Rozenkrans- zondag Vrees voor de gevolgen van de Russische kwade trouw EMC DE HOOPMAN-1>E GEHEIMZINNIGE BROM Ernstige critiek op emigratie-politiek Mensen op reis Hoe zal het Kreml reageren op de angst van het Westen AFLEIDINGS MANOEUVRE Landverhuizing naar Australië niet verantwoord geacht Het processieverbod r WEES ZUINIG ZATERDAG 2 OCTOBER 1948 PAGINA 3 BUITENLANDS OVERZICHT door George F. Worts v - Weer vrijspraak UITZENDING THUIS FRONTEN Spijsolie met Kerstmis JOODS SCHIP NAAR ISRAËL Bevel over zeestrijdkrachten Vrijlating prijzen (Wordt vervolgd) Kleine nederzettingen SPIEGEL J Morgen viert de H. Kerk het feest van de Rozenkrans. Op het eerste gezicht is men geneigd geen ^bij zondere waarde te hechten aan deze me dedeling. In het kerkelijk jaar komen immers zoveel feesten voor, die men, jammer genoeg en zeer tot eigen geeste lijk nadeel, méér lijdelijk ondergaat dan daadwerkelijk beleeft. De schade, die men zich daardoor be rokkent, is eenvoudig niet te overzien. Er is nu eenmaal geen veiliger leiding voor ons zieleleven te bedenken, dan de leiding van de door God Zelf gestichte kerk, die door haar leer, haar aansporin gen en de hulp van haar genademiddelen ons met onfeilbare zekerheid de juiste weg toont naar onze eindbestemming. En wanneer wij nu zien, dat het hoogste gezag in Gods Kerk in de loop der eeu wen met steeds groeiende nadruk op de uitzonderlijke kracht van het Rozen kransgebed heeft gewezen, dan moe ten wij toch wel aannemen, dat hiervoor een zeer gegronde reden bestaat. Het bidden van de Rozenkrans is niet zo maar een devotie, zoals zovele andere, die, hoewel nuttig en aanbevelenswaar dig. toch niet van zo'n belang zijn, dat men ze als onmisbaar mag beschouwen. De geschiedenis en de officiële uitspra ken der Pausen bewijzen overduidelijk, dat „praktische "onmisbaarheid" geen overdreven uitdrukking is voor de Ro zenkrans, zowel wat ons eigen welzijn als dat van de hele wereld betreft. De naam van Paus Leo XIII is voor alle tijden verbonden aan de grote actie tegen de sociale nood, ingezet door zijn beroemde Encycliek, die in alle parle menten ter wereld de hoogste bewonde ring gaande maakte. Maar evenzeer ver dient hij, naast de eretitel van de „grote sociale Paus", die van de grootste be vorderaar der Mariaverering. Tijdens zijn bestuur van 25 jaar (1878-1903) heeft hij niet^minder dan tien Encyclieken uit gevaardigd over de Rozenkrans: een re cord. dat enig is in de geschiedenis van de Kerk. Zijn grote verering voor de Moedermaagd en zijn onwrikbare over tuiging omtrent de macht van Maria om voor ons Gods hulp af te smeken in moeilijke tijden, dwongen hem ertoe a.h.w. de hele kerk te mobiliseren om door de voorspraak van O. L. Vrouw redding te verkrijgen uit bittere nood. In zijn eerste rondschrijven: „Supremi Apostolatus" van 1883 noemt de Paus Maria „de behoedster van de vrede en de uitdeelster van de hemelse genade. Haar goddelijke Zoon heeft Haar in de hemel verheven tot de hoogste macht en heerlijkheid, opdat Zij door Haar hulp en bescherming de men sen zou bevrijden van alle lasten en noo d." En dan volgt een zo overtuigend overzicht van de oorsprong en verbreiding van het Rozen kransgebed, dat er geen twijfel meer mogelijk Is of <jeze Wijz<e van Mariaver ering vertegenwoordigt inderdaad het machtsmiddel bij uitstek om ons Gods hulp te verzekeren. Toen in de 12e eeuw het Zuiden van Europa in onnoemelijk leed werd gestort door de ketterij der Albigenzen, riep God de H. Dominicus om de orde in de Kerk te herstellen. In opdracht van de H. Maagd zelf zou deze toen het Rozen kransgebed hebben bekend gemaakt en het over heel Europa verbreid, en door de kracht van het vereende bidden en de daarmee samenhangende opleving van een waar deugdenleven keerden rust en vrede in de Kerk terug en von den veel afgedwaalden de verloren schaapstal weer. In de 16e eeuw dreigde Europa onder de macht van de Islam te geraken. Paus Pius V riep de hele Christenheid op ter verdediging van geloof en zeden, vooral door het Rozenkransgebed. En toen de Turken door Johan van Oostenrijk in de baai van Corinthe verslagen waren, ter wijl een leger van biddende Christenen de strijdenden ondersteunde, schreef de Paus deze overwinning zonder aarze ling toe aan de hulp van de Moeder Gods. Uit dankbaarheid stelde hij een feestdag in ter ere van de zegevierende Maagd Maria, waaraan Gregorius VIII later de naam gaf van Rozenkransfeest. In de 17e eeuw behaalden de Christe nen een nieuwe overwinning op de Tur*- ken by Temesvar en Corcyra. Voor men ten strijde trok werden algemene open bare Rozenkransgebeden voorgeschreven. Deze zichtbare hulp van de Moeder maagd was voor Paus Clemens XI aan leiding om voor de gehele kerk een jaarlijks terugkerend feest voor te schrij ven uit dankbaarheid jegens. O. L. Vrouw Van de Rozenkrans. Bij yoortduring hebben in de volgen de jaren zo goed als alle pausen telkens weer de gelovigen gewezen op de gro te kracht van dit gebed. Leo XIII, die in Zijn tijd de behoefte aan goddelijke hulp niet minder dringend noemde dan in de 12e eeuw, meende daarom niets beters te kunnen doen dan ook nu weer alle hoop te stellen op de Rozen krans. Hij bevorderde krachtig de broe derschap van de H. Rozenkrans en die van de Altijddurende Rozenkrans, en verrijkte beide met steeds meer gees telijke gunsten. Aan hem dankt de O c- toberviering haar oorsprong en aan de Litanie van de H. Maagd voegde hij de aanroeping: „Koningin van de H. Rozenkrans" toe. Pius XI, die al even diep overtuigd was van de onmisbaarheid van Maria's steun, vaardigde in 1937 op zijn beurt een nieuwe Rozenkransencycliek uit. En hoe onze tegenwoordige Paus daarover denkt, dat behoeft zeker geen nadere uitleg. Na al deze uitdrukkelijke verklaringen van de Stedehouders van Christus op aarde over de onvergelijke lijke waarde van Maria's hulp kan er wel geen twijfel meer bestaan aan de juistheid van deze opvatting. De plaats van de Moedermaagd in het goddelijk heilsplan is bovendien door de theolo- In een angstwekkend tempo zijn de gebeurtenissen elkaar in de laatste weken opgevolgd. Twee maandën lang had men vergeefs uitgezien naar een communiqué uit Moskou, waaruit enige toenadering tussen de vier grote mogendheden zou kunnen blijken. Doch toen dit uitbleef, wist men, dat de der de Algemene Vergadering der Verenig de Naties onder een zware onweers- lucht bijeen zou komen en dat in Parijs beslissingen zouden vallen en situaties zouden kunnen ontstaan, die de wereld direct voor een nieuw oorlogsgevaar zouden kunnen plaatsen. Terwijl de wereld nog schokt van de doodskrampen van de tweede wereld oorlog, terwijl grote delen van de we reld nog een directe strijd voeren om het blote bestaan, doemen aan de kim reeds de tekenen op van een orkaan, die, als hij eenmaal zou losbarsten, ver nietigender zou zijn dan al het voor gaande. Met angst en vreze ziet de we reld de hemel steeds meer verduisteren. En weer dreigt het gevaar uit het Oos ten. Uit blote machtswellust en met een afschuwelijk huichelachtig cynisme heeft de Russische beer zijn klauw uit gestrekt naar de rest van de wereld. En het is die klauw die de wereld vreest. Niet als vroeger is er aan deze crisis een politieke en diplomatieke machts strijd voorafgegaan. Na de tweede we reldoorlog was er bij de Westelijke grote mogendheden en in vrijwel alle kleine democratieën een oprecht ver langen naar vrede en internationale samenwerking waarneembaar. En na de Russische houding in de oorlog en zijn ondertekening van het Atlantic Charter had men verwacht, dat Rusland naar zijn beste kunnen zou trachten te ko men tot samenwerking met de rest van de wereld. Doch met het duivelse cy nisme van machtsbewuste en machts wellustige dictators hebben de heersers van het Kreml van meet af aan de koude oorlog ontketend, die de rest van de wereld onder hun macht zou moeten brengen. In de landen, welke direct onder hun bereik lagen, was terreur hun wapen. Het een na het ander wer den de Oost-Europese landen door de klauw van de beer achter het IJzeren Gordijn gesleurd, en in de rest van de wereld, West-Europa, China en Zuid- Azië, trachtte Moskou, door wanorde te stichten, de volkeren rijp te maken voor een Sovjet-dictatuur. Nergens toonden de Sovjets hun goede wil en van de lichamen, die bestemd waren om inter nationale samenwerking en veiligheid te brengen, de V.N. en de Veiligheids raad, maakten zij een forum voor hun propaganda en een diplomatiek slag veld, waar nieuwe haat tussen de vol keren gekweekt werd. In de afgelopen jaren reeds zag ieder dat dit niet goed kon blijven gaan, dat de goedwillende landen dit Russische optreden niet konden blijven dulden. Zij zouden er zelf aan ten onder gaan. Het was duidelijk dat de botsing moest komen daar waar de Sovjet-Unie en de Westelijke mogendheden het nauwst met elkaar in contact waren: Duitsland en de V.N. Op beide punten gen zo scherp en duidelijk omschreven, dat wij hier met een absolute zeker heid hebben te doen. 'Voor ons gewone menselijke gevoel is het trouwens zo iets van zelfsprekends: Wie heeft er gro tere macht over haar kind dan de eigen moeder? Wie gaat het succes van het werk van een kind meer ter harte dan zijn moeder? Daarom mogen wij gerust, moeten wij zelfs in alles onze toevlucht nemen tot Haar, die in de letterlijke zin van het woord onze mede-verlosseres is geweest. Als ooit de wereld behoefte had aan Haar voorspraak, dan wel in onze ont redderde tijd. „De heilige waarheden, die de Kerk bewaart en overlevert, worden ontkend en bestreden, de deugd belachelijk gemaakt, het hoofd dei- Kerk belasterd en zelfs tegen Christus staat men op". Deze woorden van Leo XIII konden wel voor onze tijd ge schreven zijn. De pas begonnen Octobermaand be tekent voor ons, Kathplieken, een grote kans, een rijke genadenmogelijkheid. Het lot van de wereld ligt in onze handen. Dit is geen overdrijving! Dit is de waarheid! Het geloof leert het ons. Maar ook de geschiedenis. De geschie denis van de H. Rozenkrans! Wij moeten de hemel een heilig ge weld aandoen. De almachtige voorspraak van O. L. Vrouw is onze redding. In geen enkel katholiek huisgezin, dat die naam waardig wil zijn, mag daarom geen dag voorbijgaan van deze aan goddelijke genade zo overrijke maand, zonder dat het gezamenlijke bidden van de machtige Rozenkrans allen vereint in een vurig smeekgebed voor ons zeL «n je redding van de we- reld-in-uiterste- n0(j. Vertaling: Herman Antonsen 22) Is het dan nog niet bij je opgekomen, vroeg hij driftig, dat Sam Pruden in zijn vulpen de sleutel voor alle gevan genissen in deze Staat bezit? Ben je nog niet op dat idee gekomen? Jij kunt aan niets anders denken dan aan iemand doodschieten. Waarom gebruik je voor de afwisseling je hoofd niet een keertje, in plaats van je trekvin- ger? Hoor me zo'n wijsneus nou eens! spot te ze. Ze ging naar de piano, zwaaiend met haar handen, haar ellebogen wijd uit, in langzame golvende beweging op de maat der muziek, met de vingers knippend en op haar heupen wiegend. Laura plakte de laatste hechtpleister vast en zei: r Wil u nu nog wat te drinken hebben, mijnheer Covert? jill was bij de piano gekomen, sloeg een toets aan, keerde zich om en keek het vertrok- met. bestudeerde kalmte rond. 1 vertoonde zich de cynische machtswel lust der Sovjets, die in Duitsland culmi neerde in het drama-Berlijn en in de V.N. en de Veiligheidsraad in de ont- wapenings- en veto-kwestie. Het verloop van het Berlijnse dra ma kent men. Thans is door de Westelijke Grote Drie de Veilig heidsraad opgeroepen om een uitspraak te'doen. Weinigen geloven, dat Rusland zich bij die uitspraak zal neerleggen en beter nog kan men veronderstellen, dat Rusland zal trachten om het niet tot een uitspraak te laten komen. Zeker zal de Russische afgevaardigde de Veilig heidsraad het recht betwisten om hier te oordelen en er zal dan ook een in gewikkelde procedurestrijd gestreden worden. Wat et echter zal gebeuren als de Veiligheidsraad werkelijk tot een be handeling van de Berlijnse kwestie komt. valt moeilijk te zeggen. Zal Rusland evenals destijds bij de behandeling van de kwestie-Iran dan uit de raad weg lopen? Zal het komen tot een breuk in de V.N.? Niemand kan het vooruit zeg gen, doch tekenend is, dat zowel Bevin, Schuman als Spaak in hun grote rede voeringen in de Algemene Vergadering der V.N. met de mogelijkheid, zelfs met de wenselijkheid, hebben rekening gehouden dat de V.N. haar taak zouden trachten te volbrengen zonder de ob structie-voerende landen. Men ziet hoe de kwestie-Berlijn en de kwesties in de V.N. hier nauw ineengrij- pen. Alle zijn zij tenslotte terug te voe ren tot het gebrek aan goede wil bij de Russen, die steeds opnieuw geweigerd hebben, door vriendschappelijk overleg te komen tot een oplossing voor gerezen kwesties en gezamenlijk gemaakte fou ten. Het meest tekenend toonde zich dat ge brek aan goede wil wel, toen Vishinsky in de Algemene Vergadering zijn ont wapeningsvoorstel deed, nadat tevoren de Sovjet-Unie het werk der ontwape ningscommissie volledig had gesaboteerd. Men kan in Vishinsky's voorstel dan ook slechts een propaganda-manoeuvre zien, want nooit zal de Sovjet-Unie toe- COP. HARTEN TOONDER STUDtCTS 26. Verschrikt ging Eric onwillekeurig enkele stappen achteruit, zo'n beest had hu nog nooit ontmoet en ongetwijfeld was deze olifant het vreemdste schepsel dat luj ooit gezien had. Tot zijn niet geringe verontrusting rukte het machtige beest zonder de minste moeite een grote armdikke tak van een boom en begon met smaak hout en bladeren op te peuzelen! Intussen naderde de grote olifant langzaam en bedachtzaam de besluiteloze Eric. De grote oren klapperden en hij stootte een zacht geluid uit. Op alles voorbereid legde Eric een pijl op de pees en spande zijn boog. Het machtige dier scheen echter geen boze bedoelingen te hebben. Nu was de olifant zo dicht genaderd, dat de lange slurf Eric kon aanraken. Vol ontzag bekeek onze held de lange slagtanden en de dikke, geplooide huid. Maar toen had hij zijn aandacht voor iets anders nodig. De olifant stak zijn slurf vooruit en snuffelde bedachtzaam in de buurt van Eric's weitas. Met een klein, vingervormïg uitsteeksel probeerde het dier de klep op te lichten, maar toen dat niet ging stak hij zijn slurf in de lucht en liet een lang, ontstellend getrompetter horen. staan, dat een internationale commissie haar gewapende macht zou controleren. Bovendien getuigt de vorm van het voor stel zelf weer van kwade trouw. Vishinsky stelde de vermindering van de bewapening met een derde voor. Doch wat heeft dit te betekenen als Rusland een millioenenleger op de been heeft dat groter is dan de legers van de westelijke mogendheden samen? In dramatische woorden hebben de vertegenwoordigers van de westelijke landen, Bevin, Schuman en Spaak, deze twijfels en verwijten uitgesproken. Zij hebben Rusland nogmaals zeer dringend verzocht zijn machtspolitiek te laten va ren en loyaal met de rest van de wereld samen te werken. Men kan betwijfelen of het enig nut gehad heeft. Men kan zich zelfs afvragen of deze van vrees voor een oorlog getuigende woorden die Spaak openlijk uitsprak wel het vurig gewenste effect zullen hebben. Het zien van vrees bij zijn - tegenstander maakt de Oosterling nog machtswellus- tiger. Overal ziet men ei- thans de symptomen van. In de komende dagen zal in Parijs blij ken in hoeverre deze twijfels en deze vrees gerechtvaardigd zijn, in hoeverre de dramatische woorden van het Westen invloed hebben gehad op de harde kop pen van het Kreml. Ademloos ziet de wereld toe, hopend dat het ergste ver meden zal worden. (Van een onzer speciale verslaggevers) Er bestaat, zo is ons gisteren gebleken tijdens een bijeenkomst van de Centrale Stichting Landbouwemigratie te Utrecht, een ernstig en principieel verschil van inzicht tussen de in deze stichting verenigde boerenorganisaties en de regering over het tot dusver gevoerde beleitMnzake de emigratie. Deze stich ting namelijk, waarii^ ook de K.N.B.T.B. is opgenomen, is van mening, dat de overheid het probleem der emigratie te zeer ziet als een economische kwestie en daarbij de deviezenschaarste een onevenredig grote rol laat spelen. Bovendien beklaagt men er zich over, dat met de verlangens en inzichten van het bedrijfsleven geen rekening wordt gehouden, dat de daarvoor aangewezen organen niet worden geraadpleegd en dat over het algemeen de emigratie door een teveel aan bureaucratie een te traag verloop heeft. Tenslotte heeft men ernstige beden kingen ten aanzien van de nu plotseling door het ministerie van Sociale Zaken geëntameerde emigratie naar Australië, waarvoor zelfs êen troepenschip wordt gebezigd en waarvoor eensklaps met man en macht, tot door de Rijksarbeids- bureaux toe, emigranten worden aange- f- Berlijn is sinds enkele maanden de eerste voorpost in de koude oorlog tussen Moskou en het Westen. Alle pogingen om in Moskou tot een vergelijk te komen mislukten, waarna de Westelijke mogendheden de kwestie Berlijn tenslotte voorlegden aan de Veiligheidsraad. Hoewel de Londense „Times" dezer dagen suggereerde, dat he,, ondanks alles wel eens zou kunnen gebeuren, dat de Westerse mogendheden Berlijn zouden verlaten, toonden Marshall en Bevin zic'i vast besloten om geen krimp te geven en de Westerse bezettingstroepen in Berlijn te hananuven. Met spoed werken de Amerikanen in Berlijn nog aan een vliegveld, dat, het mogelijk zal maken om nog Orotere voorraden per vliegtuig naar de vroegere Duitse hoofdstad te brengen. Dag en nacht wordt, doorgewerkt. Onder het «ent aer schijnwerpers doen bulldozers in de nacht hun werk. Pastoor J. Scheepers te Acht bij Eindhoven en deken J. Buijsrogge, pas toor te Steenbergen, hebben maanden geleden resp. voor de rechtbank in Den Bosch en te Breda terecht gestaan we gens overtreding van het processiever bod. De eis voor beiden luidde toen vrij spraak. De officieren van Justitie der beide rechtbanken tekenden hoger be roep aan. Gisteren werd dit hoger be roep in Den Bosch behandeld. De proc.- generaal mr. baron Speijart van Woer den, achtte het tenlastegelegde weder om niet bewezen en ook thans wera andermaal vrijspraak gerequireerd. ui - spraak 15 October. De hoofdbesturen van «iejand Ne derland—Indle, het Katholiek s- front en het Protestants Interkerke lijk Thuisfront zullen in een gemeeri- schappelijk programma heden Zater dag 2 October, m de uitzending van het programma voor de Nederlandse Strijdkrachten het woord richten tot het Nederlandse volk in verband met de steun van de thuisfrontorganisaties aan de militairen in Indonesië onder de huidige omstandigheden. Naar wij vernemen, zal met Kerstmis a.s. 180 gram spijsolie worden ver strekt. worven. Het stichtingsbestuur, aldus heeft de directeur, de heer T. Cnossen, gisteren te Utrecht medegedeeld, is namelijk van oordeel, dat voor deze emigratie niet zodanige waarborgen aanwezig zyn, dat zij verantwoord is te achten. Deze waarborgen achtte hij wel aan wezig in Canada, dat hij voor Nederland hèt emigratie-oord achtte en waar de algemene resultaten tot dit ogenblik over het geheel genomen uiterst bevre digend zijn. Ten eerste is in Canada door een zekere vlucht van het platte* land voor onze boeren gemakkelijk vol doende werk te krijgen, ten tweede liggen de grondprijzen er voor de stich ting van een eigen bedrijf betrekkelijk laag en tenslotte zijn de algemene om standigheden daar zodanig, dat er de beste kans bestaat, dat de acclimatise ring zich zonder al te grote schokken voltrekt. Wel waarschuwde de heer Cnossen eventuele aspirant-emigranten met grote nadruk niet te emigreren, wanneer niet ook de vrouw de huizes het emigratieplan zonder voorbehoud toejuicht. Het was hem namelijk tijdens een rondreis gebleken, dat niet zelden juist zij zich het slechtst kan schikken in de nieuwe omstandigheden, die vaak grote eenzaamheid met zich brengen. De betrokken landbouworganisaties stelde hij met grote aandrang voor, te komen tot de instelling van voorbe reidende curussen, waarbij vooral aan- Woensdag vertrekt het eerste Joodse schip uit de haven van Amsterdam. Het is het 5544 ton grote, vroegere Neder landse s.s. „Luxor", dat in 1915 te Vlis- singen Hej'd gebouwd, vele reizen naar West-Indië heeft gemaakt, in de oorlog Amerikaans troepentransportschip werd en thans als derde schip van de Israëli sche scheepvaartmij. onder de naam van „Negbah" naam van een dorp in Is raël naar Israël zal varen met 650 passagiers aan boord, o.a. 63 uit Zweden, 44 uit België en 440 kinderen uit de Joodse stichting in Apeldoorn, die dan tegelijkertijd zal worden geliquideerd. De Engelse Commander Miller is kapi tein. van het schip, dat een Italiaans- Joodse bemanning heeft. Het ligt in de bedoeling ongeveer 4000 emigranten uit Europa per maand met het schip naar Palestina over te brengen. Gistermiddag is het schip in de Am sterdamse haven in gebruik genomen waarbij o.a. dr. Weissmann, vertegen woordiger van de Staat Israël bij de Benelux, een redevoering hield. Rabbijn voorzitter van het bestuur van de Ned. Israehetische hoofdsynagoge, bood twee gebedsrollen aan, te" gebrui ken op het schip. 6 Naar het A.N.P. verneemt, is na het aftreden van luit.-admiraal C. F. L, rielincht zijn functie van bevelhebber aer zeestrijdkrachten samengevoegd met die van de chef van de marinestaf. Deze gecombineerde functie wordt met ingang van 1 October vervuld door de huidige chef van de marinestaf, vice- admiraal jhr. E. J. van Holthe. De Staatscourant van gisteren bevat beschikkingen betreffende de vrijlating van prijzen van scheermesjes en van sigaretten en kerftabak. Deze beschik' kingen gaan heden in. Wat is er, kindje? Blijf doorspelen. Houd je klaar. Nu hebben* we een goede kans. Ga je hem neerschieten? Neen, zo lang als hij doet, wat ik zeg, niet. Mischien weet je niet, dat die kerel in zijn vulpenhouder de sleutel van alle gevangenissen hier in de Staat bezit. Als hij een middel weet te bedenken, om ons hier veilig vandaan te helpen, dan is het mij goed! Dat lijkt me nog al riskant. Is dat soms een idee van die kerel daar? Bek dicht- Blijf spelen en let op, wan neer het jouw beurt wordt! Oké! De dikke was opgestaan en dribbelde omzichtig naar het grote radiotoestel om het aan te draaien. Laura liep naar de G. A. toe. Haar gezicht was opgeblazen en haar ogen stonden wijd open. Wat zijn ze van plan te gaan doen, Gerry? Ze heeft nog geen besluit genomen, engel; maar dat komt wel. Ze is door het roekeloze heen. En hoe moet het met Pruden? Zijn politieke leopbaan zit aan de grond. Hij weet, dat ik hem net heb, waar ik hem hebben wilde. Laura was verbaasd, maar zonder de minste belangstelling. Ik doelde eigenlijk op die twee. Zijn ze van plan, hem neer te schieten? Misschien niet, als hij tenminste op ziin tellen past. Maar misschien doen ze het toch. Van het ogenblik, dat hij has gratie geweigerd heeft, heeft ze een beetje hekel aan hem gekregen. Laura lachte daar niet om. Je kunt geen peil op die meid trek ken, zei G. A. Ze keek hem aan met èèn opgetrok ken en één neergelaten wenkbrauw. Als ze niet goed wist, hoe ze het had, kon ze die malle gezichtsuitdrukking even min afwennen als het zitten op haar ene been of het schuintrekken van haar mond, als ze opgewonden was. Zijn kalmte maakte ook haar wat rus tiger. Hij was niet angstig of al te be zorgd. Hij zag er veel beter uit. Hij had meer kleur op zijn gezicht. Laura keek hem vertederd aan. Je schijnt dat meisje nog al te mogen lijden, Gerry. Zeker, ze fascineert me. Ze is zo'n verdraaid krachtige persoonlijkheid. Gevoel van eigenwaarde komt zo zel den voor bij een meisje, dat niet knap is. En juist dat gevoel maakt tóch een meisje, dat van zichzelf niet mooi is, aantrekkelijk. Laura bemerkte, dat hij weer in span ning geraakte. Een gevoel van naderend onheil overmeesterde haar opnieuw. Voel jij je helemaal goed, Gerry? Al die opwinding is zo verschrikkelijk ver keerd voor je. De dikke man stond met zijn hoofd vlak voor de radio. Blijf bij me in de buurt staan, zei G. A. bedaard Waarom? Omdat je me zo kalmeert, engel. Ze had zich niet vergist. Er ging iets gebeuren. Jack speelde nog steeds pia no, maar heel zachtjes. Jill kwam lang zaam naar G. A. toe met haar ondoor grondelijke gelaatsuitdrukking. Ze hield haar hand in haar leren jas. Lau ra's hart begon te jagen. Een omroeper zei bijna ademloos: De beide bestuurders en Sir Guy Arden zijn omgekomen. Leroy Covert, de film acteur is ernstig aan het gelaat gewond. De overige passagiers onder wie gou verneur Pruden. zijn secretaris Jasper Cowdray en Oscar Rudd, vertegenwoor diger van de Centrale Pers, zijn onge deerd gebleven. Verder zijn er geen bij zonderheden te vermelden. De passa giers bevinden zich op de Axton Ranch, waar ze bekomen van de schrik. Een ambulancewagen en twee politieauto's zijn vanuit Kinley onderweg, om zoveel mogelijk hulp te verlenen De oorzaak van de ramp is nog niet bekend gemaakt, maar het was van nacht uiterst slecht weer om te vliegen. Bijna het gehele Westen ligt dicht in de mist. Het vliegveld van Kinley rappor teert, dat de mist zich daar plotseling geheel gesloten heeft en dat aan de pi loot van de Blauwe Pijl instructie ge geven was, om een noodlanding te be proeven op de Axton Ranóh, die een uitstekend ingericht vliegveld bezit. Sir Guy Arden was belast met een diplomatieke missie, om te trachten de toestand in het Verre Oosten te verbe teren. Het is onmogelijk te zeggen, van hoeveel invloed zijn dood op de inter nationale politieke 'verwikkeling zal zijn. Hij had ons land bezocht als spe ciaal diplomatiek gevolmachtigde en was tot gisteren gast op het Witte Huis. En nu, dames en heren, voordat wij ons program voortzetten, wil ik nog even de vragen beantwoorden, die om trent Jack en Jill zijn ingekomen. De bandieten, die hedenmorgen uit de do dencel van de staatsgevangenis wisten uit te breken, lopen nog vrij rond. Men heeft hen voor het laatst gezien in een blauwe Chevrolet 1935. Ze zijn in noor delijke richting gereden en op het ogen blik vermoedelijk Jack was van de piano opgesprongen. Hij reikte langs de dikkerd heen en draaide de radio af. En hij zei: Schei uit daarmee. Laten we wat Jazz-muziek zien te krijgen! Best, zei de dikkerd, hijgend. Dat zeg ik ook. We moeten jazzmuziek heb ben. Hij sprak nog volkomen normaal, maar was heel bleek. Het zweet brak hem aan alle kanten uit. Ziin voorhoofd glom. Jill was op enige afstand achter de stoel van G. A. gaan staan. Haar zijden rok ritselde, toen ze zich omdraaide. Zoals ze daar stond, zonder iemand ach ter zich, beheerste ze het gehele ver trek. Ten tijde dat Lodewijk XIV, de Zonnekoning, zich nog bekommerde om de emigratie naar Amerika, aldus vertelde de heer Cnossen, gingen de zaken nog enigszins anders toe. Aspirant-emigranten werden eenvou digweg in Parijs van de straten opgepikt, emigranten die vrijgezel bleven werden beboet en geëmigreer de meisjes beneden de zestien jaar, die dan al trouwden, kregen ter gelegenheid daarvan van de regering haar uitzet. Op deze wijze poogde Lodewijk XIV zijn overzeese gebieds delen zo snel mogelijk te bevolken. dacht moet worden besteed aan twee onderdelen, die voor de boer het groot ste struikelblok vormen: te weten de taal en de mechanisatie. Doordat de Nederlandse emigrant zijn boer vaak niet verstaat (men vertrekt niet zonder de zekerheid een jaar vast in loondienst te komen) en niet gewend is op geheel gemechaniseerde bedrijven te werken, waar het tempo aanmerkelijk hoger ligt, ontstaan er in de aanvangsperioden met zelden moeilijkheden. Moeilijkheden, die tot dusver echter na verloop van tijd steeds werden opgelost. Als meest ideale vorm gaf de heer Cnossen een soort groepsemigratie aan, die leidt tot vorming van kleine Neder landse nederzettingen. Daarbij waar schuwde hij er echter voor, dat men niet moet streven naar isolatie, doch dat men zich dient open te stellen voor het Canadese plattelandsleven, waar de burenhulp zo'n grote rol speelt. „In zeker opzicht, zou ik willen zeggen", aldus de hr. Cnossen, „hoe eerder de ge- emigreerde Nederlander Canadees wordt, hoe beter". Uitvoerig heeft hij tenslotte, zoals wij in het begin al schreven, stil gestaan bij de houding van de Neder landse overheid, in dit geval vertegen woordigd door de Stichting Landver huizing Nederland. Hij critiseerde het feit. dat de emigranten naar het onme telijke Canada niet de gelegenheid wordt geboden althans een deel van hun bezittingen mee te nemen. Hij maakte de aanmerking, dat het gehele emigra- tienlan practisch nog in de lucht hangt, dat er in de Troonrede met geen woord van gerept werd en dat men aan de andere kant wel plotseling een actie voor Australië ontketent, waar emigra tie. gezien de vijandige houding van de bevolking, vooralsnog weinig aanbeve lenswaardig is. Ten aanzien van emigratie naar Frankrijk, Argentinië, Zoid-Afrika, Bra zilië en Uruguay ^deelde hy mede, dat de voorbereidingen hiertoe nog in be ginstadium verkeren, dat desniettemin gezegd moet worden, dat deze gebieden de volle aandacht verdienen. Emigratie immers is voor onze boerenstand bijna een noodzakelijkheid! op Uw dure markiezen en laai ze gedurende de winter opbergen dooi leidscbegracht 101-105, AMSTERDAM Tol. 32077-31980 „Sneltrein Utrecht". Met deze roef stelt de conducteur hen, die niet ge' wend fijn te reizen en naar Utrecht moeten, gerust: zij zitten in de goede .trein. Voor onze coupé ts dat overbodig. Onze mede-reizigers hebben het hele N.S.-net in hun hoofd en gebruiken het vetkoppige spoorboekje maar zel den Tussen grote pakken en onder een volgestouwd bagagenet zitten de marktkooplieden. „Wat heb jij vandaag voor han del?" „Kammen! Ik had een mazzeltje: een klein grossiertje zat met een par tijtje in zijn maag. Voor een kopie op de kop getikt." „Ik wil je niet bang maken, maar kammen, man, dat wordt een dikke sof! Fok, ouwe Jaap en Bocheltje staan ook al met zo'n kraam." „Ach wat, het is vandaag de dag allemaal pet. Heb jij soms zo'n goed artikel?" „Daur zal je van staan te kijken, vader!" De jonge kerel-als-een-boom, in stof jas boven gummi-laarzen, lacht ge heimzinnig. „Weet je wat er in die pakken zit? Raai je nooit: aquariums." Zijn collega trekt zijn onderlip naar boven en zijn stekelbaardige kop tus sen zijn schouders. „Aquariums? Phuh, die zegt wat van mijn kammen. Man, als ik al lang los ben, moet jij nog handgeld van gen." „Dacht jij dat? Nee, vader, mis. Ik verkoop die dingen aangekleed, ge stoffeerd, compleet. Een laagje zand, een rotsie of een stenen kaboutertje, een paar waterplantjes...." „En een paar potvissen der in!" „Potvissen! Je zuster op een houtvlot! Kijk hier eens: je zuiverste import." Uit de stofjaszijzak komt een jam potje omhoog, waarin een aantal hele kleine visjes, nog geen centimeter lang. „Asjeblieft: Braziliaanse baars, en hier," een tweede jampot verschijnt: „Trompetraria Venus. Prachtgoed! Een gulden per paar." „Gaat dat per paar?" „Natuurlijk! Een mannetje en een vrouwtje." „Hoe kan je die nou in hemels naam uit elkaar houden?" „Doodeenvoudig: je gooit een stuk je brood in het water en let goed op' komt hij naar boven, dan is het een mannetje; komt zij naar boven, dan is het een vrouwtje!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3