Na Madioen nu Poerwodadi en Parakan Republikeins offensief maakt „goede vorderingen Max van Poll t Bernadotte's laatste gang I tw Verdediging van West-Europa BERLIJN VOOR VEILIGHEIDSRAAD Volledige tekst gepubliceerd Mgr. Huibers„Ik kan niet zeggen hoe blij ik ben" Feestgeschenk: een fonds tot uitzending van moeders Westerse Grote Drie dienen officiële nota in Russen zullen Veiligheidsraad wel niet competent verklaren Plechtige H. Mis voor de vrede in Use Notre Dame Pariji DJOCJA MELDT HEROVERINGEN Het Westen bereidt aanvalsoorlog voor Bon voor 100 gram vlees aangewezen ■BHtnHHfl .Het weer. LEVE DE VOLKSBOND" Tot hoofd en hart Boordwerktuigkundige van K.L.M. in arrest Bekend politicas en journalist Apostolische zegen MAANDAG 27 SEPTEMBER 1948 72ste'JAARGANG No. 24266 OPSTAND BREIDT ZICH UIT BRAND TE BATAVIA yff"<-■ -v k 11 m m LUCHTPOSTVERKEER OVERZEE MET MILITAIREN KONINGIN JULIANA NAAR HET L00 Ook de Prinsesjes naar htzis Ministers van Defensie bijeen Engeland, de Verenigde Siaien en Frankrijk hebben Zondag aangekondigd, da± zij he± geschil mei Rusland over Berlijn in de Veiligheidsraad zullen brengen. De drie Westelijke mogendheden beschuldigen in een ge-" meenschappelijke noia aan de Sovjei-Unie in antwoord op een Russische nota van 25 September over Berlijn, de Sovjet- Unie van bedreiging van de vrede en de internationale veiligheid door de houding van haar autoriteiten ie Berlijn. De nota werd Zondagavond aan de Sovjet-vertegenwoor digers ie Parijs en ie Washington overhandigd en zou hedenmorgen te Londen worden overhandigd. De ministers van Buitenlandse Zaken der drie landen, Ernest Bevin, George Marshall en Robert Schuman, stelden Zondag hun antwoord op in twee bijeenkomsten in het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, na het besluit genomen ie hebben om hei Berlijnse geschil aan de Veilig heidsraad voor ie leggen. De nota K.A.B. BISDOM HAARLEM ZESTIG JAAR Feestgeschenk Smokkelde goad en diamanten Dr. Beel naar Nederland BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, t 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. NIEUWE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfflimeier- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vee redenen te weigeren. Het persbureau der Indonesische republiek, Antara, meldt, dat kolonel Sajoeto Zaterdagmorgen het bewind van het Nationale Front geproclameerd heeft te Poerwodadi, in het gewest Semarang. Poerwodadi ligt ten Noorden van Solo. Het persbureau voegt er aan toe, dat dit bewind overeenstemt met „het communistisch bestuur te Madioen." Voorts wordt melding" gemaakt van het uitbreken van een communistische opstand in Parakan, ten Noord-Westen van.Magelang, eveneens Zaterdagmorgen. Antara meldt nader, dat Soejoto zich tot opperste militaire leider heeft uitgeroepen. Staten de Republiek hulp zou hebben aangeboden, teneinde de communisti sche beweging in de Republiek te eli mineren. Hij zeide, dat hij nooit met Soekarno, Hatta of Moh. Roem over dergelijke hulp had gesproken. Van de zijde van het republikeinse leger wordt verklaard, dat de affaire- Parakan binnenkort beslecht zal wor den. Op verschillende andere plaatsen, zo wordt er aan toegevoegd, heeft dit leger zuiveringsacties uitgevoerd. Te Bodjonegoro is Vrijdagavond gedurende tien minuten geschoten. Van gezagheb bende zijde verneemt Aneta, dat er een actie is uitgevoerd tegen een bende or deverstoorders en dat ook enige leiders van de P.K.I. gearresteerd zijn. In zijn Zondagavond-bulletin sprak Antara van een uitbreiding van de com munistische opstand in Midden-Java. De laatste communistische opstand wordt, volgens A.P., gemeld uit Wono- sari, ongeveer 60 km ten Zuidoosten van Djokjakarta. Door troepen van de T.N.I. zijn lt.-kolonel Dahlan en de vroegere com mandant van de A.L.R.I. (republikeinse zeemacht), Atmadji, gevangen genomen. Vliegtuigen van de republikeinse luchtmacht onderhouden de verbinding tussen Djocja en Oost-Java en werpen pamfletten uit, aldus radio-Djocja. In verband met te Btavia circuleren de berichten heeft het Amerikaanse lid - van de Commissie voor Goede Diensten, Merle Cochran, tegenover Aneta ont kend, dat de regering van de Verenigde Zaterdagmiddag om 1 uur is te Eind hoven in de leiftijd van 67 jaar over leden de heer M. J. U. van Poll, oud lid van de Tweede Kamer. De heer Van Poll, die drie weken geleden zijn zoon in Eindhoven bezocht, werd aldaar door een beroerte getroffen en is deze attaque niet meer te boven gekomen. Maximus Josephus Maria van Poll werd 24 Februari 1881 te Roosendaal geboren. Hij doorliep het instituut „Ruwenberg" te St. Michielsgestel en was daarna enige tijd op de gemeente-secretarie te Teteringen werkzaam; In 1897 trad hij als corrector in dienst bij de „Bredqnaar". Door zelfstudie bekwaamde hij zich voor een journalis tieke loopbaan. Twee jaar later kwam hij bij de „Maasbode", waarna hij achtereen volgens redacteur van de „Volkskrant", re dacteur en hoofdredacteur van de „Gelder lander" en directeur-hoofdredacteur van de door hem opgerichte „Geldersche Koerier" was. In 1917 volgde zijn benoeming tot hoofd redacteur van „De Nieuwe Haarlemsche Courant", in welke functie hij in 1919 over ging naar het „Limburgsch Dagblad". Van 1921—1933 was hij hoofdredacteur van het weekbald „De Nieuwe Eeuw". Van 1933 tot 1936 trad hij op als hoofdredacteur van het dagblad „De Morgen", na 1933 bleef hij als medewerker aan „De Nieuwe Eeuw" verbonden. Van 1929 tot 10 September 1946 had de heer Van Poll voor de K.V.P. zitting in de Tweede Kamer. In September 1946 werd hij met de heren Van Mook, Schermer- horn en De Boer benoemd in de Commissie- Generaal voor Indonesië. Op 15 November 1947 werd hem eervol ontslag als lid van deze Commissie verleend. Zijn voornaamste publicaties zijn: „De oorzaken van de wereldoorlog", „De drei ging van het Bolsjewisme", ,3erstel in Christus", „Crisis en herstel", „Imperiale zelfvoorziening", „De economische struc tuur onzer maatschappij", .Handboek der maatschappijleer (deel 1)", „Indië en wij" en „Bloed over het Jodendom", terwijl hij bovendien aan verschillende tijdschriften op sociaal-economisch gebied zijn mede werking verleende. Sinds kort was hij journalistiek directeur- generaal van de N.V. Uitgeversmaatschappij „Neerlandia" te Utrecht. Zijn verdiensten werden beloond met de benoeming tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De plechtige H. Requiemmis zal Woens dagmorgen a.s. om half elf worden opge dragen in de Sint Catharinakerk te Eind hoven. Daarna geschiedt de teraardebestel ling op het Sint Catharinakerkhof aldaar. In tegenwoordigheid van de Zweedse koning, personen van koninklijken bloe de uit geheel Scandinavië, buitenlandse diplomaten en vertegenwoordigers der UNO is Zondag het stoffelijk overschot van graaf Folke Bcrnadotte in Stockholm ter aarde besteld. In een rede voor de Algemene Ver gadering van de U.N.O. te Parijs heeft de Sovjet-afgevaardigde Vishinsky de Veiligheidsraad van ernstige tekortko mingen in de behandeling van de Indo nesische kwestie beschuldigd en de V.N.O.-commissie partijdigheid verwe ten. Antara meldt dat d republikeinse troepen, die uit westelijke richting optrekken naar het zich in handen der communisten be vindende Madioen, op „zwaarder verzet" stuiten. Voorts zegt Antara, dat hef republikeinse leger in de afgelopen 48 uur drie steden op de rebellen heroverde. Deze steden lig gen op 35 km ten zuiden van Madioen; een er van is Sarangan, een bekende plaats in de bergen. De zwaarste gevechten yonden plaats te Ngerong, twee km ten oosten van Serangan. De republikeinse thoepen nade ren Magatan 25 km ten zuidwesten van Madioen. Het dorp Ngramhe is veroverd. In verband met te Batavia circule rende berichten heeft het Amerikaan se lid van de Commissie voor Goede Diensten, Merle Cochran, tegenover Aneta Ontkend, dat de regering van de Verenigde Staten de Republiek hulp zou hebben aangeboden, teneinde de communistische beweging in de Repu bliek te elimineren. Hij zeide aan Ane ta, dat hij nooit met Soekarno, Hatta of Moh. Roem over dergelijke hulp had gesproken. Militaire autoriteiten te Djocja heb ben zojuist aan Antara verklaard, dat de rebellen onder leiding van de vroe gere leger-officier, majoor Machud, thans terugtrekken van Parakan, ten Noordwesten van Magelang, naar Tam- bi, ten Zuiden van Wonosobo in Mid den-Java en nog achtervolgd worden door republikeinse troepen. Zaterdagmiddag is brand uitgebroken in het regeringsdienstcentrum te Batavia, meldt A. P. De brand begon in een repa- ra tie werkplaats en verspreidde zien over een pakhuis waar tentoonstellingsmateriaal was opgeslagen. De brandweer wist het photografisch laboratorium te redden. De Sovjet-afgevaardige Vishinsky heeft Zaterdag in een rede tot de Alge mene Vergadering van de U.N.O. de Verenigde Staten beschuldigd van het voorbereiden van een aanvalsoorlog tegen de Sovjet-Unie. Op het einde van zijn rede deed Vishinsky een in drie punten samenge vat ontwapeningsvoorstel: 1. In een jaar alle land-, zee- en lucht strijdkrachten met een derde te vermin deren. 2. Alle atoomwapens, als zijnde aan valswapens en geen verdedigingswapens, te verbieden. 3. Binnen het kader van de veilig heidsraad een internationaal orgaan te stichten dat tot taak zal hebben toezicht te houden op de toepassing van de maat regelen tot vermindering van de bewa peningen en de gewapende strijdkrach ten en het verbieden van atoomwapens. De Rus beschuldigde Amerika, Frank rijk en Engeland er van, dat zij trach ten militaire allianties te vormen, welke gericht zijn tegen Rusland en de nieuwe democratieën van Oost-Europa. Met aanhalingen uit Amerikaanse dag bladen en tijdschriften trachtte hij te bewijzen, dat de Verenigde Staten bëzig zijn hun militaire macht op te bouwen ter voorbèreiding van een oor- log«net Rusland. Vishinsky keerde zich vervolgens te gen de politiek van militaire samen werking iussen de Ver. Staten en Groot- Brittannië, die drie jaar na de oorlog een gemeenschappelijke generale staf hebben. De Ver. Staten, zo ging hij verder, treffen niet alleen zelf oorlogsvoorbe reidingen, maar zij helpen hierin ook nog een aantal West-Europese landen door hun wapens te verschaffen. Dit alles gebeurt onder het voorwendsel de verdediging dier landen te- ver sterken en hen paraat te maken voor het geval zij aangevallen worden. De reactie van de meeste afgevaar digden ter algemepe vergadering der U.N.O. te Parijs op het voorstel van de Sovjet-Unie om de bewapening van de Grote Vijf met één derde te verminde ren, was, dat Vishinski vandaag een zekere gematigheid aan de dag heeft gelegd, doch dat de rede niets nieuws inhield. Als overgang naar het normale vlees rantsoen van 200 gram per week is met onmiddellijke ingang aangewezen de bon 244 vlees voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon is geldig tot en met 9 October 1948. De ruimere aanvoer op de slachtveemark- ten maakt deze aanvullende verstrek king van vlees mogelijk. I z„ De jeugd van het Bisdom Haarlem vierde gisteren het gouden jubileum van de Haarlemse kathedraal. Een over zichtsfoto van de Grote Markt. De ministers van Oorlog, Marine a. i. en Overzeese Gebiedsdelen hebben ten aanzien van het postverkeer met' de mi litairen overzee dan wel aan boord van troepenschepen met ingang van 1 Octo ber het volgende bepaald; Van militairen aan militairen: Portvrij mogen worden verzonden en kele briefkaarten en brieven op lucht postpapier en gesloten in ludhtpost- enveloppen. Van burgers aan militairen; Er bestaat geen bezwaar tegenhet door militairen ofwel door burgers in brieven doen insluiten van foto's, kran tenknipsels en dergelijke, mits het to- ale gewicht van 10 gram niet wordt overschreden. Voor de luchtpostverzending van nieuws-, sport-, kerkelijke- en contact bladen van thuisfronten zal alsnog een nadere regeling worden getroffen. H. M. de Koningin, heeft zich Zater dag met Prinses Marijke naar het Loo begeven, om aldaar enige rustige dagen_ door te brengen als gast van Prinses Wilhelmina. Zondagmiddag maakte de Koningin met Prinses Wilhelmina en haar jongste dochtertje in een open auto een rit door de omstreken van Apeldoorn. Zondagavond keerden de drie school gaande Prinsesjes per auto naar Soest- dijk terug. Verwachting tot Dinsdagavond: Toenemende bewolking maar overwegend droog weer. Matige en in de Noordelijke provincies tijde lijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. In het Noordwesten van het land overdag iets lagere tempe raturen. Zon 6.35—18.26. Maan 17.10. Uit v In hun nota aan Moskou komen de Westelijke mogendheden tot deze con clusie: „De Sovjet-regering draagt uitslui tend de gehele verantwoordelijkheid voor het scheppen van een toestand, die het in de huidige omstandigheden niet langer mogelijk maakt, zijn toevlucht te nemen tot middelen voor een regeling als voorzien in artikel 33 van het Hand vest der V. N. Deze toestand houdt een bedreiging in van de internationale vrede en veiligheid. De regeringen van Frankrijk, de V. S. en Engeland zien zich derhalve genoodzaakt ter wille van de vrede en internationale veiligheid de handelingen van de Sovjet-regering bij de Veiligheidsraad ter sprake te brengen. Zij behouden zich intussen het recht voor, die maatregelen te nemen, die nodig mochten zijn om haar positie in Berlijn onder de huidige omstandig heden te handhaven(Artikel 33 van het Handvest bepaalt, dat_ partijen in enig geschil, dat de internationale vrede en veiligheid zou kunnen bedreigen, moeten omzien naar vreedzame midde len voor een regeling zoals onderhan delingen of arbitrage.)' In de nota der Westelijke Grote Drie wordt verder gezegd: De Russische regering geeft niet de garantie, die geëist werd in- de nota's der drie regeringen op 22 Sept. 1948, dat de onwettige biokkademaatregelen opgeheven zullen worden, bovendien eist zij, dat het vracht- en personen verkeer tussen de Westelijke zones en Duitsland, door de lucht zowel als per spoor, over water en over land, ge controleerd zal worden door het Rus sische commando in Duitsland. Deze eis van de Russische regering wordt opnieuw nadrukkelijk gesteld in het officiële communiqué, dat in Moskou is uitgegeven. Bovendien is de Russische nota vaag op het punt van de valuta en antwoordt zij niet op het duidelijk omschreven standpunt der drie regeringèn. In het bovenbedoelde door Tass gepu bliceerde Russische communiqué wordt gezegd, dat het van de Westelijke rege ringen afhangt of er overeenkomst wordt bereikt of dat de besprekingen worden afgebroken. Het is niet bekend wie Tass tot het geven van deze verklaring heeft gemachtigd. Tass deelde niet mede ol de verklaring wordt gegeven ais antwoord op de drie-mogendheden-nota aan Rus land. Voorts wordt in de Tass-verklaring gezegd: „De verschillende geschillen hebben betrekking op drie punten ten aanzien waarvan de Sovjet-regering het volgende standpunt inneemt: 1. De Sovjet-regering verlangt uit drukkelijk de invoering van controle door het Sovjet-bevel over het vervoer van handelsgoederen en passagiers door de lucht tussen Berlijn en de Westelijke zone. _De luchtroutes kunnen niet buiten controle blijven, daar de vier regerin gen overeen zijn gekomen, dat het ac- coord de invoering van controle over de geldcirculatie in Berlijn en de han del tussen Berlijn en de Westelijke zo nes zou behelzen. 2. De Sovjet-regering acht het nood zakelijk zich strikt te houden aan de door de vier mogendheden in Moskou bereikte overeenkomst betreffende de financiële commisie der vier mogend heden en haar functies met betrekking tot financiële maatregelen i.v.m. de invoering van enkele valuta in Berlijn. De Sovjet-regering kan er niet mee ac- coord gaan indien de financiële com missie zich in de regeling van de geld circulatie in de gehele Sovjet-zone zou mengen. 3. De Sovjet-regering gaat accoord met de wens der Amerikaanse, Britse en Franse regeringen om viermogend- hedencontröle over de handel van Ber lijn met de Westelijke zones en andere landen in te voeren, waaronder ook de invoering van handelsvergunningen valt, opdat de geschillen, die omtrent dit punt bestaan, uit de weg worden geruimd. Hedenmorgen is de tekst gepubliceerd van de nota die de drie Westelijke mo gendheden Zondagnacht aan Bogomo lov, Russisch ambassadeur te Patijs, heb ben overhandigd. Het document bevat de veertien vol gende punten: 1. De door de Sovjet-regering geno men blokkademaatregelen brengen de voorziening van de bezettingstroepen in Berlijn in gevaar en bedreigen de be volking met hongersnood en economi sche ondergang. 2. De drie regeringen kunnen geen enkele regeling aanvaarden, welke hun rechten te Berlijn zal compromitteren, maar zij waren bereid een practische regeling te zoeken welke verenigbaar was met' hun rechten en verplichtin gen. (Vervolg op pag. 2) ver- De- officiële Britse bron wordt nomen, dat de vijf ministers van fensie van de Westelijke landen, die het pact van Brussel getekend hebben, van daag te Parijs zullen bijeenkomen om ge meenschappelijke defensieplannen te be spreken. Op de bijeenkomst van vandaag zul len Amerikaanse en Canadese waarne mers zijn. Nader wordt vernomen, dat minister Alexander waarschijnlijk vergezeld zal worden door de chef van de imperiale staf, veldmaarschalk Lord Montgomery, en de bevelhebbers van de Marine en de luchtstrijdkracl^en. Verwacht wordt, dat ook militaire chefs van Frankrijk en de Benelux-landen de zitting zullen bijwonen. Uit Den Haag verneemt Associated Press, dat de Nederlandse minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, Nederland op de bijeenkomst van ministers van Defensie te Parijs zal vertegenwoordi gen. Hij wordt vergezeld van Generaal- Majoor R. P. L. G. Doorman, sous-chef van de generale staf en hoofd van de Nederlandse delegatie te Londen, en van kolonel M. R. H. Calmeyer, chef van het militaire, kabinet van de minister van Oorlog en kolonel van de generale staf. (Van onze Haagse redactie) Hft veruit mooiste moment van de viering van het 60-jarig bestaan van de Katholieke Arbeiders Beweging in het Bisdom Haarlem was dat, waarov Zondag middag kort na de Poittificale H. Mis in de St. Jacobuskerk te 's-Gravenhage, de Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, plotseling en voor velen onverwacht, bij de koffiemaaltijd verscheen en waarop deze Kerkvorst temidden van de talloze arbeiders uit zijn diocees door de radio luisterde naar de Zonnewijzer van de K. R. O., waarin van de geschiedenis van deze beweging, die begon met 48 leden en die thans meer dan 60.000 telt, werd gewaagd. 11 Vaticaanstad 25 Sept. (A.P.) De Osser- vatore Romano schreef Zaterdag, dat de Katholieke Kerk „ondanks alles" de di plomatieke betrekkingen met Rusland „graag zou hernieuwen". De Bisschop sprak de aanwezigen op hartelijke en minzame wijze toe: „Ik kan u niet zeggen hoe blij ik ben dat het de R. K. Volksbond en later de K. A. B. zo goed gegaan js. Gij ver richt Katholieke Actie van de eerste soort. Ik deel van, harte in de vreugde, die gij deze dag moet gevoelen. Leve de Volksbond, hoera!" Daverend applaus klonk na deze va derlijke en waarderende woorden en het „leve onze Bisschop" was allen uit het hart gegrepen. Tevoren had Mgr. Huibers een 'Pon tificale H. Mis opgedragen met assisten tie van deken W. Pompe als presbyter- assistens en als troondiakens de dioce saan adviseur, reetor Kraakman, en de leider van de Credo Pugno-club, pater Engelbertus. De geestelijk adviseurs van de afdelingen Rotterdam en Amster dam, de rectoren Kraakman en Klaver, vervulden de functies van diaken en subdiaken. De Bissschop heeft tijdens de H. Mis de Katholieke arbeiders toegesproken. Z. H. Exc. had tot tekst gekozen: „Mo- (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Op deze eerste Zondag van de Parijse zitting der Verenigde Naties is ter intentie van haar vredeswerk een plechtige dienst gehouden in de basi liek Notre Dame, die door Kardinaal Suhard genoemd werd een „caimifour de l'univers". Vanuit het gewelf van het hoogkoor hing een grote vlag in de kleur en met het embleem 8er Verenigde Naties. Het H. Misoffer werd in tegenwoordig heid an de Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs opgedragen door het lid van de Nederlandse delegatie, prof. dr. De Beaufort O.F.M. Talrijke leden van de diverse delegaties en van de te Parijs gevestigde ambassades en gezantschap pen woonden de plechtigheid- bijo.a. de Australische minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter van de Assemblée dr. Evatt, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken Robert Schuman en de ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer Bogomolov. In zijn toespraak tot het illustre ge hoor herdacht Kardinaal Suhard de die naren van de Verenigde Naties, die bij het verrichten van hun vredeswerk in Palestina als slachtoffers van geestelijke verblindheid zijn gevallen. Verder was het algemene thema, door de eminente redenaar ontwikkeld, dat de organisatie der Verenigde Naties in haar taak niet zou slagen, indien zij deze slechts nega tief zag, als beperkt tot het vermijden van oorlog. Zij zou de ware vrede slechts k'amen verzekeren, indien zij er naar streefde de gehele wereld te omvatten in een regiem van onderlinge liefde. Ondertussen zullen de delegaties, wan neer zij morgen in het Palais Chaillot haar door de Zondagsrust onderbroken werkzaamheden officieel hervatten,een atmosfeer aantreffen, van nog groter sp: ling geladendan die welke Vi shinsky met zijn Zaterdagmorgen ge houden grote redevoering reeds had wetc op te roepen, nu vandaag de drie grote Westelijke mogendheden hun be sluit wereldkundig hebben gemaakt, hun conflict omBerlijn met de Sovjet-Unie voc de Veiligheidsraad te brengen. Tot dusver beschikbare commentaren behelzen, het vermoeden, dat de Russen zich op het standpunt zullen stellen, dat volgens het Handvest zelf het Berlijnse conflict niet voor behandeling door de Verenigde Naties of haar Veiligheids raad ontvankelijk is. Zij zouden de daartoe vereiste argu mentatie kunnen proberen op te bouwen op art. 107 van het Handvest, hetwelk letterlijk zegt: „Geen enkele beschikking van dit Handvest raakt of verbiedt tegenover een staat, die in de loop van da tweede wreldoorlog de vijand is geweest van enige ondertekenaar van dit Handvest, een actie als gevolg van deze oorlog ondernomen of gemachtigd door de regeringen, die de verantwoordelijk heid voor deze actie dragen". In be doelde commentaren wordt ook verwe zen naar art. 27 van het Handvest, het welk beschikt, dat leden van de Veilig heidsraad bij de behandeling van ge schillen, waarin zij partij zijn, zich van stemming hebben te onthouden. De Sov jet-Unie zou dientengevolge in deze aangelegenheid geen gebruik kunnen mal van het vetowapen en de gehele affaire zou ter beschikking komen of liggen in de handen 'van het éne perma nente lid van de Raad met vetorecht China, en van de zes niet-permanente leden. Er zal reeds direct een gigantische strijover de competentiekwestie ont staan en het gehele dispuut zal onge twijfeld het bouwsel dat organisatie der Verenigde Naties heet, op zijn grond vesten doen schudden, ook al kan steeds volgens het Handvest de Assemblée zich niet er mede bemoeien, zolang de Vei ligheidsraad er zich mede bezig houdt. gen mijn wegen gericht zijn op het on derhouden van Uwe geboden". Het feit van de oprichting zestig jaar geleden, was van buitengewone betekenis, aldus Mgr. Huibers. Nadat Paus Leo XIII zijn encycliek Rerum Novarum ha<j geschre ven is het werk van de Volksbond aan gepast aan de richtlijnen in deze ency cliek aangegeven. De K. A. B. heeft steeds de sociale kwestie trachten op te lossen door zich te laten leiden door christelijke naastenliefde. Dankbaar ben ik de bestumders en de leden, aldus de Bisschop, zij zijn man nen die de vreugde zijn van Kerk en vaderland. Moge ook in de toekomst de goede geest bewaard blijven. Wat val len moog, wij staan, aldus besloot Mgr. Huibers zijn toespraak. De leden hebben het bestuur een grote vreugde bereid, want op de herdenkingsvergadering in de grote zaal van het Kurhaus te Schevenin- gen waar het borstbeeld van de op richter Willem Passtoors was ge plaatst omhangen met een grote krans, een zaal, overdadig in de bloemen gezet, met op het podium emblemen van de arbeid, is het be stuur als feestgeschenk aangeboden: de oprichting van een fonds tot uit zending van moeders die rust be hoeven. De voorzitter van de Jubi leumcommissie, de heer F. Keesen, gewaagde van de prachtige mede werking van alle afdelingen. Reeds is 20.000 gulden bijeen, doch dit is slechts een begin. Een beduidend groter bedrag is toegezegd. Hierdoor kunnen de moeders der leden zonder welke zorg dan ook van een welverdiende rust genieten. De heer Koelemey heeft namens het Diocesaan Ziekenfonds St. Jo hannes de Deo daar nog 4000 gul den aan toegevoegd. Onnodig te zeggen dat op deze fees telijke herdenkingsvergadering na deze mededelingen een enthousiaste geest heerste. Met de Pauselijke nuntius, mgr. Paolo Giobbe, minister Van Schaik, dë gede puteerden de heren Bolsius en Witten- burg, wethouder Van de Oever namens het gemeentebestuur van 's-Gravenhage en verschillende Kamerleden en leden van Provinciale Staten in haar midden heeft de vergadering vervolgens een te legram, waarin gesproken wordt van oprechte gevoelens va verknochtheid, gezonden* naar de Koningin. Er was een telegram binnengekomen van Z. H. de Paus, welks inhoud wij hiernaast weer geven en in antwoord daarop is een te legram teruggezonden waarin de ge voelens van hoge waardering voor en kinderlijke onderwerping aan Z. H. wor den vertolkt. Met het Introitus uit de Mis van Requiem, gezongen door het» Rustenburger knapenkoor, die met de harmonie „St. Gregorius de Groote" het feestelijke muzikale aandeel van deze middag voor zijn rekening had geno men, werden de overleden werkers van de K. A. B. piëteitvol herdacht. De zeereerw. heer dr. A. A. Olierook heeft een feestrede uitgesproken waar in hij aandacht wijdde aan de toekomst en o.m. opmerkte, dat de K. A. B. de materieële levensvoorwaarden van de arbeider heeft verbeterd, zijn gevoel voor mensenwaarde wakker geschud en zijn godsdienstig-zedelijk peil omhoog Velen zouden meer tevreden en gelukkiger leven, als zij zich om de zaken van anderen éven weinig be- i^kommerden als om hun eigen zaken Bij gelegenheid van het 60-jarig bestaan'van de Katholieke Arbeiders Beweging biedt Z. H. de Paus Zijn vaderlijke gelukwensen aan, aan de Dirigenten van de zo verdienste lijke Arbeiders Beweging, moedigt van ganser harte aan met ijver te volharden in de verovering der Ar beiderswereld en zendt aan Zijne Hoogwaardige Excellentie de Bis schop van Haarlem, aan de President en aan al diegenen die bij deze cere monie aanwezig zijn, Zijn Aposto lische Zegen. (w.g.) MONTIN1, Substituty gevoerd. De beweging heeft in haar godsdienstig-zedelijke taak niet gefaald; de Kerk heeft daarom bij dit jubileum gaarne haar féést klokken willen luiden. Spr. ging dan in op de taak van de Kerk bij het sociale leven. Na betoogd te hebben, dat de Kerk met onverschrokkenheid haar sociale leer aan de wereld predikt noemde dr. Olierook het de grote verdienste van de K. A. B., dat zij, telkens als de roep stem uit het Vaticaan weerklonk, zich getoond heeft de beproefde garde, die in onkreukbare trouw en nooit wan kelende beginselvastheid paraat was om mee te bouwen aan de nieuwe maat schappij Tenslotte wees spr. op het harmonTbch samenwerken der sociale en Katholieke organisaties en sprak hij de beste wensen uit voor de toekomst Tijdeiis het feestdiner heeft minis ter Van Schaik gewezen op de be langrijke plaats die de K. A. B. in het Nederlandse leven inneemt. In zijn jonge jaren heeft spr. de grote invloed en de kracht van een goede arbeidersbeweging leren waarderen. Bij de waardering van het gezin, de levenwekkende kracht van de maat schappij, geeft de K. A. B. zeer ze ker het goede voorbeeld. Spr. hoopte op een verdere uitbouw van de or ganisatie en besloot met de beste wensen. Zaterdagmiddag is in Pulchri Studio een receptie gehouden, waarop naast minister mr. J. R. H. van Schaik, de commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, de algemeen voorzitter van de K. A. B., de heer A. C. de Bruyn, de voorzitter vaa de diocesane middenstandsbond, de heer H. F. van den Brule, de algemeen secretaris van de Algemene R. K. Werkgeversvereniging, en de heer A. H. M. Albregts van hun belangstelling blijk gaven. Verschillende van hen hebben zich in lofwaardige bewoordingen geuit over de activiteit van de K. A. B. in het Bisdom Haarlem en de heer A. C. de Bruyn heeft speciaal opgemerkt, dat de Haarlemse bond de organisatie is welke haar stempel heeft gedrukt op het organisatieleven in Nederland. De Haarlemse Bond heeft zeer veel gedaan voor de Katholieke Arbeidersbeweging. Een belangrijk deel van haar beste krachten is voortgekomen uit deze bond. De voorzitter van het bondsbestuur, de heer J. v. d. Akker, heeft in een kern achtig woord de sprekers bedankt De douane te Singapore heeft een boordwerktuigkundige van de vliegdienst der KLM tussen Batavia-Palembang- Singapore gearresteerd na landing van het betrokken vliegtuig te Singapore. Bij de visitatie ontdekte de douane een hoeveelheid goud en diamanten ter waarde van meer dan een millioen Singapore-dollars. De smokkelarij werd ontdekt, toen de boordmecanicien tracht te, de douaneformaliteiten te ontlopen. De smokkelwaar was verborgen in een speciale smokkelgordel. Na een kruis verhoor van de boordwerktuigkundige, dat vijf uren duurde, kon de politie een Chinees arresteren, die eveneens in de zaak was betrokken. Naar de corres pondent van Aneta te Singapore nog verneemt, was dit een onderdeel van een smokkel-organisatie tussen Java en Sin gapore. Dr. L. J. M. Beel is Zondag per vlieg tuig uit Indonesië naar Nederland ver trokken. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1