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur. VRIJDAG Kruisweg 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 4.30 tot 8.30 uur; Lof 7 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg). ZON DAG H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. Plechtigheid Kath. Actie 7 uur. MAANDAG H. Fam. heren 8 uur. DINSDAG Mariagarde 7 uur, congr. jonge vrouwen 8 uur. WOENSDAG congr. jongemannen 8 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur. ZA TERDAG biechten van 5 tot 8 uur. ALLERH. HART (Kleverpark). ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur; Lof 7.30 uur. MAANDAG congr. meisjes 7 uur, dames 8.15 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. WOENSDAG congr. heren 8.30 uur. VRIJDAG Kruisweg 7.30 uur. ZATER DAG biechten van 5 tot 7 en van 7.30 tot 9.30 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Paul Krugerstraat)ZONDAG H.H. Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 7 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur; congr. meisjes sen. 8.15 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur. ZATER DAG biechten van 5 tot 8.30 uur. O.L.VR. VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg). ZON DAG H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 uur: Lof 6.30 uur. MAAN DAG H. Fam. heren 8 uur. WOENS DAG Mariagarde jongens 7.30 uur. VRIJDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 9 uur. ALLERH. DRIEEENHEID (Bloemen daal). ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. WOENSDAG damesconf. 8 uur. DONDERDAG Lof 7.30 uur. ZATER DAG biechten van 5 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur. H. SACRAMENT (Bloemendaal). ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10.15 uur. Lof 6.30 uur. ZATERDAG biech ten na het Rozenhoedje tot 9 uur. O.L.VR. ONBEVL. ONTVANGEN (Overveen). ZONDAG H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur; Lof 7.30 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. ZATER DAG biechten van 4 tot 8 uur; Lof 7.30 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aer denhout). ZONDAG H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur; Lof 4 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 4 tot 7 uur en Lof 7.30 uur. H. BAVO (Heemstede)ZONDAG H.H. Missen 7.15, 8.45, 10 uur (Hoog mis) en 11.30 uur; Lof 7.30 uur; Agnes- congr. 12.30 uur. MAANDAG H. Fam. heren 7.30 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. WOENSDAG Mariagarde 7 uur; congr. jongemannen 8 uur. DONDER DAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biech ten van 5 tot 6 en van 7 tot 9 uur; Lof 7.30 uur. O.L.VR. HEMELVAART (Heemstede) ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30, 10 en 11.30 uur; Lof 7.30 uur. MAANDAG congr. meisjes 8 uur. DINSDAG Lof 7.30 uur. ZATERDAG biechten van 5 tot 8.30 uur; Lof 7 uur. H. AGATHA (Zandvoort). ZONDAG H.H. Missen 7, 8.30 en 10 uur (Hoog mis) Lof 7 uur. MAANDAG cong"- dames 8 uur. DINSDAG congr. dames 7.30 uur. DONDERDAG L°; 7.30 uur. ZATERDAG biechten va" 5 tot 6.30 en van 7 tot 9 uur. H. ADALBERTUS (Spaarndam)- ZONDAG H.H. Missen 7.30 en 10 "q. (Hoogmis); Lof 7.30 uur. MAAND g congr. meisjes 7.30 uur en jongeda g 8.15 uur. ZATERDAG biechten va» tot 7.30 uur; Lof 7.30 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2