STAD EN OMGEVING Onze jonge Koningin thuis AGENDA DUBBELE GLAZEN levert WEBER weer Nationaal kapconcours in Krelagehuis Experiment van deK.R.O MAANDAG 4 OCTOBER 1948 PAGINA 2 KATH. VOLKSPARTIJ HAARLEM Haarlemse Manege HEEMSTEDE NEDERLANDSE OPERA „Madame Butterfly" Voordrachtavond van Georgette Hagedoorn JAN MUSCH DROEG VOOR voor veraf en nabij zien Eerste crosscountry in het „Naaldenveld" Haarl. R.K. Damgenootschap Huldiging Geel Wit's voorzitter Boot Fancy-fair voor Verkenners en Gidsen Aanrijding LAATSTE NIEUWS Algemene stakingen in Franse mijnen Regering houdt leger gereed SONATEN.AVOND St. Christoffel Burgerlijke Stand NEDERLANDS EISEN TOT GRENSCORRECTIES Naschrift Kath. Volkspartij - Afd. III Jubileum Benoemingen Mgr. Martens onderscheiden Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam Beurs van New York In verband met de verkiezing van een nieuw bestuur houden de afdelingen van de K. V. P. te Haarlem een belang rijke ledenvergadering, welke zal plaatsvinden: Voor Haarlem II (Noord) op Don derdag 7 October a.s. des avonds 8 uur in het Clubgebouw, Raadhuisstraat 11. Voor Haarlem III (Oost) op Woens dag 6 October a.s: des avonds 8 uur in Gebouw St. Bavo, Smedestraat. Voor Haarlem I (Zuid op Donderdag 7 October a.s. des avonds 8 uur in het Clubgebouw Leidsevaart hoek Wester gracht. Voor Haarlem IV (West) op Vrijdag 8 October a.s. des avonds 8 uur in het Gebouw Domi. Ook belangstellenden worden opge wekt deze vergaderingen te bezoeken. Tijdens de vergadering kunnen zij zich als lid opgeven. De wedstrijden op het springterrein van de paardensportvereniging De Haarlemse Manége zijn een. groot suc ces geworden. De uitslagen luidden: Dressuur le groep: 1. Jet Schoen op Pride; 2. Arda Schoen, Jack; 3. Ida Wallage, Liberty; 4. Henny Sissingh. Teacher; 5. Marjan Schoen, Fire Flash. Tweede groep; 1. mej. Tonny Eysvo- gel, Gold-Lass, 32 pnt.; 2. mej. Trudy van der Meer, Irish Beauty, 31 pnt.; 3. mej. Marlies Laimbock, Spunky, 28%; 4. Pieter Poelman, Monty, 25; 5. Benno Wallage, Marquis, 22%. Gelukjachtspringconcours: 1. dr. Eys- vogel, Lucky Strike, 10 hindernissen 47 sec.; 2. mevr. Wijnberg, Red King, 10-87; 3. mej. Marlies Laimbock, Spunky. 5-32; 4. mej. H. Hagens, Jacky, 5-42; 5. ir. H. Baggelaar, Marquis, 5-56; H. C. Hans Eysvogel, Bon-Fire 10-49; H. C. mej. Trudy van der Meer, Pride, 10-52. Samengestelde ruiterwedstrijd: 1. dr. Eysvogel, Lucky Strike, 171; 2. Hans Eysvogel. Avanti, 155; 3. mevr. Wijn berg, Teacher, 144; 4. mej. H. Hagens, Jacky, 142; 5. mej. Trudy van der Meer, Pridé. 129 Bioscopen Rembrandt: Kismet (a. 4.15 en 9.15; Cinema Palace: De lachende vreemdeling (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Geheime opdracht (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Waterloo Bridge (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarnetheater: De prairiehel den (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. MAANDAG 4 OCTOBER: Stadsschouwburg: Haagse Comedie met ,,Duet voor Twee Handen", 8 uur. DINSDAG 5 OCTOBER: Stadsschouwburg: Ballet der Lage Lan den, 8 uur. Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Toen Koningin Juliana het manuscript doorlas van het boek dat dr. J. Waterink had geschreven over haar huise lijk leven plaatste zij een vraagteken en drie uitroep tekens bij de zin: „De prin sesjes kibbelen niet, ze doen niet vervelend en ze gehoor zamen waar een opdracht gegeven wordt." Die kanttekening, een wie het houdt? Speurt men kleinigheid, toont weer, hoe niet altijd achter de min of wars onze jonge Koningin is meer officiële en vormelijke van alle onechtheid, alle contacten aan de buitenkant, vertoon en hoe ze wenst, naar het warm-menselijke, dat ook hetgeen ze hier toe- het daagse huiselijke leven, staat, dat van haar leven zoals het zich in het eigen thuis geopenbaard wordt, milieu afspeelt? Dat de Ko- echt en menselijk zij. ningin zelve dit begrijpt, Kan een volk ooit genoeg blijkt uit het feit, dat zij dr horen over zijn Koningin, van Waterink toestond, over'haar g '-■■MMni le schrijven en daarbij, voor 1 - t&lL 'illL«sa zover zulks mogelijk was, binnen neemt in het Paleis en ons de Prinsesjes toont zoals ze er hun heerlijk kin derleventje leiden. Koningin Juliana wordt in de loop van dit boek, eerst als meisje, dan als studente, als jonge vrouw en tenslotte als gelukkige moeder, in haar min of meer „verbor gen" leven belicht, maar dat leven gezien tegen de ach tergrond der grote gebeur- Georgette Hagedoorn, charmant als altijd, heeft de leden van de Haarlem se Kunstgemeenschap een avond doen genieten van haar nieuwe programma, dat zij de titel gaf „Hart en Kroori". Het voordrachten, die- de kunstenares, bege- was een gevarieerde en fleurige serie leid door de pianist Pierre Verdonck, ten gehore bracht. Zingend en spelend vertolkte zij een schat van liedjes, waarin alle facetten van het nationale leven worden belicht: Door kleine ver anderingen aan haar smaakvol toilet of door aanvulling met een kanten mutsje, een hoed of een shawl, waar mede zij een uitstekend effect wist te bereiken, gaf zij aan elke voordracht een passende sfeer. Guitig en met een vermakelijke mi miek verhaalde zij van het leven op de boerderij, van de molenaarsdochter en van het passagierende matroosje. Kos telijk was de uitbeelding van de rod delende stovenzetster, die met de an dere oude bestjes de „t rouwweek" be spreekt. De verzetspoëzie, die zij voor- droe® liet niet na indruk te maken op de aanwezigen, die Georgette Hagen doorn enige toegiften afsmeekten, waar onder een Engels liedje van Pisuisse, een Franse chanson en een aardige va riatie op „In Holland staat een huis", waarin allen meezongen: In de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum heeft de grote acteur Jan Musch, in het kader van de jubileum feesten ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van onze Stadsschouwburg- waarin hij sinds het eerste jaar van de oprichting vele malen met zijn Schouw burgtoneel optrad, een voordrachtmiddag gegeven. Musch blijkt, al is hij er niet jonger op geworden, nog niets van zijn toneel- talent te hebben ingeboet. De Forum scène uit „Julius Caesar" van Shakes peare klonk zeer indrukwekkend. Sug gestief beeldde de kunstenaar met zijn expressief gezicht en markante gebaren Edgar Allen Poe's novelle „Het hart dat zichzelf verried" uit. Men zag als het ware het drama, dat de Amerikaanse schrijver zo psychologisch juist schilder de, voor zich afspelen. Van een geheel ander genre was het sprookje van de Deense dichter Andersen. Op smakelijke rvijze vertelde Jan Musch van de vlinder, die zich onder de bloemen een bruid zocht. Als toegift speelde de acteur een scène uit „De Paradijsvloek" van Alphons Laudy, het stuk waarmede hij vroeger I zo'n groot succes in Haarlem oogstte. Na tweemaal doek-„halen" bftrokken de vijf hoofdfiguren in Puccini's Oost- West-drama Butterfly de dirigent Otto Glastra van Loon in de door het uitver- kochte huis aan hen zo enthousiast ge brachte liulde. Zeer terecht, maar nog meer deed de sympatiheke geste van de dirigent: de vertolkster van de titelrol Greet Koelman bij deze hulde eens extra op de voorgrond te plaatsen, ons goed. Deze hoogst begaafde zangeres, tevens voortreffelijke actrice, droeg, om de echte toneelterm te gebruiken, het ge hele stuk. Dit niet alleen bij haar be koorlijke verschijning vóór haar huwe lijk met de zeeofficier Pinkerton en in het onvergankelijk schone liefdesduet aan het slot van het eerste bedrijf, maar ook, eigenlijk nog meer in het tweede bedrijf waar de schrille tegenstelling van de geveinsde en de oprechte liefde, het langzaam verwelken van het leven van de vrouw, haar opofferende liefde voor en afstand van haar kind en de tragische dood volgens Japans begrip de enige uitkomst tot uiting komt. Puccini is na Verdi de geniaalste opera-componist en al gaf hij geen vaste nieuwe richting aan waarop zijn jon gere landgenoten konden voortbouwen, hij schonk ons toch meesterwerken en wel van wijd-uiteenlopend karakter. O.a. verklankt hij in La Bohème het kun stenaarsleven met al zijn rampspoed en gezonde humor (de hoofdpersoon sterft haar natuurlijke dood), in Tosca het conflict tussen twee mannen om een vrouw (sluit met een gruwelijke moord) en in Butterfly, het werk, dat het aan vankelijk in Italië niet, in een omwer king na 4 jaren het in de gehele theater wereld wel deed. de trouwe liefde van een Japanse vrouw (de hoofdpersoon pleegt harakiri). O.i. is de uitbeelding van Butterfly in al haar schakeringen het meest veel eisend, zowel voor componist als voor de uitvoerenden. Juist de uitbeelding van dit exotische onderwerp uit het land van de Rijzende zon, maar ook van kerse bloesem, veelal hoogst teer en broos, werd door Greet Koelman zonder enige overdrijving voornaam en toch echt-men- selijk weergegeven Dit vooral bij de scènes met haar kind! Is het te verwon deren, dat menige traan weggewist, meerdere gesmoorde snikken gehoord werden? Wanneer we in den brede op de hoofd figuur wijzen, houdt dit geen mindere waardering in voor de prestaties van de andere hoofdfiguren, al stonden ze niet al len op dezelfde niveau als de Butterfly. Haar beste secundant was Lidy v. d. Veen als het dienstmeisje Soezoeki (buitengewoon aanpassingsvermogén!) terwijl Chris Scheffer als Pinkerton, Otto Couperus als consul, Cris Bosch 1 als Oom Bonzo en Chris Taverne als huwelijksmakelaar en het koor minstens op meer dan voldoende wijze zongen en speelden. Het orkest gaf ondanks de minder gunstige resonans van de diepe „bak", behoorlijk klankrijk spel. Bij het voor spel, toen de temperatuur nog niet stij gende was, viel bijzonder het niet geheel samenvloeien van de klanktimbres van het strijkorkest op. De dirigent leidde van zijn voor het orkest te hoge plaats, met vaste hand en juist stijlbegrip. Dé cor en montering waren opvallend goed. Voor de bezoekers een kunstavond, zoals zij de laatste jaren niet hebben medegemaakt. Grote Houtstraat 166 t/o Houtbrug door te dringen in het pa- leiselijk leven. De schrijver, die het Ko ninklijk Gezin van nabij kent. en voor de te publi ceren foto's in de archieven van Koningin Juliana en de Prins heeft mogen zoeken, heeft zich op consciëntieuze en gevoelige wijze van zijn taak gekweten. Hij heeft dit boek, waarin hij ook de persoon van de Koningin be licht, haar sociale zin, haar warm hart, haar intelligentie en haar humor, met reveren tie en tact geschreven en hij verbloemt niet, dat het schrijven over een Vorstin in deze tijd zoveel moeilijker is dan vroeger, omdat de vorsten veel dichter tot het volk genaderd zijn, maar de afstand der grondwettelijke onschendbaarheid blijft en hun figuur onaantastbaar moet staan. Dat neemt niet weg, dat hij ons onze ge liefde Koningin zo dicht nabij brengt als toelaatbaar is, dat hij ons mede naar tenissen, zowel in het bin nenland als buiten de gren zen. Door de samenwerking van de^ schrijver met prof. dr. H. Smitskamp is in deza biografie tevens de lands- historie verwerkt van de eerste veertig jaren onzer eeuw. Veel hebben wij de laatste maanden over onze Koningin gelezen en van de foto's, die hier de aantrekkelijkheid van de tekst verhogen, hebben wij er verscheidene al ge zien. Maar naar dit boek, dat ons Koningin Juliana, door een gevoelig en fijn zinnig intermediair, nabij brengt, wij zouden willen zeggen, van mens tot mens, zal iedereen grijpen. En na lezing dankbaar zijn. A. Bgl. „Onze jonge Konipgin thuis". Door dr. J. Waterink met medewerking van dr. H. Smitskamp. Uitg. N.V. Gebr. Zomer en Keuning's Uitg. Mij.. Wageningen. De Nederlandse Bond van technische clubs voor het Kappersbedrijf, de orga nisatie, die het technische gedeelte van het kappersvak verzorgt, hield Zondag een Nationaal Kapconcours in het Krelagehuis te Haarlem. Aan de bloe menstad was de eer, omdat een vijftal Haarlemse kappers onlangs een wissel beker hadden gewonnen en deze nu moesten verdedigen. Bij de officiële opening van het con cours Zondagmiddag werden tevens een 140-tal Zweedse gasten, kappers met hun echtgenoten, welkom geheten. Daarna begon het programma met het A-concours voor dameskappers: uitkap pen van een dameskapsel was het eerste werk. Vijftig kappers wedijverden om een prijs voor het beste watergolfkap- sel. Een zeventigtal kappers beoefenden vervolgens het herenkappen. Bij muziek van het kwartet Jan Cor- duwener was er 's avonds een wedstrijd in ijzerondulatie, waaraan 54 kappers deelnamen. Tijdens het bal, dat er tot slot werd gegeven, geschiedde de prijs uitreiking. De Haarlemse Rij- en Jachtvereniging hield Zaterdagmiddag in het „Naalden veld" de eerste cross-country van dit seizoen, waaraan deelnamen de Stich ting Paardensport Amsterdam, de Stich ting Rij centrum Hofstad en de HRJV zelf. Deze ontmoeting is in een overtui gende overwinning voor de Haarlem mers geëindigd. Niet alleen wonnen zij de équipe-prijs, maar in het individueel klassement haalden zij de tweede, derde en vijfde prijs. De cross, die drie kilo meter lang was en 22 hindernissen telde, werd het snelst gereden door J. v. Wingerden uit Den Haag, die met Cocktail in 5 min. 9 sec. rondraasde. De uitslagen luidden: Individueel klassement: 1. J. v. Win gerden (SRH) op Cocktail 5 min. 9 sec.; 2. H. Lageman (HRJV) op Ranger 5 min. 14 sec.; 3. H. Paanen (HRJV) op Tentor le Grand 5 min. 27 sec.; 4. J. Melchers (SPA) op Sir Bachelor 5 min. 28 sec.; 5. W. L. Brugsma (HRJV) op Bella Cose 5 min. 32 sec.; 6. J. E. A. v. Vilsteren op Taptoe 5 min. 39 sec. Equipe-prijs: 1. HRJV: H. Lageman op Ranger, G. J. v. Limburgh op Wild Cat, J. Willemse op Joy, W. L. Brugsma op Jebalda, totaaltijd van de drie beste parcoursen: 18 min. 14 sec.; 2. SPA in 20 min. 21 sec. Juniores-prijs: mej. K. Schleicher (HRJV) op Quite Well 6 min. ll sec. Voor de le klas N.D.B. werd gespeeld de wedstrijd HRKD I—Kijk Uit I. Be uit slag is: HRKD I Kijk Uit I 1 J. LucasJ. Le Noble 20 2 M. HerbenJ. D. le Fébre 20 3 P. Mul—M. Heemskerk 29 4 C. Heesakker—H. Sohl 2—0 5 Th. v. Wort—H. Leuwener 20 6 G. A. HesselmanW. Persoon 20 7 A. MastelingG. Haver 11 8 C. CastricumP. v. Nunen 20 9 N. N.—R. Jötten 1—1 10 J. Koopman—W. Verheyden 02 Totaal 16—4 Op hartelijke wijze hee?t Geel Wit z'n voorzitter gehuldigd. De heer Jac. Boot herdacht dezer dagen het feit dat hij voor 25 jaar tot voorzitter gekozen werd van deze populaire Haarlemse R.K. voet balclub en na een H. Mis waaronder al gemene H. Communie vond in het club huis een eenvoudige huldiging plaats van de jubilaris die bij deze gelegenheid van diverse kanten werd gecomplimen teerd. Namens Geel Wit werd hem een fraai cadeau aangeboden en bloemstuk ken versierden de ontbijttafel waaraan de gehele Geel Wit-schaar zich verenigd had. De heer Van Turnhdut sprak na mens de Commissie Katholiek voetbal -en de Haarlemse Voetbalbond terwijl hij bok de felicitatie van de zustervereni ging TYBB overbracht. Namens de sup portersvereniging van HFC „Haarlem" sprak de heer De Nijs en bood een fraai boekwerk aan. De heer Boot dankte op de hem beken de wijze en deze dag zal voor de Geel Wit-voorzitter nog lang in herinnering blijven. Een schrijven van de Geest. Ad viseur, Kapelaan De Wijs die wegens ziekte afwezig was, werd voorgelezen waarin de heer Boot hartelijk werd ge feliciteerd en een beroep op de Geel Wit ters werd gedaan hun club trouw te blijven en als echte Katholieke Sportlui door het leven te gaan. Geel Wit heeft op waardige wijze net seizoen ingezet. In een gedeelte van Heemstede prij ken sinds enige weken voor de verschil lende woningen biljetten met het op schrift „De Fafabaha komt". Dit is de aankondiging van een fancy-fair, die gehouden zal worden teneinde de vrij wel lege schatkisten van Verkenners en Gidsen wat te vullen. De winkeliers in de parochie Berkenrode, waar deze fan cy-fair gehouden zal worden, hebben reeds hun medewerking gegeven, maar de betreffende comité's houden zich toch nog aanbevolen voor enige prijsjes. Aan de fancy-fair is tevens een loterij ver bonden. Teneinde aan deze fancy-fair nog meer bekendheid te geven zullen de verkenners en gidsen met medewerking van de R. K. Harmonie „St. Michaël" Woensdagavond een fakkeloptocht hou den. Donderdagavond te 8 uur zal de „Fafabaha" in het R. K. Verenigingsge bouw officieel worden geopend. Zaterdagmiddag had te Heemstede op de Sportparklaan nabij de Glipperbrug een aanrijding plaats tussen een motor rijwiel' en een ziekenauto. De bestuur der van het motorrijwiel, A. B. S. kwam te vallen en liep een wonde op aan de linker enkel: De politie stelt een nader onderzoek in. Gehoorgevend aan het stakingsbevel van de C. G. T. zijn ongeveer 300.000 mijnwerkers in Frankrijk vandaag niet op hun werk verschenen. Er werden siakingscomité's gevormd in het gebied van Bethune. De atmosfeer was kalm en werden geen incidenten gemeld. Ter wijl postende mijnwerkers hun plaatsen innamen gingen kleine groepjes man nen,. die door het plaatselijke stakings comité waren gemachtigd door te wer ken om veiligheidsredenen, de schachten in. In het gebied van Marseille werden arbeiders behorende tot de niet-commu- nistische „Force Ouvrière'.', door de sta kende collega's verhinderd in de schach ten af te dalen. De staking wordt de eerste 48 uur door de vakvereniging van christelijke mijnwerkers gesteund. De „Force Ouvrère", die er eerst te gen was, geeft, zo wordt gemeld, „pas sieve steun". Alle drie vakbonden heb ben morgen bestemd tot een dag van demonstraties tegen de loon- en prijs- voorzieningen op grond van het econo misch program van de regering-Queuille. De regering maakte vanochtend be kend, dat zij bereid was de onderhande lingen voort te zetten over de eisen tot 40 procent loonsverhoging cn arbeids- garanties. Doch tevens nam de regering krachtige voorzorgsmaatregelen in het Noorden en Westen om ongeregeldheden in de mijnstreken te voorkomen. De mobiele garde werd gealarmered. De soldaten die in het Noorden in garni zoen liggen kregen volledige gevechts uitrusting. De mijnen werden gesloten en alle Vrachtauto's en benzine-voorra- den van de mijnen werden onder mili tair toezicht geplaatst. In November van het vorig jaar hadden de communisten de vrachtauto's gebruikt om hun sta- kingsposten van de ene mijn naar de andere te vervoeren. voor de microfoon niet zo geslaagd was, er was alleen maar plezier en heel veel herrie. Hoe kan dat ook anders als een van de hoofdrolspelers een trompet heeft en tijdens de kroningsfeesten de hele Dam wist te vermaken. Baardige paters Capucijnen zaten vriendelijk lachend tussen het dansende gezelschap, want ze horen allemaal tot hun paro chie en dat wil wat zeggen en Neder land weet meer van de sociale kant van het woningprobleem dan tientallen heftige redevoeringen kunnen bewer ken. v. B. Toen het Katholiek Volkstoneel des tijds het stuk „Ambtenaar geef ons een huis" op de planken bracht, wijdde ons blad er een uitvoerige beschouwing aan. Wij geloven wel, dat het ook als hoor spel geslaagd is, hoewel deze mensen uiteraard meer relief kunnen geven als zij ook over hun spel beschikken. Dat zij hun spontaneïteit toch behielden is des te meer opmerkelijk. Zij vervielen maar zelden in de „leestoon". Wij weten niet of we een gekleurd beeld kregen van het hoorspel „Ambte naar geef ons een huis", dat gisteravond door de microfoon werd uitgezonden, toen wij temidden van een grote groep rasechte Jordaners naar de radio zaten te luisteren. Het was hün spel en dat was aan de glunderende gezichten wel af te zien. Het is allemaal echt aan deze mensen, ze steken hun gemoedsstem mingen niet onder stoelen of banken en dat gaf nog grotere spontaneïteit aan de stemmen door de aether. Het was een experiment van de K.R.O., om met deze ongekunstelde Jordaners een luisterspel te gaan opvoeren, en Herbert Perquin, die de troep regisseerde, heeft dan ook heel wat moeite gehad om het stel microfoon-minded te maken. Zijn groot ste verdienste bestond wel hierin, dat hij de stemmen onvervalst gelaten had. Ongezouten, raak en vol humor, fris van de lever en spontaan kwam het er uit, zodat iedereen, zelfs ambtenaren en huisvestingsbureaux, die toch zeker niet gespaard werden, er hun plezier aan beleefd moeten hebben. Het stuk zelf was bewerkt en gecomprimeerd, waar door het beter tot zijn recht kwam. „Gut, het is net of je iemand anders hoort," verklaarde "Door, toen ze met een gloeiend hoofd naar haar heerlijk sentimentele solo had zitten luisteren: Ze hingen boven en op de radio's, die (de een had een hoge en de ander een heel lage klank) met elkaar wedijver den in het produceren van geluid. Na afloop was er zoveel enthousiasme, dat Perquin op de schouders van de vrou wen werd rondgedragen, er waren geen rancunes van degenen, die hun rol hadden moeten afstaan, omdat hun stem Om velerlei redenen was het aange naam verblijven in de met kaarsen ver lichte Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum. We mogen de initiatiefne mers met recht dankbaar zijn, dat er een dergelijke gelegenheid voor het musice ren productief gemaakt wordt. Maar er was meer. We hoorden de resultaten van twee ernstig strevende artisten, Ans Bou- ter (piano) en Eduard Biele, solo-cellist der H.O.V. In een veelzijdig programma hebben zij ons veel schoons doen genie ten. Het openingsstuk, een sonate van Sammartini, een der voortkomers uit de latere generaties der Italiaanse viool- school, sloot in stylistisch opzicht het meest aan bij de omgeving. Nu nog, in 'n dusdanig werk, een clavecimbel inplaats van een piano en alle facetten zijn aan wezig voor 'n meest oorspronkelijke re productie. Na even acclamatiseren was er overigens toch spoedig de juiste sfeer en het evenwicht tussen omgeving en de muziek. In Beethoven's A-dur Sonate, een iet wat naar onze smaak te zelfstandige pianopartij. Speelde Ans Bouter dit be wust naar aanleiding van het feit dat Beethoven de eerste componist was die in zijn cello-sonates de klavierpartij vol uit schreef Met volle teugen genoten we van Zol- tan Kodaly's Sonate (op. 4), een sterk werk, afwisselend met meditatieve dan weer grillige rhythmische en stuwings volle elementen. Opvallende uiterst fijne klankbescheidenheid kenmerkte de ver tolking. met 'n dynamische spanning tot de laatste noot. Het hoogtepunt, qua samenspel, was de e-moll Sonate van Brahms, een mooi ka mermuziekwerk die de niet-liefhebbers van Brahms wel eens tot inkeer kunnen brengen. Samenvattend: een avond met veel muzikaal kunstgenot, die ons naar meer op dit terrein doet verlangen. JAN LAARVELD. Ook de tweede avond van het seizoen 1948-1949 van de vereniging van R. K. handelsvertegenwoordigers St. Christof fel is een succes geworden. De heer J. Th. Bonfrer, accountant, gaf een uitvoerige uiteenzetting van de loon- en inkomstenbelasting. De vele vragen, welke spreker gesteld werden, waren het bewijs, dat dit onderwerp aller belangstelling had. De rondvraag werd belangrijk door een bespreking van de grote mogelijk heden om Heemstede dienstbaar te ma ken voor St. Christoffel. De voorzitter beantwoordde de vragen en sloot de ver gadering na op vurige wijze de hiërar chische samenstelling der organisatie te hebben verduidelijkt. ONDERTROUWD: C. Verkerk en M. E. Stolte. GETROUWD: W. Harder en J. M. Oolders; J. G. van Dijk en J. Kloos; T. S. van Bezu en J. C. van Zutphen; J. M. C. Hansen en W. M. C. van Boeckel; J. van Zomeren en C. J Holleman; W. J. Goes en E. G. -Rutte; J. B. van Opzee- land en H. M. de Vos; C. P. A. Lokker en F. Hund; T. G. Reijmers en W. Wil- tenburg; J. B. Lensen en G. J. Kruijer; H. van Leeuwen en M. A. Boschma; P. J. Hagebout en E. J. de Bruin; B. Buis en J. P. van Bremen; D. Smit en T. Langeveld; H. Kops en H. G. Oldenhof; J. H. van Olphen en E. Rietbergen; G. J. de Zeeuw en C. J. Nijssen; W. Hen- drikse en J. Steenbakker; M. Ruijsink en R. J. van der Heijden. GEHUWD: P. W. A. Cobelens en J. van der Velde; W. H. van der Mannen en J. W. Wijchers; R. van den Brink en M. P. J. A. Luttik; M. J. Vehmeijer en E. van Schensel; G. Cop en A. M. C. Groeneveld; M. Schaap en L. Bou- man; A. C. de Boer en W. de Nieuwe. OVERLEDEN: P. L. van Deenen, 32 j„ Riouwst'.'jat; E. J. M. Akkerman—de la Court, 74 j„ Meeuwenstr.; J. C. van Loenen, 67 j„ Kleverparkweg; N. D. Warmerdam, 12 j„ v. Óósten de Bruijn- straat. OVERLEDEN: R. Engelberts, 82 j„ van Eedenstraat; J. N. Geerligs, 85 j., van 't Hoffstraat; G. C. A. van Dam Kuijper, 66 j., J. Nieuwenhuijzenstraat. OVERLEDEN; V. M. Oppers, 61 jr., Kamperlaan; A. L. E. Bouman, 3 m., Koningstraat; H. P. van Bakkum, 4 m., Ravelingsteeg; M. Tolsma, 18 d„ Ver- gierdeweg: A. Snellenberg. 82 jr. Schoter- singcl; J. Schutte, 72 jr., Nassaustraat. De berichten, welke verschenen zjjn in Duitse bladen van de Britse zone van Duitsland als zou de Nederlandse rege ring met tiet oog oo rtr internationale toestand haar eisen tot grenscorrecties hebben ingetrokken, worden door het ministerie van Buitenlandse Zaken vol komen onjuist genoemd. De Nederlandse regering heeft stappen ondernomen om de aandacht op deze berichtgeving te vestigen. Hetwas de directeur van de jubile rende schouwburg gelukt voor de feest- week een opera-opvoering te verkrij gen. Sedert geruime tijd verscheen De Nederlandse Opera, alhoewel zij ook Provinciale subsidie geniet, niet meer in de hoofdstad van de provincie van wege de te kleine toneel- en orkest ruimte. De Haarlemse Opera-liefhebbers waren dus op Amsterdam aangewezen met de vóór-, doch ook met de nadelen: reis- en bespreekgelegenheid, tijdver lies, enz. hieraan verbonden. De schouwburgdirecteur streeft immer naar goede theateruitvoeringen op elk gebied in Haarlem. Het operavraagstuk hield zijn aandacht gaande. Thans ver nemen we, dat het hem toch weer is ge lukt enige opera-uitvoeringen in Haar lem te verkrijgen. Dit zullen natuurlijk geen uitvoeringen zijn van grand-ope- ra's. Maar ook voor de opera's in klei nere bezettingen is meer ruimte gewenst. We vernemen dat daarvoor de plan nen klaar liggen en hopen dat daarin zijn opgenomen: een verhoging van de vloer in de orkestbak en een uitbreiding van deze ruimte van minstens een meter de zaal in. Liever éen rij stoelen op offeren, dan een veel minder gunstige orkestklank. Dirigent Otto Glastra van Loon met wie wij dit probleem bespra- ken deelde onze zienswijze. Ook de Kamermuziekavonden van „Toonkunst" vinden dit seizoen weder om in de Schouwburg, plaats. De K a- m e rmuziek horen we dan tenminste niet meer in onze grote concertzaal. Dit is toe te juichen, maar blijft een tijdelijke oplossing. Is het nu beslist onmogelijk dat er in Haarlem één zaal speciaal voor kamermuziek wordt ingericht? Waar 't gemeentelijk initiatief blijkbaar ontbreekt, zal dat van de particulier eenmaal het verlangde moeten brengen! Woensdag 6 October a.s. des avonds acht uur houdt de Kath. Volkspartij, afd. III, een belangrijke ledenvergade ring in het gebouw „St. Bavo", Smede straat, met een agenda van zes belang rijke punten, w.o. verkiezing van ze ven bestuursleden, verkiezing van vier afgevaardigden en plaatsvervangers naar de kiesvergadering en naar de Statenkringvergadering; bespreking van actuele politieke problemen door de heer h. S. Y. Hooy, lid van de Tweede Kamer. Dinsdag 5 October zal de heer A. J, A. van Doorn, stofleerder aan de Cen trale Werkplaats der N. S. alhier, de dag herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst is getreden. Bovendien is de jubilaris tevens 40 jaar lid van de Kath. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel c.a. „St. Raphaël", van welke organisatie hij de laatste jaren afdelingsvoorzitter van de afdeling Haarlem 1 is. 5CHOENCREME Z. H. Exc. de» Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van het Moe derhuis der Eerw. Zusters Augustines- sen te Heemstede, de Zeereerw. heer E. Stolwijk; tot Rector van het St. Hip- polytus-Gesticht te Delft, de Weleerw. heer F. P. J. Boelrijk. Vervolgens tot kapelaan te 's-Gra- venhage (H. Theresia v. h. Kindje Je zus), de Weleerw. heer J. Buys; te Rot terdam (H. Ant. Abt), de Weleerw. heer J. W. Redeker; te 's-Gravenhage (H. Agnes), de Weleerw. heer J. C. A. Huibers; te Lisse (H. H. Engelbewaar ders) de Weleerw. heer J. A. Dekker; te Wieringermeer de weleerw. heer L. A. E. I. M. Le jeune, neomist. Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, Mgr. G. Mar tens, apostolisch prefect e Makassar. AALSUM R'dam—O.-Afrika 1 v. Lissabon. AARDIJK 30 v. N. Orleans n. R'dam. ABBEDIJK 1 te Antw.. 5 te R'dam verw. ALDABI B.-Aires—R'dam 1 v. Montevideo. ALDEBARAN 1 v. Baltimore te R'dam. AMSTELDIEP A'dam—Eat. p. 1 K. Guard. ANNENKERK 2 v. Misamis te Cebu. ARENDSKKRK 2 v. .Sydney te Brisbane. BACCHUS A'dam n. Midd. Ze« P- 2 Gibr. EDAM 1 ,v. R'dam te Philadelphia. ITTERSUM R'dam—Calcutta 1 v. Madras. (Niet-officiële koersen) Vorie Opening slot 4/10 314 Nederl. 1948 100 3-3% Nederland 1947 97% 97%-t} 3 "Ned. 62-64 98 A 3 Ned. 62-64 bel. fac. 98% Ned. Handel Mn. eert 153% A.K.U. 157158 Van Berkei's Patent 121 Calvé-Delft eert 16514 Van Gelder 148gl Kon. Hoogovens eert. 200% Unilever cert 281% 283% Ned. Kabel 273 Philips 242 V4 244 Kon. Petroleum 335% 339 ■Amsterdam" Rubber 162% 165 Holl. Amerika Lijn 174 Kon. N. Stoom b. Mi1 149 Scheepvaart Unie 170% IJl h H.V.A. 251% 256 Deli Mii. eert. 151% 153% 2/10 1/10 Anaconda Copper 35% 35% Bethlehem Steel 36 35% Chrysler Corp. 57% 56% Genera) Electric 39"j 39-'s General Motors 61% 6114 Hudson Motors 16 15% Kennécott Copper 57% 37% Montgomery Ward 56 j5% North American O 15% 15% Radio Corp. 11% 11% Republic. Steel 29% 29 Shell Union Oil 37% 37% Southern Pacific 58 58 Southern Railwi 44% 43% Tidewater 2oyè 25% U.S Steel 79% 79% ex div. De politie verzoekt te wijzen op het ge vaar, dat er is bij het spelletje van de jeugd om op de fietsen een kartonnetje te bevestigen, om dan bij het rijden het effect te verkrijgen van een motorfiets. Het is misschien niet gevaarlijk voor de jeugd zelf, maar wel voor schrikachtige personen, die menen, dat er inderdaad een motor aankomt! Vanwege het comité voor jonge Toon kunstenaars wordt Zaterdag 9 October in de met kaarsen verlichte Renaissance zaal van het Frans Halsmuseum een zang- en voordrachtavond gegeven. To Kion zal in een zangrecital oa. uitvoeren werken van Mozart, Schubert, Brahms, Fauré en Andriessen. Aan de vleugel Ni- colirie Koot. Elisabeth Bouwman decla meert daarna uit werken van Aart v. d. Leeuw. Bertus Aafjes, J. H. Leopold en P. C. Boutens. Aanvang 8 uur. Jac. Bot dankt voor de hulde, hem ge bracht bij zijn 25-jarig voorzitterschap van Ceel-Wit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2