STAD EN OMGEVING HOOFDPIJN? In Zandvoort dit seizoen 800.000 bezoekers VLOER BEDEKKING öBesm Plantsoenen in de plaats van tramrails Een vaststaande conclusie Steeds meer internationale vraag naar kampeerruimte Nederlandse Katholieke Grafische Bond Jonge middenstanders! Op weg naar Amerika Patates frites in discrediet Ruim tl00 werklozen in het rayon Haarlem Vredesklokken te Santpoort Amsterdam—Utrecht weer electrisch Hoe spelen de R.K. clubs? Plechtige afkondiging Grondwetswijziging AGENDA' WEBER „De Spaarnestad" 3.9° 5.75 Uit het land van Groenendaal Splinters Rijdt U een nieuwe wagen? Concordia begint uitstekend DINSDAG 21 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 C.A.O. administratief personeel in grafische bedrijven Staven ijs waren te duur Geslaagde bloemen tentoonstelling Dahliakeuring Onderwijzersexamens Burgerlijke Stand Leerling Triniteitslyceum gaat daar studeren Jongeren, attentie! Advies bevestigd Orgelbespeling 'i Kan van Uw ogen komen Raadpleeg een oogarts en ga voor Uw bril naar Grote Houtstraat 166 t/o Houtbrug BRANDSTOFFENHANDEL Te licht voor een kwartje Een dief bekent Twee flessen wijn verdwenen Een brandje In het water Paard schrok van trein Eenrichtingsverkeer in Spaarnwouderstraat Onze militairen overzee GROENENDALER Qroot deel gaat straks weer aardappelen rooien J eugd scha aktour nooi SANTPOORT St. Donatus beschermde kerk en pastorie Blinden komen zingen Koninklijke onderscheiding Aanbesteding Wijzigingen Grondwet Op Woensdag 29 September Beurs van Amsterdam JRL 9 Maak kennis met ons onderhoudsabonnemenl In Nederland, Oost en West in de H.V.B. Woensdag 22 September a.s. zal dit onderwerp behandeld worden in een bijeenkomst weike gehouden zal worden in gebouw „St. Bavo", Smedestraat, 8 uur. De heer Essers, hoofdbestuurder van de Ned. Kath. Grafische Bond, zal deze C. A. O. bespreken. Hier worden verwacht alle R. K. hoofdarbeiders (sters) die werkzaam zijn in de grafi sche bedrijven. Voor eventuele verdere inlichtingen kan men zich vervoegen bij het secretariaat van de Ned. Kath. Grafische Bond, afd. Haarlem, de heer A. Wigman, Graaf Willemstraat 21. Het bestuur van de K. J. M. V. „St. Augustinus" schrijft: Inderdaad, er bestaat in Haarlem nog een K. J. M. V. Met een kleine kern groep gingen de Katholieke Jonge Middenstanders na de oorlog weer aan het werk. Nu het zakenleven zich weer. gaat ontplooien, wordt het tijd voor de jonge middenstand zich met problemen op zakelijk, sociaal en cultureel gebied bezig te gaan houden. Alle Katholieke jonge middenstanders, die zich hiervoor interesseren, hun stand hoog willen houden en helpen opbouwen, worden uitgenodigd eens kennis te komen ma ken. Iedere Woensdagavond kunnen zij terecht op de Ged. Oudegracht, in een zaal van de Credietbank, hoek Jaco- bijnestraat, alwaar de bijeenkomsten worden gehouden. Voor de verwezenlijking van onze idealen hebben we een hechte organisa tie nodig, steunend op het gezonde fun dament van vriendschap en collegiali teit en geschraagd door de onverwoest bare peilers van ons katholiek zijn. Voor de Haarlemse economische rech ter had zich Maandag de Haarlemse ijs- handelaar W. J. B. R. te verantwoorden inzake het berekenen van een te hoge prijs voor staven ijs. Hij verkucht deze n.l. voor 75 cent per stuk, hoewel ze slechts 66 cent per stuk mogen kosten. Het tweede punt van de dagvaarding vermeldde, dat R. een aantal ijsstaven had verkocht tegen een totale prijs, die hoger lag dan was geoorloofd. Verdachte erkende het tenlastegeleg- de, doch zeide, dat niet alle klanten een ta hoge prijs moesten betalen; alleen zij, die buiten de stad wonen of die geringe bestellingen doen, kwamen hiervoor in aanmerking, daar de vrachtkosten in die gevallen hoger lagen. De Officier van Justitie vroeg beves tiging van het vonnis van de tuchtrech ter, i. e. 20 boetes van f 5 en één van f 8400. De verdediger wees er op, dat de on kosten voor R. bij kleine leveringen groter zjjn dan bij grote, en meende, dat in deze zaak geen sprake is van op zet. Om verschillende redenen vond pleiter de overtreding formeel. Hij zei- de, dat wanneer de hoge boete gehand haafd zou blijven, dit ruïneus zou zijn voor de zaak van zijn cliënt De rechter vond het geen formele overtreding en meende, dat er wel de- geliJÉ sprake is van opzet. Het vonnis was conform. De bloemententoonstelling welke door de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" in het Volkskoffiehuis werd georganiseerd, is uitstekend geslaagd. De leden van de cursus bloemschikken en -binden welke nu al enige jaren achtereen onder lei ding van mevrouw Annie Wigman wordt gehouden, kregen gelegenheid om opnieuw te bewijzen, waartoe zij in staat zijn en het gevolg is geweest, dat deze tentoonstelling de voorgaande ver heeft overtroffen. De jury heeft eerste prijzen toegekend aan de inzenders, Freule De Jong, Willy Franken, P. Klaase, A. Nunnink, W. Bosch, J. Ko- nings, W. Nieuwenhuis, P. Warmerdam, A. Klaase, J. Bosch, P. J7 v. Tol, D. Schuyt, Q. W. Stroet, die bovendien in vele gevallen eveneens tweede en derde prijzen behaalden. Er was voor deze tentoonstelling nog weer meer publieke belangstelling dan anders, zodat de organiserende vereni ging in alle opzichten tevreden kan zijn. De Nederlandse Dahliavereniging heeft gisteren in het Krelagehuis haar jaar lijkse dahliakeuring gehouden, zij het dit jaar op iets beperkter schaal. De firma Maarse uit Aalsmeer won met „White Superior" de eerste prijs voor de beste Nederlandse dahlia, een zilve ren beker. Deze firma verkeeg ook een beker voor de beste buitenlandse aan winst, namelijk met „Janine Sawyer". De kweker Bos uit Hillegom werd win naar van de beker voor de beste pom pondahlia en wel met „Frambosie". De bronzen plaquette voor de beste klein- bloemdecoratief sleepte de heer E. S. Hemerik uit Leiden in de wacht met „Bronzen Elsie". Aan de Rijkskweekschool te Haarlem werden 32 cursisten van de eenjarige op leiding geëxamineerd, van wie er 29 slaag den. e* wel de dames: H. Roggeveen, A. Poutsma. W. Langhorst, P. Roosen, M. Schrijner. L Vreem, allen te Haarlem: L, Meijer en B. Mohl, te Heemstede; B. de Muinck Keizer en S. van Nieuwenhuijze, te Aerdenhout; A. Pannekoek, te Eind hoven: C. Tuekermann, te Overveen; J. Wansink, te Hengelo; W. Wezenaar. te Santpoort; V. de Witt, te Bloemendaa!: B. Zalm, te Umuiden en de heren: R. Beunderman, K. Hoogland. K. Lassche, H. van Leeuwen. M. Smit. H. Snltjer, J. Phi- lippona Dives, allen te Haarlem; K. v. d. Wateren, te Santpoort; K. Engel en T. Goejer, te Beverwijk; H. Bij, te Heem stede: H. Valkenburg, te Amsterdam en W. Wilgenkamp, te Bloemendaal. Afgewezen 3 candidaten. De examen3 zijn hiermede geëindigd. In totaal werden 51 candidaten geëxa mineerd; 46 behaalden de akte, van wte •er 37 ook de bevoegdheid verwierven voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. Ondertrouwd: M. Oorthuis en G. J Barnhoorn. Geboren: M. L. ZeemanVan Hons- wijk z; M. M. SteenkistGieliam z; M. J. C. DorlandtAnthonisse z; W. Schaap Funcke z; J. van DragtKrocfce z; W. G. PetersenVos z; A. C. van Dam Koenen z; V. Eijkhout—De Jong d; E ZonneveldPauk d; E. J. Heinsbergen Erb d; C. M. de Jong—Golstein d; V. C. NieuwenhuizeCoone d; J. Snoeks Van Rumpt d. Overleden: C. R. Hulscher, 83 j„ Volta straat; A. C. J. van WeesSmit, 73 j., Jan Steenstraat; C. Tieleman, 6 d., Lot- terstraat; G. P. BalestraPolet, 81 j., Kenaupark. Een 17-jarige Haarlemse jongen, A. L Hoedeman, die dit jaar aan het Trini- teitslyceum slaagde voor het eindexamen 5-jarige H.B.S.-A., viel de eer te beurt door het Departement van Onderwijs te worden uitgekozen, om in Amerika aan het St. Thomascollege in St. Paul te gaan studeren. Het bestuur van dit Ame rikaanse College had een plaats aange boden voor een Europees student, en aan het Nederlands Departement het verzoek gedaan te willen bemiddelen. Thans is de jonge Haarlemmer met nog enkele andere uitverkorenen, o.a. uit Heemstede en Aerdenhout, die in ver schillende steden zullen studeren, op weg naar de Nieuwe Wereld. De Jongeren-Organisatie in de K.V.P. heeft voor dit jaar een punt gezet ach ter de weekenden-reeks, welke voor de gehele Kring Haarlem werd georgani seerd. Met voldoening mag daarop wor den teruggezien, verschillende actuele problemen vonden er een grondige en vruchtbare behandeling. Nu hervatten de afdelingen, zoals de nog maar korfc traditie dat wil, in de maand September hun werkzaamhe den. In i kleine kring stelt men zich op de hoogte van vele problemen en strijdvragen. Men brengt, zo nodig en mogelijk, na degelijke oriëntatie de me ning mondeling of in geschrift ter ken nis van de partij. Werkplannen voor de komende maan den behoeven nog slechts de goedkeu; ring van de Jongeren-vergadering. Ook een ferme voorbereiding op het aan staande jaarlijkse partij-congres is men, vooral ten opzichte van de jeugdpolitiek, voornemens ter hand te nemen. Moge de Jongeren-Organisatie ook in Haarlem en omgeving en zijn afde lingen in Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Santpoort en Beverwijk er in slagen veel tot de staatkundige vorming van de jonge mensen bij te dragen. Voor Haarlem en onn^idellijke omge ving geldt als contact-adres: Hyacin- thenlaan 14 rood te Haarlem. Voor de Kring Haarlem, welke zich uitstrekt over het gedeelte van Noord- Holland ten Zuiden van het Noordzee kanaal, uitgezonderd Amsterdam, is het adres: N. Ruyskade 92a, Muiderberg. Hedenmorgen heeft de kantonrechter, belast met de afwikkeling van de tribu naalzaken, uitspraak gedaan in de zaak tegen de Zandvoortcr W. J. M., die lid van de W. A. geweest is en in deze functie o.a. aanvoerder was van een bende, die destijds de woning van de Zahdvoortse burgemeester binnendrong. De kantonrechter bevestigde het advies van het Tribunaal, waarvoor M. reeds terechtgestaan had, namelijk een inter nering van 4)4 jaar. Donderdag 23 September zal de heer George Robert het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt: Koraal- voorspel: „O Lamm Gottes, unschul- dig", J. Pachelbel; Toccata Duodezima (uit „Apparatus musico-organisticus 1690"), Georg Muff at; Sonata II, (Grave- Adagio-Allegro maestose e vivace-Fuga, F. Mendelssohn Bartholdy; Koraalvoor- spel „Herzliebster Jesu", Joh. Brahms; a. Deuil, b. Improvisation, S. Dupuis; Fi nal, César Franck. De heer J. Smaling heeft zijn 30-jarig jubileum gevierd bij de wasserij „Hoek - en Vaart" te Santpoort. Directie en per soneel hebben hem in de feestelijk ver sierde cantine gehuldigd en hem een haardstoel en een fruitmand aangebo den. (Adv.) BIOSCOPEN: Rembrandt: Adieu chérie (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Zonson dergang (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Saludos Amigos (a. 1.), 2.15, 4.15 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De weg naar Sacramento (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Casanova's avonturen (18 j2, 4.30, 7 en 9.15 u. en Spaarne-theaterDown Mexico way (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. DINSDAG 21 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelbespeling 19.3020.30 u. WOENSDAG 22 SEPTEMBER Concertgebouw: Nationale avond Volks universiteit, 8 u. dat weet ieder in Haarlem en daar buiten, alles wat maar mogelijk is om U warm door de winter heen te helpen hebben wij steeds gedaan en wij zullen het blijven doen. U wilt het ook ervaren? Best, maardan beslist dezer dagen Uw kolen- bonnen 3 en 4 naar: Friese Varkenmarkt 610 Telefoon 14164 13904 (Spaarne bij Viaduct) (Adv.) Hij stond met zijn kraampje op de weekmarkt in de Floresstraat en verkocht lekkere hapjes aan trek- krijgende kooplieden en van het rond wandelen wee-geworden kopers en koopsters. „Een portie patate-frite, me neer": het gevraagde werd reeds in een keurig zakje aangereikt. '„Ik krijg 25 cent, mevrouw,'' volgde dan en de koopster voldeed gaarne aan deze verplichting. Zo ging het iedere week en voor vele mensen was het pf[- tate-frite-kraampje tenslotte onmisbaar geworden. Het was op een Donderdag in April, toen twee heren naar het kraampje gin gen, niet om een geurig hapje te be machtigen, maar om zo'n lekker ding eens aan een onderzoek te onderwerr pen en op de keper te bekijken. Al dra begreep de man-achter-de-lekkernijen, dat zijn nieuwe klanten ambtenaren van de Prijsbeheersing waren. „Hij is te licht, meneer. Hoe komt dat?" Verbou wereerd zei de ondervraagde: „Dat kan niet, mijne heren; ze zitten lang genoeg in de oven en hebben een kleurtje naar hun geurtje." „Ja, dat kan wel, maar ze wégen te licht voor een kwartje!" De heren had den gelijk en er was niets aan te doep; de man ging op de bon. En Maandagmorgen volgde het twee de deel van de historie voor de econo mische rechter. „Veel te hoge prijs hebt u berekend in verhouding tot het ge wicht van de patate-frite." Eigenlijk moet deze versnapering n.l. l'OO gram wegen, wil men haar voor één kwartje van de hand doen. De dagvaarding ver meldde, dat die van verdachte 79 gram wogen en dus beneden het vereiste ge wicht waren. De overtreder, zich even gemakkelijk voelend in het bankje als anders in zijn kraampje, zei, dat het aan zijn bakinstallatie had gelegen. „Ze verloren ook veel van hun gewicht, om dat op de duur de waterdamp er uit vloog." De rechter wees verd. er op, dat hij enige tijd geleden voor eenzelfde overtreding bij de tuchtrechter had te rechtgestaan. De f 400 boete heeft daar na zeker geen verandering gebracht! Verdachte zei echter: „Ik ben niet door gegaan; het gaat mij niet om een paar aardappelen." De officier vond, dat verdachte niet al te veel respect had voor een proces verbaal en vroeg eenzelfde straf als ook de tuchtrechter in deze zaak reeds had opgelegd, n.l. f 250 onvoorwaardelijk en f 1000 voorwaardelijk. De' rechter veroordeelde conform. Het bestuur van de R.K. Haarlemse Tafeltennisvereniging Winfried is, na de ledenvergadering van Dinsdag j.l., als volgt samengesteld: voorzitter: F. de Ridder, secr.: A. Tromp, penningm.: Th. de Ridder, competitieleider: P. Hoornhout, commissaris: P. Handgraaf. De verdachte G. J. F., die de Haar lemse recherche een dezer dagen heeft gearresteerd wegens diefstal van een schrijfmachine te Amsterdam, heeft thans bekend zich ook te hebben schuldig ge maakt aan diefstal van een geldbedrag grootff 175 en 50 losse textielpunten uit een woning, waar hij zelf eeti half jaar heeft gelogeerd. Er zijn twee flessen wijn ontvreemd uit een etalage van ëen groentenwinkel in Haarlem-Noord. De vrouw had des nachts om half vier glasgerinkel ge hoord, was gaan kijken, doch vond toen niets verdachts. Des morgens om 8 uur vermiste zij de flessen. Men vermoedt, dat een geopend raam de toegang is geweest. Om zes uur hedenmorgen werd brand gemeld in het distributiebureau in de Zijlstraat. Bij onderzoek bleek, dat door kortsluiting in een scllakelkast enige kabels waren gaan smeulen. De kort sluiting is vermoedelijk ontstaan door verdroging van de rubber. De brand weer heeft geblust zonder water te ge ven. De schade bleef beperkt tot de schakelkast. Ter hoogte van de Schreveliusstraat geraakte Maandagmorgen om kwart voor acht een 8-jarige jongen spelenderwijs in het water van de Leidsevaart. Een passerende dame, die zelf niet kon zwem men, sprong hem na. Beiden werden door omstanders uit het water gehaald. Maandagmorgen reed een groenten- handelaar met paard en wagen onder het spoorwegviaduct óp de Brouwers vaart, toen juist een trein passeerde. Het paard schrok en sloeg op hol. Op de Houtvaart reed het span een wiel rijder aan en kwam daarna tot stilstand. Het achterwiel van het rijwiel w£rd ver bogen. Persoonlijke ongelukken waren er niet. B. en W. van Haarlem hebben beslo ten, daarbij overwegende, dat als gevolg van de grote toeneming van het gemo toriseerde vervoer en de geringe breedte van de rijweg in de Spaarnwouderstraat een toestand is ontstaan, welke in strijd moet worden geacht met de eis van vrijheid en veiligheid van het verkeer, genoemde straat gesloten te verklaren voor het verkeer met? alle motorrijtui gen en bespannen wagens in de rich ting van de Amsterdamse Poortnaar de Hoogstraat. Vrijcfag 1 October zal in de Gemeen telijke Concertzaal een grote documen taire film vertoond worden over „Het leven van onze Nederlandse militairen in Indië". Als sprekers treden op mgr. J. J. Noordman, kolonel-hoofdaalmoeze nier 1940 b.d., en ds. J. Bronsgeest, Ned.- Hervormd predikant te Haarlem, réser ve-veldprediker 1940. Het zomerseizoen 1948 is ten einde en Zandvoort maakt de balans op van een badseizoen dat zo veelbelovend be gon en zo teleurstellend eindigde. Het seizoen zette goed in met een zonnige Hemelvaartsdag en prachtige Pinkster dagen. Maar spoedig kwam „de klad" in het weer en behoudens een ■yveek in Juli en enkele zonnige Zondagen is er van behoorlijk strandweer geen sprake geweest. Met het stralende zomersei zoen 1947 in het geheugen, moet de beoordeling van het seizoen 1948 wel in mineurstemming geschieden. Als men echter de verschillende getallen (die op voorlopige schattingen berusted) ook met 1946 vergelijkt, dan is het resultaat 70 cm. br««d TAPIJT met de««!n 70 cm. breed lm. Coeos Tapijt In dlver«e kleuren 100 cm. breed Bouclé AQ Tapijt, In Jaspé of Moiré Os 100 cm. braad mm ie NEPACOTAPIJT 7. VRIJE KARPETMATTEN 4V.3U KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Nog een goede maand en de tram HaarlemHeemstede, de be roemde gguden lijn, rijdt haar dodenrit De rails zullen dan nog niet worden opgebroken, want tot 3 Januari 1949 zal de interlocale tram naar Lei den nog door de Heemsteedse dreven snellen. Voor onze gemeente komt dan echter een opgelegde kans, om het uiterlijk aspect van verschillende lanen en wegen te verbeteren. Een groot ge deelte van de wegen, waar in thans nog de rails liggen, leent zich uitstekend voor de aanleg van een mooi plantsoen in het midden. Daardoor wordt niet al leen het uiterlijk van Heemstede ver fraaid, maar men voorkomt er tevens door, dat bijvoorbeeld het gedeelte Val kenburgerlaan tot aan de Glipperbrug een renbaan wordt voor motorrijtuigen zoals op de Weeresteinstraat te Hille gom, met alle noodlottige gevolgen van dien. De aanleg van plantsoenen zal haastige automobilisten remmen. Mis schien zien zij dan ook wat van de schoonheid van de aangelegde plantsoe nen en de daarin bloeiende bloemen en omdat bij het eenrichtingsverkeer slechts één auto een andere kan passe ren en men terdege rekening moet houden* met het verkeer uit vele zij wegen, is jakkeren uitgesloten. Op het gedeelte BrodsteewegBin nenwegRaadhuisplein moet de aanleg van een plantsoen onmogelijk worden geacht Onze voorvaderen hebben daar wel een in sierlijke bochten aangeleg de weg van gemaakt, die ontegenzeg lijk eenmaal zeer schoon is geweest, maar daarmede is dan ook alles gezegd. Natuurlijk zou het wel mogelijk zijn, deze wegen breder te maken, doch dan zouden alle bewoners hun grote voor tuin gratis aan de gemeente moeten afstaan. Afgezien van het feit, dat daar tegen heel wat bezwaren zouden ont staan, al hebben de bewoners van de Jan v. Goyenstraat dit offer wél ge bracht waardoor zij thans een zeer plachtige straat bezitten zou het ge mis van die tuinen door de velerlei va riaties toch van zeer nadelige invloed op het uiterlijk van deze wegen kunnen zijn en het is nog maar een vraag of eed plantsoen in dit gemis kan voor- zien. Te beginnen echter met de Valken burgerlaan wordt de situatie ineens veel gunstiger, want als de rails daar ver wijderd zijn, leent het middengedeelte zich uitstekend voor de aanleg van een plantsoen. Dit kan dan prachtig aanslui ten op het Valkenburgerplein, door de aanwezigheid van de kerk, een der mooiste pleinen, zo niet het mooiste van iet tegenwoordige Heemstede. Ook op het verdere deel van de Valkenburgerlaan tot aan de Glipperbrug Kan op de plaats waar de trambaan ligt een zeer fraai plantsoen worden aangelegd en slechts op het gedeelte van de ingang van Groe nendaal tot de Dr. Kuyperstraat aan de Oostzijde zal de weg moeten worden verlengd om het gewenste doel to kun nen bereiken. Verder dan de Glipper brug zal men niet kunnen gaan, omdat daarna de rest van de Glipperweg steeds smaller wordt en men op de grens Heemstede-Bennebroek geen passende afsluiting zou kunnen maken, al kan de weg daar met behulp van de tegen woordige trambaan minstens tweemaal zo breed worden gemaakt. Deze afslui ting zal dus voor de Glipperbrug moe ten worden, gevonden en gezien de aan wezigheid van de jeugd aan de Glip zal het góed zijn, indien deze van te voren wordt geïnstrueerd, het plant soen te ontzien. Daarbij mag wel een pluim op de haardos van de jeugdige mannelijke en vrouwelijke Heemstede naren worden gestoken, want over het algemeen worden de plantsoenen hier wel gespaard, al kan het natuurlijk al tijd nog beter. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de lezer zich bij het vernemen van deze plannen die voorlopig althans nog in geen enkel opzicht officieel zijn achter het bekende oor krabt om dat hij daarin het refrein van het be kende liedje hoort „Wie zal dat betalen". Daarop is maar één antwoord en dat is: de gemeente. Natuurlijk vindt ieder in- gezetene een deel van die kosten op zijn belastingbiljet terug, doch procentsge- wijze zal dat niet zulk een hoog bedrag zijn. Bovendien zijn we nog niet zover als in andere gemeenten, b.v. Hillegom, waar bepaalde groepen van bepaalde lieden gezamenlijk een bedrag bijeen brengen en dat ter beschikking van het gemeentebestuur stellen tot verfraaiing van de gemeente, êen inderdaad hoge prestatie. Of een dergelijk gebaar in Heemstede nodig zou zijn, is een aan gelegenheid, waarover men van mening kan verschillen; Heemstede is nog geen noodlijdende gemeente en zal dat ver moedelijk ook «cel niet worden. Ander zijds moet worden erkend, dat 'n derge lijke actie een niet gering bewijs zou be tekenen van goede burgerzin en als zo danig zou het misschien grotere waar de hebben dan alleen geldelijke. In dat opzicht kan het voorbeeld van Bloe mendaal worden aangehaald, waar dank zij de offervaardigheid van de ingeze tenen een geweldig werk als het open luchttheater tot «tand is gekomen. Daarom meent Groenendaler dat een tactisch beroep op de ingezetenen, wan neer zulks nodig mocht zijn, zeker niet onbeantwoord zal blijven. Echter alleen als laatste middel. Het spreekt vanzelf, dat niet iedere gemeente in fie gunstige omstandigheid vekeert, een trambaan te vervan gen door een plantsoen en wanneer ooit de thans met zoveel geestdrift aange kondigde autobusdiensten nog eens vyorden vervangen door vliegende omni bussen, zal de gemeente de dan vrij komende wegen zeker ni^t voor een zelfde doel kunnen benutten, de Plano logische voorkeur voor groenstroken ten spijt. Het zal natuurlijk nog wel even duren, voordat alles gereed is, maar aangenomen mag worden, dat in de zo mer van 1950 wanneer het althans al leen van Heemstede afhangt het as pect van onze gemeente weer zoveel is vooruitgegaan, dat de vreemdelingen bijna niet uitgekeken komen over de schier overmatige rijkdom aan plantsoe nen in dit zo 'merkwaardige oord. Bloe mendaal zal dan met het openlucht theater velen trekken, maar Heemste de met zijn schat van keurig aangelegde plantsoenen en pleinen zal niet minder aantrekkelijk blijken te zijn en dan gaat het er om, de vreemdelingen een passen de accommodatie te geven, aansluitend bij de waardigheid en de wel zeer be voorrechte positie van deze gemeente. Dit is echter een onderwerp waarover Groenendaler een volgende maal hoopt te schrijven. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem omvat een groot aantal ge nieenten en slechts twee maal per jaar worden de cijfers gespecificeerd, zodat de statistische cijfers van de gemeente Haarlem, die op 1 Augustus werden .vastgesteld voorlopig moeilijk stof tot vergelijkingen geven. In het rayon bedroeg het aantal werk lozen op 11 September j.l. 1131, van wie 892 mannen en de rest vrouwen. Dit aantal zal binnenkort weer belang rijk dalen, omdat de oogstwerkzaam- heden der z.g. oost-colonne nu afgelo pen zijn, maar met het rooien van con sumptie-aardappelen begonnen zal wor den. Wat Haarlem betreft, kunnen we tot 1 Augustus de volgende cijfers met commentaar geven. Op 1 Januari 1947 waren er 1602 werklozen ingeschreven, van wie 1441 mannen; op 1 Januari 1948 waren het er 1024 en op 1 Augustus j.l. 514, van wie slechts 1 tewerkgesteld bij de D.U.W. (in Januari 244). Enkele beroepsklassen vragen de aandacht door het bijzondere verloop. Begin 1947 zochten 348 bouwvakarbei ders werk, begin van dit jaar 228 en in Augustus nog maar 31. De grafische nijverheid kent practisch ,geen werklozen, bij de metaalnijverheid zijn het er gemiddeld 30. Wij wezen er onlangs reeds op, dat de grootste moeilijkheid de kantoorbe dienden geven. Het hoogste aantal werkzoekenden in deze branche werd in April 1947 genoteerd, n.l. 190; daarna zakte het aantal, maar het is toch steeds om de honderd blijven zweven. In Januari 1947 waren er nog 254 on geschoolde arbeiders zonder werk, nu zijn het er npg ongeveer 60. Voor min der validen zijn de cijfers resp. 173 en 55. Er zijn in Haarlem practisch geen vrouwelijke werklozen, hoewel opmer kelijk is, dat er altijd nog 33 genoteerd staan bij de groep textielnijverheid en kledingindustrie. Vrouwelijke werkzoe' kende kantoorbedienden waren er maar 16 in Augustus van dit jaar. Op Zaterdag 9, 16 en 23 October zal de schaakclub „Rolland" haar tweede jeugdschaaktournooi houden. Gespeeld wordt in kwartetten, waarvan de win naars naar gelang het aantal deelnemers in twee of mëer groepen worden inge deeld. De eersten dezer groepen zullen dan spelen om een wisselbeker. Gespeeld wordt in gebouw Irene aan de Elswouds- laan 1 te Overveen van 18 tot en met 22 uur. Jeugdige schakers tot en met 18 jaar kunnen zich o.a. opgeven bij de secretaris, H. Kerkheide, Lambrecht van Dalelaan 19 te Overveen. Op hetzelfde ogenblik, dat vanaf het bordes van het stadhuis de wijzigingen van de grondwet plechtig werden afge kondigd, kwam de Arrondissements rechtbank te Haarlem in het gebouw van de Justitie aan de Jansstraat bij een. In het bijzijn van alle rechters, officieren van justitie, griffiers en per soneel las de president, Van Tuyll van Serooskerken, de wijzigingen eveneens voor. In het weekblad Handelsbelangen wordt o.a. opgenomen de crediteuren- lijst in het faillissement van J. C. Clee- ren, in borstelwerk, zeemleder enz. to Driehuis, gem. Velsen. Het passief is groot f 14.564.19, waar van f 237.50 preferent. Het actief is nog niet juist bekend. Verwacht wordt, dat de twee nieuwe luidklokken op 15 October in Santpoort zullen arriveren. Zij komen van de klokkengieterij van Petit en Fritsen in Aarle-Rixtel. De grote klok heeft een gewicht van ongeveer 700 K.G. en draagt tot rand schrift: „Sancta Maria, funda nos in pace. Heilige Maria, geef ons blijvende vrede." Daarnaast komt er een kleinere klok van rond 420 K.G. met het op schrift: „S. Donatus, vivos voco, mortuos plango, fulgura frango. H. Donatus, ik roep de levenden, de doden betreur ik, de bliksems verbreek ik." Dat de kleine klok wordt toegewijd aan de H. Donatus, heeft een heel bij zondere oorzaak. Van een overleden parochiaan kreeg de pastoor eens een beeldje van de H. Donatus, patroon te gen onweer en luchtgevaar. Tijdens de evacuatie, toen ook kerk en pastorie Ontruimd moesten worden, liet de pas toor dit kleine beeldje rustig staan en hij vroeg deze heilige kerk en pastorie te bewaren voor alle onheilen, die van uit de lucht konden komen. Ook de mannen en jongemannen uit de parochie, die in militaire dienst gin gen, werden aan St. Donatus aanbevo len. Santpoort heeft alle reden dankbaar te zijn, want alle kerkelijke gebouwen zijn gespaard en alle militairen zijn nog ongedeerd. Vrijdagavond geeft het Amsterdams Blindenkoor in Santpoort een concert ten bate van de Amsterdamse Blinden- vereniging Reeds eerder concerteerde dit koor met veel succes in IJmuiden. Het programma vermeldt zowel instru mentale als vocale muziek, en decla matie. niet zo verontrustend als men zou ver wachten. Het aantal bezoekers aan Zandvoort bedroeg in 1948 rond 800.000. Vergeleken met 1947, toen het millioen overschreden werd, een gevoelige teruggang. In 1946 werden evenwel 770.000 bezoekers ge teld en dat was (wat het weer betreft) een tamelijk normaal seizoen. De strandpachters zagen hun qmzet tot 60 van 1947 dalen, er wérden 200.000 strandstoelen verhuurd (1947: 325.000), een aantal gelijk aan dat van 1946. Het aantal baden in de badinrich tingen was 80.000 minder dan de helft van dat, in 1947 verstrekt, n.l. 170.000 Van groot belang is de voltooiing van de Burgemeester van Alphenweg, welke in Augustus kon worden geopend. De autoraces werden door 40.000, de mo torwedstrijden door 20.000 personen oe- zocht. Het volgend jaar zal ongetwijfeld van deze weg nog meer profijt worden getrokken door de dan te organiseren wedstrijden. Verwacht worden twee autowedstrijden, n.l. een voor sport wagens en een met renwagens, terwijl men ook rekent op twee motorwedstrij- den. Ongetwijfeld zal men voorts moei te doen om de weg het volgend jaar ook als baan voo.r wielerwedstrijden in ge bruik te nemen. Doch afgezien daar van, ook als tourweg die een mooi duin gebied ontsluit zal deze weg de attraccie van Zandvoort verhogen. Er wordt door aumomobilisten, motorrijders, fietsen en wandelaars geregeld van de weg gebruik gemaakt. Het kampeerterrein op het Noordelijk strandgedeelte is volledig bezet geweest De toenemende belangstelling voor het kamperen blijkt ook hieruit, dat hon derden aanvragen van kampeerders we gens plaatsgebrek moesten worden af gewezen. Voor het eerst maakten ook buitenlanders van het kampeerterrein gebruik, n.l. Fransen, Belgen, Zweden en Denen. Het laat zich aanzien, dat het kam- peervraagstuk in intercommunaal ver band moet worden bezien, daar het in tensieve gebruik dat reeds van het Zand- voortse strand wordt gemaakt uitbrei ding van de voor kamperen bestemde strandstrook bezwaarlijk maakt. Wat de ordemaatregelen betreft het strandschap bracht daarin een verzach ting, in die zin dat de voor badpakken en zwembroeken verboden strook werd verkleind- Niet alle bezoekers van Zand voort stemden daarmede in; ook sommige strandpachters, vooral de badinrich tingen, maakten bezwaren. De maat regel werd in Juli uitgevaardigd, maar de weersomstandigheden waren sinds dien zodanig, dat de wijziging bijna niet aan de practijk kon worden ge toetst. De handhaving van de ordemaat regelen werd bemoeilijkt door een won derlijk aandoend vonnis van de Haar lemse kantonrechter, die een overtre der van de strandschapsbepalingen vrij sprak. De ambtenaar van het openbaar ministerie heeft inmiddels cassatie in gesteld, zodat de Hoge Raad hier te be slissen zal krijgen. Het gemis aan voldoende accommoda tie (vooral hotels en pensions) deed zich ook thans weer gevoelen. Vooral na de grote sportevenementen van de K.N.A C. en K.N.M.V. bood Zandvoort geen vol doende gelegenheid om de duizenden bezoekers nog even vast te houden. Een 'belangrijk voordeel van deze gebeurte nissen ging daardoor verloren. De gemeubileerde, kamerverhuur le verde niet zulk een opbrengst op als m het vorige jaar. Het slechte weer bracht ook menige huurder er toe het „hand geld" prijs te geven en niet te Zand voort te gaan logeren. De jubileumfees ten waren voor velen ook een aanlei ding om eerder dan anders de stad weer op te zoeken. Zodoen'de was op het eind van Augustus de grote drukte voor Zandvoort al voorbij. Al met al: het seizoen 1948 beant- woorddé niet aan de verwachtingen en hoewel over- het algemeen een bevre digend resultaat werd bereikt, zullen verschillende zakenmensen de winter met zorg tegemoet gaan. Bij Kon. besluit is aan de heer A. M Jansen, die heden zijn 40-jarig jubileum als jachtopziener bij de familie de'Fa- vauge viert, toegekend de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Voor de riolering van de nieuw aan te leggen straten nabij de Potgieterstraat werd het laagst ingeschreven door Schmidt en Gart te Haarlem voor f6.427. Het hoogst werd ingeschreven door de Jong en Borst te Haarlem voor f 15.245. Het werk was begroot op f 12.755. De gemeente verstrekt de nodige materia len. De afkondiging van de Grondwet ge schiedde te Zandvoort tijdens ^en korte plechtigheid in de raadzaal, Welke door wethouder Kerkman werd bijgewoond. Alvorens tot voorlezing van de wetten over te gaan, gaf de secretaris een korte uiteenzetting van het onderscheid tus sen de grondwet en de gewone wetten; namelijk door inhoud, hogere rangorde en wijze van wijziging. Aanwezig waren ook de leerlingen van de hoogste klasse der Ulo-school onder leiding van het hoofd, de heer van der Waals. De collecte van de vereniging tot be strijding van t.b.c. onder spoorwegper soneel bracht rond f 120 op. De Nederlandse Spoorwegen zul len Woensdag 29 September het opnieuw geëlectrificeerde baanvak AmsterdamUtrecht officieel in gebruik nemen. Dit baanvak vormt het sluitstuk van de herelectrificatie. (Niet-officiële 3% Neder 1. 1948 3 -3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 bei. fac. Ned. Handel Mij. ce, A.K.U. Van Berkel's Patent Caivé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens ceri Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubbei HolL Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mil Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mij. eert. Koersen) Vorig Opening slot 21/9 99% 97% 9711-98 98% 98% 163gl löSgl 123% 171'/2 152% 199% 286 283 248% 339% 165% 187 153 176% 257% 155% 159 203 287% 246% 338% 168% 177 259 156 Aandachtig luisterend stond Spaarne- babbelaar gistermiddag om half 3 tussen- het gewone volk. De meis jesband van het padvindersgilde in het district Haarlem trommelde dat het een lust was voor de oude muren van het stadhuis en de menigte, waaronder heel onopvallend Spaarnebabbelaar, Keek naar het lege bordês, waarover een heel duur Perzisch tapijt was gehangen. „Wie trouwt er?" vroeg een moedfer met twee kleine kinderen, die met een heleboel andere moeders r- met bestem ming Maandagmarkt was blijven „Mens ik weet 't niet" was het ant woord ejj men bleek zo slecht op de hoogte te zijn van het naderende plech tige moment, dat men algemeen op de bruid bleef wachten. Maar er kwam geen bruid, wél verschenen klokslag half drie vele bruidegommen in jacquet en met hoge hoeden. Wat somber keken ze, in tegenstelling met de padvindsters, die lachten naar kennissen en zich uit verkoren voelden. „Wie binne dat?" vroeg weer een an dere juffrouw aan een meneer, „Dat is het college van Burgemeester en Wethouders, met de gemeente-secre taris mitsgaders enige raadsleden" do ceerde de meneer en hij ging voort „het gaat hier om' de afkondiging van de wij ziging der grondwet en dat is eep groot democratisch gebeuren". „Dus d'r konjt geen bruid? Ga mee, Annie, dat lezen we wel in de krant". Spaarnebabbelaar voeljie zich uitermate gevleid en hij dacht bij zichzelf: als er toch eeits geen kranten waren, wat zou er van de mensen terecht moeten komen. Men zal er graag een cent méér voor geven. Met vaste stem en minder vaste hand las de secretaris de vier wijzigingen voor. De menigte zweeg opvallend. Blijk- m baar ging velen toch een licht op, dat er een historisch ogenblik was aange broken. Telkens als een wijziging was voor gelezen bolden de meisjes met de trom petten hun wangen en bliezen het voor spel van „Hoort zegt 't voort". Een ori gineel idee temidden van louter forma liteit. Na een kwartier verspreidde zich de menigte. Spaarnebabbelaar bleef in diep gepeins verzonden op de tramrails staan, tof*ergernis van de tramconducteur, die riep: motten ze aanstonds voor u ook hoge hoeden opzetten?Ruw. kan toch de werkelijkheid zjjn. Van Lent's Autobedrijven Heemstede, Raadhuisstr. 63, Tel. 28810 Heemsteedse Dreef 201 (Adv.) Op Zondag 26 September. VolendamWFC EmmaVelsen WE—ADO GVO—DEM m—De Meer RKWAIW Aalsmeer—DCG PurmerendOFC Onze GezellenSAVM SJCHBC Teylingen—Lis.se Inzendingen tot .Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sport redactie van Het Kasteel van Aemstel, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. Gistermdidag te half drie zijn de wet ten van 3 September 1.1., houdende ver andering in de Grondwet, plechtig afge kondigd. In Nederland is art geschied in een plechtige openbare zitting van de Hoge Raad der Nederlanden, van elk der ge rechtshoven en der arrondissements rechtbanken. Op hetzelfde tijdstip zijn de wetten tevens voorgelezen in iedere gemeente in Nederland voor of in he huis der gemeente. In Nederlands- Indië, Suriname 6n Curagao is op het zelfde uur de afkondiging geschied. Van hét ogenblik der plechtige afkondiging af vormen de bij voormelde wetten vastgestelde bepalingen met de onver anderd gebleven hoofdstukken en arti kelen de Grondwet van het Koninkrijk der Nederlanden. Te 's Gravenhage is de plechtige af kondiging geschied in een buitengewone openbare vergadering van de gemeente raad, welige mede werd bijgewoond door de commissaris der Koningin, mr. L. A. Kesper, de gouverneur der residentie, generaal-majoor ir. M. Tans en de bur gemeester van Pontianak, S. Daoed Hi- dayat. Het seizoen in de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. is Zondag ingezet met een uitgebreid programma, waarin onze R. K. elftallen 'zich nog niet zo erg goed geweerd hebben. In de afdeling IA moest Geel Wit b.v. het loodje leggen bij EDO 3 en een zelfde lot onderging ADO 2, dat bij DIO 2 op bezoek moest. In IB deed Con cordia het veel beter en door een 4—2 zege op Beverwijk 2 vestigde de Hille- gomse club weer de volle aandacht op zich. Maar DEM 2 deed het in dezelfde afdeling heel wat minder, door met 41 van DSK te verliezen. DSS, 2 verrichtte in de 2e klas-afde ling een uitstekende prestatie door te gen Halfweg 2 gelijk te spelen, waarbij DSS zelfs een overwinning verdiend zou nebben. Van Hoofddorp Boys—DSK 2 konden we tot onze spijt geen uitslag tijdig in ons bezit krijgen. TYBB 2, dat verleden jaar degradeerde naar de twee de klasse, begon met een 2—1 nederlaag egen het sterke WH, maar HBC 3 over won Spaarnestad met niet mipder dan 5—1. Voor een teleurstelling zorgde Voge lenzang door van VI. Vogels met 4—2 te verliezen, maar in 2D kwamen enkele fraaie successen uit de bus. Onze Gezellen 2 klopte Haarlem 6 met 8—1 en Velsen 3 werkte ook al met grof ge- schut door Schoten 4 met 71 te klop pen. TYBB 3 verloor echter met 3 1 van Kennemers 5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2