Nederlanders in Centraal-Amerika bouwen een grootse abdij Barre woestijn wordt overwonnen Waar de biet suiker wordt •€- Benedictijnen van Trinidad treden in het voetspoor van St. Willibrord Tal van oasen zullen de dorre Sahara herscheppen in een bloeiend en vruchtbaar gebied ONDERËRÜHDS MEER ORDER BET WARME ZAND DE KERK IN HET NIEUWE SPANJE Zij kiest geen partij tassen monarchisten en nationalisten Wij luisteren naar Veertig-jarig bestaan van de „Dinteloord" Modernste bedrijf van Europa Dr. Euwe wint zesde Opleiding van priesters in Brits-West-Indië J 1! -1 i Hersengymnastiek op schiphol partij VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1948 PAGINA 5 Conferentie in Oost-Europa Het ontslag van gen. Durst Britt „Ons Belang" 50 jaar ilppim r - Sportsnippers Scheepvaartberichten Dom Adelber t van Duin O.S.B. legde de eerste steen voor de nieuwe Will i- brordusabdij, welke op Trini dad zal worden opgetrokken en waar priester studenten uit heel Br.-W.-Indië zullen worden opgeleid. Onder een der gangen van de nieuwe Benedictijner abdij. Ver over de Oceaan, in Centraal- Amerika, zijn Nederlanders een grootse Abdij aan het bouwen. Het zal een monument van vrede worden voor de volken van het Caraïbische ge bied. Een monument, dat toegewijd zal zijn aan St. Willibrord, méér nog dan het fiere ruiterstandbeeld in zijn bis- sdiopsstad Uftrecht.Iffenthoe kan men de Apostel van Nederland grotere eer betonen, dan door hem geestdriftig na te volgen en in zijn voetspoor te tre den? „Peregrinari pro Christo" is ook het Ideaal van deze avonturiers voor Christus en Zijn zaak. De zonen van een volk, dat weleer door Britse monniken is bekeerd, zijn op hun beurt als Benedictij nen naar Eng. W.-Indië getrokken om zich te wijden aan de definitieve vesti ging van 'het Christendom aldaar. Dit levend monument ter ere van St Willi brord. de Communiteit der Ned- Bene dictijnen op Trinidad, heeft recht op de belangstelling en het medeleven van de Katholieken van ons land. Vooral op dit ogenblik, nu zij. verheven door het hoogste Kerkelijk Gezag tot de waar digheid van Abdij, begonnen is met de verwerkelijking van grootse plannen: de bouw van een indrukwekkende kerk en Abdij, de eerste en enige in het Ca raïbische Gebied! Het jaar 1947—1.948, het Benedic- tijnse Jubeljaar, is een keerpunt .ge worden in de ontwikkeling van Mount St. Benedict; het werd een echt „an nus benedictus", een „gezegend" jaar. Op 6 Februari 1947 heeft Z.H. de Paus de priorij van „O. L. Vrouw in Balling schap" officieel verheven tot de waar digheid van Abdij. Mount St. Benedict kreeg hiermee het voorrecht de eerste Benedictijner abdij te zijn in de uitge strekte West-Indische eilandengroep. Daardoor heeft de Belgische Congre gatie van Benedictijnen, waarbij Trini dad is aangesloten. Abdijen in bijna al le delen der wereld: in Europa (de grote Abdijen van St. Andries, Leuven en Maredsous). Afrika (Congoj Azië (China) en Amerika! Trinidad, „het land van de kolibrie". Is het grootste en meest zuidelijke ei land der Kleine Antillen, vlak voor de kust van Venezuela gelegen. Men heeft het wel eens het „paradijselijke" Trinidad genoemd, „de parel van West- Indië". de „Riviéra of the Caribbean". En dit terecht. In die weergaloos schone tropen natuur, op een hoogte van 250 M.. ver scholen tussen het, weelderige groen en de bossen, die de* Northern-Range be dekken. geeft het klooster een verge zicht over de noordelijke helft van het eiland: het lichte groen der uitgestrekte suikerrietvelden en het rustige blauw van de Golf van Paria. Is het wonder. dat Columbus, die het eiland in 1498 ontdekte en het aan de Allerheiligste Drieëenheid toewijdde, spreekt van: „een zéér mooi land even fris en groen als de tuinen van Valencia in de maand Maart"? Nu reeds vijfendertig jaar ligt het klooster daar, in die prachtige omge ving, als een Stad Gods op de berg, als een klein Monte Cassino. In al die ja ren is er hard gewerkt en Gods hulp is vooral de laatste jaren duidelijk ge bleken. De kapel van St. Benedictus, waar iedere nacht de monniken om vier uur voor de Metten bijeenkomen, is een nationaal pelgrimsoord gewor den voor de inwoners van Trinidad, die vooral op Zondag, in groten getale de Mount beklimmen. Nog hoger in de bergen is een groot modern college door de broeder-architect gebouwd. „Pax-College", dat aan 150 jongens, van verschillende West-Indische eilan den afkomstig, een christelijke opvoe ding geeft. Deze studenten zijn afkom stig uit alle delen van Centraal-Ame rika: uit Venezuela en Brits-Guyana; uit de Britse, Franse en Nederlandse Gebiedsdelen (Saba en Suriname) van de West. Aan het College is een Se minarie verbonden, groot en klein, voor de opleiding der saeculiere gees telijkheid van het aartsbisdom. In San Fernando, de tweede stad van het ei land, wijden de Benedictijnen zich aan de zielzorg der stad, welker parochies aan hen zijn overgedragen. Op een na burig eiland St. Vincent is een tweede klooster gebouwd, van waaruit het ei land gemissionneerd wordt. En al dit werk, benevens de zware taak van het Goddelijk Officie, dat steeds de voor rang blijft behouden, wordt verricht door een veertigtal monniken, groten deels Hollanders. it Jlar heeft zegen gebracht over I Trinidad. Op 6 Februari 1947 J heeft Rome het klooster tot Abdij willen verheffen. Het officiële stuk somt als redenen op het feit, dat de Mount een centrum van nationale pelgrimage was geworden voor Trinidad en een centrum voor de opvoeding der jeugd in geheel de West. De 11e Mei zag de Abdij de Aartsbisschop in haar midden. Mgr. dr. Finbar Ryan O. P., Aartsbisschop van Port of Spain, kwam de inwijding verrichten van het College en van ,;St. Benedict's Private School" in St. John's Village, aan de voet van de berg. Eind Mei arriveerde de Abt-President der Belg. Congregatie, Dom Theodore Néve, voor de canonieke visitatie en het presidium der Abtskeuze. Deze had 3 Juni plaats en reeds bij de eerste stem ming behaalde Dom Adelbert van Duin, een Rotterdammer van geboorte, de ver eiste meerderheid. 16 Juni volgde de Abtswijding door de Aartsbisschop, met assistentie van de Abt-President en de Prior. In de namiddag bracht ook de Gouverneur van Trinidad een oezoek aan de Abdij. Het moeilijke werk van de Prior, Dom Hugo van den Sanden, die met taaie wilskracht en Brabantse eenvoud (hij is Udenaar van geDoorte) 25 jaar als Prior-Conventualis aan het hoofd van de stichting had gestaan, was hiermede bekroond. En het dankwoord van de Abt op de dag van zijn wijding kwam diep uit zijn hart: „Ik zal God oneindig dankbaar blijven, als Hij mij de genade en kracht zal geven geen on waardige opvolger te zijn van Father Prior, maar zijn werk te mogen voort zetten mét dezelfde ijver en dezelfde nederigheid, die eenvoud, die aan zijn werk dat karakter heeft gegeven van kracht en uiteindelijk succes." Het begin van 1948 werd wederom van de grootste betekenis voor de toekomst der Abdij. Z. H. de Paus had als Aposto lisch Visitator naar Brits-West-Indië af gevaardigd Mgr. Edward Myers, bisschop van Lamus en wijbisschop van Westmin ster. Op 21 Januari riep deze te Kingstown op Jamaica een conferentie bijeen van West-Indische Prelaten Daar werd besloten, dat Mount St. Be nedict's Seminary een Regionaal Groot- en Kleinseminarie zou worden voor ge heel Brits-West-Indië. Zo ziet de commu niteit zich geplaatst voor de geweldige taak van de vorming van een inheemse West-Indische Priesterschap in alle Britse koloniën van de West. Niet minder dan 5 bisdommen en vicariaten zullen in de toe komst hun priesterstudenten aan de Ne derlandse Benedictijnen toevertrouwen, te weten: het Aartsb. Port of Spain, het Bis dom Roseau (Dominica), het Apost. Vica riaat Jamaica, het Apost. Vic. Brits Guyana en het Apost. Vic. Honduras. Toen op 6 April het Jubeljaar plechtig tot een einde werd gebracht, hebben de monniken van Mount St. Benedict met een hart vol dankbaarheid teruggezien op de rijke zegeningen, die ze van God heb ben ontvangen. Een prachtige toekomst ligt open voor deze Benedictijnenstiehting. Nog is er veel te doen. De gebouwen zijn nog slechts tijdelijk: alleen Guesthouse en College zijn definitief. Terwijl verleden jaar de monniken in de kapittelzaal hun geestelijke Vader kozen, werd het eerste beton gestort voor de fundamenten van een grootse nieuwe Abdij. Een van de eerste daden, die de jonge Nederlandse Abt in het openbaar stelde, was het leggen van de eerste steen. Een gebeurtenis vol van beloften voor de toekomst van het Caraïbische gebied „Berichten, die het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bereiken, doen vermoeden, dat een conferentie van staatshoofden van Oost-Europese landen op het ogenblik op de Krim wordt ge houden onder voorzitterschap van gene ralissimus Josef Stalin", aldus verklaarde een officiële woordvoerder van het Britse ministerie. Volgens de berichten, die het Dngelse ministerie had ontvangen, waren de Roemeense ministe- v; n Buitenlandse Zaken, Ana Pauker, de Bulgaarse pre mier, Dimitrof, en de president' van Tsjechoslowakije, Gottwald, -allen naar het buitenland gegaan en zouden zij zich vermoedelijk op de Krim bevinden. Naar men meent te weten, zou premier Stalin enige dagen vacantie op de Krim door brengen. In Londen weet men niet, waarom de besprekingen, c. e op het ogenblik op de Krim zouden worden gevoerd, plaats hebben. Men weet evenmin of Polen en Hongarije aan de besprekingen deelne men. Men is van mening, dat de bijeen komst een geheel ander karakter draagt dan een formele zitting van de Comin- form. De heer Bruins Slot (A.R.) heeft aan de minister van Oorlog gevraagd of de minister kan mededelen wat de reden is geweest, die tot ontslag en vervan ging van generaal Durst Britt als com mandant van de 7-December-divisie in Indië aanleiding heeft, gegeven? En voorts of het de minister bekend is. dat het ontslag en de vervanging van generaal Durst Britt in brede, zowel burgerlijke als militaire kring in Indi cie grootste ontstemming heeft gewekt? Het Eerste-Kamerlid de heer Ruijs de Beerenbrouck (K.V.P.) heeft aan de mi nisters van Overz. Gebiedsdelen en van Oorlog o.m. gevraagd of het juist is. dat generaal-majoor H. J. J. W. Durst Britt 2 September j.l. door de Legercomman dant te Batavia is ontheven van zijn commando van de 7 December-divisie en van zijn functie van territoriaal be velhebber op West-Java, en of de mi nisters dan kunnen mededelen, welke motieven tot het besluit van de Leger commandant hebben geleid en tegen de wijze van uitoefening van welk dezer functies de voornaamste bezwaren heb ben bestaan. Is het waar, dat er reeds gedurende meer dan een jaar bij de voor malige commandant der 7 December- divisie ernstige grieven bestonden tegen sommige gesties van het Legercomman- do in Ned.-Indië ten aanzien van dit zo verdienstelijk onderdeel van de tot her stel der rechtsorde in Indonesië gede tacheerde Koninklijke Landmacht? Wil len de ministers, aldus de heer Ruijs de Beerenbrouck, een overzicht geven van de ernstige ongeregeldheden, die zich tussen soldaten van de K.L. en het K.N.I.L. volgens sommige publicaties zouden hebben voorgedaan, en met name mededelen, of er (en eventueel hoeveel) gewonden bij deze weinig gelukkige voorvallen te betreuren zijn? De Onderofficierenvereniging „Ons Belang", welke 50 jaar bestaat, zal dit feit op 29 en 30 September a.s. te Amers foort op feestelijke wijze vieren. Tege lijkertijd wordt de 50ste jaarvergadering in Amersfoort gehouden. lm Wsêésm m g - P%-< - ."V'. v V -v (Van onze eigen correspondent) In Spanje, dat meer dan negentig procent katholieken telt, heeft de Kerk uiteraard altijd een zeer grote rol ge speeld. Dit is niet alleen van niet- katholieke zijde vaak als een kerkelijk despotisme en machtsmisbruik gekwa lificeerd, maar heeft ook dikwijls een zekere kritiek in katholieke kringen en van bekende katholieke schrijvers in andere landen te voorschijn geroe pen. Vooral tijdens het voorspel van de verschrikkelijke Spaanse burgeroorlog, juist een dozijn jaar geleden, werd de houding der Spaanse kerkprelaten zo niet veroordeeld, dan toch de juist heid en het recht van hun openlijk partij kiezen in twijfel getrokken. De moeilijke taak der Spaanse bisschop pen werd hierdoor zeker niet verlicht. Dit klemde te meer, daar een Pau selijke uitspraak in dezen op zich liet wachten. Het Is duidelijk dat de Kerk zelfs niet moreel had kunnen interveniëren in een burgeroorlog der politieke partijen zonder meer. Hiervan was evenwel geen sprake. De republikeinse regering deed niets om de koel berekende moorden op priesters en le ken tegen te gaan. Integendeel, zij wak kerde deze aan. De aanval van het inter nationale communisme kwam tot volle ont plooiing. Reeds circuleerden in alle steden de zwarte lijsten met de namen der toe komstige slachtoffers. Kerken en kloosters werden in brand gestoken met als meest lugubere demonstratie van de naat en zucht tot algehele vernietiging der Kerk het openbaar fusilleren van het H. Hart beeld van Jezus in el Cerro de los Angeles De Spaanse prelaten nu stelden zich op 't standpunt van Johannes van Salisbury en Sint Thomas, dat elke tvrannie onwettig en de strijd tegen een dergelijk bewind geen rebellie is. Integendeel dat men 't recht en de plicht heeft zich daartegen te verzetten. Moesten zij niet de verdedigers „divitatis" zijn? Niet door het dragen van wapens, maar door het uitoefenen van het godde lijke leraarschap moesten zij in deze moeilijke uren met 't morgle gewicht van him auto riteit. de Kerk en het vaderland redden. Dat is het wat 't Spaanse Episcopaat deed met de z.g. „Carta Colectiva" (gemeen schappelijke brief), welke in de gehele we reld instemming vond. Wanneer een der oudste tradities der Kerk het martelaarschap is, dan hebben de Spaanse priesters deze wel dapper hoog gehouden. Zonder gemotiveerde beschul digingen, vrijwel zonder een voorbeeld van VRIJDAG HILVERSUM I, 301 M. 18.15 lezing, 18.30 strijdkr.. 19.00 nieuws. 19.15 zang en orgel, 19.30 actueel geluid, lfl.45 lezing, 20.00 nieuws. 20.05 progr.prol., 20.15 jeugd, 21.30 philh. ork.. 22.30 negro spirituals, 22.45 Avondoverd., 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.45 zang. HILVERSUM II, 415 M. 18.00 nieuws, 18.15 Jan Corduwener, 18.40 koor, 19.00 denk om de bocht, 19.15 lezing, 19.30 bijbellezing, 19;50 tien voor acht, 20.00 nieuws, 20.05 piano, 20.30 lezing, 21.00 gram., 21.30 luisterspel, 22.00 büitertl. weekoverz., 22:15 swing and sweet, 22.40 „Vandaag", 22.45 Avondwijding, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ZATERDAG HILVERSUM I, 301 M. - 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Morgen gebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.05 morgencone., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 Zonnebloem. 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 piano. 12.30 weerpr., 12.33 lunchconc.. 12.55 Zonne wijzer, 13.00 strijdkr., 13.30 lunchconc., 13.50 film en toneel. 14.10 gram., 14.20 Engelse les, 14.40 gram., 15.15 zang- recital, 15.45 Vaudevilleork., 16.20 lezing, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 strijdlied 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wigwam. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 nieuws '.18 gram., 9.30 waterst., 9.35 koorzang, g.00 Morgenwijding, 10.20 voorbracht. .35 recital, 11.00 voor arbeiders, 12.00 Vincentino. 12.30 weerpr., 12.33 orgel. 13.00 nieuws, 13.15 kalender, 13.20 gram., 14.00 A.J.C., 14.20 militaire kapel, 14.50 streekprogr., 15.15 kamerork., 16.00 lezing, 16.15 gram., 16.45 sport, 17.00 gram., 17.30 rijpere jeugd. 'n legaal proces, werden ongeveer zeven duizend priesters, onder wie twaalf prela ten, vaak onder de onterendste handelingen en gruwelijke martelingen ter dood ge bracht. Dat dit niet, zoals met aperte kwaadwilligheid voorgegeven werd, een uitbarsting van de volkswoede tegen de slechte en plichtvergeten priesters, was daarvan gaven talloze gevallen blijk. Reli gieuzen, die zich uit een geheel andere landstreek met vacantie in een vreemde stad bevonden, werden eveneens koelbloe dig vermoord, alleen omdat zij tot de clerus behoorden. De in vele landen verspreide mening over de w einige opofferingsgezindheid en moed der Spaanse religieuzen is tijdens de revolutiejaren wel zeer gelogenstraft. Als een sterk voorbeeld moge gelden dat het niet aan hun beulen gelukte, ook maar één geestelijke of non afvallig te maken of dat ze hun leven kochten, door een gods lastering na te zeggen. Allen verkozen de eer de volgelingen te zijn van Spanje's glo rierijke grote apostel Santiago en baden tot t laatste ogenblik de Heiland hun moordenaars te willen vergeven. De vreemdeling, hetzij katholiek of an- dersdenkende, die het Spanje van heden bezoekt, zal echter nog altijd geneigd zijn een woord van critiek te laten horen over ae wijze waarop de Spaanse leken en gees telijken hun religie beoefenen. De, naar het schijnt, enkel uiterlijke vormen, zon der innerlijke ingetogenheid het nooit ontbrekende militair vertoon bij de pro cessies en grote kerkelijke plechtigheden rSrUCu!1^' pompeuze,lawaaierige der Goede W eek-processies (in Zuid- Span je vooral) stoten vele vreemdelingen die Spanje bezoeken. i «mci0* hierbij echter met verschil- If"?® kef karakter, de menta- kef klimaat etc., rekening houden De Spanjaard is kinderlijk-naïef in al zijn uitingen. Zijn grote drang naar bewogen heid. zijn spontaneïteit, brengt de behoefte zl^n *evoele"s luidkeels te uiten. Hij houdt van pracht en praal. Voor het beeld ff" ?lïecler,Gotls Seeit hij spontaan vnnr He H i& L om met vele ""deren «i?' ,g een Souden sieraad te «■pikp'hH niTi d,e Processies (zonder w elke hij niet leven kan) de Virgen. zün" Virgen voorbij te zien trekken. En' de Spaanse clerus heeft zich in de loop der tilden hieraan aangepast. Hoe de Kerk tegenover de huidige regeringsvorm en de politieke partijen staat? Wijl officieel de Falange (de na tionalisten) en zij, die met een nieuwe koning sympathiseren, tot één partij ziin samengesmolten en andere politieke groepen verboden zijn, kan men eigen lijk niet van verschillende partijen spreken. In werkelijkheid bestaat er echter wel een fundamenteel verschil en grote rivaliteit tussen de nationalisten en koningsgezinden, die slechts in toom gehouden worden door de Katholieke Kerk, welke een absoluut neutrale hou ding aanneemt, en door beider respect voor de caUdillo. De Spaanse priester is, geheel in overeenstemming met het karakter der bewoners van het Iberisch Schiereiland, een grote individualist, waardoor hij gemakkelijk naar een de zer groepen zou kunnen neigen. Echter heeft de Kardinaal-primaat in een pas gehouden rede onomwonden het stand punt van het Episcopaat vastgesteld. Dit geschiedde tijdens de feesten ter ere van Spanje's grote apostel Santiago, ter ge legenheid waarvan de geleerde en cano nist Mgr. Pla y' Deniel in tegenwoor digheid van generaal Franco, aan het slot van een opmerkelijke rede, het vol gende heeft gezegd: „Hoewel na onze kruistocht tegen hét communisme op nieuw een katholiek sociale staat is ge grondvest, streeft de Kerk geenszins naar een theocratische staat of enige in menging in wat tot het civiele of mili taire bestuur behoort, noch neemt zij enige verantwoordelijkheid voor maat regelen en daden der regering. De zen ding der Kerk is slechts het apostolaat van de apostel Santiago na te volgen tot zielenheil van het volk. De Kerk, zolang haar vrijheid en rechten onaangetast blijven, wil geen verwarring met de staat en met geen enkele regeringsvorm, slechts een vriendschappelijke en vrucht bare samenwerking, die in de geschie denis het werkzaamst gebleken is voor de ware beschaving." Dat Franco al zijn invloed heeft aan gewend om Mgr. Pla y Deniel, die door zijn interventie in de gerechtshoven duizenden mensen het leven redde en om zijn politiek van verzoening en overleg bekend staat, als Kardinaal primaat voor Spanje te behouden, is wel het beste bewijs, hoezeer het Spaanse staatshoofd naar een politiek van pardon en samenwerking met alle sociale groepen streeft. (Van een bijzondere medewerker). Stellig kan men zeggen, dat woestij nen steeds de grootste belemmeringen zijn geweest op de weg der mensheid. Meer dan zeeën en oceanen, bergen en wouden'zijn de woestijnen de grimmige tegenspelers geweest, die de mensen van elkaar scheidden. In de eerste wereld oorlog was de Arabische woestijn een bijna onneembaar bolwerk en in de tweede wereldoorlog waren het de bijna onoverkomelijke moeilijkheden van een woestijnoorlog, die een beslissing tegen hielden. Thans schijnt echter het ogenblik aangebroken, dat de mens de woestijn gaat overwinnen. Een der grootste, on- barmhartigste zandvlakten, die wij ken nen. de Sahara, schijnt te zullen worden omgetoverd in een landstreek, even vruchtbaar als welke andere ter we reld ook! Dit is geen fata-morgana, geen ijdele luchtspiegeling, die de verdorstende woestijnreizigers de eeuwen door koele bronnen en schaduwrijke palmen voor ogen toverde. Integendeel. We hebben hier te maken met feiten, die bovenal verbazingwekkend zijn, omdat ze niet eerder werden ontdekt. En ze lagen toch zo voor de hand - Zelfs aan de man, die ons in de jongste tijd op zulk een bijzondere manier vertrouwd heeft ge maakt met de Sahara en met de 600.000 bewoners van die schijnbaar onbewoon bare woestijngebieden, de Britse oud officier R. V C. Bodley, die jaren lang het Nomadenleven der Ara bische woestijnbewoners deelde en zijn belevenissen in een bijzonder suggestief boek „Wind in the Sahara" (uitg. Creative Age Press, New York 1944) beschreef, zijn deze feiten ontgaan. Toch 'is hij dicht genoeg bij de ontdek king geweest. Bodley vertelt bijvoorbeeld, dat hij eens. wonende in een oase, bezoek kreeg van een koopman met een emmer vol is, waarvan er sommige nog leefden. Het bleek dat de vis gevangen was in de bron, waar de oase haar bestaan aan dankte. De bron was niets anders dan een scheur in de rotsgesteenten, waar door het water van een onderaardse ri vier naar boven kon komen. De vis bleek zeer smakelijk en had nelemaal geen modderige smaak, zoals Bodlev had verwacht. „Enige tijd later", zo vertelt Bodley. „sprak ik met een geolqog en vertelde hem van de Sahara-vis. Hij toonde be langstelling, maar was niet verbaasd. Hij had ze nooit gegeten, maar wist alle bijzonderheden; hij zei dat dezelfde soort vis werd aangetroffen in de Niger en in de Nijl, in de Congo zowel als tn het meer van Galilea en in het meer Ghad". „En dit betekent", zo voegde de geo loog erbij, „dat in betrekkelijk kort ge leden tijden de vis haar weg heeft kun nen vinden langs een stromende water- route van de Sahara naar Centraal Afrika, Egypte en Palestina". De geoloog achtte het waarschijnlijk dat deze ondergrondse rivieren nog steeds bestonden. En als om dit te be vestigen vernam Bodley kort daarna, dat in een waterpoel bij de oase van Touggourt een levende krokodil was ge vonden. De dichtstbijzijnde plaats, waar krokodillen hun natuurlijke verblijf plaats hebben, was de Niger, minstens 1000 mijlen verwijderd van de oase van Touggourt!Het monster moest die geweldige afstand langs de onder grondse waterroute, onder de Sahara door, zwemmend hebben afgelegd! In de zomer van 1927 wees de Franse professor Jules Savornin voor de eerste maal op het bestaan van een onder gronds meer onder de Sahara. Hij be weerde, dat men met behulp van het onder de Sahara aanwezige water dui zenden nieuwe oasen zou kunnen stich ten. De mededelingen van de professor klonken te fantastisch, dan dat men er geloof aan kon hechten en het duurde nog tot 1937 voor een hydrologische ex peditie de theorie van de professor be vestigde: bij Ghardaia hadden boringen tot resultaat, dat men op een schijnbaar onuitputtelijke waterbron stiet. Volgende boringen bevestigden niet alleen het be staan van een ondergronds meer, maar stelden de onderzoekers zelfs in staat er de omvang van te bepalen. Het bleek zo groot als heel Frankrijk en het was gelegen tussen het Atlas-gebergte in het Noorden en de Lybische woestijn in het Oosten. De oorlog had tot ge volg, dat de exploitatie der ontdekking tijdelijk moest worden gestaakt, maar in het geheim werd gedurende de oorlog een tienjarenplan uitgewerkt, dat voor ziet in het scheppen van 1500 nieuwe oasen, ruimte biedend voor anderhalf millioen nieuwe bewoners. Men is thans met man en macht bezig het plan te ver wezenlijken. In het gebied van Mzab Tales, aldus meldde kort geleden een correspondent van de Zuericher „Welt- I Op 30 October 1908 kozen zij hun bestuur, dr. M. Geluk, J. M. Kakebeeke, G. Versluys en W. Kakebeeke waren de vier grote mannen, die onmiddel lijk aan het werk togen, zodat reeds in September 1909 de fabriek klaar was en in datzelfde jaar reeds een ca paciteit bereikte van gemiddeld een millioen kg. per dag. In 1934 had men reeds een gemiddel de van 4.200.000 kg. bieten per dag en een topprestatie werd in 1932 bereikt, toen in één campagne in totaal 341 mil lioen kg. verwerkt werd, het grootste kwantum, dat ooit ergens verwerkt is. Behalve de verwerking van biet tot geraffineerde suiker en tot al die an dere artikelen, zoals ze in het prijzen- boekje der V.C.S. staan, levert dit be drijf nog een belangrijke bijdrage voor onze deviezenwinst. Het importeert n.l. ruwe suikèr uit Cuba, raffineert deze en exporteert ze weer naar diverse lan den. Wij hebben bij ons bezoek aan de V.C.S. natuurlijk gevraagd naar de ver wachtingen, die men had voor de ko mende bietencampagne. Deze verwach tingen nu zijn hooggestemd en men meent ter plaatse, dat de resultaten van een normale oogst ver overtroffen zul len worden en dit dndanks het feit. dat minder bieten werden uitgezaaid (45.000 H.A.) dan het vorig jaar. Men schrijft dit voornamelijk toe aan dit vochtige zomerseizoen. Dat de suiker binnenkort van de bon zal gaan is dan ook hoofd zakelijk te danken aan de buitengewoon _;oede vooruitzichten, die de bietencam pagne dit jaar voor onze suikerpositie biedt. (Van onze Brabantse redacteur) Het is nu nog even rustig in Stam- persgat, het kleine dorp in West-Bra bant onder de gemeente Dinteloord, waar Europamanrnrhijnlijk wel 's werelds gi briek staat; rustig dan i met de tijd der bieten aanstaande is. Nog enig i mïllioenen kilo's suik :n uit het Zeeuwse er land worden aangevoerd, tot geraffi neerde suik worden. Dan is de 1 dat de on telbare vracl .n ladingen zullen lossen van het fa brieksterrein, enhoge ber gen bieten w< rijzen. Ruim 70 dagen zal se bietencam pagne, dit we oogspanning. Daarna valt v van de nor male arbeid. Bijna veert; t nu geleden de juiste c :tober a.s. dat de coöpe rfabriek in Dinteloord wi Evenals die van Sas van en die van Puttershoek, ontstaan als een reactie op de trustvorming der par ticuliere suikerfabrieken, die zich aan eensloten, om daardoor grotere winsten te kunnen maken. Het is een tijd ge weest van grote spanningen, waarin de boeren tenslotte besloten zelf een fa briek op te richten. Een tweetal foto's van de suikerfabriek JDinteloorddie haar veertigjarig'be staan gaat vieren. Vooral de luchtfoto laat ons de uitgestrektheid der fabrieks complexen duidelijk zien. woche", borrelt het water reeds omhoog; over een oppervlakte van 300 km. lengte en 9 km. breedte is de irrigatie reeds begonnen. De diepte tot op de water- laag is hier „in deze tot nu toe water loze hel" 200 m.. op andere plaatsen moet men tot 1300 meter gaan om het water te bereiken. Zodra de weg is vrij gemaakt, komt het water op vele plaat sen vanzelf naar de oppervlakte, elders blijft een pompinstallatie nodig. Reeds is de plaats bepaald van 200 met pal men beplante oasen, die een soort heir- weg zullen vormen door de woestijn. De bevloeiin gen het vruchtbaar maken van de Sahara is geen probleem meer. de verwezenlijking van plannen, die enkele tientallen jaren geleden nog als fantasieën zouden hebben gegolden, staat thans boven alle twijfel vast. De Sahara, de woestijn met haar verschrikkingen, wordt overwonnen. Niet alleen de dadelpalm, maar ook de wijnstok en verschillende citrusvruchten zullen hier gedijen, een rijke subtro pische vegetatie zal het aanschijn van de Noord-Afrikaanse wereld totaal ver anderen. Voor de kinderen en kindskinderen van het thans in West Europa levende geslacht zal de Sahara waarschijnlijk een vacantie- en recreatie-oord worden, dat per vliegtuig in enkele uren te be reiken zal zijn. De K.L.M. heeft 11 Constellations, die de namen Utrecht, Venlo, Walcheren, Delft, Eindhoven, Franeker, Gouda. Overloon. Roermond, Tilburg en Holland zullen krijgen. Om nu al deze toestellen te dopen was een grote moeilijkheid, want zij doen reeds dienst op de diverse lijnen en ver toeven vaak aan het andere einde van de wereld. Een oplossing werd gevonden in een wedstrijd in hersengymnastiek, waar bij ploegen jongens en meisjes uit de betreffende steden streden om de eer het toestel, dat hun naam draagt, offi cieel te doen dopen. Deze plechtigheid zou tevens als doopceremonieel voor de andere toestellen gelden. Zestig jongens en meisjes, n.l. vijf uit iedere stad, vijf uit Zuid-Holland er, nog eens vijf uit Noord-Holland dc twee laatste krijgen hun „Holland"- toestel waren gisteren naar Schiphol" gekomen om daar de strijd aan te bin den. Bob Wallach en Mieke van de her- sengymnastiekuitzendingen van de ra dio leidden deze wedstrijd, die in de fi nale door Roermond met 7 pnt., voor Utrecht met 5 pnt. gewonnen werd. Voor het echter zover was, waren drie pools van 4 steden verwerkt, waaruit de winnaars Roermond, Utrecht en Eindhoven zich in de finale plaatsten. Een loting maakte uit dat Roermond en Eindhoven elkaar eerst zouden ontmoe ten en de winnaar van hen moest dan tegen Utrecht uitkomen om het uitein delijke resultaat aan te wijzen. De vragen werden vlot beantwoord en vooral de jongens toonden zich op het luchtvaartgebied ware meesters, be halve de 13-jarige Henk Romijn uit Gouda, die op de vraag: „Wie is de eige nares van Schiphol?" tot grote hilariteit van de aanwezigen antwoordde: „Me vrouw Plesman". De jeugd- uit Roermond was na afloop natuurlijk het meest opgetogen, maar ook de anderen gingen niet onvoldaan naar huis. Zij hadden bijna een hele dag op Schiphol doorgebracht en getooid met het K.L.M.-speldje en voorzien van foto's van vliegtuigen konden zij hun vriendjes en vriendinnetjes thuis heel wat gaan vertellen. De datum van de doopplechtigheid van de Roermond zal nog nader worden vastgesteld. Gisteravond is de zesde partij van dt tweekamp om het schaakkampioenschap van Nederland gespeeld. De stand van de match doet zijn invloed gelden óp de belangstelling, het aantal toeschou wers was n.l. aanmerkelijk groter dan tevoren. De opening was weder 1. d4, maar ditmaal koos Van Scheltinga de half-Slavische verdediging van het ko- ninginne-gambiet. Bij de 6de zet week Euwe af van het gebruikelijke schema. De partij bleef in kalme banen en het enige voordeel, dat Euwe aanvankelijk bereikte was, dat hij zijn tegenstander een dubbele randpion bezorgde, maar ovferigens scheen de balans in even wicht. Euwe behandelde het nu vol gend deel zeer fijn en toen Van Schel tinga een dodelijke dreiging over het hoofd zag. was het plotseling afgelopen. Van Scheltinga kan zich troosten met de gedachte, dat ook indien hij de mat- dreiging had voorzien, Euwe op dat ogenblik zodanig voordeel had bereikt, dat winst hem op de duur niet zou zijn ontgaan. De stand luidt thans: dr. Euwe 4 p., Van Scheltinga 2 pnt. In de Deense hoofdstad werden tennis wedstrijden voor beroepsspelers gehou den, waaraan ook onze landgenoot De Mos deelnam. Petra (Fr.) sloeg De Mos met 6—3, 62. In een dubbelspel wisten Perrv en De Mos een overwinning op Schróeder en Petra te behalen met de Zondag 26 September wordt een na tionaal tafeltennistoumooi gehouden in de Dierentuin te Den Haag. Na af loop zal een der beste Engelse speel sters, Miss Gwen Mace' een demonstra tiepartij spelen. Op 5 October zal in de Dierentuin te Den Haag de tafeltenniswedstrijd gehou den worden tussen Nederland en En geland, waarbij Nederland in de enkel spelen vertegenwoordigd wordt door Cor du Buy, Cor Pelser, en in het dub belspel door Van Zoelen en Cor du Buy. Volgens uit Medan ontvangen inlich tingen wordt de totale tabaksoogst 1948 ter Oostkust van Sumatra geraamd op 15.000 a 16.000 pakken, hetgeen een aan zienlijke vooruitgang is vergeleken met 1947, bet eerste na-oorlogse oogstjaar voor de Deli-tabak, toen de productie 750 pakken groot was. De gemiddelde oogsten voor de oorlog bedroegen circa 125.000 pakken. AAGTEKERK 23 v. R'dam te Melbourne. AMSTELDIJK 23 v. N. Y. te Antwerpen. AMSTELKERK 23 V. Dome te Accra. AMSTELKERK 23 v. Lome te Accra. ARDEA 23 v. Calamata te Antw. ARIADNE 23 v. Spanje te A'dam. ARNEDUK 23 te Londen. ATLAS 22 v. Lissabon n. H. v. Holland. BARENDRECHT 7 Oct. v. Cur. te R'dam vw. BOSKOOP 24 v. Antw. n. A'dam. BREDA 24 v. Callao te Mollendo. BUYS BALLOT 23 v. R'dam n. N.-Amerika. DANAE 23 V. Oran n. Genua. DEO DUCE 23 v. Cuxhaven n. A'dam. GROOTEKERK 23 v. R'dam n. Hamburg. HERCULES 23 v. Istanboul te Sfax. HERMES 23 v. Recife n. Trinidad. HOEGH CYGNET 23 v. San Juan n. Pa ramaribo. JAPARA 24 v. Manilla n. Basrah KLIPFONTEIN 23 v. Beira te Lor. Marques KOTA GEDE Bat.-R'dam p. 24 Ouessant. LOMBOK 20 v. Los Angeles te Tacoma. NOORDAM 27 v, N. Y. te R'dam verw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5