DE INDIJKING VAN DE ZUIDERZEE WORDT VERDER VOORBEREID Studiejaar Katholieke Hogeschool te Tilburg geopend ERIC DE NOORMAN- DE BRON Sluiten republikeinen Madioen in? Indonesische infiltraties Nederlandse regering bereid Hatta te steunen Probleem der politieke delinquenten heeft voortdurende aandacht Ned. Indië nu officieel uitsluitend Indonesië Nood zal tot scheiding en verbinding der geesten bijdragen MOSKOU DICTEERT COMMUNISTISCHE STOOT NAAR ZUID-00ST-AZIË Republikeinse extremisten leggen nu hun kaarten op tafel AFLEIDINGS MANOEUVRE H.H. Wijdingen Jaarlijks sociale en economische studiedagen Van Mook voor zijn vertrek naar Batavia: DUNSDAG 21 SEPTEMBER -1948 PAGINA 5 KONINGIN JULIANA'S TROONREDE Subsidies op de levensmiddelen Gevaar voor inflatie geweken Politieke delinquenten Uitzending missionarissen Adviescommissie Bandoeng- conferentie COMMUNISTISCHE ACTIE INDE REPUBLfK Eén dode door giftige paddenstoelen Kunstschilders huldigen Prinses Een bezoek aan 't Loo VRACHTAUTO MET BOTER VERBRAND MINISTER STIKKER TE WASHINGTON door George F. Worts Gelukstelegrammen naar de West (Vervolg van "pag. 1) Zowel uit een oogpunt van exportbe- j Vordering als ter waarborging van vol doende werkgelegenheid voor ae steeds groeiende bevolking is krachtige indus trialisatie dringend noodzakelijk. Hoe- Wel de regering de technische vraag stukken, die hierdoor worden opgeroe pen,. geenszins onderschat, is zij \van Jnening, dat het industrialisatievraag- stuk in de eerste plaats een economisch probleem is. Zij acht het daarom een belangrijk deel van haar taak, voorzover dat in haar vermogen ligt, economische omstandigheden te scheppen, die het bedrijfsleven tot een gezonde uitbreiding der industriële capaciteit prikkelen. Op 't gebied van de productie en van de consumptie zal al 't mogelijke worden gedaan om meer normale verhoudingen te herstellen, een en ander naarmate de deviezenpositie zulks toelaat. Afneming van de schaarste zal het mogelijk maken de overheidsbemoeiing met het bedrijfs leven te verminderen. Beperking van de invoer zal echter, als gevolg van het te kort aan buitenlandse betaalmiddelen nog onvermijdelijk blijven. De indiening van verschillende wets ontwerpen op 't gebied van de midden- standspolitiek is in de loop van dit zit tingsjaar te verwachten. Gestreefd wordt naar verbetering van de materiaalpositie in de bouwnijver heid en mede daardoor naar opvoering van de arbeidsproductiviteit, teneinde het bouwprogramma, speciaal voor wat betreft woning- en bedrijfsbouw, te kunnen vergroten. Met het oog zowel op de voorbe reiding van de economische unie met de Benelux-partners als op de noodzakelijkheid tot verlichting van de lasten voor de schatkist, zullen de subsidies op levensmiddelen wor den verminderd of beëindigd. De re gering zal daarbij nauwgezet reke ning houden met gevolgen daarvan voor de kosten van levensonder houd en bij de te volgen loon- en prijspolitiek de instandhouding van sociaal gerechtvaardigde en econo misch verantwoorde loon- en prjjs- normen blijven bevorderen. De zorg voor de behoeften van de kinderrijke gezinnen heeft de bijzondere aandacht van de regering. Overwogen wordt op welke voet aan daartoe door werkgevers in tiet leven geroepen fond sen gelegenheid is te geven uitkeringen te doen in individuele gevallen, waarin mede als gevolg van de omvang van het gezin de inkomsten beneden, het soiiaal gerechtvaardigde peil blijven. Voorts is een wijziging van de wettelijke kinder bijslagregelingen in overweging, tenein de in die regelingen de nodige correc ties aan te brengen., In aansluiting aan een enkele maan den geleden uitgebracht rapport, wordt een algemene herziening van de sociale verzekeringen ter bevordering van meer eenheid en tot uitbreiding dier verzekeringen tot daarvoor in aanmer king komende groepen van zelfstandi gen verder voorbereid, mede teneinde te voorzien in een duurzame regeling ten behoeve van de ouden s van dagen bii beëindiging van de thans geldende tijdelijke voorziening. De voorbereiding van een wetsontwerp op de Ziekenfond sen, zomede van een nieuwe wettelijke organisatie van de gezondheidszorg, zal met bekwame spoed worden voortgezet. De Landbouwpolitiek van de rege ring zal gericht zijn op verhoging van een rationele, bodemproductie, op in tensivering van het landbouwbedrijf, alsook op het verzekeren van bestaans zekerheid van boeren en tuinders in goed geleide bedrijven, mede door een zekere matevan productie- en markt ordening, waarbij in het bijzonder aan dacht zal worden geschonken aan het vraagstuk van de kleine boeren. Door-voorstellen tot verbetering van de ruilverkavelingswetgeving en van de pachtwetgeving, alsmede door het beheersen van pacht- en koopprijzen, verwacht de regering een doelmatig ge bruik van de grond te bevorderen. Ge zien de gunstige ontwikkeling van de binnenlandse productie en de toestand on de wereldmarkt, mag een voort gaande verbetering in de voedselvoor ziening worden verwacht. Ofschoon de financiële gestand moei lijk is, vertoont de begroting voor 1949 een belangrijk gunstiger beeld dan dm over het lopende jaar, een resultaat, dat ten *le werd. verkregen door gun stiger verwachtingen met betrekking tot de middelen en anderdeels door beperkingen in de uitgaven. Met voor opstelling, dat de bevordering van de volkswelvaart van primair belang is en dat aan de eisen der sociale recht vaardigheid niet te kort mag worden gedaan, zal aan een verdere inkrimping Van de overheidsuitgaven bij voortdu ring aandacht moeten worden geschon ken Intussen dient er op te worden gerekend, dat voor het herstel van In donesië ook in het komende jaar een beroep op Nederland voor financiële hulp in de vorm van credietverlemng zal worden gedaan. Hoewel dank zij de buitenlandse credietverlemng en het verbeterde begrotingsbeeld het gevaar voor inflatie is geweken, dient te worden voorkomen, dat opnieuw in flatoire krachten de overhand krijgen. Zo zal met name in verband met de verdere afwikkeling der geldzuivering voorzichtigheid moeten worden be tracht. Op het gebied der belastingheffing zal worden voortgegaan met een her ziening in sociale en economische zin. Enige verlaging van het tarief van de inkomsten- en loonbelasting is in overweging, evenals een tege moetkoming aan het bedrijfsleven met betrekking tot de berekening van de belastbare winst. Voorts Zondag 3 October zal Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, in de parochiekerk van de H. Jozef te Broekhem-Valkenburg de H. Priesterwijding toedienen aan de eerw. fraters: Bernardinus van Meyel, Hyacinthus Hofstede, Antonius Vlem- mix, Egbertus Aokermans, Benno Ba kermans, Dorotheus Verbruggen, Leon- tius van Berkom, Dagobert Gooren, Be- hignus Kortbeek, Sebastianus van Lies- bout, Aurelius Verschragen, Winand Buyssen, Marinus Kruitwagen, Everard Koek, Hilarion Molenkamp, Amandus Kockelmans, Gaudentius Pontenagel, al- Jon van de Congregatie der H.H. Har- Jen van Jezus en Maria; alsook aan victor Lijnen, Salvatoriaan. Verder ontvangen 4 fraters de diaco- haatswijding, 5 fraters de subdiaco- eaatswijding en 6 fraters de kruinsche- ^ng. zal gestreefd worden naar een ver groting van de rechtszekerheid voor de belastingplichtigen en naar een vereenvoudiging van de bestaande belastingwetgeving. De geboden uiter ste soberheid leidt er toe, dat in het komende jaar in hoofdzaak slechts werkzaamheden, die nodig zijn voor behoud van bestaande verkeersver bindingen en andere waterstaatswer ken of ter voltooiing van reeds aan gegane overeenkomsten zullen kun nen worden uitgevoerd. De indijking der Zuiderzee wordt verder voorbe reid. Op korte termijn kan de indiening worden verwacht van een wetsontwerp betreffende samenwerking van gemeen ten onderling en van gemeenten met andere lichamen. De regeling van de verdeling van de taak en van de organisatie van de po litie zal opnieuw onder het oog worden gezien. Daartoe zal een commissie wor den ingesteld, welke de regering op korte termijn advies zal hebben uit te brengen. Voorstellen zullen worden gedaan ter uitvoering yan artikel 195a der Grond wet. Aan een in te stellen commissie zal worden opgedragen de regering van advies te dienen omtrent vereenvoudi ging der pensioenwetgeving. Werden in het voorjaar 1948 enkele maatregelen tot verbetering van de salarispositie van het Rijkspersoneel aangekondigd en reeds ten dele geëffectueerd, de verwe- zenlijknig van de toegezegde technische herziening kan, naar het zich laat aan zien, binnenkort worden verwacht Het probleem der politieke delinquen ten heeft de #voortdurende aandacht der regering. Een aanvang wordt gemaakt met de behandeling der gevallen van de jeugdige delinquenten, ten aanzien van wie een onderzoek naar de moge lijkheid van reclassering zal worden in gesteld. Liquidatie van de buitengewone Maat regelen op het gebied van het recht en de rechtsbedeling zal met kracht wor den nagestreefd. Wettelijke voorzienin gen betreffende het gevangeniswezen zijn in gevorderde staat van voorberei ding. Bij de verschillende typen van onder wijs heeft het opvoedings- en vormings aspect de bijzondere belangstelling van de regering. Ter vervulling van de functie van het onderwijs ten opzichte van enkeling en (gemeenschap zijn nau we verstandhouding en samenwerking tussen leerkrachten bij de onderschei den soorten van onderwijs nodig. De regering streeft er naar dat uitzon derlijke aanleg in onze maatschappij vroegtijdig wordt onderkend en dat er meer gelegenheid wordt geboden om die begaafdheid tot ontplooiing te brengen. Om aan de eisen van de steeds verder voortschrijdende specialisering op we tenschappelijk gebied het hoofd te kun nen bieden zal het nodig zijn om, zon der inbreuk te maken op de vrijheid van onderwijs, in overleg met de instel lingen van hoger onderwijs, op een taak verdeling aan te sturen. Tot behoud en verhoging van het peil van het culturele leven zal aan de zorg voor de kunst bijzondere aandacht wor den besteed. In gevorderde staat van voorbereiding zijn wetsontwerpen tot regeling van het kweekschoolonderwijs, tot regeling van het voorbereidend hoger en algemeen vormend middelbaar onder wijs, tot regeling van het zuiver weten schappelijk onderzoek en tot regeling van het tuchtrecht bij het perswezen. Reeds zijn tal van belangrijke wets ontwerpen bij U aanhangig, op welker afdoening de regering prijs stelt. Ik noem in het bijzonder de ontwerpen in zake de regeling der materiële oorlogs schade, de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, de ondernemingsraden, de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, de bedrijfspensioenfondsen, de afwikke ling der geldzuivering, rechtshandelingen landbouwgronden, het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen, de wijzi ging van het ontslagrecht, de regeling voor de opsporing, de vervolging en de berechting van economische delicten, de credietverstrekking aan Nederlands-ïn- dië, de oprichting van de Nederlands Indonesische Maatschappij tot financie ring van het herstel in Indonesië, en de tijdelijke voorzieningen ten behoeve van de wederopbouw en de bevordering van de bouwnijverheid. Veel zal dus van Uw werkkracht worden gevraagd. Met de bede, dat God ons allen de kracht en wijsheid moge schenken, no dig voor het vervullen van onze taak, verklaar ik de gewone zitting der Sta- ten-Generaal geopend. Gisteren geschiedde de opening van het 22ste studiejaar der Katholieke Eco nomische Hogeschool te Tilburg. 's Morgens droeg drs. J. Verhoeven, curator, in de St. Jozefkerk (Heuvel een plechtige H. Mis op. 's Middags bracht de rector-magnificus prof. H. A. Kaag, verslag uit over het afgelopen studiejaar in de zaal van het conservatorium. Aan dit verslag ontle nen wij het volgende: Het afgelopen jaar, vol bewogenheid, vond zijn hoogtepunt in het 50-jarig re geringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina en de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana, waarbij de Hogeschool in alle geledingen vertegen woordigd was. Verschillende hooglera ren werkten actief in 's lands zaken. Het afgelopen jaar stond in het teken van twee lustra: in November het vier de lustrum der Hogeschool en in Mei het vierde lustrum van het Tilbhrgs Studenten Corps St. Olof. Als hoogte punt van het lustrum der Hogeschool verkreeg dr. Poels als eerste het ere doctoraat, waarbij de „jonge" doctor voor de laatste keer in het openbaar sprak. Het ligt in het voornemen van de academische senaat jaarlijks sociale en economische studiedagen te houden, zo als deze plaats vonden op 9 en 10 Sep tember j.L De Hogeschool telde in het afgelopen jaar 721 ingeschreven studenten, waar bij van Noord Brabant 304, Limburg 189, België 5, Ned. Indië 9, West Indië 4 en de overigen over de reet van de provincies verdeeld, zodat aan de Ho geschool alle delen van het Rjjk ver tegenwoordigd zijn. Opgericht werd een afdeling Studen ten „Weerbaarheid, welke momenteel juist in kamp bijeen is om haar strijd vaardigheid te verhogen. Er werden afgelegd: 45 propaedeu- tisch examens, 97 candidaats examens, 47 doctoraal examens, 3 accountants examens en meer dan 1000 tentamens. N. a. v. het contact met de R. k. Uni versiteit te Nijmegen aanvaardden twee hoogleraren een hoogleraarstoel. Het Economisch-Technologisch Insti tuut werd veranderd in het Economisch- Sociologisch Instituut, hetwelk onder leiding staat van prof. dr. W. R. Heere. Na beëindiging van het verslag droeg prof. H. A. Kaag het rectoraat aan prof. dr. F. A. Weve over, door deze de tra ditionele waardigheidsketen om te hangen. Onder de vele toehoorders merkten I wij op: het curatorium der Hogeschool, hoogleraren en docenten der Hoge school, burgemeester en wethouders der gemeente Tilburg, de senaat en modera tor van het Tilburgs Studenten Corps St. Olof, vele belangstellenden en stu denten. Op de druk bezóchte receptie kwamen belangstellenden en studenten de nieuwe rector-magnificus en senaat hun gelukwensen aanbieden. In de namiddag van Zondag 26 Sept. zullen in het Missiehuis Tilburg weder om de jaarlijkse plechtigheden worden gevierd van de uitzending van missiona rissen. Om vier uur begint het plechtig Lof, in aansluiting waarop de eigenlijke plechtigheid der uitzending geschiedt. Van 4.25 tot 5 uur zal alles door de radio te beluisteren zijn. Niet minder dan 41 missionarissen, Paters, Broeders en Zus ters, zullen worden uitgezonden of her uitgezonden naar de volgende missie gebieden: Ned. Nieuw Guinea: Paters H. Tille- mans (Grave), J. Sneekes (Beverwijk), Jos van der Linden. (Utrecht), Broeders W. van Loendersloot (Bussum) en A. Ga- liart (Vught). Zusters Marjana Diekman (Haarlem), Marie Alacoque de> Klerk (Hontenisse), Wilhelma Zomer (Houten, Utr.), Adriana de Kort (Esbeek) en Clo- thilde Warmelink (Oldenzaal). Celebes (Menado): Paters Jos Jötten (Spgubeek) en Joh. van der Sterren (Oirlo, L.) en Broeder S. Werkhoven (Den Bosch). Philippünen: Paters G. Opden Camp (Stein, L.), G. Haggenburg (Amsterdam), A. Krol (Harlingen), Ad. Janssen (Arn hem), A. Steyger (Den Haag), P. Vlas veld (Leiderdorp), B. Drenth (Sappe- meer), Fr. van der Borght (Tilburg) en Broeder G. Tesselaar (Bovenkerk). Midden-Java: Paters P. van Bilsen (Tilburg) en Fr. Langenhuyzen (Til burg), Zusters Blanca van Reysen (van Bergen op Zoom)Basiliana van Abswou- de (van Oegstgeest), Marcella Vermeer (Tilburg), Victorine, van der Ven (Vught) en Godeliva de Blok (Lams- waarde) Brazilië: Paters Jerome Vermin, Over ste (Maastricht), J. de Kruijf (Amster dam), A. Brandts (Arnhem), A. Ver laar (Sprundel), C. Ham (Vlaardingen), P. Schouten (Amsterdam), A. de Kort (Tilburg), B. van Oostrom (Haarlem), Jos Castelijns (Meerveldhoven) en Broe ders H. Pennings (Den Dungen), Fr. van den Wildenberg (Eindhoven) en W. van Baast (Oisterwijk). MAR TEM' TOONDER STUDK 16. Ook de vreemde vrouw had toegekeken en zei ter verduidelijking: „Uw vrienden bevinden zich in de vallei welke het tafelland ormgeeft. Zij zullen nooit in staat z*jn, de toegang tot mijn rijk te vinden zonder htup van een ingewijde." Somber zat Eric een tijdje voor zich uit te staren en toen zei hij: „Ik weet, dat ik geen kans heb uit uw rijk te ontsnappen, Dzilah. Vergun mij daarom mij hier met mijn vrienden%te herenigen." Even overdacht de vrouw dit voorstel en toen knikte zij goedkeurend. „Uw wens zal vervuld worden, blonde man" glimlachte zij. De heerseres sloeg op een gong en twee soldaten verschenen. Deze gaf zij opdracht een troepje uit te zenden om de vrienden van Eric naar de burchtstad te brengen. Toen de kleine troep er op uitgetrokken was brak er een tijd aan van angstige spanning voor Eric. Dzilah echter wist zijn gedachten op een handige manier af te leiden, zii liet de jonge Noorman vertellen van zijn vele avonturen. Eindelijk kondigde hoorngeschal de terugkomst van de troep aan en niet lang daarna wierp Winonah zich in de armen van.haar man. Zo groot was de vreugde van het weerzien bij de vier mensen, dat geen van allen zag hoe langzaam een gordijn opgetild werd en de stille figuur van Dzilah hen met vreemde blik gadesloeg! U.P. meldde hedenmiddag: Alles wijst er in Batavia op, dat de republikeinen Madioen van Wes telijke en Oostelijke richting inslui ten en Kediri gebruiken als basis voor hun operaties. Soerakarta ten Westen van Madioen zal waarschijn lijk ook operatiebasis worden. Republikeinse telegrammen, die van middag te Batavia uit Djokjakarta ont vangen zijn, melden dat de communisti sche rebellen nog altijd de stad Madioen in handen hebben, doch geen controle hebben over de provincie. Volgens deze berichten heeft de communisten-leider Moeso slechts de beschikking over één bataljon, namelijk drieduizend man schappen. De situatie buiten Madioen en in de rest van de republiek is, naar deze berichten verder melden, rustig. De communisten beweren echter van hun kant, dat zij over vijf bataljons of 15.000 man beschikken. Intussen wordt uit Nederlandse mi litaire bronnen vernomen, dat in de afgelopen dagen steeds meer Indone sische infiltraties in door de Neder landers bezet gebied op Oost-Java hebben plaats gevonden. Gisteren deden zich vier incidenten voor in d'e omgeving van Malang. Er werd een overval gepleegd op een sui kerplantage. Een Nederlandse patrouille werd beschoten van de republikeinse zijde der status quo-lijn en een derde incident bestond in een overval van guerilla's op een politiepost, waarbij een politieman werd gedood, een tweede gewond en een derde vermist. Tenslotte deed een groep van 100 met automati sche geweren gewapende Indonesiërs een aanval op een Nederlandse militaire post. De strijd duurde een ,uur. Het is nog niét bekend of slachtoffers zijn ge vallen. Naar voorts vernomen wordt, zijn in de omgeving van Modjokerto ten Zui den van Soerabaja tien grenspalen, die de status quo-lijn aangeven, verdwenen. De Indonesische vertegenwoordiger bij de U.N.O., Sastrosartono, heeft ver- De jongste wijziging van de GroncwNet heeft voor de benaming „Ned.-Indië" de naam „Indonesië" in. de plaats gesteld, aldus een officieel communiqué. Bij for mulieren en wettelijke bepalingen zal in gevolge deze wijziging steeds over .Indo nesië" dienen te worden gesproken. Voortaan zal in besluiten of ambtelijke stukken, maar evenzeer in benamingen van de overheidsorganisaties, de term „Ned.-Indië" door „Indonesië" worden -vervangen. Aan de Nederlandse regering zal worden verzocht, om ook in tractaten en over eenkomsten, waarin Ned.-Indië wordt ge noemd of waarbij dit gebiedsdeel partij is, een soortgelijke wijziging in te voeren. Aangenomen mag worden, dat particu liere instellingen en lichamen, die :n hun benaming „Ned.-Indië" of „Ned.-Indisch(e)" dragen, daarin op overeenkomstige wijze verandering zullen aanbrengen. Uit Indonesië arriveerde gisteravond om half negen op Schiphol een delega tie van de „Bandoengconferentie", d:e de Nederlandse regering advies zal uit brengen over ttjet ontwerp voor een voorlopige federals regering. De dele gatie bestaat uit de heren Tahya Raden Koesoema Soebrata, Koesna Poeradi- redja, J. H Smit, Tjio Min Lok. Addoel- kadir Asgai, Raden Soejoso en Raden Tjakraningrat. klaard, dat de republiek, zo zij buiten landse hulp nodig heeft, een beroep zal doen op de verenigde naties. Een optreden van Nederland zou voor de communisten als aanleiding kunnen dienen om de Indonesische republiek aan te randen. □JAPARA PEM3ANG REDOES BlORA TOESAtfO POERWODAOI BANJAFWE&ARA PGERBQ- TO4ANGG0ENG mam-lang ESdjCNEOORO STAAT VAN BE LEO UOMU :-:crs PGtRWOHECJO WAXES G SGERAKARTA kuat«;n 0JBka$"a PATJiTAN DOOR COM MUNiSTEN BEZETi KEBOEMEN BLITAR TOOkm GEBIED ONOSk ti£OERLANOS£ CONTROLE Vanmorgen is dr. H. van Mook onverwacht naar Batavia terugge keerd met het normale lfjntoestel van de K.L.M. „Ik ga terug." aldus dr. van Mook, ,j»mdat de gebeurte nissen een dusdanige ontwikkeling nemen, dat ik meen niet langer weg te kunnen blijven. De besprekingen met de Nederlandse regering zijn hiermede afgebroken en zullen op een daartoe geschikt tijdstip weer worden opgenomen Beslissingen in verband met de com munistische acties op republikeins ge bied zijn nog niet door mij genomen. Dit zal ik eerst in Batavia doen, wanneer ik mij volkomen op de hoogte heb gesteld van hetgeen zich heeft afgespeeld. Wel kan ik u verklaren aldus de land voogd dat de Nederlandse regering volkomen bereid is de regering Hatta te steunen." Sprekende over de situatie van het ogenblik in de republiek, zeide dr. Van Mook: „De communistische actie is dui delijk van buiten af opgezet." Pas sedert einde Mei is de ontwikkeling in deze vorm gekomen. Voor die tijd was er van een invloedrijke communistische activi teit weinig sprake. Men mag de commu nistische activiteit niet op rekening van de Chinezen schuiven. Een vraag, welke invloed de gebeurte nissen in de republiek zullen hebben op de verhouding tussen de Nederlanders en de republikeinen, beantwoordde de landvoogd als volgt: „Ik denk, dat deze invloed niet ongun stig zal zjjn. Allereerst zal de samenwer king met Singapore en Australië beter worden, bijvoorbeeld in Australië heeft men eveneens scherp stelling genomen tegen het communisme. De nood zal tot scheiding en verbinding der geesten bij dragen. De oppositie tegen de samen werking met de Nederlanders zal zich Vorige week Vrijdag werden in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar tenge volge van het eton van giftige padden stoelen opgenomen de heer en mevr. H. v. Alphen uit Bergen, hun dienst bode, een tweetal logé's en baron en barones Taets van Amerongen. Een van deze patiënten, mevrouw barones Taets van Amerongenvan Reenen, is inmid dels overleden. De toestand van de overige patiënten is nog steeds ernstig. De overledene was de dochter van de oud-burgemeester van Bergen, Van Reenen. Zij nam in het openbaie leven van Bergen een voorname plaats in, en was zowel in Bergen als in de omge ving eer; bekende persoonlijkheid. De heer Van Alphen is oud-burge meester van Zandvoort. om de communisten groeperen en aan de andere kant zullen de voorstanders van een samenwerking met de Neder landers zich in het andere kamp ver zamelen. Dit kan alleen maar verhelde rend werken." Tenslotte deelde de landvoogd nog mede, dat het niet uitgesloten is, dat de gebeurtenissen te Madioen een kleine remming zullen veroorzaken op de de mobilisatie van de Nederlandse troepen in Indië. Het overgrote deel der oorlogs vrijwilligers die momenteel naar huis terug gaan of zullen gaan is echter reeds vertrokken. Dr. van Mook werd uitgeleide gedaan door mevrouw Van Mook, minister L. Götzen en dr. R. J. A. Idenburg. Het K.L.M.-vliegtuig vertrok om 6.06 uur van Schiphol, doch keerde korte tijd later terug, in verband met een technische storing. Om 6.39 uur was de technische storing opgeheven en kon het vliegtuig ten tweeden male opstijgen. Maandagmiddag zijn de schilders Joh. van Zweden en Gerard van Vliet, bestuurders van de vakgroep kunst schilders in de Ned. federatie van be roepsverenigingen van kunstenaars, door H. K. H. Prinses Wilhelmina op 't Loo ontvangen voor de aanbieding van het album van de leden van haar vakgroep. Het bezoek duurde circa 2 uur. Prinses Wilhelmina heeft een voor een de kunst werken met grote belangstelling bezich tigd en informeerde steeds naar de ver schillende richtingen. Daarna werd met de Prinses de thee gebruikt in gezelschap van mevr. De Beaufort en de heer Kohn- stamm. Toen toonde de Prinses een aantal van haar eigen werken. Verse nillende schilderijen en tekeningen van het Uddeler Meer, Zwitserland, Engeland en Zweden. Met veel opgewektheid vertelde zij van haar reizen en yerken. Hartelijk nam de Prinses van de beide schilders afscheid, betuigde haar grote dank voor het prachtige cadeau en deed deze dank ook overbrengen aan alle leden die hadden medegewerkt. Maandagavond omstreeks 21 uur be merkte de bestuurder van een ATO-vracht- wagen met aanhanger, beide met boter geladen# dat zijn auto in brand stond. Hij reed toen op de Rijksweg onder Haren, in de richting van Amsterdam. Het b.eek, dat de brand veroorzaakt was door ge smolten boter, die op de hete uitlaatpijp was gedropen. Pogingen van de bestuurder om de vlammen met zijn jas te c'oven hadden geen succes. Wel slaagde hij er in de brandende wagen af te koppelen ca een stuk verder te rijden, zodat geen ge vaar voor de aanhanger meer bestond. De auto brandde geheel uit De brandweer uit Laren, die later arriveerde, kon niets meer redden. Minister Stikker heeft op een persconferentie te Washington ver klaard: De huidige communistische stoot naar Zuid-Oost-Azië kan slechts verklaard worden als onderdeel van een algemeen plan, dat door Moskou gedicteerd is. Hij verwees naar de rede van de Indonesische commu nistische leider Moesoe en naar de recente gebeurtenissen in Indonesië. De minister zeide, dat de huidige po gingen der Nederlandse regering tot doel hadden, de positie van de oprechte nationalistische leiders op Java en el ders in de Archipel te versterken tegen ae ontbindende en verwarring zaaiende communistische elementen, die nimmer gewenst hebben een vreedzame regeling te bereiken. Vertaling: Herman Antonsen 12) Zelma Tadema was halverwege tus sen het huis en het verongelukte vlieg tuig blijven staan en scheen het toneel te bekijken in de houding van een vrouw, die een afspraakje heeft en op iemand waaht. Haar ogen dwaalden te schielijk heen en weer om iets goed op te nemen. Ze werd ddor een of andere kracht op de been gehouden. Het scheen twijfelachtig, of ze wel besefte, wat er precies met haar en de anderen gebeurd was. Haar wil. die als een ge spannen veer werkte en haar dwong om zich in iedere omstandigheid een houding te geven, hield haar er boven op. Slechts half bewust van wat ze deed, gehoorzaamde ze aan de dwang van haar oude gewoonten. Jill en de dikke man verschenen in de deuropening van de vliegmachine met een lange, buitengewoon magere man tussen hen in. De man had een lange spitse neus, zijn boord was van zijn hals afgerukt en zijn das hing Hal verwege de revers van zijn colbertje. Hij knipperde met zijn dichtopeen- staande ogen, toen het felle licht der lampen hem in het gezicht scheen. Hij stribbelde tegen. Ze hadden hem ieder bij een arm. Met een reutelende kreet rukte hij zich van hen los. De knok kels van zijn ene hand troffen Jill vlak tegen haar mond. Ze gaf hem een stomp, toen hij wegsprong. Hij kwam op zijn voeten terecht, struikelde, viel bijna en strompelde dan naar de ach terzijde van het huis toe. Toen Laura weer in huis kwam, lag G. A. nog steeds naast het radiotoestel. Ze knielde naast hem neer en .vatte zijn hand. Ze trachtte de polsslag te vin den, maar haar handen waren koud en dood en ze kon zióh niet herinneren, of ze aan de binnen- of buitenzijde van de arm naar de pols moest voelen. Ze voelde geen pols aan welke zijde ook. maar zijn arm was ook warmer dan haar vingers. Ze legde haar oor tegen zijn borst, maar ze hoorde niets. Zachtjes riep ze: Gerry! en dan wat luider: Gerry! Maar hij gaf geen antwoord. Laura pakte het glas van de tafel, ledigde het in de haard en schonk er whisky in. Ze schoof haar arm onder zijn nek en trachtte hem op te richten. Ze sleepte hem naar een stoel toe en hees hem erin. Zijn hoofd viel achterover en zijn armen Hingen er slap bij, maar hij glee.l niet onderuit en viel niet achterover. Daarop probeerde ze hem wat "whisky in de mond te gieten, maar zijn mond hingslap open. De whisky liep er gro tendeels weer net zo uit. Ze zette het glas neer en begon zijn handen stevig te wrijven. Dokter Bru no had haar wel niet verteld, wat ze doen moest,, als G. A. een dergelijke aanval kreeg, maar Barney had haar handen ook wel eens gewreven, als ze dreigde een flauwte te krijgen en ze meende, dat het goed zou zijn om de bloedsomloop te herstellen. Ze keek naar zijn gezicht. Ze schrok van zijn vaalbleke, loodkleurige uiterlijk. De dood van de twee piloten, de .toestand, waarin de passagiers verkeerden, al do verschrikkingen van het ongeval maak ten weinig indruk meer op haar; maar Gerald Axton en zijn zenuwaanval, dat waren werkelijkheden, die ze kon be seffen. Gerry, fluisterde ze, je hebt je zo dapper gedragen! Je mag nu niet dood gaan! Kom weer terug, arme Gerry! Toen ze bemerkte, dat hij zijn ogen dof en zonder uitdrukking op haar ves tigde, voelde ze zich flauw en dwaas G. A. had aan mets zo veel hekel als aan sentimentaliteit. Maar ze kon niet op tegen het gevoel van medelijden. Hij had zijn leven willen opofferen, om dat van de mensen in het vliegtuig te red den. Lieve Gerry dan toch! Hij bewoog even de lippen en open de de ogen halverwege. Ze keken haar verdwaasd aan. Ze warén dof en zon der glans. Hij knipperde langzaam met zijn oogleden. Die oogleden trilden. Gerry! Maar hij kwam niet tot het bewust zijn terug. Zijn ogen bleven dicht. Met een akelige inspanning van zijn spie- ,ren, die in zijn nek als touwen strak stonden, hief hij even het hoofd op. Het waggelde van de ene naar de andere kant. Hij viel voorover en hy rukte het achterover. Hij staarde naa$ de open deur en het verlichte landings terrein daarachter. Maar hij kon niet spreken. IJet vliegtuig is goed gedaald, zei Laura. Maar hij moet in de grep pel zijn terechtgekomen en over de kop geslagen of zo. Er zft voorin een groot gat. De neus is helemaal ingedeukt. Het landingsgestel is verdwenen. De beide piloten zijn eruit geslingerd.Allebei dood. Alle passagiers zijn #n leven. Slechts een schijnt erg gewond, maar hij kan toch nog lopen. Gerald Axton bewoog de lippen. De loodkleur was nu van zijn gezicht ver dwenen, maar hij was nog lijkbleek en zijn voorhoofd was drijfnat, Hij deed nogmaals een poging en ditmaal ver stond Laura zijn dof gefluister: Pruden? Helemaal in orde. Tadema? Gesohrokken, maar verder goed. En dat paar? Zijn stem klonk al iets sterker. Zij is buiten. Hij is ook ergens. Ze hebben hun pistolen weggestopt en zij heeft gezegd, dat ze voor je nicht wil doorgaan. G. A. hield zich een poosje stil Dan zei hij: Ze is bij de hand! Hoe voel jij je, Gerry? Bekommer je niet om mij. Ga maar loipen. VI De man met het vollemaansgezicht kwam vóór om de vleugel heen Van de voorzijde van het vliegtuig vandaan. Hij liep wankelend, alsof hij niet stevig op zijn benen kon staan. Gouverneur Pruden was opgestaan en leunde zwaar op de schouder van Jill met zijn ene hand. Haar vormeloze mond was naar één kant vertrokken. Ze keek met een schurkachtige uit drukking naar het gelaat van de gou verneur en haar dikke oogleden gingen traag open en dicht. De gouverneur zag eruit als iemand, die juist uit een afschuwelijke droom ontwaakt was. Zijn witte haren zaten verward; zijn kleren waren verkreu- keM en stoffig; maar hij werd toch langzamerhand weer zichzelf. De man met de spitse neus kwam van achter het huis aangewandeld. Hij zag er nog wezenloos en verbaasd uit. Zijn adamsappel schoot op en neer en hij maakte bruuske, onbenullige gebaren met zijn magere handen. Hij knielde naast de gouverneur neer en begon diens broekspijpen af te slaan. Bent u helemaal in orde, gouverneur? vroeg hij met beverige stem. Gouverneur Pruden. de oeen nog steeds op het verongelukte vliegtuig gericht, gaf geen antwoord. De lange man met de spitse neus bleef zijn broekspijpen afstoffen. (Wordt vervolgd Hij voegde er aan toe, dat indien de republikeinse premier, Hatta. stap pen zou ondernemen „tot een practi- sche regeling voor een overeenkomst, met de republiek Indonesia" de Ne derlandse regering „bereid zou zijn hem tegemoet te treden". Minister Stikker wilde geen bijzon derheden geven over zijn besprekingen met Amerikaanse autoriteiten. Slechts verklaarde hij, dat de kwestie van eco nomische of militaire bijstand niet ter sprake was gekomen. Evenmin was het vraagstuk van een nieuwe „politionele- actie" van de zijde der Nederlandse re gering in discussie gebracht aangezien het de politiek der Nederlandse regering nas „alles te doen om bldedvergieten te voorkomen". ANP-Aneta seint nader: Minister Stikker heeft nog de hoop uit gesproken, dat de republikeinse regering van Soekarno en Hatta sterk genoeg zou zijn om te voorkomen, dat de communis ten de republiek in hun geheel overnemen. In het verleden is de kracht der com munisten onderschat, zowel in de republiek als elders. Hoewel de overeenkomsten van Linggadjati en Renville een stap in de richtmg van een vreedzame oplossing zijn gewest, zijn de gematigde elementen in de republiek altijd gehinderd door de extre mistische elementen, die nu eindelijk hun werkelijk doel hebben geopenbaard en hun kaarten op tafel hebben gelegd. Alleen dit is de werkelijke verklaring voor het uit blijven van resultaten bi) de onderhande lingen, niet de zogenaamde Nederlandse „blokkade", die doodeenvoudig niet be staat. Dit geldt ook voor andere bewerin gen ten nadele van Nederland. De huidige ontwikkeling moet nten zorgvuldig onder scheiden van de aspiraties tot onafhanke lijkheid, aspiraties, waar Nederland mets tegen heeft. Op een vraag, of Nederland wapens no dig had om de opstand in Madioen neer te slaan, antwoordde minister Stikker, dat Hatta en Soekarno de eersten zijn, die de zaak van de opstand moeten behandelen. Minister Stikker zeide tenslotte, dat een gemeenschappelijk optreden met de Britse regering op het ogenblik niet in overwe ging was. „Misschien zal het nodig zijn zulke stappen te bespreken, maar leder moet zijn eigen problemen oplossen." Met ingang van 1 Octoer a.s. zal het weer mogelijk zijn gelukstelegrammen te verzenden naar Suriname, Aruba, Bonaire, Curasao, Saba, St. Eustatius en St. Maarten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5