STAD EN OMGEVING E Onthoudt U dit, beter brood bakt Smit! H OPROEP Kerkberichten Jd5 MM EEN GOEDE BRIL? DAN NAAR WEBEK Groot tekort aan hotelaccommodatie VAUXHALL-SHOW „Ereschuld en Dankbaarheid" AGENDA Uit het land van Groenendaal NATIONALE BOND EIGEN WONINGEN VAN HET WITTE DOEK SLEUTEL WEG? HEEREMANS EN VAN LEUVEN S0ERIPN0 ONTSLAGEN Overval op terreur- bende Recruteer Nederlandse soldaten! Leidende figuren van Sobsi in arrest ZATERDAG 2 OCTOBER 1948 PAGINA 2 Film over militairen in Indonesië H.O.V. SM DE WAARDE VAN KUNST OPLOSSING VOOR „DREEFZICHT" Particulieren wensen exploitatie „DRIEKONINGENAVOND" in de Stadsschouwburg Ballet der Lage Landen Kamermuziekavond de GROOT 1 - HEEMSTEDE Zondagsdiensten Kerstpakkettenactie Niwin Open brief Om het behoud van Het Huis van Looy" Huishoudelijke en Gezins voorlichting R.K. Verenigingsgebouw ZANDVOORT Burgerlijke Stand Uitsluitend SMEDESTRAAT 43-45 - Telefoon 13714-10876 DE SLEUTELSPECIAUST" Burgerlijke Stand Toeslagen op renten Haarl. Hypotheekbank Nieuwe Grachi 78 De show blijft geopend tot hedenavond 11 uur en morgen, Zondag, van 9 uur 's ochtends tot 11 uur 's avonds. JE LH Chin. Ind. Rest. Hongkong LAATSTE NIEUWS „Alle krijgsgevangenen teruggekeerd" Göring tot Lohse: Ter bestrijding van de Russische partisanen Ten bate van het werk van „Ereschuld en Dankbaarheid" werd Vrijdagavond in het Concertgebouw een nationale avond gegeven, waarop twee sprekers het woord voerden en verschillende docu mentaire films werden vertoond. De voorzitter van de vereniging, de heer M. Kroes hield een korte openings toespraak voor een geheel bezette zaal en daarna begon het programma met een film over het verblijf van de be kende en thans ontbonden Prins Bern- hardkapel in Indonesië. Met Kees de Bok zag men de mannen door Batavia mar cheren en musiceren. Vervolgens ver scheen op het witte doek „Brengers van recht en veiligheid", een film, die het Indisch leven van verschillende leger onderdelen in beeld bracht. Men zag een opmars, een feest, patrouilleringen, enz. Mgr. Noordman sprak daarna over de gevallenen in de Meidagen van 1940 en in het verzet. Wij mogen hen niet ver geten, want zij hebben hun leven gege ven voor het vaderland en er toe mee gewerkt, dat wij nu een vrij volk zijn. Zij streden tegen de vijand, maar ook met Hun éigen hart. Zij hebben zich los moeten rukken uit de vertrouwelijke, huiselijke omgeving om zich te storten in het oorlogsmonster. Spreker riep de aanwezigen op de gesneuvelden te ge denken door de organisatie te steunen, die zich het' lot van de nabestaanden heeft aangetrokken en door eensgezind te bouwen aan de welvaart van ons va derland. Na de pauze voerde ds. J. Brongeest het woord over de militairen in Indone sië. „Wij zijn fier op onze jongens in het verre Oosten en we zullen ze nooit ver geten", aldus spreker. Na deze toespraak verschenen de re portages van de afgelopen Jubileum- en Inhuldigingsfeesten volledig op het filmdoek. Het waren dit keer geen op namen van Polygoon, maar van een Am sterdamse cineast. Muzikale medewerking verleenden op deze avond de Katholieke Verkenners band en de Districtsband van de Padvin ders. Ook het bekende Soendaneesje van de voormalige Prins Bernhardkapel, Jan Binan, bevond zich tussen de verken ners. Dinsdag 5 October zal de H.O.V. het winterseizoen inzetten met een leden concert van de serie A, waaraan de vermaarde Poolse pianist Stefan Aske- nase zijn solistische medewerking zal verlenen met het pianoconcert van Schumann. Het concert, dat onder leiding zal staan van Marinus Adam, opent met een uitvoering van de Haarlem Suite, een werk, dat de jonge Nederlandse componist Herman Strategier tijdens zijn verblijf in Haarlem, kort na de bevrijding schreef en dat hij opdroeg aan enige vrienden, van wie hij tijdens de oorlogswinter veel hulp ondervond. Hierna volgt het optreden van Stefan Askenase, waarna tenslotte de Sym- phonie no. 6 „In Urfassung" van Bruck ner zal worden uitgevoerd. Een museum is méér dan een ge ïllustreerd geschiedenisboek: het confronteert ons met de tastbare realiteit van eeuwen leven. Ieder stuk kunstwerk, dat wij daar aanschouwen, heeft 'zijn maker overleefd; het is een parel in de opengevallen oesterschaal, de was en de honing opgetast in een kort en gepuurd uit bloemen van een voor bij seizoen. Hier manifesteert zich de begenadigde grootheid van de mense lijke geest die de materie mocht bezie len. Elk van de begaafden die zich toen nog geen kunstenaars noemden was een kind van zijn tijd, ondenkbaar zon der zijn voorgaande generatie en de kiem leggend voor een volgende. Zó aaneen-rijend is gegroeid uit het seniele heidendom de jonge christelijke kunst in Byzantijns en Romaans, daarna de GotHiek, met een schok de Renaissance overglijcBnd in Barok en Rococo en uitebbend, terug kolkend, stijlloos wei felend in onze eeuw, verwoed experi menterend om een eigen vorm te vin den, een eigen bedding voor de kunst. Dat beeld toont ons een museum: een versnelde maar plastische film door eeuwen leven met de lens gericht op Het kunsthandwerk. igenlijk moest over kunst niet ge sproken worden, want het is de taak van het hart en niet van het verstand: het wetenschappelijke is bij zaak, men moet kunst aanvoelen en de innigheid hiervan kan geholpen wor den door er over te lezen en dit geldt zeker voor een generatie, die groten deels verleerd is ware schoonheid te beseffen door (noodzakelijk) te grote aandacht voor de meest elementaire levensvoorwaarden. Thans ontwaakt in zeer ruim° kring belangstelling voor culturele evenementen. Voor het ver schijnsel der kunst hoeft geen begrip gevraagd te worden. Men heeft het weer erkend in zeer ruime kring als een belangrijke, om niet te zeggen onmis bare levenscomponent "en misschien niet bewust gezocht is deze waarheid intuï tief gevonden. In week- en maandbla den behoren kunst-beschouwingen tot de vaste inhoud, maar voor de velen aan wie dit ongeweten voorbijgaat moet de krant, zijnde de dagelijkse volkslec- teur bij uitnemendheid, deze leemte aanvullen. Bij het opvangen van de behoefte naar aesthetische her-waarde ring biedt de openbare collectie in het museum een even logische als bereik bare aanleiding. Maar behalve over kunst lezen moet men haar allereerst ondergaan: met de ogen de vormen na tasten, kleuren proeven, opgenomen worden door klanken en verder alleen maar sprakeloos staan. Dan bruist plot seling een leven op, dat, zo nabij en om ons heen. niet gekend was en waar aan wij nu deel hebben. Het leven is opgeheven naar een hoger plan. De helderheid van de zuivere schoonheid vangt de straal van Gods vreugde in Zijn schepping. En hier zijn we dan bij het Bis schoppelijk Museum, dat in de herkomst van zijn collectie met vele draden verbonden is aan dat rijke roomse leven in het Haarlemse Bisdom, draden soms die aangeknoopt zijn aan de eeuwen, waarin de Grote Kerk nog niet Oprees van 't Sant. Ons Geloof is een rijke bron van inspiratie geweest voor de kunstenaars, van alle tijden en het getuigenis hiervan moet weer wor- ïen opgenomen in %iet actieve leven. L. T. Al enige malen hebben wij er op ge wezen, dat het voormalige café-restau rant „Dreefzicht" het entrée van Den Hout zeer onaantrekkelijk maakt. Dit gebouw is van de gemeente en hoewel men eerst dacht, dat restauratie f 30.000 zcu vragen, bleek al spoedig dat het dubbele nodig zou zijn. Particulieren hadden geen interesse of konden niet tot overeenstemming komen. Thans hebben de heren C. Keurs, aan nemer te Heemstede, en W. Wempe, concierge van het gebouw der Jonge- mannenver. aan de L. Margarethastraat, een voorstel gedaan dat B. en W. accep tabel achten. Zij zullen „Dreefzicht" in- en uitwendig geheel restaureren. Een toneeltje met kleedkamers ma ken, fietsenstalling en garderobe bou wen sanitaire vernieuwing etc. Zij moe ten het gebouw dan kunnen huren voor 20 jaar tegen een vergoeding van f 1. De gemeente moet verder de belastin gen, brandverzekering en grote repara ties in die tijd betalen. Zal dit plan ein delijk doorgaan? Zo genoeglijk voor Jonker Tobias de Driekoningenavond is in het gelijkna mige stuk van Shakespeare, zo prettig en zorgeloos ook was het voor de toe schouwers, die gisteravond in de jubi lerende en fleurige Stadsschouwburg dit wonderlijke en kostelijke spel za gen. Een spel van dwaze verliefdheden, dolle situaties, vrolijke scherts 'en een dosis wijsheid, verborgen in het geestige een rake woord van de nar. En dat al les saamgegoten in een bekoorlijk en vlot gegeven. Het Amsterdams Toneel gezelschap, dat deze Driekoningenavond voor het voetlicht bracht, buitte alle mogelijkheden, die in het stuk gelegen zijn, volkomen en uitstekend uit en zette het de toeschouwers voor zoals Shakespeare het bedoeld moet hebben. Reeds uitvoerig hebben wij het stuk besproken, toen het in besloten kring voor „Geloof en Wetenschap" werd op gevoerd. Wij mogen dus volstaan met onze hernieuwde lof voor Johan Fiolet. die de bijna koddige figuur'van Jonker Tobias op de planken bracht, voor Paul Huf als de dwaas-verliefde hofmeester Malvolio, voor Jenny van Maerlant als de ondeugende kamerjuffrouw Maria en last but not least voor Frits van Dijk. die als de nar in zijn dwaasheden nog de meeste wijsheid aan de dag legde. Zo zouden wij de lange rij van spelers en speelsters kunnen afgaan om dan ook niet te vergeten Gabrielle Destree, die als dansfiguur op eenvoudige, maar gracieuze wijze de verschillende tafere len verbond. De langdurige ovatie van de toeschouwers was hier tarecht de graadmeter voor het gebodene- Op 5 October zal het Ballet der Lage Landen in de Stadsschouwburg een voor stelling geven. Het ballet, dat reeds eer der onze stad bezocht, is inmiddels ge consolideerd en staat onder artistieke leiding van Max Dooyes en Mascha ter Weeme. Het repertoire werd sterk uit gebreid' en de dansers zijn deze laatste maanden getraind door de bekende solo danser van het Sadler Wells Theatre Ballet: Leo Kers'ey, die tevens een bal let ontwierp voor de groep: „De behekste Costuums", (muziek van Max Reger). Onder de leden van het ballet bevin den zich dansers, die reeds bij Schoop, Jooss en Metropolitan Ballet werkzaam waren, doch nu bereid gevonden werden hun talenten in dienst te stellen van de Nederlandse danskunst. Het programma zal, behalve bovenge noemd ballet, tevens twee oorspronke lijke choreografieën bevatten, en wel: „Straat der Verbeelding", in de choreo grafie van Max Dooyes op scenario en muziek van Albert Bocai, en als sluit stuk „Het Bruidsboeket" van P. v. d. Sloot op muziek van Dvorak. Woensdag 6 October, des avonds 8 uur, zal een Kamermuziekavond gegeven worden in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum. Aan deze avond zul len medewerken: Norbert Visser, viool; Carolien van der Heide, viool en Hendrik Poldermans, piano. Het programma be vat werken van: Vivaldi, Purcell, Reger, Haydn, Bartok en Milhaud. De raad der gemeente Haarlem komt Woensdag 6 October om 2 uur bijeen nt'±d!«\ vp*9" 7^ D« Groot hooft méér dan U had gedacht goedkoper dan U had verwacht!" Damesmodes Nouveauté s Cr. Houtstraat 98 Bioscopen Rembrandt: Kismet (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15: Cinema Palace: De lachende vreem deling (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Geheime opdracht (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Waterloo Bridge (volw.), 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: De prairiehelden (18 j.), 2.30. ■7 en 9.15 u. Tentoonstellingen Frans Halsmuseum: Jubileumtentoon stelling Stadsschouwburg (t.m. 6 October), geopend in de week 1017 u. en 's Zon dags 13—17 u. Teylers Museum: Portret gravures en portret-penningen van leden uit het Stamhuis Oranje-Nassau, geopend: Dinsdag—Zaterdag 11—16 uur. Leffelaar (Grote Markt): Gobelins en handweef- werk van „De Knipscheer" en kinderschil- deri.ien van Co Egeli, geopend: in de week 10—17 u. Apotheken De Zondag-, avond- en nachtdiensteen der Haarlemse apotheken worden van 3 tot 9 October waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en v. Hees. Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, 'tel. 11180. Ziekenvervoer Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10rd„ teief. 21400 en te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisstraat 7, tel. 28523. Zaterdag 2 October: Stadsschouwburg: Ned. Opera met „Ma dame Butterfly". 8 uur. Geb. L. Margarethastraat 13: Georgette Hagedoom, 8 uur. Zondag 3 October: Stadsschouwburg: Comedia met volks voorstelling „Vorstelijke Emigranten 8 u. Maandag 1 October: Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Duet voor Twee Handen", 8 uur. Grote Houtstraat 166 t/o Houtbrug De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertszlaan 6, tel. 29875; dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538. Wijkverpleging: Zuster Mautz, v. Mer- lenlaan 25, tel. 28305. Geopende apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, telefocti 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Met ingang van 4 October gaat de Kerstpakkettenactie van de Niwin be ginnen. Men kent het doel: de jongens in Indië ter gelegenheid van het Kerst feest een pakket met passende inhoud te doen toekomen. Dat deze actie wordt aanbevolen, spreekt vanzelf. Een commissie van vooraanstaande Haarlemmers heeft zich in een open brief gericht tot de Erven Titia van Looyvan Gelder, waarvan de inhoud luidt: Met ontsteltenis vernemen wij, dat „Het Huis van Looy" niet zal blijven bestaan, en dat de verzameling schilde rijen, tekenwerk, handschriften en brie ven van Jacobus van Looy verspreid zal worden. Wij doen een dringend beroep op u om deze beslissing niet te nemen, alvo rens al het'mogelijke gedaan is om de collectie intact te houden. Het was een daad van piëteit tegen over haar man, toen mevrouw van Looy de beschikking trof, dat „Het Huis van Looy" aan de gemeente Haarlem zou worden geschonken. Het was ook een daad van cultureel belang. Van Looy blijft immers als kunstenaar van waar de. Zonder hem te overschatten delen wij de waardering, die zijn jongste bio graaf, dr. M. Augusta Jacobs, voor hem toont. Het was bovendien een daad van Haarlems belang. Is de auteur van „Jaapje" niet nog meer Haarlems dan die van de Camera Obscura, die weldra een monument in Den Hout zal krijgen? Wij zijn op geen enkele wijze betrok ken geweest bij de verwikkelingen tus sen u en het gemeentebestuur van Haar lem. Wij willen noch kunnen hierom trent enig oordeel uitspreken. Doch dit resultaat: een verstrooiing buiten Haar lem van dat, wat Titia van Looyvan Gèlder met zoveel eerbied bijeenhield, is zeker de slechtste oplossing. Het is een smaad aangedaan aan haar, die sinds de dood van Van Looy in 1930 zich zo volkomen wijdde aan de geestelijke na latenschap van haar man. Het is ook een culturele verarming, die ons allen treft. Het minst gekende deel van het werk van Jacobus van Looy, dat wat hij schil derde en tekende, komt het best uit 'in „het huis van de schilder", en zal bij verspreiding her en der minder tot zijn recht komen. Wij vragen u met alle aandrang niet in te gaan tegen de kennelijke bedoeling der erflaatster: het bijeenhouden der ar tistieke erfenis van Van Looy, en alsnog een weg te zoeken, waardoor dit mo nument voor Haarlem kan behouden blijven. De afdeling Heemstede vari de Com missie voor ue Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting opende Vrijdagavond het winterseizoen met een vergadering. Na de gebruikelijke opening door me vrouw Verlooy-Oskam hield Mej. Sig- mund een toespraak over het bestaans recht van de commissie. Daarna vertoon de zij een film over het onderwerp: „Hier zijn de kinderen", waarin zij er op wees, dat Nederland in dit opzicht toch nbg wel een en ander van het buiten land kan leren. Voorts werd een uiteenzetting gege ven over een aantal cursussen die de commissie bij voldoende deelname zal geven. Deze cursussen zijn: koken, zie- kenvoeding, voeding voor zuigeling en kleuter, gerechten voor suikerzieken, kinderverzorging en opvoeding, zieken verpleging in het gezin, naaien en verstel len, knippen, wassen en strijken. Voorts werd het winterprogramma vastgesteld. Maandag: 8 uur Melodia, 8 uur Club avond H. B. C. Dinsdag: 8 uur Laudate Dominum, 8 uur Missienaaikians. Woensdag: 3 uur Katholiek Kinder koor, 7.30 Damclub St. Bavo, 8 uur le denvergadering K. J. M. V. Donderdag: 8 uur Fancy-fair, 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur Fancy-fair. Toneelre petitie „Door Eendracht Sterk". Zaterdag: 8 uur Fancy-fair. Geboren: G. W. van Gijzel en F. T. M. Schouten, z; Jl A. van der Wolde en J. C. M. Husken, d. Ondertrouwd: J. F. Brokman en W. S. P. Meeth. H. Steegman en M. G. Laver- tu. P. Veenhuijsen en J. van Woensel. E. Keur en J. J. Piers. Gehuwd: M. Janse en M. Weeda. et is de bedoeling van dit artikel, te wijzen op het zeer grote tekort aan hotelaccommodatie, een tekort dat toch wel wat erg is voor een gemeente met 25.000 inwoners. Gaan we eens na, waar gasten thans een onder dak kunnen vinden, dan is het alleen m hotel „Boekenrode", waar men een aan tal gasten kan herbergen en daarmede zijn we meteen aan het einde van ons hotel-latijn. Voorheen is het wel even anders geweest, toen waren hier ver schillende gelegenheden waar men be hoorlijk kon logeren, doch langzamer hand zijn deze inrichtingen verdwenen Het is wel merkwaardig, dat de afdeling Heemstede van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, waarvan we de laatste jaren eveneens weinig of niets meer hebben, vernomen, weinig of heeft geijverd voor behoud of zelfs uitbreiding van de hotelaccommodatie.1 Deze toestand dateert niet van van daag of gisteren, want reeds in 193o toen de laatste Flora gehouden we-d, waren de meeste gasten in Haarlemse hotels ondergebracht, die na tuur bik daartegen niet de minste bezwarehhad den. En als we goed zijn ingelicht, be stonden er in het begin van dit jaar plannen om ook in 1950 weer een Flora te organiseren en ook dan zou de wei nige hotelaccommodatie weer een voor deel zijn geweest voor de hotels te Haar lem en misschien wel eveneens te Am sterdam. Of de plannen voor een Flora in verband met de uiterst gespannen in ternationale toestand nog doorgang zul len vinden, weet niemand; bovendien zijn de interne moeilijkheden in de boe zem van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur evenmin bevorder lijk geweest voor het ontwerpen van de finitieve plannen. Onafhankelijk echter van het al of niet houden van een Flora is de hotelaccomodatie voor onze ge meente van te geringe omvang om met succes te streven naar uitbreiding van een meerdaags vreemdelingenbezoek. Er zijn meermalen stemmen opgegaan om het Verversingshuis in het wandel bos Groenendaal om te bouwen tot een weids hotel met ettelijke verdiepingen, zodat een flink aantal gasten onderdak kunnen vinden. Op zichzelf is dit plan niet slecht, maar het gemeentebestuur wenst het wandelbos na zonsondergang gesloten te houden en daarom vinden er in het verversingshuis ook betrekke lijk weinig vergaderingen plaats. Ieder die even nadenkt, zal het volkomen met dit standpunt eens zijn, maar dit houdt dan ook weer in, dat bij de bouw van een groot hotel in Groenendaal het wan delbos practisch dag en nacht geopend is, zodat het toezicht aanzienlijk uitge breid zal moeten worden. Op grond van deze overweging ziet Groenendaler in zijn bos nog geen hotel verschijnen, af gezien nog van het feit, dat de eerste jaren wel geen toestemming zal worden gegeven om te bouwen. Een andere overweging is, na te gaan of in het pas aangekochte deel van de buitenplaats „Meer en Berg" geen plaats zou zijn, maar dan komen weer dezelfde bezwaren naar voren als met „Groenendaal", want het zal wel in de bedoeling liggen, deze aanwinst te doen aansluiten bij het thans be staande bos. De in dit gedeelte nog be staande oranjerie zou plaats kunnen maken voor een hotel, maar gezien de bezwaren zou men dit gedeelte kunnen afschutten en dit gebouw grondig vér- beteren, zodat de zalennood wat minder wordt. Er is echter reden om aan te nemen, dat dit nogal een vrij dure ge schiedenis zal worden en het laat zich daarom aahzien, dat dit gebouw daar voorlopig wel zal blijven staan of alleen wordt opgeruimd, zoals er in dit ge deelte wel meer zal moeten worden opgeruimd. Men ziet, het probleem stel len is wel heel gemakkelijk, maar een oplossing geven is dubbel zo moeilijk, mede omdat, ook al zou het bouwen van een modern hotel financieel geen bezwaren opleveren, het hotel toch in elk geval rendabel moet zijn. En juist omdat deze toestand niet van vandaag of gisteren is, maar reeds jaren duurt, zal eerst in brede kring bekend moeten worden, dat er te Heemstede een groot hotel zou komen. Het zou wel goed zijn. als de plaat selijke afdeling van de V.V.V. deze zaak eens aanpakte en onderzocht of na ver loop van enige jaren de bouw van een modern hotel inderdaad in een be hoefte zou voorzien. Daarbij zou nage gaan moeten worden in hoeverre Heem dag of naar zee (Noordwijk, Zandvoort) of naar de grote steden als Amsterdam en Haarlem willen gaan, of een tocht willen maken langs de bloeiende vel den in de Haarlemmermeer met een bezoek aan Schiphol. Heemstede heeft naar alle kanten uitstekende verbin dingen en mede in aanmerking nemend, dat Heemstede een grote aantrekkelijk heid bezit in zijn keurige plantsoenen, die het zelfs in deze najaarsperiode toch nog uitstekend doen, zou het waar lijk niet zo dwaas zijn, indien men de rustige vacantiegangers in deze ge meente gelegenheid bood om wat uit te rusten en allerlei ontspanning te genie ten, zonder dat men buitensporig hoge prijzen moet betalen. Men zou daarbij zelfs kunnen overwegen particulieren in te schakelen, al zal dit thans nog erg moeilijk gaan, omdat vele grote wonin gen en villa's door twee en meer ge zinnen worden bewoond. In elk geval meent Groenendaler er op te moeten aandringen, dat dit onder zoek dat natuurlijk zeer nauwkeurig meet geschieden, binnen niet al te lange tijd gehouden wordt, omdat een goed georganiseerd vreemdelingenbezoek niet alleen een belang is voor bepaalde be volkingsgroepen, maar ook wel degelijk voor de gemeente zelf. Er zal n.l. altijd een bepaald percentage zijn, dat zich .blijvend te Heemstede wil vestigen en waar thans reeds het particulier initia tief aan het bouwen is geslagen, kan het zeer nuttig zijn, indien men de vnor- waarden schept om het eventuele gasten zo aangenaam te maken, dat zij zich blijvend willen vestigen. Daarbij mag worden aangenomen, dat de midden stand, die wel het grootste belang heeft bii het vreemdelingenverkeer, niet al leen zijn volledige medewerking zal geven aan dit onderzoek, maar alle middelen zal overwegen die er toe kun nen leiden, dat dit onderzoek niet al leen spoedig wordt gehouden, maar ook dat het met kracht en voortvarendheid za) worden aangepakt, opdat een en ander binnen niet al te lange tijd be kendheid krijgt. Niemand twijfelt er aan of ook het gemeentebestuur zal gaarne medewer ken aan een dergelijk opinie-onderzoek, maar het zou toch ook weer niet juist zijn, indien men ook hier weer teveel op de hulp van het gemeentebestuur ging rekenen. Het zal voldoende zijn, wanneer men aan kan op zijn morele steun. Moge de noodzakelijkheid van een dergelijk opinie-onderzoek door alle belanghebbenden zo goed worden inge zien, dat het spoedig plaats zal vinden. De belangen van Heemstede zijn er mee gemoeid en wie zou er niet aan willen stede, uitmuntend gelegen tussen zee en landschap, aantrekkingskracht kan uit oefenen op vacantiegangers, die in een rustige omgeving en tegen niet te hoge 1 medewerken om deze te dienen en te prijzen hun vacantie kunnen doorbren- bevorderen? gen en toch op ieder ogenblik van de GROENENDALER van de ter bevordering van de bouw van Er is in Nederland een grote klasse van woningzoekenden ontstaan die, alhoewel in de meeste gevallen beschikkende over voldoende kapitaal om de bouw van een eigen huis of perceelsgedeelte zelf te financieren, daarvoor door verschillende om standigheden nog niet in aanmerking kwam. De oorzaak hiervan is voornamelijk dat het overgrote deel van het Nederlandse bouwvolume in de na-oorlogse jaren werd gebruikt voor de bouw van z.g. „Woning wetwoningen" en slechts in veel geringere mate voor de particuliere bouw. Tot deze klasse behoort een belangrijk deel van de middenstand en vele gerepatrieer. den en door oorlogsgeweld in Nederland of Indonesië getroffenen. DE „NATIONALE BOND TER BEVORDERING VAN DE BOUW VAN EIGEN WONINGEN" is opgericht met het doel deze tienduizenden te verenigen en te trachten in overleg en in samenwerking met de autoriteiten de belangen van hare leden te behartigen. De bond stelt zich tevens ten doel op woningggbied hare leden zowel financieel als technisch te adviseren en bij te staan. Zii roept daarom allen die daarvoor in aanmerking komen op zich bij haar aan te sluiten. De verplichte bijdrage bedraagt ƒ3.per jaar, waartegenover de verschillende des kundige medewerkers van de bond hare leden kosteloos adviseren en bijstaan. Aanvragen om lidmaatschap, verdere inlichtingen enz. te zenden aan het voorlopig secretariaat, Koningin Emmakade No. 77, 's-Gravenhage. (Met het oog op de vele werkzaamheden worden de leden en adspirant-leden in hun eigen belang verzocht alle aanvragen, verzoeken enz, voorlopig alleen schriftelijk te doen). (Adv.) Ach, wat is het toch heerlijk nu en dan in het rijk der romantiek te kun nen verwijlen. In de dagen der zwijgen de film smulden we al van onwaar schijnlijke avonturen in Bagdad, maar nu smullen we driedubbel, want de Ka- lif, de bedelaar, die zich koning waant en de schone vrouwen, ziet men in kleuren en hoort men met begeleiding van schettermuziek door de Oosterse straten trekken. Mariene Dietrich doet eigenlijk niets in de film „Kismet," die Bagdad in Rembrandt brengt. Ronald Colman is niet onaardig en overi gens.... haal Uw hart op en vergeet alle zorgen (Volwassenen). In Cinema Palace zorgt de bekende Joe Brown deze week voor luchtig ver maak. In „De lachende Vreemdeling" ziet U hem weer bezig met zijn fratsen en grappenmakerij. Dit keer trekt hij er op uit naar het Wilde Westen, waar hij bijgestaan door zijn onnozelheid kans ziet een bandietenbende op te rui men. Het dorpje Big Bluff, dat veel last van deze bende ondervindt, roept Joe tot zijn militaire commandant uit. Bij het uitvoeren van zijn aanvalsplan ziet U Joe meestal rondlopen in vrou wenkleren, daar hij had gehoord, dat de bendeleider hem dan niet zou lastig vallen. Het is een film* zonder preten tie, doch velen zal zij toch een paar genoeglijke uurtjes bieden. Wie wil lachen zonder meer, ga kijken! (Volwas senen). In „Geheime Opdracht", een span nende film, die in het Frans Halstheater wordt vertoond, maakt de toesohouwer kennis met vier geallieerde spionnen, die in het bezette Frankrijk belangrijk werk verrichten. Er zijn vele kostelijke scènes te zien, waarin manhaftige Duit se militairen prachtig om de tuin wor den geleid. James Mason en Carla Leh man vervullen twee boeiende rollen. (18 jaar). De film „Waterloo-bridge", welke deze week in het City-theater gedraaid wordt, heeft ongetwijfeld grote, vooral menselijke kwaliteiten. De regisseur, Mervyn le Roy, heeft een uitstekende rolprent gemaakt, waarvan de filmlief hebbers zullen genieten door fraai camerawerk en treffend spel. Behalve aan de routine van Robert Taylor, is menige goede scène te danken aan de charme en natuurlijkheid van de actrice Vivien Leigh. De film, die romantisch en dramatisch van inhoud is, kunnen wij volwassenen' aaitbeveleri.' In het Spaame-theater draait de Wild-West-story „De Prairie-helden." Het is een spannende rolprent met hel den te paard, revolverbandieten en al dies meer. In de hoofdrollen ziet U de drie Musketiers. Personen boven 18 jaar hebben toegang. LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 (Adv.) GEBOREN: A. Hendriks—Roest, z; J. de ZwartGooijer, z; H. J. Scholtzvan Eldik, z; M. Campfens—de Haan, z; L. A. Bultersvan der Putten, z; J. Staats de Nobel, z; B. T. J. Hubbers—de Zwa ger, z; A. KooijVrij, d; J. M. van LeeuwenHoogkamer, d; L. J. A. van WarmerdamJansen, d; E. RutteAd miraal, d; A. E. Huiskens—Moreels, dt S. A. K. Docter—Willemse, d. GEBOREN: M. C. van Schaikvan der Werf, z; J. Kuurstravan den Nieuwenhof, z; M. MeinsterKulk, z; C. T. L. Komduur—Berkhout, z; H. N. A. Rol—Hennis, z; A. L. Warren— Ruijgvoorn, z; A. J. M. G, van Gorkum Grootes, z; W. A. IJske—Fikkert, d; A. P. M. Beelen—Delissen, d; A. S. Stro bel—Habiecht, d; N. Bethe—Stoop, d; A M CramerKropman, d; E. A. Bag german—Meili, d; J. W. Houweling— Boerée, d; M. C. van Haarlem—Koper, d' M. A. Draiier—Kooijman, d. 'GEBOREN: Roest—Schultz z; A. v. WeelKoper z; H. J. v. Eisvan Ange- len d; A. M. Zandstra—van der Linden d; C. Klavervan Zalen d. ONDERTROUWD: N. A. Ros—van der Tas: J. Goedhart en A M. C. Rondeel; D. Schouten en C. Does; G. D. van der Klugt en S. M. E. Smit; J. van der Hei den en M. W. van der Weert; L. Homan en P. Nouwen; J. M. van Leeuwen en C. M. J. Logger; P. Blaauwbroek en A. Enderman; P. van der Weijde en J. A. E. de Wolff; P. Handgraaf en A. C. van Warmerdam; H. M. Hasert en H. A. van Andel; T. Roosjen en L. A. Waterbolk; D. van Ewijk en A. C. F. Booms; A. van Tongeren en M. Mingelers; H. F. Scheelings en A. C. H. Booij; K. Stecher en H. Hemmen; N. D. Sloendrecht en J. H. P. Blansert; C. C. van der Hout en A. A. van den Bosch; F. Abrahams en M. E. van Kuijeren; H. T. M. van der Helm en E. A. M. Kloes. Met ingang van 1 October worden de uitkeringen ingevolge de Invaliditeits wet verhoogd met een toeslag van 100 pet., benevens met eventuele gezinstoe slag en kinderbijslag. Al deze verho gingen worden automatisch door de Rijksverzekeringsbank uitbetaald, zodat belanghebbenden geen aanvragen be hoeven in te dienen, aldus het ministerie van Sociale Zaken. Slechts van twee groepen van recht hebbenden op kinderbijslag zijn de ge gevens niet bekend, n.l. kinderen beneden zestien jaar, wier wezenrente destijds wegens het geringe bedrag is vervangen door een afkoopsom en kin deren van zestien tot 21 jaar, die dag onderwijs genieten. Voor zulke kinde ren dienen de rentetrekkers een aan vrage voor kinderbijslag in te dienen by de Rijksverzekeringsbank te Amster dam. De beschikking betreffende de vrij lating van prijzen, elders in_ dit num mer opgenomen, hebben alléén betrek king op inlandse sigaretten en kerf tabak. (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 u.; congr. asp. 12.15 u.; lof 7 u. Maandag: fam. heren 8 u. Dinsdag: congr. meisjes 7 u. en jongedames 8.15 u. Woensdag: congr. jongens 7 u. Zaterdag: biechten 4.30-8.30 u. Iedere avond lof 7.30 u.; Zaterdag 7 u. H. Jozef (Jansstraat) Zondag: H.H. Missen 6.45, 8, 9.30 (Hoogmis) en 11 u.; lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7 u. en dames 8 u.; Woensdag: congr. Jon gens jun. 7 u. en jongemannen 8 u. Za terdag: biechten 5-6.30 u. en 7-9 u. Ge hele week lof 7.30 u. O Jj. Vrouw Rozenkrans (Spaarne) Zondag: H.H. Missen 6.15, 7.30, 9 en 10,30 u. (Hoogmis); jongenscongr. 5.30 u.; lof 7.30 u. Maandag: congr. heren 8 u. Dins dag: congr. meisjes jun. 4 en 7 u. en jongevrouwen 8 u. Woensdag: congr. Jongemannen 8 u. Zaterdag: biechten 5- 8.30 u. Gehele week lof 7.30 u. H. Antonius van Padua (Nw. Groen markt) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10. 11 en 12 u.; lof 7 u. Maandag congr. meisjes 7 u. Woensdag: congr. jongens 6.45 u. en jongemannen 8 u. Zaterdag: biechten 4-9 u. Gehele week lof 7.30 u. H. Joannes de Doper (Amsterdam straat) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes jun. 7 u. en jon gedames 8 u. Woensdag: congr. jongens 7 u. en jongemannen 8 u. Zaterdag, biechten 4.30-8.30 u.; lof 7 u. Behalve Zondag en Zaterdag gehele week Octo- beroefening 7.30 u. Allerh. Hart van Jesus (Kleverpark weg) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.45, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 u.; vespers 4 u. en lof 7.30 u. Maandag, Dinsdag en Woens dag: Derde Orde Triduum. Woensdag: congr. jongens 6.30 u. Donderdag: lof 7.30 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5-7 en 7.30-9.30 u.; lof 7.30 u. H.H. Elizabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat) Zondag: H.H. Missen 6.30. 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u.; lof 7 u. Dinsdag: congr. meisjes sen. 8.15 u. Zaterdag: biechten 5-8 u. Gehele week lof 7.30 u. H. Liduina (Rijksstraatweg) Zondag: H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.30, 9.45 (Hoog mis) en 11.30.; aanbidding 4 u.; lof 7 u. Woensdag: congr. jongemannen 8 u. Za terdag: biechten 5-8 u. Gehele week lof 7.30 u. O. L. Vr. van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg) Zondag: H.H Missen 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; lof 6.30 u. Maandag: fam. heren om streeks 8 u. Dinsdag: congr. dames na het lof. Woensdag: congr. jongemannen na het lof. Zaterdag: biechten 5-9 u. Ge hele week Octoberoefeningen 7.30. Allerh. Drieëenlieid (Bloemendaal) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis) 10.15 en 11.30 u.; lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5-6.30 en 7-9 u. Gehele week lof 7 u. H. Sacrament (Bloemendaal) Zondag: H.H. Missen 7.30 en 10.15 (Hoogmis): lof 6.30 u. Zaterdag: biechten 7.15-9 u. Gehe le week lof 7.45 u. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Over- veen) Zondag: H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoog mis), eh 10.30 u.; lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4-8 u. Gehele week lof 7.30 u. H. Antonius van Padua (Aerdenhout) Zondag: 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 u.; lof 4 u. Dinsdag: lof 7.30 u. Donderdag: lof 7.30 u. Vrijdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 4-9 u,; lof 7.30 u. H. Bavo (Heemstede) Zondag: H. H. Missen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 u.; lof 7.30 u. Maandag: fam. heren na het lot. Woensdag: Mariagarde sen. 7 u. jongemannencongr. 8 u. Zaterdag: biech ten 5-6 en 7-9 u. Gehele week lof 7.30 u. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u.; lof 7.30 u. Maandag: lof 7.30 u. Woensdag: lof 7.30 u. Zaterdag: biechten 5-8.30 u. Gehele week Octoberoefening 7.30 u. H. Agatha (Zandvoort) Zondag: H.H. Missen 7, 8.30 en 10 u. (Hoogmis); Ves pers 3 u. en lof 7 u. Maandag: lof 7 u. Dinsdag: lof 7 u. Woensdag, Donderdag en Vrijdag Octoberoefening 7.30 u. Vrij dag: congr. jongemannen. Zaterdag: lof 7.30 u.; biechten 5-8 u. H. Adalbertus (Spaarndam) Zondag: 7 en 10.30 u. (Hoogmis); lof 2.30 u. Maan dag: congr. meisjes 7.30 u. en jongeda mes 8.15 u. Zaterdag: biechten 5-7.30 u.; lof 7.30 u. De Haarlemsche Hypotheekbank boekte in 1947 een netto-toeneming der hypothe ken van 534.665 (741.825), waarmede het totaal uitstaande bedrag steeg tot f 13.1 mill. Aan pandbrieven was in omloop 114.4 (14.7) mill. De gemiddelde hypo theekrente was 4.107 (4.147) pCt. en dia der pandbrieven 3.5 (onv.). Het winstsaldo ad 36.738 (45.944) laat een dividenduit kering toe van ƒ5 (6per aandeel. Honderden belangstellenden, die unaniem hun bewondering voor dit prachtige product van General Motors uitspraken, mochten wil reeds op onze show ontvangen. automobielbedrijf NWE. GRACHT 78 TELEFOON 21498 HAARLEM (Adv.) Vannacht naar gedroomd. Ik hoorde stemmen fluisteren en zoemen en nu en dan ving ik woorden op als „babbel" en „babbelaar". „Zou ie ernstig ziek zijn?" vroeg een onbekende met een hoog geluid, terwijl de klok 3 uur sloeg en" ik meende wakker te zijn. „Hij zag ook wat bleekjes de laatste tijd", zei een ander. „Ik heb altijd wel gezegd, dat ie te hard werkte", baste een andere heer. „In welk ziekenhuis zou ie liggen?" informeerde een daine met een sympathiek geluid. Droomde ik of was ik wakker? Er kwam iemand bij m'n bed zitten, die rustig begon te praten. „Heb je dan zo veel zorgen?" klonk het mij in de oren, „waarom heb je dat niet eerder verteld? De eerste dagen dachten we, dat je het even gemakkelijk genomen had, maar nu zijn het er al bijna veertien en we zien of horen niets van je. Tijdens het tandenpoetsen heb ik dan maar besloten het te vertellen. Ik ga veertien dagen de wereld in. Babbels halen. Tot ziens. Dank uü 3AARLEM, Smedestraat 31, telefoon 21375 (Adv.) Antara meldt, dat de communist Soeripno, voormalig Indonesisch ge volmachtigde voor Oost-Europa en Rusland, door Soekarno oneervol is ontslagen wegens de rol, die hij ge speeld heeft in de opstand tc Ma- dioen. Voorts zijn ontslagen de vice-burge- meester van Madioen, Soepardi (tijdens het communistische bewind hoofd van het voorlopige gewestelijke bestuur), Karno en andere leiders van opstandige onderdelen der vierde divisie van de T.N.I. en Soewarman, vice-burgemees- ter van Magelang. Eerst thans is bekend geworden, dat de beruchte terreurbende van Woerdjan, die opereerde in de omgeving van Wo- nosari, in Midden-Java, in het begin van deze week is uiteengeslagen, toen de politie een overval deed op het huis van een der leden van de bende in Poelosari. Vier der bendeleden werden gedood, onder wie de ondercommandar.t Sastro, een werd zwaar gewond en ver schillende wisten te ontkomen, waaron der Woerdjan zelf. Bij de achtervolging ontstond nogmaals een vuurgevecht tus sen militairen en de rest der bende. Een agent, die gewond werd, kreeg een pre mie van f 1000, aangezien door zijn op treden Sastro kon worden neergelegd. Op het hoofd van Woerdjan staat even eens een beloning van f 1000. Een woordvoerder van de republi keinse regering heeft té D.TOTJa aan Antara verklaard, dat de Nederlandse berichten, als zouden duizenden krijgs gevangenen en geïnterneerden alsmede Oost-Indonesiërs, door de republiek worden gevangen gehouden, onjuist zijn. Hij zeidc, dat alle krijgsgevangenen reeds door bemiddeling van de C. G. D. zijn teruggevoerd en voegde hieraan toe, dat een aantal mensen op eigen verzoek in de republiek wenst te blijven. Het Rijksbureau voor Oorlogsdocu mentatie is thans in het bezit gekomen van het stenografisch verslag van een bijeenkomst, die 6 Augustus 1942 door Göring te Berlijn werd gehouden.. Hij had uit de verschillende door Duitsland bezette en veroverde gebieden de rijks commissarissen bijeengeroepen om er bij hen op aan te dringen een scherpere exploitatie in deze bezette landen uit te voeren. Ook Seyss-Inquart was aanwe zig. Göring hield tijdens deze conferentie zijn reeds bekende toespraak tot Seyss- Inquart; deze moest direct zorgen voor: 40.000 ton broodgraan, 45.000 t. veevoeder gewassen. 35.000 ton vlees, 20.000 ton vet, 85.000 ton aardappelen, 45.000 ton peul vruchten, 30.000 ton suiker, 16.000 ton kaas, 10.000 ton groentezaad en 1.000.000 ton groente. Hierna ontwikkelde zich tussen Lohse. een der Duitse bevelhebbers in het Ost- land, en Göring het volgende gesprek over de recrutering van Nederlandse soldaten ter bestrijding van de Russische partisanen. Göring: Organiseert u toch in Neder land een gedwongen recrutering en f°r" meert u twee regimenten tegen de par tisanen De partisaan kent geen Duits en geen Nederlands; die talen lijken op el kaar. Voor hem is de Nederlander net zo Duits als wij. Hij schiet ook op de Nederlander, en die moet dan terug schieten al vindt hij dat nog zö verve lend. Van iedere Nederlander, Deen en Zweed, die wij naar het Oosten sturen, denkt de Rus dat het een Duitser is. Als hij de Rus vertelt, wat hij is, begrijpt die er toch niets van; hij weet immers niets van aardrijkskunde. Daluege: Ik heb een jaar geleden in Holland geprobeerd, bataillans voor het Oosten op te richten. Dat is mislukt. Göring: Dan moet je ze dwingen. Zon der wapens tot in het partisanengebied sturen, en ze daar wapens geven; vooruit beest, eet of krepeer. „Antara" bericht, dat de republikeinse regering een communiqué heeft uitgege ven, waarin gezegd wordt, dat een aan- zienlijk aantal leidende figuren van de Sobsi (het republikeinse vakverbond) is gearresteerd, aangezien gebleken is, dat de leiders betrekkingen onderhielden met de opstandelingen. De correspondent van „Antara meicit uit Madioen, dat Sjarifoeddin, Moeso en Setyadjit naar Kandangan gevlucht ztin* De communisten vernielden Woensdag het telefoonkantoor, terwijl een radio zender blijkbaar is weggevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2