Jongeman ging medeminnaar met mes te lijf Nationale avond Volksuniversiteit Hit L SUNLIGHT Uitzonderlijk schouwspel op het Binnenhof Goedkope romantiek of poging tot doodslag? De klant is koning VIJFTIENDE R.K. ONDERWIJZERSDAG Rector de Bot over de taak van de onderwijzer Besprekingen met federalisten Ook de CARE helpt Europa Hoe spelen de R.K. clubs? Steun aan Soekarno HM-* ZEEP AGENDA Drie herdenkingen, drie sprekers „De Spaarnestad" Overdracht ceremoniële tenues garderegimenten Over interim-regering DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Toch arbeiderswoningen^ Burgerweeshuis Dubbelmannenkwartet Burgerlijke Stand Paul Julien-avond R.K. Esperanto-vereniging OPLEIDING TOT GEZINSHULP Jeugd-wandeltocht BRANDSTOFFTNHANDEL HEEMSTEDE Bezoek aan de K.R.O.-stuHio ZANDVOORT De toestand van de fam. Van Alphén Resolutie Indonesische ambtenaren Nieuwe opdruk op kaarten voor a.s. moeders Stopteken van C.C.D. u KUNT ER MET RECHT TROTS OP ZIJNI GEWASSEN Wèg met die ergernis van half-ge wassen goedhang een smetteloze Sunlight-was aan de lijn! Wrijf wat extra Sunlight Zeep op de extra vuile plekken en zie: zelfs deze worden stralend schoon! Hard boenen is overbodig! In het zuivere Sunlight- sop gaat 't als vanzelf. Héérlijk, zo'n fris-geurende Sunlight-was - en 't goed gaat véél langer mee! HELDER EN HEEL MET NU WEET IK HET ZEKER...ALLEEN EEN SUNLIGHT WAS IS EEN SCHONE WAS 1 Naar Palestina GAS IN PLAATS VAN BRANDSTOFFEN „Zuiderkruis" aangekomen R.K. Herstellingsoorden voor longlijders Beurs van Amsterdam New York Het zat allang niet goed tussen de 32-jarige banketbakker D. V. uit Zwanenburg (Haarlemmermeer) en de ongeveer even oude J. S. Een stil le strijd was tussen beiden ontbrand om het meisje Aagje T., welke op Tweede Pinksterdag van dit jaar tot een uitbarsting kwam, toen V. zijn „concurrent" met een mes te lijf ging. kennelijk met de bedoeling om hem te doden. In Augustus 1947 was V., die thuis was weggelopen, bij de weduwe T. in de kost gekomen'. Er ontstond een verhou ding met de dochter des huizes Aagje, om wie er in het dorp blijkbaar nogal een en ander te doen was. Het was om haar tenminste, dat er in een café ruzie ontbrandde tussen V. en een zekere S., waaraan door verschillende andere jon gens werd deelgenomen. De zaak werd toen buiten uitgevochten, maar daar bleef het dan ook bij. Allengs echter verslapte de verhou ding tussen V. en Aagje en ten laatste kwam het zover, dat zij op Hemel vaartsdag van dit jaar met S. uitging. Dit was V. uiteraard niet naar de zin en hij liet haar dat de volgende dag wel degelijk blijken. Het meisje stoorde zich daar echter niet aan en ging daags voor Pinksteren weer met S. weg. V. maakte zich daarover zó kwaad, dat hij op Eerste Pinksterdag een beschuitmes flink aanscherpte om bij de eerste ge legenheid S. neer te steken. Toen S. de dag daarop 's avonds het meisje thuis bracht, zeide hij tegen haar niet bij de deur te zullen vertrekken, maar met haar mee naar binnen te gaan, daar men anders zou denken dat hij bang was. Hij had echter nog geen Stap bin nen gezet, of V. kwam op hem toe. Een worsteling ontstond, waaronder V. zijn mes trok en daarmee zijn tegenstander bedreigde. Hij kreeg niet veel kans, want de moeder en dochter pakten hem vast, terwijl de broer van het meisje, die ijlings zijn bed was uitgekomen hem het mes afhandig maakte. De belager ging de deur uit, maar kwam even later weer terug om een ander pak aan te trekken, terwijl de verdere familie na deze sensatie gezel lig een kopje koffiedronk Vanmorgen kwam deze zaak in be handeling voor de Haarlemse Recht bank, waar V. ten laste werd gelegd: poging tot doodslag, moord en zware mishandeling. Verdachte had niet veel commentaar op het hem ten laste ge legde en de getuigen waren in hun ver klaringen zo onzeker, dat er niet veel nieuws naar voren kwam. De griffier las vervolgens de verklaring voor, die verdachte had afgelegd voor de Rechter commissaris. Deze had hij in zulke theatrale bewoordingen afgelegd, dat men onwillekurig moest denken aan een of andere stuiversroman. De Officier beschouwde de daad van verdachte als een uitvloeisel van ja loersheid, welke gelukkig niet uitge voerd was geworden. Hij achtte de voorbereidingshandelingen bewezen, maar wilde rékening houden met het rapport, dat over V. was uitgebracht en waarin naar voren werd gebracht, dat Vogelenzang zal zeer waarschijnlijk toch zijn zestien arbeiderswoningen krijgen. Den Haag heeft de gemeente Bloemendaal na nader overleg bericht gezonden dat, vóór de vergunning zal worden verleend, eerst nog enkele be zwaren, die echter van ondergeschikt belang zijn, zullen moeten worden op gelost. Het Gereformeerde Burgerweeshuis, dat thans aan de Olieslagerslaan gelegen is en vroeger onderdak had in het hui dige Frans Halsmuseum, viert zijn 550- jarig bestaan. Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur zullen de regenten in het Frans Halsmuseum recipiëren. In het Weeshuis zelf zal een bazar gehouden worden en in de Stadsschouwburg zal Chiel de Boer een gezellige avond verzorgen. Het herdenkingsboek van mevr. M. Schroder—van Gogh te Haarlem is ge titeld „Uit minne bevolen". Ruim een jaar geleden richtten de be dienden van de firma Yermaat een dub belmannenkwartet op onder leiding van de heer H. Lamsma, ook een employé van de zaak. De heren zijn deze week voor het eerst in het openbaar opge treden en al is er nog veel te leren, toch kan gezegd worden, dat dit dubbele kwartet verwachtingen voor de toekomst wekt. Mevrouw TammingaLamsma declameerde en zong en de organist P. van Oossanen begeleidde uitstekend. GEBOREN: M. Groot veldNagel, z.; A. C. J. ScharwachterVreulink, z.; G. W. van der LitSeders, z.; Z. Kareiv. Dijk, 2 z.; H. S. W. Blad—Kanne, z.; L. SieraadMeijer, z.; D. Dammann Vos, z.; C. VerbooyLangerak, z J. C. GoedmanWestra, z.; G. H. Kemper Lasschuit, z.; C. J. R. M. de Vries—Jan sen, z.; A. M. StrengBleijswijk, d.; W. J. M. de JagerVermeulen, d.; M. E. G. EversDornseiffen, d.; J. Gras—Molnar, d.; E. van WijngaardenKoetsier, d.; K. KamoenPlantinga, d.; M. J. A. van AssemaKenter, d. ONDERTROUWD: W. H. Wullems en A. J. Verhappen; M. L. Sturm en J. Ta- nis; P. M. Hartman en J. E. van Eg- mond; A. van der Linden en A. G. Horst; W. O. Vissers en C. J. M. Hoes; J. A. van den Houten en H. J. C. van Hengel; D. Gravemaker en H. Klee; J. Kuiper en H. de Jong; A. van Won deren en L. G. van der Poorte; J. Swen en M. H. de Jong; J. A. Lohmann en H. H. R. van den Brakel; D. W. Hovenier en G. W. de Vries; C. J. Vos en F. J. M. de Mooij; H. J. Broek en H. B. Giljou; G. A. Kamoen en J. C. W. van de Loo; C. A. Biemans en C. Appel; L. P. Ger- lagh en H. A. Troll; W. Janssen en T. van den Berg; A. van Dorp en M. J. Berlemon. GEHUWD: W. Brasser en J. M. van Vuuren; A. F. Brinkhus en A. A. Bijl; J. H. Scheffelaar en T. M. Clavaux; J. J. Paap en J. Wierda; G. Joustra en E. R. Bartels; J. Uittenbogaard en F. M. Hop; C. J. van der Aar en A. L. Möh- ringer; C. F. Thoolen en G. A. de Mol; L. Sieval en M. A. Dekker; N. Miede- ma en A. C. Gouwentak; H. de Nijs en G. Strijker; C. de Vries en L. A. Kuijk; A Tiggeloven en H. Koinel; F. J. Bruins en O. M. Collard; T. H. Meuwissen en W. Oversteegen. OVERLEDEN: G. van Straaten, 60 1„ lordensstraat; A. M. DingerLous, 81 j., Kamper laan. zijn verstand niet hoger reikte dan dat van een kind van 12 jaar. Hij vorderde tegen V. een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 6 maanden voor waardelijk. „Het lijkt erger dan het in werkelijk heid is", zeide mr. O. H. van Wijk daar na in zijn pleidooi.' „Het schijnt wel, dat verdachte en getuigen de zaak helemaal niet serieus hebben genomen, want an ders gaat men na een „moordaanslag" niet doodgemoedereerd een kop koffie drinken." Volgens de verdediger was het hele geval slechts een poging van V. geweest om indruk te maken op het meisje. An ders zou hij zijn tegenstander niet te lijf zijn gegaan in het bijzijn van de hele familie. Het was magr een stukje toneel, dat zijn cliënt speelde en dat hij -door zette voor de Vechter-Commissaris, ge zien altans de goedkope romantiek, bij deze gelegenheid ten beste gegeven. Zelfs Aagje had dit door gehad. Hij verzocht de Rechtbank hiermede rekening te houden. Uitspraak 7 October. BIOSCOPEN: Rembrandt: Adieu chérie (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: Zons ondergang (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Saludos Amigos (a.l.), 2.15, 4.15 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De weg naar Sacramento, 2.30, 7 en 9.15 u.;. City: Ca sanova's avonturen (18 j.), 2.15, 4.30,7 en 9.15 u. en Spaarne-theater: Down Mexico way (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u DONDERDAG 23 SEPTEMBER: Grote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. VRIJDAG 24 SEPTEMBER: Stadsschouwburg: Voor G. en W. Pater Schouten over Spaanse kunst, 8 uur. Concertgebouw: Laatste zomerconcert H.O.V., 8 uur. Voor de grote avond van de K.A.B. op Woensdag 29 September a.s. in de grote zaal van het Concertgebouw, waar de heer Paul Julien zal spreken over zijn onder zoekingstochten in Afrika, zijn plaatsen te bespreken Vrijdagavond en Zaterdag middag a.s. in het gebouw St. Bavo, Sme- destraat, waar tevens nog toegangskaarten verkrijgbaar zijn. Half October beginnen de nieuwe win- tercursussen van de R. K. Esperantover- eniging „Abbé Richardson" te Haarlem. Op Woensdag 6 October des avonds om 8 uur zal in Gebouw St. Bavo aan de Smedestraat een propaganda-bijeen- komst gehouden worden. Wie die avond niet vrij kan maken en toch inlichtingen wenst, kan zich vervoegen Ternatestraat 49. Ter gelegev.hp.id van een drievou dige herdenking hield de Volksuni versiteit voor Haarlem en omstreken een Nationale Avond in het Concert-, gebouw. Deze avond werd n.l. be legd, omdat het 300 jaar geleden is, dat de Vrede van Munster werd ge tekend, omdat er 100 jaren zijn voorbijgegaan, nadat de Grondwet van 1848 het licht zag, en om een derde groot gebeuren, het Regerings jubileum en de Troonsafstand van Koningin Wilhelmina 1048. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, sprak zijn openings rede voor een groot auditorium, waar bij wij onder de verschillende autori teiten de commissaris van de Koningih, dr. J. E. de Vos van Steenwijk, opmerk ten. Spreker noemde de drie feiten, die deze avond herdacht werden, belang rijke mijlpalen in onze vaderlandse ge schiedenis. Het eerste was het einde van de Tachtigjarige Oorlog en luidde de Gouden- Eeuw in; het twjede was het afsluiten van het autocratisch koning schap en de komst van de democratische regering met de koning als onschend baar persoone en het derde sloot een be langrijk tijdperk af, de regering door Koningin Wilhelmina. Veel is er in deze laatste periode gebeurd, veel is tot stand gekomen. De tweede wereldoorlog was een ramp, doch hij heeft de Nederlan ders nader tot elkaar gebracht. Deze volkseenheid is duidelijk tot uiting ge komen bij de huldiging van de jubile rende Koningin. Haarlem is, aldus spre ker, een van de echte Hollandse steden. In deze stad blijft men trouw aan eigen beginselen. Dat men dit kan zijn is goed; het is een der voorrechten van de democratie. Doch even sterk als dit geldt de eendracht, die tussen de ver schillende bevolkingsgroepen moet heer sen. Ook Koningin Wilhelmina heeft dit gevraagd. De eerste spreker, ds. K. H. E. Gra- vemeyer, voerde het woord over de be tekenis van de Vrede van Munster. Hij gaf geen historisch exposé, maar een korte gevatte beschouwing. De Vrede van Munster betekende voor Nederland vrijheid en voor de Nedferlanders het vrije burgerschap. Dan was er nog vrijheid op het gebied van godsdienst, mening en inzicht. Vrijheid is, aldus spreker, anders dan bandeloosheid, maar gelijk aan het samengaan van verschil lende groeperingen in één volk, het ge bonden zijn aan dingen, die de weg wijzen naar de rechtvaardigheid en ten derde het verantwoordelijkheidsgevoel voor elkander. De Grondwet van 1848 was 't onder werp van mr. G. J. van Heuven Goed hart, de tweede spreker. In 1848 ving een periode aan, waarin de Nederlan ders zich konden ontwikkelen tot vrije staatsburgers. De grondwet was zo mo dem van opzet, dat latere wijzigingen nooit de voornaamste punten betroffen. De heer Van Heuven Goedhart vergeleek deze grondwet met andere van vroeger tijd en besprak de persoon van Thor- becke, dè man van 1848. Anton van Duinkerken (Prof. dr. W. Asselbergs) gaf als laatste spreker van deze avond een uiteenzetting over de regeringsperiode van H.M. Koningin Wilhelmina, of, zoals hij het zelf uit drukte, van het Wilhelmina-tijdperk. Het geboortej aartal van Wilhelmina, 1880, ligt in de tijd van de Tachtigers. In de negentiger jaren, de troonsbestij ging van Wilhelmina, ontstond er een streven, dat gericht was tegen de con stitutionele monarchen op zichzelf, doch niet tegen Koningin Wilhelmina per soonlijk. Het was een moeilijke tijd. Doch de Koningin vocht voor haar vre- desideaal, belegde een Vredescongres in Den Haag, vond een diplomatieke oplossing voor 'n moeilijkheid en haalde de oude Paul Kruger naar het gastvrije Nederland. Elke bevolkingsgroep kon zich vrij ontwikkelen. Spreker wees er op, dat Wilhelmina reeds in 1938 bij haar veertigjarig jubileum „Vorstin van de vrede" werd genoemd. Welk een ont goocheling was het voor haar, toen al haar werk in de oorlog door barbaren werd vernield. Ze ging naar Engeland, bleef standvastig vertrouwen op de over winning en werd de „Moeder van het verzet". Haar vredesideaal was toen als een korrel in de aarde: het verging en kwam weer tot nieuwe vruchtbaarheid. De H.O.V. speelde deze avond ter op luistering „Symphonia in Bes-dur" van J. S. Bach en de „Ouverture Egmond" van L. van Beethoven. Mevrouw Mea Naberman, sopraan, zong met begelei ding „Exsultate" van Mozart. De uitspraak in de zaak tegen de in specteur van politie v. M. te Haarlem, die "twee weken geleden- voor de Haar- lemsche kantonrechter, belast met de afwikkeling van de tribunaalzaken, te recht stond, is voor onbepaalde tijd uit gesteld. Een nader onderzoek is ge last. Vrijdag 24 September herdenkt de heer J. Overbeek, Rozenhagestraat 46 alhier, de dag waarop hij 25 jaar gele den als besteller in dienst trad bij Fijn wasserij Haak, te Haarlem. De cliënten kennen hem als een pret tige en correcte besteller. In het bedrijf zal dit jubileum op 8 October gevierd worden gelijk met het feest van mejuf frouw Essenberg, die kortgeleden ook 25 jaar aan het bedrijf verbonden was. VB Zuid Stad Zaterdag zullen bij Hilarius' Draad industrie en Handelmij. N.V. aan de Waarderweg drie jubilea worden ge vierd, namelijk van de heer R. Hooger- beets, lid van de directie, die 25 jaar in dienst is van het bedrijf, van de heer J. A. Vrugt, boekhouder, die eveneens zijn 25-jarig jubileum herdenkt en van de heer L. van Buuringen, meesterknecht, die 35 jaar in dienst is. Ouders, voogden of verzorgers van meisjes, die reeds in een huishouding werkzaam waren of die de school juist verlaten hebben, worden er op gewezen, 1. dat de Ned. Vereniging tot Oplei ding van Gezinshulpen volgens het leer lingstelsel jonge meisjes,, die naar een Nijverheidsschool kunnen gaan en ten minste 14 jaar oud zijn, in huisgezinnen in opleiding plaatst. 2. dat deze meisjes bij voldoende be kwaamheid na drie jaar een diploma als Gezinshulp op een huishoudschool kun nen behalen. 3. dat deze meisjes reeds dadelijk een vergoeding genieten per week naar be kwaamheid en leeftijd. 4. dat deze opleiding gecombineerd wordt met het volgen van lessen aan de huishoudschool, die door de huisvrouw worden bekostigd. R. K. meisjes volgen de lessen aan een R. K. huishoudschool en worden uitslui tend in goede R. K. gezinnen geplaatst. Het Katholieke lid van het bestuur Mej. H. Meester, Oranjeplein 2, tel. 20853 geeft gaarne alle gewenste inlichtingen. De derde jeugdwandeltocht van de R. K. Wandelsportvereniging „St. Boni- facius" te Haarlem is een groot succes geworden De jury had het niet gemak kelijk om de prijzen te verdelen. De eer ste prijs uitgeloofd door de Nieuwe Haarlemsche Courant, ging met de gid- sengroep naar Roelofarensveen. De twee de viel de W.S.V. „Concordia" uit Hille- gom ten deel en de derde werd aan de gidsengroep „Margaretha Sinclair" van de parochie van St. Jan te Haarlem uitge reikt bij ons. Altijd geweest! Wij zullen het U ook dit seizoen bewijzen door onze service en de moeite, die wij ons steeds getroosten U -jer wille te zijn. Toont U ook Uw goede wil, door ons nu omgaand kolenbonnen 3 en 4 toe te sturen of ons te bellen. Friese Varkenmarkt 610 Telefoon 14164 13904 (Spaarne bij Viaduct) (Adv.) Onder leiding van de heer G. Wou ters brachten Woensdagavond ruim hon derd luisteraars uit Heemstede een be zoek aan de K. R. O.-studio te Hilver sum ter bijwoning en medewerking aan een uitzending van het bekende Zater dagavondprogramma „De klok heit ne gen". Na een zeer goede en vlotte rit met touringcars was men te half negen op de plaats van bestemming aangeko men, waar men, na een bezoek aan het restaurant, spoedig plaats nam in de gro te studio. Het orkest van Klaas van Beek en ook de verschillende artisten, die aan het klankbeeld medewerkten, oogstten algemene bewondering; de bezoekers lieten een daverend applaus horen. Jammer genoeg was er niet voldoende tijd om de studio zelf helemaal te be zichtigen en zo ging het gezelschap te ruim tien uur weer op weg naar Heem stede. Bij informatie te Alkmaar is gebleken, dat de heer en mevrouw Van Alphen een rustige nacht hebben gehad en dat er enige vooruitgang in .hun toestand is te bespeuren. Dit neemt echter niet weg, dat de paddenstoel-vergiftiging nog zeer ernstig is. De Associatie van Academici, het Verbond van Vakverenigingen van Overheidsdienaren, de Katholieke On derwijzers Bond, de Christelijke Onder wijzers Vereniging, de Centrale van Ne derlands Personeel in Overheidsdienst, de Vereniging van Inspecteurs van Po litie en het Loon- en Prijsbewakings Comité in Indonesië hebben een reso lutie aangenomen en deze toegezonden aan de Luitenant Gouverneur-Generaal, aan het Hoofd van de Dienst voor Al gemene Personele Zaken en de Leden der Staten-Genera al in Nederland. In deze resolutie wordt gezegd, dat de van regeringswege gevolgde bezol- digingspolitiek, waarbij doelbewust iedere „nieuwe loonronde" wordt afge wezen. mede de oorzaak is van het be sluit van 90 pCt. van de eerste groep kort-verband-personeel, om het ambte lijk dienstverband niet te continueren. Verder wordt de verwachting uitge sproken, dat het verloop zich niet tot deze groep zal beperken, welke ver wachting blijkens de bijzondere voor delen, die aan nieuw aan te werven personeel worden aangeboden, door de regering wordt gedeeld. Men is van mening, dat zelfs een stroom van nieuw en tijdelijk personeel het verloop niet zal kunnen compenseren en_ dat boven dien de situatie van een grievende on billijkheid is jegens hen, die destijds in de Indische Dienst als werkgever hun vertrouwen hebben gesteld. Het C.D.K. deelt ons mede, dat be halve de CAkaarten (voor aanstaande moeders) uitgevoerd in de kleuren grijs en rood met zwarte opdruk, ook CA- kaarten in dezelfde kleuren grijs en rood met blauwe opdruk in omloop zullen worden gebracht. Beide soorten zijn geldig. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft thans een be schikking met een nieuwe regeling voor het door C.C.D.-ambtenaren te gebrui ken stopteken afgekondigd. Krachtens deze beschikking, die op 1 October in werking treedt, worden als stopteken vastgesteld: a. het opsteken van een ronde witte schijf met rode band, waar in met zwarte letters de woorden „halt" en „CCD" zijn geplaatst; b. het ver ticaal op en neer bewegen van een rood licht, dat bij nadering van de wegge bruiker wordt vervangen door het op steken van een lichtgevende ronde witte schijf met rode rand, waarin met zwarte letters het woord „CCD" is ge plaatst; en c. het verticaal op en neer bewegen van een rood licht. In de grensstroken wordt het oude stopteken gehandhaafd. „Nooit in het leven van de oudste on der ons is de naam van Groot-Brittannië zo diep gezonken als onder de socialisti sche regering," aldus schrijft Churchill in een boodschap aan de conservatieve candidaat van de tussentijdse verkiezing te Glasgow, die op 30 September zal plaats hebben. Volgens Churchill heeft het door de arbeiders verdiende geld nog nooit zo'n kleine koopkracht gehad. „Onze tegen slagen komen voornamelijk door de bui tensporige en fantastische experimenten van ministers en hun horde ambtena ren, die zich met zaken bemoeien, waar zij geen verstand van hebben," aldus ChurchUL Woensdag werd de vijftiende R.K. Onderwijzersdag, georganiseerd door de afdelingen Amsterdam, Haarlem, Zaandam en Aar- en Amstelstreek der St. Augustinusvereniging, in de grote zaal van Krasnapolsky te Am sterdam gehouden. De voorzitter van het uitvoerend co mité, de heer P. J. van Groenmgen, opende de bijeenkomst en verwelkomde om. rector B. J. de Bot, de her-n J. Derksen, H. de Boer, Th. Remmerswaal en J. Kamp, allen leden van het hoofd bestuur van de Katholieke Onderwijzers vereniging St. Augustinus. Hij bracht dank aan mgr. G. P. J. v. d. Burg, deken van Amsterdam, die heden morgen in de parochiekerk van St. Petrus en Paulus een H. Mis opdroeg, waardoor het programma van deze dag geopend werd. Hierna zongen leerlingen van de R. K. Kweekschool voor Meisjes „De Voorzie nigheid", o.l.v. de eerw. zuster Antonine, op zeer verdienstelijke wijze enige liederen. De spreker van hedenochtend, rector de Bot, hield een lezing: „De Onderwij zer en de Maatschappij". In zijn inlei ding trok rector de Bot een parallel met het oud-Romeinse Rijk, dat tot verval kwam, en het door hem aanvaar de Christendom moest overdragen op de West-Europese volken. En nu, zo be toogde spr., is West-Europa op dit punt aangeland Het is dus zaak kernen te vormen, die de Christelijke beginselen bewaren en ze kunnen doorgeven aan hen die na ons komen. Dit kunnen wij doen door rustig en met "erantwoorde- i lijkheidsgevoel de plaats in te nemen waarop wij gezet zijn en de taak te vol- bre'ngen die ons opgelegd is. Een van de grote gebreken van deze tijd was volgens Rector de Bot het gemis aan persoonlijkheid bij de mensen. De Katholieken moeten er voor werken, dat dit euvel wordt weggenomen. En hier ligt voor de onderwijzers als opvoeders een zware en verantwoorde lijke taak. Zij moeten de kinderen vor men tot persoonlijkheden, die bereid en in staat zijn de christelijke beginselen vast te houden en uit te dragen. Dit kan evenwel nooit zonder een sterke karak tervorming. De godsdienstige vorming, zo vervolg de spr., moéten de onderwijzers niet al leen aan de priesters overlaten; zij moe ten de godsdienst, in welk vak ook on derwezen wordt, de kinderen indruppe- len, door steeds op hetzelfde aambeeld te slaan. De opvoeding van de kinderen kunt gij bevorderen, aldus spr., door hen te leiden in hun jeugd- en sportverenigin gen, hen bij te staan in hun culturele ontwikkeling en hun een gezond inzicht te geven in politiek. Doch dit alles eist, dat de onderwijzer zélf een persoonlijkheid is. Dit moet hij bereiken of bevorderen door te studeren, te mediteren en zich te verdiepen. An ders zal hij zijn als een leeg vat, waar niets meer uitkomt. Hiermee besloot rector de Bot zijn lezing, die door de honderden aanwezi gen aandachtig werd aanhoord. Het meisjeskoor van „De Voorzienig heid" zong weer enkele liederen, waar na de voorzitter de ochtendbijeenkomst sloot Grote eerbied en diepe hoogachting heb ik gekregen voor de Bever- wijkse Harmoniekapel, die gros siert in serenades. De mannen van deze harmonie willen alles zijn voor de bur gerij en speciaal langdurige huwelijks trouw belonen. Wie in Beverwijk vijftig jaar of langer gehuwd is, krijgt gratis een serenade. Men hoopt daarmede een belangrijke bijdrage te geven tot het i - -gaan van lichtvaardige echtschei dingen. Wie zal niet alles op alles wil len zetten .om de gouden bruiloft te vieren terwille van de serenade? .En als er eens misverstanden in de echt voor komen en waar komen ze met voor? dan kan de gedachte aan een trom bone of Turkse trom het onweer doen afdrijven. De Beverwijkse blazers heb ben echter een klacht. Er zijn bruiloften geweest waarvan zij niets afwisten en zij noemen dit een exces, wat wil zeg gen een uitspatting. Zij gaan van de stelling uit, dat elk gouden bruidspaar, doof of niet, muziek wil horen en ik ben het volkomen met de harmonie eens. Maar waarom alleen bij bruilof ten van vijftig of meer jaren? Geen dag zonder serenade, meet de leuze ï'jn. Al was het alleen maar om de exces sen in de buitenlandse politiek te over- toeteren. Laat ons met muziek optrek ken naar het huis waar een oude sui kertante gestorven is, naar de vrijgezel, die zestig is geworden die man komt anders nooit aan een serenade toe naar de dienstbode, die vijf jaar bij één mevrouw is, naar de familie, die een pakket uit Amerika heeft ontvan gen, naar alle begunstigers van de Harmonie in alphabetische volgorde. Geen dag zonder serenade. En als het goed gaat ook niet meer zonder reveille. Het leven zal er slechts minder somber door worden. De republikeinse ministers, die de voornaamste portefeuilles beheren, zul len een commissie vormen, die tot taak heeft Soekarno bij te staan in de huidi ge moeilijke situatie. Intussen vaardig de Soepardi, de bewindhebber in Ma- dioen, volgens de communistische zen der een decreet uit, waarbij voor het gewest Madioen de staat van beleg werd afgekondigd. Radio Djocja meldde nog, dat Soekar no, Hatta en Soedirman (de republi keinse bevelhebber) te Djooja bespre kingen hebben gehad. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 Sept. '48. In carré opgesteld op het Binnenhof boden de garderegimenten grenadieis, jagers, Prinses Irene en het Korps Ma riniers in hun prachtige uniformen Woensdagochtend weer een uitzonderlijk schouwspel. Zij waren bijeengekomen, omdat het comité Nationaal Fonds Cere monieel Tenue Garderegimenten de aan de erecompagnieën verstrekte ceremo niële tenues bij monde van de voorzit ter mr. W. A. J. Visser, burgemeester van Den Haag, aan Koningin Juliana overdroeg. De plannen om gelden voor deze uniformen bijeen te brengen date ren reeds van 1939, maar door de oor log moest het eerst 1948 worden voor deze plannen werkelijkheid werden. Nu stonden daar dan stram de militairen, de grenadiers in zwart en blauw met gouden tressen op de tuniek en met ae berenmuts, de jagers geheel in het groen, de manschappen van het garde- regiment Prinses Irene in rood en zwart en ook het Korps Mariniers m groot tenue, allen met vaandel. Na opening van de ban en inspectie door de chef van de Generale Staf, gen.- majoor Droste, en de algehele comman dant luit.-kol. jhr. Van Suchtelen, werd de aankomst van de Koningin en de Prins aangekondigd. De Koningin droeg bij "deze gelegenheid een zwart mantel pak met zilvervos er\ een kleine hoed van zwarte veren, Prins Bernhard was gekleed in de generaalsuniform der grenadiers. Het Wilhelmus werd ge speeld en dan inspecteerde onze Konin gin de garderegimenten, waarbij de Prins telkens de vaandels groette. De besprekingen tussen de verschil lende vertegenwoordigers van de fede rale gebieden in Indonesië en de Neder landse regering zijn in volle gang. Op Vrijdag 17 September heeft de Neder landse regering oriënterende besprekin gen gevoerd met vertegenwoordigers van de minderheidsgroeperingen in Indone sië. Maandag 20 September is er een eerste contact geweest tussen de Neder landse regering en het z.g. B.F.O. (bij zonder federaal overleg, ook wel ge noemd „Kleine Bandoengconferentie") Van de zijde der regering wordt aan deze besprekingen deelgenomen door de ministers Van "Schaik, Sassen, Götzen en Schokking. Woensdagmorgen heeft de eerste ontmoeting plaats gehad tussen de genoemde kabinetsleden en de deputatie van de grote conferentie van Bandoeng, die zoals bekend een advies heeft uitge bracht op het door Nederland enige tijd geleden ingediende voorontwerp van wet betreffende de interimregering. Het ligt voorts in de bedoeling van het B.F.O. morgen een memorandum aan de Nederlandse regering te doen toekomen, waarin het bovengenoemde advies van de grote Bandoengconferentie nader wordt toegelicht en de verlangens be treffende de interimregering, die leven in de kring van het B.F.O. nader worden uiteengezet. Vrijdag heeft dan een na dere bespreking plaats. Vorige week heeft de Nederlandse re gering besprekingen gevoerd met de hier aanwezige leden van de prefederale re gering in Indonesië. Van de 500 Roemeense kinderen, die het vorige jaar in het Joodse kinder dorp Haniah in Apeldoorn werden op genomen ter opleiding voor hun taak in Palestina, zullen 350 reeds over een paar weken naai Palestina vertrekken en wel met het nieuwe vlaggeschip van de staat Israël, de Negdah. De overige 150 Roemeense kinderen zullen voor lopig naar huize Clara in Zandvoort verhuizen. Mr. Visser wees er in zijn toespraak op, dat de gebruikelijke uniform der Ko ninklijke Landmacht iets teloor deed gaan van het representatief optreden bij plechtige gelegenheden. Thans is het door de nieuwe ceremoniële unifor men mogelijk het optreden van het Ne derlandse leger met luister te omringen. Tenslotte bood hij de tenues aan de Koningin aan, die hiervoor in een vrien delijk woord dank zegde. Een spectaculair schouwspel vormde tenslotte het voorstellen der officieren aan de Koningin. Op het Plein voor het gebouw van de Hoge Raad vond hierna een défilé plaats, dat door duizenden werd gadegeslagen. Onder de officiële personen merkten wij op de minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, en de oud-minister van Oorlog, oud-kolo nel A- H. J. L. Fiévez, de gouverneur der Residentie, gen.-majoor Tans en de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. (Van onze verslaggever) Dezer dagen wordt in het Victoria- hotel te Amsterdam een 4-daagse con ferentie van de C.A.R.E. de „Coopera tive for American Remittences to Euro pe" gehouden, waaraan de district-di recteuren uit 15 landen in Europa deel nemen. De „Care" is een niet-politieke parti culiere Amerikaanse liefdadigheidsorga nisatie, die een soort individuele „Mar- shall"-hulp verleent. Zij is met volledige toestemming van de regering in de U.S.A. opgericht. Paul Cornly French, directeur-generaal van de „Care" deelde op de conferentie mee, dat de Organisa tie verleden winter 300.000 pakketten per maand (met een waarde van 3.000.000 dollar) verzond. Nederland ontving er 7000. De steunverlening van de „Care" strekt zich uit van Finland tot Cyprus en van Polen tot Ierland. Gedurende de laatste twee jaren zijn 6 millioen pak ketten ter waarde van 60.000.000 dol- iar naar West- zowel als naar Oost- Duropa verstuurd. Maandag j.l. werd in New York door president Truman en door ex- president Hoover een dringend be roep gedaan op de Amerikanen om de hulp van de „Care"-pakketten te conti nueren als een directe steun tot het mo ment dat het „Marshall"-plan zijn ef fect zal doen gelden. De „Care"-pak- ketten worden verpakt en. verscheept in Amerika naar de grote opslagplaatsen in Europa van waaruit zij bezorgd worden na ontvangst der opdrachten. Vermel denswaard is nog, dat 680.000 van deze pakketten per „luchtbrug" naaf Ber lijn werden gestuurd. Het C.D.K. deelt ons mede, dat aan staande en jonge moeders, die i. p. v. vaste brandstoffen een hoeveelheid gas, electriciteit of huisbrandolie wensen te ontvangen, de bon voor brandstoffen, welke op de hun verstrekte CA-kaart voorkomt bij 'de distributiedienst moeten irileveren. Deze dienst zal hun een ver klaring terzake uitreiken, waarmede zij zich tot resp. het gas- of electriciteits- of tot het rijksbureau voor aardoliepro ducten te 's-Gravenhage dienen te wen den. Verwelkomd door de muziek van het korps trompetters van de huzaren van Bo- reel is hedenochtend omstreeks half negen het troepentransportschip „Zuiderkruis" de Schiehaven te Rotterdam binnengevaren. Namens de regering sprak mr. W. F. Schokking, minister van oorlog en van ma rine a.i„ de terugkerende militairen toe. Hij besloot met een driewerf hoera op koningin Juliana. Namens prins Bernhard begroette kapitein Becht de terugkerenden. H.M. de Koningin had reeds bij het binnenvaren van de territoriale wateren een radioteleerafi- sche welkomstgroet gezonden. Op Zondag 26 September. VolendamWFC EmmaVelsen WE—ADO GVO—DEM ZVVDe Meer RKVVA—IVV Aalsmeer—DCG PurmerendOFC Onze Gezeiïen—SAVM SJC-HBC TeylingenLisse Inzendingen tot Zaterdagochtend a uur op open briefkaart aan de sport redactie van Het Kasteel van Aemstel, N.Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal bericht krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club 2, gelijk spel 3. Aan het 41ste jaarverslag der Ver eniging R.K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen ont lenen wij het volgende: In het afgelopen jaar kwam de nieuwe dépendance van Dekkerswald, n.l. Dekkerswald II. tot stand. Deze dépendance bestaat uit een complex, van elf paviljoenen, waarvan zes patiëntenpaviljoenen. In totaal kun nen hierin 108 patiënten worden opge nomen. Het gehele complex is in huurkoop van het rijk betrokken voor ƒ220.000, te betalen in tien éénjaarlijkse termijnen. De exploitatieresultaten over 1947 waren verre van geruststellend. De prijsverho ging, die thans officieel is toegestaan, zal de vereniging hopelijk in staat stel len de exploitatie over 1948 sluitend te maken. Nu in het Zuiden enige nieuwe sana toria zijn ingericht, zal het zwaartepunt meer verplaatst worden naar het Noor den. In verband hiermee werd besloten de Raad van Bestuur aan te vullen met een lid uit de Noordelijke provincies, n.l. de zeereerw. heer Th. R. Holtman, deken en pastoor te Leeuwarden. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic. Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railwu; Tidewater U.S. Steel ex dividend (Niet-officiële 22/9 21/9 35% 35% 35% 35% 56% 57 39%* 40% 60% 60% 1614 15% 56 o5% 54% 53% 15% 15% 11% 11% 29% 28% 3714 36% 57% 57% 45 44% 25% 25% 79% 78% 314 Nederl. 1948 3-314 Nederland 194V 3 Ned. 62-64 3 Ned- 62-64 bel. far Ned. Handel Mij. a A.K.U. Van Berkel's Pateni Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens ce: Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubl Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M. Scheepvaart Unie H.V.A. Deli Mi), cert. koersen) Vorig Doening slot 23/9 9954 97 9715-98 98% 98% 163 160 gl 12414 174gb 15114 204 18814 280% 249% 3391; 1671) 182% 15114 177 gi 261 157% 160 204% 289 251 340% 16814 177% 261 157

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2