DE RESTAURATIE VAN HET VOORMALIGE „DREEFZICHT" MIJMERING AAN 'T SPAARNE Op reiskussen met smokkelwaar naar Duitsland Wat een groep particulieren wil Beroep Lunshof behandeld Vishinsky heden morgen aanwezig Parijs in het vuil en zondet water Stakingen duren voort „Ik heb de schijn tegen Openingsconcert H.O.V. Ballet der Lage Landen AGENDA c „Katholiek Overveen" SLOT DEFECT? De positie van Dr. Van Mook Belgische koningskwestie WOENSDAG 6 OCTOBER 1-948 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Zweedse pers over Annie Woud Haarlemse Kunstgemeenschap Orgelconcert Flor Peeters Orgelbespeling Haarlemse schipper verdronken Burgerlijke Stand HERWONNEN LEVENSKRACHT De loterij-actie Vrouw viel door glazen dak Gearresteerd Portefeuille gevonden KRONINGSTOCHTEN Jaarprogramma „Winfried" R.K. Damvereniging T.E.P. „DE SLEUTELSPECIALIST" HEEMSTEDE Kerstpakkettenactie Kath. Thuisfront Politievoetbal Vragen aan de minister Nederlander in Engeland veroordeeld Zaak naar ander hof verwezen? Republikeinen over Madioen Communisten gedwongen te beginnen Branden te Tjepoe Beurs van Amsterdam PRIJSHOUDEND LAATSTE NIEUWS Senaatscommissies tegen referendum „Stokershorst" herrijst Oud-minister De„Graaff ter aarde besteld ft Het gebeurde op een dag in Maart. Mevrouw T. W. ging op reis naar haar familie in Duitsland. Eindelijk was het er van gekomen na wekenlang wachten op de reisvergunning. Dagen van te voren had zij zich met het oog op de lange tocht zenuwachtig gemaakt. Ze sliep niet, ze at niet en.tenslotte dacht ze ook niet. Want dit bleek later. Ze stapte, toen de dag dan gekomen was, in Haarlem op de trein en liet zich rustig naar de grens rijden. Toen was het ogenblik daarNatuurlijk sloeg de douane mevrouw W. bij de controle niet over en zo bemerkte zij iets vreemds in de houding van deze dame.Ze liet n.l. rustig alle onderzoek toe, maar bleef hardnekkig op haar reiskussen zitten. „Mevrouw, wilt u even op gaan staan", vroeg een ijverige douanier. Ja, toen moest ze wel, en met een zucht was ze overeind. Bijna zeker van een vangst keken df douaniers naar de verlaten zitplaats. Alleen een reiskussen was echter te zien. Maar toen dit op de keper werd beschouwd en daarna werd opengemaakt, kwam er wat aan het licht. Nu bleek, dat de dame de gehele reis op twee pakjes thee, enkele lap pen wollen japonstof, een damespyama- broek, een kinderovergooiertje en nog meer goederen had gezeten. Ter verantwoording geroepen voor de Haarlemse economische rechter, kwam de amateur-smokkelaarster Dins dagmiddag met een stapeltje paperassen voor de dag, die haar moesten helpen bij haar betoog, dat ze te goeder trouw had gehandeld en op de bewuste dag „verschrikkelijk zenuwachtig" was ge weest. „Ik heb de schijn wel tegen" zei ze tot de rechter, „maar ik heb he lemaal niet willen smokkelen, want al les wat ik bij me had was voor eigen gebruik." „En dat kinderovergooiertje en die thee dan, waren die ook voor eigen gebruik?", zo vroeg de officier. Doch verdachte was niet op haar mondje gevallen en verklaarde, dat de thee voor haar zieke moeder was: „Je kon toch niet met lege handen bij zo'n mens komen?" Het overgooiertje zou ze voor een nichtje hebben meegeno men. De officier was het met verdachte eens, dat ze de schijn tegen had. Hij vond het zeer merkwaardig, dat men thee en lappen stof bij het overschrij den van een grens in een reiskussen heeft zitten. De bewering, dat alle goe deren voor verdachte zelf bestemd wa- Op het eerste ledenconcert bracht dirigent Marinus Adam met de H.O.V. een hoogst belangrijk programma met twee noviteiten voor Haarlem: Bruck ner's zesde Symphonie en Strategier's Haarlem Suite. Na Mahler komt zo langzamerhand Bruckner aan de beurt; de volgorde is dus niet chronologisch. Voor een goed overzicht van de ontwikkeling van de symphonie is het echter noodzakelijk, dat men de symphonieën-reeks van Bruckner geheel leert kennen. Tussen Beethoven—Schubert ener- en Mahler anderzijds vormt Bruckner een on misbare schakel Dat men aan de kort na Bruckner ontstane Mahler-werken de voorkeur gaf, is wellicht toe te schrijven aan hun uiterlijke glans (bijna steeds on gekend fraai orkest-coloriet) en de veelal felle contrastwerking. Dramatiek, passie, melancholie en pessimisme, wat uit Mahlers werken ^preekt en aan dacht trekt, vindt men niet bij Bruck ner; wel berusting, wijding, deemoed, maar ook verheven- en plechtstatig heid, wilskracht en vastberadenheid, ja zelfs nog wel eens enige Weense hu mor en gemoedelijkheid! Zou de groei ende belangstelling van de kunstmin- ners van Bruckner's werk niet wijzen op de behoefte aan meer innerlijke rust? De „zesde" is niet bepaald een popu laire symphonie. Bruckner zelf be leefde slechts de uitvoering van het Adagio en Scherzo en door de aposto lische ijver van Mahler voor de her schepping van dit werk, kwam het eerst drie jaren na de dood van de componist te Wenen tot uitvoering. Onbegrijpelijk, want de zesde is, on danks nogal breed-uitgesponnen thema tiek met gecompliceerde bewerking tegenover de andere symphonieën. ta melijk beknopt, eenvoudig, soms enigermate klassiek (eerste deel) en intiem (middendelen), alhoewel toch ook fors (finale) en imponerend (slot apotheose met geweldige koperklan ken). Het koperensemble gaf niet alleen aan het slot, doch herhaaldelijk mas sale klankvolumen, die op de duur zeer vermoeiend op de hoorder werkten. Tenslotte missen ze hun uitwerking. Het kan zijn dat Bruckner telkens een sterk imponerend klankvolume bedoelt, doch dit moet toch in juiste verhou ding tot het volume van het strijk orkest en mede tot de zaalruimte zijn. Bovendien deed de koperklank minder nobel, ietwat grof aan. De meeste voldoening schonk daarom het Adagio en gedeeltelijk het Scherzo, waarin strijk- en houtensemble meer op de voorgrond traden. Bij een herhaling met nog nadere afwerking en betere klankproporties zal het werk wel aantrekkelijker wor den. Het concert werd geopend met een Suite van Herman Strategier, bestaande uit zeven korte delen, kernachtig van bouw en inhoud. De vijf vlugge delen zijn geestig geschreven en worden door twee langzame, meer stemmingsvolle delen afgewisseld. Strategie's melodie vorming, harmonie zijn zeer modern, doch doen steeds hoogst natuurlijk aan. Zijn instrumentatie biedt verrassende klankcombinaties en is vol contrasten. De uitvoering was te prijzen, al leek ze wel wat te enthousiast, met het ge volg een weinig onnodige luidruchtig heid van klank. Stefan Askenase speelde het piano concert van Schumann, één der fraai ste werken uit de Romantische tijd. Askenase heeft een bewonderenswaar dige, grootse visie op deze stijl. Uit zijn spel voelt men de zuivere inspiratie, stijl en vorm van het kunstwerk. Geen persoonlijk inzicht of gevoeligheden, geen domineren van techniek boven de innerlijke kunstwaarde en niet het minste effectbejag, maar steeds be heersing en bezonkenheid.- De begeleiding van het orkest sloot goed bij de opvatting van de solist aan. Dirigent Adam, die bloemen op zijn lessenaar vond, liet het Wilhelmus voorafgaan. Alhoewel eenieder zich plichtmatig van zijn zetel verhief, re ageerde men er verder niet op. Het geleek wel of het programma het ver zoek bevatte: na het Wilhelmus s.v.p. geen applaus. OL. KOOP. ren, vond hij niet erg geloofwaardig. Ook de Ned. Bank was volgens hem van die mening. De eis was 40 boete met ver beurdverklaring. Het laatste woord verkrijgend vóór het vellen van het vonnis zei verdachte: „Ik vind het niet aardig van de direc teur van de Ned. Bank dat hij dat heeft gezegd. Hij woonde vroeger naast me en zijn vrouw ken ik heel goed." Ge volg van deze verklaring: gelach achter groene tafel en op publieke tribune. De rechter was mild en veroordeelde tot 10 boete met verbeurdverklaring. „Kan ik mijn spulletjes werkelijk niet terugkrijgen?", vroeg verdachte, „die pyamabroek kan ik vooral niet missen." Het vonnis was echter al geveld en de rechter schudde onverbiddelijk zijn hoofd. Een volgende verdachte P. L. had eveneens het deviezenbesluit overtre den, toen hij onlangs trachtte 50 naar België te smokkelen. De eis was 50 met verbeurdverklaring. Ook L. ver oorzaakte hilariteit in de zaal, toen hij vroeg of er niets aan de eis te ver anderen was. Hij had immers onder druk van zijn vrouw gehandeld en hij had eens gelezen, dat er ook eens zo iets aan de hand was geweest met een rechter, diens vrouw en een varken. Ook die rechter zou er toen goed afge- kome" zijn, aldus L. De economische rechter bracht verdachte echter aan het verstand, dat die zaak met die van hem niets had te maken, en veroordeel de conform de eis. Het is verheugend te constateren, dat het Ballet der Lage Landen, ons Neder lands dansgezelschap, sinds zijn debuut in het vorige seizoen met (elegante) sprongen vooruitgegaan is. In het kader van de jubileumweek heeft het Ballet gisteravond in de Stadsschouwburg een uitvoering gege ven van uitstekend gehalte. Verblijdend was ook, dat er grote belangstelling was van de zijde der Haarlemmers. Vier dansstukken prijkten op het pro gramma, waarvan het eerste, de combi natie van enkele klassieke dansen, het minst geslaagd genoemd moet worden. De bewegingen waren hoekig en ietwat plemp. Een verrassing vormde daaren tegen „Straat der verbeelding", waar voor Max Dooyes, een van de leden van het ensemble, de choreografie ontwierp. In dit ballet, goed van compositie en rijk van kleur, gaven verschillende danseurs en danseuses van hun talent blijk. De figuren, die zeer gevarieerd warén, werden met grote souplesse uit gebeeld. Geestig was „De behekste coStuums" op muziek van Max Reger, waarin vooral het sierlijk dansen van Andrine de Clerq en Titia van Teese- ling opviel. Tot slot voerde het gezel schap als reprise uit „Het bruidsboeket", een vlot en zonnig werkje op muziek van A. Dvorak. Na de voorstelling kwamen de leden van het Ballet in de foyer samen om voorgesteld te worden aan het dans- minnend publiek, dat de gelegenheid kreeg zich aan te sluiten bij de stich ting „Vrienden van de Dans" tot steun en bevordering van de Nederlandse danskunst. A. S. Annie Woud, die met Willem Andries- sen de tourpée van de Kon. Mannen- zangvereniging „Apollo" onder leiding van Roeske door Scandinavië heeft mee gemaakt, gaf, begeleid door Hans Hen- kemans, ook een liederenavond in Stock holm. Het succes van onze Haarlemse zangeres was zeer groot. Zo schreef Kurt Atterberg in „Stockholms Tidnin- gen": „Men heeft in lang geen vocaliste ge hoord met een zo typisch talent voor de liederenkunst. Haar technische vol maaktheid paart zich aan zielvolle voor dracht en een temperament, dat elke compositie tot een beleving maakt. Het werd monumentale zangkunst. Wij hoor den geen zangeres van dit formaat se dert de tussen-oorlogse periode". En Freddy Nyblom schreef in „Afton- bladet": i „Met welk een meesterschap behan delde zij het prachtige materiaal! Als zangkunstenares staat zij in het voorste gelid en sedert Maria Müller heb ik nimmer zo'n grote ster in de zangkunst gehoord". Zondag 10 October, des voormiddags 11.15 uur, zal voor de leden van Haar lemse Kunstgemeenschap, sectie film, in het Luxor-theater de film „Citizen Kane" worden vertoond. Vrijdag 15 October, 's avonds 8 uur, zal de musico loog dr. Eberhard Rebling voor de sectie Literaire Club een voordracht houden over het onderwerp „De moderne mu ziek en haar verband met de andere kunsten". Vrijdag 8 Oct-, des avonds acht uur, zal de beroemde Belgische organist Flor Peeters een orgelconcert geven in de Grote Kerk. Het programma bevat werken van Oud-Nederlandse meesters en Joh. Seb. Bach. De heer George Robert zal Donder dag 7 October, des middags van 3 tot 4 uur het orgel van de Grote Kerk bespelen. Het programma vermeldt: Verset de l'hymne; Exsultet coelum, J. Titelouze; a. Sarabande et Fughette, b. Soeur Monique (rondeau), F. Couperin; An dante con moto, A. P. F. Boëly; Fan- taisie op. 101, C. Saint-Saëns; Grande pièce symphonique, C. Franck. De Rijkspolitie te Hellevoetsluis deel de Dinsdagmiddag mede, dat aldaar bij het omslaan van een zeilboot een man is verdronken, die uit Haarlem afkom stig is. Bij onderzoek is gebleken, dat het slachtoffer de 48-jarige F. de B. is. GEBOREN: A. J. SchuursmaVan der Leek, d; M. de LethSnoeks, d; J. J. M. van der SteenStalpers, d; A. de Vries— Van der Lee, d; P. B. KoeleveldTjeertes, d; M. J. Jonker- Peters, d; J. M. T. Hobbelen—De Vries, dochter. GEHUWD: J. T. Polak en H. M. Ver geer. OVERLEDEN: W. Bos, 72 j„ Lorentz- plein; F. M. SchuitTromp, 43 j„ Ha- zepaterslaan; R. Los, 60 j„ Gasthuis- vest; H. Alofs, 58 j., Kamperlaan; A. DijkstraVan der Laan, 83 j., Mole- naerstraat. Bioscopen Rembrandt: Kismet (a. 1.), 2, 4.15 en 9.15; Cinema Palace: De lachende vreemdeling (volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Geheime opdracht (14 j2.30, 7 en 9.15 u.; City: Waterloo Bridge (volw.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarnetheater: De prairiehel den (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. WOENSDAG 6 OCTOBER Stadsschouwburg: St. Genesius met „Pygmalion", 8 uur. Frans Halsmuseum: Kamermuziekavond, 8 uur. DONDERDAG 7 OCTOBER Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Hélène", 8 uur. Het plaatselijk comité en de subcomité's van Herwonnen Levenskracht gaan him derde actie beginnen, n.l. de loterij-actie. Voor deze loterij bestaat altijd een onge kende belangstelling, vooral om het goede doel om gelden in te zamelen voor de tuberculosebestrijding, want er zijn altijd nog bergen geld nodig voor sanatoriumver- pleging. De tuberculose neemt niet af, maar zelfs toe, getuige de iedere dag bin nenkomende aanvragen voor uitzending naar sanatoria. Er is ook nog een aantrekkelijkheid aan deze loterij verbonden, n.l. verschillende grote en kleine prijzen, waardebonnen, waarop men allerlei nuttige en practische voorwerpen kan aanschaffen, wij noemen slechts enkele, o.a. radio's, stofzuigers, rij wielen en honderden andere prijzen. Men kope spoedig een lot. De loten zijn verkrijgbaar bij het plaatselijk comité en bij de leden van de subcomité's. Dinsdagmiddag was de 30-jarige F. J. B. op het dak van een perceel aan de Lange Herenstraat de was aan het op hangen. Zij stond daarbij op een plank, welke «over het glazen dak was gelegd. Op een gegeven ogenblik verschoof de plank een weinig, de vrouw verloor haar evenwicht, viel door het glazen dak en kwam op de grond van de werkplaats terecht. Zij kreeg een hoofd wonde en is op advies van een lid van de O.D. per ziekenauto voor een nader onderzoek naar het Diaconessenhuis overgebracht. Als verdacht van diefstal is op ver zoek van de Amsterdamse recherche te Haarlem gearresteerd de 27-jarige be- tonarbeider J. R. v. d. W. De man zal op transport worden gesteld naar Am sterdam. Er is dezer dagen een portefeuille ge vonden met een groot geldsbedrag. In lichtingen zijn te bekomen op het poli tiebureau. „Het laatste plan van de gemeente Haarlem, om het gebouw „Dreef- zicht" in de Hout in- en uitwendig te restaureren zonder wijziging van de indeling of modernisering, maakt van het eertijds zo fraaie cafè-restau- rant, een derde klas-gelegenheid". Zo vertelde ons de architect, die in samenwerking met een Haarlemse hoteldirecteur en een Amsterdamse brouwerij het particuliere plan voor het herstel van het vervallen „Dreef - zicht" ontwierp. Men weet, dat de samenstellers van dit ontwerp met B. en W. hieromtrent niet tot overeenstemming konden komen, omdat óf de gemeente het financieel nadeel te groot achtte, óf de exploitanten het risico te groot vonden. „Het is jammer, dat ons plan niet doorgaat", aldus de architect. „In vroe ger tijd was „Dreefzicht" een eerste klas verpozingsgelegenheid in de Haarlem merhout. Wij wilden die glorie doen herleven door het gebouw zijn vroegere waardigheid terug te geven. In het kort is ons ontwerp, dat de lezer hierbij ziet afgedrukt, als volgt: de grote houten serre, die aan de voorzijde indertijd is aangebouwd, breken we weg. Dan komt een prachtige gevel te voorschijn, die enigszins in de stijl is van het Paviljoen. Aan de achterkant van „Dreefzicht" aan de zonzijde dus, bouwen we een magni fieke ronde wintertuin, een serre waar het aangenaam moet zijn te verblijven. Vanuit de restaurantzaal kan men tevens door grote ramen in deze serre kijken en verder door de serreramen genieten van de vrije natuur in De Hout. Welk nut dit allemaal heeft? Ten eerste is er in onze Hout geen enkel goed cafè-res- taurant, dat de schoonheid en de waar digheid van onze Haarlemse tuin voort zet. Ten tweede zal een aangename verpozingsgelegenheid het buitenlands bezoek aan De Hout en aan onze stad stimuleren. Het is te hopen, dat men zal inzien, dat er meer behoefte is aan een stijlvol cafè-restaurant dan aan een populaire gelegenheid". In verband met de feestelijkheden van het dertigjarig bestaan van de Stads schouwburg te Haarlem gaf het Ballet der Lage Landen een uitvoering, waarbij het repertoire ook een landelijke première gaf van het ballet „De be hekste costuums". De organisatoren van de Kronings wandeltochten, welke a.s. Zaterdag en Zondag alhier gehouden worden, delen mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd een prijs beschikbaar te stellen, welke zal worden uitgereikt aan die groep wandelaars, die door haar gedrag en hou ding tijdens deze tochten de beste propa ganda heeft gemaakt. Ook zijn extra- prijzen toegezegd door het Gemeente bestuur van Haarlem, Heemstede en Zand- voort, de V.V.V. „Haarlems Bloei" en nog enkele instanties. Het aantal deelnemers is reeds de zes honderd gepasseerd, zodat verwacht mag worden, dat meer dan duizend wandelaars zullen genieten van Haarlems omgeving in de herfstkleuren. Inschrijvingen zijn alsnog mogelijk aan de Kiosk Verwulft, alsmede aan de start, gebouw H.K.B., Tempeliersstraat, Zaterdag van 2 tot 3 uur en Zondag van 11 tot 12 uur. Het parcours van de 15 K.M. gaat via de Hout-Bronsteeweg-Lanckhorstlaan naar de Zandvoortselaan om dan via de Duin- lustweg de Zeeweg te bereiken en hierna door de mooie lanen van Overveen, Zijlweg en Wilhelminastraat in de Tempeliersstraat te arriveren. De deelnemers aan de 25 K.M.-tocht volgen het parcours van de 15 K.M. om dan na de Zeeweg, Lonbar Petrilaan, de Hoge Duin- en Daalseweg te bereiken en vervolgens door de Zomerzorgerlaan, Krul- lenlaan, Duinlustparkweg, Brederodelaan, Donkerelaan, Bloemendaalseweg via Over veen weer op het eindpunt aan te komen. Het bestuur van „Katholiek Over veen" heeft de leden voor het seizoen 19481949 weer een program aangebo den, dat er zijn mag. Vanavond houd' de bekende Afrika-onderzoeker, dr. Paul Julien bekend ook om zijn boek „Kampvuren langs de evenaar", ter opening een lezing met lichtbeelden over de Pygmeeën van Centraal-Afrika. Woensdag 10 November zal de St. Maartensoptocht weer door Overvean trekken, waarbij uiteraard vooral op de jeugd gerekend wordt. „Karakter vorming van de rijperé jeugd", is de titel van de lezing die dr. Jos de Boer uit Den Haag, inspecteur bij het Mid delbaar Onderwijs en schrijver van het bekende boek „Naar de bronnen van het geluk", Woensdag 17 November in Domi komt houden en waarvoor men vooral van de kant van de ouders groto belangstelling verwacht. In samenwerking met de Katholieke Actie van Overveen is voor half Decem ber een filmavond georganiseerd, waar op de bekende film „Onze Lieve Vrouw van de sloppen" gedraaid zal worden. Januari brengt een bijzondere toneel avond. Dan zal de Haarlemse toneel vereniging „Ludamus" een opvoering geven van „Leontientje", een spel van Felix Timmermans. Ook de Vasten avond wordt natuurlijk niet vergeten Een groot bal met medewerking van „The Rhythm-Sellers" zal het nodige vertier brengen. In de Vasten zal het een stemmings volle passie-avond zijn, waarop het Paasgebeuren op artistieke wijze zal herdacht worden. Palmzondag brengt tenslotte voor en door Jong-Overveen de bekende Palmpaasoptocht. De competitie gaat weer draaien! Za terdag 9 October gaat ons eerste team, dat uitkomt in de overgangsklasse van de N.T.T.B., naar B.T.T.C. in Barendrecht om te trachten de eerste puntjes binnen te halen. Nieuwe leden zijn altijd, op iedere clubavond, Dinsdagsavonds 19 30 uur welkom! Voor de eerste klas competitie speelde TEP met drie invallers, uit komende tegen Hillegom en moest met een 12—8 nederlaag genoegen nemen. Voor de derde klas competitie speelde TEP II tegen HOC IV en verloor met 137. Al heeft het debuut geen overwinning gebracht, toch kunnen nog wel betere resultaten Verwacht worden. Voor de eenzame middernachtelijke wandelaar strekt het weiland zich- donker naar dé horizon uit, aan de overkant van het water, waar op met lange zigzag-strepen het licht der lantaarns ligt. Zwart steekt rechts het silhouet van een molen af tegen de dofgrijze lucht. Het is duister, stil en slapend rondom. Maar ginds, hoog boven het land, hangt een brede, wazig-gele gloed als de bewolking het wil, onmerkbaar zich verliezend aan beide zijden in de licht loze nachthemel. Het is de weerschijn van Amsterdam, ten zuiden afgesloten door het flitsende licht van de lucht haven, dat om de twee seconden ver blindend in de ogen priemt. Het is de weerschijn van lichtpunten, groter in aantal dan wij Sterren in het ruim zien. Toen er voor een wijl twee koninginnen ginds woonden was die matte schijn nauwelijks heller, nauwelijks groter. Toen betekende zij vreugde en uitgela tenheid; toen betekende die confuse vlek ongekende versieringen, feërieke huis- en torenverlichtingen, sprookjes achtige pracht langs de grachten, ontel bare schijnwerpers, lampjes en lampen: dat alles was die confuse vlek daar. En ertussen bewogen zich de drom men met evenveel lichtjes in hun ogen, dansend en springend en schreeuwend, ieder met zijn gedachten, zijn vergeten zorgen en zijn tevredenheid. Daar, on der die lichtvlek boven het zwarte land, was dat alles. Nu is dat voorbij, men heeft zijn zor gen weer, en de eenzame wandelaar kan zich bezinnen. Wat vermag de mens? Al zijn kundigheid, werkkracht en veel van zijn geld heeft hij gebruikt om de stad te verlichten en te ver fraaien. En wij zagen een wazige vlek in het firmament, als de bewolking het wilde. Het zonneschijnsel van enkele seconden is meer dan daar de gehele week werd geproduceerd.... en schoner. En evenzo als hier nu aan het Spaarne, schrijvend bij het licht van een lanta ren en kijkend naar het Oosten, zit er iemand ver weg, op Sirius misschien, of nog verder, en ziet op ons neer, den kend: „Zie me dat nu toch eens aan, dat sterretje daar, dat zonnetje met dat ge wriemel om zich heen. Nu gebruik ik de sterkste telescoop en kan het nog maar ternauwernood onderscheiden. En op één van die steensplintertjes, die om dat prutszonnetje draaien, wonen wezentjes, lachwekkende wezentjes, die dat zonnetje ik weet niet hoe sterk en machtig vinden. Ach. ach dan toch! En allemaal hebben ze hun zorgjes en narigheidjes en blijdschapjes en 'wanen zich onvergelijkelijk belangrijk. Als ze maar eens hier kwamen, dan zouden ze wel anders piepen. Als ze óns licht en ónze duisternis zouden zien, ónze vreugden en ónze verschrikkingen zou den ondervinden! Het is lang niet onmogelijk, dat die man daar ver weg, op Sirius, aldus denkt.,.. Harry Mulisch LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 (Adv.) De groep Berkenrode van Katholiek Thuisfront gaat een grote Kerstpakketten actie beginnen ten bate van de jongens overzee. Deze actie wordt geheel zelf standig gevoerd en is dus uitsluitend bedoeld om de militairen, die uit deze parochie afkomstig zijn, een Kerstpak ket te sturen. Aan het onderstaande adres neemt men geschenken voor de jongens gaarne in ontvangst. Men kan de samenstelling van de pakketten ook aan de groep overlaten en de actie steu nen door een geldelijke gift. Pakketten en cadeaux kunnen gebracht worden bij de heer C. Oomen, Oude Posthuis straat 9. Zijn postrekening is 1519764. Het Heemsteedse politie-elftal trok Dinsdag naar Alkmaar en leed bij een wedstrijd tegen de Alkmaarse politie een nederlaag van 5—0. Het Eerste-Kamerlid de heer Mole naar heeft aan de upinister van Over zeese Gebiedsdelen de volgende vragen gesteld: Heeft de regering kennis genomen van de inhoud van de hoofdartikelen in de „Nieuwe Rotterdamse Courant" van 13 en 17 September, alsmede van de infor matie uit „welingelichte kring" in dat blad van 21 September 1948? Erkent de regering, dat in deze be schouwingen wordt uitgegaan van be sprekingen in, resp. beslissingen van het kabinet, alsmede van het overleg, dat tussen het kabinet en de luitenant-gou verneur-generaal heeft plaats gevonden? Is de regering bereid mede te delen of haar bekend is, of personen, werkzaam op een der departementen hier te lande, mededelingen aan de pers hebben ge daan of moet de heer Van Mook als bron van informatie worden aangemerkt? Acht de regering het juist, dat met be trekking tot haar beleid inzake een eventuele verandering in de bezetting van de vertegenwoordiger der Kroon in Indonesië door anderen dan haar zelve mededelingen aan de pers worden \ge- daan? Is de regering bereid om nu een maal publicaties zijn gedaan harer zijds mede te delen, welke beslissingen inzake een wijziging op de hoogste post op het paleis te Batavia zijn genomen en in welk licht de terugkeer van de heer Van Mook naar Indonesië moet worden gezien? Is de regering voorts bereid uiteen te zetten in hoeverre de feitelijke medede ling in de „Nieuwe Rotterdamse Cou rant" van 17 September juist is, als zou de vertraging in 'de publicatie van het communiqué betreffende een versterkte bestrijding van het communisme in In donesië aan het vorige en wellicht ook aan het huidige kabinet te wijten zijn? De 35-jarige Nederlander Johannes Sterenborg is Dinsdag door een recht bank in Cornwall veroordeeld wegens een poging om 20.000.000 anemonenbol- len in Engeland binnen te smokkelen. Hij werd veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en 100 pond boete. Op 28 Augustus ging hij in Cardiff aan land zonder toestemming van de immigratie-ambtenaar. In het' tijdvak tussen Januari en Juli van dit jaar trachtte hij de invoerrechten voor de bollen te ontduiken in Deptford. Het openbaar ministerie zei, dat An- tonius van Zanten, een bollenhandelaar uit Courthill, Sterenborg 1200 pond voor een deel der bollen had betaald. Dinsdagmorgen heeft de adv.-gerte- raal bij de Hoge Raad, prof. mr. Lange- meyer, geconcludeerd in de zaak tegen de heer H. A. Lunshof, hoofdredacteur van „De Nederlander". Deze zaak diende 21 September voor dit college. De heer Lunshof was in beroep gegaan tegen het vonnis van het Amsterdamse Gerechts hof, waarbij hem wegens het niet noemen van degene, die hem de geheime notulen van Linggadjatti had verstrekt, een boete was opgelegd van 10. Naar de mening van de advocaat- generaal kent ons recht niet een onvoor waardelijk recht van de journalist, om als getuige zich te verschonen van het noemen van zijn zegsman. Wel behoeft een dergelijk recht niet noodzakelijk door de wet toegekend te zijn. Het kan ook volgen uit een naar algemeen zede lijk oordeel bestaande plicht, om zelfs tegenover de rechter te zwijgen, doch deze plicht doet zich hier niet voor, ver klaarde prof. Langemeyer. Dat de jour nalisten de plicht wel algemeen erkennen achtte de advocaat-generaal niet vol doende, omdat de maatschappij als ge heel geen blijk geeft dat oordeel te delen en met name de juristen nagenoeg algemeen afwijzend oordelen. Tegenover de voordelen, welke een dergelijke strenge zwijgplicht zou hebben, zag prof. Langemeyer ook overwegende nadelen, veel grotere dan bij de wet door de rech ter geëerbiedigde geheimhoudingsplich ten van geestelijke, arts en advocaat. De heer Lunshof heeft zich beroepen op overmacht, op grond van het feit, dat hij zich door te getuigen onmogeüjk ge maakt zou hebben in zijn beroep. Het Hof heeft dit beroep verworpen met de opmerking, dat hij deze dwangpositie zelf door zijn publicatie heeft geschapen. De advocaat-generaal noemde dit in het algemeen wel een afdoende weer legging, doch was van oordeel, dat in dit geval nog onderzocht diende te wor den, of van de verdachte verlangd mocht worden, dat hij zou getuigen, zolang de Hoge Raad niet uitdrukkelijk had beslist, dat hij daartoe verplicht was. Op die grond concludeerde prof. Lan gemeyer tot verwijzing naar een ander Hof voor een nader onderzoek. De uitspraak werd bepaald op 16 Nov. Ter gelegenheid van de derde republi keinse legerdag heeft Soekarno een redevoering gehouden, waarin hij er op wees, dat de pogingen, om de strijd organisaties te verenigen met het leger, bemoeilijkt zijn geworden door de dua listische politiek van Sjarifoeddin, die streefde naar een machtsapparaat voor zijn eigen groep. In een radiorede noemde de republi keinse minister van Voorlichting, Moh Natsir, de slag om Madioen „de donker ste plek in de geschiedenis van Indone sië". Oojc de legercommandant Soedirman hield een radio-redevoering, waarbij hij een dagorder "voorlas. De communistische poging tot het doen van een staatsgreep in de Indone sische republiek heeft aan ongeveer 1.000 'mensen het leven gekost, aldus is gisteren op een persconferentie in Sin gapore medegedeeld. Volgens inlichtingen, die zich in han den van de republikeinse regering be vinden, zou de communistische leider Moeso bevelen van Moskou hebben mee gebracht naar Java, waarin de datum voor het begin der actie werd genoemd, zodat de communisten gedwongen wa ren te beginnen, zonder behoorlijk voor bereid te zijn. Volgens A. P. zal de Indonesische repu bliek, als gevolg van de staatsgreep, aan de Commissie voor Goede Diensten ver zoeken, om de door de Nederlanders uit gevaardigde economische beperkende be palingen vervallen te verklaren. Men zal aan de Nederlanders verlof vragen om olie van de Djambivelden op Java en rubber van plantages, die vroeger aan Europeanen behoorden, uit te voeren en daartoe een overeenkomst te sluiten, ingevolge waarvan de republiek een ge deelte zal Betalen in buitenlandse valuta. In verband met berichten over bet woeden van talrijke branden te Tjepoe, ten Noorden van Madioen. waar de B.P.M. en de Standard Vacuum Petro leum Maatschappij belangen hebben, verneemt Aneta, dat de laatste dagen reeds berichten waren binnengekomen over een toenemende onrust in dat ge bied. In welingelichte kringen wees men er op,, dat wat reeds lang werd gevreesd, thans waarschijnlijk geschied is. De on rust in 't gebied van Tjepoe is de laatste tijd vooral toegenomen door de enige tijd geleden afgekondigde staking van leden van de Sobsi, welk vakverenigings- verbond, gelijk bekend, zich na de komst van Moeso in Indonesië aan de zijde van de Partai Kommunis Indonesia heeft geschaard. (Niet-officiële koersen) Vorig Slot Slót 6/19 3>/4 Nederl. 1948 10014 - 3-3Va Nederland 1847 97'i «7U 3 Ned 62-64 38A - 3 Ned. 62-64 bel. fac. 98 ,V Ned. Handel Mij. cerl 157gb A.K.U. 158 Vi 158'/2 Van Berkel's Patent 122% Calvé-Delft eert 167, - Van Gelder' 148- Kon. Hoogovens eert 194 Unilever cert 285 282 Ned. Kabel 2'9é - Philips 243% 243 Kon. Petroleum 239% 340 „Amsterdam" Rubber 167 1651J Holl. Amerika Liin 179 Kon. N Stoomb. Mi1 151V4gb Scheepvaart Unie 173 171 Vj H.VA. 259gb 257 Deli Mil cert. 155'A 155 ex div. Amsterdam, 5 Oct. 1948. De koersverschillen op de aandelen- nÜtkt bleven vandaag zeer beperkt. Na een iets luiere opening volgde later weer een klein herstel, waardoor om en nabij het vorig slotniveau werd gesloten. In vrijwel alle afdelingen heerste een groot gebrek aan orders en de handel had dan ook een uiterst kalm verloop. Het hoofdfonds Kon. Olie zakte kort na opening 1%% in tot 337Vi, doch sloot met een koerswinst van 1% op 340. Na officiële beurstijd werd nog op een circa hoger peil gehandeld. Dordtsche Petrol, en aand. Moeara Enim bewogen zich op de vorige slotnoteringen. Uni lever moest bij opening circa 4% prijs geven, doch wist dit koersverlies tegen het slot tot 2% te reduceren. Philips ver loor eveneens circa 2%. Scheepvaartaandelen gaven weinig verandering te zien en ook Cultuuraan delen bleven goed op peil. Staatsfondsen prijshoudend. 3% Inschr. Grootboek 1946 gold 98 ór. Hedenmorgen is de Veiligheidsraad opnieuw bijeengekomen om de Berljjnse kwestie te bespreken. Vishinsky en Manuilski namen gewoon hun plaatsen aan de conferentietafel in, doch namen niet deel aan de besprekingen. Wel maakte Vishinsky aantekeningen tijdens de rede van de Amerikaanse afgevaar digde Jessup, die het Amerikaanse standpunt uiteenzette. Gedurende een deel van de rede zat Vishinsky echter een krant te lezen. Jessup herhaalde de eerder door de Westelijke mogendheden aan het adres van de Sovjet-Unie geuite beschuldi gingen en verklaarde haar alleen ver antwoordelijk voor de situatie in Ber lijn. „Het Russische aanbod om de gehele stad te voeden was volgens Jessup „zo ingekleed, dat het voor de bewoners van de Westelijke sectoren practisch onmogelijk was het te aanvaarden, ook al zouden zij wensen zich wat dat be treft aan het Sovjet-bestuur te onder werpen." Het feit dat de luchtbrug de Berlijn- se bevolking voor veel ontbering had gespaard, betekende niet dat de bedrei ging van de vrede was weggenomen. Jessup herhaalde de verklaring, dat de Ver. Staten bereid zijn de kwestie- Duitsland op een vergadering van dé raad van ministers van Buitenlandse Zaken te bespreken zodra de „blok kade" van Berlijn wordt opgeheven. De Franse minister van industrie en handel, Robert Lacoste, heeft Dinsdag avond besprekingen gevoerd met vertegen woordigers^ van vakverenigingen van sta kende mijnwerkers. Vertegenwoordigers van twee vakverenigingen, wellfe onder lei ding van communisten staan, aldus Reu ter, verklaarden na afloop van het onder houd, dat de staking voort zou duren, daar geen garanties waren toegezegd aangaande naar voren gebrachte kwesties. Eerder had de minister een onderhoud met vertegen woordigers van katholieke vakhonden, die 10 tot 12 procent van de 320.000 stakende mijnwerkers vertegenwoordigen. Hun sta king van 48 uur zou heden, Woensdag, af gelopen zijn. De christelijke mijnwerkers federatie heeft een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat haar leden niet deel zouden nemen aan de onbeperkte staking. Bij de mijningangen zijn gedurende de twee dagen dat gestaakt wordt geen inci denten voorgekomen. De regering heeft echter voorzorgsmaatregelen getroffen ter voorkoming van botsingen tussen stakers en werkwilligen. De nationale mobiele gar de houdt onopvallend een oogje in het zeil. De waakzaamheid der garde en van de politie zal echter waarschijnlijk verscherpt worden als de christelijke mijnarbeiders weer aan het werk gaan. De actie der arbeiders heeft zich niet tot de mijnwerkers bepaald. In het departe ment van de Moezel ligt het spoorweg verkeer stil als gevolg van een staking, die door de 'communistische C.G.T. is afgekon digd en zowel in Parijs als in de voorste den en andere plaatsen in de provincie is een deel van de gemeente-werklieden in staking gegaan. Als gevolg daarvan werd Dinsdag in de hoofdstad het vuil niet op gehaald en zat een deel der Parljzenaars zonder water. Ook bij het gemeentelijk wa terleidingbedrijf werd namelijk gestaakt. Belgische senaatscommissies van Jus titie en Binnenlandse Zaken, die gister ochtend in gezamenlijke zitting bijeen kwamen, hebben bij staking van stem men (22 tegen 22) besloten het voorstel tot het houden van een volksstemming over de terugkeer van koning Leopold af te wijzen. Slechts de katholieke commissieleden stemden vóór. Socialis ten, communisten en liberalen stemden tegen. Hoewel deze beslissing niet betekent, dat het voorstel niet in de volksverte genwoordiging in stemming zal komen, kan er wel uit geconcludeerd worden, dat het parlement er niet zijn goedkeu ring aan zal hechten. De katholieken bezitten namelijk noch in de Senaat noch in de Kamer de benodigde meer derheid. Het staat dus thans wel vast, dat het voorstel niet tot een crisis en een daar uit voortvloeiende ontbinding van het parlement zal leiden. In de oorlogsjaren ontkwam ook de opvoedingsinrichting „Stokershorst te Nederweert (L.), die o.m. grote bekend heid verkreeg door het verblijf van Boefje de hoofdpersoon ii»het veelge lezen boek van Brusse, niet aan het oor logsgeweld en het ging vrijwel geheel ten gronde. Hierdoor werd het practisch onmogelijk, het heropvoedingswerk voort te zetten. De inrichting zal op de grens van Noordwijkerhout en De Zilk. waar men een groot terrein heeft aangekocht, her bouwd worden. Maandag 15 November zal de eerste steen voor „Nieuw Sto kershorst" worden gelegd. Over enkele jaren viert de Congregatie van O. L. Vr. van Zeven Smarten, die de zorg voor deze inrichting op zich heeft geno men, haar honderdjarig bestaan. Op de dag van dit jubileum willen de Broe- ders hun nieuwe inrichting betrekken en daarom heeft zich een comité „Nieuw Stokershorst" gevormd, waarin o.m. zitting hebben genomen de heren H. J. L. Klein Schiphorst, voorzitter Ned. Kath. JBond van Bouwpatroons, als voor zitter; H. A. Jagers te Voorhout als se cretaris en wethouder W. Steinmetz uit Amsterdam als penningmeester. De „Ghesellen van de Spelewei" zul len door het gehele land onder regie van Anton Sweers ten bate van de in richting het toneelstuk van Lambert Melissen „Braak Land" opvoeren, waar in vooral het probleem van de herop voeding van de verwaarloosde jeugd behandeld wordt. De decors hiervoor zijn ontworpen door Cuno van den Steene. Het stoffelijk overschot van de heer S. de Graaff, oud-minister van Koloniën, is op de algemene begraafplaats te 's-Gravenhage begraven. Aanwezig wa ren mr. J. Donner, president van de Hoge Raad en oud-minister van Justitie, dr. J. W. Meyer Ranneft, lid van de Raad van State en oud-vice-president van de Raad van Ned.-Indië en de oud ministers Koningsberger, Van Dijk, Westerveld, Bongaerts, de Vries Czn. en Welter. Namens de ministers Sassen en Götzen was de raadsadviseur J. Harde man aanwezig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 2