In Praag draaien nog Amerikaanse films i MC Pt NOORMAN- DE GEHEIMZINNIGE BRON y Minister Mansholt spreekt nuchtere taal .Gottwald spreekt op de Krim over de toekomst van Tsjechoslousakije Grotere luchtbrug voor Berlijn Lang niet alle industrialisatie zal een succes blijken te zijn AFLEIDINGS MANOEUVRE UITSPRAAK H. VADER 8 F De rede van Marshall RANTSOENVERHOGING IN SEPTEMBER 1949 Gemeenten moeten arbeiders steunen bij het verkrijgen van eigen woningen extra-aanbieding ZUIVER WOLLEN JERSEY VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1948 PAGINA 3 VAN ACHTER HET FLUWELEN GORDIJN Amerikanen willen ont manteling opschorten GENERAAL CLAY: Over kwestie van huwelijksrecht «III! De agendacommissie Sigaretten in beslag genomen TWEEDE KAMER (de ideale japonstof) DIV. KLEUREN 170 cm. BREED p. meter GEN. CRONJéSTRAAT 62-64 hoek Kloosterstraat - TELEFOON 11748 Verhoging van pensioenen Radartoren opgeblazen N.I.W.I.N. en postverkeer met Indonesië Blokkade-postzegel J Nederlandse Persbibliotheek opgericht Post voor Oost en West door George F. Worts (Wordt vervolgd) Officiële publicatie OUDE HANDELS- EN CONFECTIE- COUPÜRES (Van onze redacteur) Uitziende van het hoge bordes voor het -Nationale Museum over da drukte langs de Wenceslausplatz, die levendige boulevard in het centrum van nieuw-Praag, krijgt de bezoeker, die niet langer dan een week of tien dagen met Tsjechoslowakije te maken heeft, oppervlakkig de indruk: dit is een stad, waar men zich geen zorgen be hoeft te maken het valt allemaal erg mee. En inderdaad, voor -wie vol met de verhalen en geruchten, die in de vrije wereld circuleren en die stellig niet alle vrij van sensatie zijn, in Praag komt met de idee, dat hij hier direct een zekere druk op zich zal gevoelen, valt het mee: zo afgesloten van het Westen als ten onzent vaak gemeend wordt, is Tsjecho slowakije niet. Wie er enige moeite voor doet zal de grote Engelse bladen, die toch waarlijk niet overvloeien van sym pathie voor het nieuwe regiem, kunnen lezen ook achter het z.g. ijzeren gor dijn. De Britse en Amerikaanse Voor lichtingsdiensten hebben in Praag nog steeds hun informatiediensten en hun étalages, met o.a. het nieuwsbulletin in het Tsjechisch, trekken vele kijkers en lezers; voorts draaien hier bijvoor beeld ook Amerikaanse films en dit is des te merkwaardiger daar artikel 22 van de Grondwet uitdrukkelijk het recht om films te importeren uitsluitend aan de Staat toekent. Het ziet er in Praag met de voorko mende politie-agenten en het goedge- klede publiek, de drukbezette café s en de gezelligheid rond de warme- worststalletjes die hier nog veelvul- diger zijn dan in Nederland de ha ringkarretjes zeker tijdens de zo pas gehouden Jaarbeurs, erg genoeg lijk en onschuldig uit: ge had wel licht verwacht de S. N. B., het nieuwe corps van „Nationale Veiligheid", op gebouwd door minister Nosek, op de straat te zullen vinden, omringd te worden door Sovjet-vlaggen en com munistische emblemen en beperkt te zullen zijn in uw bewegingen, doch het is in Tsjechoslowakije anders niet minder tragisch, maar toch kan niet volstaan worden met het vooraf klaargemaakte oordeel, dat de Febru- ari-gebeurtenissen rond dit land heb ben opgetrokken wat men pleegt te noemen een hermetisch gesloten ijze ren gordijn. Wij stellen dit niet om de bezorgd heid over Tsjechoslowakije te baga telliseren, doch omdat er geen kwa dere politiek denkbaar is dan die van het zonder reserve afschrijven; het drijft namelijk dit land, dat zich ook geestelijk in een uiterst gecompliceer de situatie bevindt, steeds dichter naar de andere zijde. Op de voorpagina van een der dagbladen troffen wij midden tussen het actuele nieuws een foto aan van de ontmoeting tussen Chamberlain en Hitler in München. Dit heeft de Tsjechen altijd zeer hoog ge zeten. Dat het na tien jaar weer wordt uitgebuit is typerend voor Ruslands stre ven om Tsjechoslowakije voorgoed te ver- Vreemden van het Westen. De bezoeker van Praag, die de moeite neemt te speuren naar wat er omgaat ach ter de gezichten van de bewoners dezer ogenschijnlijk zo kalme, normaal voortle vende stad, hoort talrijke staaltjes van vele zijden bevestigd. ener koude dic tatuur; wij komen hierop nog nader terug. Doch minstens zo belangrijk is het kennis te nemen van het denken der nieuwe po litieke machthebbers. Men stuit dan op een misverstand tussen Oost en West, dat veel dieper de geesten heeft aangevreten dan menigeen voor mogelijk houdt. Laat het dan in de hogere regionen der com munistische partij meer te doen zijn om de knikkers dan om het spel bij de lagere functionarissen treft men evengoed een ideologische instelling aan diametraal tegen gesteld aan die van West-Europa. Dit openbaart zich in dóódsimpele kwesties: ge kunt zeggen, dat arbeid voor de gehuwde vrouw toch eigenlijk een wei nig wenselijke uitzondering behoort\e zijn, men zal u antwoorden, dat de huisvrouw die een deel van de dag let wel, men is moderaat: moeders behoren korter te werken dan andere arbeiders deelneemt aan de gemeenschappelijke arbeid in het productieproces, beter haar taak beseft dan haar conservatieve zuster, die natuurlijk gaat winkelen of in de bioscoop zit Het komt ook tot uiting ih kwesties van wijder strekking en het is uiterst leerzaam te ontdekken, dat de overtuigde communist daarginds precies zo meewarig over ons denkt als wij over hem. Wij spraken Tsje chische collega's, die ons oprecht beklaag den om onze afhankelijkheid van het Marshall-plan, waardoor een half wereld deel slaaf wordt van het Amerikaanse ka pitalisme. Ge zegt: holle phrasen, doch naar hun opvatting zijn juist wij het, die met lege woorden schermen als wij spre ken over slaafse onderdanigheid van de Oost-Europese landen aan Moskou. Men zou zo verder kunnen gaan om tot de con clusie te komen, dat hun beeld van de wereld niets anders dan het negatief is van het onze. Vervreemding van het Westen. Gelukkig in Tsjechoslowakije nog slechts onder een klein deel van de bevolking, doch de wig wordt met de dag dieper tussen hen en ons gedreven. Wij zouden, voor wat Tsje choslowakije betreft, nog niet willen spre ken van een „ijzeren" gordijn, doch een zware voorhang is er zeker noem hem van fluweel zo u wilt. Opmerkelijk nu is het, dat onder dit gor dijn door de commerciële hand wordt toe gestoken aan het Westen. In een land, waar vrijwel alles genationaliseerd- is, betekent dit, dat ook de regering de ogen niet kan sluiten voor het feit, dat de industrie met haar. over het algemeen hoogwaardige pro ducten nu eenmaal in zeer belangrijke ma te is ingesteld op export naar de landen, die men ten gerieve van de commerciële politesse aanduidt met de, naar communis tische opvatting, euphemistische omschrij ving: staten zonder geleide economie. De ministers, die bij de opening van de Praag se Jaarbeurs aan het woord kwamen, heb ben voor de handelsbetrekkingen met het Westen bepaald vriendelijke woorden over gehad. Zal dit contact zich verder kunnen blijven ontwikkelen, vragen de belangheb benden, en waarlijk niet alleen aan onze zijd6) zich &L Président Gottwald vertoeft voor een va- cantie, die niet zonder politieke bijbedoe lingen wordt geacht, op de Krim en al doet het gerucht dat Tsjechoslowakije al le andere tussenstadia zou overslaan en volledig bij de U.S.S.R. worden ingelijfd nogal voorbarig aan, het is wel zeker, dat de instructies, die hij in Rusland ontvangt, de politieke gebondenheid van zijn land- aan het Slavisch blok niet losser zullen maken. Vooralsnog schijnt men het een met het ander te willen rijmen. Te denken geeft het echter, dat In een officieus propagandageschrift over de Fe- bruari-gebeurtenissen vrij duidelijk gesug gereerd wordt, dat het nu maar eens af gelopen moet ziin met de idee als zou Tsje choslowakije een brug vormen tussen Oost en West Engelse en Franse functionarissen te Washington hebben bevestigd, een ver zoek van de Amerikaanse regering aan hun regeringen te hebben ontvangen, het ontmantelen van bepaalde soorten fabrieken in haar zones in Duitsland stop te zetten. Het is niet bekend, of Engeland en Frankrijk op dit verzoek in willen gaan. Generaal Lucius Clay heeft gisteren een grotere en betere Berlijnse lucht brug beloofd en gezegd, dat slechts 60 procent gedaan is van wat gemakkelijk gedaan zou kunnen worden. Een zegsman van de Canadese rege ring verklaarde Donderdag, dat Canada zijn vliegtuigen voor de luchtbrug ter beschikking zal stellen, indien de onder handelingen over de opheffing van de blokkade van Berlijn mislukken. De politie in de Russische sector van Berlijn heeft vandaag alle met Ameri kaanse, Engelse en Franse vergunning verschijnende bladen en periodieken in beslag genomen. Gisteravond laat veranderden de Rus sen de straffen van de .vijf anti-commu nistische Duitse demonstranten, die twee weken geleden tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld waren, in straffen variërend van een proeftijd en onmiddellijke in vrijheidstelling tot acht jaar. Aan de V.S. zullen onmiddellijke mi litaire garanties voor West-Europa ge vraagd worden, indien de Berlijnse en Duitse crisis voorgelegd wordt aan de U.N.O. Dit vernam A.P. gisteren van betrouwbare zijde. In een nieuw „motu proprio" heeft Paus Pius XU bepaald, dat het eerste deel van canon 1099 van het Kerkelijk Wetboek niet langer van kra'cht is. Het betreffende gedeelte bepaalde, dat allen, die katholiek gedoopt zijn doch in hun jeugd het slachtoffer zijn geworden van ketterij of scheurmakerij of zonder gods dienstonderricht zijn opgevoed, niet meer onderworpen waren aan de bepalingen van het Concilie van Trente omtrent het aangaan van een katholiek huwelijk. Gezien een dertigjarige ondervinding heeft Pius XII deze uitzondering thans afgeschaft. Van bevoegde kerkelijke zijde deelt men ons hierover verder mede: Na het Decreet „Ne temere" van Pius X, hetwelk voor alle katholieken een uniform huwelijksrecht vastlegde, waren de katholieken van de gehele wereld aan de kerkelijke vorm van huwelijks sluiting gebonden, ook indien zij later van het katholiek geloof afgevallen wa ren. Canon 1099 van het nieuwe Kerke lijke Wetboek, dat met Pinksteren 1919 van kracht werd, maakte echter in zo verre een uitzondering op dit beginsel, dat de kinderen van niet-katholieke ouders bevrijd werden van het kerke lijke huwelijksformulier, indien zij wel iswaar in de Katholieke Kerk gedoopt waren doch sinds hun jeugd niet katho liek werden opgevoed. Deze uitzonde ring heeft Pius XII thans opgeheven, zo dat thans alle katholiek gedoopten aan het kerkelijk huwelijksformulier zijn ontworpen. Luitenant-generaal Izydor Modelski, militair attaché aan de Poolse ambassa de te Washington, heeft medegedeeld, een bevel van de Poolse regering, naar zijn land terug te keren, niet te willen opvolgen. Und wir fahren Avontuurlijke reis van Fins vaartuig Brillen tegen kippenkanibalisme Ook in Hongarije schoolradio In Spanje bevinden zich nog circa 600 ledeft van de vroegere Duitse Wehr- macht. Zij genieten er een volledige persoonlijke vrijheid en de Spaanse au toriteiten leggen hun terugkeer naar Duitsland geen moeilijkheden in de weg. De meesten hebben echter geen geld om terug te reizen e» aangezien zij uit Franse krijgsgevangenschap ontvlucht zijn, zouden zij op doorreis door Frank rijk met een nieuwe arrestatie rekening moeten houden. Volgens het Spaanse Rode Kruis kunnen zij slechts over zee naar huis! De autoriteiten van het internerings kamp te Darmstadt hebben een daar geïnterneerde nazi-dokter verboden de aanklager van het zuive ringshof, Kurt Hammei, te opereren. De aanklager, die aan een leverkwaal lijdt, had dr. Neumann, een vroegere SS-of- ficier, gevraagd hem aan de lever te opereren. Neumann werd ervan beschul digd door deze leveroperatie de dood veroorzaakt te hebben van een groot aantal gevangenen uit het kamp Buchen- wald. Hammei deelde mede, dat hij om de operatie verzocht had, omdat hij het nodig had, en niet omdat hij wilde be wijzen, dat er bij de operatie geen ge vaar bestond, teneinde op deze manier de zaak tegen Neumann te doen verwer pen. De Berlijners hebben 280 millioen stenen, die weer gebruikt kunnen worden voor de woningbouw, uit de puinhopen gezocht, alsmede 23 mil lioen bruikbare dakpannen. Aan de aanleg van het vliegveld te Tegel in de Franse sector van Ber lijn werken thans 16.000 arbeiders. Het vliegveld zal gebruikt worden door Amerikaanse ravitailleringsvliegtuigen. Twee Finnen, hun vrouwen en twee kinderen, die door een Brits stoom schip zijn gered toen ze hulpeloos ronddreven, zijn van plan hun avontuur lijke tocht over de Atlantische Oceaan naar Zuid-Amerika met hun kleme boot je, de „Corsair", voort te zetten. De „Corsair" had enige dagen geleden ma- chineschade opgelopen. Het Britse stoom schip heeft hen naar Casablanca ge bracht. Kippen met brillen zijn niet het nieuwste, maar nog steeds een van de meest bijzondere experi menten van het Amerikaanse hoender park in Colfax bij Washington. De brillen zijn allesbehalve bestemd om de kippen beter te laten zien. Maar zij redden wel van iedere 5000 kuikens on geveer 250 stuks. „De hen is namelijk", aldus verklaarde de eigenaar van het ark, „een kannibalistisch schepsel, ij kan geen bloed zien zonder aan haar kannibalistische neigingen toe te geven. Als een andere kip zich bloedend verwondt, is zij er letterlijk „als de kippen bij". Ze vliegt er op af en be gint aan de bloedende plek te pikken en in een minimum van tijd loopt het gehele kippenvolk te hoop en de on gelukkige soortgenote wordt levend verslonden. Maar als een kip een rose brilletje draagt, kan zij geen bloed b.v. van insectenpoeder onderscheiden en geen enkele kip, die bij haar verstand is, heeft belangstelling voor dit pro duct." De kippenbrilletjes zijn pinces-nez met vierkante glazen en worden door middel van een aluminium pennetje, dat door een zachte plek in de snavel gaat, „voor het leven" bevestigd. Ziet een kip omhoog, dan kijkt ze over de glazen heen; zoekt ze graan op de grond, dan kijkt ze er onder door. Maar beziet ze een andere kip of een kuiken, dan is ze gedwongen het via de bril te doen, waardoor ze geen bloed meer kan onderscheiden. Mevr. Andrew Carnegie, die op 89-jarige lefetijd op 24 Juni 1946 stierf en echtgenote was van de staalfabrikant en philantroop Carnegie, heeft een legaat achtergelaten van 20.620.000 dollar, aldus deelden de be lastingautoriteiten mede. De voornaamste begunstigde was de Carnegie-stichting, opgericht tot hulpver lening aan de opvoeding, die een eigen dom ontving ter waarde van 2.115.000 dollar. Haar dochter mevr. Margaret Carnegie—Miller uit Millbrook, New York, was de voornaamste particuliere begunstigde die in de laatste wilsbe schikking werd genoemd. De federale en staatsbelastingen op het legaat bedroegen 11.641.663 dollar. In October zullen 750 Hongaarse scho len radio's krijgen en tegen het einde van het schooljaar zullen min stens 2500 scholen van dit hulpmiddel bij het onderwijs voorzien zijn. De radio zal voornamelijk gebruikt worden bij het onderwijzen van zang, vreemde ta len en de leergang „algemene zaken". De Hongaarse hoge economische raad heeft besloten, scholieren in staat te stellen, zich een fiets aan te schaffen tegen een verminderde prijs. Ieder schoolkind boven de 12 jaar kan deel nemen aan deze actie „goedkope fietsen voor studenten". De studerende jeugd krijgt een reductie van ongeveer 12 13 en het bedrag kan in 32 weken worden afbetaald. ^vr-'-C 19. Kort nadat Eric het besluit had genomen te trachten het geheimzinnige water te bemachtigen, kwam reeds de dag van het vertrek. Hij kreeg van de tovenares een boog en een koker met een aantal pijlen. „Met deze pijlen zult gij altijd de roos treffen. Er zullen altijd evenveel pijlen in de koker zijn, hoeveel gij er o'ok afschiet!" Ietwat ongelovig bekeek Eric de vreemde gift en besloot maar af te wachten of zij de waarheid had gesproken. Toen gaf zij hem nog een weitas, waarin zich een kruik met water en een hoeveelheid brood bevonden. „Nu moet ik u nog een raad geven waarop ge goed acht'dient te slaan: Kijk de oude nooit in de ogen, want dan zijt ge verloren. Wanneer ge genoeg zelfbeheersing hebt, zal u geen leed geschieden." Nu deze raadgeving nam Eric afscheid van Dzilah. Zijn vrienden begeleidden hem naar de poort. „Ik wilde*dat je niet ging," fluisterde Winonah angstig. „Ik ben niet gerust." Eric gaf haar echter een opbeurend antwoord en na een laatste afscheid van de zijnen begon hij zijn lange, moeilijke tocht naar de geheimzinnige bron. (Vervolg van pap. 1) Modzelewsky beweerde, dat het plan-Marshall slechts bedoeld was om een vazalstaat van West-Duitsland te maken en een geschikt werktuig in de handen van zijn meesters „een ves ting van reactie en revisionisme en een springplank, die de oorlogsophit sers kunnen gebruiken bij hun plannen voor de wereldverovering". De Poolse minister ontzegde de Ver enigde Volken het recht de kwestie- Berlijn en -Duitsland ter hand te ne men. Zijn rede was blijkbaar een voor proefje van hetgeen de UNO in deze zitting van de andere zijde van het IJzeren Gordijn te wachten staat. De agendacommissie der V. N. heeft eenstemmig besloten de plaatsing van het rapport van Bernadotte op de agenda der algemene vergadering aan te bevelen. Verder is men het er over eens de kwestie van een speciale be wakingsmacht der V.N. aan de alge mene vergadering voor te leggen en de vergoeding voor ongevallen, die het personeel der V.N. zouden kunnen overkomen. Er was voorts eenstemmig heid over het plaatsen op de agenda van de kwestie der toekomst van de Italiaanse koloniën. Twintig minuten, nadat de commis sie met algemene stemmen had beslo ten de kwestie van een speciale bewa kingsmacht der V. N. ter bespreking aan de algemene vergadering aan te bevelen, verzocht Jacob Malik (Sowjet- Unie) de commissie deze kwestie nog maals te bezien, daar de Sowjetrege- ring gekant is tegen het in de agenda opnemen van dit punt. Hij wilde juist de argumentering van zijn regering gaan uiteenzetten, toen de voorzitter der commissie hem wegens overtreding van de orde het woord ontnam, daar de kwestie reeds zonder enig protest was aangenomen. Men neemt aan, dat de S. voornamelijk bevreesd is, dat de voorgestelde bewakingsmacht later als kern van een grotere internationale po litiemacht gebruikt zou kunnen worden. Bulgarije heeft aan de UNO in een schrijven aan Trygve Lie verzocht tot de UNO te worden toegelaten. Nabij de Moerdijkbrug zijn twee Bel gen aangehouden, die in een auto on geveer 30.000 sigaretten vervoerden. Deze bleken bestemd te zijn voor de „zwarte" handel in Amsterdam. De ro kertjes alsmede de auto Werden in be slag genomen en het tweetal in arrest gesteld. Gisteravond heeft H. M. Koningin Juliana op Huis ten Bosch de executive director van de Care, French, ontvan gen, die H. M. een Kerstpakket aanbood. Het mondeling stellen van vragen zal kleur en klank kunnen verle nen aan de parlementaire welspre kendheid, zo zei mr. Kortenhorst in zijn speech, waarmede de Tweede Kamer gisteren het nieuwe zittings jaar begon. Dat de gedachtenwisse- ling tussen minister Mansholt en de heer Suurhoff (P. v. d. A.) over onze vleespositie, waarmede het eerste Donderdagse vragenuurtje ge opend werd, nu bepaald brïllant was, kan men moeilijk zeggen, doch zij werkte althans verhelderend en gaf een totaalbeeld van de verschil lende factoren, die bij de rantsoene ring eèn rol spelen. Als voornaamste oorzaak van de krap pe vleespositie in ons land en in West- Europa noemde de bewindsman de gro te droogte van het afgelopen jaar, waardoor meer vee is „uitgestoten" dan normaal was, hetgeen men in de afgelopen maanden door geringere aan voer van slachtvee trachtte te compen seren. De verplichte levering van vee is afgeschaft, omdat deze voor de boe ren zeer onsympathiek was, o.m. daar hiermede ruw werd ingegrepen in de bedrijfsvoering van met name de klei ne bedrijven. Bovendien zou het niet verantwoord zijn te dwingen tot vee levering wanneer er voor de koeien voldoende voedsel is, zoals dit jaar bij de overvloedige grasgroei. De afschaf fing van de administratieve rompslomp voerde de minister ook nog als sterk argument aan. Men zou door hogere prijzen voor het slachtvee de levering aantrekkelijk kunnen maken, doch daar de last hier van niet op de Staat en niet op de con sumenten kan drukken, zou dit bete kenen, dat er in de maanden October, November en December lagere prijzen betaald moeten worden aan de boer en men stuit hier op de moeilijkheid, dat deze prijzen gegarandeerd zijn. Wat de import van vlees betreft speelt de dollarschaarste zulk een belangrijke rol dat wij in dit opzicht al heel gauw zijn uitgepraat. Aanvankelijk is getracht gezamenlijk met Engeland en België bevroren Ar gentijns vlees te kopen, waarvan de prijzen beneden de Amerikaanse en Ca nadese lagen, <loch in combine is dit sedert Februari niet meer mogelijk, daar Engeland sindsdien niet langer door-verkoopt. Nederland importeert thans zelfstandig uit Argentinië en er is weer nieuw Argentijns vlees onder weg. In totaal kochten wij in 1945-'46 15000 ton, in 1946-'47 33000 ton, in 1947- '48 12000 ton en voor 1948-'49 is een kwantum van 45000 ton voorzien. Aangaande de varkensteelt deelde de heer Mansholt de Kamer, die zich in aandachtig toehoren rond hem ge schaard had, mede, dat de beperkende maatregelen voor de varkensteelt zijn opgeheven, zodat eenieder thans fokzeu- gen kan houden. Er wordt slechts con trole uitgeoefend op het aanhouden van varkens. Er wordt bijzondere aan dacht geschonken aan de zwarte han del over de grenzen en de rivierover gangen staan, aldus de bewindsman, onder contröle. Na deze wat droge, maar toch wel interessante retrospectieve samenvat ting spitste de vragensteller „en met hem de Nederlandse huisvrouwen de oren om te vernemen wat de toe komst ons te dezer zake brengen zal. Verbetering van de vleespositie, zo liet de minister weten, zal alleen kunnen intreden door een hogere binnenlandse productie, importverrui ming kan niet aan de orde komen. Als het rantsoen bijvoorbeeld met 300 gram per week omhoog zou gaan, kost dit ons land 18 millioen dollar. Hij ried de boeren aan meer varkens te houden; de voederpositie daarvoor is verzekerd, mede door subsidiëring van een derde in de bouwkosten voor aard appelstomerijen. De minister verwacht te dan ook, dat de varkensstapel zich in 1949 zal uitbreiden. Een uitvoerige becijfering van Ne derlands voorraden, import en con sumptie voerde de heer Mansholt tot de mededeling, dat het rantsoen voor de naaste toekomst 200 gram per -week zal zijn. De bon, die loopt tot II Oct., zal, zo verzekerde de minister plech tig, de laatste zijn, die verlengd is. Als de leveringen meevallen zullen er ook weken komen, waarin het vlees rantsoen -op 250 gram kan worden ge steld. Driehonderd gram per week een voorstel van de zijde der slagers meende de ministers eerst te kunnen ge ven als de productie is toegenomen: alle gunstige factoren voor hogere produc tie zijn aanwezig, doch rantsoenverho- ging kan eerst in September 1949 aan de orde komen. Over de zwarte handel werd in tweede termijn nog gezegd, dat er na tuurlijk altijd boeren zijn, die voor zwarte prijzen zwichten. Er viel tegen deze sobere uiteenzetting zoals zij gegeven werd weinig in te brengen; men had althans niet het ge voel gepaaid te worden met schone be loften en aan de voorspellingen van Markelo, al dan niet juist weergegeven in de pers, deed de heer Mansholt wij selijk het zwijgen toe. Nederland weet nu tenminste, dat het er met de vleesrantsoenen mager voor staat. Op de agenda van de a.s. Dinsdag te houden vergadering der Tweede Kamer komt buiten de reeds vermelde ontwer pen voor het wetsontwerp tot verho ging van pensioenen met een toeslag. Naar wij vernemen, is de radartoren, die tijdens de bezetting door de Duit sers op het eiland Terschelling werd gebouwd, opgeblazen. Het hoofdbestuur van de NIWIN, ge alarmeerd door de berichten inzake in voering van de postbladen, resp. de ver hoging in de tarieven van de normale correspondentie met militairen in Indo nesië. heeft over deze aangelegenheid aanstonds contact opgenomen met de betrokken autoriteiten. Dezer dagen wprdt de Russische blokkade van Berlijn honderd dagen oud en hoewel dit^ geenszins een verheugend feit is, hebben de Duitse posterijen besloten, op 1 October a.s. een postzegel uit te geven, die dit jubileum in herinnering brengt. Of deze blokkade-postzegel ook in de Russische zone geldig zal zijn is niet bekend. Enige tijd geleden zijn tfe Amsterdam opgericht het Instituut voor Persweten schap en de Nederlandse Persbiblio theek. Het instituut beoogt de bevorde ring van het wetenschappelijk onder zoek van het perswezen en de oplei ding van journalisten. Nederland heeft dus thans twee instellingen voor de op leiding van journalisten: de katholieke te Nijmegen en de algemene te Am sterdam.. Het instituut heeft een voor lopig bestuur. Wanneer de Amsterdamse gemeenteraad gunstig beschikt over de aanvrage om subsidie zal het definitieve bestuur worden samengesteld, waarin dan vertegenwoordigd zullen zijn het gemeentebestuur en de universiteit van Amsterdam, donateurs uit de kringen van de dagbladuitgevers en de Ned. Journalisten Kring. De Nederlandse Persbibliotheek is een centrale instelling voor het ge hele land, waaraan ook de katholie ke pers meewerkt. Nijmegen heeft zijn medewerking aan deze biblio theek toegezegd. In het definitieve bestuur zullen vertegenwoordigd zijn: de Ver. Ned. Dagbladpers 1945, de Federatie van journalisten, de gemeentelijke universiteit van Am sterdam en de katholieke universiteit van Nijmegen. De vakbibliotheek van 'de heer A. J. Lie%'egoed is aan de Nederlandse Pers bibliotheek ter beschikking gesteld en vormt de kern voor de boekenverzame ling. Beide instituten zijn gevestigd in het gebouw van het Instituut voor Pers wetenschap, Keizersgracht 604 te Am sterdam. 29 September a.s. vertrekt het ms. „Johan van Oldenbarnevelt" met troe pen naar Indonesië. De opvarenden kunnen in Port Said en direct bij aan komst in Batavia post ontvangen, mits deze uiterlijk resp. op 26 September en op 11 October ter post bezorgd wordt. 24 September a.s. vertrekt het ms. „Hydra" uit Amsterdam naar Willem stad en Oranjestad. Op dezelfde dag vertrekt het ss. „Ardea", eveneens uit Amsterdam, naar Paramaribo. Met beide schepen kan zeepost wor den meegezonden naar de gebiedsdelen in de West, mits niet later dan op 26 September a.s. wordt gepost. De Nederlandse Vereniging van Ge meentebelangen heeft in Nijmegen haar algemene, vergadering gehouden. De voorzitter van deze„ vereniging, Jhr. mr. G. C. G. Quarles van Ufford, Commis saris van de Koningin voor de provin cie Gelderland, heette de aanwezigen, onder wie vele burgemeesters, van harte welkom. Hij roemde de energie van Nijmegen, waarmede deze stad door de aanleg van haar fleurige plantsoenen haar wonden weet te verhullen. Hij herdacht de regeringsperiode van Koningin Wil- helmina en betuigde genegenheid en liefde aan Koningin Juliana. Hij ver heugde zich over de grote opkomst en belichtte in een enkel woord de grote moeilijkheden, welke met het probleem industrialisatie samenhangen. Een tweetal referaten werd gehouden door mr. C. Foppes uit Leeuwarden en mr. P. C. J. M. Kruse, die spraken over Vertaling: Herman Antonsen 15) De dikke keek cynisch naar hem en zei: Ja, zeker! De gouverneur lachte: En nu zitten we toch hier, Rudd en zelfs zonder een schrammetje! Dat weet u toch wel zeker, gouver neur, is het zo niet? vroeg de man met de spitse neus. Och verdraaid, ja, natuurlijk, Cow- dray! Ik maak het best. Ik heb zelfs geen buil of zo. Ik mag nu toch wel eens aan een verslag beginnen, zei de dikke jour nalist. Bijzonderheden vermelden we later wel. Zijn stem trilde een beetje. Laten we nog even wachten, Rudd, zei de gouverneur. Hoe bedoel je dat, wachten? Weet je dan niet, dat Sir Guy Arden op slag gedood is. En weet je, wat dat bete kent? Oorlog! De grootste diplomaat van de hele wereld! Dood! En jij leeft nog. En nu wil je, dat ik het nog jtil houd! Een paar minuten zullen niet zoveel verschil maken, Rudd! De krantenman keek gouverneur Pruden verwonderd en beslist ontstemd aan. Ik ben een krantenman eh dit is het geweldigste brok kopij van het hele jaar. En nu zou jij willen, dat ik het voor me hield? De gouverneur keek hem strak aan. Je doet beter, het nog even stil te houden, Rudd, zei Cowdray. Klets! Rudd liep naaf de telefoon, nam de hoorn met een ruk van de haak en duwde hem tegen zijn oor. Voor het eerst sedert het ongeluk scheen hij weer vast op zijn benen te staan. Hij keerde zich met de hoorn in de hand naar de gouverneur om en keek hem met rollende ogen en omlaagge trokken mondhoeken aan. Moet ik een gebeurtenis als deze stilhouden?Maak je maar niet be zorgd. Ik geef alleen de hoofdzaken, de grote lijnen, drie doden en jij onge deerd. Hallo, hallo, hallo juffrouw! Hallo! Hij duwde de haak een paar maa) omlaag en schreeuwde: Wel nog aan toe, zeg, dat lamme ding is defect! Ja, mijnheer, het werkt niet, zei Jack met overdreven beleefdheid. Het is de hele avond al defect geweest. Hij hield zijn duimen tussen zijn gele bretels gehaakt en hobbelde van de ene voet op de andere. Jill stak haar onderlip vooruit en wierp hem een verschrikkelijke blik toe. G. A. glimlachte geheimzinnig stil Jill keerde haar rollende blauwe ogen naar hem en keek hem met gefronst voorhoofd aan. Ze kwam naar hem toe, bleef naast zijn stoel staan en sloeg haar armen over elkaar. De dikke gooide "de hoorn met een smak weer op de haak. Waar is de dichtsbijzijnde telefoon, ergens? Dertig mijlen hiervandaan, zei G. A„ op de Prince Ranch. Gouverneur Pruden staarde G. A. aan, totdat deze zijn ogen van het vol lemaansgezicht van Rudd afwendde; toen keek hij snel ergens anders heem Rudd zag er een ogenblik beteuterd uit; hij kiemde de lippen opeen. Kan ik ergens een auto lenen? vroeg de verslaggever. Er is hier geen een, die rijdên kan. Het heeft de tijd nog wel, zei Pru den. Bedaar wat, Rudd. Je bezorgt me koppijn. We zullen er wel voor zorgen, dat je verslag toch nog tijdig over- ko|mt! De dikke staarde hem aan. zonder enige eerbied of bewondering. Hoe dan wel? Door met een toverstaf te zwaaien soms? Gouverneur Pruden keek nijdig. Per slot van zaken, Rudd. zei hii streng, ben je met mij op reis en heb je slechts verslag te geven van wat ik dienstig acht voor publicatie. Maar niet in een geval als dit, gouver neur! Ik moet de zaak eerst een beetje overdenken voordat we een bericht de wereld inzenden. We mogen deze mooie kans niet laten voorbijgaan. Op stuk van zaken ben ik toch als candidaat voor het presidentschap genoemd? De dikke deed z'n mond open, als wilde hij een nijdig en ontstemd ant woord geven; en toen sloot hij, zonder zijn mond dicht te doen, zijn lippen om de hals van de whiskyfles en nam een grote slok. Hij dronk de fles leeg, wat Laura de mededeling ontlokte, dat ze een nieuwe fles zou gaan halen. De gouverneur boog 't hoofd achter over en sloot de ogen. Huiverend zei hij: Mijn hemel, wat 'n ramp was dat! Ja, nu herinner ik het me beter. Ik zag het hoofd van Sir Arden met een smak vooroverslaan. Op dat ogenblik moet hij zijn nek gebroken hebben. Ik ben er zeker van, dat ik het hoorde knar sen. Het was afschuwelijk. Dat kun je wel in je verslag zetten, Rudd. Ik was er zo door geschrokken, dat ik het be wustzijn moet hebben verloren. Ik was een van zijn grootste bewonderaars. Wat zal dat een verlies voor de diplo matieke wereld zijn, Rudd! De grootste diplomaat van onze tegenwoordige tijd. Hij heeft een wonderlijk goede indruk in Washington gemaakt. Hij had me in vertrouwen verteld, dat hij op weg was naar het Verre Oosten om een verzoe ningspoging tussen China en Japan te wagen. Heeft hij je dat verteld? vroeg Rudd. Ik dacht, dat ik het gisteren in de krant had gelezen. Gouverneur Pruden hief zijn hoofd niet van de stoelleuning op, maar zijn ogen vernauwden zich opeens tot spleetjes. Rudd, zei hij langzaam, het komt me voor dat je opeens van zins bent, een beetje lastig te worden. Misschien komt mijn eerlijke natuur wel boven, zei Rudd, die onder de in vloed van de whisky begon te raken. Trek het je maar niet aan, gouverneur. Bij mij ben je wel veilig, hoor! Waar zijn we ergens, Rudd? Van wie is deze hoeve? Weet je dat soms? Gou verneur Pruden stelde zich aan als iemand, die uit een geestelijke versuft heid tracht te geraken. G. A. moest opeens lachen. Iets dergelijks had hij wel verwacht. Op de Axton Ranch, antwoordde Rudd, zijn mondhoeken minachtend omlaagtrekkend. Hij liet zich niet voor de gek houden. Van Gerald Axton? Degouverneur hief het hoofd op. Hij keek beduusd om zich heen. J Gerald Axton had verschrikkelijke dingen over hem verteld. Iedereen wist, dat hij en Gerald Axton doodsvijan den waren, al zou men dat op dit ogenblik niet gezegd hebben. Ja, natuurlijk ken ik Gerald Axton heel goed! zei hij op hartelijke toon, Is hij ook hier? Ja, ik ben hier, zei G.A. Gouverneur Pruden keerde zich om en keek hem met de grootst mogelijke ver bazing aan. Zijn rode gezicht werd nog roder. Misschien was het wel van ple zier! Maar toch kwam hij niet uit zijn stoel overeind. G. A net zo min. aspecten der industrialisatie ten op zichte van de gemeenten. Zij belichtten vooral, dat de industrialisatie door vele gemeenten wordt aangegrepen als enig middel om uit de huidige financiële moeilijkheden te geraken. Maar lang niet alle industrialisatie zal een succes blijken te zijn. Men dient zich terdege te laten voorlich ten door de economisch-technologi- sche en planologische instituten. De sprekers belichtten het waarom, het waar en het hoe van de industrialisa tie, waarbij mr. Kruse voornamelijk enkele aspecten van pTactische aard naar voren bracht. Hij verklaarde, dat de industrialisatie geen gemeentelijk belang is, maar evenzeer een rijksbe lang, waardoor een zekere planpoli- tiek moet worden gevoerd, welke kan worden belichaamd in welvaarts stichtingen. Ook zal het dienstig zijn wanneer de gemeente de grond voor industrialisa tie in eigen kom zou houden, opdat men hierdoor invloed zal kunnen uit oefenen op de kwaliteit van de in dustrie. Het vraagstuk van meisjes- en vrouwenarbeid werd uitvoerig bespro ken. Hij gaf de raad, dat de gemeen ten de arbeiders moeten steunen bij het verkrijgen van eigen woningen, terwijl ook culturele recreatie-mogelijkheden alle aandacht verdienen. Particulier initiatief is hier natuurlijk onontbeer lijk. Bij gebrek aan materiaal en fi nanciën zullen de ambachtsscholen vooreerst niet voldoende kunnen wor den uitgebreid. Daarom vragen de Rijkswerkplaatsen, welke in korte tijd vakarbeiders kunnen afleveren, aüe aandacht. Later op de dag werden de aanwezi gen officieel door het Nijmeegs gemeen tebestuur ontvangen. Het C. D. K. deelt mede, dat hande laren in textiel en confectionneurs, die nog oude handels- en confectiecoupures in hun bezit hebben, welke zij niet bij een leverancier hebben kunnen onder brengen, deze oude coupures van 26 Sept. tot en met 9 Oct. a.s. bij de dis tributiediensten kunnen ruilen tegen nieuwe. De coupures moeten op opplak- vellen geplakt worden ingeleverd. Na 9 October zullen oude coupures in geen enkel geval meer worden geaccepteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3