Bevin dient Vishinsky van repliek Terugslag van bewaperiings- program op Marshall-plan Shinwell opnieuw enfant terrible Berlijnse kwestie Donderdag voor de Veiligheidsraad Engeland ontving Bevin's rede met veel instemming Renville openlijk geloochend i Elf doden en drie gewonden Twaalf jaar geëist tegen „Keuvel" Toeslag op renten Alleen gevoel van tot ontwapening veiligheid leidt Westelijke mogendheden vragen dringende behandeling r~ Ernstige bezorgdheid te Londen Levensmiddelen worden duurder Tot hoofd en hart v. Ministers van Defensie in Parijs Acties republikeinse troepen duren voort Winterdienfctregeling spoorwegen ALS U.N.O. MISLUKT, VOORTZETTING OP REGIONALE BASIS .Het weer. K Moskou keert de zaken om Meer spijsvetten: 50 gram per week DINSDAG 28 SEPTEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 2426/ VAN WEST-EUROPESE NAAR ATLANTISCHE UNIE Conservatieve bladen verkneukelen zich Verdedigen ministers zelf het Westelijke standpunt? Liever vrede dan president Moskouse reactie Dr. Van Royen spreekt voor V.N. te Parijs CHINEES KINDJE VERKOCHT Voor de prijs van f 50. LANDBOUW-EGALISATIEFONDS Weer enkele verbeteringen ZWARTE HANDEL IN SERVIESGOED BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, \l 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal Wnd. hoofdredacteur: W. Directeur: 3. 3. W. Boerriater. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mimmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 14 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentifin eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. Ernest Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de Algemene Vergadering der V. N. een zeer sombere rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Misschien koesteren wij te hoge verwachtingen van de organisatie der V. N. Indien wjj niet op een we reldbasis kunnen slagen, hetgeen wij hoopten, moeten wij met een regionale basis verder gaan. Wij moeten eensge zind zijn met wie wij eensgezind kun nen zijn en werken met wie wij kunnen werken. Misschien kan juist uit deze regionale samenstelsels die wereldrege ring groeien, waar de mensheid naar verlangt en waar zij reeds zo lang voor geijverd en gestreden heeft." Sprekend over de verklaring inzake ontwapening en controle op de atoom energie, die Vishinsky Zaterdag in de Algemene Vergadering heeft uitgespro ken, zei Bevin o.a., dat, indien „de zwarte furie," de onberekenbare ramp van een atoomoorlog over de wereld zou losbarsten, slechts één mogendheid hiervoor aansprakelijk zou kunnen wor den gesteld, daar deze haar samenwer king weigert bij het beheer en de ont wikkeling „van die grote, nieuwe krachten voor het welzijn van de mensheid." Bevin vroeg zich af, hoe de mogendheden de recente verklaringen van Vishinsky moesten -opvatten en zei, dat de wereld het hun niet kwalijk moest nemen, dat zij achterdochtig zijn. Het Sovjet-voorstel, om in een jaar alle land-, zee- en luchtstrijdkrachten met een derde te verminderen, vond Bevin, alsof aan de Algemene Vergadering werd voorgesteld de rest van de we reld te ontwapenen, terwijl de Sovjet- Unie het stilzwijgen bewaart over haar eigen militaire macht. Verder vroeg Bevin zich af,hoe het komt, dat de commissie voor de atoom energie meent niet langer met succes werkzaam te kunnen zijn. Bevin zag als een eenvoudige oorzaak, dat, hoewel de commissie vaak een zienswijze naar vo ren brengt, die niet over het hoofd ge zien kan worden en die verstandig be sproken zou moeten worden, de min derheid bij deze aangelegenheden ab soluut weigert zich ook maar in het ge ringste opzicht te schikken naar de wensen en verlangens van de meerder heid. „Op de rechten van volken en perso nen wordt direct of indirect een aan slag gepleegd," aldus vervolgde Bevin. „Wij zijn in het defensief. Wij zijn de slachtoffers van de koude oorlog, die uit Moskou tegen ons allen gevoerd wordt. Niet uit eigen verlangen of door eigen fout zijn wij nu gedwongen ons van ons hèrstelwerk af te keren en een deel van onze middelen te gebruiken voor de productie van munitie, die wij practisch opgegeven hadden. Op grond van bittere ervaringen geloven wij, dat alleen een gevoel van veiligheid en ver trouwen tot ontwapening leidt. Daar Vishinsky blijkbaar de tegenoverge stelde mening is toegedaan, moet hij ons eerst maar eens de feiten medede len over de gewapende macht van de Sovjet-Unie. Men zegt ons, dat deze uit minstens drie of vier millioen man schappen bestaat tegenover, naar ik meen, bijna één millioen vóór de oor log. Wij verminderden 'onze legermacht daarentegen zo snel mogelijk tot de si tuatie van vóór de oorlog en moeten dit proces thans stuiten." Bevin verklaarde verder, dat de Be heersraad niet het werk schijnt te ver zetten, dat in het handvest der V. N. voorgeschreven is en de neiging schijnt te hebben „buiten zijn algemene be voegdheid van supervisie te gaan en te trachten dé functies van de besturende autoriteiten over te nemen". Sprekend over de West-Europese TJnie ontkende de Britse minister van Buiten landse Zaken de bewering van Vishins ky, dat deze Unie tegen de Sovjet-rege ring gericht zou zijn. „Ik kan u echter verzekeren", aldus Bevin, „dat beslo ten is een Unie te vormen, die op eigen benen kan staan en haar eigen bevol king kan verdedigen tegen elke agres sie, die tegen haar gericht is." Bevin verklaarde, dat de weigering van de Sovjet-Unie, het verdrag van Byrnes te aanvaarden, de grootste te leurstelling geweest was in de Duitse kwestie. „Wij hadden", aldus Bevin. „anders nooit meer bevreesd behoeven te zijn, dat Duitsland ooit weer tot agressief optreden in staat zou zijn. Gij (Vishinsky) weest dit voorstel echter van de hand. Alle Sovjet-actie logen straft de Sovjet-verklaringen, dat is de moeilijkheid." Toen Bevin zijn rede geëindigd had De bespoediging van gemeenschappe lijke verdedigingsmaatregelen van de vijf landen van het pact van Brussel svas het onderwerp van twee bijeen komsten, die gisteren in Parijs door de Ministers van Defensie van Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Lu xemburg werden gehouden- Behalve de Franse Minister, Paul Ramadier, namen aan de besprekingen deel: Mr. J. W. Schokking, A. V. Alexander, kol. Raoul de Fraiteur en Lambert Schaus, resp. minister van Oorlog van Nederland, Engeland, Bel gië en Luxemburg, De Britse vèrtegenwoordiger, Alexan der, was vergezeld door generaal ma joor sir Leslie Hollis, staf-officier van het ministerie van Oorlog en door de vice-maarschalk van de Britse lucht macht, Edmund C. Hudleston. Deze laatste is tevens lid van Engelands mi litaire delegatie naar de vergadering van militaire staven van de West-Eu ropese Unie. De vergaderingen werden door Ame rikaanse en Canadese militaire waar nemers bijgewoond. Er werd na af loop geen verklaring gepubliceerd. Reuter verneemt uit gewoonlijk be trouwbare bronnen, dat o.m. de kwes tie van de financiering van bewape ningsprograms en territoriale garanties werden besproken. Het nieuwe bewapeningsprogram zal onvermijdelijk zijn terugslag doen ge- (Telefonisch van onze Londense correspondent) De heer Shinwell, die niet slechts mi nister van Oorlog en voorzitter van de Labourpartij is, maar die ook de dis tinctie bezit het enfant terrible te zijn van de Engelse ministerraad, heeft na alle rhetorische ongelukken die hem al- een degradatie in ministeriële rang heb ben bezorgd, wederom kans gezien mu nitie te bezorgen aan zijn politieke te genstanders door zich in een wespennest te steken in verband met de Russische kwestie. In een redevoering wemelend van politieke onhandigheden sprak hij namelijk de afgelopen Zaterdag o.m. met verbijsterende waardering over de „op rechtheid" van Vishinsky in diens rede voor de UNO te Parijs. De „Daily Mail" en de Daily Express van hedenmorgen, beide conservatief, zijn beide lyrisch over deze politieke meevaller en verdiepen zich in specula ties over de schrobbering die minister Attlee hem gisteren gegeven zou hebben tijdens een onderhoud van een uur in Downing-Street 10. „Shinwell weer op het matje?" schreeuwt een dikke kop op de voorpagina van de Express. „Een uit brander?" galmt de Mail eveneens op de voorpagina. voelen op het plan-Marshall, zoals dit door de organisatie der zestien lalden is uitgewerkt, aldus Reuter. Vernomen werd, dat met de V.S. overleg zal wor den gepleegd over de nodige wijzigin gen in het plan met het oog op de be wapening. Wat de territoriale garan ties betreft, verzoeken de Westelijke landen de V.S. en Canada zich meer concreet te verbinden aan de militaire verplichtingen, die krachtens het pact van Brussel worden aangegaan. De nauwere verbinding zou de West-Euro pese Unie in feite veranderen in een Atlantische Unie. De Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schu- man, besprak dit met Bevin en Mar shall, toen zij de vorige week in Parijs bijeenkwamen. Geneihal-majoor A. Eranklin Kibler, leider van de Amerikaanse delegatie in de permanente militaire commissie, die volgens het pact van Brussel werd opgericht, arriveerde Maandagavond uit Washington in Parijs. Vandaag en morgen zullen verdere besprekingen worden gevoerd- kreeg hij een van de grootste ovaties, ooit aan een spreker in de Algemene Vergadering der V.N. gegeven. De Sovjet-delegatie deed niet mee aan het applaus voor Bevin. Toen Bevin zijn rede beëindigd had, liep de Amerikaan se afgevaardigde op hem toe en schudde hem hartelijk de hand. Het merendeel der vertegenwoordi gers van Arabische staten oordeelde zeer ongunstig over Bevin's verklaring aangaande de Palestijnse politiek. Volgens da Chinese afgevaardigde, dr. Tsjang, lid van de Veiligheidsraad, was het een grote rede. Er kwam dui delijk tot uitdrukking, zo zeide hij, hoe de internationale situatie gecompli ceerd is door ideologische conflicten. Een woordvoerder van het Franse ministerie van' Buitenlandse Zaken, gaf als zijn mening, dat de rede van grote allure en weldoordacht was. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, achtte de rede „een schitterende uiteenzetting van de feiten". Marshall en Bevin, de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika en Engeland, begroeten elkaar bij de aankomst in het Palais Chaillot voor de Algemene Vergadering der V.N., die gisteren gehouden werd en waarin Bevin een indrukwekkende rede hield. Vanmiddag zullen Groot-Brittamnië, Frankrijk en de V. S„ gelijkluidende nota's overhandigen aan Trygve Lie, de secretariS-generaal der V. N„ waarin formeel 4e blokkade van Berlijn als eenv bedreiging voor de internationale vrede en veiligheid wordt gekwalificeerd. In hun nota's zullen de Westelijke mogendheden dringende behandeling door de Veiligheidsraad van hun klach ten verzoeken. „Dringend" betekent hier. dat de raad zo spoedig mogelijk bijeen moet komen, waarschijnlijk binnen 48 uur, nadat de secretaris-generaal de formele klacht heeft ontvangen. Waarschijnlijk zalde Berlijnse kwestie dus Donder dag in behandeling komen. Uit officiële Britse bron wordt ver nomen, dat de drie Westelijke minis ters wellicht zullen besluiten, ge bruik te maken van hun recht de zaak persoonlijk te behandelen, wanneer deze voor de Veiligheidsraad wordt gebracht. Verwacht wordt, dat Enge land en Amerika geen recht zullen la ten gelden op het presidentschap van de raad zolang de Berlijnse kwestie aan de orde is. De Brit Cadogan bezet de voorzitterszetel in September. In October is de beurt aan Amerika. Een var» de belangrijkste procedure kwesties die zich zal voordoen is die van de betiteling. Gaat de Veiligheids raad het „conflict" of de „situatie" van Berlijn behandelen? Gaat het om het conflict, dan kunnen de direct belang hebbenden dat z(jn dus Amerika, En geland, Rusland en Frankrijk uitge sleten worden van het vetorecht. De met Engelse vergunning verschij nende Duitse bladen hebben Maandag gemeld, dat maarschalk Sokolofsky, de Russische bevelhebber in Duitsland, naar Moskou is geroepen om te wor den geraadpleegd over de Berlijnse kwestie. James Reston, de Washingtonse cor respondent van de New York Times", schrijft, dat men zich te Washington afvraagt, of de Sovjet-Unie nu met ge weld zal trachten te verkrijgen, wat met onderhandelen niet gelukt is. Hoewel schrijver toegeeft, dat volgens de stafchefs de Sovjets de macht heb ben aan de voorziening van Berlijn door de lucht een einde te maken, wanneer zij maar willen, en zelfs in zèer korte tijd tot de Noordzee en de Atlantische Oceaan door te stoten, legt hij er de nadruk op, dat dit altijd -het geval is geweest sinds het Amerikaanse leger na de oorlog naar huis terugkeerde en dat men te Washington niet gelooft, dat de Sovjets een oorlog zullen riskeren om de Westelijke mogendheden uit Berlijn te krijgen. Men verwacht te Washington in de komende weken veel boze woor- Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen. Later tijdelijke opklaringen. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Morgen overdag koe ler. Zon: &37—18.24; Maan: 1.13—17.35. den over Berlijn, doch geen geweldda dig optreden der Russen: De algemene reactie in de Londense bladen van Maandag is dat het besluit van Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten óm het Berlijnse geschil in de Veiligheidsraad te brengen, een nieuw 'en ernstiger stadium van dit dis puut betekent. Geen der bladen ver trouwt er op dat de V. N. een bevredi gende oplossing zullen bereiken. De Times schrijft in een hoofdartikel: „De besprekingen zjjn niet afgebroken omdat onderhandelingen onmogelijk zijn geworden, doch omdat bij de Wes terse mogendheden niet langer het ver trouwen bestaat dat de Sovjet-regering het ernstig met de onderhandelingen meent. Het zou unfair zijn, te bewe ren dat de Westerse mogendheden be sloten hebben het Berlijnse geschil aan de Veiligheidsraad over fe leggen om dat zij denken dat niets beters kan worden gedaan, doch niemand kan zich over het resultaat optimistisch gevoe len. Truman heeft Zondagavond in San Antonio (Texas) in een ver kiezingsrede verklaard, dat de wereldvrede „belangrijker is dan het feit of hij tot president herko zen zal worden". Hij zei to4 een aantal toehoorders: „Ik wens altijd maar één ding en dat is vrede over de gehele wereld." LONDEN, 28 September. (Telefonisch van onze Londense correspondent) De rede van Bevin is in Engeland met grote instemming en niet zonder enige verrassing ontvangen. De ver rassing heeft betrekking op de om standigheid dat Bevin's papieren gedu rende de korte extra-zitting van het Britse parlement erg gedaald waren door de onhandige, onbeholpen en ver warrende wjjze waarop hjj poogde de Britse buitenlandse politiek uiteen te zetten en te rechtvaardigen. In Parijs echter hervond Bevin zijn beste vorm in de rol waarvoor hij een grote na tuurlijke begaafdheid bezit, de rol van een simpel man sprekend namens sim pele mensen zonder een poging tot subtiliteiten en diplomatieke finesses die hem niet liggen. De inhoud van de rede heeft echter vanzelfsprekend grote bezorgdheid ge wekt in Londen juist door het feit dat Bevin, die zo onwaarschijnlijk lang met het onverstoorbare geduld van de vak verenigingsonderhandelaar volhield dat er een weg te vinden moest zijn tot een modus vivendi met Rusland, nu de man is die ten aanhoren van de hele wereld heeft verklaard dat alle hoop op. samenwerking tussen Rusland en de Westelijke mogendheden moet worden opgegeven. Ofschoon er geen sprake is van pa> niek of oorlogsangst in Londen, erkent men toch, dat de situatie nu veel ern stiger gewprden is. Ook al is men 'niet bereid te spreken in termen van oor logsgevaar, men verheelt zich niet, dat de nieuwe toestand, zoals het heet in het hoofdartikel van de Manchester r I Guardian van hedenmorgen, „veel ge- j gedaan," aldus radio Moskou. vaarlijken en veel meer acuut is" dan het nu beëindigde stadium van ,de ze nuwenoorlog. De hoop op een eindelijke vrede heeft plaats moeten maken voor niet meer dan een hoop Op een precaire wapenstilstand. Het is evenwel de grote verdienste van Bevin een einde ge maakt te hebben aan het luchthartige optimisme van hen, die meehden, dat de Russische politiek werd geïnspireerd door iets anders dan een onwrikbaar doctrinair Marxisme, dat a priori de mogelijkheid van medewerking met het Westen verwerpt. Bevin zelf is in niet geringe mate verantwoordelijk geweest voor die in Engeland zeer verbreide vergissing. Het js van groot belang, dat hij zelf de werkelijkheid heeft onthuld in termen, die door niemand kunnen worden misverstaan. Naar aanleiding van Bevin's rede zegt radio Moskou, dat de rede „veel onjuiste verklaringen bevat". De rede was be doeld om het feit te verdoezelen, dat de Westelijke mogendheden zich tegen de Sovjet-Unie wapenen. Ter staving van dezebewering citeerde radio Mos kou commentaren van Londense bladen, waarin gepleit wordt voor versterking van de militaire kracht van Engeland Radio Moskou voegt er aan toe, dat een basis dient te worden gezocht voor een definitieve regeling met Europa, of zo dit niet mocht lukken voor een duur zame vrede. „Op de duur zou misschien alleen een verenigd Duitsland, vrij van bezettingstroepen en met een onafhan kelijke regering, zulk een basis kunnen verschaffen. Als dit niet lukt zou het noodzakelijk kunnen zijn een nieuwe en definitiever verdeling van Duitsland te overwegen, waarbij iedere schijn van viermogendhedencontröle zou worden opgegeven, doch tevens door iedere par tij een werkelijké concessie zou zijn Dr. J. H. van Royen, de Neder landse ambassadeur in Canada, heeft op de algemene vergadering van de V.N. te Parijs verklaard, dat Neder land nooit had erkend en nog steeds niet kan erkennen de bevoegdheid van de Veiligheidsraad om in Indo nesië tussenbeide te komen, ofschoon het, vorig jaar de diensten van een Commissie voor Goede Diensten had aanvaard. Uiterst verontrustende gebeurte nissen hebben zich de laatste weken voorgedaan binnen de republiek-In- donesia. 'n Hooggeplaatst man onder de leiders van de republiek* heeft openlijk de handtekening geloochend die hij heeft geplaatst onder de Ren- ville-overeenkomst onder de auspi ciën van de Commissie, die de V.N. naar Indonesië heeft gezonden. Hij handelde onder leiding van men sen, die eerst kort geleden naar Indo nesië zijn teruggekeerd, na een verblijf van vele jarèn in een zeer vreemd land, en die geïnspireerd waren door andere motieven dan de wens vrede en onafhankelijkheid in hun land te bren gen. De Nederlandse regering heeft het zeer duidelijk gemaakt, dat zij prompt en doeltreffend zal handelen om buiten landse infiltratie, die leidt tot nieuwe terreur en slachting, te voorkomen. Niettegenstaande de verontrustende ontwikkeling van de laatste weken stelt de Nederlandse regering vertrouwen in de gematigde en constructieve elemen ten in de republiek en doet zij een laat ste poging om, zowel binnen als buiten de republiek, al degenen te verenigen, die bereid zijn mede te werken om die vrijheden te beschermen in het kader van een werkelijk democratische fede ratie.. Een woordvoerder van het republikeinse ministerie van Binnenlandse Zaken te Djocja gaf vandaag een overzicht van de gang van zaken op militair gebied in Oost- Java en in de omgeving van Solo. Hij zeide, dat het plaatselijk bestuur in de omgeving van Walikoekoen en Sarangan weer normaal functionneert, nadat de on ruststokers onder de bevolking zijn ge vlucht. De achtervolging wordt echter voortgezet, evenals in het gebied ten Noor den van Soerakarta. In Blitar in Oost-Java zijn verscheidene personen, die beweerden dat Moeso reeds president geworden was, gearresteerd. Onder leiding van Hermanie veroorzaakten leden van de Pesindo on lusten in Parakan ten Noorden van Ma- gelang. Op 26 September kwamen daar reeds republikeinse troepen. Enkele van de rebellen vluchtten met geplunderde goe deren naar het Noorden. De acties van de republikeinse troepen duren voort, aldus deze woordvoerder. Een Nederlandse woordvoerder heeft verklaard, dat de datum van vertrek Dr. J. H. van Royen spreekt tot de Ver. Naties. van de 32 republikeinse ambtenaren uit Batavia, welke was vastgesteld op 2 October, in verband met de voorbe reidingswerkzaamheden is uitgesteld tot 9 October. Antara meldt, dat de F.D.R. (het demo cratisch volksfront) van Sumatra besloten heeft achter de republikeinse regering te staan en het communisme te bestrijden. Zoals bekend heeft de F.D.R. van Sjari- foeddin op Java met de communisten een fusie aangegaan. Te Batavia is bekertd gemaakt, dat tussen 12 en 18 September by botsingen tussen Nederlanders en In donesiërs op Nederlands bezet ge bied en rond de bestandsgrens 11 Nederlandse militairen zijn gedood en 3 gewond. Een Chinees, inwoner van Buiten zorg, deed aangifte bij de politie, dat zijn drie-jarig dochtertje met de baboe werd vermist. De baboe, die pas vijf dagen bij hem in dienst was, was even weggegaan om een boodschap te doerf en had het meisje meegenomen. Het spoor leidde naar Batavia. Na een ip- tensief onderzoek met medewerking van de Bataviase politie ontdekte men het kind bij een Chinese familie in de Matramanwijk. Het bleek, dat het meis je voor f 50 aan de kinderloze Chinese familie was verkocht. De politie heeft een nader onderzoek ingesteld naar de practijken van de vrouw. De procureur-fiscaal by het Bgz. Gerechtshof te Amsterdam eiste gis teren, in een kort maar fel requisi toir, twaalf jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de politieke rechten voor het leven tegen Piet Rienks, die als „Keuvel" (zyn vrouw als „Klessebes") heeft medegewerkt aan hel N.S.B.-cabaret van Paulus de Ruiter voor de radio. Was dit het enige, dat men hem ten laste had kunnen leggen, dan was Piet Rienks, die voor het Hof een zeer timide indruk maakte, slechts voor het Tribu naal gedagvaard geworden. Maar Piet Rienks was ook lid geweest van het Vrijwilligerslegioen Nederland. De pre sident noemde de aanmeldingsbrief van verdachte een „mallotige corresponden tie vol holle phrasen", daar Piet Rienks wist, dat hij afgekeurd voor de front dienst zou worden en er dus van een „heldendood" helemaal geen sprake kon zijn. „U hebt uw hele leven comedie gespeeld," aldus de president. De zwaarste beschuldiging tegen Piet Rienks betrof echter zijn medewerking aan de arrestatie van Joden in zijn woonplaats Laren. Op een avond waren enige S.D.-ers bij hem gekomen, omdat ze dachten, dat hij Joden verborg (sic!). en bracht hen naar de beruchtste N.S. B.-er in het Gooi: Nijland, hopman van het W.A.-vendel. Op deze Nijland, die vóór Piet Rienks voor het Bijz. Gerechtshof had terecht gestaan maar wiens zaak voor onbe paalde tijd was uitgesteld om nog enige getuigen te kunnen oproepen, had de Gooise illegaliteit een aanslag gepleegd tengevolge waarvan Nijland zwaar ge wond werd. Uit wraak hebben twee SS'ers toen zijn buurman A. M. de Jong vermoord. Nijland wist wel enige adressen* waar Joden verborgen waren. In een pension in de „Leemkuil" te Laren trof men twee Joodse echtparen aan. Een der Joden werd gearresteerd juist toen hij een schuilkamer wilde inyluchten, er- ernstig mishandeld. Een poütie-agent had ook gezien, dat Piet Rienks had meegedaan aan de mishandeling en zijn hond afgestuurd op de mishandelde, die nog gMracht had te vluchten. Piet Rienks ontkende dit ten stelligste. Van de vier gearresteerde Joden wist er één te ontsnappen. De anderen zijn nimmer uit het concentratiekamp terug gekeerd. Ook is Piet Rienks nog be trokken geweest bij hek ophalen van Joodse kinderen. De verdediger, mr. Ovenbos, noemde Piet Rienks een „typische hystericus", die verminderd toerekeningsvatbaar geacht moet worden. Uitspraak 11 October. Woensdagavond 29 September zal lt.- admiraal C. E. L. Helfrich in het radio programma van de Nederlandse Strijd krachten via Hilversum I van 18.30 tot 19 uur in verband met zijn vertrek een afscheidsrede houden tot de gehele ma rine. Op 1 October a.s. zullen twee be langrijke wetten in werking treden n.1. de wet tot aanvulling van renten krachtens de Invaliditeitswet en de wet, houdende regeling tot toe kenning van kinderbijslag aan invalidi- teits-, ouderdoms- en wezenrentetrek kers. Ten gerieve van onze lezers geven wij hieronder in duidelijke vorm en geïllus treerd met enkele voorbeelden de in houd van de eerste wet weer. De aanvulling van renten krachtens de Invaliditeitswet komt hierop neer, dat ieder, die jonger is dan 65 jaar, in Ne derland woont en op grond van de rente- kaart invaliditeitsrente of weduwen- rente geniet, een toeslag ontvangt even groot als het bedrag dezer rente, zonder de toeslag, die thans reeds wordt geno ten. Iemand, die thans, 5 per week aan rente ontvangt met een toeslag van 2.50 per week, zal van 1 October 1948 af 10 ontvangen, dus 2.50 meer dan hij thans ontvangt, omdat de verhoging van 100 pet. slechts Berekend wordt over het rentebedrag plus de thans geldende toe slag. I Behalve deze verhoging wordt een gezinstoeslag gegeven van 35 per maand als de rentetrekker is: 1. een gehuwde man; 2. een gehuwd geweest zijnde man of Piet Rienks hielp hen gauw uit de droom' vrouw, wiens (wier) gezin één of meer kinderen beneden de 16 jaar en/of schoolgaande kinderen van 1621 jaar telt; 3. een weduwe, die een gezin heeft als onder 2 bedoeld. Ook deze gezinstoeslag wordt slechts verleend, indien de rente trekker jonger is dan 65 jaar en in Ne derland woont. De volgende beperkende bepaling is daarbij van belang. Er zijn personen, die naast een invali diteitsrente op grond van hun rentekaart tevens wegens gehele of gedeeltelijke ongeschiktheid tot werken in het bezit zijn van een rente krachtens een der Ongevallenwetten. Dan geldt het vol gende: Is de invaliditeitsrentetrekker tegelijk in het genot van een rente op grond van de bepalingen vanéén der drie Ongeval lenwetten, Land- en Tuinbouw- en Zee- Ongevallenwet dus inbe-repen, voor een ongeval, hem overkomen vóór 1 Januari 1947, dan wordt de gezinstoeslag slechts verleend, indien en voor zover die toe slag het bedrag der ongevallenrente overtreft. Is het ongeval hem overkomen né 31 December 1946. dan bestaat geen recht op gezinstoeslag. Heeft de invalidi teitsrentetrekker, dus naast de invalidi teitsrente, ook nog een ongevallenrente van ƒ30 per maand tengevolge van een ongeval, dat plaats vond vóór 1 Januari 1947, dan ontvangt men een gezinstoeslag van 5 per maand. Is de ongeval len- rente ƒ35 per maand of hoger, dan ont vangt men geen gezinstoeslag. Alleen personen, die 'n het bezit zijn van: 1. een invaliditeitsrente op grond van op de rentekaart geplakte zegels; 2. een weduwenrente op grond van op de rentekaart geplakte zegels en voldoen aan bovenstaande voorwaarden, komen voor deze aanvulling in aanmerking. Op de tweede belangrijke wet, n.1. die, welke de toekenning regelt van kinder bijslag aan invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekker, hopen wij morgen terug te komen. In de Memorie van Toelichting op de begroting van het Landbouw-egalisatiefonds voor 1949 wordt o.m. opgemerkt, dat de begroting, zoals deze thans wordt inge diend, in het algemeen is gebaseerd op de voorziening zoals deze thans is, behoudens de wijzigingen in distributie en prijsrege lingen. Ingevolge de tot voor ko^ bestaande distributieregeling voor meel- en bloem- prOducten kon de consument over een kwantum groot en klein wittebrood met 80% uitmaling beschikken, zij het dat hiervoor een hogere prijs moest worden betaald. Dit stelsel is thans verder uitge- breid. Voor de grondstof voor het wittebrood zal een hogere prijs in rekening worden gebracht dan tot dusverre het geval was. Aangenomen kan worden, dat dit brood dienovereenkomstig in prijs zal stijgen. Van een beheersing van deze prijs zal wor den afgezien. De prijs van het normale brood zal ongewijzigd blijven. De ln deze begroting opgenomen hoe veelheid suiker komt naar schatting over een met een verbruik, dat, indien er geen distributie zon zijn, ten hoogste opgenomen zou worden, temeer indien nog rekening wordt gehouden met de in deze begroting verwerkte afschaffing van de subsidie op dit artikel, welke thans nog ongeveer 15 cent per kg. bedraagt. Prijsstijgingen zul len zich ook voordoen bij: varkensvlees, boter, bak- en braadvet, spijsoliën en zeep. Door verhoging van de huidenprijzen zal het mogelijk zijn tot een daarmee overeenkomstige verlaging van de sub sidie op rundvlees te komen, zodat rundvlees geen prijsstijging te zien zal geven. Het voornemen bestaat de te distribueren hoeveelheden spijsvet ten te verhogen met 50 gram per week. Het nadelig saldo op de aan- en verkoop De grootste droefheid komt in uw leven op de dag, waarop gij moet be kennen, dat het zo geheel anders had kunnen zijn. DE TOESTAND OP JAVA VOLGENS DE OFFICIiLE GEGEVENS JAVA ZEE Cnenbon -•Bondoen MAD O ERA Semorong ekoboem i^l^zzPoerbofinggo odjokerto Nederl. gebied I I Republiek INDISCHE OCEAAN CARTO- c=£> Rep. offensief fegen Comm. Richting infiltratie gTuj Haarden v.verzet (zwervende benden) O Grot» concentraties v Rep benden van suiker wordt geraamd op f 2.500.000. Aangezien de binnenlandse suikerproduc tie niet geheel voldoende is voor het te verwachten verbruik, dient nog ca. 70.000 kg. suiker te worden geïmporteerd. Ge rekend is op een invoer van 20.000 ton vlees zonder been. Als bijdrage aan het bedrijfschap voor Zuivel in verband met de consumptiemelk- voorziening grote bevolkingscentra is op genomen f 12.000.000. als kosten van de consumptiemelkvoorziening f 9500.000 en als bijdrage aan het Bedrijfschap voor Zuivel voor de kosten, verbonden aan de toeslag op de melkprijs aan veehouder» f 165.000.000. De melkprijstoeslag kan ten opzichte van vorige jaren lager worden geraamd, als gevolg van de voorgenomen verhoging van (Je consumentenprijs van boter. De winterdienst bij de N.S. gaat 3 October in met enkele verbeteringen, waarvan de voornaamste is, dat Amster damUtrecht weer electriseh wordt, dat wil zeggen, dat de twee-uurdienst Am sterdamArnhem met electrische treinen gereden wordt, de twee-uurdienst Am sterdamEindhoven met electrische loco motieven. Bovendien wordt de stopdienst ArnhemUtrecht naar Amsterdam doorgetrokken, hetgeen op het baanvak Amsterdam—Utrecht op de spitsuren een halfuurdienst oplevert Bovendien worden op het baanvak ArnhemNijmegen weer electrische treinen ingelegd, maar dat zijn er slechts een viertal per dag. Een verbetering in de verbindingen met Nijmegen kan men het overigens bezwaarlijk noemen, om dat het stoptreinen AmsterdamArnhem zyn, die doorgetrokken worden, terwyl de sneltreinverbindingen met Nijmegen gèheel vervallen. Aansluitingen op dé sneltreinverbindingen in Arnhem blijven gehandhaafd en worden zelfs uitgebreid. Verder zijn er nog incidentele verbe teringen. Tilburg krijgt b.v. nu do*> bindingen met het Noorden, Utrecht- Leiden wordt een gave uurdienst, HLi- versum—Utrecht een gave half uur- dienst. Naar wij van de persdienst van het ministerie van Economische Zaken ver- neSnen, werden op de weekmarkten te Goes, Rotterdam, Haarlem, Leiden, Groenlo en Den Haag door de prijsbe- heersingsambtenaren overtredingen ach terhaald op het gebied van de handel in serviesgoed. De tegen normale prijzen van de fabrieken gekochte artikelen werden tegen te hoge prijzen aan de detailhandel verkocht, welke op zijn beurt aan marktkooplieden leverde, uiteraard veel te duur. Grote partijen handelswaar werden dan ook in beslag genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1