Conferentie Grote Vier over Berlijn en het Duitse probleem? Westerse mogendheden de schuld van alles Sjahrir verwacht spoedig nieuwe besprekingen Alleen Indonesiërs in Interim- regenng Flinke straffen in de grote pantsersmokkel affaire Pools arbeider steekt Amsterdammer neer Bloedig liefdesdrama in de Rustenburgerstraat Onrust in Oost-Duitsland Republikeinen bezetten Ponogoro en Doengoes _Het weer. John Braspennickx aartssmokkelaar Treedt Attlee af? Dader ernstig gewond Jkf** Russen dreigen stad te plunderen lot hoofd en hart Sportnieuws Minister Stikker te Parijs Overval op Zuivelfabriek r~ Russische nota aan het Westen De New York Times achter Dewey Door gezondheids toestand gedwongen Afleidingsmanoeuvre [e: I MAANDAG 4 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24272 V eiligheidsr aad misbruikt Rede van Sokolofsky GROTE BRAND TE VLAARDINGEN Een ton schade MOESO IN SlAM? Verklaring van generaal Spoor Betere sigaretten 96 cent Wijzigingen in Belgisch bezettingsleger Elfstedentocht en radio >V I A VOETBAL VSV drie punien vóór op zijn concurrenten; Stormvogels, Blauw Wit en SW bovenaan; RK tweede klassers in hel Westen verliezen; geen enkele nederlaag bij RK derde klassers. KORFBAL Positie van Westerkwar- iier weer verbeterd. HOCKEY Be Fair neemt door der de zege alleen de lei ding. ATHLETIEK Mevr. Blankers-Koen en Slijkhuis naar Amerika? WIELRENNEN Voorting derde in Basel; twee sprintnederlagen voor Van Vliet. SCHAATSENRIJDEN Reorganisatie KNSB aan genomen; hardrijders v training aangewezen. (Zie pag. 4, 5 en 6) BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 14380 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur; J, J. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur; W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgdve van redenen te weigeren In een nieuwe nota aan Amerika, Engeland en Frankrijk, over het Berlijnse vraagstuk, heeft de Sovjet-regering voorgesteld de Berlijnse kwestie en de kwestie van Duitsland als een geheel „overeenkomstig de vier-mogendheden- overeenkomst van Potsdam", te bespreken op een conferentie van de vier buitenlandse zaken, zo meldt Tass, het officiële Sovjet ministers van nieuwsbureau. In antwoord op de in gelijkluidende ter men vervatte nota's der regeringen van Engeland, Frankrijk en de V. S. over de Berlijnse kwestie, overhandigd op 26 September, acht de Sovjet-regering het, na kennisneming van de inhoud, nood zakelijk te verklaren, dat de drie ge noemde landen volledig verantwoorde lijk zjjn voor de in Berlijn ontstane toe stand. aldus de Sovjet-nota. Het Berlijn se vraagstuk bestond niet voordat de drie genoemde landen begonnen een af- zonderlijke geldhervorming in te voeren, zowel in de Westelijke zones van Duits land als in de drie Westelijke sectoren van Berlijn. De geldhervorming is slechts bedoeld als een stap naar de ver deling van Duitsland en het onttrekken van West-Duitsland aan het Vier-mo- gendhedenbestuur. Ondanks de overeenkomst te Potsdam hebben Amerika en Engeland een af zonderlijk economisch lichaam in de Amerikaanse en Britse bezettingszone in het leven geroepen. Op deze wijze werd de overeenkomst voor een geza menlijk bestuur voor het bezette Duits land op in het oog lopende wijze ge schonden. De Westelijke mogendheden achtten het nodig deze procedure te rechtvaardigen door economische over wegingen. Men verklaarde, dat de ver eniging van de twee zones niet leidde tot verdeling van Duitsland noch schen ding betekende van een politiek van demilitarisatie en democratisering, waar ever de vier mogendheden het eens wa ren geworden. De politiek der drie Westelijke mo gendheden werkt echter de groei der antidemocratische eii nazistische ele menten in de hand, die tevoren ver antwoordelijk waren voor de agres sieve politiek van het Duitse imperia lisme. Deze elementen hebben hun hoop op wraak niet opgegeven en vor men niet alleen een bedreiging voor de buurlanden, doch voor geheel Europa. In de" laatste tijd, bijzonder iw Verband met de uitvoering van bet plan-Marshall, is er werkelijk gevaar gerezen van de zijde van een econo misch oorlogspotentieel, dat in Duitsland gevormd wordt. Deze toe stand vormt een schending van de overeenkomst van Potsdam en is strij dig met de belangen van alle vrede lievende landen. In de Sovjet-nota wordt de Londense conferentie over de toekomst van Duits land veroordeeld. Daarna somt de nota de maatregelen op, die de Westelijke mogendheden na de Londense conferen tie getroffen hebben. Door de invoering van de Westelijke mark was de Sovjet-Unie gedwongen de Oostelijke mark in te voeren. Hier door waren de vervoersbeperkingen no dig geworden, want zonder deze was het onmogelijk de belangen van de Duitse bevolking te beschermen en het normale economische leven in de Sovjet-zone en in 't bijzonder in Berlijn te verzekeren. Zonder de afzonderlijke geldhervorming zou er geen vervoersbeperking nodig zijn geweest. Dit waren slechts verdedi gingsmaatregelen tegen offensieve stap pen der drie Westelijke mogendheden. Het recht der vier mogendheden om Berlijn, dat in de Sovjet-zone ligt, te T°, gaat de nota Verder, heeft slechts betekenis, indien Duitsland er kend wordt als een enkele staat met Berlijn als hoofdstad. Door de unilaterale handelingen in de ■westelijke zones en de westelijke sectoren van Berlijn en het stichten van een af zonderlijke staat, hebben de drie westelijke mogendheden het vier-mogendheden-be- stuur zowel van Duitsland als Berlijn ver nietigd. Het recht voor genoemde drie lan den om Berlijn mede te besturen heeft daardoor alle zin verloren. Niettegenstaande dit, heeft de Sovjet-re- gering geen bezwaar gemaakt tegen de aan wezigheid in Berlijn van bezettingstroepen. Dit werd twee Augustus door premier Sta- vwJ?Se?over de afgezanten van Amerika, nn ^„e!! F«nkrijk bevestigd. .JiS Hat bespreking had Stalin voorge- irmiripn ,JeiJoersbePerkingen opgehe- veil zouden Wordep indien te zelfder tijd de puitse mark uit de oostelijke zone 'in Berlijn ingevoerd zou worden, terwijl de westelijke mark m Berlijn uit de circula tie zou worden genomen. Stalin had er op aangedrongen, dat Amerika, Engeland en Frankrijk de uit voering van de Londense besluiten zouden uitstellen tot na een vier-mogendheden con ferentie over geheel Duitsland. De moge lijkheid van uitstel was toen besproken en op 13 Augustus was men het e«ns geworden over richtlijnen, die aan de militaire com mandanten in Duitsland gezonden zouden worden. Indien de commandanten tot over eenstemming konden komen over de prac- tische uitvoering van maatregelen ter op heffing van beperkingen op het gebied van 't vervoer en de handel tussen Berlijn en de westelijke zones en het verkeer me Sovjet-zone, en een gelijktijdige uivoering van de oostelijke mark als enige valuta in Berlijn, zouden deze maatregelen uitge* voerd worden. De commandanten moesten 7 Septem ber rapport uitbrengen. De maatregelen moest dusdanig zijn, dat in Berlijn de inwisseling tegen Sovjet-marken een te gen een kon geschieden. Alles moest zo geregeld worden, dat er geen wanorde in de circulatie ontstond of dat de stabi liteit van de valuta aangetast werd. Voorts moesten de commandanten het eens worden over een handelsovereen komst tussen Berlijn en de Westelijke staten van Duitsland. Verder moest vol doende geld beschikbaar worden gesteld aan het stadsbestuur en de bezettende mogendheden. Het geld moest beschik baar worden gesteld door de Duitse cir culatiebank in de Sovjetzone. Er zouden vier vertegenwoordigers van de com mandanten worden benoemd om de prac- tische uitvoering van deze maatregelen te controleren. Over het voorleggen van de Berlijnse kwestie aan de Veiligheidsraad zegt de Sovjet-nota, dat de bewering, als zou de Sovjet-Unie de internationale vrede be dreigen, niet overeenkomt met de wer kelijke stand van zaken en slechts be doeld is om druk uit te oefenen. De oe- wering betekent een poging om de V.N. te gebruiken voor het uitvoeren van agressieve bedoelingen, aldus de nota. De Sovjet-regering stelt voor, dat het richtsnoer aan de commandanten, waar toe op 12 Augustus is besloten, wordt erkend als een overeenkomst tussen de Grote Vier, op basis waarvan de toe stand te Berlijn dient te worden geregeld. Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet- Russische militaire bevelhebber in Duits land, heeft Zaterdag tijdens een inter view ongeveer hetzelfde verklaard, als in de nieuwe Sovjetnota vervat staat. Britse officiële kringen hebben de mi litaire Sovjet-gouverneur maarschalk Sokolofsky beschuldigd van onjuist weergeven der feiten tijdens de pers conferentie. De Sovjet-Unie, aldus Britse officiële Kringen, heeft geweigerd Duitsland als een economisch geheel te behandelen, zoals overeengekomen te Potsdam. Ver der heeft de Sovjet-Unie naar schat ting voor zeven milliard dollar aan waarden als herstelbetaling aan Oost- Duitsland onttrokken. Voorts hadden de Westelijke mogend heden de Westelijke marken pas in Ber lijn geïntroduceerd, toen de Sovjet-Unie aldaar reeds Oostelijke marken in cir culatie had gebracht. De eerste stadia van de blokkade van de zijde der Sov jet-Unie dateren bovendien van vóór de valuta-hervorming in West-Duitsland. Aangaande Berlijn zou geen overeen komst bereikt kunnen worden, indien niet de Sovjet-regering maarschalk So kolofsky duidelijk maakte, dat restric ties met betrekking tot de luchtverbin- ding dienden te eindigen. De activiteit van de Duitse Bank in de Sovjet-zone moet door de vier mogendheden gecon troleerd worden, terwijl ook de handel tussen Berlijn en de rest van de wereld onder toezicht van de vier mogendheden zou moeten staan. In goed ingelichte kringen te Londen is men van mening, dat de Britse zaak voor de Veiligheidsraad tegen de Sovjet unie over het Berlijnse geschil geen wij ziging zal ondergaan Hoor het voorstel van maarschalk Sokolofsky de viermo- gendhedenbesprekingen te Berlijn te hervatten op basis van de overeenkomst van Moskou van 30 Augustus. Het offi ciële Britse antwoord op dit aanbod zal echter niet eerder bekend worden dan wanneer de Britse gedelegeerde de zaak in de Veiligheidsraad uiteenzet. Volgens Reuters diplomatieke corres pondent was de eerste indruk te Lon den van de Sovjet-nota, dat zij, niets bijdraagt tot het verbreken van de im passe, waarin de vroegere viermogend- hedenbesprekingen over de Berlijnse crisis zijn vastgelopen. Waarnemers waren van mening, dat de Westelijke mogendheden bij haar plan zouden blijven om de Sovjet-rege ring voor de Veiligheidsraad te be schuldigen van het scheppen van een bedreiging voor de wereldvrede. Men was van gevoelen, dat de nota in hoofd zaak neerkomt op een poging te elfder ure om een debat in de Veiligheids raad over de Berlijnse crisis te voorko. men en de besprekingen binnen het kader van normale diplomatieke uit wisselingen te houden. Men. gelooft dat de Westelijke mo gendheden zullen blijven bij haar wei gering besprekingen over de Duitse kwestie als geheel te openen zolang de blokkade van Berlijn niet is opgehe ven. Men merkt op, dat in de Sovjet nota wordt uitgegaan van een interpre tatie van de richtlijnen aap de opper bevelhebbers die, zoals zij reeds heb ben doen uitkomen, niet door de Wes telijke mogendheden kan worden aan vaard. Volgens het Westelijk stand punt waren de richtlijnen bedoeld om opheffing van de blokkade te verkrij gen in ruil voor de instemming van de Westelijke landen met de circulatie van de Sovjet-mark in de Westelijke sec toren van Berlijn onder vierledig toe zicht. Hedenmorgen omstreeks half negen brak brand uit in de lampekappenfabriek van de firma Tiko aan de Nieuwe Haven te Vlaardingen. Het vuur greep met zon' felheid om zich heen, dat spoedig ook het magazijn en atelier, waarin zich buiten gewoon brandbaar materiaal bevond, zo als lampenkappen, in lichterlaaie ston den. De brandweer bestreed het vuur met twaalf stralen. Nadat om ruim half tien het dak instortte, was een kwartier later gevaar voor uitbreiding geweken. De brandschade, die op ongeveer een ton wordt geschat, wordt door verzekering Naar^het Bataviaas Nieuwsblad vre- neemt, houdt de communistische leider Moeso thans verblijf te Bangkok. Het vermoeden bestaat, dat hij met een re publikeins vliegtuig naar Siam is over gebracht, schrijft hetb lad. Generaal Soedirman (links), de bevel hebber der Indonesiche republikeinse troepen en kolonel Soergkwono (rechts) die het bevel over de republikeinse troe pen in Oost-Java heeft en de verant woording draagt voor orde en rust in Madioen De New York Times kondigt in een hoofdartikel van drie kolommen aan, gouverneur Thomas Dewey'te zullen steunen bij de komende presidentsver kiezingen. De Times, die zich in 1944 achter Roosevelt tegen Dewey stelde, schrijft, dat hoewel zij weinig reden voor vertrouwen had in het beleid van de republikeinen, in 1948 „de republi keinse buitenlandse politiek zich gewij zigd had en nog meer zou wijzigen". Volgens het blad „ontwikkelt zich in de senaat een verlichte en moedige repu blikeinse buitenlandse politiek". Het blad verklaart tot zijn besluit gekomen te zijn door „het uit elkaar vallen van de democratische partij". De Times critiseert voorts vele aspecten van het beleid van Truman, en zegt dat het „tekenen van zware slijtage vertoont". Volgens A. P. is er in principe tussen de Nederlandse delegatie en die der In donesische deelstaten overeenstemming bereikt over de vorming van een geheel uit Indonesiërs bestaande interim-rege ring, aan het hoofd waarvan een direc torium van drie komt te staan. De Nederlandse delegatie, welke er aanvankelijk op had aangedrongen, dat ook enkele Nederlanders in de interim regering vertegenwoordigd zouden zijn, zou deze eis hebben laten varen en zich naar de Indonesiërs hebben gevoegd, die hun standpunt gebaseerd hadden op het minimum-program dat op de conferentie van Bandoeng opgesteld werd. De conferentie zou thans de helft be- Verwachting tot Dinsdagavond. Wisselende bewolking met aanvan kelijk voornamelijk in de kuststre ken enkele verspreid optredende buien. Vooral in het binnenland kou der des nachts met hier en daar ochtendmist. Overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en West. Zon: 6.47—18.09. Maan: 10.21—19.09. (Van onze Brabantse redacteur) Bij de berechting in de zaak-Braspen- ninckx, de grote pantsersmokkelaffaire, waar-van de behandeling Vrijdag en Zater dag voor de bijzondere politierechter te Breda plaats vond, zijn flinke straffen ge vallen. Terwijl het Vrijdag de dag der kleine lieden was, kwamen Zaterdag de zware gevallen aan de beurt. requisitoir, dat de officier van justitie, mr. r. Heukels, hield tegen H. jiernards, de zwarte handelaar van groot aG de smokkelwaar op de zwarte Arnsterdani verkocht, kwam nog WA;?™™ n ^de gangsterachtige wijze S A.? bende te werk ging. En dit met alleen, waar het betrof de gebruik- va" pantserwagens en stenguns, waarmee men zich de opsporingsambte naren van het lijf hield, mam "ok In hit er op na houden van een eigen tucht rechtspraak met middeleeuwse straffen waarbij een zekere Boomaerts als beul fungeerde! Veenhuizen is het ideaal voor deze mensen, was de mening van mr. Heu kels en zijn eis tegen Bernards luidde: één jaar gevangenisstraf en 2 jaar Rijkswerk inrichting. In de middagzitting werd uitspraak ge daan en kreeg deze grossier in smokkel waar zes maanden met aftrek van voor arrest en één jaar Rijkswerkinrichting. Albert Braspenninckx, broer van John de bekende wielrenner die Vrijdag het eerst aan de beurt kwam hij was de wegverkenner in de pantserwagen werd gestraft met één jaar en zes maanden ge vangenis met aftrek van voorarrest. Jan Nelemans, een kermisexploitant uit Breda, kreeg één jaar celstraf met af trek en één jaar en zes maanden Rijks werkinrichting, terwijl Van Peer, com pagnon van deze bendelieden, negen maanden kreeg, waarvan vier voorwaar delijk en vijf onvoorwaardelijk. Ivo van Hassel, een geslepen veekoop man, heeft de rechtbank wel de meeste last bezorgd. „Eén stuk smokkel" noemde mr. Heukels hem, „een man, die hard is en zichzelf een held vindt; die in zijn zucht naar geld het leven van de opspo ringsambtenaren in de waagschaal stelde." Mr. Heukels eiste twee jaar celstraf met aftrek en drie jaar Rijkswerkinrichting. De uitspraak luidde resp. één en twee jaar. De laatste grote man was John Braspen ninckx, de koper der smokkelwaar en pantserwagens. De behandeling van zijn zaak heeft een enigszins sensationeel ver loop gehad en wel door het psychiatrisch rapport dat dr. de Ruiter over deze ver dachte indiende. Zijn conclusie was n.l., dat John Braspenninckx bij een langdurige vrijheidsstraf zeer nadelige psychische ge volgen zou ondervinden. Mr. Heukels toonde in zijn requisitoir aan, dat verdachte veel op zijn geweten had en velen in zijn val heeft meegesleurd. Hij noemde hem geen „smokkelkoning". maar een aartssmokkelaar, bij wie het ner gens anders om te doen was, dan om „ge win". Hoewel Br. bij de verhoren aanvan kelijk niets toegaf, is hij langzaam aan in een zekere psychose gekomen, die hem tenslotte zozeer drukte, dat hij schoon schip wilde maken, van zichzelf walgde en bekende, dat hij de grote man was. Mr. Heukels was er van overtuigd, dat de gees telijke depressie bij verdachte, die er toe geleid heeft, dat men hem onder het stor ten van een borgsom op vrije voeten stelde, geen simulatie was en dat ook het schuld besef hier zeer groot was. Zijn eis luidde: drie jaar met aftrek van voorarrest. Mr. Drion hield daarop een even gloed vol als gevoelig pleidooi. Hij betoogde, dat Br. geheel vrijwillig 70.000 aan de Staat betaald had 55.000 had hij daarvan zonder nadelige gevolgen achter kunnen houden en dat hij onmiddellijk na zijn invrijheidstelling weer is gaan wielrennen en contraeten heeft lopen tot in Zürich toe. De uitspraak luidde; twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan acht maanden on voorwaardelijk met aftrek en vier maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en één jaar Rijkswerkinrichting. Daarmede was deze onverkwikkelijke historie, die twee volle dagen In beslag genomen heeft, ten einde. handeld hebben van de 62 artikelen wel ke het ontwerp voor de voorlopige re gering zal bevatten. Een twistpunt zou o.a. nog 2ijn de speciale vertegenwoordiging van Ne derlandse. Arabische en Chinese min derheden in de federale raad. Dit wordt door Nederland gewenst, maar niet door de Indonesiërs. Antara meldt, dat de republikeinse troepen Zaterdagochtend Ponorogo heb ben bezet en Zaterdagmiddag Doengoes. De inwoners van laatstgenoemde plaats vertellen, dat Sjarifoeddin, Moeso, Soe- marsono, Moetalip en Djojosoejono daar Vrijdag nog zijn gezien en dat zjj ver moedelijk in Zuidwaartse richting ge vlucht zijn. De communistische leiders hadden blijkbaar niet verwacht, dat de aanval op Madioen van de bergzijde af zou geschieden. De rest van de commu nistische troepen bevindt zich thans in de driehoek Madioen-Ngawi-Tjaroeban en langs de hellingen van het WilHs- gebergte. Inmiddels is bij Madioen een tegen aanval van de communisten afgeslagen, terwijl Sidik Arselan, bekend als de „Tito van Oost-Java" gevangen genomen In een communiqué van het republi keinse leger wordt medegedeeld, dat de republikeinse regeringstroepen sinds 22 September, waarop de operaties tegen de communisten een aanvang namen, 151 man hebben verloren. Soetan Sjahrir is te Batavia terugge keerd. Hij zeide, dat alleen in Djocja al 2000 personen zijn gearresteerd en in Solo 400, onder wie ook leiders en le den van Sjahrir's eigen partij, de P. S. I. (partal sodalis Indonesia) en van andere middengroepen. De |rooraan- staande communistische leiders, die niet in Madioen waren, zijn ondergedoken. Naar de mening van Sjahrir- zouden de communisten een guerilla niet lang kunnen volhouden, daar het communisti sche regiem zich te Madioen bij de bevolking spoedig impopulair heeft ge maakt. Hij deelde verder nog mede, dat door de republikeinse regering 5000 man republikeinse troepen tegen de communisten zijn ingezet. Met betrekking tot de impasse in de onderhandelingen tussen Nederland en de republiek, zeide Sjahrir, dat op het ogenblik via de C. v. G. D. contact wordt onderhouden. Hij verwachtte, dat spoe dig een poging zou worden gedaan tot nieuwe besprekingen. In een onderhoud met een correspon dent van Aneta verklaarde generaal Spoor, die op het ogenblik te Socrabcsi vertoeft, dat de toestand in Oost-Java vrij goed kan worden genoemd; er valt geen opzienbarende toeneming van in filtratie door republikeinse bende waar te nemen, ©p Madoera is de militaire situatie goed. De geest onder de mili tairen is, ondanks het opschorten der demobilisatie, uitstekend gebleven. De militairen hebben begrepen, dat de ern stige toestand dit uitstel wettigt, aldus generaal Spoor. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft een tweedaags bezoek aan Parijs ge bracht om contact op te nemen met de Nederlandse delegatie bij de V. N. De minister had ook een onderhoud met zijn Britse collega, Ernest Bevin. Hij vertrok Zaterdag uit Parijs naar Brus sel, waar hij, naar verwacht werd, een onderhoud met Spaak zou hebben. Er zullen sigaretten van een betere soort in de handel worden gebracht, die per pakje 96 cent kosten. Men heeft dit besluit genomen, nadat gebleken was, dat voldoende sigaretten van la gere prijsklassen voorradig zijn. Het onafhankelijke Zondagsblad „News of the World" schrijft, vernomen te heb ben, dat de Britse minister-president, Clement Attlee wellicht binnen de eerst volgende twee a drie weken zal aftre den. De politieke correspondent van het blad schrijft dit bericht toe aan kringen, die in nauw contact staan met. Downing- street. Men zou in deze kringen van mening zijn, dat Attlee voor 26 October wan neer het Parlement bijeenkomt zal af treden. „tenzij er een grote verbetering komt in zijn gezondheid". De Britse minister van financiën. Sir Stafford Cripps, zou de meest waar schijnlijke opvolger van Attlee zijn. Att lee wordt behandeld voor een verzwe ring aan de twaalfvingerige darm. Hij heeft onlangs drie weken in het zieken huis gelegen. Aan de vooravond van de vergadering van de Veiligheidsraad, waarop het Ber lijnse probleem aanhangig zal worden ge maakt, zijn gisteren de onder Sovjet-licen tie verschijnende Duitse bladen een actie begonnen tegen de eisen van de natuur staten, die hun rechten laten gelden op Duits grensgebied. In het bijzonder drin gen deze bladen er op aan, dat Zuid- Sleeswijk Duits blijft. In westelijke gealli eerde kringen te Berlijn is men van me ning, dat deze perscampagne als een af leidingsmanoeuvre moet worden beschouwd en speciaal ten doel heeft druk uit te oefe nen op de publieke opinie in Denemarken om dit land er van af te houden mede te doen aan de vorming van een Scandinavisch blok. Het Belgische bezettingsleger in Duitsland zal voor het einde van dit jaar een aanzienlijke wijziging onder gaan. Vier eenheden, waaronder een regiment artillerie en drie, infanterie- bataljons, zullen naar België terug keren en hun garnizoen krijgen te Luik, Charleroi, Antwerpen en Has selt. Het grootste deel van de een heden, die in de bezettingszone blijven, zullen ten Westen van de Rijn gesta- tionneerd worden. Ten Oosten van de Rijn zullen alleen lichte beweeglijke strijdkrachten gelegerd blijven. Het hoofdkwartier van het Belgische be zettingsleger zal aan de linkeroever van de Rijn gevestigd worden. In de nacht van Zaterdag op Zon- il '"Sebroken in de coöperatieve zuivelfabriek te Giekerk. De directed werd m zijn slaapkamer overvallen door twee mannen. Bij de ontstane worsteling moest hij het onderspit del ven. Hij werd aan handen en voeten gebonden en een prop werd in zijn mond gestopt. Hierna maakten de die ven zich meester van de sleutel van het kantoor en namen de kas waarin zich f 4000 bevond, mede. Dit geld was bestemd voor het uitbetalen der lonen Toen de huishoudster op het lawaai afkwam, vond zij wel de geknevelde directeür, maar de dieven waren ge vlogen. Mr. Emory Ellis en zijn echtgenote, die ongeveer vijf maanden in ons land doorbrachten om voor de tweehonderd bij het net van de N.B.C. aangesloten zenders reportages te verzorgen over Nederland, hebben nu opnieuw een be zoek aan Friesland gebracht, thans voor het maken van een reportage over de Elfstedentocht. Deze reportage werd in het Provinciehuis te Leeuwarden sa mengesteld met medewerking van de commissaris der Koningin mr. H. P. Linthorst Homan, die een inleiding hield en vertelde van zijn eigen Elfsteden- ervaringen en voorts -van mr. K. Wes terling, secretaris van de Friese Elfste- denveieniging, en Sietse de Groot van Weidum die in het Fries vertelde van zijn tocht in 1942, waarbij hij winnaar werd. Een afzonderlijke reportage werd ge wijd _aan de historische banden tussen Friesland en de Verenigde Staten van Amerika aan de hand van een kleine tentoonstelling van documenten uit het Rijksarchief. Ook de afstammingsactie, ingezet op initiatief van de griffier der Staten en bedoeld om de Amerikaanse Friezen behulpzaam te zijn bij het on derzoek naar hun Friese voorouders en eventueel bij een bezoek aan Friesland, kwam ter sprake. De heer Velderhof van de Wereldomroep maakte daarvan een afzonderlijke opname in het Neder lands. Mr. Ellis stelde verder nog repor tages samen over de aardewerkindustïie tp Makkum, van Hindeloopen en de graf kelder te Wieuwerd. (Van een onzer speciale verslag gevers) Een ruzie om een Pools meisje is de oorzaak geworden van een drama in de Rustenburgerstraat te Amster dam, in de nacht van Zaterdag op Zondag. De 23-jarige Poolse arbei der Joseph Prokop heeft daar de 26- jarige Amsterdamse scheepsbouwer Jan de Wayer met een mes door het hart gestoken en werd zelf met een schaar ernstig gewond. De scheeps bouwer was op slag dood en zijn stoffelijk overschot is naar het Bin nengasthuis vervoerd, de Pool naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis, waar hij onder bewaking wordt ver pleegd. Zijn toestand is levensge vaarlijk. Het Poolse meisje, om wie zich deze crime passionel heeft afgespeeld, is de 14-jarige blonde Irene G„ wonende Rustenburgerstraat 14. Haar 33-jarige moeder was in Polen tijdens de oorlog getrouwd met een Nederlandse arbei der, nadat haar Poolse echtgenoot was overleden. De vrouw ging, om in haar onderhoud te voorzien, kamers verhu ren. Drie Poolse jongemannen kwamen bij haar wonen. Tot hen behoorde de 23-jarige Poolse arbeider, die de moord heeft gepleegd. Hij trachtte verkering aan te knopen met het meisje, maar haar moeder zowel als zij zelf vonden dat ze nog veel te jong was, zodat de moeder de Pool verzocht het huis te verlaten. Intussen had een andere Pool, de me taaldraaier Wilhelmi, vriendschap ge sloten met moeder en dochter en kwam geregeld op bezoek. Dat was aan de moordenaar welbekend. Zaterdag was de moeder jarig en de Pool, die de moord gepleegd heeft, kwam haar feli citeren. Hoewel de moeder geen ge schenk van hem wilde aannemen, bracht hij haar een geslachte kip mee. Des avonds ging de moeder met de Amsterdammer Jan de Wayer naar een bioscoop en de dochter met de Pool Wilhelmi naar een ander theater, waar de film „Het sterke geslacht" werd ver toond. De vier personen-kwamen na af loop weer bij elkaar in de woning aan de Rustenburgerstraat. De beide man nen stonden tegen middernacht op het punt te vertrekken, toen het meisje on- raad voor de deur hoorde. Door de brie venbus heen zag ze de Pool staan en aan zijn optreden merkte ze wel dat hij iets in het schild voerde. De moeder riep haar landsman buiten toe wat hij eigen lijk wilde en het antwoord liet aan dui delijkheid niets te wensen over: hij zei de, dat hij hen alle vier van kant zou maken. In gezamenlijk overleg weBË be sloten dat de belde mannen Wilhelmi en De Wayer in het huis zouden blijven logeren. Voor alle eventualiteiten legde men een zwaar stuk ijzer op tafel gereed. Men hoorde echter de Pool buiten weg lopen en de beide mannen vonden het toen niet meer nodig te blijven. Inder daad, bij het openen van de deur zag men de Pool snel een hoek omgaan, maar zeer spoedig was hij terug, trok zijn jas uit en wierp die met zijn hoed op straat. Hij was duidelijk vai^ zins te gaan vechten. Het meisje zag even later een mes in het schijnsel van de lantaarn flikkeren. Toen De Wayer probeerde de moeder te beschermen, stak de Pool hem het mes door het hart. De Wayer zakte in elkaar en was op slag dood. De moeder, die een schaar bij zich had, heeft daarmede de moordenaar een steek in de rug gegeven, die een levensgevaar lijke wonde heeft veroorzaakt. Het merkwaardige is echter dat de moordenaar de Amsteidijk afwandelde, het mes in de Amstel wierp en naar het politiebureau Pieter Aertszstraat liep, niet om zichzelf aan te geven maar. om een klacht in te dienen voor een zedendelict in een perceel in de Rus tenburgerstraat. Hij verliet daarop het politiebureau en heeft toen blijkbaar gemerkt dat hij gewond was, want hij liet zich door een taxi naar het O. L. Vrouwegasthuis brengen, waar men na tuurlijk onmiddellijk de ernst van de verwondingen inzag en hem opnam. Van het politiebureau Pieter Aertsz straat waren enige agenten, naar aan leiding van de klacht van de Pool. naar het aangeduide perceel in de Rustenbur gerstraat gegaan. Ze troffen daar de vermoorde man aan. De Pool Wilhel mi, die getuige van de moord was ge weest, verstrekte de politie het signa lement van de moordenaar en het wa* voor de politie niet moeilijk uit te vis sen, dat de moordenaar dezelfde moest zijn als de man, die de klacht op het politiebureau had ingediend. Zijn toe stand is te ernstig dan dat hij verhoord kon worden. 'AsA* f - 4 October: Dierendag Volgens de berichten, die de Weste ljjke pers in Berlijn bereikten, heerst in Oost-Duitsland een ernstige onrust. Te Goerlitz in Saksen zouden de Russen een sitdown-hóngerstaking gebroken hebben met de bedreiging de stad te zullen plunderen. Te Jean, in dè provincie Thüringen, zouden Duitsers een commu nistisch bureau met hakenkruisvlaggen hebben versierd en een monument, ter nagedachtenis van hen, die in Nazi kampen zijn omgekomen, met teer heb ben besmeurd. Ook uit Beieren komen berichten van ontevredenheid onder de Duitsers. Af gevaardigden uit 74 commissies, van Duitsers, die uit hun vroegere woonste den verdreven zijn, hebben in resoluties het aftreden geëist van de Beierse rege ring en aangedrongen op gelijke rechten voor verdrevenen en ingezetenen. Ver der wordt nietigverklaring geëist van de overeenkomsten van Jalta en Pots dam, die de verdreven Duitsers verhin deren naar hun „geboortegrond" in het Sudeten-gebied van Tsjechoslowakije te rug te keren. De premier van Beieren, de christen-democraat dr. Hans Ehard, verklaarde onlangs, dat de onrust in de vluchtelingenkampen werd aangesticht Idealisme alléén is onvoldoende waar het op aan komt is, dat wij daden stellen. door „in het Oosten opgeleide agitato ren." Berlijn was evenmin een toonbeeld van rust en vrede. Het Britse militaire bestuur heeft officieel bevestigd, dat po litie van de Westelijke sector de stations van de luchtspoorweg in West-Berlijn heeft bezet op order van de Britse, Ame rikaanse en Franse autoriteiten. Gene raal Petkoff, hoofd van de transport diensten van het Russische militaire be stuur, heeft de Berlijnse spoorwegdirec tie verboden wapens ter beschikking te stellen van de Westerse militaire bestu ren te Berlijn voor het spoorwegverkeer in de stad. De directeur van de spoor wegdiensten te Berlijn heeft bovendien de politie van de Westelijke zones het recht betwist de stations van het elec- trisch stadsspoor, die in de Weselijke sectoren zijn gelegen, te controleren. Duitse burgers hebben Zaterdag een gevangene uit de handen van de Duitse politie der Russische zone bevrijd. Het incident vond plaats in de Britse sector van de stad, waar de communistische politie een gevangene naar het station Potsdam bracht. Volgens berichten sprong de Duitse gevangene uit de trein en rende, luidkeels om hulp roepende, het station in. De menigte in het station kwam daarop tussenbeide en bevrijdde hem van zijn belagers. De gevangene vluchtte door het station. De Britse militaire politie werd erbij gehaald en nam de Duise politie-ambte- naren in hechtenis. Kort daarna, nadat hun identiteit was vastgesteld, werden zij weer vrijgelaten. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1