Tegenstelling tussen Oost en West werpt donkere schaduw over UNO Marshall, Bevin en Schuman confereren in Parijs DE WERELD ROND W ALLE WEGEN LEIDEN NAAR PARIJS TSJECHISCH ZIJN STEM EPISCOPAAT DOET HOREN Bernadotte 's testament: Bestand vervangen door formele vrede Israël De Koningskwestie in België blijft een struikelblok Spaak herziet zijn regeringsprogram Optimistische Visjinsky, volle agenda en verwarring in paleis Erkenning van Hyderabad uitgesteld Hongaarse kinderen terug naar huis BRITSE VLOOT WORDT UITGEBREID Amerikaanse troepen blijven op Korea Kotikqv gelast revisie van vonnissen DINSDAG 21 SEPTEMBER 1948 PAGINA 4 Westerse gezanten brengen rapport uit De Veiligheidsraad Nieuwe toewijzingen der E.C.A. HANDEL MET DUITSLAND HERVAT Van boomkwekerij-producten Heen en weer tussen Hoger- en Lagerhuis Vóór de UNO-vergadering van heden Piccard en Cosyns naar Dakar KOUDE OORLOG TEGEN DE KERKEN Babel Nederlandse journalisten door Sforza ontvangen Plechtigheid op Orly Franse communisten willen plaatselijke verkiezingen Nachten van lijden - jaren van leed - door Rheumatische pijnen. t Reeds op de das van hun aankomst ln Parus hebben de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken George Marshall en zijn Britse collega Ernest Bevin Maandag op de Quai d'Orsay be sprekingen gevoerd met de Franse mi- nisier van Buitenlandse Zaken Schuman over de Berlijnse crisis en het verloop van de besprekingen in Moskou. Mar shall werd vergezeld door John Foster Dulles, adviseur in buitenlandse aange legenheden dér republikeinse partij, Jefferson Caffery. Amerikaans ambas sadeur in Parük Lewis Douglas, Ame rikaans ambassadeur in Londen en Charles Bohlen, adviseur in Russische aangelegenheden van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Bevin was in gezelschap van sir Brian Robertson, Brits militair gouverneur in Duitsland en William Strang, de des- kund'ge in Duitse aangelegenheden van het Foreign Office. De Moskouse faze van de besprekin gen over Berlijn schijnt thans geëindigd te zijn, wat men vooral hieruit op maakt, dat de Westelijke afgezanten Roberts, Chataigneau en Bedell Smith, die twee maanden lang onderhandelin gen hebben gevoerd met Molotov naar Parijs geroepen zijn om daar verslag uit te brengen aan hun ministers. De Ame rikaanse gezant in Moskou, Bedell Smith, zal alvorens naar Moskou terug te keren eerst een bezoek brengen aan de V. S., waaruit men opmaakt, dat de Moskouse besprekingen voorlopig niet zullen worden voortgezet. Ook de Amerikaanse militaire gou verneur in Duitsland generaal Clay zal met zijn politieke adviseur Robert Mur phy naar Parijs komen om aan de con ferenties deel te nemen. De terugkeer van de gezanten wordt door politieke waarnemers in Londen beschouwd als de duidelijkste aanwij zing tot nog toe, dat de onderhandelin gen te Moskou thans een critiek punt bereikt hebben en de drie Westelijke mogendheden ernstig overwegen of het raadzaam is ze onmiddellijk te be ëindigen. Men gelooft, dat deze situatie is ont staan omdat Molotof tijdens zijn laatste onderhoud met de Westelijke afgezan- Parijs, 20 September. De Veiligheidsraad heeft vanmiddag moeten besluiten de behandeling van de klacht van Haiderabad tegen India te laten rusten, totdat hem ampeler en officiële informaties hebben bereikt aan gaande hetgeen tussen beide partijen is voorgevallen sedert de Raad Donderdag middag j.l. de" vertogen van resp. de Haiderabadse en Indische delegatie aan hoorde. De gedelegeerde van Haiderabad knn de Raad deze inlichtingen niet ver schaffen, omdat ook hij evenals de voor zitter voor zijn informaties geheel aan gewezen was op de berichtgeving van dagbladen en radio. Dit gold ook het bevel van de Nizam om de klacht tegen India in te trekken. Enige officiële in structie dienaangaande had de Haide rabadse delegatie, die de situatie „ver dacht" vond, niet bereikt. Een interven tie van de gedelegeerde van India, waarin deze een door hem van de Nizam ontvangen telegram te voorschijn bracht, dat de Haiderabadse delegatie dan wèl opdracht gaf de klacht in te trekken in het minst niet onder de druk van India! werd beleefd, zij het met 'stille bevreemding, door de Raad aangehoord en boekte uiteraard geen ander gevolg dan dat de situatie uit Veiligheidsraads- oogpudt er nog verwarder ging uitzien. Inmiddels wijst een verklaring van de Amerikaanse gedelegeerde Jefsup duide lijk de weg, die deze Haiderabad-India- affaire, voorzover de Verenigde Naties daarmede gemoeid zijn, thans zal gaan. Hij vroeg, dat beide partijen de Raad van het verdere verloop op de hoogte zouden houden, en verzekerde, dat de Raad met grote aandacht de ontwikke ling zal volgen, in de hoop, dat deze ont wikkeling een stevige steun zou bieden aan de beginselen van rechtvaardigheid en goede trouw, die de beginselen der Verenigde Naties zijn. De luchtbrug naar Berlijn heeft de Britse regering tot dusver 2.500.000 pond sterling gekost. In drie en tachtig dagen hebben de Britse toestellen 75.000 ton goederen naar Berlijn vervoerd en on geveer 10.500.000 km. afgelegd. De Canadese minister van Buitenland se Zaken, Saint Lambert, heeft in een radiorede verklaard, „dat het voor" Ca nada noodzakelijk is een sterke gewa pende macht te bezitten in verband met de onzekere periode, welke de wereld doormaakt". J Een Joegoslavische generaal, Peko- dapchewitsj, heeft verklaard, dat het Joegoslavische leger versterkt zal wor den als antwoord op alle „lasterlijke aantijgingen van onze vijanden, welke ook door enige volksdemocraten geuit worden." Een viermotorig York-vliegtuig, dat dienst deed bij de bevoorrading van Berlijn, is Maandagmorgen met acht ton voedsel bij het opstijgen van het vlieg veld Wansdorf neergestort. De vier in zittenden kwamen om het leven. Het was het eerste Britse vliegtuig, dat bij de bevoorrading van Berlijn verloren is gegaan. De blokkade van Berlijn heeft tot 31 Augustus aan Engeland 1 millioenpond sterling gekost aan extra-uitgaven voor de luchtnfacht, aldus een verklaring van de pl.v. minister van Buitenlandse Zaken Mayhew. Otto Bovenstein en dr. Werner Best, twee der voornaamste Nazi-leiders in Denemarken tijdens de oorlog zijn door een tribunaal in Kopenhagen ter dood veroordeeld. De generaals von Hanne- ken en Günther Pancke, die met de beide bovengenoemden de „grote vier" der Deense bezetting vormden, werden resp. veroordeeld tot 8 en 20 jaar ge vangenisstraf. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, is Maandag in de Ca nadese hoofdstad Ottawa aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren over de handelscredieten der beide landen. Winston Churchill kwam Maandag aan boord van de particulier Dakota van Lord Beaverbrook op het vlieg veld van Nice aan. Hij begaf zich ter stond naar de villa van Lord Beaver brook in Cap d'Ail, waar hij de laatste dagen van zijn vacantie in Frankrijk zal doorbrengen. ten op Zaterdag niet volmondig kon in stemmen met het verzoek van de Wes telijke mo^ndheden aan de Sovjet-re- gering om nieuwe instructies aan maar schalk Sokolofsky in Berlijn te zenden, waardoor het mogelijk zou zijn, dat de vier militaire gouverneurs hun bespre kingen over de blokkade van Berlijn en de Berlijnse valuta hervatten. De conferentie van Maandagavond be gon om kwart over zes en duurde pre cies een uur. De besprekingen zullen vandaag worden voortgezet. Men ver wacht echter geen beslissing voor het einde van de week, daar de ministers De E.C.A. heeft voor de volgende drie maanden 1.796 millioen dollar toege wezen onder het plan-Marshall. Als deze toewijzing is verbruikt zal er nog slechts 786 millioen dollar van de oor spronkelijke 5055 millioen dollar over zijn voor de eerste drie maanden van het volgende jaar. De uitgaven na 1 Januari zullen moeten worden beperkt tenzij nog meer millioenen door het Congres worden toegewezen. Een woordvoerder van de ECA weigerde te zeggen, of het Congres om nog meer fondsen zou worden gevraagd, maar wees erop, daf president Truman mid dels de administrateur Paul Hoffman om nog meer kon vragen. De verdeling der nieuwe toewijzing is als volgt: Groot Brittannië 500 mil lioen dollar; Fankrijk 380, Italië 235, West-Duitsland 175, Nederland 130, In donesië 30, Oostenrijk 85, België en Luxemburg 65, Griekenland 60, Dene marken 35, Noorwegen 32, Eire 30, Triëst 8 en IJsland 4 millioen. Sinds het begin van de ECA heeft Frankrijk 405.258.478 dollar ontvangen, dat het meeste is. Daarop volgt Enge land met 385.878.200 dollar. Nederland komt op de vijfde plaats met 149.806.440 dollar. In het leader van het Amerikaanse herstelprogramma heeft Engeland Amerikaanse tabak ter waarde van 4 millioen pond sterling gekregen en Nederland tabak ter waarde van 100.000 pond. De Boskoopse kwekers hebben be richt gekregen, dat de export van boom kwekerij-producten met Duitsland is hervat. Gedurende het tijdvak 1 Augustus 194831 Juli 1949 kan voor 265.000 aan boomkwekerij-producten naar de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland worden uitgevoerd. tevoren in elk geval hun gezanten in Moskou willen horen, die naar men ver wacht Woensdag in Parijs zullen aan komen. De jongste ontwikkelingen duiden er op, dat de drie Westelijke mogendheden in feite de hoop hebben opgegeven de Berlijnse crisis langs directe weg met Moskou te regelen en het ogenblik ge komen achten om het probleem aan de organisatie der "Verenigde Volken voor te leggen. In diplomatieke kringen meent men dat Groot Brittannië meer en meer overhelt naar de zienswijze van de Ver enigde Staten, dat de zaak rijp is voor een behandeling door de U. N. O. De verwachting is, dat de beide mogend heden Frankrijk, dat nog aarzeling toont, ervan zullen overtuigen dat het woord nu aan de Verenigde Naties moet zijn. De opnieuw toegespitste verhouding tussen Oost en West werpt een donkere schaduw over de U. N. O. Tal van ge delegeerden vrezen dat de U. N. O. ge vaar loopt aan deze controverse te gronde te gaan nog eer deze organisatie de kans zal hebben gekregen zich vol ledig te ontplooien. In spanning vraagt men zich af wat Rusland zal doen indien het Westen in derdaad besluit de Berlijnse kwestie aan de Assemblee voor te leggen. Rusland heeft reeds bekend gemaakt dat het een dergelijke handelwijze dnwettig acht omdat over Duitsland alleen de raad van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier mag beslissen. Londen, 21 September. Gisteren behandelde het Lagerhuis, voor de tweede maal in tweede lezing, de door het Hogerhuis teruggezonden wet, welke beoogt de bevoegdheden van het Hogerhuis te beknotten. Het debat bracht niets nieuws. Morri son speelde de gekrenkte onschuld en ontkende, dat de wetsherziening beoog de de nationalisatie van de staal- en ijzerindustrieën mogelijk te maken voor dat- de Labourpartij het land zou ver zoeken om hernieuwing van haar man daat. Maar de vooraanstaande partijge noot van Morrison, Arthur Greenwood, vermeed Morrison's subtiliteiten door te vragen, of het niet een feit was, dat de oppositie tot het uiterste zou gaan om de ijzer- en staalwet tegen te houden, en nog een andere socialist vroeg rond weg, welk nut het had te ontkennen, dat de parlementswet bedoeld was om de socialisten te helpen bij de nationa lisatie van staal. De oppositie bracht geen nieuwe ar gumenten en hun amendement, waarin verwerping werd gevraagd van de par lementswet, werd verworpen met de gebruikelijke meerderheid. En nu gaat de wet terug naar het Hogerhuis, dat op zijn beurt de wet nogmaals zal ver werpen. Vervolgens herhaalt zich het spelletje nog eenmaal in beide kamers, en de wet zal dan automatisch gepas seerd worden op grond van het par lementair statuut van 1911, echter met terugwerkende kracht. In deze mouw schuilt de aap. Als er geen andere re denen waren om in de parlementsher- ziening een partij-manoeuvre te zien, dan zou het feit, dat een constitutie herziening terugwerkenda kracht zal hebben, voldoende zijn om twijfel te wekken pan Morrison's idealistische be doelingen." De aartsbisschop van München, Michael; Kardinaal von Faulhaber woonde de première voor Duitsland van de film „Het lied*van Bernadette" bij. In de bioscoop hield de grijze Duitse kerkvorst nog een korte toespraak. Gouverneur-Generaal Mohamed Alt, Jinnah van Pakistan, die al zijn brillante gaven inzette voor de er kenning van zijn va derland en zijn harde strijd op late leeftijd met de opneming van de staat in het Britse Gemeenebest als een dominion zag be kroond, stierf vorige week 71 jaar oud. Hij werd begraven aan de rpnd van Ka rachi, zijn geboor teplaats en de hoofd stad van het nieuwe rijk. Op de voor grond, zjttend: de mi nister van Buiten landse Zaken van Pakistan, Sir Zefrul- Lah Khan in diepe rouw over de dood non de grote gouver neur. Uit alle hoeken van de wereld kwa men gisteren de delegaties voor de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties op de verschillende stations van Parjjs en op het vliegveld Orly aan om vandaag de openingszitting in het Palais Chaillot te kunnen bijwonen. In de ochtend arriveerde op Orly het persoonlijke vliegtuig van President Truman met aan boord de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, zijn echtgenote en verschil lende leden der Amerikaanse delega tie. Zij werden verwelkomd door de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Jefferson Caffery, de reizende ambas sadeur van het Marshall-plan Averell Harriman en de Franse ambassadeur in de V. S. Bonnet. De Britse minister van Buitenlandse Zaken arriveerde per trein aan de Gare nu Nord, waar hii werd opge wacht door de Britse ambassadeur in Frankrijk Sir Oliver Harvey. Bevin scheen ongewoon ernstig gestemd. Hij glimlachte slechts een keer tijdens het gesprek met degenen, die aanwezig wa ren om hem te verwelkomen. Andrei Visjinsky, de Russische vice- minister van Buitenlandse Zaken arri veerde op het vliegveld Orly.Het toe stel, dat door sterfee tegenwind 2 uur vertraging had, daalde om 15.30 uur. Visjinsky was in een uitstekend hu meur toen hij uit het toestel stapte. Aarr verslaggevers verklaarde hii: „Ik hoop, dat deze vergadering de vrede zal ver sterken. Ik ben altijd optimist geweest en dat ben ik nog". Visjinsky werd door talrijke Russische persoonlijkhe den verweBcomd. Achttien delegaties uit Noord-\ en Zuid-Amerika arriveerden met de Queen Mary in Cherbourg. Aan boord bevond zich o.a. de Canadese premier Mackenzie King. Na het welkomstwoord van de Presi dent der Franse Republiek, Vincent Auriol, zal de vergadering, naar men verwacht, de Australische minister van Buitenlandse Zaken Herbert Evatt tot haar voorzitter benoemen. Vervolgens worden zeven vice-presidenten geko zen, hoogstwaarschijnlijk de leiders der delegaties van de Grote Vijf, een vertegenwoordiger van Oost-Europa en een voor Latijns Amerika. Verder wor den gekozen de voorzitters voor de zes voornaamste commissies. Zelfs/ wanneer men hejt Berlijnse vraagstuk en vrees voor een mogelijke oorlog, die de zitting overschaduwt, buiten beschouwing laat, draagt de bij eenkomst van 1948 een uitermate kritiek karakter. De gedelegeerden zien zich voor niet minder dan een honderdtal problemen gesteld, waaronder urgente kwesties als Palestina, de onafhanke lijkheid van Korea, de wrijving op de Balkan, de impasse in de controle op de atoomenergie en de ontwapening. Bo vendien Ifeeft secretaris-generaal Tryg- Ve Lie een nieuw punt op de agenda gezet, n.l. zijn plan om een speciale UNO-garde in te stellen, die de vredes- Hedenochtend zijn prof. Piccard en zijn medewerker prof. Cosyns met de vracht boot „Scaldis" uit Duinkerken naar Da kar vertrokken. Talrijke familieleden en vrienden van de beide geleerden de den hun uitgeleide. H De katholieke bisschoppen en de geestelijkheid van Tsjechoslowakije hebben 16 Augustus in Nitra een con ferentie gehouden om gezamenlijk maatregelen te treffen tegen de georga niseerde verdachtmakingen waaronder de geestelijken hebben te lijden. Deze campagne is begonnen, toen de commu nistische minister Plojhar door de gees telijke overheid verboden werd zijn priesterlijke taak nog langer uit te oefenen. De regering werd in een memoran dum verzocht toe te zien, dat de gega randeerde godsdienstvrijheid ook inder daad werd gehandhaafd en de gelovi gen in staat zouden worden gesteld hun verplichtingen tegenover God en de Kerk na te komen. „Er wordt geen overleg meer gepleegd wanneer zich conflicten tussen Kerk en staat voor doen. En alle schuld wordt onmiddel lijk op de geestelijkheid geworpen," zo wordt letterlijk in het schrijven gezegd. Men verwijt ons, dat wij geen verkla ring hebben afgelegd dat wij onze volle instemming betuigen met wat er in Tsjechoslowakije gebeurd is, zoals de andere kerken dat hebben gedaan Maar hoe konden wij dit doen nu God maar al te veel bewijzen kreeg, dat ook in ons land een felle strijd tegen Geloof en Kerk begonnen is. Een strijd, die op soortgelijke wijze gevoerd»wordt als in andere landen." Grote verontwaardiging heerst bij de gelovigen over de nog steeds niet op geloste kwestie van de subsidie aan het katholieke onderwijs, aan de liefdadige instellingen, aan de godsdienstige pers en aan de katholieke opvoedingsinrich tingen. Voorts worden de laatste tijd voort durend maatregelen genomen, waardoor afkondiging van religieuze verklarin gen wordt gehinderd of tegengewerkt. Ook voor het genationaliseerde bezit van de kerken is geen enkele vergoe ding gegeven. Deze bezittingen hebben niets uit te staan met het land, dat na de Slag bij de Witte Berg in 1620 werd geconfiskeerd, zoals men heeft beweerd. Deze goederen zijn daarentegen door schenkingen van gelovigen verkregen en ten dele de vrucht van harde ar beid, door geestelijken en kloosterzus ters verricht, die zich aan het onder wijs hebben gewijd. Ingaande October zal als gevolg van deze maatregelen een groot aantal religieuzen zonder middel van bestaan zijn. Het memorandum gaat dan uit van het door de communisten gedane voor stel om de Kerk als een staat in de staat te zieh. Als de staat de Kerk n.l. in deze geest erkent, dan zou hij ook haar rechtspositie zoals die in het ker kelijk wetboek is vastgelegd moeten aanvaarden. De staat zal echter ook het recht moeten erkennen van de Kerk om disciplinaire maatregelen te treffen tegen die gelovigen die hun verplichtin gen niet nakomen. Een recht als dit, dat iedere vereniging, zelfs een voetbalclub toekomt, kan ook aan de Kerk niet ont houden worden, die immers de grond slagen heeft gelegd voor de inrichting van alle Europese staten en zich on schatbare diensten heeft verworven voor de culturele en zedelijke vorming van de mensheid. Ook behandelt het memorandum de vervolging van de Katholieke Pers. „De Overheid heeft wel zeer on dubbelzinnig blijk gegeven van haar wantrouwen tegenover het katholicisme door in de Tsjechische provincies alle katholieke bladen, en het veejverspreide weekblad Ros- vac het eerst, te verbieden." Het memorandum vermeldt koorts dat de bisschop met groot leedwezen gecon stateerd heeft dat hij als een vijand van het volk wordt afgeschilderd, en dat door bepaalde onrechtvaardige aanval len op de H. Stoel kunstmatig een ver wijdering tussen het Episcopaat en het gelovige volk en zo tussen de belangen van de Kerk en die van de staat wordt in de hand gewerkt. Het schrijven is ondertekend door de Aartsbisschoppen van Praag, Olmütz en Nitra en door de bisschoppen van Zops, Kaschau, Presov, Königraetz, Banska Bistriza, Brünn, Budweiss en Leitme- ritz. Welke gevolgen de koude oorlog tegen de Kerk heeft blijkt waarschijnlijk ook uit het feit dat de atheïst Benesj voor zijn dood aartsbisschop Beran heeft ontvangen, wat zeker op zijn eigen ver zoek is geschied. Het is geen geheim, dat dr. Benesj op latere leeftijd meer voor Godsdienst en Kerk over had dan vroeger en dat hij de rol van de Ka tholieke Kerk tegen het communisme, dat haar vrijheid bedreigde, ofschoon eerst laat, erkende. missies in onrustige gebieden moet es corteren. Lie zal de Assemblee vragen om onmiddellijke goedkeuring van zijn voorstel 800 UNO-wachten te recrute- ren, o.a. bestemd om het UNO-team in Palestina te beschermen. Later zou een dergelijke garde tot verscheidene dui zenden uitgebreid kunnen worden. Er heerste Maandag in het Palais Chail lot aan de Seine de grootste verwarring. De telefoons werkten niet, de lichten gin gen uit en aan, de klokken stonden alle maal stil en de vlaggenstokken, waaraan vandaag de 58 vlaggen van de Verenigde naties gehesen moeten worden, ontbraken. Men kon elkander niet verstaan en ieder een had dorst. In het paleis kon men nauwelijks een voet verzetten zonder de nek te bre ken over verfpotten of onder een ladder door te moeten lopen. Op de eerste verdieping was men bezig de muren te schilderen en op de tweede verdieping werd het zoveelste bureau van bordpapier opgetrokken. In de grote keuken was een wirwar van electrische draden, lege potten en electri- sche kachels, die niet brandden, waar tus sendoor electriciens en behangers scharrel den en zeven temperamentvolle Franse chefs, die hun mannen tot groter spoed aanzetten en ondertussen aan de belang stellend informerende gedelegeerden de verzekering gaven, dat vandaag alles in orde zou zijn, hetgeen iedereen betwijfelde. De chef van de veiligheidsdienst John Cosgrove deed een ronde door het gebouw om te zien of alle wachten op hun posten waren. De hoofdingang voor de gedele geerden was onbewaakt. En dan tenslotte de ontdekking van de dag voor de honderden verslaggevers: al le schrijfmachines zijn voorzien van het Franse toetsenbord en toen een reporter zich had neergezet om een proef te ne men was het resultaat een abakadabra. Het huidige bestand in Palestina moet worden vervangen door een formele vrede of tenminste door een wapenstil stand, waarbij de huidige gewapende strijdkrachten in het Heilig Land gede mobiliseerd worden, zo luidt een der voornaamste conclusies, vervat in het laatste rappflrt, dat door Graaf Berna dotte werd opgesteld en Maandag in Parijs door het secretariaat der V. N. werd gepubliceerd. In zijn testament als bemiddelaar zegt Bernadotte, dat de algemene ver gadering onmiddellijke en beslissende stappen moet doen om de onbevredi gende wapenstilstand in het Heilige Land te vervangen door een permanen te regeling. Het 150 pagina's tellende rapport, dat door de Zweedse graaf weinig uren Voor hij in Jeruzalem door Joodse ter roristen vermoord werd, is voltooid, ad viseert de Algemene Vergadering beide partijen erop te wijzen, dat de Veilig heidsraad zich van sancties zal bedie nen, wanneer zij opnieuw hun toevlucht nemen tot vijandelijkheden. De voornaamste voorstellen van Ber nadotte zijn de volgende: 1. Erkenning door de algemene ver gadering van de UNO en door de Arabische wereld dat in Palestina een Joodse staat bestaat, genaamd Israël. 2. Een formele proclamatie, die een einde maakt aan de vijandelijkheden in Palestina, uit te geven door de UNO zelf. wanneer de Arabieren en Joden niet tot overeenstemming komen over de stopzetting. 3. Vorming van een Palestijnse ver zoeningscommissie, die het bemidde lingsapparaat van de UNO in Palestina vervangt, en medewerkt aan het tot standkomen van een permanente vrede. 4. Internationalisatie van de heilige stad Jeruzalem onder UNO-gezag. 5. Stappen van de Verenigde Volken, hetzij door middel van een verklaring, hetzij door middel van een „geschikte actie" om te verzekeren, dat de gren zen, die de scheiding aangeven tussen Israël en de Arabische gedeelten van Palestina „geëerbiedigd en gehandhaafd zullen worden". 6. Een program, dat de Palestijnse Arabieren door overleg met de andere Arabische staten in staat stelt uit te maken, of zij hun eigen staat zullen vormen, zich zullen aansluiten bij Transjordanië ofwel op andere wijze een besluit te nemen over de toekomst van het Arabische deel van Palestina. 7. Wijziging van het oorspronkelijk verdelingsplan van de UNO, teneinde het woestijngebied van Negev aan de Arabieren toe te kennen in plaats van aan de Joden. Tezelfdertijd zou Galilea, in afwijking van de oorspron kelijke aanbeveling, aan Israël in plaats van aan de Arabieren worden toege kend. 8. Het in Joodse handen zijnde Haifa moet een vrijhaven worden, die open staat voor de Arabieren, terwijl het Het parlementair reces loopt snel ten einde. Wie 't nog niet wist, zou 't kunnen merken aan/le hef tigheid, waarmee de laatste dagen de grote moeilijkheden waarmee het kabi net Spaak vlak voor de vacantie maar eigenlijk al van af het begin te kampen heeft gehad. Een week of twee geleden was het zelfs niet onmo gelijk de indruk te krijgen dat na de vacanties het lot wel bezegeld zou zijn van dit ministerie, dat met anderhalf jaar het record houdt van de regerin gen die België sedert de bevrijding heeft gekend. De katholieke pers ageerde voor een deel zeer fel tegen de socialisten. Dit is geen wonder als men bedenkt dat het eerste parlementaire werk de behande ling is van het wetsontwerp betreffen de volksraadpleging in zake de konings kwestie. Zal er een volksraadpleging worden gehouden,'ja of neen? De ka tholieken (een zeer belangrijk deel er van althans; maar men fluistert achter de schermen dat een aantal vooraan staande figuren er niets van moeten hebben) zijn er voor. De socialisten er tegen, en zij hebben bij monde van de welbespraakte, maar niet zeer delicate voorzitter Buset al aan hun regerings partners laten weten dat deze zich geen illusies moeten maken: komt de volks raadpleging erdoor in de Kamer, want in de Senaat menen zelfs de so cialisten dat er niets aan te doen zal zijn, omdat de katholieken de helft van de zetels op één na bezetten dan komt er onmiddelijk een regeringsori- sis, want dan trekken de socialisten zich terug. Dit is niet vriendelijk, maar duidelijk. Vandaar de heftige toon van sommige katholieke bladen. Maar een deel van deze pers wakkert dit vuurtje met graagte aan: het is de uiterste reactionnaire vleugel van de ka tholieken, voor wie de leiding van de C.V.P. veel te progressief is en die bij voorkeur verwarring in de gelederen wil len verwekken. Zij hopen op een fractie van de liberalen, die de sociaal en econo misch tamelijk geavanceerde politiek van het kabinet Spaak ook maar matig appre ciëren en met wie samen er een meerder heidskabinet te vormen zou zijn. De socialisten van hun kant dreigen met kamerontbindingen in geval de katholieken hun standpunt in de koningskwestie zouden willen opdringen. Kamerontbinding wil zeg gen vervroegde verkiezingen en vervroeg de verkiezingen- betekent dat het vrouwen stemrecht dan nog niet vervuld zal wor den. De katholieken voelen' daar niet veel voor; de socialisten zelf eerlijk gezegd ook niet, want ook zij hebben van die verkie zingen niet veel te verwachten. De enige dit dat wel zouden wensen, zijn juist de liberalen. Dit nu zou w® eens de redding van het kabinet Spaak kunnen worden. De libera len hebben immers aan de katholieken te kennen gegeven: reken niet al te hard op ons yoor de volksraadpleging! Daarmee spelen ze ongewild in de kaart van de so cialisten, die er gebruik van schijnen te maken om aan de katholieke partners te kennen te geven, dat zij niet tort et a travers een kamerontbinding zou wensen, maar dat zij integendeel veel verwacht van een nieuwe samenwerking en dat het zelfs een uitstekend idee zou zijn om eens een nieuwe frisse wind door het kabinet te ja gen. Het regeringsprogram van Maart '47 is practisch afgewerkt en het zou dus nut tig zijn in gezamenlijk overleg nieuwe ob jectieven vast te stellen, zodat Spaak als het ware met een nieuwe regeringsverkla ring voor de dag zou kunnen komen. Deze situati^schiint od het ogenblik de meest reële. Spaak, van zijn Biarritse va cantie en van de Marshall-besprekingen in Parijs terug, is in de afgelopen week zijn besprekingen met de partijen begonnen. De discussies over de volksraadpleging blij ven natuurlijk nog een terrein van grote onzekerheid. Het zou in Spaak's ervaring niet de eerste keer zijn, dat een discussie over het netelige vraagstuk van de ko ningskwestie in .vreedzame harmonie begint om als een revolutie te ontploffen. Der halve heeft hij, naar wordt bevestigd, met de voorzitters van Kamer en Senaat afge sproken, de discussies over dit wetsvoorstel zoveel mogelijk te verhaasten. Het is toch niet mogelijk verder te werken zolang dit gevaar weer niet van de baan is. Rond half October zou dit nu, in de Senaat, kun nen gebeuren. Daarna zou Spaak met een nieuw pro gramma willen komen dat ongeveer een jaar in beslag zou nemen en men zou dan voorstellen de verkiezingen in October 1949 te doen plaatsvinden, de normale verkie zingen, dus mét de vrouwen 1 Het ziet er inderdaad wel naar uit dat de meerderheid van de coalitie-partijen zich zal kunnen verenigen rond een positief pro gramma waar de koningskwestie wel niet in zal voorkomen In een rede die Spaak aan het einde van de week hield, heeft hij bovendien met zoveel nadruk er op gewezen dat de socialis ten zeker niet dichter bij de communisten staan dan bij de christelijke partijen, dat men hiermee ook wel de veronderstelling bevestigd mag zien dat er op een linkse coalitie ook niet veel kans bestaat, als de zaken onverhoopt toch nog moesten mis lopen! De stichting „Hulpactie voor Hon garije" zendt ons een communiqué van de volgende inhoud: „In volledige samenwerking tus sen de Stichting en de Nederlandse zowel als Hongaarse regering is overeengekomen, dat de momenteel in Nederland vertoevende Hongaar se kinderen naar hun ouders zullen terugkeren. Verscheidene Hongaarse ouders hebben hun kinderen terug gevraagd, terwijl ook aan de doel stelling der Nederlandse regering „de kinderen weer volledig op te monteren" na negen maanden ruim schoots is voldaan. In tegenstelling met alle tendencieuze berichten, ad viseert'de Stichting „Hulpactie voor Hongarije" de kinderen der aange geven transporten naar Hongarije terug te zenden." (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Dinsdagmorgen. De correspon denten te Rome van Nederlandse bla den, die naar aanleiding van het schan delijke artikel over ons vorstenhuis in het grote geïllustreerde weekblad Eu- ropeo verschenen, een protest telegra feerden aan de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, zijn gistermiddag door de perschef van diens departement ontvangen. Hun werd medegedeeld dat graaf Sforza het weekblad telegrafisch van zijn misnoegen heeft blijk gegeven Ook werd het antwoord getoond waarin het tijdschrift verontschuldigingen aan biedt en toezegt een rectificatie te publi- cerbrr. Men onderzoekt thans of hier sprake is van belediging van een be vriend staatshoofd, waarna gerechtelij ke vervolging zou kunnen worden in gesteld. vliegveld van Lydda eveneens een vrije vlieghaven moet worden. 9. Het opstellen van een program, waardoor de kwestie van de Joodse en Arabische vluchtelingen op nieft-poS- tieke wijze kan worden behandeld en dat voorziet in het verlenen van alle politieke, sociale en godsdienstige rech ten aan de Joodse en Arabische minder heden. Bernadotte waarschuwt tenslotte de UNO dat het een'fout met tragische ge volgen zal zijn, wanneer op dit kritieke ogenblik in de geschiedenis van Palesti na, de zaak thans niet in beschouwiing wordt genomen en de noodzakelijke be sluiten niet door de Assemblée uitge vaardigd worden. In antwoord op een dringende brief, die Bernadotte vlak voor zijn dood, tot secretaris-generaal Trygve Lie richtte, plaatste deze laatste de Palestijnse' kwes- tie Zaterdag j.l. op de agenda' van de assemblée, zodat het debat "over het vraagstuk verzekerd was. De stoffelijke resten van Bernadotte en kolonel Serot zijn Maandagmiddag met het U.N.O.-vliegtuig aangekomen op het vliegveld van Genève. De lijkkisten werden overgebracht naar een chapelle ardente op het vliegveld. Vandaag zal worden diporgevlogen naar Parijs, waar op het vliegveld Orly een plechtigheid zal worden gehouden onder leiding van de Franse president, Vincent Auriol. Het kabinet van Israël heeft Maandag avond de Stern-groep tot illegale orga nisatie verklaard. Volgens de nieuwe maatregelen wordt het actief deelnemen aan daden van terreur gestraft met ge vangenissen tot 20 jaar. Koning Abdoellah van Transjordanië heeft Maandag krachtig geprotesteerd tegen een inmiddels verworpen voorstel voor de vorming van een Arabische regering voor Palestina. Hij deed dit in telegrammen aan Ahmed Hilmy Pasha, hoofd van de ontworpen regering, en Azzam Pasha, secretaris-generaal van de Arabische Liga. De huidige extra zitting van het Par lement, bijeengeroepen om de Labour partij in staat te stellen tot een weinig verheffende partijmanoeuvre, bood mi nister Morrison de gelegenheid de vorige week een mededeling te doen over een voorgenomen versterking van het Britse, defensie-apparaat. Gisteren bleek, dat de aangekondigde maatregelen niet beperkt zullen blijven tot vertraging van de de mobilisatie en versnelling van vliegtuig en wapenproductie. De admiraliteit heeft namelijk orders gegeven een honderdtal schepen, beho rende tot de reservevloot en sinds het einde van de oorlog opgelegd, geschikt te maken voor actieve dienst. Het geldt hier voornamelijk torpedojagers en an dere anti-duikbootschepen. Tegelijkertijd zal het bouwen van nieuwe oorlogssche pen, tijdelijk stilgelegd om de marine werven in staat tp stellen mede te werken aan het uitbreiden van de Britse koopvaardijvloot, worden hervat. De Verenigde Staten hebben Maandag aan Rusland laten weten, dat de Ame rikaanse troepen in Korea zullen blijven in afwachting van een behandeling van het gehele Koreaanse vraagstuk door de Algemene Vergadering van de U.N.O. In een formele verklaring wierpen de Verenigde Staten vandaag de schuld op Rusland voor het falen van de twee bezettende mogendheden om eerder een overeenkomst tot stand te buengen ter terugtrekking van hun militaire strijd krachten uit Noord- en Zuid-Korea. Deze verklaring was een antwoord op het bericht van radio-Moskou van Zon dag, waarin werd gezegd, dat de Sovjet troepen zich per 1 Januari geheel van Korea zouden terugtrekken. De Russen spraken de verwachting uit, dat Amerika zich per die datum eveneens zou terug trekken. Radio-Berlijn heeft Zaterdagavond medegedeeld, dat generaal-majoor Alex ander Kotikov, de Russische comman dant van Berlijn, revisie heeft gelast van de vonnissen, uitgesproken tegen vijf jonge Berlijners, die wegens deelname aan anti-communistische relletjes op 9 September door een Russisch militair tribunaal veroordeeld waren tot 25 jaar dwangarbeid. In zijn order aan het tri- bunaal vroeg Kotikov, volgens Radio- Berlijn, de aandacht voor het feit, dat de uitspraak er geen rekening mee ge houden had, dat de beschuldigden had den gehandeld onder invloed van oprui ende toespraken van leden van het Ber lijnse stadsbestuur. Ook vroeg Kotikov het tribunaal er rekening mee te willen houden, dat de „fascistische ordeversto ringen" door „elementen van buiten" waren georganiseerd. De Franse communisten hebben Maandag in de Franse Nationale Ver gadering verzocht, in October plaatse lijke verkiezingen te houden. Toen de socialisteh zich 9 dagen geleden bij de regering-Queuille aansloten, gingen zij van de stilzwijgende veronderstelling uit dat verkiezingen zouden worden uit gesteld. De drie grote vakverenigingen van Frankrijk hebben een oproep gedaan tot een algemene staking van 2 uur op Vrijdag om te protesteren tegen de door de regering aangekondigde bezuinigin gen in de administratieve diensten en tegen de hoge kosten van levensonder houd. Arbeiders in het vervoerbedrijf en openbare diensten worden verzocht aan het werk te blijven „opdat de on misbare dienstén normaal voortgang kunnen hebben." De arbeiders van de genationaliseerde electrieïteitsfabriek te Parijs zijn twee uur in staking gegaan. En dat, terwijl toch voor velen de af doende remedie voor 't grijpen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheumatische aandoeningen komen voort uit, onzuiver bloed. Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen-kuur uitkomst. Ete zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld hebben regelmatig gebruikt een wel dadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dagelijkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking; onzuiverheden in het bloed wor den afgevoerd, ln plaats van zich vast te zetten in spieren en gewrichten, waar ze anders oorzaak zouden worden van d»e ondragelijke pijn. Volg het voorbeeld van di» talloze Rheumatieklijders over o hele wereld, voor wie het leven weer kie" kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende si pende pijn. Vraag Kruschen bij Uw AP theker of Drogist. (Aa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 4