Andrei Vishinsky speelt in Parijs de raadselachtige Sphinx Dramatische spanning na slaperig begin Marshall naar Washington Apostolische constitutie vanPiusXII Republiek bereidt nieuwe aanval voor Met Achtste Leger schreef hij epos van Afrika en Monte Cassino Van de foto las hij de kracht van zijn tegenstanders Achttien jaar geëist tegen ex-commissaris Backer Kath. Actie en Maria-congregatie B Extra boter of margarine Belangrijke republikeinse tegoeden bij buitenlandse banken Gruwelen nabij Madioen Verpaupering van overheidspersoneel Vele burgemeesters verraden lot hoofd en hart .Het weer. Geen bijzondere crisis Maarschalk Bernard Law Montgomery II WOENSDAG 6 OCTOBER 1948 72ste JAARGANG No. 24274 Rusland zal niet mee doen Gang naar Canossa on waar schi j nli jk Nog niet tien maal per week naar Batavia „K.A.geen afgesloten kring" Eén ei, koffie en thee Van Egypte naar Liineburg Naar Liineburg atj BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 - Postgiro 14380 ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, Dinsdagavond. De_ Veiligheidsraad heeft gisteren met negen tegen twee stemmen besloten de kwestie Berlijn op de agenda te plaatsen. Toen de voorzitter na de stemming voorstelde de vergadering te verdagen, deelde de Sovjet-Russische gedelegeerde, Vishinsky, mede, dat Rusland aan de bespreking van de kwestie Berlijn in de Veiligheidsraad niet zal deelnemen. De Oekraïnse afgevaardigde viel Vishinsky bij en zelde, dat ook hij niet aan de besprekingen zou deelnemen. Toen hem na afloop van de vergadering gevraagd werd of hp de bijeenkomst van vandaag zou bijwonen, antwoordde Vishinsky: „Dat zult U wel zien." einde toe aangaande»haar uiteinde lijke houding twijfel te laten, bleek uit de onmiskenbare verwarring, die Vishinsky's mededeling aan de raads tafel teweeg vermocht te brengen. Een, nadat hij zijn bril had schoon- gepoetst, volstrekt onbewogen doende Philip Jessup, gedelegeerde der Ver enigde Staten, maakte er spoedig een einde aan. Daar de voorzitter reeds had voorgesteld de zitting te verda gen tot morgenmiddag, zag hij thans van de spreekbeurt, waarvoor hij in geschreven stond, af tot morgen voormiddag: „Dat was alles." Met negen stemmen vóór en twee te gen die van de Sovjet-Unie en de Oekraïne had de Veiligheidsraad besloten de Berljjnse kwestie op zijn agenda te plaatsen, m.a.w. in behande ling te nemen; en reeds leek het er op, dat overeenkomstig het voorstel van de voorzitter de spanningloze zitting, waarin de Syrische gedelegeerde er aan de conferentietafel in geslaagd was bij een nieuw exposé door Vishinsky van oude argumenten in te dutten, ver daagd zou worden tot morgen voormid dag half elf luisterapparaten werden reeds afgenomen, stoelen teruggescho ven toen Vishinsky andermaal het woord vroeg: voor een mededeling na mens de regering der Sovjet-Unie. Koptelefoons gingen haastig weer op en onder de koptelefoons spitsten zich de oren indien men het zo zeggen mag. Opeens was er dramatische spanning in de zaal. Dit is enigszins geresumeerd de me dedeling, die men vernam: „Verwijzend naar de nota van de Sovjet-regering van 3 October j.L, naar de herhaalde uiteenzettingen, die zij zelf had gege ven, en waaruit onweerlegbaar blijkt, dat de verklaring der drie Westelijke mogendheden, als zou te Berlijn een si tuatie bestaan, die een bedreiging vormt voor de vrede, van iedere grond ont bloot is, tevens, dat deze mogendheden hun verplichting ignoreren om de on derhavige kwestie voor te leggen aan de raad van ministers van Buitenlandse Zaken, constateert de Sovjet-gedele geerde, dat de Veiligheidsraad door te besluiten de kwestie op zijn agenda te plaatsen art. 107 van het Handvest der Verenigde Naties heeft geschonden en verklaart zij, dat zij niet aan de dis cussies over deze kwestie zal deelne- men." Nadat ook nog de consécutieve Franse vertaling was gegeven, kreeg Manuilsky, de ter rechterzijde van Vishinsky gezeten vertegenwoordiger van de Oekraïne, het woord: De Oekraïnse de legatie onderschreef ten volle het stand punt van de Sovjet-Russische delegatie en zou eveneens niet aan de discussies' deelnemen. Helemaal onverwacht is de ont ploffing van deze middelzware Rus sische bom niet gekomen. Dat de Russische delegatie haar gereed hield was door sommigen reeds afgeleid uit het slot van Vishinsky's gisteren ge houden betoog, dat namelijk de Sov jet-delegatie insisteerde op afvoering der gewraakte kwestie van de agenda en dat zij niet zou meedoen aan deze schending van het Handvest; waarbij deze waarnemers er naar verwezen, dat drie jaar geleden de Sovjet-Rus sische delegatie de gehele behandeling van de Iraanse klacht boycotte door zich afzijdig te houden. Dat niettemin de Sovjet-delegatie geslaagd is tot het Wanneer echter morgen voormiddag de resterende negen er zich toe zetten tot op de bodem te gaan van' de Ber- lijnse kwestie verschillende van deze negen hebben zich uitdrukkelijk voor behouden tijdens deze afdaling formeel uit te maken of de Raad werkelijk com petent is is het karakter van het debat grondig gewijzigd. Van zijn bete kenis zal het uiteraard zeer veel inboeJ ten. Bovendien had fnen tot dusver het er overwegend voor gehouden, dat in het ergste geval het veto van de Sovjet- Unie bij de conclusie van het debat de Raad zou beletten enig besluit te nemen, dat op een veroordeling van de Sovjet- Unie zou kunnen lijken, en in het gun stigste geval, dat de Raad al pratende en over en weer de scherpste kantjes afslijpende het tot een aanbeveling aan de Grote Vier zou v/eten te brengen om nieuwe onderhandelingen te openen, al of niet ondèr aanbieding van 's Raads goede diensten of zelfs bemiddeling. Doch het jongste radicale gebaar van de Sovjet-Unie laat aan het laatste alternatief geen schijn van kans. Op het moment verkeert men er nog enigszins f) f* President Truman heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, naar Washington teruggeroepen voor een bespreking over de internationale toestand. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat Marshall Zaterdag morgen per vliegtuig uit Parijs van de vr.jerêa<icrinE terug verwacht wordt. In w°rdt medegedeeld, dat er „geen bijzondere crisis" is die een terugkeer van Marshall noodzakelijk maakt, doe dat Truman slechts een mondeling verslag van Marshall wenst over de gebeurtenissen in de Algemene Vergadering. Truman heeft reeds Dinsdagmorgen per telex met Marshall gecorrespon deerd. In diplomatieke kringen te Washing ton, aldus Reuter, is i. geneigd de verklaring van het Witte Huis, dat er „geen bijzondere crisis' is, te accep teren. Men beschouwt het evenwel als mogelijk, dat het ontbieden van Mar shall bedoeld is als tegenspraak van de beweringen, dat Truman niet volkomen bij zou zijn wat de urgente aangelegen heden betreft en zich door de verkie zingscampagne zou laten afleiden. Marshall had gisteren te Parijs voor de tweede maal een onderhoud met de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, Juan Atilio Bramuglia. Later op de dag ontving Marshall nog de Israëli sche en Zweedse ministers van Buiten landse Zaken, Mosje Shertok en Gustav Rasmussen. Het onderwerp van de be sprekingen werd niet bekend gemaakt. Ernest Be vin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, en Mackenzie King, de Canadese minister-president, zijn Dinsdagavond per trein uit Parijs naar Londen vertrokken. (Van onze luchtvaartmedewerker) Volgens „Het Parool" zou de K.L.M. het volgend jaar tienmaal in de week naar Batavia gaan vliegen. Wij vernemen echter, dat hierover op het ogenblik nog niets vaststaat. Wel wordt een uitbreiding van de dienst op Batavia overwogen, maar daarmee zal Bog geruime tijd gemoeid zijn. Verwachting tot Donderdagavond: Verdwijnelï van de nog aanwezige wolkenvelden. Droog weer. Over het algemeen weinig wind. Koudere nacht met hier en daar nachtvorst en ochtendmist. Morgen overdag op df meeste plaatsen iets hogere tem peratuur dan vandaag. Zon op: 6.50. Onder: 18.05. Maan op: 13.10. Onder: 20.07. over in het ongewisse of de delegaties der Sovjet-Unie en de Oekraïne alleen maar niet aan de discussies zullen deel nemen of dat zij er helemaal niet bij tegenwoordig zullen zijn. In ieder geval zal toegeeflijkheid en verzoeningsge zindheid, noodzakelijkerwijze slechts komend van één kant, op capitulatie van de Westelijke mogendheden lijken; een hoogst onwaarschijnlijke gang naar Canossa. Voor wat het eerste alternatief be treft: Indien de Russische afzijdigheid impliceert, dat de Sovjet-Unie ook niet aan de stemmingen «ver de te nemen besluiten zal deelnemen, dan betekent dit, dat morgen de Raad niet langer slechts opent onder de dreiging, dat aan het einde het Russische veto zal zijn, maar in zekere wetenschap, dat dit veto er reeds bij het begin is. Discus sies dus, die bij voorbaat doelloos zijn. indien ze beogen te resulteren in een geldig besluit, dat bruikbaar is ter be zwering van een de vrede bedreigende situatie. Het Russische gebaar veran dert echter weinig aan de zaak indien van de behandeling door de Veiligheids raad als practisch nut verwacht wordt een veroordeling van de Russische ge dragingen door het „geweten der wereld". Aan het einde van de besprekingen van Dinsdag in de Veiligheidsraad, toen alle afgevaardigden zich reeds gereed maakten om de vergadering te verlaten, stond plot seling de Russische afgevaardigde Vishinsky op en' verklaarde, dat de Sovjet-Unie niet verder aan de .besprekingen over Berlijn in de Veiligheidsraad zou deelnemen. De zelfde verklaring werd' afgelegd door de afgevaardigde van de Oekraïne, Manuilsky. Op deze radiografisch overgebrachte foto ziet men Vishinsky en Manuilsky, als be wijs van hun verzet, de hand opsteken bij de stemming over het voorstel om de Ber- lijnse kwestie in de Veiligheidsraad te behandelen. I ij gelegenheid van het tweede eeuwfeest der „Gouden Bulle" heeft Z.H. de Paus opnieuw alle voorrechten en gunsten, door de Mariacongregaties in de vier eeuwen van haar bestaan van de H. Stoel verkregen, geldig en nog van kracht verklaard. De Paus prijst de tucht en geest drift dezer „Mariale Stoottroepen", welker nummerieke groei sinds 't be gin dezer eeuw, van hoogstens tien per jaar, tot jaarlijks meer dan 1000 nieuwe congregaties gestegen is. Belangrijker zijn echter de onmis kenbare innerlijke vruchten van een uitmuntend geestelijk leven, dat zich in steeds nieuwe vormen van aposto laat weet aan te passen aan de eisen van de tijd. Het is de Paus „op zijn hoge wereld-kijkpost" in deze rampza lige tijd dan ook een bijzondere troost, alom de Mariale strijdmakkers met zo veel vuur en vrucht zich te zien wer pen op velerlei activiteiten, waaronder Z.H. met name het offensief tot her kerstening der openbare zeden noemt, en de technische verzorging der be roepsstanden, op welk terrein vooral de interparochiële Congregaties uiterst nuttig zijn. Verder prijst Z.H. de Mariacongre- gatie, dat zij steeds, en heel bijzonder in de jongste tijd, zo van harte er naar gestreefd heeft, broederlijk met de an dere Katholieke organisaties samen te werken onder leiding der Bisschoppen- in veel landen zijn de Congregaties dé grondleggers der Katholieke Actie ge weest, zij moeten terecht tot de voor naamste begunstigers der Katholieke Actie gerekend worden. Hun volgzaamheid is wezenlijk „hië rarchisch", waarbij hun „Ignatiaanse af komst" allerminst in de weg staat. Want vooreerst is hun juist daardoor het „sentire cum Ecclesia" en de geest van gehoorzaamheid een aangeboren bezit; zij staan voor het meerendeel onder de Bisschoppen en de Pastoors, sommige rechtstreeks onder de Paus, andere on- der de Priesters van de Sociëteit van Jezus, daartoe door de Paus gedele geerd. Dat zij geen particuliere aange legenheid zijn, doch altijd het welzijn der gehele Kerk hebben nagestreefd, blijkt overduidelijk uit de grote schare van Congreganisten die door de H. Kerk tot de eer der altaren zijn verheven, van de diocesane clerus evenzeer als van menige religieuze familie, waarvan er tien door Congreganisten gesticht zijn. Daarom, zo concludeert Z. H. de Paus, kan men geen ejikel kente ken waardoor de Katholieke Actie onderscheiden wordt, aan de Maria- congregatie ontzeggen: zij. beant woordt geheel aan de definitie, die Pius XI van de Kath. Actie heeft gegeven. De Mariacongregatie kan met volle recht genoemd worden „Katholieke Actie onder leiding en bezieling van Maria"; haar specifie ke eigenschappen zijn daartoe eer der een hulp dan een bezwaar. De K. A. is geen afgesloten kring; zij streeft haar doelstelling niet langs eigen weg na; haar taak is veeleer, de andere actieve katholieke ge meenschappen te stimuleren en te coördineren. Het streven om alles tot één vorm te willen herleiden is geheel tegen de geest van de Kerk, (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zal voor de periode van 24 October7 November een extra rantsoen boter of marga rine ter beschikking worden gesteld. Deze extra-toewijzing moet men ech ter niet beschouwen als een definitieve verhoging van het boterrantsoen. Wél blijkt hieruit, dat de boter- en marga rine-positie thans in een gunstiger sta dium verkeert dan voorheen. Morgen zullen o.m. bonnen worden aangewezen voor één ei, 125 gram koffie en 50 gram thee. Volgens A.P. heeft het republikeinse leger zijn troepen hergroepeerd voor een nieuwe aanval op de communisten. De laatste twee dagen is er op militair gebied een tijdelijke stilte geweest. In een poging om de strijdkrachten weer volledig op peil te brengen heeft het republikeinse leger de auto's van de minister van Buitenlandse Zaken, Agoes Salim, en ook die van Mohammed Roem, voorzitter van de republikeinse delega tie voor de onderhandelingen met Ne derland, in beslag genomen. De nieuwe aanval zal gericht worden tegen de communisten, die uit Madioen verdreven zijn, nadat deze stad door de republikeinse troepen heroverd' was. De y ,fjn Madioen hingen gisteren halfstok m verband met de communis tische gruwelen. De opstandelingen zou den in Wonogiri 200 politiemannen heb ben onthoofd en in Dungus een aantal vrouwen .levend verbrand. Bovendien hadden zij nog 60 burgerlijke ambtena ren vermoord. Volgens de berichten zijn in Djokja- die veeleer de „eenheid In verschei denheid" nastreeft. In broederlijke eensgezindheid moet alle strijd om de voorrang opzij gezet worden en Gods eer alleen nagestreefd- hoger dan anderen staan slechts zij, dié de voorrang weten te laten aan een an der. Hierna stelt de Paus „krachtens Zijn Apostolisch gezag 12 punten vast, die gelden voor alle congreganisten van heel de wereld en die door allen, wie het aangaat, met eerbied in acht genomen moeten worden". karta 4.000 personen gearresteerd, onder wie leden van dr. Soetan Sjahrir's socia listische partij. Naar een betrouwbaar Nederlands zegsman te Batavia aan A.P. mededeel de, is het niet uitgesloten, dat vooraan staande Indonesische republikeinen be langrijke tegoeden bjj buitenlandse ban ken bezitten. Volgens de zegsman was op Raden Moekarto Notowido, correspondent van een republikein^ blad, die door de Ne derlanders op 10 Augustus werd ge arresteerd in verband met opiumsmok- kei op grote schaal uit de republiek, een met de hand geschreven memoran dum gevonden, dat ten name van ver scheidene Indonesiërs buitenlandse te goeden vermeldde tot een totaal-bedrag van meer dan 160 millioen (vermoede lijk Amerikaanse) dollars. De tweede wereldoorlog werpt zijn schaduwen vooruit. De wereld ziet Duits land sterker worden, Italië naar Abessinië grijpen en Japan geheimzinnig doen met onmetelijke eskaders.... Oorlog in Spanje en ChinaEngeland vernedert zich tot München als laatste poging om de vrede te redden, als een laatste dekmantel van de armoedige toestand van het Britse leger. Palestina voelt, dat de aandacht is afgeleid. Het wordt er roerig en Montgomery moet er de orde herstellen. In 1939 wordt hij er ziek, zo ernstig, dat hij naar Engeland moet worden vervoerd, reddeloos verloren gewaand. In Marseille loopt hij zelf al weer de loopplank afDe mobilisatie breekt aan, de oorlog ontvlamt. Monty krijgt het bevel over de derde divisie in Frankrijk. Als de Duitsers de lage landen binnenvallen, rukt hij op tot ver in België. De Duitse stormloop is niet te stuiten. Twintig dagen houdt de divisie stand, wordt teruggetrokken om Duinkerken en moet wijken, het Nauw van Calais over. De verliezen zijn zwaar, maar de geestkracht is onge broken. De divisie wordt opnieuw samengesteld. Monty krijgt bevel over te steken naar Cherbourg om de strijd opnieuw aan te binden. In Portsmouth bereikt hem het bericht dat Frankrijk heeft gecapituleerd. Monty is ontgoocheld en meer dan eens uit hij zijn revanche-gedachte: „Duitsland moet er onder en voorgoed". Generaal Brooke werd opperbevel hebber van Engeland, generaal Auchin- leck zag zich het commando in Sussex toevertrouwd en Montgomery werd aanvoerder van het vijfde leger.. Mont gomery streed zijn strijd. Geen afwach- tmgsooriog uit de betonnen muren, tz ?g leveren met mobiele reser- dicu j£LWafr- .nu"el0°s met Monty te kerken J ad de les van Duin- krach? en h'i kende de Duitse Kracnt „Laat ze maar aan land komen f hhen"VerSprlicien' We kunnen ze dan hebben zei hij resoluut en maakte sarcastische mopjes over de Homl Guard. xlome De invasie-dreiging ging voorbij, ?et toneel verplaatste zich van het moeder land naar andere delen van het Impe rium. Twee jaar lang schommelden de krijgskansen in «de Lybische woestijn. Plotseling nam Rommel het initiatief en wierp de Britten terug tot aan de Egyptische grens. Generaal Wavell werd vervangen door Auchinleck, een onbekende op dat toneel, doch een vast beraden aanvoerder die een catastrofe bij El Alamein nog grotendeels voor kwam. De verliezen waren echter zeer groot; nieuwe toevoer liet op zich wachten; er ontstond ontevredenheid onder de troepen van de dominions. Er moest een nieuwe opperbevelhebber komen. Gott, de tankspecialist, de „coming man", werd benoemd. Maar hij veron gelukte op weg naar zijn commando post. Het Britse opperbevel was ten einde raad. Generaal Alexander moest de situatie redden, maar Eisenhower had hem no dig voor zijn invasie-plannen in Afrika. Het oog viel op Montgomery. Hij zou het achtste leger moeten aanvoeren. Aarzelend besloot men daartoe en die aarzeling over zijn beleid was voor Monty beslissend. Hij zou wel eens to nen.... En hij toonde het! Hij verving gene raals, benoemde of ficieren, sprak de minderen moed in, beloofde hun een be tere ravitgillering en zei eenvoudigweg, dat hij gekomen was om de Duitsers eruit te jagen. Dat moest even gebeuren. Nieu we divisies zouden hem komen helpen. Op een vastgesteld tijdstip moesten de Engelsen zich een weg banen door de Duitse pantsermuur. Hij sprak alsof het een fietstochtje be trof. De woestijndui- vels kregen weer zelfvertrouwen en moed. Daar stond de man, die in hen ge loofde. Niet wijken, geen terugtocht. een algehele vernie tiging van Rommel. Zes dagen duurden de voorbereidin gen, zes dagen van offers, kleine terug tochten, hevige artilleriebombardemen ten. Steeds weer Werden de mannen opgezweept. De generaal bewoog zich daartoe in de voorste linies en leidde zelf de aanval. Het succes werd behaald. El Alamein viel, dank zij de kundige strategie van de koppige Monty en dank zijzijn ongehoorde concentratie van kanonnen. Solloem, Daba, El Agheila, Bengasi, Tripolis, Tunis. Het werd een succes rijke veldtocht, die de wereld weer in gloed zette en het vertrouwen hergaf aan de Britse legerleiding. Monty werd de triomfator van de woestijn, die hij schoongeveegd had. Dolgelukkig nam hij de parade af, en schreef in zijn dagor der: Hoofdstuk I is af. Nu naar Rome". De campagne op Sicilië en Italië be gon en het achtste leger bond nieuwe lauweren aan de zegekar: Salerno, Tog- gia, Napels, Rome en de verschrikke lijke slag bij Monte Casino, waar de bittere volharding van Britten en Ame rikanen de doorslag gaf. Tot Kerstmis van dat jaar bleef Monty bij zijn mannen, toen nam hij afscheid. Engeland riep zijn grote aanvoerder terug. Strijd op andere fron ten moest voorbereid worden en de er varingen van de stugge Montgomery konden niet worden ontbeerd. Bij Churchill las Montgomery de do cumenten van de operatie „Overlord", de invasie van Normandië, de vorming van het tweede front. Maandenlang be studeerde hij het plan, raadpleegde links en rechts de generaals van vloot en luchtmacht en ontwierp een nieuw Met opperbevelhebber Brooke en stafofficieren maakt Montgomery in 1940 plannen voor de verdediging van het Britse eiland tegen de dreigende Duitse invasie. Doch in de komende jaren zal de maarschalk toeslaan en de Duitsers achtervolgen tot de capitulatie in - Liineburg. Voordat Monty zijn tegenstanders te Wf Qïng, zocht hij eerst een foto van hen op en prikte déze boven zijn bureau aan de muur. Het was min of meer een symbolische han deling geworden, zijn rivalen met een punaise aan de wand te hangen voordat hij op het slagveld met hen afrekende. Vooral Rommel was zijn zwarte schaap. Telkens keek hij naar het starre gezicht met de wilskrachtige kih, de strenge mond, de halfgesloten ogen, de stierennek en het zelfbe wuste postuur. Iedere keer, als hij naar die foto keek, vroeg Monty zich af'. „Wel, wat gaat hij doenwat zou ik doen in zijn plaats?" Bij de capitulatie van Duitsland op de Lüneburgerheide, vroeg Monty de Duitse generaal Friedeburg hem te volgen naar zijn kampwagen: „Is deze foto van Von Rundstedt gelij kend", vroeg hij. De Duitser beves tigde dit. „Mooi", zei Monty, dan heb ik hem altijd goed door gehad!" Dat was Montgomery tijdens de hoogtepunten van zijn loopbaan als generaal, waarvan dit artikel een ^uitvoerige beschrijving geeft. plan, dat zijn doelmatigheid zou bewij zen, toen in. de stormnacht van 5 op 6 Juni 1944 ontelbare landingsboten de murw-gebombardeerde Atlantikwall binnenvoeren. Twee factoren waren van groot be lang voor het welslagen der operatie. Het element van verrassing, doordat Montgomery een dubbelganger had gevonden, die .telkens in Afrika en Gibraltar opdook, waarbij de Duitse spionnen dan berichten, dat de gene raal op' dat moment onmogelijk een invasie kon leiden en de andere fac tor, dat Monty weer tegenover Rom mel kwam te staan. Op de zesde jUni zat Monty al in Normandië bij zijn stoottroepen. Men kent het verloop van de strijd: na aan vankelijke tegenslagen bij St. Lo Caen en Falaise drukten de tankkolonnes zich door de Duitse linies heen om pas bij Arnhem tot staan te komen. Ondanks deze onverhoopte tegenslag had Mont gomery woord gehouden. Met Rommel was afgerekend. Nog een tegenslag kwam door het Kerstof fensief der Duitsers in de Ardennen, maar Britten en Amerikanen werden de toestand weer meester en toen was het nog een kwestie van tijd om het uitgeputte Duitsland onder de voet te lopen. Op «en heuveltje nabij Lüneburg werd Mony's carriëre beloond. Hij kon er de capitulatie van de Duitse gene raals in ontvangst nemen. Zeven rijen medailles, een aantal be noemingen tot ereburger van verschil lende steden, twee eredoctoraten, maar bovenal de populariteit bij millioenen soldaten en bevrijde burgers vie len hem te beurt. In 1946 werd hij in de adelstand ver heven als Burggraaf Montgomery van El Alamein. Hij werd chef-staf van het Imperium, de hoogste post in het Britse leger. In Whitehall te Londen voerden gisteren de chefs der generale staven van de landen der Westerse Unie besprekingen over de coördinatie der West-Europese verdediging. De Nederlandse generaals Kruis en Doorman verlaten na de be sprekingen het gebouw. (Van een bijzondere medewerker) Enige maanden geleden hebben wij in een artikel getiteld „slecht voor beeld der overheid" de aandacht gevestigd op de schriele houding der re gering wanneer het betreft de bezoldi ging van het overheidspersoneel. Een houding, welke ongunstig afsteekt bij dat wat de grote werkgevers in het par ticuliere bedrijf voor hun personeel doen. Uit de brieven welke wij naar aan leiding van bedoeld artikel van verschil lende zijden ontvingen, blijkt een groei ende onrust, een toenemende verbitte ring onder het overheidspersoneel. De personeelsorganisaties, die voortdurend met de regeringsinstanties moeten on derhandelen en met de grootste inspan ning soms een bescheiden resultaat we ten te bereiken, sporen haar leden tot matiging aan. Wij vrezen echter, dat zij steeds meer moeite zullen hebben om haar leden „in de hand te houden". Het is dan ook wel veel gevergd in deze toestand te berusten als men dagelijks geconfronteerd wordt met de werkelijk heid, welke toch niets anders is dan een voortgaande, zij het dan ook geca moufleerde, verpaupering van het over heidspersoneel. De traagheid waarmede de regering de personeelsbelangen behandelt blijkt o.m. uit het bericht dat de door de re gering ingestelde commissie-Ubink be sloten heeft haar werkzaamheden te staken, totdat door de regering beslist is over het door haar verschillende maan den geleden uitgebrachte rapport. Dit rapport beoogt een bescheiden salaris verbetering voor enkele categorieën van het gemeente-personeel. Het Arka-weekblad schrijft naar aan leiding van dit bericht: „Zo is het na de bevrijding nog steeds geweest als 't over salarisverbetering ging en de laat ste phase naderde. Een andere weg is schijnbaar niet mogelijk. De regering volgt keer op keer die weg en zwicht slechts voor macht en overmacht. Van „overleg" gesproken!! Dit alles speelt zich af in 1948, terwijl men ons nog wil diets maken, dat een progressieve so ciale politiek wordt gevoerd." De volgende cijfers illustreren de toe stand van het overheidspersoneel in al le scherpte. De kosten van levensonder houd zijn sinds 1939 met gemiddeld 100 gestegen. De bezoldiging in de particu liere bedrijven ligt pl.m. 85 boven het peil van 1939. En het overheidsper soneel? Salarissen van ƒ2000, ƒ4000 en 6000 zijn sinds 1940 met respectievelijk 50, 45 en 43% verhoogd. Gerekend naar de kosten van noodzakelijk levens onderhoud gingen de bezoldigingen in het particuliere bedrijf met 7%% om laag (te beschouwen als een gevolg van de algemene verarming van ons volk) maar die van het overheidspersoneel met meer dan 25 Daarbij dient ment nog in het oog te houden dat het overheids- loonpeil in 1940 (resultaat van vele ja ren bezuinigingspolitiek) verre van be vredigend was. Het is dan ook niet te verwonderen dat de overheidsdienaar een wrange glim lach op de lippen krijgt als hij de .pro gressieve" regeringspoiitiek van do na oorlogse jaren höort prijzen. Nog nijpender is de toestand van d« kinderrijke gezinnen. De kindertoeslag bedraagt 3 per "kind. In 1940 met een minimum van 60 en een maximum van 205; in 1948: minimum 150, het maxi mum bleef 2Qj>De ambtenaar, die in 1940 2000 salaris had, ontving voor 5 kinderen ƒ300 toeslag, totaal dus ƒ2300. Laten wij aannemen dat deze man toen met veel zorg de eindjes aan elkaar kon knopen; vast staat dat hij zijn gehele inko men voor noodzakelijk levensonderhoud nodig had; van luxe uitgaven was geen sprake. Deze man ontvangt thans aan sa laris en toeslag 3750, dat is 63% meer dan in 1940 en dat terwijl het noodzakelijk- levensonderhoud 100% duurder is ge worden. In een dergelijk gezin moet stille armoede -geleden worden! (Vervolg op pao. 3) Achttien jaar gevangenisstraf eiste gisteravond de procureur-fiseaal b(j het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam tegen de ex-commissaris der provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer, nadat een lange rij van bur gemeesters uit Noord-Holland zeer bezwarende verklaringen had afge legd. De getuigenwachtkamer leek wel een vergaderzaal van Noord-Hollandse bur gemeesters, zovelen waren er opgeroe pen. Een voor een vertelden ze van de moeilijkheden, waarmede ze tijdens de oorlog te kampen hadden. Verdachte, die door de procureur-fiscaal een dicta tor werd geimemd, had het hun zo lastig mogelijk gemaakt, ook al wilde hij het tegendeel doen uitkomen. Burgemeester J. Haspels van Enkhuizen had van een van de vergaderingen, waarop de bur gemeesters door verdachte waren bijeen geroepen, verslag gemaakt. Verdachte had een rede in „Nieuwe Orde"-stijl gehouden en hun allen op de man af gevraagd of ze al of niet met hem wilden samenwerken. Volgens verdachte hebben de meeste burgemeesters dit ge weigerd. Volgens burgemeester Haspels die ook in de zuiveringscommissie voor de burgemeesters heeft gezeten waren er nog wel wat „jazeggers". Ook in persoonlijke gesprekken zette ver dachte hen onder druk. De heer Haspels is na zo'n gesprek, waarin hij zich tegen verdachte had gekeerd, gearresteerd. Verdachte ontkende daarin de hand te hebben gehad! maar het was toch wel merkwaardig, dat het met de burge meester van Beverwijk, de heer Schol- tens, net zo was gegaan. Hij had ver dachte eens flink de waarheid gezegd en als gevolg daarvan werd hij niet al leen niet herbenoemd, maar bovendien nog gearresteerd. Verdachte meende ter terechtzitting nog zijn oordeel over deze getuige te mogen uitspreken, waaraan de president dadelijk een einde maakte |^E Een laf mens schrijft wat de haat dicteert altijd anonym. Mr. Backer moest toegeven dat hij het onderduiken van het gehele secre tarie-personeel van Heerhugowaard aan de Beauftragte had doorgegeven. De volgende dag werden alle echtgenoten van het ondergedoken personeel ge arresteerd. Bovendien had hij een „me dewerker", die in feite de burgemees ters controleerde en dik deed met de S.D. Deze medewerker nam na 'Dolle Dinsdag de vlucht en kreeg toen drie maanden salaris van verdachte. De meeste Noord-Hollandse burge meesters zijn ondergedoken, toen ze op bevel van verd. gemeentenaren moes ten aanwijzen voor het „spitten." De namen van de weigerachtigen werden aan de Beauftragte opgegeven. Voor zover ze niet zelf. werden gearresteerd overkwam dit hun echtgenoten en ve len hebben maanden in concentratie kampen gezeten. Als een goede noot mocht voor ver dachte worden aangemerkt, dat hij da gearresteerde voorzitter van de Neder landse Kamer van Koophandel te Parijs, de heer K. Quantes, wist vrij te krijgen. De procureur-fiscaal vond het ge- val-Backer eén van de belangrijk ste, die voor het Hof zijn behandeld. De snelle carrière van verdachte, dia op 34-jarige leeftijd al chef van het kabinet van de Commissaris der Ko ningin was geworden en eerst in 1942 tot de N.S.B. toetrad, is ont sierd door een groot aantal misdrij ven tegen de staat en tegen vele goede Nederlanders. Hij heeft op velerlei wijzen de vijand directe hulp verleend in een functie, welke een grote verantwoordelijkheid oplegde. Van overmacht is geen sprake geweest, verdachte deed alles uit vrije wil en met een ambtelijke nauwkeurig heid, die pijnlijk aandoet als men ziet wat de gevolgen voor vele burgemees ters zijn geweest. Verdachte verdient een zware straf: achttien jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de burgerrechten voor het leven. De verdediger schetste verdachte als een emotioneel mens, die uit overtui ging handelde en meende het belang van het Nederlandse volk te dienen. Spr. vond de zaak meer een drama dan een misdrijf en riep de clementie van het Hof in. Uitspraak 19 October.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 1