GROTE VERWACHTINGEN, DIE SAMENWERKING MET GEALLIEERDEN IAD OPGEWEKT. NIET IN VERVULLING GEGAAN Militaire krachtsinspanning vrijwel uitsluitend gericht op Indonesië; begin wordt gemaakt met verdediging van de West-Europese mogendheden Subsidies op levensmiddelen verminderd of beëindigd M0ES0 als president van communistische republiek? Wij moeten onze aandacht niet laten verslappen Begrotingstekort op f 660 millioen bijna gehalveerd Eerste troonrede van H Koningin Juliana Weinig verrassends Rijksfinanciën geleidelijk beter lot hoofd en hart Ten dele geslaagd Saillante punten ui1 de begroting NAAR MEER ZORG VOOR KINDERRIJKE GEZINNEN Minister Lieftinck dankbaar gestemd Het weer. DINSDAG 21 SEPTEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24261 H. M. Koningin Juliana heefi hedenmiddag de gewone ziiiing der Siaien-Generaal geopend mei de volgende Troonrede: Leden der Siaien-Generaalr Slechts korie iijd is verlopen sedert ik, nadat mijn Moeder afstand deed van de Troon en de regering door mij werd aanvaard, in uw midden de eed aflegde en werd inge huldigd. Met ontroering en dankbaarheid denk ik terug aan de wijze, waarop het 50-jarig regeringsjubileum van mijn Moeder werd gevierd en bij de Troonswisseling alom uiting werd gegeven aan warme gevoelens van aanhankelijkheid ten opzichte van Haar en aan de wijze, waarop men mij heefi welkom gehefen. De herinnering aan dit alles zal mij sterken bij hei vervullen van de taak, die op mijn schouders is gelegd. Groot zal de inspanning zijn, die van ons allen wordt gevergd om hei hoofd ie bieden aan de moeilijk heden, waarvoor hei nog zo zwaar onder oorlogsgevolgen lijdende Koninkrijk gesteld is in ee« wereld, die nog geen wezenlijke vrede kent. (Vervola op pag. 5) BELASTINGOPBRENGST OVER 1948 HOGER DAN RAMING f Hatta antwoordt TROONREDE OP DE FILM HULDEBLIJK VOOR KONINGIN BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Adverten'iej 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: 3. 1. \U Boerriater HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per mïTTImeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeper» 16 cent» per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zlcti het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. De troonrede, altijd een belang rijk moment, omdat zij de plan nen der regering voor het ko mende parlementaire jaar in hoofd trekken wefergeeft, was deze keer wel in een bijzondere entourage geplaatst, daar zij voor het eerst werd uitge sproken door onze nieuwe Vorstin, Koningin Juliana. In tegenstelling tot vorig jaar, toen, wegens ziekte van Koningin Wilhelmina, de minister president de troonrede voorlas, ge^ schiedde thans de opening van de Staten-Generaèl met alle pracht en luister. Hoewel het nieuwe kabinet-Drees nog pas enkele weken 'geleden zijn program in de Tweede Kamer ont vouwd heeft, vaft toch niet te ont kennen, dat velen met zekert ver wachtingen naar de inhoud dezer troonrede hebben uitgezien, vooral omdat de heer Drees zelf .12 Aug. j.l. aankondigde, dat de troonrede de re- «ering gelegenheid zou. geven haar rogram en voornemens nader uit te werken. Inderdaad heeft de regering met deze zeer lange troonrede haar be lofte ingelost.. Wie echter verwacht heeft, dat de troonrede een weer klank zou bevatten van de weerga loze spanning, waarin de wereld mo menteel verkeert, heeft zich vergist. Rustig, kalm, zakelijk, zonder enig teken van idealisme of hartstocht, krijgen we een opsomming te horefi van de plannen der regering, die ech ter Weinig verrassends meer bevat ten. Op een moment, dat het commu nisme zich met geweld tracht mees ter te maken van sommige gebieden in Indonesië, verwacht men van een regering toch wel een iets andere toon dan: „de verhouding tot de republiek blijft bij voortduring zorg baren." Wij hebben ook reeds zo dikwijls ge hoord, dat „een krachtig optreden tegen orde- en rustver«torende ele menten noodzakelijk blijft", maar tot dusver is hier in de praktijk nog niet veel van terecht gekomen, me^ als gevolg, dat die „rustverstorende elèmenten" steeds driester durven op treden. In het kader -van de economische unie met België en Luxemburg zul len de subsidies op levensmiddelen worden verminderd of beëindigd. Het zal ongetwijfeld de regering veel hoofdbrekens kosten, om dit proces, dat zijn weerslag moet hebben op de lonen en prijzen, zonder ernstige schokken te doen verlopen. Het ver heugt ons, dat de regering bijzondere aandacht zal wijden aan de behoeften van de kinderrijke gezinnen. Moge het niet bij „aandacht" alleen blij ven! Wat de regering bedoelt met de door de werkgevers in het leven te roepen fondsen, waaruit in indivi duele gevallen uitkeringen zouden kunnen geschieden, wanneer, mede als gevolg van de omvang van het' gezin, dè inkomsten beneden het so ciaal gerechtvaardigde peil blijven, is ons niet recht duidelijk. Wordt hier niet de deur voor willekeur en onze kerheid geopend? Helaas blijkt uit de troonrede niet, dat de regering thans zal trachten het netelig probleem der politieke delin quenten tot een definitieve op lossing te brengen. Wie bijv. na het jongste gratiebesluit de reacties uit die kringen heeft beluisterd, weet, dat hier op korte termijn een oplos sing moet worden gevonden wil men gevaarlijke uitbarstingen en de mo rele ondergang van vele, vooral jeug dige delinquenten ^ermij den. Wanneer wij zo nog eens deze uitvoerige troonrede overzien, dan ontkomen wij niet aan de indruk, dat men hei' zich gemakkelijk gemaakt heeft door vele reeds plat getreden paden te bewandelen. Woor den, woorden, gemeenplaats op ge meenplaats, maar geen enkel krachtig geluid, dat .ons even doet opschrik ken. Het is, wij zeiden het hierboven peeds, of het wereldgebeuren aan on ze regering voorbijgaat, of vergeten wordt, dat Europa momenteel op een vulkaan leeft. Wij begrijpen, dat dit „program ministerie", zoals minister-president Drees het zelf noemde, waaraan geen partij of fractie gebonden is, de uiter ste voorzichtigheid wil betrachten om het vertrouwen van het parle ment niet in het minst te schokken. Het is het typische karakter van een dergelijk extra-parlementair kabinet, geen ogenblik af te wijken van de gulöen middenweg. Veel kan echter worden goedge maakt als de regering het niet bij woorden laat, maar inderdaad tot daden komt. Wij staan thans voor een uiterst beslissende pe riode, in de eerste plaats wat Indo nesië betreft. Er moet een dam wor den opgeworpen tegen de bandjir van het communisme, welke heel Java dreigt mee te sleuren. Er moeten wet ten worden gemaakt, die het Konink rijk nieuw stijl, zijn definitieve vorm geven. De komende maanden zullen veel wijsheid, doortastendheid en po litieke behendigheid vragen van ka binet en Volksvertegenwoordiging. Belangrijke wetsontwerpen móeten worden afgedaan, zoals de oorlogs schade-regeling, publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, ondernemingsraden enz. Het is te betreuren, dat deze troon rede zo weinig een afspiegeling vormt van het voor vele brandende kwesties zo beslissend uur. Moge de komende parlementaire periode bewijzen, dat het zich bewust zijn hiervan, hetwelk thans in het openbaar nog niet tot uitdrukking komt, wel degelijk in nerlijk krachtig leeft en zich spoedig door daden zal manifesteren. derlandse zijde in de internationale sfeer toegenomen, mede door de tot standkoming van de Wereld Gezond heids Organisatie. De toestand van 's lands finan- ciën noopt er toe de militaire krachts inspanning, voor wat betreft de Landmacht, vrijwel uitsluitend te blijven richten op het in Indonesië onderhouden van een voor haar taak berekende krjjgsmaoht. Voor zover betreft de Koninklijke Mari ne en de Luchtstrijdkrachten wordt daarnaast een begin gemaakt met de vorming van een bijdrage aan de gemeenschappelijke verdediging van de vijf door het pact van Brussel verbonden West-Europese mogend heden. In aansluiting aan de kortelings tot stand gekomen Grondwetsherziening zal krachtig worden voortgewerkt aan het scheppen van een nieuwe rechtsorde tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, ter verwer kelijking van het gerechtvoardigde stre ven der volkeren overzee naar vrijheid, gelijkwaardigheid en zelfstandigheid. Met verheuging mag worden gecon stateerd, dat de staatkundige opbouw van de federalistische gebieden in Indo nesië gestadige voortgang heeft gevon den. In al deze gebieden kan ook een bevredigend, zij het onderling geva rieerd, herstel van het economisch leven wórden waargenomen. De grote verwachtingen, die de sa menwerking der geallieerden in de strijd had opgewekt ook ten aanzien van samenwerking in de vrede, zijn niet in vervulling gegaan. Scherpe tegenstellin gen blijven zich openbaren. De regering zal voortgaan om in het kader der Ver enigde Naties te streven naar verster king der internationale gemeenschaps gedachte. Bijzondere aandacht wijdt zij aan de ontwikkeling van de kernen van internationale aaneensluiting die in. de L'nie tussen Nederland, België en Luxemburg en de samenwerking der Vijf Mogendheden ingevolge het ver drag van Brussel, reeds haar levensvat baarheid hebben bewezen. Een spoedige totstandkoming van de economische unie mét België en Luxem burg acht de regering van groot ge wicht. Zij werkt met kracht mede aan het wegnemen van de hinderpalen, die aan de realisering dier unie in de weg Ook op sociaal-cultureel gebied wordt nauwer samenwerking binnen de Bene lux, zowel als in verband met het Vijf- Mogendhedenverdrag voorbereid. In het bijzonder op het gebied van .de gezond heidszorg is de werkzaamheid van Ne- De verhouding tot de' republiek blijft bij voortduring zorg baren. De op grondslag van de Renville-beginselen gevoerde onderhandelingen hebben no£ niet de zozeer gewenste oplossing kun nen brengen. De herhaalde bemoeienis van de Vei ligheidsraad met de Indonesische kwes tie, ook nadat een Commissie voor Goe de Diensten in Indonesië haar werk zaamheden was begonnen, heeft niet steeds bijgedragen tot een weloverwo gen behandeling van de ingewikkelde vraagstukken, welke zijn ontstaan door de groei van nieuwe verhoudingen in Zuid-Oost-Azië. Vertrouwd mag intus sen worden, dat onze ernstige wil om aan de gerechtvaardigde vrijheidsaspi raties der'volkeren overzee te voldoen op een wijze, die tevens waarborgen biedt voor recht en veiligheid, ook internatio naal in toenemende mate begrip ont moet. Nog steeds moeten in Indonesië zware offers worden gebracht. Hulde zij hun gebracht, die en hierbij denk ik in het bijzonder aan de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht veelal onder zeer moei lijke omstandigheden met geduld en volharding hun plicht vervullen. Met eerbied gedenk ik hen, die daarbij het offer van hun leven brachten, terwijl mijn warme medegevoelen uitgaat naar hun nabestaanden. Een krachtig optre den tegen orde- en rustverstorende elementen blijft noodzakelijk. Een regeling van de rechtspositie ^an ambtelijke en particuliere werknemers onder het nieuwe bestel is in voorberei ding. De Nederlandse en Surinaamse regeringen beradep zich op een nauwere handelspolitieke samenwerking, waar mee gepaard gaat een regeling van het onderlinge betalingsverkeer. Het ligt in het voornemen, ook met de Neder landse Antillen soortgelijke regelingen te treffen. Het in de naaste toekomst wederom sluitend maken van de betalingsbalans met het buitenland biu.i een voorwerp van aanhoudende zorg. Hoewel de re sultaten, die tot nu toe, dank zij een gemeenschappelij ke krachtsinspanning, konden worden bereikt, tot dankbaar heid stemmen, moet nog een moeilijke weg worden afgelegd. Nog steeds moet in belangrijke mate een beroep worden gedaan op vreemde hulpmiddelen. In dien de Amerikaanse hulpverlening niet tijdig ware geschied, zou een ernstige terugslag in het herstel van de volks welvaart onvermijdelijk zijn geweest. Ons land is dan ook grote dank ver schuldigd aan het Amerikaanse volk, dat op grootse wijze zijn daadwerkelijke belangstelling voor Europa toont. ff. M. Koningin Juliana, die hedenmiddag de troonrede heeft uitgesproken, woonde gisteravond met Prins Bemhard een galavoorstelling in de Koninklijke Schouw burg te Den Haag by. De vorstelijke gasten in de ere-loge. In een verklaring, die hij gisteren in bet parlement heeft afgelegd, deelde de vice-president, Hatta, mee, dat volgens niet bevestigde geruch ten de communistische leider Moeso van plan zou zijn zich tot president van de communistische republiek te doen benoemen en Amir Sjarifoeddin als eerste minister aan te stellen. Volgens Hatta dachten de communis ten reeds aan eën staatsgreep, toep zij de vorming van een parlementaire re gering eisten, die door een communist zou worden geleid. Hatta wees er voorts op, dat in een democratisch land de re gering slechts door wettelijke parlemen taire middelen ten val mag worden ge- .raminir .vmrtnnpn VSI! flRfiO millioen. Minister Lieftinck heeft hedenmiddag zijn jaarlijkse millioenennota aan de Tweede Kamer aangeboden, ter inleiding waarvan hij er met dankbaarheid op wijst, dat hij over de toestand van 's rijks financiën een minder somber geluid kan doen horen dan sedert de bevrijding het geval is geweest, omdat de gelei delijke verbetering van de financiële toestand des lands weldra een stadium zal hebben bereikt, Waarin niet alleen, zoals in 1948, de gewone dienst een overschot biat, maar waarin ook de Buitengewone Dienst I, waaronder ressor teren de uitgaven van aflopend karakter, uit oorlog en bezetting volgend, nagenoeg geheel uit de gewone middelen zal kunnen worden gefinancierd. De ontwerpbegroting 1949 vertoont in totaal een nadelig saldo van f 659 679.246 tegen 1.566.038.976 volgens die van 1948 en tegen 1.294 mill, volgens de begroting 1948 met inachtneming van latere wijzigingen. Voor de Gewone Dienst vertonen de ramingen in vergelijking met die van 1948 de volgende cijfers: Uitgaven: 2417 (2426) millioen; middelen ƒ3156 (2738) millioen; voordelig saldo derhalve 738 (311) millioen. Buitengewone Dienst I; Uitgaven 1515 (4091) min.; inkomsten 776 (3054) min.; nadelig saldo 739 (1036) min. Buitengewone Dienst II (hieronder vallen kapitaals-uitgaven en -ontvang sten): Uitgaven ƒ365 (472) min.; inkom sten ƒ71 (49) min. Nadelig saldo ƒ294 (423) millioen. Voor de Gewone en Buitengew. Dienst I tezamen zijn de uitgaven ad totaal 3932 millioen of 2585 millioen lager ge raamd dan voor 1948, terwijl de mid delen ad totaal ƒ3932 min. een lagere Eerste radio-grafisch overgebrachte foto van de stoffelijke overschotten van graaf Bernadotte en kolonel Serot, opgebaard in het gebouw van de Y.M.C.A. te Haifa. Het gelaat van graaf Bernadotte is bedekt. raming vertonen van i860 millioen. Vergeleken met de cijfers van 1948, ver lagingen dus van ongeveer 40, resp. 30 pCt. Onder de huidige conjunctuur, nu de belastinginkomsten uitzonderlijk rijke lijk vloeien, verdient het volgens de mi nister stellig aanbeveling, t.a.v. de oor logsschadefinanciering uit leningen terughoudendheid te betrachten en een zo groot mogelijk deel van de uitgaven, die met kapitaalsuitgaven zijn gelijk te stellen, uit de lopende middelen te dek ken. Overwogen wordt om tegenover de belastingverzwaring, die uit het oorlogs schadeherstelplan voortvloeit (zoals be kend ca. ƒ250 mill, per jaar), een aantal tegemoetkomingen te stellen in de alge mene belastingdruk, zodat de middelen- opbrengst per saldo waarschijnlijk niet veel van de thans opgestelde raming zal afwijken. Het thans zoveel gunstiger eind resultaat van gewone en buitengewone dienst I tezamen is voor een belang rijk deel een gevolg van de omstan digheid, dat het voor 1949 verantwoord kan worden geacht de middelen 414 mill, hoger te ramen dan voor 1948. Daarnaast zijn de uitgaven 285 mill, lager gesteld. Het nadelig saldo van het Landbouw - egalisatiefonds kwam op de begroting 1948 voor met 498 mill, (het werkelijk nadelig saldo van dit fonds zal echter over 1948 waarschijnlijk 602 mill, be lopen), tegenover een ramiifg voor 1949 van ƒ365 mill. Aan de hand van de thans bekende belastingopbrengsten is komen vast te staan, dat de raming der belastingmid delen voor 1948 te laag is geweest. Ener zijds is dit veroorzaakt door het inhalen van achterstand, welke opbrengst- voor een belangrijk gedeelte in vroegere be grotingen was geraamd doch toen niet was gerealiseerd, anderdeels door onvol ledige schattingen, te verklaren doordat een jaar geleden onvoldoende gegevens beschikbaar waren, alsmede door een niet voorziene stijging van de bedrijvig heid. Veilig kan de belastingopbrengst voor 1948, met inbegrip van de ontvangsten wegens het inhalen van 'achterstand, waarmede in de ramingen geen rekening was gehouden, op 3240 mill, worden gesteld. Na aftrek van de op basis hier van te verrichten uitkeringen aan het gemeentefonds en aan het in te stellen provinciefonds ad resp. 230 en 20 mill, resteert voor het Rijk ƒ2990 mill., datis ruim ƒ450 mill, meer dan aanvan kelijk was geraamd. De ontwerpbegroting voor 1949 wijst Ten gerieve van onze lezers laten wij hieronder de meest saillante pun ten, welke de millioenennota ons biedt, volgen. 1. Het begrotingstekort voor 1949 bedraagt ca. f 660 mill. 2. Dit betekent een vermindering van het tekort ten opzichte van de werkelijke begroting voor 1948 (dus met inachtneming van latere wijzi gingen) van f 634 mill. 3. Deze veriftindering is o.m. ver kregen uit de afschaffing of vermin dering van subsidies op het levens middelenpakket van in totaal f 366 millioen. 4. Gestreefd wordt naar een ster ke inkrimping van het distributie- en contróle-apparaat. 5. Als gevolg hiervan wordt een daling van personeelsterkte bij de economische departementen verwacht van ca. 4500 man. 6. Daartegenover staat een ver meerdering van ca. 5100 man bij oor log en marine. 7. De minister stelt zich voor nog dit jaar een begin te maken met de verlichting van de belastingdruk. 8. In de naaste toekomst zullen vol gens de minister de liquide reserves van de bevolking uitgeput raken. 9. Afwikkeling der geldzuivering zal niet versneld worden. 10. Staatsschuld met f 378 millioen gedaald. een budgetverbetering aan van 499 mill., wat bereikt is door een lagere raming der uitgaven ad 275 mill., een lagere middelenraming ad 13 mill, en een lagere raming van het Landbouw- Egalisatiefonds ad ƒ237 mill. Voor woningbouwvoorzieningen is in totaal geraamd 54 mill. Het ligt in de bedoeling het in de toekomst daarheen te leiden, dat de gelden, benodigd voor de door de gemeenten aan particuliere bouwers ingevolge de Financieringsre- geling 1948 te verstrekken leningen on der verband van tweede hypotheek, niet meer door het Rijk aan de gemeenten worden verstrekt, doch zoveel mogelijk door de gemeenten zelf op de kapitaal markt worden opgenomen. Blijmoedigheid is zo natuurlijk voor het hart, dat als deze ontbreekt er iets moet haperen aan levenswijze of aan de omgeving waarin mén ver- keert. bracht en niet door de macht zoals de communisten nastreven. Na te hebben gezegd, dat deze laatsten hun dictatuur willen opleggen, zei Hatta als besluit: „Indien een dictatuur nood zakelijk is, dan mag zij niet het werk vdTi een partij zijn maar van één man. die boven alle partijen staat" Soeripno, de voormalige republikeinse vertegenwoordiger te Praag, die de over eenkomst met de Sovjet-Unie tot stand bracht, heeft Maandagavond voor d» zender der opstandelingen, die radio- Gelora Pemoeda Indonesia blijkt te zijn, een redevoering gehouden. De uitzending van de toch reeds zwakke zender werd gestoord, zodat Aneta van deze rede geen samenhangend verslag kan maken. Soeripno zeide o.a. dat de regering Soekarno-Hatta een anti-communis tische houding heeft aangenomen, het geen, naar hij zeide, gelijk staat met een anti-democratische houding. Kij sprak voorts zijn dank uit aan de strijdorganisaties, die hadr medewer king hebben verleend aan de coup te Madioen. Hij deelde mede af te treden als Indonesisch vertegenwoordiger in het buitenland. Blijkens dezelfde zender heeft Moeso Zondagnacht de radiorede van Soekarno beantwoord met een rede voor dezelfde radiozender, waarvan deze zender Maan dagavond een herhaling gaf. Moeso, die zeide, dat het volk in het gewest Ma dioen, door zelf de macht in handen te nemen, thans in staat is, ook •zelf de nationale revolutie te leiden tot nu toe geschiedde zulks door een andere klasse, de „bourgeois", aldus Moeso stelde de vraag, of het volk nog langer accoord kan gaan met de politiek van Soekarno en Hatta, die „in feite tegen over Nederlanders en Engelsen een ca pitulatie-politiek voeren en het vader land willen verkopen aan de Ameri kaanse kapitalisten". Moeso wees ér op. dat Soekarno in de Japanse tijd aan de macht is gekomen en met de Japanuers heeft samengeheuld. A.F.P. meldt nog: de twee grootste anti-communistische partijen in de re publiek, de Masjoemi eil de P.N.L, neb ben te Djocja een „Nationaal Onafhan kelijkheidsfront" opgericht, zo meldt Antara. Deze nieuwe organisatie heeft ten doel, de republiek te beschermen en de regering Soekarno-Hatta te ver dedigen. Een officiële Nederlandse mili taire zegsman deelde aan United Press mede: „Wij moeten onze aan dacht niet laten verslappen. Op het ogenblik kan van Nederlandse in terventie echter geen sprake zijn. Als de communistische invloed ge vaarlijke vormen gaat aannemen zullen wij misschien in actie moe ten komen." Antara meldt uit Djocja, dat de republikeinse minister-president Hatta in een interview heeft ver klaard, dat de republikeinse rege ring niet zal toestaan, dat de Ne derlanders tussenbeide komen in de communistisch^ opstand in de repu bliek. Deze verklaring van Hatta is bedoeld als een antwoord op het voorstel, gedaan door minister Stikker, om gezamenlijk het-com munisme in Indonesië te bestrijden. „Wij aanvaarden geen enkel voor stel, in welke aangelegenheid ook. De republikeinse regering zal niet toestaan, dat de Nederlanders tus senbeide komen in iets, dat op re publikeins gebied plaats vindt. De op stand te Madioen is een geheel in terne aangelegenheid en wy zullen onze eigen middelen aanwenden om hem te onderdrukken. De Neder landers hebben zich nergens mede te bemoeien", aldus Hatta. Een vermindering van het begrotings tekort over 1949, vergeleken met de gewijzigde begroting 1948, van f 1294 mill, tot f 660 mill, geeft aanlei ding tot enige voldoening, al moet hier aan direct worden toegevoegd, dat eerst recht van voldoening kan worden ge sproken, indien een volledig evenwicht wordt bereikt. Immers dan eerst zal van een normaal beeld kunnen worden ge sproken. Gezien het enorm tekort op de begroting van 1948 mocht evenwel voor 1949 nog niet verwacht worden, dat minister Lieftinck erin zou slagen zijD begroting in balans te brengen. Men mag zich echter thans, nu de millioenennota voor ons ligt. afvragen, of de bezuinigingen, zoals deze uit de begroting blijken, volledig aan de gestel de verwachtingen beantwoorden. En dan moet het antwoord min of meer para doxaal luiden. Immers hét bedrag der vermindering van het begrotingstekort mag dan al groter zijn. dan wij verwachten mochten, toch vragen wij ons nog af, gezien de aard van de bezuinigingen, of het niet moge lijk was geweest, dit bedrag nog aan merkelijk verder op te voeren en of en dit is minstens zo belangrijk mi nister Lieftinck zijn bezuinigingen eigenlijk niet gezocht heeft in het af schuiven van zijn eigen moeilijkheden op het Nederlandse volk. Beschouwen wij n.L deze bezuinigin gen nader, dan springt ons onmiddellijk in het oog, dat deze voor een zeer be langrijk deel gevonden zijn in het ver minderen van de subsidies op het levensmiddelenpakket. M.a.w. de gelden, die de regering eerstijds noodzakelijk achtte, teneinde de huishoudelijke bud getten van de bevolking niet te versto ren en de loon- en prijspolitiek te voeren, die zij volgens haar zienswijze gewenst achtte, worden thans voor een vrij aanzienlijk deel ingehouden. Inderdaad stellen wij ons op het stand punt, dat subsidiëring van het levens middelenpakket, indien enigszins mo gelijk, vermeden dient te worden, om dat het de moeilijkheden slechts ver legt en camoufleert. Wij betoogden dit reeds meermalen. Wij verheugen ons daarom, dat de regering de juiste toe stand gaat herstellen en wij kunnen het billijken, dat zij thans geen abrupt einde aan haar subsidiëringspolitiek heeft willen maken, teneinde al te grote schokken te voorkomen. Het moet ons echter van het hart, dat wij niet geheel inzien, dat de omstandigheden om aan deze politiek geheel of gedeeltelijk een einde te maken thans zoveel beter zijn. dan enkele jaren geleden. Men mag het ens dan ook niet euvel duiden, dat wy het geheel slechts zien als ingegeven door het resultaat van de recente be sprekingen op het Chateau d'Ardennes, waar de wens naar voren is gekomen om het prijspeil van zowel België als Nederland meer met elkaar ia overeen stemming te brengen, teneinde de basis te leggen voor de definitieve totstan^ brenging van de economische unie. Vervolgens loopt als een rode draad door de begrotingen van de diver se departementen de opheffing of inkrimping van de distributiemaatrege len en van het staatsingrijpen in het be drijfsleven. Wat deze beide tendenties betreft want het zijn nog maar tenden ties, zullen 'er ongetwijfeld slechts zuch ten van verlichting opgaan met mis schien hier,en daar een enkele uitzon dering. Als een van de gevolgen van de beoogde maatregelen mag o.m. verwacht worden, dat het aantal functionarissen in overheidsdienst, zoals bij de distribu- fcediensten en de prijsbeheersing, een sterke vermindering zal ondergaan Een alleszins lofwaardig streven waardoor het ambtelijk apparaat tot meer nor male proporties zou kunnen worden te ruggebracht. Zou kunnen worden terug gebracht, want wij hebben met enige verbazing geconstateerd, dat volgens de begroting op 30 Juni 1948 in totaal 106.637 man aan burgerlijk Rijksperso neel in dienst was, terwijl voerzien wordt, dat dit aantal in 1949 ca. 107.000 man wordt. Als verklaring voor deze vermeerdering zegt de millioenennota simpelweg: „Het burgerpersoneel van het ministerie van Oorlog er. van Ma rine moet aanzienlijk worden uitgebreid o.a. ter vervanging van militair perso neel bij diverse onderdelen." Een nuch ter optelsommetje leert ons, dat bij de departementen Financiën, Economische Zaken en Landbouw in totaal ca. 4500 man zullen worden afgevoerd, terwijl de departementen Oorlog en Marine 5100 man nieuw personeel zullen aan trekken. Het is misschien een beetje te ondeugend te veronderstellen, dat de overtollige mensen van het ene depar tement voortaan hun benen zullen schuiven onder een krijgshaftiger bu reau. Er zijn ongetwijfeld nog meer punten in de nota, die bespreking verdienen, doch wij hebben slechts willen aanto nen, dat weliswaar de minister van Fi nanciën voor een groot deel is geslaagd in zijn bezuinigingsmaatregelen, doch dat hij zeker nog verscheidene posten zal kunnen vinden, die hem bij zijn streven verder kunnen voorthelpen. Verwachting tot Woensdagavond: In de kuststreken: Wisselende be wolking met vooral aanvankelijk nog enkele buieh, geleidelijk wat afne mende, maar langs de Waddenzee tijdelijk nog krachtige Noord-Weste- lyke wind. Weinig verandering in temperatuur. In het binnenland: Tamelyk hel dere en koude nacht. Morgen over dag wisselende bewolking met en kele verspreide lichte buien. Onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot matige wind tus sen West en Noord-West. Zon 6.25—18.39. Maan 19.57—10.51. Polygoori-Profilti verkreeg toestem ming tot het vervaardigen van een film- reportage van de plechtigheden in de Ridderzaal. Onder meer is het uitspre ken van de Troonrede door H. M. Ko ningin Juliana opgenomen. Namens de commandant, officieren, on derofficieren en soldaten van het vijfde bataljon regiment stoottroepen te Amba- rawa (Java) is gisteren aan H. M. Ko ningin Juliana op het paleis Noordeinde te Den Haag een huldeblijk aangeboden in de vorm van een bewerkte zilvere i cassette, ontworpen en vervaardigd door de edelsmeden Brom te Utrecht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1