Verwarring Monty voorzitter vanverdedigiirgsraad der West-Europese Unie Naar coördinatie van Europese verdediging in vredestijd Doodstraf voor Schaap? Westerse ministers verwerpen Russisch voorstel STAKINGEN IN PARIJS Stem uit Indië Toekomstige „Big Chief" over Jantjes, Tommies en Poilu's Hij executeerde eigenhandig tien Nederlanders Eerst Berlijnse blokkade opheffen f Onverzettelijke wil bracht hem de carrière, die hem ontzegd werd ui Weiter neemt deel aan raadsverkiezingen Treedt Portugal toe tot Westerse Unie? K.V.P.-Congres 11 en 12 December .Het ween*. Symbolisch karakter" Maarschalk Bernard Law Montgomery I Sigaretten in zes prijsklassen T.N1. HEEFT 159 DODEN EN GEWONDEN Pindakaas zonder bon Tot hoofd en hart 1 DINSDAG 5 OCTOBER 1948 72ste 'JAARGANG No. 24273 ,."V KB! a Een geboren leider Generaalshersenloze uniformdragers Natsir: Bevel voor opstand kwam uit Moskou Nieuwe partij te Djocja En in prijs verlaagd J tr BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 14380 ABONNEMENTS.pRITS 35 cents per week 1 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: 3, 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur; W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16.cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren Het is nog te vroeg om nu reeds een oordeel uit te spreken over de voorgewende successen - *van de regering-Hatta in de strijd tegen de communisten, die onder leiding van de in Moskou opgeleide- agent Moeso 18 Sept. j.l. een staatsgreep rieden in Madioen en omgeving. Wij zijn er nog steeds niet van overtuigd, dat kier een eerlijk spel gespeeld wordt. De intrige van het stuk, dat door Soekarno en Moeso s mannen voor de buitenwereld wordt opge voerd, is niet zo simpel als sommigen op het ogenblik geloven. De ontkno ping kon dan ook nog wel eens meni ge verrassing brengen. Soekarno en Hatta poseren thans ns de val van Madioen als de grote kampioenen tegen het communisme en het heeft de schijn, dat Washing ton en de Commissie voor Goede Diensten naïef genoeg zijn om hier aan geloof te schenken. Uit de reactie van een officiële Amerikaanse zegs man te Batavia althans zou men kun nen opmaken, dat Soekarno's eerste doel: de C.v.G D. weer op zijn hand te krijgen en daarmede de Nederlanders zoveel mogelijk afbreuk te doen, aardig gelukt is. Deze Amerikaan verklaarde immers, dat de overwin ning bij Madioen de regering van Hatta in een krachtige positie had geplaatst en dwong tot hervatting van de Nederlands-republikeinse be sprekingen. Het duidelijk bewijs was volgens hem geleverd, dat de repu bliek sterk genoeg is om een com munistische opstand te onderdrukken. De volgende stap zal nu wel zijn een nieuw Amerikaans compromis voorstel, uitgaande van de C.v.G.D., wederom ten gunste van Djocja Ket is maar al te bekend, dat het Amerikaanse lid van de C.v.G.D., de heer Cochran, reeds enige weken rond loopt met nieuwe plannen. Mi nister Stikker's overhaast bezoek aan Washington onlangs was, in dit licht bezien, niet zo heel bevreemdend. Het is duidelijk, dat er op dit mo ment alles aan is gelegen, dat van Den Haag uit een krachtig beleid ge voerd wordt, steunend op grote eens gezindheid in het kabinet. De affaire- Van MookBeel wijst evenwel, naar wij menen, geenszin» op een beleid, dat aanspraak mag maken op de epitheta: krachtig, duidelijk en vast omlijnd. Er zijn dan ook al tekenen, die er op wijzen, dat er in sommige poli tieke kringen naar' aanleiding van deze gang van zaken enige beroering is ontstaan. Interessant in dit verband is een hoofdartikel in het weekblad van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie, het blad van de partij van de heren Oud en Stikker. Na er aan her innerd te hebben, dat welingelichte kringen tijdens de kabinetsformatie wisWr te vertellen, dat het zowel in cle bedoeling van de formateur Beel als in die van de formateur Van Schaik lag om op korte termijn een wisseling in het hoogste gtezag in In donesië tot stand te brengen, schrijft het blad van de V.V.D. als volgt: „Verwonderlijk is het daarom, dat de Nederlandse regering in verband met de spanning in Indonesië beslo ten heeft de kwestie van de land voogdwisseling enige maanden uit te stellen en daarna definitief een be- x sluit te nemen na een nieuwe bespre king met dr. Van Mook. Althans, zo meldde de Nieuwsgier op 21 Septem ber j.l. De Regeringsvoorlichtings dienst zweeg wederom en zwijgt nog in alle talen. Dr. Van Mook vertrok onverwijld naar Batavia, nog voordat mr. Stikker uit Amerika was terug gekeerd. Minder verwonderlijk is, dat on middellijk na het bericht, dat dr. Van Mook weer naar Batavia terugging, het bericht kwam, dat dr. Beel op zijn beurt van Batavia weer naar Nederland terugkeerde. Hij gevoelde blijkbaar beter dan de regering, dat Beel en Van Mook samen te Batavia in de gegeven omstandigheden een onmogelijkheid is. Wij wachten nu af, wat de terug komst van dr. Beel ons brengen zal en hoe de regering Drees-Van Schaik hierop zal reageren. Lange tijd heeft zii voor deze beslissing niet, wil zij dè figuur van Beel voor Indië niet geheel onaannemelijk maken. Door haar opeenvolgende besluiten heeft de regering Drees-Van Schaik drieërlei gezag ondermijnd: dat van dr. Van Mook, dat van dr. Beel en dat van de regering zelf." Betekent deze scherpe uitlating van de •V.V.D., dat haar vertrouwen in het kabinet-Drees reeds een ernstige schok heeft gekregen? Men vraagt zich af, of onze rege ring wel voldoende beseft, hoe fataal juist op dit moment de uitwerking van een besluiteloze houding inzake Indonesië moet zijn, daar zulk een houding immers de onwillige elemen ten in de republiek versterkt en de goedwillende Indonesiërs, die in fe- deratiM verband met Nederland wil len samenwerken, m v warrmg brengt. Naar van de zijde van het katho lieke comité van actie (groep Weiter) wordt medegedeeld, zal deze groep deelnemen aan de eerst komende gemeenteraadsverkiezingen. De organisatievorm van het comité is thans als volgt: centraal bestuur (sa mengesteld uit afgevaardigden van de achttien kieskringen), dagelijks bestuur politieke commissie propaganda-com- missie en financiële commissie. Algemeen voorzitter is de heer Ch. J. I. M. Welter, lid van de Tweede Kamer; voorzitter van het dagelijks kfestuur luitenant-generaal b.d. M. L. F. Bajetto, die eveneens als voorzitter van de poli tieke commissie optreedt. Zeven leden van de Joegoslavische delegatie in Canada zijn afgetreden om dat hun land de nauwe broederlijke sa menwerking met de Sovjet-Unie heeft verbroken. Tc Londen is officieel medegedeeld, dat veldmaarschalk Montgomery be noemd is tot voorzitter van het comité van opperbevelhebbers van de perma nente verdedigingsraad der West-Europese Unie. Generaal Jean de Lattre de Tassigny (Frankrijk) is benoemd tot opperbevel hebber van de landstrijdkrachten in West-Europa. Luchtmaarschalk Sir James Robb (Groot-Brittannië) is benoemd tot opper bevelhebber van de luchtstrijdkrachten. Vice-admiraal Robert Jaujourd (Frankrijk) is vlagofficier voor West-Europa geworden, als vloot-vertegenwoordiger. Verder is medegedeeld, dat de staven van de militaire voorzitter en de opper bevelhebbers hooggeplaatste officieren uit Nederland, België en Luxemburg zullen omvatten. Deze officieren zullen tot taak hebben de problemen van, tac tiek en techniek der verdediging van West-Europa te bestuderen. De benoemingen van de voorzitter van het comité en de opperbevelhebber der luchtstrijdkrachten zijn, naar ver luidt, goedgekeurd door de vergadering van de ministers van Defensie van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Be- nelux-landen, welke Dinsdag j.l. te Pa rijs is gehouden. De bekendmaking van de samenstel ling van het comité is tot gisteravond uitgesteld op verzoek van Frankrijk. Hooggeplaatste Amerikaanse functio narissen hebben verklaard, dat de vor ming van een opperbevel, bestaande uit vertegenwoordigers van de vijf landen, voor West-Europa een van de noodza kelijkste dingen was die geschieden moesten voordat de Verenigde Staten zich met de West-Europese defensie- Unie zouden kunnen associëren. Het besluit tot benoeming van de mi litaire leiders van de Unie werd beschre ven als de tot nog toe meest betekenis volle stap naar coördinatie van de Euro pese defensie in vredestijd. Generaal De Lattre de Tassigny is 59 jaar oud en ontving zijn opleiding op de Franse militaire school te Saint Cyr. Hij diende in de eerste wereldoorlog, daarna in Marokko, en werd als luite nant-generaal verbonden aan de staf van generaal Weygand, toenmaals opperbe velhebber van hpt Franse leger. In de tweede wereldoorlog leidde hij verdedigingscampagnes bij Rethel en aan de Aisne als bevelhebber van de veertiende infanterie-aivisie. Na door de regering van Vichy in *942 te zijn teruggeroepen als opperbe velhebber van de troepen in Tunis, werd hij gearresteerd en veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens zijn poging een onafhankelijke positie te vormen in de Pyreneeën toen de Duitsers in No vember 1942 de demarcatielijn over schreden. In 1943 ontvluchtte hij naar Londen en werd daarna commandant van het eerste Franse leger. In Juli 1945 werd hij inspecteur-generaal van het Franse leger. Luchtmaarschalk sir James Robb bekleedde in de laatste oorlog een commandopost bij de R.A.F. in Noord- West-Afrika, was plaatsvervangend luchtstafchef bij het hoofdkwartier van de geallieerde expeditiemacht in 1944 en werd in 1948 vice-stafchef van de Brit se luchtmacht. Vice-admiraal Robert Jaujourd is 52 jaar oud. Hij kreeg in 1941 het bevel over de kruiser Georges Leygues, werd in 1944 bevorderd tot schout-bij-nacht en 'voerde toen het bevel over een Frans kruiser-eskader. Hij nam deel aan de invasie-operaties in Normandié en later in Zuid-Frankrijk. Na de oor log werd hij vice-stafchef van de vloot. In 1946 werd hij vice-admiraal. Zijn .vlaggeschip is het slagschip „Richelieu" Vandaag komen de stafchefs der West- Europese Unie te Londen bijeen onder voorzitterschap van Lord Tedder, de stafchef der Britse luchtmacht. Deze bijeenkomst geldt het comité van de stafchefs van de landen der West- Europese Unie, dat niet verward moet worden met het nieuwbenoemde comité van opperbevelhebbers van de perma nente verdedigingsraad der West-Euro pese Unie. 2 lis x. Het bericht over ije plannen voor een bezoek van de chef van de Portugese generale staf, generaal Barros Rodri guez, aan Groot-Brittannië, heeft specu laties doen opkomen over de mogelijk heid van aansluiting van Portugal bij de West-Europese Unie. Volgens diplo matieke waarnemers zou deze mogelijk heid groter zijn dan formele aansluiting van Scandinavië bij de Unie. De advocaat-fiscaal bij de Gro ningse Kamer van het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden eiste gis termiddag tegen de 46-jarige Am sterdamse voormalige hoofdrecher cheur P. Schaap, na 'n uitvoerig re quisitoir de doodstraf. S. trad, zoals bekend, in 1926 tot de Amsterdamse politie toe en meldde zich in 1943 bij de N.S.B. Evenals de S.D.'er Kaper, tegen wie de vorige week de dood straf werd geëist, werd S. aangesteld bij het bureau Joodse Zaken te Am sterdam. S. heeft in de hoofdstad vele Joden en Jodenbegunstigers ge arresteerd en vermoord. In 1944 werd S. bevorderd tot hoofdrechercheur en met negen S.D.-ers naar Gronin- nen overgebracht, waar zjj deel uit maakten van de z.g. „Amsterdamse recherche". Bij een inval te Groningen bij de fa milie Steenstra, waar een Jood was on dergedoken, werden door S. en anderen de heer Steenstra geplunderd en er werd gedronken op „het succes". Verdachte werd er voorts van beschuldigd mede plichtig te zijn aan de arrestaties van de heren Roelfsema, Kamphuis en Hem- penius te Bakkeveen. De S.D.-er H. Bouman werd als ge tuige gehoord bij de behandeling van de S. ten laste gelegde moord op de he ren Boekhoven en Melisander en de dames Kerkhoven en Aikema. Op een avond in Maart 1945 Werden mejuf frouw Kerkhoven en de heer Boekho ven door een aantal S.D.-ers uit de ge vangenis gehaald en naar een stil zand weggetje gebracht. De gevangenen moes ten een smal paadje opgaan, onder be dreiging van revolvers, die de achter de gevangenen lopende S.D.-ers op hen hadden gericht. Op een ogenblik klonk uit de mond van S. het woord „ja". Er vielen twee schoten. De gevangenen waren gedood. Hun lichamen werden in een ter plaatse gegraven kuil geworpen. De sporen van het misdrijf werden uit gewist. De volgende avond werd mej. Aikema op dezelfde wijze vermoord. Ook heeft verdachte deelgenomen aan een executie te Anlo, waar tien vaderlanders werden neergeschoten. Voorts vermoordde hij geheel alleen te Bakkeveen tien illegale werkers. Verdachte gaf deze feiten toe, doch zeide in opdracht te hebben gehan deld van het hoofd dér S.D. te Gro ningen: Lehnhoff. Deze S.D.-er was van plan geweest de tien illegale wer kers in" een kuil te werpen en er daarna een aantal handgranaten in te gooien. Verdachte verklaarde dit zó onmenselijk te hebben gevonden, dat ten de tien personen hacl neergescho- Ook werd de z.g. „Amsterdamse zaak" behandeld, waarin verdachte een actief aandeel heeft gehad. Hij heeft eraan meegewerkt dat tienduizend Joden wer den opgespoord. Onder meer arresteer de hij in Amsterdam de Joodse echtpa ren Suzan en Gombert, te Hilversum het Joodse echtpaar TabakspinderWolf, terwijl verdachte ook betrokken was bij de Arrestatie van Frits Stibbe en Mozes Salleman, beiden te Amsterdam. Van Ans van Dijk vernam verdachte, dat in de Korte Nieuwstraat te Utrecht zes en Naar wij vernemen, zal 11 en 12 De cember in „Tivoli" te Utrecht een con gres van de K.V.P. worden gehouden. De_ Partijraad zal 12 November bijeen komen. dertig onderduikers waren verborgen. Er werd naar aanleiding van die mede deling een razzia gehouden, waarbij acht Joden werden gearresteerd. In een fel requisitoir achtte de. advo caat-fiscaal de ten laste gelegde feiten bewezen. Hq meende, dat slechts de zwaarste straf hier op zijn plaats is. Daarom eiste spr. de doodstraf. x X x;;x:: Xy BH Amerika heeft weer een nieuwe auto gefabriceerd, die kan vliegen. Op de auto kan snel een deel van een vliegtuig worden gemonteerd. De carrosserie is van plastic. De wagen kan gemakkelijk onder de vleugel worden gemonteerd. Boven: de auto in de lucht, vliegend met een kruissnelheid van 100 mijl per uur. De ministers van Buitenlandse Za ken van de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk' hebben gisteravond formeel besloten het Russische voorstel tot het houden van een nieuwe zitting van de raad der ministers te verwerpen, dit ondanks de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie de besprekingen van de U.N.O. over de Berlijnse crisis zal boy cotten. Marshall, Bevin en Schuman ontmoet ten elkaar op de Quai d'Orsay, het Franse ministerie van Buitenlandse Za- Jlsj» te Parijs, ;n bevestigden het eer der genomen voorlopige besluit geen nieuwe zitting van de raad der minis ters van Buitenlandse Zaken in over weging te nemen, zolang de Berlijnse blokkade niet opgeheven is. De drie mi nisters confereerden gedurende twee uur eil waren het er volmaakt over eens, dat de Sovjet-Unie voor de U.N.O. ter verantwoording geroepen moet wor den wegens haar beleid in Berlijn. Volgens waarnemers te Parijs, aldus Reuter, bestaat de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie de Veiligheidsraad zal ver laten wanneer de raad besluit tot be handeling van de klacht der Westelijke mogendheden, dat de blokkade van Berlijn een bedreiging van de vrede vormt. Men verwacht niet, dat de Westelijke mogendheden, nu de zaak voor de U.N.O. is gebracht, zullen antwoorden op de jongste nota van Moskou hierom trent. Verwachting tot Woensdagavond: Veranderlijke bewolking en daar mede samenhangend van plaats tot plaats uiteenlopende nachttemperatu- ren. Plaatselijke ochtendmist met overigens droog weer. Weinig wind. Morgen overdag over het algemeen iets hogere temperatuur. Zon op: 6.48. Onder: 18.07. Maan op: 11.49. Onder: 19-33. De houding van de Franse arbeiders jegens de immer stijgende kosten van levensonderhoud heeft zich weer ver scherpt. Ruim een half 'millj oen mijn werkers en personeel van openbare diensten hebben het werk uit protest neergelegd. Vanochtend waren het ongeveer 200.000 straatvegers, arbeiders bij de waterleiding en ander overheidsperso neel die een 24-uurs proteststaking be gonnen. Zij eisen 15 procent loonsver hoging. De staking van 350.000 mijnwerkers, die gisteren begonnen is, duurde van daag met onverminderde kracht voort. Alle kolenmijnen zijn gesloten. In de mijnstreken hebben zich nog geen wanordelijkheden voorgedaan, doch de mobiele garde en troepen met vol ledige uitrusting houden zich op alles voorbereid, daar vanmiddag de termijn van 48 uur zou aflopen, die de christe lijke mijnwerkersbond voor de sta king had gesteld. De communistische C.G.T., die het grootste deel der Franse mijnwerkers onder haar leden telt, wei gerde eeneind aan haar staking te maken, voordat de regering alle loon eisen zou hebben ingewilligd. Robert Lacoste, de socialistische mi nister van Handel ?n Industrie, zal van middag» met de i'iiding van de mijnwer kersbonden een samenkomst hebben in een poging om de arbeiders weer aan het werk te krijgen. Intussen heeft de regering een prijs commissie voor de industrie ingesteld, welke moet vaststellen welke prijsver hogingen kunnen worden toegestaan aan de verbruikers van kolen en elec- triciteit in de zware industrie. De coali tie-regering van premier Queuille heeft verleden week de prijs van kolen en electriciteit met 20 procent verhoogd. In een artikel onder de titel „Onge wenst" spraken wij Woensdag 29 September reeds ons misnoegen uit over de onlangs genomen maat regelen ter verhoging van de luchtpost tarieven naar Indonesië. Wij legden er nadruk op. dat de mannen in de Oost desnoods bereid zijn alles, zelfs hun leven te geven voor het Vaderland en dat deze mannen nu hun gezellige brie ven met foto's èn de thuisfrontbladen moeten missen vanwege deze éne maat regel. Dat men er in Indonesië ook zo over denkt moge men concluderen uit een brief, die wij Maandagmorgen uit Padang ontvingen van het tweede pe loton, 15 Regiment „Prinses Irene". Wij citeren hieruit een gedeelte: Het verzenden per zeepost van die kleine, maar zo waardevolle present jes is geen oplossing. Wat denkt u van krantenknipsels van twee maan den geleden, van vergeelde verio- vings- en geboortekaartjes en muffe sigaretten? Hoeveel is er wel ge schreven over de vreugde bij het ont vangen van een pakketje uit Nederland? Wij weten, dpt deze zelfde vreugde er telkens is, bij elke brief, zeker wanneer deze vergezeld gaat van een of andere attentie, welke het contact met het vaderland, het ouderlijk huis, de oude bekende omgeving, zo veel sterker doet gevoelen. Stelt daar dan tegenover de naakte onper soonlijkheid van een luchtpostblad en u zult gaan beseffen wat dit be sluit van de regering voor ons be tekent. Tenslotte dan, waarom? Omdat het postverkeer te uitge breid werd? Betekent het overscha kelen op luchtpostbladen werkelijk een vermindering van gewicht, in dien de maatregel getroffen is t.g.v. een te zwaar belast zijn van vlieg tuigen? Of is het de deviezenkwestie, die dit noodzakelijk maakt. Laat de regering duidelijke taal spreken; wij hebben er recht op het te weten. Dit gaat ons vóór "alles, vóór radio's, vóór cantinewagens, voor kerstpakket jes. „Wij leven mee met de jongens overzee". 'Laten het Nederlandse volk en de Nederlandse regering tonen, dat het hun ernst is met deze leuze, ook wat deze kwestie betreft, en al het mogelijke in het werk stellen, om de voormalige regeling van het luchtpostverkeer te herstellen!' Monty, de typische Angelsakser met zijn karakteristieke baret, die om zijn weinig soldateske houding door de Duitsers veracht, doch om zijn groot leiderschap door zijn soldaten op de handen gedra gen werd. De noodzakelijke verwerking van duurdere tabakken door de sigaretten industrie stelde het directoraat-generaal van de prijzen voor de keus, óf een al gemene verhoging van de sigarettenprijs goed te keuren óf aan de industrie voor een deel der productie wat meer armslag te geven en de lagere prijsklassen op het huidige niveau te handhaven. De laatste oplossing werd gekozen, zo dat de sigaretten van 42, 48 en 60 cent in de tot dusver bestaande kwaliteiten en hoeveelheden (uitmakende 60 procent der totale productie) in de handel blijven, terwijl de overige 40 procent thans in drie prijsklassen, t.w. van 72, 84 en 96 cent afgeleverd mogen worden, welke laatste prijsklasse tot dusverre niet be stond. Het is een uniek feit in de wereldgeschiedenis dat een aantal landen in tijden van vrede de defensieve krachten coördineert. In oorlogstijd is deze samentrekking van legers onder één opperbevel geen bijzonderheid. Tijdens Waterloo, en de beide Wereldoorlogen daarna heeft de eenhoofdige leiding van verdediging en aanval haar doelmatigheid bewezen en daarom wil West-Europa een oorlog voor zijn door iv vrede zijn kracht te tonen. Montaomery, de succesrijke tegenstander van de Duitsers in Afrika, de voor bereider van de invasie, de onverzettelijke overwinnaar van de legers in Noord- Duitsland, is, zoals verwacht, belast met de samenvoeging van de defensie der vijf Westerse landen. Zijn officiële functie zal zijn voorzitter van de permanente verdedigingsraad", in feite zal hy de „Big Chief' worden over de Jantjes, de Tommies, de Poilu's, de Jeans en Pierres die in de legers van de vijf landen dienen. schiep er behagen in voor het publiek op te treden en door de massa opgezweept te worden. Hij vond het prettig zijn team tot de overwinning te kunnen voeren. Hij werd populair als aanvoerder. Hij kreeg in vrijwel alles de leiding op school en voelde er zich wel bij. Hij was de ge boren commandant. Op zijn dertiende jaar verhuisde het ge zin Montgomery weer naar Engeland en d'> jonge Bernard was terstond weer een haantje de voorste op de school St. Paul. Toen hij zeventien jaar oud was, viel een belangrijke beslissing. Op school was een klas gevormd, waarvan de leerlingen naar het leger wilden. „Legerklas" werd de groep genoemd en Montgomery koos deze. De Boerenoorlog had in hem gevoelens op gewekt, die hem naar het soldateske trok ken. Hij moest en zou soldaat worden, on danks de lelie twist, die zijn vader over dit plan uitlokte. Maar de koppige zoon zette door. Automatisch ging hij naar Sandhursi over, de academie, waar de jonge officieren werden opgeleid. Met nieuwe energie wierp de jonge Bernard zich op de studie en ver overde weer de commando's over de sport- teams. Al spoedig werd hij korporaal, maar hij raakte in discrediet bij de officieren, van wie verdere promoties afhingen. Hij werd opstandig en haalde allerlei katte- kwaad uit, waarmee hij een bepaalde faam verwierf bij zijn jaargendten, maar in het zwarte boekje der tuchteiozen opende hij de rii namen. Na een incident, waartoe hij de klasgenoten aangezet had en dat een Montgomery.... de naam heefteen vertrouwde klank en achter de naam zien we de rijzige gestalte met de ona1- scheidelijke baret boven het intelligente gezicht. Een-en-zestig jaar oud is de veldmaar. schalk, de held van El AlameinenNm mandië, als „Monty" op de handen ge dragen door zijn mannen, voor wie zijn toewijding en inspiratie een symbool werden op de zanderige en modderige slagvelden. Beschimpt door de Duitsers die in zijn postuur geen commandant zagen, eerd in West-Europa, waar zijn versrnu- ning zo sympathiek was na het J1' sische gebral. Hij was een deugniet in zijn jeugd. Ber nard Law Montgomery. Op 17 November 1887 werd hij geboren In de pastorie..an Kennington Oval bij Londen, als het vijfde kind in het domineesgezin. Twee jaar later ging het hele E™ scheep naar Tasmame, het Au3tralis.be eiland, waar hij werd opgevoed m ncr strenge Christelijke milieu. Al spoedig openbaarde zich een van de bijzonüeie eigenschapoen die hem later in zijn car rière zoveel kans tot slagen zou bieden, onverzettelijkheid in zaken, die hij als rechtvaardig zag. Hij werd opstandig in het gezin, waar de opvoeding aan dogma's werd gebonden, moeders wil een stempel drukte op de levenshouding van haar kinderen en vaders woord wet was. Herhaaldelijk onttrok nil zich aan het ouderlijk gezag en leefde zijn eigen leventje. Hij interesseerde zich niet voor jongenslectuur, noch voor muziek of schilderkunst. Hij vond dit alles te weinig tastbaar. Sport, dat was zijn hobby. Daarin zag hij directe voordelen voor lichaam en geest. Hij werd er een goede beoefenaar van, eerst gewoon teamspeler, later cap tain van een voetbal- en zwemteam. Hij gesmade medeleerling in het ziekenhuis bracht, kalmeerde hij wat en begon degelijk aan de studie, die hij kon besluiten met de aantekening „uitstekend" op het getuig schrift. Men vond Monty echter een zonder ling. Naar meisjes omkijken, dat deed hij niet dansen, flirten en minnekozen noem de hij tijd verknoeien. „Je deugt eigenlijk nergens voor en in het leger zul je het nooit ver bren gen", zeiden enkele officieren bij zijn afscheid van Sandhurst. Die kleinerende toevoeging aan het getuigschrift zoog zich in Montgomery's brein vast.hij zou het ze betaald zetten, al kwam Londen op zijn kop te staan. Hij becritiseerde de Britse leger leiding en vond de generaals hersenloze uniformdragers, die door bluf en geluk •>p de hoogste plaatsen waren gedrongen. Montgomery ging als luitenant naar In dië en in 1910 werd hij in Bombay be noemd tot kwartiermeester, een baantje, dat hem een „kruimeltje autoritair ge zag" verschafte en een sleutel betekende voor zijn ambities, weldra kapitein te zijn. Vlak voor de wereldoorlog van 1914 werd zijn regiment weer naar Engeland teruggeroepener pakten zich wolken samen boven het Engelse imperium. (Vervolg op pao. 3) Een woordvoerder van het repu blikeinse ministerie van Defensie heeft volgens Antara verklaard, dat de achtdaagse campagne om de her overing van Madioen de T.N.I. 159 doden en gewonden heeft gekost. Het aantal vermisten is nog niet vastgesteld, terwijl het aantal ge- sneuvelden aan communistische zij de eveneens niet bekend is. Be Tepublikeinse minister van Voor lichting. Natsir. heeft aan A.P. verklaard, dat de verantwoordelijkheid voor het uitbreken van de communistische op stand bij Moskou ligt. Het is volgens de minister zeker, dat Moeso het bevel om toe te slaan uit Europa heeft meege bracht. Drie politie-agenten. die in de omge ving van Batang nabij Pekalongan pa trouille liepen, zijn in een hinderlaag gevallen. Een hunner ontsnapte, de twee anderen werden vermoord. Antara maakt nog bekend, dat de PKI tientallen republikeinse leiders op gru welijke wijze heeft vermoord. Voorts zijn vele woningen in brand gestoken en zeer vele bezittingen van de bevol king geroofd. Soepomo, lid der republikeinse dele gatie voor de onderhandelingen, deelde bij zijn aankomst uit Batavia te Djocja aan Antara mede, „dat er geen aanwij zingen zijn. dat de politieke onderhan- delingen met de Nederlanders spoedig zullen worden hervat. Het hangt geheei van de Nederlanders af, of bespre kingen al dan niet zullen worden voort gezet". Te Djocja is een nieuwe partij, „Moer- ba" (proletariaatspartij) opgericht, die ontstaan is uit de G.R. (revolutionnaire volksbeweging). Het is mogelijk gebleken opnieuw een hoeveelheid grondnoten ter beschikking te stellen voor de productie van pinda kaas. In tegenstelling piet de eesste keer zal het artikel, dat dus binnenkort weer op de markt verschijnt, thans zonder bon kunnen worden verkocht. Gelet op het streden -der regering tot inperking van distributiemaatregelen, is het niet de bedoeling artikelen als pindakaas weer in de distributie op de bon te betrekken. De beschikbaar komende hoeveelheid is nog klein, doch er wordt naar ge streefd. door verdere aanvoer van grondstoffen zoveel mogelijk aan de vraag te voldoen. De prijs per potje van ongeveer 370 gram wordt verlaagd van tot ƒ0.90. Jalouzie, ijdelheid en eerzucht, kei harde wapens, keren zich tenslotte tegen de mens zelf; men wordt hard en egoïst. o' mpM IM||g v -- rw. Montgomery met zijn vrouw en zijn zoon rustig van vacantie genie'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1