EMC Dl HOOPMAN- DE GEHEIMZINNIGE BRON IHIIT DOMEWNl PIIH Vi.OU'W BOKKING in plaats* van vlees Massale Rome-bedevaart in 1951 BEGROTING VAN ALGEMENE ZAKEN GOEDGEKEURD Futiliteiten over „Hoge Velawe" als lustoord voor ministers Het kapsel ooigt de mode Nieuw kookboek Doe de dingen GOED! AFLEIDINGS MANOEUVRE K.A.B. naar 300.000 leden De zaak-Sanders BEGROTING BINNEN LANDSE ZAKEN SCHORSING VA& KAPT. ALSEM OPGEHEVEN 160 millroen lager dan in 1948 Geen strafbare handelingen WOENSDAG 29 SEPTEMBER 194S PAGINA 3 Centrale Veiligheids dienst Dr. Bunche vraagt V.N. veiligheidsmaatregelen Het vonnis tegen Ilse Koch Minister Schokking terug uit Parijs De conferentie op de K$im ONTSPORING BANDOENG- EXPRESS Vijf leden van bende veroordeeld door George F. Worts MIN. STIKKER ONTVING BRITSE DELEGATIE (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is Dinsdag middag haar werkzaamheden begon nen met de behandeling van een lange agenda vol kleingoed. Zij be handelde eerst de Begroting-1948 van „Algemene Zaken", die er seer laat ingediend nog altijd lag. Daarbij toornde de heer Beernink hevig tegen het feit, dat de regering zich van het landgoed „De Hoge Veluwe" zou hebben meester ge maakt om het te bestemmen tot een lustoord voor ministers-met-va- cantie en secretarissen-generaal in dezelfde gezegende omstandigheden, terwijl het ook wel eens als rege ringsconferentie-oord gebruikt is. Hij meende, dat dit tegen de bedoe ling van de erflaters is, die hebben bepaald, dat het landgoed en het jachtslot altijd voor het publiek toegankelijk dienen te zijn. Als de heer Beernink zich van tevoren beter had geïnformeerd had hij het-zich kunnen besparen deze nogal veel ver breide bittertafelpraat over „De Hoge Veluwe" in de Kamer te ventileren. In de eerste plaats mag men ministers en secretarissen-generaal een recreatie oord gunnen. Men kan op hun beleid wel eens e'en enkel keertje critiek oefe nen, men dient niet te vergeten, dat dergelijke hoge ambten en posten voor de dragers hondenbanen zijn, die veel meer dan normaal van hun zenuwen en energie vergen. Een rustig recreatie oord, dat altijd en op elk moment een kamer voor hem gereed heeft moet men een minister niet misgunnen. Hij is daar anders dan in een gewoon hotel gevrijwaard voor dat soort lieden er zijn er wel zo, geloven wij die van de gelegenheid, dat een minister dage lijks in zijn omgeving verblijft, profite ren om hem eens aan zijn jas te trek ken voor de een of andere hoogst ge wichtige particuliere aanjelegenheid. En op welke wijze maken de minis ters dan nog gebruik van het lustoord „De Hoge Veluwe"! Minister Drees deel de voor wat hem persoonlijk betrof mede, dat hij, zolang hij minister is en dat is nu al een slordige drie jaar nog nooit een week aan één stuk va- cantie heeft gehad. Wel zo nu en dan eens een paar dagen. Wij geloven dat het met andere ministers wel ongeveer op dezelfde wijze gaat. De seigneuriale tijd, waarin men des zomers berichten in de krant kon tegenkomen meldende, dat de een of andere minister voor enige weken met verlof buitenslands vertoef de, behoort tot een ver verleden. Het is kleinzielig de Kamer voor dergelijke futiliteiten op te houden en een minis ter-president te dwingen daarover ver antwoording af te leggen. En bovendien zijn noch het landgoed, noch het jacht slot voor het publiek gesloten, in tegen deel, ze zijn te allen tijde voor het pu bliek toegankelijk,op die enkele keer na, dat de regering er eens een confe rentie houdt. „So what"? Tegen nog een andere kinderachtig heid moest de minister-president zich verweren. Tegen het feit n.L dat de secretaris van de minister-president - Vboaifhtingsraad. Ie dit het college, waarin de chefs van de R. V. D. en de departementale voorlichtingsdiensten vergaderen. Hoe logisch het ook mocht lijken, dat de politieke secretaris van de minister-pre sident die tevens hoofd is van het de partement van „Algemene Zaken" het voorzitterschap van dit achtbaar college bekleedt, de heer v. d. Goes zag de kans schoon erop aan te dringen, dat dit ambt door een algemeen erkend deskundig man bekleed zal worden. Als. men nu weet, dat de secretaris van de minister president een vóormalig journalist- van rang is, dan vraagt men zich af wie dan eigenlijk formeel meer deskundig ge acht moet worden. Men kan natuurlijk critiek hebben op de organisatie van de voorlichting en wij kunnen ons ook voorstellen, dat men critiek heeft op het voorlichtingsbeleid wat overigens een kwestie is, die de regering regar deert doch een Kamerlid zou zich verdienstelijk maken, indien hij die critiek dan ook eens gaf. Voorlopig echter hebben wij het Kamerlid, dat tot zulke critiek in staat is, nog niet ont moet. Laat men dan geen spijkers op laag water zoeken. Nog op een ander punt speelde de Ka mer het spel van de kat, die om ae hete brei draait: de Centrale Veiligheidsdienst of hoe het ding vroeger gehfteh heeft. Daar zijn de wildste verhalen in de wereld gekomen over dit apparaat, dat het bil uitstek nodig heeft diséreet maar dan ook goed te werken. Nu. discreet is het er niet bij toegegaan en over de kwaliteit van het werk heeft menigeen het zijne te zeggen en te denken gehad. Van al dat wantrouwen is in de Kamer dan ook wel bedektelijk gebleken, doch niemand heeft tot dusver de koe bij de horens gevat, zodat de gedachtenwisseling vaag en niet klemmend was. Men heeft er daarbij van verschillende zijden op aangedrongen het rapport van de commissie-Wijnveldt te publiceren, welk rapport zich inzonderheid met de leiders van deze contra-spionnage dienst heeft bezig gehouden. Dat rapport krijgen we niet te zien, zei minister Drees misschien de' Kamerleden stukken daar uit. maar ook d«3 rover moet hij nog eens nadenken yant het onderwerp is van te persoonlijke aard, al schijnen de beide leiders er dan toch nog zonder blaam af- gèkomen te zijn. Maar het is toch wonder lijk de minister-president te horen ver kondigen. dat de heer Sanders zulk een eigengereid persoon was. dat hij hele dos siers aan de dienst onttrok en ze persoon lijk bewaarde (terwijl hij er ook voor zich persoonlijk copieën van liet vervaardigen). Merkwaardig is dan ook, dat de heer Goedhart zich op dit punt nogal in het geding mengde. Hoe dan ook, er is nu een commissie opgericht onder leiding van mr. Prinsen, secretaris-generaal van Binnenlandse Za ken en secretaris van de Ministerraad, die zal adviseren over organisatie en werkwijze van de C.V.D., waarbij dan ook zal worden uitgemaakt of deze illustere dienst onder het Kabinet van de minister-president dan wel onder Justitie behoort ondergebracht te wor den. Intussen .lijkt het ons nog altijd, dat het welslagen van zulk een dienst in de eerste, tweede en derde plaats af hangt van de bekwaamheid zijner die- naren. Heel in het algemeen gesproken bestaat er geen reden om daar bij konder gerust over te zijn. De begroting is zonder stemming goed gekeurd. Voorts bracht de Kamer enige uren zoek over een wetsontwerp tot onteigening in het belang van de natuurbescherming van de Zere/ Strubberi en het mocht verba zingwekkend heten wat er allemaal voor Kamerleden te vinden is in het' struweel van de Zeijer Strubben. Mijn linkerbuur man ging intussen het struweel, daS^p zijn kinnebak vegeteerde, opruimen. Toln hij al lang weer clean shaven glansde, zaten de Kamer en minister Hutten nog altijd midden in de struiken van Zeijer te hakken. Het ging er om, dat sommige Kamerleden in dit soort onteigeningen het r.ationalisatiespook zagen opdoemen. Minis ter Rutten verdedigde zich met zeer veel emphase gn kreeg het wetsontwerp er met een ruime meerderheid van stemmen door. De waarnemende bemiddelaar in Pa lestina, dr. Ralph Bunche, heeft de Vei ligheidsraad te Parijs dringend verzocht maatregelen te nemen om te voorkomen dal nogmaals moordaanslagen worden gepleegd zoals op Bernadotte en Serot. In een telegram verklaarde hij: „De moorden zijn een uitdaging van een on-i gebreidelde bende Joodse terroristen aan de V.N., die door bemiddeling een vreed zame oplossing van het probleem Pa lestina trachten te verkrijgen." In het telegram werd verder verklaard, dat Bernadotte op weg was naar' de Joodse militaire gouverneur van Jesuzalem, dr. Bernard Joseph, op de dag Kan de moord. „Volgens de getuigenis van leden van het gezelschap van Bernadotte. reed dr.Joseph, enkele minuten vóór de moordaanslag, in een pantserwagen in de buurt van de plaats, waar dit ge beurde," aldus het telegram. Op 6 Sep tember zouden bulletihs van de groep Stern zijn verschenen met de woorden: „De taak op het ogenblik is om berna dotte en zijn waarnemers uit de weg te ruimen. Gezegend zij de hand die dit doet." Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van het'.troe- pentransportschip „Sibajak", dat 10 Oc tober a.s. te Rotterdam wordt verwacht. Uit de begroting voor Binnen landse Zaken over 1949 blijkt, dat in vergelijking met 1948 thans f 159.028.680 minder wordt aange vraagd. Ingevolge 'de bij de wet van 15 Juli 1948 vastgestelde noodvoorziening voor de gemeentefinanciën, welke geldt voor de jaren 1948, 1949 en 1950, zullen de uitkeringen, welke het Rijk krachtens die regeling aan het gemeentefonds doet, rechtstreeks uit de middelen wor den verstrekt, zodat dit hoofdstuk der Rijksbegroting over genoémde jaren daarmee nfet wordt belast. Aan de hand van zorgvuldig verza melde gegevens is komen vast te staan, dat toekenning van een bedrag van re presentatiekosten van f 5000 per jaar aan ieder der Commissarissen der Ko ningin gerechtvaardigd moet worden geacht. In de verwachting, dat de voed selsituatie in Duitsland in 1949 zodanig zal zijn verbeterd, dat de voedselver- strekking aan de Nederlanders in Duits land kan worden beperkt, is het voor dit doel uitgetrokken bedrag vermin derd tot f2.500.000. Nu de eigenlijke verzorging van oorlogsslachtoffers en évacué's bij na volledig aan de gemeenten is overgedragen, is het mogelijk ge bleken, de provinciale bureaux Verzorging Oorlogsslachtoffers in gaande 1 Januari 1949 te doen ver-' vangen door kleine provinciale in specties voor maatschappelijke zorg, terwijl de districtsbureaux Verzor ging Oorlogsslachtoffers reeds vóór die datum geliquideerd zullen zijn. Hiermede is een aanzienlijke bespa ring op de uitgaven voor personeel en materiaal verkregen. Homer Ferguson, voorzitter van de commissie van onderzoek van de Ameri kaanse Senaat, heeft van de minister van Oorlog, Kenneth Royall en van Wil liam Denson, de openbare aanklager geëist dat zij zullen verklarA waaroui de levenslange gevangenisstraf van Ilse Koch is verzacht tot vier jaar, zulks naar aanleiding van het grote aantal protesten dat in de Verenigde Staten en in Europa tegen deze wijziging van vonnis is gerezen. De Amerikaanse minister van Oorlog, Kenneth Royall. heeft in verband hier mee generaal Clay gevraagd zich er van te willen verzekeren, of er geen middel bestaat om Ilse Koch- voor een andere re den voor een gerecht te dagen, dan die waarvoor zij zich reeds heeft moeten verantwoorden. Er zal tevens een nauw keurig onderzoek worden ingesteld naar de gronden die aanleiding hebben gege ven tot het verzachten van de straf van Ilse Koch. Er waren volgens Kenneth Royall, tot dusver geen aanwijzingen dat fouteR zijn gemaakt. Gisteravond omstreeks halfzeven arri veerde per extra legertoestel de minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking op' het vliegveld Schiphol, na een verblijf van één dag te Parijs, w;aar hij besprekingen voerde met de ministers van Oorlog van de West-Europese Unie. 23> Te laat om een pijl op de boog te leggen was de enige uitweg de rivier. Met een koene sprong liet Eric zich voorover vallen en hij voelde nog de scherpe klauwen van de leeuw langs zijn benen schuren. Kwaadaardig grommend en blazend stond de leeuw toe te kijkenhoe zijn buit Hem ontglipte en ondanks de moeilijke toestand waarin hij verkeerde, moest Eric even lachen. De boog en de pijlenkoker bemoeilijkten Eric het zwemmen en hij vorderde dan ook ^langzaam. Wanneer hij mocht denken dat hij buiten gevaar waszou hij spoedig tot een ander inzicht komen. Een zwakke rimpeling van het wateroppervlak trok zijn aandacht en een monsterachtige kop kwam te voorschijn. Een nieuw, nog groter gevaar bedreigde hem. Een krokodil naderde met gevaarlijke snelheid en Eric zwom uit alle macht om tijdig de andere oever te bereiken. Maar hoe hij zich ook inspandehet monster won gestadig terrein. ff De Lege.rvoorlichtingsdienst deelt me de: De schorsing van de reserve-kapi tein H. M. A. Alsem als officier van de L'egerfilm- en Fotodienst is opgeheven. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de reserve-kapitein Alsem zich aan geen strafbare handelingen heeft schuldig ge maakt, met uitzondering van eén ver moedelijke overtreding van de deviezen- bepaling, waaromtrent de militaire autoriteiten aan de Nederlandse Bank advies zullen vragen. Aangezien het ver moeden van een dergelijke overtreding hqt handhaven van de schorsing niet wettigt, xs deze schorsing opgeheven. De kleurenfilms, welke kapitein Alsem on langs vrijwillig aan de verwijzingsoffi cier van de generale staf had overge dragen, zijn wederom te zijner beschik king gesteld. Op een vraag, wat hij van plan was met zijn weer vrijgegeven^ kleurenfilms te doen. deelde.de heer Alsem het ANP mede, dat hij hiermede nog geen defini tieve plannen had. Hij zeide, dat hij in totaal zeven a acht uren projectie had. Met het ontwikkelen en vooral met het copiëren der films, die 'n document van historische waarde kunnen worden, zijn grote bedragen gemoeid en het enige land dat goede copies van kleurenfilms kan maken, is volgens de héér Alsem de Verenigde Staten. Hij stelt zich voor om zich met het ministerie van O. K. en W. in verbinding te stellen om een oplossing voor dit probleem te vinden. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat ook Hongarije vertegen woordigd is geweest op de conferentie op de Krim en wel door de vice-pre mier en hoofd van de Hongtarse> com munistische partij, Matyas Rakosi. Vroegere berichten gaven te verstaan, dat slechts Ana Pauker, de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Gre- gori Dimitrof, de Bulgaarse premier, en Klement Gottwald, de Tsjeclïoslowaakse president, aanwezig waren op de confe rentie, die gepresideerd werd door maarschalk Stalin. Gottwald is gisteren teruggekeerd. I. G. Farben door Hitier zalf opgeblazen - Volgende maand komt hij terug! - Ingrid Bergman ging naar Reims en Rouaan - Sovjet-zone als Noord-Nederland in de hongerwinter. De politie te Coburg (Duitsland) heeft Wolf Falkenhayn gearres teerd, die verklaard heeft onlangs Hitier gezien te hebben. Deze zou vol gens Falkenhayn de beschikking heb ben- gekregen over bovennatuurlijke krachten. Falkenhayn zou verteld hebben, dat Hitier hiervan reeds gebruik gemaakt had: 1. Om in Ludwigshafen de chemische fabriek van de I.G. Farben de lucht in te laten vliegen en zo uiting te geven aan zijn bezwaren tegen de geallieerde bezetting van Duitsland. 2. Om onlangs in Neurenberg een kleine orkaan te verwekken en aldus zijn ongenoegen te tonen met de pro cessen tegen oorlogsmisdadigers. Falkenhayn vertelde ditverhaal in een geheimzinnige molen, waar hij door drie politieagenten, die als vluchtelin gen gekleed waren, gearresteerd werd. Hij ging voort: „Mijn hand is nog steeds warm van de handdruk van de Führer". Hij beschreef zichzelf als een van een groep van 13 aanhangers, die zich bij Hitier aange sloten hadden in een nieuwe bovenna tuurlijke beweging, om Duitsland tegen de volgende maand weer een leidende plaats te doen innemen. De vermomde politie-agenten zeiden» dat zij zich,niet^konden aansluiten, ten zij zij op de een of andere manier een bewijs kregen van de bovennatuurlijke krachten. Het was een heldere zonnige dag. Zij vroegen Falkenhayn Hitier te laten zorgen, dat tegen 16 uur de lucht zwart zou worden; toen gingen zij weg. Precies om 4 uur verscheen er een kléin wolkje, welke een schaduw wierp over Coburg. De drie krabden zich eens achter de oren en keerden terug naar de molen. „De geest in mij vertelde, dat u van de politie was," zei hij; „daarom dachten wij, dat de ene wolk als een kleine demonstratie voldoende zou zijn." De tenlastelegging tegen Falkenhayn luidt: het voeren van onjuiste identi ficatiepapieren. De politie deelde me de dat een onderzoek naar zijn gees- tesvermogen zou worden ingesteld. Na in de V.S. de hoofdrol te heb ben vervuld in de film „Jeanne d'Arc", js de beroemde actrice Ingrid Bergmann naar Frankrijk gegaan om de plaatsen te bezoeken, waar Jeanne d'Arc heeft verwijld. In gezelschap van de E. H. Doncoeur, historisch raadsman bij de vervaardiging van bovengenoem de film, heeft zij eerst het geboortehuis van de Heilige in Domréjny bezocht. Daarna ging zij naar Vaucouleurs en Reims, waar zij in de kathedraal werd rondgeleid door de Aartsbisschop Mgr. Marmottin. Tenslotte was zij de gast van de stad Rouaan, ahJWrens naar Lon den te vertrekken. cotland Yard is sinds Maandag op jacht naar een moordenaar, die in zijn gedragingen iets weg heeft van „Jack the Ripper", denman die in de jaren 1880 de straten van Londen on veilig maakte en zes vrouwen ver moordde en verminkte, zonder ooit ge pakt te worden. Gisteren viel de politie een huis bin nen in de verdachte Londense Soho- buurt, waar de 41-jarige Rachael Fen- nick werd aangetroffen, bijgenaamd „Ginger Rae", die doodgestoken was. De wonden in haar hart en maag toonden overeenkomst met die gevonden werden op het lijk van Helen Freedman, „Rus sische Dora", die drie weken geleden vermoord werd gevonden. Scotland Yard is thans van mening, dat beide moorden door een en dezelfde persoon gepleegd werden, die een moord- maniak zou zijn. In de nacht waarin de moord plaats vond hoorden buurtgenoten in de straat pianospel en zingen. Ginger Rae trouwde bijna 20 jaar ge leden met een Amerikaanse zanger, die echter later zonder haar naar Amerika terugkeerde. Bij de Zeiss-Werke in Jena moest de derde ploeg worden uitgeschakeld, daar bevonden werd dat de arbei ders 's nachts over hun werk in slaap vallep; zij gaan overdag met hun gezin korenaren en aardappels zoeken op het veld, om hun honger te stillen. In tegenstelling tot de Westerse zones, ziet men in de Sovjetzone dagelijks grote "scharen mannen, vrouwen en kin deren de velden nauwkeurig afzoeken. Toen de vrouwen korte rokken droegen, droe gen* ze lang haar, dat is te zeggen, het uitgekamde haar was zeer favoriet, vooral bij de jongeren. Maar bij de langere rok is lang haar uitgesproken lelijk, de new look vroeg een pittige haardracht. De kappers zijn er dan ook toe overgegaan een kapsel te maken, dat zo dicht mogelijk tegen het hoofd aanligt, maar met be houd van een zo groot mo gelijke natuurlijkheid. Want vóór alles moet in deze eeuw een coiffure draagbaar zijn. Nu de overdadig lange en overdadig wijde rok echter op haar retour is en ook het naaldslanke silhouet zijn in trede doet," evolueert ook het kapsel mee en ineens zijn de vrouwen verzot op het aller nieuwste, de korte ragebol om het doodgewoon te zeg gen. Hoe gaat zo iets? Eén stoutmoedige begint er mee. Een ander ziet het. haar hart gaat er meteen naar uit en ze doet het na en als een epidemie „breekt" zo iets nieuws aan het 'vrouwen- uiterlijk uit. Vooral in Ame rika maakt het kortgeknipte haar furore en natuurlijk in Parijs, wa%r de mannequins van de grote modehuizen het op de shows demonstreerden. Maar ook in ons land komt het er in en .laten vrouwen de schaar in het haar zet ten. dat op tien centimeter lengte wordt afgeknipt en dan gekruld over het hele Naar voren opgewerkt Kortgeknipt en gekruld hoofd. Het lijkt doodgemak kelijk van onderhoud, je haalt de kam er maar door. ja, de eerste maanden na de permanent, maar daarna ver eist het toch de nodige zorg van bijknippen en bijkrullen. Want als de ragebol onver zorgd is.... Daarnaast zijn er natuurlijk nog vele andere kapsels; poney wordt nog steeds ge dragen ofwel een over het voorhoofd dik opgewerkte krul. Ook de rol komt er weer in, maar nu heel hoog langs het hoofd en doorge- Hoge rol over de oren trokken tot over de oren. Er wordt bij een en ander met vals haar gewerkt. Welk kapsel men ook kiest, ingewikkeld of doodeenvou dig, er is echter één factor van overheersend belang en waarmee het uiterlijk van de vrouw staat of valt en dat is. 'dat het verzorgd zij. ASTRID Verschenen is een nieuw kookboek met meer dan duizend maaltijden en ge rechten voor stad en platte land, samengesteld door me vrouw C. J. OomsVindkers (uitg. La Rivière Voor hoeve, Zwolle). Behalve recepten en maal tijden bevat het allerlei ge gevens, onder andere die met de voedingsleer te ma ken hebben, gebaseerd op de voorlichting door de Voe dingsraad. Een prettig en leerzaam handboek voor de huisvrouw. Het kost de huisvrouw heel wat hoofdbrekens om iedere dag weer te zorgen, dat de haar toevertrouwden verza digd van tafel opstaan, nu het vlees nog steeds zo'n el lendig hiaat is in de voedsel voorziening. Ze woekert met het enkele ei, en de vis die het haar mogelijk is te ko pen, ze gèeft misschien eens hanekamfnen of andere eet bare paddenstoelen, ze maakt gehakt waarin men tussen „schijn"-toevoegsels het vlees met een vergrootglas moet zoeken en intussen dagdroomt ze van een lekkere, gfote sappige biefstuk... Misschien heeft ze bij dit alles te weinig aandacht ge schonken aan de gestoomde bokking. Heus, bokking is goed en licht verteerbaar en toch verzadigend voedsel. Gestoomde bokking is vers gevangen paring, die licht ge zouten is, bij het stomen wordt de vis door en door gaar. Het visvlees blijft voch tiger en is minder zout dan van gerookte haring. Behalve op de boterham kan bokking dienen aan de warme maaltijd. Hieronder volgen enige recepten: Recepten voor 4 personen. Stoofschotel aardappelen, tomaten, uien, bokking: 1% kg. aardappelen, 750 gr. tomaten, 4 flinke uien, 7 4 8 gestoomde bokkingen, boter of margarine, peper, zout. De aardappelen schillen, m blokjes snijden en opzetten met weinig water, zout en bo ter of margarine naar smaak. De uien pellen, in ringen snijden en bij de aardappelen voegen. Ondertussen de bokkingen schoonmaken (van kop, vel en graten ontdoen) en de to maten schillen. (Dit gaat ge makkelijk, door ze even in kokend water te dompelen). Als de aardappelen en de uien gaar zijn, de in stuk ken gesneden tomaten erdoor roeren, even doorwannen en tenslotte van het vuur af voorzichtig de bokking met de fnassa vermengen. Het ge heel mag niet papperig wor den. De stoofpot op smaak af maken met peper en zout. Bokking-koekjes (een ge recht voor bij de boterham): 100 gr. bloem of panne- koeksmeel, 1 dl. melk. zout, peper, aroma, 2 gestoomde bokkingen, boter, tnargarine of olie. De bokking, schoonmaken (van vel, kop en graten ont doen). De bloem of het pan- nekoeksmeel in een kom doen, aanmengen met melk tot een dik beslag, er zout en peper en wat aroma door mengen en tenslotte de schoongemaakte en in stuk ken verdeelde bokking er door roeren. In een koekenpan wat bo ter, margarine of olie warm laten worden en hierin van het beslag koekjes bakken, totdat zij gaar en aan weers zijden goudbruin zijn. We worden tegenwoor dig overstroomd met straatcollectes. Vo rige week was het de t.b.c.- bestrijding, de week daar voor de kankerbestrijding en nog een week eerder het vacantiefeest voor de jeugd. Nu valt het me altijd weer op bij zulke gelegenheden, hoeveel collectanten er zijn, die eigenlijk niet veel meer doen dan - met hun bus in de ene en hun speldjeskus sen in de andere hand rond lopen. Als ze toevallig wat verkopen, is dat voor hen zelf en voor het goede doel een meevallertje. Ditzelfde zien we bij tentoonstellin gen e.d. waar krantjes of lotjes verkocht worden. Men begrijpe ons goed! Wij willen helemaal niet ge neraliseren en wij willen zelfs deze nonchalante col lectanten geefl verwijt ma ken. Wij ziea er meer een bewijs in van de vervlak king en van de oppervlak kigheid van de moderne mens. Wie zich opgeeft als collectant (e) of als verkoop ster in een kraampje of tentje, geeft daarmee al min of meer te kennen, dat hij (of zij) sympathiek staat te genover het doel, waarvoor de verkoop is georganiseerd. Maar wanneer dit zo is, dan mogen we toch ook ver wachten, dat men zich voor dit doel zal inspannen, dat men zich zal afvragen: hoe leg ik het aan om veel te verkopen? En als men daar werkelijk even over na denkt, dan zal men niet meer volstaan met een keer rammelen met de bus. Dan komt men er spoedig achter, dat een heer al gauw een speldje koopt van een vrien delijke juffrouw, dat een dame wel een lot wil kopen als het doel haar bevalt Dan leert men ook al spoe dig de kleine koopmans trucjes. Een „U koopt zeker wel een speldje" levert in de regel meer succes op dan een „Wilt u niet een speldje kopen", omdat het eerste al vanzelf vraagt om een be vestiging en het tweede de mogelijkheid tot weigering volkomen open laat. Als men op deze wijze collecteert, zgl men aan het eind van de avond wellicht iets vermoeider zijn, dan wanneer men het op de an dere manier doet, maar het grotere succes zal zeker die moeite lonen. Er zijn overal en altijd tal van werkjes, die we min der graag doen, maar wan neer we ze goed hebben gedaan, kan toch een zekere voldoening niet uitblijven. Het Bijzonder Krijgsgerecht te Poer- wakarta heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen vijf leden van de bende, die ,23 Juli de Bandoeng-express deed ont sporen, waarna zij de trein beschoot, waarbij vijf persoden werden gedood en acht gewontl. Twee leden werden ter dood veroordeeld; twee andere beklaag den werden veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. De zaak van één be klaagde werd naar de gewone krijgs raad verwezen. Vertaling: Herman Antonsen 19) Hij hing de hoorn op de haak en zei metgrote voldoening: Zal dat de telefoon bezig houden of niet? Leroy Covert zei, heel loom: Gapende wonde. Voor zijn leven ver minktdat zei hijverminkt!.... Och, bedaar toch in vredesnaam, Co vert! riep Sam Pruden uit. Ja, Covert, beaamde Cowdray, be daar toch een beetje! v De filmacteur staarde hem aan. Hij duwde zijn vuist woest onder de neus van Cowdray. De secretaris van de gou verneur zat het volgend ogenblik plat op de grond. Leroy stond over hem heen met gebalde vuisten, hijgend naar adem. Nu is hét genoeg, zei Laura. Kom, mijnheer' Covert, ga nu zitten. De acteur wendde zich naar haar om en zijn knappe gezicht vertrok van doodsangst. Toe, zeg niet Ze hield het blad irfchaar linkerhand, stak haar rechter uit en raakte zijn arm aan. Mijnheer Covert, hebt u me niet ver staan? Ik heb gezegd, dat u moest gaan zitten. Covert boog zich voorover en keek haar in de ogen, als een bijziend mens- En plotseling ging hij zitten. Laura schonk een tumbler half vol whisky en reikte hem die over. zeg gend: En nu wil ik geen woord meer van u horen, voordat u dit leeggedron ken hebt! De acteur hief het glas op en hield het op korte afstand van zijn lippen, terwijl hij haar strak aankeek. Mijn hemel, zei hij» u bent het enige menselijke wezen in heel dit vervloek te huis! VIII. Zelma Tadema had de deur van de blauwe logeerkamer achter zich dicht en op slot gedaan. Ze draaide beide lichten op. De kamer baadde zich in een zacht amberkleurig licht. De lam pen in het vertrek en op de kaptafel waren van perkamenten kappen voor zien. Zelma liep rustig naar de kap tafel en zette haar beige leren tas erop neer. Zonder in de spiegel te zien, ging ze naar de vensters en trok de rolgor dijnen neer. Ze deed dit, alsof ze het reeds jaren zo gewoon was. Ze trok haar grote béige mantel uit en hing hem over het voeteneinde van bet ledikant. Dan begaf ze zich naar het midden van het vertrek en onder zocht de vloer aandachtig. Toen ze zich ervan overtuigd had, dat het karpet volkomen schoon was, zette ze zich op de grond en trok langzaam en met sierlijke bewegingen haar japon uit. Dan. kruiste ze'haar, benen onder zich en sloeg de armen over elkaar. Haar lange, slanke, verzorgde vingers met de roodgelakte nagels strekte ze aan beide zijden reché^naast zich uit. Ze sloot de ogen en begon langzaam en regelmatig diep adem te halen. Ze blies haar longen legg, haalde heel langzaam in en telde langzaam tot, twintig. Dan hield ze haar adem tien tellen in en ademde daarop weer gedurende twintig tellen heel langzaam uit. Ze werd hoe langer hoe valer. Ze kreeg een kleur als as zo grauw. Maar ze ging door met haar langzame adem haling.- Na de tiende keer kwam er weer een zwakke blos op haar wangen. Zo haalde ze vijf en tVintig maal adem, stond lenig op en bekeek haar gelaat in de spiegel. Ze had enorme grijze ogen. Laura had altijd een zekere angst gekoesterd voor de exotische schoonheid, de zeld zame slankheid en het driehoekige ge laat met de uitspringende jukbeenderen van deze vrouw. Het was een Oosters gelaat vol tegenstrijdigheden met zijn Mongoolse jukbeendéren, Chinees schuinstaande ogen en lange zwarte wenkbrauwen, die zich aan de uitein den vinnig omhoog bogen Ze zette haar tulbandvormige hoed af, maakte de beige tas open en zette de inhoud in volgorde op de kaptafel: flessen en potten en geheimzinnige doosjes. Zichzelf in de spiegel- bekij kend, opende en sloot ze de hand, waarop Leroy Covert êetrapt had en ze raakte haar kin aan, die door de vuist van gouverneur Pruden geraakt was. Ondanks alle* verwarring tijdens het ongeluk, herinnerde ze zich die twee feiten heel duidelijk. Ze had een Jrieiii schrammetje op haar wang en er was een stukje vel van haar knokkel af geschaafd, Uit een flesje goot ze een heldere vloeistof op 'een prop watten en begon haar blanketsel te verwijderen. Toen haar gezicht door en door droog was, goot ze een andere kleurloze vloeistof op de palm van haar hand en wreef daarmee haar huid stevig in. Dan maakt ze haar ogen op. De brons kleurige pasta maakte haar ogen,grijzer en neutraliseerde het blauw. Ze doopte haar vingertoppen in een potje met crème en streek handig en vlug langs haar wimpers. Mascara had ze niet no dig. Door de glans van die crème kre gen haar ogen een opgewekte, ietwat verwonderde uitdrukking. Ze gebruikte haar lippenstift met zorg en uiterst bescheiden en poeierde haar neus. Dan sloot ze even de 'ogen om het effect waar te nemen- Ze was er te vreden mee. Ze zag er weer zo stralend uit, als ze maar kon verlangen. Toen de telefoon rinkelde ging Jack erheen om antwoord te geven. Die zou verder de'hele nacht wel blijven bel len, veronderstelde Laura. Ja, mijnheer, zei hij. O, neen, mijn heer. U spreekt met de Axton Ranch, Neen, mijnheer. Dat weet ik niet, mijn heeren ik heb hier de hele avond een boek zitten lezen. Ja, mijnheer.... Ik zat mijn les te leren. Neen, mijnheer, we hebben helemaal geen vliegtuig ge- ,hoord. Rudd viel tegen hem uit; Zeg, wat moet dat betekenen? en hij rukte Jack de hoorn uit handen. Ben je helemaal stapel? Ga uit de weg, an ders krijg je een pak slaag van mei Jack hinkte weg. Zijn borst ging in de hoogte; zijn kin omlaag. Hij begon met zijn duimen snel langs zijn bretels te strijken. Wie is hier stapel? Zijn onderlip stond strak onder het uitstoten van die woorden. Rudd stompte hem opzij. £n Jill riep op suikerzoete toon: Pas op, schattebout! Jack hield oj> het minken, maar bleef er met hoge bomt bij staan. Rudd zei in de hoorn: Wie is daar?O, toch waar? Och dat was een kletskous. Ja jongen, je spreekt met Oscar Rudd van de Centrale Pers. Op reis met Pruden. Juist. Ik kan je niet meer vertellen, dan wat je van de C. P. weet. Het is een wrak. De cabine is ingedeukt en het landingsgestel is afgerukt.Goed zo, broertje! (Wordt vervolgd Op de gisteren voortgezette verbonds vergadering van de Katholieke Arbei ders Beweging te Utrecht werd met er kentelijkheid melding gemaakt van het feit, dat dr. W. Bronkbocst. geneesheer directeur van het sanatorium ,3erg en Bosch" te Bilthoven, benoemd is tot bui tengewoon hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. In deze benoeming wordt een erkenning gezien van iijn grote verdiensten op het gebied van de bestrijding van de longziekten. Dr. Bronkhorst blijft aan „Berg en Bosch" verbonden. Het ledental steeg in het eerste half jaar met 11.319 en bedroeg per 1 Juli j.I. 268.654. Een grootscheepse propaganda-jubileumactie „naar de 300.000 leden" werd aangekondigd Dit aantal denkt men in 1950 te be reiken. De verbondsbestuurder J. H. Kuiper zal 4 Octobaf naar Suriname vertrek- kan om aldaar behulpzaam te zijn bij de bouw en inrichting van de zich daar ontwikkelende katholieke vakbeweging. Tevens zal hij ter oriëntering omtrent de toestand ook Curacao bezoeken. De verbondscommissie zal studie maken «ran het .gehele ziekenfondsvraagstuk ten einde het door de K.A.B. in te ne men standpunt betreffende deze materie en met name betreffende de ^oekometi- ge status der K.A.B.-ziekenfondsen voor te bereiden. In 1951 zal ter gelegenheid van de jubilea van de Encyclieken „Rerum Novarum" (zestig jaar) en „Quadra- gfsimo Anno" (twintig jaar) een mas sale Rome-bedevaart worden gehou den. De plannen hiervoor zijn reeds fh voorbereiding. In 1941 moest een dergelijke reis in verband met de oor logsomstandigheden worden uitgesteld Een belangrijk deel van de vergade ring was gewijd aan het rapport inzake de organisatie en de financiën der K A.B., uitgebracht door een daartoe ingestelde commissie. Ten aanzien van de in dit rapport vervatte voorstellen, bleek in de vergadering vrijwel algemene overeen stemming te bestaan. Naar aanleiding van bedoeld rapport werd o.a. besloten tot het instellen van een centraal weer standsfonds voor uitkering bij eventu ele staking en uitsluiting. Om practische redenen werd het wetgevend orgaan van de KA.B. in omvang beperkt. Daartoe werd gevormd een Verbondsraad. De Verbondsraad zal voortaan een al gemeen congres zijn met een uitgespro ken stimulerende en activerende taak. Het aantal gesalarieerde verbondsbe- stuurders werd met twee uitgebreid. Ge kozen werden de heren W. Essers (Kath. Grafische Bond) en J. Middelhuis (Kath. Bond in de Kleding- en textielindustrie). Voorts werd besloten tot onrffchting van een eigen credietinstelling ter be vordering van het woningbezit onder de leden van K.A.B. Aan het sociaal-economisch vormings instituut te Doom werd de stichtings vorm gegeven onder de naam van „A. C. de Bruyn-Instituut". Dinsdagavond heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, in de Trèves-zaal tg Den Haag een re ceptie gegeven ter ere van de parlemen taire delegatie van het Britse gemene best, die ons land bezoekt. Behalve mi nister Stikker en vele Eerste en Tweede Kamerleden, onder wie ook de voorzit ters der beide Kamers, waren de minis ters mr. A. U. Joekes en mr. dr. J. in t Veld aanwezig; voorts de burgemeester van Amsterdam en dr. Hirschfeld. Des middags was de delegatie in de vergaderzaal der Tweede Kamer ont vangen door mr. Kortenhorst, waarna een.bijeenkomst werd gehouden in het gebouw van de Eerste Kamer. Dé heer P. Kerstens behandelde voor de parlements leden de Indonesische kwestie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3