REPUBLIKEINEN ZETTEN AANVAL IN Westelijke mogendheden verbreken contact met Moskou niet mfr* I ■i VISJINSKY GEEFT EEN VOORPROEFJE VAN DE GROTE DEBATTEN m I Groot promotor van het Europese federalisme Onderhandelingen nog niet met de Nederlanders hervat Nieuwe nota overhandigd aan ambassadeurs BBB BI KEWMWi KJ Toelating van 6 landen op agenda van Assemblée der V.N. Van Nederlandse afkomst, verwant aan Habsburgers OPNIEUW U.N.O.-CONVOOI BESCHOTEN Bemadotte's opvolger wordt goed beschermd rn Eric in boekvorm Tot hoofd en hart U§. 111 1 Sovjet-Unie zal U.N.O. doen triomferen V. Franse verkiezingen COMM. WETHOUDERS ONTSLAGEN Katholieke School voor Maatschappelijk Werk ARABISCHE REGERING GEVORMD C. vG. D. in Batavia teruggekeerd N, m lef .Het weer. DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24263 COMMUNISTISCHE ACTIE IN DE REPUBLIK 'i ipocrbo- Wm rmSioootNo Beneluxlanden en Frankrijk remden Commentaar uit Indonesië Op de Troonrede waarschijnlijk in October Ahlbrecht ter dood veroordeeld GRAAF COUDENHOVE KALERGI Te Den Haag geopend De Raad van Ministers kwam bijeen „DE STEEN VAN ATLANTIS", BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, I 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal, Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. Directeur: J. 3. W. Boerrioter. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mmtmetec- hoogte Ingezonden mededalingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel aonder opgave vee redenen te weigeren. De militaire autoriteiten te Djocja hebben verklaard, dat Dinsdag „eert drieledige aanval is ingezet tegen de rode legers rondom Madioen". Gevechten zjjn gaande te Ngawi, 30 km. ten Noordoosten van Madioen, terwijl Magetan nog steeds in handen van de roden is. Volgens republikeinse autori teiten is het vliegveld te Maospati, 10 km. ten Westen van Madioen, nog in re publikeinse handen, waarbij republi keinse troepen aanvallen van commu nisten afslaan. Te Ngandojoel, 40 km. ten Oosten van Madioen, slaagden republi keinse troepen er in een opmars van de roden te voorkomen en werden groepen van de Pesindo ontwapend, Patjitan, een kustplaats, 90 km. ten Zuidwesten van Madioen, is volgens republikeinse auto riteiten nog in republikeinse handen. Militaire autoriteiten te Djocja heb ben volgens Antara'onthuld, dat repu blikeinse troepen er in geslaagd zijn de communistische troepen terug te werpen tot ongeveer 20 km. ten Oosten van de stad Madioen. De communisten beheer sen nog de gehele stad, een gedeelte van de stad Ponorog, ten Zuiden van Madioen, en een deel van Magetan, ten Westen van Madioen. Republikeinse officiële personen ver trouwen er op, dat Madioen binnen twee weken heroverd zal worden. Men gelooft, dat beide zijden niet over vliegtuigen beschikken, zelfs niet voor verkenningsvluchten. Antara meldt, dat burgerautoriteiten verklaard hebben, dat de bevolking van Djetis (7 K.M. van Ponorogo), welke plaats in communistische handen was, de verdediging in eigen handen heeft genomen door de ordeverstoorders te arresteren. De republikeinse regering verwacht dat de communisten de politiek der ver schroeide aarde zullen toepassen. Het op blazen van de spoorbrug is het eerste teken. Hij bevestigde een bericht dat de com munisten ongeveer over 4000 goed ge wapende soldaten in acht bataljons be schikken. Voorts zei de woordvoerder dat het gebied rond Madioen in een omtrek van 12 tot 22 kilometer in handen der com munisten is, maar dat er zich nog steeds door de regering bezette zakken in dit gebied bevinden, zoals b.v. het vliegveld van Madioen. Volgens radio-Djocja hebben in Ban tam (het republikeinse gebied in de uiterste Westelijke punt van Java, dat door Nederlands gebied afgesloten is van het republikeinse gebied in Midden- Java) het front Demokrasi Rakjat, de Partai Kommunis Indonesia en de ar beiderspartij verklaard, dat zij achter de regering SoekarnoHatta staan. De communistische radio te Ma dioen heeft een oproep uitgezonden van de militaire commandant van Madioen, Djokosoejno, gericht tot alle militaire commandanten in Oost- Java op republikeins gebied, om op 24 September, 's morgens elf uur, naar het gemeentehuis te Madioen te komen, teneinde daar gezamenlijk de algemene situatie te bespreken. Hun werd een vrije overtocht ver zekerd. Radio-Djocja meldt, dat de republi keinse regering een communiqué heeft uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat zij niet van plan is de leden van de repu blikeinse delegatie naar Batavia te zen den. „Hoewel de noodzaak tot contact wordt ingezien" in verband met de Ne derlandse eisen. Volgens het communiqué verlangden de Nederlanders, dat de republikeinse gedelegeerden door de Commissie voor Goede Diensten worden aanbevolen, waarna bij aankomst op Nederlands ge bied controle door de Nederlanders zou volgen. Zoals bekend, kwamen geen re publikeinen mee met de delegatietrein, die te Batavia is aangekomen. Enkele stafleden van de Commissie voor Goede DJAPARA POERWOOAOI banjarneoara &0 «M'. MA&EUN6 BODJONEOORO [OJOMBl DI0EN STAAT VAN 1 DOOR COM -I HU NISTEN d.jokerto— O POiRWOB"JO SOÏBAKMTA KEB0EMEN. WATES KLATEN wnomrcH bezet KARTA PATJITAN GEBIED ONDER DE RL A CONTROLE De drie Westelijke mogendheden hebben Woensdagavond gelijktijdig aan de Russische ambassadeurs in hun hoofdsteden een nieuwe nota overhan digd over de Berlijnse crisis ter door zending naar het Kreml. De inhoud van de nota is niet gepubliceerd. Volgens een woordvoerder van het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken was de nota gericht aan het Kreml inplaats van aan de Russische Minister van Buitenlandse Zaken. Op deze wijze zou de nota terstond onder ogen van Stalin komen, wanneer deze reeds van zijn vacantie in Sochi is teruggekeerd. Aangenomen wordt, dat de Weste lijke mogendheden tot deze stap zijn overgegaan, nadat de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schu- man, er tijdens de besprekingen tussen de Ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke mogendheden op had gangedrongen om het contact met Moskou niet te verbreken. Reeds eerder meldde U.P. uit be trouwbare diplomatieke bron verno men te hebben, dat Frankrijk en de Benelux-landen aan de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, om een positieve politiek ten opzichte van Duitsland gevraagd hadden nu de Westelijke mogendhe den hun onderhandelingen te Moskou afgebroken hebben. Genoemde landen, aldus deze bron, staan op het stand punt, dat ingeval een tweederde meerderheid in de Assemblée der V.N. kan worden bereikt ter veroor deling van het Russische optreden in Berlijn, hier toch slechts sprake is van een zuiver negatieve politiek, waaruit geen practische resultaten kunnen voortvloeien. De Westelijke mogendheden zouden het er thans over eens geworden zijn, dat alle ter beschikking staande diplo matieke middelen moeten worden ge bruikt, alvorens zich te binden door bij hun houding tegenover Rusland een bepaalde en misschien onherroepelijke koers in te slaan. Zij verwachten boven dien niet veel meer van een beroep op de U.N.O. Zij zouden misschien een mo rele overwinning op Rusland kunnen behalen, doch de kans zou bestaan, dat Rusland iedere bespreking over ij.® B?r" lijnse kwestie voor welke U.N.O.-in- oor- huis stantie ook zou boycotten. De Weste lijke mogendheden zijn er zich van be wust, dat zij op deze wijze de schepen achter zich zouden verbranden en nog steeds in een geblokkeerd Berlijn zou den zitten, terwijl zij de Duitse hoofd stad met de winter in het vooruitzicht zouden moeten blijven voeden door de lucht. In welingelichte Engelse en Franse kringen verklaarde men volgens A.P., dat in de nota aan Rusland gevraagd wordt om een ondubbelzinnig ja of neen op het voorstel om duidelijker omschre ven instructies te geven aan de Russi sche commandant in Duitsland. In de nota is geen tijdslimiet gesteld. Vervolg op pao. 3) Diensten zijn nog per auto via Semarang uit Djocja te Batavia aangekomen. Intussen zal de delegatietrein op de terugreis een aantal exemplaren van .het boek van Soekarno „Sarina" meenemen. Deze waren vorige reis uit Djocja mee- genoriien doch werden niet toegelaten. De Indonesische liga in Amerika heeft een uitvoerige verklaring gepubliceerd, waarin zij zegt de regering Hatta te steunen en het communisme te ver werpen. Volgens geruchten, welke te Batavia niet bevestigd konden worden, zouden tal van personen in de omgeving van Modjokerto en Malang, plaatsen dicht bij de demarcatielijn in Oost-Java gele gen, de laatste dagen uitwijken naar Ne derlands gebied. Men verwacht dat Amir Sjarifoeddin hedenavond een radiorede zal houden voor de communistische zender te Ma dioen. Het te Medan verschijnende „Nieuws blad van Sumatra" leidt uit de Indo nesische paragraaf in de Troonrede af, dat van het Haagse beleid verwacht kan worden het doortrekken van een scher pe lijn en een krachtige houding, welke niet tot verdere concessies jegens de republiek bereid zal blijken te zijn. Het „Dagblad te Batavia" zegt, dat de soberheid van de Troonrede t.a.v. Indo nesië „naar ons gevoel zeker wel wat te ver gaat". OH De door de Westelijke landen beheerste agenda-commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft Woensdag, alle tegenwerpingen van Visjinsky ten spijt, 65 punten aangenomen voor de agenda van de derde algemene vergadering. Acht agendapunten werden aangenomen, ondanks de heftige uitlatingen van de Russische delegatieleider, die het Westen ervan beschuldigde de Verenigde Naties te gebruiken als een anti-Russische machine. Met name verzette de Sovjet-delegatieleider zich tegen een bespreking van het Koreaans probleem, het Griekse vraagstuk, de kwestie van besnoeiing van het vetorecht, de kleine assemblée, de toelating van landen ondanks Russische veto's en de behande ling door Rusland van Russische vrouwen, die met buitenlanders zijn getrouwd. De agenda-commissie heeft voor het ogenblik enige formele behandeling van drie kwesties, die aah "dë""3Ig;emene ver gadering zijn voorgelegd door Trygve Lie, uitgesteld, doch men neemt alge meen aan, dat een van deze kwesties, het Palestijnse vraagstuk, aan de agenda zal worden toegevoegd. Toen het Koreaanse vraagstuk aan de orde gesteld werd, gaf Visjinsky reeds een voorproefje van de strijd, die straks in de algemene vergadering zal gevoerd worden bij de behandeling van de kwesties waartegen Rusland zich keert. Visjinsky wees erop, dat de Sovjets deze week hadden laten weten, dat per 1 Januari de Sovjet-troepen geheel uit Korea worden teruggetrokken en dat verondersteld werd, dat de Amerikanen dit voorbeeld zouden volgen. Even fel was dè Sovjet-leider bij de aan de ordestelling van de Griekse kwestie en de kwestie der besnoeiing van het veto-recht. Hij zei, dat het veto recht in de UNO voor Rusland de eni ge kans was om zich te beschermen. Voorts beschuldigde hij de Westelijke mogendheden ervan te trachten Rusland uit de UNO te verwijderen. Zowel de Verenigde Staten als Enge land namen het standpunt in, dat alle kwesties tot de agenda moesten worden toegelaten, zonder evenwel hiermee te kennen te geven, dat zij het met de voorstellen eens waren. Dit standpunt werd nog eens met nadruk uiteengezet door Warren Austin, toen met 11 tegen 2 stemmen het Argentijnse voorstel op de agenda werd geplaatst om zes landen toe te laten tot het lidmaatschap der V. N., indien de algemene vergadering zich met twee derden meerderheid hier voor uitspreekt. Deze landen, Italië, Toon uw beminnelijkheid bij voor keur aan hen, met wie gij in samenleeft. Een opname van Garry Davis, wereldburger No. 1, op zijn „bed" in de openlucht op de Place du Trocadéro te Parijs, waar hij een bezienswaardigheid vormde. Wereldburger zijn is ook niet allesl Finland, Ierland, Portugal, Transjorda- nië en Oostenrijk, zgn door een Russisch veto buiten de UNO gehouden. Visjinsky beweerde, zijn woorden met gebaren onderstrepend, dat dit voorstel tegen het handvest indruist. „Sommige naties schijnen er niet lan ger in geïnteresseerd te zijn zich aan het handvest te houden. Misschien wen sen zij geen Verenigde Naties, doch ver deelde naties. Dat is de conclusie, die men trekken moet uit de activiteit van bepaalde delegaties. Zolang de Sovjet- Unie lid van de UNO is zal de Sovjet- Unie trachten de IJNO te laten triom feren en de wereld te redden voor de onvermijdelijke problemen, welke op een ontbinding van de UNO zouden volgen." De Verenigde Staten waren er voor, het Argentijnse voorstel op de agen da te plaatsen, doch behielden zich hun opinie voor over de wettigheid van het voorstel. Visjinsky beweerde, dat dit een om zeilen van het veto-recht betekent en daarom een schending van het Hand vest is. De Belg Spaak was het daar mee eens en zeide: „Wij zijn hier niet om het Handvest te herzien, doch om het toe te passen. Dit zou het Handvest indirect amenderen." Visjinsky kon vrede hebben met het voorstel van Spaak, het Argentijnse voorstel naar de Assemblée te zenden met de aanbeveling om het niet op 'de agenda op te nemen. Het voorstel-Spaak werd echter ver slagen en met 6 tegen 3 stemmen en 5 onthoudingen besloot de commissie aan te bevelen, het Argentijnse voorstel wel op de agenda op te nemen. De Chileense afgevaardigde Hernan Santa Cruz kruiste met Visjinsky de degen over de kwestie van de Russische vrouwen, die met buitenlanders zijn ge trouwd, onder welke kwestie o.a. de vrouw valt van de zoon van de vroe gere Chileense ambassadeur in Moskou, welke vrouw het land niet mag verla ten om zich bij haar echtgenoot te voe gen. Visjinsky verklaarde hierover, dat deze kwestie de interne aangelegenhe den van Rusland aangingen en zei, dat de Sovjet-Unie haar vrouwen bescher men moest tegen de haat, die in andere landen tegen de Sovjet-Unie wordt ver spreid. Engeland heeft aan de Assemblée verzocht een speciale commissie van 58 naties te vormen, welke tijdens de huidige zitting der Assemblée het Pa lestijnse probleem zou moeten bespre ken. Met 319 tegen 256 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering Woensdag een socialistisch voorstel verworpen om de gewestelijke verkiezingen in Frank rijk uit te stellen tot in het eerste half jaar van 1949. Deze verkiezingen zullen dus naar alle waarschijnlijkheid op 15 October, de oospronkelijk vastgestelde datum, doorgang vinden. In de voortgezette zitting van 13 Sep tember j.l. van de zaak tegen de S.D - man-ronselaar en „specialist" in ver scherpte verhoren Ahlbrecht, heeft de procureur-fiscaal de doodstraf geëist. Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft thans uitspraak gedaan. Conclu derende, dat voor iemand, die zich op een dergelijke .wijze heeft misdragen geen andere straf mogelijk is, veroor deelde het Hof verdachte ter dood. Richard Graaf Coudenhove Kalergi is wel de meest genoemde daadwerkelijke promotor van het Europese federalisme. Voor de talrijke niet-ingewljden, die zich afvragen, wat voor een persoonlijkheid hij is en hoe hij tot deze activiteit kwam, mogen de inlichtingen dienen, welke hij aan een onzer Brusselse correspondenten verstrekte. „Ik ben van Noord-Nederlandse af komst en verwant aan het Huis van Habsburg," aldus Coudenhove Kalergi. De Coudenhovens vestigden zich in Brabant en Bohemen. De bijgevoegde familienaam kregen wij van grootmoe der, die een Griekse was. Mijn vader zelf was Oostenrijks diplomaat. Terwijl hij te Tokio de Oostenrijks-Hongaarse monar chie vertegenwoordigde, huwde hij er een Japanse, die mijn moeder werd. Het is wellicht omdat mijn moeder zover van mijn vaderland stond, dat ik meer dan door wat anders ook, de eenheid aan voelde van al wat Europees is en was. Europa scheen me altijd maar één land te zijn, maar een land, dat onderling verscheurd lag. Van mijn prille jeugd af wilde ik als een Europeaan leven en er voor doorgaan. Van mijn moeder heb ik obk de liefde gekregen voor de tradities van het Verre Oosten. Toch is mijn katho lieke geloof voor mij het hoogste." „In 1922 stichtte ik de Pan-Europese Unie. Te Wenen hadden we in 1926 ons eerste congres. De Franse afgevaardigde was Yvon Delbos. Mgr. Seipel leidde de Oostenrijkse groep. Loebe en kanselier Wirth kwamen Duitsland vertegenwoor digen. In 1927 werd Aristide Briand ere voorzitter van de Unie. Er ontstond tus sen hem en mij een zeer intieme samen werking. Ook An^ery, Uollfuss, Benesj en Hodza, alsmede Paul Boncour, Koht, Politis, Osusky en Lachenal werden onze medestrevers. Wij allen hebben ge tracht, de idee van een federalistisch Europa ingang te doen vinden en een «M: beweging van welwillendheid ten aan zien van onze plannen in het leven te roepen. Die plannen waren: een federaal Europees gerechtshof, een Europese mo netaire en tol-unie en talrijke andere eenheidsinstellingen. Door de interna tionale conflicten werd onze idee echter een moeilijke geboorte en een weinig belovende jeugd beschoren." Doch Coudenhove Kalergi overwon zijn scepticisme met de volgende idea listische verklaring: Europa! Dat is: de bakermat van de Christenheid en het klassieke humanis me, waar de innerlijke vrijheid heerst als resultaat van een persoonlijke tucht. Europa, dat is de ridderlijkheid van een Franciscus van Assisië, een H. Lodewijk en een Jeanne d'Arc. Palais Chaillot aan de Seine te Parijs, waar momenteel delegaties der Ver enigde Naties in de Assemblée bijeen zijnj Het paleis, dat ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling in 1937 ge bouwd werd door Jacques Carlu, werd de laatste tijd als museum gebruikt. Links het z.g. Musée de l'homme, waar vooral kunst van de primitieve volkeren te zien is. Verwachting tot Vrijdagavond: Koude en tamelijk heldere nacht met weinig wind en plaatselijk och tendmist. Morgen overdag toenemen de bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zon: 6.28—18.35; Maan: 20.45—13.28. De Amsterdamse gemeenteraad heeft Woensdagmiddag de beide communisti sche wethouders L. Seegers en B. S. Polak ontslagen. Het voorstel Faber (P. v. d. A.) dat deze ontslagen behelsde, werd na vrij rumoerige debatten, waar bij de communisten heftig protesteerden, met 27 tegen 14 stemmen aangenomen. In plaats van de beide communisten werden vervolgens de heren Steinmetz (K.V.P.) en A. in 't Veld (A.R.) tot wet houder gekozen. De heren Seegers en Polak verwierven bij deze verkiezingen ieder 13 (communisten) stemmen. Woensdag geschiedde te 's-Graven- hage de officiële opening van de Katho lieke School voor Maatschappelijk Werk door de vicaris-generaal van het bis dom Haarlem, Mgr. N. L. Ammerlaan, die des ochtends in de kapel van de Kath. Huishoudschool een plechtige H. Mis opdroeg. In de namiddag geschied de de officiële openingsbijeenkomst in „Pulchri Studio", waar tal van genodig den uit R.K. onderwijskringen, pas toors en vertegenwoordigers van so ciale en middenstandsverenigingen met de docenten en leerlingen de zaal vul den. Rector Olierook verwelkomde als voorzitter van het bestuur, de talrijke aanwezigen en zeide, dat 6 e oprichting van deze school, waarvan Amsterdam reeds een kwarteeuw de rijke vruchten oogst, diep zal ingrijpen in het leven van de vrouw, die na voorbereidende studie zich aan dit maatschappelijk werk zaïl geven met alle gevolgen daar van voor de herkerstening van de sa menleving. Namens de Bisschop van Haarlem 6prak de vicaris-generaal, mgr. Ammer laan, die zeide verheugd te zijn, dat zich reeds bij de aanvang zoveel candi- daten voor de opleiding hebben opge geven. Hij dankte met het bestuur der St. Teresiavereniging ook dat van deze Haagse afdeling, dat naar het voor beeld van Christus, de noden van ge zinnen en individuen wil lenigen. De nieuwe school is voorlopig ge huisvest in het gebouw van het Wil- Gele Kruis aan de Snijdersstraat firtdifali'» l&akte rapport Volgens een rapport van de autori teiten der UNO te Tel Aviv zijn vier personen gedood en enige anderen ge wond bij de beschieting van een con- vool der UNO in de buurt van het pompstation te Latroen. Dit was het eerste convooi van Tel AViv naar Jeruzalem na de vermoor ding van Bernadotte. Het convooi be stond uit twee particuliere auto's, zes vrachtauto's en een benzinetankauto, die begeleid werden door een witte jeep van de UNO met een verbindingsofficier van het Arabisch legioen. De vier slachtoffers zijn burgers, geen personeel van de UNO. De aanvallers waren vol gens het rapport „Arabische sluipschut- tere". De interim-bemiddelaar van de UNO in Palestina, dr. Ralph Bun- che, is het voorwerp van buiten gewone veiligheidsmaatregelen van de zijde der regering van Israël. Speciale wachtposten zijn geplaatst voor de gebouwen, waar de bureaux der missie van de UNO zijn geves tigd alsmede voor de woningen van elk harer leden. Bernadotte had een dergelijke bewa king geweigerd omdat hij van mening was, dat een vredesbemiddelaar zulke voorzorgen niet nodig moest hebben. De Israëlietische wacht, die dr. Bunche be schermt, vergezelt hem overal. De Stemgroep zou althans indirect bedreigingen hebben geuit tegen de op volger van graaf Bernadotte. Men weet niet precies wat deze inhielden, maar in kringen, die met de Stemgroep verbon den zijn, zou zijn gezegd, dat het uit de weg ruimen van Bernadotte niet bete kende, dat zijn opvolger niets te vrezen heeft. De Transjordaanse minister van De fensie, Fawzi Moelki Pasja, heeft in een telegram aan het hoofd der waarnemers van de V. N. te Jeruzalem gedreigd, dat het Arabische legioen „Jeruzalem op zijn beurt zal aanvallen als de Joden niet ophouden de stad aan te vallen". Een woordvoerder van de Israëlie- sche missie van de UNO heeft ver klaard, dat de regering van Israël het laatste rapport van Bernadotte over Palestina „met de meeste zorg" bestu deert. De Woordvoerder noemde het verheugend, dat het rapport de onaf hankelijkheid en het bestaan van de Joodse staat beschreef, maar hij achtte het nog te vroeg om uit te maken, of de conclusies in hun geheel aanvaard zoudenkunnen worden. Zo achtte hij het een bedenkelijk iets, dat het gebied van Negef van de Joodse staat afge scheiden zou worden. Hiermee, zo zei hij, is tweederde gedeelte van het grondgebied verloren en blijft een mi- niatuurstaat over. Ook zou, zo zei hij, het volk van Israël en vooral de bevol king van Jeruzalem niet geestdriftig zijn voor een plan, waarbij negentigduizend Joodse inwoners van Jeruzalem het on middellijk contact met Israël zouden verliezen. Hij voegde er aan toe, dat het Joodse volk er naar streefde, in vrede met de Arabische buurvolken te leven. De Franse Raad van Ministers heeft uitdrukking gegeven aan zijn algemene goedkeuring van het rapport van Ber nadotte over Palestina, speciaal de af deling die de internationalisatie behan delt van de heilige plaatsen „hetgeen reeds lang door Frankrijk werd voor gestaan." SYRIË Oodrr UNO TRANS JORDANIË *EGE EGYPTE ISRAEL I ArsB'tcli Qffbffd n, in rt Iff r. bij Tr*m JorAffm» CART0-*mI onder voorzitterschap van President AurioL Een woordvoerder van de Arabische Hoge Commissie maakte gisteren bekend dat te Gaza een „Arabische regering van Palestina" is gevormd. In de Joodse wijk van Cairo ontplofte Woensdag in de middaguren een bom. Vier huizen werden vernield en 9 per sonen gedood. Na de ontploffing braken relletjes uit, waaraan de politie spoedig een einde maakte. T~Vic de Noorman is zo langza- hi merhand de vertrouwde vriend in ieder huisgezin geworden. Zijn spannende avonturen vermaken iedere avond opnieuw jong en oud en vol ongeduld verbeidt men tel kens de afloop van de wederwaar digheden, waarin onze held verzeild raakt. Wij zeggen jong n oud, om dat ons herhaaldelijk is gebleken, dat ook ouderen met genoegen dit stripverhaal volgen. Het verwondert ons niet. Wij kunnen ons voorstellen, dat velen na het lezen van het on verkwikkelijk gebeuren op onze onrus tige aardbol gaarne even verpozing zoeken in een fantastisch verhaal van avonturen, die tenslotte altijd gunstig aflopen, wat helaas van de werkelijke gebeurtenissen niet altijd gezegd kan worden. Herhaaldelijk is ons in de loop van de laatste maanden gevraagd of wij de serie avonturen van Eric de Noor man niet in boekvorm konden uit geven. Wij verheugen ons de lezers thans te kunnen mededelen, dat het verhaal waarin Erie de Noorman ontelbare duistere wezens moet bevechten, in boekvorm is verschenen. Het is een alleraardigst boekje in gekleurde omslag, dat in ieder huisgezin door jong en oud met plezier zal worden gelezen en bekeken. Bekeken voor al, want de tekeningen van Hans G. Kresse, een der meest talentvolle medewerkers van de Marten Toon der studio's, zijn een attractie op zich zelf. De prijs is zó laag gehouden, dat hij voor niemand een bezwaar be hoeft te zijn, maar voor bijzonder heden raadplege men liever de ad vertentie in dit nummer. Dat is ons te prozaïsch. Zeker vergeleken bij de monsterachtige slang, die Pum-Pum gisteren zo deed opschrikken, en die vreemde maaltijd met dat doods- hoofd op tafel....

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1