Met grote snelheid naar basis voor West-Europa's verdediging MC VI HOOPMAN- DE GEHEIMZINNIGE BRON HET DOMEIN DER VROUW Niet eens met Cominform ER ZIJN NIEUWE PUNTEN, N Hoe eet de „werkende vrouw SCHUDT UW LEVER WAKKER AFLEIDINGS MANOEUVRE Verpaupering van overheidspersoneel BUITENLANDS OVERZICHT fü$ic0 Geen feest, geen ruzie 2337 gedetineerden nog niet berecht 9ft,?wi55«L Onafhankelijke partij voorbereid maar er is niet veel textiel maar WOENSDAG 6 OCTOBER 1948 PAGINA Last van zenuwen? NIEUWE DEMONSTRATIES IN ENGELAND Nederlands Gezant bij H. Vader Oostenrijkse gezant benoemd im een week tijd, waarbij men Eisenhower, Bradley en vooral I n ruim een week tijd, waarbij men letterlijk iedere dag een stap verder kwam, is een stevige basis gelegd voor de verdediging van het Westen in óe vorige oorlog, toen Frankrijk zijn kracht overschatte en Engeland eigen lijk eerst een jaar te laat een oorlogs macht begon op te bouwen en toen de coördinatie tussen de Westerse strijd krachten alles te wensen overliet, had men een harde les geleerd. „De West-Europese Unie is niet tegen de Sovjet-Unie gericht," kon Bevin vorige week Maandag, zonder de waar heid geweld aan te doen, Vishinsky ver zekeren. Voortdurend is immers van een defensieve een verdedigings unie gesproken. De Britse minister van Buitenlandse Zaken maakte het dan ook in het vervolg van zijn magistrale rede in de algemene vergadering der UNO duidelijk, dat de Westerse volken recht op bescherming hebben als agressie dreigt. Er is geen reden om uit de bui tengewoon snelle coördinatie der Wester se strijdkrachten 'n teken van onmiddel lijk dreigend oorlogsgevaar te zien. De voorbereidingen om 'n eventuele aanval (voorlopig» het hoofd te bieden, kunnen echter niet vroeg genoeg getroffen wor den. Dit heeft ook Amerika laten we ten, dat zijn hulp allereerst afhanke lijk stelde van de instelling van een gemeenschappelijk Westers verdedi gingsstelsel, al zal men nog wel min stens tot begin volgend jaar (als deze zaak als punt één door de nieuwe volks vertegenwoordiging zou worden be sproken) moeten wachten, alvorens de finitief medewerking wordt verleend. In geval van nood zullen Amerika en Ca nada echter zeker onmiddellijk bij springen, maar dan moet er een eens gezinde Westerse verdedigingsunie be staan, In geval van een eventuele Sovjet-aanval zal het Westen echter naar alle waarschijnlijkheid, ook al zou inmiddels een hecht verdrag met Ame rika bestaan, de eerste slag zelf moeten opvangen, daar de Amerikanen hun krachten zouden moeten sparen om in een verpletterende slag het Westen te doen overwinnen. Amerika zal het uit eindelijk moeten opknappen, want het totale Westerse oorlogspotentieel is bij dat der twee dominerende mogendheden vergeleken maar heel gering. Maar het minste wat West-Europa kan doen, is goede wil tonen en de, zij het dan ook schaarse, krachten tot het uiterste in spannen. De benoemingen, die gisteren officieel werden bekend gemaakt, zijn veelzeggend voor' de structuur van het Westerse verdedigingsplan. Er is dan ook over de bezetting van enkele pos ten heel wat te doen geweest en zelfs ontstond de enigszins pijnlijke situatie, dat de formele benoeming van de voor naamste functionaris aan heel wat cri- tiek onderhevig was voor zij officieel werd bekrachtigd. Montgomery kreeg de leiding. Het is op het eerste gezicht wat vreemd, dat de Amerikanen, waarvan wij de eventuele redding zul len moeten verwachten, straks in eerste instantie met een man zullen moeten samenwerken voor wiens ca paciteiten zij in het verleden niet steeds het grootste respect hadden. Amerika's grote generaals uit de laatste oorlog Eisenhower, Bradley en vooral Patton konden niet steeds goed overweg met Monty, zoals uit enkele recente bio grafieën en dagboeken w'eer overduide lijk is gebleken. De man, die zich voor de Engelsen en voor een groot deel der wereldopinie onsterfelijke roem ver wierf door zijn grote manoeuvre tegen Rommel in de Afrikaanse woestijn bij El Alamein, is volgens enkele dezer Amerikaanse miltiaire genieën, voor-' al in de laatste phase van de oorlog, niet steeds een tacticus van formaat geweest. Hij*; is een groot soldaat, onte genzeglijk, maar het schijnt hem aan organisatievermogen te ontbreken. Deze laatste eigenschap zou hij overigens in zijn nieuwe functie niet op de laatste plaats van node hebben. Generaal De Gaulle, die zich zelf een groot militair toonde, heeft bezwaren tegen de per soon van Montgomery op zij .gezet om vooral de aandacht te vestigen op het feit, dat het centrum van.de Europese verdediging buiten het Europese con tinent en daarmee buiten de kern van Europa (juist ook volgens de traditio nele opvatting der Engelsen zelf) zou komen te liggen. Frankrijk, zo merkte de generaal terecht op, is veel meer het hart van het oude werelddeel. Ten slotte scheen men ook in Franse rege ringskringen bezwaren te koesteren, daar de eigenlijke aanstelling op Frans aandringen vijf dagen werd opgeschort. Toch keurden de Canadese en Ame rikaanse militaire vertegenwoordigers, zowel als dé Franse regering, Mont gomery's aanstelling tenslotte goed. Of schoon al de genoemde bezwaren ten slotte niet zonder gewicht waren, had men blijkbaar toch gegronde redenen bij de oorspronkelijke voordracht te blijven. De leiding der Westerse defensie moest in Engeland berusten. Men hield daarbij o.a rekening met de mogelijk heid, dat de Britse dominions tot steun aan het- Westen - zouden besluiten, het geen wellicht bevorderd kon worden door de Westerse defensie onder Britse leiding te brengen. Voorts had men van Amerikaanse zijde reeds toegezegd, wel bereid te zijn Enge land van grote leveranties materiaal voor zijn wapenindustrie te voorzien. (Men was huiverig Frankrijk te veel wapens te verschaffen, uit vrees, dat deze bij een communistische omwente ling feitelijk in handen van de vijand zouden vallen.) En dan, tenslotte is Engeland een eiland, hetgeen ook een argument vóór de vestiging der centrale aldaar inhoudt. Al zou een eventuele oorlog met de meest verreikende wapens worden ge voerd, toch zou deze geïsoleerde ligging Engeland voor een vijandelijke bezetting kunnen vrijwaren. De chef moest dus een Engelsman zijn. En voor de Engel sen is Monty nu eenmaal soldaat num mer één, dus moest op hem wel de eer ste keus vallen. Generaal De Lattre de Tassigny heeft zich als opperbevelhebber van het Éér ste Leger in de laatste periode van de 2e wereldoorlog grote roem verworven, Een Fransman zou de landlegers moeten leiden, dat lag voor de hand en stond van het begin af aan vast. (Engeland heeft nooit sterke landstrijdkrachten ge had. Het hoopt straks met 44 millioen inwoners een leger van 150.000 man op de been te brengen.) Dit wapen is echter Frankrijks historische trots. Een R.A.F.-maarschalk scheen wel voor alle partijen de aangewezen man om de leiding van de luchtmacht op zich te nemen. Engeland was bovendien reeds een week te voren (met België op de tweede plaats) aangewezen om de lei ding te nemen van de vliegtuigenpro ductie. Meer verwondering (vooral in Britse kringen) heeft de aanstelling van een Fransman voor de vloot gewekt; wellicht tevens min of meer een compensatie voor het feit, dat 'n Brit algemeen opperbe velhebber der drie wapens werd. De be noemde admiraal is in feite echter slechts een coördinerend adviseur, waardoor zijn functie essentieel van de andere is onderscheiden. En als het er op aan komt, zal de Britse vloot op eigen gezag mogen opereren, hetgeen als men weet wat de vloot voor de Britten betekent, men zich ook moeilijk anders zou kun nen voorstellen. De grondslag is gelegd. West-Europa zal zich weren. Amerika kreeg een bewijs van onze eerlijke wil eerst zelf alles te doen wat in onze macht ligt. De Zwitserse Nationale Vergadering heeft met 136 tegen 7 stemmen het be sluit der regering tot toetreding van Zwitserland tot het plan-Marshall goed gekeurd. _DE MILITAIRE VERHOUDINGEN IN EUROPA L 15.00 78.000 BgfTTfNNIÉ L 405.000 V 144000 Lm255.000 OWJET UNIE L 1000.000 r 550.000 Lm 450.000 ole L 300,0 LI65.000 tXXXi SOWJET UNir SOWJET ZONES SOWJET INVLOEDSFEER AMERIK, INVLOEDSFEER v ffl 44nU1 ">»n»«h. V VLOOT Lm luchtmacht 14 FRANKRIJK 1111JI Hl L 480.000 V 56.000 Lm 77.000 TENRI WITS L 65.000 BEWAPENING VAN DE GROTE VIER LE6ER-*anUi ZUID SLAVIE L 45.000 IsOWJKTUNIg 3^ L 60.000 URKIJE IFRANKRIJK sotvwl LUCHTMACHT - aantal vliegtuigen L 650.000 GRIEKENLAND IVER.STATfeN' M.QOO 0 FRANKRIJK 1.000 »SS2jV.PELT Gerieflijke gevangenis - Het nut van de Franse mijnstaking - Londense Society in opschudding Het Japanse keizerlijk paar in het gedrang De vier Duitse generaals, veldmaar schalk Walter von Brauchitsch, veldmaarschalk Karl Rudolf von Rundstedt, veldmaarschalk Fritz Erich von Manstein en kol. gen. Adolf Strauss, die alle vier op hun berechting als oor logsmisdadigers wachten, hebben een brief geschreven, waarin zij dank zeggen voor de gunstige omstandigheden, waar onder zij hun gevangenschap doorbren gen. De brief werd ontvangen door briga de-generaal Ridley Thomson, de bevel hebber van de Britse troepen in het ge bied van Hamburg. In de brief werd gesproken van de ridderlijke houding van brigade-gen. Ridley Thomson, die hun een dergelijk geriefelijk verblijf had verschaft. De gevangenen zijn ondergebracht in een afzonderlijk blok van het hospitaal. Zij zijn vergezeld van hun echtgeno ten, dre ofwel in hetzelfde blok of in een aangrenzend gebouw wonen. Het blok wordt bewaakt door Britse soldaten, be wapend met een pistool. Iedere gevangene heeft een eigen ka mer. Zij hebben normale bedden met zachte blauwe dekens. In elke kamer ligt een kleed, terwijl er voorts een nachtkastje, een tafeltje, een leunstoel, spiegel en warm en koud stromend wa ter is. Er zijn verscheidene badkamers in het blok. Als een voorzorgsmaatregel tegen zelfmoord hebben de deuren geen sloten. De eetkamer is eenvoudig maar ge zellig gemeubeld in de typische stijl van een Britse officers-mess. Er is voorts een zitkamer met leunstoelen, tafeltjes en een radio. De vrouwen van de vier gevangenen kunnen gezamenlijk met haar echtgenoten eten. Zij zijn vrij te komen en te gaan wanneer zij willen. Brigadier Thomson verklaarde, dat er meer comfort in het blok is dan in som mige Britse verblijfplaatsen voor hoge militairen. Zelfs een staking kan soms haar nut hebben. De algemene staking in de Franse kolenmijnen betekent voor 2000 paarden, dat zij het daglicht weer zien en nu de hele dag in de wei De regering heeft, indachtig aan ver leden jaar, toen vele mijnpaarden honger en dorst gestorven zijn, de paai den naar boven laten halen, toen de sta king eenmaal geproclameerd was. Onder normale omstandigheden moet een paard ziek, gewond of dood zijn om weer boven de grond te komen, wan neer het eenmaal in een mijn is terecht gekomen. „Toen zij pas boven de grond waren, knipperden zij met de ogen en krabden zenuwachtig met de hoeven over de grond, maar toen zij eenmaal aan het licht gewend waren, begonnen zij te steigeren en maakten allerlei capriolen, net als kinderen," zei Joseph Despres, een Franse boer, die 180 paarden als gast heeft op zijn boerderij in de buurt van Lille. Zij zullen geblinddoekt moeten wor den als de staking afgelopen is en zij Weer aan het werk moeten. De Londense society weet niet meer hoe zij het heeft. Terwijl prinses Margaret in Schotland op vacan- tie was werden de twee jongelui, die beiden als toekomstige echtgenoten Van de prinses in aanmerking zouden komen, de markies van Blandfoid en de hiarkies van Milford Haven, herhaalde lijk in gezelschap gezien van een andere Londense society-schone, de Amerikaan se Sharman Douglas, dochter van de Amerikaanse ambassadeur in Londen. Prinses Margaret zelf is een vriendin van Sharman Douglas en het heeft de afgelopen weken veel opzien gebaard, dat Sharman nu eens gezien werd in gezelschap van de markies van Bland- ford en dan weer in dat van de markies van Milford Haven. David Milford escorteerde Sharman naar een bal in de Albert Hall en en kele dagen later werd Sharman gezien met Tony Blandford in een bioscoop, waar ze arm in arm zaten. Enkele dagen later toen Sharman buiten adem was van het typewerk en stenograferen op de ambassadeschool, ging zij wederom uit, ditmaal met Mil ford Haven. Ondertussen verliet prinses Margaret met haar ouders Balmoral Castle en begaf zich naar de hertog en hertogin van Buccleuch, die een 25-jarige zoon hebben, de graaf van Dalkeith. Donderdag komt Margaret weer op Buckingham en zal over vier maanden naar Australië en Nieuw Zeeland ver trekken. Haar Amerikaanse rivale zal binnenkort naar de States gaan en wellicht niet meer terugkeren. De so ciety wacht af Een chocoladefabrikant in Buenos Aires nam de politie in de arm omdat hij klachten had gekregen van klanten, die aangegeten bonbons in de dozen hadden aangetroffen. Een scherpzinnige inspecteur van po litie nam een paar van de geschonden bonbons mee en bracht ze naar de tandarts van de politiekliniek. Deze nam afdrukken van de tanden der em ployés van de fabriek en vergeleek ze met de tandenafdrukken in het zoete spuL Resultaat: 2 fabrieksmeisjes gearres teerd. Zij nebben bekend, bij het in pakken stiekum stukjes van de bon bons te hebben afgebeten. Joegoslavië gaat een nationaal monu ment maken van de kelder, die Tito tot hoofdkwartier diende tij dens, wat het Joegoslavische persbureau Tanjoeg noemt „het zevende offensief van de vijand". Vanuit deze kelder, die zióh in de na bijheid van Drvar in Bosnië bevindt, ongeveer 320 kilometer ten Westen van de Joegoslavische hoofdstad Bel grado, voerde Tito zijn nationaal be vrijdingsleger tegen de Duitsers aan. Rond de kelder zullen bomen worden geplant en een betonnen trap zal naar de ingang voeren. De keizer en de keizerin van Japan werden gisteren bijna onder de voet gelopen bij wat bedoeld was als eerste keizerlijke persconferen tie voor geallieerde correspondenten in Japan. In een nauwe passage leverden tien tallen Japanse en geallieerde fotogra ven slag met ongeveer 2000 anderen, onder wie correspondenten, om de kei zer voor de lens te krijgen. Temidden van de schreeuwende en duwende me nigte wisselden de keizer en de keize rin handdrukken met een zestal geal lieerde verslaggevers. Er konden echter geen vragen worden gesteld, omdat dc officiële tolk was verloren geraakt in de menigte, die op zeker ogenblik de keizerin bijna onder de voet liep. Met de hulp van een forsgebouwde functio naris van het hoofdkwartier van gene raal MacArthur slaagde het keizerlijke paar er tenslotte in zich in veiligheid te stellen. 29. Eric kwam, gezeten op de nek van de olifant, heel wat sneller vooruit. Ook had hij geen last meer van aanvallen van wilde dieren. Meermalen zag hij een wijde kat of een troepje wolven schuw terzijde sluipen bij de nadering van zijn grote rijdier. Langzamerhand werd het landschap eentoniger. De bomengroei hield op en de uitlopers van de bergen begonnen. Tenslotte kwam hij bij de bergpas welke hem door Dzilah beschreven was en hier besloot hij afscheid te nemen van zijn grote vriend. Na de olifant tot stilstand gebracht te hebben aan de rand van een steile helling, liet onze prins zich vlug van de rug afglijden. Voor de laatste maal gaf hij de olifant een paar handen vol brood, waarna hij zijn tocht te voet voortzette. Als ten afscheid hief de olifant de slurf en liet een lang getrompetter horen. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Communistische groepen in West Europa zouden, naar verluidt, voorbe reidingen aan het treffen zijn voor het stichten van een nieuwe groep, die geen banden met de Cominform heeft. Volgens de berichten zijn de vorige week in Zürich communistische opposi tie-groepen bijeen geweest om een on afhankelijke communistische party te stichten. Besloten zou zijn over te gaan tot de voorbereidende werkzaamheden voor de stichting van onafhankelijke partijen, te beginnen met Zwitserland, West- Duitsland en Zweden. De Zweedse communistische partij is jn twee kampen verdeeld over de poli tiek der Cominform, aldus A.P., en bij de Zwitserse communistische leiders zijn 11 voor en 10 tegen de Cominform. Naar in kringen van de centrale secre tarie der Duitse socialistische eenheids party verluidt, heeft het „zwarte con gres der oppositionele communisten" uit Oost- en Midden-Europa, dat veertien dagen geleden te Dessau in het geheim heeft plaats gehad en dat richtlijnen heeft vastgelegd voor een communisti sche politiek, die de nationale belangen der betrokken staten op de voorgrond plaatst, de Cominform aanleiding gege ven in dezelfde stad een conferentie te beleggen van communisten uit Oost- Duitsland, Polen, Tsjechoslowakije en Hongarye, die vasthouden aan de poli tiek van Moskou. Aan de conferentie zouden ook offi cieren van het Sovjet-Russische mili taire bestuur hebben deelgenomen. De communistische partijen van Oostenrijk en West-Duitsland waren, naar verder verluidt, slechts door waarnemers ver tegenwoordigd. Dinsdag hebben communisten voor de tweede maal gedemonstreerd tegen de wervingscampagne voor de Britse strijd krachten die Maandag is begonnen. De demonstratie vond thans ook weer plaats voor Mansion House in Londen, waar Anthony Eden een grote menigte toe sprak. Toen Eden byna was uitgesproken be' gonnen communisten, die zich tussen het publiek hadden gemengd, luidkeels te schreeuwen en strooibiljetten in de lucht te werpen. Een van hen werd door de politie weggevoerd. ieuwe punten openen voor de meeste vrou wen (en ook mannen, maar meestal zal de vrouw wel de puntenkaart van de man beheren) nieuwe moge lijkheden. Wij zeggen, voor de meeste vrouwen, want het komt ook voor, dat iemand in de winkel komt om een stuk textiel te ko pen, en nog over haar hele kaart beschikt. Het geld speelt de laatste tijd, bij de aanschaf van nieuwe kleren, een minstens even grote rol als de punten. Toen de vorige week Vrij dag de punten èn de consu- mentencredieten „uit" wa ren en het tevens de eerste van de maand was, kon men de drukte dan ook wel be speuren in de winkels, hoe wel Vrijdag niet dè dag is, omdat de rechtgeaarde huis vrouw dan poetst en boent. Zaterdag was het veel druk ker, speciaal verdrong men zjch in de grote klerenmaga- zijnen om de mantels. Want nu de mode gedecreteerd heeft dat de rokken langer moeten zijn, zit bijna iedere vrouw met het probleem van de te korte jas. En dus schaft ze zich, als het even nodig is, 'n nieuwe, lange mantel aan. Des te meer is het te be treuren, dat het er met de textiel op het ogenblik vrij droevig voorstaat, er is niet veel aanvoer van de confec tiefabrieken, dus is er in de winkels niet veel keus. Dat ligt aan een heel samenstel van factoren, maar, waar het ook aan ligt, wij zitten er mee. Want het kost eindeloos veel meer .moeite en meer tijd om iets goeds te vinden, als de keus klein is, en de huisvrouw heeft tegenwoor dig haar tijd waarachtig wel nodig. Men verwacht, dat het successievelijk beter zal wor den, het is inderdaad te ho pen. Bij de huidige situatie is het echter raadzaam, om, wanneer men in een winkel iets ziet, waar het hart naar uitgaat, het meteen te ko pen, natuurlijk wanneer men over de contanten beschikt. Want als men Iets voorbij gaat, kan men er zeker van zijn, dat men het dan ook meteen zijn neus voorbij heeft laten gaan. Ieder zal dit zelf al wel eens ervar® hebben, en waarom zou men zich een dergelijke teleurstel ling nóg eens aandoen? ASTRID Vitgaansjaponnetje met zwart ■fluweel bovenlijf en zwarte wollen rok in de nieuwe nauw toelopende lijn. V' s: De „werkende vrouw", zij dus die gebonden is aan vas te werkuren, houdt alleen de avonden over voor haar „huishouding" de zorg voor haar kleding en maaltijden, soms ook nog voor het schoonhouden van haar kamer(s) en andere, buiten haar gewone werk vallende, dingen. Steeds blijkt, dat de maal tijden hierbij het eerst in het gedrang komen. Dat is be grijpelijk: wanneer men pas laat thuis is, komt men er licht toe om met een paar sneden brood of een opge warmd restje vlug zijn hon ger te stillen. Maar goed is het niet en zij. die hiervan een gewoonte maken, onder vinden er op de duur zeker de weerslag van op haar ge zondheid en werkkracht! Iedere dag een vers ge kookte, warme maaltijd, is een heel gematigde eis voor een goede voeding. Dit be hoeft voor één persoon niet Als voorbeeld laten wij hier enige menu's Volgen: 1. Aardappelen, gestoofde schelvis, appelmoes, wentel- veel tijd te kosten, wanneer teefjes. 2. Aardappel-purée, biefstuk, bietensla, custard- vla. 3. Gort met tomaten, ge bakken ui, sambal, yoghurt. 4. Stoofpot van aardappe len, garnalen, bloemkool, havermoutpap. 5. Stamppot van rauwe sla, spiegelei, ma caroni met boter en suiker 6. Tomatensoep, stoofpot van witte kool, aardappelen, ge haktballetjes. Er is op gerekend, dat dez, menu's op één warmtebron bereid kunnen worden. Maar wel is het gewenst, dat men een hooikistje ter beschik king heeft om het gerecht dat reeds klaar is, warm te houden. men maar met overleg dg menu's kiest en het werk practisch indeelt. Een tweede eis is: vol doende variatie. Het is goed om elke dag tenminste één eiwitrijk gerecht (vlees, vis, een ei, peulvruchten of een bord pap of yoghurt) èn ver se groenten en/of fruit bij de warme maaltijd te ge bruiken. Wat de practische berei ding betreft: groenten en aardappelen kunnen, naast elkaar, in één pan koken. Peulvruchten of gort kun nen, na 's ochtends even voorgekookt te zijn, in de loop van de dag in de hooi- kist verder gaar worden. Onze oude knecht Toon tje, die levenswijze man, over wie ik u al eens eerder heb verteld, zei eens tot me: „Toen de buurt- 1 bewoners ons moeder kwa men vragen of het goed was, dat ze een feest op touw zet ten ter gelegenheid van haar gouden bruiloft, antwoordde ze: „Nee dank je. Ik houd niet van ruzie." Misschien klinkt dit antwoord niet erg vriendelijk, maar het was voor mij een bewijs aan wie Toontje zijn simpele levens wijsheid dankte. Want al zijn we het er allemaal roerend over eens, dat eendracht macht maakt, toch weten we ook wel, dat het spreekwoord „zoveel hoofden, zoveel zin nen" evengoed van kracht is. En Toontje's moeder, die vijf tig jaar lang in hetzelfde huisje in dezelfde straat had gewoond, was wijs genoeg om te begrijpen, dat een feestviering een feestcomité zou nodig maken. Dat er ver moedelijk al heel wat kra keel zou zijn eer dat comité gekozen was en dat waar schijnlijk het eerste gevolg van de keuze zou zijn, dat een aantal buren, die zich gepasseerd voelden, zeker tot enige weken na het feest de feestcommissie niet meer zou aankijken. Nu is dit voorbeeld mis schien wat kras en natuurlijk zijn er bewijzen te over van buurtverenigingen en buurt feesten, waar alles in pais en vree verloopt, maar wij kun nen er toch wel de les uit trekken, dat menselijke ijdel- heid en zelfoverschatting zo veelvuldig verbreid zijn, dat een gewetensonderzoek op dat punt geen overbodige luxe is. Voelen wij ons ook niet gepasseerd, als men een ander kiest voor een functie, die wij zelf graag ge had zouden hebben en waar voor wij in alle beschei denheid menen, dat wy toch heel wat geschikter zou den zijn geweest? Wij zullen 't misschien niet zo openlijk la ten merken als de mensen in de buurt van Toontje's moe der, die nu eenmaal tot een soort behoorden, die haar ge voelens graag duidelijk uit spreekt, maar knaagt er niet heimelijk iets in ons hart? Och, als dit zo mocht zijn, troost u dan met Toontje's lijfspreuk: „Ik ben goed te vreden. We kunnen niet alle maal baas zijn." op vragen van het Tweede Kamerlid Burger (Arb.) betreffende het aantal nog niet berechte politieke delinquen ten, heeft de heer Wyers, minister van Justitie geantwoord, dat het aantal nog niet berechte gedetineerde politieke verdachten op 1 September 2337 be droeg. Dit wil dus zeggen, dat ongeveer 98 pCt. van de strafzaken van de poli tieke delinquenten, die na de bevrij ding in de be waringskampen werden ingesloten, kon worden afgedaan. Gelet op het massale karakter van het onderhavige probleem, kan het nauwe lijks bevreemden, dat er thans nog om streeks tweeduizend politieke verdach ten over zijn, die op hun berechting wachten. De ook bij de bijzondere rechtspleging behouden waarborgen voor de rechtszekerheid staan een ver dere opvoering van het tempo van de berechting in de weg. Vrijwel niemand wordt meer in bewaring gehouden zonder dat de onafhankelijke rechter daarover heeft geoordeeld. In de ochtend van 5 October heeft Z. H. de Paus te Castel Gan- dolfo in particuliere audiëntie ont vangen jhr. Mark van Weede, Ne derlands gezant bij de H. Stoel. en n zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. door George F. Worts Vertaling: Herman Antonsen 25) Wat is er dan verkeerd aan? vroeg Rudd ontstemd. Het klonk zo zelfzuchtig. Och! Ik veronderstel, dat die stomp tegen de wang van die jonge dame puur altruïsme van je was, niet? De telefoon belde weer en Jack haast te zich te zeggen: Laat maar, dikkerd. ik zal wel antwoorden. Hallo? Wie?Covert?Ja. Hij wendde zich om: Een vent uit Hollywood moet u hebben, meneer Covert. Hij heet Rossman, zegt hij. Zeg maar, dat ik me te ziek voel. Zeg, dat hij naar de maan kan lopen. Zeg hem, dat hij ons contract wel kan verscheurenIk ben kapottotaal kapot! Hij is.te ziek, meneer. Zijn facie is voor z'n leven geschonden. Wat nou? Och, loop naar de maan!... Juffrouw, die nare man doet zo lelijk tegen me!Nou, wat zeg je me daar nou wel van? Jack richtte zich tot alle aanwezigen. De telefoniste vertelt, dat er een hele hoop aanvragen voor dit nummer lig gen van wel honderd verschillende plaatsen. Best hoor, schatje, laat maar horen. Ik zal ze allemaal opnemen. Hallo? Wie? Jack stond een poosje te luisteren. Toen hing hij de hoorn op Dat was de Western Union, Een telegram voor Axton van een zekere Barney. Dat is mijn man. Wat is er? riep Laura. Een telegram uit Albuquerque. Hij zei, dat het de hele weg naar Los An geles snert was en dat hy nu naar de hoeve vliegt. Weer rinkelde de telefoon. Laura rende erheen, greep de hoorn op en zei: Neen, juffrouw, neen. Die zullen we dadelijk wel behandelen. Maar dit gaat om leven of dood. Geef me de Western Union. Zelma Tadema liet haar ogen van onder tot boven over de wijnrode japon van Laura glijden en keek dan met op getrokken wenkbrauwen naar G. A Hij was, samen met Pruden en Cowdray bezig de tekst van het vrijgeleide óp te stellen. Een telegram, zei Laura, voor ■vliegtuig nummer elf-een-en-twlntig. vliegveld Albuqferque, Nieuw Mexico, per radio. Probeer niet hier te landen. Nul nul. Keer naar Albuquerque terug en bel de hoeve op. Gerald Axton. Ze rammelde aan de haak. Juffrouw! Geef me het vliegveld in Kinley. Nog niet. Geef me eerst dat vliegveld. Als Albuquerque opbelt, geef die verbinding vóór alle andere door. Het is heel dringend.Hallo, met het vliegveld. Ja, met Axton Ranch. Wilt u.... Neen, de lichten waren niet aan. Het kon onmogelijk. Kan ik die vragen niet later beantwoorden? Ik wil een radiogram gestuurd hebben aan vlieg tuig elf-een-en-twintig, onderweg van Albuquerque hierheen. Wilt u alle sta tions alstublieft waarschuwen, dat ze vliegtuig elf-een-en-twintig meedelen, dat het hier nul nul is? Dank u. Laura reikte de hoorn aan Jack over Hij zei: Oké juffrouw. Ja, geeft u ze maar door. In orde. Hé, meneer de gouver neur, hier is iemand voor u! Sam Pruden keek op van het vel pa pier, waarop hij met bevende hand zal te schrijven. Nu niet, zei hij. Ze zegt, dat ze uw dochter is. Zeg haar dan maar, dat ik het best maak. Luister eens. schatje, zei Jack. Je vader zegt. dat hij het verschrikkelijk druk heeft op het ogenblik en dat hij je opbellen zal, zodra hij klaar is. Zou het zo goed zijn? vroeg Cow- dray. Zal ik het even voorlezen? Ja, antwoordde Jill. Lees maar voor. De secretaris van de gouverneur trok aan zijn lange neus, schraapte zijn keel en begon te lezen. Aan allen, wie dit aangaat: Houders van dit stuk, Jack Petrie en Phoebe Mullhal, bekend als Jack e? i en beschuldigd van roof en plundering, ontvangen hierbij vergif fenis voor al hun moorden, roverijen 11 andere misdrijven van welke aard >yaarvan ze in deze Staat be- ■huldigd zijn. Wettelijk uitvoerbaar SAMUEL K. PRUDEN. Gouverneur. JiU knikte en keek G. A. aan, Wat zeg je ervan, ouwe jongen? is dat genoeg? Het schijnt me toe, dat daardoor alles gedekt is. antwoordde Axton. Hebben we dus niet anders te doen, dar, dat stuk iedere diender, die ons wil aanhouden, onder zijn neus te duwen? vroeg Jack. En kan hij ons dan niks maken? Dat is de bedoeling tenminste. JiU trok Cowdray het stuk uit handen en las het met een nijdig gezicht. Okay! zei ze eindelijk. Hoewel ze G. A. goed in de gaten hield, kon Laura aan zijn gezicht of zijn ogen toch niet zien, of hij pret had in het geval, of niet. Ze begreep wel, dat een dergelijk algemeen pardon iets on zinnigs was en dat de gouverneur zowel als Cowdray wisten, dat het onzinnig was en aUeen kon dienen om deban dieten te verraden. Ze vroeg zich af. wat er wel gebeuren zou, als de politie auto's aankwamen. Jill stapte op de gouverneur toe. Zeg eens. ouwe jongen, betekent dit nu werkelijk ook, wat er staat? Ik zie niet in, waarom niet. Het is een volledige kwijtschelding. Het dekt alles, wat jullie hebbeq uitgevoerd. Ook die zeven kerels, die ik en de vijf, die Jack heeft neergepaft? Jazeker. Opeens begon ze te grinniken. Ouwe jongen, je hebt gelijk. We zullen het nooit vergeten. Je bent een fidele kerel. Ze greep de whiskyfles, schonk zich een beetje in en hield het glas omhoog. Ik drink op jou, .praatjesmaker. Je bent toch een fidele vent. G. A. hief zijn glas op en antwoordde: Ik drink op jou! Hun blikken ontmoetten elkaar, ter wijl ze dronken. JiU zette haar glas neer en zei: Ouwe jongen, misschien besef ]e nog niet eens, wat dit stukje papier allemaal voor ons zal doen. Het zal ons een goede kans geven voor ons verdere leven. Geen aanrandingen en zo meer? Verdraaid neen! Als de dienders ons niet meer lastig vallen, kunnen we een hee) eind komen. Met al onze beroemdheid zullen we contracten kun nen krijgen bij de film en de radio en in de grote cabarets. Jack en JiU be hoeven dan geen toer meer te maken door de .tingeltangels in de oUevelden. En dat dank ik allemaal aan jou, ouwe jongen. Dat zal ik nooit vergeten Meneer Covert, riep ze hem toe. wat denkt u ervanzou ik deugen voor de film? (Wordt vervolgd) (Vervolg van pag. 1) Maar ook in de andere loongroepen hebben de kinderrijke gezinnen het bij zonder hard te verduren. Ambtenaren met 5 kinderen die in 1940 een bezoldi ging van 4000 en 6000 genoten, ont vangen thans aan bezoldiging en kinder toeslag resp. 45 en 40 meer. Doordat het maximum van de kindertoeslag niet is verhoogd komt de ambtenaar met een grondsalaris van ƒ6000 (1940) en vijf kinderen nog slechter uit dan zijn collega die geen kinderen heeft, want deze ontvangt (zie boven) 43%% meer dan in 1940. Voor deze hoger betaalde functies wordt naast behoorlijke vak bekwaamheid veelal een middelbare schoolopleiding geëist. Het is redelijk en vanzelfsprekend dat deze ambtenaren ook hun kinderen middelbaar onderwijs laten volgen. Voor de grotere gezinnen is dit bijkans onmogelijk als men in aanmerking neemt, dat voor hen het inkomen, gerekend naar de kosten van noodzakelijk levensonderhoud, sedert 1940 met pl.m. 30 is gedaald. Er is hier onzes inziens alle aanleiding om op dit punt de gezinspolitiek met kracht door te voeren en aandacht te schenken aan door katholieke perso neelsorganisaties geuite wens om de kin dertoelage te doen toenemen naarmate het aantal kinderen groter is. De volksvertegenwoordigig maakt zich op, om met de regering de Rijksbegro ting voor 1949 te behandelen. Bij de be handeling van de begroting voor 1948 van het departement van Binnenlandse Zaken heeft de heer Dassen namens de K.V.P.-fractie met klem de bel&ngen van het overheidspersoneel bepleit; evenwel zonder enig resultaat. Onze Tweede-Ka merfractie zal ook thans aan deze hoogst urgente zaak ongetwijfeld haar aan dacht schenken. Moge zij er ditmaal in slagen voor het overheidspersoneel en in het bijzonder voor dat met grote re en grote gezinnen effectieve ver lichting van de vele en grote zorgen te bereiken. Dr R. Friedinger-Pranter, die tot ge zant van Oostenrijk in ons land werd benoemd, heeft gistermiddag in het pa leis Noordeinde zijn geloofsbrieven aan Koningin JuUana aangeboden. De nieuwbenoemde buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister var Oostenryk was van 4 November 1946 zaakgelastigde van Oostenryk in ons lan<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1948 | | pagina 3