EUROPA MOET ZICH VERENIGEN OF TEN ONDERGAAN Permanent internationaal commando voor de Vijf Landen Belgische Liberalen voelen weinig voor volksraadpleging Over terugkeer van de Koning i m m Poos en Slagter actief bij England-Spiel betrokken Ongewenst mJ Beroep van Spaak op de Sovjet-Unie Verenigde Naties staan voor volledige mislukking u Instemming in Engeland Opperste leiding bij ministers van Defensie Verdienstmedaille was niet met stilzitten verdiend ALBANIË, HERMETISCH GESLOTEN POLITIESTAAT Pro-Cominform enclave in Tito-land Kinderbijslag aan rentetrekkers Oud-minister Fiévez in Commissie van Negen Zelfs geen minimum aan goede wil Dr. BEEL WEER IN ONS LAND MEER TEXTIELPUNTEN BIJ HUWELIJK Opmars naar Madioen C.V.P. staat voor dilemma SLIEP MEN DAN IN ENGELAND? Tot hoofd en hart Eerder terug dan de bedoeling was .Het weer. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 72ste JAARGANG No. 24268 SCHUMAN: vrezen De rand van Defensie Montgomery of generaal Juin mogelijk voorzitter Spaak: Rusland, wij Communistisch appèl Aanval op gevangenis LUCHTLIJN NAAR SHANGHAI Eerste toestel gestart Hongerwinter te verwachten Partisanen in de bergen n „Lucky Star" vermist V,. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIS; SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 - Postgiro 143480 ABONNEMENTSPRIJS 34 cents per week, f 1.47 per maand, f 4.42 per kwartaal. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. Directeur: 5. 3. W. Boerrioter. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfHtmetef- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentifin eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. e In zijn lang niet mals antwoord op de redevoering, die Vishinsky Zaterdag heeft uitgesproken, verzocht Spaak de Sovjet- Unie geen gecompliceerde uitleg voor de politiek der Westerse landen te zoeken. Het is duidelijk vrees. Het is vrees voor u. Het is vrees voor uw regering en vrees voor uw politiek. Het is niet de vrees van eenlafaard. Het is de vrees van iemand die vooruit kan kijken en die de tragedie vreest die ons misschien in de toekomst te wachten staat. Als velé van zijn voorgangers meende (Telefonisch van onze Condense correspondent) Londen, 29 September. De vorming van een permanente raad van defensie voor het Westelijk Ver bond is te Londen met instemming be groet als een belangrijke vooruitgang met betrekking tot de coördinatie en versterking van de West-Europese defen sie. Men meent dat deze laatste stap de weg opent voor Amerikaanse hulp bij de defensieplannen van West-Europa, welke laatste een nadelige invloed drei gen te zullen hebben op het Europese herstelprogram. De verwachting is dat zowel Bevin in Parijs als Cripps in Washington persoonlijk stappen zqllen ondernemen om de Amerikaanse rege ring op de hoogte te stellen van de eco nomische gevolgen van een herbewape ningsprogram. Er worden hier twee namtn genoemd voor het voorzitterschap van de nieuwe permanente raad en wel veldmaarschalk Montgomery en generaal Juin, welke laatste opperbevelhebber is van de Franse garnizoenen in Marokko. Officieel wordt medegedeeld, dat oud-minister A. H. J. L. Fiévez Is be noemd tot lid van de Commissie van Negen voor Indonesië, in de plaats van dr. L. J. M. Beel, thans gedelegeerde van het Opperbestuur in Indonesië. ook Spaak dat de Sovjet-Unie de V. N. aan de rand van volkomen mislukking heeft gebracht. De klacht van Vishinsky, dat Ameri kaanse kranten tekeningen hebben afge drukt, waarop de afstand tussen Ameri kaanse luchtbases en Moskou wordt» aan gegeven. vond 'Spaak kinderachtig. „Wil de heer Vishinsky beweren, dat de gene rale staf van de Sovjet-Unie nog nooit de afstand door de lucht tussen Moskou en Londen heeft uitgerekend?" vroeg de Belg. De Russen, zeide hij, beschuldigen de anderen van imperialisme, doch, zo voegde Spaak hier aan toe, er is Slechts één grote mogendheid, die door de oorlog haar ge bied heeft uitgebreid dat is de Sovjet- Unie. De minister gaf dan een opsomming van de gebieden in Finland, Polen, Roe menië en Japan, welke door de R issen geannexeerd zijn. Spaak noemde dan de redenen, waarom Kobert Schuman en Spaak hebben giéteren beide een grote redevoering gehouden waarin zij Rusland aanklaagden en Europa en de wereld tot grotere eensgezindheid aanspoorden. „Europa moet zich verenigen ofjAen ondergaan," zei de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Spaak beschuldigde de Sovjet-Unie ervan dat zij in alle Westerse landen vijfde colonnes had, waarbij Hitler's vijfde colonnes op padvindersorganisaties leken. „Roosevelt sprak indertijd van de vier vrijheden," zo merkte de Bel gische afgevaardigde op: „de eerste vrijheid is de vrijheid van vrees." Spaak deed een hartstochtelijk beroep op Rusland om samenwerking teneinde deze vrijheid opn^uw te waarborgen. De agenda-commissie van de Assem- blée der V. N. heeft gisteren eenstem mig besloten om volledig debat te re commanderen over Ruslands voorstel betreffende het onmiddellijk verbod van atoomwapens en het besnoeien van de bewapening der grote vijf met een der de. Het besluit om aan te bevelen dit voorstel op de agenda te plaatsen, be tekent uiteraard niet dat de 14 leden der commissie homogeen accoord gaan met de doelstellingen van het voorstel. Bulgarije heeft gisteren de Veilig heidsraad verzocht de behandeling uit te stellen van zijn verzoek om toelating als lid van de Verenigde Naties. Hon garije heeft verzocht als lid te worden toegelaten. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, die na de Ca nadese minister-president Mackenzie King aan het woord kwam, lanceerde gisterochtend de waarschuwing, dat de Verenigde Naties zich op de rand van volledige mislukking bevonden en be schuldigde Rusland ervan, zijn toe vlucht genomen te hebben tot een „daad van geweld" door Berlijn te blokkeren. Hij verklaarde, dat „de Russen zelfs niet 'n minimum aan goede wil getoond hadden" óm een vier-mogendhedencon- tröle voor Berlijn of Duitsland uit te werken. - Evenals Mackenzie King verklaarde Schuman, dat de Verenigde Naties ge faald hadden en zich thans op een kruis punt van wegen bevinden. De weg die thans voor ons ligt, aldus de Franse mi nister, leidt ofwel tot succes of tot vol ledige mislukking. Schuman zei, dat het mislukken van de Verenigde Naties het gevolg was van de splitsing van de wereld in twee ideo logische blokken en van het „te veelvul- «is gcbruilc van iief *veto door Husiand. Schuman verwees eveneens naar het plan, dat Frankrijk na aan het hart ligt: de Europese federatie. Hij waarschuwde, dat Europa zich moet verenigen om te kunnen leven en deed opnieuw een beroep op de rege ringen om tot snelle actie over te gaan. Evenals Mackenzie King zei Schuman: „De Ver. Naties moeten universeel zijn of zullen mislukken." Hij verweet Rus land de toelating van nieuwe leden te blokkeren door een veto. Schuman stel de vast, dat Duitsland thans in tweeën vgrdeeld is en sprak de .waarschuwing uit, dat een hernieuwd Duitsland zijn plaats móet gaan innemen in een demo cratisch Europa. De Franse minister besloöt met te zeg gen: „Wij leven in een tijdperk van grote economische eenheden en uitge breide politieke overeenkomsten. Europa moet zich verenigen om te blijven le ven." Aan het slot van zijn rede werd Schuman met een kort, doch krachtig applaus begroet. het Westen Rusland vreest: Wij vrezen a, omdat /uw buitenlandse politiek thans ver meteler en meer ambitieus is dan die van de as-unogendheden. We vrezen u wegens uw politiek in deze Assemblée. Wij vrezen u door de wijze, waarop gij het veto-recht gebruikt en misbruikt. Wij vrezen u om dat gij u als kampioen opwerpt van de nationale souvereiniteit. Wij vrezen u om dat gij altijd hebt geweigerd om met de V. N. samen te werken, wanneer zij aan bevelingen deed tegen 'uw wil. We vrezen u omdat gij maakt dat wij onze veiligheid niet binnen het raam van deze organisatie gaan zoeken, doch binnen dat van andere organisaties. Wij vrezen u, omdat gij in ieder land dat hier vertegenwoordigd is, vijfde colonnes hebt, waarbij vergeleken dn organisaties van Hitier slechts padvin ders-organisaties waren. Wij vrezen u om dat er geen enkel punt in de wereld is waar de hier vertegenwoordigde regerin gen geen moeilijkheden vinden en waar deze moeilijkheden niet door u worden aangemoedigd. President Roosevelt noemde gedurende de oorlog vier vrijheden. Een was de vrij heid van vrees. Ik moet toegeven dat toen de redevoering van Roosevelt werd uit gesproken ik er niet de volle diepte van begreep. Doch enige jaren later, nu de derde Assemblée bijeen is, weet ik welk een onmetelijke dienst aan de wereld be wezen zou worden, indien wij eens en voor altijd van vrees bevrijd werden. Spaak sprak met grote nadruk en grote emotie. Na de Sovjet-Unie te hebben ge vraagd om samenwerking, waarschuwde de Belg er tegen, dat men hier zou trach ten te veel te doen. Spaak, die volledig doordrongen is van de beperkende wer king der V. N., zeide dat men er naar moet streven om zekere problemen op te lossen. Men moet beginnen met compro miseren. Men kan niet tot overeenstem ming komen als men zo verschillend is en niet probeert een gemeenschappelijke taal te vindén. Evenals de Britse minister van Buiten landse Zaken, Emest Bevin, gisteren, schreef Mackenzie King in feite de Ver. Naties af als een mislukking en juichte de naties toe, die veiligheid zochten „op een minder universele basisdoor middel van regionale organisatie. De ministers van defensie van de vijf landen der Westelijke Unie hebben gis teren besloten een permanent inter nationaal commando in te stellen om de verdediging van hun gebied voor te bereiden. Als besluit van de conferentie van twee dagen in het Franse ministerie van oorlog, waarbij waarnemers uit de Ver. Staten en Canada aanwezig wa len, hebben de Britse, Franse, Neder landse, Belgische en Luxemburgse mi nisters piecixug bekrachtigd een poli tiek van gemeenschappelijke verdedi ging in het kader van het ViJfmogend- heden-verdrag van Brussel te voeren. Het permanente commando heeft tot taak deze politiek uit te voeren en een coördinatie tot stand te brengen voor de productie en de verkrijging van het materiaal, bestemd voor hun gestandaar diseerde en militaire apparatuur, aldus zegt het communiqué, dat uitgegeven werd. De ministers hebben de rapporten over deze standaardisering, die inge diend waren door de stafchefs van de vijf deelnemende landen, bestudeerd. Het permanente int. commando, aldus besloten de ministers, zal vertegenwoor digers van de staven voor leger, ma rine en luchtmacht omvatten. Het commando gaat, onder een permanente militaire president, de tactische en technische problemen bestuderen voor de verdediging van West-Eurooa. Het communiqué gebruikt niet de term „eenheidscommando", welks vor- Gisteravond elf uur arriveerde met het lijnvliegtuig^uit Batavia dr. L. J. .M. Beel, gedelegeerde van het Opperbe stuur, op Schiphol. Dr. Beel, die er op gewekt uitzag, kon de verzamelde journalisten» slechts een korte verkla ring geven. Hij zeide eerder in Neder land te zijn teruggekeerd dan oorspron kelijk de bedoeling was geweest, als gevolg van de ontwikkeling der situa tie in Indonesië, welke hij met grote belangstelling en bezorgdheid heeft ge volgd. Dr. Beel zal in Den Haag be sprekingen voeren met de regering en van deze besprekingen zal afhangen, wanneer hij naar Batavia zal terug keren. Hij werd op het vliegveld bij zijn aankomst begroet door de minister van Ovarzeese Gebiedsdelen, mr. E. M. J. A. Sassen, mr. J. Visser, chef-proto col en de heer H. Hermans, secretaris van de minister-president. ming, naar men dacht, in het voorne men lag. Wel werd te kennen gegeven, dat zowel de bewapening als de oplei ding gestandaardiseerd zullen worden. Het internationale commando zal functionneren onder de opperste lei- ding van de vijf ministers van defensie, die het defensie-comité van de Weste lijke Unie zullen vormen. Volgens de „New York Times" zal het plan tot militaire hulp voor West-Euro pa in het Kader van het Europees her stelprogram op de 81ste zitting van het Amerikaanse Congress in Januari ais één van de eerste punten besproken worden. Het Centraal Distributiekantoor'deelt mede, dat zij, die op of na 1 October a.s. een aanvrage om textielpunten indienen in verband met huwelijk 100 punten zullen /ontvangen. Vóór 1 Oc tober ingediende; aanvragen worden nog volgens de oude richtlijn behan deld. De textielpositie laat niet toe aan bovenbedoelde maatregel terug werkende kracht te verlenen. Volgens het laatste legèroverzicht van een militaire woordvoerder te Djocja, aldus meldt Antara, zijn de re publikeinse troepen Madioen aan één zijde tot op 50 kilometer genaderd. Voorts werd Sidohardjo veroverd, 30 kilometer ten Zuiden van Madioen tus sen Wonogiri en Ponorogo gelegen. In het Westen bereikten de republikeinse troepen Ngawi, terwijl om Maagelan, 25 kilometer ten Westen van Madioen, de botsingen voortduren. Tijdens gevech ten te Sidohardjo sneuvelde een officier van de T.N.I. Volgens deze woordvoerder is bij de arrestatie van aanhangers van Moeso te Djocja een document gevonden, waaruit blijkt, dat enkele hooggeplaat ste regeringspersonen bij de opstand betrokken waren en dat hef plan was, Madioen tot centrum voor een langdu rige guerilla te maken. De onder communistische contróle staande radio Madioen zona vandaag een appèl uit van de Indonesische commu nistische partij, waarin de nationalisti sche leiders in geheel Azië in scherpe bewoordingen werden uitgemaakt voor Anglo-Amerikaans imperialistische agen ten. Het deed een beroep op de arbei ders binnen de republiek om in opstand te komen en in staking te gaan tegen de huidige regering. Voorts op de landbouwers, de jeugd, de vrouwen en de progressieve soldaten om „gewapend verzet te plegen tegen de regering, Soe- karno en Hatta, die thans openlijke ver raders van het volk zijn en kapitalis tische agenten." Volgens Antara heeft een gewapende bende/ zich gisteren toegang verschaft tot de gevangenis te Modjoranoe, 8 kilo meter van Bodjonegoro, 36 gevangenen laten ontsnappen, 9 bewakers ontvoerd en vee van de bevolking ter plaatse meegevoerd. De bende wordt door mili tairen achtervolgd. Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking en overwe gend droog weer. In het Zuid-Oosten van het land tijdelijk zwakke, overiv gens meest matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.3818.21; Maan: 2.46—11.53. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Brussel, 29 September. Vroeger dan verwacht werd, heeft het liberale dagblad „La Dernière Heure" gisteren het rapport gepubliceerd van de speciale commissie van de liberale partij aangaande de koningskwestie. Aangezien de liberalen, zoals wij al eer der schreven, op de wip zitten bij de a.s. stemming over de volksraadpleging, is het van belang hun standpunt te ken nen. Het bevat overigens op zichzelf wei nig nieuws, maar het zegt uitdrukkelijk d»t ofschoon er op dit punt verdeeld heid in de partij bestaat, de voorstan ders van een volksraadpleging tever geefs zouden hopen op een voldoende meerderheid by de liberale parlemen taire groepen. Voor het overige stelt de party voor, dat een politieke parlemen taire commissie zal worden benoemd, die belast is met het onderzoek van de koningskwestie, zodat het parlement zich te eniger tyd met volstrekte en volledige kennis van de feiten zou kun nen uitspreken. Uit dit rapport kan men afleiden, dat de volksraadpleging in het parlement weinig kans van slagen heett. In dat geval zullen de socialisten zich niet uit de regering terugtrekken en maakt Spaak een grote kans ook deze moeilijkheden weer te overleven, tenzij ditmaal de CVP het op zou geven. Er zijn in die richting stemmen opgegaan tijdens de eveneens gisteren gehouden vergadering van de senaatsgroep der katholieke partij. Daartegenover staat President Juan D. Péron en zijn echtgenote Evita, op de dag, dat het complot tegen de Argentijnse dictator ontmaskerd werd. Een Amerikaan werd beschuldigd. Er was opschudding in Buenos-Aires die dag. echter, dat de voorzitter van de partij, oud-minister De Schrijver, in een zeer opmerkelijke redevoering dezer dagen te kennen heeft gegeven, dat de partij bij het niet slagen van het voorstel tot volksraadpleging eenvoudig de momen tele onmogelijkheid zal kunnen consta teren om op deze wijze tot een oplossing te geraken. In dat geval zouden de ka tholieken het feit eenvoudig accepteren en wat men zou kunnen noemen over gaan tot de orde van de dag, m.a.w. men zou de regering Spaak blijven steunen, die immers alleen maar de verplichting op zich heeft genomen de oplossing van de kwestie tussen de verschillende par tijen te bevorderen en niet de konings kwestie inderdaad op te lossen. Er zou dus geen breuk zijn van het pact, dat socialisten en katholieken in het hui dige kabinet verbindt en dit zou dan ook zijn werkzaamheden kunnen voort zetten. In Parijs zijn demonstraties tegen de stijging van de kosten van levensonder houd aan de orde van de dag. Een grote groep oorlogsveteranen hield dezer dagen een demonstratie op de Place de VOpéra en wilde optrekken naar het ministerie van Financiënwat door de politie met veel moeite kon worden verhinderd. (Van onz< Haagse redactje) In de middagzitting van Dinsdag is bij de zaak-PoosS!r;ter het Eng- land-Spiel ter sprake gekomen. Ont hullingen zyn er niet geweest en de befaamde zaak is dus ook nu weer niet uit de doeken gedaan. Zal dit overigens ooit gesehieden? De komst van Joseph Schreieder, de Kriminal- direktor, bracht enige spanning in de zitting, die saai en monotoon was ge worden door het herhaalde voor lezen van verklaringen van slacht offers van de verdachten. Schreieder, ook nu weer in bruine battle-dress, is in' het begin niet zo vlot met z'n verklaringen als bij andere pro cessen. Hij moet eerst enige moeite doen zich in de zaak in te leven, maar wan neer hij weer midden in zijn E.-Spiel zit, werkt de machine van zijn geheugen feilloos. Hij vertelt van de onderschei ding, die Poos en Slagter te beurt was gevallen en die hun op een feestavondje ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van het England-Spiel was uitgereikt: de Verdienstmedaille. Die hadden zij niet met stilzitten verdiend: 'bij de ontvangst van de gedropte agenten, mogelijk ge maakt door de verschillende radio-ver- bindingen van Schreieder met Engeland, waren Poos en Slagter practisch de hoofdpersonen. Zij hadden goed hun best gedaan, al was er één keer, bij een arrestatie te Utrecht, achterdocht ge rezen in Scheieder's sahrandere hoofd. Maar in het algemeen waren deze man nen, dié ka: ïeraadschap =lijk met de Duitsers omgingen, zeer bruikMRar. Ook bij de verhoren deden zij dapper mee. Of verdachten bij de ontvangst van Beatrix Terwindt op de Drentse heide op 12 Februari 1943 tegenwoordig wa ren geweest, kon de Duitse politieman echter niet met zekerheid zeggen. Zij waren regelmatig bij dergelijke drop pings en Schreieder had nóg tegen Poos gezegd, zich tegenover een dame als.ca valier 'te gedragen, maar daar mej. Ter- windt's komst al enkele malen uitge steld was wat Schreieder precies wist is het mogelijk, dat zij anderen deze eerste vrouwelijke Hollandse agent hadden laten opwadhten.» Beatrix Terwindt kan ook niet met zekerheid zeggen of verdachten aanwe zig waren. „Het is al zo lang geleden en ik heb daarna zo veel meegemaakt. Poos en Slagter verklaren, dat zij niet bij deze ontvangst aanwezig waren. „Rond" is deze zaak dus niet, maar het staat toch wel vast, dat beide verdach ten in het E.-Spiel een belangrijke ver radersrol speelden. Mej. Terwindt vertelt nog eens in sobere bewoordingen van haar beleve nissen in deze winderige nacht. Het sleutelwoord klopte, de ontvangst was volgens den verwachtingen. Zij had haar wapen afgegeven en toen was ze mee genomen naar een schuur, waar Duit sers gereed stonden. Daarna kwam het verhoor door Schreieder te Driebergen, Haaren en in de concentratiekampen in DuitslandSchreieder knikt, buigt en is heel voorkomend tegenover mej. Terwindt. s De uitgezonden agent H. Louwers was ook gegrepen door het ontvangst comité. Hy seinde voor de Duitsers naar Engeland, doch op zo'n manier, dat de mensen, die de boodschappen in Enge land ontvingen, moesten bemerken, dat er iets niet in orde was. „De Engelsen hebben het moeten we ten," aldus Louwers. „Of ze zaten te slapen" merkt de president nuchter op. „Maar dan moet er toch een Engels tegenspel geweest zyn", aldus de pro cureur-fiscaal, mr. De Gruyter. Over deze belangrijke kwestie wordt dan niet meer gesproken. Het England- Spiel is hiermede dus weer op een dood spoor gekomen. Zal de parlementaire enquête-commissie er meer over kun nen mededelen? Bij de ingekomen brieven was er ten slotte één waarin wordt opgemerkt, dat Frans Goedhart (Pieter 't Hoen) na zijn arrestatie op het Scheveningse strand, van waar hij naar Engeland zou over steken, namen genoemd zou hebben van medewerkers aan Het Parool (De Vrijheid), waardoor een groot deel van de Parool-groep is opgerold. Verschil lenden zijn gefusilleerd. Zonder de. geringste begeleidende plichtplegingen is gisteravond om half tien het eerste Indonesië-vliegtuig van de K.L.M., dat aansluiting geeft op Shanghai ep dat daarmee de laatste schakel van „de ring om de aarde" legt, vertrokken. Slechts een (zwijgend) ge zelschap van hoge K.L.M.-functionaris- sen, onder wie de directeur H. Martin, sloeg het vertrek gade. De enige merk waardigheid van deze vlucht bestemd hierin dat zich onder de passagiers een zestal Spaanse Jesuïeten en acht, even eens Spaanse, Zusters Carmelietessen bevonden, die in China een nieuwe Missie gaan stichten. Een ooggetuige, die enige tjjd in de Albanese hoofdstad Tirana heeft doorge bracht, vertelde in Belgrado aan een correspondent van Associated Press, dat Albanië gebukt gaat onder een politieke en economische crisis, dat het volk een hongerwinter tegemoet gaat endat het gehele land bekneld ligt in de greep van militairen en politie, die een 'net van veiligheidsmaatregelen ontwor pen hebben, dat door niemand doorbroken kan worden. In de rest van het land 16.000 vier kante kilometer bestaande uit hoge bergtoppen en ravijnen, heersen zulke strenge militaire veiligheidsmaatregelen, dat Albanië thans een nog onbekender en mysterieuzer land is dan het in het verleden reeds was. Volgens betrouwbare in Tirana binnen gekomen berichten is deze stalen band van voorzorgsmaatregelen nog verdub beld over een breedte van 35 kilometer in dat deel van het land, dat aan Joego slavië grenst. De reden hiervoor is de scheuring, die heeft plaatsgevonden tussen Albanië en Joegoslavië, het land van maarschalk Tito. Nu al bijna drie jaar lang komen ei geen berichten uit het land, behalve het nieuws van het door de regering gecon troleerde Albanese telegraafagentschap De mededelingen van bovengenoemde persoon, wiens identiteit niet nader ont huld kan worden, kloppen punt voor punt met onofficiële en onbevestigde ge ruchten, die in Belgrado doorgedrongen zijn, en zijn betrouwbaar. Talrijke Joegoslaviërs, die, tot aan de scheuring, technische en militaire advi seurs in Albanië waren, berichtten na hun terugkeer aan hun regering, dat er in Albanië heftige meningsverschillen waren over het punt Tito-Cominform De eerste daad der Albanezen was de arrestatie en het trachten neer te schie ten van zeven parlementsleden allen op dezelfde dag wegens het afwijken van het standpunt van president Colgen Enver Hoxhas. Deze is pro-Cominform. Sindsdien moet, volgens de berichten, elk lid en elke ambtenaar van de re gering een beëdigde verklaring afleggen, dat hij pro-Cominform is en een te genstander is van Tito, de vroegere hel pende hand van Albanië. Behalve zorgvuldig uitgelezen commu nistische vertegenwoordigers hit nabu rige landen, mag geen enkele vreem deling de omgeving van Tirana ver laten. Men mag zelfs niet naar de kust gaan. Er zijn ook hardnekkige berichten, die natuurlijk niet bevestigd kunnen worden, dat zich guerillabenden op houden in de bergen in het Noorden en het Oosten, die,het armzalig uitgeruste JOEGOSLAVI leger van president Hoxhas heel wat moeilijkheden veroorzaken. Men zegt, dat sommigen van. deze wilde bergvechters vóór maarschalk Tito en hervatting van de betrekkingen met Joegoslavië zijn. Volgens de geruchten zouden Joego slaviërs langs de grens deze guerilla- strijders van, lichte wapens voorzien hebben, doch dit wordt door de Joego slavische autoriteiten met kraaht ttegen- gesproken. Bovendien is er* ook nog het steeds moeilijker wordende probleem der Griekse partisanen, die hun toevlucht in Albanië komen zoeken. In een land, waar de meeste inwoners slechts een karig rantsoen genieten en geen kleren genoeg voor zichzelf hebben, betekent deze invasie van Markos-soldaten een zeer zware belasting. Er is een steeds groeiende onenigheid tussen hen, die Tito prefereren, én zij, die de'voorkeur geven aan de Russische lijn. Honderden mensen zijn gearresteerd, noder'wie een aantal vooraanastaande journalisten. Sommige agenten, die naar Joegoslavië gezonden worden, weigeren terug te gaan. Ter bekroning van dit alles is president Enver Hoxhas het volkomen oneens met zijn minister van binnenlandse zaken Kochi over het Griekse probleem. De Albanese leiders hebben besloten zich aan Ruslands zijde te scharen. Zij hebben be sloten om de politieke lijn van Moskou te vol gen en Tito te veroor delen. Maar hierdoor hebben zij zich volko men afgesloten van de rest van Europa. De enige weg, die nog open is, is de zee. Driekwart van het land grenst aan Joegoslavië en de rest aan het vijandelijke Griekenland. Nog een tweede belangrijke wet zal 1 October a.s. in werking treden. Behandelden wij gisteren de in houd van de wet tot aanvulling van renten krachtens de Invaliditeitswet, vandaag zullen wij de inhoud van de wet betreffende de regeling tot toeken ning van kinderbijslag aan invali- diteits-, ouderdoms- en wezenrentetrek kers zo duidelijk mogelijk weergeven Deze wet bepaalt het volgende: Zij, die op grond van de op de rente- kaart geplakte zegels, een invalidi- teitsrente of een ouderdoms rente genieten, in Nederland wonen en een gezin hebben van één of meer ikinderen beneden de 16 jaar en (of) schoolgaande kinderen van 1621 jaar, ontvangen een kinderbijslag van f 10, per maand per kind voor de eerste drie kinderen en voor de volgende kinderen f 12,50 per maand per kind. Een gehuwde vrouw komt voor deze kinderbijslag niet in aanmerking, be houdens in de gevallen, door de minis ter te bepalen. Een zelfde recht op kinderbjj- s 1 a g bestaat voor kinderen, die hier te lande hun woonplaats hebben e» a. een wezenrente genieten ingevolge de Invaliditeitswet (dus op grond van op de rentekaart geplakte ze gels); b. een wezenrente genieten ingevolge een der Ongevallenwetten, maar dan alleen, indien en voor zover de kinderbijslag het bedrag van d» wezenrente overtreft; c. voor schoolgaande kinderen van 16 •—21 jaar, die, indien ze jonger dan 16 jaar waren, recht op een we zenrente zouden hebben; d. voor kinderen beneden 16 jaar en schoolgaande kinderen van 1621 jaar, wier wezenrente destijds we gens het geringe bedrag is ver vangen door een afkoopsom. Voor alle kinderen, 'nier wezenrente is vervangen door een afkoopsom en voor schoolgaande kinderen van 1621 jaar, moet deze kinderbijslag worden aangevraagd by de Rijksverzekerings bank te Amsterdam. Alle vroegere toeslagen, op de rente, ook de toeslag op een wezenrente, zo als die tot nu toe wordt gegeven, ver valen voor zover men onder de nieuwe .regelingen valt De verschillende toeslagen, in dit overzicht genoemd, worden uitgekeerd door de Rijksverzekeringsbank. Een dubbele kinderbijslag mag ten aanzien van de kinderen, die onder deze nieuwe regeling vallen, niet gege ven worden. Dit zou kunnen voorko men, indien een in loondienst werken de arbeider (ster) kinderbijslag inge volge de reeds bestaande Kinderbijslag wet aanvraagt voor kinderen, aan wie kinderbijslag krachtens deze nieuwe regeling toekomt. Voor zulke kinderen kan men daarnevens niet in aanmer king komen voor de gewone kinderbij slag. Bij de aanvrage om een kinderbijslag boekje en bij het inzenden van kinder- bijslaglijsten is het derhalve nodig te vermelden, of één der kinderen kinder bijslag toekomt krachtens de Kinderbij slagwet voor Rentetrekkers. Tenslotte zij medegedeeld, dat alle wezenrente krachtens de Invaliditeits wet, welke thans worden uitgekeerd tot 'het 14e jaar, van 1 October af zul len worden toegekend tot de 16e ver jaardag. Naar wy van bevoegde zijde ver nemen, mogen de comité's van de Thuisfronten, die geregeld een tijdschriftje per normale enveloppe met tien cents postzegel naar Indonesië ver stuurde*. in afwachting van de herzie ning der nieuwe portoregeling geduren de de maand October op de tot nu toe gebruikelijke wijze hun drukwerk ver zenden. Reeds vorige week is de aller eerste ingrijpende maatregel op dit ge bied gewijzigd. Wat brieven betreft is het luchtpostpapier, met tien cent ge frankeerd, ook toegestaan. Wij kunnen slechts met grote be zorgdheid deze gang van zaken gade slaan. Voor de ingrijpende wyzigmgen in het postverkeer naar de Oost gaf men twee redenen op. - Op de eerste plaats was de verhou ding tussen de dikte en het aantal woor den der brieven dikwijls abnormaal, zo dat de inhoud van een zware enveloppe met gemak op een postblad gebracht kon worden: een bezwaar voor de K.L. M. Ten tweede betekenen de maatrege len een besparing van twee millioen gul den. Enige, dagen na deze verontrusten de berichten verklaarde de K.L.M., dat er harerzijds tegen de gang van zaken met het luchtpostverkeer naar Indië geen bezwaren bestonden. Het tweede motief kunnen wij niet anders dan on verantwoordelijk vinden. Onze zonen in de tropen zijn desnoods zelfs bereid hun leven niet te sparen, om de goede zaak van het vaderland te dienen. Velen van hen leven dagelijks met de dood voor ogen. De band met hun familieleden en vrienden thuis is voor hen een van de krachtigste middelen om moreel en phy- siek echte kerels te blijven, op wie het vaderland trots is. Dat vaderland, dat alles van hen eist, vindt het nu nodig .om twee millioen te besparen door de gezellige lange brieven met kranten knipsels, foto's, wat sigaretten e.d. bot weg te verbieden. Thans krabbelt men terug. Een lucht postvodje kan er dan nog wel af. De thuisfrontblaadjes gaan toch normaal door. Velen vinden dit een reden om te juichen. Wij vinden deze toestand echter hoogst ongewenst. Ons enige antwoord zij: alles voor onze kerels overzee. Geen holle leuzen, maar wer kelijkheid. Dus blijft als enige eis over: volledige annulering van alle beper kende maatregelen! De sloep, die gisteren met vier opva renden uit Scheveningen vertrok en sindsdien vermist wordt, heet niet, zo als aanvankelijk gemeld „Dutch Painter", doch „Lucky Star". Er zijn geen nadere berichten omtrent het scheepje meer ontvangen. Hedenochtend omstreeks half zeven is een Mitchell van de „Air-Searescue" van Valkenburg opgestegen om naar het bootje te gaan zoeken. Om 9 uur is het toestel onverrichterzake terugge keerd. In beproevingen kunt ge leren, u ge waard zyt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1