De Gaulle's grondwet partij acht herziening van de noodzakelijk ERIC DE MOORMAN- DE BRON tl Veiligheidsraad wegens „vermoeidheid verdaagd Drie Westerse ministers bijeen Verkiezing Nationale Vergadering volgens meerderheidsstelsel Opstand in Peru onderdrukt N' AFLEIDINGS MANOEUVRE O Maarschalk Montgomery Rusland en Joegoslavië kopen Johnston's filmen Communisten roeren zich te Londen WR IJ F WA S NIEUWE BESPREKINGEN OVER OOSTENRIJK? KAASPRODUCTIE VERMINDERD Koningin naar Arnhem DINSDAG 5 OCTOBER 1948 PAGINA 3 Reisbeperkingen in Sovjet-Unie Diplomaten moeten in de omgeving van Moskou blijven Zwendel op Brits departement „Unac" zet werk voort Vishinsky is kalm /jjdZi, lx**, neet f BOEKWERK M.G. Direct verlies van f5000 Tekort aan melk de oorzaak JOWITT BIJ DE KONINGIN Ook Prinses Wilhelmina aanwezig Rijks pand stond zes maanden leeg Tussen twee oorlogen Als gij er mee opstaat of ermee naar bed gaat.... De „Rassemblement du Peuple Fran cais", die geleid wordt door generaal Charles de Gaulle, heeft de verschillende door haar nationale raad goedgekeurde moties bekend gemaakt, en zegt, „dat 'n grondige herziening der grondwet drin gend noodzakelijk is, terwijl zij van oor deel is dat deze herziening gebaseerd moet zijn op de principes van 1789, waar bij de nationale souvereiniteit in de scheiding der machten een eerste plaats innemen,". Bijgevolg stelt de R.P.F. voor, „de Na tionale Vergadering volgens het meer derheidstelsel te kiezen, verder de mo gelijkheid om bij besluit van de presi dent der republiek, mede ondertekend door de eerste minister, de Nationale Ver gadering te ontbinden, en tenslotte de verkiezing van de president der repu bliek onder omstandigheden^ die zijn absolute onafhankelijkheid waarborgen". ,?Ün politieke, economische en fi nanciële motie stelt de nationale raad van de R.P.F. vast dat „de eerste en fun damentele voorwaarde voor het herstel thans de terugkeer is tot een stabiele munt waarin het land vertrouwen kan hebben. Deze muntstabilisatie is slechts mogelijk door de toepassing van maat regelen die de prijzen stabiliseren en de uitvoer bevorderen, waarin begrepen massale bezuiniging op de staatsbegro ting, een diepgaande hervorming van het belastingstelsel, en een reorganisatie van de nationale bedrijven." De nationale raad van de R.P.F. beves tigt in zijn motie onder de sociale poli tiek en over het vraagstuk der associatie van kapitaal en arbeid, opnieuw zijn eenparige en onverdeelde goedkeuring van het grondbeginsel der associatie van het kapitaal en de arbeid in de bedrij ven en plaatst hiervan de verwezen lijking aan de spits van de doeleinden van de R. P. F. In zijn motie over de landsverdediging, •telt de nationale raad vast dat, hoewel het politiek ptobleem gesteld door de contróle van de atoomenergie oorlogsgevaar heeft ww™ rionrdaaks ziJn ernsti«e waarschu- wingen door de opeenvolgende machteloze regeringen niets is verricht op het gebild der landsverdediging. Deze nalatigheid van de regering maakt de met de geallieerden gesloten overeenkomsten voor onze verde diging nutteloos. Buitendien stelt de raad „de pnmacht van dit belachelijk krijgspotentieel" vast en „de ontreddering van een leger zonder georgani seerd opperbevel". Waar hij de landsverdediging een zeer dringende zaak acht, wijst de nationale raad R P F' op de "dringende noodzake lijkheid van een algemene organisatie der "ranse landsverdediging, die op regerings- ininisterieel- en militair gebied coördineert: het opmaken van strategische plannen, het strijdvaardig maken van de legers en de verzetsgroeperingen, en de uitrusting van de Franse Unie". „Deze algemene organisatie, die onder de hoge leiding zal staan van het regerings hoofd, dat voor de landsverdediging verant woordelijk is en van een vice-premier die tot taak heeft voortdurend de maatregelen in verband met 's lands verdediging in al zijn sectoren en onder al deze sectoren te coördineren, zal het nogelijk maken dat de, Wederinrichting van onze strijdkrachten ge schiede in het kades van een strategisch geheel, dat in vredestijd reeds de eenheid Van bevel over de strijdkrachten te land, op Zee en in de lucht ieder operatiegebied ver- Zekerty onder de stategische leiding van de Hie stafcF»ef van Tandsverdediging ««ÜL+Ü5Ü5 ®emen&<3e staf voor de krifgsver- ricntmgen en de huidige staf van de lands verdediging, als uitvoeringsorgaan te zijner beschikking zal hebben." Deze wederinrichting zou bovendien om vatten „het op de been brengen van strijd krachten en het ten uitvoer leggen van be wapeningsprogramma's door, een enkel mi nisterie met een staf voor alle wapens en met algemene aanwijzingen voor de dienst vakken." In zijn motie betreffende de Franse Unie wijst de nationale raad van de R.P.F. erop, „dat het huidige stelsel, wat de Franse Unie betreft, aan de overzeese gebiedsdelen niet het belang en de plaats toekent welke hun in de Franse gemeenschap toekomen". De nationale raad van de R.P.F. laakt in zijn motie betreffende het Frans-Vietnamees vraagstuk „de misdadige en antinationale actie van de mannen en van de partijen die het werk van Frankrijk in Indo-China sabo teren door hun stoffelijke en zedelijke steun verlenen aan de Vietminh, een organisatie waarin het internationaal communisme zich ^n Annam op onbewimpelde wijze aandient". In zijn motie over het buitenlands be leid stelt de nationale raad vast „dat het meest doeltreffend middel om de vrede te verzekeren en de beschaving te redden ligt in een algemeen inrichting van de wereld, die gegrond is op het Atlantisch Handvest en die, na tot een algemene en nauwgezet ge controleerde ontwapening te zijn overge gaan, de atom- en electronen- en bacteriën- wapens zou verbieden". De nationale raad constateert bovendien, „dat het van belang is zodra mogelijk een Westerse groepering van de Europese bonds staat op te richten. „In het georganiseerde Europa van de toe komst, en vooreerst in de Westerse groepe ring, zal Frankrijk door zijn aardrijkskun dige ligging, zijn historische tradities, zijn ideaal en zijn vriendschapsbetrekkingen die het getrouw blijft, de essentiële rol spelen die aan ons. land natuurlijkerwijze toe komt". De nationale raad van de R.P.F. heeft ook moties goedgekeurd betreffende de huisves ting, de landbouw, de pers, de radio-omroep, het ^filmbedrijf en het onderwijs. Pen opstand in de Peruaanse haven stad te Callao is door de regeringstroe pen onderdrukt en de rust is thans in heel Peru weergekeerd. De haarden van het oproer: een infanteriekazerne, het arsenaal en schepen van de vloot zijn door regeringstroepen bezet. Men heeft meer dan 800 personen aangehouden. Tijdens schietpartijen liepen ongeveer 100 personen verwondingen op. Uit re geringsbron wordt bevestigd, dat de rebellie op touw was gezet door de „Aprista"-beweging (linksgezinde revo- lutionnairen) om de door president Bustamente uitgevaardigde verkiezingen voor de constituerende vergadering te beletten. Al de partijbureaux zijn door het leger bezet. De president van de Motion Picture Association Eric Johnston heeft, na een onderhoud van twee uur met maar schalk Tito bekend gemaakt, dat de Joegoslaviërs in principe van plan zijn, tijdens het komende jaar 20 tot 25 Ame rikaanse flims te kopen, die in dollars bij een bank in New York betaald zul len Vorden. Joegoslavië was, volgens Johnston, het enige land ter wereld, dat nog geen Amerikaanse films had ge kocht. Johnston is zo juist uit Moskou terug gekeerd, waar hij geconfereerd heeft met Molotow en een groot aantal films aan de Russen heeft verkocht. Vandaag zal hij naar Genève vertrekken. De politie arresteerde Maandagavond twintig personen op een vergadering in de Londense City, waar de minister van Defensie, A. V. Alexander sprak. De vergadering werd door gejoel verstoord en men deelde communistische pamflet ten uit. In Croydon begeleidden sergeants en portiers een communistische leider naar buiten en zetten twee andere rustver stoorders de zaal uit, die een recrute- ringsbijeenkomst in de war trachtten te sturen, waar luchtmaarschalk lord Ted der het woord zou voeren. De communistische leider Fred Par- kes wandelde zelf naar buiten, toen de zaalwachters naar hem toekwamen. De andere twee werden schreeuwend en worstelend naar buiten gedragen door lange sergeants van de recrutering. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Sovjet-regering nieuwe beper kingen heeft ingesteld op reizen van leden van buitenlandse missies en consulaten in de Sovjet-Unie. Volgens de nieuwe bepalingen mag slechts in een gebied om Moskou met een straal van 50 km. gereisd worden.® In theorie mag men ook in zekere gebieden van de Georgische republiek en Jakoetsk reizen. Om deze streken te bereiken moet men zich echter door verboden gebieden begeven. Het reizen in het gebied om Moskou is echter aan zovele beperkingen on derworpen, dat leden van buitenlandse missies zich eigenlijk slechts in het stadsgebied van Moskou kunnen bewe gen, aldus het Amerikaanse ministerie. Volgens de perssecretaris van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Medermott, waren be richten van buitenlandse correspon denten omtrent deze beperkingen door de Sovjet-censuur achtergehouden. Op een niet nader genoemd Brits de partement is een grote zwendel aan, het licht gekomen, die thans door Scotland Yard wordt onderzocht, zo meldt A.F. P. Volgens berichten in de conserva tieve pers gaat het hier om een zeer ernstige zaak. In een groot aantal plaat sen inventariseert men nu voorraden in magazijnen van particuliere firma's van gerantsoeneerde goederen of goederen waarop deregering contróle uitoefent. Naar aanleiding van de steeds op nieuw voorkomende geruchten als zou de „UNAC" het werk voor de noodlij dende jeugd staken, deelt het Neder landse UNAC-comité mede, dat in ons land de actie op hStar minst tot het eind van hst jaar wordt voortgezet. I Il'^lnil^~ 'I jl Gelovigen namen hun huisdieren mee - Stalin aan de galg Handigheidje van Frans communistisch dagblad - Nog eens de electro-shock-behandeling. Ter gelegenheid van een speciale dienst ter ere' van het feest van de Heilige Franciscus kregen de kleine parochianen van de Anglicaanse kerk der Heilige Drieëenheid in Here ford de uitnodiging om ditmaal hun lievelingsbeesten mee te brengen. Zo zag men in de kerk tientallen kat ten, waarvan sommige met een lintje getooid waren, een stekelbaarsje in een kom, eenden, honden, kuikentjes, Gui- nese biggetjes, een witte muis en zelfs een lammetje. Er waren ook paarden, maar die liet- men bij de deur van de kerk staan, om dat zij te groot waren voor de kerkbu». ken. Reverend Snell hield een preek, ge wijd aan het leven van de Heilige Fran ciscus en aan de koninklijke vereniging voor dierenbescherming. Daarna nam hij een pêkineesje in zijn armen en bad voor de dieren. Deze uitzonderlijke dienst verliep zon der incidenten. Hier en daar hoorde men wat ge- kn°r ®n ffr?,1?uw' maar daar bleef het bij. Een bulldog wandelde naar een mandje m6t jonge katjes en begon deze teder te likken. 1000 Ongeveer 2A.ULHJ personen hebDen Zondagawnd op Fifth Avenue te New York deelgenomen aan het traditionele défilé van Poelaski-dag, welk défilé elk jaar plaats vindt ter herdenking van de Poolse generaal Ca- simir Poelaski, die op 3 October 1748 sneuvelde in de Amerikaanse onafhan kelijkheidsoorlog. Een kwart millioen New Yorkers waren getuigen van amop- tocht, die een praalwagen van de rooise jeugdorganisatie met zich meevoercie, waarop een pop, voorstellende Stalin, aan een galg hing. Aan de voet van die galg scheurden een man eij een vrouw de Sovjet-vlag aan stukken. Boven het geheel was een doek gespannen met het opschrift: „Wij willen geen concentra tiekampen en geen dictatuur var» Stalin in Amerika, weg met Stalin en zijn beulen." °P andere spandoeken las men leu zen als: Onmiddellijk oorlog tegen Sta- iln en zijn beulen. Laten wij niet wach ten tot het te laat is. Weg met de mario netten van Stalin te Warschau. Wij heb ben Hitler verslagen, wij zullen ook Stalin verslaan.' burgemeester van New York, Wil liam O Dwyer, verklaarde tijdens de manifestatie dat zij een uiting was van hoop, de hoop, dat het Poolse volk zijn aspiraties zal kunnen verwezenlijken en een democratisch land zal worden. De heer Fianciszek Poelaski, een na komeling van de generaal en eigenaar van de Poolse, boekhandel te Parijs nam biet zijn dochter, gravin Jadwiga Poe laski, aan het défilé deel. ndanks het onlangs uitgevaardigde verbod van de Franse regering on de publicatie op Zondag van dagbladen te Parijs, is in Parijs het eerste nummer verschenen van de „Humanité Dimanche", een blad dat hetzelfde* uiter lijk heeft als de Humanité, het dagblad van de Franse communistische partij, doch betiteld is als een weekblad. Vol gens Reuter zijn in Parijs geen gewone Zondagsedities van Parijse couranten verschenen en heeft geen ander blad het voorbeeld van de Humanité gevolgd. De „Humanité Dimanche" was niet ver krijgbaar aan kiosken, doch werd ver kocht aan de bureaux van de Humanité. In een artikel in de „Humanité Diman che" wordt een vurig pleidooi gehouden voor de Russische ontwapeningsvoor stellen. aar aanleiding van het bericht dat een Amerikaans onderzoeker een nieuwe behandelingsmethode van bepaalde geestesziekten zou hebben uitgevonden, welk bericht afkomstig van een Amerikaans persbureau vorige week in deze rubriek werd gepu bliceerd, ontvingen wij van zeer des kundige Nederlandse zijde een interes sante reactie. Een bekend zenuwarts schrijft ons n.l. dat ook in Nederland practisch ieder Ziekenhuis in de psychiatrische polikliniek een apparaat in gebruik he,eft als waarvan in het bedoelde be richt werd gesproken. Al jaren lang worden patiënten volgens deze metho de behandeld. „Eigenlijk is het zo", zo schrijft onze deskundige, „dat deze electro-shock-behandeling bestaat uit het gedurende kortere of langere tijd (soms dagelijks) opwekken van een toeval, dat identiek is aan een ge woon epileptisch toeval. Epilepsie- lijders zijn geen mensen die van ge zonden verschillen doordat ze aanleg tot toevallen hebben, doch ze hebben alleen een grotere neiging tot toevallen. M.a.w. ieder mens kan een toeval krijgen. Bij gezonden moeten ze ech ter kunstmatig worden opgewekt. Dat nu door kunstmatig opgewekte toeval len genezing resp. verbetering van be paalde vormen van geestesziekte kan worden verkregen, was SI bekend lang voordat men er toe overging de toeval len met electrische stroom op te wek ken. Voorheen gebruikte men er be paalde chemische stoffen voor die de patiënten, snel in de bloedbaan werden gespoten en die dan onmiddellijk een toeval teweeg brachten. Tegenwoordig is het gebruik van deze stof nog niet geheel in onbruik geraakt, maar men heeft bevonden dat het gebruik van electrische stroom om meerdere rede nen de voorkeur verdient." COP. MARTEN TOONDER STUDIO> l^gg-HWsfccsr Kpes&e. 28. De toestand werkte op Eric's lachspieren. Daar hij niet wist wat hij met het grote heest beginnen moestliet hij het maar zo en legde zich ter ruste, waarna hij spoedig in een diepe slaap viel. De volgende morgen was het eerste wat hij zag de grote olifant, die nog precies op dezelfde plaats stond! Onze held krabde zich eens achter de oren en besloot om te beginnen het dier maar weer een paar hompen brood te voeren. Dit scheen bij de kolos wel in de smaak te vallen. Toen kreeg Lric eensklaps een idee; als hij eens probeerde de olifant als rijdier te gebruiken. Met een zachte stem lokte hij de olifant naar zich toe tot onder een boom en toen klom hij snel langs dc stam omhoog. Voorzichtig zette onze held zijn voet op de nek van het beest wat ogenblikkelijk een luid getrompetter tengevolge had. Gespannen wachtte Eric afZou het dier hem afwerpen? Maar er gebeurde verder niets en nu waagde onze held het zijn volle gewicht op de nek van het beest te laten rusten. Dit ging zonder ongelukken en toen Eric zachtjes de boog tegen de zijde sloeg zette het machtige dier zich schommelend in beweging. En gezeten op de rug van een machtige wilde olifant zette Eric zijn tocht naar de geheimzinnige bron voort. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Parijs, Maandagavond. Vanavond 'te half zeven verklaarden de leden van de Veiligheidsraad zich accoord met het voorstel van de voor zitter om de zitting te verdagen tot morgenmiddag drie uur, daar zü naar de formule van de hoffelijk bezorgde Ar gentijn Bramuglia, die het voorzitter schap van de Baad vandaag overnam, gezien het gevorderde uur thans wel vermoeid zouden zijn; vermoeid, maar dan niet van opwinding. Deze eerste bijeenkomst van de Raad rond de Ber- lijnse kwestie heeft het van, onge zonde verwachting vervulde talrijke publiek niets sensationeels gebracht. De beraadslagingen van de Raad zijn overigens blijven steken op een punt midden in de preliminaire kwestie of de werkelijke kwestie in behandeling zal worden genomen. En met deze pre liminaire kwestie doemt onvermijdelijk de pre-preliminaire kwestie op of door het besluit de werkelijke kwestie te en- tomeren de Raad zich tevens in de wer kelijke kwestie competent verklaart. De drie Westerse ministers, Marshall, Bevin en Schumah waren bij deze ope ningszittingniet aanwezig. Zij be studeerden op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs de laatste Russische nota en prepareerden een antwoord. Vishinsky, die duidelijk en voor zijn doen kort, kalm en gematigd zou blij ken, bestreed de competentie van de Raad; voor hem is de incompetentie een pitgemaakte zaak; de Berlijnse kwestie behoort dus zelfs niet op de agenda van de Raad voor te komen. Zijn argumen tatie was precies wat verw'acht werd; men zou kunnen volstaan met een ver wijzing naar de jongste nota van Molotov, waarvan Vishinsky's redevoe ring niet veel anders kon zijn dan een enigszins vrije echo. De Sovjet-Unie heeft te Berlijn een situatie geschapen, die de vrede bedreigt? De gewraakte maatregelen der Sovjet-autoriteiten zijn afweermaatregelen; agressie zijn de maatregelen van de» drie Westelijke bezettmgsmogendheden, die met hun West-Duitse Mark de Sovjet-zone wil- len overstromen en haar economie on- dermijnen. Bovenal, het Berlijnse pro bleem is zeer nauw verbonden met het Duitse probleem in zijn geheel en het daarvan te scheiden is een zuiver kunst matig procédé. Alle met Duitsland in verband staande kwesties nu zijn aan de bemoeienissen der Verenigde Naties onttrokken ingevolge art. 107 van haar Handvest; zoals ze uitdrukkelijk gere serveerd zijn voor behandeling door de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken aan wie de voorbereiding van de vrede met Duitsland is opgedragen, en aan het te Berlijn in het leven geroepen controle-mechanisme der Vier (zii Yalta en Potsdam). Frankrijk, Groox Brittannië en de Verenigde Staten heb ben dus slechts hun handtekening te honoreren en de enige weg te bewan- len, die hun open staat, „de legale weg". Releveren wij, dat Vishinsky de z.g. te Berlijn geschapen bedreiging vaij de vrede manifesteerde als een hersen schim, die moet dienen om zekere mili- N.V. GlIMFAIRICK OVEISCHII taire hysterie te voeden, dan hebben wij ongeveer de felste passage uit zijn interventie vermeld. De ontzenuwing van Vishinsky's argumentatie werd daarop geleverd door de Amerikaanse gedelegeerde Philip C. Jessup, beschuldigend en uit voerig, en door de Britse gedelegeerde Sir Alexander Cadogan, kort en zake lijk. Het korte en zakelijke had vooral betrekking op het fameuze art. 107; het sluit van de beschikkingen van het Handvest uit handelingen, waarvan een voormalige vijand van de zijde van een geallieerde voorwerp is, maar niet han delingen, waarvan een voormalige vij and aanleiding of voorwendsel is. maar die tegen andere geallieerden zijn ge richt. De Amerikaanse gedelegeerde had dit in het licht gesteld aan de hand van de ontstaansgeschiedenis van het artikel. Minder gelukkig zal deze wel-, licht blijken te zijn geweest, waar hij verklaarde, dat de Sovjet-Unie het doet voorkomen, alsof de voor de Raad ge- braëtite kwestie het Duitse probleem in zijn geheel is. Vishinsky's volgens velen op zich zeer juist geachte argument w,as, zoals boven uiteengezet, dat de Berlijnse kwestie eèn onderdeel is van het gehele Duitse conflict en dus in dat verband moet worden gezien. Van officiële Britse zijde werd me degedeeld, dat de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Karl Gruber, die gisteren in Parijs aange komen is, een informeel Russisch aan bod tot hervatting van de pogingen van de Grote Vier om een Oostenrijks vredesverdrag op te stellen, bij zich beeft. De zegsman, die Verbonden is aan het Britse militaire bestuur in Wenen, heeft verklaard, dat de Westelijke mo gendheden bepaalde tekenen hebben waargenomen, waaruit op te maken valt, dat Rusland bereid is: 1. De be sprekingen voor het opstellen van een Oostenrijks vredesverdrag te hervat- ten; 2. zijn steun niet langer te verle- nen aan de Joegoslavische eisen inzake Karinthië in Zuidwest-Oostenrijk; 3 zijn troepen uit het land terug te trek ken en zo de Oostenrijkse bevolking te tonen, dat het bereid is de bezetting te doen eindigen. In September 1947 vernam de Alge mene Rekenkamer, dat binnenkort een boekwerk zou verschijnen, waarin een beschrijving zou worden gegeven van de werkzaamheden van het Militair Ge zag. De Kamer stelde zich onmiddellijk in verbinding met het afwikkelings bureau van het Militair Gezag om enig inzicht te verkrijgen in de kosten van dit werk Mondeling werd haar medege- deeld, dat de totale kosten van dit werk met ean van 2200 exemplaren zeker f 50.000 a f 60.000 zouden bedra gen. Daartegenover zouden, naar het in zicht der Kamer, slechts geringe ont vangsten wegens verkoop komen te staan. Na een briefwisseling met het hoofd van het afwikkelingsbureau te hebben gereleveerd, zegt het verslag der Alge mene Rekenkamer ojn.: „Dat het publiek ,de grote waarde van het verslag zou inzien, nam ook het afwikkelingsbureau blijkbaar niet aan. Althans bij zijn beschouwing over de ex ploitatie van de uitgaaf hield het daar mede geen rekening. Volgens gunstige berekening zou in elk geval moeten wor den gerekend op een direct verlies van f 5000, verhoogd met het bedrag der ver zendkosten." De Algemene Rekenkamer wees er op, dat zij in dit geval niet zozeer aan merking had gemaakt op het samen stellen als wel op het doen verspreiden Dr. ir. P. N. Boekei, directeur van het Zui- velwezen tevens Rijkszuivelinspecteur Bij het ministerie van Landbouw, Visserij- en Voedselvoorziening, sprak gistereravond voor de radio over „De positie van de Neder landse zuivelbereiding". Hij deelde mede, dat de afzet van con- sumptiemelk thans verder gestegen is. Daar staat echter tegenover, dat men nog altijd met een gestandaardiseerd product van 2.5 procent vet te maken heeft en dat ook de kwaliteit door verschillende oorzaken nog voor verbetering vatbaar is. Verwacht mag echter worden, dat met een geleidelijke ver betering van de bedrijfsomstandigheden hierin voorzien zal kunnen worden. Ten aanzien van de kaasbereiding merk te spr. op, dat de volvette kaaslfbreiding op de boerderij zich nog steeds niet ten volle hersteld heeft. Q^reesd moet worden, dat de vooroorlogse omvang niet meer bereikt zal worden. Deze boerenkaasbereiding le verde voor de oorlog een belangrijk gedeel te van onze totale kaasproductie, nl. 30 35 millioen kg. op, een totale productie van 120130 millioen k.g. Daar de tekorten aan consumptiemelk althans deels een blijvend karakter drei gen aan te nemen, wordt thans in de aan het consumptiemelkgebied grenzen de kaasdistricten minder melk ver- kaasd. Hetzelfde geldt voor de bereiding van de Noord-Hollandse Edammer 40 kaas, waarvan de productie eveneens sterk is verminderd. Over de kwaliteit van onze boter is in de laatste tijd nogal eens wat te doen geweest, in het bijzonder over de koelhuisboter. Vast gesteld kan worden, dat als gevolg van de thans reeds jaren lang met succes toegepaste kwaliteitscontrole van het Zuivel-kwaliteits- contröle-bureau de bereiding v^n# een uit stekend product zeer is bevorderd. En toch viel met name in de afgelopen winter te constateren, dat in vele gevallen de kwa liteit bij de consument aanleiding tot klach ten gaf. De oorzaak van deze merkwaar dige tegenstrijdigheid is volgens spr. in de eerste plaats gelegen in de omstandigheid, dat als gevolg van de distributiemaatrege len de tijd, gelegen tussen de momenten van bereiding en van consumptie, .aanmerkelijk is verlengd. Verder laten de omstandighe den, waaronder de boter op deze weg bij vervoer en bewaring verkeert, dikwijls te wensen over. En ten slotte is waarschijn lijk ook het ongewoon zachte weer in de vorige winter mede van invloed geweest. De laatste dag van zijn bezoek aan ons land vertoefde Viscount Jowitt, voorzitter van het House of Lords, in s Gravenhage. Ten huize van de Britse Charge d'Affaires, de heer B. Gage, werd er een informele bijeenkomst ge houden, waarna aldaar de lunch ge bruikt werd. In de namiddag vertrok Viscount Jo witt naar Soestdijk, alwaar Koningin Juliana Mem ontving. Naar wij van officiële zijde vernemen, behoort ook H. K. H. Prinses Wilhel mina tot degenen, die Donderdag uit handen van H. M. Koningin Juliana de Militaire Willemsorde zullen ontvangen. Indien de gezondheidstoestand van H K. H. dat toelaat, zal zij zelf de onderschei ding in ontvangst nemen. Naast de M.W.O. zal Koningin Juliana onderschei dingen uitreiken aan land-, lucht- en zeemacht, in totaal een elftal, waar onder het Vliegerkruis, het Bronzen Kruis, de Bronzen Leeuw, het Kruis van Verdienste en het Herinneringskruis van Verdienste. Na afloop van de plechtigheid, welke op de Grote Weide van Sonsbeek plaats vindt en waarbij troepenonderdelen van alle wapenen vertegenwoordigd zullen zijn, zal H. M. met de nieuwe Ridders de Riddermaaltijd gebruiken. Het staat nog niet vast, of de Koningin éen rijtoer door de stad zal maken. Naar aanleiding van een bericht in de dagbladen omtrent het ongebruikt blijven gedurenfle geruime tijd van een door het rijk gehuurd pand in 's-Gra- venhage heeft de algemene rekenkamer aan de ministers van Oorlog en van Wederopbouw en Volkshuisvesting in lichtingen verzocht. Deze inlichtingen bevestigden de juistheid van het bericht. Het pand had meer dan 6 maanden leeg gestaan ten gevolge van gebrek aan sa menwerking tussen de rijksgebouwen dienst en de dienst der genie, derzoek had aanleiding gegeven tot het vervaardigen van een algemeen over zicht van alle pog niet betrokken huur panden, waarover de rijksgebouwen dienst de beschikking had om te voor komen, dat zich nog meer van dergelijke gevallen zouden voordoen. De Nederlandse Katholieke Bond van Schilderspatroons Sint-Lucas, zal Dins dag 12 en Woensdag 13 October a.s. te Heerlen zijn jaarlijks congres houden. X: Berta Feder gluurt om de hoek. Zij is de eerste hondenvangster in de Duitse hoofdstad en werd door het bestuur van Berlijn aangesteld om te waken tegen het steeds groeiend aantal straathonden. van het bedoelde verslag in de vorm i Zij vindt, dat het met een stuk brood van een kostbaar boekwerk. en lasso het beste gaat. door George F. Worts Vertaling; Herman Anfdnsen 24) Langzaam wandelde ze naar de doods bleke gouverneur toe. Hij ging meteen zitten. Cowdray liet zich naast hem op een stoel neervallen. Rudd bleef staah. De drie mannen keken Jill ernstig aan, waarop deze, met haar nijdige ogen op het gezicht van Sam Pruden gericht, opmerkte: Zo staan de zaken er nu voor. Ik kan jou niet uitstaan. Ik zou je dolgraag neerschieten, maar ik wil je een kans je geven. Bedenk een manier, waarop Jack en ik hier veilig vandaan kunnen komendan krijg je geen kogel van me. Cowdray boog zich met een ernstig gezicht voorover en maakte hen er op merkzaam op, dat ze allebei volgens de wetten van de Staat ter dood waren veroordeeld. Hoe kan hij dan doen, wat jullie willen? Hoe kan hij dat in vre desnaam doen? vroeg hij. Jill vertrok haar mond nog lelijker. Verroest, wat weet ik daarvan? Sam Pruden keek benauwd om zich heen. Al zijn kracht scheen hem bege ven te hebben. Hij zag als een lijk zo bleek. Probeer maar een handige streek te bedenken, zei Jill smalend, zich nog steeds tot Cowdray wendend. En schiet er maar vlug mee op. Maar jullie zijn tot de strop ver oordeeld, fluisterde de gouverneur. Zeg dat nog eens, snauwde Jill. Dan sohiet ik op je! Cowdray begon hij. Cowdray, wat kan ik doen. Wat je ook doet, maar die meneer hier moet het goedkeuren, snauwde Jill weer. Ik stel vertrouwen in die vent. In mijnheer Axton? prevelde de gouverneur. Ja. In die kerel daar. Jij zorgt maar, dat die twee kerels me eerlijk behandelen, heerschap! A- trok de wenkbrauwen omhoog. Dat brengt me in een moeilijke positie. Jij bent een eerlijke Kerel! Hij haalde de schouders op. Zijn ogen waren zonder enige uitdrukking. Toe, vooruit, schiet op, zei Jill sma lend. Als jullie met al je slimheid niets goeds weet te bedenken, dan zal ik hier het hele zaakje leegruimen als een rat- tennest, en tot de gouverneur: Jij hebt de sleutel van alle gevangenissen van de hele staat daar in je vulpenhouder - De gouverneur keek haar hulpeloos aan en van haar naar Axton Ik denk, dat ik wel weet, wat je wilt, zei G. A. peinzend. Je wilt een of ander document hebben, waarin je alles, wat jij en Jack misdreven hebben, kwijtgescholden wordt. En wel zo, dat, als de politie je ergens aanhoudt, je niets anders te doen hebt, dan dat pa pier te laten zien, om vrijuit te gaan. Jill klopte hem pp zijn schouder. Dat is het krek, beste jongen. Dat is het! En geen bedotterij, zei Jack. Voer alles, wat ze misdreven heb ben!. herhaalde Cowdray met een graf stem. Jill knikte: Accoord! Een echt vrijgeleide, zei G. A. Ik zal het schrijven, zei de gouver neur. Wil je me erbij helpen, Axton? Ja. Het moet heel pijnlijk voor u zijn, gouverneur. Hij ging naar de lessenaar om papier en vloeimap en gaf het aan de gouver neur. Pruden zat te beven en scheen totaal van streek. Daarom schonk Laura hem een flink glas whisky in en toen ze hem het glas overhandigde, greep hij het trillend vast en keek haar met een deerniswekkende blik aap. In één teug dronk hij het leeg. G. A. trok een effen ^gezicht, maar todh meende ze aan de blikken, die hij van Pruden op diens secretaris wierp, te bemerken, dat hij pret in het geval had. Zelma Tadema zat een sigaret te roken met omlaaggetrokken wenkbrau wen. Leroy Covert staarde onafgebro ken naar JH1 en zijn ogen schitterden. De dikkerd schonk zich nogmaals in. Blijkbaar zag hij zichzelf niet onmid dellijk in gevaar en nam het er dus zo gemakkelijk mogelijk van. Zijn ogen stonden opgewekt en er trok een glim lach om zijn vette lippen. Hij scheen zich ook te verkneukelen in de moei lijkheden van de gouverneur. Jack, die eindelijk de telefoon had gehoord, kirde met zijn gezicht naar de kamer en zijn pistool nog altijd tegen zijn schouder omhooggeheven. Met meneer Gilhooly. Wat verlang de u, meneer? Neen, meneer, jammer. maar op het ogenblik kan hij niet aan de telefoon komen. Ze zijn allemaal aan het bridgen en ik heb strenge orders hem niet te storen. Neen, meneer. Ik ben de huisknecht maar, ziet u? Wie? Hij bedekte de hoorn met een hand en zei: Iemand wil een zekere Rudd spre ken. Wie is Rudd? Dat ben ik. O, de dikkerd? Hij zegt, dat hij meer bijzonderheden weten wil. Kun jij hem die geven? De dikkerd likte zijn lippen af Misschien kan het nog wel even wachten. Hjj vroeg ook nog een verklaring van de gouverneur. Zo, zei Rudd. Nou dan moet dat mijn baas zijn. Ik ben verslaggever. Jack. Waarom geef je me geen kansje. Jack. Ik ben aan de Centrale Pers Na tuurlijk wil hij alleen wat meer over dat ongeluk te weten komen. Later zal ik wel een mooie beschrijving van jouw gedrag hier geven. Ik zal je een plaats bezorgen op alle eerste bladzijden van de plaatselijke bladen. Ik ben je heus heel vriendelijk gezind, Jill. Laat hem dan m»r met dien vent praten, Jack. Maar je houdt voorlopig je mond nog over ons! Okay, schat, zei Rudd en ging naar de telefoon. Hij liep met de besliste vastheid van flink dronken mensen. Jack liet de hoorn los en deed een stap achteruit. Rudd nam de hoorn en zei: Met Rudd. Hij wachtte eventjes. Dan schreeuwde hij: Wel verdraaid, wat denk jij dan wel, dat een vliegtuigongeluk iseen schoolreisje? Hoe kom ik aan verklaringen? Neen, die deed het alleen mgar om je te treiteren. Hij is een vre selijke plaaggeest. Kom, houd je nu maar taai. Iedereen maakt het best. Ze hebben nog alleen wat last van een zenuwschok. Hier heb je alvast een verklaring, die ik zoëven uit Pruden heb weten te krijgen. Aanhalingstekens. Ik ^1 die verschrikking mijn hele leven niet vergeten. Het was angstwekkend. eerst die mist, urenlang, zonder zicht, zonder zekerheid en toen opeens de verschrikkelijke slag, toen we de grond raakten, het gillen der reizigers, het lawaai van het scheurende metaal Dat ik er levend afgekomen ben, is een echt wonder geweest. Ik ben ongedeerd en voel me op het ogenblik vrij goed. Aanhalingstekens gesloten. Later meer. Hij hing de hoorn op. Gouverneur Pruden keek hem aan, zijn pen in de hand. Dat had je wel beter kunnen doen, Rudd. (Wordt vervolgd) (Vervolg van pag. 1) Monty kon het eigenlijk niet zo heel erg vinden dat de theorie van Sand hurst aan de practijk getoetst zou wor den en met een zeker enthousiasme scheepte hij zich met het bataljon in naar Frankrijk. Voor heel het Engelse legei was de veldtocht een bittere te leurstelling. De doorstoot van de Brit ten naar Berlijn liep vast in een moei zame loopgravenoorlog. Monty vuurde dapper aan en werd gewond, aan rug en knie. Hij kreeg er een medaille voor en werd tot kapitein bevorderd. In Februari 1915 kwam hij terug en als tweede stafofficier van de 33ste di visie maakte hij de slagen aan Somme en Mame mee. De kruitdamp beviel hem wel en wat hem niet beviel was het feit, dat hij zelden een bevelvoe rende officier in de voorste linies zag. De oorlog eindigde en daarmee de kans op promotie. Als tweede officier van de generale staf bleef hij in het hoofdkwar tier van de bezettingstroepen in Keulen. Hij dacht toen al het zijne van de Duitse militaire mentaliteit. In 1920 werd hij in Engeland naar de hogere krijgsschool in Camberley ge stuurd. Als oorlogsveteraan lachte hij om het studieplandorre theorie zonder realisme. Hij worstelde zich er doorheen en als commandant van de 17e infanteriebrigade werd hij naar het oproerige Ierland gezonden. Nadat de rust was weergekeerd, stond hij min of meer werkeloos, zoals zovele officieren, die in de pacifistische we reld een vals decor vormden. In 1923 werd hij leraar aan de militaire school in Yorkshire en nu begon hij pas te leven. Hij bouwde zich eigen theorieën over training en teamwork op, die de verouderde militaire „leesplankjes" moesten vervangen en een soldaat wer kelijk gevechtsklaar moesten maken. Hier werd de basis gelegd voor zijn toekomstige roeping. Hij legd%zijn theorieën neer in een handboek, dat buitehgewoon populair werd en dat in 1939 nog volledig bruikbaar was. Zijn loopbaan ging verder op rol letjes. Men begon de stugge Mont gomery te waarderen, terwijl zijn jonge vrouw, de weduwe Betty Carver, een nieuwe periode van geluk inluidde, toen zij in 1927 trouwden. In 1930 werd hij luitenant-kolonel, vertrok naar Pa lestina, later naar Egypte, toen weer naar Indië om vervolgens in 1937 na veelbewogen jaren, waarin Monty de slagvelden van het Oosten had leren kennen en op zijn mannen had leren bouwen, naar Engeland terug te keren, waar de dreigingen van een snel nade rende oorlog al gevoeld konden wor den. Rheumatische pijnen, knagend en slopend voor en na, ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen voor het te laat is. Doe eens een bloed zuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme envrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist (Adv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3