INDONESISCHE COMMUNISTEN grijpen naar de macht in MADIOEN d'état van Moeso Soekamo: De stad moet zo spoedig mogelijk heroverd worden Coup Drie aardappelloodsen door brand verwoest MOLOTOV KOMT NIET MEDEDELING INZAKE ABONNEMENTSPRIJS Bemadotte's laatste reis met het witte K.L.M.-toestel Drees: „Het verlies is onherstelbaar 5 Vuurzee bij Centrale Marbthallen trok honderden belangstellenden Den Haag begroet de Koningin Episcopaat over de Catechismus Rectoraatsoverdracht aan de R. K. Universiteit te Nijmegen Tot hoofd en hart .Het weer. bureaux van redactie en administratie? Stemgroep bekent dader van moord te zijn Bijeenroeping van Europese Assemblee? Elfde conferentie der gezanten met Molotov Vlammend protest tegen artikel Route Gouden Koets Rede prof. Post Hoop alleen is niet ge noeg voor de vrede Goedewaagen ontzet tot 5 Mei 1965 Hotelbrand te Den Bosch J MAANDAG 20 SEPTEMBER 1948 72ste JAARGANG Nó. 24260 De republikeinse regering heefi Zondag bekend gemaaki, dal de cotnmunisien mei gebruikmaking van een militaire eenheid een greep hebben gedaan naar de macht in de stad Madioen. Deze „coup" moet hebben plaats gehad, zo als uil verschillende radioberichten van Zondagavond bleek, uiterlijk Zaterdagochtend. De resident van Madioen, Samadikoen, bevond zich niet in de stad; hij is daar althans op dit ogènblik niet meer, zoals een republikeins radio bericht Zondagavond mededeelde. De opstandelingen, die onder leiding stonden van de P.K.I. communistische partijhebben op onwettige wijze hei bestuur in de stad Madioen in handen genomen, aldus een republikéins communiqué. De vice-burgemeesier, Soepardi, is blijkens radioberichten, belast mei het bestuur in civiele en militaire aangelegenheden door de opstandelingen. HULDEBLIJK VAN NEDERL. SCHILDERS 99 99 Jackt op de daders ALSEM FILMT WEER.... Maar pas naf véél moeilijkheden ■ilnlBlfl GROTE RRAND TE AMSTERDAM Politie stelt onderzoek in Défilé en feestelijke avondrit Kennis der geloofswaarheden van groot belang AAN DE VOORAVOND DER ASSEMBLéE Gasten moesten met schoten gewekt worden Nieuwe Tweede-Kamerlid Oud-minister Fiévez Het heengaan van admiraal Helfrich SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severla Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertehtlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. massa-arrestaties plaats gehad, hoofd zakelijk onder aanhangers van' de lin kervleugel, aangesloten bij de commu nistische partij. De belangrijkste straten staan onder strenge militaire bewaking, maar de dagelijkse bezigheden der be volking gaan gewoon door. Volgens onbevestigde berichten werden onge veer tweehonderd personen gearresteerd. Blijkens een bericht van een zender op republikeins gebied, welke enige beve len bekend maakte van het „gewestelijk bestuur van Madioen" (deze zendef is dus waarschijnlijk in handen van de op standelingen) benoemde Soepardi kolo nel Djokosoejono tot militaire gouver neur van Madioen. (Deze Djokosoejono werd bij de rationalisatie van het leger door Hatta van generaal-majoor tot ko lonel gedegradeerd Red.). Djokosoe jono was hoofd van het republikeinse bureau van de volksstrijdkrachten. Op zijn beurt benoemde Djokosoejono ma joor Moestopo, bataljonscommandant van de Benteng Merah, tot verantwoor delijk officier voor de handhaving van rust en orde en tenslotte werden alle commandanten van leger en volksstrijd krachten in het gewest Madioen opge roepen tegen heden, Maandagochtend. Madioen was de eerste stad in de republiek waar een „Marxhuis" werd opgericht. Dit geschiedde in 1946 door Maroeto Daroesman, minister van staat in het laatste kabinet Sjarifoeddin en voormalig voorzitter van de Perhimpoe nan Indonesia in Nederland. Deskundige waarnemers verklaarden tegenover Aneta, dat Madioen het centrum is van Pemoedas en leden der volksstrijdkrach ten van generaal Soetomo. Madioen is een kruispunt van spoorlijnen en werd een vergaarbak van terugkerende volks strijders uit de „zakken". Zondagavond werden redevoerin gen gehouden door Soekarno, de sultan van Djocja, generaal Soedir- man en de minister van Binnen landse Zaken tevens voorzitter van de iViasjoemi, soekiman. Soekarno verklaarde o.m.: „Moeso (de leider van de communistische partij) heeft een coup d'etat gedaan. Te Madioen werd het gezag overmeesterd. Dit is te beschouwen als een inleiding op de omverwerping van de republi keinse regering. Iedereen die Moeso kan grjjpen, helpt mede aan de red ding van Indonesië." Madioen moet zo spoedig mogeljjk heroverd worden. Alle vitale bedrijven, zoals telefoon, post, spoorwegen, electri- citeitsbedrijven, petroleum, suiker ex textiel zijn thans gemilitariseerd en alle arbeiders staan onder de krijgswetten, aldus Soekarno. Over Moeso en Pki zei Soekaron nog, dat zij gebruik hebben gemaakt van eenheden van de 29ste brigade gewezen Laskartroepen onder leiding van over ste Dachlan. Hiermee heeft overste Dachlan verraad gepleegd aan zijn land en de leger-eed geschonden. Radio-Djocja heeft medegedeeld, dat bij besluit van de opperste leger leiding (generaal Soedirman) van Zondagavond 22 uur af benoemd is tot legercommandant voor het gehele gebied van Oost-Java kolonel Soeng- kono. Soengkono heeft volmacht ge kregen om de verdediging te verster ken. Te» Djokjakarta hebben Zondagmorgen De schilders Joh. van Zweden en Gerard van Vliet, bestuursleden van de vakgroep kunstschilders in de Neder landse federatie- van beroepsverenigin gen van kunstenaars, van welke Prinses Wilhelmina werkend lid is, zijn vandaag bij H. K. H. Prinses Wilhelmina op Het Lóo ontboden, om het album van kunst- Werken uitsluitend van de leden der Vakgroep, aan Prinses Wilhelmina aan te bieden. Het huldeblijk van de .Nederlandse schilders ter gelegenheid van het 50- jarig regeringsjubileum bestaat uit pl.m. 200 kunstwerken, aquarellen, te keningen, etsen, litho's. De enorme stijging der prijzen van de grondstoffen voor de papier industrie, welke moeten worden ge ïmporteerd, heeft noodzakelijkerwijze een grote stijging van de prijzen van het krantenpapier ten gevolge gehad. In verband hiermede en ook in verband met de andere kostprijsver- hogende factoren zullen de prijzen der dagbladen in Nederland met in gang van de le October a.s. met goedkeuring van het Directoraat- Generaal van de Prijzen worden ver hoogd. Met ingang van genoemde datum bedraagt de prijs van de Nieuwe Haarlemsche Courant: per kwartaal 4.55 per maand 1.52 per week ƒ0.35 Voor het buitenland per kwartaal 6.20. Voor Indië (militairen) per lucht post: per kwartaal ƒ14.80 per maand 4.95 Voor Indië (militairen) per zee- Post: per kwartaal 2.28 per maand ƒ0.76 Het plaatselijk bureau van de leger afdeling der Pesindo werd bestormd. Het redactiebureau van het blad „Revo- lusioner" van de communistische jeugd organisatie werd gesloten. Het kantoor van de Sobsi staat onder politiebewa king en de leiders dier organisatie zijn gevangen genomen. Nog andere bureaux van kranten van de linkervleugel zijn onder politiecontrole gesteld. De trein verbindingen naar alle richtingen vanuit Djocja, die aanvankelijk waren stilge legd, zijn heden hervat. Na het bekend worden van de com munistische staatsgreep in Madioen, kwam het republikeinse kabinet Zon dagmiddag in een spoedvergadering bij een. Tot op heden is te Djocja geen openbare onrust waargenorpen. In een uiteenzetting tegenover de pers heeft generaal Spoor meegedeeld, dat, hij de situatie nauwkeurig gadeslaat. Hij achtte het niet onmogelijk, dat de com munistische vloed zou overslaan naar onder Nederlandse controle staande ge bieden en dit is iets, zeide hij, wat wij onder geen omstandigheid wensen. Desgevraagd zeide generaal Spoor: Wij zullen infiltrerende troepen terug werken achter de status-quo lijn. Hier bij is niet het eerste punt of het com munistische of niet-communistische in filtranten betreft. Generaal Spoor deel de nog mede, dat tengevolge van de hernieuwde infiltraties uit republikeins gebied de laatste dagen de verliezen toe nemen, Ritman, de officiële woordvoerder voor de Ned.-Ind. regering te Batavia, heeft Zondag gezegd, dat de situatie in de repu bliek zó slecht is, dat een explosie ver wacht kan worden. „Ik hoop, dat opbou wende elementen onder leiding van Hatta in staat zullen zijn de huidige situatie het hoofd te bieden." Sjahrir verklaarde: „De communistische agitatie is de laatste tijd zó groot geweest, dat actie verwacht kan worden. Het ziet er naar uit, dat de communisten hun ac tie zullen rechtvaardigen met de weige ring van de andere partijen om een na tionaal front te vormen." In de kringen der U.N.O. onthield men zich van commentaar op de staatsgreep. Men verklaarde niet te beschikken over ge gevens. De Commissie voor Goede Diensten be vindt zich thans te Djocja. Volgens aan kondiging zal zij Woensdag naar Batavia gaan. Bedekt met de vlag van hun vader land en van de Verenigde Naties zijn Zaterdag de stoffelijke overschotten van Graaf Folke Bemadotte en kolonel Se- rot door een Zwitserse Rode Kruis-auto van Jeruzalem naar Haifa- gebracht, waar zij, na gebalsemd te zijn, werden opgebaard in het gebouw van de V. M. C. A. Waarnemers der V.N. verbleven de gehele nacht in de lijkkamer. Ameri kaanse matrozen droegen Zondagmor gen de lijkkist van Bemadotte naar het vliegveld van Haifa. De lijkkist van ko lonel Serot werd gedragen door een de tachement Franse matrozen. Op het vliegveld presenteerden erewachten van V.N.-waarnemers en leden van het leger van Israël het geweer, terwijl de kisten in het wit-geschilderde K.L.M.-vliegtuig werden gebracht, dat Bemadotte op al zijn tochten door het Midden-Oosten vervoerd heeft. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de begrafenisplechtigheden voor Bemadot te a.s. Zondag in de Gustav Vasa-kerk in Stockholm gehouden zullen worden. Overeenkomstig Bernadotte's persoon lijke' wens zal dit in alle eenvoud ge schieden. De diensten zullen worden verricht door dominee Arvid, waarna de stoffelijke resten van de graaf gecre meerd zullen worden. Verschillende waarnemers der V.N. en Israëlitische verbindingsofficieren heb ben getypte brieven, ontvangen, waarin de groep „Hazit Hamoledeth" „Vader lands front" verklaart Bemadotte ge dood te hebben, „daar hij voor fitten werkte en Britse orders opvolgde." Van Joodse zijde wordt verklaard, dat deze groep, „uiterst rechtse dissidenten omvat binnen de groep Stern"» De regering van Israël heeft uitge breide razzia's doen houden in Jeruza- lam, Haifa en Tel Aviv. Enkele honder den personen, voor het merendeel leden van de Stern-groep werden gearres teerd. Vele leiders bleken echter onder gedoken te zijn, toen de politie een in val deed in hun huizen. Het uitgaans verbod, dat Vrijdag voor Jeruzalem was afgekondigd, is Zondagmorgen opge heven. De regering van Israël heeft zich Za terdagavond in een buitengewone zit ting verenigd met een ontwerp nood wetgeving, waardoor terroristische or ganisaties vogelvrij verklaard worden. Woordvoerders uit regeringskringen zeiden, dat deze maatregelen vermoede lijk breed genoeg opgezet zullen zijn, om zowel de Irgoen Zwai Leoemi als de Stemgroep te omVatten. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., heeft Zaterdag de Palestijnse kwestie toegevoegd aan de agenda voor de Algemeene Vergadering der V.N. Het verslag en de aanbevelingen van Graaf Bemadotte worden op het secre tariaat gereed gemaakt voor de Alge mene Vergadering. Over de opvolging De twee belangrijkste resoluties, die op de plenaire slotzitting van de Nouvelles Equipes Internationales, dit weekend te Scheveningen in een congres, waarbij vertegenwoordigers uit 17 landen bijeen waren, zijn aan genomen, zjjn die welke betrekking hebben op de bijeenroeping van een Europese Assemblée en op de samen komst van een economische commis sie in Januari 1949. Het congres heeft zich op de eerste plaats uitgespro ken voor een samenkomst van een Europese Assemblée met dien ver stande, dat deze Assemblée een zui ver consultatief karakter zal heb ben zonder uitvoerende noch wetge vende bevoegdheid. Haar rol moet zijn de practische maatregelen voor te stellen welke ten spoedigste ge nomen moeten worden teneinde een economische en politieke unie te ver wezenlijken van een vrij en demo cratisch Europa binnen het kader der Ver. Naties. van Graaf Bemadotte heeft de Veilig heidsraad nog geen beslissing genomen. Voorlopig zal Ralph Bunche, hoofd van het secretariaat der commissie voor Pa lestina zjjn werk voortzetten, doch men verwacht dat generaal Lundstroem, staf chef van Bemadotte, tot zijn opvolger zal worden benoemd. De „Osservatore Romano", het blad van het Vaticaan, schrijft dat de moord een schok van afgrijzen en consternatie door de gehele wereld heeft doen gaan. Het bericht deed alle mensen schrikken voor wje het menselijk leven nog steeds heilig is en wie de samenwerking en de vrede in de wereld aan het hart liggen. Uit heel de wereld zijn bij de familie Bemadotte en de Verenigde Naties com doleance-telegrammen binnengekomen. Namens de Nederlandse regering heeft minister-president Drees aan de secre taris-generaal der Verenigde Naties het volgende telegram gezonden: „Ben diep geschokt door de misdadige aanval, welke een ontijdig einde maak te aan het werk van graaf Bemadotte, in wiens moed en persoonlijk inzicht de Verenigde Naties hun vertrouwen had den gesteld om te bemiddelen in het Palestijnse conflict. Het verlies is on herstelbaar, doch zijn naam zal een in spiratie blijven voor allen, die voor de zaak van de vrede werken." 9 Voor de tweede maal in de afgelopen week en voor de elfde maal binnen 50 dagen hebben de afgezanten der drie Westerse grote mogendheden Zaterdag avond weer een bespreking gehad met Molotof op het Kreml. Voor de be sprekingen een aanvang namen, hadden de Westerse gezanten een kort onder houd op de Britse ambassade. Het onderhoud met Molotof duurde twee en een half uur. De Westelijke af gezanten verlieten het Kreml te 19.30 u. plaatselijke tijd. Zij begaven zich naar de Amerikaanse ambassade voor hun ge bruikelijke conferentie. Een gemeen schappelijk rapport werd onmiddellijk naar Londen, Washington en Parijs ver zonden. Roberts en Chataigneau verlieten het Kreml tien minuten eerder dan Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur, die „een zuiver Amerikaanse aangelegen heid" nog even met Molotof moest be spreken. Smith weigerde te zeggen of dit de laatste bijeenkomst was en of er een communiqué zou worden uitgegeven. Op alle vragen volgde het steriotiepe antwoord: „Geen commentaar." Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende lichte regen buien. Kouder des nachts, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In het Noorden van het land tijdelijk krachtige en langs de Waddeneilanden nu en dan harde, overigens meest matige wind tussen West enNoordwest. Zon oP: 6.24. Onder: 18.42. Maan op: 19.41. Onder: 9-35. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) ROME. Zondagavond. Naar aanlei ding van éen schandelijk artikel over Nederland, verschenen in het grote Italiaanse weekblad Europeo, hebben de Nederlandse journalisten in Rome ezamenlijk aan de Gasperi en Sforza een telegram gestuurd van de volgen de inhoud: „Ondergetekenden, Nederlandse jour nalisten te Rome, protesteren met klem tegen infame en schaamteloze artikelen van Niccola Adelfi in de nummers 151 en 152 van Europeo, waarin het Nederlandse volk op meest grove wijze beledigd wordt in heiligste gevoelens voor Vorstenhuis en pries ters en waarin gedragingen van ons volk zelf worden vervalst. Dergelijke artikelen vertroebelen goede vérstandhouding tussen Italië en Nederland, zijn onwaar en beledigend voor ieders goede smaak. Indien Ne derlandse journalisten dezelfde opvat tingen huldigden inzake vervulling hunner plichten als deze Italiaanse col lega,. zou terecht hun uitwijzing uit .Italië verlangd kunnen worden. Zij verzoeken Uwe Excellentie maat regelen te willen treffen ter voorko ming van dergelijke infamiteiten. De tekst van dit telegram zal in Neder landse kranten worden gepubliceerd." Het artikel uit het Italiaanse week blad dat de aanleiding gaf tot dit pro test was reeds de tweede beledigende bijdrage die in het blad verscheen. Het eerste artikel bevatte in het bij zonder onheuse opmerkingen aan het adres van onze Koningin en gaf een zeer laag bij de grondse en onjuiste beschrijving van de feestviering in Nederland. De cineast Henk Alsem heeft Zater dagmiddag ook de, aankomst van Ko ningin Juliana' aan de grens van Den Haag voor, zijn kleurenfilm opgenomen. Dit ging echter niet zonder moeite. Hij werd door de politie niet op het voor journalisten en fotograven gereserveer de gedeelte toegelaten, omdat hij niet in het bezit was van een daarvoor ver eiste toegangskaart. Deze kaart had hij, zoals hij mededeelde, door de moeilijk heden in verband met zijn film van de inhuldiging vergeten aan te vragen. De heer Alsem, gekleed in het uniform van kapitein, nam toen achter andere toe schouwers op een met prikkeldraad om geven stuk weiland plaats. Hij heeft daarop enige werklieden gehuurd en met hen een gedeelte van het terrein opgehoogd. Met gebruikmaking van en kele benzinevaten en wat planken kon op deze verhoging een stellage opgericht worden vanwaar hij gefilmd heeft. Honderden Amsterdammers hebben Zaterdagavond in de bre^| Jan van Galenstraat en langs het Westelijk Marktkanaal van zeer nabij de verbeten strijd kunnen gadeslaan, die de brandweer met veie motorspuiten en het waterkanon van de „Jan van der Heyden" moest voeren tegen het vuur, dat op het terrein van de Centrale Markthallen gretig voedsel vond in een complex van zes loodsen voor opslag van wintervoorraad. Tengevolge van zijn benoeming tot minister van Buitenlandse Zaken heeft mr. D. U. Stikker het voorzitterschap van de Stichting van de Arbeid neer gelegd. In zijn plaats is benoemd ir. M. H. Damme, president-directeur van Werkspoor. Deze loodsen, waarin des winters aardappelen worden bewaard, zijn van zeer brandbaar materiaal. De wanden zijn opgevuld met stro en haverdoppen om de vorst buiten te houden, terwijl de daken geheel van stroo zijn vervaardigd. Om half tien brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in loods 11, waarin onder meer zuurwaren waren opgeslagen. De brandweer onder leiding van de commandant, de heer Schuite maker, was spoedig ter plaatse, doch de loods was toen reeds een loeiende vuur massa. Gewaarschuwd door de ervaring, die men Verleden jaar had opgedaan, toen negen aardappelloodsen een prooi der vlammen werden, liet de comman dant te tien uur het sein „grote brand' geven. Uit alle delen van de stad rolden daarop de brandweerauto's aan. Ook de „Jan van der Heyde" begaf zich" naar de brandende opslagplaatsen. Hoewel duizenden liters water tegelijk op de brandende loods werden geworpen, zo dat dikke stoom- en rookwolken zich over het gehele terrein verspreidden, tastte het vuur toch de belendende lood sen 10 en 12 aan. Daar de wind in de richting van de stad was en dus niet in die van de overige drie loodsen, gaf commandant Schuitemaker tegen half elf bevel de muur van geperst stro tuS' sen de loodsen 12 en 13 weg te hakken. In de ontstane ruimte werden nu straalpijpen aangebracht, koperen bui' zen met gaatjes, waardoor water kan wofden geperst. Deze sproeiers hiel den de ruimte tussen de loodsen con stant goed nat Een straal van de „Jan van der Heyde" werd over de dakaf scheiding gelegd. Het gevolg van deze enorme water' toevoer was, dat dikke rookwolken de brand aan het gezicht van de grote schare belangstellenden onttrokken. Slechts nu en dan waren enige vlammen zichtbaar. Intussen werd alles wat zich in de loodsen 13, 14 en 15 bevond in vei ligheid gebracht. Te kwart over elf was de brandweer het vuur meester, zodat voor de nog gespaarde loodsen geen ge vaar meer bestond. Tot laat in de nacht was de brandweer met de nablussing bezig. Van de vijftien aardappelloodsen, die de Markthallen rijk waren, zijn na de branden van verleden jaar en Zaterdag er dus nog drie over. Het terrein van de brand was tengevolge van de zeer grote hoeveelheid water, die in de vuur haard werd gespoten, veranderd in een modderpoel, waarin aardappelkratten, aardappelen en karren verspreid lagen. Ook de burgemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly, kwam tijdens de blussing zich van de situatie op de hoogte stellen. De loodsen zijn eigendom van de ge meente Amsterdam. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. in verband met het feit, dat alweer opslagruimte verloren is gegaan. Enkele weken geleden toch brandden koelhuizen te Rotterdam af, de vorige week het koelhuis „Amerika" te Am sterdam en Zaterdag de drie winter- opslagplaatsen. In loods 11 was een grote partij ge droogde zuurkool, met een waarde van ongeveer ƒ95.000 opgeslagen, in loods 10 een partij fruitconserven in flessen en een partij noten, ter waarde van ƒ20.000 en in loods 12 lag een grote partij aardappelen, welke voor ƒ10.000 verzekerd was. Na 1 uur 's middags was niemand meer in de loodsen geweest. Zaterdag deed Koningin Juliana haar glorieuze intocht in Den Haag. De koninklijke familie in de crême-kleu- rige calèche bij de aankomst aan het Paleis Noordeinde Ook de komst van Koningin Juliana in Den Haag is aanleiding geworden tot een demonstratie van de genegenheid, welke de bewoners der „vroegere resi dentie" koesteren voor de Vorstin en haar gezin. Duizenden haalden haar des middags juichend in, duizenden waren op de been om haar des avonds tijdens de rijtoer te huldigen. Toen de Koningin op het paleis Noord einde was aangekomen, voltrok zich daar een groots en fraai opgezet défilé. Met de burgemeester van Den Haag, mr. J. Visser, verscheen de Koninklijke Fami lie op het balcon, waarna ruim een uur lang afvaardigingen van verenigingen, bedrijven en diensten voorbij het paleis schreden. Er werd voor het paleis een grote oranje J gelegd, gekroond met een enorme kroon en rondom gevat in een tapijt van witte bloemen. Bijna 500 zan gers zongen Koningin Juliana daarna toe. De rijtoer door verlicht Den Haag gaf des avonds wederom gelegenheid tot een spontane demonstratie van de genegen heid, welke de Hagenaars koesteren voor hun nieuwe Koningin. H. M. Koningin Juliana zal morgen in de gouden koets de gebruikelijke route volgen: paleis Noordeinde,' Heulstraat, Kneuterdijk, Lange Voorhout (Schepen straat), Tournooiveld. Korte Vijverberg en Binnenhof. Vertrek vanaf het paleis Noordeinde te één uur. De Nederlandse Bisschoppen hebben zich naar aanleiding van het verschijnen van de nieuwe catechismus in een her derlijk schrijven tot *de gelovigen ge richt. De Bisschoppen wijzen er op, dat in onze tijd de gedegen kennis van de geloofswaarheden een eerste vereiste is. De ouders moeten er daarom voor zor gen, dat de kinderen thuis de catechis mus leren en dat zij ook zelf de inhoud grondig kennen. De catechismus mag in geen enkel gezin ontbreken. 10 October a.s. zal de K.L.M. een be gin maken met non-stop vluchten van Sjanghai naar Bangkok, waar de pas sagiers aansluiting hebben op vliegtui gen naar Singapore, Batavia en Europa. Dikke rookwolken dreven andermaal over Amsterdam. De Markthallen vormden een laaiende vuurzee, waartegen de brandweer een zware strijd te leveren had ff ff In de meest critieke dagen van haar kort bestaan zal morgen in het Palais Chaillot te Parijs de Algemene Verga dering der Verenigde Naties bijeen komen om te trachten een oplossing te vinden voor de vele brandende vraag stukken, die op het ogenblik de wereld in spanning, houden en elk ogenblik dreigen de jonge vrede weer te versto ren, Met spanning ziet derhalve de we reld uit naar de resultaten van de eer ste Algemene Vergadering in Europa, die haar misschien weer hoop kunnen geven op een langere vrede. „Doch", zo drukte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, zich uit voor zijn vertrek uit Washington naar Europa, „hoop alleen is niet genoeg om vrede te krijgen." „Ik ben op weg naar de vergadering der V. N. op een wat de wereldtoestand betreft ongewoon kri tiek tijdstip," zo zeide hij voor zijn ver trek tot verslaggevers. „De belangstel ling van de wereld zal in de komende weken uitgaan naar Parijs. Het is een toestand, die veel wijsheid vraagt. De Amerikaanse delegatie zal haar best doen om de overeenkomsten tot stand te brengen, die het wereldbelang eist, daarbij de belangen van het eigen land niet uit het oog verliezend". Verrassend kwam Zondagavond het bericht uit Moskou, dat niet Molotov, doch Vishinsky de Russische delegatie zal leiden. Daarmee Is de kans op een bijeenkomst der ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier in Parijs voorlopig verkeken. Men houdt er ech ter rekening mee, dat Molotov later toch nog naar Parijs zou kunnen komen. De Commissie voor de Perszuivering heeft ontzet uit het recht werkzaam te zjjn in een journalistieke of leidende niet-journalistieke functie in het perswe zen dr. I. Goedewaagen, hoofdredacteur van De Waag, hoofd van' de afd. pers en propaganda van de N.S.B. en voor zitter raad van voorlichting van de Ne derlandse pers, president van de Neder landse Cultuurkamer en secretaris-gene raal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, tqt 5 Mei 1965. Nauwelijks waren de laatste klanken van de Bossche kermis van Vrijdag op Zaterdag Verklonken, of in het hart der stad ontdekte patrouillerende politie brand in het parterre-deel van hotel- café-restaurant Central. Het hotel was reeds gesloten en de politie moest de buitendeur forceren. Door de sterke rook kon men echter niet verder door dringen dan de gang en luid roepen der politie om personeel en logé's ta» wekken had geen succes, waarop men buiterr op straat met alarmschoten uit de revolvers de aandacht der 65 in het hotel aanwe zige personen moest trekken. Zeer spoe dig was de onmiddellijk gealarmeerde brandweer aanwezig en met twee stralen werd het vuur aangetast. Intussen zoch ten alle hotelbewoners over daken en muren een goed heenkomen. Een deel moest met brandweerladders langs de voorkant uit de bovenste verdieping worden gehaald. In twee uur was de binnenbrand geblust. De natuur spreekt het meest ver staanbaar door de bloemen. Bij de rectoraatsoverdracht aan de R. K. Universiteit heeft de scheiden de Rector-Magnificus, Prof. dr R. R. Post een overzicht gegeven van hetgeen door de universiteit in het jaar 1947/'48 is verricht, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat het een voorspoedig jaar is geweest en dat hij zich als Rector gelukkig heeft gevoeld. Na de oorlog is de univer siteit snel herleefd, om in het afgelo pen jaar de geleden oorlogsrampen volledig te boven te zijn gekomen afgezien van de boekerij der in stituten en reeds aan uitbreiding kon gedacht worden. Prof. Post verklaarde, dat al is het jaar voorspoedig geweest, er grote en gevoelige verliezen zijn geleden. Dank baar herdacht hij Prof. B. H. Molken- boer. Ook uit anderen hoofde werden zware verliezen geleden. Prof. J. R. M. van den Brink werd benoemd tot minister van Economische Zaken. Het heengaan van Prof. Rutten, aldus prof. Post, was mis schien nog gevoeliger, omdat deze, die onlangs werd geroepen tot minister van Onderwijs, de afd. psychologie tot een bloeiende en zelfstandige instelling heeft gemaakt. Prof. Post hoopte echter, dat er spoedig een zodanige oplossing zal gevonden worden, dat de afd. psycholo gie Prof. Rutten zal terugkrijgen. Naast deze verliezen staat echter een grote winst, door het oprichten van drie nieuwe afdelingen, n.L de school voor de journalistiek, die voor politiek en sociale wetenschappen en het missiologisch instituut. Voor al de instelling van het Mgr. Hoog veldinstituut, mag niet onvermeld blijven. De nieuwe afdelingen eisten nieuwe leerkrachten, zodat een groot aantal nieuwe dooenten zijn be noemd. Met- het toenemen der leerkrachten ging ook een uitbreiding der gebouwen gepaard. In vergelijking met het beschik bare volume van voor de oorlog geloof de Prof. Post, dat de Universiteit erop vooruit is gegaan. Op twee zeer belangrijke punten ves tigde hjj de aandacht: de verandering in de organisatie van het bestuur, welke beoogde het apparaat sneller te laten werken en groter contact tussen bestuur en professoren te brengen. Het tweede punt is de wet op de subsidiëring van 3 Juni 1948, welke beoogt tegemoet te komen in de kosten van de bijzondere Universiteit, hoewel zij de particuliere bijdragen niet overbodig wil maken. De staat geeft hiermede een subsidiëring, niet een gelijkstelling, hetgeen tot ge lukkig gevolg heeft dat de Universiteit ons eigen blijft, d.i. van het Katholieke volk. Bijzonder wenste Prof. Post te wijzen op de soberheid der studenten. De Nij meegse student is niet meer de door de maatschappij vertroetelde jongeman, al zit hij vaak midden op de dag op de stoep der sociëteit en houdt hij ervan laat naar bed te gaan. Prof. Post droeg het rectoraat over aan Prof. Jurgens, daarbij verklarend, dat al zal dit jaar bijzonder zwaar zijn door de last van het op handen zijnde lustrum, deze last toch licht zal zijn en dit juk zoet, wanneer de liefde ze helpt dragen. De heer M. P. J. M. Corbey te Sit- tard heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aangenomen. In zijn plaats heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd ver klaard de heer Th. M. J. de Graaf te MaasdrieL Na bevorderd te zijn tot kolonel bij de generale staf is aan de oud-minister van Oorlog A. H. Fiévez per 7 Augustus eer vol ontslag verleend uit de militaire dienst Lt. adm. Q. E. L. Helfrich, die op zijn verzoek met ingang van 1 Octdk>er eervol ontheven is van de functie van bevelheb ber der zeestrijdkrachten, zal in tegen woordigheid van deputaties van onderdelen, schepen en inrichtingen van de Koninklijke Marine, op 1 October officieel afscheid ne men van de vloot aan boord van de lucht verdedigingskruiser Jacob van Heemskerck te Rotterdam. Het afscheid op het ministe rie van Marine is%>epaald op 30 September

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1