Wij moesten kiezen tussen Berlijn en München MC VB NOORMAN- VE GEHEIMZINNIGE BRON tn KONINGIN EN PRINSESJES WONEN HUGS JEUGDSPEL BIJ Geen onthullingen over Moskouse besprekingen SCHUDT UW LEVER WAKKER Wij luisteren naar v_ AFLEIDINGS MANOEUVRE NIEUWE BONNEN PAPANEK WORDT NIET UITGEWEZEN DE NOTA AAN MOSKOU Robertson tegen terug trekking van troepen Duizenden kinderen juichen vorstin toe Giften van Kardinaal Spellman Politieke delinquenten hadden het best Op elke wond J DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1948 PAGINA 3 BEVÏN IN HET LAGERHUIS Steun voor plannen van Bernadotte Engeland paraat In V.S. 15.000 man onder dienst W Zilveren vlaggetjes voor prinsesjes Aartsbisschop van Praag uit Bond van Oud-Illegalen gestoten 2000 Nederlanders naar Zuid-Afrika Bij „Jongerius" te Utrecht ZWEMFEEST K.N.Z.B. door George F. Worts (Wordt vervolgd) Olympisch ijshockeyspel weer actueel Fanny wint te Stockholm Schaakkampioenschap van Nederland Sportsnippers (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, 23 Sept. Voordat Bevin gisteren in het Lager huis zijn lang verbeide rede hield over de buitenlandse politiek van Groot- Brittannië was reeds bekend, dat het stadium, waarin de onderhandelingen met Moskou verkeren,' en de juist be gonnen driemogendhedenbesprekingen te Parijs de minister zouden beletten enige informatie te geven over de on derhandelingen met Moskou. Inderdaad bleef deze informatie, waarop land en parlement reeds drie maanden tever geefs gewacht hebben, uit. Bevin's rede liet de zaak precies waar zij was. Nie mand weet wat de situatie is met be trekking tot Berlijn en Moskou, en nie mand weet wat de Westerse mogend heden zullen doen, indien Rusland door gaat met het saboteren van alle afspra ken en alle pogingen tot samenwerking. Wel maakte Bevin duidelijk, dat er geen sprake kan zijn van wijken voor de Russische methoden en dat de geal lieerden Berlijn niet konden opgeven. „Berlijn is nu een symbool van verzet geworden", aldus Bevin. „Toen de blok kade begonnen werd, voelde ik, dat wij voor een keuze geplaatst werden. Wij deden onze keuze. Het ging erom stand te houden of ons naar het Zuiden te richten voor een tweede München". Belangrijk was Bevin's mededeling, dat er geen waarheid schuilt in de ge ruchten, dat er onenigheid zou heersen tussen Engeland en de twee andere Westerse mogendheden. Bevin ver zekerde zijn gehoor, dat men het niet slechts eens was over het handhaven en uitbreiden van de luchtbrug voor de duur van de „zinneloze" blokkade, maar ook over het verder te volgen beleid, indien andere maatregelen no dig zouden zijn. Ook hier gaf de mi nister geen enkele aanduiding over de aard van dit gezamenlijk beleid. Hij voegde er enkel aan toe, dat 't alter natief niet noodzakelijkerwijze oorlog betekende. „Dat stadium hebben wij nog niet bereikt". In zijn rede roerde Bevin drie andere belangrijke onderwerpen aan: Palestina, West-Duitsland en de behandeling van de Duitse generaals Von Brauchitsch, Von Rundstedt, Von Mannstein en Strauss. Met betrekking tot Palestina verklaarde Bevin, dat de Britse regering zonder voorbehoud de aanbevelingen zou steunen van de vermoorde Berna dotte, doch de regering was nog niet bereid de staat van Israël te erkennen en zal garanties eisen voor bescherming van de Arabieren tegen verdere expan sie van Israël. De minister tekende een zeer roos kleurig beeld van de toestand in West- Duitsland sinds de valutahervorming, Er was hoop, dat de kolenproductie meer dan 10 millioen ton zou bedragen en de staalproductie was toegenomen van 377.000 tot 510.000 ton per maand, zodat het mogelijk leek het beoogde produc- tiepeil van 6 millioen ton voor 1948- 1949 te bereiken. Hier sprak Bevin ook een ogenblik over de netelige kwestie van herstelleveranties en de ontmante ling van Duitse industrieën, waarom trent ernstig meningsverschil heerst tus sen Amerika en de West-Europese mo gendheden. Hij gaf echter alleen te ver staan, dat Engeland er niet voor voelt de bestaande overeenkomsten te herzien. Met betrekking tot de Duitse gene raals, over wier behandeling na hun repatriëring zoveel verontwaardiging is ontstaan in Engeland, betreurde Bevin I de lange tijd, welke verlopen was voor dat men stappen kon nemen om de betrokken generaals voor een tribunaal te dagen. De Britse regering was echter van mening, dat deze generaals, tegen wie zeer bezwarend materiaal verzameld was door Polen, Rusland en Amerika, voor een tribunaal moesten verschijnen, daar het niet aanging om hun onder geschikten ter verantwoording te roe pen, doch niet degenen, die bevelen hadden gegeven aan laatstgenoemden. In aansluiting op het voorafgaande verdient het de aandacht, dat de Britse regering sinds de vorige week met grote voortvarendheid blijk geeft van het vastberaden voornemen 's lands militaire paraatheid te verho gen. Ook vandaag zullen waarschijn lijk belangrijke nieuwe maatregelen worden aangekondigd voor het uit breiden van 's lands weerbaarheid. Gisteren in het Hogerhuis werd reeds medegedeeld door een regeringszegs man, dat men van plan is een uitge breide reserve te vormen voor leger, vloot en luchtmacht uit veteranen van de afgelopen oorlog. Voorts verwacht men, dat Sir Stafford Cripps de volgen- week in Washington besprekingen zal voeren over de invloed van een herbe wapening op het^Suropese herstelpro gram. Hier in Londen wordt algemeen verwacht, dat een nieuwe leen- en pachtwet voor Amerikaanse oorlogsle veranties op komst is. Dr. Jan Papanek, de vroegere leider van de Tsjechische delegatie bij de U.N.O., geniet volledige immuniteit van arrestatie door de regering van Tsjecho- slowakije, welke een aanklacht tegen hem heeft ingediend, zo verklaarden autoriteiten der U.N.Ó. gisteren te Pa rijs. De Tsjechische regering had Frank rijk verzocht Papanek uit te leveren voor een proces op de aanklacht, dat hij 125.000 dollars verduisterd zou heb ben, die toebehoren aan de Tsjechische regering en het Rode Kruis. Papanek woont de Assemblée bij als lid van de U.N.O.-commissie voor de contributies en van de advies-commis sie voor administratieve en monetaire kwesties. Hij werd door de U.N.O. op deze posten in een persoonlijke capaci teit benoemd, nadat hij als chef van de Tsjechische delegatie was afgezet, om dat hij tegen de Tsjechische regerings wisseling gekant was. De leden van de U.N.O.-staf genieten immuniteit op grond van een U.N.O.- conventie en een speciale conventie, die met de Franse regering werd afge sloten toen besloten was om de Assem blée van dit jaar te Parijs te houden. De Tsjechische gedelegeerden hebben op de voorlopige agenda het voorstel geplaatst om Papanek uit zijn twee commissie-functies te zetten. Papanek heeft verklaard, dat hij zich tegen zulk een poging zal verzetten en zichzelf en het democratische volk van zijn land voor de Assemblée zal verde digen. Hij ontkende zich aan verduiste ringen te hebben schuldig gemaakt. (Vervolg van pag. 1) De mogelijkheid om het Berlijnse vraagstuk aan de U.N.O. voor te leggen werd in de nota niet vermeld, zo zei men, hoewel deze gang van zaken steeds in de gedachten was van allen, die zich met het vraagstuk bezig houden. De drie Westelijke afgezanten in Moskou Frank Roberts, Walter Be dell Smith en Yves Chataigneau hiel den Woensdag een bespreking op het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken en keurden de inhoud der nota goed. De nota was opgesteld door de „com missie ad hoe" voor Berlijn bestaande uit de Franse en Amerikaanse ambas sadeurs in Londen, Massigli en Dou glas, en de Britse deskundige in Duitse aangelegenheden, Sir William Strang. Volgens het Praagse blad „Svobodne Slovo" zijn de jongste besprekingen tus sen de vier militaire gouverneur» te Berlijn mislukt, omdat de Sovjetrussi- sche gouverneur aandrong op supervisie over alle importen en exporten van Berlijn. Naar verluidt was een andere oorzaak voor het mislukken van de onderhande lingen, dat de Westelijke gouverneurs weigerden een Sovjetverzoek in te wil ligen, dat in de afgesproken luchtcorri- dors alleen voor de Westelijke garnizoens bestemde goederen en personeel naar Berlijn vervoerd zouden mogen worden. Volgens 't blad konden de vier gouver neurs niet tot overeenstemming komen over 't invoeren van de Oostduitse mark als enig betaalmiddel te Berlijn, omdat de Westelijke vertegenwoordigers te veel privileges vroegen, „hetgeen er practisch op neerkwam, dat de Westelijke mogend heden deel zouden hebben aan de con trole over de geldcirculatie in de Sovjet zone". Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft zich Woensdag onomwonden uit gesproken tegen de Russische voorstellen om alle bezettingstroepen uit Duitsland terug te trekken. Op een lunch van de Brits-Amerikaanse pers in Parijs ver klaarde hij, klaarblijkelijk doelend op een artikel in de onder Russische super visie staande „Tagliche Rundschau", waarin gezegd werd, dat de Russen gaarne zouden zien, dat alle bezettings troepen uit Duitsland en Korea zouden worden teruggetrokken, dat het ver keerd zou zijn om de bezettingstroepen der Westelijke mogendheden uit Duits land terug te trekken zolang de vrede niet is gewaarborgd. „Het zou eveneens een vergissing zijn," vervolgde de generaal, „om de bezet tingstroepen terug te trekken, zolang wij er niet zeker van zijn, dat de Duitsers in staat zijn een regering te vormen en levensvoorwaarden te scheppen, welke in overeenstemming zijn met de wen sen van het volk en niet met de wensen van een kleine, goed georganiseerde minderheid." Robertson drong er op aan, dat er een nieuwe vorm gegeven zou worden aan het geallieerde toezicht op Berlijn, om dat het vier-mogendheden-toezicht mis lukt was. In December a.s. zullen 15.000 dienstplich tigen in de V.S. onder de wapenen worden geroepen. Dit is 5.000 man meer dan het contingent van November, waarmede de militaire dienstplicht weer zijn intrede in de V.S. maakte. De maandelijkse contingenten zullen wor den opgevoerd tot 30.000 man, totdat het leger een sterkte heeft van 87.000 man. Voor de luchtmacht en de marine zijn tot dusver geen dienstplichtigen opgeroepen. Bij deze wapens worden tot nu toe slechts vrijwilligers ingelijfd. Koningin Mary breikampioene - Maar de herlog van Windsor kan het ook Tussen 20 en 30 jaar de gelukkigste leeftijd Roverhoofdvrouw op een schimmel Koningin Mary wordt algemeen er kend als de winnares van het brei-kampioenschap dat de ko ninklijke familie voor Elizabeth's baby georganiseerd heeft. De dames in de koninklijke familie hebben gebreid met een ijver, die nog bij geen enkele andere gelukkige ge beurtenis in de regerende familie ver toond is. Doch alle pogingen om het tempo van de koningin-moeder te over treffen zijn mislukt. De 82-jarige, die overgrpotmoeder van de toekomstige koning of koningin van Engeland zal worden, is tot „koninklijk kampioene" uitgeroepen. De andere breisters waren koningin Elizabeth, de hertogin van Gloucester en de hertogin van Kent. Prinses Eliza beth heeft ook wel een paar dingen gebreid, doch haar meeste tijd heeft zij besteed aan het werken met de bui tengewoon mooie crêpe de chine, die zij als huwelijkscadeau heeft gekregen. De koninklijke familie is verlegen ge weest met de lawine van cadeaux voor Philip en Elizabeth en hunne majestei ten hopen van harte dat onbekende particulieren of handelshuizen de baby met rust zullen laten. Cadeaux van hen zullen niet geaccepteerd worden. De koningin-moeder heeft fraaie kleertjes gebreid van Shetland wol en zij had altijd voldoende voorraad om iedere bezoekster aan het werk te zet ten. Koningin Mary had altijd reeds een reputatie van snel en productief breister. Gedurende de oorlog, toen zij in het landhuis van de hertog van Beaufort in Gloucestershire woonde nadat de Luftwaffe Buckingham Palace had ge troffen, organiseerde zij een breikrans waar dingen voor de soldaten gemaakt werden. De koningin was zulk een enthou siast breister dat zij deze kunst ook aan haar zoon, de hertog van Windsor, leerde en tijdens de spannen de tijd voor zijn abdicatie vond de hertog vaak in breien afleiding. Alle vrouwen in de koninklijke fami lie hebben een speciale taak in verband met de komende blijde gebeurtenis. Prinses Margaret heeft verscheidene malen het moderne ziekenhuis in Buckingham geïnspecteerd, waar de ge boorte zal plaats vinden indien zich complicaties zouden voordoen. Het is niet algemeen bekend dat Buckingham Palace een kleine stad op zichzelf is, met een tandheelkundige kliniek en een ziekenhuis en met een eigen café voor de employé's. Verder ls er een eigen postkantoor en ver schillende andere kantoren. Die liggen voornamelijk in de kelderverdieping. Een Amerikaans geleerde heeft vastgesteld, dat de gelukkigste leeftijd die tussen het twintigs..: en het dertigste levensjaar is. Hij -heeft daartoe 300 personen van 20 tot boven de 80 jaar, mannen en vrouwen, gehuwden en ongehuwden, ondervraagd. De meesten van deze lieden stelden dc gelukkigste leeftijd tussen 20 en 30 hoewel velen hier aan toevoegden, dat zij in diezelfde tien jaar ook heel wat narigheid hadden meegemaakt. Ongehuwde vrouwen vonden het ge luk voornamelijk in haar werk, gehuw de mannen en vrouwen vooral in de liefde, het huwelijk en het gezin. Voor zover gewag werd gemaakt van narig heid bestond deze hoofdzakelijk in ziekte, in het overlijden van geliefde personen of in scheiding van deze. Bij ongehuwde mannen en vrouwen bestond de narigheid ook dikwijls in moeilijkheden in hun betrekking. De zeergeleerde heer, die dit alles heeft uitgedokterd, is tot de conclusie gekomen, dat van de tien jaar van 20 tot 30 overeenkomstige psychologische studies gemaakt moeten worden als van de puberteitsjaren zijn gemaakt. De Indische regeringstroepen heb- n- Dinsdag drie uur slag gele verd met een overmacht van re bellen, onder aanvoering van een op een schimmel gezeten dame, Ma Khin Nyoent, aldus een officieel commu niqué. i Ma Khin Nyöënt wordt beschreven als een beruchte rebellenleidster, naar wie reeds lang gezocht wordt. De rebellen vielen loyale troepen aan, welke gelegerd waren in een dorp in het district Toungoo en zij trokken zich pas terug nadat de regeringstroepen versterkingen hadden ontvangen. Aan de kant van de rebellen vielen 87 doden. COaj4ARTEN TOONDER STUDJQ# 18. Ogenblikkelijk werd het stil in de zaal. Allen luisterden met spanning. „Ik Oen nog jong begon Dzilah met een glimlach. „En niet lelijknaar ik meen!" De vier vrienden beaamden dit. „Welnu, ik beschik over geheimzinnige krachten! Men noemt mij wel eéh tovenaresIk heb echter geen macht over mijn leven. Ik word oud en dat wil ik niet. Er woont ver weg in de bergen een oude 'man. Hij is de bewaker van een geheimzinnige bron. Het water uit deze bron is zo krachtig, dat het een mens weer kan verjongen. Deze oude man is reeds vele duizenden laren oud. Dit kan, omdat hij iedere vijftig jaar van het levenswater heeft gedronken. De duizendjarige bewaker van de bron beschikt over een grotere kracht dan ik. Ieder die hem in de ogen kijkt wordt zijn willoos werktuig en is gedoemd voor altijd zijn slaaf te blijven. Reeds zijn enkele vaji mijn dappersten uitgetrokken om voor mij wat van dit water te bemachtigen. Zij keerden nooit terug!*' Hier hield de tovenares even op en in de zaal viel een doodse stilte. Toen vervolgde zij: ,jMijn toverkracht is niet opgewasssen tegen de duizendjarige oude man van de bron Wanneer mijn blonde vriend mij een hoeveelheid van het water kan brengenzal ik hem rijkelijk belonen en hem de vrijheid teruggeven..." Na de woorden van de tovenares heerste er een ogenblik stilte in de zaal. Ene overdacht het voorstel. Hij besefte wel dat wanneer hij de opdracht niet op zich nam, hij Noorwegen nooit terug zou zien en daarom zei hij na verloop van tijd: „Ik neem de opdracht op mij, als mij en mijn vrienden de vrijheid hergeven wordt, wanneer ik met het water terugkeer." (Van onze Haagse redactie) De Hagenaars, die de afgelopen dagen in de gelegenheid waren de Koningin meermalen van dichtbij te zien, zijn onder de indruk geko men van Haar voorname gratie en koninklijke houding, maar zij zijn bepaald ontroerd gestemd geworden door de ongedwongenheid, beminne lijkheid en hartelijke belangstelling die de Vorstin bij verschillende ge legenheden ten toon spreidde. Viel deze charmante houding al op tij dens het havenfeest op Schevenin- gen, ook de wijze, waarop de Konin gin zich Woensdagmiddag na afloop van het jeugdspel „Wij herdenken" op het HBS-terrein op het grasveld temidden van de jeugd, verkleed Het pauselijke staatssecretariaat ont kende vandaag het bericht van Tass, dat Francis Kardinaal Spellman, aarts bisschop van New York, de Heilige Stoel een half millioen dollar heeft aangeboden ter bestrijding van het communisme. In de ontkenning van het Vaticaan werd gezegd, dat Kardinaal Spellman, de Amerikaanse clerus en katholieken „reeds jaren geld, medische hulp, voedsel en kleren zenden naar het Va ticaan ter verdeling onder de behoef- tigen zonder onderscheid van geloof of ras." De aartsbisschop yan Praag, Mgr. Jo sef Beran, werd vandaag uitgestoten uit de Bond van Vechters voor de Vrijheid wegens „ongegronde aanvallen op de Mi nister van Gezondheid, pater Josef Plo- jhar." Zoals men zich heripnert, heeft de aartsbisschop van Praag, Mgr. Beran, onlangs de Tsjechoslowaakse Rooms- Katholieke Minister van Volksgezond heid, pater Plojhar, beschuldigd van het profiteren van bepaalde voordelen in een Duits concentratiekamp gedurende de oorlog. Bovendien, zo luidde de be schuldiging van Mgr. Beran verder, was pater Plojhar een priester van Duitse nationaliteit en mocht dus niet als echte Tsjechoslowaak gelden. Reeds tevoren had Mgr. Beran pater Plojhar in zijn priesterlijke functie geschorst, omdat Plojhar geweigerd had zich terug te trekken als Minister van Volksgezond heid. De vereniging van verzetslieden uit de illegaliteit tijdens de Duitse bezetting (het „Verbond der Strijders voor de Vrijheid") had wegens de ernst der door de aartsbisschop geuite beschuldiging een onderzoek gelast. 2000 Nederlanders zullen in de laat ste maanden van dit jaar naar Zuid- Afrika emigreren. 4 October vertrekt het Nederlandse schip de „Tabinta"; daarna zullen nog één of twee boten volgen. De schepen zijn voor dit doel door de Nederlandse regering overgenomen, die op deze wijze het reeds lange tijd stagnerende verkeer met Zuid-Afrika wat wil ver snellen. Het contingent dat dit jaar zal kunnen vertrekken is echter nog niet één derde deel van het totaal aantal gegadigden voor vestiging in Zuid- Afrika. Volgend jaar zullen nog 7000 personen moeten worden vervoerd. als oud-Hollandse graaf of gravin of eenvoudig in het rood, wit of blauw, mengde getuigde van een zo grote belangstelling en hartelijk heid, dat ze alle harten van de dui zenden kinderen won. Geheel deze Haagse jeugd had de Vorstin en de drie Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet bij de aankomst har telijk en langdurig toegejuicht. Toen dan eindelijk, na herhaalde aandrang door de microfoon, de stilte was gevallen en het spel van Leonard Roggeveen onder regie van dr. W. de Vletter was begonnen, was er meermalen gelegenheid tot een ge noeglijk binnenpretje, want verschillen de kinderen, die overigens geheel in het spel opgingen, waagden in een of an dere ongemakkelijke houding gezeten, nu ze toch zo betrekkelijk dicht bij de tribune waren, meermalen een oogje aan de Koningin en de Prinsesjes. Dit spel vertelde van de overheersing der Span jaarden, voorgesteld door een Spaanse doek, van die der Fransen, (een drie kanten steek) en die der Duitsers, voor gesteld door een laars. Maar na de laat ste onderdrukking kwam de bevrijding door de geallieerden. Vliegtuigen, die de voedsel brengende transporten door de lucht symboliseerden, zwenkten dan bo ven het terrein. Daarna werd de aan dacht gewijd aan het 700-jarig bestaan van Den Haag, waarbij tal van histori sche personen van graaf Willem II tot Koning Willem I het terrein op kwa men, en tenslotte werd hulde gebracht aan onze vroegere Koningin en onze jonge Vorstin. Vol belangstelling hadden de Prin sesjes dit jeugdspel gevolgd en hun ogen straalden toen een deputatie van jeug dige, gans niet verlegen Hagenaartjes, een zilveren vlaggestokje met de Ne derlandse vlag kwamen aanbieden, ook een voor het kleine Prinsesje Marijke. Zo was dit, mét de keurige balletten een lesje vaderlandse historie en een feest van de jeugd voor de jeugd, maar wie meent dat de ouderen, onder wie dan de Koningin, het spel niet nauwlet tend gadesloegen vergist zich deerlijk. en n zult 's morgens weer kiplekker nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. De economische politierechter te Utrecht behandelde Woensdag het ontduiken van de distributievoorschriften door de N V. Jongerius te Utrecht, begaan in het tijd vak van November '46 tot Maart '47. Met de gehouden verhoren werd bevestigd de reeds eerder gebleken voedselvoorziening buiten distributie om van de ongever 400 toen tewerkgestelde politieke delinquenten bij de N.V. In de autowerkplaatsen van genoemde firma waar militaire auto's, be stemd voor Inflië, werden gereviseerd, wa ren groteaantallen geïnterneerden uit de kampen Naarden, Laren en Rhijnauwcn werkzaam. De zorg van de N.V. voor dit personeel, ter verhoging van de arbeids prestaties, strekte zich aanvankelijk uit tot het uitdelen van warme maaltijdelf, omdat de kamprantsoenen onvoldoende zouden zijn geweest om behoorlijke arbeid te ver richten. Later werd de extra voedselvoor ziening uitgebreid met boter, kaas en melk. Om de werklust gaande te houden ziin ook nog voor f 17.000 sigaretten en sigaren uitgedeeld. Een meelhandelaar uit Bunnik en zijn vertegenwoordigers hadden baaltjes tarwe tot een totaal gewicht van 2500 kilo gele verd tegen iy2 2 maal de normale prijs. De leveranties waren mogelijk geworden door deze voorraad niet op te geven bij het Bedrijfschap Akkerbouwproducten. Melkhandelaren hadden 20 tot 100 liter melk per week geleverd zonder bon tegen 10 tot 30 cent boven de prijs. Een beroeps sergeant afkomstig uit Apeldoorn, belast met het toezicht op de in revisie zijnde auto's, had op verzoek van de N.V. 1000 kilo tarwe en peulvruchten door zijn mili taire chauffeur laten vervoeren. Al deze beklaagden werden veroordeeld tot voor waardelijke gevangenisstraffen en geld boeten variërend van f 10 tot f 500. De zaak werd belangwekkender toen de bedrijfsleider J. H. van G. de feitelijke in koper van de zwarte artikelen en later ook de directeur, N. A. Jongerius, voorgeroepen werden. Zij werden door de Officier van Justitie als de centrale figuren in deze af faire beschouwd. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de rartsoenen in de kampen voldoende waren voor normale arbeids prestaties en in het algemeen niet lager dan in de vrije maatschappij. De bedrijfsleider werd na een eis van 6 weken veroordeeld tot 5 weken gevangenis straf en de directeur tot 4 maanden ge vangenisstraf, nadat 7 maanden tegen hem was geëist. Het zwemfeest, dat de oudste zwemver eniging van Nederland, de AZ 1870, de ju bilerende KNZB aanbiedt, draagt de tite:: Verleden, Heden, Toekomst. Het wordt Zaterdagavond gehouden in het Sportfond- senbad Oost te Amsterdam en belooft een wel zeer volledig beeld te geven van de evolutie, welke de zwemsport in ons land heeft beleefd. In het eerste deel van het programma worden wedstrijden op-de-rug en op-de-buik gehouden onder de regle menten en in de kledij van vele jaren ge leden, evenals een programma van toen in zwang zijnde duiksprongen en speciale attracties. Het Heden wordt verzorgd door de beste zwemmers en zwetnsters, die Nederland op het ogenblik telt. Zij zullen aantreden in persoonlijke wedstrijden, estafette en schoonspringen. Het derde deel, de Toe komst, Wordt gevormd door een massale demonstratie van jonge zwemmers en zwemsters, die het devies van de KNZB. „Iedere Nederlander Zwemmer", aan schouwelijk zullen voorstellen. Tenslotte is er een waterpolowedstrijd tussen het Olympisch zevental en de militaire polo- ploeg, die intergeallieerd kampioen is. DONDERDAG HILVERSUM I, 301 M. 18.15 lezing, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 gram 19.30 actueel geluid, 19.45 R.V.D.-lezing, 20.00 nieuws, 20.05 progr.prol., 20.15 gram., 21.00 lezing, 21.15 orgel, 21.45 kamerkoor, 22.15 lezing, 22.35 gram., 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 Brahms. HILVERSUM H, 415 M. 18.00 nieuws, 18.15 gram., 18.20 sport, 18.35 Avroleans, 19.00 kleuters, 19.10 Tipicals. 19.20 muziekkroniek, 20.00 nieuws, 20.05 echo, 20.15 omroepork., 21.45 luister spel, 22.20 gram., 22.45 lezing, 23.00 nieuws, 23.15 gram. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 M. 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 woord voor de dag, 8.00 nieuws, 8.15 gewijde mu ziek. 8.30 Mozart, 8.40 gram., 9.15 jonge zieken, 9.30 Bach-Handel, 10.30 Mor gendienst, 11.00 gram., 11.30 viooireci- tal, 12.00 gram., 12.30 weerpr., 12.33 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 Vrij en Blij, 13.45 gram., 14.20 voordracht, 14.40 Va rianten, 15.10 gram., 15.30 sextet, 16.00 voordracht, 16.20 koor, 16.45 piano, 17.05 Tschaikowsky, 17.30 Zapakara't, 17.45 Beethoven. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied, 8.18 gram., 8.50 vrouw, 9.00 xwartet, 9.30 waterst., 9.35 piano, 10.00 Morgen wijding, 10.20 gram., 10.30 vrouw, 10.45 gram., 11.05 voordradht, 11.25 conc., 12.00 gram., 12.30 weerpr., 12.33 sport, 12.45 piano, 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Gars de Paris, 13.50 gram., 14.00 vrouw, 14.20 kamerork., 15.00 boek- bespr., 15.20 kamerork., 16.00 orgel, 16.30 jeugd, 17.00 filmlanr, 17.20 lezing. Vertaling: Herman Antonsen 14) VII Toen Gerald Axton de dikke man een tweede slok uit de whiskyfles zag ne men, deed hij een poging om op te staan. Maar het lukte hem niet. Hij zag er veel beter uit en voelde zich ook beter, maar hij kon toch nog niet op zijn benen staan. De indruk, alsof sta len vingers zich om zijn hart klemden en het beletten te slaan, was verdwe nen. Het sloeg nu weer geregeld op een enkele hapering na en de mist voor zijn ogen was weggetrokken. Daar was hij blij om, want hij wilde liefst niets missen. Hij wilde graag ieder gezioht zien, dat zich op de drempel vertoon de. Zijn pogingen om zich te herstel len hadden de loodkleur van zijn ge laat doen verdwijnen en het was weer stoer en levendig geworden. Zijn zwar te ogen keken scherp, maar zonder be paalde uitdrukking rond. Toen de gouverneur, door Jill en de man met de spitse neus ondersteund, binnenstrompelde, keek hij terstond naar G. A., maar hij herkende hem niet of deed tenminste, of hij hem niet her kende. De andere man keek naar Ax ton, maar scheen hem helemaal niet te zien. Hun ogen waren alle even suf. En hun handen beefden, of maakten doel loze gebaren. De man, die gouverneur Pruden ver gezelde, was er misschien nog het slechtst van allen aan toe. Hij was de secretaris van de gouverneur, Jasper Cowdray genaamd, een man zonder kin en van een bedrieglijke dienstvaar digheid. Zijn manier van doen was hin derlijk en nu en dan maakte hij de in druk van onhandig en dom te zijn. In normale omstandigheden was hij dat helemaal niet; want hij was een van de knapste rechtsgeleerden en handig ste politici van de staat. G. A. verried niet in het minste de pret, die hij had, toen hij zag hoe Jill, met haar schelmachtige blik, de man die haar gratie van de doodstraf had geweigerd, op een stoel neerzette. G. A. vond, dat gouverneur Pruden er beter aan toe was dan de dikke man of Jasper Cowdray. Maar hij was dan ook een oude vechtersbaas. Hij was een gezette, knappe man van omstreeks vijftig jaar met felle blauwe ogen onder borstelige witte wenkbrauwen, die hij fronste, zo dra hij zich opwond. Hij had iets van een havik oven zich. Gerald Axton sprak meestal over hem als over een politicus van het goedkope soort. Maar daarin was hij bevooroordeeld. Sam Pruden mocht dan verwaand en eer zuchtig zijn, goedkoop was hij niet. De reactie, volgend op de eerste schok, had het bloed naar zijn wangen teruggedre ven. Hij had gewoonlijk een blozend gezicht. En dat stond hem bij zijn witte haren bijzonder goed. De man met het bloedende gelaat kwam binnen. Axton richtte zijn blik op hem. Hij herkende hem op slag als Leroy Covert. Hij zag zijn opgezwollen oogleden en begreep, hoe ernstig de wond zijn moest; hij stelde zich deze voer hoe de wond een blijvend litteken zou veroorzaken en bedacht, welke ge volgen dit voor het verdere leven en de loopbaan van de filmspeier zou heb ben. Hij had Covert op feestjes te Hol lywood en New York ontmoet. Hij wist, hoe de man hield van zijn eigen knappe uiterlijk en besefte, welke een vreselijke slag het voor hem zou zijn, zodra hij genoeg tot zijn positieven zou zijn ge komen om te beseffen wat hem weder varen was. Hier was een groter drama en een dieper tragedie dan de filmster ooit had gespeeld. Toen hij hem als een slaapwandelaar het vertrek zag binnenkomen, vroeg Axton zich af, hoe de man het geval zou opnemen. Hij was immers niet al leen geweldig ijdel, maar had ook een heftig karakter. Zijn opvliegendheid was algemeen bekend. Hij had andere acteurs afgeranseld, omdat ze een scène lieten mislukken. Hij had actrices ge slagen, omdat ze niet precies zo speelden, als hij het verlangde. Hij had ruzie ge maakt met toneeldirécties. En zijn klas sieke schoonheid was alles en alles voor hem. Toen het gesprek wat meer alge meen werd, dwaalden de ogen van Ax ton door het vertrek rond, maar vestig den zich toch telkens weer op de be roemde acteur met zijn geschonden ge zicht. Gouverneur Pruden begon langzaam aan anders te reageren op het schok kende ongeval dat hij zojuist had mee gemaakt. Hij keek het gehele gezelschap rond, maar vermeed G. A. aan te zien. Toen die piloot begon te dalen, zei Pruden, en ons zei, dat we onze red- dings Ja, dat was een verschrikkelijk ogen blik, viel de dikke man hem in de rede. Grote hemel, wat..., Z'n gezicht was zo afschuwelijk bleek Toen hij zei, dat we een gedwongen landing moesten maken.... in zo'n mist Ik dacht, dat ik het Plots kwamen alle stemmen los en het werd een onontwarbaar, opgewon den geschreeuw. Jill stond naast de stoel van de gou verneur. Ze hield haar hoofd een beetje schuin en om haar mond was een iet wat spottende uitdrukking. Haar ogen bleven onafgewend op hem gericht en ze trok een soort pruilmondje. Zoals ze daar met de handen op de heupen stond in haar leren jas, leek het G. A. of ze. ergens op stond te wachten. Achter de stoel van gouverneur Pru den liep Leroy Covert met grote passen heen en weer. Hij deed zes stagen, draaide zich dan weer om, als een sol daat op wacht en deed zes stappen te rug. Dat was, zoals Axton wist, een oude gewoonte van hem, die hij zich in zijn kleedkamer had aangewend, als hij moest wachten op het ogenblik van zijn optreden. G. A. had dat van meer acteurs gezien, als ze tussen de bedrij ven door op hun beurt moesten wachten. Covert wist zelf niet, dat hij het deed. Hij hoorde de stemmen der anderen nau welijks. Hij was nog helemaal van streek en uit zijn gewone doen. Axton besloot hem zo aanstonds op merkzaam te maken op zijn verwon ding. Zoals de grond naar je toe kwam vliegen, zei Cowdray op zijn beurt. Maar die piloot wist wel, wat er zou gebeuren. En hij is er zelf aan gegaan. Ze zijn allebei dood. Gouverneur Pruden verschoof wat in zijn stoeL Wat zeg je? Ik heb het nog tegen je geroepen! Dan moet ik buiten westen zijn ge weest. G. A. leunde achterover in zijn stoel. Zijn uitdrukkingloze ogen dwaalden van de een naar de ander. Nu en dan keek hij wel even naar Jack en Jill of naar Laura. Maar telkens weer dwaalde zijn blik terug naar Leroy Covert De zware stem van de gouverneur, gewend andere stemmen tot zwijgen te brengen, riep luid: Het was net, of ons een of ander, noodlot boven het hoofd hing, Rudd! Gedurende het tijdvak van 26 Sep tember tot en met 9 October 1948 geeft elk van de volgende bonnen recht op het kopen van: BONNEN VOOR BROOD 247-1, 247-2 Brood 800 gram brood 248 Brood 400 gram brood ALLE BONKAARTEN 249 Algemeen 400 gram brood 250 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 vet 251 Algemeen 200 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel 252 Algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram ver snaperingen. BONKAARTEN KA, KB, KC 810 255 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 256 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 257 Algemeen 375 gram zachte zeep en 250 gram soda B 269, C 271 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet BONKAARTEN KD, KE 810 261 Algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet 262 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 263 Algemeen 750 gram zachte zeep en 500 gram soda E 275 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808 111 Versnaperingen 200 gram versna peringen, of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 114 Versnaperingen 100 gram versna peringen, of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB. ZC, ZD, ZE. MD, MF, MH 811 (Bijz. arbeid, aa moeders en zieken) „q Geldig zijn de bonnen van de strook R. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 24 September worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook twee kunnen worden vernietigd. In de zitting van bet Internationale Olympische Comité, welke te Londen tijdens de Olympische Zomerspelen ge houden werd, werden enkele besluiten genomen, welke eerst thans bekend zijn gemaakt. Aan de Zwitserse vertegen woordiger, Albert Mayer, werd opge dragen tezamen met het bestuur van de Internationale IJshockey Federat-e een oplossing te zoeken, waardoor net mogelijk wordt, dat het L O. C. op ae besluiten, welke tijdens de winterspelen te St. Moritz werden genomen, terug komt Deze aangelegenheid zal bij de volgende bijeenkomst van het I. O. C. (Mei 1949 te Rome! worden behandeld. Tijdens die vergadering zal ook de be slissing vallen, welke stad in 1956 de Olympische Spelen zal morgen organi seren. Als candidaten staan tot nu toe Detroit, Buenos Aires. Melbourne, Los Angeles en Mexico-City op de lijst Tijdens de atletiekwedstrijden te Stockholm won Fanny BlankersKoen de 100 meter in 11.7 sec. Wegens slechte weersomstandigheden maakte zij dezelf de tijd ook op de 80 meter horden, die tevens door haar werd gewonnen. De derde partij om het schaakkam pioenschap van Nederland, welke op 19 September was onderbroken in de vol gende stelling: Wit (Van Scheltinga)Kg2De6, pi a3, e4, f2 en h2. Zwart (dr. Euwe): Kh8, Db7, pi 65, g7 en h6, is Woensdagavond voortgezet en met remise geëindigd. Hier volgen de zetten: 42. f2—f3, Db7a7, 43. De6—e8t, Kh8— h7. 44. De8xb5, Da7xa3. 45. Db5e2, Da3 cl. 46. e4e5, Delg5t. 47. Kg2fl, Dg5clt. 48. Kfl—f2. Del—f4. 49. De2— d3t, Kh7—h8. 50. Dd3—D8t, Kh8—h7. 51. Dd8d3i remise. De stand luidt thans: dr. M. Euwe 3 pnt., Th. D. van Scheltinga 2 pnt. In het kader der Nederlands-Engelse sportuitwisseling zal een groep van vijftig sportsmen, voetballers, korf ballers, zwemmers en turners uit Hengelo een bezoek brengen aan de Engelse stad Mitcham. De Catalaanse zwemmer Villanueva, bankbediende in Barcelona, is in 12 uur 13 minuten over de Straat van Gi braltar gezwommen. Deze tijd ligt aan zienlijk boven het record, dat in Juli j.l. door de Peruaan Caripo gevestigd werd met 9 uur 20 minuten. Bruce Woodcock, de Britse kampioen zwaargewicht, heeft toegestemd zijn Europese titel tegen Olie Tandberg, de Zweedse kampioen, te verdedigen Ghella, de Italiaanse wereld- en olympische sprintkampioen, is besloten tot het professionalisme over te gaan. Hij denkt het te doen - voordat het baanseizoen 1949 begint.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3