Franciscanessen van Alverna vieren dubbel jubileum N.S.B.-commissaris voor het Bijzonder Gerechtshof Augurken als sucade... Paraffine als slaolie J Th. Kort Nieuw altaar plechtig geconsacreerd Mr. Backer meende het toch zo goed met burgemeesters en personeel pante ssha^k LEERLINGEN VAN HENK DE VRIES EXPOSEREN Hoe spelen de R.K. clubs?* „Congregatie zegen voor ons land" „Duet voor twee handen" Aan het knoeiers-brein ontsproten In „Sinneveld9' - te Santpoort bennebroek Onderscheidingen MIEP GELOOFT, A^DA DINSDAG 5 OCTOBER 1948 PAGINA 2 Geen voorrang verleend Diefstal op de „Vandersteng" Drie jaar internering voor N.S.B.'er Jongen aangereden Auto in de sloot Première „Hélène" Spoorwegovergang gesloten Pauselijke onderscheiding voor E. F. J. Kerstholt R.K. Fabrieksarbéidersbond „St. Willibrordus" Het Witte Paard Burgerlijke Stand Monument voor Joodse HEEMSTEDE Naar „Negen heit de klok" ZUIVER WOLLEN HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Commandant Rode Kruis- corps overleden De toekomstige positie van Urk Halve cent naar boven afgerond Pessimistische rapporten Platonische mededelingen T entoonstelling Kosteloze inenting Moedercursus LAAT UW WAGEN KENNISMAKEN MET ONS AMERIKAANS SMEERSTA1ÏON voor dapper gedrag Overleg interimregering Nederland krijgt diamanten terug Beurs van Amsterdam mv2 VRIJ VASTE MARKT De feestdag van Sint Franciscus 1948 zal met gulden letters neergeschreven worden in de historie van de Zusters Franciscanessen van Salzkotten, want de dag van gisteren bracht een heerlijke viering van twee jubilea. Vijf en zeventig jaar zijn deze zusters nu in Nederland en vijf en twintig jaar vormen zij een zelfstandige provincie met als moederhuis het wijdse en forse Alverna "te Aer- denhout. En het waren deze twee feiten, die de zusters hadden aangegrepen om een blijvende en rijke herinnering in het moederhuis aan te brengen. En waar anders dan in de stemmige kapel, waar Haarlems bisschop, Mgr. J. P. Huibers, op plechtige wijze een nieuw altaar consacreerde. Daar was een lange en gedegen voor bereiding aan voorafgegaan. Architec ten, kunstenaars en metselaars waren lange tijd in de weer geweest, terwijl de zusters in haar communiteit een waardige en mooie feestviering voorbe reidden. Maar gisteren was het dan de dag, dat de vlag met de geel-witte wim pel in top kon worden gehesen en met het bescheiden luiden van de klooster klok het feest in de fraai versierde ka pel werd ingezet. Met alle luister en rijkdom van onze kerkelijke liturgie geschiedde de plech tige consecratie van het nieuwe altaar ter ere van O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis. Mgr. Huibers werd hierbij geassisteerd door pastoor W. Bosch uit Aerdenhout als diaken, mr. A. Diepen- brock. secretaris van de Katholieke Ac tie, als subdiaken, terwijl verdere assis tentie verleenden de H. E. Pater prior N. de Wit van het Augustijnerklooster te Haarlem, rector H. Sondaal uit Oegst- geest en de weleerw. heer J. de Jong, leraar van Hageveld. Het is een reeks van heilige hande lingen en treffende gebeden, die een al taar-consecratie omringen, diep van zin en rijk aan schone symboliek. En net moet de zusters en genodigden sterk hebben aangesproken en hun de grote betekenis van het altaar, als middel punt van onze eredienst, weer eens dui delijk voor ogen hebben gebracht. L)e wijding, bewieroking en zalving, dat alles was voornaam en indrukwekkend, en het werd de jubilerende communi teit wel uit het hart gegrepen, toen bij het inmetselen der reliquiën de schoia de woorden uit de antifoon zong: On der het altaar Gods hebt gij rustplaat sen gekregen, heiligen Gods; spreekt gij voor ons ten beste bij de Heer Jezus Christus. De schrijfster Mary Hayly Bell ver plaatst ons. met haar toneelstuk „Duet voor twee handen", dat zich afspeelt 'n het begin van deze eeuw in een prach tig oud en eenzaam huis op een klein eilandje ten Noorden van Schotland, in een romantische sfeer, die ons in het gewone dagelijkse leven onwerkelijk aandoet, maar waarvan wij gaarne ge nieten in boek, film of toneel. De Haag se Comedie heeft gisteravond in de Stadsschouwburg een opvoering van „Duet voor twee handen" gegeven, zo treffend, zo fascinerend, dat men zich ook al door de kleding van de vrou welijke spelers, die zo weinig verschilt van de hedendaagse met vlees en bloed in deze romantische tijd zou wa nen. In het stuk wordt een episode geschil derd uit het leven van een chirurg, die een jonge dichter twee nieuwe handen bezorgt, handen van een dode. De dich ter probeert er achter te komen van wie zijn nieuwe handen zijn, maar de chirurg verzwijgt het hem, tot hij in het huis van de dokter het geheim te weten komt. Het spel van Cees Laseur als de chi rurg Edward Sarclet was bijzonder boeiend, vooral in de taferelen na de pauze, toen hij een grote dramatische spanning wist te bereiken. De persoon van de dichter werd boeiend uitgebeeld door Paul Steenbergen, Annie van Duyn vertolkte de rol van Abigail, de dochter van de chirurg, die verliefd is op de jonge dichter, op aangrijpende wijze. Caro van Eyck tenslotte gaf een goede typering van de figuur van Herda, de zuster van dokter.Sarclet. Het was uitstekend toneel, dat de Haagse Comedie de Haarlemmers, die zich zeer dankbaar toonden aan het einde van de avond, hebben geboden. Op de hoek WUhelminastraatPrins Hendrikstraat had Maandagmorgen een aanrijding plaats lussen een personen auto, rijdende in de WUhelminastraat in de richting van de Raaks en een bestel auto, welke in de Prins Hendrikstraat in de richting van de Barrevoetestraat reed. De bestuurder van de bestelauto ver leende aan het voor hem van rechts komende verkeer geen voorrang, waar- door dé personenauto met de linker voorzijde tegen de rechterachterzijde van de bestelauto aanreed. De voorzijde van de personenauto werd ti*aal ver nield. Van de bestelauto werden het rechterachterspatbord, de treeplank en, de rechterzijde van de carrosserie be schadigd. Op het propaganda-vaartuig van „On ze Marine", dat in het Spaarne gelegen is, werd dezer dagen een Phili-shave- apparaat uit een der hutten ontvreemd. Het gestolen voorwerp behoorde aan een lid van de bemanning. Men hoopt, dat de bezoeker van de „Vandersteng", die het apparaat heeft meegenomen, het aan de boot, welke tot Vrijdag in Haarlem blijft, laat terugbezorgen. flat vele mensen het leven niet altijd vrolijk vinden. Wat meer geur is hard nodig. Daarom deze keer van Mevr. Lotge- ring-Hillebrand een aanbeveling voor: GESTOOFDE PEEI. 1% kg. prei, 25 gr. boter, wat zout, azijn, peper, sago. Verwjjder wortels en harde bovenstukken Snijd de rest in vingerlange stukken. Was ze goed schoon en zet ze met een paar lepels water, zout, peper, azijn en boter op een zacht vuur. Laat ze, onder af en toe omschudden, gaar smoren. Maak de prei zo nodig op smaak af en bind event, over gebleven vocht met sago. Kook prei nooit in veel water, de pittige smaak en lekkere geur gaan daarbij wer- loren Maak eens preistamppot met wat azijn en geef ze met gebakken bloedworst of leverworst. (Zonder bon). Een goede plaatsvervanger voor rijst met kerrie is macaroni met fijngesnipperde prei en kerrie, gefruit en gaargekookt En geeft Miep wat druiven na, Oan klinkt tot slot een luid: Hoera! Publ. Centr. Bur, v. d. Tuinb.veilingen Het nieuwe altaar is gebouwd naar ontwerp van de architecten Evers en Sarlemyn uit Amsterdam. Het smeedwerk werd verzorgd door Nico Witteman, terwijl de kunstschilder B. Meddens uit Hilversum het bal dakijn boven het altaar schilderde en de tapijten en conopaea ont wierp. Aansluitend op de consecratie-plech tigheid, welke o.m. werd bijgewoond door de vicaris-generaal mgr. N. L. A. Ammerlaan, de regent van Hageveld, mgr. dr. C. J. Henning, de directeur van de Maria-stichting, dr. J. G. Hoge, dr. Th. Koot, de architecten en de aanne mer, de heer Terlingen, droeg mgr. Hui bers een pontificale Hoogmis op met assistentie o.a. van deken J. J. A. Kuil man als presbyter-assistens en als troon- diakens mgr. C. J. Henning en pastoor W. Bosch. De bisschop hield hierbij een toe spraak. waarin hij zijn vreugde uitsprak over dit bijzondere feest. „Dat de zus ters zich in Nederland hebben gevestigd is een zegen geworden voor haar zelf en ons vaderland. Velen hebben die ze gen gevoeld, maar ook de congregatie zelf, want talrijk zijn ook degenen, die tot haar zijn toegetreden". In een der zalen van het klooster zet ten de zusters de viering voort, welke tevens aangegrepen werd om de bis- Gisteren vierde de Congregatie der hout haar 75-jarig bestaan. Huize eeuw. Tijdens de schop, die met de genodigden aanwezig was, een dankbare hulde te bréngen. Bij deze huldiging voerde rector J. G. J. Rutten het woord. Hij schilderde het werk van de Franciscanessen van Salz kotten, sedert zij, gedwongen door de Kulturkampf, zich van Duitsland uit in Nederland vestigden, een veelbewogen, maar genadenrijke geschiedenis, waarin de grote bloei van de congregatie sterk naar voren treedt. Met piëteit herdacht hij rector H. C. J. Sondaal, die van 1910 tot 1940 zo enorm veel voor de zusters heeft gedaan. In een feestelijk program zongen en declameerden de zusters en het «af aan deze plechtigheid een bijzondere sfeer. Mgr. Huibers sprak tenslotte nogmaals zijn gelukwensen uit. „Ik ben buiten gewoon dankbaar", aldus de bisschop, „dat deze congregatie in mijn bisdom werkzaam is". In de middaguren was er voor be langstellenden gelegenheid tot felicite ren, waarna mgr. N. L. A. Ammerlaan een plechtig lof celebreerde, Zusters Franciscanessen van Aerden- „Alverna" bestond tevens een kwart receptie te Aerdenhout. Bioscopen Rembrandt: Kismet (a. 1.), 2, 4.15 en 9.15; Cinema Palace: De lachende vreemdeling volw.2, 4.IJ), 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Geheime opdracht (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Waterloo Bridge (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarnetheater: De prairiehel den (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 5 October: Stadsschouwburg: Ballet der Lage Lan den, 8 uur. Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 u. Woensdag 6 October: Stadsschouwburg: St. Genesius met'„Pyg malion", 8 uur. De Haarlemse kantonrechter, belast met afwikkeling van de tribunaalzakeh, deed uitspraak in de zaak tegen C. A. H., die destijds waarnemend districtsleider van de N.S.B. was. Tijdens.de bezetting diende hij bij de Duitse Beauftragte klachten in over verschillende goede Nederlanders. Ook burgemeester Den Tex van jploemendaal en dr. De Vletter, de rector van het Kennemer Lyceum, klaagde hij aan. De uitspraak was: 3 jaar internering tot 9 Maart 1949 en ver beurdverklaring van ƒ25.000. Ter hoogte van de St. Bavostraat reed een personenauto Maandagmid dag op de Rijksstraatweg de 7-jarige T. J., uit de Leeuwerikstraat aan. De oorzaak was, dat de jongen plotseling, zonder op het verkeer te letten, dwars de Rijksstraatweg overstak in de rich ting .van het Spaarne. Ondanks krach tig remmen kon de bestuurder een aan rijding niet meer voorkomen. De jon gen werd door de rechtervoorzijde van de auto gegrepen en op de straat ge gooid. Een passerende dokter en een lid van de O. D. boden de eerste hulp. Er werd een rechteronderbeenbreuk en vermoedelijk een lichte hersenschud ding geconstateerd. De knaap is per ziekenauto 'naar het Diaconessenhuis vervoerd. Van ae auto werd het glas van de rechter- koplamp vernield en het rechtervoor- spartbord ingedeukt. Twee Bloemendaalse politiemannen reden gistermiddag met een auto op de Slaperdijkweg. Ter hoogte van de Ijs baan moest de bestuurder van de auto uitwijken voor een uit tegenoverge stelde richting komende vrachtauto. De auto geraakte van de weg, reed van de dijk en kwam in de sloot terecht. De bestuurder werd daarbij aan zijn hoofd verwond, terwijl van de andere inzit tende een arm ontwricht werd. De auto is met een kraanwagen op het droge gebracht. Donderdag zal de toneelgroep Comedta in de Stadsschouwburg de eerste voorstel ling geven van „Hélène" van Paul Géraldy met Mimi Busnach, Gijsbert ter Steeg en Fons Rademakers. Comedia heeft dit stuk op de Niwin- tournée deze zomer met groot succes in Indië opgevoerd. Woensdag en Donderdag 6 en 7 Octo ber, zal de spoorwegovergang op de Pijlslaan wegens reparatie tussen 6 en 17 uur voor alle verkeer gesloten zijn. Bij het- aanmaken van de kachel ont stond in een woning aan de Brouwers straat gisteravond een begin van schoor steenbrand. Brandweer neeft de schoor steen schoongemaakt. Geen schade. Vandaag hebben ouden van dagen een rondvaart gemaakt door Haarlems wa teren en bij die gelegenheid het vaar tuig van „Onze Marine" bezichtigd. Voor de leden van de K.V.P., afd. I, Zuid, zal op de vergadering, die Donder dag 7 October in het Leonardusgebouw aan de Leidsevaart gehouden wordt, het woord voeren mr. dr. P J. Witteman. Marguerite Couperus zal Vrijdag 15 October, 's avonds 8 uur,"in de Stads schouwburg, voor de leden van „Geloof en Wetenschap" een voordrachtavond ge ven onder de titel „Het lied door alle eeuwen." Woensdag 6 October zal de katholieke Gem. Toneelvereniging „St. Genesius' in de Stadsschouwburg het blijspel „Pygmalion" opvoeren. Aanvang 8 uur. Voor de'studie aan de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs zijn enige beurzen beschikbaar gesteld, ten dele voor het cursusgeld alleen, ten dele voor cursusgeld en leerboeken. Ter gelegenheid van het gouden jubilé der conferentie St. Bavo-Kathedrale Ba siliek van de St. Vincentiusvereniging ontving de president dier conferentie, de heer E. F. J. Kerstholt. de Pauselijke on derscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice." In een daartoe op Maandagavond be legde feestvergadering der conferentie overhandigde de plebaan, mgr. F. Filbry, het onderscheidingsteken. Mevr. Kerst holt werd met een bloemenhulde mede betrokken in deze zo verdiende onder scheiding. Zondag vierde de R.K. Fabrieksarbei- dersbond het 30-jarig bestaan. Des mor gens was er een H. Mis, waarna ontbijt in gebouw „St. Bavo." In de middag volgde een druk bezochte receptie, waarop o.a. namens de K.A.B. de heer Argenent -een toespraak hield. Des avonds was er in het hotel „De Leeu werik" een feestavond. Kath, Jonge Middenstanders! Eindelijk komt er beweging onder de katholieke jonge middenstanders. De bij eenkomsten worden beter bezocht dan voorheen. Enkele nieuwe leden hebben zich reeds aangemeld. Vrienden, zorgt dat het zo blijft en komt allen Woensdagavond om 9 uur naar onze zaal boven de Credietbank, hoek Jacobijnestraat-Ged. Oude Gracht. Op het programma staat het onder werp: „De Psychische wet". Voor de onderlinge competitie van de R. K. schaakclub „Het Witte Paard" werden de volgende partijen gespeeld: Groep 1: H. VerstegenTh. v. Osch 01, J. HompesA. Hablous 01, E. J. de ReeL. C. Stevens l-j-0, N. Hoogland' M. v. d. Berg 10, J. P. de LangeP. Stam 01. Groep 2: J. MeyerTh. de Looze 01, Th. SchoorlG. v. d. Stoop 1/2, G. BurgmanJ. v. Emmerik 10, W. Ha verkortH. Hartendcyp 01, A. Blom J. Meyer 10, G. v. d. StoopH. d. Velde 1—0. Groep 3: M. StevensB. Overdijk 01, G. EnsinkH. Luypen 10, G. BeelenA. Filmer 01, P. KomenJ. Holdorp 1/2, G. BeelenB. H. Goe- demans 0—1, G. EnsinkJ. Holdorp 01, I. P. SpellerA. Film r 01, H. LuypenG. Beelen 10. GEBOREN: M. G. Oudendijk-Kleef, z; H. Born-van Schaik, z; M. E. Schoen- Metselaar, z; M. J. F. Repelius-ten Have, z; H. C. Looysen-Prudon, z; H. de Geest-van Dijkum, z; W. H. Bogerd-Grootendorst, z; F. C. Sterenberg-Koreman, d; Z. Agterhot- Cornelisse, d; W. Zijlstra-Groeneveld, d; K. van der Wateren-Kleinhout, d; J. M. C. Monnier-de Meijer, d; L. Jonker- Steinmeier, d; H. Boxem-Vlech, d. OVERLEDEN: E. de Korte-Koster, 75 j., Marnixstraat. SJ3^O)I|0B]S Op het Nederlands Israëlietische kerk hof aan de Amsterdamsevaart is een eenvoudig monument onthuld ter na gedachtenis aan hen, die in de oorlogs jaren de Joodse gemeenschap ontvielen. Bij deze plechtigheid'waren- o.a. tegen woordig de commissaris van de Ko ningin in de provincie Noord-Holland, B. en W. van Haarlem, talrijke hoog waardigheidsbekleders in het Joodse leven en de heer K. R. van Staal na mens de Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen. Thans is het de beurt aan Vogelen zang en Bennebroek om als toeschouwer aanwezig te zijn bij de uitzending van het K.R.O.-cabaret-programma „Negen heit de klok". Woensdagavond 20 October a.s. wor den de luisteraars uit genoemde plaat sen in de K.R.O.-studio verwacht om dit gezellige programma-onderdeel nu eens niet voor de luidspreker maar in de grote concertstudiozaal „echt" bij te kunnen wonen. Een correct gekleeA heer, ietwat grijzend en sprekend met geaffec teerde stem staat in de verdachten- bank van het Bijzonder "Gerechtshof te Amsterdam. Het is mr. A.- J. Backer, die als N.S.B.-er tij dens de oorlog „commissaris der provincie Noord-Holland" was, zoals de titel toen luidde. Hij spreekt in vloeiende volzinnen en in ambtelijke stijl en tracht de beschul diging, dat hij ambtenaren van de Provincie naar Duitsland heeft gezon den, omdat ze niet met de „Nieuwe Orde" sympathiseerden, te ontzenuwen. Ettelijke malen beroept hij zich op het Departement van Binnenlandse Zaken en tot spot van de publieke tribune, waarop vele provinciale ambtenaren aanwezig zijn, probeert hij aan te tonen, dat hij het toch zo goed meende met het provinciaal personeel. Niettemin moet hij toegeven, dat hij dit personeel heeft opgeroepen voor een verplichte bijeen komst over Winterhulp, waarop een N.S.B.-kwartet een concert gaf. De amo- tenaren weigerden echter te komen of enigerlei sympathie voor Winterhulp te tonen, waarop verdachte duidelijk maakte, dat „zijn verhouding tot de ambtenaren voortaan nog slechts een zakelijke" zou zijn. De ambenaren merkten dat al spoedig, enige werden naar Duitsland gezonden, anderen moes ten in Nederlandse fabrieken gaan wer ken, weer anderen moesten onder duiken. Een der ambtenaren gaf hierover als getuigeuitvoerige inlichtingen, maar verdachte merkte op, dat hij toch ook veel goeds voor het personeel heeft ge daan, b.v. bij razzia's. Procureur-fiscaal: Ja, dat was na Dolle Dinsdag! Verdachte moest toegeven, dat N.S.B.- ers en sympathiseerenden niet werden uitgezonden. „Ze hadden de leeftijd niet of waren onmisbaar", aldus zijn ver- (Van onze Haagse redacteur) Voor ons ligt een nuchter verslag van de „Keuringsdienst van Waren" voor het gebied 's Gravenhage over het jaar 1947, dat in al zijn soberheid een levendige bloemlezing geeft van wat er links en rechts nog steeds aan ondeugdelijke waar in de handel komt. Zo lezen wij,, dat bij herhaling de aanwezigheid van minerale olie in brood werd geconstateerd en talrijke partijen gebak werden aangetroffen, waarin een vrij hoog percentage minerale olie of vaseline was verwerkt. 396 partijen brood en 22 monsters beschuit bleken om deze reden ondeugdelijk. Wat melk betreft wordt in het alge meen aan het vetgehalte voldaan, maar 489 monsters bleken in een jaar tijds toch niet aan de gestelde eisert te vol doen. Van de 413 onderzochte monsters ijs wgren er 180 ^ondeugdelijk. In de loop van 1947 werden de krui denierswinkels overstroomd met keurig gecapsuleerde flessen, voorzien van fraaie etiketten, die een op slaolie ge lijkende substantie bevatten. Bij onder zoek bleek het paraffine-olie te zijn. kunstmatig gekleurd en oorzien van een geurstofje. Sommige witte en zwarte peper bevat een te hoog as- en zandgehalte; een ar tikel, dat als soda werd verkocht, be vatte geen spoor daarvan, doch bestond uit natriumsulfaat, een stof, die in het enige licht o s- beschadigde Pasteltinten 4.95 In het mooi gelegen, bijzondere huis „Sinneveld", te Santpoort, dzt Henk de Vries bewoont, heeft deze een ten toonstelling ingericht van studies en werken van leerlingen en oud-learlingen. In deze combinatie van woonhuis en expositieruimte blijft het huiselijk ka rakter domineren, terwijl de ruimte het schilderij goed toont, daar de speciale inrichting daarvoor sinds jaren is be doeld. De stemming die er hangt iS dan ook van een aparte bekoring en laat prettige herinneringen na. De leerlingen die hier exposeren zou men een enkele uitzondering daarge laten tot de meer gevorderden willen rekenen. Men voelt onmiddellijk de aan dacht die is besteed'aan het vak: de be heersing van het materiaal (voornamelijk olieverf en pastel) en het trachten naar een zo verantwoord mogelijke vorm en stofuitdrukking. Een treffend staal van beide elementen is het geglazuurde kan netje in het van toon zeer ;bonden stilleven in pastel van G. Bas en het pompje van mevr. Kaan. De meester is in sommige werken zeer direct te observeren. Ste-k en tege lijk gaaf is dit in Tusenius' Stokrozen, in de Haan's Kastanje vooral, in Rie Boesmans' primula, en mevr. Gans' goudsbloemen en in het grote Indische stilleven van J. Stam. Evenwel, het is ijl de embryonale episode van de studie moeilijk suggesties te doen wie tot een onafhankelijk artistiek leven kunnen geraken. Bij enkelen echter breekt de bezieling duidelijk door het materiaal heen, zich nu verder bedienen van een eigen taal: P. Klein, die een goede be lofte doet in de rare en voor hier zeer persoonlijke aanzet van de boompartij in het landschapje; Heuperman in zijn beide stillevens, het kleine mooi van compo sitie, en vooral Taco de Boer die in Bloemstukje en Goudsbloemen wel een zeer eigen visie toont. Bij anderen is het duidelijk, dat zij nooit dieper dan als vaardig amateur in de kunst zullen door dringen. Bij het bespreken van leerlin- genwerk is het gevaar groot dat de team geest verbroken wordt, maar ontmoedi ging noch ijdelheid zijn te rechtvaardigen want positieve beweringen kan men niet baseren op het uiteraard weinig posi tieve studiewerk. Het zij ons daarom vergund de ingezonden studies niet ver der uiteen te rafelen dan in dit verslag geschiedde. De tentoonstelling, die be wijst dat een schilder de kern kan zijn voor de culturele vorming van zijn om geving, is een bezoek in dit mooie jaar getijde en in deze mooie streek zeker waard. L. T. geheel geen was- of reinigende werking heeft. Een strafvervolging moest worden in gesteld tegen een caféhouder, die me thylalcohol bevattende jenever ver kocht. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de man jenever vermengde met water en weliswaar gedenatureer de, maar toch methylalcoholhoudende spiritus, ontvreemd bij een melkinrich ting, waar zij gebruikt werd voor melk- onderzoek. Een fraai staaltje van boerenbedrog was het artikel, dat als cacao in de handel werd gebracht, doch slechts een mengsel was van krijt, gips, ijzer- oxyde en wat kleurstof. Een grossier mengde dextropur door de suiker. Bepaald vindingrijk was ook de man, die sucade verkocht, die bestond uit geconfijte stukjes augurk met de aan duiding „imitatie-sucade" ïag de ver koop van dit artikel voortgaan. Uiteraard geeft deze opsomming over het werk van de keuringsdienst meer speciaal een indruk van wat er aan min derwaardigs in de handel komt; ter ge ruststelling van de consument zij hier tevens vermeld, dat dit 8,9 procent van de onderzochte monsters uitmaakt het is niettemin 1,4 procent meer dan in het vorige verslagjaar. Tijdens Rode Kruiswedstrijden te Bo degraven is de Commandant van het Rode Kruis Corps in Nederland, Mr. G. F. de Stoppelaar, plotseling overleden. In. verband hiermede zijn de wedstrij den afgelast. Zoals gemeld, zal de minister van Binnenlandse Zaken op 7, 8 en 9 October een officieel bezoek brengen aan de Noord-Oostpolder en Urk. Over de staatsrechtelijke positie van Urk is nog het volgende te vfermelden: Dit voormalige eiland behoort tot geen enkele provincie, heeft dientengevolge met geen Ged. Staten óf commissaris der Koningin te maken, maar staat rechtstreeks onder de minister van Bin nenlandse Zaken en vormt dus als- zo danig een unicum onder de Nederland se gemeenten. Naar burgemeester Keij- zer mededeelde, acht men op Urk deze uitzonderingstoestand niet ideaal en be staat het voornemen om aan de rege ring te verzoeken Urk, in afwachting van de beslissing over de toekomstige bestuursvorm voor de Noord-Oostpolder, weer tijdelijk bij Noord-Holland in te lijven. Eeuwen lang heeft Urk tot die provincie .behoord en er is zelfs een tijd geweest dat Urk rechtstreeks van de hoofdstad uit bestuurd werd. De burge meester van Amsterdam was n.l. schout van Urk. Het ministerie van Binnenlandse Za ken deelde ons desgevraagd mee, dat de kwestie van de toekomstige bestuurs vorm van de Noord-Oostpolder en Urk de voortdurende aandacht der regering heeft. Het directoraal-generaal van de Prij zen deelt mede, dat per 1 October j.l. de halve cent uit de circulatie is ge nomen. Ook van overheidswege vastge stelde maximumprijzen en -tarieven zijn zodanig gewijzigd, dat hierin de halve cent niet meer voortkomt. Voor zover er nog artikelen zijn, waarvan de op de verpakking vermelde prijzen op een halve cent uitkomen, bestaat er geen bezwaar, indien in de desbetref fende prijsvoorschriften geen afzonder lijke regeling is getroffen, de halve cent naar boven af te ronden. Hierbij is dus geen sprake van afronding per stuk, doch alleen van afronding van het totaal bedrag met een halve cent. Bijvoorbeeld, een-pakje tabak van 39 cent mag worden afgerond op 40 cent, twee pakjes van deze tabak zullen ech ter 79 cent moeten kosten, drie pakjes f 1,19 enz. Ditzelfde geldt voor gevallen, waar de prijs bijvoorbeeld bij 100 gram op een volcenten bedrag is vastgesteld, doch bij levering van 50 of 250 gram zal uitkomen op een halve cent. weer, hetgeen opnieuw met gelach op de publieke tribune werd aangehoord. Het'kwartet, dat op de verplichte bij eenkomst der provicniale ambtenaren een concert gaf, kreeg van verdachte f 500 per lid per maand uit de Provin ciale, kas, ornaat het na Dolle Dinsdag (toen werd er een ander concert gege ven!, merkte de president geestig op) geen concerten meer kon geven. Ver dachte had, alweer „met toestemming, van Binnenlandse Zaken" een fonds' voor noodlijdende kunstenaars gevormd, waaruit dan dat N.S.B.-kwartet werd betaald. De president'. Annie Woud, Andries- sen en andere anti-kunstenaars kregen natuurlijk geen ondersteuning!" Verdachte moest dit wel beamen al gaf hij de naam van een bejaarde kun stenaar op, die ook iets uit dit fonds zou hebben gekregen. In gevangeniskleding komt aan de oud-burgemeester van Rotterdam, ir. Muller, als getuige voor de tafel van het Hof. Hij was tijdens de oorlog voor zitter van de een of andere adviescom missie van de N.S.B., waaraan de N.S.B.-commissarissen maandelijks rap porten moesten zenden. In zijn rappor ten sloeg verdachte een zeer pessimisti sche toon aan en gaf in 1943 openlijk toe, dat men de N.S.B. niet meer au sé- rieux nam en zat te wachten op het moment, dat de N.S.B. vanzelf zou ver dwijnen. Hij noemde burgemeesters met name, die zich tegen de Duitsers ver zetten en eiste bescherming van de Duitse weermacht voor distributiekan toren, gemeentehuizen en derg., waar voor de illegaliteit grote belangstelling had. De Rijkscommissaris heeft ver dachte het „Kriegsverdienstkreuze twee de klasse met de zwaarden" toegekend. Verdachte: „Dat was volslagen mis!" President: „Onsmakelijk! Wij zouden u niet martelen met al deze dingen als u wat meer toegaf hoe buitengewoon fout u geweest bent." Getuige ir. Muller ontkende, dat ver- dachte's rapporten voor de Duitsers be stemd zijn geweest. Ze werden opgebor gen in het archief. De psesident vond dit alles zeer onwaarschijnlijk. Ir. Müller merkte nog op, dat ver dachte geen scherpslijper was, maar zeer „verdraagzaam". Nog verscheidene andere kwesties werden besproken zoals het benoemen van een N.S.B.-er tot kabinetchef van verdachte (zeker niet om diens be kwaamheid, dat bleek toen hij als ge tuige werd gehoord!) het opmaken van lijsten van burgemeesters, die als gijze laars werden weggevoerd en het weg halen van gemeentelijke bevolkingsre gisters. Voorts bleek dat verdachte et telijke malen de „Beauftragte" der pro vincie op de hoogte heeft gebracht als er incidenten in een gemeente waren voorgekomen. Herhaaldelijk bleek echter dat de Duitsers eerder en beter van deze inci denten op de hoogte waren dan ver dachte! Verdachte ontkende iets met de gijze ling der burgemeesters te maken te hebben gehad. Achteraf heeft hij zijn verontwaardiging ovr deze gijzeling te genover de Beauftragte geuit. Via de verdachte zijn aan de burgemeesters op drachten opdrachten gegeven voor het „spitten" in hun gemeente. Burgemees ters, die bezwaar hadden, kregen zie kenverlof. De president diepte uit het zeer uit gebreide dossier, dat honderden stukken bevat, ettelijke brieven op, waarin ver dachte burgemeesters gelastte allerlei werkzaamheden in het belang van de Duitse Weermacht te laten uitvoeren en daarvoor personeel beschikbaar te stel len. Verd. liet daarbij, misbruik maken van de witte vlag, door te bevelen, dat de burgerbevolking met deze witte vlag gen de Duitse Weermacht moest waar schuwen als geallieerde vliegtuigen zou den aanvallen. Dit werd uiteraard zeer zwaar aangerekend en datzelfde gold ook voor het weghalen van de gemeentelijke bevolkingsregisters. Verd. verdedigde zich met de mededeling, dat reeds 54 bevolkingsregisters in Noord-Holland waren „geroofd". President: „Geroofd is geen gelukkige uitdrukking" Verdachte, verving die uitdrukking door: „in veiligheid gesteld." Een typiste verklaarde als getuige, dat zij aan diverse Duitse en Nederlandse instanties op last van verdachte brieven heeft gericht, waarin werd medege deeld, als een burgemeester onderdook, zoals bijvoorbeeld van Midwoud, waar verscheidene burgemeesters achter el kaar onderdoken. Volgens de typiste waren het slechts „Platonische" mede delingen. Een andere vroegere (Duitse) typiste vond ook al die -brieven aan de S.D. en dergelijke slechts „administratief" Zij verklaarde, dat verdachte door de Duit sers en de N.S.B.-ers werd gewantrouwd, zichzelf nooit bevoordeeld heeft, ook nooit zwarte levensmiddelen kocht (zijn vrouw kon daarom nooit dienstmeisjes houden!) en meehielp politieke gevan genen te bevrijden. Deze typiste was echter vrijwillig bij de N.V.D. gaan werken en later bij verdachte. De zitting werd hierna geschorst.. (Ongecorrigeerd) De onlangs opgerichte Floralia-ver- eniging opent Zaterdagmiddag in de Openbare Lagere School een tentoon stelling van door kinderen van leden verzorgde plantjes. Geruime tijd geleden zijn deze plantjes aan de jeugd ter ver zorging uitgereikt. Woensdagmiddag te 3 uur wordt in de Openbare School gelegenheid gege ven om kinderen te doen inenten te gen pokken. Men wordt verzocht het trouwboekje van de ouders of het ge boortebewijs van het betreffende kind mede te nemen. De afdeling Bennebroek-Vogelenzang van Het Witte Kruis is er in geslaagd ook dit jaar keer een moedercursus te organiseren. Deze zal gehouden worden in het gebouw van het Witte Kruis en zal beginnen op Donderdag 14 October des avonds te 8 uur. Dames boven 18 jaar kunnen zich voor deelname opgeven bij zuster v. Beekum of bij de secreta ris, de heer Y. Schotanus, Duinlaan, Op Zondag 10 October VolendamVriendenschaar CoalVelsen WE—Vitesse SLTORKVVA WMS—DE Meer TerrasvogelsDCG HeemskerkPurmerend SDZDSS OlympusOnze Gezellen NAS—ETO HBCRoodenburg DOCOS—BSM Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de Sport redactie van Het Kasteel van Aemstel, N.Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag wor den onderzocht en zo nodig gerectifi ceerd, zonder dat de deelnemer, die de klacht heeft ingediend, nog speciaal be richt krijgt. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende clt*b 2, gelijk spel 3. Van Lent's Autobedrijven - Heemstede Raadhuisstraat 63 - Heemst. Dreef 201 Telef. 28810 Koningin Wilhelmina heeft als een vian haar laatste regeringsdaden (het koninklijk besluit is gedagtekend 30 Augustus) een aantal onderscheidingen toegekend aan militairen en burgers voor dapper gedrag. Ingeschreven zullen worden als rid ders Militaire Willemsorde 4e klas de wachtmeester C. 'H. van Bemmel en de heren A. v. Driel en K. P. v. d. Sande. Benoemd tot ridders M.W.O. 4e klasse kolonel W. van Lanschot, ritmeester G. van Borssum Buisman, kapt. H. de Jonge, res.-eerste luit. M. J. Knottenbelt en de heren C. v. 4- Hoek en J. de Landgraaf. Posthuum werd toegekend de bron zen leeuw aan eerste-luit. H. fSteen, res. eerste luit. jhr. mr. R. de Brauw, wacht meester P. Hoekman en aan de ser geants-titulair F. Hoogewoning,. H. Koopmans, M. Mulder en de dienstpl. sergeant J. Diesfeldt. Verder werd de bronzen leeuw toe gekend aan de res. eèrste luit. P. L. baron d'Aulnis de Bourouill, res.-rit- meester mr. F. Dyokmeester en de luit. ter zee 2e klasse J, Rombout; aan de sergeants-titulair R. Grisnigt, K. Mooi- weer, A. van Rijsewijk, M. Sutherland en W. Visser, aan de heren J. Bakker, C. Belijn, P. van Dam, P. Gerbrands, D. van Gooi, J. Hoevenaar, F. Hoff- mans, A. Kunst, H. Letteboer, J. Meijer, C. Visser en J. Visser. Het bronzen kruis werd posthuum toe- gekend aèn T«s. 2e luit. mr. J. Oreida- nus, serg.-tit. E. Janzen en serg. A. Bergmann. Verder werd het bronzen kruis toegekend aan luit. ter zee 3e kl. H. Weeitnck, de sergeants-titulair P. Bouman, J. Brandjes, G. Ensink en W. de Vries; aan de heren L. van Beugen, A. de Boon, C. de Boon, A. de Keizer en L. van Kempen, voorts aan mej. B. Terwindt en de heer W. van Veen. Het kruis van verdienste werd toe gekend aan mej. M. Gentils. Het overleg betreffende de bestuurs-» regeling in Indonesië in overgangstijd tussen de Nederlandse regering ener zijds en de vertegenwoordigers van de prefederale regering, 't B.F.O. (Bijzon der Federaal Overleg), de deputatie van de federale conferentie van Ban doeng en de vertegenwoordigers van de minderheden, anderzijds duurt nog voort. Op Vrijdag en Zaterdag j.l. heeft men beraadslaagd over een nieuw Neder lands voorontwerp en dit ontwerp arti- kelsgewijze behandeld. Men heeft thans ongeveer de helft van het uit 68 artike len bestaajide ontwerp besproken. He denmiddag is het overleg en de behan deling van de overige artikelen voort gezet. Men hoopt nog deze week met de behandeling van het gehele ontwerp gereed te zijn. Het militaire bestuur van Hessen heeft volgens het A.T.P. aan Nederland een aantal diamanten overgemaakt, die tijdens de oorlog door de bezetter in Nederland ontvreemd werden en in 1945 te Friedberg ontdekt werden. Tijdens een korte plech tigheid te Bad-Neuheim hebben de Neder landse autoriteiten de diamanten opnieuw in bezit genomen. Naar wij vernemen betreft het hier een partij van ongeveer 430 karaat, die een waarde vertegenwoordigt van 100.000 150.000. Een deel van de diamapten, A? voorts nog Belgisch bezit en zal aan Belgie worden overgemaakt. (Niet-officiële koersen) 3% Nederi. 1948 3-3% Nederland 1M7 3 Ned. 62-64 3 Ned. 62-64 oei, fac. Ned) Handel My. ceri A.K.U. t Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mil Scheepvaart Unie Vorte Opening slot 5/10 100% 97 IS 97tt-7/i 98A see 93 it 157% 158 Vi 158^ 122% 168gb 147% e 19219* 286V4 284 278 24544 244 339% 839 16744 167^ 178 151 173% 258gl 174 15414 154 Mi1 eert ex div. AMSTERDAM, 4 Oct. 1948. De nieuwe week werd op de aandelen markt ingezet met een vrij vaste stemming, waarbij koersverbeteringen van enkele pro centen over nagenoeg de gehele linie wer den geboekt. De handel onderging echter geen noemenswaardige ^uitbreiding en bleef in de meeste afdelingen van beperkte om- vang. Aand. Kon. Olie konden tijdelijk tot 340 stijgen, maar verlieten de markt op 339, waarmede een koersavance van 4 pet. werd geboekt. Unilever monteerde 6 pet. en sloot op het hoogste punt van de dag. Op de scheepvaartmarkt konden de koersverliezen van Vrijdag weer groten deels worden Ingehaald. Voor cultures was de stemming even eens gunstiger, hoewel de .affaire zeer be perkt bleef. H.V.A. steeg bij kalme handel 6 pet. De staatSfondsenmarkt bleef kairr met weinig veranderde koersen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2