President Auriol opent Assemblée der 58 Verenigde Naties Militaire voorbereidingen zijn voltooid m u J De vrede mag geen eeawigrollend Sysyphus-blok worden" Gen. Clay verwacht voor lopig geen oorlog m BE VIN DOET ONTHULLINGEN OVER PARIJSE BESPREKINGEN COMMUNISTISCHE REL IN BRUSSEL 500 agenten tegen 800 demonstranten Parlementaire delegaties van het Empire naar ons land Besprekingen over Westerse Unie en Indonesië Beteugeling echtscheidingen Marshall adviseert aanname der conclusies V.N. BRENGEN LAATSTE EER AAN BERNADOTTE Uitlevering gevraagd van Papanek LANDVOOGDWISSELING UITGESTELD Conferentie Grote Drie plotseling opgeschort Internationaal congres te Rome lot hoofd en hart l .Het weer. Film Het IJzeren Gordijnde aanleiding WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24262 99 Herbert Evatt zal presideren Bernadotte's rapport „Wegens verduistering van regeringsgelden" DJOCJA MELDT: „De Nieuwsgier" Fusie der drie Duitse zones weldra te verwachten II I 11 1 LUNSHOF VOOR DE HOGE RAAD BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin Directeur: 3. 3. W. Boerriater. COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mWWneter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiBn eventueel zonder opgave van e weigeren. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, 21 September De afgevaardigden der 58 Verenigde Na ties, die het parket van het Théatre Na tional de Chaillot geheel vullen, zijn vanmiddag door Vincent Auriol, pre sident der Franse Republiek, welkom geheten in Parijs, „de stad van waaruit over de gehele wereld het devies: vrii- heid, gelijkheid en broederschap is uit gevlogen". „De Griekse mythologie", aldus besloot de president zijn toe spraak, „verhaalt, dat de goden Sisyphus hadden veroordeeld zonder ophouden een rotsblok te rollen tot op de top van een berg, vanwaar dan dit blok door z|jn eigen gewicht telkens weer naar beneden viel. Van u hangt het af, dat de vrede niet dit eeuwige Sisyphus-blok zal zijn". Het kernstuk van Auriol's wijze en behartigenswaardige woorden was wel de In de Franse grondwet neergelegde bereidverklaring tot afstand van een deal der nationale souvereiniteit in het be lang ener werkelijk gemeenschappelijke George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft te Parijs in een verklaring voor de pers over het laatste rapport van Bernadotte over Palestina gezegd, dat het rapport een goede basis was voor het oplossen van de Palestijnse kwestie. Hij zeide, dat de Amerikaanse regering de par tijen en de Algemene Vergadering drin gend aanraadde de conclusies van het rapport in hun geheel te accepteren. De Syrische afgevaardigde, Faris Bey El Choery, heeft het verzoek van Mar shall verworpen. Hij deelde Reuter mede: „De Arabieren kunnen het niet eens zijn met dit rapport, dat niet hun rechtvaardige eisen behandelt. Het houdt alleen rekening met de eisen van de Zionisten". De moefti van Jerusalem, Haj Enim El Hoeseini deelde aan United Press mede, dat de Arabieren het rapport van Bernadotte voor Palestina verwerpen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft te kennen gegeven, dat Engeland waar- •chijiilijk Bernadotte's plan zal steunen. Ahmed Himly Pasja, die genoemd wordt als de eerste premier voor de Arabisch-Palestijnse regering, is Dins dag daar Gaza vertrokken, waarschijn lijk met de bedoeling om te onderzoeken of het mogelijk is de oprichting van een regering voor het Heilige Land te proclameren. Het is niet uitgesloten dat hij naar Amman zal doorreizen om een onderhoud met koning Abdoellah te hebben. De Joodse organisatie, Irgoen Zwaï Leoemi, heeft een ultimatum van de regering van Israël aangenomen, waarin haar ontbinding wordt bevolen en het overdragen van het „leger" der Irgoen aan het leger van Israël. De regering heeft de leden van de Irgoen bevolen zich bij het leger van Israël te voegen en de gebruikelijke eed van trouw af te leggen. De leden zouden niet vervolgd worden voor da den, die zij tegen Israël mochten heb ben' bedreven in het verleden. Het niet accepteren van het ultima tum, zou het hele leger van Israël tegen de Irgoen in het geweer gebracht heb ben, aldus het regeringscommuniqué. Uit het communiqué blijkt, dat de onderhandelingen al geruime tijd aan de gang zijn geweest. Het vliegtuig met de stoffelijke resten van graaf Bernadotte en kol. André Serot is Dinsdag uit Genève naar Pa rijs vertrokken. Joodse en Arabische vertegenwoordi gers stonden tezamen met vooraanstaan de figuren uit de organisatie van de V.N. zwijgend in de houding toen het vliegtuig op Orly, nabij Parijs, landde. Van een met vlaggen versierd podium werd hulde gebracht aan graaf Ber nadotte en kol. Serot door Alexander Cadogan, de Britse voorzitter van de Veiligheidsraad, Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Za ken, en Karl Westman, de Zweedse am bassadeur in Frankrijk. Nadat generaal Lundstroem, chef van de staf van Bernadotte, dank had ge bracht aan regering en president van Frankrijk, werd het stoffelijk overschot van de graaf langzaam naar de Dakota gedragen, die enkele minuten later naar Stockholm vertrok. Bij de aankomst van het vliegtuig in Stockholm zongen de mensen een oude Lutherse psalm. Langs een haag van dui zenden mensen ging de lijkstoet van het vliegveld naar de woonplaats van Berna dotte. In verband met de wijziging van de abonnementsprijs, ingaande 1 October a.s., verzoeken wij onze abonné's, die gewoon zijn het abonnementsgeld per giro of postwissel vooruit te betalen, met onze nieuwe abonnementsprijzen rekening te houden. Degenen die het abonnementsgeld door middel van periodieke over schrijving aan ons overmaken, ge lieven aan de Postcheque- en giro dienst opdracht te geven het op onze rekening over te Schrijven bedrag te verhogen. Onze nieuwe abonnementsprijs be draagt: 4.55 per kwartaal ƒ1.52 per maand De Administratie. wereldorganisatie Nadat vervolgens in een lange In het Spaans uitgesproken openingsredevoe ring waarvan iedereen in de zaal op zijn individuele luisterapparaat aan stonds naar believen de Franse, En gelse, Chinese of Russische vertaling kon volgen de tijdelijke voorzitter, de Argentijn Bromuglia, enkele Argen tijnse opvattingen over democratie, economische organisaties, volksgemeen schap enz. had uiteengezet en op afschaffing van het veto-recht had aan gedrongen en nadat op verzoek van de secretaris-generaal een minuut stilte ter nagedachtenis van Graaf Bernadotte en kolonel Serot in acht was genomen attaqueerde de vergadering de eerste punten van haar zwaar beladen agenda Na tweemaal stemmen werd de Australische minister van Buitenlandse Zaken Evatt met 31 stemmen tot voor zitter van deze derde gewone zitting der Verenigde Naties gekozen. Bij de ver kiezing van een voorzitter voor de be langrijkste van alle commissies, de po litieke, behaalde de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, aan stonds 48 stemmen, terwijl er slechts 7 werden uitgebracht op de Poolse minis ter van Buitenlandse Zaken, die door de Sovjet-Unie als candidaat naar vo ren was geschoven. Bij deze beide stemmingen werd al aanstonds in de wandelgangen het no dige commentaar geleverd: men kon er een aanwijzing in zien van een zekere strijdlustige stemming, die in de ver gadering zou overheersen. Had Evatt zich op voorgaande bijeenkomsten van de Assemblée niet doen kennen als een ware Russen-vreter en was Spaak niet de onvervaarde kampioen van het West- Europees Verbond? Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Nederlandse delegatie voor de" alge mene vergadering der V.N. reeds sedert Donderdag te Parijs vertoeft. Alleen de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, wordt nog tegen het einde van deze week te Parijs verwacht. De Tsjechoslowaakse regering heeft de Franse regering om de uitlevering verzocht van Jan Papanek, de vroegere Tsjechoslowaakse afgevaardigde in de V. N. Dr. Papanek, die na de Februari- gebeurtenissen stelling heeft gekozen tegen de nieuwe regering te Praag, be vindt zich thans te Parijs. Hij wordt er van beschuldigd, 125.000 dollar te hebben ontvreemd. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben een aanhoudingsbe vel tegen hem uitgevaardigd. Papanek deelde aan Reuter mee: „De beschuldiging tegen mij is ongegrond en steunt op dezelfde leugens, waar het huidige regiem op gegrondvest is. Indien de zaak aan de Algemene Vergadering wordt voorgelegd, zal ik mijn zaak vol ledig kunnen verdedigen". Dr. Papanek heeft Dinsdag de ope- ningsitting van de Algemene Vergade ring bijgewoond. Hij zat niet tussen de afgevaardigden, doch in een voor genodigden gereser veerde loge. „I/c geloof niet, dat de oorlog ons onver wacht op het lijf zal vallen. Ik geloof zeker niet dat hij onafwendbaar is", zo heeft generaal Clay te Berlijn aan een speciale verslaggeefster van het Franse dagblad „Figaro" verklaard. In een lang interview zeide generaal Clay o. m. dat men er in zou slagen, wat er ook moge gebeuren, dagelijks 4000 ton steenkolen naar Berlijn te blijven over brengen, doch dat zulks nauwelijks vol doende is om de vitale industrieën in be drijf te houden en om de hoogst nood zakelijke lokalen te verwarmen. Ander zijds beschikken de geallieerden te Berlijn over de nodige strijdkrachten om Je orde te handhaven. Dieven hebben gisteren een inbraak gepleegd in de schatkamer van de No tre Dame, waar zij zich meester maak ten van verschillende waardevolle ker kelijke ornamenten. Radio Djokjakarta meldde dat hedenmorgen, dat de republiek de militaire voorbereidingen voor de ontzetting van het zich in communis tische handen bevindende Madioen heeft voltooid. Hieraan wordt toegevoegd, dat alle links-georiënteerde militaire organisa ties in de republiek ontwapend zijn. Eenheden van het Indonesische nationale leger in de provincie Madioen hebben, volgens deze zender, hun trouw aan de republikeinse regering bevestigd. Waarnemers geloyen, dat de loyale troepen in de provincie Madioen ge bruikt zullen worden voor het onder drukken van de opstandige beweging in de stad Madioen. Eerdere berichten meldden, dat de speciale trein van de U.N.O. met de ge delegeerden van de Commissie voor Goede Diensten vanmorgen om zes uur uit Djokjakarta naar Batavia vertrok ken is. Volgens deze berichten bevon den zich Indonesische vertegenwoordi gers in deze trein. De „Nieuwsgier" verneemt uit Den Haag, dat de Nederlandse re gering in verband met de spanning/ in Indonesië besloten heeft de kwes tie van de Landvoogdwisseling eni ge maanden uit te stellen en daarna definitief een besluit te nemen na Uit bronnen in de omgeving van het Franse departement van Buitenlandse Zaken werd gisteravond door A. P. ver nomen, dat de economische fusie Van de Amerikaanse en Britse bizone met de Franse zone van Duitsland binnenkort verwezenlijkt zal wofden. De Franse zone zal politiek en admi nistratief onafhankelijk blijven. De fu sie zal slechts betrekking hebben op de buitenlandse handel en op het handels verkeer tussen de zones. een nieuwe bespreking met dr. Van Mook. Het kabinet en de Landvoogd be reikten inmiddels overeenstemming zowel ten aanzien van de houding in verband met de ontwikkelingen in de republiek als betreffende de structuur van de interim-regering, aldus het blad. De Haagse correspondent van de „Nieuwsgier" heeft nog meegedeeld, dat dr. Van Mook Maandagochtend na ont vangst van een verzoektelegram van de voorlopige federale regering, minister president Drees mededeelde voornemens te zijn Dinsdag naar Batavia terug te keren, welk plan minister Drees met voldoening vernam. De ministerraad er kende de noodzaak van Van Mook's te rugkeer en kwam Maandagmiddag en Maandagavond bijeen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk, zijn gisteren samengekomen op het Franse ministerie van Buiten landse Zaken te Parijs voor de tweede conferentie in de laatste twee dagen, over de Berlijnse crisis. De conferentie werd bijgewoond door de drie Westelijke militaire bevelheb bers in Duitsland. Aan het eind van de bespreking is geen verklaring gepubli ceerd. De ministers van Buitenlandse Zaken hebben gisteren onverwachts besloten hun besprekingen over de toestand in Berlijn tot de volgende week te ver dagen. Zonder een verklaring te geven werd van Amerikaanse en Franse officiële zij de gezegd, dat de vergadering tussen de drie ministers, welke voor Donder dag vastgesteld was, niet zou plaatsvin den. De beslissing van de ministers veroor zaakte des te meer verbazing, daar gis- tejren uit gezaghebbende Britse bron vernomen was, dat de ministers Donder dag een voltallige vergadering zouden houden met al hun politieke en diplo matieke raadslieden. Aan deze conferentie zou ook worden deelgenomen door de Westelijkq afge zanten, die de besprekingen in Moskou gevoerd hebben, en die vandaag in Pa rijs verwacht worden. Van officiële Britse zijde werd later de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de drie Westelijke ministers voor het week end bijeen zouden komen indien dit noodzakelijk mocht worden. Niet voordat de afgezanten uit Mos kou terugkomen voor de besprekingen waarvoor men hen heeft geroepen, zal er een beslissing omtrent de volgende stap genomen worden, verklaarde men. In officiële Britse kringen te Parijs wordt de juistheid der geruchten ont kend, dat tussen de V.S. enerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds on enigheid zou bestaan over de volgende stap in verband met de Berlijnse crisis. Men geeft toe, dat er een begrijpelijk verschil van accentuering is van enkele tactische kwesties, doch verklaart, dat er geen schijn van principieel menings verschil is over de belangrijkste kwestie* namelijk, op welk punt verdere onder handelingen met Moskou geen zin meer hebben en een beroep op de V.N. onver mijdelijk is. Men moet er een open oog voor heb- ben, aldus dezè kringen, dat wanneer eenmaal de besprekingen met Moskou zijn afgebroken, de bruggen verbrand zijn voor zover het de mogelijkheid van de opheffing van de Berlijnse blokkade betreft. Volgens sommige waarnemers zou het belang voor de Westelijke mo gendheden van een overwinning der we reldopinie niet opwegen tegen het na deel, dat de deur voor verdere Vier- mogendhedenbesprekingen gesloten zou worden. Hedenmorgen zal minister Bevin ift een bijzondere kabinetszitting verslag uitbrengen over zjjn besprekingen in Parijs, aldus meldt A. P. uit Londen. Later op de dag zou hij in het Lager huis een belangrijke rede over de Britse buitenlandse politiek houden. Mén vraagt zich in diplomatieke krin gen af, hoe ver Bevin zal gaan bij het verstrekken van inlichtingen over de geheime besprekingen in Moskou. Zoals bekend is minister Bevin gister avond per boot naar Engeland terug gekeerd. H. M. Koningin Juliana en de Prins der Nederlanden tijdens het voorlezen der Troonrede, gezeten in de Ridderzaal. Verwachting tot Donderdagavond: Gedurende de nacht: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, voornamelijk in het Zuiden van het land, iets minder koud. Morgen overdag: Wisselend be wolkt met plaatselijk enkele buien, ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tus sen West en Noord. Zon: 6.27—18.37. Maan: 20.17—12.09. Verscheidene Belgische communisten werden gisteravond gewond en acht ge arresteerd bij een door de communisten geleide demonstratie tegen de vertoning van de Amerikaanse film „Het IJzeren Gordijn", die gedraaid wordt in de grootste bioscoop van Brussel, Metropole. Toen de demonstratie tegen half negen een aanvang zou nemen, stonden naar schatting 500 politieagenten gereed om de demonstranten op te wachten. Een achthonderd communinsten deden 'n aan val op de bioscoop, doch werden terstond door de politie, die hevig met de gummi stok te keer ging, uiteengejaagd. De de monstranten waren voortdurend in ge vecht gewikkeld met de politie op het Place de Brouckère, waar de strijd eigenlijk eerst ontbrandde. De politie sloeg genadeloos toe op ieder die onder De opening van de Staten-Generaal. H. M. Koningin Juliana, vergezeld van Z. K. H. Prins Bernhard, arriveert bij de Ridderzaal, waar de nieuwe Koningin voor de eerste keer de Troonrede uitsprak. bereik van de gummistok kwam en me nigeen raakte gewond terwijl hij op de; grond lag en zich niet kon verdedigen. Honderden toeschouwers mengden zich in het gevecht en kozen uit protest tegen het brute optreden van de politie de zijde der oproermakers. De verslaggever van United Press zag hoe een vrouw, die op de grond gewor pen was, door de politie met de gummi stok te lijf werd gegaan. Hij zelf ont kwam enkele ogenblikken later slechts ternauwernood aan een aframmeling door de politie, doch kon ter afwering nog juist het woord „pers" schreeuwen voordat de politie hem tegen de grond duwde. Een verslaggever van „Belga" die foto's trachtte te maken werd gearresteerd en zijn camera werd in beslag genomen. De politie deelde hem botweg mede, dat hij geen recht had foto's te maken. Zijn perspapieren hielpen hem niet 't minst. Later op het politiebureau werd hem zijn caméra teruggegeven en bood de politie haar verontschuldigingen aan. De demonstranten werden door het brute optreden van de -politie tot het uiterste gedreven en verzamelden zich, nadat zij uiteengedreven waren opnieuw om tezamen met vele toeschouwers de politie te lijf te gaan. Ditmaal hield de politie de gummistok terug en ging arm in arm de demon stranten tegemoet, die eveneens arm in arm kwamen opzetten. Aanvankelijk ging het vrij gemoedelijk toe, doch de val werd spoedig duidelijk. De politie drong de demonstranten in een donkere laan, waar aan het eind wederom een groep agenten stond opgesteld. Op het signaal van een politiefluit trokken de agenten plotseling de gummistok en sloegen als wilden om zich heen, alles heerslaand wat hun in de weg trad. Het was nauwelijks te zien hoevelen getrof fen werden. De film is reeds enkele dagen lang het onderwerp van controverse en giste ren nog zond premier Spaak een dele gatie heen die hem verzocht had het vertonen van de film te verbieden, Spaak antwoordde, dat België nog steeds c;n vrij land was en dat hij niet ge machtigd was een dergelijke stap te on dernemen. Hij verwees naar de burge meester van Brussel, die tevens hoofd van de politie is. Deze echter weigerde de delegatie te ontvangen, waarop de actie van gisteren waarschijnlijk een antwoord was. De buitenlandse pers besloot gister avond een brief aan de Brusselse politie autoriteiten te schrijven over het op treden van de politie tegen de verslag gevers, die bij de demonstratie aanwezig waren. Bij de opening der derde zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties luistert de Britse minister van Buitenlandse Zaken met gespannen aandacht naar de openingsrede van President Auriol van Frankrijk. Van 28 Sept. tot 1 Oct. zal In Rome het 11de internationale congres worden gehou den van de R. K. Meisjesbescherming. Al gemeen onderwerp van de beschouwingen is: „Het jonge meisje en de hedendaagse onzedelijkheid". He+ vraagstuk van de onzedelijkheid en zijn mogelijke oplossing tot behoud van het jonge meisje van heden, zal door een priester, een medicus en een paedagoge in behandeling worden genomen. Daarnaast worden de diensten der bescherming ten aanzien van de moderne noden besproken zoals: de emigratie-diensten, het stations boot- en luchthavenwerk, de tehuizen, aan de hand van ingezonden rapporten, doorgangshuizen en gecontroleerde hotels, de bureaux van bemiddeling en beroeps keuze, enz. enz. Bij de besprekingen zal de wens voorstaan het werk der R. K. Meisjesbescherming aan te passen aan de behoeften en omstandigheden van het moderne jonge meisje. Het federatie-bestuur der verenigingen in Nederland zal vertegenwoordigd zijn door de presidente mevr. dr. E. Kreijns ten Braak uit Hilversum en mej. A. Tilman uit 's-Hertogenbosch. De congressisten zullen 30 September in audiëntie bij 2. H. de Paus worden ont vangen. Door het Amsterdamse Gerechtshof werd enige maanden geleden de hoofd redacteur van „De Nederlander", de heer H. A. Lunshof, veroordeeld tot een boete van f 10.omdat.hij de naam niet wilde noemen van degene, die hem indertijd de geheime notulen van Linggadjati had verstrekt. Gistermiddag diende deze zaak voor de Hoge Raad, gepresideerd door mr. Fick. In een uitvoerig pleidooi, dat ruim een uur in beslag nam, ging de raadsman, mr. Gerbrandy Jr., in op de drie cassatie middelen, welke door hem werden aan gevoerd. Wanneer de Hoge Raad het beroepsge heim van de journalist niet wilde erken nen, dan zou zij, aldus verklaarde mr. Gerbrandy, mensen dwingen iets te doen wat in strijd is met hun beroepscode en geweten. Hij meende, dat een rechter, die zelf nooit afweek van zijn beroepseer, een dergelijke beslissing niet kon nemen. De uitspraak werd vastgesteld op 5 October. In October van dit jaar zullen parle mentaire vertegenwoordigers der over zeese gebiedsdelen van het Britse ge menebest te Londen bijeenkomen voor het bijwonen van een bijeenkomst van de Empire Parlimentary Association. Voor de aanvang van deze conferentie .zullen de deelnemers bezoeken bren gen aan verschillende delen van Duits land, teneinde persoonlijke indrukken op te doen nopens de aldaar bestaande problemen. Aangezien verschillende punten van buitenlands beleid, waar onder het onderwerp Westelijke Unie, te Londen ter sprake zullen komen, is het de Britse regering gewenst voor gekomen zo mogelijk voor een aantal deelnemers der conferentie bezoeken te arrangeren aan Nederland en België. Een gezelschap bestaande uit parle mentaire vertegenwoordigers uit alle landen van het Empire, zal daartoe op Beleefdheid heft alle verschil van stand op. Maandag 27 September in Nederland aankomen. Tot de onderwerpen, die tij dens het bezoek voor bespreking in aanmerking worden gebracht, behoren, naast de Westelijke Unie met de daar mede samenhangende aangelegenheden (Benelux, E.R.P., probleem Duitsland, enz.), de wederopbouw hier te lande, landbouw en nijverheid (in het bij zonder in verband met de uitvoer) en het probleem Indonesië. De Nederlandse regering heeft haar instemming met dit voornemen be tuigd en besloten dat bedoelde parle mentsleden haar gasten zullen zijn. Maandagnamiddag omstreeks zes uur zal de delegatie te Hoek van Holland aankomen. Om negen uur wordt zij ontvangen in de rookzaal van het Tweede Kamergebouw. Deze ontvangst zal worden bijgewoond door leden der Staten-Generaal, een aantal ministers en enige vertegenwoordigers van vreemde mogenheden. Dinsdag om half tien wordt via het Westland een tocht naar Rotterdam ge maakt. Te vier uur volgt een bijeen komst voor alle leden van de Staten- Generaal in de vergaderzaal der Tweede Kamer, welker voorzitter een toe spraak zal houden. Daarop volgt groeps gewijze een gedachtenwisseling met le Naar aanleiding van ons artikel „Onvergeeflijke nalatigheid in ons nummer van 15 September -schrijft een notaris ons het volgende: Ik ben het met de inhoud volkomen eens. Ik prijs mij gelukkig, dat ik er reeds verscheidene malen in geslaagd ben hen, die voornemens waren uit de echt te scheiden, tot verzoening te bren gen. Juist van de notaris, advocaat en arts kan zoveel invloed ten goede uitgaan. Het klinkt vreemd, maar vaak nemen de echtgenoten de raad van H.H. gees telijken niet aan, terwijl zij hetzelfde advies, gegeven door een notaris, arts of advocaat, wel accepteren. Men is reeds jaren doende een oplos sing te vinden, welke leiden kan tot be perking der echtscheidingen. Kort geleden schreef ik aan een zeer bekwaam en bekend R.K. jurist, wat zijn oordeel was, wanneer de wet als volgt zou worden gewijzigd: In artikel 264 Burgerlijk Wetboek, hetwelk de gronden noemt, waarop echt scheiding gevorderd kan worden, n.l. overspel, kwaadwillige verlating, ver oordeling wegens misdrijf tot een vry- heidsstraf van 4 jaren of langer, na het huwelijk uitgesproken, en zware ver- wondingen of zodanige mishandelingen door de ene echtgenoot jegens de an dere gepleegd, waardoor diens leven wordt in gevaar gebracht of waardoor hem gevaarlijke verwondingen zijn toe gebracht, wordt als grond tot echtschei ding geschrapt „Overspel", terwijl in artikel 288 Burg. Wetb., luidende: „In de gevallen, welke grond tot echtschei ding opleveren, zal het aan de echtge noten vrij staan om de scheiding van tafel en bed in rechten te vragen. „Die rechtsvordering zal ook kunnen worden aangevangen ter zake van bui tensporigheden, mishandelmgen en grove beledigingen door de ene echtgenoot jegens de andere begaan." in het 2e lid wordt ingelast „overspel zodat gemeld 2e lid aldus zou luiden: „Die rechtsvervolging zal ook kunnen worden aangevangen ter zake van over spel, buitensporigheden enz." Wanneer de wet aldus werd gewijzigd, zou zulks tengevolge hebben, dat wegens .overspel" geen echtscheiding meer kan worden gevorderd, doch alleen schei ding van tafel en bed. Het spelletje is dan uit, op grond van overspel (als regel niet gepleegd) echt scheiding te vorderen. Ik kan mij best begrijpen, dat wan neer één der echtgenoten werkelijk overspel heeft gepleegd, de onschuldige niet langer met de schuldige wenst sa men te leven. De onschuldige kan in zulk geval scheiding van tafel en bea vorderen, met het gevolg, dat de ver plichting tot samenwonen vervalt, doen het huwelijk blijft bestaan, zo dat de schuldige niet kan hertrouwen, hetgeen juist als regel de gehele opzet van de schuldige was. Zeer zeker bij gefingeerd overspel. Genoemde jurist gaf mij hierop het navolgende antwoord: „Uw schrijven met belangstelling ge lezen. Met het schrappen van „overspel alleen in art, 264 B.W. komt men er niet, want dan blijft er pog een andere grond, die de plaats, die „overspel in neemt, gaat bezetten, n.1. de zware ver wondingen; ook schrapping van deze grond zou betekenen afschaffing van echtscheiding, behoudens in de uitzon deringsgevallen van kwaadwillige ver lating en veroordeling wegens misdrijf, en dit wil juist een zeer groot gedeelte van het Nederlandse volk niet; dit deel wil de mogelijkheid van echtscheiding met alle gevolgen van dien, waarop in de eerste plaats een nieuw huwelijk. Ook de R. K. Kerk of liever sommi ge Episcopaten staan in sommige geval len echtscheiding toe, n.l. indien het huwelijk niet kerkelijk ingezegend is. Andere R. K. autoriteiten willen ook dan niets van echtscheiding weten, om dat volgens hen de R. K. Kerk een ma- trimonium Consumatum als een huwe lijk erkent, ook indien het niet is in- £6Z6§Gnd. w U ziet, de zaak is met zo eenvoudig. Tot zover gemeld antwoord. Naar mijn bescheiden mening behoort het tot de uitzonderingen, dat de echt genoot, die scheiden wil, de andere zo danig verwondt, dat zijn leven in gevaar wordt gebracht. We zijn toch nog een beschaafd volk, al heeft het door de oorlog veel hiervan verloren." Wij danken de geachte inzender zeer voor zijn belangwekkende beschouwingen. Het is onze overtuiging, dat de stroom van echt scheidingen aanmerkelijk zou verminde ren wanneer de rechterlijke instanties bezield zouden zijn met de ernstige wil om de echtscheidingen zoveel mogelijk te voorkomen. Men krijgt nu wel eens de indruk, dat hieraan veel hapert en vele rechters min of meer apathisch staan tegenover de stroom van levens mislukkingen, welke hen passeert. Het door de heer Van Maarseveen als mi nister van Justitie ingediende wetsont werp, beogende de instelling van ge zinsraden, die zich met de echtscheidin gen zullen gaan bemoeien, zal zeker ten deze verbetering brengen, mits de uit voering van deze wet zal geschieden in de geest, waarmede zij in het leven wordt geroepen. Daarnaast zou een wetswijziging zo als de inzender aangeeft, en waardoor het onwaardige spel met de gefingeerde beschuldiging van overspel zijn doel zou gaan missen, van grote betekenis zijn. Doch zal een dergelijk wetsont werp een meerderheid in de Tweede Kamer vinden? Wij zijn hiervan nog niet zo zeker. Daarom moet de publieke opinie on ophoudelijk bewerkt worden, zodat ons volk in bredere lagen gaat inzien tot welke rampzalige gevolgen, ook voor de gemeenschap, de huidige practijk van de echtscheiding leidt. Ons volk zal zich positief moeten instellen tegen de echt scheiding en degenen, die daaraan schul dig zijn. den der Staten-Generaal in het gebQuw der Eerste Kamer. Woensdagochtend te acht uur gaat het gezelschap via de Bloemenveiling in Aalsmeer naar Amsterdam, waar be zoeken aan het Indisch Instituut of aan de diamantslijperijen van de maat schappij Asscher gebracht kunnen wor den. De burgemeester van Amsterdam ontvangt te half elf de deelnemers in het Indisch Instituut. Zaterdag 25 September zal te Roer mond in hotel Kissels de officiële op richtingsvergadering worden gehouden van het Werkverbond Katholiek Ama teurtoneel. Op de a.s. vergadering, waar. op 'n aantal katholieke amateur-toneel ensembles uit Limburg aanwezig zullen zijn er zijn tevoren in verschillende streken reeds oriëntatievergaderingen gehouden zal tevens het bestuur voor Limburg gekozen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1