ZUID-AFRIKA LEVERT FELLE CJRITIEK OP BELEID ARCHITECTEN ZIJN GEEN MINIMUM-ARTISTEN w Amerikaans beraamde Argentijnse dictator bedreigt zijn tegenstanders ambassadeattaché aanslag op Péron Jules Verne's stoutste fantasieën worden overtroffen 4000 meter onder water Beroeps oriëntering China's afgevaardigde over resultaten in Indonesië Tot hoofd en hart Het diepterecord wordt grandioos gebroken .Het weer. De vergadering der V.N. RUSSISCH VERZET YAK BESCHOOT EEN ARABISCH VLIEGTUIG Bruikbaarheid der woning eerste eis Verliezen in Indonesië AANVAL OP BUREAUX VAN „LA PREUSA" Baron Van Boetzelaer ambassadeur? RUSSISCH AFWEERGESCHUT IN ACTIE IN BE LUCHTCORRIBOR DIAMANTDIEFSTAL UIT K.L.M.-VLIEGTUIG ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24265 China optimistisch Malik dreigt Sovjet-bladen in Westelijke zones verboden DE EXPEDITIE VAN PROFESSOR PICCARD Nog steedi onopgehelderd BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. Directeur: 3. 3. W. Boerrlater. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mnnmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Eric Louw, minister van Economische Zaken van de Unie van Zuid-Afrika en leider van de Zuid-Afrikaanse delega tie bij de V. N., verklaarde Vrijdag by de voortzetting van de algemene de batten in de Assemblee der V. N. dat Zuid-Afrika misschien zal moeten overwegen of zijn lidmaatschap van de organisatie met zijn nationale belangen ln overeenstemming is, indien de orga nisatie der V. N. geen andere weg kiest dan die welke zij in de afgelopen twee Jaren is gegaan. Louw zeide, dat men ln Zuid-Afrika meer en meer de opvat ting ging huldigen, dat slechts openlijke discussie, waarbij de feiten vierkant onder de ogen gezien werden, de uit eindelijke ineenstorting van de V. N. en een terugkeer tot de ongebreidelde machtspolitiek van het verleden met oorlog als gevolg, kon verhinderen Hij had er bezwaar tegen, dat de Assemblée en haar commissies „ge maakt werden tot een arena voor hef tige aanvallen op ledenstaten". Te San Francisco, aldus Louw, had den de kleinere landen met tegenzin het principe van overeenstemming der Grote Vier en het gebruik van het vetorecht in de veiligheidsraad aan vaard. Deze verleende voorrechten leg den de grote mogendheden werkelijke verantwoordelijkheden op. Louw be schuldigde de Algemene Vergadering van overschrijding van haar bevoegd heden door zich te mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van klei nere landen door „gezochte en absoluut onverantwoorde interpretaties" van het Handvest. Hierdoor, aldus Louw, werden de ledenstaten van elkaar ver vreemd. De Chinese afgevaardigde betoog de, dat Azië en het Verre Oosten nog altijd niet voldoende vertegenwoor digd waren in de Veiligheidsraad en de Economische en Sociale Raad. China was verheugd, dat goed werk was verricht door de V. N„ vooral met betrekking tot het vraagstuk van Korea's onafhankelijkheid en het geschil tussen Indonesië en Neder land. Ook prees hij het werk van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten. Speciaal met betrekking tot de Indo nesische kwestie zeide Wang van me ning te zijn, dat de Verenigde Naties dank verschuldigd zijn aan de Veilig heidsraad en aan de Commissie voor Goede Diensten voor behandeling der kwestie. „Ernstige moeilijkheden zijn gerezen," zo zeide Wang, „in de toepas sing van de Renville-overeenkomst, voornamelijk met betrekking tot proce durekwestie, enigszins verergerd door het feit, dat de Commissie voor Goede Diensten aan zeer nauwe regelen ge bonden is. Hoewel ik de moeilijkheden niet wens te verkleinen, neem ik niet Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken beeft medegedeeld, dat volgens uit Am man ontvangen berichten de Joodse ja ger, die Donderdag boven Transjor- daans gebied een Arabisch verkeers vliegtuig neergeschoten heeft, een Yak geweest is. De Yak is een der bekendste Russische jagertypes. Volgens een woordvoerder van Israël wordt er een volledig onderzoek naar het incident in gesteld. Hy wees erop, dat gedurende de afgelopen week Arabische vliegtui gen voortdurend verkenningsvluchten hadden uitgevoerd boven Israëlisch ge bied. Van Israëlische zijde wordt ver klaard, dat troepen van het Arabische Legioen een vrij zware aanval begonnen zijn bij Lydda. Zij veroverden enkele hoogten, die echter door het leger van Israël terugveroverd werden. Arabische artillerie zou drie uur lang de toevoer- weg naar Jeruzalem beschoten hebben. Een woordvoerder van het Palestijnse Hoge Arabische Comité heeft verklaard, dat er een Arabische regering voor Pa lestina gevormd is onder leiding vaij, Ahmed Hilmy Pasja. De regering zal haar zetel hebben in Gaza. Volgens een Arabische verklaring maakt de Moefti van Jeruzalem geen deel uit van de re gering. aan, dat de leiders van beide zijden de procedurekwestie tot oorzaak van ver ijdeling der doeleinden van vrede en democratie willen laten worden." Her innerend aan de woorden van Koningin Wilhelmina, dat het kqioniale tijdperk voorbij is, zeide Wang, dat deze verkla ring de geest van de tijd weerspiegelt. Ik wil de hoop uiten, dat de politieke vrijheid in Indonesië gevolgd zal wor den door een vooruitgang, geactiveerd door een geest van samenwerking met de naburige landen, evenals met ver der verwijderde vrienden, voornamelijk met Nederland, waarmede onvermijde lijk zovele gemeenzame banden blijven bestaan." Tijdens de bespreking door de Alge mene Vergadering van de door de agenda-commissie voorgestelde 69 agen da-punten verklaarde de Russische afgevaardigde Jakob Malik, dat de Al gemene Vergadering zich voor ernstige gevolgen geplaatst zou zien, indien zy zes punten op de agenda zou plaatsen, waartegen de Sovjet-Unie zich tever geefs had verzet. Hij verzocht van de agenda af te voeren: Een Chileense resolutie betreffende Russische vrouwen, volgens welke de Sovjet-Unie beschuldigd wordt van schending van de elementaire rechten van de mes. Een Argentijns voorstel ter beperking of afschaffing van het recht van veto. Het voorstel ter instelling van een permanente „kleine Assemblée" Een Argentijns voorstel om Italië en zes andere landen tot de V.N. toe te laten, welker toetreden thans door het veto der Sovjet-Unie in de Veiligheids raad wordt tegengehouden. De behandeling van het rapport der Balkancommissie der V.N., waarin de drie noordelijke buren van Griekenland beschuldigd worden van steun aan de guerillastrijders. Het rapport der „kleine Assemblée" en de commissie der V.N. voor Korea. De Assemblée besloot met 29 tegen 16 stemmen en 10 onthoudingen, dat het Argentynse voorstel tot toelating van Italië en van 5 andere landen ondanks het protest van de Sovjet-Unie op de agenda zou biyven. Onder degenen, die het Sovjet-standpunt steunden, waren Frankrijk en België, welker vertegen woordigers betoogden, dat zij weliswaar deze landen als lid wensten, doch dat zy op grond van de Sovjet-afwijzing in de Veiligheidsraad de behandeling thans niet mogelük achten. Nederland stemde met Engeland en de Verenigde Staten voor de behande ling. Het Nederlandse standpunt werd uiteengezet door het waarnemend hoofd der Nederlandse delegatie, mr. Van Royen. Deze stemde in met het stand punt van Frankrijk en België met be trekking tot het feit, dat na de afwij zing van de toelating door de Sovjet- Unie in de Veiligheidsraad de Assemblée geen competentie heeft om de betrokken landen toe te laten. Mr. Van Royen meende evenwel, dat 't desondanks nuttig kon zijn de kwestie op de Assemblée te bespreken, aange zien uit zulk een discussie een verzoek aan de Veiligheidsraad zou kunnen voortvloeien om zijn besluit te herzien. Een Sovjet-voorstel om de bespreking van het veto-recht van de agenda te schrappen, werd verworpen met 47 tegen 6 stemmen en één onthouding. Met 46 tegen 6 stemmen heeft de Assemblée voorts een Sovjet-voorstel verworpen om de gewenstheid van een „kleine Assemblée" niet ter discussie te stellen. Ook het Sovjet-voorstel om de bespreking van het rapport van de speciale Balkan-commissie te schrap pen, werd verworpen (met 44 tegen 6 stemmen en 2 onthoudingen). Eveneens verworpen is het Sovjet- voorstel om de behandeling van het voorstel der „kleine. Assemblée", om te komen tot Europese politieke samen werking, buiten beschouwing te laten. De Assemblée legde zich zonder tegen stand neer bij een Zuid-Afrikaans ver zoek om de behandeling van de Indische klacht over de positie van Indiërs in Zuid-Afrika uit te stellen. Op het congres van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Ste- debouw in gebouw Bellevue te Amster dam sprak ir. W. van Tijen over de bruikbaarheid van de woning. Spr. achtte een tweede woonvertrek noodzakelijk, opdat, wie daaraan be hoefte heeft, zich kan afzonderen. Be hoorlijke bruikbaarheid van slaapver trekken dient als dwingende eis te wor den gesteld. Aan het slot van zijn inleiding zei ir. Van Tijen: „Met het woningpeil als sluitpost van sociale tekorten op an dere gebieden komen wij er nooit. Nim mer mag van ontwerpers worden ge vraagd om als „minimum-artisten" op basis van een ondeugdelijk programma toch iets bruikbaars te leveren. Even min komen wij er met handhaving van „voor 1940." Dituitgangspunt is verlei delijk in zijn gemakkelijkheid, maar het zal ons geen woningvoorraad van blij vende aard bezorgen. In een overbe volkt Nederland, dat 500.000 woningen moet bouwen, kunnen wij ons geen ver dere fouten op het gebied van volks huisvesting en stedebouw veroorloven." Na beantwoording van de congressis ten, van wie velen sterke voorstanders bleken van de duplex-huizen, zeide spr. nog: „Bezie de woning niet als een pro gramma maar beoordeel haar naar de sfeer, die zij moet hebben. Een duffe, onhandelbare woning is waardeloos. Onze woning moet niet afhankelijk ge maakt worden van het opklapbed." De laatste inleider van de eerste con gresdag was de burgemeester van Ber gen op Zoom, ir. H. Witte, die sprak ,over het woningbouwprogramma, de verdeling van het contingent en de taak van Rijk, provincie en gemeente. Ongewild heeft Van Gogh zijn stem pel gedrukt op de ontvangst der con gressisten des middags in het Stedelijk Museum, in één der zalen, waarvan wer ken van Van Gogh zijn geëxposeerd. Im mers, met als decor een van de karak teristieke schilderijen van de meester, waarin nauwelijks plaats is voor een stoel, een dier slaapkamers, waarop vele inleiders en cqngressisten hun critiek hebben doen neerdalen, sprak burge meester d'Ailly de deelnemers aan dit woningcongres toe. Mr. d'Ailly herinnerde aan het wo ningvraagstuk onmiddellijk na de vo rige oorlog, dat destijds op zulk een doeltreffende en grootse wijze is opge lost. Ook ditmaal mogen wij niet falen. De Commissie voor Atoomenergie heeft bekend gemaakt dat in de herfst van dit jaar zal worden begonnen met de bouw van de eerste fabriek voor productie van atoomenergie. Het bouw terrein is 4500 acres groot en is gelegen in de nabijheid van New York. De bouw zal anderhalf jaar duren. Poliite in gevecht met stakers voor de raffinaderijen van de Standard Oil Company te Richmond (Californië). Er werd druk gebruik van traangas gemaakt. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: sold. P. J. Dickhoff, legernr. 260214012, afkomstig uit Leiden, gesneuveld 15 September '48; sold. C. van Halem, legernr. 200917003, afkomstig uit Slikkerveer, gesneuveld 15 September 1948; serg. J. W. Henderix, legernr. 251011091, afkomstig uit Roer mond, gesneuveld 15 September 1948; serg. M. Molleboom, legernr. 250420166. afkomstig uit Gorinchem. gesneuveld 15 September 1948; sold. A. J. van Ochten, legernr. 250420166. afkomstig uit Ochten (Gld.), gesneuveld 15 September 1948; sold. A. Regeling, legernr. 251229137, af komstig uit Hengelo, gesneuveld ver moedelijk 16 September 1948; old. M. W. Spierings. legernr. 260118158, afkom stig uit Rosmalen (N.B.), gesneuveld 15 September 1948. Koninklijk Nederlands-Indisch leger: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Koninklijke Marine: heeft in de pe riode van de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd. 4 De Argentijnse politie heeft arresta ties verricht in verband met de ontdek king van een complot, dat gericht zou zijn tegen het leven van president Juan Peron en diens echtgenote. De aanslag zou op 10 October worden gepleegd. Het hoofd van de politie, generaal Ber- tollo, zeide, dat het complot onder lei ding stond van de vroegere attaché van de Amerikaanse ambassade te Buenos Aires, John Griffiths, die thans te Mon tevideo verbluft, nadat hij eerder door de Argentijnse regering was uitgewezen. Bertollo gaf te verstaan dat de uitleve ring van Griffiths verzocht zal worden. Reeds eerder in dit jaar had hy, met drie journalisten en een Italiaans^ bank directeur, de leiding genomen by een bankstaking en bij een „aanval tégen de veiligheid van de staat". Gearresteerd werden het voormalige parlementslid en anti-Peronistisch ar beidersleider Reyes, diens broer, drie vlootaalmoezeniers, een voormalig pi loot van de luchtmacht en verschillende burgers, onder wie een vrouw. Ook zou den verschillende personen in Uraguay bij het complot betrokken zijn. Men neemt aan dat de deelnemers aan het complot de steun genoten van leden van het leger. Het nieuws van de ontdekking van deze samenzwering deed tienduizenden arbeiders uit vele industriële bedrijven in Buenos Aires het werk neerleggen. Zij verzamelden zich op het Plaza de Mayo, in het midden van de stad, waar president Peron hen des avonds zou toespreken. Velen van hen droegen mi niatuurgalgen, om president Peron te herinneren aan zijn onlangs in Santa Fé gehouden rede, waarin hij dreigde de oppositie te zullen laten hangen. Op 8 September waarschuwde Pe ron zijn politieke opponenten, dat zijn geduld ten einde was: „Mijn stem zal vast zijn als ik opdracht geef tot te rechtstellingen". Hij noemde als zyn tegenstanders: al degenen, die rijk zijn, die niet werken, die van beroep politi cus zijn en die met „merkwaardige een stemmigheid" de belangen van bui tenlandse kapitalistische trusts ver dedigen. Naar aanleiding van de beraamde aanslag heeft Peron een redevoering gehouden. Een grote menigte luisterde. Peron verklaarde, dat „buitenlandse financiële machten, gesteund door Ar gentynse verraders, zön dood zochten". Doch hy zou niet buigen voor geld noch geweld. Hij oefende critiek uit op de „ongezonde" pers en op buitenlandse correspondenten, die, zo zei hy, spion nen waren, die het land verkochten. Er waren reeds maatregelen genomen tegen de samenzweerders. Het leger was er niet bij betrokken. Hij dankte de demonstranten en ver klaarde, dat de oppositie zich moest neerleggen by de wil ,,van de overgrote meerderheid". Peron en de hem steu nende bladen werpen de schuld vooral op de Verenigde Staten. Ook mevrouw Peron heeft de demonstranten dank ge zegd. Hoewel Peron de demonstranten had aangeraden zich rustig naar huis te be geven, deden zy in de avonduren een aanval op de bureaux van bet liberale blad „Le Prensa'Ruiten werden inge slagen en brandbommen naar binnen geworpen. Met de blanke sabel en met brandslangen joeg de politie de menigte tenslotte uiteen. Het verluidt, dat jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Nederlands ambassadeur te Parijs, binnenkort zijn post gaat verlaten; hij zou zich in Amerika gaan vestigen. Als zijn opvol ger te Parijs wordt genoemd de onlangs afgetreden minister van Buitenlandse Zaken mr. C. G. W. H. baron van Boet zelaer van Oosterhout. Volgens Antara hebben heden in de strijd tegen de communisten op Oost- Java geen nieuwe ontwikkelingen plaars gevonden. Aangenomen wordt, zo meldt Antara verder, „dat de laatste operaties op grote schaal" tegen Madioen zeer spoedig zullen plaats hebben. Het Westen heeft gisteren een tegen zet gedaan in de Beriynse krantenoorlog door alle met Russische toestemming in de Russische sector van Berlijn verscho nende bladen voor West-Beriyn te ver bieden De plaatsvervangende Amerikaanse militaire gouverneur, gen.-maj. George P. Hays, ging later tot een nog drasti scher maatregel over en vaardigde een verbod uit tegen alle pro-Russische bla den voor de gehele Amerikaanse zone Van Duitsland. Deze actie is een gevolg van het ver bod, dat door dé Russische autoriteiten Donderdag in de Russische sector is uit gevaardigd tegen alle met Westelijke vergunning in Berlijn verschijnende bla den. Naar verluidt zijn de Russen begonnen met het arresteren van Duitsers, die in I Ais men nergens iets voor voelt is V het treurig mens te zijn. de Russische sector in het bezit zyn van West-Berlijnse dagbladen. Duitsers, die van West-Berlijn naar de Russische sec tor gaan, worden gefouilleerd op het be zit van West-Berlijnse bladen zodra zij de Russische sector hebben betreden. De Russen zün gisteren met lucht afweergeschut aan het schieten geweest in de drukke luchtstraat naar Berlijn. Anderhalf uur, nadat zü er mee begon nen waren, stelden zU de Amerikanen en Britten er van in kennis. Het duurde drie en een half uur. Er werden geen vliegtuigen geraakt en de bevoorrading van Berlün ging gewoon verder, maar het heeft aanleiding gegeven tot een nieuw Brits-Amerikaans protest. Dit was de tweede klacht in twee da gen tijd. Donderdag betrof het 't gevaar lijke manoeuvreren van een Yak-ge- vechtsvliegtuig rond een toestel, waarin 30 passagiers zaten. De verontwaardiging over de lucht- afweer-„oefening" in de kringen van de vliegers, die Berlijn bevoorraden, was groot. Volgens de deskundige mening van een officier waren de Russen ern stig aan het oefenen geweest. Hy wees er op, dat de projectielen een 3.000 meter dat is het niveau waarop wij vliegen de lucht ingeslingerd wer den. Ondanks dit alles werden in de af gelopen 24 uur 3.613 ton levensmiddelen en steenkool naar Berlijn gebracht. (Van onze Brusselse correspondent) oals men in de bladen heeft kunnen lezen, is de stratosfeer-onderzoeker Professor Piccard, van de Vrije Universiteit van Brussel, onderweg naar de Golf van Guinea, om zich daar in gezelschap van een aantal geleerden in een speciaal daarvoor ontworpen laboratorium, bathyscaaf genaamd, naar de bodem van de oceaan te laten zinken, 4000 meter diep. Een gebeurtenis die de gemoederen in beroering brengt, zoals de kinderen destijds en nu nog, maar steeds minder, omdat de werkelijkheid die verbeelding overtreft in beroering gebracht werden door de stoute fantasieën in de romans van Jules Verne. Een hoofdfiguur trouwens als uit een boek van Jules Verne: Prof. Piccard is van een fantastische lengte, hij heeft een lange magere hals, een kop met leeuwenmanen en met vreemde trekken, de ogen beschermd en verscherpt door een merkwaardige bril, die eigenlijk uit twee brillen op elkaar bestaat. Prof. Piccard is geen Belg, maar Zwitser, afkomstig uit de streken rond het Meer van Genève. In 1922 nodigde de Universiteit van Brussel hem uit voor het instrumenten-laboratorium, dat drie jaar tevoren was opgericht. Sindsdien leeft hij in België met uitzondering van de oorlogsjaren, die hij in Zwitserland doorbracht. Zijn werk, dat door de be wondering van heel de wetenschappe lijke wereld wordt omringd, draagt de bijzondere belangstelling weg van de Belgische Fondation Nationale de Re cherche Scientifique, de nationale stich ting voor wetenschappelijk onderzoek, die hem in staat stelde tot zijn stratos feertocht met de Belgische professor Max Cosijns, zijn intieme medewerker, in 1932. Zijn ballon droeg toen de naam F.N.R.S. I, afkomstig van de naam van de stichting. En zo heet zijn bathyscaaf van thans, die hem 4 kilometer onder water zal brengen, ook ditmaal verge zeld van zijn collega Cosijns, Je F.N.R.S. II. Men moet niet denken, dat het jiier gaat om een soort van sport, waarvan het doel is het diepterecord te breken. Het diepterecord zal inderdaad gebro ken worden, want tot nu toe bedraagt dat „maar" 906 meter door de afdaling van prof. Beebe uit New York, wiens bathyscaaf door Piccard bekeken en onderzocht echter in de verste verte niet de mogelijkheden en garanties bood van het toestel van Piccard. Neen, het doel van Piccard is het on derzoek naar de biologische verschijnse len in gebieden, waar men nog nooit is doorgedrongen, naar de voorwaarden ook waaronder dit leven mogelijk is. m onze tijden is het niet meer nodig het wetenschappelijk belang van een derge lijk onderzoek te betogen. De Belgische Nationale Stichting voor Wetenschappe lijk Onderzoek heeft dat dan ook begre pen en de kosten voor het bouwen van de bathyscaaf en het uitrusten van de expeditie, waaraan eveneens Franse ge leerden deelnemen en waar trouwens ook de Engelse wetenschap haar steentje toe bijdraagt, op zich genomen. Wat men zo diep onder het water denkt te vinden? Prof. Piccard heeft op die vraag in het algemeen bondig geant woord met: „Als we dat wisten, zouden ■we er ons heus niet aan wagen!" Maar een vaag idee heeft men toch wel. Men weet, dat de warmte van de zon bron van alle vegetatie is. Maar die zonne stralen worden geabsorbeerd door die bovenste lagen van het water, die, waarvan wy het animale leven in de vorm van talloze vissoorten, waterplan ten enz. kennen. Maar daaronder? Daar onder wordt er nog een leven in stand gehouden door de planten en vissen, die de hogere lagen bevolken en verslonden worden. Zo schijnt elke laag haar eigen fauna te hebben, voornamelyk vissen van ieder formaat. Het is in die diepten ook niet donker, zoals men zou denken, aangezien er vissen zijn met lichtgevende organen. Oat was al door prof. Beebe vastgesteld. Het lijdt geen twijfel of het onderzoek van Piccard zal dit alles kunnen completeren. Verder zal het onderzoek ook geologische kwesties omvatten en zich met oceanografische pro blemen bezighouden. Alles hangt af van de mogelijkheden, die er voor het onderzoek zullen zijn, dat wil dus zeggen van de inrichting van de bathyscaaf. Prof. Piccard heeft daar inder tijd uitvoerig over uitgeweid, omdat ook hij dit beschouwt als een vraagstuk van allesoverheersend belang. Geen wonder, zijn eigen leven en dat van zijn medeleden van de expeditie hangt er van af en het is maar een schrale troost, dat de Belgi sche levensverzekeringsmaatschappijen er zich toe verbonden hebben hem gratis en voor een hoog bedrag te verzekeren.... En dat de Franse leden van de expeditie haar beschermen zullen met nieuwe inge nieuze kanonnen tegen diepzee-monsters, is ook al niet volledig geruststellend. Want ten eerste weet men niet wat voor mon sters dat kunnen zijn en vervolgens moet men er toch eerst zeker van zijn, dat men er zich van zal kunnen bedienen. Sn men weet nog hoegenaamd niets bijvoorbeeld van richting, kracht en snelheid van de diepzee-stromingen! Is de bodem vast, nf wordt het water alleen maar geleidelijk aan troebel? Ook op deze en tientallen andere vragen, die vHjwel allemaal doodsgevaar betekenen, moest de constructie van het diepzee-laboratorium voorbereid zijn. Door de samenwerking tussen chemici, ohysici, geleerden en technici op elk gebied, heett men nu een toestel weten te bouwen, dat redelijk gesproken met alle mogelijkheden rekening houdt. Het bewijs daarvan moet nu trouwens binnenkort geleverd worden. De bathyscaaf bestaat uit twee delen: een zware, ronde en stevige cabine, tegen alle voorzienbare druk opgewassen, en ee.i soort van reservoir, gevuld met benzine. De cabine, waar het onderzoek zal plaats vinden, heeft een doorsnede van 2 meter. Zij is voorzien van vensters van 15 c.m. dikte, die weerstaan kunnen aan een druk van 400 kilo per c.m.2. Ze zijn vervaardigd van plexiglas. Het dalen gebeurt door het laten ont snappen van benzine, het stijgen door het uitwerpen van ballast. Dg grootste moei lijkheid bleek het uitwerpen van ballast op de bodem der zee. Die ballast moet uiteraard iets zeer zwaars zijn. Als men in het uitwerpen niet slaagt, is men ge doemd, eeuwig in de bathyscaaf opge sloten te blijven op 4000 meter dieptel Tenzij, zoals prof. Piccard niet zonder ijs koude humor opmerkte, er een beweging in de aardkorst plaats vindt, wat wellicht eens per 100 millioen jaar gebeurt. Maar hoe kan men ballast uitwerpen? Er is eerst gedacht aan een soort vat, aange bracht boven de cabine en gevuld met mercure. Maar ten eerste is dat te om slachtig, omdat men bij elke duik J 000 S 2000 kilo zal moeten laten wegstromen (wat dan ook zeer kostbaar zou zijn), bovrndien kan de kraan verstopt raken en zou het vocht bij een mogelijk lek naar binnen kunnen stromen. Electriciteit bleek dan meer aangewezen, en met name de electro- magneet. De ballast bestaat voor een be langrijk deel uit blokken beton van onge veer 100 kilo, die door de magneet worden aangetrokken. Bij de minste electiische storing verdwijnt de magnetische kracht, valt de ballast weg en begint de bathyscaaf automatisch te stijgen. Prof. Piccard heeft bovendien rekening gehouden met nog twee andere dingen. Om te beginnen deed zich voor de onderzoekingen de noodzaak voor. ook met kleine hoeveelheden ballast te manoeuvreren ten einde een be paald evenwicht te bereiken. Ook daar voor geldt hetzelfde principe van de elec- tromagnetische kracht, maar nu toegepast op een soort van grote zandloper, cie in De stalen kogel, waarmee prof. Piccard tot op vier duizend meter diepte in zee wil afdalen. plaats van zand ijzeren kogels bevat. Zo dra de magnetische kracht wordt uitge schakeld, stromen de kogels weg, zodra zij weer wordt ingeschakeld, houden de ko gels elkaar weer vast. Het andere zeer belangrijke punt is het gevaar dat altijd bestaat, dat de bathyscaaf zou vastraken of dat de normale ballast om een of andere reden niet voldoende blijkt. Met die mogelijkheid houdt prof. Piccard rekening door 't nemen van ten minste een ton hulp-ballast. De moeilijkheid was alleen dat men de onderzeeër ook weer niet overmatig kon belasten. De oplossing werd hier gevonden door de grote batterij van accumulatoren, die ongeveer 1200 ktio weegt en de energie voor de motoren moet opleveren, niet binnen maar buiten de cabine te monteren, nogmaals met behulp van electro-magnetische kracht. In het ergste geval zou men dan dit nogal kost bare apparaat opofferen, wat trouwens geen prijs zou zijn, als het gaan moest om het leven van de inzittenden. De cabine zelf tenslotte is uitgerust als een klein, maar uiterst practisch labora torium. Er zijn diepte- en snelheidsmeters, er zijn toestellen, die de luchtverversing regelen, er is een apparaat, dat aan ae opvarenden van de Scaldis (het schip van waaruit de expeditie plaats vindt) toelaat voortdurend de plaats van de bathyscaaf te bepaler?. En als er een lek zou ontstaan? Bij een groot lek is alles uiteraard ver loren. Maar bij een klein lek nog niet. De kwestie is dan zo snel mogelijk te stijgen. Dit gebeurt automatisch, in dat geval dank zij het water dat zout, dus geleidend is, en de uitschakeling van de ballast ver oorzaakt. Dat de bathyscaaf verder alle mogelijke waarnemingsapparaten bevat, spreekt vanzelf. Het is, als men deze enkele détails ieest, duidelijk wat een onJ aglijke on derneming deze afdaling in de diepte eigenlijk is en hoeveel gevaren er aan verbonden zijn. Toch moet men zich niet voorstellen dat prof. Piccard een waag hals is. Integendeel, hy is een uiterst voorzichtig man, die niet lichtvaardig de verantwoordelijkheid voor het leven van zoveel eminente collega's op zich zou nemen. De Belgische deelneming buiten prof. Piccard en prof. Cosijns bestaat uit prof. Georges Marlier, bioloog, dr.' J. P. van den Eeckhoudt, de zoon van prof. Piccard als secretaris en de cineast R. Algoet. In Duinkerken is in middels de Franse deelneming aan boord gekomen, bestaande uit prof. Francis Boeuf van de Sorbonne, die zich bezig houdt met het onderzoek van de zee bodem, prof. Théo- dore Monod, directeur van het Institut d'Afrique Noire in Dakar, en kapitein Yves Cousteau van de Franse marine. In Dakar worden enkele proeven geno men op geringe diep te en daarna ver trekt de expeditie naar de Golf van Guinea, waar de eigenlijke afdeling gebeurt, die een keer of tien herhaald- zal worden voor de ver schillende waarne mingen. Vóór de maand October ge schiedt er dus niets byzonders, wanneer men het tenminste al niet bijzonder zou willen noemen dat enkele geleerden al hun vernuft en hun kennis hebben sa mengevoegd om een zo stoutmoedige on=- dememing aan te durven! (Van een bijzondere medewerker) Wat hebben we gestudeerd de laatste maanden. Rolduc, Leu ven, Voorhout, Apeldoorn. We veelden ons tenslotte als de jonge man pas op de M.U.L.O., die zo juist begon nen is Frans, Duits en Engels te leren en eindelijk om zijn kennis te demon streren als volgt ongeveer een zin com poneerde: Yes sir, es geht mir trés bien. Nu we van de laatste golf van geleerd heid ietwat zijn bygedroogd en We niet dagelijks meer verkeren in het gezel schap van gewoondoende ministers (waarmee niet gezegd wil zijn dat on gewoon doende ministers nog wel tot ons dagelijks gezelschap behoren), stu derende zakenlieden en philosoferende arbeiders, zitten we met genoegen nog wat na te snuffelen in de stapels aan tekeningen en meegekregen brochures. Als regel gaat het ons by zulke studie dagen zó dat we er de eerste dagen na afloop niet graag iets van zouden na vertellen, het moet eerst bezinken. Nu wij ongeveer een maand na afloop van het congres der Centrale voor beroeps oriëntering te Brussel nog eens de daar vastgestelde resoluties bestuderen, moe ten we voor ons zelf vaststellen, dat dit wel de belangrijkste studiebijeenkomst in de Nederlands sprekende landen is" geweest, waar we het genoegen hadden te mogen meeluisteren. Onze Vlaamse stamgenoten hebben zo hun eigen manier om de dingen te zeggen. Reeds het woord „Beroepsoriën tering" heeft een andere klank en een wat minder positieve inhoud dan het by ens gangbare „Beroepskeuze". Toch hadden we, luisterend naar de profes soren Coetsier en Chorus en de vele andere uiterst bekwame inleiders niet het gevoel, dat men er in België iets anders mee bedoelt dan in Nederland. Wel, en hierover was het de gehele, niet onbelangrijke, groep Nederlandse deel nemers geheel eens, dat men met het werk van de beroepsvoorlichting in België beduidend verder is dan bij ons. Van Katholieke zyde kenden we in Ne derland tot voor enkele jaren niet zo heel veel byzonders op dit terrein en wat er sinds enkele jaren groeiende is. is goed en vruchtbaar, maar zeker nog niet volgroeid werk. In Brussel nu is men tot een aantal resoluties gekomen, waarvan het goed is dat ze ook in ons land worden gekend. En niet alleen door diegenen, die beroepshalve met dit onderwerp van doen hebben, maar -- vooral door de eerst belangheb benden: ouders, opvoeders en de jonge ren, die voor het leven staan, zelf. Op de allereerste plaats constateerde het congres, dat beroepsvoorlichting en -keuze eerbied eist voor de menselijke persoon. Het komt ons voor, dat hier mede inderdaad in de roos werd ge schoten. Uitgangspunt van de beroepskeuze-ad viseur mag nooit op de eerste plaats een of andere economische overweging zijn, maar sfeeds de naar volwassenheid groeiende mens en diens zo hoog moge lijk bereikbaar geluk. Komt het uitvoe rend comité van het congres dan ook o.a. tot de conclusie: „dat de vrijheid dient gewaarborgd betreffende de keuze van de Dienst voor beroepsoriëntering (Beroepskeuzebureau) en betreffende de navolging van de adviezen, die er gegeven worden, teneinde de vrijwillige toetreding, het vertrouwen en de ver antwoordelijkheidszin van alle belang hebbenden te bevorderen (jeugd, ouders, opvoeders en leraren)wij zouden hier aan willen toevoegen dat deze stelling toegepast op Nederlandse verhoudingen tot de critiek voert, dat er een onmis kenbaar gevaar schuilt in de toenemen de rechtstreekse bemoeiing van de over heid met dit onderwerp. Het gevaar n.l. dat men niet de mens en de voor waarden tot diens geluk tot uitgangs punt neemt, maar de feitelijke verhou dingen en behoeften in het bedrijfs leven. Waarmede natuurlijk niet ont kend wordt dat men óók met dit laatste heeft rekening te houden. Het ligt dan ook voor de hand, dat een volgende re solutie tot de conclusie komt „dat het onontbeerlijk is aen nauwe samenwer king tot stand doen komen tussen de particuliere ir .tellingen en de openbare machten, opdat zij gezamenlijk zullen bijdragen tot de volkomen ontplooiing van de meest efficiënte werking op het gebied van de beroepsoriëntering''. Het congres wilde zelfs verder gaan en bet totstandkomen van een wet bevorderen „welke de rechten en de plichten van al de betrokkenen bepaalt, betreffende de oprichting, de taak en de werking van de diensten voor beroepsoriënte ring." Vervolg op pao. 3) Verwachting tot Zaterdagavond: Vry veel overdrijvende wolkenvel den, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.30—18.32; Maan: 21.28—14.42. Naar het A.N.P. verneemt, is de politie er nog steeds niet in geslaagd, de dader te arresteren van de diefstal van dia manten die met een K.L.M.-vliegtuig van de lijn Amsterdam-Batavia naar Karachi vervoerd werden. Wel bestaan er tegen een bepaald persoon sterke vermoedens, doch men heeft geen bewyzen. Het is echter wel zeker, dat de K.L.M.-beman- ning van het vliegtuig geheel vrij uit gaat en niets met deze diefstal te maken heeft gehad. Zoals men zich zal herinneren bracht 30 Juni een vliegtuig uit Praag ruwe diamanten ter waarde van ƒ500.000 naar Amsterdam. Deze diamanten, bestemd voor Karachi, werden 2 Juli met het K.L.M.-vliegtuig voor Batavia meege zonden. Na aankomst op het vliegveld van Karachi werd de diefstal ontdekt. De Nederlandse politie is er van over tuigd. dat de juwelen ook op dat vlieg veld gestolen zijn doch de politie te Ka rachi houdt vast aan haar mening, dat de kbstbare stenen reeds te Amsterdam en in ieder geval voor Karachi gesto len werden. Dit verschil van mening heeft het onderzoek niet vergemakke lijkt. Men houdt rekening met de mogelijk heid, dat een goed georganiseerde ben de langs de internationale luchtverbin- dingen tussen Europa en Azië opereert Het onderzoek duurt nog steeds voort

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1