Beleid van O.; K. en W. voorlopig onveranderd voortgezet Tv r ERIC DE MOORMAN-DE 6EHEIM2INN/6E BRON T DOMEIN D ER IS WEER RIJST N Bezuinigingen worden doorgevoerd MODE AFLEIDINGS MANOEUVRE Film krijgt steun als nationale zaak L Vormingsprogramma KAB. Wat doet de Weemoed naar het oude Mr. L. G. Kortenhorst Naturalisatie in de Eerste Kamer 0., K, en W. deze herfst? WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1943 PAGINA 3 VERSCHILLENDE BEGROTINGEN VERSCHENEN Algemene Zaken Buitenlandse Zaken Sociale Zaken Justitie Rijkswaterstaat Verkeer en Waterstaat Minister Stikker terug Zuiderzeefonds Staatsmuntbedrijf Huis der Koningin Weer voorzitter der Tweede Kamer Prof. Kranenburg weer voorzitter door George F. Worts 13 (Wordt vervolgd) Kunstenaars houden een congres De verschillende rijksbegrotingen 1949 zijn thans verschenen. Wij publiceren hieronder de voornaamste gegevens, die door de onderscheidenlijke departemen ten werden verstrekt. In de naaste toekomst is een overigens zeer bescheiden uitbreiding op enkele af delingen noodzakelijk, gezien de vele Werkzaamheden van de Regeringsvoorlich tingsdienst. Op de begrotingen van de ver schillende departementen komen in 1949 geen posten meer voor voor de productie van voorlichtingsmateriaal. De Regerings voorlichtingsdienst is thans het centrale apparaat. In vergelijking met 1947, toen f 29.133.054 Werd geraamd, vertoont het ontwerp der begroting voor 1949 een stijging van 4.046.807. De voornaamste oorzaken, wel ke tot deze stijging leiden, zijn: a. uitbrei ding van het personeel van het departe ment (f600.000); b. uitbreiding van de buitenlandse dienst. Deze is een onvermij delijk gevolg van de gebeurtenissen in In donesië en het ontstaan van nieuwe sta ten en internationale organen; c. verho ging der algemene uitgaven van het mi nisterie (f360.000); d. vermeerdering der kosten van de burelen buitenslands van de directie voorlichting buitenland (f470.000). Verwacht wordt, dat de Nederlandse bij drage in de kosten der Verenigde Naties Zal stijgen met f250.000. De positie der chefs van afdelingen van het departement behoeven noodzakelijk herziening. Het is gebleken, dat bij inter nationale besprekingen, deelneming aan conferenties en onderhandelingen met ver tegenwoordigers van andere landen de rang der bedoelde chefs lager is dan die van de personen, met wie zij op één lijn moe ten worden gesteld. •Teneinde de betrokken functionarissen een gelijkwaardige positie te doen innemen, ligt het in de bedoeling hen, door aanvul ling van het bezoldigingsbesluit voor bur gerlijke rijksambtenaren 1934, in de rang Van directeur te benoemen, aan welke rang volgens inmiddels ingediende voorstellen een jaarwedde ware te verbinden van f 10.000. Rekening is gehouden met een uitbreiding van de buitenlandse dienst met een 30-tal ambtenaren. De minister volstaat met de mededeling, dat hij vooralsnog geen wijzigingen van principiële aard in het tot dusver ten aan zien van O. K. en W. gevolgde beleid Wenst aan te brengen. Intussen hoopt hij zich in de verschillende vraagstukken te kunnen inwerken, zodat bij de behandeling van de begroting hij zich een oordeel zal hebben gevormd omtrent de vele en veel zijdige onderwerpen, die daarvan deel uit maken. Het spreekt vanzelf, dat de moeilijke fi nanciële omstandigheden, ondanks het be langrijk hogereindcijfer van dit begro- tingsontwerp, evenals de laatste jaren, ook thans hun stempel op deze begroting heb ben gedrukt'. In verband met de moeilijke financiële omstandigheden heeft de minister zich ge noodzaakt gezien op de artikelen voor de aankopen voor de Rijksmusea een aanzien lijke beperking toe te passen. De noodzaak om de rijksuitgaven zoveel mogelijk te beperken heeft er toe geleid, dat voor het Rijksbureau voor Doe amen- tatie van de -geschiedenis van Nederland in oorlogstijd in het begrotingsantwerp voor 1949 geen gelden meer worden uitge trokken. Intussen zijn voorzieningen ge troffen opdat dit bureau zijn werkzaam heden zal kunnen voortzetten en voltooien. Minister's ambtgenoot van financiën heeft goedgekeurd, dat het bestuur van net na tionaal steunfonds in liquidatie een nog tiader vast te stellen bedrag voor dit doel beschikbaar stelt. Voor afdeling kunsten wordt 133.943 meer aangevraagd, hetgeen voor een groot gedeelte een gevolg is van het feit, da* voor de subsidiëring van de orkesten 57.750 meer is aangevraagd en de afde ling film met 45.000 Is verhoogd. Tot de kunstwerken, welke na de bevrij ding van ons land uit Duitsland zijn te ruggekeerd, behoren er zeer vele die min der geëigend zijn om in onze openbare musea te worden opgenomen. Een aantal hiervan is evenwel uiterst geschikt voor de aankleding van vertrekken met repre sentatief karakter in openbare gebouwen, waarbij mede gedacht wordt aan de Ne derlandse ambassades en legaties in het buitenland. Hierop moet geregeld deskun dig toezicht worden gehouden. Ten einde de kosten zo laag mogelijk te houden, zou de minister hiervoor nodige werkzaam heden willen toevertrouwen aan een be staande rijksinstelling. Thans is de uitgave van P. C. Hooft's verzamelct werken aan de orde. Verwacht mag worden, dat de uitgave in ongeveer 10 jaar gereed" zal zijn. De minister stelt zich voor, dat gedurende die periode een rijkssubsidie van ca. 120.000 nodig zal zijn. Door een memorie-post wenst de mi nister een principiële beslissing uit re lokken ten aanzien van de subsidiëring van een door de St. Bernulphus-stichting te Maastricht in het leven te roepen academie voor beeldende en toegepaste kunsten aldaar. Het prijzenswaardig initiatief van de St. Bernulphus-stichting zou de minister dan ook financieel willen steunen, indien dat mogelijk blijkt door een jaarlijkse bij drage van bescheiden afmeting, welke op 25.000 zou kunnen worden gesteld. De uitgaven in 1947 bleven aanvankelijk onder het geraamde bedrag. Door het in dienst nemen van de studio te Duiven- drecht zal er echter op een grotere acti viteit der productiegroepen gerekend moe ten worden. Onderzoekingen, die met het op gang brengen van een nationale filmproduc tie gepaard gaan, moeten op steun van Rijkswege kunnen rekenen. De ervaring leert, dat de vervaardiging van uit kunstzinnig en cultureel oogpunt waar devolle films, die meestentijds een do cumentair karakter dragen, niet renda bel is te maken, wanneer niet een be hoorlijk werkkapitaal voorhanden is. Productiegroepen mits de organisatie commercieel verantwoord is zullen slechts voor een of twee maal steun van overheidswege nodig hebben. De inkom sten uit de eerste producties scheppen de mogelijkheid tot het verwerkelijken van volgende plannen. Rijksbijdragen, op deze wijze verleend, brengen der halve een nationale filmproductie op gang, die na enkele malen geholpen te zijn een onafhankelijk bestaan zal kun nen voeren. Daarbij komt, dat de bevordering der productie de kwaliteit zal doen stijgen, zodat het afzetgebied zal worden ver groot. Iedere Nederlandse film, die in de bioscopen wordt vertoond, beperkt bovendien de noodzakelijkheid, de viezen beschikbaar te stellen. Op grond van een en ander vraagt de minister voor dit doel f 100.000 aan. De minister is van mening, dat een bescheiden garantie in Nederlandse gul dens op een eventueel tekort van het budget van het Netherlands House ge rechtvaardigd is. Een cultureel verdrag met Luxemburg is in voorbereiding. De minister hoopt, dat binnenkort ook met Italië een der gelijk verdrag kan worden afgesloten, hetwelk voor de studie door Nederlan ders van de klassieke beschaving en voor de beoefenaars der schone kunsten van belang kan zijn. Het ligt vooralsnog niet in de bedoe ling tot het afsluiten van andere cul turele accoorden dan de bovengenoemde over te gaan. Onafhankelijk van de algehele herzie ning blijkt het gewenst, verschillende ver beteringen te bevorderen, welke als zeer urgent konden worden beschouwd. Als voorbeeld hiervan zij genoemd de verlen ging van de maximum-uitkering van het ziekengeld krachtens dg, ziektewet 'ot 1 jaar. De zorg voor de volksgezondheid leverde in zoverre resultaat op, dat In verschil lende takken het vooroorlogse niveau we derom kon worden bereikt. Het ingediende wetsontwerp tot ver plichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werk loosheid, wil trachten te bevorderen, dat in jaren van betrekkelijk geringe werk loosheid een reserve wordt gevormd voor jaren van depressie. Met het oog op de bestrijding van tuber culose, de geslachtsziekten, de kindersterfte enz. is het apparaat van het geneeskundig staatstoezicht op de volksgezondheid ver sterkt. De rheumatiekbestrijding zal ook in 1949 met kracht moeten worden voortgezet. Ir. enkele provincies, waar met de bestrijding nog geen aanvang is gemaakt, zal met de opbouw van de organisatie moeten wor den begonnen. De werkzaamheden op het norma ie ar beidsveld van het ministerie nemen nog steeds toe. Aan de personeelsbezetting van het ministerie en de daaronder ressor terende diensten moet enige uitbreiding gegeven worden. Op het gebied van de politie zijn reeds belangrijke bezuinigingen aangebracht. Naar verdere bezuiniging wordt gestreefd. Voor het dienstjaar 1948 v/as gerakend op het opnemen van 4000 politieke gedeti neerden in de gewone strafgestichten. Dit aantal is nog niet bereikt en zal, gelet ook op het verloop onder de politieke veroordeelden door vervroeg de voorwaardelijke invrijheidstelling, in het dienstjaar 1949 waarschijnlijk een totaal van 3000 niet te boven gaan. Het ligt in de bedoeling, dat de be voegdheden van de hoge autoriteiten in 1949 overgedragen zullen zijn aan de presidenten van de gerechtshoven. De begroting voor Waterstaat is onder de druk der financiële omstandigheden tot het uiterst toelaatbare beperkt. Bij beant woording van de vraag, waar de grens moet worden getrokken tussen hetgeen nuttig en hetgeen bepaald noodzakelijk moet worden geacht, Is vooropgesteld, dat de verdedi ging van ons grondgebied tegen het water een primaire vereiste is. Bij de wegen heeft zich de schaarste aan straatklinkers en cement doen gelden, wat ook achterstand in het onderhoud van ver schillende wegen heeft doen ontstaan. Terwijl bij de begroting voor 1 B.I. nog gelden werden aangevraagd Voor de voort zetting van enige reeds lang onderhanden zijnde werken als het Amsterdam-Rijnka naal, de Fries-Groningse kanalen en enige onderdelen van het rijkswegenplan, zijn thans hiervoor lagere bedragen geraamd, Het is de bedoeling in 1949 Van deze wer ken slechts datgene voort te zetten, waar voor in 1948 reeds aannemingsovereen komsten zijn gesloten met toevoeging van enkele kleine nieuwe werken, die noodza kelijk ter aanvulling moeten worden uitge voerd. Voor het jaar 1949 moet rekening wor den gehouden met het feit, dat alle werk zaamheden, verbonden aan de activiteit van de Nederlandse Rijnvloot In Duitsland, voorlopig nog steeds binnen het verband der Nederlandse Rijnvaart-missie moeten worden verricht Voor herstel oorlogsschade aan rijkseigen dommen, wordt f 16.500.000 nodig geacht. Evenals het vorige jaar is een bedrag van f 20.000.000 nodig om de uitbreiding en inrichting van de luchtvaartterreinen te kunnen voortzetten. Het ligt in de bdoeling om eerlang een aanvang te maken met het verzamelen van feitenmateriaal en het bewerken daarvan ten behoeve van de samenstelling der ma ritieme geschiedenis. Eveneens ligt het in het voornemen, aan de oorlogsgraven-stichting, welke zich tot doel stelt de inrichting, instandhouding en verzorging van graven en begraafplaatsen van in de tweede wereldoorlog gevallen Nederlanders, een bijdrage te verlenen. De omzet van de K.L.MT. bedroeg in 1938 circa 11 millioen gulden, in 1947 circa 100 millioen gulden en zal in 1949 een bedrag van 150 millioen gulden overschrijden. In 1938 waren bij die maatschappij 1800 personen in dienst, op 1 Augustus 1948 cir ca 13.000. Dit aantal zal in 1949 nog aan merkelijk toenemen Voor de veiligheid van het luchtvaartver- keer is het onvermijdelijk, dat de rijks luchtvaartdienst in staat gesteld wordt ook in de komende jaren in een redelijke ver houding tot de uitbreiding van het lucht verkeer te groeien. Er is een belangrijke achterstand, nl. van New Look voor heren Tweemaal wees U.N.O. was bezorgd voor gezondheid van wereldburger No. 1 Op een naai machine naar Parijs Ook de heren krijgen hun „new look": de overjassen zullen langer zijn en de broeken nauwer, zo wordt uit Londen gemeld. De smoking met een enkele knoop is onherroepelijk uit de mode. Geen gen tleman, die zichzelf respecteert, zal haar nog durven aantrekken. De correcte smoking moet twee rijen knopen heb ben. Midnight Blue een zeer donker blauw, bij zwart af is de overheer sende kleur geworden voor officiële kle ding. Dat geldt ook voor de overjas, die op de smoking wordt gedragen, het grijs heeft volkomen afgedaan. Dit zijn maar een paar algemene wen ken van zeer bevoegde zijde overi gens uit de keuken van de dictators Van de herenmode zelf. Het fijne van de zaak is nog staatsgeheim, zeggen de grootmogols van de „British Fede ration of Merchant TailoiS". Maar alles zal worden geopenbaard op een heren- ïnode-show, waarvan de première einde October zal plaats vinden te New York. De Londense kleermakers zijn vastbe sloten hun historisch leiderschap op het gebied der herenmode dat tijdens de oorlog verloren is gegaan te heroveren en de show te New York heeft ten doel, de wereld de „authentieke Londense stijl" te vertonen. Theodore Hewitt, de elegante secreta ris van de „National Federation of Mer chant Tailors", verontschuldigde zich, dat hij niet meer over de nieuwe heren mode kon vertellen, „maar het is geheim en we moeten op D-day wachten," zei hij. Hewitt is van mening, dat de show te New York de „uitgebreidste en meest gezaghebbende uitbeelding zal zijn van de richtingen in de herenmode in het Verleden en in onze dagen." „De vaste lijn was verloren gegaan in het mode-ontwerpen, toen men zich daarmede overal ging bezig houden,"' Zeide hij. „Ik weet, dat men in Oslo, Ottawa of Chicago niet graag hoort, dat het ten slotte toch Londen is, dat de herenmode dicteert. Wij zullen daarop niet de na druk leggen, maar er eenvoudig van uit gaan als van een gegeven feit." Er is voor de show te New York zelfs ®en toneelstuk geschreven, compleet met bijpassende muziek. De modellen zullen gorden gepresenteerd door „mannequins hi de natuurlijke omgeving". Meer dan 100 personen alleen echte Londenaars zullen aan het stuk medewerken. De modellen zijn creaties van zes ïjijze meester-kleermakers uit Londen. Nun namen zijn nog geheim, „maar" «o verzekert Hewitt „hun gezag is onaantastbaar en hun invloed interna tionaal." Twee wezen, nazi-slachtoffers, Man fred Wolf en Marion Wolf uit Berlijn, waren door de Amerikaanse mevrouw Irving Rothschild uit Springfield ge adopteerd. Toen de beide kinderen uit Brussel in New York aankwamen, hoor den zij, dat hun nieuwe moeder plotse ling overleden was. Meneer Rothschild zag er van af de opvoeding van de bei de kinderen op zich te nemen, zodat men thans pogingen in het werk stelt een ander huis voor hen te vinden. Garry Davis, die zich de „eerste we reldburger" noemt, werd Zaterdag op gepakt om „zijn gezondheid te bescher men", heeft de assistent-U.N.O.-secreta ris-generaal, Adriaan Pelt, gezegd. „Wij hebben Davis in het geheel niet verdreven," zei Pelt op een persconfe rentie. „Wij verwijderen hem omdat hij een tent op de U.N.O.-grond bad opge- 17. Een zacht geluid deed de vier vrienden opkijken. Zij zagen Dzilah voor zich staan. De witte slang schoof haast onhoorbaar de gang in en op het zien van dit monster maakte de arme dwerg van ontzetting een luchtsprong. Dzilah verzekerde het kleine mannetje echter dat hij niet bevreesd behoefde te zijn. Ter ere van de hereniging liet Dzilah een groot feestmaal aanrichten. Allen aten met smaak behalve de dwerg, die met wantrouwen zijn schotel bekeek als was hij bevreesd, vergiftigd te worden. En het instinct van het mannetje waszoals veel later zou blijken, niet veel bezijden de waarheid. De dwerg keek steeds met wantrouwen om zich heen. Toen de maaltijd ten einde liep sprak de geheimzinnige vrouw met zachte stem: „Thans zal ik u vertellen, met welk doel onze blonde vriend naar mijn rijk is gebracht en welke opdracht ik hem heb te geven." Dezer dagen ontvingen wij het vor mingsprogramma 19481949 van de K. A. B. Het algemene onderwerp van dit jaarprogram is: Godsvertrouwen. Na het begrip Godsvertrouwen te hebben duidelijk gemaakt, zal aandacht besteed worden aan de beleving en de middelen tot versterking van het Godsvertrouwen. Als concrete punten van actie zijn ge kozen: Verbetering der zeden en Ver nieuwing van de structuur. Als middel hiertoe ziet men respectievelijk de vor ming van apostolaatskernen in de on dernemingen en de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Naast dit algemene werkprogramma zijn de werkschema's opgenomen van de K. A. B. in de verschillende bisdom men. Verder bevat het boekje tal van aanwijzingen voor het organiseren van avonden en bijeenkomsten cn een rijke verscheidenheid van gedichten, voor drachten en liederen, die zich bijzonder lenen om gebruikt te worden als omlijs ting voor deze avonden. Met het K.L.M.-lijnvliegtuig uit New York is hedenmorgen te kwart over zeven enige uren vroeger dan de in de dienstregeling vermelde tijd mi nister mr. D. U. Stikker op Schiphol aangekomen. De minister is terstond doorgereisd naar Den Haag. ongeveer een half jaar ontstaan In het schema voor de opleiding van vliegtuigbe stuurders. Ter voorkoming van verdere achterstand en om de bestaande in te halen, is de aanstelling van nieuw technisch personeel bij de Rijksluchtvaartschool onvermijdelijk. Ook voor het jaar 1949 wordt nog niet gerekend op het ter hand nemen van de werken voor de verdere inpol deringen in de Noord-Oostpolder. De benarde toestand van 's lands financiën laat niet toe, dat met dit grote werk, waarmede een groot aantal millioenen is gemoeid, wordt begonnen. In 1949 zullen 37.000 ha in cultuur ge nomen zijn. Hiervan zal 10.000 ha zijn verpacht. In eigen exploitatie zal wor den genomen ongeveer 4000 ha gras land, 1000 ha klaver en lucerne en 18.000 ha graangewassen. Gerekend is op de bouw van 250 boer derijen en 100 woningen, zijnde het vo lume, dat verwezenlijkt moet worden om de polder in acht jaar gereed te heb ben. Aangetekend zij nog, dat een ar beider, die in een der kampen is ge vestigd, de directie per jaar ca ƒ1000 meer kost dan een arbeider die in de polder woont. slagen en in de openlucht verbleef. Wij wilden niet, dat hij longontsteking zou krijgen." Davis, die tijdens het weekeind twee maal in de gevangenis werd gezet en beide malen werd vrijgelaten, was Maan dagmorgen weer bij het Palais Chaillot te zien. Zijn vergunning om in Frankrijk te mogen blijven is verlengd. Kapitein J. Summers Vickers, eerste piloot voor het verrichten van proef vluchten, is Maandag in een Viscount, het eerste vliegtuig ter wereld met pro peller en straalaandrijving, uit Wey- bridge bij Londen komend, te Villeco- blay, een militair vliegveld ten Zuiden van Parijs, geland. De tocht duurde 13 minuten. „Het was alsof ik op een naai machine zat," zo deelde de piloot aan Reuter mee. Omstreeks Kerstmis zal het toestel nog naar andere Europese hoofdsteden proefvluchten houden. Morgen keert het naar Weybridge terug. Het jaar 1949 zal voor het staatsmunt bedrijf een aanzienlijke uitbreiding van werkzaamheden te zien geven. Nu het ontwerp-muntwet tot wet is verheven en inmiddels een aanvang is gemaakt met de uitvoering van het muntpro- gramma, waarvan het tempo geleidelijk aan zal worden opgevoerd, zullen de begrotingscijfers voor het dienstjaar 1949 die voor 1948 in belangrijke mate overtreffen. De begroting 1948 hield reeds reke ning met uitbreiding van het personeel van 's rijks munt. Het ligt in de bedoe ling de thans bestaande enkelvoudige ploegendienst nog in de loop van 1948 op te voeren tot een twee-ploegendienst, zodat gedurende 1949 met twee ploegen kan worden gewerkt. In deze begroting is geen rekening ge houden met een in voorbereiding zijnd wetsontwerp met betrekking tot het in komen van de leden van het Koninklijk Huis. In afwachting van de totstandkoming van de desbetreffende regeling is voor het inkomen van H. K. H. Prinses Wil* helmina voorlopig een memoriepost op genomen. Voor de voortzetting van de restaura tie aan het koninklijk paleis te Amster dam wordt een bedrag aangevraagd van 100.000. Rekening is gehouden met de moge lijkheid, dat evenals in voorgaande ja ren, leden van de Staten-Generaal zul len worden uitgezonden naar overzeese gebiedsdelen, alsmede dat buitenlandse parlementsleden ons land zullen bezoe ken. We hebben de afgelopen week in de hoofdstad verschillende mode shows gezien en daaruit kun. nen we concluderen, dat de haute-couture die in ons land op modegebied, het neusje van de zalm is, Parijs vrij direct volgt en veel nauwe rokken brengt, als ook de. verhoogde taille. Het middel blijft daarbij op de natuurlijke plaats aangege ven, maar de lijn blijft ver strakt tot vlak onder de buste en is daar afgetekend met een stiksel, een dwarsnaad of een afstaand fluwelen biesje. Bij de strakke rok wordt de ruimte ofwel naar achteren verwerkt er moet toch be wegingsvrijheid zijn ofwel de rok is kokerachtig tot on geveer kniehoogte en daar onder springt de ruimte dan uit. Het vrouwelijke silhouet is dus zeer verstrakt, waar bij opgevulde heupen geheel verdwenen zijn en de schou derlijn natuurlijk gewelfd is, wat verkregen wordt door de mouw aan te knippen en de schoudernaad tot onder aan de mouw te laten doorlopen. Edoch, de wijde rok, voor al de klokrok en het schootje zijn nog niet helemaal ver dwenen, het model-confectie- atelier „Jenny" in de hoofd stad, liet zien dat bij zijn wintercollectie onder de wol len jurken in mooie tinten grijs, lila, mosterdbruin en groenblauw en natuurlijk ook veel zwart, nog voor een groot deel aan de klassieke vrouwelijke lijn, die er pas in is gekomen, wordt vastge houden. Voor geklede toilet ten wordt dikwijls zwart flu weel verwerkt met wollen stof en taftzijde. En voorts toonde de firtna Gerzon in Amsterdam haar zeer uitgebreide collectie voor herfst en winter, be staande uit wintersportcos- tuums, mantels, redingotes en korte swaggers, mantelpak ken, wollen japonnen, .mid dag. en avondjurken. Ook hier bleek uit de zeer ruime keuze, dat men de levensvat baarheid van de ruime rok nog groot acht, van de onge wijzigde lengte, de matige •schouders en de geaccen tueerde taille. Er waren schootjes, maar ook ver hoogde lijfjes, er waren nauwe middagjurken en zeer draagbare wollen japonnen in een „tijdloos" model, diis zonder excessieve lijnen. En dat is voor een textielarm land als wij nog steeds zijn het meest practische. Als manteltype zagen wij er zeer veel redingotes vrij ruim klokkend. Een show die liet zien dat er voor elck wat wils is en dat ieder uit de mogelijk snel evoluerende mode precies kan kiezen wat haar aan staat. ASTRID adat we zo lang van rijst, het kostelijke en gemakkelijke voedsel, verstoken zijn geweest, kun nen we weer eens een zakje vol kopen. Het is zo lang geleden sinds we rijst hebben gekookt, dat het niet overbodig zal zijn nog enkele wenken te geven voor de bereiding. Wil men droge rijst koken, dan moet de rijst vooral zéér goed gewassen worden, net zolang tot het water volko men helder blijft. Het beste doet men hiervoor de rijst in een zeef of vergiet, en laat het water erover lopen, ter wijl men ondertussen de kor rels tussen de vingers schoon wrijft. i Voor toespijs rekent men 30 gr. kopje) rijst per persoon; voor hoofdgerecht ten minste 100 gr. (1 kopje) per persoon. iiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii Men kan rijst op verschil lende manieren koken: Zwarte jersey middagjurk, zeer strak van lijn, met ruimte accent achter Iedereen, die niet in een modern huis geboren is, wij bedoelen modern na b.v. 1920, zal op de ten toonstelling „De Nederland se Vrouw." op een of ander (moment op een oude her innering stuiten. En al zijn wij nog zo verheugd over al die moderne nieuwighe den, die de huisvrouw in staat stellen met een mini mum aan inspanning haar huishoudelijke taak te ver vullen, toch zal er bij velen iets van weemoed groeien bij het weerzien van de ver trekken uit haar jeugd. Wij kregen tenminste dadelijk neiging om onze instemming te betuigen, toen wij een oudere dame bij de „keu ken van voor vijftig jaar" hoorden zuchten: „Het was toch maar wat gezellig! Heel wat anders dan zo'r keuken van nu En wij zagen ons zelf weer, vermoedelijk net als die mevrouw, terug in het heerlijke, ouderwetse huis. waar de koperen kranen en pompzwengels Zaterdags middag met de zwart-witte. schooongeschrobde tegeltjes schenen te wedijveren jn glimmende schoonheid. Het grote, ouderwetse kolenfor nuis was blinkend zwart gepoetst, nadat het de hele ochtend volop werk had ge had om de Zaterdagse en een deel van de Zondagse maaltijden voor ons uitge breid gezin in gereedheid te brengen. De nikkelen stan gen en ornamenten weer kaatsten ons beeld als even zoveel spiegeltjes en de glimmend witgeschuurde stoelen verhoogden de hel derheid. O ja, wij weten het wei! De moderne keuken is veel practischer. De moderne verchroomde kraan behoeft nooit gepoetst te worden; het gasfornuis is geheel ge ëmailleerd. kachelpoets be hoeft er niet aan te pas te komen en de keurig geverf de en geverniste stoelen hebben geen wekelijkse beurt met een flink zeep- sopje nodig om netjes te blijven. De ontvang van ons modern keukentje is nog niet een vierde van die van onze keuken thuis, waar we wel eens op Vastenavond een oliebollenfuif hielden met vijf en twintig man rond het fornuis. Maar 't komt me voor, dat de geur van oliebollen vloekt in de keuken van nu. Ja, het leven is wel ge makkelijker, maar ook heel wat minder genoeglijk ro mantisch geworden. I. De rijst goed wassen, uit laten lekken en opzetten met tweemaal zoveel water en wat zout. Ze snel aan de kook brengen, even doorroe ren en dan op een zacht pitje (od een petroleumstel, een asbestplaatje of de laagste schakelstand van het elec- trisch fornuis) met het dek sel op de pan gaar en droog koken. Niet meer roeren. Als de rijst gaar is (pl.m. uur) het deksel van de pan ne men, de rijst even omschep pen en droog laten dampen. n. De rijst goed wassen, uit laten lekken en opzetten met 1% maal zoveel water en wat zout. Ze snel aan de kook brengen en nog 5 mi nuten lang zacht laten door koken. Ze dan van het vuur af direct in een hooikist zet ten. Na 1% uur in de hooi kist is de rijst gaar. III. De rijst goed wassen, uit laten lekken en in de vergiet of de zeef hangen in een pan met zoveel water (met zout), dat het water tot ongeveer de helft van de rijst reikt. Het deksel op de pan doen en de rijst in 30 a 40 minuten gaar stomen. Ze na het koken eVen schudden en laten uitdampen. De laatste twee methoden voorkomen bet aanzetten of aanbranden van de rijst vol komen; draagt men er ech ter bij de ene methode zorg voor de warmtebron zeer laag te zetten, dan behoeft het hierbij evenmin te ge beuren. Men kan droge rijst geven als zoete toespijs met bo ter en suiker, bessensapsaus, appelmoes, vruchtencompóte of ter vervanging van aardappelen als nassi go- reng met haché, rode kool e.a. koolsoorten, met stokvis of paddenstoelen, met toma ten en garnalen, gebakken uien, geraspte kaas, met ver schillende sambals en sausen (bijv. kerriesaus, tomaten saus, pikante saus). In de gistermiddag gehouden verga dering van de Tweede Kamer werd be sloten tot toelating van de heer Th. M. J. de Graaf (K.V.P.) te Maasdriel, die benoemd is in de vacature-dr. Beel. Hierna werd de nominatie voor het voor zitterschap opgemaakt. Bij de stemming voor de eerste plaats werden uitge bracht 86 stemmen, waarvan 65 op de heer Kortenhorst, 5 op de heer Serra- rens, 6 op de heer Fiévez, 1 op de heer Terpstra en 9 blanco. Voor de tweede plaats werden uitgebracht 86 stemmen, als volgt verdeeld: Donker 74, Terpstra 6, Schermerhom 1 en blanco 5. Voor de derde plaats werden uitgebracht 85 stemmen, als volgt verdeeld: Terpstra 80, Schmal 1 en blanco 4. De nominatie zal dus luiden: 1. mr. L. G. Kortenhorst (K.V.P.)2. mr. L. A. Donker (Arb.), 3 mr. J. Terpstra (A.R.). Zij zal schriftelijk aan H. M. de Konin gin worden aangeboden. Aan het begin van de eerste verga dering van het nieuwe zittingsjaar van de Eerste Kamer werd het K.B. voorge lezen, waarbij prof. dr. R. Kranenburg voor het komende zittingsjaar wordt benoemd. Vervolgens hield prof. Kra nenburg een rede, waarin hij er op wees dat veel werk te verzetten zal zijn. Dat werk zal zwaar zijn. De nieuwe aera zet zich onder zeer zorgwekkende om standigheden in. De vrede en rust, waar naar de mensheid snakt, schijnen steeds moeilijker bereikbaar. Nieuwe levens vormen schijnen ook thans weer niet an ders dan in strijd en nood, onder bloed en tranen geboren te kunnen worden. Vervolgens had de trekking van de afdelingen plaats, waarna de vergadering Vertaling: Herman Antonsen De dikke mftn schreeuwde: Allebei de bestuurders zijn dood. Weet iemand soms wie het waren? Niemand gaf antwoord. Jack kwam achter de staart »van de grote machine te voorschijn met beide duimen in zijn gele bretels gehaakt. Hij grinnikte van opgewondenheid. Hij fluisterde tegen Jüh Kindje, wat gaan we nou doen? En zij antwoordde doodbedaard: Och, hou je waffel toch! Zelma Tadema en de grote man met het bebloede gezicht stonden dicht bij elkander en keken zonder een woord te zeggen naar het vliegtuig. Toen de dikke man Laura in de deur opening ontdekte, trok hij zijn mond hoeken omlaag. Zijn gelaatsuitdruk king concentreerde zich geheel in zijn kleine bruine ogen, zijn spitse neus en zijn ongelooflijk kleine mond. Hallo! riep hij, waar zijn we hier er gens? Op de Axton Ranch. Hij maakte een "blaffend geluid, schorder dan een lach, wat zijn manier was, zoals Laura later zou bemerken, om opgewonden vreugde uit te druk ken, en zei krassend: Och, och! De man met het bloedende gezicht draaide zich om en keek naar Laura. Hij soheen zich onbewust van zijn ver wonding, ofschoon het toch een diepe scheur was, die erg bloedde. Zijn ogen deden Laura denken aan de ogen van een bokser, dien ze eens in de ring had gezien een man, die, verdoofd door een slag, op zijn benen wankelde. Kom mee, gouverneur, zei JilL. Waarheen? mompelde Pruden. Naar binnen. In het huis daar. Welk huis? De man, die bezig was hem af te stof fen, stond uit zijn geknielde houding op, nam hem bij zijn andere arm en zei bibberend: U voelt uzelf immers veel beter, niet waar, mijnheer de gouverneur? Door Jill geholpen draaide de gou verneur zich zonder een woord te zeg gen om en kwam mee naar het huis. De dikke man zei: U bent mevrouw Axton niet, wel? Neen. Och zei hij weer. Gouverneur Pruden, met de vrouwe lijke bandiet naast zich kwamen lang zaam naderbij. Jill gaf Laura een knip oogje. De dikke man ging 't huis bin nen. Toen Jill Laura voorbijkwam, por de ze haar in de ribben en zei: Dit is nu gouverneur Pruden, Toots! De dikke man liep snel de kamer door en naar de whiskyfles toe. Hij nam de fles op, zei met gemoedelijke vriendelijkheid: Zo, G. A.! en bracht de fles aan zijn lippen. Hij dronk er flink uit, zuchtte en ze*: vi Je neemt me, hoop ik niet kwalijk, dat ik zo maar kom binnenvallen' Waar is de telefoon ergens? Vlak naast je. Niet lekker G. A.? vroeg de dikke man verwonderd. Dat kan ik je niet kwalijk nemen. Het was verschrikke lijk. Nog 'n wonder, dat er zoveel le vend afgekomen zijn. Die piloot kende anders zijn vak uitstekend. Jam mer van hem! Ik ben Oscar Rudd van de Centrale Pers. Ik moet dit geval gauw berichten. - Wacht een ogenblikje, Rudd. zei gou verneur Pruden, die juist op de drem pel stond met dikke stem, wat ben ie van plan te vertellen? Dat beide piloten en Sir Guy Arden gedood zijn en u niet. Is Guy Arden dood? Z'n nek gebroken. Houd dat stil! De man met de lange neus zei bibbe rend: Bent u nu weer helemaal in orde, gouverneur? Och, val me toch niet lastig! Maar dit moet toch bekend worden gemaakt, gouverneur, zei de dikke man, de hele wereld zal er belang in stel len, dat u. Uit het kortegolftoestel klonk een gejaagde stem: Axton Ranch! Axton Ranch! Hoor je me? Wil je zo goed zijn, ons te laten weten, wat er met de Blauwe Pijl gebeurd is? Wil je alle mogelijke moeite doen, ons een rapport te ver schaffen? De man met het bloedende gezicht kwam naar Laura toe. Het trof haar, zoveel als hij op Leroy Covert geleek. Zijn ogen stonden nog als die van een man, die niet op zijn benen kan staan; hij was blijkbaar nog zo versuft, dat hij de pijn niet voelde; dat hij het bloe den niet bemerkte. Hij wist er nog niets van af. Leroy Covert verdiende een gage van zesduizend dollar per week, omdat hij nog steeds in staat was, uitstekend jon ge rollen te spelen, omdat hij, hoewel van middelbare leeftijd, het vurige van een jonge man kon uitbeelden, omdat zijn stem nog zo jeugdig klonk en zijn gezicht van een zo klassieke schoon heid was. Die klassieke schoonheid zou onge twijfeld voorgoed bedorven zijn. Laura had verhalen horen vertellen over zijn opvliegendheid en zijn onbegrensde ijdelheid. Hij was waarschijnlijk de knapste man van het Amerikaanse to neel geweest. Laura staarde hem' met angstgevoel van beklemming aan, om dat ze zich zijn woede en wanhoop voorstelde, op het ogenblik, dat hij tot net besef zou komen, dat zijn gelaat voor altijd geschonden was. Als hij zijn verwonding in een spiegel zou zien. Voor iemand, die zo ijdel was, moest dat wel met een dodelijke slag gelijk staan. Laura sloop naar buiten. Ze voelde, dat ze geen emoties meer kon verdra gen. Zelma Tadema stond nog steeds in haar eentje naar het verongelukte vliegtuig te kijken en kneep haar hand, waarop de filmspeler getrapt had, tel kens langzaam dicht. In de andere hand droeg ze haar- leren tas. Ze was nog steeds versuft en in de war. Ze had geschreid en wist zich nog niet goed een houding te geven, maar hoe ge schokt, verschrokken en versuft ze ook was, nog steeds was ze betoverend en ontzagwekkend. Laura vermoedde, waarom die vrouw hier had willen komen. En nu ze geko men was, had het er wel iets van, als of deze ramp op een geheimzinnige manier expres voor haar gebeurd was. Laura voelde zich een beetje huiverig bij die gedachte. Langs Laura heen stond Zelma Tade ma naar de deur te kijken. En ze vroeg, op een manier, alsof ze nu pas voor het eerst het huis ontdekte, met gejaagde stem.: Is dit hier de Axton Ranch? Ja. De vrouw, voor wie het noodlot zo goedgunstig scheen te zijn, boog plotse ling het hoofd, zette het op een lopen. Ze liep, alsof de duivel zelf haar op d? hielen zat. Ze rende langs Laura heen het huis binnen. Het volgend ogenblik hoorde Laura een deur toeslaan en ze glimlachte heel even. in afdelingen ging tot het kiezen van voorzitters en onder-voorzitters. Na her opening deelde de voorzitter mede, dat mr. Kropman. Prof. Anema, mr. de Wil de, mr. dr. Witteman en prof. Barge tot afdelingsvoorzitters waren benoemd. Na (her-) benoeming van leden in de diver se commissies kwam het wetsontwerp tot naturalisatie van J. Barkey en twin tig'anderen aan de'orde. Prof. Donkersloot (Arb) maakte bezwaar tegen het naturaliseren van een der betrokkenen. Ook de heer Wende- laar (WD) was tegen het ontwerp en diende in tweede instantie een motie in, waarin de regering wordt uitgeno digd bij ernstige bezwaren van de Twee de Kamer tegen een of enige personen uit een wetsontwerp tot collectieve na turalisatie, deze voordrachten uit het ontwerp te lichten en hun aanvragen in een afzonderlijk ontwerp te vervatten. Ir. Kraaivanger (HK.) zag in deze motie een onjuiste opvatting van de taak der Kamers en de heer Van de Kieft (Arb.) meende, dat door het aannemen van een dergelijke motie op niet ele gante wijze het recht van amendement bij de Eerste Kamer naar binnen zou worden gehaald. „En wie bepaalt wat ernstige bezwaren zijn?", zo vroeg de heer Kolff (A.R.) zich af. Waarop mr. Wendelaar zijn motie introk. Minister Wyers liet in zijn repliek, zijn maidenspeech als minister, alle voor en tegen van de onderhavige natura lisatie de revue passeren en bleef vast houden aan het standpunt van wense lijkheid om de familie in gezinsverband te naturaliseren. Bij stemming bleek, dat het wetsontwerp met 27 tegen 16 stem men werd aanvaard. De Nederlandse federatie van beroeps verenigingen van kunstenaars organi seert in samenwerking met de werkge meenschap van Arnhemse kunstenaars op 9 en 10 October een tweedaagse con gres in Musis Sacrum te Arnhem. Op dit congres zullen voor Nederlandse kun stenaars en belangstellenden spreken; mr. A. de Roos, wethouder voor de Kunstzaken te Amsterdam over: „De sociale positie van de kunstenaar": dr. J. B. Knipping O.F.M., privaat-docent te Utrecht en Nijmegen over: „De artistieke positie van de kunstenaar en de aan passing van de kunstvormen aan onze samenleving"; dr. G. Bolkestein, oud minister van O., K. en W. over: „Over- heffc en kunst"; L. Lichtveld (Albert Helman) over: „De organisatie der kun stenaars in verband met de exploitatie van de kunst".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3