GEMATIGDE LOONSVERHOGING WREEKT ZICH DOOR HOGERE PRIJZEN Kleine potjes, grote oren M TWE w ZEESLANGEN op weg uit de Vefsnfjord BRIDGE Waarschuwingsstaking verlamt verkeer in de lichtstad ProfessorNörgensen werkt verder aan zijn onderzoek eiken COLD WAVE?? GROOTWERKERS BEDRLIF- en OPSLAGRUIMTE Ik zorg 1 voor mijn kinderen Nette Meisjes en Vrouwen MELKPRIJS VERHOOGD Franse senaat tegen uitstel verkiezingen In Mosjöen worden de koffers gepakt Markos vraagt zitting in U.N.O.-assemblée Emigratie naar Australië voor oud-militairen DRESSOIR HUIZEN EEN VERKOOPSTER Bekwame 'toorn Prijs f 5.90 Aank. VERKOOPSTERS Aank. verkoper-etaleur J i Wij vragen ENIGE NETTE WERKSTERS ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 PAGINA 5 Frankrijk in de branding Januari Candhi, September Bernadotte v v'A SOCIALE VOORZORG Zij, die de vrede willen Geldelijke steun na aankomst tot tegemoetkoming in passagekosten als uw vulpen iets mankeert., lorje repareert! Met schitterende ogen Muziekschool Zwaag Te koop: FILMAPPARAAT VEILIGHEID DAMES, HAAST U „MODERN" Gen. Cronjéstr. 160 Tel. 17834 (zeer geschikt voor klein behuisden) (Alleen serieuze adressen) Toneelcostuums, Dames- en Heren kleding voor gele genheden KRAAGJESHUIS MASSAGE "SERVICE" HELPT DIRECT! Grote Houtstr. 94 HENK TH. FIBBE Nassaustr. 14 HOOI, TURFMOLM, DUINZAND, TARWEDOPPEN, ZWARTE GROND, GRASZODEN, MEST VERHUIZINGEN onder garantie H. J. FEUE MOLENDIJK'S KAPSALONS AUTOBUSCONDUCTEURS In verband mei de uiibreiding van onze aieliers vragen wij veRtROuwensnaam Verkoopster en Leerling-Verkoopster gevraagd. Vroom Dreesmann - Haarlem N.V. BESCHAAFDE LIFTBEDIENDE (leeftijd 18—22 jaar). GEVRAAGD TE HEEMSTEDE Militex N.V. - Lorenlzlaan 8 Heemslede - Telefoon 29748 door Jan Derks U moet niet verzuimen kennis te nemen van de geestige en rijke inhóud van dit boek RIJWIEL- EN MOTORZAAK Gehuwde vrouwen kunnen ook halve da gen te werk worden gesteld. 2 BEKWAME TIMMERLIEDEN met spoed gevraagd P. van Gaale, Aannemer AMANUENSIS De waarschuwingsstaking van twee uren, waartoe was besloten door de vier voornaamste vakorganisaties, is Vrijdag practisch algemeen geweest in geheel Frankrijk. In enkele bedrijven en op sommige plaatsen is het wachtwoord echter ruimer toegepast en is heslist tot een 24-uren staking. Andere vakbonden hebben het bevel niet opgevolgd, daar het naar hun mening een politieke sta king betrof. Wat betreft de streek van Parijs, was het wegens de algemene 24-uurstaking, waartoe de metrovak bonden haden besloten, onmogelijk het aantal stakers te schatten. Tal van ar beiders zijn immers wegens gebrek aan vervoermiddelen niet naar hun werk kunnen gaan. Niettemin delen sommige vakver enigingen enkele cijfers mede betref fende de staking: bedienden 95 procent, metaalbedrijf 95 procent, bouwbedrijf 100 procent en spoorwegarbeiders 97 procent. Bij de PTT is het bevel vol gens de vakorganisaties, naar rato van ongeveer 90 procent opgevolgd. Honderden typisten in dienst van de organisatie der V. N., vertalers en som mige leden van delegaties, werden naar het Palais de Chaillot vervoerd met speciale bussen. Terwijl naar schatting een half mil- lioen arbeiders 'staakten, dreigden de Franse mijnwerkers en arbeiders in de electriciteitsbedrijven met een alge mene staking, waardoor het gehele in dustriële leven van het land zou wor den lamgelegd. Voor het eerst sedert de verlammen de stakingen van verleden jaar De cember waren zowel communisten als niet-communisten het er over eens, dat de regering onder druk gezet moet wor den ter verkrijging van een loonsver hoging om de stijgende kosten voor het levensonderhoud het hoofd te kunnen bieden. De vakbonden dringen aan op een verhoging der lonen tot 33 percent, doch de regering zei aanvankelijk, dat zij niet meer dan 10 percent kon toe staan, wijl anders een inflatie zou los barsten. Toch werd zij het er Donder dag tenslotte over eens om 15 percent loonsverhoging toe te staan. De vakbonden waren hiermee echter geenszins tevreden. De C.G.T., de door de communisten geleide vakbond, deed een beroep op haar naar schatting 3 mil- lioen aanhangers om de druk op de re gering voort te zetten, totdat het volle pond verkregen was. Zelfs de niet-com- munistische vakbonden, die in het ver leden altijd bereid waren geweest aan de regering haar steun te verlenen, ver- klaardeh thans, dat zij niet tevreden konden zijn met 15 percent loonsver hoging. Behalve deze onrust kwam Vrjjdag een nieuwe dreiging van de zijde van de 1.500.000 arbeiders in de genationa liseerde kolenindustrie en electriciteits bedrijven. Als deel van het economische streven der regering om 35 milliard franc te sparen had het kabinet-Queuille be sloten een tiende van het electriciteits- personeel te ontslaan en voorts een ge deelte van het personeel in de mijnen voornamelijk onder het kantoorperso neel en de losse arbeiders. De vakbonden reageerden onmiddel lijk. De federatie van mijnwerkers stel de een ultimatum aan de regering, waar in werd verzocht per 1 October een eind te maken aan de ontslagen. Wanneer dit niet gebeurde, zou op 4 October een al gemene staking volgen. De arbeiders in de electriciteitsbedrijven gaven een soortgelijke waarschuwing aan de rege ring zonder echter een tijdsgrens vast te stellen voor een regeringscapitulatie. De Franse premier, die gisteravond om 8 uur een rede via de Franse radio had willen houden, heeft zijn rede moe ten uitstellen tot vandaag, aangezien het personeel van de radio weigerde de radio in bedrijf te stellen. Doch vandaag reeds kwamen de ge volgen los van de reeds gematigde loonsverhoging van 15 percent. De Franse nationale spoorwegen maakten een verhoging der tarieven op de lange afstand bekend van 20 percent en een verhoging in het forensenverkeer van 60 percent. De prijs van de metro kaartjes zal verdubbeld en de tarieven voor bussen zal 50 tot 60 percent om hoog gaan. Men verwacht, dat de prijs voor kolen 25 percent zal stijgen, staal 17 "percent, kunstmest 22 percent, gas 20 percent en electriciteit 10 percent. Soortgelijke ver hogingen worden verwacht van de voed selprijzen en andere industriële produc ten. De melk wordt drie francs per liter duurder en de boter naar verhouding. ■Het uitmalingspercentage van bloem komt van 86 op 81 percent. 0 De Raad van de Republiek, de Eerste Kamer van het Franse parlement, heeft Vrijdag met 156 tegen 143 stemmen gewei gerd zijn goedkeuring te hechten aan het uitstel van de departementale verkiezin gen tot Maart 1949. Na interventie van premier Queuille had de Nationale Ver gadering Donderdag tot dit uitstel be sloten. Met 137 tegen 134 stemmen nam de Raad der Republiek het financiële wets ontwerp aan, dat dit jaar voorziet in 80 milliard francs extra-belastingen. Het ontwerp werd door de Nationale Verga dering in tweede lezing met 292 tegen 267 stemmen aangenomen. V-kr Sw&Sb Wanneer je een kleuter, die speelt of eet of brabbelt, waarneemt, dan is het vaak moeilijk om te beseffen, dat dat kleine wezen een volledig mens is met niet alleen alle levensfuncties op licha melijk gebied, maar evenzeer op gees telijk gebied. Die kleine hummel voor je heeft een geestesleven. Zijn verstand begint te werken, zijn gevoelsleven is ontwaakt en in zijn geheugen spaart hij duizenden nieuwe indrukken op, die hem eenmaal moeten geven wat men levenservaring noemt. De meeste ouders denken, dat zo'n kleuter maar heel weinig waarneemt, heel weinig in zich opneemt en dat hij de dingen, die hij ziet en hoort, toch eigenlijk niet begrijpt. Wanneer de Bond zonder Naam een maandspreuk uitgeeft: „Pas op Uw woorden, er zijn kinderen in de buurt", dan bevesitgt die verdienstelijke instelling het oude spreekwoord: kleine potjes hebben grote oren! En niet alleen oren. Want de ogen van een gezonde kleuter krijgen wel de gelijk de kost: horen, zien, dat is zo ongeveer zijn hele leven, en het is zonder twijfel het belangrijkste deel van zijn leven. Het is zelfs zo belang rijk, dat de indrukken in de kleuterjaren een overwegende invloed uitoefenen op de vorming van de latere persoon lijkheid. En meer kinderen dan de ouders vermoeden komen in die kleu terjaren in moeilijkheden, moeilijkheden van verstand en gevoel. Om het kort, krachtig en populair te zeggen: een kleuter heeft evenveel moeilijkheden als de volwassene, maar doordat zijn gemoed nog vrijwel blanco is, vreten die moeilijkheden dieper en sterker in dan bij de volwassene. Zijn gemoed is nog niet vereelt! Die moeilijkheden uiten zich voor de goede waarnemer ook wel. Men spreekt dan van moei lijke, ongezeglijke, gesloten kinderen en wat niet al. En al heel gauw komt men ertoe het kind op een of andere manier, met zachtheid of hardheid, daarvan te genezen. Maar als regel wordt de zaak daardoor erger in plaats van beter en wanneer na jaren min of meer ernstige karakterfouten voor de Toneelstuk over troonsafstand van Edward VIII Eersteling van 72-jarige Amerikaanse vertaalster van Thomas Mann In heel Engeland geen Christelijke dagbladen. Twee dozijn Ierse toneelspelers en toneelspeelsters repeteren druk op het ogenblik voor een zeer bijzon der stuk dat te Dublin zal worden op gevoerd. „Troonsafstand" gaat over het aftreden, van Koning Eduard de Acht ste. Het is geschreven in de stijl van de stukken die in Engeland in Shakespea re's tijd zo een opgang maakten. De tegenwoordige Engelse koning en ko ningin, prinses Elizabeth, de hertog von Windsor en mevrouw Simpson komen allen in het spel voor. Het stuk werd tién jèar geleden ge- Schreven door mevrouw LowePorter, de beroemde vertaalster van Thomas Mann voor Amerika en Engeland. Hoe wel zij reeds veel publiceerde, is dit in haar 72e jaar haar eerste toneelstuk. Zij is de echtgenote van een van Ame- rika's grootste paleografenexperts in vroeg Middeleeuwse handschriften en lid van het Instituut voor Gevorderde Studie te Princeton, een instelling waar slechts de allerknapste geleerden ter wereld het lidmaatschap van kunnen verkrijgen. Mevrouw Lowe heeft bovendien een uitzonderlijk kooktalent. Zij is een heel vriendelijke dame, die graag hele dagen over politiek praat. Daar zij van Ame rikaanse afkomst is en ook daar geboren en opgevoed werd, maar daarna lang te Oxford woonde, toen haar man daar hoogleraar was, kent zij beide landen en de mentaliteit van beide volken door en door Kort geleden legde zij de laatste hand aan dr. Faustus, het jong ste boek van Mann. In Princeton had zij veel contact met Prof. Einstein, die de grootste achting voor haar ca paciteiten heeft. Het manuscript was reeds vroeger naar talrijke uitgevers in Ame rika gestuurd, maar geen van hen durfde het te publiceren. Maar nu het in Ierland zal worden opgevoerd, vech ten de Amerikaanse publiciteitsbureaux om de publicatie- en opvoeringsrechten. Time en Life, de twee grote weekbladen, hebben reeds grote sommen gelds be taald voor de exclusieve rechten om geïllustreerde artikelen aan het nieuwe stuk te wijden. In de oorspronkelijke versie van het stuk worden de verschillende vorste lijke personen gewoon bij de naam ge noemd. Maar de regisseur van het thea ter in Dublin, die haar stuk eerst enkele maanden geleden in handen kreeg, wist haar er toe te brengen, de namen te veranderen. Ook werden alle vermel dingen van Engelse plaatsnamen enz. uit het stuk verwijderd. Eerste minister Baldwin werd „de eerste minister", Mrs. Simpson: „de buitenlandse dame". Het spel opent met de sterfbed-scène van koning George V. Het stuk kost handenvol geld, zegt de regisseur, want de costumering is uiterst kostbaar. „Maar ik heb het stuk voor een jaar gekocht met alle rechten om er nog vier jaar over te beschikken, als ik dat wil." In een mededeling aan de Koninklijke Perscommissie, welke onlangs te Lon den zetelde, wordt verklaard, dat in het christelijke Engeland nog geen christelijk dagblad bestaat, christelijk zowel wat betreft de ideologische hou ding als de geest, welke de keuze van de inhoud en de aard der commentaren be paalt. Deze mededeling was ondertekend door Tom Driberg, een parlementslid van de Labour Party. Hij is bekend als medewerker aan de Anglicaanse Leken beweging en koestert grote sympathie voor de Katholieke Kerk. Volgens Driberg beschouwen de En gelse dagbladen het niet als hun taak, de christelijke ideeën te verbreiden. De sport wordt wel eens aangeduid als de godsdienst van het Engelse volk. Dit komt tót uiting in de grote plaatsruimte, welke vergooid wordt aan allerhande sportberichten, terwijl godsdienstige be richten slechts kort, sporadisch en on juist worden weergegeven. Driberg is van mening dat er momen teel in Engeland geen dagblad is, dat een chris.telijka.,redgctiestaf heeft, welke in staat is aan de eisèn vim een christe lijke publiciteit te voldoen. Meestal heb ben de redacteuren geen belangstelling voor de godsdienst. In het gunstigste geval nemen ze de houding aan van een „lichtelijk geamuseerde verdraagzaam heid", zoals deze in de moderne samen leving vaak wordt aangetroffen. „Het is nauwelijks te veel gezegd", zo schrijft Driberg. „indien men beweert, dat millioenen krantenlezers slechts iets vernemen over het bestaan van de Kerk, indien een geestelijke in een schandaal gewikkeld wordt of wanneer een scherpe of lachwekkende bisschoppelijke com mentaar over de damesmode gelicht wordt uit zijn omgevende tekst in een diocesaan mededelingenblad." Prins Adalbert Ferdinand Berengar, derde zoon van wijlen keizer Wil helm II, is te Montreux (Zwitser land) plotseling aan angina gestorven. Prins Adalbert was 64 jaar. Sedert 1939 had hij met zijn vrouw, prinses Adelheid van Saksen, onder de aangenomen naam Adalbert von Lingen in Zwitserland ge woond. Graaf von Lingen was een van zijn vader's eretitels als hoofd van het Huis Hohenzollern. MOSJÖEN, 23 September. (Van onze bijzondere correspondent) Dit was de eerste tijding, die ons gis teren, na een vierdaagse tocht door het Noorse hoogland, in Mosjöen bereikte: de zeeslangen trekken weg! zij zouden dicht aan de oppervlakte van het water in de Vefsnfjord zwemmen naar de grote blauwe zee, die hen lokte met zijn oneindige ruimte. Wij sprongen onmiddellijk in onze auto an haastten ons naar het enige plateau, dat de Vefsnfjord rijk is.. Een grote menigte had zich daar al verzameld. En inder daad: duidelijk zag men in het heldere water twee donkere langwerpige mon sters, die zich snel voortbewogen naar de monding van de fjord. Zij zwommen gelijk op en staken geen ogenblik de kop boven water. De menigte op het plateau volgde hun verrichtingen. Het was echter avond, de duisternis viel al in en onze standplaats lag te hoog om bepaalde conclusies te trekken. We verloren de zeeslangen spoedig uit het gezicht, maar of zij nu inderdaad ver dwenen zijn, blijft de vraag. Zoals het ook een vraag blijft, of de zeeslangen, als zij al proberen weg te komen, wel uit de fjord kunnen. De sterke stroming, die hier aan de kust staat, heeft dikwijls walvissen binnen de fjorden gebracht, die later niet meer konden ontsnappen. Mogelijk gelukt de zeeslang wat menig walvis niet kon klaar spelen. Men heeft vandaag gener lei waterbeweging meer waargenomen. Hier niet en verderop ook niet. Dat geeft te denken! We moeten echter eerst de gegevens van de kustplaatsen af wachten voor we als zeker kunnen aannemen, dat de zeeslang verdwenen is. Dat deze veronderstellingen niet na laten een ongunstige invloed uit te oefenen op het vreemdelingenbezoek, is duidelijk. Voor velen hier was de va- cantie al veertien dagen geleden ge ëindigd. De nervositeit en de emotie, die het leven in Mosjöen zolang hebben beheerst, waren voor een rustige ont spanning niet bepaald bevorderlijk. Geen wonder dan ook, dat men, nu de zeeslang toch eenmaal vertrokken heet te zijn, zijn koffers pakt en weggaat. Ook de journalisten laten gaandeweg verstek gaan. Er is nu al te veel over het monster geschreven. Het nieuws is eraf. De belangstelling, die de Noorse pers aan de zeeslang heeft besteed, was zelfs zo groot, dat er abonné's zijn geweest, die een cam pagne hebben ingezet om haar te doen eindigen. Men kon bijna van een boycot spreken. Noorwegen is de zeeslang beu. Mosjöen is haar ook beu. Maar met de zeeslang verdwijnt een enorme bron van verdiensten. En hoe weinig men ook met het monster moge op hebbep, de inwonars van het plaatsje laten hem lie ver nét wat voortleven, om het bestaan van een goedgevulde beurs te kunnen rekken. Wij zelf, helemaal opgefrist door onzé vierdaagse tocht, hadden al be sloten niet meer in de zeeslang te geloven. Alles wat we hier hebben beleefd, kwam ons zo onmogelijk voor, dat -We ons het slachtoffer waanden van een algemene halluci natie. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan èn we hoefden maar te horen, dat de zeeslangen verdwenen waren," of we renden er al achter aan. Anders was het met pro fessor Nörgensen. Hij had slechts de moed opgegeven om ooit op de plek te komen, waar hij de eieren van de zeeslang had ontdekt. Toen men hem gisteren kwam vertellen, dat de monsters op weg waren naar zee, haastte hij zich er dadelijk heen. Ook nu bleek de afdaling weer on mogelijk, maar morgenochtend hoopt hij dan eindelijk succes te hebben. Zijn uitrusting is nu volledig. Hij heeft ons toegestaan hem te vergezellen en misschien zal dat het laatste zijn, wat we over de zeeslang kunnen vertellen. „Ik maak mij sterk", zo zeide hij, „dat de eieren zijn verdwenen. Of ze zijn uitgebroed, óf de monsters hebben hen Hoezeer ook tegen onze zin, hebben wij in de afgelopen weken geen ruimte vrij kunnen maken voor de brieven, welke ons bereikten van onze bijzondere correspondent te Mosjöen. De belangstelling voor de zeeslangen in de Vefsnfjord wettigt echter de opname van de laatste bijzonderheden daaromtrent. Temeer nu de monsters de fjord 'schijnen te verlaten ij er alsnog reden de lezers over de gebeurtenissen rond en in Mosjöen niet onkundig te laten. verslonden. Nochtans loont een onder zoek zeker de moeite. Dat onderzoek wil ik in het belang van de wetenschap vol brengen." Voor mij staat één ding vast: in de Vefsnfjord huizen zeeslangen. Ik hoop, dat ik daarvan morgen de onweer legbare bewijzen vind." We zullen zien.... De communistische regering van ge neraal Markos in Griekenland heeft een beroep op de UNO gedaan. Volgens het officiële Joegoslavische nieuwsbureau Tanjoeg heeft Markos aan de Algemene Vergadering der UNO een memoran dum gezonden, waarin verzocht wordt „vertegenwoordigers van de voorlopige vrije Griekse regering" in de assemblee te horen, wanneer Griekenland als agendapunt behandeld wordt. Griekenland heeft Vrijdag een pro test ingediend bij de UNO wegens „Al banese hulp aari de volgelingen van de Griekse guerilla-leider Markos". Volgens gewoonlijk betrouwbare Joe goslavische en Italiaanse bronnen zou deze maand een poging zijn gedaan om maarschalk Tito van het leven te be roven. Volgens deze bronnen is een hoeveelheid dynamiet ontdekt onder een spoorbrug langs de lijn Split- Zagreb, kort nadat Tito een bezoek ge bracht had aan de Dalmatische kust voor een inspectie van de verdedigings werken aldaar. Het Joegoslavische departement van Voorlichting heeft het bericht echter tegengesproken en het als een „provo catie" gekwalificeerd. dag komen, dan zijn die niet zelden een gevolg van storingen in de kleuterjaren. Daarom is het dan ook nuttig en geweest, met z.g. moeilijke kinde ren, hoe jong ze ook zijn. eens op be zoek te gaan bij een der bureaux voor opvoedingsmoeilijkheden, die het Wit- Gele Kruis sinds enige jaren in stand houdt. Dat is geen overdreven zorg zaamheid, geen overdreven sentimenta liteit of wat ook. Dat is gezond ver stand. dat is even verstandig als b.v. de zuigeling natuurlijke voeding geven, of licht en lucht toe te laten in woon- en slaapvertrek. Het is een maatregel van geestelijke hygiëne, waarvoor uw kind u later dankbaar kan zijn. Heel wat on gelukkige, sombere,- moeilijke kinderen, die in hun jeugd werkelijk ongelukkig zijn, zouden dat niet geworden zijn wanneer ze tijdig waren toevertrouwd aan de deskundigen van zulk een bu reau. Want met deze geestelijke moei lijkheden is het zo gesteld, dat ze, evenals een lichamelijke ziekte, gemak kelijker te genezen zijn naarmate de behandeling vroeger begint. Naar het A.N.P. van Australische zijde verneemt, zal er op 1 October een „assisted passages scheme" in werking treden voor Nederlandse oud-militairen en oud-illegale strijders, die naar Australië wensen te emigreren. Dit schema zal niet van toepassing zijn op emigranten, die vóór 1 October naar Australië vertrekken. Het schema heeft alleen betrekking op die personen in Nederland, aie of in Nederlandse militaire dienst of bij de koopvaardij waren, gedurende de periode van 3 September 1939 tot 15 Augustus 1945, of die oud-leden zijn van de verzetsbeweging en in staat zijn voldoende bewijs van hun actieve deel neming hieraan gedurende de vijande lijke bezetting te overleggen. Ten aanzien van de oud-militairen en oud-illegalen, die reeds een geldelijke steun van de overheid genieten, kan worden medegedeeld, dat zij niet voor geldelijke bijstand onder dit schema in aanmerking komen. Aan degenen, die wel in aanmerking komen, zal de nodige bevoegdheid wor den verleend tot binnenkomst in Australië. Na aankomst in Australië zullen zij een zeker bedrag ontvangen tegemoetkoming in hun passagekos ten en die van hun familieleden. Dit bedrag is als volgt vastgesteld: 1. Voor iedere persoon van 19 jaar en ouder 40 pet. van de passage- kosten, toeristenkalsse of daarmee gelijkstaand, of 30 pond sterling, naar gelang welk bedrag het laagst is. 2. Voor iedere persoon van 14 tot 18 jaar 45 pet. van de passagekosten, toeristenklasse of daarmee gelijk- staand, of 32J0, naar gelang - welk - bedrag het laagst is. 3. Voor elk kind van 12 tot 13 jaar 50 pet. van de passagekosten of 35. 4. Voor elk kind beneden 12 jaar van een Australische (of voorheen Australische) vader of moeder 100 pet. van de passagekosten of 35. 5. Voor elk kind beneden 12 jaar 50 pet. van de passagekosten of 17.10. In al deze gevallen onder dezelfde bepalingen: toeristenklasse of daarmee gelijkstaand en naar gelang welk be drag het laagst is van het percentage der passagekosten en de vergoeding in ponden. Gegadigden zullen zich alleen schriftelijk in verbinding kunnen stellen met de Australische legatie, Lange Voorhout 18, ''s-Gravenhage. al- waar uitgebreide inlichtingen omtrent voorwaarden voor de aanvragers zullen verstrekt worden. Dit aanbod tot geldelijke steun ga randeert geen passage naar Australië. De Australische legatie stelt in samen werking met de stichting landverhui-b zing Nederland alles in het werk de scheepsgelegenheid naar Australië te verbeteren. Dit moet de emigranten echter niet weerhouden zelf pogingen tot het verkrijgen van passage aan te wenden. grote houtstraat 101 en hoogrode kleur, met hevig kloppend hart wordt heel voor zichtig het kleine doosje geopend. Niet te geloven, zo iets moois, een gouden armband, 'n droom, wens in vervulling en dan nog wel van CSU HkCINI tui MCT IIM «ROTt IIUSS MAARlCM GVO Tl HOUTSTRAAT TELEFOON 20049 Aanvang nieuwe cursussen piano - accordeon - gui taar - viool - haw .guitaar mandoline - banjo - saxo- phóon - trompet clarinet enz. Instrumenten worden In bruikleen en op condities verstrekt. Studiegelegenheid aan de school. Inl. dagelijks v. 1—10 u.: 's Zaterdags v. 16 uur. Kruisstraat 17 rood, ing. Ridderstr. - Telef. 21679. in zeer goede conditie, 8 mm., Kodak 40. Brieven no. 31293, bur. v. d. blad. is een eerste vereiste, wanneer U geld of kostbaarheden in huis hebt. Laat niets man keren aan uw sloten op deuren en kasten. Raadpleeg ons, wij controleren alles vak kundig en herstellen waar nodig. Lange Veerstraat 10, Telefoon 11493 Reden prima wollen ruiten klokrokken f 17.50. Laat Uw winterkleding vroegtijdig moderniseren en op nieuwe lengte maken. Hebt U stof, laat deze dan vakkundig naar de nieuwste wintermodellen maken. Ook prima stoffen voorradig: specialiteit voor grote maten Japon 17.50 Rokken 8.50 Alles Blouses 8.50 1ste klas Mantels 40.maatwerk Binnen 10 dagen gereed. Met eerste betaling van 30.45 leveren wij U een pracht Schrijf ons onder no. 31333, bur. v. d. blad. Gun Uzelf het genoegen van gezellige bridge-avondjes Léér bridgen en leer het goed volgens het beroemde CUL. BERTSON-systeem op onze prettige cursus in Restaur MUNNIKS, Grote Markt 10. van 8—91/3 uur. Inschrijving Wo. 29 Sept. bridueschool CASTELEIN Voor het ^huren van: enz. enz. is het adres Ged. O. Gracht 119 H'lem (b/d Kleine Houtstr 1 Telefoon 20257 Pedicure - Manicure Zr. E. JANSEN, Korte Rozenstraat 3. Rhythmische gymnastiek, Kinderclubs, Kleutergymn (45 j.). Boksclub voor H. en jongens. Aanv. nieuwe cursus 1 Oct. Jules Kam- meijer, Lich. Opv. M.O Heiig, en Massage. Adr. Pauwlaan 29. Heemstede, telefoon 29380. t/o Haarl. Dagblad Telefoon 17077 Makelaar en Taxateur Assurantiën Tel. 13781. Haarlem en andere transporten RAVELINGSTEEG 13 TELEFOON 11292 Ja, maar van SANTPOORTERPLEIN 1 Haarlem Telefoon 19708 HANDELSTAAL - WERELDTAAL JOHN C. MOORE, F. F.T. Com.. Cam bridge Certificate, Chamber of Com merce Dipl., Northern Universities Cert /aehi £ru/el& Vun een &i^e/smcen FRANS HALSSTRAAT 1 TEL. 14624 r In een van onze winkels is vrij een prettige werkkring voor: Zij, die gemakkelijk en prettig met mensen kun nen omgaan en er plezier in hebben een goede verkoopster te zijn, schrijven aan P. de Gruyter en Zn. N.V., Barteljorisstraat 40, Haarlem, of komen eens praten tussen 12-2 u., ingang winkel. Op hetzelfde adres kan tevens geplaatst worden een FLINKE JONGEMAN voor magazijnwerk, leeftijd 1625 jaar. NOORD-ZUID-HOLLANDSCHE VERVOER MIJ. N.V. Voor spoedige Indiensttreding kunnen te Haarlem, Leiden en Noordwijk geplaatst worden: Leeftijd 17 a 18 jaar (indien vrij van militaire dienst ook 19 a 20 jaar). Op schriftelijk verzoek aan de Afd. Personeelleiding van de N.Z.H.V.M. N.V., Leidsevaart 396, Haarlem, worden een sollicitatieformulier en de nodige inlichtingen kosteloos toegezonden. Wij garanderen een pret tige werkkring en aan trekkelijke voorwaarden. Persoonlijk aan te melden in de zaak tussen 912% uur en 2—5% uur. Na 6 uur Van Nesstraat 55, Haarlem-Noord. Anegang - Haarlem LUXE-, HUISHOUDELIJKE ART. SPEELGOEDEREN OPZEELAND ZIJLSTRAAT 24—30. •BIJ ONS BEDRIJF KAN GEPLAATST WORDEN: Onbesproken gedrag en correcte omgangs vormen noodzakelijk. Aanmelding van 35 uur aan de Afd. Personeelszaken, 6e etage, Grote Houtstraat. GA VOOR ALLE REPARATIES aan Uw MEUBELEN NAAR EEN VAKMAN Dus naar: J. ZEEGERS. Schalkburgergr. 8. Werkpl Kennemerstr. 6 en 8 (hoes Schotersingel). Gebonden ln linnen band Ulustraties van Anton Heyn Verkrijgbaar ln de boekhandel en bij de N.V. Drukkertl De Tijd te Amsterdam Wegens vertrek te koop aangeb. een annex rep. Gelegen cen trum Haarl.meer. Brieven ond. no. 604 aan Hoofdd. Courant, Hoofddorp. (1819 jaar) gevraagd in bekende schoenen zaak. Br. onder no. 19349 bureau van dit blad. gevraagd, leeftijd 17 20 jaar, om in schoe nenzaak te worden opgeleid. Brieven ond. no. 19350 bureau van dit blad. voor spoedige indiensttreding: voor werk, hoofdzakelijk verpakking, in goede frisse lokalen en onder gunstige sociale verhou dingen. Aanmelden bij de Sociale Afdeling van de fabriek aan de Harmenjansweg te Haarlem op elke werkdag van 8.30—10.— uur v.m. In diensttreding na medische keuring. cacao- en chocoladefabrieken N.V„ Haarlem Amsterdamsestraatweg 97 Haarlemmerheae. DE MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM vraagt voor direct een voor 4 dagen per week, hoofdzakelijk voor houtbewerking. Eigenhandig geschreven sollicitatie uiterlijk 1 October 1948 aan het Bestuur van de Vereeniging voor Nijverheids onderwijs te Haarlem, Kleverpark 181. Inlichtingen geeft de directeur der M.T.S. Gevraagd voor directe indiensttreding Leeftijd boven 18 jaar. Beslist v.g.g.v. Aanmelden tussen 9 en 4 uur bij de Administratie van Café-Rest. Gebr. BRINKMANN, Grote Markt, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 5