Wat doet Scandinavië in de toekomst? Zwedens geloof in neutraliteit m T r Dansschool Kwekkeboom KRUL'S KOLENHANDEL j financiering. Een slecht gebit WERKSPOOR Mei Wij luisteren naarA iWringers HUISBRANDKOLEN bloembollen VAN DEFFEL - HAARLEM NETTE MEISJES Denemarken wacht af Divendal's kuiperij HARTENDORP Expeditiekantoor EN WO TECHNISCH SPEELGOED EEN OPZICHTER ,C INM-E m Noorwegen voor een Noords blok I Prijs van stokvis vrij Logogrief Nieuwe bonnen voor werkkleding J NIEUWE GRACHT 98 Uw adres voor CENTRALE-VERWARMING VRL. KANTOORBEDIENDE QUADRAGESIMO ANNO PTT ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1948 PAGINA 5 Zitting Staten-Generaal vervroegd Minister van Binnenlandse Zaken Dir.-generaal loodswezen Bonen en erwten naar Palestina „Huize Doorn" museum Jpipii WÊÊÊÊbÊÈÊÊÊÈ Particuliere woningbouw Militairen naar Indonesië L Controle op tandheelkundige verzorging bij ziekenfondsen Liturgische weekkalender LAATSTE WEEK VAN INSCHRIJVING AANVANG VAN ALLE LESSEN VANAF WOENSDAG 22 SEPT. Overveen - Stationsterrein Tel. 23517 en 24430 Na kantoortijd 24094 Voor WERKELIJK GOEDE STOFZUIGER-REPARATIE CIJFERS SPREKEN DUIDELIJKSTE TAAL! ENWO wereldbekend machines- A. W. KORSTJENS - VOOR BETER SPEELGOED «*et MOLENDIJK'S PERMANENT Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 19706 KINDERWAGEN OPKNAPPEN? flinke 3e bediende. 2e Banketbakkers- bediende en leerling kantoorboekhandel Bekw. schoenmaker en halfwas of leerjongen FLINKE KANTOORBEDIENDE Noord-Zuid-Holl. Vervoer Maatschappij N.V. Auto-monteurs, Auto-electriciën, Banden-monteur. NET WERKMEISJE, VR. JONGSTE BEDIENDE, TELEFOONDISTRICT AMSTERDAM telefoniste WAGON-EN BRUGGENFABRIEK UTRECHT Bankwerkers Machinebankwerkers Montagewerkers Koperslagers Pijpfitters Electr. lassers Instrumentmakers 1e. enkele halfwas-electriciëns; 2e enkele leerling-electridëns. Het landschap van Noorwegen wordt ge tekend door de fjorden, die tot diep in de kust doordringen. De gevaren, die, het land bedreigden in 1940, keren in nieuwe vorm terug. Noorwegen heeft zijn /keus al be paald, maar wat zal Zweden doen (Van een bijzondere correspondent) OSLO, Sept. '48 Het ziet er naar uit, dat het Zweedse volk na de periodieke vervulling van zijn stemplicht op 19 September e.k. vooy de verkiezing van èen nieuwe Tweede Ka mer binnenkort nog voor een andere keuze zal worden gesteld, n.l. die van handhaving van zijn oude, meer dan 130-jarige, neutraliteit of die van aan sluiting bij een Scandinavisch blok „Danosve" van gewapende neutraliteit, maar op de duur op verlangen van Noor wegen met Westerse oriëntatie, d. i. met Amerikaanse wapens. Om het bovenstaan de te begrijpen, is het noodzakelijk na te gaan welke houding de drie Scandinavische landen ieder afzonderlijk innemen ten aanzien van het wereldgebeuren en welke tendenzen waarneembaar zijn in deze landen. Denemarken neemt eigenlijk een vrij uitzonderlijke positie in tussen de Scan dinavische landen. Strategisch behoort het tot het West-Europese vasteland en is daardoor 't meest van de drie geïnteres seerd bij continentale problemen denk aan Zuid-Sleeswijk en daardoor ook het meest kwetsbaar. Politiek behoort het tot Scandinavië. Enthousiast voorstander van een verenigd Scandinavië, misschien wel het meest enthousiast van de drie, ontegenzeglijk Westers georiënteerd, hul digt het onder leiding van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Gustav Rasmus sen, een politiek van afwachten wat Noor wegen en Zweden uiteindelijk zullen doen. Het Noorse volk staat wel het minst enthousiast tegenover een Noords blok. Dit is o. a. te verklaren uit de sterke on afhankelijkheidszin van de Noren, een gevolg van jarenlange overheersing eerst door de Denen (van 1380 tot 1814) en daarna door de Zweden (tot 1905). Type rend voor deze onafhankelijkheidszin is o. m. de invoering van het nynorsk, d. i. het landsmaal, de taal die op het platte land wordt gësproken, die sterke afwij king vertoont met de officiële taal, het riksmaal, dat oorpronkelijk Deens was. Op economisch en militair gebied zijn de Noren evenwel bereid tot een Scandina visch samengaan, waarbij het ook zeer zeker gebaat zal zijn als men bedenkt, dat Zweden zowel economisch als militair de meeste troeven in handen heeft. Een sa menwerking op buitenlands-politiek gebied wenst Noorwegen niet. De illusie, die Zweden nog koestert, om neutraal te blijven in een eventuele nieu we oorlog, koestert Noorwegen beslist niet. Het wil integendeel partij kiezen voor het te laat is, omdat het misschien te recht inziet, dat een neutraal Noords blok meer te vrezen heeft dan een met de Westerse Unie verbonden Noords blok. De dichter-schrijver Arnulf Overland heeft dit in ziin laatste boek „Neutraliteit of Westblok", waarin hij de voordelen op somt van een samengaan met de democra tische staten, openlijk geconstateerd. En deze mening wordt vrijwel door het ge hele Noorse volk gedeeld, terwijl een. soortgelijk betoog in Zweden slechts zeer geringe biival zou vinden. Noorwegen is een land, dat van oudsher op het Westen is aangewezen. Onder het Westen wordt dan voornamelijk verstaan Groot-Brittannië. Als een axioma in de Noorse buitenlandse politiek geldt, dat Noorwegen zich nooit zal kunnen veroor loven bijeen eventueel komende oorlog zich aan te sluiten bij de vijanden van Engeland en ómgekfeerd zal Engeland uit strategische overwegingen nooit toestaan, dat een hem vijandige macht voet zet op de Noorse kust. Zweden daarentegen heeft van oudsher meer zijn belangen in het Oosten gehad. Bovendien is het nu door een handels- en credietverdrag van October 1946 econo misch sterk van Rusland afhankelijk. Naast een magisch geloof in de neutraliteit be staat er in Zweden een zekere angst voor de Sovjet-Unie, die de Zweden trouwens ook niet te zeer in het harnas wil jagen terwille van het in Zweden zeer populaire Finland. Noorwegen, hoofdzakelijk door de Rus sen bevrijd in 1945, was in de eerste tijd na de bevrijding sterk pro-Russisch. Al lengs begon evenwel de sympathie voor de Russen te verdwijnen, dank zij de po litiek door dezen gevolgd in de na-oorlogs jaren. De kwestie Spitsbergen, op welk eiland de Russen uit strategische over wegingen zo niet beslag wilden leggen dan wel vaste voet wensten of liever wen sen te hebben, maakte de Noren reeds achterdochtig. Door het Tsjechisch avon tuur draaiden zij geheel om. Want men moet niet vergeten, dat er oude historische banden bestaan tussen Noorwegen en Tsjechoslowakije. De Tsjechische strijd voor onafhankelijkheid in de vorige eeuw werd door de Noren toentertijd met hun strijd voor onafhankelijkheid vergeleken. De rede van premier Gerhardsen te Fre- derikstad, gehouden onmiddellijk na de communistische staatsgreep in Tsjecho slowakije en waarin hij verklaarde de communisten te zullen bestrijden op demo cratische wijze met geestelijke wapenen, was voor heel Noorwegen het sein om zich achter zijn politieke leiders te scha ren tegen de communisten. Vele commu nisten in Noorwegen bedankten trouwens ook voor het lidmaatschap van hun partij naar aanleiding van deze feiten. Wat zal Scandinavië nu in de toekomst doen? Zal Amerika met het Marshall-plan druk uitoefenen op Scandinavië? Geen der drie Scandinavische landen wenst po litieke of militaire concessies te doen in ruil voor Marshall-hulp. Maar ierwij 1 Zweden steeds weer met nadruk verzekert, dat zijn deelname aan het Marshall-plan louter economisch is. laten Denemarken en Noorwegen niet na te verklaren, dat hun streven daarnaast ook de herleving geldt van de Westerse democratie en cul tuur. Zullen regering en parlement in Noorwegen een alliantie met het Westen noodzakelijk achten voor de belangen van het Noorse volk? Zal Denemarken dan volgen? In Zweden zal ongetwijfeld na de verkiezingen de buitenlandse politiek de hoofdschotel gaan vormen in de parlemen taire gaarkeuken en om bij deze niet al te fraaie beeldspraak te' blijven mis schien zullen de economische voordelen van de Marshall-keuken de materialisti sche Zweden de moed geven zich los te maken van hun Oostelijke nabuur. In verband met het overlijden van Schout bij Nacht D. C. M. Hetterschey, directeur-generaal van het loodswezen, is kolonel J. Callenfels, directeur van het loodswezen te Vlissingen, met de Gedurende de tijd, dat de minister van Binnenlandse Zaken in verband met zijn reis buitenlands afwezig zal zijn, zal het beheer van het ministerie van Binnen landse Zaken ad interim worden waar genomen door de minister van Justitie, mr. Th. R. J. Wijers. In verband met de politiemaatregelen voor het verkeer is de sluitingszitting der beide Kamers der Staten-Generaal ver vroegd van kwart voor drie op kwart voor een. De Nederlandse r.egering heeft op verzoek van graaf Bernadotte, de be middelaar in het Palestijnse conflict, be sloten 50 ton witte bonen en 10 ton erw ten ter beschikking te stellen ten behoe ve van de Arabische en Joodse vluchte lingen. De peulvruchten worden met het s.s. „Venus" op 29 September naar Bey- roet verscheept. Het bestuur van de A.N.V.V. heeft zich tot de minister van Economische Zaken gericht, met het verzoek Huize Doorn als museum in stand te houden. Thans kan worden gemeld, dat de ministerraad overeenkomstig het advies van de A.N. V.V. heeft beslist. „Huize Doorn" blijft dus als museum in stand. Op de werf „Wilton-Fijenoord" is gis teren onder grote belangstelling het m.s. „Camphuys", in aanbouw voor de Kon. Paketvaart Mij., vlot van stapel gelopen. De doopplechtigheid werd ver richt door mevr. S. DelpratVeth, echt genote van mr. D. A. Delprat, gedele geerd lid van de raad van bestuur van de K. P. M. en directeur van de Mij. „Nederland". Met ingang van 18 September 1948 wordt de maximumprijsregeling voor geïmporteerde stokvis ingetrokken, zo dat met ingang van- deze datum de prijs van dit product vrij is. Naar wij vernemen is het voor 1948 toegestane bouwvolume voor particu liere woningbouw geheel verbruikt. Nieuwe aanvragen komen derhalve eerst na 1 Januari 1949 in aanmerking voor goedkeuring. Voortaan zal er op worden gelet, dat de bouwplannen niet zodanig worden ontworpen, dat de in houd van de woning zó wordt bestemd, dat de woning uitsluitend geschikt is voor een klein gezin en opvoering van de bezetting onmogelijk is. Woningen bijvoorbeeld met een inhoud van 500 M3. moeten zodanig worden inge deeld, dat zij door zes personen kun nen worden bewoond. Met de „Waterman" zijn gisteren 1400 militairen, alle aflossingsdetachementen, be staande uit onderdelen van de Kon. Land macht, het K.N.I.L., de Kon. Marine en het korps Mariniers, naar Indonesië vertrok ken. De inscheping had een vlot verloop en werd opgeluisterd door de muziek van de koninklijke militaire kapel. Hofmeester van de negus - Nu gaat hij een boek schrijven - Vrij wonen voor Japanse ministers - Nieuw middel om oud te worden Ooit gehoord van een man, die eèn baantje afsloeg met een prima salaris, zes maanden betaalde va- cantie, vorstelijke fooien, twee auto's, een zomerhuis, tijgerjachten, volop amusement en tal van andere kleinere voordelen? Die man bestaat en het baantje ook, het werd hem aangeboden door een keizer. Kunt u zich voorstellen, dat de man, die dit alles afsloeg, genoegen heeft ge nomen met de functie van chef in een cafetaria? Dat is in Washington gebeurd. De keizer in kwestie is Haile Selassie van Ethiopië. En de man, dieenz. Erwin H. Faller, voormalig hofmeester van Zijne Keizerlijke Majesteit. Toen Haile Selassie hem zijn oude baantje weer aanbood schreef deze Faller zijn vroegere baas terug: „Het spijt me, maar er is zo een en ander veranderd sinds de Italianen ons beiden uit Afrika hebben gejaagd." De negenend'ertigjarige Faller is Zwitser van geboorte. Thans is hij Amerikaans burger door naturalisatie en in het gelukkig bezit van een Ame rikaanse vrouw en dito schoonmoeder, welke combinatie sterk genoeg is. om hem thuis te houden, al zou de „Leeuw van Juda" aan het brullen slaan. Toch denkt Faller nog wel eens en niet zonder genoegen aan die da gen tussen 1933 en 1936, toen hij de keizerlijke familie van Abessinië in goe de luim hield met diners, waarbij niet minder dan vijf vleesgerechten op tafel kwamen. Een hoogtepunt in zijn loopbaan als keizerlijk hofmeester was de 3e Novem ber 1935, toen hij van „wat kliekjes" een diner in elkaar zette voor 1200 gasten van de negus, onder wie kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden. Alle bezoe kers toonden zich zo in hun schik met het maal, dat Haile Selassie zijn opper keukenmeester vriendelijk op de schou der klopte en hem een fooitje van 800 dollar toestopte. Maar dit prachtige be gin bracht Faller grote zorgen voor de rest van het bezoek van de kroonprins, want de keizer beval hem nu, voor 14 dagen lang menu's voor het ontbijt, de lunch en het diner samen te stellen zon der een enkele schotel te herhalen. „Dat heeft me heel wat hoofdbreken gekost", zei Faller, „maar ik heb het klaargespeeld." Eens vernietigde de keizerlijke hof- drukker de met gouden letters gedruk te menu's, omdat er een Italiaanse scho tel, „ravioli a la milanaise", op voor kwam. De Italianen waren toen al on derweg en hij vond het niet patriot tisch, zo iets op te dienen. Faller verzon een andere naam en serveerde de schotel toch. Faller was de uitverkorene uit 500 sollicitanten. De koning der koningen had n.l. een zaakgelastigde naar Zwitserland ge stuurd, om daar een chefkok te huren en niet minder dan 500 gegadigden, onder wie Faller, hadden zich voor het baantje aangemeld. Faller vroeg de afgezant van de kei zer, waarom hij helemaal naar Zwit serland was gekomen teneinde een keu kenmeester voor de keizer op te dui kelen. De afgezant antwoordde hem, dat de Negus een onderdaan van een neu trale staat wilde hebben, die hem trouw zou blijven als er weer eens een oorlog uitbrak. Naarmate hij langer te Addis Abeba verbleef, zag Faller zijn taak groeien. Hij werd meer dan alleen maar keu kenprins. Hij kreeg de vrije hand in de paleishuishouding. Het paleis zelf was volgens Faller niet zo groot. Het bevatte slechts 50 ver trekken en 50 badgelegenheden. Maar onder Fallers functie viel ook het sa menstellen en uitrusten van kameelka ravanen, het inkopen der benodigde le vensmiddelen en het toezicht op het personeel. Soms kon het er wel eens raar toegaan. Zo gebeurde het eens, dat tijdens een banket van buiten een oorverdovend lawaai in de eetzaal binnendrong. Toen de gasten naar buiten keken, zagen zij drie leeuwen zo maar los rondlopen. De dieren hadden honger en ze vraten prompt twee inboorlingen op. Terwijl ze daarmee bezig waren, niet zonder elkander de beste brokken te betwisten, werd nagegaan hoe ze uit de keizer lijke kooi waren gekomen. Het onder zoek leverde de volgende feiten op: 1. Een van de drie bewakers zat in de gevangenis omdat hij een collega had vermoord. 2. De tweede was zonder ver lof afwezig. 3. De derde was dronken en had vergeten de dieren te voederen. Aangezien de leeuwen het symbool waren van Haile Selassie „de leeuw van Juda" zelf, mochten zij niet wor den gedood. Maar wat dan? Toen dacht iemand aan de bewaker in de gevan genis. De man werd onmiddellijk uit de plaatselijke bastille gehaald en naar de leeuwen gebracht. Zonder wapen of vlees dreef hij ze kalm bij elkaar en de moord vergat men toen maar en hii mocht opnieuw des keizers leeuwen be waken. Toen de Italianen te dicht bij kwamen stookten Selassie's trouwe onderdanen de hoofdstad op en met deze gingen het Zwitserse hotel en de nachtclub, die Faller had ingericht, in vlammen op. Met wat half verkoolde tafels en stoe len, die hij uit de smeulende resten van de stad te voorschijn haalde, begon hij opnieuw. Maar de Italianen namen hem gevangen. Ze geven hem twaalf dagen lang mets te eten, toen wisten de Zwit sers hem tegen borgstelling vrij te krijgen. Na een kort verblijf te Buenos-Aires kwam hij in 1937 naar de Verenigde Staten, waar hij in verschillende grote keukens de scepter zwaaide Faller heeft ook in het Amerikaanse leger gediend. In die tijd wijdde hij zijn talenten aan een generaal in een opleidingskamp, die hij buitengewoon verwend schijnt te hebben. Toen ten minste de dag kwam, waarop Faller voor de dienst overzee werd opgeroe pen, weigerde de lekkerbek zijn kok te laten gaan. Behalve vrouw en schoonmoeder zijn er twee andere redenen, waarpm Faller zijn baan in Afrika niet terug wil heb ben: hij vindt het leven in de Verenigde Staten prettig en hij wil een boek over zijn ervaringen in Ethiopië afmaken. Hij 18 hang. dat het laatste hem te Addis ken niet Z° gemakkellJk zou geluk- Ook de Japanse ministers vinden het leven te duur. Om de kosten van levensonderhoud wat te druk ken hebben zij nu bepaald, dat voor de ambtswoningen van de leden van het kabinet, de voorzitters van het parle ment en de opperrechter van het hoog gerechtshof geen huur behoeft te wor den betaald „zolang bij de wet niet an ders wordt bepaald." Wilt gij een hoge leeftijd bereiken? Eet dan gierst en bonensoep. Dit is het advies van een Japans professor, die heeft geconstateerd, dat in het Droep Sjimazawa, waar de men sen heel veel gierst en bonensoep eten, zo goed als iedereen ouder dan 80 jaar wordt. De Ned. Mij. tot Bevordering der Tandheelkunde (de landelijke tandart senorganisatie) en de organisaties der algemene ziekenfondsen hebben een stichting in het leven geroepen, het „Tandheelkundig Controle Instituut" (T. C. I.), waaraan een aantal contro lerende tandartsen benoemd is. Dis- trictsgewijze zullen dezen erop toezien, dat de verzekerden de tandheelkundige verzorging ontvangen, waarop zij recht hebben. De controle zal steekproefsgewijze worden uitgeoefend en een beperkt aan tal verzekerden zal periodiek vanwege het ziekenfonds hiertoe een oproeping ontvangen. Met de instelling van dit controle-instituut wordt tevens bereikt, dat de verzekerden en de ziekenfondsen bij eventuele kwesties voortaan worden bijgestaan door een onpartijdig advise rend tandarts, die ook het vertrouwen van de behandelende tandartsen heeft. Het geheel vormt een spreekwoord van 21 letters. 19-13-6-17 overtrek. 8-16-1-11 Engels graafschap. 18 - 2 - 15 9 - 21 artikel van het Kerkelijk Wetboek. 20-12-6-3 metaal. 10-4-7-5-16-14 een melange maken. Inzendingen tot en met Dinsdag 28 September op open briefkaart aan Het Kasteel van Aemstel (afdeling Prijs raadsel), N.Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Oplossing 28 Augustus: C S O P C O R R S P R O P R I E AUDI O E P A R U I D O R E I E N STER T E U R E U R N R R Na loting werden de prijzen toegekend aan: J. Sterzenbach, v. Hillïgaertstraat 50, Amsterdam; J. van Kessel, Zwaan- straat 7, Wijk aan Zee; H. Baars, Dutry- straat 20, Haarlem (N.); P. Th. Boeree, PI. Prinsenlaan 2, Amsterdam; M. de Haas, Zeedijk 11, Hilversum; E. Spook, Floresstraat 93, Haarlem. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 7 en L 7 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 7 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, ke per of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L 7 kan men kopen: een werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manches ter of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 8 t.e.m. H 12 en de bon nen L 8 t.e.m. L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.e.m. H 6, de bonnen L 1 t.e.m. L 6 en de rantsoenbonnen FC en F D blijven voorlopig nog gel dig. ZONDAG 19 September: 18de Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 H. Janua- rius en gezell. Credo; pref. v. d. H. Drievuldigheid; groen. MAANDAG: H. Eustachius en gezell., martelaren; Mis Sapientiam; 2 vigilie v. H. Mattheus; gewone pref.; laatste evan gelie v. d. vigilie; rood. DINSDAG: H. Mattheus, apostel, evan gelist; eigen Mis; Credo; pref. v. d. Apos telen; rood. WOENSDAG: H. Thomas v. Villanova, bisschop, belijder; Mis Statuit; 2 H. Mau ritius en gezell.; gewone pref.; wit. Roermond: H. Mauritius en gezell., mar telaren; eigen Mis; 2 H. Thomas; rood. DONDERDAG: H. Linus, Paus, mar telaar; Mis Si diligis; 2 H. Thecla; 3 tot alle heiligen; pref. v. d. Apostelen; rood. VRIJDAG: O. L. Vrouw Vrijkoop der Slaven; Mis Salve; Credo; pref. v. O. L. Vrouw; wit ZATERDAG: Mis v. Maria op Zater dag; 2 H. Geest; 3 voor Kerk of Paus; pref. v. O. L. Vrouw. Roermond: H. Ma- ternus, bisschop, belijder; eigen Mis; ge wone pref.; wit. ZONDAG 26 September: 19de Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag; 2 H. Cy- prianus en Justina: 3 tot alle heiligen; Credo; pref. v. d. H. Drievuldigheid; groen. ZATERDAG HILVERSUM I, 301 M, 18.00 pia no, 18.15 journ. weekoverz.. 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 lezing, 19.30 gram., 19.45 lezing, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 gram., 20.20 Lichtbaken, 20.50 Handel, 21.00 cabaret, 21.45 sketch. 22.00 Ger de Roos, 22.30 gram., 22.37 actualiteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.20 B.B.C.-orkest. HILVERSUM II, 415 M. 18.00 nieuws, 18.15 koor, 18.30 jazz, 19.00 artistieke staalkaart, 19.30 wereld raad kerken, 19.45 lezing. 20.05 Vara- tournees, 20.12 varia, 20.15 cabaret, 21.00 soc. commentaar, 21.13 prome- nade-conc., 22.00 luisterspel, 22.35 Jan Corduwener. 23.00 nieuws. 23.15 gram. ZONDAG HILVERSUM I, 301 M. 8.00 nieuws, 8.15 piano, 8.25 inleiding op 8.30 Hoogmis. 9.30 Kerkdienst, 11.00 kamerkoor, 11.15 gram., 12.15 piano, 12.35 lunchconc., 12.55 Zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 lunchconc.. 13.40 Spineuza, 14.00 cyclus, 14.30 Alphons Diepenbrock, 15.45 lezing, 15.55 tom bola, 16.10 sport, 16.25 Vespers, 17.00 Kerkdienst, 18.30 strijdkr., 19.00 koor, 19.15 lezing. 19.30 nieuws, 19.45 viool, 19.50 boekbespr., 20.05 de gewone man, 20.12 orkest met zang. 20.45 luisterspel, 21.20 zang en orgel, 21.45 Symphonie fantastique, 22.37 actua liteiten, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 415 M. 8.00 nieuws.' 8.15 strijdlied, 8.18 ouverture. 8.30 lezing. 8.45 Jan Corduwener, 9.12 sport, 9.15 gram., 9.45 lezing, 10.00 trio, 10.30 briefgeheim. 10.50 Fliere fluiters, 11.15 kleinkunst. 12.00 mu ziekcorps politie. 12.30 Zondagclub, 12.40 koor, 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.20 Tom Erich, 13.50 afrekenen, he ren, 14.00 Liszt, 14.05 boekbespr.. 14.30 philh. ork„ 15.20 film, 15.35 thé dansant, 16.30 sport, 17.00 koor, 17.15 harmonie, 17.30 gram.. 17.45 sport, 18.00 nieuws, 18.15 boekbespr., 18.30 de gelijkenissen. 19.00 Studiodienst. 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 waltztime, 20.45 hersengymn., 21.15 speeldoos. 21.35 luisterspel. 22.05 Haydn, 23.00 nieuws, 23.15 gram. MAANDAG HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram.. 7.45 woord voor de dag. 8.00 nieuws, 8.15 gewijde muziek. 9.00 klassiek, 9.15 jonge zieken. 9.30 gram.. 10.15 viool en piano, 10.30 Morgendienst, 11.00 Don Juan, 11.20 voordracht, 11.40 zang, 12.00 gram., 12.30 weerpr., 12.33 trio. 13.00 nieuws, 13.15 Sangh en Spel, 14.00 lezing, 14.35 grarr... 15.00 Beethoven, 15.15 gram., 15.30 koor, 16.00 lezing, 16.45 gram., 17.00 kleu ters, 17.15 Beethoven. 17.45 Indië. HILVERSUM n, 415 M. 7.00 nieuws. 7.15 gram., 8.00 nieuws. 8.15 strijdlied, 8.18 gram., 9.30 waterst.. 9.35 Wagner, 10.00 Morgenwijding. 10.20 Bing Crosby, 10.30 vrouw, 10.45 zieken, 11.20 Brahms. 11.40 lezing. 12.00 Vindobona Schrammel'n, 12.30 weerpr.. 12.33 lezing, 12.38 gram., 13.00 nieuws, 13.15 kalender, 13.20 or gel, 13.50 zang, 14.00 Beethoven, 14.30 lezing. 14.45 Paljas. 16.00 luisterspel. 16.30 sextet, 17.00 jeugd, 17.30 gram. UITSLUITEND VOOR ROOMS KATHOLIEKEN Privéles op elk verlangd uur Tel. 13525 „MODERNE KUNST" - Gierstraat S3 artistieke omlijstingen Wij hebben prima wringers in zware houten en roestvrije metalen uit voering met garantie. Natuurlijk DE ZAAK VOOR DE BETERE WASMACHINE Anlonleslraat 3 - Haarlem - Telef. 16269 Ook voor reparatie uw aangewezen adres Bom 1885 Still going strong Gen. Cronjéstraat 43 Telefoon 16990 Spaarne 3 Telefoon 17696 Kruidbergerweg 51 - Santpoort M. SPAARGAREN PLEIN 13 TEL. 21080 11526 Verzorgden wij in 1947 de behandeling van 4850 colli bagage, thans reeds over de eerste 8 maanden van 1948 waren dit er 4136, voor ver lading naar Overzeese Ge bieden. VERPAKKINGEN, VISITATIE en bandijzeren aan huis. Verzorgingen uitvoervergunning, uit maken connossementen en alle expeditiezaken. Verzorging van alle handelszendingen. Wij hebben geld beschikbaar voor auto-, motor- Assurantiekantoor „HOFGEEST" Meervlietstraat 36a Velsen Tel. K 2550—4210 Geschenkpakkeiien voor uw relaiies en vrienden in Zwitserland, Amerika en België: N.V. P. BIJVOET CO. Bloembollenkwekery en -Handel Zijlwg 204 Overveen-Haarlem Voor de afdeling technisch speelgoed kan geplaatst worden een flinke jonge man van 17 a 18 jaar met technische aanleg en belangstelling ter opleiding tot verkoper. Aanmelden Maandagavond 8—10 uur, Teslastraat 67, Haarlem-W., telef. 16224. Houtplein 6 - Tel. 18992 - Haarlem. Gonnetstr. 30, lel. 13658; b.g.g. tel. 17638 Iedere dame is verwend ondermijnt uw gezondheid. American Plastic Kunstgebitten zijn vederlicht en aangenaam in het gebruik. Pijnloze be handeling door tandartsen. Snelle aflevering. Ook over zettingen van slecht passend gebit op vederlicjite Plastic plaat en reparaties snel ge reed. Tandheelkundig Adviesbur. „HAARLEM" Stuyvesantstraat 77 rood. Heemstede: Binnenweg 172. tnl. ook op schrift, verzoek gratis en zonder verplichting. Kap overtrekken in diverse kleuren v.a. 15.Lakken, bekleden, vernikkelen. Stuur kaartje en wij komen bij U. VELDHUIS, Fuhrhopstr. 8, Haarlem-N. (bij Rijkstr.weg). B K. MEISJE z.z.g.g. op ate lier, met naaien op de hoog te. Brieven onder no. 19254 aan het bur. van dit blad. BANKETBAKKERIJ Gevraagd Maison Leyenaar, Jan van Goyenstraat 16, Heemstede. gevraagd. J. Schavemaker, Byzantiumstr. 20, Haarlem-O. Reeds 20 jaar bestaande aangeb. Ben. kap. 26.500. Omg. Haarlem. Br. onder no. 31123 bur. v. d. blad. Gevraagd brood- en banket- hakkersbediende. Bakkerij Nooy, Kruisweg 1226 bij Heemstede. gevraagd. J. FREYSE, De Ge- nestetweg 20, Bloemendaal. GEMEENTE HEEMSTEDE Bij het bedrijf voor Openbare Werken wordt gevraagd; bij voorkeur met diploma M.T.S., burgerlijke bouwkunde. Jaarwedde, 3360.4200.of ƒ3600.ƒ4440.afhankelijk van ervaring en bekwaamheid. Sollicitaties aan de Directeur bin nen 14 dagen na plaatsing van deze advertentie. Voor spoedige Indiensttreding gevraagd op fabriekskantoor. Brieven onder no. 18123 bur. van dit blad. gevraagd op kantoor van brandstoffenhandel in de omge ving van Haarlem. Spoedige indiensttreding gewenst. Leef tijd 17 18 jaar. Uitvoerige inl. en refer, onder no. 31153, bureau van dit blad. zuivere pepermunt uit de kloeke rol, die ieder één veel lekkerder vindt. M VAN SLOOTEN LEEUWARDEN Voor spoedige indiensttreding kunnen te Haarlem worden geplaatst: Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Afdeling Per- soneelzaken, Leidsevaart 396 te Haarlem. FIJNWASSERIJ HAAK, Mr. Cornelisstraat 33-35, vraagt: voor alle afdelingen. Alleen zij, die van onbesproken gedrag zijn, ge lieven zich te melden aan ons kantoor. GEVRAAGD: boven 18 jaar, v.g.g.v. Aanmelden tussen 94 uur bij de administratie van Café-Restaurant Gebrs. Brinkmann, Grote Markt, Haarlem. Per 1 of 15 Oct. op handelskantoor te Overveen JONGEDAME gevraagd voor eenvoudig administratief werk. Brieven onder no. 31105 aan het bur. van dit blad. 'Gevraagd voor spoedige indiensttreding: Vlot kunnende typen. Brieven onder no. 31145, bureau van dit blad. De encycliek van Z. H. Paus Pius XI over het herstel der sociale orde PRIJS ƒ0.75 Verkrijgbaar in de boekhandel en bij Drukkerij De Tijd, Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 65—73 franco per post ƒ0.85 bij vooruitbetaling. Postgiro 22.88.4. vraagt vrouwelijk personeel voor plaatsing als Leeftijd 16 t/m 25 Jaar. Vereiste: MULO diploma of daarmede gelijkgesteld onderwijs Solliciteties schriftelijk aan de Directeur van het Telefoondistrict, N.Z. Voorburgwal 120, Amsterdam. VRAAGT NOG STEEDS: Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afd. Personeel van „Werkspoor" N V. te Utrecht. N.V. TECHN. MIJ. P. J. F. VAN OEFFEL vraagt: ter opleiding in onze oliestook- en koeltechniek-afdelingen Persoonlijke aanmeldingen van 17.0017.30 aan ons adres: Gonnetstraat 30.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5